PDA

View Full Version : Nevaren naboj



detel
16. May 2008, 20:48
Eno vprašanje za flintologe:

Že dvakrat se mi je zgodilo, da se mi je krogla pri basanju v cev repetirke pomaknila za kakšen mm nazaj v tulec. Zakaj je to nastalo vem, ne upam pa si s tem nabojem strelat. Kaj menite vi ?

karel
17. May 2008, 13:49
Odgovarjam kot laik.
Po mojem mnenju, se ta naboj lahko ustreli. Verjetno bo prišlo do malo večjega odsuna, ker se bo s tem, ko se je krogla "vgreznila" v tulec, povečal pritisk ob izstrelitvi. Če pa še vedno obstaja strah, se lahko kroglo z inercijskim kladivom, katerega mora imeti vsak, ki se ukvarja z polnjenjem nabojev, iztolče na pravo mesto.
Lp

teohafy
17. May 2008, 14:00
Pomoje dolžina krogle ni pomembna, saj različne teže krogel sežejo različno daleč v cev. A si sam polniš, ali imaš serijsko municijo?

detel
17. May 2008, 16:02
Serijsko.

janez valentic
18. May 2008, 23:29
Če misliš da se ti krogla pomakne v tulec potem, ko zapiraš zaklep, pomeni da imaš naboj , ki je predolg za tvoje ležišče. Streljati naboje, kjer je krogla ob vžigu smodnika nabita v vrtež in nima prostega leta je nevarno, saj pride do previsokih tlakov. Če je to tvoj primer, potem to strelivo ni primerno za tvojo puško in je nevarno za uporabo.

Če prihaja do krajšanja naboja, pa ti krogla leze v tulec zaradi poškodbe v magazinu (npr. pri odsunu) ali ko ti zaklep pobira naboj pri repetiranju, potem tako strelivo ni primerno za tvoje orožje.


O kakšni puški je govora in kakšnem strelivu (proizvajalec, kaliber, tip krogle, teža)?

detel
19. May 2008, 13:54
Janez, strinjam se s tvojim odgovorom. Tak naboj je nevaren !!!! Patrona je RWS, 7x64, H-mantel, 11,5 g. Krogla je topa in dolga.
Levi naboj v magazinu zdrsne lepo v cev, desni gre pod kotom in se pač lahko zgodi kar se je meni. Naboj je zadnji in ga ne bom uporabil. Dobro, da sem v škatli opazil, da je krajši od drugih. Mogoče sem kakega takega že izstrelil :icon_redface:. Z ostalimi krajšimi, lažjimi ali bolj koničastimi kroglami pa res nimam problemov.

Ganges
19. May 2008, 14:05
To se je tudi meni dogajalo pri kroglah, ki niso na koncu koničaste. So se zatikale v ležišče, če je nisem s prstom dol popravil. Če je to kak milimeter dlje zabito noter ne bi smelo biti nevarno, če pa si jo daleč noter zabil pa ga raje zavrži.

lp

janez valentic
19. May 2008, 14:46
7x64 ima običajno zelo dolg prehoden konus, tako da je malo verjetno da bi se krogla tiščala vrteža pri popolnoma zaprtem zaklepu. Če sem prav razumel se krogla pomakne v tulec na poti naboja v ležišče ,ne pa da se stiska v vrtež. V tem primeru (kar bi bilo potrebno 100% ugotovit) tlaki ob strelu ne porastejo zelo.
Ziher je ziher.

detel
19. May 2008, 15:30
Ja, na poti iz magazina v cev, zatakne se na začetku cevi.

karel
19. May 2008, 16:12
Ta naboj lahko brez strahu ustreliš v tarčo, da ne bi imel preveč negativnih misli pri strelu na žival in jo zaradi tega zgrešil ali pa ranil. Po pregledu nekaj literature, sem našel podatek za 308 Win. Od dolžine naboja 74,4 mm do 68 mm, se je pritisk zelo malo razlikoval. Večja razlika nastane, ko je naboj izpostavljen večji ali manjši temperaturi zraka.

dolgin
19. May 2008, 17:17
Po pregledu nekaj literature, sem našel podatek za 308 Win. Od dolžine naboja 74,4 mm do 68 mm, se je pritisk zelo malo razlikoval.

Ne vem,če bi se lahko strinjal s tabo! Imaš namreč naboje kateri imajo krajšo kroglo (ponavadi lažje gramaže) in so zaradi tega krajši,ne pa zaradi tega ker bi bila krogla porinjena bolj ali manj v tulec! Krogla mora v tulcu lepo "sedeti" oziroma mora biti dobro fiksirana - nekateri športni strelci sicer samo "postavijo kroglo v tulec,tako da je prosta,pa jim vseeno rata in to baje bolj precizno kot pa če je krogla zatisnjena v tulcu!
Bom mal poslikal doma in probal prlimat slikce da boš videl kaj je pravzaprav mislil.

lp

detel
19. May 2008, 17:39
Karel, mogoče imaš prav, a strah je strah. Ne bi rad dobil kaj v nos (imam kar velikega) :icon_lol:.

karel
19. May 2008, 18:07
Podatek sem našel v katalogu ( brošuri ), kjer so kompletne tabele o polnjenju nabojev s smodnikom VIHTAVUORI. Pred tabelami pa je napisano nekaj navodil, katerim pa jaz kar verjamem. Omenjena je 11,0 g krogla z enako polnitvijo. Zakaj bi si moral nekaj izmišljati, če so na tem že delali strokovnjaki. Ko sem se na to temo prvič oglasil, sem omenjal inercijsko kladivo. Z njim se da to "lepotno" napako čisto enostavno odpraviti. Sicer pa zaradi enega naboja...

dolgin
19. May 2008, 21:45
sem omenjal inercijsko kladivo. Z njim se da to "lepotno" napako čisto enostavno odpraviti. Sicer pa zaradi enega naboja...

Popolna resnica!!!!!:icon_wink:
Sej jest ne pravim,da nimaš prav! Jaz bi tak naboj brez slabe vesti ustrelil,razen če gre za tak primer,kot ga je opisal Janez! Takrat pa - čimdalje stran od njega!!!!

lp

jazbec
19. May 2008, 23:49
Ne vem če prav razumem, ob repetiranu ti kroglo potisne v tulec, s kakšno silio pa repetiraš. Krogla je kar vtisnjena v tulec, moraš jo kar "zabit" v oviro, da se pomakne v tulec???
Če repetiraneje ne teče gladko je sigurno nekaj narobe...a ne

janez valentic
20. May 2008, 10:40
Ta naboj lahko brez strahu ustreliš v tarčo, da ne bi imel preveč negativnih misli pri strelu na žival in jo zaradi tega zgrešil ali pa ranil. Po pregledu nekaj literature, sem našel podatek za 308 Win. Od dolžine naboja 74,4 mm do 68 mm, se je pritisk zelo malo razlikoval. Večja razlika nastane, ko je naboj izpostavljen večji ali manjši temperaturi zraka.

Karel, kot sem že napisal imaš prav, da če primerjaš srednje velike naboje za risanice (.308 Win) napolnjene z enako kroglo in polnitvijo in krogle vstavljaš čedalje globje, ne bo prišlo da zelo povečanih tlakov. Ena raziskava, ki jo je delala DEVA govori o največ 400 barih povečanja tlaka.

Popolnoma druga stvar pa je, če imaš kroglo potegneno ven na maksimalno dolžino - da jo imaš zabito v vrtež. Tam pa lahko pride do občutno povečanih tlakov.

Ker ne morem 100% vedeti kaj točno je res pri projektu s katerim se ukvarja detel (projekt z budžetom velikostnega ranga 2 EUR) mu toplo priporočam naj naboj neškodljivo uniči - ven naj potegne kroglo in smodnik, netilko v tulcu naj poči v puški in da naj industriji odpadno surovino (DINOS) - tulec(ali pa ga pokloni v dobre namene prijatelju, ki polni).

karel
20. May 2008, 12:31
Janez, s teboj se popolnoma strinjam, čeprav o krogli, zabiti v vrtež cevi, jaz nisem nič pisal. Kot sem razumel, je Detel z malo preveliko silo, kot je potrebna, ko se je nekje zataknilo, potisnil namesto naboj v ležišče cevi, kroglo v tulec tega istega naboja. Omenja nekaj mm. Dosti več tudi ni moglo iti, ker, če se ne motim, je v tulcu tudi smodnik, na katerega je krogla hočeš nočeš nasedla. Obstaja pa tudi možnost, da se je vrat tulca zvil in sedaj ta naboj izgleda preveč klavrno, da bi se ga kazalo naokoli. Detel, naslednjič več nežnosti pri "nabijanju" in bo naboj zdrsnil v ležišče sam od sebe ( "kot ata na mamo" ).

detel
20. May 2008, 18:16
A sem res taka mona, da vam ne morem obrazložiti kaj se je zgodilo :icon_twisted::icon_twisted: ?

Še enkrat: Pri potiskanju municije, ki sem jo že opisal (GLEJ NAZAJ) v cev, levi naboj iz magazina lepo zdrsne v cev, ker gre ravno. Desni naboj iz magazina gre pod kotom in pri tej municiji se zakači v rob pred vhodom v cev. Repetiram po MOŠKO. Prase v diru me ne bo čakalo, .... kaj ? No, pri takem repetiranju se je omenjena krogla pomaknila v tulec za kakšen mm. Sklepam, da je nevarno streljati s tako municijo a je nimam več. Rekel sem, da je krogla topa in dolga, težka 11.5 g. Puška ni nič kriva. Tak naboj mi je prvič izpravil prijatelj, ki sam polni in bo tudi tega ali pa ga bom zabrisal v jezero. Razliko v dolžini naboja sem opazil v škatli. Vidi se razlika v dolžini, ker ja tak naboj v škatli bolj globoko.

A sem sedaj jasen,...porka putana ?

Ganges
20. May 2008, 19:28
:icon_lol:

Saj sem ti rekel, da razumem, ker se je meni isto dogajalo pri nabojih, ki niso bili koničasti. So se mi zatikali nekje na poti do svojega ležišča in če sem preveč močno potisnil je krogla zlezla nekoliko noter. Po mojem pri takem naboju ni strahu, razen mogoče če si ga res daleč zabil v tulec. Po moje pa ga ti nisi kritično predaleč zaril, saj bi drugače že na oko opazil, da je precej krajši kot sem jaz ene 2 krat. Če pa si šele v škatli pa si za kak mm.

lp

denis jež
20. May 2008, 19:29
Živjo
Detel a si mogoče s primorske doma,ker pri nas na primorskem tud včasih slišim rečt od kakšnega starejšega človeka porka putana?

janez valentic
20. May 2008, 23:25
Glavno da je desc pri teh letih še spolno aktiven! ( "repetiram po moško")

detel
20. May 2008, 23:26
Denis poglej kaj piše desno zgoraj na mojih postih :icon_wink::icon_biggrin:.

detel
20. May 2008, 23:30
Glavno da je desc pri teh letih še spolno aktiven! ( "repetiram po moško")

Janez, ne bom sprejel tega kot žalitev. Moram ti pa povedati, da nisem star :icon_wink:.

janez valentic
21. May 2008, 11:12
Janez, ne bom sprejel tega kot žalitev. Moram ti pa povedati, da nisem star :icon_wink:.

Tudi ni bilo tako mišljeno, ampak vseeno se ti opravičujem. Bom bolj pazil kaj rečem.