PDA

View Full Version : Kaliber .270 Winchester



Qonos
17. April 2008, 11:46
Nameravam kupit risanico, skoraj sem se že odločil za Steyr Manlicher Pro Hunter. Ker sem še malo zelen v teh stvareh me zanima kakšen kaliber mi predlagate. V našem lovišču se v glavnem lovi Srnjad. Rad pa bi streljal za dušo tudi na tarčo 200-300m.
Odločam se za .270 winchester da lahko grem kdaj tudi z puško kam na jelena ali prašiča.

Zanima me kakšna je razlika v odsunih kaliber .270- kaliber .30-06 in kaliber .308. Predvsem razmšljam da je .270 še dober kaliber z zmernim odsunom. Je .270 primeren tudi za strele na daljše razdalje.
Prosil bi tudi če lahko gdo poda prednosti in slabosti teh kalibrov, mogoče izkušnje.

Kakšne so izkušnje z Mannlicher Pro hunter in temi kalibri.

Kakšne pa so kaj cene teh nabojev je velika razlika v ceni med tem kalibri.

denis jež
17. April 2008, 12:36
Živjo
Glede izbire kalibra ti jaz svetujem 308 win imaš večji izbor streliva, kot tudi krogel če imaš namen sam polnit. Razlika v ceni med 270 in 308 naboji je zanemarljiva. Odsun ni pri 308 nič močnejši, če ne celo manjši. Kar pa se tiče streljanja na 300m pa ni velike razlike med 308 in 270 z obema kalibroma lahko streljaš na to razdaljo. Sam imam izkušnje ko sva s prijateljem streljala na 300m on z kal. 270 jaz pa 308 pa so bili zadetki nekje v isti višini +-5cm.Mislim da je 308 tudi bolj precizen kaliber ,saj je najbolj svetovno razširjen kaliber tako v vojski ,kot tudi pri športnih strelcih in vse bolj tudi med lovci. Pa še, če se boš kdaj odločil z 308 lahko streljaš tudi medveda z 270 pa ,če se ne motim ne.
Tako, da je 308 za moje pojme veliko bolj uporaben kaliber kot 270.
Samo moje skromno mnenje
Lp

janez valentic
17. April 2008, 12:45
Če je dolga razdalja zate 300 m potem so ti trije kalibri precej enakovredni.

Pri enaki teži krogel (9,7g) imata .308 win in 270 Win ca 10% manjši odsun kot .30-06.

.270 Win je v Evropi relativno malo razširjen, kar pomeni manjšo ponudbo streliva. Pri kvalitetnem strelivu za lov razlike v ceni niti ni, problem pa je pri strelivu za vadbo (cena, natančnost).

Če razmišljaš o puški s katero boš tudi streljal na tarče in v kalibru primernim in dovoljenim za lov parkljaste divjadi, potem je verjetno .308 Win najbolj primerna izbira. Če nameraveš dosti streljati potem ti svetujem ne prelahko puško - vsaj 3,6 kg golo in z vsaj semi vermint debelino cevi.

Vprašanje je tudi kašen lov se boš šel, ali ti je dolžina cevi npr 61 cm preveč npr. za štantarijo. 308 je najbolj primeren od teh treh za kratke in kompaktne puške (krajšo cev).

Vsi od naštetih kalibrov so dobri, če zadaneš.

jvpv
17. April 2008, 14:26
Vsi od naštetih kalibrov so dobri, če zadaneš.

Izjava leta :icon_biggrin:

jazbec
17. April 2008, 17:54
.308 ni debate

.270 je za naše razmere kar malo eksotika

toncybrak
17. April 2008, 18:30
pred slabim mesecem sem kupil to pusko-pro hunter!imam jo v kalibru 30-06,cev pa je dolga 51 cm!pred nakupom sem se odlocal za kaliber 7x64,wendar je z 30-06 dovoljeno streljati vec vrst divjadi,tako da sem se odlocil za tega!po dosedanjih strelih puska nese odlicno!o tej puski je pa tudi tema ze odprta tako da tam poglej kaksno mnenje wec o njej!mislim da bo to odlicna nalozba:icon_lol:

LP

rws
17. April 2008, 20:55
kaj pa lahko več strelaš z 30-06 od 7x64?

ZR7
17. April 2008, 21:03
Khmmmm!! :icon_twisted:

(.270 win)!:icon_wink:

andrej win
17. April 2008, 21:15
kaj pa lahko več strelaš z 30-06 od 7x64?

S tem je bilo misljeno,da mal rezerve pri premeru krogle ne more skoditi:icon_wink: a medveda lohk z 7-ko užgeš?:icon_redface:

..270hmmm

janez valentic
17. April 2008, 21:33
medved(ka) minimum 7mm 3000J/100m 11 g

VETER Z URŠLE
17. April 2008, 21:34
lp
sej skor ni razlike..js sm strelu medveda 150 kg:icon_redface: z steyr manlicher-puch,270 win.,9,7 gr. rws keglspitz,pa je padu na mestu-niti koraka ni nardil.
dedi je z njim strelal 5 jelenov pa nobeden ni šel dlje kot 50 m.
je kaliber za vse...

pumpa
17. April 2008, 21:43
ka pa ko se medvedov ne bo več strelalo pol pa6,5×55:icon_lol:

pumpa
17. April 2008, 21:44
lp
sej skor ni razlike..js sm strelu medveda 150 kg:icon_redface: z steyr manlicher-puch,270 win.,9,7 gr. rws keglspitz,pa je padu na mestu-niti koraka ni nardil.
dedi je z njim strelal 5 jelenov pa nobeden ni šel dlje kot 50 m.
je kaliber za vse...

ti pa nisi za zgled mladim:icon_evil:
pa smo spet pri :icon_study:,

rws
17. April 2008, 21:58
pumpa zakaj ni zgled mladim?

teohafy
17. April 2008, 21:59
Malo poglej pravilnik o vrstah in moči orožja za posamezno divjad....

rws
17. April 2008, 22:39
napimer 9.7g nosler ima v tem kalibru na 100m 3042j energije, ki pa je odvisna od teže krogle in hitrosti.Lahko našponaš 8gramsko kroglo, da bo imela več moči kot ena precej težja.učinek pa bo podoben. Ta zakon glede moči orožja je pa itak gnil.

teohafy
17. April 2008, 23:36
To ni čisto res,saj lažja krogla potrebuje večjo hitrost za isto energijo kot težja, zato se tudi hitreje razbije, ko prileti v telo. Kaj ti pomaga če boš medveda zadel, krogla pa ne bo prišla dovolj daleč v telo, saj bo prehitro "špricnila" in bo vso energijo oddala prehitro? Tisti, ki so delali pravilnike so že verjetno vedeli zakaj. Boljše je težja krogla za večjo divjad. No sicer res ni velike razlike med 9.7g in 11g, ampak vseeno.

Ista debata je bila, že v primerjavi kalibra .22LR in .17HMR, kjer je isti problem, saj se manjša, lažja in hitrejša krogla .17HMR prehitro razbije, zato ni tako uporabna za naprimer lisico,ampak le za manjše, kot naprimer ameriške veverice.

Ne zdaj začet zagovarjat še tiste, ki streljajo merjasce ali gamse .223 in se s tem še javno hvalijo.

teohafy
17. April 2008, 23:43
aja pa admin, oprosti za offtopic:icon_redface::icon_redface:

kuje
18. April 2008, 09:42
Teohafy potem jaz ne smem v naši LD povedat,da ima krogla,ki jo bom letos uporabljal v kalibru 308win samo 8g.Da ne bom imel potem,če bo padel kakšen merjasec težave pri disciplinski komisiji!Sem pa prepričan,da bo ob dobrem zadetku delovala enako,če še ne vsaj bolje kot kakšna 11,7g.Namreč s to kroglo v istem kalibru je prijatelj uplenil jelena na 140m,ki je iztrebljen tehtal 194kg.Krogla je jelena prebila padel pa je na mestu!Predvsem pri težji divjadi kažejo te nove solid krogle(impala,hdb,aero-mayerl,jaguar,barnes tsx,kjg...)odlične rezultate.Tehnologija gre pač hitreje naprej kot pa pogledi nekaterih tako znanih piscev pravilnikov o uporabi ter moči orožja pri nas!!!

rws
18. April 2008, 10:40
kuje, povsem se strinjam s tabo!
če želiš imet lažjo kroglo, pač naj bo malo bol trda, pa našponaš, pa bo bolj prebijala kot vse težke krogle.
Tut sam mam namen jagat z 8.4g kroglo vso divjad, v žepu pa bom cev čas mel normin vulkan 11.7g pa je zadeva rešena:icon_biggrin:
Zakoni so pa zato, da jih kršimo:icon_wink:

ZR7
18. April 2008, 14:03
Teohafy potem jaz ne smem v naši LD povedat,da ima krogla,ki jo bom letos uporabljal v kalibru 308win samo 8g.Da ne bom imel potem,če bo padel kakšen merjasec težave pri disciplinski komisiji!...

Ne boš imel težav pri disciplinski komisiji, oz. odvisno od tvoje LD.
Zagotovo pa boš imel težave z lovskim inšpektorjem, posledično pa verjetno tudi tvoja LD.
Zakoni in pravila so zato, da se jih spoštuje. In tudi eno od pravil tega foruma je, da se spoštuje zakonodajo RS.

Dobrodošle so debate, zakaj so nedovoljene reči neprimerne, v čem so slabše od dovoljenih, pa magari tudi obratno.
Prosim le, da ne propagirate nezakonitih postopanj in še posebej prosim,, da se ne igrate v škodo divjadi. Če ste imeli do sedaj srečo, pa ni rečeno da bo tako naslednjič in živali boste povzročili nepotrebno trpljenje.

Hvala za upoštevanje in prijetno debato še naprej!

pumpa
18. April 2008, 15:47
Teohafy potem jaz ne smem v naši LD povedat,da ima krogla,ki jo bom letos uporabljal v kalibru 308win samo 8g.Da ne bom imel potem,če bo padel kakšen merjasec težave pri disciplinski komisiji!Sem pa prepričan,da bo ob dobrem zadetku delovala enako,če še ne vsaj bolje kot kakšna 11,7g.Namreč s to kroglo v istem kalibru je prijatelj uplenil jelena na 140m,ki je iztrebljen tehtal 194kg.Krogla je jelena prebila padel pa je na mestu!Predvsem pri težji divjadi kažejo te nove solid krogle(impala,hdb,aero-mayerl,jaguar,barnes tsx,kjg...)odlične rezultate.Tehnologija gre pač hitreje naprej kot pa pogledi nekaterih tako znanih piscev pravilnikov o uporabi ter moči orožja pri nas!!!
pa mi prosim razloži zakaj bi imel 8g kroglo za merjasca a da bi se potem hvalu.

:icon_confused::icon_confused::icon_confused:

kuje
18. April 2008, 15:57
Dragi Admin!Kot mlad lovec se zelo držim pravil mogoče še celo bolj kot večina starejših lovcev v naši LD.Ker sem pa mlad me pa tudi zanimajo razne nove stvari,ki so na tržišču.Če lahko vsa Evropa legalno lovi s temi novimi solid kroglami,ki dajejo odlične rezultate pri lovu ne vem zakaj nebi tudi jaz to zadevo,če jo imam možnost preizkusil.Defenitivno se strinjam,da propagiranje takšnih stvari tukaj na forumu ni najbolje saj berejo ta forum tudi nelovci.Ampak jaz sem se odločil,da bom letos preizkusil KJG-spitz 8g.Ker bo glavnino odstrela predstavljala srnjad ter prašiči do razreda lanščakov vem,da ne bom kršil naše zakonodaje.Če se pa od kje pojavi kakšen kos težje divjadi in ga imam možnost uplenit pa ne bom razmišljal nič več ali manj,kot to,da ga bom uplenil v skladu z gojitvenim načrtom naše LD ali katere druge v katero bom povabljen na lov!Pri vsem skupaj bo pa veliko vlogo odigrala mata narava,Dijana(kdor v to verjame) ter moje sposobnosti ocenjevanja divjadi in nazadnje strelske sposobnosti!Lp.

kuje
18. April 2008, 16:23
Ne,da bi se hvalil pumpa ampak zato,ker me zanima kako lahko prispeš do cilja še po kakšni drugi poti!:icon_wink:

janez valentic
18. April 2008, 16:46
Pozivam administratorja da neposredno napeljevanje h kršenju predpisov ne tolerira. Prav tako izražanje pripravljenosti do "slučajnih" kršitev ne.
Nisem noben zakoreninjen pristaš stare tehnologije (pa ne ostarele, da ne bo pomote) in tudi ne verjamem v optimalnost veljavnih predpisov, a ti veljavni predpisi so vse kar nam trenutno zakonsko omogoča, da sploh imamo kaj prijeti v roke. Pusti leva pri miru dokler spi. Lovski inšpektor pa bo težko dokazal domnevno kršitev in rekunstruiral kroglo po prehodu ovire (lovski blagor).
A lahko malce poradirate, prosim?

janez valentic
18. April 2008, 16:50
Če se vrnemo nazaj na temo: 270 win, 308 win in 30-06.
Mogoče je še za omeniti, da ponekod v EU ne dovolijo uporabe "militarnih" kalibrov, npr. v Franciji, kar pa zadnja dva sta.
Še en ne-militarni je 7x64, ki tudi ni slab, je pa prišel iz mode.

JANEZ L
18. April 2008, 18:05
Lp!

"Takolele" forumovci
...............................kal................ ....teža krogle........jouli/100m
jelenjad, kozorog,
damjek, divji prašič......6,5........................9,0........ .........2.500


gams, muflon...............6..........................6, 0.................1.800


medved......................7..................... .....11,0................3.000


tako pravi zakon!!!!!


.270WIN strelivo RWS če povem v milimetrih je kaliber 6,89 mm

KS................................................ .......9,7...................3.143

HMK............................................... ......8,4...................2.942


.270WSM (short magnum)

KS................................................ .......9,7....................3.595

to lahko vidite na RWS- ovi spletni strani!!!!
Res Qonos medveda ne boš smel streljati z njo, ampak vse ostalo brez greha. Mogoče še boljša izbira .270WSM je nova samo se bo uveljavila!
Vzemi 9,7gr. KS in ne boš kršil nobenih zakonov! Sicer nisem pristaš ameriškega orožja, ampak kalibre imajo pa O.K. Sam imam .270 WIN original mauser, predelan in dodelan v puškarstvo Bock - Kranj. Puška, da jo ne menjam v kombinaciji s Zeissom 8X56 sta super kombinacija.
Ps. nehajmo govoriti "bom streljal na 300 metrov" vsaj na lovu ne . Veste koliko je to. "Hudimanovo" daleč, a se če je že "mus", to pa ni nikoli, tudi z .270WIN "užgat". Mamo "ornk" gamsovo "jago" in dosti lovim gamsa ter sem jih že dosti uplenil ampak na 300 metrov to je mal "delč". 210 metrov, izmerjeno pred pričami, kozel najdlje, pa daleč od tega, da bi bil slab strelec. Vedo tisti, ki me poznajo. Samo prav oceniti, pa če ravno s spektivom "ne me hecat".
Na strelišču ni blema 300 nej bo zaradi mene tudi 500 metrov če hočete. Pač v lovišču prizanesimo divjadi, če "zastreliš" tarčo "ni blema", kaj pa divjad je to isto. pa da mi ne bo kdo nazaj "Jest pa ne falim" Sem sam to 13 let mislil, no potem se mi je pa lani naredilo!!!!
Qonus ti pa kar korajžno po svojo .270 in še enga Zeiss-ka gor, pa sigurno nisi mimo "užgal"

Lovski zdravo
Janez L

jazbec
18. April 2008, 18:45
Dober zgled dajeta fanta...če že kršita pravila tega ni potrebno javno objavljati.:icon_evil:

JANEZ L
18. April 2008, 18:51
Lp!


Halo kdo pa krši pravila, a. Moram raspredelnico še po točkah ločiti In kje kaliber .270 WIN pri 9,7 gramskem KS ne odgovarja zakonu, razen za medveda, kar sem povedal???????


Lovski zdravo
Janez L

VETER Z URŠLE
18. April 2008, 19:00
qonos,steyr manlicher 270 win. pa tko kot paravi Janez daš gor enga Zeissa al pa Swarovskega. edino kar je...50 let ne boš nove puške kupoval.
lovski zdravo !

Qonos
18. April 2008, 19:10
Hm, bom kar ostal pri mnenju da je 270win zame prava izbira ker dvomim da bom gdaj šel na kakega medveda, po večini jagam srne, mogoče bom gdaj šel na kakega jelena ali pa gamsa če bom mel srečo da bom kam povabljen:icon_confused:. Pa tudi za srnjega mladiča je .270 po moje boljši od .308. Zanima me samo kako je z prednostmi pri natančnosti med .270 in .308 na daljše razdalje.

Kar pa se tiče tež in kalibrov, ki so z zakonom določeni jih je treba upoštevati, predvsem pa ne pisat o izkušnjah na robu legalnosti na tem forumu ki ga ne beremo samo lovci. Ampak tudi ljudje ki niso našega mnenja, kar se tiče jage in je to samo voda na njihov mlin in si mogoče prav iz takih odgovorov nabirajo argumente za napade na nas.

JANEZ L
18. April 2008, 19:30
Lp!

Tako je Qonos bravo, tudi sam tega ne podpiram, čeprav je v vsakem skušnjavec. In še enkrat vsem .270 WIN s KS 9,7 gramov odgovarja vsem zahtevam zakona!!!!!, če pa jazbečeva pripomba ni letela name se mu iskreno opravičujem, samo pritisk mi je pa pošteno dvignilo. Predlagal sem mu 9,7gramsko kroglo!!!!

Lovski zdravo
Janez L

Franc
18. April 2008, 20:56
270Win kaliber je odlična izbira,le za divjad je slab!

pumpa
18. April 2008, 21:58
bravo janez l
jaz bi mu priporočal 6,5 in pa 9,1g rws se dobi je zakonsko dovoljeno če pa imaš 308W še pa vedno rabiž 9g kroglo ne pa 8g
kuje ti pa predlagam da se ne preiskušaš preveč ,jaz sem sprobal barnes xlc 9,7g lastna polnitev pa ti poven da sem kaj kmalu obupal razen merjaščka ki je imel 120kg ta je padel po 20m od petih gamsov in dvanajstih kom srnjadi pa sem že bil tik pred tem da si kupim krvosledca .
pri vseh komadih je bila istopna rana 2-3cm divjad je šla tudi do 200m(starejša srna in gams 1+) ostali nekje 150m ,pa vedno je bilo problem najti kri , ponavadi šele po kakih 20-30metrih.
drugače pa sprobaj pa boš sam ugotovil.

Franc 270Win kaliber je odlična izbira,le za divjad je slab! za divjad so pa prav vsi kalibri slabi

jazbec
18. April 2008, 22:13
Janez l, ni bilo namenjeno tebi, poudarjam samo to, da z .270 po zakonu ne smeš streljat medveda.

kuje
19. April 2008, 07:32
Ker vidim,da je moje razmišljanje sprožilo ostre odzive in je offtopic prosim admina,da počisti za mano.V bodoče se bom trudil,da ne bom teh mojih neetičnih razmišljanj stresal tu na forumu!Če bo pa imel,kdo vseeno interes,da izve kaj več o tej krogli pa mi naj javi na ZS.Hvala.Lp.

Ganges
19. April 2008, 07:52
Hm, bom kar ostal pri mnenju da je 270win zame prava izbira ker dvomim da bom gdaj šel na kakega medveda, po večini jagam srne, mogoče bom gdaj šel na kakega jelena ali pa gamsa če bom mel srečo da bom kam povabljen:icon_confused:. Pa tudi za srnjega mladiča je .270 po moje boljši od .308. Zanima me samo kako je z prednostmi pri natančnosti med .270 in .308 na daljše razdalje.



Hmmm... jaz ti svetujem, da še enkrat premisliš. Kljub temu, da verjamem, da je 270 Win dober kaliber bi ti jaz še vedno svetoval 308 Win. al pa 30-06. 270 Win je precej podoben evropskemu 7x64. Glede moči in dimenzij bo prav gotovo zadovoljil tvoja pričakovanja, je pa zame velik minus pomanjkanje ali pa mala izbira streliva. V kalibru 308 win in 30-06 boš imel veliko izbiro krogel različnih grmaž in konstrukcij, pri 270 win. pa boš verjetno pogosteje omejen na to, da boš moral vzeti pač tisto kar bo v trgovini. Ali pa se vsaj prej pozanimaj pri trgovcih kako je s strelivom v tem kalibru pri njih.

lp

Ahiles
19. April 2008, 10:25
se strinjam z gangesom. je pa potrebno seveda vedeti, v kakšnem lovišču boš lovil. Za moje pojme, je 270win še najbolj primeren za nižinski lov pretežno srnjadi, 308win je precej splošno uporaben (predvsem se odlično odreže bolj v gozdnatih loviščih pretežno z jelenjadjo), 30-06 pa se uporablja podobno kot prejšnji, s to razliko, da je mogoče primernejši za strele na nekoliko večje razdalje (mogoče kaka panonska nižina ali pa visokogorje).

v splošnem sta zadnja dva kalibra precej podobna in ni bistvene razlike (prvi ima bolj strmo parabolo, vendar običajno bistveno manjši odsun; drugi ima bolj položno parabolo, pa močnejši odsun; v naših loviščih primerna tam, kjer streljamo dosti jelenjadi in prašičev), 270win pa je bolj primeren za nekoliko lažjo divjad (lovišča z več srnjadi kot jelenjadi).

to je tako malo nasplošno, seveda na odsun, parabolo leta krogle itd vplivajo najrazličnejši faktorji (od polnitve, teže krogle, primernosti kopita,...), vendar če bi pogoje vsaj približno poenotili, bi bili izsledki podobni temu, kar sem prejle napisal.

lp

rws
19. April 2008, 13:17
Js pa mislim, da je vseeno, za kateri kaliber se boš odločil, tut za 270win se dobi veliko municije(federal, rws, sako, winchester,...). Edino match kugle ne vem če so za 270win, vendar se včasih najde kaka lovska kugla, ki je tako natančna kot match. Naprimer sam sem z očetovo prejšno puško sava kranj 308win z rws doppelkern 10.7g delal grupo blizu 1cm(3 streli), tako da včasih match municija slabše nese kot lovska.
Oba kalibra sta zelo dobra, tako da ti predlagam da vržeš kovanec:icon_wink:

JANEZ L
19. April 2008, 14:02
Lp!
Bi vas samo vprašal, ali potem menjate krogle, kot hlače? Jaz uporabljam isto že deset let in jo ne nameravam menjati!

Lovski zdravo
Janez L

Ahiles
19. April 2008, 14:48
tudi sam streljam zelooo dolgo iste krogle, ampak, da najdeš tristo pravo, ki odgovarja tebi, divjadi in legi na tarči, jih pa moraš kar nekaj prepikat skozi tarče. večja kot je izbira, več je možnosti, d najdeš boljšo, primernejšo....

lahko pa imaš srečo in ti že prva "sede", čeprav moraš biti sila izkušen, da takoj veš, da je pa ta in ta za tebe, če samo eno poskusiš.... (osebno še nisem imel te sreče oziroma še boljše znanja)

gamsletnik
5. June 2008, 09:19
Ali mi kdo lahko kdo kaj pove o kalibru 270 Winchester-karakteristike,izstrelna rana.LP

gašper
5. June 2008, 10:26
Dober kaliber zlo podoben 7x64 le malenkost hitrejši na račun lažjih krogelj. Istopna rana pa je odvisna od krogle katero uporabljaš, sam ga uporabljam praktično za vso divjad razen lisic in mladičov srn.

andrej win
5. June 2008, 10:31
Mislim da so ze vsaj tri teme okrog 270 kalibra,in je tam ze kar veliko povedanega.
Glede karakteristik itd.,je pa vse odvisno od krogle,kot sem rekel,o tem je govora v ze odprti temi o tem kalibru!


lp

JANEZ L
5. June 2008, 14:25
Lp!

Gamsletnik druga stran, tema proti koncu strani (primernost kalibra .270 win), že vse razloženo. Sam imam karabin tega kalibra in ga ne menjam za nič, mojo "zvesto".

Ganges dej te poste prosim prestavi tja kamor pašejo, da ne bo deset tem za isto stavar, hvala.

Lovski zdravo
Janez L

zober
5. June 2008, 15:10
gamsletnik tam poglej pod temo srnjak trofeje tistega knofarja ma velko izstopno rano!

andrej win
21. February 2009, 12:24
Ali ima sako hammerhead-a oz. super h.h.-a v kalibru .270?

lp

Brakir
21. February 2009, 12:35
Ja andrej ima ga v cal .270Win in sicer hammerhead in sicer z 10,1g zrnom! :icon_wink:

n44p.
16. March 2009, 20:56
Mene pa zanima če ima kdo izkušnje s Crveno Zastavo v kalibru 270win..?

tinko balinko
20. March 2009, 10:19
Mene pa zanima če ima kdo izkušnje s Crveno Zastavo v kalibru 270win..?

Sem ze priblizno 5let lastnik zastave v cal.270win.Izkusnje so zelo pozitivne vendar naj te opozorim da skrbno izberi naboj katerega bi uporabljal.Jaz uporablajam trenutno barnes xlc pa ti povem da bi jih najrajse vrgel v smeti.ker mi se ob tako dobrem zadetku nepade na mestu.iscem divjad od 20-100m.najbol zadovoljen sem bil z hitenbergom nosler 6.4g vendar mislim da se teh nabojev neda vec dobit nisem pa siguren.tudi 150kg pujs pocaka na mestu pa se prebije ga krogla.
cal 270win izhaja iz naboja 30-06.tulc je isti samo da je na koncu zozan na 6.9mm.je pa res da je podeben evropskemu 7x64.

JANEZ L
20. March 2009, 11:15
Lp!


hitenbergom nosler 6.4g vendar mislim da se teh nabojev neda vec dobit

8,4 grama Nosler...najbrž

Lovski zdravo
Janez L

tinko balinko
20. March 2009, 11:40
Lp!



8,4 grama Nosler...najbrž

Lovski zdravo
Janez L

ja res je se opravicujem

n44p.
20. March 2009, 22:42
No takoj sem boljše volje, ko ti en takole pohvali puško... saj jaz jo drugače še nimam ...vendar jo dobim v roku treh tednov, je potrebno še počakat da dobim nabavno dovoljenje...
če bi se sam odločal o kalibru bi verjetno izbral 30-06 ker ima oče z njo precej dobre izkušnje... ker pa bom puško dobil od dedka nimam kaj izbirat..:icon_wink:
preostane mi samo to, da se najdejo še taki kot je "tinko balinko" da puško v tem kalibru pohvalijo....:icon_biggrin:

kuglaabc
21. March 2009, 08:11
tinko balinko, ne kritizirat Barnesa, preglej konstrukcijo oz. ustroj in namen razvitja krogle in ti bo marsi kaj jasno. Z oriksom in strel za 7 rebrom, boš srnjad in kja drugega tudi iskal. Se mi zdi, da si iz forumske "šole", če ne pade v ognju je krogla zanič.

tinko balinko
21. March 2009, 11:06
tinko balinko, ne kritizirat Barnesa, preglej konstrukcijo oz. ustroj in namen razvitja krogle in ti bo marsi kaj jasno. Z oriksom in strel za 7 rebrom, boš srnjad in kja drugega tudi iskal. Se mi zdi, da si iz forumske "šole", če ne pade v ognju je krogla zanič.

sej ne kritiziran.ampak kaj ti pomen neka hudiceva konstkukcija ce pa ne pade v ognju ves.poglej si karakteristike barnesa xlc mislim da so za ta naboj izredno slabe krogla barnesa xlc je tezka 8.4g pa ma isto zacetno hitros kot rws 9.7g....nevem no pac mnenja so razlicna moje je pac da v kal 270win barnes xlc nevelja nic.mogoce se v drugih kalibrih bolse obnese.moje mnenje je da za ta kaliber mora imeti krogla najmanj 900m/s zacetne hitrosti potem pada divjad na mestu tud ob strelih v mehko vrjemi previrjeno:icon_biggrin::icon_biggrin:

Veper
21. March 2009, 11:29
Tinko Balinko nobena divjad ne pade v ognju če je zadeta v mehko pa naj bo krogla kakršna koli že hoče biti. Seveda pa če izstopi ali pa vstopi skoti pljuča je pa druga stvar.

tinko balinko
21. March 2009, 11:45
sej ne kritiziran.ampak kaj ti pomen neka hudiceva konstkukcija ce pa ne pade v ognju ves.poglej si karakteristike barnesa xlc mislim da so za ta naboj izredno slabe krogla barnesa xlc je tezka 8.4g pa ma isto zacetno hitros kot rws 9.7g....nevem no pac mnenja so razlicna moje je pac da v kal 270win barnes xlc nevelja nic.mogoce se v drugih kalibrih bolse obnese.moje mnenje je da za ta kaliber mora imeti krogla najmanj 900m/s zacetne hitrosti potem pada divjad na mestu tud ob strelih v mehko vrjemi previrjeno:icon_biggrin::icon_biggrin:


Tinko Balinko nobena divjad ne pade v ognju če je zadeta v mehko pa naj bo krogla kakršna koli že hoče biti. Seveda pa če izstopi ali pa vstopi skoti pljuča je pa druga stvar.

mmmmmm probaj z horndy sst sicer to ni lovsko eticno ampak ce neprobas neves.ali k smo ze pri tem kalibru z hitenberger nosler 6.4g-se opravicujem v prejsnem postu k sem napiso 8.4g pred leti sem kupil v avstriji nosler 6.4g vednar ze dolgo mislim da ne delajo vec krogla je imela zacetno hitrost 970m/s.vendar je bla tezko obvladiva sploh v zastavini puski.ok pac usak ma svoje mnenje ko probas ves

tinko balinko
21. March 2009, 11:48
mmmmmm probaj z horndy sst sicer to ni lovsko eticno ampak ce neprobas neves.ali k smo ze pri tem kalibru z hitenberger nosler 6.4g-se opravicujem v prejsnem postu k sem napiso 8.4g pred leti sem kupil v avstriji nosler 6.4g vednar ze dolgo mislim da ne delajo vec krogla je imela zacetno hitrost 970m/s.vendar je bla tezko obvladiva sploh v zastavini puski.ok pac usak ma svoje mnenje ko probas ves

veper pa da se nebova narobe zastopla nisem napisal da umre na mest. ampak da oblezi na mest da nebo kazga nesporazuma

Veper
21. March 2009, 11:58
Tinko Balinko naj ti šepnem ,da sem v svojem lovskem stažu uplenil cca 250 kosov srnjadi,100 kosov jelenjadi,55 divjih prašičev ,da sva z Dikom v 4,5 letih kolikor je uradna doba iskanja mojega psa pobrala precej čez 100 kosov različne divjadi in da sem z svojimi prejšnimi psi pobral ravno tako kakih 100 kosov.Polek tega sem dobrih 11 let vodil goste v državnem lovišču ki so streljali z vsemi mogočimi kalibri pa še nisem doživel,da bi velika divjad zadeta samo v mehko torej prestrel skozi trebušno votlino obležala na mestu.Ugasni ogenj v peči na dnu morja pa bom verjel ,da si tam videl čisto uporabno peč.:icon_wink:

Jagermaister
21. March 2009, 12:23
Tudi jaz sem že veliko krogel pognal skozi cev. Veliko različnih, pa ne morem reči, da je bila katera slaba. Rečem lahko, da je važno le mesto zadetka in ne sama krogla. Razlike so bile le pri izstopnih ranah. To, da divjad obleži na nastrelu ali pa 20 ali 50 m stran, pa se mi zdi čisto nepomembno; važno, da jo dobiš. Itak je tudi tista, ki še beži nekaj 10 m že praktično mrtva in se svojega početja sploh ne zaveda.
Če kdo hoče, da divjad vedno obleži na nastrelu, naj pač meri nekoliko višje, v hrbtenico, vendar pa bo izstopna rana večja.

detel
21. March 2009, 12:33
Tinko, eno je srnjad drugo pa prašič ali jelen. Če pri manjši divjadi prestreliš obe plečeti ali hrbtenico normalno, da bo padla na mestu, pri zadetku v mehko pa je vprašanje kaj bo, tudi živela bo še nekaj ur ali več .

tinko balinko
21. March 2009, 12:57
Tinko Balinko naj ti šepnem ,da sem v svojem lovskem stažu uplenil cca 250 kosov srnjadi,100 kosov jelenjadi,55 divjih prašičev ,da sva z Dikom v 4,5 letih kolikor je uradna doba iskanja mojega psa pobrala precej čez 100 kosov različne divjadi in da sem z svojimi prejšnimi psi pobral ravno tako kakih 100 kosov.Polek tega sem dobrih 11 let vodil goste v državnem lovišču ki so streljali z vsemi mogočimi kalibri pa še nisem doživel,da bi velika divjad zadeta samo v mehko torej prestrel skozi trebušno votlino obležala na mestu.Ugasni ogenj v peči na dnu morja pa bom verjel ,da si tam videl čisto uporabno peč.:icon_wink:

no ja kakor kol ze ni pomenbno mal smo zasli iz teme.uglavnem zame je .270win eden izmed bolsih kalibrov.:icon_lol:

pikolis1980
21. March 2009, 13:37
no ja kakor kol ze ni pomenbno mal smo zasli iz teme.uglavnem zame je .270win eden izmed bolsih kalibrov.:icon_lol:

zame pa 22lr :icon_lol::icon_lol::icon_biggrin::icon_wink:

kuglaabc
21. March 2009, 13:54
tinko balinko, kal. .270 Win. Je zelo zelo dober. Nikoli ni slovel po pretirani preciznosti, pač pa po izredni lovski uporabnosti. »Efekt podiranja« ima z nekaterimi kroglami celo boljši kot naš 7X64 ali njihov .30-06 Spr. Preberi članek v reviji Ga-Mo (Guns & Monition) tudi rilovderji čez lužo so imeli velike težave pri uskladitvi smodnika, krogle in netilke. Zanimiva stvar. Sploh, če ima kdo veselje se s tem poigrat. Ko sem pred leti preizkušal karabin CZ v tem kalibru, sva bila s sodelavcem in lovskim tovarišem prijetno presenečena. Z RWS-ovimi KS kroglami je puška metala dobesedno kroglo v kroglo. Pa je bila puška klasična zastavka, z montiranim Tascom 6X40.
Koliko si pa uplenil divjadi s kroglo SST. Iz lastnih izkušenj ti povem (7x57 in 7x65R in .308 Win.), da je kroglica lepa za pogledat (162 grs. SST. 284 Dia.) hudičevo precizna na tarči, divjad ruši. Bog varuj pa odkupit uplenjen kos divjadi s tako kroglo. Živa groza, potpludbe so ogromne (tako v kal.7mm, kot v .30). Zato ti kar verjamem, da tudi pri strelu v mehko divjad pade. Seveda pade, ker se ji zgodi podobno, kot, če bi ji M75 pripel na trebuh in aktiviral. Tudi pri strelih v zaplečje je bilo v trebušni votlino vedno vse zmleto. Počen želodec, jetra, raztrgana čreva, skratka obup. Daljava divjadi od 90 do 150 m. Če greš na lov in potem tudi odkupiš kos divjadi se malce zamisliš kaj boš počel s potplutbovino in svinarijo za kožo in še kje drugje. Odlična pa je krogla za v goste, kjer bo sigurno padlo, mal bolj se potrudiš pri iztrebljanju pa je.
Obenem ti je lepo odgovoril tudi Veper, in ne bom se dosti zmotil, če povem, da se bo težko, hudičevo težko on ločil od svoje »delavke«, dobri stari mauzer (v ustroju kot v kalibru) bo sila težko menjal za kaj drugega.
Hočem reči, da sam kaliber ni toliko važen, pada z vsem (etika je drugo vprašanje), izbor krogle pa je vprašanje povsem na mestu, če boš hotel imeti minimalni kalo pri odkupu. Pa tudi prevzemnik v družini te bo hudo postrani gledal, če boš pripeljal »sfaširano« divjad v prevzemnico. Tudi v Nimrodu so aklih.

Tine
21. March 2009, 14:24
tinko balinko ima velikega psa, da poje vso razbito robo...:icon_wink:

Drugače pa sem zagovornik nekoliko trših krogel, zaradi sigurnega prestrela. Še nekaj. bolj kot je municija počasna, bolj je lahko kugla mehka in obratno...Moje mišljenje.

ne more Sierra delat isto v 8x57is in pa v 30-06. In pika.

tinko pa brez zamere:icon_lol:

n44p.
21. March 2009, 16:56
potem je za 270 win RWS KS krogla dobra izbira za naše potrebe... se pravi srnjad, divji prašič ter jelenjad...?

Tine
21. March 2009, 18:17
KS je dobra kugla v mnogih kalibrih, ne samo v 270win. Jaz osebno imam raje trše od KS (v 30-06 9,7g preveč razbija).

n44p.
21. March 2009, 19:18
[QUOTE=Tine;32232]KS je dobra kugla v mnogih kalibrih, ne samo v 270win. Jaz osebno imam raje trše od KS (v 30-06 9,7g preveč razbija).[/QUOTE
ja tako nekako kot si reku... zato pa moj oče v kalibru 30-06 uporablja ID Classic 9.7g... in je zelo zadovoljen......

...aja kako pa je v kalibru 270win s KS kuglo... tud razbija?

sauer202
21. March 2009, 19:24
Kupite si Evolution. Ni poceni, je pa zelo dobra krogla, po efektu podobna ABCjki.

n44p.
21. March 2009, 19:28
Kupite si Evolution. Ni poceni, je pa zelo dobra krogla, po efektu podobna ABCjki.
vse bi blo ce bi kugla obstajala v kalibru 270win..:D

krduš
21. March 2009, 19:54
Izbira krogel je pri 270 Win. v trgovinah navadno omejena, ker le nima veliko lovcev tega kalibra, saj v naši družini ne. Če kupujete novo puško je včasih tudi dobro vedeti, katerih kalibrov trgovine največ držijo na zalogi, oziroma dobavlajo. Lahko si pa naredite seveda veliko zalogo. Ampak izbira med kroglami je po mojih izkušnjah največ v kal; 308 Win. 30-06, 7x64 vsaj pri naših trgovcih.

tinko balinko
21. March 2009, 21:50
Izbira krogel je pri 270 Win. v trgovinah navadno omejena, ker le nima veliko lovcev tega kalibra, saj v naši družini ne. Če kupujete novo puško je včasih tudi dobro vedeti, katerih kalibrov trgovine največ držijo na zalogi, oziroma dobavlajo. Lahko si pa naredite seveda veliko zalogo. Ampak izbira med kroglami je po mojih izkušnjah največ v kal; 308 Win. 30-06, 7x64 vsaj pri naših trgovcih.


[QUOTE=Tine;32232]KS je dobra kugla v mnogih kalibrih, ne samo v 270win. Jaz osebno imam raje trše od KS (v 30-06 9,7g preveč razbija).[/QUOTE
ja tako nekako kot si reku... zato pa moj oče v kalibru 30-06 uporablja ID Classic 9.7g... in je zelo zadovoljen......

...aja kako pa je v kalibru 270win s KS kuglo... tud razbija?

rws KS 9.7g in barnes xlc 8.4g mi gredo ena v drugo na 100m

tinko balinko
21. March 2009, 22:05
no ocitno ste se usi spravl name ampak ni panike.a ves rajs vidi da tistih 10dag vec razbije moja sst-jka pa veliki terierji pojedo to meso,ko ga obrezem,kod pa da celo noc iscem ubogega srnjaka po gozdu.da ne govorim ko v mraku kej uplenis pa po trdi temi isces ko "mutavi" pa ceprav je srnjak samo okoli 20m v grmovju,ampak noc ima svojo moc.kakr kol ze usak ma svoje mislenje.no veper nebom pameten na sezono pospravim povprecno 30kos srnjadi 10lisic in okoli 10 divjih prasicev.povprecna moja statistika.na leto postrlim okoli 400nabojev v cal.308win in okoli 100nabojev v cal.270win.zamenjo sem priblizno 20vrst razlicnih nabojev lovske vrste.in za moje pojme hitenberger, nosler horndy sst sta mi med najbolsimi.ok pac vem da bodo spet kritike letele ampak moje mnenje ok.sploh pa moje mnenje ni vazno

jazbec
21. March 2009, 22:24
" pospravim povprecno "....joj kakšno izražanje. Lepše bi bilo uplenil sem....

tinko balinko
21. March 2009, 22:29
jazbec res je.se globoko opravicujem izrazu in obljubim da nebom nikoli vec tako grdo napisal ok.zakaj se usaki zapne za usako dlako.:icon_biggrin::icon_biggrin:.

Veper
21. March 2009, 22:31
Tinko Balinko ne smeš vse jemati tako zelo kritično ,ker se ti bo prehitro podrl svet. Z tistimi številkami sem ti hotel povedati,da so včasih nekatere trditve napisane prehitro ,saj tudi drugi lovci sem in tja uplenimo kakšen kos divjadi in ne
"pospravimo" recimo to je že ena od razlik med nami. Druga stvar se res velikokrat zgodi,da se v vnemi nad navdušenjem zlahka znajdemo na tankem ledu in potem pride do sicer nepomembnih nesoglasij in to nam sigurno ne koristi. Kar se kalibra tiče ,ti je Kugla abc lepo razložil in recimo zato ker vem s čim se profesionalno ukvarja ti zagotavljam ,da je njegov post popolnoma na mestu in ve kaj govori. No pa saj boš dovolj hitro dojel kako se swtvari streže in boš komunikacijo izpopolnil do običajnega nivoja brez pretiravanja. Nikamor namreč ne bomo prišli,če bomo dodajali v žaru navdušenja latinščino in jo bo kdo ki je pač še mlad lovec kupil za edino pravilno stvar potem bo pa razočaran ,ker njegova srna ,ki jo je zadel v mehko z takim in takim kalibrom ni padla v ognju ampak je potreboval krvosledca da jo je našel.
Tisto o mojem medvojnem Mauserju pa je Kuglaabc lepo povedal in verjetno tudi ti ne boš zamenjal svoje 270 za nič na svetu. pa še namig.Prizkusil sem resnično veliko različnih nabojev in tudi bilo je obdobje pred veliko leti,ko sem naboje polnil sam in experimentiral marsi kaj pa sem se vedno vrnil na starega dobrega S&B SPCE 12,7g v vseh kalibrih. Nikoli pa nisem imel kalibra 270 razen enkrat ko sem streljal na divjega prašiča z izposojeno Blaserico v bok izvedbi . No pa še takrat sem prašiča ustrelil med oči in je res padel v ognju. Stal je namreč nepremično kakih 5 minut in me gledal na prežo iz grmovja in nikakor ni hotel izstopiti.

tinko balinko
21. March 2009, 22:47
veper tocno vem kam ciljas,ker ze dolgo prebiram ta forum vendar nikol nisem bil prej prijavljen tu.veper z veseljem te povabim na srnjaka ce bos za pa bova v zivo kako rekla.pa mal ti bom razkazo orozeje se mal starejso od tvoje mauzarce ali kaj ze mas.no pa se probala bova s&b barnes xlc da ti dokazem da v tem cal.ni veliko vreden oz bos sam probal ok.

rws
22. March 2009, 00:05
tinko ti si že gad:icon_lol:

tinko balinko
22. March 2009, 00:07
tinko balinko, kal. .270 Win. Je zelo zelo dober. Nikoli ni slovel po pretirani preciznosti, pač pa po izredni lovski uporabnosti. »Efekt podiranja« ima z nekaterimi kroglami celo boljši kot naš 7X64 ali njihov .30-06 Spr. Preberi članek v reviji Ga-Mo (Guns & Monition) tudi rilovderji čez lužo so imeli velike težave pri uskladitvi smodnika, krogle in netilke. Zanimiva stvar. Sploh, če ima kdo veselje se s tem poigrat. Ko sem pred leti preizkušal karabin CZ v tem kalibru, sva bila s sodelavcem in lovskim tovarišem prijetno presenečena. Z RWS-ovimi KS kroglami je puška metala dobesedno kroglo v kroglo. Pa je bila puška klasična zastavka, z montiranim Tascom 6X40.
Koliko si pa uplenil divjadi s kroglo SST. Iz lastnih izkušenj ti povem (7x57 in 7x65R in .308 Win.), da je kroglica lepa za pogledat (162 grs. SST. 284 Dia.) hudičevo precizna na tarči, divjad ruši. Bog varuj pa odkupit uplenjen kos divjadi s tako kroglo. Živa groza, potpludbe so ogromne (tako v kal.7mm, kot v .30). Zato ti kar verjamem, da tudi pri strelu v mehko divjad pade. Seveda pade, ker se ji zgodi podobno, kot, če bi ji M75 pripel na trebuh in aktiviral. Tudi pri strelih v zaplečje je bilo v trebušni votlino vedno vse zmleto. Počen želodec, jetra, raztrgana čreva, skratka obup. Daljava divjadi od 90 do 150 m. Če greš na lov in potem tudi odkupiš kos divjadi se malce zamisliš kaj boš počel s potplutbovino in svinarijo za kožo in še kje drugje. Odlična pa je krogla za v goste, kjer bo sigurno padlo, mal bolj se potrudiš pri iztrebljanju pa je.
Obenem ti je lepo odgovoril tudi Veper, in ne bom se dosti zmotil, če povem, da se bo težko, hudičevo težko on ločil od svoje »delavke«, dobri stari mauzer (v ustroju kot v kalibru) bo sila težko menjal za kaj drugega.
Hočem reči, da sam kaliber ni toliko važen, pada z vsem (etika je drugo vprašanje), izbor krogle pa je vprašanje povsem na mestu, če boš hotel imeti minimalni kalo pri odkupu. Pa tudi prevzemnik v družini te bo hudo postrani gledal, če boš pripeljal »sfaširano« divjad v prevzemnico. Tudi v Nimrodu so aklih.

no ce rabis kako to revijo ti jo dam eni pac dobimo takih revij na tone.ali si se mogoce kdaj uprasal izkod izhaja ta cal. ubistvu 270win je 30-06 razlika je samo v debelini krogle eden je 6.9mm drugi 7.62mm.torej posledicno je tudi 270 hitrejsa krogla in lazja ane.in to kar dela s&b naboje niso veliko vredni usaj zame ne ker problem je v tem da je krogla izredno lahka in se manso zacetno hitrost ima,torej kdo ma ta cal. tocno ve o cem govorim.Moje osebno mnenje je da v tem cal.mora imet krogla zacetno hitrost krepko cez 900m/s cene nedoseze svojega namena.ce ne vrjames si poglej paragrafe med 270win in 308win poglej energijo krogle poglej padec krogle na dolocenih metrih poglej parabolo leta krogle na koncu ugotovis da je 308 konkorencen samo do 100m kar je vec ga 270 krepko prekasa celo po energiji oziroma po julih.pises da imajo oz so imeli probleme z smodnikom res je zakaj so imeli probleme.a ves ta naboj ni bil prvotno mislen za 100m.takor kot vecinoma usi naboji,tudi ta izhaja iz vojske,prvotno ni bil mislen kot civilni naboj.po kmecko povedano za kak meter dlje rabis vec pujfra in bolsega ane pa se netilko da to use uzge.najbol bos opzil na pistolah predn gres cistit da je se nezgorjeni smodnik kje na zaklepu no pri tovarniski polnitvi se to naceloma ne dogaja pri domaci pa,ali pa se bolje pri trap uski poglej skozi cev.use ti bo jasno o cem nakladam zdej.se pa definitivno strinja stabo da ni precizen kaliber ce govorimo o nekem sniperskem streljanju za lovsko rabo je vec kot precizen.definitivno nisem napisal da pogine na mestu ampak da oblezi na mestu.ja z sst-jom sem postrelil okoli 50kom srnjadi se strinja da trga drobi ali kakrkol ze.ampak rajsi vidim da malo strga kot pa da jo nikoli ne najdem in dobesedno zagnije nekje.kdo ima to pusko v 270 naj kupi ameriske naboje potem zadeva sluzi tako kot mora v evropi ni razsirjen tako in je to useskupaj kr neki ni to to kar bi moglo biti.ce nevrjames poglej balisticni kartoncek drugace so pa super revije to.

kuglaabc
22. March 2009, 09:39
tinko balinko, sory tukaj sem ga pa pihnil, nisem vedel, da je med 6,9 mm in 7,62 mm taka razlika v hitrosti. Ja pa tudi parabola krogle in kar je bistvo kot praviš je .270 Win. bol za tiste končne strele, kar se daljave tiče.
Res je razlika, a srnjaka zadane 6,9 mm s hitrostjo 845m/s ali pa 7,62 s hitrostjo 795m/s.

krduš
22. March 2009, 10:13
Primerjati kalibre oziroma krogle med sabo, je glih tk ko ženske, vse služijo enakemu namenu samo da so ene lahko zelo dražje od drugih. Še zdaleč pa ni rečeno da so dražje boljše, so pa vsekakor lepše.

Bi pa vprašal katero znamko in kroglo največ uporabljate?

Sam imam najboljše izkušnje s s&b, SPCE. Naboji so cenovno zelo ugodni, 60%, divjadi mi obleži v ognju 30%, pa največ na 10m. (10% imam pa tudi priložnostnih strelov v vrat pa točno v srce, enega pa v nogo lansko sezono)
Sam imam izkušnje še s KS, normo vulkan, obe sta enkrat dražji. Z normo (mladiči) so sploh redko padli v ognju KS pa preveč trga.

tinko balinko
22. March 2009, 10:55
tinko balinko, sory tukaj sem ga pa pihnil, nisem vedel, da je med 6,9 mm in 7,62 mm taka razlika v hitrosti. Ja pa tudi parabola krogle in kar je bistvo kot praviš je .270 Win. bol za tiste končne strele, kar se daljave tiče.
Res je razlika, a srnjaka zadane 6,9 mm s hitrostjo 845m/s ali pa 7,62 s hitrostjo 795m/s.

eh pisem oooo 900m/s in vec ne pa o 845 kje si zdej to cifro naso.ok sej ni vazno

tinko balinko
22. March 2009, 11:05
eh pisem oooo 900m/s in vec ne pa o 845 kje si zdej to cifro naso.ok sej ni vazno

strl z normo 9.7g v cal.270win

Veper
22. March 2009, 13:22
Ha Tinko Balinko te primem za besedo v maju saj rad pridem v goste da spoznam tudi druga lovišča ,pa ne zaradi srnjaka ampak zaradi mogoče drugače nastavljenega lova in običajev in pa seveda nove lovske prijatelje spoznam. Ko boš pripravljen kar pokliči,pa bom naložil v vozilce nekaj kosov svojega lovskega orodja in bova izmenjala kakšno strokovno.:icon_lol:Ob drugi priliki pa ti meni vrneš obisk ,da ne bo ostalo samo pri enemu.:icon_wink:

tinko balinko
22. March 2009, 13:34
Ha Tinko Balinko te primem za besedo v maju saj rad pridem v goste da spoznam tudi druga lovišča ,pa ne zaradi srnjaka ampak zaradi mogoče drugače nastavljenega lova in običajev in pa seveda nove lovske prijatelje spoznam. Ko boš pripravljen kar pokliči,pa bom naložil v vozilce nekaj kosov svojega lovskega orodja in bova izmenjala kakšno strokovno.:icon_lol:Ob drugi priliki pa ti meni vrneš obisk ,da ne bo ostalo samo pri enemu.:icon_wink:

zmenjeno veper drzi kot pribito v juliju ali v avgustu.

Veper
22. March 2009, 13:51
Kar si rekel si rekel in se pač vidiva ko boš imel za to čas.:icon_lol:


Sedaj pa ponovno o 270Wkalibru.

n44p.
10. April 2009, 13:42
No sedaj pa je skrajni čas da nabavim strelivo za mojo risanico kalibra 270 win...
Katere firme sploh delajo naboje za ta kaliber in kaj priporočane... na kratko:P da se ne zapletemo spet..:D
mika me RWS KS sam je kr draga.. mogoče obstaja cenejša varjanta z isto kvaliteto??:D

JANEZ L
10. April 2009, 15:17
Lp!

Te kar dobro mika... Draga, zakaj?

Lovski zdravo
Janez L

n44p.
12. April 2009, 09:17
Ja relativno draga zadevca je to... ena krogla pride nekaj čez 2 €.. to je kar dosti...
Mika me pa zato, ker ima oče kar dobre izkušnje z RWS...:D

206
12. April 2009, 12:23
Winchester Supreme Ballistic Silvertip,Bellot BARNES XLC sta dva naboja s ceno okol 1,80 € za komad

n44p.
12. April 2009, 21:16
Winchester Supreme Ballistic Silvertip,Bellot BARNES XLC sta dva naboja s ceno okol 1,80 € za komadNo sta že dva, ki sta cenejša kot RWS:P

pikolis1980
13. April 2009, 08:31
No sta že dva, ki sta cenejša kot RWS:P

koliko pa postrelis da ti je skoda dati 2 € za komad.

sauer202
13. April 2009, 10:19
Šparanje pri lovski municiji se mi zdi totalna bedarija. Kupiš si eno res dobro kroglo, in s tisto jagaš. Mislim, koliko pa postreliš? 40 kosov divjadi na leto? Pa še to bi te prišla municija za to samo 100€. Povprečen jager, ki mogoče ustreli 2 kosa na leto, ga stane to 5€. Zdej za se preseravat na strelišču je pa itak škoda drage muncije (sam za to rabim Norma JaktMatch, po 1€ kos).

detel
13. April 2009, 12:01
A vedno premikaš križ, ko menjaš municijo ?

sauer202
13. April 2009, 14:15
Nop. Ker točno vem kam nese določena municija. EVO mi nese 4 cm nad piko na 100m, Norma JaktMatch pa 1cm levo in 1 cm pod piko. Tako da točno vem kam pomerit. Za RWS je itak značilno da nese višje kot druge municije, zgleda so bolj polnjeni naboji.

detel
13. April 2009, 14:18
Meni nosijo višje težje krogle.

n44p.
13. April 2009, 15:26
koliko pa postrelis da ti je skoda dati 2 € za komad.
No, saj če dobro premislim to res ne nanese tako veliko...:D

JANEZ L
23. April 2009, 18:15
Lp!

Škatlo telih nabojev Impala, sem kupil na sejmu v Salzburgu. Ima kdo izkušnje s temi naboji?
3527
3528

Levo RWS H- plašč, desno Impala
3529

Lovski zdravo
Janez L

kuje
23. April 2009, 20:41
Če znaš malo nemško pojdi na Wild und Hund forum.Tam boš našel morje podatkov o sami krogli ter o njenem učinku na divjad!Mislim,da je to ena bolj kontroverznih krogel v zadnjem času.

dolgin
24. April 2009, 08:54
Prosm de jo drug teden sprobaš "u živo" in mi poročaš! Ne vem,eni so zadovoljni zelo,eni je pa ne morejo "spljuvat do konca"! Tako kot povsod! Če boš zadel,bo zagotovo naredila svoje! Drugače pa se rajši drži une k jo imaš zraven slikano!!!!:icon_wink:

JANEZ L
24. April 2009, 09:57
Lp!

To vem sem bral in tudi možakar pri katerem sem kupil naboje me je založil z literaturo. Zanimalo me je če ima kdo izkušnje v praksi. Dolgin jutri preizkusim koliko nese drugače na 100 metrov, če jo bom pa preizkusil v živo pa še oklevam. Sigurno pa ne bom prestrelil puške in se bom kar leve držal...3537 Se je do sedaj izkazala in jih ima kar nekaj na vesti...

Lovski zdravo
Janez L

jereb
26. April 2009, 23:18
Slišal, ampak res samo slišal, da baje divjad pade ko snop, mesa pa tud nč ne ostane. Daj probaj pa javi, poslikaj da vidimo kaj pa kako.

detel
26. April 2009, 23:50
Bi znalo biti tako. Lahka kroglica, velika hitrost in energija, ki uničijo tkivo :icon_confused:

denis jež
28. April 2009, 08:03
Živjo
Kolikor je razvidno iz slik na strani od Impala bullets to niso razbijaške krogle,kljub temu da dosegajo v kalibru 308, z 5 gramskimi kroglami hitrosti okrog 1100m/s.
lp

JANEZ L
28. April 2009, 09:21
Lp!

Tako nastrel je za mano in kaj naj zapišem. Začuda nobene razlike (bistvene) od 8,4 g H- plašča. 4X streljal jaz, 1X kolega in vse v deset, tisto staro (črni krog, ne črna pika, da ne bo pomote). Tako, da bomo videli kakšne so poškodbe in kako pade...:icon_wink:

Lovski zdravo
Janez L

kuje
29. April 2009, 20:41
Poškodb ne bo!Kak lahek kos pa še zna naredit kakšen meter.Dober pogled ti želim!

JANEZ L
30. April 2009, 09:45
Lp!

Malo za oči... Nekaj detajlov iz moje "zveste" .270WIN...
3673367436753676

Lovski zdravo
Janez L

Prskač
30. April 2009, 10:15
Janez, lepo narejeno. Zgleda, da je bil mojster oblikovanja isti kot pri 9,3x62. :icon_wink:

detel
30. April 2009, 13:03
Se vidi kdo ma dnar :icon_lol::icon_biggrin::icon_wink:.

JANEZ L
4. May 2009, 11:42
Lp!

Takole patrone Južno Afriškega proizvajalca Imapala sem preizkusil tudi v "živo". Uplenil sem srnjaka. 6,5 gramska Light Solid (SL) krogla je svoje delo opravila brezhibno. Srnjak je šel še cca 30 metrov od nastrela. Objavljam fotografije in pričakujem komentarje.
Vstopna rana...
3733

Izstopna rana...
3734

Vstopna rana...
3736

Izstopna rana...
3737

Srnjak...
3738

Lovski zdravo
Janez L

andrej win
4. May 2009, 12:41
Lovski blagor Janez!

Po pričakovanjih nič prevelika izhodna rana,malo "plavega" mesa..:icon_wink:

Mogoče bi bilo dobro še slikat notranjost prsnega koša,bi se bolše vidl,kaj je res krogla naredila.
Verjetno je pa šel še 30 korakov,ker si mogoče za spoznanje preveč nazaj pogledau..:icon_neutral:

Če boš pa še kaj streljau,pa le dodaj sliko,da vidimo,kak je res ta Impala:icon_wink:

Dober pogled

detel
4. May 2009, 14:24
Izstopna rana kar velika, podplutba tudi, kar sem tudi pričakoval.

mugo
4. May 2009, 15:40
Izstopna rana kar velika, podplutba tudi, kar sem tudi pričakoval.

Če ja pa ta izstopna rana prevelika, potem pa res ne vem. Na srnjadi s tem kalibrom boš manjšo težko naredil.

andrej win
4. May 2009, 15:57
Če ja pa ta izstopna rana prevelika, potem pa res ne vem. Na srnjadi s tem kalibrom boš manjšo težko naredil.

Se pa strinjam z mugotom,ta izstopna rana velika le za dobra dva prsta..če bi zadel pa v "desetko",bi bila pa verjetno še manjša..

Vse kar je do 5 cm,je sprejemljivo-seveda pri lepih pravokotnih strelih:icon_wink:
Samo mal rebrce stran odščipneš,pa nisi nič na zgubi..

..moje mnenje..

Verjetno H-mantl lepš dela,al ne Janez?:icon_wink:

JANEZ L
4. May 2009, 18:04
Lp!


Verjetno je pa šel še 30 korakov,ker si mogoče za spoznanje preveč nazaj pogledau..:icon_neutral:

Nekako se je srnjak odločil, da ne bo "testni" za Impalo in jo je hotel popihati v varno zavetje gozda. Čeravno dobro vem kako se srnjaka ustavi tega nisem in sem ga streljal v koraku in to že kar hitrem. Zato tudi strel malo zadaj.


Izstopna rana kar velika, podplutba tudi, kar sem tudi pričakoval.

Izstopna enaka vstopni, premera dobra 2 centimetra. Podpludbe okoli rane so seveda samo bolj okoli jih pa ni, a ker je šel srnjak za Nimrod ga nisem mogel odreti. Bom pa prvi kos, ki ga zadržim zase.


Če ja pa ta izstopna rana prevelika, potem pa res ne vem. Na srnjadi s tem kalibrom boš manjšo težko naredil.

To pa podpišem!


Verjetno H-mantl lepš dela,al ne Janez?

Nikakor ne! Sama izstopna rana je veliko večja in če streljaš preveč na "desetko":icon_wink: so podpludbe zelo velike.:icon_confused:Bom ob prvi priliki predstavil učinek H- plašča.

Lovski zdravo
Janez L

tinko balinko
4. May 2009, 18:30
vhodna rana je pa res malo velika.zgleda kot da bi ga zadel z 12.7mm. mislim da bo bolje ce streljas z rws.ce se bos z tole kroglo spravil na kaksnega mladica bo najbrz bore malo ostalo od njega.dejstvo je da nemci so nemci crnci pa so samo za banane obirat..................:icon_lol::icon_lol::icon_ lol::icon_lol:

detel
4. May 2009, 18:43
To pa podpišem:icon_wink:

detel
4. May 2009, 18:44
Za pravo sliko je treba kos izkožit.

mugo
4. May 2009, 19:11
ejstvo je da nemci so nemci crnci pa so samo za banane obirat..................:icon_ lol:

Vse si povedal s tem o sebi.

Me prav zanima s kakšno kroglo v tem kalibru bi vidva naredila manjšo luknjo v srnjadi. Pa pustimo polnooplaščene krogle.

tinko balinko
4. May 2009, 20:17
Vse si povedal s tem o sebi.

Me prav zanima s kakšno kroglo v tem kalibru bi vidva naredila manjšo luknjo v srnjadi. Pa pustimo polnooplaščene krogle.

z usako mungo z usako evropsko kroglo je vhodna rana priblizna velikosti premera krogle usaka.na slikci se pa lepo vidi kako je od impale krogla ze ob najmansem stiku odprla.sicer nevem zakaj ker nepoznam strokturo te krogle,samo dejstvo je ob strelih na recimo 8kg mladica bi znal imeti strasne probleme pomoje.
pac sem zaveden slovenec in imam svoje mnenje na razlicne rase:icon_twisted::icon_twisted:

denis jež
4. May 2009, 20:21
vhodna rana je pa res malo velika.zgleda kot da bi ga zadel z 12.7mm. mislim da bo bolje ce streljas z rws.ce se bos z tole kroglo spravil na kaksnega mladica bo najbrz bore malo ostalo od njega.dejstvo je da nemci so nemci crnci pa so samo za banane obirat..................:icon_lol::icon_lol::icon_ lol::icon_lol:

Sej to kroglo sta razvila dva nemca ali avstrijca,tako da nimajo črnci nič pri tem razen to da jo izdelujejo v južni afriki.Imajo pa črnci druge kvalitete ki jim jih marsikdo zavida :D

tinko balinko
4. May 2009, 20:24
Sej to kroglo sta razvila dva nemca ali avstrijca,tako da nimajo črnci nič pri tem razen to da jo izdelujejo v južni afriki.Imajo pa črnci druge kvalitete ki jim jih marsikdo zavida :D

mislis denis jez da je to res :icon_biggrin::icon_biggrin: filmi so filmi resnica je lahko drugacna kdo bi vedel:icon_lol::icon_lol:

detel
4. May 2009, 20:37
Tinko, imaš prav. Ob stiku s kožo se je krogla "razpršila". Še nikoli nisem videl take vhodne rane. Mislim, da so podplutbe velike. Škoda, da ni Janez kos izkožil. Zadnji del krogle, ki je ostal cel pa je napravil izhod, ki pa ni tako majhen.

tinko balinko
4. May 2009, 20:48
predvsem bi pa uprasal tole,nikjer v litaraturi nisem se zasledilkaksni so stranski ucinki tako hitrih nabojev.dejstvo je da v cal.270win so zacetne hitrosti evropskih nabojih nekje med 850 in 900m/s.ta impala ima pa preblizno 1100m/s.zanima me predvsem za starejse orozje kaksna c. zasatava,ker po mojem mnenju se v teh nabojih ustvarjajo vecji pritiski in bi znal v skrajnem primeru dobiti tudi kaksen zaklep v glavo.sprasujem pa predusem zato ker sem ze dozivel da je jagru na streliscu iz jugoslovanske puske cal.223rem pri uporabi streliva 5.56nato utrgalo zaklep in ga je dobil v glavo.ali je pri hitrejsih nabojih vecja obrabljenost cevi...........ce ve kdo kaj v tej smeri naj pise:icon_biggrin::icon_study:

mugo
4. May 2009, 20:58
Impala krogle so drugačne od klasičnih. So za isti kaliber okrog 40 % lažje, od tod jim večja hitrost. So iz enega kosa, stružene iz zlitine, ki ne vsebuje svinca. So kompaktne, se ne deformirajo in ne zgubljajo mase, podobno kot klasične polnooplašene krogle. Firma ki jih izdeluje razlaga, da je običajno vhodna rana pri tej krogli 1,5 do 2 X premera krogle, izstopna pa nič večja.
Vsekakor krogla, ki je nekoliko drugačna od tistih, ki jih poznamo. In zato ni potrebno v naprej kritizirati, čenečesa ne poznamo. Rajši :icon_study::icon_study::icon_study::icon_study:

Več papiše tu:http://www.impalabullets.at/en/content/3.htm

tinko balinko
4. May 2009, 21:53
ves mungo a si ze videl da na uradnih straneh kaksno stvar kritizirajo.za njih je use naj naj in seveda njihovo je najbolse.o podrobnosti impale pa nebom komentiral ker nepoznam zadeve.predvsem me pa zanimajo moznosti poskodbe za orozje pri izredno hitrih kroglah pa nemislim tocno na impalo ampak na splosno:icon_biggrin:

zober
4. May 2009, 22:53
Ah tinko balinko res si en balinko hehe!

Slon
4. May 2009, 23:58
Ampak res eni ste pa res zaljubljeni v RWS. Pa naj vam povem zgodbico izpred dveh tednov. Imeli smo pristrelitev pušk pa je en možakar pred mano streljal z novo kupljeno RWS municijo (7x65R). Vstavi patron, pomeri potem pa klik; naboj ne poči. Odpre puško vsi si ogledujemo čudo in se strinjamo da je igla več kot dovolj udarila po netilki; nato vstavi naslednje tri naboje poči iz prve.

O.K. pač izmet.

Se pripravim jaz odprem novo škatlo RWS 5,6x52R (sicer uporabljam Normo, je pa možakar od katerega sem kupil puško uporabljal RWS, ter imel puško v nulo nastreljeno pa nisem menjal znamke...če dela pač dela), vstavim naboj, pomerim potem pa klik; naboj ne poči. Odprem puško pa se vsi zopet čudimo, udarjen dovolj poči pa ne. Naslednja dva počita iz prve.

Zgolj naklučje...za to ceno...?

Kljub napisanemu ne kritiziram povem pa, da sem bil pred nedavnim udeležen nekega streljanja z Kalašniki. Na kišti je bila letnica 1975 postrelil smo cca. 700 patronov pa tudi eden ni zatajil.

Sicer je napisano čisto mimo teme je pa replika vsem podalpskim čefurjem, ki mislijo, da je vse kar je narejeno pod okriljem germanskega orla sveto.

Slon
5. May 2009, 00:18
Naj se držim teme;

dobra puška, dober naboj, dober strelec, lep srnjak.

Lovski blagor Janez.

mugo
5. May 2009, 07:42
ves mungo a si ze videl da na uradnih straneh kaksno stvar kritizirajo.za njih je use naj naj in seveda njihovo je najbolse.o podrobnosti impale pa nebom komentiral ker nepoznam zadeve.

Lahko si ocene te ali katere druge krogle prebereš marsikje na internetu, na tujih forumih in še kje. Če ne verjameš proizvajalcu, mu pač ni treba, ampak tudi RWS svojih krogel ne pljuva v svoji reklami ampak jih hvali.
Kot si rekel, ne poznaš, pozanimal se tudi nisi, kritiziral si pa takoj. Tak apriori odklonilen odnos do vsega novega ne pelje nikamor, mislim da se na forumu moramo truditi to preseči. In predebatirati dejstva, slišati spoznanja in izkušnje drugih in bomo vsi kaj imeli od tega. Pa brez zamere.

dolgin
5. May 2009, 09:13
V zadnjih 10ih letih sem videl toliko "zatajenih" nabojev od RWS-a,da niti ne pomislim nanj (A ne Kolovski:icon_twisted:) Ne vem kaj jim je da delajo take naboje! Se pač zgodi,izmet pač,kot je napisal Slon,ampak pri Normi,S&B pa magar Igman ali PPU še nisem videl naboja ki ne bi vžgal....
Kar se pa tiče Janeza,pa lohk sam LB rečem,Springerju pa čestitke za fotoreportažo.....

lp

JANEZ L
5. May 2009, 09:22
Lp!


Še nikoli nisem videl take vhodne rane. Mislim, da so podplutbe velike. Škoda, da ni Janez kos izkožil.

Kos nisem izkožil zato, ker je srnjad občutno predraga, če bi vam povedal koliko pride kilogram, bi skočili v nebo in rekli zakaj njim Nimrod toliko nam pa xX manj. Oni so si bili sposobni izboriti dobro ceno, lovske družine pa ne! Zaradi tega nisem srnjaka izkožil. V družini bo, kot sem že povedal moja "zvesta" na srnjad molčala, ker bomo dali priložnost strokovno podkovanim in se bomo "streljači" vzdržali. Če pa kdo jeseni "reskira" enega mladiča v znanstvene namene in me nanj povabi, ga bom pa z veseljem izkožil in bodemo naredili študijo, kaj študijo, kar doktorske dizertacije se bomo lotili!


Tinko, imaš prav. Ob stiku s kožo se je krogla "razpršila". Zadnji del krogle, ki je ostal cel pa je napravil izhod, ki pa ni tako majhen.

Krogla ostane popolnoma cela, to kar si napisal velja za H- plašč. Tam se prva tretjina razprši, dve tretjini pa prebijeta nedeformirani, a še to velja, če gre krogla med rebri.

Lovski zdravo
Janez L

tinko balinko
5. May 2009, 15:22
prvo kot prvo slon ce se mas za cefurja je to tvoj problem.in naj ti razlozim da pod nasimi lepimi alpami zivimo slovenci sicer res da nas je malo ampak zivimo.cefurji pa vemo kdo so ane.kar se pa tice kvalitete moramo pa priznat da so nemske zadeve gledano celotno kar kvalitetne ze skozi zgodovino gledano,je bilo tako ane.
in mungo nisem kritiziral impale in ne hvalil rws.je pa dejstvo da je vhodna rana velika.ali to pomeni da se ob najmansem stiku krogla odpre......................

JANEZ L
5. May 2009, 16:17
Lp!

Če zna kdo nemško naj si prebere to...:icon_wink:

http://www.wild-web.net/main/mod23a.php?sid=&was=Jagdwaffen&was1=Erfahrungsberichte&was2=Impala%20%E2%80%93%20Der%20%20neutrale%20Test&rub=3&id=1

Lovski zdravo
Janez L

JANEZ L
5. May 2009, 16:23
Lp!

Še nekaj fotografij učinka Impale...sneto iz interneta...
Vstop...
3787
Izstop...
3788
3789
3790
3791

Lovski zdravo
Janez L

tinko balinko
5. May 2009, 16:48
Lp!

Če zna kdo nemško naj si prebere to...:icon_wink:

http://www.wild-web.net/main/mod23a.php?sid=&was=Jagdwaffen&was1=Erfahrungsberichte&was2=Impala%20%E2%80%93%20Der%20%20neutrale%20Test&rub=3&id=1

Lovski zdravo
Janez L

ce pa kdo ne zastopi pa da ta link v google in da prevedi to stran.sicer so nekatire besede cudne a se da razumet.
janez l. a se da to dobit kje v sloveniji.

JANEZ L
5. May 2009, 16:50
Lp!


.dejstvo je da v cal.270win so zacetne hitrosti evropskih nabojih nekje med 850 in 900m/s.ta impala ima pa preblizno 1100m/s.

RWS
895- 965 m/s

Sako
840 m/s

Norma
870- 957 m/s

Impala
1070 m/s

Sem malo :icon_study:

Lovski zdravo
Janez L

JANEZ L
5. May 2009, 16:51
Lp!


janez l. a se da to dobit kje v sloveniji.

Kot vem ne. Se bom pa pozanimal, drugače pa v Avstriji, saj jih tam za evropsko tržišče tudi polnijo.

Lovski zdravo
Janez L

tinko balinko
5. May 2009, 17:18
Lp!



RWS
895- 965 m/s

Sako
840 m/s

Norma
870- 957 m/s

Impala
1070 m/s

Sem malo :icon_study:

Lovski zdravo
Janez L

janez katera norma pa ima 957m/s ker imam ta kaliber in v celi vesolni sloveniji obstaja samo ena krogla od norme za ta kaliber 9,7g tip krogle sem pa pozabil mislim da je bil soft............ce se ne motim.in se ta je imel 850iz glave.
zal pa je slovenija zelo revna z naboji v tem .270win

detel
5. May 2009, 17:21
Krogla ostane cela :icon_confused:. Potem pa dajmo švasat z vojaško, ki je zastonj.

JANEZ L
5. May 2009, 17:48
Lp!

8,4 gramski Soft point ima začetno hitrost 957 m/s. Poglej si ta link.
http://www.norma.cc/default.asp?Lang=2#

Lovski zdravo
Janez L

tinko balinko
5. May 2009, 18:15
ja res je pa zacuda obstaja tudi vulkan krogla.v sloveniji pa kot da je ni kot da ne obstaja
a ves kaj me pa najbol cudi da sem imel na normini skatli v cal.270 napiasano softpoint 9.7g kot pa vidim na njihovi uradni strani to sploh ne ostaja.zdej mi pa res ni nic vec jasno
:icon_evil::icon_evil::icon_evil:

JANEZ L
5. May 2009, 18:19
Lp!

Ja Tinko tako je to ali povedano drugače, Človek se celo življenje uči zato, da "mrje", neveden... lepše povedano, seveda.3792

Lovski zdravo
Janez L

jereb
5. May 2009, 23:01
Janez LB in pohvale za "dizertacijo".

Kolikšna je vstopna in iztopna rana je še vedno vprašanje! En samcat primer ne da odgovora. Za vprašati se je tudi, ali morda ta krogla v tem kalibru ni prehuda za srnjad? ... Vprašanj je še več. Dobrodošlo bi bilo odpreti temo impala krogle in tja pošiljati slike. Tako bi dobili boljšo sliko o teh kroglah in učinkih na različni divjadi in različnih kalibrov.

Detel, če krogla ostane cela, je to le pozitivno, važno je, da se oblika spremeni! Deformacije pa so pri vojaških minimalne...

JANEZ L
6. May 2009, 09:34
Lp!

Ojla Jereb! Prvo Hvala! Hvala za Blagor in Hvala za idejo. Bom odprl novo temo o teh kroglah in nabojih.
Dejansko pa če si prebereš na straneh je to krogla za vse, saj ravno v tem mojem kalibru streljajo od ruševca do losa. Vem sliši se čudno, a je res. Krogla se v bistvu nič ne deformira, le površina krogle je zasnovana tako, da povzroča poškodbe.
Bom sedaj odprl novo temo.

Lovski zdravo
Janez L

dolgin
6. May 2009, 10:26
.zanima me predvsem za starejse orozje kaksna c. zasatava,ker po mojem mnenju se v teh nabojih ustvarjajo vecji pritiski in bi znal v skrajnem primeru dobiti tudi kaksen zaklep v glavo.sprasujem pa predusem zato ker sem ze dozivel da je jagru na streliscu iz jugoslovanske puske cal.223rem pri uporabi streliva 5.56nato utrgalo zaklep in ga je dobil v glavo.ali je pri hitrejsih nabojih vecja obrabljenost cevi...........ce ve kdo kaj v tej smeri naj pise:icon_biggrin::icon_study:

Ejejejejejjj,a si že kdaj slišal za tormentacijski preizkus orožja,to je tisto ki ti da "štempel" na puško (CIP)? No,če si,potem boš vedel da tam uporabijo še enkrat močnejše polnjenje od standarda za določen kaliber! To mora zdržat vsak kos orožja,sicer ne dobi žiga in ne more it v prodajo,pa naj bo to rus,jugoslovan al pa švaba! Kar pa se tiče tistega,ki je streljal 223 Nato in mu je zaradi tega utrgalo zaklep,pa je tudi malo iz trte izvita; ne pravim da to ni bilo res,ampak ni bilo zaradi tega!!! To bi se mu lahko zgodilo tudi z običnim čehom......

andrej win
4. June 2009, 11:21
vse bi blo ce bi kugla obstajala v kalibru 270win..:D

Nevem,če je kdo odgovoriu...270 win ima kroglo evolution,če se ne motim 10,1 gr..

denis jež
4. June 2009, 11:43
Živjo
Ne vem če jo ma,na uradni strani od RWS-a je ni za ta kaliber.
lkp

andrej win
4. June 2009, 11:59
Živjo
Ne vem če jo ma,na uradni strani od RWS-a je ni za ta kaliber.
lkp

Včer sem kupoval municijo za mojo novo krepalico in sem jo zaslediu v eni od trgovin v Celju..sicer le na spisku,iz katerega se da naročit:icon_neutral:
Cena pa je previsoka zame:icon_confused::icon_redface: (3,4 € po kosi)

JANEZ L
4. June 2009, 12:07
Lp!


Včer sem kupoval municijo za mojo novo krepalico in sem jo zaslediu v eni od trgovin v Celju..sicer le na spisku,iz katerega se da naročit:icon_neutral:
Cena pa je previsoka zame:icon_confused::icon_redface: (3,4 € po kosi)

Ali misliš RWS-ovo kroglo evolution za kaliber .270WIN???

Lovski zdravo
Janez L

andrej win
4. June 2009, 17:56
Lp!



Ali misliš RWS-ovo kroglo evolution za kaliber .270WIN???

Lovski zdravo
Janez L

...ammm ja,vsaj mislim,da sem to videu in slišau...:icon_confused: nism pa sigurn..:icon_redface:
Ampak mislim skor da 99 % je no..
Tud men se je zdel čudn,ker vem,da je za 7x65r in 7x64 najmanjša kroglca tega tipa,vsaj po prospektih,njihovi strani,..
Lahko pa da so dal to novi kaliber??:icon_study:

sauer202
4. June 2009, 18:30
EVO krogle v kalibru 270 Win ne delajo. Jo ni v najnovejšem katalogu od RWSa, niti na njihovi strani.

andrej win
4. June 2009, 19:58
EVO krogle v kalibru 270 Win ne delajo. Jo ni v najnovejšem katalogu od RWSa, niti na njihovi strani.

OK,potem je ni,samo js sem jo videl na ceniku,ker sem spraševal posebej za ta kaliber,zraven je bila tud sestra,ki je tud vidla in slišala,ko mi je ponujala kroglo evolution u tem kalibru in če se ne motim v teži 10,1 ali 10,3 (tu nekje)..

Nabavil je pa u nobenem primeru nebi,ker pomoje se da za dost nižjo ceno dobit kroglo,ki ji bo kar konkurenčna..:icon_study:

Bom pa nekaj uprašau,katera krogla bi pa potem še lahko bila od RWS za ta kaliber?? ponudila mi je KS 9,7,HM 8,4 in še eno kroglo:icon_study: ki pa ni biu TM...:icon_confused:

sauer202
4. June 2009, 20:47
Možno je: H-Mantel, T-Mantel in Kegelspitz. Kaj so tu ponudili, ne vem, ampak kaj drugega kot to od RWSa ne dobiš.
Zdej kar poznam situacijo, je dosti slovenskih trgovcev v takih trgovinah tako *****nih, da še sami ne vejo kaj prodajajo.
Zdej bom pa še enkrat povedal svoje mnenje, da kolikor krogel porabiš za strel na žival, jih plačaj in boš dobil kvaliteto. Moj kolega je s kalibrom 300 WSM ustrelil mislim da 6 ali 7 kosov srnjadi letos, od tega sem bil pri enem strelu priča tudi sam. Vsi bi rekli, to je razbijaški kaliber, sploh na dobrih 60 metrov, na kolikor je bil gumbar ustreljen. Pa to ni res. Evolution je za moje pojme super krogla, divjad pade na mestu in podpludb ni.
Sam sem sprobal preciznost, zadeva naredi prav lepo deteljico treh strelov, ki se držijo (kal .30-06, 100m). Tako da ne razmišljaj dosti, začni se cenit in si kupi škatlo Evolutiona.

n44p.
4. June 2009, 22:12
Možno je: H-Mantel, T-Mantel in Kegelspitz. Kaj so tu ponudili, ne vem, ampak kaj drugega kot to od RWSa ne dobiš.
Zdej kar poznam situacijo, je dosti slovenskih trgovcev v takih trgovinah tako *****nih, da še sami ne vejo kaj prodajajo.
Zdej bom pa še enkrat povedal svoje mnenje, da kolikor krogel porabiš za strel na žival, jih plačaj in boš dobil kvaliteto. Moj kolega je s kalibrom 300 WSM ustrelil mislim da 6 ali 7 kosov srnjadi letos, od tega sem bil pri enem strelu priča tudi sam. Vsi bi rekli, to je razbijaški kaliber, sploh na dobrih 60 metrov, na kolikor je bil gumbar ustreljen. Pa to ni res. Evolution je za moje pojme super krogla, divjad pade na mestu in podpludb ni.
Sam sem sprobal preciznost, zadeva naredi prav lepo deteljico treh strelov, ki se držijo (kal .30-06, 100m). Tako da ne razmišljaj dosti, začni se cenit in si kupi škatlo Evolutiona.
Je že res, da je Evolution dobra krogla, žal pa ta krogla ne obstaja v kalibru 270 Win, kot je bilo že rečeno!!!

sauer202
4. June 2009, 22:34
No, dobro, se opravičujem, to sem hotel na splošno povedati (da po mojem mišljenju ni pametno kupovati najcenejših nabojev). Recimo da imaš "once-in-a-lifetime" priložnost, vidiš neko trofejno žival, za medaljo, pa jo hočeš imeti, in se ti zgodi da ti naboj zataji. A se ni za pobutat po glavi in se vprašat, kaj je res vredno, da sem prišparal tistih 20€?
Da se pa dobiti krogle s podobnim efektom, recimo Barnes, Winchester, itd...

andrej win
4. June 2009, 22:48
No, dobro, se opravičujem, to sem hotel na splošno povedati (da po mojem mišljenju ni pametno kupovati najcenejših nabojev). Recimo da imaš "once-in-a-lifetime" priložnost, vidiš neko trofejno žival, za medaljo, pa jo hočeš imeti, in se ti zgodi da ti naboj zataji. A se ni za pobutat po glavi in se vprašat, kaj je res vredno, da sem prišparal tistih 20€?
Da se pa dobiti krogle s podobnim efektom, recimo Barnes, Winchester, itd...

"medalje" padajo tud z pocen municijo:icon_twisted::icon_twisted::icon_wink:
nimam dragih krogl,pa zaenkret ,da potrkam na les...evo sm..:icon_lol: ni še nobena zatajila,niti v slučaju,ko pa sploh nebi smela..

Če je pa ni,pa nevem kaj prodajajo pod 270 RWS za 3,4€ (hm-2,3€,tm-1,8€ in ks okol dva)
..dobil sem pa 4i ponudbe od RWS-a

Dobr,ni važn..

andrej win
5. June 2009, 13:42
Al pa poglejte kaj je povedal tinko pod zaporedno številko posta 142..
Na trgu se pojavljajo stvari,ki jih sploh n na spletnih straneh ,ki jih imajo proizvajalci:icon_confused:

Potemtakem,lahko da pa res obstaja evolution za 270 :icon_twisted::icon_twisted:

andrej win
19. June 2009, 10:30
Je že res, da je Evolution dobra krogla, žal pa ta krogla ne obstaja v kalibru 270 Win, kot je bilo že rečeno!!!

Evo,sigurno je krogla Evolution u kalibru 270 win..pred pou ure sm klicau u trgovino v Celju
10,3 g..cena za kos je 3,4 €
Baje da je prišla v ponudbo v mesecu juniju.

Sicer sem si naročiu drugo kroglo,vendar bom tudi to enkrat sprobau:icon_wink:

sauer202
19. June 2009, 11:09
Na RWSovi spletni strani jo še vedno ne vidim, tudi men novostmi ne.

denis jež
19. June 2009, 22:11
Živjo
danes sem jih mel v rokah in videl tudi rezultate na tarči. Tako da obstajajo. Čudno pa je da jih nikjer ne v katalogih na na spletu ni zaslediti.
lp

andrej win
19. June 2009, 23:22
Živjo
danes sem jih mel v rokah in videl tudi rezultate na tarči. Tako da obstajajo. Čudno pa je da jih nikjer ne v katalogih na na spletu ni zaslediti.
lp

In,kaki so ti rezultati?? :icon_twisted::icon_twisted:
V nekaterih tudi ni za 8x68S evolutiona..pa obstaja:icon_study:

denis jež
19. June 2009, 23:47
Živjo
Ma rezultati so okrog 2,5-3cm, sem pa videl samo tarčo tako da ne morem trdit zagotovo,ker je to strelal nekdo ki mu ne verjamem čisto vsega. Ampak glede na to da je v drugih kalibrih dokaj precizna verjamem da je tudi v 270 win. Jaz vsekakor zlepa ne grem s te krogle imam jo pa v 300 WSM kjer sem jo že kar dobro preizkusil,ter v 308,7x65R in 7x64 kjer pa jo še nisem preizkusil na divjadi.
lp

VETER Z URŠLE
6. August 2009, 14:38
ojla,
Andrej žal nisem slikal izhodne rane pa vendar, izhodna je bila enako velika kot pa vstopna rana, krogla je vstoila točno v pleče prebila 3 rebra in izstopila na vratu ( ker je srnjak stal malo postrani), ko sem ga pa iztrebil sem ugotovil da je priletel '' špriter '' tudi v jetra in jih uničil več kot eno tretino, mankal je tudi desni prekat pljuč, tako da ...
Jaz sem sam z to puško in enako kroglo uplenil medveda ( 130 kg ) pa je padel v ognju krogla je prebila oba plečeta..enako je bilo pri dedijo samo da je bil medo malo manjši.
Tudi rezultati na tarči so super, če imaš dovolj mirno roko lahko ustreliš kroglo v kroglo...

kuglaabc
6. August 2009, 14:42
Ej, Veter ..... aveš kaj je to kroglo v kroglo, ne pretiravat, mal sem pa že postrelal patronov pa ni glih tako.

andrej win
6. August 2009, 16:42
ojla,
Andrej žal nisem slikal izhodne rane pa vendar, izhodna je bila enako velika kot pa vstopna rana, krogla je vstoila točno v pleče prebila 3 rebra in izstopila na vratu ( ker je srnjak stal malo postrani), ko sem ga pa iztrebil sem ugotovil da je priletel '' špriter '' tudi v jetra in jih uničil več kot eno tretino, mankal je tudi desni prekat pljuč, tako da ...
Jaz sem sam z to puško in enako kroglo uplenil medveda ( 130 kg ) pa je padel v ognju krogla je prebila oba plečeta..enako je bilo pri dedijo samo da je bil medo malo manjši.
Tudi rezultati na tarči so super, če imaš dovolj mirno roko lahko ustreliš kroglo v kroglo...

Zelo zanimivo,ker sem slišal,da je to precej mehka krogla in če ob takem zadetku ostane toliko kompaktna,da je izstrel tako majhen, je verjetno zelo uporabna za vso našo divjad.
o natančnosti RWS-a nebi dvomil,je pa sigurn odvisno,s katero puško je bila krogla poslana u tarčo:icon_wink:

Hvaza za info veter:icon_smile:

andrej win
7. September 2009, 10:51
Sigurno je 270 odličen kaliber,ampak mene je razočaral takoj,ko sem ustrelil dva srnina mladička.
Mogoče napaka-premehka krogla...oba res zadeta malo nazaj,pa vendar.
Prvi streljan na 100 m ,padel v ognju,krogla S&B PTS 9,7g,kroglo je na sredi telesa 6 kg mladiča obrnilo za 45 stopinj,pošlodbe ...hmm,kar precejšnje.
2. mladič ,strel pod 100 metri,krogla RWS KS 9,7g,padel na mestu,na zunajnji pogled ne prevelike poškodbe,ko pa sm očistil,so se rebra še komaj da držala hrbtenice,na eno roko bi preštel koliko je bilo celih----:icon_neutral:

Krogle,ki so mi jo svetovali,nekateri,ki uporabljalo ta kaliber ,še nisem sprobal na divjadi --RWS H-mantel

Zato pa prilagam test S&B XLC 8,4g (stlačen papir ,malo manj kot 10cm in dva "fosna" 6 cm,stel na 95 m)...upam da slike dost povejo :icon_wink::icon_lol::icon_biggrin:

jancar
7. September 2009, 11:52
To blo pa fajn za drva kvat:icon_lol::icon_lol:

slauc123
7. September 2009, 13:06
Sigurno je 270 odličen kaliber,ampak mene je razočaral takoj,ko sem ustrelil dva srnina mladička.
Mogoče napaka-premehka krogla...oba res zadeta malo nazaj,pa vendar.
Prvi streljan na 100 m ,padel v ognju,krogla S&B PTS 9,7g,kroglo je na sredi telesa 6 kg mladiča obrnilo za 45 stopinj,pošlodbe ...hmm,kar precejšnje.
2. mladič ,strel pod 100 metri,krogla RWS KS 9,7g,padel na mestu,na zunajnji pogled ne prevelike poškodbe,ko pa sm očistil,so se rebra še komaj da držala hrbtenice,na eno roko bi preštel koliko je bilo celih----:icon_neutral:

Krogle,ki so mi jo svetovali,nekateri,ki uporabljalo ta kaliber ,še nisem sprobal na divjadi --RWS H-mantel

Zato pa prilagam test S&B XLC 8,4g (stlačen papir ,malo manj kot 10cm in dva "fosna" 6 cm,stel na 95 m)...upam da slike dost povejo :icon_wink::icon_lol::icon_biggrin:


Ej ti prjatu...eni bi takele fosne doma rabl...pa jih nimamo...ti pa strelaš v njih....matr matr.....:icon_lol:
Drgač pa....bogi mladički ja....če jih tale tvoja 270 zadane....

tinko balinko
7. September 2009, 17:00
a andrej sem ti dobre patroncke zrihto,ce ne za druzga za drve kalat bodo dobri.......in si ze uplenil kaj,no ko bos porocaj........
evo se moj prestrel 150m prvi levo probni potem pa popravek in trije zares.titan je pa titan

n44p.
7. September 2009, 21:17
Včeraj sem tudi jaz sprobal ta kaliber na srninem mladiču, in sicer s kroglo HP 8.4g na približno 80m
Mladič padel v ognju, izstopna rana pa je res malo večja:icon_wink:

Prepelicar
7. September 2009, 22:07
Ja 270 win. O njem se lahko debatira, kar je opazno tudi na tem forumu. Sam imam 270 win že deset let samo za lov iz visoke preže. Puška je izjemno natančna, praktično ni pogreške. Uporabljam krogle RWS 9,7g KS, vendar težja žival nikoli ne pade v ognju če niso prestreljene velike kosti, kljub velikim poškodbam, katere ta kaliber povzroča. Sam jelenjad in d. prašiča streljam v prvi "skočni" sklep, da ni potrebno dodatnih naporov z iskanjem zadete živali.

andrej win
8. September 2009, 21:36
Ja 270 win. O njem se lahko debatira, kar je opazno tudi na tem forumu. Sam imam 270 win že deset let samo za lov iz visoke preže. Puška je izjemno natančna, praktično ni pogreške. Uporabljam krogle RWS 9,7g KS, vendar težja žival nikoli ne pade v ognju če niso prestreljene velike kosti, kljub velikim poškodbam, katere ta kaliber povzroča. Sam jelenjad in d. prašiča streljam v prvi "skočni" sklep, da ni potrebno dodatnih naporov z iskanjem zadete živali.

Pomoje ni kaliber ta,ki povzroča take obširne poškodbe..to je ubistvu "evropski 7x64",s tem da se po večini uporabjajo lažje in s tem hitrejše krogle,ki se normalno da bolj razletijo kot pa težje in počasnejše z isto trdoto,zgradbo..

Zanimivo,da po tej mehki KS krogli ne padejo..ja vso energijo (skoraj) odda v divjad:icon_neutral:

jansedmak
11. January 2015, 16:27
Pozdravljeni! Zanima me ali se lahko z kroglo evolution,norma vulcan in geco expres v tem kalibru strelja vso divjad. Lp

jelenko
11. January 2015, 16:31
Pozdravljeni! Zanima me ali se lahko z kroglo evolution,norma vulcan in geco expres v tem kalibru strelja vso divjad. Lp

Kolega si pozabil napisat še geco PLUS :icon_wink: In zate je 30-06 in pika...hehehe Bighand

rws
11. January 2015, 19:33
Glede premera krogle v pravilniku piše premer krogle in ne kaliber, tako da skozi 270win cev grejo 7.02mm krogle in glede premera je dovolj, potem samo še poišči težo krogle kot mora bit in preveri energijo, pa je to to. Sploh pa ne vem, a si kupil lovski izpit da sprašuješ take bedarije?

šakal
11. January 2015, 19:44
Pozdravljeni! Zanima me ali se lahko z kroglo evolution,norma vulcan in geco expres v tem kalibru strelja vso divjad. Lp

Ne!!!

jansedmak
11. January 2015, 19:55
Glede premera krogle v pravilniku piše premer krogle in ne kaliber, tako da skozi 270win cev grejo 7.02mm krogle in glede premera je dovolj, potem samo še poišči težo krogle kot mora bit in preveri energijo, pa je to to. Sploh pa ne vem, a si kupil lovski izpit da sprašuješ take bedarije?

Nisem ga kupil samo uprašam za nasvet. Hvala za odgovor!

alojz1
11. January 2015, 20:25
Zelo ste pikolovski okrog centlnov, grainov in Joulov. Saj je prav, da poznamo zakonodajo. Ampak divjadi je vseeno z katero kroglo je slabo zadeta. Tu pa se naša etičnost neha. Da je le zakonu zadoščeno.
270 in 7x64 sta si zelo podobna. Čeprav je v naših glavah 270 bolj točna. Iz preprostega razloga. Dobro se obnese tudi pri ameriških strelcih. V praksi je pa tako. Če bi iz obeh streljali enako težke krogle je tudi grupa enaka. Vendar v 7x64 vsi rinejo okrog 11g, v 270 pa največ 9g. To pa ni za primerjat. Moj prijatelj strelja z 270 že vsaj 15 let vso divjad (pa ne malo) z 130 grain Core lokt. In to zelo uspešno. Prašiča okrog 100kg tudi na 460m. Pa ni treba nič iskati.

pikolis28
11. January 2015, 22:00
Sploh pa ne vem, a si kupil lovski izpit da sprašuješ take bedarije?

Ali ga ti nisi kupil?:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

pidog
11. January 2015, 22:03
A še ne boste nehali streljati:icon_lol: ... neumnosti; pa da nadaljujem. V 7x64 je Core lockt en k vredna. Pa ne zaradi gramaže. Vsaj po mojih ... in drugih izkušnjah.
Energija = hitrost x teža. Če vam krogle rijejo zemljo potem izberite manjši kaliber, gramažo, polnjenje, netilke tulce... Če ste zadovoljni kljub ritju zemlje se zavzemite za spremembo zakona itd (imejte v mislih tudi ne "bench" restarje:icon_wink:).

A se vam ne zdi že malo smešno klobasanje o vsem tem:icon_redface:
Sreča je samo, da imamo toliko "perfektnih" kalibrov in krogel, če ne, ne vem o čem bi se okrog tega sploh pogovarjali:hooray:

Dober pogled in grupa pod 3cm Vam želim!Bighand
Probajte z bezgovim pihalnikom; gramaža nizka, poškodbe nične, samo zadeti je treba:icon_lol:

alojz1
12. January 2015, 08:40
Energija = hitrost x teža.
Energija = (hitrost x hitrost) x teža /2
Veliko jeze je v tvojem postu, čeprav so smeški nalepljeni.

alojz1
12. January 2015, 09:39
Probajte z bezgovim pihalnikom; gramaža nizka, poškodbe nične, samo zadeti je treba:icon_lol:
Počasi boste taki, ki se norčujete iz daljših strelov, monolitnih krogel in še česa v manjšini.
Preberite prispevek urednika. Z malo vaje je bil zelo uspešen na 600m. Poudaril je tudi pomembnost krogel in izogib nepotrebnih poškodb divjačinskega mesa.