PDA

View Full Version : Odnos Lovec - mladi (javnost)



JANEZ L
17. April 2008, 13:49
Lp!

Za to temo sem se odločil, ker me "žuli" kaj berem v našem glasilu Lovec. V rubriki mladi pišejo je moč prebrati kako pride lovec v vrtec ali šolo, seboj prinese nekaj dermoplastičnih preparatov in malčkom razloži kako lovci streljamo le bolno in poškodovano divjad, drugače pa zanjo samo skrbimo in jo "ujčkamo". Ko berem takšne članke se mi pritisk močno dvigne in malo "zabentim". Kaj nam je tega treba, da se ovijamo v "celofan" in nekaj leporečimo ko pa je v realnosti drugače. Si predstavljate ko ta malček odrase, s takšno predstavo, in nekega dne v kakšni gostilni posluša debato, kakšnega močnega srnjaka je nekdo uplenil in potlej vpraša, a je bil bolan in ga lovci začudeno pogledajo, kaj mu je:"Ja "fest" je bil ne, se glasi odgovor. Se ni čuditi, da ta človek v hipu izgubi predstavo o nas in ne, da nas ima samo za "morilce", tudi "lažnivci" izpademo.
Osebno sem mnenja, da je potrebno lovsko delo predstavljati realno in nič leporečiti. Pove naj se zakaj odstrel, zakaj v takem številu, zakaj naključno izbrani in ne le bolni, poškodovani..., povedati je seveda tudi treba druge dejavnosti lovcev. Biotehniške ukrepe v loviščih tojest kaj vse lovci storimo za ohranitev okolja same divjadi (sečnja travnikov, vzdrževanje grmišč, remiz, kaluž, krmne njive, krmišča...) Vse naše dejavnosti je treba predstaviti celovito, da najmlajši dobijo pravi vtis in kasneje ne doživijo neprijetnega šoka. S tako predstavitvijo se nam tudi ni treba bati za nove, mlade člane. V otroško dušo se take stvari lažje "uležejo" s časoma prekalijo in ko je čas dozorijo. Saj veste na mladih svet stoji in tudi lovstvo ni nikakršna izjema.
Seveda je to, na kratko za začetek teme, le moje skromno mnenje. Me zanima tovariši lovci kaj si mislite vi o tem, kaj bi vi spremenili če bi kaj.

Lovski zdravo
Janez L

Krpan
17. April 2008, 14:15
O tej temi smo govorili ene dva ali tri forume nazaj.
Problem, je da lovci velikokrat še sami nimamo razčiščenih pojmov in kako naj jih potem predstavljamo drugim.

JANEZ L
17. April 2008, 14:19
Lp!

Ja če pa nimamo razčiščeno, pa poskušajmo to storiti sedaj, da si razjasnimo pojme lovec in o lovu. Ne vem če to ni ena od prioritet slovenskega lovstva znati se predstaviti javnosti, potem pa mi oprostite, da sem sploh to temo načel.

Lovski zdravo
Janez L

ZR7
17. April 2008, 14:26
Janez, ni kaj oproščati. Tema je zanimiva in nedvomno se bo nanjo razvila debata. Kot praviš smo si to dolžni storiti, ker je to dolžnost in prioriteta Slovenskega lovstva.
Če ne bomo zmožni v svoje delo prepričati javnosti, v prvi vrsti otroke, nam bodo prej ko slej odvzeli pravico to početi.
Ali imamo pravico biti pasivni pri tem problemu? Mar nismo živalim dolžni potreti tudi ta oreh?

JANEZ L
17. April 2008, 15:14
Lp!

Ja ZR7 se mi je zdelo, da bo tema kar primerna in tudi sam upam, da se bo lepo razvila.

Lovski zdravo
Janez L

miš93
17. April 2008, 15:40
Bi bilo treba prej zastaviti precej širše – v celotni družbi – ma dvomim da je mogoče – ni interesa – v šoli se gredo drugače - zadnjič mi je sinko prinesel domov knjigo za »eko« bralno značko, ki govori o drevesu – kako se je zasadilo, vzklilo, zraslo...lepo in prav, ma potem ti pa pride del ko začne drevo nuditi zavetje živalim – ptički ni problema, miške, veverice isto – vsi zastonj, ali lisica – e ta pa ne, razen če ne obljubi da ne bo lovila in jedla veveric in mišk...in to je 4. razred OŠ, ne vrtec! Danes otroci ki ne živijo na podeželju nimajo nobenega pristnega stika z naravo in procesi v njej – mnogi verjamejo da mleko in zrezki rastejo v trgovini, medved pa je ista žival ki jo imajo za v posteljo – malo večji sicer - ma isti, srnce so bambiji ki vohajo rožice, pujski pa bežijo pred hudobnim volkom itd.

Zdaj pa razloži lov na tako osnovo.

ZR7
17. April 2008, 20:58
No, če vidimo napake v dejanjih in razlagah drugih, to verjetno pomeni, da smo mi sami premalo prodorni. S tem, da krivimo druge za napačno pojmovanje narave in odnosov v nji, nismo naredili nič.
Kaj menite, kje je potrebno začeti in kako, da to situacijo spremenimo?

denis jež
17. April 2008, 21:05
Živjo
Po moje ni nič narobe z nami ampak je šolstvo v dreku, namesto da bi mlade kaj več naučili o naravi in bi jo potem znali mogoče bolj ceniti in varovati, je bolj pomemben en sinus in kosinus pri matematiki ,kot pa biologija in ostali naravoslovni predmeti, potem pa ni čudno, da je srna bambi in podobno
lp

ZR7
17. April 2008, 21:12
Živjo
Po moje ni nič narobe z nami ampak je šolstvo v dreku,...

Jaaaa, sevedaaaa, mi smo najlepši in nič krivi, celi svet je grdi, grdi.
Kdo se je zavezal skrbi za divjad? Smo prisegali in podpisovali lovski kodeks s figo v žepu in z mislijo le pri pobijanju divjadi?

Res je, morali se bomo podrediti zahtevi družbe, četudi se odloči narobe. A pred tem smo dolžni delovati tako, da dosežemo prav vse kar je mogoče, da naravo, živali in svojo dejavnost pokažemo v pravi luči. In v prvi vrsti moramo to početi z dobrim vzgledom, nato pa še s trdim delom pri informiranju in izobraževanju javnosti. Pišmevritovsko obračanje glave vstran problema ne bo rešilo in se nam bo še kako maščevalo.

Nooo, če gre tole težje kot debata o špricerjih, pa začnimo pri temeljih.
Kako se vključujete v izobraževanje otrok v vrtcih in v šolah in kaj se vam zdi napačno pri svojih ali predstavitvah drugih lovcev. Kaj bi izboljšali, kaj bi potrebovali, da bi to nalogo kvalitetnejše opravili ipd.?

JANEZ L
17. April 2008, 21:13
Lp!

Miš93 se tega sam pre dobro zavedam, da je problem širši, ker je bilo mnogo let izgubljenih. Od osamosvojitve dalje smo se lovci preveč ukvarjali sami s sabo in spali na lovorikah bivše "Juge", kjer je lovec nedvomno imel visok ugled. Teh let, vem ni mogoče popraviti, ampak se mi zdi, da nekaj moramo storiti. Vem pa tudi, da smo polni idej. Vsak nekaj ve, ima misel, ki bi temu koristila in iz skupka dobrih idej, ki bodo prišle na to temo si lahko sestavimo "plonk cegelc", da bomo vsi govorili enako, ne pa za nameček še en drugega črtili in da se nebi slišal glas 22.000 glave množice, to pa je nemogoče. Samo tovariši lovci ne vrzimo puške v koruzo, češ se ne da nič narediti. Tovariši lovci voz idej smo že malo porinili še malo in začel se bo premikati v pravo smer in ko nam to uspe so razni Begani in ne vem kakšni zbegani preteklost. Ne pustimo se "komandirati" dvem kombijem samo oklicanih naravovarstvenikov, saj EDINI PRAVI NARAVOVARSTVENIK JE LOVEC. Ob tem mi pride na misel pesem našega največjega:" Apel podobo na ogled postavi......le čevlje sodi naj Kopitar."

Lovski zdravo
Janez L

denis jež
17. April 2008, 22:47
Jaaaa, sevedaaaa, mi smo najlepši in nič krivi, celi svet je grdi, grdi.
Kdo se je zavezal skrbi za divjad? Smo prisegali in podpisovali lovski kodeks s figo v žepu in z mislijo le pri pobijanju divjadi?

Živjo
daleč od tega da samo z mislijo na pobijanje divjadi. V na šem kraju je sicer zelo dobro poskrbljeno kar se tiče izobraževanja mladih o lovu in divjadi. Prej sem hotel samo povedati,da nismo lovci krivi, da kot je Janez L napisal,da nekateri otroci ne ločijo divjih živali od plišastih ampak je zato kriv šolsko učni načrt,ki bi moral učence pri biologiji seznanil z divjadjo in tudi z lovom,ki je bil ena prvih oblik preživetja, mogoče pa bi se moralo to tičati tudi predmeta zgodovina. Ne vem zakaj bi morali lovci letati po šolah, če bi to lahko naredili plačani učitelji za biologijo, se pa strinjam da bi lahko bili lovci v pomoč ne pa pri tem imeti glavno vlogo.
tako je moje osebno mnenje
lp

Sraka
18. April 2008, 06:52
Vedno, ko pogovor nanese na temo, ki ste jo razvili, postanem malo slabe volje. Zakaj? Najprej zaradi tega, ker se začnemo razglašati za velike naravovarstvenike, čeprav smo vsi daleč od tega. Kaj pa je tako hudo naravovarstvenega v našem vsakdanjem lovskem življenju ? Nič posebej pomembnega glede na razmere v našem globalnem okolju.

Živimo razpeti med deklariranimi načeli in vsakodnevnim pridobitništvom z vsemi njegovimi posledicami za naravni prostor. Vsakega, ki si le upa malo dregniti v naš miselni fevd takoj napademo z vsem mogočim verbalnim orožjem in mu odrečemo vse pravice, da bi o tem, "o čemer edino mi nekaj vemo" lahko na glas sploh razmišljal.

Dnevno si s takšnimi svojimi ravnanji ustvarjamo vedno nove nasprotnike. Tudi pri skupinah, ki bi lahko bili ali celo morali biti naši zavezniki. Že desetletja živimo v getu lastnih zablod in namišljene pomembnosti. "Reda" na področju lovstva in lovske etike nismo v stanju narediti niti v lastnih vrstah kjer se dnevno srečujemo z velikimi anomalijami in hudimi kršitvami pisanih in nepisanih etičnih, moralnih in zakonskih norm ter načel. Za malo bolj osveščen del javnosti tako postajamo vedno manj privlačni, slabša se nam kadrovska struktura članstva in se borimo le za "enostavno reprodukcijo" ter vzdrževanje določenega številčnega stanja.

Seveda ima slovenska lovska organizacija tudi drug in veliko bolj prijazen obraz, ki pa ji ga dnevno mažemo s svojimi nepremišljenimi, neetičnimi in celo nezakonitimi dejanji. Iz članstva smo pripravljeni takoj vreči nekoga, ki na naše napake opozarja, in ki se slučajno javno ne strinja s kakšnim "visokim lovskim funkcionarjem", ki je za nekaj dni zamudil plačilo članarine in podobnimi skoraj nepomembnimi kršitvami. Z vsemi močmi pa branimo nekoga za katerega vsi vedo, da se ukvarja s krivolovom, ki to naj ne bi bil, temveč to prekvalificiramo v " nedovoljen odvzem divjadi iz lovišča" ali podobne štose. Da bi vsaj rekli, da gre za navadno krajo in ga iz naših vrst takoj nagnali. Ne, mi to mažemo z vsemi barvami in olepšujemo in se sklicujemo na odločitve sodišča.

Še vedno vzdržujemo kult trofeje, čeprav je to že zdavnaj preživeta stvar. Organiziramo jesensko zimske love tudi tam kjer že leta in leta ni kaj za loviti in se javnosti razkazujemo v vsej svoji ikonografiji ter ohranjamo nek že zdavnaj preživeti kult lova ( beri: klanja na cev zmetanih iz voljer pripeljanih fazanov ) in druge podobne aktivnosti, ki nam nikakor ne večajo ugleda.

Športna kinologija nas je že zdavnaj prehitela in nam bi bila lahko za vzgled. Mi smo svojo kinologijo skoraj uničili, jo naredili nezanimivo in neatraktivno. Seveda si tega še vedno ne želimo priznati. Prepustili smo jo v milost in nemilost LKD-jem, ki jih obvladujejo v glavnem sodniki in vzreditelji, ki tako tam ščitijo predvsem svoje interese. Interesi vodnikov, predvsem mladih vodnikov in tistih, ki bi vodniki mogoče lahko še postali, pa niso pomembni. Kakšen je odnos lovske organizacije do lovske kinologije lahko vidimo že v tem koliko prostora ji nameni naše glasilo Lovec. Približno toliko kot rubriki "mladi pišejo" ali kako se že ta rubrika imenuje.

Naši medsebojni odnosi v LD-jih so zelo skrhani in članstvo porazdeljeno po nekih čudnih kriterijih v glavnem med seboj sprte skupine.
Še vedno je "najboljši lovec" tisti, ki največ uporablja puško, čeprav bi v resnici moralo biti obratno.
V naših vrstah so v velikem številu prav največji onesnaževalci okolja, ki to še danes počno in nič ali zelo malo storimo, da bi članstvo osveščali tudi na tem področju.
Lovska organizacija je zaprta, organizacijsko, pravno in kadrovsko zastarela in anahrona ter v temeljnih načelih delovanja zelo nedemokratična.

Pa naj bo dovolj. Nismo privlačni. Da pa bi to postali, pa bomo morali najprej začeti temeljito spreminjati sebe in šele potem svet okrog nas. Le na tak način bi lahko ponovno postali ugledni in čislani in bi se nas tudi poslušalo ter upoštevalo. Začnimo končno že enkrat postajati to za kar se ves čas deklariramo - naravovarstveniki.

ZR7
18. April 2008, 07:45
Bravo Sraka, žebljico si zadel na glavico!:icon_lol:
Vendar mislim, da bi bilo potrebno iz dveh tako kvalitetnih razmišljanj kot sta jih podala ti in Janez L, potegniti nek zaključek, sklep, celo usmeritev za nadaljne delovanje. Če to poskušamo postoriti tu, bomo že dodali kamenček v mozaik. In ni hudič, da bi z dobro voljo ne nastala čez čas lepa slika.

Torej, z vsem zavedanjem naših napak in bolezni v telesu naše organizacije, je potrebno razmišljati kaj narediti s problemom, ki ga je Janez L izpostavil v naslovu. Destruktivnost v obliki melanholije in obtoževanja drugih ne bo dalo rezultatov!

Torej, da ponovno pozovem tiste, ki smo se že ali se še ukvarjajo z obiski vrtcev in šol. Kaj manjka, kaj počnemo narobe, kakšno pomoč bi potrebovali pri tem delu?

Naj začnem sam.
Kakšna literatura iz LZS bi bila v veliko pomoč. Ne vidim smisla, da npr. tajniki ZLD-jev, ki na zvezi pridobijo plakate z živalmi, le te potem delijo na raznih izobraževanjih lovcem, kateri to potem kvečjemu nabijejo na vrata štale ali garaže, le majhen del pa se jih uporabi v namene izobraževanj. Tu je strokovna služba delala napako in nepotreben strošek. Materiale je potrebno razdeliti le tistim, ki se z izobraževanjem želijo ukvarjati, tako zagotoviti pravi cilj in ekonomičnost. In seveda je potrebno gradivo še obogatiti.
No, to je le drobtinica, ki ne opravičuje naše pasivnosti.
Naprej prosim! Mogoče celo v smeri, ki sta jo nakazala predhodnika. V smeri novih potrebnih vsebin predstavljanja našega lica javnosti.

Krpan
18. April 2008, 08:05
Jaz sem bil že nekajkrat kot lovec na obisku v vrtcu in šoli. Včasih sam , včasih skupaj z gozdarjem. Za vsak obisk se moraš temeljito pripraviti, in predvsem upoštevati starost udeležencev. V vrtcu jim lahko predstaviš lovstvo predvsem skozi igro pri sedmarjih ali osmarjih pa jim lahko obrazložiš tudi kakšno bolj zapleteno stvar. S seboj nikoli ne jemljem orožja in ko me vprašajo zakaj jim povem, da ne morem z seboj prinesti vsega orodja, ki ga uporabljamo pri gojitvi divjadi, saj bi moral potem pripeljati tudi traktor in kosilnico. Imam pa vedno poln nahrbtnik raznovrstne lovske krame in to je ena od bolj zanimivih stvari. Otroci imajo radi zgodbe. In te si vedno zapomnijo do najmanjših podrobnosti.

Od LZS bo pričakoval, da bomo enkrat skupaj spravili priročnik za takšne obiske v katerem bi bili konkretni napotki in aktivnosti za delo z mladimi.

Ganges
18. April 2008, 08:47
Naj začnem sam.
Kakšna literatura iz LZS bi bila v veliko pomoč. Ne vidim smisla, da npr. tajniki ZLD-jev, ki na zvezi pridobijo plakate z živalmi, le te potem delijo na raznih izobraževanjih lovcem, kateri to potem kvečjemu nabijejo na vrata štale ali garaže, le majhen del pa se jih uporabi v namene izobraževanj. Tu je strokovna služba delala napako in nepotreben strošek. Materiale je potrebno razdeliti le tistim, ki se z izobraževanjem želijo ukvarjati, tako zagotoviti pravi cilj in ekonomičnost. In seveda je potrebno gradivo še obogatiti.



Pri nas je bilo rečeno, da so ti plakati zato, da jih damo v Osnovno šolo v svojem kraju. In pri nas bodo tudi šli v šolo. Zraven pa so bile tudi brošurice Loviti je naravno. Sem jo prekvčeraj na preži v celoti prebral. Saj se najde kar nekaj uporabnih zadev, vendar pa ta brošura prav gotvoo ni namenjena otrokom, saj večine ne bi razumeli. Nekaj pa mi je bilo precej čudno v tej brošuri. Pod vprašanjem Kako se lahko vključim v lovsko organizacijo piše v enem odstavku:

Upoštevati pa moramo, da smo člani s svojimi dolžnostmi in pravicami samo v eni in edini lovski družini. Povsod drugod, v vseh drugih lovskih družinah ali loviščih posebnega pomena, smo lahko samo povabljeni gostje ali pa lovski turisti, ki plačajo lovske storitve.

Glede odnosa z mladimi pa bi se strinjal z mnenjem, ki pove, da bi morali vsaj del obrazlage zakaj lov,... umestiti v program že sami učitelji in razložiti zakaj je podrto naravno ravnovesje, kdo je kriv, posledice,... S tem ne bi samo lova probližali otrokom, ampak bi jim mogoče vcepili tudi nekoliko veš okoljevarstvene ozaveščenosti.

lp

ZR7
18. April 2008, 08:54
...Pod vprašanjem Kako se lahko vključim v lovsko organizacijo piše v enem odstavku:

[I]Upoštevati pa moramo, da smo člani s svojimi dolžnostmi in pravicami samo v eni in edini lovski družini. ...

Letnica izdaje?

Ganges
18. April 2008, 09:10
2007 to smo dobili sedaj skupaj s temi plakati za Osnovne šole in slovarjem Lov v treh jezikih. A vi tega niste dobili? V njej so vprašanja in odgovori zakaj lov, kaj delamo, naše poslanstvo, skratka razlaga nelovcem zakaj je sam lov potreben. Naslovnica pa je taka:

miš93
18. April 2008, 09:32
Brez komentarja :icon_neutral:

Začeti je treba pri temeljih, osnovi, bistvu...
Lov je stroka in stroka je vedno na grbi nekoga. Tako kot je danes smo le sirota, ki se dere pred pragom ker nas ne spustijo v hišo, skupaj z mlajšo sestrico lovsko kinologijo. Saj nas včasih kdo pobere in kupi sladoled (če mu odnesemo smeti ki so se mu nabrale v hiši), ampak ko se vrnemo so vrata spet zaprta. Ni treba delati DNK testov da bi našli kam spadamo – na vratih piše. Šele ko nas bodo spravili v hišo in nam dali sobo s posteljo in prostor za mizo bo kaj. Upam da nas ne bo treba prej pokopat pa naštepat novo dete s pedigrejem. Zadeve škripljejo bolj kot si mislimo – dokler se stvari ne postavijo na pravo mesto (ne v lovstvu – lovstvo je še vedno cca OK) je vse skupaj lovljenje megle. To ni melanholija in jadajada – to so dejstva ki jih je potrebno upoštevati če bi radi kaj naredili kot je treba – lahko pa se še naprej ubadamo sami s sabo kot pes ki lovi svoj rep.

springer
18. April 2008, 11:19
Vsi ste zapisali delček resnice. Že v lastnih vrstah nimamo vse urejeno kot je treba, probleme skrivamo pod preprogo ali pa tarnamo, da se ne da nič narediti.
Pri odnosih z javnostjo nam vrejetno najbolj šepa in je najmanj narejenega.

Začeti je treba pri temeljih, osnovi, bistvu...
V čem nas večina javnosti ne razume? Zakaj ubijamo tisto za kar razglašamo, da imamo radi. Tisto za kar z ljubeznijo kosimo travnike, polnimo krmišča...

andrej win
18. April 2008, 11:45
V čem nas večina javnosti ne razume? Zakaj ubijamo tisto za kar razglašamo, da imamo radi. Tisto za kar z ljubeznijo kosimo travnike, polnimo krmišča...

Mogoce "ubijamo",lepse se slisi ce recem streljamo,ravno zaradi tega,ker imamo radi naravo,zivali,..nevem ce si "navaden clovek iz bloka" (se opravicujem za to frazo:icon_redface:) lahko predstavlja kaksna katastrofa bi nastala,da bi lov opustili!?:icon_evil: Ze ce pogledamo srnjad..bi se v treh letih tako mocno razsirila,da bi "vsaka" zival bila bolna,sej verjetno bi narava ustvarila ravnovesje,ampak sigurno nebi bilo tako kot je sedaj,ko ji pomagamo lovci.
pa da se enkrat zacnem...kaj bi bilo,ce tri leta nebi ustrelili gamsa:icon_evil:
ce mogoce mal pobrskate pod temo "gams"...od garij,bi poginjala celo srnjad,kot je omenil Janez L..
To delamo iz ljubezni do narave!!
Tako je moje misljenje..:icon_neutral:

lp

miš93
18. April 2008, 12:55
Ubijanje - rečmo raje smrt - je pač sestavni del vseh procesov v naravi, ki pa se ga danes vsi ogibajo kot kuge oz. si zatiskajo oči pred tem dejstvom - kar pa ne pomeni da tega ni oz. da brez tega gre. je pa krasna floskula za politiko.

Zadeve se predvsem zmanipulirajo ko gre za toplokrvna živa bitja - sesalce, ptiče...panika :snorting:, ko pa imaš npr. vnetje vzameš antibiotik jih pobiješ ta mal milijon - a je kšn problem? A kdo jamra ko gleda npr. ko ribiči potegnejo na ladjo 10 tisoč sardel naenkrat pa hopa še žive na led itd... :icon_lol:

JANEZ L
18. April 2008, 15:14
Lp!

Sem navdušen nad razmišljanji vseh vas. Res treba je prvo pomesti pred svojim pragom. Vidite avtobus je stal in potniki smo nemo zrli v šoferja, nekdo se je odločil in izstopil in začel avtobus potiskati. S prva ni šlo nikamor, bil je sam. Nato ste izstopili tudi drugi in začeli pomagati. Vidim, se je že malo premaknil. Prosil bi naj izstopi še kdo in nam pomaga potisniti.
Dosti samokritike na svoj račun, saj je uspeh, da nas že nekaj drugače misli.
Bi vrgel prvo kost, da me raztrgate, ideja, kako bi lovec v šoli predstavil zakaj odstrel. Preprosto: " Poglejte otroci to je nekako tako. Na vrtu zasejemo vrsto korenčka, ki vskali. Ko nekoliko zrase, ga je treba dosti populiti, da se drugi odebele. Če tega ne storimu ni v vrsti tudi za eno "župco" korenčka." Ja sedaj boste pa rekli se mu je že čisto zmešalo, da korenje primerja s srnjaki. Ja se mi je, ampak v pozitivnem smislu. Meni ta predstavitev uspe in jo otroci razumejo. Tako ni potrebe, da se skrivam za streljanjem bolnih, oslabelih....
Kar se pa tiče moje trditve, da smo lovci edini pravi naravovarstveniki, za tem trdno stojim (če nisem nasekan:icon_biggrin:). Mogoče je ta razprava, o tem ali smo naravovarstveniki ali nismo, ali spuščati fazane pod strel, etika "ubijanja" (če je tu sploh etika) in drugih, primerna za drugo temo.
No pa, da me po tem mojem sestavku ne boste samo glodali, da ne bom upal še na Krko pridet in "zanga dat", še kakšna ideja o tem kako na obziren pa vendar realen način predstaviti odstrel. Druge naše dejavnosti sploh niso sporne. Odstrel sporn, ja Janez a se ti blede, potem je poklic mesarja tudi sporn in deratizatorja tudi.....in na zemljo je stopil višek človeštva - v......... No malo za šalo malo zares. Je v vsakem zrnu kanček resnice.

Lovski zdravo
Janez L

Veper
18. April 2008, 15:42
Problem ni v korenčku in kako je prenagosto posejan. Problem je v mestih !! Torej v mestnih šolah in vrtcih je problem prikazati realnost življenja in smrti in nje upravičenost. V mestih rastejo zreski v trgovinah in v mestih je medvedek oživel samo na policah z plišastimi igračami.

Živim na podeželju kamor sem se po 45 letih življenja priselil iz Ljubljane. Takrat je bil Veperček star 6 let vendar je lov razumel zato,ker sva oba sterša lovca. V prvi razred devetletke je začel hoditi na deželi in pojem o lovu se ni nič spremenil,saj ljudje na deželi lov razumejo in v lovu ne vidijo "šnicla z modrimi očmi" . Največkrat že ko začnejo kobacati okoli hiše ,kurnika in seveda hleva srečajo realnost in vidijo in tudi doživijo smrt živali. Seveda jo potem tudi pojedo in zgodba je topogledno za njih zaključena. Tako vidijo tudi lov in ker jim je predstavljen kot kmetovanje je sprejemljiv oziroma razumljivo potreben.

Razlika pa je seveda pri mestnih otrocih,ki živali gledajo največkrat na TV in še to take ki govorijo,se oblačijo in imajo sploh človeške lastnosti. Druga stopnja je živalski vrt in tretja akvari ,ptič v kletki,mačka ali pa domači pudelj ki lepo pegla kavč in nima drugih skrbi kot skočiti na toplo posteljo po obilni večerji. Recept za te otroke je potrebno najti vendar se bojim ,da je to borba z mlini na veter .

JANEZ L
18. April 2008, 16:20
Lp!

Ja veper, problem je res v mestih (večjih), sam sem iz manjšega mesta pa tu ni problem. Tu so krave še vedno rjave, črno lisaste ne vijolične. Problem so res odaje in knjige ki v bistvu "pobebljajo" mladež in tudi profesorji na O.Š. ne vejo kaj govorijo in kaj bi morali učiti. Ne posplošujem, na naši šoli so profesorice O.K. in to predstavljajo realno, tudi dobro sodelujemo z njimi. Organiziramo polharjenje, oglede lovišča, "lov" z otroci... Je to naš Pero dobro "pošlihtal" in bi se mu tudi na tem mestu javno zahvalil za njegov prispevek k temu. No smo zopet zašli od bistva. Forumovci ideje, saj smo jih polni. Ne obupavat, biti preveč samokritičen, ni to don Kihotovstvo, da se premakniti avtobus, samo še kaj pomoči bi bilo treba.

Lovski zdravo
Janez L

Sraka
18. April 2008, 23:20
Kolegi, priznam, zanimiva razprava, ne pa prav vzpodbudna. Isto stvar vidimo vsak drugače in vsi se tudi potrudimo, da svoje videnje utemeljimo ter tako ali drugače opravičimo. Nekaterim to opravičevanje uspeva bolje, drugim slabše. Še sreča, da smo v razpravi strpni, ker drugače bi se tukaj lahko razvil že vroč prepir. Za to pa je treba udeležencem izreči vso priznanje in zahvalo.

Z mnogim kar je zapisano se seveda niti pod razno ne strinjam in je z pedagoškega vidika hudo narobe. Seveda pa se nekateri ne strinjajo tudi s tistim kaj sem sam zapisal in kako sam vidim to zgodbo. Bolj se razprava razvnema več se govori o streljanju in opravičevanju tega streljanja pred otroki. Kot da bi bilo to v lovstvu najpomembnejše.
Me prav zanima kako bi se izvlekli pred združenimi tremi razredi mlajših osnovnošolcev, ko bi vam pred vsemi mala deklica postavila vprašanje zakaj je vaš lovski kolega ustrelil njenega psička in to niti ne daleč od hiše. Sam sem to doživel in tega tudi nikoli ne bom pozabil. Ne bom opisoval kako sem odgovoril, ker vam nekaterim ne bi bilo všeč.

Iz do sedaj napisanega je lepo razvidno, da smo si o nekaterih pomembnih stvareh v našem lovstvu hudo daleč narazen in ne verjamem, da bi bili v stanju naša videnja in stališča zbližati ali poenotiti. Dokler se tega problema ne bo zavedala in lotila naša krovna lovska organizacija ter z ustreznim programom osveščanja pričela spreminjati navad in običajev ter stranpoti, tako dolgo bo pač v večini ostalo tako kot je. Dokler bo šlo. Naši generaciji verjetno še, našim otrokom, ki nas bodo v lovstvu nasledili, pa zagotovo več ne. Ne bomo jim zapustili zavidljive dediščine.

Tolerantni smo do grobih kršitev pozitivne zakonodaje, na Etični kodeks se spomnimo le, ko nam to koristi, drugače pa je postal mrtva črka na papirju, ne spoštujemo niti lastnih internih splošnih aktov, ki smo si jih sami spisali in sprejeli. Kaj v lovstvu je moralno in etično si razlagamo vsak po svoje. Prav bahato zaničujemo lovske kolege, ki živijo v mestu ali bloku, čeprav jih je večina po srcu veliko večjih Lovcev ( namerno z veliko začetnico ) od kolegov, ki živijo v lovišču in "naravi ???!!!" in si s tem prisvajajo odlike in znanja, ki jih v resnici sploh nimajo. Vsaj veliko njih ne. Na žalost.

Trdovratno se oklepamo nekih starih in preživetih izročil, navad in dogem o lovstvu, kar je vse že zdavnaj povozil čas. Smo v novem in hudo spremenjenem času in treba se bo pričeti prilagajati ter dati mesto novim doktrinam na področju lovstva in naravovarstva. Generacije pred nami so nam ohranile dediščino in naše je, da jo čuvamo ter obogatimo in jo predamo svojim naslednikom.
Pa lep lovski pozdrav!

JANEZ L
19. April 2008, 12:19
Lp!

Ob otvoritvi teme: Odnosi Lovec - mladi (javnost) nisem mislil tega, da bomo "šimfali" sami sebe, pa prav to se je zgodilo. Mi vse skupaj ni pustilo nočnega spanca in sem zapisal te misli sicer misli neizobraženega ne vedneža in po mnenju nekaterih lovca z nazadnjaškimi pogledi in sploh človeka, ki ga je povozil čas, a vendar naj mi bo dovoljeno.
To, da smo do neke mere samokritični je absulutno prav. Samokritičnost je spoznanje zavedanja lastnih napak, s tem posledično tudi možnost njihove odprave.
Neprestano ugotavljanje. sploh v prispevkih forumskega kolega srake, da smo tako ali tako najslabši, nesposobni, mimo vseh pravil sodobne družbe, krivolovci in to iz posameznih primerov posploševati na vso lovsko organizacijo se mi pa zdi že malo absurdno. Takšno mišlenje je res najboljša obramba za Pilatovsko gesto (jaz si umijem roke), ni kaj. Dragi tovariši Lovci ali smo res čisto nesposobni? Če smo taki zakaj smo se tako borili, da je zakon ostal nespremenjen, če tako razmišljate bi bilo bolj pošteno dejati naj upravlja z lovišči kdor hoče saj smo lovci itak nezmožni tega. Naj kar tujci to delajo. Oni pač znajo. Da znali bi postreliti, ne upravljati. Dolga je že pot slovenskega Lovca, marsikaj se je v tem času spremenilo, le ljubezen do narave ostaja, pa če si priznate ali ne.
Kar se trofej tiče. Večina nas Lovcev ima lovske sobe zase v katerih hrani knjigo spominov iz zelenih stečin. Kult trofeje - kaj je to? Ali pred trofejami klečimo in jih častimo, ali so slika nekega spomin in izraz spoštovanja uplenjeni divjadi. Drugo, drugo tovariši Lovci. Odstrel ("uboj") divjadi je celostni dogodek sestavljen iz raznih delov mozaika, ki ga Lovci sestavljamo v Naravi. Pleniš z vedenjem, da smrt nekoga, da več možnosti drugemo. Je to mogoče sovraštvo do živali NE, to je tista prvinska ljubezen do Narave, ki jo v sodobni družbi zmanjkuje.
Zdi se mi, da je ta pretirana samokritičnost in polivanje z "gnojnico" le krinka za užitke lovcev, ne Lovcev! Se bomo mi lepo še malo z "gnojnico" polili, s tem roke umili pa "hajd" v "gošo" "kozle" streljat. Bom po petih gamsih še malo "gnojnice" po sebi zlil in vse mi bo oproščeno. Taka logika in razmišljanje je pa upam res že preživeto.
S punco imava trgovino že desetletje, kjer dnevno srečujem različne ljudi. Vedno sem oblečen "po lovsko". Na steni mi visi koledar matične ld. Večina strank ve in takoj opazi, da sem lovec. Me o tem povpraša in prav hitro se zapletemo v debato, kjer se tudi postavi vprašanje o etičnosti in pravici "ubijanja". Lepo jim to razložim, da smrt v naravi obstaja od nekdaj, le kdo jo prinaša je razlika. Pa še to jim povem, da sem ponosen na to, da sem LOVEC in si štejem to možnost v čast. Ker LOVEC je biti častno, mislite si pa o tem, forumovci, kar hočete. V vseh teh leti nisem doživel nobenega zgražanja, neodobravanja ali še kaj hujšega, same pohvale za NAŠ prispevek k ohranitvi Narave. Zatem pa poslušam take:"Javnost ima do lovcev negativni odnos". Ja zaboga kje pa potem živi ta javnost. Tiste dva kombija, kot sem že v nekem prejšnem članku omenil niso javnost so le peščica, ki se napaja z našo "gnojnico". Kaj Lovec nam je tega treba.
Še enkrat poudarjam brez kančka sramu in trohice dvoma: EDINI PRAVI NARAVOVARSTVENIKI SMO LOVCI! in edina zelena barva je barva Narave.
LOVCI mi se ob tem v mislih pojavlja neka pesem, samo delček.....mile jere, kisle cmere z nami v "štric" ne pojdejo.....Ja Rožleti bo treba zbrati "korajžo" in odložiti vedro pepela. Za takšna in drugačna nagnjenja bi bilo bolje odpreti drugo temo.
Tu apeliram, da nehamo z ugotavljanjem naših napak ali napak javnosti. To smo razčistili. Prosil bi za konstruktivne predloge. Začel sem s korenčkom dodajte še malo kolerabe da bo juha boljša. Bomo ideje skupaj prediskutirali in oplemenitili, nato "plonk cegelc" za vse ld, kot reče moj tri letni sine:"Pa bo. Zmenjeno?" Tudi šolniki in pedagogi ste med nami, predstavite to iz tega zornega kota, imate izkušnje v to ne dvomim. Še enkrat prosim, da ne bo naslednji prispevek za mojim zopet vedro "gnojnice" po lastni samopodobi. Hvala.
Kot sem dejal, bo treba iz avtobusa stopit, jaz sem že.
Če je moj sestavek preoster in sem koga prizadel se mu že v naprej javno OPRAVIČUJEM.

Lovski zdravo
Janez L

springer
19. April 2008, 15:27
Kolegi, priznam, zanimiva razprava, ne pa prav vzpodbudna. Je pa mgoče pomembnejša kot dolžina koncesijske dobe.

Ali smo naravovarstveniki ali ne, se nebi spraševal. Menim, da nismo edini, smo pa eni redkih, ki se ukvarjamo z aktivnim varstvom narave- izvajanjem ukrepov v naravi. Na žalost velja, da kdor dela, dala tudi napake. Na napkah se učimo. Največ na lastnih, ki ji osli ponavljamo večkrat.

Problem je v mestih !! Toda internet je že prišel v vsako slovensko vas in tudi kmečki otroci ne stikajo več po gozdu za ptičjimi gnezdi, temveč surfajo po netu. Hlevi se praznijo in se spreminjajo v garaže za jeklene konjičke. Da je beseda praznik sinomim za koline jih ve zelo malo, da pa pritem teče kri ... (večino zakoljejo v klavnicah).

Vsak korak, ki ga naredim v gozdu je kot cunami, ki prizadene tisoče bakterij, ki živijo na pohojenem predelu. Toda to dejstvo težko enačim z odstrelom ljubke srnice. Vem, da v naravi rojstvo brez smrti nima nobenega smisla, ne vem, kako naj to povem otrokom, da s pedagoškega vidika ne bo hudo narobe.

Tudi meni se je že zgodilo, da mi je deklica v šoli zastavila vprašanje, zakaj je lovec ustrelil psa njene najboljše prijateljice. Po prvem šoku, kaj odgovoriti, sem jo vprašal, če so dogodek prijavili policiji in lovca kaznovali. Ni mi znala odgovoriti. Ko sem še malo vrtal vanjo z željo, da razčistim dogodek je "najbolša prijateljica" postala le, deklica, ki jo je omenila mama (verjetno ena izmet tistih iz kombijev, ki jih omenja Janez L), ko sta se pogovarjali, da v šolo pride lovec.

Dobro bi bilo, če bi se tema razvijala tako kot je zastavil moderator.
Kako se vključujete v izobraževanje otrok v vrtcih in v šolah in kaj se vam zdi napačno pri svojih ali predstavitvah drugih lovcev. Kaj bi izboljšali, kaj bi potrebovali, da bi to nalogo kvalitetnejše opravili ipd.?

Pa ne samo o otrocih, kako usmerjati planince, sprehajalce, kaj svetovati kinologom, gobarjem ...

Jagermaister
19. April 2008, 16:40
V tej temi smo načeli zelo kompleksen problem, za katerega ni enostavnega odgovora in preverjene rešitve. Vsekakor pa verjamem, da poskuša vsak lovec, ki mladini predstavlja lov in lovstvo, to storiti po svojih najboljših močeh. Vendar kolikor smo ljudje različni, prav tako smo si različni tudi lovci; tako po odnosu do narave, izobrazbi, zmožnosti presoje, če hočete tudi po prizanesljivosti, vzkipljivosti in še marsičem drugem... In v tem duhu se potem predstavi tudi lovstvo. In če se v male glavice zasidra napačna predstava, jo je kasneje težko spremeniti.
Strinjam se, da so mestni otroci veliko bolj prikrajšani, kot podeželski. Rastejo na "betonu", brez pristnega stika z naravo; okrog njih se dogaja toliko zanimivega, da nimajo časa, da bi se usedli in opazovali vrabčka, ki skače okrog njih - še opazijo ga ne. Pridejo v šolo in če še njihova učiteljica nima posluha za to, povrh tega pa tudi znanja ne, gre vse to mimo njih. In kar se Janezek nauči, to Janezek zna.
Kot gozdar pogosto sodelujem na naravoslovnih dneh, in ker sem tudi lovec, skoraj vedno vpletem tudi lov. Mladini stvari vedno poskušam predstaviti kompleksno in neposredno, da začutijo povezanost vsega živega v naravi, brez zavijanja v vato in izmikanja. Ponavadi jih tudi malo izzovem, da izvem, kaj si mislijo o nas lovcih. Stereotip št. 1 je prav gotovo, da lovci streljamo le bolne živali. Ko jim povem, da je v takem primeru v naravi nekaj hudo narobe in nazorno prikažem, zakaj mora biti drugače, razumejo. Ali pa, da ima divji prašič popolnoma drugačno življenje, kot domači pujsek, za katerega se že ob rojstvu ve, da bo čez eno leto klobasa na krožniku. Seveda pa jim je treba povedati tudi to, da so nekatere živali zaradi nas ljudi ogrožene in da takšnih lovci nikakor ne bi ustrelili. Se pa zgodi, da dobiš povsem enostavno vprašanje, na katero pa še sam ne veš odgovora. Vsekakor poskušam vedno vse čimbolj jasno razložiti. Vendar verjemite: čim manjši so otroci, toliko težje je to narediti, saj se moraš prilagoditi njihovi stopnji razumevanja. Včasih opazim, da odgovori presenetijo tudi kakšnega učitelja, zato se potrudim, da mu temo širše predstavim. Opazil sem tudi, da v razredu, kjer je učitelj bolje seznanjen v tej smeri, tudi otroci, ki so mu zaupani, lovstvo bolje poznajo.
Zato menim, da so prav osnovnošolski učitelji tisti, ki bi morali otrokom približati naravo in lovstvo, zato bi bilo v prvi vrsti lovstvo na primeren način treba predstaviti njim in razbliniti nekatere stereotipe, da jih ne bi prenašali na mlado generacijo. Dan preživet z lovcem pa je potem le še pika na i.
Med nami lovci je prav gotovo veliko strokovnjakov, ki bi lahko povedali na kakšen način bi bilo to najbolje storiti, to pa bi bila lahko že nova tema...
Po drugi strani pa ne bi bilo narobe, če bi se kdaj dobili tudi lovci, ki našo dejavnost večkrat predstavljajo mladim, izmenjali izkušnje, predstavili svoj pristop, ugotovili, kaj delajo narobe, in pa predvsem: česa ne smejo narediti. V pomoč bi bil lahko tudi kakšen strokovnjak - npr. psiholog, pedagog.

krt
20. April 2008, 08:45
Jagermaister je povedal točno to,kar je predlagal Janez L.Ta tema je tako občutljiva,da brez pomoči tistih,ki so kvalificirani za izobraževanje otrok,ne bo šlo.Potrebno bo sodelovanje vseh lovcev,ki hodijo predstavljat lovsko organizacijo v šole,da si izmenjajo izkušnje,potreben pa bo za pomoč pri predavanju tudi kakšen priročnik.(morda pa je že bil kdaj kje napisan?).Brez sodelovanja krovne organizacije pa verjetno tudi ne bo šlo.Že na spletni strani LZS je napisano,da posvečamo posebno skrb izobraževanju mladih,posebno v šolah.Vendar razen tega,da pošiljajo revijo Lovec na šole,druge vsebine nisem zasledil.Vprašanje pa je,če ta izvod revije pride povsod do učiteljev in ne konča v kakšni omari v administraciji.
Knjižnega gradiva o divjadi,lovu in drugem imamo precej.Občudujem tiste lovce,ki hodijo po šolah predavat malčkom o delu lovske organizacije,saj se pri tem gotovo zavedajo,da bi z nestrokovno predstavo naredili več škode kot koristi,pa tudi vsak ni za to.Bom pa tudi vprašal mojo svakinjo,ki uči ravno prve razrede,kako to oni delajo in jo vprašal za nasvete.Morda jo celo vključimdda bi sodelovala na forumu.

lovski pozdrav

ZR7
20. April 2008, 09:12
Zelo sem vesel, da smo se začeli ukvarjati s tako perečo problematiko kot je naslovna. Zavedajmo se, da imamo različne poglede, mogoče na prvi pogled celo izključujoče.
Ker sem trenutno s časom malo omejen in sem prišel samo na hitro "pošnofat", bi omenil le to.
Vsi skupaj smo na istem avtobusu (copyright Janez L) oz. za njim in ga poskušamo potisniti naprej. Mogoče ga potiskamo malo levo desno, a tovariši, vsi ga potiskamo naprej.:icon_lol:

Željno bom v tej temi čakal objave in udeležno tudi strokovno bolj podkovanih lovcev in njihovih prijateljev in ni hudič, da ne bomo pogruntali nečesa, s čim se bomo večinsko strinjali.

miš93
21. April 2008, 11:29
Potrebujemo sistem s programom, ki ga bo nekdo napisal, nekdo potrdil in nekdo predaval in bo za vse enak...

JANEZ L
21. April 2008, 12:13
Lp!

No končno smo odložili vedro in začeli razmišljati s trzno glavo. POHVALNO! Springer, jegermaister, krt, ZR7(šef - slavljenec), miš93. HVALA! Res je treba bo s predlogi na dan. Mogoče sem utopičen in preveč idealističen ampak vse eno imam voljo, ki jo črpam iz Narave, Gore in "deklice".... spet me je zaneslo, a kar žarim.
Predloge, ki jih bomo tu zapiali lahko združimo v celoto, ki jo nato predstavimo vodstvu LZS. Imel sem čast našega novega predsednika mag. Kropeta osebno spoznati in povem vam je "dec" na mestu z veliko volje in optimizma, samo pomagati mu moramo, tudi mi forumvci.
Še nekaj, tako radi ponavljate, da so na forumu tudi ne lovci, naj se še ti vključijo v debato, kaj mislijo oni, saj so vendar javnost in upam, da ne tista iz dveh kombijev.
Ideje je potrebno nekje začeti.

Lovski zdravo
Janez L

JANEZ L
23. April 2008, 16:34
Lp!


Opazil sem, da je debata zamrla, da ni idej kako in kaj, smo se sprijaznili s samokritiko? Je to res tovariši lovci, ne verjamem. Samo volje vam manjka, tiste volje, ki jo vam s svojimi razmišljanji hočem povrniti. Res je, vsakemu ni dano, da se lahko razpiše, izliva brez sramu svoja čustva. Meni je, imam Naravo, Goro in "deklico". Sem srečen človek, zadovoljen, nič mi ne manjka. Saj ne pričakujem, da se boste razpisali kot jaz, daleč od tega. Želim si le nasvet, kaj si mislite, kako bi naredili vi. Stavek ali dva. Saj to ni težko, ali pač. Veste kaj, to, da ljubezen do narave, lova položimo v srce mladim, smo si dolžni sami sebi in Naravi. To prvinsko ljubezen, ki je sodobni družbi manjka. No spet me je zaneslo, "ah" življenje je lepo.... Boste napisali:" Saj imamo knjižico, Loviti je naravno", ki jo je LZS izdala leta 2004 v nakladi 5000 izvodov. Mogoče je bil ponatis, nevem. Samo to me je zbodlo v oči, 5000 izvodov, kako zaboga jo sploh imam. Saj izvodov ni niti za četrtino lovcev, kaj šele za vse ciljne skupine, ki naj bi jih knjižica zadevala. Knjžica same je v redu, poljubno napisana tako, da se jo z malo znanja razume. Samo če pridemo s tem v vrtec ali nižje razrede O.Š. sem prepričan, da noben otrok tega ne razume. Da, sem eden tistih, ki jo je prebral, ne le dobil. Še nekaj vam napišem, naša, če se izrazim karikirano, "ciljna publika" so prav ti malčki, ki imajo še neobremenjeno srce in kar takemu otroku položiš v srce tudi vzkali in dozori. Vas že vidim, imate me za čudaka ali morda še za kaj hujšega. Že hitite tipkati:"Janez saj se ti meša ko take pišeš!" Ne nič se mi ne meša. Obsedite in malo premislite moje besede, resnico prepoznajte tudi sami. Zopet me je zaneslo na krilih ljubezni, ljubezni in spoštovanja do Narave, Gore in "deklice".
Sedaj vrli šolniki, pedagogi le sedite za tipkovnice in napišite svoja mnenja, tudi "javnost" naj se vsede, zapiše svoje misli, ideje. Naj se ne vsuje zopet plaz samokritike, naj se sproži plaz idej, idej, ki bodo nekaj spremenile, da bodemo nekoč, nekoč v sivi prihodnosti se brez kančka sramu in samopomilovanja zazrli v lastno srce. Si dejali:" Res je! Bilo je težko, vendar smo z intuziazmom in voljo, ter malo spodbude nekaj premaknili." Premaknili! Premaknili vest v spoznanje, da je ljubezen in spoštovanje Narave tista bit, ki lahko naredi svet lepši. Kot je zapisal lovski tovariš springer - prijatelj:"Nismo edini naravovarstveniki, smo pa EDINI, ki se s tem aktivno ukvarjamo." Hvala ti prijatelj, ne samo za to. Hvala, za vsa spoznanja do katerih si mi pomagal. Vem, zdim se vam čisto "mimo", mimo smisla foruma, samo če bi me videli v dušo, bi mi bili zavistni! He, he... Zdaj pa brž za tipkovnico. Tudi kritik in zaničevanj se ne bojim, prav nasprotno, veselim se jih, a če je to smisel teme je drugo. Kritiki! Raje napišite nekaj argumentiranega, da bomo na koncu lahko strnili misli in izdali lastno brošuro. No, pa sem se izdal.

Lovski zdravo
Janez L

Veper
23. April 2008, 18:30
Janez L pa saj niti ni tako zapleteno kot mogoče misliš. Poglej zbrala se nas je peščica in ustvarili smo forum-lov.org ,ki ga obiskuje vse več mladih in to je že velik korak naprej. Oddelek za najmlajše je mačji kašelj vendar je potrebno van kaj napisati ,ali pa nalepiti. Stavim da našo galerijo obiskujejo mladi in se učujo oziroma spoznavajo delo lovcev. Polek tega imamo link povezavo z spletno stranjo o lovu na primorski os.šoli ,kjer jim je to krožek in imajo krasnega mentorja. Janez mi delamo ,tudi ti delaš in to je lepo kajne. Vendar bo verjetno preteklo še nekaj Save pod njenim mostom,preden bomo klasičen način lahko prerasli. Torej zadeva teče ,samo počasi pa vendar.:icon_lol:

ZR7
23. April 2008, 20:53
Veper, Janez, združimo vajine ideje.
Tole s šolo, kjer so že lepo dejavni na tem področju ne bi bila slaba iztočnica.
Kako priti do njihovih izkušenj?

JANEZ L
24. April 2008, 11:02
Lp!

Tokrat brez proze. Bi prosil Lovski tovariš če mi zapišeš ta link. Hvala. No sedaj me že malo poznate in vidite, da me pri pisanju rado zanese, vendar sanjam in sanjati je lepo. He, he...... "čist nor"

Lovski zdravo
Janez L

ZR7
24. April 2008, 12:07
Takole:
http://www2.arnes.si/%7Eosngdm3/
Osnovna šola Dušana Muniha iz Mosta na Soči in njihova unikatna biološka učilnica

JANEZ L
24. April 2008, 12:14
Lp!

ZR7 hvala za prijaznost, se vidi, pravi "šef".

Janez L

JANEZ L
24. April 2008, 12:37
Lp!

Brez komentarja, samo pohvale. Priporočam in to toplo, ogled teh strani. Sem hotel odkriti novo "žaganje". Ako bi bili sposobni na vsaki O.Š. urediti tako učilnico, potem, nas ni skrbeti za prihodnost. Ogled mi je vlil novega upanja in idej. Bom zvečer malo premislil in zapisal, ko bode tekst dozorel, ga objavim. Do takrat pa lp.

Lovski zdravo
Janez L

JANEZ L
25. April 2008, 14:16
Lp!

Noč je bila res neprespana, tisti he, he... je samo za dvig lastne morale. Nisem se smejal, se nibilo ničemer. Da tudi meni se to zgodi. Razne misli so mi rojile v glavi večino nevesele, ampak med mislimi je bilo tudi to, kar je dejal lovski tovariš Veper. Tisto, da tudi mladina zahaja na forum in tisto o linku. Naredimo ga, tudi skico kako bi ga oblikovali imam. Predstavili bi vse od Narave, lovstva, naravovarstva.....in seveda samega lova. Vse skupaj bi podprli z fotografskim materialom in ta ko slikovito v celoti predstavili. Imam že, kar zamišljeno seveda pomoči drugih in idej se ne bom branil, prav nasprotno vesel jih bom in spoštoval. Spoštoval vse tiste, ki boste pomagali, da bo moja ituziastična ideja dozorela. Se bomo več na Krki v živo pomenili. Prosil bi pa tudi, da se boste tovariši solovci na tem linku vzdržali neprimernih izjav in komentarje v nasprotnem primeru bi prosil šefa in moderatorje, da takšno izjavo nemudoma odstranijo.

Lovski zdravo
Janez L

ZR7
25. April 2008, 14:56
Lp!
... Predstavili bi vse od Narave, lovstva, naravovarstva.....in seveda samega lova. Vse skupaj bi podprli z fotografskim materialom in ta ko slikovito v celoti predstavili. Imam že, kar zamišljeno seveda pomoči drugih in idej se ne bom branil, prav nasprotno vesel jih bom in spoštoval. ...

Vesel sem tvojega entuziazma in nedvomno imaš mojo pomoč. Verjamem, da tudi ostalij ustvarjalcev strani in moderatorjev foruma.
Na Krki se pomenimo in zastavimo za naprej!:icon_lol:

JANEZ L
25. April 2008, 15:22
Lp!


Vesel sem tvojega entuziazma in nedvomno imaš mojo pomoč. Verjamem, da tudi ostalij ustvarjalcev strani in moderatorjev foruma.
Na Krki se pomenimo in zastavimo za naprej!:icon_lol:

Ampak brez pravega šefa, ne bi šlo. Hvala ZR7. Tudi druge stvari mi seveda vlivajo intuziazem, ljubezen do Narave, Gore in "deklice". Ja življenje je lepo le znati si ga je treba narediti. Seveda kak dan je krut, realen zadene naravnost v srce. Samo danes je bolje, sicer neprespan ampak zopet poln idej, ki mi še negredo izpod tipkovnice, ampak v ponedeljek je nov dan. Želim si, da s svojim pisanjem in razmišljanji, obogatenimi z iskrenimi čustvi, prebudim žilico pisanja tudi drugim. Zavedajmo se, da bomo samo takrat, ko bodemo brez sramu znali izlivati čustva, jih vpletati tudi v čisto "strokovne" debate, takrat bomo v sebi prebudili vest. Tisto vest, ki nas bo vedno opozarjala kaj je prav in kaj ne.

Lovski zdravo
Janez L

krt
25. April 2008, 20:37
Lp!


Opazil sem, da je debata zamrla, da ni idej kako in kaj, smo se sprijaznili s samokritiko? Je to res tovariši lovci, ne verjamem. Samo volje vam manjka, tiste volje, ki jo vam s svojimi razmišljanji hočem povrniti. Res je, vsakemu ni dano, da se lahko razpiše, izliva brez sramu svoja čustva. Meni je, imam Naravo, Goro in "deklico". Sem srečen človek, zadovoljen, nič mi ne manjka. Saj ne pričakujem, da se boste razpisali kot jaz, daleč od tega. Želim si le nasvet, kaj si mislite, kako bi naredili vi. Stavek ali dva. Saj to ni težko, ali pač. Veste kaj, to, da ljubezen do narave, lova položimo v srce mladim, smo si dolžni sami sebi in Naravi. To prvinsko ljubezen, ki je sodobni družbi manjka. No spet me je zaneslo, "ah" življenje je lepo.... Boste napisali:" Saj imamo knjižico, Loviti je naravno", ki jo je LZS izdala leta 2004 v nakladi 5000 izvodov. Mogoče je bil ponatis, nevem. Samo to me je zbodlo v oči, 5000 izvodov, kako zaboga jo sploh imam. Saj izvodov ni niti za četrtino lovcev, kaj šele za vse ciljne skupine, ki naj bi jih knjižica zadevala. Knjžica same je v redu, poljubno napisana tako, da se jo z malo znanja razume. Samo če pridemo s tem v vrtec ali nižje razrede O.Š. sem prepričan, da noben otrok tega ne razume. Da, sem eden tistih, ki jo je prebral, ne le dobil. Še nekaj vam napišem, naša, če se izrazim karikirano, "ciljna publika" so prav ti malčki, ki imajo še neobremenjeno srce in kar takemu otroku položiš v srce tudi vzkali in dozori. Vas že vidim, imate me za čudaka ali morda še za kaj hujšega. Že hitite tipkati:"Janez saj se ti meša ko take pišeš!" Ne nič se mi ne meša. Obsedite in malo premislite moje besede, resnico prepoznajte tudi sami. Zopet me je zaneslo na krilih ljubezni, ljubezni in spoštovanja do Narave, Gore in "deklice".
Sedaj vrli šolniki, pedagogi le sedite za tipkovnice in napišite svoja mnenja, tudi "javnost" naj se vsede, zapiše svoje misli, ideje. Naj se ne vsuje zopet plaz samokritike, naj se sproži plaz idej, idej, ki bodo nekaj spremenile, da bodemo nekoč, nekoč v sivi prihodnosti se brez kančka sramu in samopomilovanja zazrli v lastno srce. Si dejali:" Res je! Bilo je težko, vendar smo z intuziazmom in voljo, ter malo spodbude nekaj premaknili." Premaknili! Premaknili vest v spoznanje, da je ljubezen in spoštovanje Narave tista bit, ki lahko naredi svet lepši. Kot je zapisal lovski tovariš springer - prijatelj:"Nismo edini naravovarstveniki, smo pa EDINI, ki se s tem aktivno ukvarjamo." Hvala ti prijatelj, ne samo za to. Hvala, za vsa spoznanja do katerih si mi pomagal. Vem, zdim se vam čisto "mimo", mimo smisla foruma, samo če bi me videli v dušo, bi mi bili zavistni! He, he... Zdaj pa brž za tipkovnico. Tudi kritik in zaničevanj se ne bojim, prav nasprotno, veselim se jih, a če je to smisel teme je drugo. Kritiki! Raje napišite nekaj argumentiranega, da bomo na koncu lahko strnili misli in izdali lastno brošuro. No, pa sem se izdal.

Lovski zdravo
Janez L

Eto,Janez L.,pa sem vendar uspel za kratek čas priti v stik s svakinjo,ki uči prve tri razrede devetletke in ji povedal,kaj nas lovce tišči tu na forumu.Povedala mi je,da po novih učnih načrtih devetletke nimajo več ur iz spoznavanja narave kot včasih ampak imajo te učbenike pisane samo o fizikalnih pojavih v naravi kar se tudi nji zdi neumno in nelogično.Tudi nimajo več učnih ur v programu,kjer bi imeli v okviru predmeta iz naravoslovja predstavitev lovcev in njihovih nalog.To je odvisno od posamezne učiteljice ali bo povabila v razred lovca,da otrokom nekaj pove o lovu in lovcih ter njihovih nalogah.
Ko sem jo vseeno prosil,naj mi razloži,kako bi to ona povedala otrokom o lovu in lovcih mi je rekla,da se otrokom realno pove o vsem in da to otroci večinoma dobro sprejmejo.Bi pa podala to po približno tem vrstnem redu:
-predstavila lovsko družino(število članov,njihove koče,krmišča ,njive itd)
-kako postaneš član,kako se izobražuješ,kakšno opramo potrebuješ za to
-dolžnosti lovcev,delo(vzdrževanje krmišč,koč,košnja trave,zalaganje krmišč itd)
-katere živali živijo naravi
-lov:koledar lova,lovopusti,katerih živali ne lovimo,kako izberemo živali za lov(odstrel)
-koliko vsake se lahko odstreli (kriterije,delež)-povdarek,da se odstreli glede na naravni prirastek
-povedati o izgubah ter naravni selekciji(plenilci,bolezni)
-Zakaj lov?Zato,ker se s tem pomaga ohranjati ravnovesje v naravi
-kaj naredimo z odstreljenimi živalmi
-razgovor z otroci.kaj naredijo recimo na kmetiji,da imajo koline
-naredila bi tudi primerjavo med Slovenijo in Francijo(velikost,število medvedov v eni in drugi)in zakaj je potreben odstrel medvedov pri nas v zadnjih letih v takem številu
Kot so že drugi omenjali v razpravi,pa je problem razlagati to tematiko v velikih mestih,kjer otroci nimajo vsakodnevnega stika z naravo.Zato pa so krivi predvsem učni programi,kar pa je že druga zgodba.
Tako Janez L.,pa sem dal tudi jaz eno roko,da porinemo avtobus naprej.Gotovo bodo imeli še drugi svoje predloge,posebno tisti,ki že imajo izkušnje s teh učnih ur za mladež.

Pa lep lovski pozdrav_

JANEZ L
26. April 2008, 10:06
Lp!

Spoštovani lovski tovariš krt. Za pomoč in nesebičnost se ti zahvaljujem. Avtobus se tudi že premika, čutim in želim si, da bi to začutili tudi vi.

Lovski zdravo
Janez L