PDA

View Full Version : kaliber za polavtomatsko puško



trma
31. March 2008, 21:41
Zdravo vsem,

Vem, da je bilo že veliko govora, ampak odločam se v letošnjem letu za nakup polavtomatske puške. Zanimam se med Benneli-jem in Sauer S303. Cenovno mi je bolj všeč Benneli model Argo Comfortech (ameriška verzija R1). Na benneli usa, imajo model R1 realtree( http://www.benelliusa.com/firearms/r1rifle.tpl ) Ima kdo prav ta model -realtree? Se ga da dobiti pri nas? Proizvajalec zagovalja pri modelu Comfortech kar cca.40% manji odsun orožja zaradi "amortizerja v kopitu" (http://www.benelliusa.com/videoPlayer/index.php?id=13 ).

Vsekakor me zanimajo vaše izkušnje glede kalibra. Osebno imam 308 win. in sem prezadovoljen, ne vem pa kaj pomeni to pri polavtomatskem orožju. Določeni modeli niso dobavljivi v tem kalibru naprimer prav ta dva navedena modela. Mogoč izbor 30.06 Springfield ali 7x64...., omenjeno puško bi imel izključno za lov na d.prašiča.

lp

kuje
31. March 2008, 22:11
Če obstaja možnost nabavi 9,3X62.Večina polavtomatov ima cev okrog 51cm.Pri tej dolžini so najbolj optimalni kalibri 308,8X57,9,3X62. 30.06 ter 7X64 sta predestinirana za daljše cevi okrog 60cm.Pri Sauer ne boš imel težav z nabavo teh kalibrov.Lahko pa imaš potencialne težave z samim sistemom.V kolikor sem zasledil na Wild und Hund forumu se,kar precej pritožujejo nad samim delovanjem teh pušk.Kar velikokrat prihaja do zastojev!Pri Benelli-ju pa vem,da imajo 9,3X62 vsaj pri modelih Argo ter Argo Special.Za Comfortech pa ne vem.Vsekakor pa si oglej še Browning.Jaz sem imel Short Trac v kalibru 308win.Bil s puško zelo zadovoljen.Ampak je prevladala ljubezen do repetirke in sem jo nato prodal.Na vsak način pa odmisli nabojnike na več kot 2+1 zmogljivost.Polavtomtske puške s to kombinacijo nabojnika so dobro in mnogo cenejše nadomestilo dvocevnih krogelnih prelamač.Če se veliko udeležuješ skupnih lovov,kjer se lovi velika divjad je takšna puška taprava stvar.Lp.

Ganges
1. April 2008, 07:50
Če jo nameravaš uporabljati v glavnem za prašiče je tudi moj favorit 9,3x62. Odličen kaliber za te namene, ki sem ga spoznal šele v zadnjih letih in noben lastnik ga ni pokritiziral.

lp

janez valentic
1. April 2008, 07:55
Kaliber .308 win je od omenjenih najbolj mil, če ga zapakiraš v polavtomatko, še toliko bolj. Če pa ima še neko high-tech kopito, potem ga pa lahko z veseljem »matraš« na strelišču. 9,3x62 se dobro sliši, saj gotovo naredi večjo vstopno luknjo, samo odsun je večji pa cena streliva tudi.
Če imaš povprečne pujse težje od 200 kg potem je 9,3x62 boljši, če imaš težje od 500 kg pa vzemi vsaj .375 H&H. Bodimo realni. Povprečen pujs je težak okoli 55 kg. Zadet pujs ne bo čutil razlike med vsem naštetim je pa .308 win najcenejši, najbolj natančen,obstaja največja ponudba streliva, pa že imaš ga.
.308 po moči občutno ne zaostaja za 30-06, vsaj ne pri kroglah teže do 11,7 g. Že čisto iz logističnih razlogov se lahko odločiš za isti kaliber.
Mislim da imajo pri Koptex-u zadevo tudi na zalogi (dvomim da v realtree).

Jaz sem za. Pa naj bo repetirka, polavtomatka, prelemača, kopito iz orehove korenine, bukavo, plastično, črno, maskirnega vzorca ali rožnate barve.

Ganges
1. April 2008, 08:01
Za te pujske, ki jih ti omenjaš in jih je res največ je prav gotovo dovolj, za kakšne večje prašiče pa je dobro imeti kaj v rezervi. Je kolega lani streljal 2 merjasca tam cca 130 kg s kalibrom 7x64 in krogla ni prebila, niti ni bilo kaplje krvi 200m, tam pa je prašič ležal. Zato imam pri prašičih vedno raje nekaj rezerve. Tudi odsun ni tak problem pri polavtomatskem orožju, saj je recimo v kalibru 9,3x62 isti ali manjši kot v repetirki 30-06, zaradi samega delovanja sistema. Je pa nekoliko dražja municija.

P.S.: A ti bi res rožnato kopito? Ti ga zrihtam ugodno :icon_lol:

dolgin
1. April 2008, 09:26
Sej ni tolk slabo če ga ni prebilo,je vsaj vso energijo ed krogle pobral pujs! Za izstrel ni garancije! Na to vpliva mnogo dejavnikov - ali je zadeza kost,letni čas (koža)......! Pred leti je oče streljal merjasca na 30 metrov z 30.06 ,krogla sierra game king 9,7 g pa ga ni prebilo! Zadet je bil za plečko! Bilo je konec decembra!!!
Je pa res,da rezerva ne škodi zdravju (vsaj tvojemu ne:icon_lol:)!

marjanko
1. April 2008, 09:52
Imel sem dve polavtomatski risanici in sicer v kal.308 W in 30-06.. V lovišču imamo srnjad in jelenjad pa tudi nekaj prašičev se vsako leto odstreli. Sam sem z obema kalibroma polavtomatk odstrelil kar nekaj divjadi, seveda največ srnjadi in jelenjadi, pa samo par prašičev. Iz mojih lastnih izkušenj je za odstrel jelenjadi in prašičev kal. 30-06 krepko boljši. Res se kalibra po tehničnih podatkih le malo razlikujeta. vendar pa vidiš na odstrelu žive divjadi veliko razliko. Sploh če gre mogoče za malo daljše strele na jelenjad ali prašiče je ta razlika krepko prisotna. Imel sem kal.30-06 več kot tri desetletja, zdaj imam 308W, zato vidim to razliko. Saj sta oba dobra, samo iz razlogov ki sem jih navedel bi se sam odločil pri nakupu nove polavtomatke brezpogojno za 30-06.

andrej win
1. April 2008, 09:54
Pred leti je oče streljal merjasca na 30 metrov z 30.06 ,krogla sierra game king 9,7 g pa ga ni prebilo!

ali obstaja 9.7 game king za cal. .30??? js vem samo za 11,7g.

ja,je pa res dolgin,kar si napisal,vcasih je tudi nemogoce mogoce..vcasih se naredi,da streljas prasica,gre krogla skozi,brez scetine in brez krvi(v snegu),potem pa vidis cez 20 metrov kako je pujs dobesedno v "zraku poginu",ob skoku..

no zaj pa le nadaljujte s temo...hvala

lp

janez valentic
1. April 2008, 10:17
Prepričan sem, da izbiri kalibra posvečamo bistveno preveč pozornosti, glede na to koliko jo ta tema zasluži. Veljavni standardi minimalne moči so več kot zadovoljivi.Več pozornost bi morali posvečati izboljšanju strelskih sposobnosti.
Ne samo pri nas, ampak tudi širše, je prisotno prepričanje da lahko večji (močnejši) kaliber nudi nekakšno rezervo pri slabih (slabših) strelih. To je navaden mit.
Prav tako je mit, da divjad pada v ognju, vsaj če to pomeni divjad, ki nima poškodb hrbtenjače ali možgan in da postane takoj po zadetku negibna.
Prvo šteje dober zadetek, potem oddaja energije tam kjer šteje (v telesu in ne za telesom divjadi).
Če zadaneš divjad prečno v pleče in krogla potuje skozi prsno in trebušno votlino ter se ustavi v stegnu ali gre v tem primeru za premalo prebojno kroglo? Je v takem primeru kaj narobe s težo krogle, njenim premerom ali konstrukcijo?
Če streljaš na divjad pravokotno in jo zadaneš v pleče, krogla pa konča pod kožo na plečetu na drugi strani ali jo to potem premalo prebojna krogla?
Kdor je prepričan ,da mora prevrtati vsako divjad, ne glede na težo in kot streljanja, naj uporablja samo polnooplaščene krogle.
Prav tako kot preveč pozornosti namenjamo kalibru (nedvoumna oznaka naboja po npr. CIP) tudi preveč pozornosti namenjamo izbiri konstrukcije oz. blagovne znamke krogle. Skorajda ne najdemo slabih krogel, malo pozornosti pri izbiri primerne teže zadošča.

janez valentic
1. April 2008, 10:21
Pred leti je oče streljal merjasca na 30 metrov z 30.06 ,krogla sierra game king 9,7 g pa ga ni prebilo!

ali obstaja 9.7 game king za cal. .30??? js vem samo za 11,7g.

ja,je pa res dolgin,kar si napisal,vcasih je tudi nemogoce mogoce..vcasih se naredi,da streljas prasica,gre krogla skozi,brez scetine in brez krvi(v snegu),potem pa vidis cez 20 metrov kako je pujs dobesedno v "zraku poginu",ob skoku..

no zaj pa le nadaljujte s temo...hvala

lp

Ja, game king obstaja v teži 9,7, je pa zelo mehka krogla in na blizu (npr. 30m)
pri polni hirosti (ca 900m/s) ne more ravno prodirati. V kalibru in hitrosti primerna predvsem za srnjad in košutarijo.

marjanko
1. April 2008, 10:55
Ja krogla SIERRA v teži 9,7 grama obstaja saj jo imam že vrsto let. Sploh pa ni mehka. Pri strelu na košuto-telico s preže ns cca. 80m malo v špico to je v prednji del leve plečke je šla krogla potem po telesu prečno do zadnjega stegna, kjer je tik pod kožo tudi ostala. Pred izkoženjem je bila vidno mesto ki je z otipom bila tudi locirana. Po izkoženju sem jo vzel in jo imam. Da ni mehka, dokazuje to, da je prednji del lepo odprto zaobljen, dobra polovica krogle pa je popolnoma cela. Pomembno je pa to, da je košuta po strelu odskočila le kakih 20m in tam obležala. Streljal sem s kalibrom 308W. Ker pa kaj nekaj odstrelim, oddam strel za plečko, torej pravokotno na divjad in v kal, 30-06 in v kal.308W še nisem imel primera, da ne bi prišlo do izstrela. Seveda pa streli niso pri nobenemu dvakrat enaki. Prej sem uporabljal krogle Nosler Partition nekaj zadnjih let pa polrg KS največ SIERRA GAME KING spitz boat teil v teži 150 grains.

janez valentic
1. April 2008, 10:59
A za pujse ne bi bilo 10,7 gr bolje?

kuje
1. April 2008, 11:15
Za pujsa je 8g več kot dovolj!:icon_smile:

janez valentic
1. April 2008, 11:18
A +P ali standard 9mmL?

kuje
1. April 2008, 11:20
Kjg!!!

janez valentic
1. April 2008, 11:22
No še en "naravovarstvenik", ki ne prenese svinca.

kuje
1. April 2008, 11:27
Svinec me ne moti!Me pa vedno zanimajo nove stvari.Preciznost odlična kako bo pa krogla delovala na divjad pa vam bom sproti obveščal!

janez valentic
1. April 2008, 12:06
Svinec me ne moti!Me pa vedno zanimajo nove stvari.Preciznost odlična kako bo pa krogla delovala na divjad pa vam bom sproti obveščal!
Mislim da ne divjad ne bo delovala najbolje.

kuje
1. April 2008, 13:03
Se strinjam!:icon_lol:

janez valentic
1. April 2008, 13:40
:icon_lol:

andrej win
1. April 2008, 15:51
Ja krogla SIERRA v teži 9,7 grama obstaja saj jo imam že vrsto let....

Torej imas game king 9,7 gr za .308Win?? al imas SPCE z robom- stari ceh?
newem ker js imam 11,7gr za 308,za 9,7 pa res se nisem zasledil,niti pri ancelji,ki je zastopnik za sierro..:icon_redface: ce jo imas,(game king 9,7) mi povej kje jo kupujes-na ZS,ker smo ze popolnoma mimo teme uzgal:icon_wink:

lp

trma
1. April 2008, 22:29
Za te pujske, ki jih ti omenjaš in jih je res največ je prav gotovo dovolj, za kakšne večje prašiče pa je dobro imeti kaj v rezervi. Je kolega lani streljal 2 merjasca tam cca 130 kg s kalibrom 7x64 in krogla ni prebila, niti ni bilo kaplje krvi 200m, tam pa je prašič ležal. Zato imam pri prašičih vedno raje nekaj rezerve. Tudi odsun ni tak problem pri polavtomatskem orožju, saj je recimo v kalibru 9,3x62 isti ali manjši kot v repetirki 30-06, zaradi samega delovanja sistema. Je pa nekoliko dražja municija.

P.S.: A ti bi res rožnato kopito? Ti ga zrihtam ugodno :icon_lol:

Sam imam manliherco pro hunter, plastično kopito. puško ne morem prehvaliti, natančnost fenomenalna, kaliber 308 win., Gledal sem tudi Browning, kolega jo ima, puškar mi je rekel da je težje za čistiti-komoro.... njihovi modeli so mi tudi všeč. Veliko mi je predlagalo kaliber 9,3, ampak bojim se, da ni prevelik odsun. Prašiče pa imamo tam cca. 80 kg. Zato mislim da bi kaliber 308 in podobno zadoščal. Ogreval sem se tudi za expres, ampak kolega je kupil sabatti in nikakor ni mogel oba zadetka spraviti v 10cm krog.

lp

janez valentic
2. April 2008, 10:19
Torej imas game king 9,7 gr za .308Win?? al imas SPCE z robom- stari ceh?
newem ker js imam 11,7gr za 308,za 9,7 pa res se nisem zasledil,niti pri ancelji,ki je zastopnik za sierro..:icon_redface: ce jo imas,(game king 9,7) mi povej kje jo kupujes-na ZS,ker smo ze popolnoma mimo teme uzgal:icon_wink:

lp

Krogle si pakira sam.

dolgin
2. April 2008, 10:45
:icon_lol::icon_lol:

pico_pek
6. September 2012, 10:44
Zanima me vaše mnenje glede izbire kalibra pri polavtomatski puški Sauer S303 forest xt. Ker nemški proizvajalec ne izdeluje teh modelov v .308W kalibru, se je potrebno odločiti med ostalimi dobavljivimi kalibri. Vaše mnenje : 30.06 ali 8x57IS ? Ali je res, tako kot sem prebral v reviji kaliber, da je za polavtomatsko puško pomembno, da je tulec čimkrajši ?

Hvala za odgovore vnaprej

Tomaž Ražman
6. September 2012, 11:14
Dolzina tulca nima nobene veze pri polavtomatski puski... Ti se odloci za kaliber primeren za divjad ki jo bos lovil... ce kupujes pap bos verjetno jagal pujse, tako da izberi temu primerno...

Drugac pa je sistem pri vseh pap puskah enak, tako za 308 kot 30-06...

Ne prezri tudi 9.3x62 ki je po mohe najpametnejsa izbira in naj te ne zavedejo kaki jagri ki pravijo da je 9.3 premocen in kaj ti vem se kaj...

tinko balinko
6. September 2012, 12:34
Ma vezo......dalsi kot je tulec vecja je moznost zastoja.Browningi vem da zajebavajo pri 30-06 pri 308pa lepo funkcionirajo....

muzikant
6. September 2012, 12:48
Sam sem imel PAP v kalibrih 30-06(Browing) in 8x57IS(S303) ,streljal pa še z 300WinMag in to veliko, pa ni bilo nobenega zastoja.

Zastoji so posledica neprimerne municije.

Če boš kupil Sauer 303, ne moreš zgrašit. Poglej si model Synchro z BlackMagic sprožilcem.

Ker vask teden sprašuješ za drug model puške, me zanima če si dejansko kupil kaj od tega ali si malo krajšaš čas ?

alojz1
6. September 2012, 12:57
PAP je čisto v redu z ustreznim strelivom. Kot je napisano zgoraj.
Problem je večinoma pri njihovih lastnikih.

pico_pek
6. September 2012, 21:32
Hvala za odgovore, Muzikant - eni pa nismo taki, da jagamo samo z eno puško :icon_lol:

muzikant
6. September 2012, 22:14
Hvala za odgovore, Muzikant - eni pa nismo taki, da jagamo samo z eno puško :icon_lol:

No ne vem, če si se ravno na pravega obrnil.:icon_wink:

Tomaž Ražman
6. September 2012, 22:43
No ne vem, če si se ravno na pravega obrnil.:icon_wink:

Po moje jih je malo takih ki z eno puško jagajo... :icon_lol: