PDA

View Full Version : Sproščanje udarne igle



Uštar
20. May 2008, 22:36
Pozdravljeni!

Zanima me če kdo ve kako razbremenim petelina - udarne igle, pri bokarici brno zh, ima naprožilo(kupil sem rabljeno orožje).
sam sem malo preizkušal, a nisem našel prave pozicije mehanizma...
gre se za to da ne bi ble igle(vzmeti) napete ko je puška spravljena.
lp

.243 Win.
21. May 2008, 07:51
Pri bokarci ZH ni druge možnosti kot da imaš vzmeti napete ali pa sprožiš v prazno. Sam s čehom jagam na jesen in takrat imam vzmeti skoz napete, ko pa puška čez poletje počiva pa sprožim v prazno. Se pa da dobit vložek v obliki naboja, ki ga daš v cev in s tem preprečiš da bi igla ob proženju udarila v prazno.

Ganges
21. May 2008, 08:49
Ne vem no. Pa se je komu že dejansko zgodilo, da bi pokvaril vzmet ali iglo s tem, ko je prožil v prazno? Jaz vedno vse orožje po uporabi sprožim v prazno pa še nikoli nisem imel težav. Tudi s trap puško s katero sem včasih precej tekmoval in po streljanju vedno sprožil v prazno ni bilo nikoli nič narobe. Tudi ne poznam nikogar, ki bi mu to povzročilo težave. Se mi zdi, da je to precej redko.

P.S.: Verjetno bo smiselno spremeniti naslov teme v sproščanje igle ali podobno, da se bo vedelo o čem je govora, saj je pri vseh puškah podobno z izjemo nekaterih.

lp

Uštar
21. May 2008, 09:02
Aha, potem pa ne bom kej preveč kompliciral.
Hvala za odgovore

ZR7
21. May 2008, 09:51
Ne vem no. Pa se je komu že dejansko zgodilo, da bi pokvaril vzmet ali iglo s tem, ko je prožil v prazno?

V zadnjih 5 letih poznam v naši LD 2 taka primera. Enega pri češki bokarici in enega pri češki prelamači.
Češko bokarico se da čez zimo hraniti tudi razstavljeno. V tem primeru se vzmet sprosti s pritiskom na beli gumb v utoru zapirala na glavi baskilje.
Točno ne znam poimenovati, zato tiste, ki poznate prave izraze, prosim za popravek.

teohafy
21. May 2008, 09:54
Nevem zakaj bi sploh sproščali udarne igle, ko puška "počiva", jaz imam bokarco zh, ki je stara že vsaj 30 let in sem siguren, da nobeden prejšnji lastnik in tudi jaz nikoli nismo sproščali igle in še vedno dela kot mora. Tudi na ostalih prelamačah pustim igle napete.

janez valentic
21. May 2008, 11:21
Mislim da zaradi domneve, da se vzmeti, če so obremenjene, s časom utrudijo.
Slišal sem tudi domnevo, da je vzrok za utrujenost vzmeti število obremenitev in sprostitev( "vzmetnih ciklov) ne pa čas trajanja napete vzmeti.
Znanstvena dejstva katera domneva je (bolj) pravilna bi tudi mene zanimala. Se pa bolj nagibam k drugi razlagi.
Ali je trditev, da napolnjen magacin pri polavtomatski pištoli s časom oslabi vzmet, mit ali resnica?

ZR7
21. May 2008, 12:04
Nevem zakaj bi sploh sproščali udarne igle, ko puška "počiva", ...

Jaz predvsem zaradi zmanjšanja možnosti nehotene sprožitve na prazno.

jancar
21. May 2008, 14:32
Mislm da moraš uzet macolo!!:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Franc
22. May 2008, 08:29
Manj verjetnosti za poškodbo udarne igle,boš imel,če boš pustil bokerico napeto,kot pa boš v prazno sprožil.V naši LD,je kar več primirov,ko jim je počila
udarna igla.
Jaz osebno sem si priskrbel slepe naboje z vzmetjo(pufferje) in tako sprožim in razbremenim vzmeti.

Ganges
22. May 2008, 08:40
A se dobijo selepi naboji tudi za risanice? Jaz sem do sedaj videl to samo za šibrenice.

lp

ricmnc
22. May 2008, 10:47
ja!!!

Bassa
22. May 2008, 12:12
Jaz osebno pri zapiranju bokarice ali pa zapranju risanice (zaklepa) pritiskam na peteline tako da se vzmet sploh ne naproži in tako ostanejo vzmeti sproščene!

springer
22. May 2008, 17:46
pri svoji bokarici ZH sproščam vzmeti, če jo dalj časa ne uporabljam. Za sproščanje vstavim Že istreljena, prazna tulca.

Uštar
23. May 2008, 08:51
Jaz osebno pri zapiranju bokarice ali pa zapranju risanice (zaklepa) pritiskam na peteline tako da se vzmet sploh ne naproži in tako ostanejo vzmeti sproščene!

tudi to sem poskusil, pa se je vseeno napela.. en naš lovec ima isto zh in mi je povedal da "je poiskal" mesto med zapiranjem, tako da se ne napne, samo da morš med občutek, pa znat poslušat, kaj se notri v mehanizmu dogaja...:icon_confused:

:icon_study:ko puške dalj časa ne bom uporabljal bom uporabil slepe naboje pa bo

Lisjak
23. May 2008, 11:55
Sam imam bokarico Brno ZH-324 in se mi je že zgodilo, da je počila udarna igla, pa je bilo s puško minimalno jagano (poznam še 2 naša lovca, ki se jima je zgodilo isto, enemu celo na iskanju obstreljenega muflona!). No ko sem jo popravil, sem nabavil tisti prazni vložek o katerem je govoril Franc, dokler ga nisem izgubil od takrat ne prožim na prazno nikoli več, vedno pustim napeto. Kavčič je rekel, da je bolje puško-bokarico pustiti napeto kot jo prožiti v prazno, saj ima vzmet daleč daljšo življenjsko dobo kot pa igla.

mprimoz
28. May 2008, 08:43
Jaz pri svojem drilingu med zapiranjem prazne puške zadržim pritisnjena oba petelina in se mi vzmeti ne napnejo.

Farty
29. May 2008, 09:37
kako pa je z iglami pri karabinkah? je tudi te zelo nepriporočljivo prožiti u prazno...?

LP

dolgin
29. May 2008, 11:09
Sej pri karabinki pa res ni problem sprostiti igle! Odpreš varovalko,stisneš petelina in zapreš zatvarač! In ne, NI priporočljivo sprožati v prazno (udarec igle je močan)!!

lp

zajec
29. May 2008, 12:26
V tridesetih letih sprožanja na prazno,oziroma povprečno enkrat dnevno pa mi še ni šla igla na nobeni puški,tako,da....Pa naj bo to zastava,rus,ali čeh.Možno pa da bo počla danes.

dolgin
30. May 2008, 07:36
Zajec,a ti še dela????:icon_twisted::icon_twisted:

Ika
26. March 2016, 16:12
Si bom sposodil to temo, ker je ravno govora o udarnih iglah. Zanima me, kje bi se dalo nabavit udarne igle ( ZH 304; lokacija štajerska ) ? Info na ZS.
Zanima me še, če mi bo puškar prodal samo igle ali je pogoj, da vidi puško, oz. je dovolj, da odnesem samo del puške, tam kjer se montirata igli? Ko sem opazil, da mi se je ena igla zlomila, sem puško razdrl in jo temeljito sčistil, zdaj pa rabim nove igle preden jo spet sestavim :icon_lol:.

Hvala in lp, Ika

alojz1
26. March 2016, 16:33
Če že imaš razstavljeno jo zamenjaš sam. Najtežje je namreč kopito razstavit, če nimaš primernega orodja. Igle naroči in pošljejo po pošti. Niso drage.

Ika
26. March 2016, 16:45
Ja saj to je bil moj namen, da jih zamenjam sam. Samo sem mislil, da nastane kakšen problem pri nabavi delov orožja (kar igla je), če ti ravno ne "šraufa" puškar. Potem takem zadošča dokazilo, da poseduješ orožje za katerega nabavljaš del in to je to.

Alojz1 hvala za odgovor, mogoče še samo a so na tržišču slabše in boljše igle, glede na material in s tem kvaliteto, kakšen predlog na kaj bi naj bil pozoren pri nakupu?

alojz1
26. March 2016, 16:47
Meni je znana samo različna cena :icon_sad:

FRANCI
27. March 2016, 13:38
Proženje na prazno je škodljivo oziroma ni priporočljivo samo pri puškah na robni vžig. Pri sredinskem vžigu pa ne vem zakaj ne bi sprožil na prazno in zakaj že naj bi igla, če prožiš na prazno počila.
Lp.

alojz1
27. March 2016, 13:52
Sem jih kar nekaj zamenjal. Jaz vidim težavo pri teh iglah, da nimajo prekodnega radiusa. Konica igle je ostro zastružena. Brez radiusa in poliranja. Potem je še zakaljena.
Podobno je z kovanimi vzmetmi nekaterih pušk. Ko sem jo kupil v Borovljah sem videl, da je brušena. Jaz sem jo še spoliral in drži že 30 let. Vsaka ostra zareza na obremenjenih delih povzroča ščasoma razpoko. Do zloma potem ni daleč.