PDA

View Full Version : 5,6x50R Magnum



Ganges
12. May 2008, 21:32
A kdo ve kaj več povedati o tem kalibru? Kje lahko najdem kaj več podatkov o njem? Ima kdo izkušnje z njim?

lp

detel
12. May 2008, 23:06
Izkušenj nimam,.... primeren za srnjad, če loviš tudi prašiče pa ga raje ne kupuj.

denis jež
12. May 2008, 23:19
Živjo
Sam ne bom imel nikoli več puške takega kalibra,sicer sem imel 222 rem kar je verjetno zelo podobno,sem šel enkrat na lov pa sem imel to pokalico s sabo,pred mano pa se je znašel divji pujs,po tem sem jo pa zelo kmalu prodal,ker če bi s sabo uzel dobro star bokarico 7x65 bi pujsek lepo obležal,tako pa jo je odnesel brez poškodb,jaz pa zelo jezen,ker si nisem niti upal poskusiti streljat,ker je bil pujs okrog 60-70 kg in ne vem kako bi 222 rem bil kos ščetinam,pa še zakonsko ni dovoljeno,moje osebno mnenje o malih kalibrih.
lp

muzikant
13. May 2008, 10:05
Sam ga uporabljam v bokarici .30R Blaser/5,6*50R Magnum, krogla Nosler Solid Base 3,6 g. Izredno primeren za srnjad in lisice, pa tudi kaj večjega pade(kršenje zakona), sploh pa ne bi smel biti problem pri strelcih, ki delajo grupe velikosti kovanca na 200 metrov. Krogla je hitra kar je povezano s podpludbami.

lp

muzikant
13. May 2008, 10:05
Sam ga uporabljam v bokarici .30R Blaser/5,6*50R Magnum, krogla Nosler Solid Base 3,6 g. Izredno primeren za srnjad in lisice, pa tudi kaj večjega pade(kršenje zakona), sploh pa ne bi smel biti problem pri strelcih, ki delajo grupe velikosti kovanca na 200 metrov. Krogla je hitra kar je povezano s poDpludbami.

lp

Ganges
13. May 2008, 10:07
Saj vem, da prav gotovo ni primeren za prašiča. Ampak to kupuje en lovec, ki v lovišču sploh nima prašiča, ampak samo srnjad in pa lisice, malo divjad,... Pa me je zanimalo kakšne so izkušnje z lovom na srnjad.

lp

JANEZ L
13. May 2008, 10:27
Lp!

Spoštovani lovski tovariš ganges, sam imam tudi bokarico, Blaserco tega kalibra 16/5,6X50R MAG. Uporabljam RWS- ove naboje z kroglo teže 3,24 grama, T- plašč. Primerna je za srnjad, samo ne za lastno uporabo... Ko je RWS delal še polni plašč sem uplenil z njo tudi kar nekaj lisic.

Lovski zdravo
Janez L

JANEZ L
13. May 2008, 11:24
Lp!

Ja o izkušnjah pa takole. Linija strela mora biti čista, saj že bilka spremeni pot krogle. Kar sem streljal srnjadi z njo, mogoče deset kosov, vsi so "padli" v ognju, razen enega, ki je tekel še nekaj metrov. Kot sem rekel je pa taka divjačina močno podpluta, kot bi rekli "Od uva do riti" in prav nič ne pretiravam. Primer: Prijatelj me je prosil za kos srnjadi in mi posebaj naročil naj bo majhna "luknjica", kljub mojemu prepričevanju ni pomagalo. Majhna in pika. Res bila je majhna a ko sva mladico izkožila je bila podpluta še po vratu in stegnih. Zadel jo lepo za pleče, še rebra ni prijelo. No ja vsaka šola nekaj stane in drugič je bila lahko "luknjica" večja...

Lovski zdravo
Janez L

detel
13. May 2008, 15:19
Torej samo za lisice :icon_lol:.

zober
13. May 2008, 18:08
Tako hudo pa spet ni!

JANEZ L
13. May 2008, 19:30
Lp!

Da res ni tako hudo, najbrž je še huje. Ganges če bo to njegova prva puška mu jo odsvetujem, če je tako kot z mojo 9,3X64 pa kar po njej. So to "fletne" puške, sploh moja Blaserca je tako "cortkana", kar prenežna zame. Mi je pa drag spomin, na pokojnega očeta.

Lovski zdravo
Janez L

zober
14. May 2008, 10:05
Preveč komplicirate!

dolgin
14. May 2008, 10:07
Če je preveč podplutb pa prizkusi še kako drugo municijo,ne pa staro in preizkušeno,ki pa ni nujno dobra ali najboljša! Kako pa ti ta krogla deluje na lisico? Mislim,koliko je še ostane?

lp

JANEZ L
14. May 2008, 11:45
Lp!

Spoštovani lovski tovariš dolgin, to je zopet en tistih kalibrov, ki nima veliko izbire vsaj pri rws ne. Obstaja še ena malo težja kroglica, govorim na pamet, 4,1 gramska je nekoliko počasnejša. Bom jo zamenjal, samo v kompletu, ko bom zamenjal še streljni daljnogled. Do tedaj bo ostalo tako kot je...
Za lisice pa tako, ko je rws še izdeloval poln plašč- čudovito, sedaj pa malo manj... Sicer mi je koža le drag spomin in jih ne razdajam okoli, tako, da me malo večja izstrelna rana ne moti.

Lovski zdravo
Janez L

Ganges
14. May 2008, 12:03
Ni njegova prva puška, saj je že precej časa lovec. Bom mu sporočil vaša mnenja in naj se odloči. Na internetu pa zelo malo najdem o tem kalibru. A kdo ve za kako stran?

lp

teohafy
14. May 2008, 12:25
A ni v novem lovcu nekaj o tem kalibru? Mislim, da sem prebral en članek, samo nevem več a je v tem al prejšnji številki.

JANEZ L
14. May 2008, 12:52
Lp!

Ganges poglej to stran, če znaš nemško, no je tudi nekaj v angleščini. Sem jo sedaj na brzino "prečekiral" bom jo pa en dan, ko si bom vzel čas malo bolj podrobno. Se splača tudi za druge kalibre imaš vse živo + še kej...

www.lima-wiederladetechnik.de

Lovski zdravo
Janez L

jazbec
14. May 2008, 15:41
Lovec 11/1985

5,6x50 Magnum in 5,6x50R Magnum sta zahodnonemški konstrukciji ki sta nastali kot odgovor na pestro Ameriško ponudbo malokaliberskih nabojev z centralnim vžigom. Nemci oba naboja že uvrščajo med standardne lovske naboje za odstrel srnjadi, učinek je narazdalji 160 metrov enakovreden učinku naboja .222 Remington na razdalji 100m. Naboj 5,6x50R magnum je posebej primeren kaliber za lahko, priročno bokarico-polrisanico

JANEZ L
28. October 2009, 12:30
Lp!

Moja Blaser kombinirka v kalibru 5,6X50RMAG/16 je dobila novo preobleko. Mojster je zamenjal branik, zamenjal daljnogled (sedaj je na njej nesojeni Brakirčkov Kahlles 6X42), obnovil kopito, dodal gumijasto kapo na kopito, dodelal pištoljski ročaj, pozlatil peteline in gumb na varovalki, naredil nov vijak na baskili ter seveda gravuro na braniku in montaži.

5437

5438

5439

5440

5441

Vem in zavedam se, da je reklama na forumu prepovedana a besede zahvale sem pač dolžan...

Roman HVALA!!! Več kot zadovoljen sem in vidi se, da si mojster v pravem pomenu besede!!!

Lovski zdravo
Janez L

Hubert V-2
28. October 2009, 18:14
Lepo si poštimal ta"malo" bokarco dragi bratranec ni kaj :icon_exclaim:

Poznam jo še v stari "obleki" in pa tudi strelni dalnogled je po mojem okusu
čeprav kaliber je prehud jaz osebno bi raje imel 5,6x52R samo ta puška je res drag spomin na strica !

.243 Win.
27. February 2010, 08:12
Koliko je razbrati iz vaših postov je naboj premočan (podpludbe) za srnjad. Mene pa zanima kakšna krogla bi bila primerena za srnjad oziroma lisice. Ima kdo pozitivne izkušnje s tem kalibrom (podpludbe).

gams HR
24. January 2011, 20:11
Ima gdo izkušenj s tem kalibrom u lovu na gamsa ali na večjo divjad?

alojz1
24. January 2011, 20:20
Če že imaš ta kaliber bi vzel eno od monolitnih krogel (bakrene, brez svinca). Če pa puško šele nabavljaš pa izberi drug kaliber.
Veliko lovcev je s tem kalibrom zelo zadovoljnih. Ko pa preizkusijo druge, pa nanj hitro pozabijo
Sem pa imel priliko očistiti srnjaka ustreljenega s tem kalibrom. Šolski strel, vsebino skupaj z pljuči pa sem zlil ven.

jazbec
24. January 2011, 22:39
Za gamsa in drugo večjo divjad pri nas po zakonu ni dovoljen.

alojz1
24. January 2011, 23:12
Ja potem tudi homogena krogla za srnjad in svizca odpade ker ima manj kot 3,2g
Ampak za odstrel vran je pa še vedno super :icon_lol:

gams HR
25. January 2011, 08:55
Zanimam se za nakup enga starga bergstutza 5,6x50R/22mag. Saj njo bi imel za kakšen krat kjer je lepa lahka in kratka, vzel je bi ko ne mislim streljat ampak vseeno da imam nekej seboj če mi je Hubert za ta dan kaj namenil:icon_lol:

ziljan
25. January 2011, 09:59
Ta kaliber uporabljam že nekaj let isključno za srnjad ,streljam pa v vrat proti trupu, tako so podpludbe minimalne ali jih sploh ni. Uporabljam pa kroglo RWS 5,6x50R Mag. TM; 4,1g v kombinirki.

muzikant
25. January 2011, 11:25
Streljam z Hirtenberger Nosler Solid Base, vse počaka na mestu.

Nemci imajo za tako puško izraz Sconzeitwaffe, t.j. puška za čas lovopusta.

gams HR
25. January 2011, 18:38
Potem se pravi da bo to odlična stvar za kaj sem jo tudi namenil

JANEZ L
25. January 2011, 21:21
Lp!

Spoštovani Lovski Tovariš in Cenjeni Prijatelj GamsHR! Vzemi to puško in ne verjemi v pozabo. Ko imaš tako puško doma in sploh takšno kot jo kupuješ ti že srce zaigra, ko jo vzameš v roke, si jo oprtaš na ramo in odideš na lov. Malo ji le še ceno zbij, potem ti jo Mojster obnovi, da bo izgledala kot nova in bode prava paša za oči in balzam za Lovsko dušo... Sam uporabljam RWS-ov T-plašč z 3,24 gramsko kroglico, za srnjad in lisičke pravi "strup" in odkar mi jo je Mojster malo preoblekel, veliko in uspešno lovim z njo...

Lovski zdravo
Janez L

miš93
26. January 2011, 09:12
Ima gdo izkušenj s tem kalibrom u lovu na gamsa ali na večjo divjad?

...samo pripetljaj...lovski gost je z izposojenim "bergstutzom" (5,6x50R mag/7x65R) pri lovu na jelena po pomoti potegnil napačnega petelina in streljal jelena za pleče...jelen je naredil celih 50m.

Pa ne tega delat doma :icon_wink:

Lisjak
6. May 2011, 10:14
Ob sicer majhni izbiri tovarniških nabojev za 5,6x50R Mag (zgolj S&B in RWS) sem včeraj izvedel, da je Norma prevzela Hirtenbergerjev program in tako v 5,6x50R Mag nudi naboje z Nosler in Sierro kroglami (teža krogle 3,6g). Ali ima kdo kaj izkušenj s slednjima kroglama v tem kalibru? V prihodnosti jih nameravam preizkusit.

Tomaž Ražman
6. May 2011, 10:39
Ob sicer majhni izbiri tovarniških nabojev za 5,6x50R Mag (zgolj S&B in RWS) sem včeraj izvedel, da je Norma prevzela Hirtenbergerjev program in tako v 5,6x50R Mag nudi naboje z Nosler in Sierro kroglami (teža krogle 3,6g). Ali ima kdo kaj izkušenj s slednjima kroglama v tem kalibru? V prihodnosti jih nameravam preizkusit.

Jaz uporabljam sierra, sicer na .223rem, ki je zelo primerljiv z 5,6x50r mag, in sem zelo zadovoljen... Je pa res da so na srnjadi podpludbe, ma ne zaradi same krogla ampak hitrosti...

muzikant
6. May 2011, 10:42
Streljam z Hirtenberger Nosler Solid Base, vse počaka na mestu.

Nemci imajo za tako puško izraz Sconzeitwaffe, t.j. puška za čas lovopusta.

Podpludbe pa so hitrosti krogle primerne.

:icon_biggrin:

miš93
6. May 2011, 11:20
Norma prevzela Hirtenbergerjev program in tako v 5,6x50R Mag nudi naboje z Nosler in Sierro kroglami (teža krogle 3,6g).

Lisjak jaz bi tole še enkrat preveril - v Norminem katalogu 2011 jih gotovo ni:

http://www.norma.cc/imagasin2011/gb/magazine.html

Kar pa se tiče podplutb le te niso odvisne le od hitrosti - to vsekakor velja dokler primerjamo eno kroglo pri različnih hitrostih. Takoj ko imamo 2 različni krogli to ne velja več. Samo za zanimivost si poglejte test 22x64 eksperiment (7x64 zožan na .22 kaliber), kjer je hitrost korgle 4700fps oz. 1432m/s oz. 2x hitreje kot moja 9,3x74R :icon_wink:

http://www.gsgroup.co.za/22x64.html

Lisjak
6. May 2011, 13:56
A Austrojagd katalogu je na strani 192.
http://www.austrojagd.com/katalog/

miš93
6. May 2011, 15:00
No zanimivo...

Markysprej
6. May 2011, 17:12
ja kolikor smo se tu pogovarjali, bodo za te hitre kalibre idealne bakrene krogle in mislim da podpludb ne bi smelo biti ker bo krogla ostala cela, se bo pa fino deformirala in povzročila dober šok zaradi visoke hitrosti.
naj me kdo popravi če se motim...:icon_study:

Markysprej
29. September 2012, 12:17
prosim če pomagate pri uprašanju.:icon_eek:
gledam ta dva kalibra 5,6x50r in 5,6x52r ter kolikor sem našel podatkov je prvi .224'', drugi pa .227'' ?
in kolikor gledam proizvajalce samo krogel, je veliko lažje dobiti .224 krogle kot .227 ?
in bi bila s tega vidika (za lažji nakup surovin za polnjenje nabojev) boljša izbira 5,6x50r ?

detel
29. September 2012, 17:29
Menim, da imaš prav...

karo40
27. December 2013, 15:27
Sem lastnik natančne bokarice 5,6x50R magnum. Uporabljam jo za lov na srnjad in predatorje. Ne strinjam se z "strokovnjaki", ki ta kaliber odsvetujejo za lov na srnjad. Iz prakse oziroma izkušenj bom povedal svojo resnico. Pri strelu na srnjad /seveda pri pravilnem zadetku/se v trupu živali razlije kri, ki se jo ob iztrebljanu da lepo postrgati z nožem, nekih hudih podpludb pa v glavnem nisem zasledil. Do nedavnega sem uporabljal kroglo RWS 3,24gr, letos sem le-to zamenjal s težjo in sicer 4,1gr, katera je po balističnih lastnostih primerljiva z kroglo 222 remington - torej malo prijaznejša. Oglašam pa se pravzaprav z prošnjo, da mi poveste ali bi se dalo municijo z 4,1 gr kroglo polniti doma z manj smodnika in ali bi bila posledično krogla počasnejša oziroma kako bi to vplivalo na natančnost zadetkov. Ker se na zadevo ne spoznam, vas prosim za odgovorre in se vam lepo zahvaljujem.
Pa srečno in zdravo leto 2014 ter veliko lovkega blagra.

alojz1
27. December 2013, 16:55
Da se polniti manj. Minimum je določen v tabeli. Tudi hitrost bo manjša. Točnost pa enaka ali boljša. Krogle se dobijo tudi z tršim jedrom. Vendar je treba naročiti pri našem trgovcu, ki jih tudi dela.
Priporočam pa Barnes TTSX kroglo. Tu lahko ostane normalno polnjenje in hitrost. Problem je le pri težjih kroglah, če ima tvoja puška twist 12. Težje krogle zahtevajo hitrejši navoj.
Vsekakor pa probaj z LOS kroglo. Mislim, da boš zadovoljen.

karo40
27. December 2013, 18:16
Lojze lepo se ti zahvaljujem za pojasnila, vendar kot sem omenil se na zadevo nič ne spoznam. Zato bi te prosil, da mi pojasniš, kaj pomeni ta tvist in ali se da dobiti los krogla, oziroma ona druga v tem kalibru. Vem da ti jemljem čas, vendar te prosim, da mi poiskusiš odgovoriti še na ta moja vprašanja.

alojz1
27. December 2013, 18:31
Twist je vzpon navoja ali zasuk krogle na neki razdalji. Twist 1:12 pomeni, da se enkrat obrne na 12 col dolžine. Težje (dolge) krogle v tvojem kalibru rabijo hitrejši zasuk npr 1:10 ali 1:8 kot piše na škatli TTSX.
Ostalo na zs

karo40
27. December 2013, 18:47
Alojz! vem da sem že malo tečen, pa vendar mi potrdi če prav mislim: Tako imenovani twist, mi verjetno lahko izmeri vsak puškar ali pa se lahko iz znamke puške ugotovi ta twist. Za krogle pa sem skapiral, da verjetno ne smeš povedati, kje jih lahko dobim, saj je to že potem komercalni oglas. Verjetno imam tudi tu prav.

hunterxxxl
27. December 2013, 18:53
Twist lahko izmeriš sam! Na šibko daj malo večjo krpico, da jo navoj "zagrabi". Nato označi šibko, da boš videl kdaj naredi en obrat, na koncu pa samo še izmeriš dožino, ki jo je šibka potrebovala za en obrat.

hunterxxxl
27. December 2013, 18:56
Za lažjo predstavo: http://www.youtube.com/watch?v=cdoCNZBlRGQ

alojz1
27. December 2013, 18:57
Jaz približen navoj ugotovim tako, da pogledam skozi cev. Ti pa daj čistilno krpo na palico. Potisni od spredaj v cev, z flomastrom označi in izmeri od oznake 12 col na palici. Ko potisneš do druge izmerjene oznake se palica zavrti za polni obrat. Če se več pomeni, da je navoj hitrejši (torej dober tudi za težje krogle).