PDA

View Full Version : Izdelava loka za trening



ZR7
23. October 2007, 14:35
http://lov.mojforum.si/lov-about141-0.html


Videl sem doma narejen lok (iz tekaških smuči) idelal pa ga ni lastnik,tako ,da o loku ni imel pojma. Torej zanima me kako močan bi lahko bil tak lok,ali bi bil uporaben za začetniško treniranje na tarčo in ali se da trenirati tudi z doma narejenimi puščicami. Izdelava loka mi je precej jasna in bi ga z lahkoto tudi izdelal. Mogoče je samo tetiva problem,saj je bila navadna 3mm debela nylon vrvica.

No lokostrelci mnenja :roll:


Veper, za tetivo se obrni na trgovine z lokostrelskim materialom. Ti jo naredijo po meri. Npr. Vreček-Agro iz Kranja. Link: http://www.vrecek-agro.si/loki/index.htm

Sem bil prejšnji teden tam in sem se z njimi pogovarjal. Možakarja sta neverjetno ustregljiva in profesionalna. Znancu, ki je naredil lok iz jesena iz samih naravnih materialov sta tudi naredila tetivo po meri. Ob tem sta mu razlagala še vse sorte, kar si nisem utegnil vsega zapomniti. Skratka, ni samo špage za odrezat in jo naviti na lok.

Lahko pa tetivo tudi sam spleteš iz najlonske nitke - drete, katero uporabljajo čevljarji in se dobi v trgovini Koža v Ljubljani. Garantirano dovolj močno in tehnično ustrezno. Če želiš, ti grem kupit klopko in jo prinesem v soboto s seboj? Javi!

Doma narejene puščice? Ne predstavljam si, da bi jih lahko naredil dovolj dobre iz lesa. :? No, verjetno bi me kdo presenetil. :D
Predlagam aluminij, kateri ni tako drag napram karbonu. Vsaj jahači in konice, da o perju ne govorim, se korektno montirajo in servisirajo.
Ja puščice bi jaz v vsakem primeru kupil. Pač ustrezne na moč in dolžino potega loka.


Hvala za razjasnitev na obzorju lokostrelske karijere popolnega začetnika. No klopke ni treba kupovati ,sem pred leti šival jadra pa mi jo je ostalo nekaj 100 m . Lok pa bom začel počasi izdelovati ko bo čas primernejši,recimo zima pa ne bo kaj drugega za početi. Puščice se da narediti iz lesa .če misliš da je problem v tem da ne bodo dovolj ravne ,potem to res ni problem. So ga rešili že v preteklih tisočletjih,zakaj ga nebi tudi sedaj. Vse skupaj pa se bom spravil izdelovati iz čistega firbca,zato,da bom videl kako stvar deluje.

LP



...Puščice se da narediti iz lesa .če misliš da je problem v tem da ne bodo dovolj ravne ,potem to res ni problem. So ga rešili že v preteklih tisočletjih,zakaj ga nebi tudi sedaj. ...

To me pa že zanima. :shock: Boš razložil? Sigurno ne gre samo s klanjem in brušenjem lesa?


Sam zem izdeloval puščice po sistemu, ki sem ga na nekem srednjeveškem taboru skopiral od Škotov :lol:, Ti so imeli doma izelane dolge loke in seveda pušcice. In bili so pravi majstri.

Najprimernejši material je hojev (lahko tudi smrekov) krajnik (mužnar). Biti mora brez grč in čim gostejše rasti. Odrežeš ga na dolžino puščice+5cm. (70-80 cm)Nato ga s sekiro po dolgem razkolješ na sredini. Potem iz teh dveh kosov nakolješ palice debele kakšnih 10 do 12 mm. Na začetku vam bo šlo večino lesa v peč mogoče pa vam bo le uspelo dobiti kakšno uporabno palico.
Palico ki je kvadratna najprej obdelaš z nožem, tako da v grobem odstraniš robove, nato pa jo z grobim brusnim papirjem (60 ali manj) pripravič do tega da je okrogla. Delo končaš z bolj finim brusnim papirjem.

Za konico ki jo natakneš na konec puščice potrebuješ nekaj kovaških spretnosti, lahko pa jo enostavno izrežeš iz 2-3 mm debele pločevine, v puščico z žago zarežeš utor vanj vstaviš konico in jo oviječ z dreto in učvrstiš z lepilom ali smolo.
Za stabilizator uporabič večja peresa, ki jih razkolješ na polovico po dolgem. Prilepiš jih z lepilom ali oviječ z nitko. Na konec puščice zarežeš utor, ki ga učvrstiš tako, da nad utorom puščico oviješ z dreto.

Z takimi puščicami sem streljaz z 90 funtnega coumpaund loka in so zadovoljivo funkcionirale. Šibka točka je v tem, da se rade zlomijo pri konici.

Prihodnjič, ko bo čas pa še o home made lokih.....


O puščicah pa še en način. Primerno ravne in debele leskove palice olupiš povežeš v snop in poviješ z recimo močnejšim povojem. Vse skupaj skuhaš v apneni vodi in povezane posušiš. Ko so posušene bodo same izpadle iz povoja in takrat jih obrusiš in nato opremiš tako kot je povedal že Krpan. So pa to puščice ,ki nimajo prav dolgega trajanja, so pa zelo poceni in ni problema če jih izgubiš ali pa polomiš.


ogromno linkov na temo izdelovanja primitivnih lokov in puščic je tule:

http://www.ssrsi.org/sr1/Weapon/archery.htm

Drugače pa naj bi v davnini puščice izdelovali iz enoletnih poganjkov dobrovite (Viburnum lantana), ki so zelo ravni in primerne dolžine.

Veliko uspeha!

Janez


Malo sem prebiral tale forum, sicer delam v lokostrelski trgovini in če vas zanima, bi dal kak komentar na lesene puščice. Največji problem do danes je bila vlaga in prožnost. Ti si lahko izdelal zelo ravno puščico vendar je z dobivanjem ali izgubljanjem vlage spreminjala karakteristike (spin). Glede na današnji razvoj in velikih vložkov v raziskave so si strokovnjaki enotni, da je trenutno najbolje izdelovati lesene puščice iz cedre. Žal ne streljam z njimi sem na CARBONU, vendar vsi longbovaši uporabljajo cedro. Do sedaj ni bil pritožb nanje. Glede cedre je pa tako, da ima določene karakteristike CARBONA in ALUMINIJA, glede na debelino in letnice lahko kar dobro oceniš kak spin bo imela - toraj lahko najdeš primerno puščico glede na poteg in moč loka. To je zelo pomemben podatek, da nimaš predolge puščice (odvečna teža pri letu - manjši domet in večja parabola) ali da ti jih ne razmetava levo (pretrda) ali desno (premehka). To so vsi pomembni podatki, ker če zadeva ni usklajena ne moreš direktno ciljati v sredino. Od Robin Hooda do danes je razvoj kar precej napredoval, ne dvomim da bo še bolj, obstajajo pa tudi imitacije lesa, ki se imenuje CRBON EXPRES HERITAGE. Pač CARBON v barvi in obliki lesa. Žal ne morem dati bolj podrobnega opisa kako delujejo, ker jih je bilo premalo prodanih, vendar bom ob priložnosti tudi o tem kaj napisal. Upam, da sem pomagal razjasniti kako stvar in pridobil kakega novega Robin Hooda.

Kot rečejo lokostrelci - VSE V ZLATO

Archer


Zdravo, sem nov tukaj gor pa bi še jaz oddal kak komentar. Sam se namreč že kar dalj časa ukvarjam z lokostrelstvom in izdelujem svojo lokostrelsko opremo. Archer je zapisal neka besed o teoriji o puščicah in njegov pogled, pogled trgovca. Vsi longbowaši namreč ne uporabljamo puščic iz cedre, ker se namreč smreka ( naš avtohton les) obnese čisto OK. Naj razjasnim. Lesene puščice imajo velike tolerance tako v masi kot v togosti ( spinu). Proizvajalci palčk iz cedre namreč razdelijo palčke po spinu in tako jih trgovci tudi prodajajo. Smrekove palčke izdelane pri nas pa dobiš le izdelane in ne sortirane. Ravno zato je smreka prišla na "slab" glas. Če želiš dober rezultat je potrebno narediti izbor palčk kar seveda pomeni nekaj ur sedenja in tehtanja pri proizvajalcu. Osebno sem govoril z ameriškim lokostrelcem, ki je za nastop na SP naredil izbor 12 palčk iz kupa nekaj tisoč palčk. Druga alternativa pa je solo izbor lesa in samostojna izdelava. Pri tem se pa lokostrelci ločimo med seboj. Nekaterim nam je v veselja raziskovanje, testiranje opreme, ki jo sam narediš, nekateri pa opremo kupijo v trgovini.
Rad bi poudaril. da skrbno izbrana in izdelana oprema ne zaostaja za industrijsko opremo in je uporabna za lov, le ogromno znanja in izkušenj je potrebno pridobiti. Prav to pa je čar tradicionalnega lokostrelstva in lova z lokom.

rahowc
4. March 2008, 18:57
Jast se bom v kratkem lotil izdelave loka in bom videl kaj bo ratalo
ko bo bom prilial slike
lp

rahowc
15. October 2008, 22:31
He he , ko gledm koliko sem obljubil
mi gre prav na jok , ker nisem storil :)
ma zdaj pa res se bom lotil te počitnice , ker ne bo kaj delati pa naredim in prilepim slike:)
lp
Klemen Kobal

Tabiris
29. July 2014, 20:26
Lep pozdrav!

V kolikor znate angleško, je tale stran super za izdelavo loka:

poor folk bows (http://poorfolkbows.com/)

Pojdite na "red oak board bow build-along". Zelo lepo in podrobno razloži kako in kaj. Sicer uporablja les, ki ga je pri nas težko dobiti, a so dobra nadomestila tudi pri nas, recimo jesen.

EDIT: uf, niti nisem videl da je zadnja objava iz 2008... mogoče pa bo vseeno komu uporabno :)