PDA

View Full Version : Ptice



Strani : 1 [2] 3 4 5

Hunter
7. November 2008, 10:53
Zdej jo res ne najdem kljub temu da sem zadnjič dal razvi prav te slike ker bojo krasile moj dom,da pa ne boste rekli da vas vlečem kot dokaz prilagam razvito sliko.Nimam nubenga cajta da bi jo odnesu Atu Janezu k je en velik strokovnak kar se tiče okvirjanja slik.

1886

luka
7. November 2008, 11:36
Halo Hunter, nehi govorit o čapljah, me zmerom zmedeš, jebelea sej si bil pri ornitologih, štorkla je štorklja, čaplja pa čaplja, dva rodova iste skupine, podobna a različna. Ja nigra je ful lepa, samo a si plezo na gnezdo al koga:icon_evil:, da se mladiči tak vidijo.
Šef gre zgolj za inf. sej ne da bi se objavila, ker dejansko, vem, da so se v atlasih gnezdilk prav zaradi tega objavljale napačne inf., samo določena skupina je vedla, kje dejansko so določena gnezda. Edino prav, ker drhal pač ne ve kaj je prav in kaj ni. Ej mate pa po duhu hudo ubogega starešino, vsaj molčal bi, če ne ve za kaj gre.:icon_confused: Še enkrat podatki so zelo pomembni in potrebna je največja mera previdnosti pri ravnanju z njimi.

LZ L

ZR7
7. November 2008, 11:42
...Ej mate pa po duhu hudo ubogega starešino, vsaj molčal bi, če ne ve za kaj gre....
Nisem govoril o starešini.:icon_wink:
Kaj češ, takle imamo. Če jo še opazim, raportiram. Seveda le na grobo.
LP

luka
7. November 2008, 11:44
Kar se tiče Podnanosa ma tisti par vsaj tri gnezda, eno je pod čavnom eno pod Grmado in to pod Nanosom. Vsa gnezda so relativno nizko od tal. Stena pod Grmado meri vsega skupaj slabe 10m od tal. Problem je da se mu travniki nad katerimi kraljuje to gnezdo zaraščajo in mu zmanjšujejo možnosti lova.

Selec je pa pri nsa doma najbližje na Donački gori, nekaj smo se trudli, da bi ga zvabli na silose Perutnine Ptuj, ki je tam namestila gnezdilno polico v izmeri 1m2, vendar ni hotel prit. Postovke pa gnezdijo v dveh nameščenih gnezdih in to že skoraj deset let zelo uspešno, skoraj po tri mladiče na leto v povp. Na Perutnini so zelo zadovoljni, ker jim lovijo male glodalce in oslabele golobe. Selec bi bil pa zmaga, ker pol bi golobi popihali kolko se da daleč stran.

LZ L

luka
7. November 2008, 11:52
Šef se opravičujem, če sem koga užalil, kakorkoli, važno je da si ti postavo pravo "diagnozo" in da slediš zadevam. Verjetno je še bolje, da ljudje ne vedo kaj majo.
Primer je Zlatovranka, ki je gnezdila v Savcih(Štajerska, Slovenske gorice), zaradi česar so pristojni( ne moreš verjet) prepovedali melioracijo okoliških travnikov. Okoliški kmetje so se "organizirali" in preprosto poslali zlatovranko, v paketu Naravoslovnemu muzeju v LJ, s posvetilom, da lahko sedaj v miru proučujeo ptico, ker ne bo šla več nikamor. Mislim, da zlatovranka pri nas več ne gnezdi, med tem, ko je leta 1994, ko se je zgodil ta dogodek v Slo gnezdilo vsaj 15 parov, pred letom 1980 pa je bila pogosta kot npr. golob grivar.:icon_evil:

Vse zaradi pametnih člov. potez in zlorabljanju narave. Slava ji.

LZ L

Hunter
7. November 2008, 11:57
[QUOTE=luka;19847]Halo Hunter, nehi govorit o čapljah, me zmerom zmedeš, jebelea sej si bil pri ornitologih, štorkla je štorklja, čaplja pa čaplja, dva rodova iste skupine, podobna a različna. Ja nigra je ful lepa, samo a si plezo na gnezdo al koga:icon_evil:, da se mladiči tak vidijo.

Lika se opravičujem :icon_cry: pišem na 10 koncova sem mal zajeb....Kumentarjev koko in kaj je slikano ne bom dajal,ker se stvari hitro povežejo in .....na gorensk boš mogu pridt.

Hunter
7. November 2008, 11:59
Kar se tiče Podnanosa ma tisti par vsaj tri gnezda, eno je pod čavnom eno pod Grmado in to pod Nanosom. Vsa gnezda so relativno nizko od tal. Stena pod Grmado meri vsega skupaj slabe 10m od tal. Problem je da se mu travniki nad katerimi kraljuje to gnezdo zaraščajo in mu zmanjšujejo možnosti lova.

Selec je pa pri nsa doma najbližje na Donački gori, nekaj smo se trudli, da bi ga zvabli na silose Perutnine Ptuj, ki je tam namestila gnezdilno polico v izmeri 1m2, vendar ni hotel prit. Postovke pa gnezdijo v dveh nameščenih gnezdih in to že skoraj deset let zelo uspešno, skoraj po tri mladiče na leto v povp. Na Perutnini so zelo zadovoljni, ker jim lovijo male glodalce in oslabele golobe. Selec bi bil pa zmaga, ker pol bi golobi popihali kolko se da daleč stran.

LZ L

Ne bit preveč nantančn pri lokacijah.

luka
7. November 2008, 12:03
:icon_lol:, beri zgoraj :icon_wink:

LZ L

Hunter
7. November 2008, 12:04
Šef se opravičujem, če sem koga užalil, kakorkoli, važno je da si ti postavo pravo "diagnozo" in da slediš zadevam. Verjetno je še bolje, da ljudje ne vedo kaj majo.
Primer je Zlatovranka, ki je gnezdila v Savcih(Štajerska, Slovenske gorice), zaradi česar so pristojni( ne moreš verjet) prepovedali melioracijo okoliških travnikov. Okoliški kmetje so se "organizirali" in preprosto poslali zlatovranko, v paketu Naravoslovnemu muzeju v LJ, s posvetilom, da lahko sedaj v miru proučujeo ptico, ker ne bo šla več nikamor. Mislim, da zlatovranka pri nas več ne gnezdi, med tem, ko je leta 1994, ko se je zgodil ta dogodek v Slo gnezdilo vsaj 15 parov, pred letom 1980 pa je bila pogosta kot npr. golob grivar.:icon_evil:

Vse zaradi pametnih člov. potez in zlorabljanju narave. Slava ji.

LZ L

Luka jest pa upam rečt da Zlatovranka gnezdi pri nas,sam omaknila se je iz predelov kjer ni bila zaželena in so jo motili .....tko da gnezi očem skrito,in tako je prav.Drgač bi itak imela obiskovalce in 10 rinkc na nog če bi blo možno.Jst vem zano,pa ga ni junaka da bi mu jo pokazal prav zaradi preteklih izkušenj.

To je podobna zgodba kot Črni Škarnik....

Luka kako je pri vas s Triprstim detlom.

luka
7. November 2008, 12:09
Bil je v hrastovih šumah v Muriši, zej pa ne vem, drugač pa zgino ko so zginli visokodebelni sadovnjaki podobno kot čuk in smrdokavra, sami rajnki al pa skoro rajnki. Ja res je zlatovranke uradno še ne štejejo med izumrle ptice SLO ampak ji ne manjka dosti. Kaj čmo, kmetistvo gre svojo pot, ki ma le še malo zveze z naravo.

LZ L

Hunter
7. November 2008, 12:21
Pri nas se stanje Smrdokavre popravja,triprsti detel je pa na še boljši poti.Letos sem vedel za kr nekaj gnezd.Jst ugotavlam da se ptič umikajo v res mirne konce.

luka
7. November 2008, 12:53
A dej no, samo kje pa maš v naši državi še sploh mirne konce, nema. Vse je dovoljeno in nič ni kaznivo. Država blaginje.

LZ L

Hunter
7. November 2008, 22:41
Luka ti si še bl črnogled kot jaz....:icon_wink:

mrki
7. November 2008, 23:03
Nisem nek poznavalec ptic pa mi prosim povejte če je tole štorklja. Se opravičujem zaradi kakovosti :icon_redface: , presenetila me je, pa še ročno ostrenje imam na aparatu.

gamsar
8. November 2008, 16:57
Ja na tem posnetku gre zagotovo za odrasli osebek črne štorklje Ciconia nigra. Črno štorkljo sm tudi sam letos fotografiral od blizu, sicer mladostni osebek ampak je pa tudi lep posnetek iz našega lovišča.
Mimogrede, ko smo ravno pri pticah. Vedno bolj ugotavljam, da je naše lovišče zelo bogato s pticami. Včeraj me je presenetilo nekaj malega, svetlo modrega ki je zelo hitro letelo nad vodo, in to 2 osebka. Ne morem povedat, kako sem bil presenečen, da sem dejansko ob potoku videl 2 vodomca. Vsakič ko se podam v goro pa redno spodim kako kuro ruševca. Kljub zelo intenzivnemu planinstvu v našem gorskem delu lovišča, imamo še vedno ruševca stalno prisotnega. V Gori sm tudi imel priložnost opazovati številne ujede. Od kanje, prek postovke, skobca, kragulja do planinskega orla. Velikokrat me ob mraku spremlja po lovišču oglašanje lesne sove. Enkrat do zdaj sem slišal koconogega čuka. Krekovti, komatarji, gorske sinice so prebivalci gozdne meje. Ob rekah in potokih pa tudi kljunač, deževnik, martinec, race kreheljc, veliki žagar in mlakarica, sive in velike bele čaplje ter kormorani. Skratka več kot sem v lovišču, bolj bogato se mi zdi s pticami.

ZR7
8. November 2008, 19:36
http://www.kpss.si/image/157.jpg

Ko sem kot pripravnik naše lovce spraševal, kaj se v Grmadi oglaša podobno kot škržati na morju, so me prav čukasto gledali.
Mi je bilo takoj jasno, da bom moral tej skrivnosti priti sam do konca.
In mije bila ta sreča tudi dana. Nekega lepega poletnega večera, ko sem že v luni užival po robovih gore, je pred menoj zaplesala po zraku svoj neslišni ples, se usedla na tla, kjer je nisem mogel več zaznati in se ponovno dvignila in po nekaj piruetah izginila za drevesi. Čudovita je in tako skrivnostna. :icon_biggrin:

detel
8. November 2008, 21:24
Ležetrudnik tudi zanimivo tolče (ploska) s krili med letom .

Hunter
9. November 2008, 11:42
ZR7 odlična slika.Bravo.:icon_lol:

ricmnc
9. November 2008, 12:21
zgodi se, da ko si blizu njenega gnezda (gnezdi na tleh in nima pravega gnezda) in so v njem mladicki, zleti kot da bi bila ranjena na eno perut tako da privlaci pozornost nase in oddalji nevarnost od gnezda.
lp

detel
9. November 2008, 20:40
Točno tako. Radi imajo lapor-flišnata tla. Nikoli ne pristane na veji, ker nima za to prilagojenih nogic.

luka
10. November 2008, 08:05
Bravo šefe, izjemna slika, maš pa oko. Ta ptica je fascinantna, sem delal popis teh ptic ob slovensko italijanski meji na krasu od Dornberga do Sežane. Priletijo na izzivanje s posnetkom. Ko lovi mrčes široko odpre kljun, dobiš občutek, ko da bi ji manjkalo pol glave. Enkrat so mi jo prinesli domov domačini na Ptuju, ker niso vedeli kaj so našli, prepričani so bili, da je čuk. Ptica je žal, kasneje, kljub skrbni negi poginila.

LZ L

luka
10. November 2008, 08:07
Najden ob lokalni cesti, na sobotnem lovu. Verjetno, ga je zbil avto, ker je imel zlomljeno perut.

LZ L

ZR7
10. November 2008, 10:46
Bravo šefe, izjemna slika, maš pa oko. ...

Izgleda, da sem dal napačen vtis, da je fotografija moja. Žal ni, je sneta z neta.:icon_redface:

detel
10. November 2008, 11:48
Dobro si jo snel.....:icon_biggrin::icon_lol:

Hunter
10. November 2008, 19:07
Luka kar malo žalosten sem ko vidim takole ležati sokola selca.Raje bi ga videl ob družini,na kakšni skali....:icon_cry:

tetrix
26. November 2008, 12:52
siva čaplja

tetrix
26. November 2008, 13:17
brinovka

detel
26. November 2008, 13:53
Ojojjj...brinovka :icon_redface::icon_redface::icon_lol:.

jagerboss
26. November 2008, 13:57
Brinovka?:icon_confused:
Ne ne nebo držalo!

tetrix
26. November 2008, 14:40
Cikovt? Nisem prav ?ptičar?... :icon_redface:

detel
26. November 2008, 14:48
Bravo !

jagerboss
26. November 2008, 14:55
Tako pa ja! Nekateri ga sicer zamenjajo za Cararja, vendar je ta v praksi nekoliko večji od Cikovta ter bolj temnih barv.

luka
26. November 2008, 15:09
predvsem pike so tiste, ki ga ločijo. Cikovt(T.philomelos) ma take malo zamazane bolj kot kaki trikotnički, carar(T. viscivorus) pa je tako kot je napisal jagerboss večji in to opazno večji, tudi če jih nimaš pred seboj je razlika občutna, njegove pike pa so okrogle in zelo ostre.
P.S. Lepa slika, pozimi jih z lahkoto privabiš z kakšnim na krhlje narezanim jabolkom.

LZ L

gamsar
26. November 2008, 18:20
Ko je ravno debata o drozgih, naj povem da sem 14 dni nazaj na lovu imel priložnost opazovat jato prek 30 brinovk, kar se mi zdi za naše lovišče dokaj redek pojav. Zanimivo pa je tudi, da imamo v enem od predelov lovišča stalno jato liščkov, na oko rečeno vsaj 40-50 komadov. Prav lepo je videt te pisane ptic e v takem številu.

detel
26. November 2008, 20:07
Spomladi in poleti, ko sedim na preži mi cikavt prav zadnji pred nočjo odpoje svoje kitice. Med petjem se večkrat preseda z drevesa na drevo. Mogoče, da s tem skriva lokacijo svojega gnezda. Petje je nekako podobno petju kosa.

gosjak
29. December 2008, 16:39
Ker ste že prej podrobno opisali razliko med cikovtom in cararjem sem prilepil samo sliko brinovke.

http://www.moj-album.com/slike/2805013/OannPVVraQ1HPabI.jpg

gosjak
29. December 2008, 19:04
Prav je, da objavim še sliko najmanjše evropske ptice in sicer rumenoglavega kraljička. Zraste do okoli 9cm. Zanimiva je primerjava z iglicami rdečega bora.

http://www.moj-album.com/slike/2805013/DXUP0paQhE2QOa2L.jpg

Hunter
30. December 2008, 15:10
2263
2264
Mandarinka.

Hunter
30. December 2008, 15:11
Kos
2265
Taščica
2266

Hunter
30. December 2008, 15:12
Racman race mlakarice
2267
Siva vrana
2268

dolgin
3. January 2009, 18:51
No včeraj sem pa imel na (celodnevnem) šihtu tudi nekaj "naravnega" dela;namreč ko je nastopila tema se je v šipo zaletela sova in negibno obležala na tleh;najprej sem moral proč najagat babnce,ki so vpile,pol se je pa začela akcija! Sova je na tleh ležala z raprtimi krili,videl pa sem da diha! Kaj zdej hudiča? Spomnim se na Hunterja,ki je poleg lovca tudi ornitolog in ga pokličem kaj naj! Sovo sem najprej pregledal in videl da v bistvu ni nič poškodovana,in jo postavil na noge:
http://www.moj-album.com/slike/1010492/KhvO8IptWQC0q7sA.v.jpg
Šele takrat sem v bistvu videl da gre za redko malo uharico! Po navodilih Hunterja sem jo odnesel v temo in jo pustil kake pol ure,ko sem prišel pogledat me je samo "debelo pogledala":
http://www.moj-album.com/slike/1010492/vJZ7rntKQn_iCbIe.v.jpg

potem pa sem jo nalahno pobožal po nogah in kar nar naenkrat je na moje veliko veselje popolnoma normalno zletela v svobodo in novim dogodivšičinam naproti,madona pa tud toliko ni počakala da bi ji dal en Lekadol proti glavobolu...:icon_biggrin:

detel
3. January 2009, 21:38
Po mojem je to mala uharica.

Hunter
3. January 2009, 21:53
No ponavadi ptice ob trkih s šipo padejo v šok in so navidezno poškodovane.Kar nekaj časa sem se ukvarjal s poškodovanimi in marsi katera od teh srečno leta po nebu,nekaj pa jih je na žalost poginilo.
Kot že rečeno ptica,ki se zaleti v steklo je v šoku.Za tako ptico je pomembno da jo čim manj premikamo,ko jo najdemo jo postavimo v temn prostor v kolikor ga ni jo pokrijemo s škatlo.Po 30 minutah jo lahko odkrijemo in v večini primerov bo zletela(primer ko se ptica sama zaleti v šipo),v kolikor pa so pri trku nastale notranje poškodbe pa verjamite poginila bi tudi veterinarju(primer ko mi z avtom zbijemo ptico) .
Vsaka taka uspešna pomoč pa je lahko vsakemu v ponos!

Hunter
3. January 2009, 22:28
Dolgorepa sinica
2310

gamsar
4. January 2009, 13:11
No jest bi sam to pripomnu, da mala uharca spet ni tko zelo redka. Ravno v petek sm jih v predmestju Ljubljane mel možnost gledat, kako so sedele na obcestnih kolih. Ne vem zakaj ampak najlažje se jo tako vidi, ko sedi na tem kolu za sneg. Še bolj pa njihovo prisotnost izdaja cvileče-piskajoče oglašanje mladičev v juniju. To pa imam možnost poslušat vsako leto tudi tukaj kjer sem doma. In tudi po 2, 3 gnezda na leto so tukej v moji okolici.

detel
4. January 2009, 21:22
Male uharice gnezdijo tudi pri nas. Poznam njihovo "petje". Okoli LJ pa je nisem nikoli videl, čeprav se tam preživel 10 let.

luka
5. January 2009, 08:04
Bravo Dolgi, še ene dve taki pa ti kaki zlati legat od DOPPSA ne uide. Drugač pa se strinjam mala uharica ni redka, jo je kar precej, za ex LJubljančane v Tivoliju na spomlad se kar derejo. Zelo redka je njena Večja sestra Velika uharica.

LZ L

dolgin
5. January 2009, 09:30
Sm vedu da je ena od uharic redka.....,pol bom počakov de se še ta velika zakanta u šipo.......:icon_lol:

Taxus
5. January 2009, 09:46
V zadnjih dneh sem imel 2x priložnost opazovati orla belorepca. Enkrat je bil en sam, mislim da letošnji, drugič pa 2. Škoda da nimam opreme da bi jih slikal.

Hunter
5. January 2009, 17:31
Sm vedu da je ena od uharic redka.....,pol bom počakov de se še ta velika zakanta u šipo.......:icon_lol:


Če se še malo umešam v debato sov.Nekateri pišete da jih je veliko pa to ne bo po vsem držalo.
Pa pojdimo po vrsti:

Zadnja leta vse sove ogroža človek razlogi so da izsekavamo stara ( jablane,lipe,kostanji) votla drevesa ( primerno gnezdišče za šuka,skovika,lesne sove..)drug razlog je da njihov plen na veliko zastrupljamo (predvsem glodalce ) tretji razlog je da plezamo po njihovih gnezdiščih ( skalni previsi in stene primerne za gnezdenje velike uharice),poleg tega ima sova še plenilce in ljudi ki jim kradejo jajca ali mladiče.Z eno besedo razmere za sove niso rožnate.Poleg vsega naštetega imajo sove malo mladičev med opazovanjem pa sem ugotovil da pride vsako drugo leto za sove obdobje ko imajo izrazito malo hrane in tisto leto ponavadi tudi ni veliko mladičev.

Primer v raziskovalnem območju v bližini mojega doma je bil da sem eno leto spremljal 8 gnezd male ugarice,v vsakem po najmanj 2 mladiča.Drugo leto sem našel samo eno gnezdo kljub temu da je območje že dovgo časa raj za male uharice.

Pri ostalih sovah je pa sploh kriza kar se tiče številčnosti.Vsako leto spremljam gnezdo kozače gnezdo lesne sove ki gnezdi na tleh v luknji globoki 80 cm itd ne upam pa si trditi da je sov veliko.Ugotovil pa sem da se prav mala uharica najbolje prilagaja spremembam ne pa tudi pesticidom tem na žalost ni kos nobena žival,ji pa je človek,ki bi ga moral manj uporabljati.:icon_exclaim:

Le skromno mnenje,ki temelji na proučevanjih sov in ujed.

Dragan
5. January 2009, 20:12
Divlje Guske u klinu.
http://img140.imageshack.us/img140/46/p1010573td4.jpg (http://imageshack.us)

Hunter
5. January 2009, 20:58
V zadnjih dneh sem imel 2x priložnost opazovati orla belorepca. Enkrat je bil en sam, mislim da letošnji, drugič pa 2. Škoda da nimam opreme da bi jih slikal.


No jaz sem pa imel to srečo da sem spremljal gnezditev od začetka do konca lokacija pa nekje v Krakovskem gozdu,več pa naj ostane skrivnost,sem ga pa lani slikal na gnezdu ob njem,ob vodi itd..ob priliki bom prilimal tudi slike.Belorepec je pa čist nekaj drugega kot naše ostale ujede ki na gnezdo nosijo miši,on prijadra z ribo....:icon_lol:

detel
5. January 2009, 21:05
Opazoval sem ga na jezeru Mola pri Ilir. bistrici, ko je lovil. V tretjem poskusu je uspel.

Hunter
5. January 2009, 21:10
Rdečeglavi kraljiček.:icon_redface:
2324
2325

Hunter
5. January 2009, 21:22
Čopasta sinica
2326

gosjak
6. January 2009, 09:45
http://www.moj-album.com/slike/2805013/jtwPNjcKjpRt8XJM.jpg

luka
6. January 2009, 12:00
Dobra silhueta, daj napiši še vrsto Gosjak.

LZ L

gosjak
7. January 2009, 17:45
Luka!

Na sliki je krokar slikan proti svetlobi.

luka
8. January 2009, 08:21
Po zaobljenem repu in prelomljenih krilih bi to morebiti celo lahko bilo, malo motijo konice peruti, ki spominjajo bolj na kako ujedo in so za krokarja premalo zaobljena konica. Tudi glava mi ni tipično krokarjeva, posebaj čelo ki je preveč zaobljeno, krokra ma ponavadi bolj suličasto in kljun, ki deluje zakrivljen, kar je tipično za ujede in ne vrane ampak glede na to da poznaš celotno situacijo pol...

LZ L

Lisjak
8. January 2009, 14:13
Tale se je ujela v objektiv mojega mobilca, medtem ko sva bila z Mugom na kavi. Sedela mi je na kolenu, a nisem uspel slikat. Če bi imel malo semen, sem prepričan, da bi jedla z roke, ker sem jo slikal na 20cm.

Hunter
8. January 2009, 16:27
Veliki detel eden od mnogih detelov
2343

gosjak
8. January 2009, 16:35
Po zaobljenem repu in prelomljenih krilih bi to morebiti celo lahko bilo, malo motijo konice peruti, ki spominjajo bolj na kako ujedo in so za krokarja premalo zaobljena konica. Tudi glava mi ni tipično krokarjeva, posebaj čelo ki je preveč zaobljeno, krokra ma ponavadi bolj suličasto in kljun, ki deluje zakrivljen, kar je tipično za ujede in ne vrane ampak glede na to da poznaš celotno situacijo pol...

Luka!

Zanimivo razpredanje vendar na sliki je še vedno krokar.

detel
8. January 2009, 20:01
Hunter me je slikal :icon_biggrin::icon_lol:. No, taščica je tudi meni enkrat sedla na cev puške, ko sem čakal srno v vinogradu.

Hunter
8. January 2009, 20:20
Hunter me je slikal :icon_biggrin::icon_lol:.

Ja sej ko sem sliko prilimal sem vedel da boš to napisal.Prov dobr si pozirov sam mal delč si bil in tudi vreme je naredilo svoje.:icon_wink:

detel
8. January 2009, 21:25
Kljub temu sem lep:icon_wink:.

dolgin
8. January 2009, 21:26
Že kr mal kičast
:icon_lol:

Hunter
9. January 2009, 16:40
2359
2360
Pred dnevi me je preletel par labodov,najprej sem se ustrašil ker ju nisem videl in sem imel občutek da se podira drvo,potem sta priletela.Ko sem razmišljal kako hrupno letita mi je bilo vse jasno,kako tudi ne ko pa labod ni ravno lahek.:icon_lol:

luka
12. January 2009, 08:08
Vzletna steza na Dravi znaša cca. 50m. Pristajalna pa malo manj. Enkrat me je klical en policaj , da se je na dravskem mostu v kandelaber zaletel en labod in kaj naj naredijo z njim. Skratka laboda so rešli, oskrbeli veterinarji, kandelaber pa so popravili električarji. Je bilo treba zamenjat kapo in žarnico. Pač labodu ni zneslo.

LZ L

zober
12. January 2009, 19:20
:icon_lol:

guss
12. January 2009, 19:58
Včeraj dopoldne sem se odpravil na krajši pohod. Ko sem se vračal sem na poti skozi jelšev gozd postal tam kjer sem malo prej videl tri kose srnjadi. Naenkrat sem se spomnil starejšega lovca kako je nekoč klical šoje. Ker sem to klicanje takrat z zanimanjem poslušal, sem poskusil tudi sam. Začnem klicati in po nekaj sekundah se ozrem in proti meni leti ptica. Najprej sem pomislil na kragulja! Ker se je ptica naglo približevala sem zamahnil z rokami in je naglo spremenila smer ter obsedela na bližni jelši. Že na oko sem opazil da je sova. Z daljnogledom sem si jo dobro ogledal in jo opazaoval nekaj minut. Zanimiva dogodivščina, saj sem spoznal da je sova aktivna tudi podnevi.
Sova je bila zelo velika in bila je podobna sovi ki jo je slikal Dolgin na prejšnih straneh.
p.s. Sova je priletela 2 metra do moje glave!:icon_confused:

mugo
13. January 2009, 07:17
Ker sem to klicanje takrat z zanimanjem poslušal, sem poskusil tudi sam. Začnem klicati in po nekaj sekundah se ozrem in proti meni leti ptica.

Na kakšen način si to klical? Katero žival si oponašal, stvar mora biti zanimiva. Sam poznam klicanje šoj edino z oponašanjem pivkanja ujede.

luka
13. January 2009, 07:48
žvižganje od kanje. Samo ne hasne, oz. vsaj meni ni. Sova je zlo fajn ja, zna presenetit, ker leti popolnoma neslišno zaradi resic na perju. Če potegneš z roko po perju imaš občutek, kot, da drsiš po dlaki od kakšnega kratkodlakega psa.

LZ L

guss
13. January 2009, 08:09
Katero žival sem oponašal vam ne morem reči točno, naj pa bi priklicalo šojo. Bilo pa je nekako takole, kot sem opazoval lovca: osliniš kožo na roki med palcem in kazalcem in nato na tisto mesto pritisneš ustnice in vlečeš zrak v sebe!

luka
13. January 2009, 11:40
Malo vaje pa bo, ko sem probo opisano je to vse bolj spominjalo na mišji cvik ko na kakega resnega ptiča:icon_lol::icon_confused:.

LZ L

guss
13. January 2009, 11:46
Mislim da bo še potrebno vaje!:icon_lol:

luka
15. January 2009, 09:47
Hunter in ostali hribovci koliko mate kaj velikih uharic po lovišču?

LZ L

Hunter
15. January 2009, 10:40
Hunter in ostali hribovci koliko mate kaj velikih uharic po lovišču?

LZ L
velik premal.....js vem le za .....:icon_lol:

luka
15. January 2009, 10:54
pa kaj a so ble pa zginle al sploh niso nikol gnezdile.

LZ L

Hunter
15. January 2009, 11:43
pa kaj a so ble pa zginle al sploh niso nikol gnezdile.

LZ L

Ble so,gnezdile so,gnezdijo še,vendar tam kamor ne seže vsak planinec.Jas spremljam par že 5 let v našem lovišču,vem za še nekaj gnez vendar to je specifično saj sta tako samec kot samica ogromna.Je pa par že v bližini gnezda,prav tako so vidni sledovi na gnezdu.

Hunter
16. January 2009, 14:25
2430
Ta je pa glede na to da mu manjka že kar nekaj repa moral imeti bližne srečanje z skobcem ali mačkonom

mrki
17. January 2009, 18:44
Moja boljša polovica je tega detela ujela danes.

tarfila
17. January 2009, 18:57
bravo, ena najlepših ptic: dendrocopus major

detel
17. January 2009, 19:55
Kako sem priljubljen :icon_lol:.

mrki
18. January 2009, 10:50
Pa še ščinkavec in lišček

Hunter
19. January 2009, 18:53
No takole skrbi za naše ptice mprimož.....upam da je sedaj v hišico vrgel tudi kaj semena:icon_lol:Tako je če si obseden z lovom na kune potem pa včasih pozabiš nakrmit price,kajne prijatelj:icon_lol::icon_wink:
2458

Na sliki iz vrst sinic-Plavček

mprimoz
19. January 2009, 19:03
Ja, precej požrešne ptice so v naših krajih :icon_biggrin:
Hunter, a ne vidiš kolk so rejeni teli ptički, prekomerno telesno maso imajo:icon_redface:

Hunter
19. January 2009, 19:58
Hunter, a ne vidiš kolk so rejeni teli ptički, prekomerno telesno maso imajo:icon_redface:

A ti je to gamsar ocenu:icon_lol:

dolgin
19. January 2009, 20:53
:icon_twisted::icon_lol::icon_lol:

mprimoz
19. January 2009, 21:35
Kak si pa to vedu? :icon_biggrin:

Tine
20. January 2009, 11:49
Hunterju & co. pohvale za vse te zanimive slikce in prispevke. Sploh je s slikcami križ, saj jih v knjigi Ptiči Slovenije močno primanjkuje.
Se bom kar tukaj za izpit učil. :icon_wink:

LP

P.S.: Kaj imate še kakšno drugo zanimivo knjigo?

Hunter
20. January 2009, 15:56
Hunterju & co.
Se bom kar tukaj za izpit učil. :icon_wink:
LP
P.S.: Kaj imate še kakšno drugo zanimivo knjigo?


No če se boš s tle vn učil boš pa še res kaj znal.Drugače je v zadnjem času v Sloveniji izšlo kar nekaj dobrih knjig o pticah,v kolikor te pa stvar kaj bolj zanima pa je še zmeraj najbolje posežti po tuji knjigi,je na žalos tako.

Drugače pa kar na dan z vprašanjem Tine,če bomo vedl ti bomo z veseljem odgovoril...s skupnimi močmi nam bo uspelo...:icon_wink:

Tine
21. January 2009, 03:08
No če se boš s tle vn učil boš pa še res kaj znal.Drugače je v zadnjem času v Sloveniji izšlo kar nekaj dobrih knjig o pticah,v kolikor te pa stvar kaj bolj zanima pa je še zmeraj najbolje posežti po tuji knjigi,je na žalos tako.

Drugače pa kar na dan z vprašanjem Tine,če bomo vedl ti bomo z veseljem odgovoril...s skupnimi močmi nam bo uspelo...:icon_wink:

Ej hvala. Sicer sem v momentu vinsko odlično izobražen. Samo se mi pa zdi da vam bom kar sive dlake povzročal. Predvsem s svojim neznanjem.
Upam,da vam bom dal kakšno težko vpr., predvsem kar se tiče kljunašov.

LP

mugo
21. January 2009, 07:17
Upam,da vam bom dal kakšno težko vpr., predvsem kar se tiče kljunašov.

Ja, o kljunaših ti bomo pa res težko kaj povedali. Mogoče to, da je sesalec in leže jajca. Izgleda nekaj med raco in vidro. .... Ampak ti si verjetno mislil kljunače, kajne. No rezlog za napako je verjetno :

Sicer sem v momentu vinsko odlično izobražen.
:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Tine
21. January 2009, 12:27
Točno tako:icon_exclaim:
Danes pa boli glava:BangHead:

Tine
21. January 2009, 12:39
Nekaj me zanima.
Moj mentor je malo mahnjen na "šnefe" - kljunaše, zato si ga ne upam vprašat kaj je bila pri tej ptici "trofeja". Kot sem razumel naj bi bilo nek izrastek na krilih.

Tudi ne vem ali pri malemu ali velikemu kljunaču.

Za odg. hvala.

Kolovski
21. January 2009, 13:03
Prvo letalno pero je trofeja (odvisn kuko gledaš - 1. pero na peruti iz zunanje strani:icon_wink:). Je čisto majhno cca. 3cm, je pa kakor sulica.

jagerboss
21. January 2009, 15:56
Isto velja za velikega kljunača kot za kozico (mali kljunač) in čoketo!

main757
21. January 2009, 17:12
Pa fazana in jerebico...Pri šoji je trofeja modro-črno črtasta. Sta dve ali pa tri peresa skupaj.

Hunter
28. January 2009, 18:59
2584
Siva Čaplja

Hunter
28. January 2009, 19:00
2585

Le kdo močnejši v mlaki je tej?


2586

luka
29. January 2009, 08:56
Ojla Tine, družina ptic o kateri si načel temo se imenuje Scolopacidae, mednje sodijo pri nas živeče, sloka(Scolopax rusticola- po domače šnef), kozica (Gallinago gallinago), čoketa (Gallinago media) in puklež (Lymnocryptes minimus), nobena izmed teh vrst ni lovna vrsta, čeprav nekateri še vedno lovijo sloko. Velikega in malega kljunača taksonomsko pri nas ni je pa progastorepi(Limosa lapponica) in črnorepi kljunač(Limosa limosa).
Drugač pa maš lepe slike od različnih pobrežnikov(red Chardiriiformes) na tej starni.
http://narava.sodja.net/thumbnails.php?album=search&search=kljunači
Pa obilo ornitoloških užitkov.

LZ L

davorin
29. January 2009, 09:09
joj luka!!!:icon_wink: to pa je že blo skoro preveč strokovno za mene!!! aia, si verjetno od muzikanta pobral to:icon_biggrin:hec, brez zamere:icon_biggrin:

luka
29. January 2009, 09:39
Bio u mladih godinama pri ornitologih, pa mi je še nekaj ostalo:icon_lol:.

LZ L

davorin
29. January 2009, 09:40
nem komentiral:icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggri n:

Tine
31. January 2009, 12:24
Malo berem knjigo Ptiči Slovenije. Ker se mi zdi, da je malo zastarela pa kaj vprašam. Upam, da ne težim preveč.

Ko sem vprašal naše jagre o Lunjih so mi rekli, da je kar prisoten. V knjigi pa piše, da je zelo redek. A mogoče kdo ve kako je s staležem te ujede v Sloveniji?
Sumim, da ga naši jagri s Kanjo mešajo...

Pa še za Štajerce in Prekmürce: Kaj Mali klinkač gnezdi pri nas?
Stalež?

Lovski zdravo

gamsar
31. January 2009, 17:52
S pticami se bolj ali manj ukvarjam že 11, 12 let. Najbolj mi seveda ostanejo v spominu srečanja z redkimi vrstami. Seveda ne morem dati podatkov za druge dele Slovenije, za osrednjo Gorenjsko v okolici Kranja pa lahko. Lahko rečem, da so tukaj lunji zelo redki. Dejansko imam v spominu le 3 pojavljanja izpred 7-10 let. 2x je šlo za samico pepelastega lunja in enkrat samkrat za samca. To so bile ptice v zimskem času na prezimovanju. Eno samico sem imel priložnost opazovati preko cele zime tukaj kjer sem doma. Značilno za lunja je, da zelo rad lovi tik nad tlemi. Nobena druga ujeda, ki sem jo kadarkoli opazoval, ni izvajala takih manevrov 1m nad tlemi preletavala travnik. Značilna je bela trtica pred repom. To dvoje ga zagotovo loči od kanje. Samico. Samci so itak pepelnato sivi. Vsa ta opažanja so vezana na vrsto pepelasti lunj, saj je tudi daleč najpogostejša po pojavljanju v sloveniji. Žalostno dejstvo pa, da sem videl v teh naših krajih tudi v lovski sobi samico rjavega lunja. V živo je nisem videl nikdar. Medtem ko sta stepski in močvirski lunj zgolj in le preletni vrsti pri nas.

Hunter
31. January 2009, 19:05
Malo berem knjigo Ptiči Slovenije. Ker se mi zdi, da je malo zastarela pa kaj vprašam.
Ko sem vprašal naše jagre o Lunjih so mi rekli, da je kar prisoten. V knjigi pa piše, da je zelo redek. A mogoče kdo ve kako je s staležem te ujede v Sloveniji?
Kaj Mali klinkač gnezdi pri nas?

Lovski zdravo

Ptiči Slovenije je že zelo stara knjiga odličnega ornitolog Ivota Božiča.Kolikor poznam vso to litoraturo je omenjeni gospod edini v slovenskem prostoru,ki je napisal tako knjigo,vsi ostali priročniki za določevanje ptic so oglavnem prevodi tujih del ( Ptiči Evrope avtor Detlef Singer,Bird identification avtor Alan Harris ...)Slovenski ornitologi so do sedaj izdali Ornitološki Atlas-Iztok Geister in Zimski Ornitološki Atlas Slovenije-Andrej Sovinec.Na knjigo kot so Ptiči Slovenije gospoda Ivota pa čakamo dolgo,vendar se do sedaj ni nihče opogumil in pišejo knjige samo določenim bralcem,ki so že na pol poznovalci.Na žalost je tako!:icon_neutral:

Pepelasti Lunj glede na podatke ZOAS-a zelo rad v zimskem času preleta našo državo saj ga je možno opaziti praktično na vseh ravniskih delih od Gorenjske,Štajerske in Primorske.Sam ga imam možnost opazovati vsako leto na preletu na letališču in odprti kmetiski kolturi.Omenjeni Lunj ne gnezdi v Sloveniji

Rjavi lunj je bil med popisom ZOAS-a opažen samo 3x ( Nova Gorica,Vipavska Dolina in akumulaciji Požeg.Zimski habitat rjavih lunjev so trstičja,slana močvirja in odprta travniška področjaGlede na to da Rjavi Lunj gnezdi v močvirjih z veliko trstičja omenjeni ptič nima pravih pogojev za gnezdenje,prav tako pri nas še ni bilo najdeno gnezdo,opaženi so bili že mladostni osebki,vendar v času preleta,zato ni mogoče trditi,da so bili vzrejeni pri nas.

Mali klinkač je pri nas gnezdil leta 1981 po podatkih R.Smerdu in sicer na Dolenjskem v Krakovskem gozdu.Trditi z zagotovostjo da gnezdi tudi danes je povsem nemogoče,sem ga pa lansko leto opazoval v Škocjanskem zatoku.

V kolikor boš predavatelju na ispitu povedal vse to mislim,da boš potencjalni kandidat,da nadomestiš predavatelja!
Sicer pa ti predlagam Knjigo Kateri ptič je to?Ptiči evrope avtorja Detkef Singer.Knjiga je cenovna dostopna vsem,dobiš pa jo v vseh knjigarnah!
Omenje knjiga opisuje ptiča,poleg vsake ptice je slika moškega in ženskega osebka,jajc in mladičev!:icon_study:

Tine
31. January 2009, 19:16
Hvala.

No predavatelj bo pa Edo Krašna, ki se kar spozna (moje mnenje). Me je mal strah, ker ga poznam že od prej, pa je OK dečko. Samo baje, da je kar ...

Verjetno ga poznaš, če se s pticami resno ukvarjaš.

Mogoče veš kje natančneje na vipavskem je bil opažen Rjavi lunj?

Hunter
31. January 2009, 19:50
Hvala.

No predavatelj bo pa Edo Krašna, ki se kar spozna (moje mnenje). Me je mal strah, ker ga poznam že od prej, pa je OK dečko. Samo baje, da je kar ...

Verjetno ga poznaš, če se s pticami resno ukvarjaš.

Mogoče veš kje natančneje na vipavskem je bil opažen Rjavi lunj?

Edo Krašna :icon_lol::icon_lol: No Comment:icon_exclaim:

Tine
31. January 2009, 19:52
Edo Krašna :icon_lol::icon_lol: No Comment:icon_exclaim:

?:icon_lol:

Hunter
1. February 2009, 12:48
Čopasti ponirek

2667

Črno vrati ponirek
2668

Hunter
1. February 2009, 12:56
Samica Mandarinka
2669

Hunter
1. February 2009, 13:02
Da me ne bo gamsar le obtoževal da hodim s puško v gozd sem se danes spravil kar z fotoaparatom.

In nastalo je nekaj izjemnih slik redkih vrst ptic.Med njimi tudi tale.

2670

In zanima me če kdo pozna tegale ptiča ki spada v rod jerebic,lahko bi ga uvrstili tudi med obrežnike,mladiče pa med begavce :icon_lol:

Hunter
1. February 2009, 13:10
Še tole sliko dodajam v pomoč,rešitvi uganke?

2671

Ja ja tud plavat zna tale naš ptič...Gre pa za mladosten primerek

Hunter
1. February 2009, 13:34
Mislim,da je to Črna liska.:icon_confused::icon_redface:

To je črna liska!

2672

Hunter
1. February 2009, 13:35
Črna liska je večja in močnejša od ptiča o katerem vas sprašujem.

gamsar
1. February 2009, 14:25
Zelenonoga tukalica

Hunter
1. February 2009, 21:19
Gamsar na tej pa lahko prešteješ koliko kaplic ima po perju!
2681
Na sliki Taščica

Hunter
1. February 2009, 21:32
Hunter,tole so zavidanja vredne fotke.Iskrene čestitke.

Vidra05 hvala.S fotografiranjem s okvarjam več kot 15 let,tako so mi kar znani ti fotografski prijemi,vedar moram reči da fotografija pri meni ni na prvem mestu,na prvem je lov in morda je prav to ključ uspeha,ne slikam na silo,včasih naredim več sto slika,le ena pa je tista katera je vrhunska.Verjamem pa če nekaj počneš z veseljem,si v tem lahko uspešen.

Hunter
1. February 2009, 21:37
Kos
2682

luka
2. February 2009, 08:02
No Hunter se nisi glih pretegno, ko si sliko liske in tukalico:icon_wink:, a si šo na romantični izlet na Bled in spotoma na mesto drage poškljocal še mal blejske "divjačine"?. Za kaj ma pa liska tako rožast kljun, precej nenavadno.

LZ L

Hunter
2. February 2009, 10:39
Za kaj ma pa liska tako rožast kljun, precej nenavadno.

LZ L

Zato ker je z Gorenjske,gorenjke pa itak so ta naj levš:icon_lol:

Sej ni vse na Bled....

luka
2. February 2009, 11:54
ja še malo pa boš mel cel kup ornitologov gor, ker bojo mislili, da je sultanka pol pa se jih reši. Bo pa vsaj gamsar vesel bo mej tečaje ornitologije iz prve roke:icon_wink:.
Ja sej Bled mi je prišel tak na misel, verjamem, da niso vsda z Bleda sej jih maš na vsaki malo večji ali manjši vodni površini, tukalice pa so itak ob vsakem grabnu, ki je malo zaraščen.

LZ L

Hunter
2. February 2009, 15:55
ja še malo pa boš mel cel kup ornitologov gor, ker bojo mislili, da je sultanka pol pa se jih reši. Bo pa vsaj gamsar vesel bo mej tečaje ornitologije iz prve roke:icon_wink:.
Ja sej Bled mi je prišel tak na misel, verjamem, da niso vsda z Bleda sej jih maš na vsaki malo večji ali manjši vodni površini, tukalice pa so itak ob vsakem grabnu, ki je malo zaraščen.

LZ L

Glede tukalic se s staležem ne morem strinjati s tabo.Glede gamsarja ne bom zgubljal besed.Najlepše je bilo ko sva midva kolesarila po Ptuju,Markovcih,krajinskem parku....Tako ne bo več.Pa kaj bi govoril,midva veva za kaj gre.

Luka kje so tvoje slike?A veš da se spominjam da si ti imel stojalo za fotoaparat v obliki kopita puške:icon_lol:

luka
2. February 2009, 16:10
foto snajper in gor teleobjektiv od enega ruskega fotoaparata. Skratka zelo "moderno" za tisti čas. Samo kaj ko nikoli nisem znal preveč dobrih slik delat. Ja moje slike pa so... Sej mam nekiga digitalca samo sem bolj malo od zunaj, v pisarni pa so druge ptičke, slike od njih pa ni glih za na lovski forum za objavljat bolj kam za kako XXX stran. Tak da le pogumno šklocaj mi bomo pa komentirali:icon_wink:. Bom se probo potrudit in najt kaj eksotike" s kakega potovanja pa da vidimo pol kdo bo boljši. Sicer je pa problem, ker kar nekaj od teh ptic še nima slovenskega imena.

LZ L

Hunter
2. February 2009, 19:05
pisarni pa so druge ptičke, slike od njih pa ni glih za na lovski forum za objavljat bolj kam za kako XXX stran.
LZ L

U luka jst ti nam nič zameril če boš kakšno tako slikco z lovskim priodihom prilimal.:icon_lol:

Danes sem se lotil pegama in rjave čaplje :icon_lol: Sneg pa svetloba mi nista bila posebaj naklonjena.Jutr ponovim vajo,da me gamsar ne graja,da slabe slike limam tle gor.

A kumentiral bi rad luka....Evo izvoli,ta je zate
2693


No tale je pa za gamsarja,ker bo ornitolog postal.Gamsar povej nam kateri ptič je na sliki.
2694

jereb
2. February 2009, 20:48
Pozdravljeni, upam da ne motim. A je morda žalobna sinica pa samica zelenca?
Pa še vprašanje, a je na moji sliki mlada šmarnica?

luka
3. February 2009, 08:10
Res je Jereb, na sliki je mlada šmarnica, Phoenicurus ochrurus. Kar se tiče pa slik od Hunterja pa mislim da je na prvi gorska sinica(Parus montanus) na spodnji pa... . Bi moral malo v knjigo pogledat, ker sem že malo zarustal. Žalobna sinica(Parus lugubris) je precej južneje njena severna meja, jaz sem jo opazoval v delti Neretve. Je pa res da ima slinček, ki te lahko zmoti. Bo pa Hunter povedo kaj je. Pa še ena stvar slikana je na macesnu, kar je precej previsoko za žalobno. No ja na drugi bi lahko bil tudi zelenec.

LZ L

Tine
3. February 2009, 08:15
Vi se kar "kregajte". Je prav zanimivo...

luka
3. February 2009, 08:22
Ja in Tine a boš prispeval kakšen pomislek ali opazko, ker več glav več ve al boš rajši ostal pameten:icon_wink:.

LZ L

detel
3. February 2009, 09:35
Recimo, da je na prvi siva sinica na drugi pa taščica :icon_confused:.

Hunter
3. February 2009, 14:53
Na prvi sliki je Gorska sinica.Za drugo nam bo pa gamsar povedal.

gamsar
3. February 2009, 17:49
Lep posnetek od zadaj. Pri pevcih priznam da ravno ne briljiram v poznavanju, ampak glede na to, da spominja na samico zelenca, ki tud k men na krmilnco letajo, bi se odloču za to.

Hunter
3. February 2009, 17:55
Lep posnetek od zadaj. Pri pevcih priznam da ravno ne briljiram v poznavanju, ampak glede na to, da spominja na samico zelenca, ki tud k men na krmilnco letajo, bi se odloču za to.

Gamsar gamsar a ti boš ornitolog?Tole si pa čist u meglo brcnu!Zelenec je bistveno bolj čokat,drža je bol postavna poleg tega je zelene barve.

Na sliki pa je taščica,da boš vedel ko boš popisoval ptice pevke,da nebo na popisu kakšna papiga!

gamsar
3. February 2009, 17:56
Pa sem rekel, da za pevce res nism specializiran, še posebej pa ne za od zadaj. :icon_lol:

Hunter
3. February 2009, 17:57
Recimo, da je na prvi siva sinica na drugi pa taščica :icon_confused:.

Detel blizu,se vidi da si kralj med žovnami:icon_wink: in da veš da se taščici z lahkoto spleni gnezdo.Jajca in drugi mladiči ptic pev pa so ti tudi v slast,saj z njimi krmiš svoje mladiče v času gnezdenja!:icon_lol::icon_wink:

Hunter
3. February 2009, 17:58
Pa sem rekel, da za pevce res nism specializiran, še posebej pa ne za od zadaj. :icon_lol:

Ja ja gamsar vsak izgovor je dobr,če boš ptice popisoval boš kdaj pa kdaj naletel na bežen pogled,silhuete in potrebno bo po priročniku poizkati ptico in jo določiti.

Malo sem v skrbeh.....:icon_neutral:

detel
3. February 2009, 18:04
Hunter, izdal si me :icon_redface::icon_redface:.

Tine
3. February 2009, 18:10
Ja in Tine a boš prispeval kakšen pomislek ali opazko, ker več glav več ve al boš rajši ostal pameten:icon_wink:.

LZ L

Ne jaz nisem pameten (posebno ne okrog ptic):icon_wink:. Ampak mi taka debata kot pripravniku, ne škodi:icon_exclaim:

Užaljenost štajerska....:icon_cry:

Hunter
3. February 2009, 18:19
Hunter, izdal si me :icon_redface::icon_redface:.

Ne to pa ne detelj!Jst mislm da spadaš med bolj intelegentne ptiče.Namreč delaš selekcijo.Če se en ptič izpostavlja je pač tvoj plen.Tko je :icon_wink:

Hunter
3. February 2009, 18:28
Boj za samico je včasih neizprosen
2712
2713

Hunter
3. February 2009, 18:44
Lovsi tovariš Gamsar1 dolžan sem ti opravičilo ker ti nisem poslal odgovora na tvoje vprašanje.Hkrati vprašanje objavljam tukaj,ker sem zagovornik mnenja "Več glav,več ve "
Tovariši poskusimo razvozljati uganko,vem da bo težko ker ni slike in se nanašamo zgolj na opis!


Pred dnevi sem pri obhodu lovišča opazil neznane vodne ptiče in te bi prosil če mi lahko pomagaš razjasniti katere vrste sploh so. Bili so v skupini nekje 10 primirkov, glava in peruti so bile črne barve, vrat in boki pod perutmi so bili bele barve, prsa pa nekoliko rumenkaste barve, kljun je bil tak kot pri kormoranu velikosti pa nekje med kormoranom in raco. pa potapljali so se verjetno so lovili ribe ali kaj podobnega. Pa sem malo pogledav po netu in knigah pa nisem nikjer zasledil kaj bi to bilo.

Vprašanje je naslovil gamsar1.

sokolar
3. February 2009, 18:59
Verjetno so bili žagarji !?

sokolar
3. February 2009, 19:04
http://galerija.foto-narava.com/thumbnails.php?album=search&search=Veliki+%9Eagar

Še en link z fotografijami za primerjavo.

Hunter
3. February 2009, 19:56
Gamsar1 nam bo povedal kaj je videl.

springer
3. February 2009, 21:12
:icon_study: ?

jereb
3. February 2009, 21:12
Hvala za določitev. Ja nisem glih strokovnjak, me pa ptički malo zanimajo.

gamsar1
4. February 2009, 13:00
Dragi tovariši lovci mislim da sem našel odgovor in da je to veliki žagar se vam pa prav lepo zahvaljujem za odgovor.

luka
4. February 2009, 13:07
Springer na sliki maš ponirka in lisko.

LZ L

Fotolowc
4. February 2009, 20:28
Res je na sliki sta črnovrata ponirka ter liska:icon_biggrin:

springer
5. February 2009, 01:03
Hvala.

gosjak
6. February 2009, 08:05
Zelena žolna


http://www.moj-album.com/slike/2805013/hSlNuq5wBUaWyS6v.jpg

luka
6. February 2009, 11:07
pivka po novem:icon_lol:.
lep posnetek gosjak.

LZ L

luka
6. February 2009, 11:08
A se lahko siva in zelena žolna ločita po obarvanosti perja na hrbtu:icon_lol::icon_wink::icon_confused:?

LZ L

gosjak
6. February 2009, 12:04
pivka po novem.
lep posnetek gosjak.

LZ L

Nisem ne vem kakšen poznavalec ptic, zato se ponavadi poslužujem tudi literature. V knjigi (leto izdaje 2004), ki jo imam sta pivka in zelena žolna ločeni ptici. Opisane razlike so več črnine na obrazu zelene žolne, zelena žolna ima svetle, pivka pa temne oči, velikost (večja od pivke) se pa na sliki ne da ugotavljat, itd. Samec pivke ima samo prednji del temena rdeč (samica še tega ne), pri zeleni žolni imata oba rdeče teme. Na sliki naj bi bil samec zelene žolne, ker ima rdeč tudi notranji del brka. Tako literatura.

http://www.moj-album.com/slike/2805013/4IQBylxDlF6Tac9w.jpg

Pustil se bom podučiti o spremembah,vseeno te pa prosim če meni in ostalim malo pojasniš te novosti okoli združevanja pivke in zelene žolne.

detel
6. February 2009, 13:14
Tudi jaz sem hotel opozoriti Lukca :icon_lol:. Ker sem iz družine žoln .

gamsar
6. February 2009, 17:09
No da še jaz pripišem nekaj o žolnah. Imamo v Sloveniji v ožjem smislu (brez detlov) tri vrste žoln. To so črna žolna, vsem dobro poznana in se z lahkoto loči od ostalih dveh. Potem pa sta siva žolna = pivka. To sta dve imeni za eno in isto vrsto. Značilno zanjo tako na hitro je, da ima sivo glavo, in je rdeče teme veliko manjše kot pri zeleni žolni. Zelena žolna pa ima celotno teme glave rdeče in značilno črno obarvan obraz s črnimi brki, medtem ko je siva skoraj povsem siva po obrazu. Sam sem imel možnost opazovat tako zeleno kot črno že velikokrat, pivke pa moram rečt, da še nisem prišel tako blizu, da bi si jo dobro ogledal.

Špicar
8. February 2009, 21:49
O pticah imam bolj ne razširjeno znanje, me pa zanima katera vrsta rac so te štiri ki so v sredini?:icon_neutral:
2777

Špicar
8. February 2009, 21:55
Moja napaka..objavil pod napačno temo:icon_sad::icon_sad:

vest
9. February 2009, 02:43
No da še jaz pripišem nekaj o žolnah. Imamo v Sloveniji v ožjem smislu (brez detlov) tri vrste žoln. To so črna žolna, vsem dobro poznana in se z lahkoto loči od ostalih dveh. Potem pa sta siva žolna = pivka. To sta dve imeni za eno in isto vrsto. Značilno zanjo tako na hitro je, da ima sivo glavo, in je rdeče teme veliko manjše kot pri zeleni žolni. Zelena žolna pa ima celotno teme glave rdeče in značilno črno obarvan obraz s črnimi brki, medtem ko je siva skoraj povsem siva po obrazu. Sam sem imel možnost opazovat tako zeleno kot črno že velikokrat, pivke pa moram rečt, da še nisem prišel tako blizu, da bi si jo dobro ogledal.


Tole naj bi bila pivka. nekaj več je o tem že rečeno v debati v temi prostoživeče živali.

http://www.forum-lov.org/forum/forumdisplay.php?f=53


http://www.shrani.si/f/2a/dY/e87rZnk/25.jpg http://www.shrani.si/f/7/H7/uXqFlP7/23.jpg http://www.shrani.si/f/1W/AJ/3dw4VHnp/24.jpg http://www.shrani.si/f/3o/Ey/4rGRWN0e/22a.jpg http://www.shrani.si/f/1f/xZ/p7yG3pc/22.jpg

jagerboss
9. February 2009, 07:58
[QUOTE=Špicar;28681]O pticah imam bolj ne razširjeno znanje, me pa zanima katera vrsta rac so te štiri ki so v sredini?

Domači križanci! In ti to dobro veš!!!:icon_wink:

luka
9. February 2009, 08:14
Res je Jagerboss, nobena divja vrsta ampak neki domači primerki.

LZ L

ZR7
9. February 2009, 08:41
Res je Jagerboss, nobena divja vrsta ampak neki domači primerki.

LZ L

A so to tiste race, ki se v Bohinju pod mostom prepeljavajo že lep čas?

Hunter
9. February 2009, 10:35
Moja napaka..objavil pod napačno temo:icon_sad::icon_sad:

Tema ni nič napačna.

Špicar
9. February 2009, 20:44
Ja ZR7 to so v Bohinju pri mostu slikane

zober
10. February 2009, 00:06
Ne to je nova podvrsta race mlakrce bohinjska kvakus kvakus:icon_lol:

luka
10. February 2009, 08:02
To ni tako zlo nedolžna zadeva. Ti alohtoni osebki se uspešno parijo z divjo raco mlakarico in vnašajo nečistočo v evgeniko, znani so primeri, ko so osebki, ki se parijo z prostoživečimi neplodni, tu pa žal ni tako in v daljšem razdobju so posledice precej hude. Primer je npr. šarenka in rdečevratka. Podoben primer imamo na Ptuju, kjer pri gostilni Ribič lahko opaziš raco mlakarico, ki ji komaj lahko rečeš, da je raca mlakarica, ker ima neko čudno obarvanost. To je precej neodgovorno in v končni fazi tudi kaznivo, ampak pri nas se še dosti hujše zadeve ne preganjajo, tako, da...

LZ L

detel
10. February 2009, 09:28
No, domača raca, ki se pari z divjo ni ravno alohtona. Ti pojavi se opažajo povsod, je pa to težko preprečiti. Pojagat... seveda, ča nimajo lastnika.

luka
10. February 2009, 12:15
No kaj pa je drugega kot tujerodna vrsta v primeru parjenja. Ja pojagat, samo ponavadi tudi prevzamejo navade od domačih rac in se zadržujejo v bližini naselij. Jaz sem enkrat na lovu na race vstrelo kao divjo raco mlakarico ampak izrednih dimenzij kar se tiče teže. Še zej sem prepričan, da je bla mešanca z domačo al pa domača, ki je podivjala.

LZ L

JAKAJEŽ
10. February 2009, 14:17
Korajža ali firbec :icon_lol:

lp

Veper
10. February 2009, 14:22
Pamet ker ve da je zaščitena:icon_lol:

jast
10. February 2009, 15:48
V Italiji si tega nebi smela privoščiti!

Lp

springer
12. February 2009, 15:57
:icon_study:

dolgin
12. February 2009, 16:22
Zgoraj "žagarce" spodaj mandarinke,a j prov?

Hunter
12. February 2009, 18:08
Zgoraj "žagarce" spodaj mandarinke,a j prov?

Prov...:limona:

luka
13. February 2009, 08:01
Kateri žagar?:icon_lol:

LZ L

Hunter
13. February 2009, 08:19
A si mene vprašov?

gamsar
13. February 2009, 09:10
Poznamo 3 vrste žagarjev ali žagaric. Veliki, srednji in mali. Na sliki sta samec in samica velikega žagarja. Ta vrsta je tudi daleč najpogostejša tako v Sloveniji kot tudi na Gorenjskem na Savi.

Hunter
15. February 2009, 19:08
Ščinkavec ( Samček)
2819

Hunter
15. February 2009, 19:09
Nadaljna reportaža sledi ko se v gnezdu prebudi podmladek :icon_lol:
2820
2821

Hunter
15. February 2009, 19:11
Sraki
2822

gosjak
15. February 2009, 20:47
Siva čaplja v vetru.

http://www.moj-album.com/slike/2805013/t81dRE8h85PUw6Vm.jpg

luka
16. February 2009, 07:58
Lepe slikce. Gamsar, kar se žagarjav tiče pa: vrsta odlično, gostota pa je vprašljiva, je kar precej tudi malih žagarjev:icon_wink:. Zgodnja pomlad se je že definitovno začela. Ptiči že nekaj probavajo s teritorialnim oglašanjem.

LZ L

Špicar
16. February 2009, 12:42
Morda kdo ve katera vrsta ptice je to? Jaz ne vem, ptic ne poznam najbolje.:icon_sad::icon_confused:
2826
2827

Hunter
16. February 2009, 13:01
Bravo vidra.....tole je pa že mal znanja...

Špicar
16. February 2009, 13:13
Hvala za informacijo!:icon_biggrin:

luka
17. February 2009, 07:25
Katere pevke so pa nesemenojede:icon_wink::icon_lol:?

LZ L

detel
17. February 2009, 09:25
Tudi ščinkavci jedo razne larve, razvojne oblike žuželk, itd.....pa še kako.

luka
17. February 2009, 09:42
Ej Vidra, ne vzami vsega preveč zares, saj je ok, kar si napiso, malo manj napak narediš če opredeliš zadevo in rečeš samo ptice pevke, če pa češ bolj natančno pa, da poveš zraven še rod, npr iz rodu ščinkavcev. Ker več al manj so vsi ptiči omnivori. Npr. lepa mala nedolžna sinička tako obere na drevo obešeno salo ali kos mesa pozmi, da ti postane kar malo neugodno pri srcu. Gre zgolj za to, da se navadimo izražat malo bolj strokovno, kljub temu, da je to bolj chat tema. Pa brez zamere, moram reč da ti ornitologija kar gre, keep on:icon_wink:.

LZ L

Hunter
17. February 2009, 13:11
Da vas malo prekinem s tole slikco...sej mi navte zamerli a ne ?:icon_wink:
2839

Kanja (buteo,buteo) L

gosjak
23. February 2009, 15:05
http://www.moj-album.com/slike/2805013/6po_8hO3zHam7dRx.jpg

capra ibex
24. February 2009, 20:44
To je???
2954

A kdo ve kolikor vem sta šnef in kozica mal drugačna ali pa tudi ne:icon_redface:

krogla1
24. February 2009, 21:07
To je???
2954

A kdo ve kolikor vem sta šnef in kozica mal drugačna ali pa tudi ne:icon_redface:

Pomoje je to Mali martinec (actitis hypoleucos)

krogla1
24. February 2009, 21:15
To je???
2954

A kdo ve kolikor vem sta šnef in kozica mal drugačna ali pa tudi ne:icon_redface:

Po moje je to Mali martinec (actitis hypoleucos)


Odgovor pa si izvedel že od Vidre05

capra ibex
24. February 2009, 21:34
U mater ste pa učeni:icon_lol:
Hvala za info se mn je zdel da je en pobrežnik pa sem jih kar nekaj videl v poletnih mesecih na Savi Bohinjki, enkrat celo Mokoža, seveda pa tudi šnef ni redek.

luka
25. February 2009, 12:27
Res je mali martinec.

LZ L

detel
28. February 2009, 21:51
Labodji par v Zatoku.

Hunter
1. March 2009, 17:31
Rumeni strnad
3001

Hunter
1. March 2009, 17:40
Z vrst sinic
3003
Gorska sinica
3004
Minišček

capra ibex
14. March 2009, 19:40
Ta domači futrplac :icon_lol:

3096

3097

ZR7
14. March 2009, 19:43
Ali je možno, da sem danes nad Krko blizu Novega Mesta videl leteti gosi? Bilo je tako na hitro...

Veper
14. March 2009, 21:30
Normalno da je možno saj je to njihov selitveni koridor.

detel
14. March 2009, 23:25
Je možno, gredo nazaj .

zajec
15. March 2009, 16:58
Prej bi rekel da si videl kormite,možno pa da so ble tudi gosi,sam ponavadi letrijo zelo visoko in jih najprej slišiš nato sele ugledaš.

Kolovski
15. March 2009, 17:27
Mene pa nekej zanima: zdej sem že 2x vidu, ko vrana preganja neko ptico, belo, s črnima konicam kril spodaj, in sivo zgoraj. Podobena je galebu, oblike kragulja. Kdo ve katera ptica je to? Kšna slika?

detel
15. March 2009, 17:34
Morebiti je Sivi lunj.

Brakir
15. March 2009, 17:35
skobec? ne vem, ugibam, tako da ornitologi ne se smejat! :icon_redface:

gosjak
15. March 2009, 18:33
Kolovski!

Malo sem pobrskal po arhivu slik in poiskal nekaj podobnega tvojemu opisu. Če je to ptica, ki jo opisuješ je pepelasti lunj.

http://www.moj-album.com/slike/2805013/GOdQHa3iIflfotVu.jpg

Hunter
15. March 2009, 19:17
Rumeni strnad,obdarjen z najlepšim glasom

3116

Prijatelja,tekmeca.....oba zagotovo najboljša pevca
Rumeni Strnad in Zelenec

3117

Hunter
15. March 2009, 19:18
3118

Poljski vrabec

Hunter
15. March 2009, 19:20
Ku-Ku...ne ne ni kukavica,se pa izjemno rad igra skrivalnice.

Plavček iz roda sinic

3119

Hunter
15. March 2009, 19:30
Včasih je težko določiti ptiča s slike kaj šele takega po bežnem opisu.

Postavljam vprašanje.Kateri ptič je na sliki?

Pomoč:Velikost taščice,let primerljiv taščici,življensko okolje grmovja z trnjem.

3120

Hunter
15. March 2009, 19:54
Siva vrana
3121

Šoja
3122

Brakir
15. March 2009, 20:16
Hunter je mogoče srakoper?

Hunter
15. March 2009, 21:17
Hunter je mogoče srakoper?

:icon_confused::icon_confused: Ne ni.K nam še niso prileteli....poleg tega je srakoper večji od taščice.

Kolovski
16. March 2009, 00:13
Kolovski!

Malo sem pobrskal po arhivu slik in poiskal nekaj podobnega tvojemu opisu. Če je to ptica, ki jo opisuješ je pepelasti lunj.

http://www.moj-album.com/slike/2805013/GOdQHa3iIflfotVu.jpg


Ja, ****ntiš da je blo nekej tacga!

luka
16. March 2009, 07:55
Hunter se vidi pa za en k... nič. Lahko bi bil Troglodytes troglodytes, lahko en iz rodu Prunella, lahko pa tudi katera izmed penic. To da žvi v grmovju je podatek ki izloči recimo polovico pri nas živečih ptic(npr. vse vrste rac in pobrežnikov, pa štorklje):icon_wink::icon_lol:. Daj napiši še kaj.

LZ L

Hunter
16. March 2009, 14:33
Hunter se vidi pa za en k... nič. Lahko bi bil Troglodytes troglodytes, lahko en iz rodu Prunella, lahko pa tudi katera izmed penic. To da žvi v grmovju je podatek ki izloči recimo polovico pri nas živečih ptic(npr. vse vrste rac in pobrežnikov, pa štorklje):icon_wink::icon_lol:. Daj napiši še kaj.

LZ L

3127

Luka blizu si.Slika je zato slaba da uganka nebi bila prehitro rešena.Napišem naj kaj več.....spada med ptice pevke....:icon_lol::icon_biggrin:

miš93
16. March 2009, 15:54
Stržek?

P.S. aja ga je že luka omenil - Troglodytes troglodytes

luka
16. March 2009, 16:20
Ma ja mi je jasno da ni orel. Za muharja je preveč rjav in mislim, da se niso še niti vrnili. Samica grilčka tudi ne ni ztnačilen habitat za njo, prenizko grmovje, siva pevka sem že napisal, ej bi moral vzet knjigo v roke in malo poštudirat. Nisem več čisto, da bi iz roke tresel te zadeve.

LZ L

detel
16. March 2009, 19:13
Po domače pravimo temu ptičku kraljiček.

Hunter
16. March 2009, 19:22
Na sliki je Siva pevka...:icon_lol:

Hunter
16. March 2009, 19:32
Kateri ptič je na sliki.
3128
Spada med ptice pevke.Življenski prostor so zaraščeni potoki,vrba,trstičje...

detel
16. March 2009, 19:53
Slabo se vidi, spominja me na kalina .

jagerboss
17. March 2009, 07:41
Morda rumena strnad?

luka
17. March 2009, 07:51
No enga sem že ugotovil. Ja tudi jaz mislim da je eden izmed strnadov. Edino navedba habitata mi nekak ne gre skup z vrsto, ki jo je navedel Jagerboss. Zato je to po mojem emberizia schoeniclus.:icon_wink:

LZ L

detel
17. March 2009, 08:03
Vrabec s črno glavo :icon_lol:.

Kolovski
17. March 2009, 10:32
No, tole mi je zutrej ratal, slikano z mobitelom! Sem hotu snemat, pa je blo prehitr, da bi naštelov snemanje! Sem pa pogruntov, da sliko ta forum popači, tko da je bolše kvalitete, če se klikne nanjo!

Hunter
17. March 2009, 15:30
No enga sem že ugotovil. Ja tudi jaz mislim da je eden izmed strnadov. Edino navedba habitata mi nekak ne gre skup z vrsto, ki jo je navedel Jagerboss. Zato je to po mojem emberizia schoeniclus.:icon_wink:

LZ L

Luka ima prav!!!Sam luka drugič latinska imena prevedi v slovenska,da bojo vsi razumeli.Na sliki trstni strnad....

tarfila
18. March 2009, 07:08
Sam luka drugič latinska imena prevedi v slovenska,da bojo vsi razumeli.Na sliki trstni strnad....

Ja kok bo Štajrc po slovensk kej povedou ??!!:icon_lol:

luka
18. March 2009, 07:49
Ej Hunter sej nimam nič proti slovenskim imenom ampak problem je da imajo nekatere vrste ptic tudi tri ali več imen, povej mi npr. katero je pravo za smrdokavro, vodeba, smrduljo ali kivika. Če napišeš Upupa epops bojo pa tudi kitajci vedli, kaj misliš. Zato je fajn, če se v ornitoloških zapiskih uporabljajo latinski izrazi, sej se jih ni tako težko naučit. So pa tvoji prispevki super zadeva za malo napenjat možgane. Fajn je če se ob tem razvije debata, kar se do sedaj sicer še ni neka pretirano ampak, vsaj malo da razmišljamo in spoznavamo značilnosti posameznih vrst oz rodu.
Fajn študiraj.

LZ L

mugo
18. March 2009, 08:21
Dobri ste ornitologi, da poznate vsakega ptička, ker je različnih vrst res veliko.
Me zanima, če ste že opazili vračanje selivk čez (v) naše kraje? Tu mislim predvsem na gosi, štorklje, žerjave in podobne večje ptice. Sam sem včeraj videl 4 velike ptice, ki so bile zelo visoko, ocenil sem, da so žerjavi.
Ali kdo ve, kdaj lahko pričakujemo, da se bodo vrnile črne štorklje, v delu našega lovišča so bile lani stalne, verjetno so gnezdile.

luka
18. March 2009, 09:08
Ja počasi že lahko pričakuješ njihov prihod. Selitev je že v polnem teku oz že skoraj končana. Zej se začenja intenzivno obdobje označevanja teritorijev. Detli že veselo označujejo svoje s teritorialnim trkanjem. Če ma človek malo posluha lahko s tem trkanjem določi vrsto. Zgoščenko s tem trkanje in oglašanjem skupaj s pojasnili je objavil dr. Tomi Trilar. Odlična zadevščina.

LZ L

Hunter
18. March 2009, 20:00
3143

Mislim da jo vsi poznamo?
Velika sinica

Brakir
18. March 2009, 20:55
Prekrasno fotografija! Klobuk dol!

Špicar
18. March 2009, 21:04
Tako je!! Super fotografija!:icon_lol:Bravo!:icon_biggrin:

luka
19. March 2009, 08:25
Bravo Hunter. Taka mala in nedolžna stvarca ampak jata teh obere nastavljen kos govedine z lojem in mesom do kosti, ko piranhe.

LZ L

jagerboss
19. March 2009, 10:03
Dobri ste ornitologi, da poznate vsakega ptička, ker je različnih vrst res veliko.


Žal je med nami kar nekaj lovcev, ki ptic sploh ne pozna. Nekateri celo niso sposobni ločiti med kanjo in kraguljem ali celo hujše ne ločijo vrabca od slavčka!:icon_twisted:
Morda kakšno osvežitev znanja na vsako toliko časa nebi škodla!:icon_study:

Hunter
19. March 2009, 15:13
Tako je!! Super fotografija!:icon_lol:Bravo!:icon_biggrin:


Luka,brakir in Špicar hvala za pohvalo.Nikoli ne slikam pod neko prisilo ali nujo.Grem pač v gozd in iščem prave manekene,če slika uspe sem vesel če ne pa zaradi tega tudi nisem jezen.Ptice so mi nekako pisane na kožo že od malih nog,zadnje čase pa pred objektiv zaide tudi kak nepričakovan srnja,gams....vendar s kože lovca ne grem.

Kot je že napisal tovariš Luka,da ga veseli,da se pogovarjamo o vrstah,veseli tudi mene trenutno nimam veliko časa,da bi se lotil dalšega pisanja,vendar bo tudi to še prišlo na vrsto.

Za vse ljubitelje ptic prihaja najlepši čas,čas lepega petja,čas parjenja,čas gnezdenja o vsakem od teh dogotkov bom poslusil kaj napisati in pripeti še slikovni material.Seveda je vse odvisno od interesa,koliko časa vas bojo še moje objave veselile.Vabljeni pa še ostali...

Na sliki še ne dokončano gnezdo Srake

3147

detel
19. March 2009, 16:00
Tudi šoje že zlagajo gnezda (videl danes v centru mesta). Tudi šoje niso več, kar so bile :icon_biggrin::icon_lol:.

Brakir
19. March 2009, 17:53
Tudi sam imam to čast da vsakodnevno kar skozi okno opazujem dogajanje pri gradnji sračjega gnezda.... sem opazil da se je ta parček zadrževal tu že par dni pred lovopustom pa sem umiril skušnjavca v sebi in bom raje opazoval kako poteka gradnja in vzreja mladičev....

Hunter sam priznam da so mi ptice 13. selo, ampak bi pa zato s toliko večjim veseljem prisluhnil, oz prebral kaj od vas, "ptičjih mojstrov"! :icon_wink:

Hunter
19. March 2009, 19:48
ampak bi pa zato s toliko večjim veseljem prisluhnil, oz prebral kaj od vas, "ptičjih mojstrov"! :icon_wink:

O ptičjih mojstrih kot si imenoval ornitologe nebi preveč pisal.Sam sem bil ornitolog,danes sem zgol ljubitelj ptic.Težko je podati kakšno mnenje.Sam sem bil s pticam povezan praktično od majnega.Doma je imela v zračniku šmarnica vsako leto gnezdo,v prvem razredu me je zamikal ornitološki krožek,kmalu sem ga tudi vodil,nekaj strokovnih nalog na temo ptic in veliko druženja z pticam me je popeljalo tudi v druge dežele.Danes lahko rečem,da poznam veliko vrst,nekaj jih ločim po oglašanju,trkanju po drevesih,letu,sledeh,vrsti gnezd,barvah jajc in posameznih peresih.Brakir do tega boš prišel ko boš več v gozdu kot v šoli,več v gozdu kot pri deklini,več v gozdu kot službi pa tudi če boš vse to upošteval boš potreboval ogromno volje in seveda stvar te mora zanimati.

Najbolj zanimiva vrsta kar sem jih kdaj imel priložnost opazovati pa je Mormon in Ozkokljuna lumna.

detel
19. March 2009, 20:10
Moj nono je bil strasten ptičar. Takrat so tudi lovili na limanice. Tudi moj fotr večkrat sedi uro ali dve in opazuje svoje ptiče. Tudi mene zanimajo, nimam pa take strasti. Pred leti mi je poginil en križanec od žeje. Še dolgo po tem me je mučila težka mora. Od takrat nimam več ptiča v kletki. Poslušam pa z užitkom divje ptice v naravi in okoli bajte.
Včasih spremljam znanca, ki jih lovi in markira (DOPPS).

Brakir
19. March 2009, 20:14
Hunter se posipam s pepelom... poznavalec ptic torej! Ja dejstvo da nismo prišli na svet in pojedli vse pameti tega sveta velja za vse! nekateri se spoznamo na to področje, drugi malo bolj na drugo in zdi se mi dobrodošlo da se izkušnje in znanje deli! poznavanje ptic je pri meni bolj beraško, in ker ne želim pristati na ravni nekaterih lovcev ki komajda ločijo silhueto kanje od vrane! torej le na dan z opisi, fotografijami in ostalim kar premore tvoje bogato znanje o pticah! :icon_wink:

Hunter
19. March 2009, 21:28
Pa naj bo.Če se navežem na objavo ali dve nazaj.
3152

Rumeni strnad

Spada v rod domačih vrabcev,ena od posebnosti je da je najpogostejši evropski strnad.Samec in samica se razlikujeta najbolj po tem,da ima samec bolj rumeno obarvano glavo,samica pa je po celotnem telesu enako obarvana.Spada med delne selivce.

Rumeni strnad ljubi odprte travnike,z grmovjem,jarke z vodo,tuj pa mu ni tudi zaraščen teren prepleten s trnjem in visoko suho travo.

Gnezdi vedno na tleh( vsaj jaz še nisem videl gnezda drugje),gnezdo ponavadi leži v hribu.V 90% čez ali ob gnezdu leži veja,štor,lubje in samo gnezdo je izredno dobro skrito.Samica strnada z gneza tudi ne zleti tako hitro,tako se je že zgodilo da sem gledal vanj pa ga nisem našel.Gnezdo je nekoliko zakopano v tla,zgrajeno pa iz drobnih bilk trave.V gnezdu so ponavadi temno rdeče jajca,ponavadi 4-5.Jajca so zelo izpostavljeno podlasici,kuni.Vsako približevanju gnezdu,odmikanju vej ali trave je obsojeno na propad,namreč vse roparice zelo rade stikajo za človeško sledjo. po dobrih 14 dneh se izvalijo mladiči,ki so velikokrat plen kač ali šoj.V kolikor sta samec in samica izbrala primerno mesto v 14 dneh po izvalitvi vzredita mladiče.Strnad se prehranjuje z semeni v poletnem času tudi z žuželkami

Zadnje čase ima rumeni strnad vse manj primernih gnezdišč saj se mu požiga habitat za gnezdenje ali pa odstranjuje grmovje.

Brakir
19. March 2009, 21:41
Brakir nič ne izziva, ne uporabljam Foruma za obračunavanje! :icon_wink:
Super Hunter! Lahko kaj več zapišeš o skobcu ko boš imel čas? bi me res zanimalo!

Hunter
19. March 2009, 21:45
Brakir nič ne izziva, ne uporabljam Foruma za obračunavanje! :icon_wink:
Super Hunter! Lahko kaj več zapišeš o skobcu ko boš imel čas? bi me res zanimalo!

Nisem mislil dobesedno:icon_wink:.Skobec ja bom,sam ne dons.Sicer je pa luka tud dobr poznavalec sam nekej štrajka s slikam in besedilom.:icon_wink:

Brakir
19. March 2009, 21:50
Sej mu nima človek kaj zamerit.... štajerc pač! ane tarfila? :icon_twisted::icon_lol::icon_lol:

Hunter
19. March 2009, 21:54
Sej mu nima človek kaj zamerit.... štajerc pač! ane tarfila? :icon_twisted::icon_lol::icon_lol:

O joj ko bo to prebral...se bo pa razpisal:icon_lol:Drugače tovariši se pa držimo teme,čveke pa v druge primerne kotičke....

detel
20. March 2009, 07:54
Brakir, knjiga Ptiči Slovenije je dobra.