PDA

View Full Version : Istrski gonič



solzica
30. April 2008, 09:00
Sem našel - na forumu tudi malo zgodovine - Zanimivo???

http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=437&Itemid=91

lep pozdrav !

detel
30. April 2008, 11:09
Hvala za ta zanimiv prispevek.

ZR7
30. April 2008, 12:07
Hvala za ta zanimiv prispevek.

Hvala gre avtorju in prepisovalcu članka!

Hubertus
19. November 2008, 12:40
http://www.moj-album.com/slike/364375/jWK1AOztVsg25fdW.v.jpg

Hubertus
17. December 2008, 10:21
V nastajanju:

http://www.moj-album.com/slike/364375/ee1rY12w7JU8m487.v.jpg

lunca
18. December 2008, 14:21
Uh,Hubertus,krasen.So mi še posebej všeč psi z "špricanimi" uhlji.
Kaj ko bi narisal še kakšnega krasnega Basset Hounda?
LP Tjaša

Hubertus
18. December 2008, 14:55
Pošlji kako lepo sliko od Lojza pa naredimo. Np:icon_lol:

Hubertus
23. December 2008, 12:48
No zdej je pa končana:

http://www.moj-album.com/slike/364375/o3xr4MxD5UfTSZXX.v.jpg

mprimoz
23. December 2008, 13:03
Hubi, kapo dol...

luka
23. December 2008, 13:45
Bravo sveti mož. Lepo za znort. A si se dolgo trudo?


LZ L

Hubertus
23. December 2008, 13:46
Še kar...:icon_lol:

Hubertus
19. January 2009, 14:04
Tega lova sem se imel namen lani decembra udeležiti, pa mi žal ni uspelo. Nekaj utrinkov:

http://www.moj-album.com/slike/364375/aKCiwXwvz0fl9MfW.v.jpg
http://www.moj-album.com/slike/364375/5Qxqxpz7Doh7pYtP.jpg
http://www.moj-album.com/slike/364375/aKCiwXwvz0fl9MfW.v.jpg
http://www.moj-album.com/slike/364375/yma4I3Nvq4tKw6WQ.jpg

detel
19. January 2009, 17:56
Vse kaže, da imajo Sardi že lepše in boljše istrijance kot mi. Predniki teh psov živijo ali so živeli na naših tleh. Veliko dobrih psov je šlo za male pare v IT :icon_cry::icon_sad:.

Hubertus
19. January 2009, 18:01
Vse kaže, da imajo Sardi že lepše in boljše istrijance kot mi. Predniki teh psov živijo ali so živeli na naših tleh. Veliko dobrih psov je šlo za male pare v IT :icon_cry::icon_sad:.
Sej pravim: eni jagajo, drugi smo pa pameti in vzor celemu svetu (v čem že)...:icon_wink:

mprimoz
19. January 2009, 19:31
Hubertus: Sej pravim: eni jagajo, drugi smo pa pametni in vzor celemu svetu (v čem že)...

.....v kompliciranju:icon_confused:

black
19. January 2009, 20:31
Pozdravljen Hubertus,
mi prosim obrazložiš, kakšne trakove imajo okoli vratu istrijanci?

detel
19. January 2009, 22:01
Ako se ne šališ, ti povem, da so to mini oddajniki.

Hubertus
19. January 2009, 22:03
Pozdravljen Hubertus,
mi prosim obrazložiš, kakšne trakove imajo okoli vratu istrijanci?
Se bom pozanimal. Eden ima verjetno telemetrijo ostali pa zvonce.
Teren kjer jagajo je za ljudi neprehoden zato potrebujejo zavzete pse. Streljajo vse od kraja saj je selektivni lov v taki podrasti nemogoče izvajati. Tako lahko streljajo vse od kraja in ker morajo biti glede na gosto poraščenost pri streljanju hitri so zvonci na psih nadvse dobrodošli v izogib nesrečam in pomotam.

detel
20. January 2009, 10:22
S pomočjo "telemetrije" najdejo pse ali trop ki se je izgubil. Ta pripomoček redno uporabljajo pri goničih v Ameriki pa tudi drugje, Skandinavija, itd.

Hubertus
21. January 2009, 11:48
Sem preveril. Letos so prvič uporabili tole napravo, gre pa za GPS ovratnico:
http://www.bsplanet.com/

Hubertus
4. February 2009, 12:57
Jagerboss, začela je nastajati podoba tvoje psičke. Nastajanje lahko spremljaš na spodnjem linku.

jagerboss
4. February 2009, 14:04
Kaže dobro! Mirno roko in ravem čopič!:icon_wink::icon_lol:

Hubertus
5. February 2009, 16:27
Fertik...

http://www.moj-album.com/slike/14732118/m0ciMd35f2AhkYbb.v.jpg

Veper
5. February 2009, 17:24
Tale bo ravnokar zalajala:icon_lol:Izvrstno Hubertus

jagerboss
5. February 2009, 18:18
Zadeto v polno! Je ona!!!:icon_smile:

n44p.
5. February 2009, 18:48
dobr ti tole ustimas..:D

Hubertus
5. February 2009, 18:54
:icon_redface:

jež
6. February 2009, 10:15
Hubertus, a ne bi ti zame zrisal še eno Hanoveranko, pa ne preveč črno v glavo, bi si jo skopiral na folijo in prilepil na Jeepa. Ha? :icon_wink:

Krpan
9. January 2010, 08:57
V temi Slovaški kopov (http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_wrapper&Itemid=56) poteka debata "ali imeti in zakaj imeti goniča". Da ne bom smetil tam, se bom oglasil tukaj.


Lovec brez psa naj bo še naprej "lovec brez psa", psa oz. pse pa naj ima tisti, ki ima veselje, smisel, izkušnje in voljo.

K temu dodajam, da mora tudi vodnik imeti dobro zasnovo.

Vse fotografije so posnete na mojem domu prva leta 1950 druga leta 1975 in tretja 2008. (Krpan je na drugi sliki z modro kapico). Zaradi tega je samoumevno, da na skupni lov pridem vedno z goničem, tako kot je to počel že moj dedek in pradedek in bom še hodil, če bo le zdravje.

oskar
21. January 2010, 13:03
Vprašal bi katerega istrskega goniča pogosteje uporabljate za prašiča, resastega ali kratkodlakega? Slišal sem, da je resasti nekoliko ostrejši, oz. je to odvisno od vzgoje? zadnjih nekaj let se je nam stalež prašičev zelo povečal. Čez noč ne moreš usposobiti psa, da bi bil pravi prašičar. Meni so po zunanjosti všeč kratkodlaki istrijani.

oskar
21. January 2010, 13:15
Ali poznate koga, ki bo v kratkem imel leglo kratkodlakega istrskega goniča?

detel
21. January 2010, 14:20
Glej Lovca in Kinologa .

Hubertus
27. February 2010, 09:54
Se enkrat zakaj istrijanec ni slovenski:
http://www.facebook.com/home.php?#!/group.php?gid=223704041060&ref=ts

detel
1. March 2010, 11:17
Zaradi mene je lahko tudi albanski, bitno je, da jagamo z njimi :icon_wink:.

Hubertus
1. March 2010, 11:40
Zaradi mene je lahko tudi albanski, bitno je, da jagamo z njimi :icon_wink:.
No, sej zaradi takega pristopa pa je hrvaški! Jaz pa nalašč nočem jagat z njim ker mi ponos ne dovoli!

detel
27. May 2010, 14:02
Nekdaj smo imeli Slovenci zelo kvalitetne istrijance, predvsem po zaslugi nekaterih gorenjskih in istrskih kinologov. Nekaterih ni več med nami. Nato so se v našo deželico prikradli neki novi geni in sedaj je kar je :icon_sad::icon_confused:

solzica
27. May 2010, 14:29
??? mogoče italijanski ali pa mogoče francoski - kaj se vidi !!! ???

Hubertus
27. May 2010, 16:04
Dr. Lovrenčič je pri oblikovanju pasme gotovo uporabil porcelanca, kakor je tudi verjetno, da je kakšen gen istrijana zašel v obratni smeri. Dr. Lovrenčič je bil namreč navdušen nad francoskim načinom lova na zajca z goniči in je na lov vedno vodil trop istrskih goničev.
Psarne, ki so pred vojno vzrejale istrijane so delovale načrtno in sistematsko ter imele obsežne trope psov. Sloves ljudskega psa so istrijanu nadele šele povojne razmere, ki so negirale in zatirale vse, kar je dišalo po buržoaziji, s čimer se je izgubila tudi vsa dokumentacija o nastajanju in končnem oblikovanju pasme istrski gonič.

Zadnji "vdor" tujih genov v pasmo se je zgodil pred nekaj desetletji, ko so poskušali vnesti v kri istrijanov nekaj značaja ptičarjev, kar naj bi jih naredilo bolj vodljive in obvladljive. Sklepam da je šlo za poentra saj so posamezni primerki istrijanov več kot očitno podobni tej pasmi.

Bolj vodljiv istrijan je bila želja in potreba vodnikov v loviščih z obilico velike divjadi, kjer je neposlušen pes postal neuporaben pri lovu na zajca.
Že dr. Lovrenčič se je otepal s to težavo, ko je slovenske gozdove začela ponovno naseljevati srnjad, ki je njegovim istrijanom bila v tako veselje, da jih je moral čakati ure in ure.
Posledica tega je bilo, da so sprejeli pravilnik, ki pravi, da pes gonič ne sme goniti srne. Gre torej za omejitev, ki je povsem praktične narave in nima z lovsko etiko, kot je danes zakoreninjeno v glavah naših jagrov, nobene veze.

solzica
28. May 2010, 08:23
Smo si prebrali:

"LOVSKI ZBORNIK, V Ljubljani 1944
Dr. Lovrenčič Ivan

Istrski brak
Kinološka študija - objavljena v Lovcu v letu 20009

No mogoče je zanimiva tudi zgodovina psarne: Podgora

detel
28. May 2010, 11:30
Vdor tujih genov se je dogajal tudi pred nekaj leti, ali pa se še , kdo bi vedel ?! :icon_confused:

Hubertus
28. May 2010, 13:35
Smo si prebrali:

Kaj ste si prebrali? A da so ga križali s poentrom?

solzica
28. May 2010, 14:07
Zgodovino Istrijanov - objavljeno v reviji LOvec v letu 2009 !!!

Breza
28. May 2010, 17:07
V Lovcih št. od 2 do 11 (leto 2009) je bila objavljana kinološka študija dr. Ivana Lovrenčiča z naslovom "Istrski brak".

Ob prebiranju tega človek kar ne ve...ali naj se zraven zjoka ali zgraža - kako s(m)o jih mogli tako malomarno spustiti iz rok!?

Hubertus
28. May 2010, 19:13
Zgodovino Istrijanov - objavljeno v reviji LOvec v letu 2009 !!!
Ma vem Solzica kaj je zbornik. Ga imam doma v enem kosu vsega oguljenega od nenehnega branja.
Sem ga hotel v Lovcu objaviti že pred leti skupaj z dodatnim gradivom in fotografijami vseh pasem, ki nastopajo v njem pa so me odklonili. Me je malce čudilo, ker so mi drugače radi objavljali članke. Kasneje je to sicer v bolj suhoparni obliki uspelo g. Žlebniku.

O delu dr. Lovrenčiča še obstajajo tudi ustni viri, ki dopolnjujejo ozadje dela našega kinološkega strokovnjaka, ki pa mu je povojna kinološka scena kar precej nagajala.

Dokumentacijo, ki je ostala po njegovi smrti trenutno poseduje eden izmed glavnih slovenskih kinologov in sprašujem se zakaj ostaja zavita v skrivnost. Mislim, da bi bilo branje prava poslastica ali kot pravi Breza, pitje žolča ob zavedanju sedanje usode te pasme.

Breza
29. May 2010, 18:16
Ma vem Solzica kaj je zbornik. Ga imam doma v enem kosu vsega oguljenega od nenehnega branja.
Sem ga hotel v Lovcu objaviti že pred leti skupaj z dodatnim gradivom in fotografijami vseh pasem, ki nastopajo v njem pa so me odklonili. Me je malce čudilo, ker so mi drugače radi objavljali članke. Kasneje je to sicer v bolj suhoparni obliki uspelo g. Žlebniku.

O delu dr. Lovrenčiča še obstajajo tudi ustni viri, ki dopolnjujejo ozadje dela našega kinološkega strokovnjaka, ki pa mu je povojna kinološka scena kar precej nagajala.



:sign13: Kaj pa, če bi tole gradivo pripravil v obliki (ene ali več zaporednih) objav na portalu Forum - Lov?

Bi bilo za marsikoga zanimivo, poučno in zelo razsvetljujoče branje!

...morda delček tega pripravimo v vednost in spomin tudi mladim rodovom v Modri sovi?

cvi5k
6. August 2010, 15:46
No, sej zaradi takega pristopa pa je hrvaški! Jaz pa nalašč nočem jagat z njim ker mi ponos ne dovoli!
? ne razumem- z nemci pa drugimi pa jagaš?:icon_confused:

Hubertus
6. August 2010, 19:01
Vidim, da ne razumeš! Jagam s Francozi, to pa zato, ker nam Francozi niso nič pobrali, Hrvati pa ja. In če ti nekdo ukrate psa mu ga potem ne hodiš fotrat, a ne. V tem je point!

cvi5k
6. August 2010, 22:28
Vidim, da ne razumeš! Jagam s Francozi, to pa zato, ker nam Francozi niso nič pobrali, Hrvati pa ja. In če ti nekdo ukrate psa mu ga potem ne hodiš fotrat, a ne. V tem je point!

hmm...ampak lej, nemci in italijani so nas pobijal posiljeval, izseljeval ponemčeval itd., pa jih vabmo na turizem, mamo nemške pse, avte, kar hočeš.

sm z dolenjske, naše lovišče meji z hrvaškim, pa mamo relativno dobre odnose- zdej mal slabše odkar ne mormo met več skupnih jag, ker smo mi v evropi...

mamo pregovor: DVA HRVATA, DVA TATA. ampak se mi zdi d mogoče hrvatje takrat, ko je treba skupi stopit in neki nardit to nardijo, mi se pa skregamo in nam oni vmes ukradejo psa, morje, konje, pr nas hočjo Trdinov vrh, use...

kakšnega psa ma lovec, je njegova odločitev, ampak ker so nam istrijanca ukradli kot pravš, se mi to ne zdi prepričljiv argument, da ga nimaš zaradi tega, oziroma ponosa...

sicer sem verjetno pristranski zaradi dejstva, da so istrijanci že 50 in več let pri naši družini in poleg drugih pasem je ta edina stalna:icon_lol:

Hubertus
7. August 2010, 04:46
hmm...ampak lej, nemci in italijani so nas pobijal posiljeval, izseljeval ponemčeval itd., pa jih vabmo na turizem, mamo nemške pse, avte, kar hočeš.
Ah dej no... da se ti ne bo kdo smejal!

solzica
9. August 2010, 09:25
Vse preveč je takšnih, ki se SMEJIJO...

cvi5k
9. August 2010, 17:05
Ah dej no... da se ti ne bo kdo smejal!

enako ali še bolj absurden tvoj razlog zakaj nimaš psa...

detel
20. January 2011, 12:28
Včeraj popoldne sem jo ubral preko hriba kar brez puške. Moral sem ustreči psicama, ki me že nekaj dni prosita po svobodi. Pridem na "štant" in psici spustim. Zajec je bil kmalu dvignjen. Peljali sta ga tudi okoli hriba. Gonja je trajala dobri dve uri. Užival sem ob poslušanju te melodije, čeprav me je proti koncu močilo. Imel sem srečo, da sem istočasno prišel do dveh psov, ki ne gonita srnjadi. Psici ne gonita niti prašiča; lisico, mačko in kuno pa ja. To je res sreča, tombola...... Upam, da jima da Bog zdravja, da bi z njima užival vsaj še dve, tri jeseni.......

POLH
20. January 2011, 17:39
Lovski prijatelj ima istrsko goničo (kratkodlako), ki jo je kupil na Primorskem (okolica Ajdovščine). Psica bo spomladi stara dve leti in moram reči, da psa, ki bi tako gonil lisico v LD že dlje časa nismo imeli. Srnjad je skoraj ne zanima, zajec malo bolj, ampak lisica. To je pa to. Veselje do lisice ji je kolega znal posredovati, saj tudi sam, mislim da najraje lovi lisice.
Drugače je psica poslušna, se ne izgublja. Mislim, da je ni niti enkrat do sedaj dolgo čakal ali iskal.
Skratka zadetek v polno. Mislim, da se bomo začeli vse bolj vračati na dobre stare, preizkušene pasme.

jagerboss
20. January 2011, 19:15
Lovski prijatelj ima istrsko goničo (kratkodlako), ki jo je kupil na Primorskem (okolica Ajdovščine). Psica bo spomladi stara dve leti in moram reči, da psa, ki bi tako gonil lisico v LD že dlje časa nismo imeli. Srnjad je skoraj ne zanima, zajec malo bolj, ampak lisica. To je pa to. Veselje do lisice ji je kolega znal posredovati, saj tudi sam, mislim da najraje lovi lisice.
Drugače je psica poslušna, se ne izgublja. Mislim, da je ni niti enkrat do sedaj dolgo čakal ali iskal.
Skratka zadetek v polno. Mislim, da se bomo začeli vse bolj vračati na dobre stare, preizkušene pasme.

Kdor izbere kratkodlakega istrskega goniča se praktično ne more kesat. To je pes rojen lovec, ustvarjen od lovca za lovske potrebe. Zasnovan je bil za lov naj zahtevnejše divjadi glede iskanja in gonje (divjega zajca). Njegova strast do gonje ga pogosto odvrača od lovcev - nestrpnežev. To je pes,kateri če je pravilno vzrejen in šolan med goniči nima konkurence. Z njimi se ukvarjam že 17 let, pred mano pa so jih pri hiši imeli stalno moj nono in oče. Vedno so pravili daje kralj goničev in v to sem prepričan tudi jaz.

robertv
20. January 2011, 19:23
Kdor izbere kratkodlakega istrskega goniča se praktično ne more kesat. To je pes rojen lovec, ustvarjen od lovca za lovske potrebe. Zasnovan je bil za lov naj zahtevnejše divjadi glede iskanja in gonje (divjega zajca). Njegova strast do gonje ga pogosto odvrača od lovcev - nestrpnežev. To je pes,kateri če je pravilno vzrejen in šolan med goniči nima konkurence. Z njimi se ukvarjam že 17 let, pred mano pa so jih pri hiši imeli stalno moj nono in oče. Vedno so pravili daje kralj goničev in v to sem prepričan tudi jaz.

AMEN BROTHER:limona:
jagerboss, delim tvoje prepričanje. Sicer sem bil vodnik kratkodlakega istrijanca 11 let in tudi jaz vem , kaj so ti psi sposobni. Je pa ni lepše melodije, ko pride v Goriških brdih (no, ne samo tam) tudi po 10 istrijancev ali več na trop prašičev in se začnejo sirene.....

jagerboss
20. January 2011, 21:09
Zadnja leta tudi jaz na Goriških koncih (sicer kot gost) doživljam takšne melodije na divje prašiče. Res je nekaj nepopisnega.

cvi5k
21. January 2011, 05:10
Kdor izbere kratkodlakega istrskega goniča se praktično ne more kesat. To je pes rojen lovec, ustvarjen od lovca za lovske potrebe. Zasnovan je bil za lov naj zahtevnejše divjadi glede iskanja in gonje (divjega zajca). Njegova strast do gonje ga pogosto odvrača od lovcev - nestrpnežev. To je pes,kateri če je pravilno vzrejen in šolan med goniči nima konkurence. Z njimi se ukvarjam že 17 let, pred mano pa so jih pri hiši imeli stalno moj nono in oče. Vedno so pravili daje kralj goničev in v to sem prepričan tudi jaz.

Težko bi lepše napisal. Sicer ima vsaka pasma svoje kvalitete in hibe, vsak pa misli, da je njegov pes najboljši in tako je tudi prav ampak kar se tiče goničev tudi jaz mislim enako kot ti, ga ni čez to pasmo. Najbolj sem vesel, ko ga vidim s kakšno strastjo goni in kako je res s srcem pri stvari, vsako nedeljo se zjoka, če ga podražim, da ne gre z nama z očetom na jago, naštel bi lahko še veliko stvari, ki ti dajo vedeti, da je to res odličen pes... Naš goni vse ampak dobesedno vse, probali smo tudi krvno sled nekje 1200m, brez problema je našel prvič, je pa res, da ga je treba pri srnjadi "bremzat", ker je predolg oziroma je naj nebi gonil ampak mi ga je letos že uspelo odpoklicat, tako da s starostjo po moje tudi to še pride.:limona:

detel
21. January 2011, 11:26
Nazaj gledano smo imeli Primorci in Gorenjci res odlične istrijane. Nato je vzreja nekoliko zašla. Nekaj naših vzrediteljev je odpeljalo svoje psice na paritev, seveda z dobrimi nameni čez mejo. Ti plemenjaki pa so imeli v sebi tudi gene drugih pasem. Posledice teh parjenj so pri enih potomcih vidne še danes, zlasti na J. Primorskem :icon_twisted:. Vsaj upam, da ni bila povzročena tej pasmi večja škoda in da se bo stanje s časom normaliziralo. Potem se pa čudimo zakaj pes išče z visoko glavo, zakaj tako rad goni srnjad, itd :icon_twisted:

Bunny
21. January 2011, 11:36
Moje mnenje o tej pasmi je, da jim manjka samo še govorit in je to to! Sam sicer imam resastega istrijanca in goni vse od zajca do prasca. Edino me malce moti, da kdaj ne zna pri srnjadi odnehat. Drugače ima normo 20 min. Če grem sam z njim ven, se mi še ni zgodilo da mi nebi prignal pred cev, pa čeprav je peljal okrog griča-trikrat! Zmeraj prižene na isto mesto, jaz samo tam počakam in je!! Krasen lovski prijatelj. Res pa se pasmi vedno bolj izogibajo, in pri nas ga ne marajo preveč, ker goni predolgo in predaleč. Zame pa je odličen pes!

pranger
21. January 2011, 12:58
Moje mnenje o tej pasmi je, da jim manjka samo še govorit in je to to! Zame pa je odličen pes!

Ni jih čez goniče bivše Juge.:icon_wink:

cvi5k
21. January 2011, 23:08
Moje mnenje o tej pasmi je, da jim manjka samo še govorit in je to to! Sam sicer imam resastega istrijanca in goni vse od zajca do prasca. Edino me malce moti, da kdaj ne zna pri srnjadi odnehat. Drugače ima normo 20 min. Če grem sam z njim ven, se mi še ni zgodilo da mi nebi prignal pred cev, pa čeprav je peljal okrog griča-trikrat! Zmeraj prižene na isto mesto, jaz samo tam počakam in je!! Krasen lovski prijatelj. Res pa se pasmi vedno bolj izogibajo, in pri nas ga ne marajo preveč, ker goni predolgo in predaleč. Zame pa je odličen pes!

Ja, to je res ampak se da naučit krajše gonje, najbolj enostavno je, če daš zraven kratkega psa- moj stric je imel tak problem, da je psa podaril zaradi tega kinologu, ta mu je u pol leta skrajšal gonjo ravno na ta način, tako da se da uredit vse saj pri večini no...

Bunny
22. January 2011, 15:21
Glede gonje nevem al se mu zmeša z leti al z različno divjadjo. Moj ko goni prasce goni cca. 5min, srnjad kot sem rekel cca. 20min pa do 3ure, zajca 2min. Sva pa imela z očetom vsak svojega in je njegov imel neke fore, da ko je videl da gremo domov, jo je zviznil hitro še en trip. Moj pa ko jagava sama dela fenomenalno, ko smo pa v skupini se mu pa prav odf..ka včasih! Drugače pa profesor med goniči!

Jagermaister
22. January 2011, 19:28
Moj ko goni prasce goni cca. 5min, srnjad kot sem rekel cca. 20min pa do 3ure, zajca 2min. ... Drugače pa profesor med goniči!

Če je res tako, kot si napisal, pes večino časa goni srnjad.
In to je zelo daleč od tega profesorja, ki ga omenjaš.

cvi5k
22. January 2011, 22:41
Če je res tako, kot si napisal, pes večino časa goni srnjad.
In to je zelo daleč od tega profesorja, ki ga omenjaš.

A zraven tečeš, da veš, da ni možno? Očitno ne veš kaj je dober pes...

Jagermaister
23. January 2011, 15:03
A zraven tečeš, da veš, da ni možno? Očitno ne veš kaj je dober pes...

Sem večkrat prebral, pa mi res ni jasno kaj si hotel s tem povedati?!

Če se nanaša na zgornje, moram reči, da je pes ki goni srnjad od 20 min do 3 ure, zajca pa komaj dve minuti, po mojih pojmih kot gonič neuporaben.
Obratno bi bilo pa odlično.

Bunny
23. January 2011, 20:22
Nočem debatirat o tem da je moj pes oh in sploh in kaj vem še kaj... važno je da mi služi. Saj veste "vsake oči svojga malarja". Hotel sem povedat da je zame ta PASMA profesor med goniči.Mogoče sem se malce slabo izrazil v prejšnji objavi. Ima pa kot vse ostale pasme svoje + in -. Ne bom se pa trudil prepričevat že prepričanih da je to tako ali pa ne. Meni, moj pes, zame dela ODLIČNO, kaj pa po knjigah in raznoraznih "standardih" pišejo mi pa popolnoma dol visi.

alojz1
23. January 2011, 20:34
In imaš čisto prav

cvi5k
23. January 2011, 21:22
Sem večkrat prebral, pa mi res ni jasno kaj si hotel s tem povedati?!

Če se nanaša na zgornje, moram reči, da je pes ki goni srnjad od 20 min do 3 ure, zajca pa komaj dve minuti, po mojih pojmih kot gonič neuporaben.
Obratno bi bilo pa odlično.

V glavnem ima pač vsak svoje predstave, kakšen je idealen pes in se nima smisla kregat...

cvi5k
23. January 2011, 21:27
Nočem debatirat o tem da je moj pes oh in sploh in kaj vem še kaj... važno je da mi služi. Saj veste "vsake oči svojga malarja". Hotel sem povedat da je zame ta PASMA profesor med goniči.Mogoče sem se malce slabo izrazil v prejšnji objavi. Ima pa kot vse ostale pasme svoje + in -. Ne bom se pa trudil prepričevat že prepričanih da je to tako ali pa ne. Meni, moj pes, zame dela ODLIČNO, kaj pa po knjigah in raznoraznih "standardih" pišejo mi pa popolnoma dol visi.

Točno tako kot si rekel, kar pa pišejo o "standardih" je ...

zajec
23. January 2011, 23:11
To je to ,ker eni streljajo srnjad na pogonih s psmi.:icon_confused:

Bunny
23. January 2011, 23:23
To je to ,ker eni streljajo srnjad na pogonih s psmi.:icon_confused:
Ja pri nas nažalost polek srnjadi ostanejo na izbiro samo še bor, hrast, kamen in robida. Prasec pa enkrat letno(moraš met že srečo). No letos smo jih dvakrat!!!:limona:

Jagermaister
24. January 2011, 00:13
Zajcev nimate? Kaj pa lisice in kune? Vse to se da lepo jagati z goničem.
Srnjad se itak uspešneje (in z manj zastrelitvami) lovi induvidualno.

cvi5k
24. January 2011, 03:17
To je to ,ker eni streljajo srnjad na pogonih s psmi.:icon_confused:
Pri nas so tudi zmeraj pametni okoli tega, zadnje 10 dni, ko je pa treba odstrel naredit, so pa tudi istrijani dobri in se gre mimo zakona...:icon_confused:

mprimoz
24. January 2011, 07:54
To je to ,ker eni streljajo srnjad na pogonih s psmi.:icon_confused:

Ja in na žalost je vse manj takšnih, ki znajo delati z goniči. Jaz takšne vodnike še posebno cenim.

Hubertus
24. January 2011, 09:30
Z goničem, ki ni prehiter se da srnjad prav lepo jagat, naj si bo individualno ali pa na skupinskem lovu. Stvar je samo v tem za kakšen namen hočeš imeti psa.

cvi5k
24. January 2011, 15:45
Točno tako, najboljše je, če na kratko goni srnjad in predvsem, da ni prehiter. Za uplenitev se pa tako ali tako odločiš, samo če srnjad miruje, da je strel (kolikor je to pač možno) zanesljiv. Sam pod temi pogoji ne vidim nobenih razlogov oziroma moralnih zadržkov zakaj ne tako jagat...
Sicer pa mislim, da rahlo zahajamo s teme, je bolje, da mi zaključimo kot Veper.:icon_lol:

Hubertus
24. January 2011, 16:30
Pred desetletji, ko je Dr. Lovrenčič s svojim tropom istrijanov lovil zajce je srnjad pričela ponovno poseljevati slovenske gozdove, po tem, ko si je opomogla po skorajšnjem iztrebljenju med prvo svetovno vojno, kateremu je seveda botrovalo pomanjkanje zaradi težkih vojnih razmer.

Da so se psi pričeli pogosteje srečevati s srnjadjo in jo seveda z veseljem gonili in to po več ur, je doktorju močno nažiralo živce, zato so skupaj s somišljeniki sprejeli sklep, da psi na tekmah ne smejo goniti srnjadi, oz. da so v primeru gonje le-te, diskvalificirani.

Razlog, zakaj pes naj ne bi gonil srnjadi, izhaja torej iz povsem praktične narave in nima s kakšno moralo ali etiko nič skupnega. O etiki pridigajo lahko le tisti, ki prisegajo na lov s preže in se jim ob tem, ko slišijo psa goniti pojavijo mozolji na riti.
Tako je tudi danes tam, kjer se lovi divje prašiče. Gonja srnjadi bi bila namreč zguba časa in ne lovski greh. Zako je logično, da se srnjadi pred psi ne strelja.

cvi5k
24. January 2011, 23:36
Kravžljali so se mu živci, ker je prvotno pes bil namenjen zajcu, mene pa prav nič ne moti, če goni srnjad letos mi ga je celo uspelo odpoklicat, tako da... Smo imeli recimo letos jago, pa je gonil srnjad in zajca mi je tudi lepo prignal in mi je čisto vseeno zakaj je bil pes mišljen, kot je že nekdo prej napisal, meni služi odlično.

cvi5k
24. January 2011, 23:37
In kot sem napisal, goni vse in čisto vse.

detel
25. January 2011, 09:16
Nisem za lov srnjadi z goniči iz dveh razlogov. Na lovih ne sodelujejo samo lovci ampak tudi streljači in veliko divjadi se rani. Psa, ki bi bil morda dober zajčar ali lisičar na takih lovih zasvojiš s srnjadjo .

Hubertus
25. January 2011, 10:23
Jaga se več al manj kar je na voljo. Če ni zajcev so dobre tudi srne. Itak, da bi jagali zajce, če bi bili.

Bunny
25. January 2011, 17:21
Ko že govorimo o zajcih in istrijancih ja tako, da zajce imamo več ali manj na poljih. Tam pa so tudi razno razni, zbadki in tisti plevel, ki se mojemu resastemu istrijancu zaplete v dlako in po eni uri pride k meni, ko komaj hodi in me tako žalostno gleda in prosi naj ga rešim!!:icon_confused: Doma pa še eno uro razčesavanja:icon_lol: čeprav ni ravno "ljubitelj" glavnika.:icon_smile:

cvi5k
25. January 2011, 17:40
Nisem za lov srnjadi z goniči iz dveh razlogov. Na lovih ne sodelujejo samo lovci ampak tudi streljači in veliko divjadi se rani. Psa, ki bi bil morda dober zajčar ali lisičar na takih lovih zasvojiš s srnjadjo .

Se strinjam ampak zato se je treba take stvari dogovoriti pred lovom, kako se strelja, če kvazijagri tega ne upoštevajo, je pa drug problem zakaj ne jagat z goniči srnjadi... Tako ali tako se bo našel umetnik, ki bo zastrelil kaj, s psi ali brez, je popolnoma vseeno, le da je prvo najbrž bolj učinkovito in meni osebno ljubše.

Naš pes je dober zajčar in lisičar in vse kar ti pride na pamet in je za naše lovišče, ki je kar se tiče vrst divjadi zelo raznoliko po mojem mnenju najbolj uporaben, ker dela uredu na polju in na gorski jagi, če pa hočeš imeti psa "specializiranega", ga pa pač takega narediš, stvar posameznika...

jagerboss
14. February 2011, 21:52
http://www.youtube.com/watch?v=GFgIEDps9LI&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=ZzwQf2OIRio&feature=related

detel
14. July 2011, 13:57
Naši predniki so vedeli zakaj narediti istrijanca belega. V poletni vročini jih vidiš spati tudi na soncu :icon_confused::icon_wink:

teohafy
24. July 2011, 17:35
Razmišljam o nabavi resastega istrijanca. Na kaj moram biti pozoren pri mladičih oz ali imajo kakšne prirojene okvare? Zdaj imam planinskega gonilča, ki pa mu počasi pešajo moči in bo treba začeti šolati drugega pomočnika.

alojz1
24. July 2011, 17:53
Jaz bi kar pri planincu ostal. :icon_lol:

detel
24. July 2011, 18:44
Če ti je všeč res. istr. si ga nabavi. Užitek je loviti s psom, ki ti je všeč. No, na splošno mora biti mladiček živahen. S tem dokazuje, da je zdrav. Lastniki začetniki gledajo bolj na barvo oz. ponavadi zberejo največjega, ker mislijo, da bo ta najlepši, kar pa ni rečeno.
Poglej, če ima mladič kilo na popku, ugriz mora biti pravilen škarjast. Če ima mladič peti prst na zadnji nogi je cena nižja, ker ga čaka oper. poseg. Kakšen bo v delu ni mogoče reči, ker je mnogo odvisno od lastnika samega. Toliko na kratko .

RAUBŠIC
24. July 2011, 19:09
Če ti je všeč res. istr. si ga nabavi. Užitek je loviti s psom, ki ti je všeč. No, na splošno mora biti mladiček živahen. S tem dokazuje, da je zdrav. Lastniki začetniki gledajo bolj na barvo oz. ponavadi zberejo največjega, ker mislijo, da bo ta najlepši, kar pa ni rečeno.
Poglej, če ima mladič kilo na popku, ugriz mora biti pravilen škarjast. Če ima mladič peti prst na zadnji nogi je cena nižja, ker ga čaka oper. poseg. Kakšen bo v delu ni mogoče reči, ker je mnogo odvisno od lastnika samega. Toliko na kratko .
Pri istrijancu je potrebno gledati na barvo. Barva je lahko samo bela s svetlo rjavimi (rumenimi) lisami, smrček mora biti temen. Prav tako je pomembna kvaliteta dlake - je resavec .. itd kakor je dapisal Detel.

mprimoz
24. July 2011, 23:41
Kakšen bo v delu ni mogoče reči, ker je mnogo odvisno od lastnika samega.

...še največ pa od genetike, zato ti toplo priporočam, da se zelo dobro pozanimaš o delavnosti staršev (psice in plemenjaka), če je le mogoče pa tudi o delavnosti mladičev iz predhodnih legel.
Pa dober nakup in obilo uspehov pri lovu z goničem.

detel
21. August 2012, 11:39
Hrvatje si prizadevajo za priznanje še ene pasme in sicer malega istrijanca. Pasma naj bi obstajala že desetletja v Dalmaciji :icon_confused:. Mogoče jim tudi to uspe, ker ne komplicirajo preveč in so vztrajni.

Hubertus
21. August 2012, 19:18
Držimo pesti :icon_wink:

detel
21. August 2012, 23:56
Hubi, sem vedel, da se boš oglasil. Sem srečal enega jagra iz tvojih krajev v nedeljo na barki in je rekel, da si v redu možakar :icon_wink:.

POLH
11. September 2013, 15:54
Mlada Dina v akciji. Ker je kolega psičko, o kateri sem že pisal v tej temi izgubil je nabavil novo. Sedaj je stara 6 mesecev in že lepo prižene lisico pred rore. Na tej jagi smo zastavili trije (vodnik in še dva). Na štant kolegu prignala dve lisici - ena je odnesla celo kožo, druga te sreče ni imela. Gonja za to, ki je uplenjena je trajala kakšnih 20 minut. Skratka, če bo šlo tako naprej bomo (imamo) spet super psa v družini. Upam, da bo imel s to psičko več sreče kot s prejšnjo.

Brakir
11. September 2013, 16:07
Pohvale vredno! :hooray:
Upam, da se cez leto dni pojavi kaka slika v yemi posavski gonic z mojo novo pridobitvijo in pa zvitorepko. :icon_wink:

mprimoz
11. September 2013, 16:12
Polh, čestitke kolegu za super istrijanko.Bighand
S to psičko boste še zelo uživali na lovu.biggrin
Mogoče veš od katerega vzreditelja je kupil psičko?