PDA

View Full Version : Preizkus ravnanja z orožjem?



Deerhunter
11. March 2008, 22:03
Na spletnih straneh e-uprave in upravnih enot sem zasledil da se kot priloge k prošnji za izdajo dovoljenja za nabavo lovskega orožja mora priložiti samo zdravniško spričevalo in potrdilo o članstvu v LD. Ni omenjen preizkus ravnanja z orožjem. Le ta je omenjen kot obvezna priloga pri nekaterih drugih kategorijah, za lovsko orožje pa ne. V čem je torej stvar? Vem da so do zdaj lovci - pripravniki morali opravljati ta preizkus. Ali se zdaj to opravi v sklopu predavanj, ki jih imajo pripravniki in ga ni treba opravljati posebej?

Vem da bom moral tako ali tako na upravno enoto povprašat, bi pa prej rad vprašal tudi tukaj, da slišim izkušnje drugih ker znajo na vsaki upravni enoti povedat drugače...


http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodkiPrebivalci.euprava?zdid=162&sid=108

tica
11. March 2008, 22:52
Preizkus varnega ravnanja z orožjem opraviš že ob pričetku pripravniške dobe. Na območju, kjer boš opravljal teoretični del lovskega izpita v začetku prihodnjega leta, bo že v mesecu maju organiziran tečaj in preizkus s puško z risano in gladko cevjo ter kratkocevnim orožjem

Ganges
11. March 2008, 23:36
Tako kot pravi Tica. Sedaj se ta tečaj opravlja pred samim teoretičnim delom izpita zato, da pripravnki lahko nabavijo orožje že v pripravniškem stažu in ne šele, ko opravijo lovski izpit. Torej je to samo v dobro pripravnikov.

lp

Deerhunter
12. March 2008, 08:11
Za pojasnila se lepo zahvaljujem. Zanima me potem samo še, ali lahko vložim prošnjo za nabavo orožja že zdaj,se pravi, še preden naredim preizkus ravnanja z orožjem, ki naj bi bil v maju ali ne?
Ker kolikor zdaj jaz to razumem, pri vlogi ne zahtevajo potrdila o opravljenem preizkusu ravnanja z orožjem ker ga bo mladi lovec - pripravnik tako ali tako moral opravit v planu pripravništva.

Ganges
12. March 2008, 09:25
To pa je zgleda spet odvisno od ene UE do druge. Pravili so, da je ta izpit pogoj za nabavo orožja pri pripravniku, pa je naš pripravnik kljub temu dobil nabavno dovoljenje za orožje preden je opravil ta tečaj in sicer samo na podlagi zdravniškega pregleda in potrdila o članstvu v lovski družini. Je pa res, da mogoče to potrdilo o članstvu na UE smatrajo kot, da že ima izpit, kar pa v bistvu ni nujno, saj je član lahko tudi še pripravnik.

lp

krt
12. March 2008, 11:03
Mislim,da je na strani tajnikov LD-jev,da preverijo,ali imajo pripravniki opravljen izpit o ravnanju z orožjem in zdravniški pregled,predno izdajo potrdilo,na katerem se tudi napiše,s kakšnim razlogom se potrdilo izdaja.

Ganges
12. March 2008, 11:20
Tega mi nihče ni rekel, ampak samo da napišem potrdilo, da je član LD. Jaz sem tajnik naše LD in sem napisal, da potrjujem, da je ta pa ta, rojen tega pa tega dne, stanujoč,.... član lovske družine XXXXX.

ZR7
12. March 2008, 11:38
Še leto pred mojim vstopom v LD, je orožje samo na podlagi potrdila o članstvu dobila vsaka pijandura in pretepač, ki si ga v LD niso upali zavrniti.
Sedaj mora vsakdo opraviti zdravniški pregled, zato se mi to prehodno obdobje, ko v okviru lovskih organizacij še ni vse pošlihtano, ne zdi nič kritičnega. Konec koncev je UE tista, ki presoja. Tudi na podlagi poizvedbe na policiji.

krt
12. March 2008, 16:38
Svetujem ti,da greš na internetno stran Uradnega lista RS in pogledaš Zakon o orožju,kjer v 19.členu lepo piše,pod kakšnimi pogoji se izdaja nabavno dovoljenje za lovsko orožje.

Ganges
12. March 2008, 17:43
Saj poznam zakon, ampak jaz nikakor nisem kriv, če ga izdajo na UE. Torej so kvečjemu oni krivi, ker ne zahtevajo vseh papirjev. Vsaj lovsko izkaznico bi lahko zahtevali, ki dokazuje da ima oseba izpit. Plus seveda zdravniški pregled.

krt
12. March 2008, 18:16
Tajnik v LD je tisti,ki izdaja potrdila.Vsaj na naši UE,verjetno pa tudi na drugih,se zanesejo na izdane papirje s strani LD-ja.Jaz ga nikomur ne napišem,dokler nisem prepričan,da je pripravnik opravil vse,kar je treba.Že tukaj pogledam skozi prste,ker nima opravljenega lovskega izpita z izdanim spričevalom,gledam pa na to,da so pripravniki opravili že kar nekaj pripravniškega staža z opravljenimi predavanji tudi iz ostalih predmetov.Pri tem moramo biti pravidni in vedeti,kdaj napišemo potrdilo.Na vsako potrdilo pa obvezno tudi pripišem,zakaj potrdilo izdajam.
Zdaj so se začele vpisovati v lovsko organizacijo generacije,ki niso služile vojaškega roka in ne poznajo ravnanja z orožjem.V aprilu ,ko imamo obvezen preizkus strelskih sposobnosti v LD, pa mentorji svojim pripravnikom še dodatno pojasnijo ravnanje z orožjem in jim dajo,da tudi oni streljajo na tarčo z mentorjevim orožjem.

ZR7
13. March 2008, 08:46
Če lovec, najsi bo pripravnik ali že izprašani lovec zahteva od LD potrdilo da je član društva, mu ga je društvo dolžno nemudoma izdati!
Vse ostale kolobocije so nesprejemljive.
Če zakonodaja tu ni jasna, je LD z diskriminatornimi ukrepi ne more in ne sme "popravljati".
O ravnanju in skrbi z orožjem govori zakon o orožju in vsakdo ga je sam dolžan spoštovati.
LD lahko naredi le toliko, da čimprej po sprejetju pripravnike čimbolj poduči. Sama ali preko kakšnih zvez ali drugih izvajalcev.

Nikakor pa ni sprejemljivo odklanjanje izdaje potrdila o članstvu!

Kolovski
13. March 2008, 12:12
Bravo ZR7!!! Nekatere LD in tajniki to sploh ne vedo oz. so tiho, češ "ko boš naredil izpit boš pa dobil potrdilo", tako da je na pripravnikih da rečejo za potrdila. Izdat ti ga mora pa pika!

Je pa res, da je na mentorju, da ti pokaže kako se varno in spoštljivo ravna z orožjem...

krt
13. March 2008, 14:55
Če lovec, najsi bo pripravnik ali že izprašani lovec zahteva od LD potrdilo da je član društva, mu ga je društvo dolžno nemudoma izdati!
Vse ostale kolobocije so nesprejemljive.
Če zakonodaja tu ni jasna, je LD z diskriminatornimi ukrepi ne more in ne sme "popravljati".
O ravnanju in skrbi z orožjem govori zakon o orožju in vsakdo ga je sam dolžan spoštovati.
LD lahko naredi le toliko, da čimprej po sprejetju pripravnike čimbolj poduči. Sama ali preko kakšnih zvez ali drugih izvajalcev.

Nikakor pa ni sprejemljivo odklanjanje izdaje potrdila o članstvu!

Kako pa boš na sodišču to zagovarjal,če se komu kaj zgodi?

GregaK
13. March 2008, 14:57
Če lovec, najsi bo pripravnik ali že izprašani lovec zahteva od LD potrdilo da je član društva, mu ga je društvo dolžno nemudoma izdati!
Vse ostale kolobocije so nesprejemljive.
Če zakonodaja tu ni jasna, je LD z diskriminatornimi ukrepi ne more in ne sme "popravljati".
O ravnanju in skrbi z orožjem govori zakon o orožju in vsakdo ga je sam dolžan spoštovati.
LD lahko naredi le toliko, da čimprej po sprejetju pripravnike čimbolj poduči. Sama ali preko kakšnih zvez ali drugih izvajalcev.

Nikakor pa ni sprejemljivo odklanjanje izdaje potrdila o članstvu!

Kaj pa če v pravilih družine piše drugače?

Ganges
13. March 2008, 14:57
Zakaj pa bi karkoli zagovarjal na sodišču? Saj si mu samo izdal potrdilo, da je član lovske družine kar je dejansko res. Nikjer nisi napisal, da že ima lovski izpit ali kaj podobnega, ampak samo da je član. Druge zadeve pa morajo zahtevati ali preveriti na UE, če pa tega niso storili so oni odgovorni. Nikjer v zakonu ni omenjeno, da tajnik lahko izda potrdilo o članstvu samo članu z opravljenim izpitom.

lp

orlova6
13. March 2008, 15:30
Sploh pa mu ni treba do tajnika, lahko obišče z kako flašo pira :icon_wink: informatika ali tistega , ki je zadolžen za vnos v lisjaka in mu tako lepo potrdilo lahko takoj izpiše pod članstvom imamte "natisni potrilo", samo en klik, pa dva šluka pira, da printer spljuva list in ga že ima. V lisjaku pa je točno vnešeno , da je ta in ta član pripravnik od taega in tega dne....

Vse lepo po pravilih in elegantno, nimaš kaj.

krt
13. March 2008, 15:47
Sploh pa mu ni treba do tajnika, lahko obišče z kako flašo pira :icon_wink: informatika ali tistega , ki je zadolžen za vnos v lisjaka in mu tako lepo potrdilo lahko takoj izpiše pod članstvom imamte "natisni potrilo", samo en klik, pa dva šluka pira, da printer spljuva list in ga že ima. V lisjaku pa je točno vnešeno , da je ta in ta član pripravnik od taega in tega dne....

Vse lepo po pravilih in elegantno, nimaš kaj.


Po štampiljko in podpis pa v prvo gostilni!Na zdravje!!

orlova6
13. March 2008, 15:50
Krt, kam pa pol gre je pa njegov problem. Mislim, da je izpis iz lisjaka uraden dokument in ne potrebuje štampiljke in podpisa, ali pa se motim, to ne trdim, za v gostilno na zdravje, pa bi tudi jaz šel, zakaj pa ne, saj žeja je hujša kot domotožje.:icon_lol:

ZR7
13. March 2008, 15:57
Kaj pa če v pravilih družine piše drugače?

Kaj lahko drugače piše v Pravilih družine? Da se članu ne izda potrdila, da je član te iste družine?:icon_confused: To bi pa rad videl.:icon_lol:

krt
13. March 2008, 15:59
Krt, kam pa pol gre je pa njegov problem. Mislim, da je izpis iz lisjaka uraden dokument in ne potrebuje štampiljke in podpisa, ali pa se motim, to ne trdim, za v gostilno na zdravje, pa bi tudi jaz šel, zakaj pa ne, saj žeja je hujša kot domotožje.:icon_lol:

Orlova 6, se strinjam s tabo. Potrdilo iz Lisjaka pa moraš vseeno žigosati in podpisati.

orlova6
13. March 2008, 17:17
:beer: OK!

Deerhunter
13. March 2008, 18:42
Če se včlaniš v LD in plačaš tudi članarino, potem si član. Pač, član, ki še opravlja lovski izpit. Torej imaš pravico do potrdila o članstvu.

Da nekaterim izdajajo potrdila šele po enem letu ali celo šele po opravljenem lovskem izpitu, je nesprejemljivo. Če ti lahko dajo položnico v roke ti lahko dajo tudi potrdilo o članstvu.

Kolovski
14. March 2008, 01:14
Krt in orlova, pomoje vaju preveč daje ta lovska starokopitnost... sprjaznta se, tko je in tko bo (zakon je zakon)...

PS.: Glede pjače gremo pa lahko brez puš pa brez orožnih listov v štarijo, z lahkoto dam zanga, samo če mi bota kšno NEFOVŠARITNO zgodbo povedala!

orlova6
14. March 2008, 08:10
Kolovski, na žalost te ne razumem , zakaj bi bil jaz starokopiten, a ker pravim, da ima možnost izpisa iz lisjaka potrdilo, to je pa ja noviteta , a ne. Pa nikjer ne govorim ali pišem, da pripravnik ni član, jaz sem eden tistih, ki mi je v veselje, da so mladi med nami, da se včlanjujejo in jim rad pomagam, pa še to, jaz nikoli nisem kakšne razlike delal, kvečjemu sem članu-pripravniku povedal kaj "lovsko življenjskega", ki ga nobena teorija ne bo naučila, to lahko doživi lahko samo skozi lovsko "življenje".
Pa ne mi pol govoriti, da sem starokopiten.... :icon_confused:

Se pa strinjam s tabo v popolnosti v stavku, da gremo na eno rundo v oštarijo, pa boš videl , da nisem ne starokopiten in še zdaleč ne favšeriten.
Povej kje, kdaj , kako...

GregaK
14. March 2008, 20:31
Po uspešno opravljenem lovskem izpitu in poravnanih vseh obveznostih , se pripravniku izda potrdilo o članstvu v LD, ki služi za nabavo in posest orožja.

Tkole piše!

Ganges
15. March 2008, 03:49
Kje to piše? Še vedno trdim, da je prav gotovo zakonsko pravilno, da se članu da potrdilo o članstvu, ker je dejansko član društva. In če zahteva potrdilo ga mora dobiti, tudi v pripravniški dobi saj dejansko je član in z izdajo potrdila nihče ne laže. Drugo pa je kako to smatrajo na UE.

capek
15. March 2008, 07:40
Kar se tiče orožja naj idioti malo bolj poskrbijo za tiste, ki imajo neprijavljenega ker jih je več kot nas, sploh nevem zakaj nas tako jebejo!

ZR7
15. March 2008, 07:52
Po uspešno opravljenem lovskem izpitu in poravnanih vseh obveznostih , se pripravniku izda potrdilo o članstvu v LD, ki služi za nabavo in posest orožja.

Tkole piše!

Nihče ne trdi, da je potrebno pred opravljenim preizkusom znanja ravnanja z orožjem v LD izdati potrdilo na katerem bi pisalo da služi za nabavo in posest orožja. Trdim pa, da mora vedno in kadarkoli biti članu kateregakoli društva, torej tudi LD izdano potrdilo da je član tega društva. In če to na UE zadošča, pač zadošča!

Ganges
15. March 2008, 11:46
Nihče ne trdi, da je potrebno pred opravljenim preizkusom znanja ravnanja z orožjem v LD izdati potrdilo na katerem bi pisalo da služi za nabavo in posest orožja. Trdim pa, da mora vedno in kadarkoli biti članu kateregakoli društva, torej tudi LD izdano potrdilo da je član tega društva. In če to na UE zadošča, pač zadošča!

Točno tako kot piše ZR7. Tudi jaz nikjer na potrdilu nisem napisal, da ga izdajam za namen izdaje orožne listine. Ampak zgolj in samo potrdilo, da je določena oseba član lovske družine.

lp

teohafy
15. March 2008, 13:13
Če pšripravnik odda potrdilo o članstvu na upravno enoto za pridobitev orožnega lista, se obveže, da bo v 2 letih opravil lovski izpit. Če ga ne, potem mora listino vrniti. Zato ne vem, zakaj pripravnik od vsega začetka nebi smel imeti orožja, sploh če ga ima doma v omari, nevem kakšno škodo lahko nareti. Je pa res, da imajo nekateri starejši lovci pri nas pomisleke glede varnosti zaradi neizkušenosti mladih pripravnikov, zato mislim, da je boljše, da na skupne love, sploh od začetka ne nosijo orožja. Zagovarjam, da je treba najprej opazovati, šele nato poizkusiti.:icon_lol: Poleg tega pa je še boljše, da lahko svoje prve kose divjadi odstreli skupaj z mentorjem z svojim orožjem, ki ga je navajen, ne pa z mentorjevo puško s katero je mogoče ustrelil le 3 naboje na pristrelitvi pušk.

krt
15. March 2008, 15:46
Se popolnoma strinjam,teohafy,da pripravnik čimprej začne uporabljati svoje orožje.Saj tudi nobenemu ne odrečem izdaje potrdila.So pa tudi sami pripravniki toliko poučeni,da ga niti ne zahtevajo,predno ne opravijo pregleda in tečaja o ravnanju z orožjem.Predavanja pri nas so do sedaj potekala že zgodaj spomladi,tako da je imela do poletja večina preizkus in pregled že opravljena.So pa paragrafi pač neživljensko napisani,ker praksa pokaže čisto nekaj drugega.Jeseni naši pripravniki z mentorji že jagajo in dostikrat uspešno.
Kar se pa tiče potrdil o članstvu,ki jih napišem in na njih razlog izdaje,pa čisto iz praktičnega razloga,ker moraš vsa potrdila izdajati v dvojniku(enega za arhiv).Po ZDLov-1 lahko lovi oseba,ki ima opravljen lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico.Po tem zakonu in Pravilniku o lovskih izkaznicah,ki je prilagojen zakonu pa dobi izkaznico le oseba,ki ima opravljen lovski izpit in ni bila kaznovana (ter po logiki poravnana članarina).Torej pripravniki nimajo še lovske izkaznice,so pa na lovu z mentorjem in nimajo razen orožnega lista nobenega drugega dokumenta,da je član LD.Saj pravim,da so zakoni na pol napisani,ker za tak primer ni nikjer navedeno,kako ravnati.V tem primeru sem pripravnikom zopet napisal potrdilo,da so člani LD in da imajo poravnane obveznosti(izdano potrdilo za drugi razlog) Ima kdo od forumcev boljšo idejo,kako ravnati v takih primerih?
Pravilnik o izdaji lovskih izkaznic,posebno v tistem delu,ko lovec pogreši izkaznico,pa je prava grozljivka,ki je zrela za posebno diskusijo in temo na forumu.

_fox_
6. April 2009, 18:06
mam eno vprašanje...koliko približno stane izpit rokovanja z orožjem?:icon_confused::icon_biggrin:

torro
7. April 2009, 00:00
Pri ZLD Gorenjske je bilo lani 30 € za članice ( 40 € za ostale ) + naboji na strelišču ( lahko si imel svoje ).
LP

_fox_
7. April 2009, 01:26
Pri ZLD Gorenjske je bilo lani 30 € za članice ( 40 € za ostale ) + naboji na strelišču ( lahko si imel svoje ).
LP

a izpit rokovanja z orožjem vsebuje tudi kaka predavanja?lp

davorin
7. April 2009, 08:09
teoretična predavanja s katerih kasneje polagaš pisni izpit, nakar še na strelišču sledi praktični del izpita!! (streljanje glinastih golobov 3 od 10, in mk-najmanj 40 od 10 strelov, tako je vsaj blo takrat, ko sem ga js opravljal)

KAILER
4. May 2009, 15:47
Vprašanje se ne nanaša ravno na prejšnjo temo. Pojavila so se deljena mnenja glede uporabe puške solovca. Ali kdo ve, pod kakšnimi pogoji lahko lovec uporablja za lov puško, last solovca (seveda, če z njo naredi pristrel). Ali mora imeti vpisano v orožni listini oziroma obstaja kakšna druga pisna oblika dovoljenja za uporabo solovčevega orožja.

ZR7
4. May 2009, 16:15
Kailer, na straneh upravnih enot poišči obrazec za posojanje orožja, ga natisni, izpolni, priloži posojenemu orožju in to je to.

Posojaš pa seveda lahko le tisto vrsto orožja, za katero ima tisti, kateremu ga posojaš, veljavno orožno listino.
V praksi to pomeni, da lovec lahko lovcu posodi lovsko orožje.

Prepelicar
4. May 2009, 18:09
Zanimiva tema. Vendar zanima me, kako imate v LD-jih rešeno vsakoletno preizkušanje lovskega orožja.

Zanima me naslednje:
- Ali obstaja pravilnik oz. podzakonski akt o pogojih in izvedbi preizkusa orožja?
- Ali so se vsi člani LD dolžni preizkusa udeležiti?
- Kakšne so sankcije, če se preizkusa ne udeležijo ali je rezultat negativen?
- Ali zadostuje potrdilo puškarja, da je puška pristreljena, kot opravljen preizkus?
- Ali se preverja tudi strelčeve sposobnosti, ne samo tehnično natančnost orožja?

V obstoječi dosegljivi strokovni literaturi o navedenih vprašanjih nisem našel zadovoljivih odgovorov.

Prosim, za vaše odgovore in želim vam dober pogled.

tica
4. May 2009, 20:33
Preizkuse pušk ureja Pravilnik o lovskem strelstvu, sprejet na 15. seji UO LZS, objavljen na spletni strani LZS (za člane LZS>dokumenti>UO-ostali dokumenti-vabilo na 15.sejo UO s prilogami).
Ko bo Pravilnik lektoriran, bo objavljen na spletni strani LZS, kot veljaven akt LZS.
Za področje pristrelitve pušk lepim besedilo iz Pravilnika:

3. Člani, ki nameravajo loviti z risanicami, morajo vsako leto najpozneje do začetka lova na
srnjad pristreliti vse risanice , ki jih bodo uporabljali pri lovu oziroma opraviti preizkus strelskih
sposobnosti. Risanice pristrelijo s streljanjem v tarčo srnjaka v naravni velikosti na razdaljo
100 metrov. Pri pristrelitvi risanice je dovoljen poljuben položaj telesa, čas streljanja ni
omejen, člani lahko streljajo tudi z naslonom.
Pristrelitev je potrebno opraviti z vsemi merilnimi napravami, ki jih namerava lovec
uporabljati pri lovu (klasični merki, strelni daljnogled, optične pike itd), sicer sme lov izvajati
samo na način, kot je opravil pristrelitev oziroma preizkus orožja.
Člani, ki opravljajo pristrelitev lovskih pušk brez optičnih pripomočkov, in člani, ki so
starejši od 60 let, lahko uveljavljajo zmanjšanje razdalje na 70 metrov.
Vsak lovec MORA BREZ VMESNEGA KAZANJA ZADETKOV STRELJATI TRIKRAT,
mora pa dvakrat zadeti v kroge premera 15,4 cm (krogi pomanjšane tarče srnjaka). Za člane,
ki prvič ne opravijo pristrelitve risanice, upravni odbor lovske družine določi datum ponovne
pristrelitve oziroma preizkusa. Člani, ki ne opravijo pristrelitve risanice, ne smejo loviti z
risanico.
Člani, ki nameravajo loviti divje prašiče s krogelnimi izstrelki za gladko cev, morajo vsako
leto ob pristrelitvi risanic pristreliti vse puške z gladko cevjo, ki jih bodo uporabljali pri lovu
s krogelnimi izstrelki za gladko cev. Puške pristrelijo s streljanjem v tarčo merjasca v naravni
velikosti na razdaljo 50 m. Pri pristrelitvi je dovoljen poljuben položaj telesa z naslonom, čas
streljanja ni omejen.
Vsak lovec MORA BREZ VMESNEGA KAZANJA ZADETKOV STRELJATI TRIKRAT,
mora pa dvakrat zadeti v kroge premera 366 mm . Za člane, ki prvič ne opravijo pristrelitve,
upravni odbor lovske družine določi datum ponovne pristrelitve. Člani, ki ne opravijo
pristrelitve pušk z gladko cevjo s krogelnimi izstrelki za gladko cev, ne smejo loviti divjih
prašičev s krogelnimi izstrelki za gladko cev.
Član, ki namerava pri lovu uporabljati tudi kratkocevno orožje mora opraviti tudi preizkus z
kratkocevnim orožjem, ki ga namerava uporabljati pri lovu.
Lovec mora streljati trikrat z kratkocevnim orožjem (poljubnega kalibra) dvoročno stoje brez
naslona na tarčo 50 x 50 cm (pištolska) na razdalji 15 metrov. Preizkus je uspešno opravljen,
če je zadel 15 krogov.

Krpan
4. May 2009, 22:03
Sklicevanje na Pravilnik, ki še ni sprejet ni prav dokler novi Pravilnik ne bo javno objavljen, velja Pravilnik o lovskem strelstvu v
LZS z dne 04.02.2000.


Na hitro sem preštudiral novi Pravilnik in imam nanj kar nekaj pripomb.

Njegova (enako je tudi pri starem) največja napaka, je v tem, da je namenjen samemu sebi in ga ni mogoče učinkovito nadzorovati. Zgolj upanje v to, da bodo upravljalci lovišč upoštevali Pravilnik je v današnjih časih premalo.

O izvajanju Pravilnika sam pravilnik pravi:


Uporaba Pravilnika je obvezna pri izvajanju usposabljanja lovskih pripravnikov, pri izvajanju vsakoletnih pristrelitev oziroma preizkus strelskih sposobnosti z lovskim orožjem pred lovom, za vse prireditve v lovskem strelstvu, ki jih organizira LZS, za vse ostale prireditve v lovskem strelstvu, ki jih organizirajo LD ali so organizirane na regionalnem nivoju pa je priporočljiva zaradi zagotovitve enakih pogojev za vse udeležence.

Kaj lahko stori LZS v primeru, če se ena LD odloči, da ne bo opravila preizkusa risanic. V skladu z Pravili LZS so na voljo dve možnosti:


- predlaga sklic izredne seje Upravnega odbora, Nadzornega obora ali Občnega zbora članice in predlaga ustrezne sklepe,
- predlaga postopek pred Razsodiščem.

Takoj v naslednjem členu piše:

Članici iz prvega odstavka 4. člena teh Pravil ne more prenehati članstvo v LZS,

Če pride do postopka pred Razsodiščem, obstajajo naslednje možnosti:

Razsodišče na podlagi obravnave ravnanja članice:
1. zavzame stališče o primemosti ravnanja članice,
2. ugotovi kršitev članskih obveznosti in članici izreče opomin,
3. ugotovi kršitev članskih obveznosti in članici izreče javni opomin,
4. ugotovi hujšo kršitev članskih obveznosti in članico iz drugega odstavka 4. člena teh Pravil izključi iz članstva ali
5. pristojnemu organu da pobudo za odvzem koncesije za upravljanje z loviščem


Vse zaren pete točke je mešanje megle. Peta točka pa je sporna sama po sebi, saj koncesijska pogodba nikjer ne omenja LZS, zato tudi njena beseda najverjetneje ne bo imela kakšne posebne teže.

Še večja zmeda pa nastane, če bi se Francelj odločil, da ustreli srnjaka z puško, z katero ni šel na preizkus. Edina rešitev da bi se znašel pred disciplinsko komisijo, bi bila, če bi imela LD v svojih aktih zapisano, da je preizkus risanic obvezen in prepisan člen, ki ga je citiral Tica.

kuglaabc
4. May 2009, 22:35
Zr7, upam da si pri tem mislil na kategorijo - istovrstno orožje in ne lovsko orožje za lovsko orožje.
(ker nimam šibrovke, bi si jo od tebe sposodil, sicer imam pa risanico epetirko)

tica
4. May 2009, 22:35
Krpan, Pravilnik je že sprejet na 15.redni seji UO LZS 22.4.2009. Mi je padel kamen od srca, da nisem samo jaz zaznal kar nekaj takih cvetk, njegovo preobširnost in kompliciranost, na kratko, neuporabnost. Ni potrebno ugibati kako sem glasoval, sprejet pa je bil z večino glasov.

KAILER
5. May 2009, 09:43
Posojanje orožja je možno v skladu s 44.čl. Zakona o orožju. Pomeni, da lahko posodimo orožje lovcu, ki ima isto vrsto orožja. Vrste so določene v Pravilniku o izvajanju Zakona o orožju in sicer v 2. čl., natančneje v prilogi 1. Pomeni, da ne moremo enačiti kategorijo in vrsto, saj ima ena kategorija več vrst (tip) orožja.

janez valentic
5. May 2009, 12:30
Posojanje orožja je možno v skladu s 44.čl. Zakona o orožju. Pomeni, da lahko posodimo orožje lovcu, ki ima isto vrsto orožja. Vrste so določene v Pravilniku o izvajanju Zakona o orožju in sicer v 2. čl., natančneje v prilogi 1. Pomeni, da ne moremo enačiti kategorijo in vrsto, saj ima ena kategorija več vrst (tip) orožja.

Ista vrsta orožja pomeni isto vrsto po namenu - lovsko orožje (tisto , ki imaš vpisano v lovski orožni list) lahko posojaš imetniku lovskega orožnega lista, pri tem mu pa moraš napisati potrdilo o posojanju (obstaja obrazec, lahko pa tudi na toaletni papir, če vsebuje vse potrebne informacije).

ZR7
5. May 2009, 13:23
Preizkuse pušk ureja Pravilnik o lovskem strelstvu, sprejet na 15. seji UO LZS, objavljen na spletni strani LZS (za člane LZS>dokumenti>UO-ostali dokumenti-vabilo na 15.sejo UO s prilogami).
Ko bo Pravilnik lektoriran, bo objavljen na spletni strani LZS, kot veljaven akt LZS.
...


Kako lahko zveza diktira članicam kako izvajati nekaj, kar je v odnosu LD-država!?
Največ kar bi lahko zveza tu naredila, je pripravljen predlog strelskega pravilnika za LD, ki bi ga te sprejele ali pa ne.
Strelski pravilnik LZS pa lahko le določa pravila za strelske tekme v okviru organizacije LZS!

Spet nekdo sanja po starih časih?:icon_evil:

ZR7
5. May 2009, 13:26
Zr7, upam da si pri tem mislil na kategorijo - istovrstno orožje in ne lovsko orožje za lovsko orožje.
(ker nimam šibrovke, bi si jo od tebe sposodil, sicer imam pa risanico epetirko)

Mislim, da je res tako kot sem napisal. Torej ti posodim šibrovko, ki je ti nimaš.
Tako kot je napisal Janez.
Se motiva?:icon_redface:

KAILER
5. May 2009, 16:16
Ista vrsta orožja pomeni isto vrsto po namenu - lovsko orožje (tisto , ki imaš vpisano v lovski orožni list) lahko posojaš imetniku lovskega orožnega lista, pri tem mu pa moraš napisati potrdilo o posojanju (obstaja obrazec, lahko pa tudi na toaletni papir, če vsebuje vse potrebne informacije).

Janez, mogoče sem te narobe razumel, vendar lovsko orožje ni vso ene vrste. Po pravilniku pomeni ista vrsta npr. puška z risano cevjo 7X64 in jo lahko po mojem mnenju posodiš lovcu, ki ima v orožnem listu vpisano neko puško z risano cevjo .243, ne pa puško z gladko cevjo. Namen izjeme v zakonu je ta, da si lahko sposodiš puško, če je tvoja pokvarjena, ali bi rad preizkusil novo orožje ipd. Izjema je tudi, kadar orožje posoja lovska organizacija in izda posebno potrdilo.

kuglaabc
5. May 2009, 17:12
ZR7 žal ne bo šlo, ker v svojem OL nimam vpisane šibrovke. Da se razumeva samo v tem primeru katerega omenjava. Lp.

torro
5. May 2009, 17:59
Edina rešitev da bi se znašel pred disciplinsko komisijo, bi bila, če bi imela LD v svojih aktih zapisano, da je preizkus risanic obvezen in prepisan člen, ki ga je citiral Tica.

A pri vas preizkus risanic ( nastrelitev ) ni obvezen ?
Pri nas je že od pamtiveka in kdor ga ne opravi ne jaga.
Po pravilniku LD :icon_study:.
LP

Krpan
5. May 2009, 18:29
Imamo zapisano:


Splošni pogoji, ki jih mora izpolnjevati član, preden lahko upleni določeno divjad so:
• da ima opravljen lovski izpit,
• da ima veljavno lovsko izkaznico
• da ima orožni list,
• je v letu lova uspešno opravil preizkus orožja, s katerim namerava upleniti divjad,
• da nima prepovedi lova na to vrsto divjadi.


Nimamo pa zapisano, kako naj ta preizkus poteka in kaj mora dotični zadeti.
To je zaenkrat prepuščeno referentu za strelstvo, ki se skuša držati priporočil LZS.

torro
5. May 2009, 22:50
Smo očitno približno na istem :icon_wink:.
LP

ZR7
6. May 2009, 09:15
ZR7 žal ne bo šlo, ker v svojem OL nimam vpisane šibrovke. Da se razumeva samo v tem primeru katerega omenjava. Lp.

Potemtakem različno razumeva navedbe na straneh MNZ ( http://www.mnz.gov.si/si/pogosto_iskane_vsebine/dunz/orozje_in_strelivo/posoja_orozja/ ):

"Posoja orožja
Posameznik lahko posodi orožje samo posamezniku, ki ima orožni list za vrsto orožja (lovsko ali športno), ki se posoja. Varnostnega orožja ne sme posojati - 44. člen Zakon o orožju (ZOro-1)

Izdaja potrdila

Posameznik, ki posodi orožje izda posamezniku, ki si sposoja orožje, Potrdilo o posoji orožja. "