PDA

View Full Version : Krogle za ponovno polnjenje



Ganges
17. March 2008, 11:00
Evo oprema za polnjenje bo kmalu prišla pa se pojavlja kar nekaj vprašanj v zvezi s kroglami, ki jih je možno dobiti za ponovno polnejnje nabojev. Vsaj v začetku bom prav gotovo sprobal različne krogle in njihove učinke, saj je to tudi bil en od namenov zakaj nabaviti opremo. Zato sem odprl to temo, da si bodo tisti, ki polnijo in tisti, ki še bomo lahko izmenjali informacije in izkušnje z različnimi kroglami. Če bi za vsako kroglo in kaliber posebej odpirali novo temo bi bilo preveč tem in bi rabili svojo kategorijo, pa naj bo za začetek ena tema (kasneje bomo videli če bo več interesa lahko naredimo novo kategorijo za ponovno polnejnje) in tisti, ki odgovarja na post naj na vrhu posta ali začetku teksta napiše z odebeljeno pisavo za katero kroglo gre, da se takoj vidi že pred samim postom. Recimo tako:

Nosler Balistic Tip Hunting .30 168 grain

Tukaj pa bi potem bil odgovor z vašimi izkupnjami pri polnjenju in pa na sami tarči ali divjadi..........

Ganges
17. March 2008, 11:09
Ker bo oprema kmalu pri meni, krogel in entilk pa še nimam me zanima kaj mi priporočate. Na začetku bom največ polnil kaliber 30-06 in pa 357 mag. Pa imam par vprašanj v zvezi z nekaterimi kroglami za 30-06. Ne vem sicer zakaj, ampak so mi precej všeč krogle, ki nimajo tipičnega izgleda.


Zanimajo me vaše izkušnje z:

Nosler Balistic Silvertip http://www.nosler.com/index.php?p=3&bullet=10

Hornady SST

Zanima me predvsem učinek na srnjad, saj se sezona bliža.

Katero kroglo bi mi priporočali za na tarčo (polnooplaščeno).

Alis o netilke precej pomembne ali so vse približno iste? Katere bi priporočali?

Hvala za odgovore in lp

janez valentic
17. March 2008, 11:48
Za na tarčo praviloma HP, lahko pa da bo na kratke razdalje do 300 m bolje flat base krogla in ne krogle z zašiljenim dnom npr. Berger:
Sierra Match King 168 ali 190
Lapua Scenar
Berger

Če bi hotel z iso kroglo streljati na divjad (srnjad) in na tarčo bi bila ena izmed bolj natančnih in cenovno znosnih Sierra Game King ali Pro Hunter , posebej če bi jih ločeval po teži in obliki.

Match netilke npr. CCI Bench Rest (BR) so vsekakor bolj natančne (v povprečju, pa če to sploh opaziš).

dolgin
20. March 2008, 20:04
Zanimajo me vaše izkušnje z:

Nosler Balistic Silvertip http://www.nosler.com/index.php?p=3&bullet=10

Hornady SST

Zanima me predvsem učinek na srnjad, saj se sezona bliža.

Nosler Bst ma kolega,ki pa ima v lovišču predvsem jelenjad in prašiče,pa je zadovoljen!
Hornady SST, presenečen boš nad učinkom te krogle,sam jo še vedno uporabljam predvsem za lov na prašiče,ker ne dopušča možnosti,če divjad zadaneš ne bo šla daleč,če že ne bo počakala na mestu! Sicer sem z njo nekaj časa lovil vse in bil nadvse zadovoljen! Potem pa "pogruntaš" da je to blazno "razbijaška" krogla,predvsem na srnjadi! Sedaj uporabljam za srnjad Winchester Fail safe 180gr.(cal. 308),za prašiče,gamsa,muflona in jelena pa Hornadyjevo SST in Interbond!
Sicer bi ble te krogle super stvar tudi za na tarčo,ampak je cena prevelika za to dejavnost! Ti je že Janez dal par izvrstnih predlogov!
Netilke bi ble CCI BR; jaz sicer uporabljam CCI 200 kar za vse,je pa res,da ne streljam na tekmah!

Lakotnik
21. March 2008, 00:21
Zanimajo me vaše izkušnje z:

Nosler Balistic Silvertip http://www.nosler.com/index.php?p=3&bullet=10




Za srnjad je Balistic Silvertip idealna krogla, kot vem ni razbijaška, saj se pogosto uporablja tudi v varmint kalibrih. Če si pedanten in zahteven strelec ti morda ne bo dala najboljših rezultatov na tarči v kalibru .30-06, medtem ko je v .308win OK. Če si želiš več informacij malo pogooglaj po ameriških in kanadskih forumih, kjer je tudi veliko kritik na račun te krogle...

Če so ti všeč na videz atraktivne krogle ti priporočam za moj okus dve lepotici, winchester accubond CT, in xp3- te zaenkrat še ne boš dobil samostojno.

Sicer se pa divjad ne bo pritoževala katera krogla jo bo doletela, če bo le ta priletela na pravo mesto...

Ganges
21. March 2008, 00:27
winchester xp3- te zaenkrat še ne boš dobil samostojno.



Hvala za vse nasvete. Oprema bila včeraj plačana, danes pa že obvestilo da je na poti in bi morala jutri prispeti. Tako je bilo vsaj obvestilo od USP. Bomo videli. Zato pa imam kar nekaj vprašanj ker sem čisti začetnik in vsaj v začetku mislim malo eksperimentirati.

Ravno to kroglo Winchester XP3 sem seveda tudi hitro opazil :icon_lol: In že spraševal, če je kdo sprobal pa nisem dobil nobenega odgovora. Če jo kdo kje zasledi naj kar sporoči.

Drugače pa lahko tisti, ki sami polnite ali pa poznate koga in se na to spoznate kar nadaljujete z nasveti, ki jim bom z veseljem prisluhnil pa verjamem da kak drug forumovec tudi. Lahko tudi s kakimi konkretnimi podatki s kamimi polnitvami ste zadovoljni v določenem kalibru, koliko grainov smodnika,... Ko bom sam kaj sprobal vam prav gotovo sporočim pisne in slikovne rezultate posameznih polnjenj.

lp

Lakotnik
21. March 2008, 00:45
Tudi sam imam dilemo glede polnenja. Uporabljam Nosler Accubond 200grs v 8x57, polnitev 47grs s smodnikom N140. Polnitev je precej zmerna, saj ima krogla izmerjeno hitrost pri ustju cevi 711m/s, kar je počasno.

Pri lovu na srnjad nimam pripomb, lahko bi edino rekel, da je malce "huda" ampak v mejah normale. Po strelu na prašiča(40kg) je ta odtekel celih 150-200metrov od nastrela. Zadet je bil v pleče, skozi srce in nato pri rebrih izstop. Nimam nič proti, če divjad po strelu odskoči in naredi še nekaj korakov, ampak beg prašiča v mojem primeru je bil vseeno malce predolg, glede na dobro lego zadetka.

Je morda kriva ravno (premajhna) hitrost zrna?

Lakotnik
21. March 2008, 00:55
Ravno to kroglo Winchester XP3 sem seveda tudi hitro opazil :icon_lol: In že spraševal, če je kdo sprobal pa nisem dobil nobenega odgovora. Če jo kdo kje zasledi naj kar sporoči.

lp

Vse kar vem o tej krogli sem prebral na tujih forumih, tako da ne bom preveč pametoval. Zelo na kratko. Odličen učinek na divjadi-večji in manjši, malce slabša natančnost, ker je možno dobiti le tovarniške naboje, kar bi se pa dalo odpraviti s "home made" polnenjem:icon_twisted:

Ganges
21. March 2008, 00:56
Možno. Ker je z večjo hitrostjo tudi šok učinek večji. Kaj več pa ne bi vedel, bodo povedali drugi, ki se na to bolje razumejo. Mogoče pa je res premajhen šok učinek.

P.S.: Sem našel XP3 v prodaji, je pa res da ne v Evropi. Opazil pa, da bo očitno vsaj v začetku precej draga krogla, saj je draga že na ameriškem tržišču, ki je drugače glede teh zadev precej cenejše od našega. In sicer je cena cca. 40 USD za 20 kosov. Čeprav je sedaj dolar nizek, bi po tej ceni sklepal da bo pri nas cena 40 ali več EUR za 20 kosov.

http://www.cabelas.com/cabelas/en/templates/product/standard-item.jsp?id=0037465216115a#chart

Ganges
21. March 2008, 00:57
Ups.... :icon_redface: Zgleda, da sem naredil napako in je to cena za naboje in ne same krogle.

lp

Lakotnik
21. March 2008, 01:06
Winchester XP3 naboje se je dalo dobiti v Avstriji že pred pol leta. Samo se mi vseeno zdi, da bi marsikaterega minilo, ko bi slišal za ceno... 80eur za 20kom. :icon_wink:

Ganges
21. March 2008, 01:10
No, sedaj pa primerjaj s cenami iz mojega linka na prejšnji strani in vidiš koliko so v Evropi dražji glede teh zadev :icon_evil: Na mojem linku vidiš, da stane 20 nabojev (celih) malo manj kot 40 USD (kar dan danes znaša cca. 26 EUR) :icon_evil::icon_evil::icon_evil:

Me je že čist minilo :icon_biggrin: In prav gotovo te krogle po tej ceni ne bo pri meni.

janez valentic
21. March 2008, 13:05
Tudi sam imam dilemo glede polnenja. Uporabljam Nosler Accubond 200grs v 8x57, polnitev 47grs s smodnikom N140. Polnitev je precej zmerna, saj ima krogla izmerjeno hitrost pri ustju cevi 711m/s, kar je počasno.

Pri lovu na srnjad nimam pripomb, lahko bi edino rekel, da je malce "huda" ampak v mejah normale. Po strelu na prašiča(40kg) je ta odtekel celih 150-200metrov od nastrela. Zadet je bil v pleče, skozi srce in nato pri rebrih izstop. Nimam nič proti, če divjad po strelu odskoči in naredi še nekaj korakov, ampak beg prašiča v mojem primeru je bil vseeno malce predolg, glede na dobro lego zadetka.

Je morda kriva ravno (premajhna) hitrost zrna?

711 m/s na ustju je na 100m že blizu 600 m/s, vprašanje pa je ali govoriš o izmerjeni hitrosti ali o podatkih iz tabelic.
Accubond krogla je skonstruirana tako da zadrži 60-70 % mase je skonstruirana za težjo divjad, pa tudi za hitre kalibre (v 8mm npr 8 mm Rem.magnum, 8x68S). S polikarbonatno špico se hitro odpira, kar verjetno zagotavlja soliden učinek na manjši divjadi. Pričakovati je, da pri manjših hitrostih zadrži več mase (do 100%), torej ne fragmentira, kar pomeni manjše poškodbe in manjšo krvavitev (v povprečju, najbrž, verjetno...).

Mislim da krogla ne more optimalno delovati na x divjad pri tako velikem razponu zadetne hitrosti (550 -950 m/s) kot ga oglašuje Nosler. Pa tudi ne loviš samo dijad x ampak tudi y, z ...

Lahko pa da gre le za slučaj - verjetnost da krogla 100% ni fragmentirala, morebiti poškodbe srca tudi niso bile take da bi prišlo do velikega padca krvnega tlaka, pujs je bil pred strelom napolnjen z adrenalinom,odprt teren , da se je pujs boril do kritja...

Na podlagi enega primera sklepati o terminalni učinkovitosti streliva meji na prerokovanje - po domače šloganje.

180 gr krogle je v 8x57IS možno spraviti na 800 - 850 m/s (npr.N550), kar pomeni vsaj bolj položno linijo leta, v kombinaciji z npr. malce bolj fragmenirno kroglo ne-bond konstrukcije, pa morebiti tudi omogoča krajše bege od nastrela.

Glavno da leži.Lovski blagor!

dolgin
22. March 2008, 21:27
A kdo pozna krogle Impala? Prosim za mnenja,ceno,če kdo ve, učinek..... natančnost!
Hvala!

Ganges
23. March 2008, 09:44
Tukaj je nekaj malega o Impali. Če pa jo kdo polni ali pa ve kaj več pa bo sam povedal:

http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?t=453

lp

Franc
23. March 2008, 14:47
Predrage in pretrde za moj okus,te so izdelane na stružnih avtomatih.
Gledal sem jih lani na sejmu v salzburgu in film o postopku izdelave.
Za strel čez plečko pa idealne!

dolgin
24. March 2008, 09:42
No sem pričakoval tak odgovor! Sem bral neodvisne ocene te krogle,pa je krogla bolj tako,zelo zelo malo divjadi pade v "ognju" precej je obleži v krogu 10 metrov (predvsem srnjad) veliko pa je gre tudi precej daleč,tako da je potreben krvosledec!!!

Lakotnik
28. March 2008, 01:42
711 m/s na ustju je na 100m že blizu 600 m/s, vprašanje pa je ali govoriš o izmerjeni hitrosti ali o podatkih iz tabelic.
Accubond krogla je skonstruirana tako da zadrži 60-70 % mase je skonstruirana za težjo divjad, pa tudi za hitre kalibre (v 8mm npr 8 mm Rem.magnum, 8x68S). S polikarbonatno špico se hitro odpira, kar verjetno zagotavlja soliden učinek na manjši divjadi. Pričakovati je, da pri manjših hitrostih zadrži več mase (do 100%), torej ne fragmentira, kar pomeni manjše poškodbe in manjšo krvavitev (v povprečju, najbrž, verjetno...).

Mislim da krogla ne more optimalno delovati na x divjad pri tako velikem razponu zadetne hitrosti (550 -950 m/s) kot ga oglašuje Nosler. Pa tudi ne loviš samo dijad x ampak tudi y, z ...

Lahko pa da gre le za slučaj - verjetnost da krogla 100% ni fragmentirala, morebiti poškodbe srca tudi niso bile take da bi prišlo do velikega padca krvnega tlaka, pujs je bil pred strelom napolnjen z adrenalinom,odprt teren , da se je pujs boril do kritja...

Na podlagi enega primera sklepati o terminalni učinkovitosti streliva meji na prerokovanje - po domače šloganje.

180 gr krogle je v 8x57IS možno spraviti na 800 - 850 m/s (npr.N550), kar pomeni vsaj bolj položno linijo leta, v kombinaciji z npr. malce bolj fragmenirno kroglo ne-bond konstrukcije, pa morebiti tudi omogoča krajše bege od nastrela.

Glavno da leži.Lovski blagor!

Glede izmerjene hitrosti lahko povem, da je natančno izmerjena, ker so naši fantje v LD precej strelsko ozaveščeni in imamo tako na razpolago tudi napravo za merjenje hitrosti:icon_wink:. Bom pa zaenkrat kar ostal pri tej kombinaciji, ki jo imam, dokler ne dobim novih krogel. Je precej luštno streljati s tako polnitvijo, ker ne ruka preveč, pa še velika divjad(jelenjad, prašič) je pri nas bolj prehodna, tako da kakšne posebne znanosti ne bom zganjal zaradi tega. Se ti pa zahvaljujem za izčrpno razlago!

Ganges
16. April 2008, 08:43
Imam eno vprašanje, še posebej za koga, ki polni iz SV dela Slovenije, ali pa tudi če ne polni pa zna kar me zanima. Sezona lova se prav hitro približuje pa še nisem uspel nabavit krogel za lov. Pa me zanima kje preko meje v Avstriji v tem predelu bi lahko kupil krogle in netilke? Najbliže sta mi Mureck in Bad Radkersburg. Daleč pa mi nista niti Leibnitz in Graz. Tako, da bi en dan skočil in nabavil zadeve, da lahko do sezone nafilam, preizkusim in prestrelim orožje.

Hvala za odgovore.

lp

Bassa
28. December 2010, 08:46
A imate kake nove izkušnje z Hornady SST kroglo? Kako se kaj obnese v kalibru 30-06, streli običajno na srnjad.

Kolovski
28. December 2010, 09:39
Je malce mehkejša krogla, večja izstopna rana pri divjadi (srnjad), običajno vse pade v ognju. Če te ne moti malo več škode na mesu, je ta krogla ok. Brat je lansko leto uplenil 3 pujse (2 ozimca, 1 svinjo), ozimca zadeta direktno v hrbet, sploh ni bilo toliko škode na mesu, za svinjo pa nisem ziher (nisem bil zraven). Je pa vse padlo na mestu. Drugače pa vzemi interbond, ki je trši...

pumpa
28. December 2010, 16:52
A imate kake nove izkušnje z Hornady SST kroglo? Kako se kaj obnese v kalibru 30-06, streli običajno na srnjad.

v kalibru 308w vse pade na mestu , zelo močne poškodbe mesa, sedaj uporabljam interbond, dosti manj poškodb.

chuck
3. March 2011, 10:37
Pozdravljani!

Zanima me če mi lahko kdo od vas svetuje kje naj kupim krogle rws 6,5mm ks 8,2g. in na kakšnih straneh kupujete naboje če to opravljate preko interneta?

lp

zlatorog
3. March 2011, 19:39
v kalibru 308w vse pade na mestu , zelo močne poškodbe mesa, sedaj uporabljam interbond, dosti manj poškodb.

Koliko gramske krogle uporabljaš ?

pumpa
3. March 2011, 19:40
Koliko gramske krogle uporabljaš ?

sst 150,165,180gr
interbond 165gr

zlatorog
3. March 2011, 21:47
Kako se ti interbond obnaša na srnjadi ?

dolgin
4. March 2011, 12:04
Kako se ti interbond obnaša na srnjadi ?

Ubijalsko:icon_twisted::icon_lol:
Meni interbond (.308,165 grain) dela odlično,poškodb na mesu je zelo malo,je pa res,da je srnjad rada malo "plava". Pada pa praviloma vse na mestu.

zlatorog
4. March 2011, 18:26
Ubijalsko:icon_twisted::icon_lol:
Meni interbond (.308,165 grain) dela odlično,poškodb na mesu je zelo malo,je pa res,da je srnjad rada malo "plava". Pada pa praviloma vse na mestu.Hvala dolgi, bomo probal...

rehl26
16. August 2011, 22:39
l.p. me ne zanima ,če ima kdo seveda kaj izkušenj za polnjenjem cal.7x64
sedaj imam polnjene z vithaori 140n
krogla je siera game king 7,7gr
smodnika v hilzni je 48 graino

vendar je raztros prevelik

prosi bi,če je kdo pripravljen pomagat in priporočat kaj boljšega za ta cal.

hvala

alojz1
16. August 2011, 22:49
l.p. me ne zanima ,če ima kdo seveda kaj izkušenj za polnjenjem cal.7x64

Jaz polnim te krogle (120 grain je 7,8g) z 52 grain N140. Grupa 3cm na 160m. Puška Zastava. Prijatelj z njo strelja vse. Tudi pri jelenu da izstrel.
Če pa želiš menjati kroglo pa tako veš, kaj bom napisal
Grom.

Ahiles
16. August 2011, 23:28
Grom.
:icon_lol:

hunterxxxl
16. August 2011, 23:55
:icon_lol:

Čez grom ga ni!

alojz1
16. August 2011, 23:58
Vidim, da imam kar nekaj somišljenikov.
Kje so zdaj tisti, ki so pred letom govorili, da poceni krogla že ne more biti dobra.:icon_lol:

1248
17. August 2011, 09:53
Zdravo,

meni je bolj pri srcu težja krogla v 7x65R. Zato filam sierra 11,34 gr in 50 gren VV N160. V moji čehinji sta dva strela različnih strelcev skupaj, tako da z daljnogledom nisem ločil drugega strela in sem mislil, da sem falil. Sem pa pristaš težjih krogel. Škoda, da krogle GROM ne morejo narediti težje. Se pa super obnese v 308 Win.

LP G.

rehl26
17. August 2011, 21:43
l.p. fantje hvala za nasvete
pa še eno vprašanje kje se dobi ta grom in kako zgleda:icon_redface:

rws
24. August 2011, 14:27
Rehl26, grom je za krvosledca šolat:icon_wink:
ne boš menda šel iz Mercedeza(nosler accubond) na Yugota(grom):icon_biggrin:

Kopfy
31. December 2012, 03:23
Da ne bo tema čisto obstala...

Kje se kaj splača pogledat in nabavit krogle za ponovno polnjenje v tujini?

Kopfy
31. December 2012, 03:33
In še tole zanimivo stran sem odkril kjer so opisane posamezne krogle, njihove lastnosti in učinki...

http://kupferjagdgeschoss.de/

Tomaž Ražman
31. December 2012, 21:50
Da ne bo tema čisto obstala...

Kje se kaj splača pogledat in nabavit krogle za ponovno polnjenje v tujini?

Relativno, jaz sem vceraj na egunu kupil 200 rws tug9,3mm in 100 rws tig 8mm za 250 eurov s poštnino, kar je dokaj poceni...

Drugač pa je San Marino zelo poceni...

alojz1
31. December 2012, 22:29
Vidim, da imamo zelo različna merila o ceni in kvaliteti.
Jaz Grom ne menjam za TIG in TUG. Pa dobiš enako količino za 100€.
Mimogrede. Sem letos iskal par kosov srnjadi streljane z TUG v kalibru 30-06.
Vse dobro zadete. Pobeg 200m.

muzikant
1. January 2013, 01:45
TUG pride do izraza pri te?ji divjadi. Kaj pa je dober zadetek ?

alojz1
1. January 2013, 11:18
TUG pride do izraza pri te?ji divjadi. Kaj pa je dober zadetek ?
Vem Muzikant. Sem mu svetoval lažjo kroglo za srnjad. Je pa kar drugo puško kupil. 9,3x62. Sedaj je pa problem z odsunom in glasnostjo.
Dober zadetek je v trup kjer bi z Gromom največkrat padlo na mestu.

Tomaž Ražman
1. January 2013, 21:40
Vidim, da imamo zelo različna merila o ceni in kvaliteti.
Jaz Grom ne menjam za TIG in TUG. Pa dobiš enako količino za 100€.
Mimogrede. Sem letos iskal par kosov srnjadi streljane z TUG v kalibru 30-06.
Vse dobro zadete. Pobeg 200m.

200m hm ne da ti ne verjamem Alojz, vendar se mi zdi res ogromno... Drugač pa se tug pri srnjadi sploh ne odpre, tako da je efekt vprašljiv, vendar pa se meni še ni zgodilo, da bi žival pobegnila dlje kot 30m... Pri pujsih pa je ipak druga pesem... Še ni razočarala...

Sem pa zadnjo sezono začel uporabljat Lapua mega 18,5g v 9,3x62 za pogone in uplenil 8 pujsov in jo bom imel do nadaljnega. Pri nas je tudi zelo gosto in nisem nikoli opazil, da bi kroglo zmaličilo a vzstopni rani... Pa vedno je prebilo, čeprav je bil najtežji pujs 65kg, kar bi bilo že smešno če ne bi pri tem kalibru...

Tomaž Ražman
1. January 2013, 21:51
Drugač pa še vedno če potegnem črto za 200 nabojev 9,3x62 z tug kroglo bi dal v trgovini 700 eurov, jaz pa bom porabil 170eur/krogle, smodnik/50eur, netilke/7 eur, kar nanese 237eur tako rekoč 1,2eur na naboj, mislim pa da se v trgovini malo kaj dobi za 24eure/20 kos, tako da o kaki pretirani ceni ne moremo govorit...

cak
1. January 2013, 22:26
Tomaž v tem kalibru bi marsikatera cenejša krogla podirala enako.

alojz1
1. January 2013, 22:31
vendar pa se meni še ni zgodilo, da bi žival pobegnila dlje kot 30m...
Ali govoriva o 30-06 ali 9,3x62.
Napisal sem kar točno. Med rebri in 2oom, res da navzdol. Ampak zjutraj ni bilo kaj pobrati. Nočna gostija.

Tomaž Ražman
1. January 2013, 22:35
Tomaž v tem kalibru bi marsikatera cenejša krogla podirala enako.

Ne dvomim Cak, ma sem se že nekaj let nazaj odločil da je ne menjam...

Tomaž Ražman
1. January 2013, 22:38
[QUOTE=Tomaž Ražman;91701]vendar pa se meni še ni zgodilo, da bi žival pobegnila dlje kot 30m...
Ali govoriva o 30-06 ali 9,3x62.
Napisal sem kar točno. Med rebri in 2oom, res da navzdol. Ampak zjutraj ni bilo kaj pobrati. Nočna gostija.

.30-06, šele leto dni imam 9,3...
Kot pravim, ti verjamem, samo nisem še doživel...