PDA

View Full Version : Krivolov



Ganges
23. April 2008, 08:35
V naši LD imamo že dolgo let problem s krivolovom. V glavnem gre za nastavljanje zank za srnjad iz čiste objestnosti! :icon_evil: Sumi se samo eno osebo, za katero so vsi prepričani, da je ravno ona kriva, ampak enostavno ne moreš skoraj nič, če je ne dobiš zraven, ko zanke postavlja. Meso tako ubite srnjadi nato tudi pusti v zanki, da razpade in ga nikoli ne vzame. Bojda tako rešuje svoje površine pred škodo po divjadi (vinograd). Tako smo letos v zankah našli že 2 kos srnjadi (prvo je bila srna, sedaj srnjak). Bila je obveščena policija, ki si je ogledala kraj, ampak so rekli naj podamo še uradno prijavo zoper neznanega storilca.

Sedaj pa bi moral napisati to prijavo pa se mi pojavlja nekaj vprašanj. Rekli so naj bo v prijavi navedena ocena škode, ki nam je bila s tem povzročena. Pa me zanima ali kdo ve koliko je ta znesek. Ali moramo približno oceniti trofejno vrednost srnjaka + meso, ali je kak skupno sprejet znesek za izgubo določene vrste divjadi,...? Se mi zdi, da sem enkrat nekje bral odškodnine za posamezno vrsto divjadi, ki je pridobljena s protipravnim lovom pa tega sedaj ne najdem.

Na splošno pa sploh ne morem verjet, da obstajajo taki pokvarjeni ljudje :icon_evil: Je pred kakima 2 letoma lovski čuvaj našel mrtvo srno v zanki, ki sta jo sesala njena mladiča - torej že mrtvo mater!!! :icon_evil: :icon_evil: :icon_evil:

lp

main757
23. April 2008, 09:09
Odškodnine so v pravilniku o vrsti in moči orožja. http://www.forum-lov.org/images/stories/ZakoniInPredpisi/PravilnikMociOrozjaKrvnaSledSkodaNaDivjadi.pdf

Ganges
23. April 2008, 12:24
Aha, torej je enaka odškodnina za trofejno in netrofejno divjad in moram v prijavo napisati 150.000 SIT, seveda sedaj preračunano v EUR.

lp

ferdinand
21. October 2008, 18:57
http://www.zurnal24.si/Pozor-Divji-lovci-na-Celjskem/novice/crnakronika/74031

mišica
21. October 2008, 19:36
:icon_evil::icon_confused:

pumpa
21. October 2008, 21:02
ld polzela vabi v brekado na pujse:icon_lol:

luka
22. October 2008, 07:55
Bosa pojdiva dekle obsorej. P.S. sej nema prišla daleč:icon_wink:. Ampak komentar policije na linku je pa unikat. Podali bodo kazensko ovadbo, pozabli pa so napisat da bo to tudi po končani preiskavi še vedno le proti neznemu storilcu, pa ko da si z drekom rit obrišeš. Sej človeka ne moreš dobit zraven razen če mu namestiš ono kamero, samo pol je verjetno da ti bo suno tudi to.

LZ L

Krpan
22. October 2008, 11:09
Tudi če bi ga posnel z kamero, to ne bi veljajo kot dokaz na sodišču, ker ni bil predhodno opozorjen, da ga snemaš.

zober
22. October 2008, 20:12
Pa potem saj veš kdo je!

teohafy
23. October 2008, 12:46
V soboto zjutraj sem uplenil srnjega mladiča in ko sem ga trebil, sem opazil, da ima skozi sprednji del nosnice luknjico, ki jo je po vsej vrjetnosti napravil kaliber .22lr. Zgleda da se je nekomu ponesrečil strel "za uho". To je pri nas v zadnjih 5 letih prvi tak primer, da smo opazili krivolov.

luka
23. October 2008, 13:31
Krpan kdo se pogovraja o sodiščih. Jaz kot pravnik ti zagotavljam da jih ne b uporabljal. Predvsem zaradi preveč milih kazni pustmo čakalne dobe itd. ampak stvari je treba preprečevati ne pa jih zdraviti.
Trenutno mamo v LD en postopek na sodišču zaradi krivolova v lastnih vrstah, če sem iskren bi jih morali met pa še vsaj ene tri. Problem je da ma dotični gospod še zmerom doma orožje ma pa interno prepoved lova, sicer neuradno amapk ve kaj sledi, če ga kdo opazi v lovišču.:icon_evil:

LZ L

Hubertus
23. October 2008, 16:10
Interno prepoved lova...?

Kaj je pa to za en stvor? A je mogoče celo ustna interna prepoved?

Krpan
23. October 2008, 19:59
...Jaz kot pravnik...
Če si pravnik, potem se obnašaj stanu primerno, in ne pozivaj k javnemu linču...

dolgin
23. October 2008, 21:14
Je pa res,da majo sodišča status "inkasatov",tm se vse vleče! Pa tudi en kup je cak in for,da se lahko človek zmaže!In kaj če bi ga dobili? Kaj pol? Ma požvižga se vsak lahko na tako "pravno državo"!
Kdor ma to namen počet bo počel,ga ne bo ustavilo niti sodišče.......

pranger
1. November 2008, 11:36
Krpan kdo se pogovraja o sodiščih. Jaz kot pravnik ti zagotavljam da jih ne b uporabljal. Predvsem zaradi preveč milih kazni pustmo čakalne dobe itd. ampak stvari je treba preprečevati ne pa jih zdraviti.
Trenutno mamo v LD en postopek na sodišču zaradi krivolova v lastnih vrstah, če sem iskren bi jih morali met pa še vsaj ene tri. Problem je da ma dotični gospod še zmerom doma orožje ma pa interno prepoved lova, sicer neuradno amapk ve kaj sledi, če ga kdo opazi v lovišču.:icon_evil:

LZ L

Če imate v LD ustrezne akte, potem ne rabite "interne" prepovedi lova. Disciplinska izvede postopek in potem je potrebno biti do takšnega, če ni izključen, bolj "tankočuten" glede obveznosti in pravil v LD. V korektno izvedenem postopku pa se ve, kaj sledi, če prepovedi ne upošteva?
Če je izključen pa se tudi ve za postopek z orožjem.
Res je, da je že problem s tožilstvi, saj krivolov jemljejo kot neko nepomembno obliko kaznivih dejanj in običajno takšna zadeva ne pride do sodišča in se konča že na tožilstvu z dogovorom o plačilo nekega zneska v dobrodelne ali podobne namene ter praviloma z dogovorom povračila škode oškodovancu. Takšen storilec, ko izpolne pogoje tožilstva ni kaznovan, ni v kazenski evidenci, ni povratnik itd. Po pomjem mnenju je pomembno, kako se disciplinski postopek izvede v LD in se za reševanje problemov krivolova med lovci, ne smemo zanašati na druge - sodstvo.
Ko izkusiš takšen postopek ugotoviš, da imamo res, milo rečeno, čuden pravosodni sistem.:icon_redface:

zajec
29. December 2008, 14:10
Prejšnji teden sem našel 6 zank v 15 minutah,včeraj v drugem koncu lovišča našli človeško sled in sled krvi ter sled na veji od zanke ,sled je vodila v vas.Poklicali policijo in so rekli da vedo za to,popisali in odšli.Tudi mi vemo kdo sm policija in naši čuvaji so v k..u. Spet nič iz tega.

luka
29. December 2008, 15:40
Klasika. Spoštuj pravo in nič se ti ne bo zgodilo. Pol so pa vsi pametni, v smislu, če imamo zakone se jih je pač treba držat. A je kdo že slišal za izločitev dokazov in ipd., če so pač "nelegalno" pridobljeni jih ne smeš uporabljat, pol pa bodi car in izpelji postopek korektno, če maš zgolj posredne dokaze in pol pismene predsednike disciplinske komisije, pač vsi v duhu tovarištva pripravljeni spravit pod preprogo največji drek in umazat podobo ostalih jagrov. Žal živimi v demokraciji kjer imajo vsi samo pravice in nobene obveznosti.
Povsem drugače bi bilo, če bi postopek korektno izpeljali v za to določenih inštitucijah na disciplinski komisiji pa bi zgolj obravnavali že pravnomočno odločbo in bi naložili za to ustrezno kazen. Disciplinska komisija ni in ne more biti nadomestek pristojnim organom, ter opravljat njihovega dela.

LZ L

detel
29. December 2008, 17:28
Zankarji imajo svoje aktivnosti v genih. Pri nas so že pokojni. Za mlajši rod pa ni skrbi, saj nimajo pojma kaj je žica še manj pa zanka (lac) .

johanes
29. December 2008, 22:08
Tdi v naši L.D. imamo probleme z krivolovom.Našli smo ustreljenega jelena,divjega prašiča,oba pa sta imela izrezan vhodni in izhodni strel.
Prijavili smo policiji-prišli so,vse popisali vendar od tega dalje se ni nič
zgodilo.Opažamo pa vse več obstreljene divjadi in se sprašujemo kako ta krivolov zajeziti.Glede sodišč pa raje ne bi govoril!!

lp

Krpan
29. December 2008, 23:08
Tudi pri nas imamo raubšice. Jelen je bi ustreljen iz avtomobila z kalibrom 22. na deževno decembrsko noč v hrbtenico. Po okolici sodeč je umrial v velikih mukah nekaj ur. Policija ni zainteresiranma za preiskavo. Pravijo naj lovci sami uredimo svoje stvari.

pranger
30. December 2008, 10:11
pač vsi v duhu tovarištva pripravljeni spravit pod preprogo največji drek in umazat podobo ostalih jagrov. Žal živimi v demokraciji kjer imajo vsi samo pravice in nobene obveznosti.

Tudi v naši LD so takšne stvari. Najhujše je to, da tiste, ki ugotovijo nepravilnost (sum krivolova in druge kršitve) v LD, nekateri lovci in tudi odgovorni iščejo napake pri teh lovcih, jim podtikajo nepravilnosti itd. Tako, da je včasih kar komično, da se ob obravnavi teh kršitev več govori o "prijaviteljih", kot o kršiteljih. V naši LD starešina rad takšne stvari potisne pod preprogo z izgovorom tovarištva in medsebojnih odnosov. To je dober način, da "zavežeš jezik" tistim, ki opozarjajo ne napake.

kalin
4. January 2009, 22:33
tudi prinas na koroškem se dogajajo takšne stvari,pa mam občutek da je tudi naš starešina tak da se kr izomika tem debatam in ukrepam proti temu.zanima me kako bi bilo najbolje ukrepati proti temu,u moji družini 6 lovcev za katere sem zvedel ali se sam prepričal izvaja lov ponoči z pomočjo umetne svetlobe pa celo se dogaja da gredo čakati v krmišča in podobno,skoraj vsakoleto najdemo kak primer pogina da je sum krivolova.a je u tem najbolje obvestiti policijo ali inšpektorja ali kako bi bilo najbolje,kaj menite drugi?

zober
4. January 2009, 22:53
Pomoje je tole že mal fovšija!

kalin
5. January 2009, 10:22
ne vem za kaj bi bila favšija,smili se mi divjat .pa če bi lovili prašiče nebi kaj rekev tako pa jelenjat pa srnat mi pa ni po godu pa če bi vsaj prijavlali strele ne pa da u mukah potem divjat pogine.pa tut potem ne vem zakaj imamo zakone ki to pripovedujejo.na zadnje se pa vidi kakšen človek si da si požrešneš na trofeje da divjat se čes noč ne sme meti miru.zato zober po moje to ne sme biti favšija.:icon_evil:

mugo
5. January 2009, 11:42
Kliči inšpektorja, on bo pa po potrebi še policijo.

Lisjak
5. January 2009, 15:31
Na žalost inšpektor ni 24/7, razen če ga osebno poznaš. Zame je prva 113, potem ostalo, za inšpekcijo je policijski zapisnik uradni dokument.