PDA

View Full Version : Geco



Strani : 1 [2] 3

Markysprej
1. June 2012, 16:58
ojoj. pričakovati, da bodo v slovenskih lovskih 'trgovinah' imeli izbiro je pa malce neodgovorno...

main757
3. June 2012, 20:06
Geco je bil spet v akciji. Na sliki je izstrelna rana na gumbarju.

Sršen
3. June 2012, 20:17
Se opravičujem.:icon_cry::icon_cry: ampak ga v naši okolici v nobeni trgovini nisem zasledil.
Opravičilo sprejeto.

ajka1
3. June 2012, 21:43
Slika izstopne rane pri srnjaku ( vstopna je tik za lečetom)

alojz1
4. June 2012, 18:44
Aljoša je dobro ?
100m, 3 streli, krogla Amax 150 grain, N130, 42 grain.
In seveda 308.

jobizer
5. June 2012, 16:11
To si ti naluknjal brez streljanja:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Fuchs
7. June 2012, 01:07
Ali ima morda kdo podatek o balističnem koeficientu za GEKO?
soft point
8x57js
185gr
12g

jobizer
10. June 2012, 13:03
Včeraj preizkusil geco 10g .Višina ista kot češka spce 11,2 g je pa geco 4 cm desno.(7x64)

main757
11. June 2012, 23:15
Geco 7x57 je bil danes spet v akciji. Mladica je streljana na 110m je šla še cca. 30m. Obilna krvna sled.

jobizer
20. July 2012, 22:11
Danes prvič streljal z geco 10g. Lisička padla v ognju na caa100m

main757
13. August 2012, 09:28
Geco je bil včeraj zvečer spet v akciji, ozimec 16 kg je počakal na mestu.

Igoman
13. August 2012, 16:32
Geco je bil včeraj zvečer spet v akciji, ozimec 16 kg je počakal na mestu.

Geco plus?

main757
13. August 2012, 16:40
Teilmantl

Fuchs
14. August 2012, 12:41
kakšne poškodbe so na mesu na srnjadi pri uporabi GECO -softpoint 8x57?

alojz1
14. August 2012, 15:59
kakšne poškodbe so na mesu na srnjadi pri uporabi GECO -softpoint 8x57?
Zelo podobno kot pri gamsu ali muflonu.:icon_lol:
Saj vem, da je odgovor neumesten. Ampak takih vprašanj je veliko. In potem padajo ocene na podlagi enega ali par strelov.
Dovolj in objektivno oceno dobiš že na internetu. Pravilo je pa tako. Krogla, ki naredi zelo malo poškodb včasih omogoča kratek beg. Predvsem v prsku.
Tista, ki pa razbije (običajno softpoint) pa divjad pade. Prva da vedno izstrel, druga pa ne vedno (pri težji divjadi).
Sedaj pa sam preizkusi Geco softpoint in Grom. Pa objektivno poročaj.

Fuchs
16. August 2012, 01:26
Pri meni je problem, da ima puška precej zdelano cev...
Običajna oblika krogle povzroča prevelik raztros, zato sem iskal podolgovato obliko krogle, ki se obnese v slabčih ceveh.
GEKO softpoint je precej podolgovata in dobro nalega v cevi, zato sem dosegel zelo majhen raztros.....znotraj 3-4 cm.
Vse ostale krogle so letele zelo narazen.

Ker sem puško kupil pred kratkim, še jo nisem "krstil"...

alojz1
16. August 2012, 07:23
GEKO softpoint je precej podolgovata in dobro nalega v cevi, zato sem dosegel zelo majhen raztros.....znotraj 3-4 cm.
Vse ostale krogle so letele zelo narazen.
Ker sem puško kupil pred kratkim, še jo nisem "krstil"...
Potem nimaš možnosti izbire ampak si postavljen pred dejstvo.
Mi je pa tvoja utemeljitev nerazumljiva.

Fuchs
16. August 2012, 11:04
...v prihodnosti bom preizkusil še natančnost z RWS ID clasic in z impala kroglo...

alojz1
16. August 2012, 11:43
...v prihodnosti bom preizkusil še natančnost z RWS ID clasic in z impala kroglo...
Ko boš poizkusil Impalo takoj objavi rezultat. Jaz dvomim, da bo bolje.
Če je cev obrabljena bi bila verjetno boljša Grom. Baker je lažji od svinca zato je krogla daljša. So tudi poceni (20 € škatla). Vendar samo 7mm, 30 in 8mm.

main757
16. August 2012, 16:45
Če je cev obrabljena bi bila verjetno boljša Grom.

Nam forumcem lahko to malo bolj razložiš?

alojz1
16. August 2012, 17:08
Sam si ugotovil, da daljše krogle bolje strelja.
Impala je kratka (lahka) in ima razbremenilne žlebove zaradi trdega materiala.
Grom pa je iz bakra zato je enako težka krogla kar občutno daljša.
Torej je povšina vtisnjenih žlebov na krogli večja.
Premer je pa pri vseh kroglah istega kalibra enak.

main757
16. August 2012, 17:17
Geco teilmantl je ena najbolj svinčenih krogel. Ima zelo tanek plašček in ogromno svinca.
Fuchs je z njo ustrelil grupo 3-4 cm. Torej je s kratko kroglo ustrelil zelo dobro grupo za lovske potrebe.

alojz1
16. August 2012, 17:42
zato sem iskal podolgovato obliko krogle, ki se obnese v slabčih ceveh.

Bolj podolgovate kot je bakrena ne boš našel.
Se pa sedaj zmenimo z katero je bolje streljal. Kratko ali podolgovato.
O kakšni puški pa govorimo? Če je karabinka je treba samo malo cevi odrezati.

main757
16. August 2012, 17:52
Če ima Fuchs zdelano cev potem lahko strelja s čimerkoli, pa ne bo imel normalne grupe. Ampak po moje je njegova cev ok.

main757
16. August 2012, 17:58
Ozimec, streljan na cca. 20m, kjer je energija krogle geco SP še čez 3000J. Kaliber 7x57. Ozimec ni naredil niti koraka. Na sliki je izstrelna rana.

alojz1
17. August 2012, 11:08
Z takim strelom bi padlo vse.
Pri tem sem se spomnil tale vic.
Dva otroka se pogovarjata čigav dedi je bil bolj pogumen.
Mojega je na soški fronti granata v glavo zadela, pa ni niti pisnil.

cviček
17. August 2012, 11:40
Bolj podolgovate kot je bakrena ne boš našel.
Se pa sedaj zmenimo z katero je bolje streljal. Kratko ali podolgovato.
O kakšni puški pa govorimo? Če je karabinka je treba samo malo cevi odrezati.

bokarica 7x65R

Fuchs
17. August 2012, 12:55
8x57 zastava

alojz1
17. August 2012, 13:19
8x57 zastava

Edina puška na katero sem naletel, da je trosila je bila takšna.
Zato, ker je lastnik streljal vse mogoče vojaške naboje. Tudi zarjavele z železnim plaščem. Smodnik in netilka (vojaških nabojev) sta zelo korozivna. Proti ustju je obraba največja. Zato je edino možno zamenjava cevi ali njeno skrajšanje.
Seveda pa puškar prej preveri stanje z posebnim orodjem.
Fuchs napiši kako si ukrepal. Me zanima, če se motim.

Fuchs
20. August 2012, 15:15
zaenkrat še vedno na Geco....

Ko bom začel sam polnit , pa bom eksperimentiral...

Opremo za polnjenje že imam, sam tečaj še moram nardit...a kdo ve kje je tečaj?

206
20. August 2012, 15:19
ponavadi septembra v Tacnu

toma
27. September 2012, 15:36
a kdo strelja geco plus in kako se obnese?kal.7x64

lunj
28. September 2012, 14:49
a kdo strelja geco plus in kako se obnese?kal.7x64

Kakor vem ga v tem kalibru še ni, je pa obljubljeno, da bo. V kalibru 308 Win pa se obnese odlično.

zober
10. October 2012, 22:05
Ta geco plus(posedujem 308) mislim da je bolj za težjo divjad od srnjadi naprej!

dik
10. October 2012, 22:08
kaj pa ti streljaš človek manjšega od srnjadi z 308??????

zober
10. October 2012, 22:22
Mislim da za srnjad ni ravno prava krogla,moje dosedanje izkušnje!

mprimoz
11. October 2012, 07:23
Mislim da za srnjad ni ravno prava krogla,moje dosedanje izkušnje!

Zober, podaj malce podrobnejši opis tvojih izkušenj z geco plus.

Jaz sem letos z geco plus v 30-06 uplenil tri kose srnjadi 1+. Vsi trije zadeti za plečko in odskočili 30-40 m. Krvna sled obilna, minimalne poškodbe na mesu.

zober
11. October 2012, 22:46
Res ena srna je padla v ognju zadetek v mehko,drugi kom sploh ni nakazal zadetka(sem mislil da sem popolnama zgrešil)čist šolski strel,tretji kom. nakazal nastrel ampak je zgledal kot da je zadet v mehko,pa spet lepo za plečetom,krvna sled od začetka po malo na koncu velik,gre pa res tam do 50 metrov,kaj pa ekspres krogla>?

main757
26. October 2012, 22:27
Geco v kalibru 7x57 je bil danes spet v akciji.
Mladič moški je padel v ognju. Strelna razdalja 103m. Geco je zakon.

Ahiles
27. October 2012, 10:21
ali kdo uporablja Geco Express v .308 win ali primerljivem kalibru? kakšne so izkušnje? seveda govorimo predvsem za lažjo parkljasto divjad...

rws
27. October 2012, 11:14
Geco v kalibru 7x57 je bil danes spet v akciji.
Mladič moški je padel v ognju. Strelna razdalja 103m. Geco je zakon.

Če ti je Geco zakon, si verjetno streljal bore malo krogel:icon_wink:

main757
28. October 2012, 20:17
Misliš na količino ali na vrsto krogle?

pzaksek
28. October 2012, 22:00
Geco je dokaj poceni in še natančna municija. Je pa res, da je nekoliko mehkejši. Npr pri barnesu se mi zgodi, da divjad pade po 50 m in tudi krvna sled je bila pri gamsu zelo slaba--> geco glede krvne sledi nima problemov:limona:
Za treniranje in streljane v tarčo je gecoo prav vredu.

rws
28. October 2012, 22:36
čist preveč klasična krogla, za srnjad ok, za težjo divjad premehka.
Totalno me pa odvrne močan odsun geco nabojev, preveč rad nabijam na tarčo, da bi trpel hude povratne udarce:icon_lol:

pzaksek, predvidevam da imaš Barnesa od čehov, tsx je pretrd za male hitrosti in ob strelu med rebra se zna zgodit, da se skor ne odpre.

main757
29. October 2012, 21:22
Danes je spet močno počilo. Geco je bil v akciji. Lanjska mladica, zadeta za čisto desetko na 120m, je šla še 40m. Izstrelna rana v velikosti vstrelne rane. Močna krvna sled.

pzaksek
29. October 2012, 22:18
pzaksek, predvidevam da imaš Barnesa od čehov, tsx je pretrd za male hitrosti in ob strelu med rebra se zna zgodit, da se skor ne odpre.

Imam od sakota filane POWERHEAD (kugle Barnes TSX) jih pa imam tudi domače izdelave polnjene.
Kaj si mislil s tem :Barnes od čehov, da delajo barnesa na češke (izključno krogle?)

Sedaj imam napolnjeno lapua mega, pa da vidimo :P naslednji so pa prvi partizan.:limona:

Markysprej
30. October 2012, 07:55
kaj pa nove krogle od gecota se vam ne dopadejo?
sam ga ne uporabljam, nekateri pa že vrsto let prisegajo nanj (SP) za srnjad.

Tomaž Ražman
30. October 2012, 13:13
Imam od sakota filane POWERHEAD (kugle Barnes TSX) jih pa imam tudi domače izdelave polnjene.
Kaj si mislil s tem :Barnes od čehov, da delajo barnesa na češke (izključno krogle?)

Sedaj imam napolnjeno lapua mega, pa da vidimo :P naslednji so pa prvi partizan.:limona:

Z geco nimam nikakršnih izkušenj in mislim da bo tako tudi ostalo, za pogone sem si pa tudi jaz za 9,3 lapuo mega napolnu in komaj cakam za kako izkušnjo objavit...

main757
1. November 2012, 20:15
Lanjska mladica. Na sliki sta vstopna in izstopna rana. Na vstopni rani je krogla prijela rob rebra, na izstopni pa direkt v rebro. Nobenih poškodb, nobenih podpludb. Slike spodaj.

merjasec
13. November 2012, 13:29
Jaz lahko rečem, da je geco dobro strelivo za srnjad, padala v ognju, pri prašičih pa nisem najbolj zadovoljen. Uplenil letos 3 prašiče poleti lanščaka cca. 50 kg in na skupnih lovih 2 ozimca cca. 30 kg, nazadnje v nedeljo, nobeden ni padel v ognju, tudi krogla jih ni prebila. Streljani pa vsi na 15 do 40 m. Nimam pa izkušenj z novimi kroglami GECO, kako se kaj obnesejo. Tko, da bomo nabavili novo strelivo z bolj trdo kroglo.

jež
13. November 2012, 14:28
Jaz lahko rečem, da je geco dobro strelivo za srnjad, padala v ognju, pri prašičih pa nisem najbolj zadovoljen. Uplenil letos 3 prašiče poleti lanščaka cca. 50 kg in na skupnih lovih 2 ozimca cca. 30 kg, nazadnje v nedeljo, nobeden ni padel v ognju, tudi krogla jih ni prebila. Streljani pa vsi na 15 do 40 m. Nimam pa izkušenj z novimi kroglami GECO, kako se kaj obnesejo. Tko, da bomo nabavili novo strelivo z bolj trdo kroglo.

Zgleduj se po očetu :icon_wink:.

barnes308
15. December 2012, 09:21
Evo potem pa še jaz lahko kaj dodam na temo Geco, nabavil Geco Plus 11,0 g/170gr za kaliber 7X65R. Nova krogla Plus je kot so že nekateri napisali bondet krogla, kar pomeni da je plašček spojen z svincem in pri deformaciji krogle izgubi max 10% teže. Zadetki v tarči zadovoljivi, kar se pa tiče divjadi je pa tako, da bondet krogla je trda in pri srnjadi ni velikih poškodb pri iztopni rani s tem je tudi povezano da srnjad naredi nekaj metrov potem pa obleži. Pri divjih prašičih se krogla dobro obnese vedno je iztopna rana in ta malo večja (fi 5 cm). Moram pa rečt, da bondet krogle niso za počasne kalibre. Po mojih izkušnjah mora imeti V0 vsaj 800 m/s. Je pa res, da sem po dolgem času kupil strelivo, ker drugače ga sam polnim. Probal sem malo morje krogel in prišel do zaključka, da se mi za kaliber 308 Win najbolje obnese Lapua Mega za 7x65R pa Speer Grandslam. Enkrat sem probal Normo Oryx za 308 Win in streljal lanščaka na 30 m. Lančak je šel še kakih 60m in potem obležal. Kroglo najdu v tleh pri nastrelu in bil presenečen, ker je bila odprta samo toliko kot je priletela v tla. Lanščak zadet za plečko prijeta dva rebra iztopna rana majhna. Pa še ena slika krogel Speer Grandslam iz uplenjenih divjih prašičev.

LP

detel
15. December 2012, 10:48
Jaz lahko rečem, da je geco dobro strelivo za srnjad, padala v ognju, pri prašičih pa nisem najbolj zadovoljen. Uplenil letos 3 prašiče poleti lanščaka cca. 50 kg in na skupnih lovih 2 ozimca cca. 30 kg, nazadnje v nedeljo, nobeden ni padel v ognju, tudi krogla jih ni prebila. Streljani pa vsi na 15 do 40 m. Nimam pa izkušenj z novimi kroglami GECO, kako se kaj obnesejo. Tko, da bomo nabavili novo strelivo z bolj trdo kroglo.

Zakaj bi moral pujs pasti na mestu, zakaj bi ga morala krogla prebiti... Krogle, ki ne prebijajo naredijo svoje v telesu samem, no, če imaš rad cvrček je pa problem :icon_lol:

Tine
15. December 2012, 11:56
Krogla MORA prebijati. Vsaj po moje, ker je drugače kažin s krvno sledjo.

cak
15. December 2012, 12:46
zakaj bi ga morala krogla prebiti... Krogle, ki ne prebijajo naredijo svoje v telesu samem, no, če imaš rad cvrček je pa problem :icon_lol:
Če krogla ne prebije največkrat NI krvne sledi. In takšni znalci kot ti in tebi podobni strokovno ugotovijo, da prašič ni zadet. Leži pa v krogu 500m.

jež
15. December 2012, 14:35
Kaj pa pes??? Pa obvezna kontrola nastrela???:icon_mad:

cak
15. December 2012, 14:43
Kaj nisi bral nedolgo nazaj? Kontrola na skupnih lovih (samo da poka) je znanstvena fantastika. Takšni kot je Detel takoj ugotovijo ali je zadetek ali ne.

detel
15. December 2012, 18:20
Ko boš prejagal toliko kot jaz, boš tudi ti !!, verjemi mi:icon_wink:.

detel
15. December 2012, 18:44
Tudi ti boš postal z leti :icon_wink:. Pa ne samo pameten, tudi izkušen....

barnes308
15. December 2012, 20:33
Če krogla nebi bil pomemben člen pri strelu na divjad, bi bilo vseeno jagati s strelivom naših pradedov. Pa nas večina ve kako je bilo v tistih cajtih. Lahko pa rečem, da sem na nekem lovu pomotoma ustrelil lanščaka z idealko Rottweil Brenneke, gospod je šel naprej kot da mu ni nič. Šele potem, ko ga je sosedni lovec položil na dlako smo našli idealko v lanščku. Moje mnenje je krogla mora iztopiti in opraviti svojo nalogo. Res pa je, da so tudi situacije ko pa preboja ni, tako sem jaz prišel do krogel ki sta na sliki.

LZ

Tine
16. December 2012, 03:05
Takoj barufa. Jao. Ma sam to bi povedal iz mojih švoh izkušenj. Prašički redko padajo v ognju. Radi potečejo. Potem pa vsi pametni ponoči pregledujemo krmišče kjer naj bi bil nastrel. Če ni kanca krvi nekateri prezgodaj obupajo in se s težkim srcem sprijaznijo, da so zgrešili. Seveda, če ni prestrela, ker če je prestrel, je vsaj nekaj krvi in se prjese dobi več ali manj še isto noč. Krogla MORA prebijati, v največkrat uporabljenih kalibrih tudi žival težko cca 200kg. O prašičih v pogonu pa ne bom komentiral, ker jih sanjam in le redko vidim.

Jagermaister
16. December 2012, 07:11
Lahko pa rečem, da sem na nekem lovu pomotoma ustrelil lanščaka z idealko Rottweil Brenneke, gospod je šel naprej kot da mu ni nič. Šele potem, ko ga je sosedni lovec položil na dlako smo našli idealko v lanščku.

Včasih prašič strela ne nakaže. Če tistega lanščaka ne bi streljal tudi sosed, bi se čez nekaj časa nenadoma prekucnil in obležal. Seveda, če je bil zadet v prsni koš.

jež
16. December 2012, 07:24
Včasih prašič strela ne nakaže. Če tistega lanščaka ne bi streljal tudi sosed, bi se čez nekaj časa nenadoma prekucnil in obležal. Seveda, če je bil zadet v prsni koš.


Ali pa v mehko...

cak
16. December 2012, 14:38
O idealkah pa tole. Na 40m je gladko prebila dva ozimca. Prvi obležal na mestu, drugi po 10m. (cal 12)

pzaksek
16. December 2012, 15:58
Idealke sare 30 in več let se ne morejo primerjati s tem ki jih delajo sedaj. problem je, da jagri uporabljajo še kar idealke stare, ki se po točnosti in marsičem ne morejo primerjati z novimi.

jež
16. December 2012, 17:27
A Geco tudi izdeluje idealke :xx:?

Dule
16. December 2012, 17:54
u bistvu jih, ampak so namenjene mislim da športnemu strelstvu.
http://geco-munition.de/en/products/shot-shells.html
Jih pa izdeluje v istem koncernu kot je geco, rottweil namensko za lov.

pzaksek
16. December 2012, 18:09
A Geco tudi izdeluje idealke :xx:?

?????

jež
16. December 2012, 20:36
?????


??????

barnes308
17. December 2012, 10:27
Izkušnje z "idealkami" pa ne starimi na divjih prašičih mi niso prinesle pozitivnih rezultatov. Zato jih uporabljam le v primeru, ko je prašič zadet s kroglo in pade, čez par trenutkov pa hoče vstat in zbežat.
Za zdaj najboljši rezultati "idealke" kar se tiče zadetkov in energije Federal Vital Shok 12/70.

zajec
17. December 2012, 13:10
Na koliko prašičih si to stestiral in pa daljina na katero si streljal(pa pri daljini podaj objektiven podatek)?!

rikec
17. December 2012, 13:26
Moje izkušnje do sedaj so bile z idealkami vedno uspešne. Čeprav se za strel z idealko redkokdaj odločim, pa sem do sedaj z idealko streljal na tri ozimce, dva sta padla na mestu enega pa sem zastrelil in so ga drugi dan našli cca. 150 metrov od nastrela.
Se pa čudim zapisu enega od predhodnikov, da je z enim strelom idealke podrl 2 ozimca na 40 metrov... Ne bom rekel, da ni možno, a zdi se mi bolj fantastika kot realnost... Ne rečem, da ne moreš prašiča z idealko podret na 40 metrov, ampak dva...

cak
17. December 2012, 14:02
Tri dni nazaj. Oba po 40kg. Tako, kot sem napisal.

barnes308
17. December 2012, 15:10
Da sem streljal na prašiče z "idealko" je bilo mislim ene devet primerov. Razdalje so se gibale od 20 pa do 70 m. S tem, da je bilo na razdalji 70 m streljano z francoskim podkalibernim nabojem Sauvestre.

.308win
22. January 2013, 13:42
Lep pozdrav fantje, sem nov na forumu in seveda s par uprašanje že takoj na začetku.

In sicer me zanimajo vaše izkušnje s strelivom geco express oziroma geco plus predvsem na srnjadi in prašičih. Mogoče ima kdo od vas celo izkušnje v mojem ljubljenem kalibru .308 :icon_lol:

.308win
23. January 2013, 14:54
Kaj res noben ne uporablja Geco plus ali express????

rws
23. January 2013, 15:42
Trša bo delala manj škode na mesu, divjad bo še odskočila par metrov, prebojnost ima verjetno pol večjo kot mehkejša, mehkejša pa ne mesu ne špara, zaradi hitrejše deformacije pa napravi dosti večji šok in zaradi tega večinoma vse pade v ognju.....tako zelo poenostavljeno povedano
Če pa vzameš federal fusion, boš imel pa mešanico tega dvojega, pa še kak evro je cenejši:icon_wink:

.308win
23. January 2013, 18:16
Hvala za odgovor, sem pa danes nabavil 2 škatli Geco Plus za mojo 308, pa bomo videli kako bo, če pa še ima kdo kaj izkušenj pa na plano z njimi.

alojz1
23. January 2013, 18:37
Naboji in kaliber sta že OK. Ostalo je na tebi. Ne vsako napako iskati drugje. Po vsakem ispešnem lovu si vzemi čas in še enkrat vse premisli. Lastne izkušnje so najboljše.

tasko
23. January 2013, 19:18
Tudi sam bom poizkusil naboje Geco Express v kalibru 7x64, 10,0g, katere sem kupil danes! O tem naboju sem slišal veliko vendar ne v praksi. Najprej na strelišče in da vidimo kako bo na tarči, potem bomo videli po 1. Maju kako se bo odrezal naboj na divjadi.

V prilogi pošiljam en link o tem naboju


http://www.youtube.com/watch?v=tsAQxWYpzFo

Presodite sami

lunj
23. January 2013, 19:59
Trša bo delala manj škode na mesu, divjad bo še odskočila par metrov, prebojnost ima verjetno pol večjo kot mehkejša, mehkejša pa ne mesu ne špara, zaradi hitrejše deformacije pa napravi dosti večji šok in zaradi tega večinoma vse pade v ognju.....tako zelo poenostavljeno povedano
Če pa vzameš federal fusion, boš imel pa mešanico tega dvojega, pa še kak evro je cenejši:icon_wink:

Ti kar streljaj Fusion, jaz ga ne bom.:icon_cry: Sedaj imam Geco plus v kalibru 308 Win pa sem veliko bolj zadovoljen. Ob dobrem zadetku obležalo v razdalji od 0 do 30 metrov. Od srnjih mladičev do jelenjadi poškodbe na mesu sprejemljive. Brez pa tako ali tako ne gre.:icon_wink::icon_wink: Ne bo ti žal.

.308win
23. January 2013, 20:35
Bomo videli kak se bo pri meni obnesel plus, mogoče mi je malo žal da nisem vzel express ampak ga bom mogoče še kupil pa da sprobam oboje.

A je Geco plus narejen tudi po kakšni rws krogli (rws ne poznam ker ga še nisem uporablju) ali je narejen po normi??

muzikant
23. January 2013, 21:05
Ne, ni narejen po Normi, vse naštete firme so pa v istem koncernu.
Če ne zameriš, imaš zelo smešna vprašanja in ?al ti je ?e ,še preden si oddal 1šus z kupljeno municijo.:icon_confused::icon_confused:

cak
23. January 2013, 21:07
Plus ima večjo prebojnost in manj poškoduje kot expres.
In ne preizkušaj drugih. Jih je preveč.
Pa tudi nasvetov ne upoštevaj preveč. Jih daje vsak, ki je ustrelil kak naboj. Za test jih mora pa veliko.
Poleg tega je testov veliko na tujih forumih ali Youtubu.

.308win
23. January 2013, 21:21
Žal mi je da nisem vzel še ene škatle expressa drgač mi pa še ne more bit žal glede uporabnosti, ker je še nisem probal ne na tarči ne na divjadi.


Vem da so te firme v koncernu ruag al kako se reče, glede krogle pa sprašujem ker je zelo podobna normi vulkan.

zober
24. January 2013, 22:25
Geco exspress 308 http://www.forum-lov.org/forum/attachment.php?attachmentid=11634&stc=1&d=1359062677 vstop krogle

zober
24. January 2013, 22:28
Poškodbe z to kroglo rebra so kar popopokala

main757
24. January 2013, 22:31
Mladič?

zober
24. January 2013, 22:51
Srna 15kg

mauser
25. January 2013, 21:51
Ti kar streljaj Fusion, jaz ga ne bom.:icon_cry:

Mi poveš koliko in katere divjadi si že uplenil z Fusionam da se ti je tako zameril??:whistle:

lunj
26. January 2013, 21:07
Mi poveš koliko in katere divjadi si že uplenil z Fusionam da se ti je tako zameril??:whistle:

Preveč, preden sem se "čežane "naveličal.biggrinbiggrin Bahal pa namo.

brenneke
18. March 2013, 18:28
Iz osebnih razlogov vam toplo odsvetujem strelivo GECO. Pred leti jelena nad hrbtenico, dve kapljici krvi jelena pa nikjer (streljan na okoli 70 m). Lansko leto srna na 120 m zgrešena dvakrat (različna dneva). Vse je bilo streljano s kalibrom 7x57R krogla teilmantel. Preiskus nastrela 3 krogle v 3cm krog, 4. krogla 6cm od skupine, 5. krogla 14cm od skupine v smeri 10h. Taka situacija se je na tarči pojavila 2 krat, vendar le z eno škatlo nabojev. Ostale so bile v redu. Vendar ne riskiram več. Partizan v istem kalibru na 120 m v 2 cm krog. Zelo pohvalno kakšen napredek so naredili pri partizanu

main757
18. March 2013, 22:05
Brenneke, tvoja težava je v točnosti zadetkov v divjad, ne v krogli.

Na tarčo spraviš tri strele v 3cm krog, kar je za povprečno lovsko uporabo čisto ok.

Kadar streljaš s preže verjetno delaš neko napako.
Ali se ne umiriš dihanja, ali ti srce razbija, ali puške prav ne nasloniš ali pa imaš daljnogled na preveliki povečavi ..:OK:

alojz1
18. March 2013, 22:30
Partizan v istem kalibru na 120 m v 2 cm krog. Zelo pohvalno kakšen napredek so naredili pri partizanu
Saj jim točnosti nikoli ni manjkalo.


ali pa imaš daljnogled na preveliki povečavi ..:OK:
Drugi pomisleki so možni. Razen gornjega.

brenneke
18. March 2013, 23:00
Pred kakšnim 3 desetletjem partizana nisi spravil v krog 10cm.

Streljaj sem na strelišču z postoljem ki je bil trdno privezan na mizo. Med vsakim strelom sem se umiril, shladil cevi itd. Povečava je bila 9x tako da ni bila prevelika. Ne razumem kako bi lahko namreč dva različna strelca na strelišču tako razmetala strele. :icon_neutral:
nemogoče

main757
18. March 2013, 23:02
Sedaj te pa nič več ne razumem. Želim ti samo povedati, da krogla ni bila tam, kjer si ti hotel. Nekaj razlogov sem ti naštel.

brenneke
18. March 2013, 23:06
Brenneke, tvoja težava je v točnosti zadetkov v divjad, ne v krogli.

Na tarčo spraviš tri strele v 3cm krog, kar je za povprečno lovsko uporabo čisto ok.

Kadar streljaš s preže verjetno delaš neko napako.
Ali se ne umiriš dihanja, ali ti srce razbija, ali puške prav ne nasloniš ali pa imaš daljnogled na preveliki povečavi ..:OK:

Kaj ti nuca če grejo ostale dve 10 cm stran. Takšen naboj daš v cev in gre jelen novim dogodivščinam na proti. Pa ne mi rečt da lohka jelena na 70 m zgrešiš za 30 cm. Stoje mogoče nikakor pa ne iz preže. Drugače sem pa z doma polnjenimi kroglami na povečavi 4 polovil precej divjadi tako da v povečavi nikakor ni problem.

brenneke
18. March 2013, 23:10
Sedaj te pa nič več ne razumem. Želim ti samo povedati, da krogla ni bila tam, kjer si ti hotel. Nekaj razlogov sem ti naštel.

že vendar ti trdiš da če so 3 krogle v skupini 3 cm dve pa 10 cm stran da je to odlično strelivo napaka pa da je v strelcu. Zame tako strelivo nikakor ni primerno, če je pa za koga drugega se pa ne čudim zakaj divjad ne pade v ognju.
Samo moje skromno mnenje

main757
18. March 2013, 23:14
Pa če si napisal, da ti prve tri gredo v krog 3cm. S preže ponavadi streljaš samo enkrat, torej je šus v krogu 3cm.

Kaj se dogaja s četrtim, petim, šestim šusom je čisto nepomembno.

Pri takšnem strelu na jelena, jelen nikoli ne bo uplenjen, tudi z drugimi kroglami ne. Nekaj primerov je že opisanih na tem forumu: Jelen je padel kot pokošen, že so zvonili telefoni, se pobral in ga nikoli niso našli. To je strel v vretenčne odrastke.

Če si na strelišču dobro streljal, potem si napako naredil na preži.

brenneke
18. March 2013, 23:23
Ja jelen je padel kot pokošen vendar ga niti z krvosledcem nismo našli.

Ni pa res nepomembno kaj se dogaja z 4. 5. strelom. Med streli sem šel peš pogledat vsak zadetek, puško odprl da se je shladila. Med streli je bilo tako vsaj 10 min, tako da je bilo odvisno od naboja. Saj druge škatle mi niso delale težav le zadnje dve vendar le posamezni naboji. Predstavljaj si to zoprno stvar.

alojz1
18. March 2013, 23:28
Če si na strelišču dobro streljal, potem si napako naredil na preži.
Citat drži.
Omenjal si dva strelca. In stojalo. Kaj je z tem?
Stojalo je dobrodošlo za nastavitev daljnogleda. Pri strelu iz stojala ali iz roke so razlike.
Če puška in naboji razmetavajo 10cm, kar je preveč, to še ni razlog, da zadeneš jelena v hrbtenico.

brenneke
18. March 2013, 23:36
Prva tarča eden strelec, druga tarča po zgrešeni srni drug strelec. Oba strelca z stojalom za nastreljevanje daljnogledov.
Seveda 10 cm ni zadosti za zgrešen strel (ali pač) vendar je že dober korak k tem. Tak vrstni red je bil le pri drugem strelcu. Pri prvem so 3 naboji od 4ih zadeli cca 14 cm previsoko, vendar smo po tem ponovno opravili nastrel, tako da so bili krivi naboji.

main757
18. March 2013, 23:44
ali pa imaš daljnogled na preveliki povečavi ..:OK:

Alojz, tudi to je možnost za zgrešen strel. Daljnogled na nižji povečavi je lažje umiriti kot na višji. Na nizki povečavi je križ kot vkopan, na visoki pa pleše ko šiba na vodi. Na strelišču puško položiš na pesek ali v stojalo in je vse lepo pri miru.

Na divjadi pa ti pri veliki povečavi, če nisi zverziran navajen in ne znaš puške pravilno umirit, križ pleše od glave do riti. Samo tam ga ni kjer si želiš.

Z Gecom mi srnjad lepo pada. Brenneke, odločitev je seveda tvoja.

alojz1
19. March 2013, 07:37
Alojz, tudi to je možnost za zgrešen strel. Daljnogled na nižji povečavi je lažje umiriti kot na višji. Na nizki povečavi je križ kot vkopan, na visoki pa pleše ko šiba na vodi. Na strelišču puško položiš na pesek ali v stojalo in je vse lepo pri miru.

Na divjadi pa ti pri veliki povečavi, če nisi zverziran navajen in ne znaš puške pravilno umirit, križ pleše od glave do riti. Samo tam ga ni kjer si želiš.

Z Gecom mi srnjad lepo pada. Brenneke, odločitev je seveda tvoja.

Če ti na visoki povečavi pleše od glave do riti, bodo tam tudi zadetki.
Takrat se puška sprazni in gre domov. biggrin
Na majhni tudi enako pleše. Se pa manj vidi.
Zato pa sem pred kratkim pisal o naslonih.
Jaz imam 18x povečavo. Pa križ nič ne pleše.

Zvitorepec
19. March 2013, 07:58
Če ti na visoki povečavi pleše od glave do riti, bodo tam tudi zadetki.
Takrat se puška sprazni in gre domov. biggrin
Na majhni tudi enako pleše. Se pa manj vidi.
Zato pa sem pred kratkim pisal o naslonih.
Jaz imam 18x povečavo. Pa križ nič ne pleše.

Se podpišem. Tudi jaz največkrat streljam z 12x povečavo že na 70m pa gre vedno krogla tam kjer jaz hočem.

mugo
19. March 2013, 08:13
Edina razlaga za večje plesanje križa pri večji povečavi je, da rogje zgledajo večji, pa se človek bolj trese:icon_lol:

alojz1
19. March 2013, 08:23
Edina razlaga za večje plesanje križa pri večji povečavi je, da rogje zgledajo večji, pa se človek bolj trese:icon_lol:
Ali je pa prisrčnica prazna. biggrin
Malo šale. Ampak pri nekaterih drži.

main757
19. March 2013, 09:44
Zato pa pišem, da je možnost za zgrešen strel prevelika povečava in premalo izkušenj.

alojz1
19. March 2013, 09:47
Zato pa pišem, da je možnost za zgrešen strel prevelika povečava in premalo izkušenj.

Se strinjam. Samo tisto odebeljeno izreži.

main757
19. March 2013, 09:53
Da boš vesel, ti bom tako napisal, prevelika povečava glede na izkušnje. biggrinSe sedaj bolje počutiš?:OK:

alojz1
19. March 2013, 09:59
Da boš vesel, ti bom tako napisal, prevelika povečava glede na izkušnje. biggrinSe sedaj bolje počutiš?:OK:
Če hočeš povedati, da morajo začetniki brez izkušenj uporabljati le male povečave, da bodo zadeli, se ne strinjam.
Daljnogled z večjo povečavo NI namenjen le dobrim in izkušenim.
Če daljnogled pleše v krogu kovanca, bo zadetek verjetno tam.
Če pa pleše od glave do riti, (kot si napisal) bo pa zadetek povsod in mimo tudi. Povečava z tem nima nič.

main757
19. March 2013, 10:04
Seveda Alojz, zadel si. :hooray:

main757
19. March 2013, 10:05
Predlagam, da nadaljujemo s temo GECO.

detel
19. March 2013, 10:35
Pred kakšnim 3 desetletjem partizana nisi spravil v krog 10cm.

Streljaj sem na strelišču z postoljem ki je bil trdno privezan na mizo. Med vsakim strelom sem se umiril, shladil cevi itd. Povečava je bila 9x tako da ni bila prevelika. Ne razumem kako bi lahko namreč dva različna strelca na strelišču tako razmetala strele. :icon_neutral:
nemogoče

Cev potrebuje precej časa, da se ohladi. Pomemben je prvi strel, kot ti je že dejal Main.

brenneke
19. March 2013, 10:43
Cev potrebuje precej časa, da se ohladi. Pomemben je prvi strel, kot ti je že dejal Main.

Odprta cev se ne hladi več kot 10 min.
Ampak nista bila vedno le 4 in 5 strel. Bil je tudi prvi in drugi.
Zaradi večje povečave pa se puška ne trese bolj, le vidno je bolj.

alojz1
19. March 2013, 10:50
Pred kakšnim 3 desetletjem partizana nisi spravil v krog 10cm.


Zanimivo. Kakšna 3 desetletja obiskujem v Borovljah puškarja Glanzinga (Klančnika). Puške je on in ostali vedno pristreljeval z PP. Poceni in točni naboji, mi je rekel.

brenneke
19. March 2013, 10:53
Zanimivo. Kakšna 3 desetletja obiskujem v Borovljah puškarja Glanzinga (Klančnika). Puške je on in ostali vedno pristreljeval z PP. Poceni in točni naboji, mi je rekel.

Iz mojih izkusnjah jih pred desetletji ne bi priporočal. Sedaj pa sigurno. Jih tudi ostali v družini niso imeli, sedaj pa jih ima kar nekaj.

main757
19. March 2013, 11:41
Vam bom napisal dve izkušnji.
Pred leti sem peljal lovskega turista na srnjaka. Seveda je imel novo Blaserco gor pa Zeissa na 12x povečavi.
Sem ga na preži vprašal, če stalno strelja na 12x povečavi in mi je zatrdil, da vedno tako strelja in da ima veliko povečavo za veitšus. No sem si mislil, potem pa ok. Pripiskam srnjaka na cca.70m, ocenim da je primeren in mu rečem naj strelja. Turist je dvignil puško in se začel tresti, tresla se je še preža in puška. Za trenutek sem se zbal, da mu bo padla puška iz rok. Potem je ves tresoč meril in meril, puška poči, srnjak pa gleda okoli. Odpre puško preklinja, menja naboj Geco, jaz mu v tistem povečavo zmanjašam na 6x. Srnjak se nama približa na 40 m. Možakar spet dvigne puško in ponovno se je vse treslo. Potem pogleda skozi daljnogled, naenkrat se vse umiri, poči, srnjak brcne z zadnjimi nogami. Pravim mu, zadet je. On pa meni hvala, da si povečavo zmanjšal.

Drug podoben primer se mi je pripetil lansko leto. Pride srnjak iz gozda, turist se odloči za strel. Povečavo je imel na 12x. Toliko časa je iskal srnjaka v daljnogledu, da je le-ta odšel nazaj v gozd. Srnjak se je kmalu vrnil, ta turist se je tudi tresel. Rekel sem mu naj si fiksira komolec. No na cca.40m mu je uspelo spravit skupaj dober šus.

alojz1
19. March 2013, 12:22
Sem mislil, da v tej temi pišemo o primernosti streliva in kalibrov.
Ne o primernosti lovcev.
Seveda vem, da je za zgrešen strel krivo drugo. Ampak o kvaliteti streliva ne moremo debatirati, če ga uporabljajo trepetlike.
In potem tak tresavec kritizira nekoga, ki malo dlje strelja in zadene. (ni lovsko, ni etično, ne more oceniti, je požrten, ne zna zalesti) Vse to je že tukaj pisalo.

alojz1
19. March 2013, 12:29
Saj vem.

Predlagam, da nadaljujemo s temo GECO.

brenneke
19. March 2013, 12:50
Na strelišču se dva različna strelca sigurno nista tako tresla, da bi naredila tak raztros (sploh ne s stojalom. S tem lahko trdim da je zagotovo krivo strelivo in me niti proizvajalec sam več ne prepriča v GECO.

alojz1
19. March 2013, 13:02
Tudi jaz sem naletel na RWS strelivo. Kupil ga je prijatelj. Toleranca krogel 0,07mm. Raztros 25cm z Blaser 93. Trgovec poslal v tovarno. Prijatelj prejel opravičilo iz tovarne.
Vse druge je pa trgovec prodal. Lovcem, ki se ne spoznajo. In to hočemo doseči tule. Da znamo oceniti kako streljamo. In najti vzrok neuspeha.
Tako pa puško prišraufamo v stojalo, tega pa privežemo na mizo. Mizo pa trije držijo.:grrr

rikec
19. March 2013, 13:09
T
Tako pa puško prišraufamo v stojalo, tega pa privežemo na mizo. Mizo pa trije držijo.:grrr

:icon_lol::icon_lol::icon_lol::icon_lol:BighandBig hand

alojz1
19. March 2013, 13:34
Streljaj sem na strelišču z postoljem ki je bil trdno privezan na mizo.
Vsako vpetje puške ima drugačno lego zadetkov.
Celo naslon mora biti vedno enak.
Predvidevam, da ste morali puško vsakič odvezati - vzeti iz stojala, da ste jo napolnili. In je bila pri vsakem strelu drugače fiksirana.
Predlagam vrečo pod kopišček in zajčja ušesa (ali kaj podobnega) pod kopito.

sine
19. March 2013, 16:08
Ko ste že zašli iz teme, bom še jaz nekaj vprašal. Na karabin sem montiral bipod nogice (prosim ne sprašujte zakaj) Ali, in koliko lahko to vpliva na lego zadetka v primerjavi z običajnim naslonom(vrečke z mivko).
Lp

alojz1
19. March 2013, 16:24
Pametno Sine biggrin
Vendar sprašuješ nekaj, kar je treba vsekakor preizkusiti. Je zelo različno. Prvo preveri, če se cev kje dotika kopita. To preveriš z nitko ali listom.
Drugo: levo roko vedno podloži pod kopito ob rami in z tem reguliraš višino. Nikoli ne daj levo roko preko cevi ali daljnogled kot vidim pri mnogih.
Potem bodo zadetki vedno enaki. Oglej si tudi long range hunting na you tubu pa ti bo jasno.
Pa preveri vijake, ki držijo cev in kopito. Če pa še napišeš kakšno puško imaš bom pa preveril, če je potreben bedding. Seveda imam v mislih zadetke v krogu pod 3cm.

sine
19. March 2013, 17:22
Najbrž bo težka tale"pod 3cm". Bi si pa srčno želel, če bi bilo kaj takega mogoče. Puška je Zastava, kal 30-06, narejena za levičarja, kupil pa sem jo ( novo) leta 2002 ali 2003. Se ne spomnim natančno, no pa saj je vseeno, itak pravijo, da so takrat, in pozneje, narejene Zastave zanič!
Kakšnega razdiranja puške pa nisem vešč, bi moral nesti puškarju, da preveri.
Bedding, to v puškarskem smislu pomeni kaj?
Bom hvaležen vsakega nasveta!
Lp

alojz1
19. March 2013, 17:41
Če si kupil bipod za lažje streljanje na lovu, potem na ostalo lahko pozabiš. Čeprav CZ sigurno dosega grupe pod 5cm. Le strelivo je treba izbrati ali napolniti. Eno stvar pa le preveri, ker ima velik vpliv na lego zadetkov. List papirja ali nitko povleci med cevjo in olesjem do magazina oz. do vijaka, ki fiksira cev. Če ne gre, odviješ dva vijaka in odstraniš cev. Na cevi in lesu se vidi mesto, kjer se oboje nalega (bronura je svetla, les je ?rn). Vzameš nekaj okroglega, okrog oviješ brusni papir in žleb na kopitu pobrusiš. Med cevjo in lesom je lahko 1mm zraka. Po mojih izkušnjah je odstopanje pri strelih kar občutno.
Beding je z dvokomponentno smolo narejeno ležišče cevi v kopitu. Tega ne rabiš.
Prilepi sliko puške in kasneje tarče.

sine
19. March 2013, 17:58
Imaš prav alojz1, razen na dveh prežah, so mi te nogice bolj kot ne "okrasek" na puški. Pa tudi kakšnih strelskih ambicij nimam, bi pa rad približno točno zadel, karkoli to že bo. Bom upošteval tvoj nasvet in probal tisto s papirjem urediti tako kot treba. Pa še to, zakaj pa zame ne pride v poštev bedding?
Lp

alojz1
19. March 2013, 18:11
Pa še to, zakaj pa zame ne pride v poštev bedding?
Lp
Mislim, da boš tistih 5 cm dosegel brez njega. Tudi pri zelo kvalitetnih puškah (Howa, Remington tactical) včasih občutno pripomore k boljšemu rezultatu. Nekatere pa imajo v ležišču kopita kovinsko ploščo (Tikka npr) in dodatno fiksiranje ni potrebno.
In nič se ne sekiraj, če te bodo kolegi posmehljivo gledali z nožicami na puški. So mene pred mnogimi leti tudi, ko sem nosil oporo za puško na lov. Nožic takrat še ni bilo. Strel je pa neprimerno bolj siguren. To je pomembno.

sine
19. March 2013, 19:13
Zaenkrat hvala! Poročam, kako se bo obneslo.
Naslednjič, ko bom kaj spraševal, pa v temi "risanice", saj tukaj fantje govorijo o Geco municiji. Da ne bo jeze, po nepotrebnem!
Lp

detel
19. March 2013, 20:41
Na strelišču se dva različna strelca sigurno nista tako tresla, da bi naredila tak raztros (sploh ne s stojalom. S tem lahko trdim da je zagotovo krivo strelivo in me niti proizvajalec sam več ne prepriča v GECO.

Tudi pri potresanju nabojev iz iste škatle pri enih slišiš smodnik pri drugih pa ne. Torej je v nabojih različna količina smodnika, kar verjetno tudi vpliva na lego zadetka, ali ne. To sem ugotavljal pri čehu in tudi rws.

rws
19. March 2013, 21:23
Da ne bomo samo grajali, takole nese Geco v mojem Steyrju 243win! Boljše grupe s to puško še nisem počil!
http://s8.mojalbum.com/1511738_1511740_20585290/lov/20585290.jpg

brenneke
19. March 2013, 22:21
Da ne bomo samo grajali, takole nese Geco v mojem Steyrju 243win! Boljše grupe s to puško še nisem počil!
http://s8.mojalbum.com/1511738_1511740_20585290/lov/20585290.jpg

Saj sem jaz na zečetku tudi delal grupe ki so se držali skupaj. Vendar pa po tistih parih nabojih ne zaupam več v strelivo. Saj lahko da je bila le tista serija ampak vseeno.

drugače pa si dobro nastreljal tole. Ti želim da se ti ne pripeti tak scenarij kot se je meni.

teohafy
20. March 2013, 13:20
Takole pa dela geco v suhlovem drillingu 7x57R TM

http://s0.mojalbum.com/3719860_3719865_20609734/teohafy/20609734.jpg

Dule
21. March 2013, 20:43
Kaj pa pravijo pet strelne grupe?

alojz1
21. March 2013, 20:56
Za driling je en strel dovolj. Če je takšen kot na tarči ni treba 5x streljatibiggrin

Dule
22. March 2013, 17:26
Za driling je en strel dovolj
Za katero koli puško je en strel dovolj, če pa se pogovarjate o grupaciji na tarči pa so trije streli premalo. Za določanje kvalitete orožja in streliva je potrebna vsaj petstrelna grupa, če hočeš "ta prav" test pa desetstrelna grupa.
Ko ti bo na 300m na žival naredilo en "flayer" veš kje si ne.

alojz1
22. March 2013, 17:33
Oh Dule. Saj driling ni namenjen takim serijam. Pa tudi dolgim strelom ne.
Imam Blaser kombinirko pa ni konkurenčna Tikki Varmint. Čeprav je prva precej dražja. (pri daljšem strelu)
Vse ima svoj namen.

teohafy
22. March 2013, 17:37
Driling in na sploh vse z lotom vezane cevi niso primerne za zaporedno streljanje, saj pride pri visokih temperaturah do poškodb materiala zaradi neenakega koieficienta raztezanja, debeline materijala in začnejo streli plezati, vsak strel gre višje. Če hočeš izključiti možnost flyerja zradi napake nabojev jih jaz tehtam pred uporabo na stotinko grama natančno. Tiste, ki močno odstopajo izločim. Dejansko vidiš pri poceni nabojih, da se teže kar dosti razlikujejo, večina pa jih je na stotinko enakih in ti potem delajo dobro grupo.

alojz1
22. March 2013, 17:48
Tusi tehtati je brez veze. Ne veš namreč kje odstopa - tulec, krogla ali smodnik.
Ko sem pa zadnjič prilepil odstopanja hitrosti krogel različnih firm pa niti enega komentarja. Tam se lepo vidi kako različni so.
Moji polnjeni imajo le do 5m/s razlike. Tam pa nekateri preko 50.
In do 100m se skoraj nič ne pozna. Napaka se vidi na večji razdalji.

teohafy
22. March 2013, 18:01
No ja mislim, da čisto brezveze ni, saj prej z igmanom in sedaj z S&B trening municijo nisem prišel do spodobne grupe, ko sem jih začel prebirat pa se je grupiranje močno izboljšalo.Pri S&B Match razlike praktično ni. Predvidevam, da je največja napaka pri naboju ravno različna polnitev. Bom stehtal nekaj 10 praznih tulcev, da vidim.

Dule
22. March 2013, 18:01
Lojze se popolnoma strinjam za driling in tudi da je najbolj pomemben prvi hladen strel, samo vidim da tukaj pa tudi na strelskemu forumu vsi radi popajo slike tristrelnih seans ki izgledajo zares dobro, nihče ne pokaže kaj nastane ko počijo malo več strelov.

teohafy
22. March 2013, 18:15
No ja mislim, da čisto brezveze ni, saj prej z igmanom in sedaj z S&B trening municijo nisem prišel do spodobne grupe, ko sem jih začel prebirat pa se je grupiranje močno izboljšalo.Pri S&B Match razlike praktično ni. Predvidevam, da je največja napaka pri naboju ravno različna polnitev. Bom stehtal nekaj 10 praznih tulcev, da vidim.

No tehtal sem, sicer .308 S&B trening VM, 35 izstreljenih tulcev, teža 33 med 11,48-11,52, dva pa sta bila 11,9. Med polnimi je bistveno več odstopanj.

alojz1
22. March 2013, 18:53
Dule, saj tudi več grup objavijo. Vsak pa pokaže najboljšo. In kapo dol pred nekaterimi.
Tisti flyer se pa lahko zgodi zaradi napake strelca, včasih puške in manj zaradi naboja. Zato je dobro, da znamo napako odkriti.
Če sami polnimo so naboji dobri. Jaz ne tehtam krogel pa ni odstopanj.
Količina smodnika pa je zelo pomembna pri 223 in podobnih. Tam se vsako zrno pozna. Pri večjih tulcih pa ne.
Če imamo flyer z dobrim nabojem pa nismo naredili napake, takrat je največkrat krivo vpetje cevi v olesje. Pri karabinkah seveda.

kuglaabc
22. March 2013, 21:49
Alojz1, lp.
Ja res zanimiva tista tabela, glede odstopanja. Pred leti sem se mal poigral z RWS-om, Normo in HP-jem. RWS je imel največje odstopanje na merilniku hitrosti.
Je pa treba razumeti, da imajo tovarne t.i. testne cevi. Njihove tolerance in dolžine so za posamezni kaliber točno predpisane, tudi korak ožlebljenosti igra pomembno vlogo. Te redno menjajo in iz njih dosegajo tablične rezultate v strelnih kanalih, kjer se lahko igrajo z vetrom, tempetaturo, vlago, tlakom ....
Pa ...

alojz1
4. April 2013, 21:17
Ali je kdo prebral odličen prispevek v Lovcu o monolitnih kroglah?

mprimoz
4. April 2013, 22:43
Ali je kdo prebral odličen prispevek v Lovcu o monolitnih kroglah?

Jaz sem ga danes.
Zakaj?

mugo
5. April 2013, 07:05
Ali je kdo prebral odličen prispevek v Lovcu o monolitnih kroglah?

Jaz sem prišel do polovice, ostalo še pride na vrsto. Te dni je stalno neka gužva. Monolitne krogle pa imam že tako ali tako namen preizkusiti.

GILTHEAD
5. April 2013, 23:29
Ali je kdo prebral odličen prispevek v Lovcu o monolitnih kroglah?

Super članek:-)

Tomaž Ražman
6. April 2013, 09:40
Ali je kdo prebral odličen prispevek v Lovcu o monolitnih kroglah?

Tudi jaz sem ga prebral in je res strokovno napisan. Me že neki časa matra da bi preizkusu tako kroglo ma še ni ratalo...

alojz1
6. April 2013, 09:53
Tudi jaz sem ga prebral in je res strokovno napisan. Me že neki časa matra da bi preizkusu tako kroglo ma še ni ratalo...
Zamujaš Tomaž. Za hitre kalibre kot je tvoja 300wm so prav odlične.
Pa nič komplicirati. Kar LOSove vzemi.

Prskač
6. April 2013, 13:05
Ali je kdo prebral odličen prispevek v Lovcu o monolitnih kroglah?

Tudi jaz sem si danes vzel čas in prebral prispevek. Že večkrat sem poslušal, da monolitne krogle poškodujejo cev in da divjad rada še gre po strelu. Pa je res tako? Zanimajo me vaše izkušnje in če ima kdo izkušnje z Noslerjevo E tip kroglo?

mprimoz
6. April 2013, 13:30
Mene to, da pri zadetku z monolitno kroglo predvsem lažja divjad napravi še nekaj korakov, ne moti. Me pa zanima koliko bolj pušča ostanke bakra v cevi krogla Grom v primerjavi z drugimi monolitnimi, ki imajo utore (eXergy, TTSX,...)?

GILTHEAD
6. April 2013, 21:50
Groma nisem poskusil,sem pa streljal z igmanom.Igman je kar se preciznosti tiče čist u k... in verjetno tud grom ni dosti boljši!?
Ko nekateri govorijo o puščanju sledi pri monolitnih kroglah mi ni nič jasno.Kakšna pa je razlika med čisto bakreno in oplaščeno bakreno.Sj zunaj so itak vse bakrene,v čem je torej hec?Jst mam zdej Hornady GMX in se na tarči obnese super.Čakam pa otvoritev sezone,da vidim kaj je z divjadjo:icon_wink:

alojz1
6. April 2013, 22:02
Ko nekateri govorijo o puščanju sledi pri monolitnih kroglah mi ni nič jasno.Kakšna pa je razlika med čisto bakreno in oplaščeno bakreno.Sj zunaj so itak vse bakrene,v čem je torej hec?Jst mam zdej Hornady GMX in se na tarči obnese super.Čakam pa otvoritev sezone,da vidim kaj je z divjadjo:icon_wink:
Ja ta hec delajo tudi drugi. In iz tega naredijo problem.
V Lovcu imaš krasno razlago. Ni dovolj brati. Tudi razumeti je treba.
Baker pušča sledi predvsem pri kroglah, ki imajo zunanjost gladko. Material od brazd se zaradi pritiska nalaga na cev. Tudi pri svinčenih in oplaščenih.
Zato ima veliko monolitnih na zunanji strani razbremenilne kanale (obročke). Ali pa so iz bakrovih zlitin. LOSova ima pa oboje (zlitina in obročki).
Vse je lepo poslikano. Preberite še enkrat.

žandar
6. April 2013, 22:03
Ko nekateri govorijo o puščanju sledi pri monolitnih kroglah mi ni nič jasno.Kakšna pa je razlika med čisto bakreno in oplaščeno bakreno.Sj zunaj so itak vse bakrene,v čem je torej hec?:

Spoštovani Gilthead, vidim, da je zadnji čas, da si prečitaš (in to pozorno) prispevek o monolitnih kroglah, ki je bil objavljen v zadnjem Lovcu.

GILTHEAD
6. April 2013, 22:12
Spoštovani Gilthead, vidim, da je zadnji čas, da si prečitaš (in to pozorno) prispevek o monolitnih kroglah, ki je bil objavljen v zadnjem Lovcu.

Sm si ga prebral in to pozorno:-)Alojz je lepo povedal,sledi puščajo tako ene kot druge,če niso narejene kot je treba.Če pa je krogla narejena kot je treba,pa se ta učinek precej zmanjša.Če bi bilo tako grozno kot nekateri trdijo,vejemite da teh krogel sploh ne bi delali,oz jih strelci ne bi več kupovali:-)

GILTHEAD
6. April 2013, 22:49
Pa poglejmo še nekaj prednosti o katerih je govoril avtor: PREDNOSTI MONOLITNIH KROGEL!
Brez svinčenega jedra,ki bi se drobil,razpadel,se ločil od plaščka,prenesejo večje hitrosti,ki bi dobesedno uničile konstrukcijsko enostavne krogle….Pravzaprav te krogle zablestijo,ko presežejo 915-930m/s in je pri manjši divjadi (do 40 kg žive teže)zelo verjeten zaželen >>padec v ognju<<.Z monolitno zgradbo je razširitev/deformacija točno določena….itn.

Ne trdim da ne puščajo sledi(ker sem jih ''zaenkrat'' še premalo postreli),me pa moti ker ste nekateri naredili pravo famo okrog monolitnih krogel.Dejmo jih preizkusit v praksi in se sproti obveščat o izsledkih na terenu in v praksi.Večina si ustvari mnenje samo na osnovi literature,kar po moje ni ok.
Pisec piše tudi o tem,da proizvajalci sproti rešujejo težave in verjetno so današnje krogle bistveno boljše od tistih prvih.Porodni krči so tudi pri proizvajalcih že več ali manj mimo,tehnologija in znanje gredo naprej in kolikor je meni znano monolitne krogle že močno izpodrivajo(nekje celo z zakoni) konstrukcijsko enostavne krogle,oz krogle ki vsebujejo svinec.Konec koncev,bomo v nekaj letih tako ali tako vsi prešli na to ali podobne vrste krogel…
Vsem skupaj dober pogled in veliko kar se da dobro umerjenih krogel,takih ali drugačnih :-)

alojz1
6. April 2013, 22:57
Gilhead za tole pa Bighand.

GILTHEAD
6. April 2013, 23:33
Alojz hvala,spoštujem tvoje mnenje:icon_wink:

main757
10. May 2013, 22:14
Geco je bil ta teden v akciji. Gumbar streljan na cca.100m je obležal v ognju. Strel za desetko, izstrelna rana v velikosti 4cm.
Mladica streljana na cca.70m, strel za desetko, izstrel v pleče. Izstrelna rana tudi cca.4cm. Naredila ni niti koraka.

detel
10. May 2013, 22:51
Katera krogla?

GILTHEAD
10. May 2013, 23:51
Geco je bil ta teden v akciji. Gumbar streljan na cca.100m je obležal v ognju. Strel za desetko, izstrelna rana v velikosti 4cm.
Mladica streljana na cca.70m, strel za desetko, izstrel v pleče. Izstrelna rana tudi cca.4cm. Naredila ni niti koraka.

Ja tudi mene zanima katera krogla,ker kolikor je meni znano geco nima monolitne krogle!?

main757
11. May 2013, 12:34
Fantje Main uporablja softpoint v kalibru 7mm mauser.

GILTHEAD
11. May 2013, 15:20
Fantje Main uporablja softpoint v kalibru 7mm mauser.

Fajn,me veseli Bighand ampak kolikor je meni znano smo govorili o monolitnih kroglah:icon_wink:

alojz1
11. May 2013, 17:01
Vse kar je bilo streljano z LOS kroglami je padlo na mestu. Brez podpludb. Seveda strel za pleče.
Kaliber 300 WSM in 308.

jazbec
11. May 2013, 17:37
Kakšne pa so izkušnje z malo slabšim strelom? Ali so zakrat stružene krogle prav tako učinkovite?

rws
11. May 2013, 17:58
alojz1, naj te popravim, 1 gumbar streljan s 308win LOS 155gr(10g) ni obležal na mestu!:icon_wink: Zadetek cca 5cm za pleče, izstrel trdo za plečetom. Od nastrela je pobegnil cca 30m(..seveda je to ob takem zadetku nekaj povsem običajnega, krvna sled pa izredno slaba) Dvomim da je kroglo ob zadetku sploh odprlo, izstrel podoben kot pri Impali! se pa strinjam, da podpludb praktično ni.

alojz1
11. May 2013, 18:05
Kakšne pa so izkušnje z malo slabšim strelom?
Priporočam dober strel. Z vsako kroglo. biggrin
RWS kakšno polnitev si imel? Jaz sem povečal na 44grain N540.

main757
11. May 2013, 20:32
Geco.

rws
11. May 2013, 23:26
44.5gr N140, pri 45gr netilko že precej poravna, tako da kaj dosti višal ne bom. Varno bi pomoje šlo sicer do okrog 45.5gr, vendar mi tistih 20m/s ne pomeni prav dosti.
Je pa bil gumbar streljan bolj daleč, kot oba Main757-ova komada z Geco-m skupaj:icon_lol:

detel
12. May 2013, 21:35
Geco.

T-mantel, Expres ali Plus ?

zlatorog
12. May 2013, 22:20
T-mantel, Expres ali Plus ?

Detel, Main je že napisal s katerim kalibrom in kroglo je streljal...:icon_wink:

main757
13. May 2013, 14:44
T-mantel

main757
13. May 2013, 15:53
Gilthead, kakšne imaš rezultate z .243 monolit?

GILTHEAD
15. May 2013, 00:03
[QUOTE=GILTHEAD;96758]Pa poglejmo še nekaj prednosti o katerih je govoril avtor: PREDNOSTI MONOLITNIH KROGEL!
Brez svinčenega jedra,ki bi se drobil,razpadel,se ločil od plaščka,prenesejo večje hitrosti,ki bi dobesedno uničile konstrukcijsko enostavne krogle….Pravzaprav te krogle zablestijo,ko presežejo 915-930m/s in je pri manjši divjadi (do 40 kg žive teže)zelo verjeten zaželen >>padec v ognju<<.Z monolitno zgradbo je razširitev/deformacija točno določena….itn.

No pa je končno preizkušena,monolitna krogla namreč.Včeraj sem na 89 m streljal na gumbarja teškega 11 kg,z Horady Gmx kroglo 80 gr oz 5,18 g.Glede na nepravi kot,sem streljal rahlo nazaj,zato da bi ohranil obe plečki.Strel je bil točno tak,kot sem si ga zamislil.Izhodna rana takoj za plečko,podpludb nobenih,luknja pa kot bi jo prevrtal:icon_lol:Res je tudi,da je žival po strelu tudi skozi srce,močno odskočila in potegnila cca 30 m naprej za gozdni rob in tam tudi obležala:OK:Naslednjič pa bom streljal direkt v oz skozi plečki,da vidim kaj se bo zgodilo po tem in ali bo škoda kaj večja!?

main757
15. May 2013, 08:54
Kakšna je bila krvna sled?

alojz1
15. May 2013, 08:59
Kakšna je bila krvna sled?
Zanima te, če jo lahko izdeluje lovec sam ali rabiš krvosledca.

GILTHEAD
15. May 2013, 11:03
Kakšna je bila krvna sled?

Krvna sled je bila presenetljivo odlična in zelo dobro vidna.Našel sem jo in ga takoj:OK:

GILTHEAD
18. May 2013, 12:41
Zanima te, če jo lahko izdeluje lovec sam ali rabiš krvosledca.

Evo Alojz,drugi kos od danes zjutraj:-) Streljan z Hornady gmx 5,18 grama,na 68m.Danes sem ga namerno ciljal v in ne za plečko kot ponavadi,zato da nasprotnikom monolitnih krogel dokažem,da brez težav tudi z monolitno kroglo in minimalno škode na mesu,žival pade v ognju!

detel
18. May 2013, 12:51
Ko jih boš popokal vsaj eno škatlo boš lahko podal bolj realne zaključke. Me zanima.

GILTHEAD
18. May 2013, 13:53
Ko jih boš popokal vsaj eno škatlo boš lahko podal bolj realne zaključke. Me zanima.

Veš kako je,prvi rezultati so odlični:limona:,verjetno pa bo včasih šlo tudi kaj po zlu,vendar tako pač je v življenju...Ni vsak dan nedelja,ne za RWS in ne za monolitne krogle,katerekoli pač že so:icon_wink:

Dober pogled vsem,ne glede na vrsto krogle:OK:

alojz1
18. May 2013, 15:03
Evo Alojz,drugi kos od danes zjutraj:
LB
Me veseli, da si zadovoljen. In, da si dober strelec.
Tisti, ki znajo zadeti poznajo prednosti teh krogel. In ne bodo menjali. Ostali naj pa kar na soft pointu ostanejo.
V našem koncu sedaj kolegi ki imajo 30 kaliber uspešno lovijo z LOSovo kroglo.
Sin je uplenil lanščaka 34 kg z strelom med oči. Krogla izstopila spodaj. Brez podpludb v vratu. Tudi srnjaki z strelom za pleče padajo v ognju. Izstrel velikosti kovanca.

GILTHEAD
18. May 2013, 15:26
LB
Me veseli, da si zadovoljen. In, da si dober strelec.
Tisti, ki znajo zadeti poznajo prednosti teh krogel. In ne bodo menjali. Ostali naj pa kar na soft pointu ostanejo.
V našem koncu sedaj kolegi ki imajo 30 kaliber uspešno lovijo z LOSovo kroglo.
Sin je uplenil lanščaka 34 kg z strelom med oči. Krogla izstopila spodaj. Brez podpludb v vratu. Tudi srnjaki z strelom za pleče padajo v ognju. Izstrel velikosti kovanca.

Točno tako,me veseli da nisem sam v tej situaciji in da so še lovci,ki jim je tudi do mesa in ne samo do streljanja:icon_wink:Streljajo s kuglami,ki razbijajo do neprepoznavnosti,potem pa kosa itak ne odkupijo:icon_mad:Sam odkupim vse,zato tudi pazim kako je ustreljeno!

GILTHEAD
18. May 2013, 16:14
Evo še posnetek strela.Na žalost mi je fokusiralo na vejo pred gumbarčkom,tko da slika ni čisto jasna,bo pa za pogledat:icon_lol: Pa kamero sm tud mislil da sm izklopil,tko da je nekaj posnetega materjala odveč:icon_wink:




http://youtu.be/dtLxyJdksHY

GILTHEAD
20. May 2013, 17:42
Pa še današnji trening z 243 win,NORMA V-MAX.

http://youtu.be/3tMfYCpiyUc

jazbec
21. May 2013, 23:12
Kar precej hvalite monolitne krogle. Upam, da si bo kdo upal napisati kako je če je zadetek malo slabši in divjad ne pade v ognju. Moje izkušnje so slabe. Še vodnik krvosledcev iz Godoviča se je čudil. Prestreljena prsna votlina (pljuča), srnjak pa po 12 urah kot da mu nič ni. Oba njegova psa sta imela precej dela da sta ga umirila.Kaliber 6,5x57R.

detel
22. May 2013, 00:27
Tudi meni se upirajo.... Danes streljal ozimca z Noslerko P. Brez polovice jeter je stekel še preko 100 m. Kaj bi šele bilo z monolitko.

GILTHEAD
22. May 2013, 00:52
Kar precej hvalite monolitne krogle. Upam, da si bo kdo upal napisati kako je če je zadetek malo slabši in divjad ne pade v ognju. Moje izkušnje so slabe. Še vodnik krvosledcev iz Godoviča se je čudil. Prestreljena prsna votlina (pljuča), srnjak pa po 12 urah kot da mu nič ni. Oba njegova psa sta imela precej dela da sta ga umirila.Kaliber 6,5x57R.

Nihce nikogar nic ne sili!Sam osebno imam do sedaj fantasticne izkusnje:OK: Vceraj sem ustrelil srnjaka,ki se je zavrtel okrog svoje osi,naredil cca 10 korakov in padel.Krvi je bilo ogromno,krvna sled bi bila fantasticna,podpludbe tokrat malenkost vecje kot pri prejsnjih kosih,vendar se vedno zmerne,tko da...Streljal sem na 98 m,vse skupaj tudi snemal,vendar mi je ravno pred strelom slo nekaj narobe in posnetka ne morem predvajati:icon_cry: Naknadno pa prilozim se slike,ok:limona:

jazbec
22. May 2013, 05:39
Glede podplutb je takole, izkožit je potrebno pa se vidi kakšna je situacija.
Samo pravim, da dokler je hitrost krogle dovolj velika, divjad pa ni prestrašena oziroma že streljana (zastreljena) obstaja ob strelih v prsno votlino velika verjetnost da pade v ognju oziroma je beg kratek.
Takoj ko hitrost krogla preveč pade (malce dolg strel), oziroma divjad "zdrži" prvi strel in ni več prisoten šok (aderanalin tudi pri divjadi naredi svoje), jo lahko zadaneš za 10 pa jo boš še iskal. Ker jo samo luknjaš kot sir, mehansko pa ji ne narediš nobene škode.
Že prsk bo dal novo dimenzijo uporabnosti krogle.

jazbec
22. May 2013, 05:42
Sem pa dobil škatlo Barnesa, mislim da XLC, tisto starejšo izvedbo z modro prevleko, ki jo tudi Čeh ne polni več. V 7x65R brcne ko hudič, jo bom pa poizkusil, kako se obnese.

muzikant
22. May 2013, 08:31
slabom ku5cu svaka dlaka smeta

Streljate po jetrih, vampih in nogah pa so vam krogle krive. Poleg trega pa svoje neznanje in neumnost še obznanjate na spletu.

Univerzalne krogle in kalibra ni, zato to pač prilagodite svojim strelskim sposobnostim in zahtevam lovišča.

alojz1
22. May 2013, 09:35
[QUOTE=muzikant;97853Streljate po jetrih, vampih in nogah pa so vam krogle krive. [/QUOTE]
Tole vse prevečkrat drži.

alojz1
22. May 2013, 12:28
Takoj ko hitrost krogla preveč pade (malce dolg strel), oziroma divjad "zdrži" prvi strel in ni več prisoten šok (aderanalin tudi pri divjadi naredi svoje), jo lahko zadaneš za 10 pa jo boš še iskal. Ker jo samo luknjaš kot sir, mehansko pa ji ne narediš nobene škode.
Že prsk bo dal novo dimenzijo uporabnosti krogle.
Zanimive ugotovitve. Pri nas divjad še ne ve, da pri dolgem strelu lahko beži. Kar sem streljal z 308 na večjo razdaljo je padlo na mestu.
V prsku pa res lahko beži ne glede na kroglo in mesto zadetka. Tega se večina lovcev ne zaveda.

jazbec
22. May 2013, 14:55
Slab stel se zgodi vsakemu, samo mogoče si nekateri to priznamo, nekaterim pa ego to ne dopušča.
Drugače pa pustimo času čas, pa bomo videli.

detel
22. May 2013, 15:02
Ko sem bil začetnik sem vse pomeril v pleče in je padlo na mestu. Sedaj pomerim v pljuča in divjad malo zbeži, ampak plečeta so cela. Ponoči pa res ne morem streljat med oči, če poškodujem jetra so za psa, cela plečeta pa v pečico :icon_wink:. Ostrostrelci ala harmonikaš pa nikoli nimajo problemov, čestitam.

alojz1
22. May 2013, 15:11
Slab stel se zgodi vsakemu,
Ampak prej ti nisi omenjal slabega strela. Pisal si ,da divjad beži kot da je to pravilo pri daljših strelih.

muzikant
22. May 2013, 16:45
.... Sedaj pomerim v pljuča in divjad malo zbeži, ampak plečeta so cela....


......Brez polovice jeter je stekel še preko 100 m. .....

Meriš v pljuča, zadaneš jetra,s koliko pa si naredil anatomijo na faksu ?

Tomaž Ražman
22. May 2013, 16:54
Pa vi vsi skup nimate pojma, jaz k sm slab strelec sm 9,3 vzel in vse pade razen kak prasec k ga 2-3 ure iščem ponoči, sam za to je krogla bla kriva :)

detel
22. May 2013, 17:10
:icon_lol::icon_lol: sem se nasmejal :icon_wink:. še malo pa v akcijo... danes ga bom za uho.

muzikant
22. May 2013, 17:23
Pa vi vsi skup nimate pojma, jaz k sm slab strelec sm 9,3 vzel in vse pade razen kak prasec k ga 2-3 ure iščem ponoči, sam za to je krogla bla kriva :)

Si dal dobro iztočnico,150 kg merjasec bo z 9,3TUG-om na mestu, 15 kg ozimec pa bo šel z istim strelom, kalibrom in kroglo še par 10m.

No in kaj se iz tega naučimo ?:icon_wink:

main757
22. May 2013, 18:20
Slika mladice, ki sem jo uplenil letos. Naboj Geco TM, kaliber 7x57. Mladica po strelu ni naredila niti koraka. Tako me je počakala. Na sliki je izstrelna rana, vstopna je za desetko za plečetom.

MasterLesjak
22. May 2013, 18:31
Ima kdo kaj izkušenj z Geco target na težji divjadi? ker kolikor vem je krogla dokaj mehka. Kozlic je sicer počakal na mestu, pa me zanima, kako je s težjo divjadjo (jelenjad)

Hvala za mnenja.

GILTHEAD
22. May 2013, 20:14
Obljuba dela dolg:icon_lol:Prilagam še slike dveh kosov(več ne gre:icon_lol:) ustreljenih z kroglami GMX,izbiro pa potem prepuščam vsakemu posamezniku.Sam imam pozitivne izkušnje in ostajam na njih...
1.Prvi kos ustreljen za plečko odskočil in šel 30m,krvna sled dobra!
2.Drugi kos,namerno ustreljen v plečko,padel na mestu(posnetek priložen)!
3.Tretji kos,ustreljen za plečko,naredil 10m,ogromno krvi in malenkost večje podpludbe,kot pri prvih dveh.Verjetno povezano z velikostjo,ker je bil srnjak!?

GILTHEAD
22. May 2013, 20:25
Še tretji kos:OK:

toma
22. May 2013, 20:41
Pa vi vsi skup nimate pojma, jaz k sm slab strelec sm 9,3 vzel in vse pade razen kak prasec k ga 2-3 ure iščem ponoči, sam za to je krogla bla kriva :)
Bighand:yea1:Bighand

GILTHEAD
22. May 2013, 20:45
:OK: MAŠ PROV JA:limona: DOBER POGLED TI ŽELIM

Sršen
23. May 2013, 07:55
Ima kdo kaj izkušenj z Geco target na težji divjadi? ker kolikor vem je krogla dokaj mehka. Kozlic je sicer počakal na mestu, pa me zanima, kako je s težjo divjadjo (jelenjad)

Hvala za mnenja.
Geco target ima zelo mehko sredico.
V kalibru 8x57IS na 200m pri zadetku v žile vrh srca, mi je pri 4 letni kozi naredilo katastrofalne podplutbe. :icon_eek: Krvava župa čez pol korpusa! Podobno je bilo z mladico srne pri strelu na cca 70m.
Pri meni ta krogla samo še za v tarčo, za kar je tudi namenjena in nese odlično.

Fuchs
23. May 2013, 13:01
geko soft point in target sta isti
odvisno kam zadaneš...

MasterLesjak
23. May 2013, 13:09
Geco target ima zelo mehko sredico.
V kalibru 8x57IS na 200m pri zadetku v žile vrh srca, mi je pri 4 letni kozi naredilo katastrofalne podplutbe. :icon_eek: Krvava župa čez pol korpusa! Podobno je bilo z mladico srne pri strelu na cca 70m.
Pri meni ta krogla samo še za v tarčo, za kar je tudi namenjena in nese odlično.

Vem, da je mehkejsa, zato me pa zanima kako je primerna za tezjo divjad... (sklepam da ne prevec)
Glede ucinka pa ne bi vedel kaj dosti, uplenil sem le enega kozlica, na približno 50m, padel v ognju, pa niti ni bilo sile, izstopna rana malce večja od vstopne (kal. 308 win), podplutb pa ne morem komentirat, ker ga nisem izkozil. Z natancjostjo sem zadovoljen, so pa kar močno polnjeni.

Sršen
23. May 2013, 13:20
geko soft point in target sta isti
odvisno kam zadaneš...
Tudi jaz sem tako mislil. A pravijo, da ima target mehkejšo sredico. SP ne verjamem, da bi še kdo uporabljal, če bi delala to kar sem opisal.


... Glede ucinka pa ne bi vedel kaj dosti, uplenil sem le enega kozlica, na približno 50m, padel v ognju, pa niti ni bilo sile, izstopna rana malce večja od vstopne (kal. 308 win), podplutb pa ne morem komentirat, ker ga nisem izkozil. Z natancjostjo sem zadovoljen, so pa kar močno polnjeni.
Natančnost je pri target zelo dobra. Vsaj v moji zastavini cevi. Vse v en kovanec.
Tudi pri moji kozi na prvi pogled ni izgledalo nič posebnega. A me je neki hudič šepetal na uho in sem zarezal podpazduho. In začel preklinjati. In to kar nekaj časa. Podobno mi je naredilo še v primeru, ko sem streljal dokaj blizu dva srnina mladiča. Pri enem se je krogla samo dotaknila hrbtenice. Spet podpludbe v neverjetnem obsegu. Pri drugem je šla krogla lepo skozi 10-tko in s povprečnimi poškodbami. Predvidevam, da krogla tam zaradi še visoke hitrosti in lahke divjadi ni uspela oddati energije in se dovolj sploščiti.
Zame je zgodba lova s Target Geco kroglo zaključena za vedno.

MasterLesjak
23. May 2013, 14:18
Zanimivo, hvala za informacije. pred časom sem kupil skatlo, pa mi je ostalo se nekaj (~5) nabojev (ostalo je slo vse v papir). Bom probal upleniti se kakšen kos, pa bom izkozil, za videt kako zgleda (pa ne da ti ne verjamem, ampak patrone je treba ponucat, no, mogoče bodo šli za trening :D)
Me pa se nekaj zanima - sklepam, da sta koza in mladica padla na mestu?

Sršen
24. May 2013, 07:36
... Me pa se nekaj zanima - sklepam, da sta koza in mladica padla na mestu?
Tako je. Čeprav se je koza odločila da se pelje po strmini še 100m globje.:icon_evil: A temu je bila kriva gravitacija in strmina in ne krogla ali koza.
Se bom pa tudi jaz spravil na monolitne krogle, vsaj na Grom-a z minimalno količino svinca, ker ni prav nič fino ta svinec degustirat.

LP

dolgin
24. May 2013, 08:09
Če ga dobr prekuhaš,ti ni treba dat tok popra :)

Zvitorepec
24. May 2013, 10:17
Jaz sem lansko sezono uplenil mladiča srne z Geco Tailmantel 8x57js. Strel sem oddal v vrat, ker mi je stal na 30m. Samo nekaj cm kože je še držalo glavo k trupu,tako hude poškodbe so bile, zato sem preostanek škatle porabil na tarčah.

main757
24. May 2013, 16:14
Geco Tailmantel 8x57js ima 30m od ustja cevi še cca.3600J energije. Strel si oddal v vrat mladiča. Nekaj centimetrov kože je držalo glavo k trupu. Kaj drugega, ko to kar se ti je zgodilo, ni za pričakovati.

GILTHEAD
25. May 2013, 19:06
Lovski tovariši,a kdo mogoče polni oz pozna koga,ki polni kaliber 243 in 30-06.Prazne tulce imam! Pa seveda,da je tud natančen pri polnenju:icon_lol:

Hvala že vnaprej:OK:

tasko
1. July 2013, 11:17
Letošnje leto sem si nabavil Geco Express municijo 10,0 g/155gr. Z njim sem uplenil dva komada srnjadi in sem z kuglo zelo zadovoljen. Mala izstopna rana tudi če je izstop preko kosti in brez podpludb. Srnjak je obležal na mestu, pri tem, ko je enoletnik stekel cca 20 metrov, za njim pa lepa sled in obilo krvi.
Sprobam jo še samo na jelenjadi da vidim kako in kaj, mislim pa da tudi tam ne bo težav.
V glavnem za začetek sem ful zadovoljen z njo in jo bom uporabljal.

.243 Win.
1. July 2013, 13:02
Kateri kaliber ?

mzmato
3. July 2013, 08:51
jst mam tut Geco expres 180 grejnov kaliber 30.06....sm kr zadovolen s to kuglo...notri luknica-ven pa ene 5cm odbije :icon_wink:

zlatorog
3. July 2013, 10:33
jst mam tut Geco expres 180 grejnov kaliber 30.06....sm kr zadovolen s to kuglo...notri luknica-ven pa ene 5cm odbije :icon_wink:
165 gr.:icon_wink:

mzmato
3. July 2013, 11:19
Kaj 165 grejnov?....jst mam 180 :icon_wink:
je prehudu to al kaj :icon_lol: ?

zlatorog
3. July 2013, 12:58
Kaj 165 grejnov?....jst mam 180 :icon_wink:
je prehudu to al kaj :icon_lol: ?

V 30-06, je Geco express 165 gr.:icon_wink:

mzmato
5. July 2013, 13:04
aja aja....se oproščam....res je tako...165 grejnov.....sm prec šibal na škatlo pogledat :icon_lol: :icon_lol: ...ene druge patrone sem mel prej 180 grejnov :whistle:

zober
7. July 2013, 00:52
mejhna luknica,notri pa kot da bi granato vrgel,plus je še zmeraj boljši!

main757
6. August 2013, 14:44
Geco SP 10,7g je bil ponovno v akciji.
Kaliber 7x57
Razdalja 180m
Padel na mestu.
Na sliki je izstop krogle.

aron
6. August 2013, 14:51
Ta je pa pravi, lovski blagor Bighand

main757
6. August 2013, 14:59
Lovski hvala biggrin

patriot
7. August 2013, 00:27
Lovski blagor!
Lp in še naprej dober pogled ter mirno roko!

main757
7. August 2013, 11:41
Lovski hvala. biggrin

main757
10. August 2013, 10:28
Geco SP, 7x57, 10,7g je bil v akciji. Lisjak je počakal na mestu-163m. Poslikan kot je počakal.
Geco je zakon.

alojz1
10. August 2013, 10:41
Geco je zakon.
Ne. Zakon je dober zadetek. Z vsako lovsko kroglo bi bil učinek enak.

tasko
19. August 2013, 09:59
tako pa me je končno prepričala oziroma dodala še piko na I. Dva dni nazaj sem z nabojem geco express 10,0 g streljal telico težko 53 kg, zadetek nekoliko za plečko, telica obležala po 50 metrih, škoda na mesu minimalna, brez podplutb, izstopna rana le malo večja od vstopne! Ostajam pri teh nabojih :)

Ares
29. August 2013, 13:04
Mene pa samo nekaj zanima. Trenutno imam 30-06 RWS Evolution 11,9 g. To kroglo uporabljam že 4 leta in sem z njo izredno zadovoljen, do zdaj mi še ni bilo treba iskat, vse pade v ognju. Kljub vsemu se mi zdi krogla zelo draga, čez 3,2 €. Zato z njo ne streljam ravno v tarčo in kakšne lisice, ker se mi zdi škoda krogle. Odločil sem se, da bi poizkusil s kroglo Geco. Zdaj me pa zanima, kaj mi svetujete, sploh tisti, ki imate to kroglo. Plus ali express? Imam pa v glavnem za srnjad in gamse, občasno tudi jelenjad ali pujske

mprimoz
29. August 2013, 13:46
Ares, jaz sem v kalibru 30-06 uporabljal kroglo Geco plus in bil z njo zadovoljen pri odstrelu srnjadi in jelenjadi. Krogla je kompaktna, ne razbija, dobra krvna sled, včasih divjad ob strelu za pleče naredi kratek beg cca 30-40 m.:icon_wink:

main757
1. September 2013, 12:14
Geco je bil včeraj akciji.
Kaliber: 7x57
Naboj: Geco teilmantl 10,7g.
Razdalja: 30m
Lanjščak, očiščen 62kg.
Padel v ognju.
Geco je zakon.

detel
1. September 2013, 16:27
LB. A ga je prebilo?

main757
1. September 2013, 17:58
Lovski hvala.
Vstop krogle je bil med glavo in plečetom. Stal je že skoraj v špico. Srce je bilo prestreljeno. Izstopne rane ni bilo, oz. je ni bilo videti.

MLikar
1. September 2013, 18:01
8x57IS
150m
Geco clasic (SP)
srna mladič Ž 8,5kg bruto.

Strel skozi plečeta in presenetljivo malo podplutb in škode.
Izredna razlika napram SP target, katero nekateri razglašajo za isto kroglo in mi je lani na 200m na gamsu (koza 3+) naredila katastrofalne podplutbe.

Slučaj? No en primer res še ni merodajen.
Pes na sliki je le zato ker je šminker in se je prislinil zraven:whistle:, sicer kos padel na mestu.

detel
2. September 2013, 08:41
Tudi pri 30-06 pri dobrem zadetku SP malo poškoduje. Zanimivo.

detel
15. September 2013, 21:23
Od vedno imam na zalogi več vrst municije. Včeraj sem uplenil enega ozimca z Geco Expres 10 g, 7x64. Pujs je zbežal še 30m, čeprav je bil strel skozi pljuča. Našel ga je pes.
Na vhodu je bilo poškodovano eno rebrce , na izhodu tri, nobenih podplutb.
Slika bi bila drugačna pri strelu v pleče ali hrbtenico.

main757
16. September 2013, 20:54
Najslabši naboj (Geco TM) in najslabša puška(Zastava) sta bila predvčerajšnjim ponovno v akciji. Kaliber 7x57.
Mladič moški, streljan na cca. 60m je padel v ognju. Nekaj sekund zatem pa še srna 2+, ki je po strelu odskočila v gozd. Označil sem nastrel in poklical vodnika krvosledca. Včeraj zjutraj smo jo s pomočjo psa pobrali. Šla je še cca.20m od nastrela. Oba komada sta bila zadeta za pleče. Izstrel v plečetu.

rws
16. September 2013, 21:58
Pozabil si še napisat najslabši kaliber:icon_wink:
Srnjad itak pada s klasičnimi soft point kroglami.
Sem streljal pred parimi leti prašiča(lanščakinjo) okrog 40kg s to tvojo najslabšo kroglo, kaliber 7x64, zadetek v mehko je odnesla 2km!

detel
16. September 2013, 23:41
Ne vem zakaj najslabši kaliber.
Pri zadetku v mehko je vsaka krogla slaba.

Pred pol ure sem vlekel lepega lanščaka, ki ga je uplenil prijatelj z geco SP 7x65r. Ni ga prebilo, je naredil še cca. 30 m. Prejšnja dva mu je geco preluknjal :icon_wink:.

jagerboss
17. September 2013, 07:36
Ja ja ti kalibri in municija so včasih res nepredvidljivi. Ne veš nikoli kdaj bo prebilo. Tudi drobne šibre včasih prebijejo včasih pa ne, pade pa!!:OK:Bighand

main757
17. September 2013, 08:02
Pozabil si še napisat najslabši kaliber:icon_wink:


Sem mislil napisati, samo so Amerikanci preveč fasali s tem kalibrom, da bi bil slab.

main757
19. September 2013, 15:59
Še slika vstopa Geco TM krogle.

main757
19. September 2013, 16:03
In izstopa.

muzikant
19. September 2013, 16:25
A s tem delaš (anti)propagando ?