PDA

View Full Version : Preizkus lovskega orožja



kos
11. March 2008, 21:15
Mene pa zanima kako kaj v praksi potekajo preizkusi lovskega orožja po lovskih družinah? Ali preizkušate tudi kratkocevno orožje in šibernice pred vsako lovno sezono?

Gebirgsjaeger
11. April 2008, 10:49
Jaz imam pa sledeče vprašanje.

V družini so trije lovci. Vsi uporabljajo recimo osem puš za na lov.
Ko je preizkus, ali morajo vsi trije streljati z vsemi osmimi puškami.
Nikjer nisem kaj podobnega zasledil.
Prosim za nasvete?!

Če je že kje kaj podobnega pa se vam opravičujem.

LP Gebirgsjaeger

Ganges
11. April 2008, 10:54
Če piše kje v pravilniku ali ne, ne vem. Pri nas sicer noben nima toliko karabinov, preizkus pa morajo člani opraviti s vsemi karabini s katerimi nameravajo loviti. To se mi zdi tudi edino pravično, saj je lahko katera puška slaba in strelc z dobro naredi preizkus, lahko je tudi dober strelec, pa bo vseeno jagal tudi z "razštelanim" karabinom in ranil divjad. Torej preizkus je po mojem pravilno delati s vsem orožjem s katerim nameravaš loviti.

lp

Gebirgsjaeger
11. April 2008, 11:48
Jaz bolj sprašujem, ali lahko eden od članov družine strelja s tremi, drugi z dvemi in tretji z tremi puškami, potem pa vsi vse uporabljajo. Puške bi bile izprovane, vendar z različnimi strelci.
Ali morajo vsi trije streljati z vsemi osmimi. Se pravi 3x 8pušk, x3 streli =72 strelov. Kdaj potem pridemo drugi na vrsto?

dolgin
11. April 2008, 11:50
Lej,sej se ne gre za tist papir ki ga pač moraš imeti da lahko loviš! Gre se tudi zato,da sam sebe zverziraš mal! Jest mam cel regiment orožja,pa se jim kar tema nardi na nastrelu k vse privlečem tja pa streljam! Moje mnenje je,da lovci še premalo streljamo (na tarčo)! Tudi sam,priznam, si zadnje čase vzamem premalo časa za streljanje,včasih pa sem vsak mesec popokal namanj škatlo patronov(krogel). Enkrat sem že napisal in za tem stojim : Sam strel bi pri lovcih moral pomeniti neko rutino,avtomatiko,katero opraviš brez pomislekov,ko se za to odločiš! Ne pa da se najprej stepemo s puškami,pol si pa že ves "zrukan" ko začneš meriti divjad in - hajde po psa!
Moj odgovor bi bil - da, vsi trije bi morali opraviti preizkus z vsemi puškami!!!!

lp

Gebirgsjaeger
11. April 2008, 11:53
Moram povedati, da ti trije lovci, so non stop za puškami in zelo dosti streljajo. Tako da pri njih odpade dejstvo premalo tarče.

No zakonsko ni verjetno nič opredeljeno. Bomo videli. Hvala.

Ostala mnenja še priporočljiva.

ZR7
11. April 2008, 12:10
Stavek "Člani, ki nameravajo loviti z risanicami, morajo vsako lovsko leto... pristreliti vse risanice, ki jih bodo uporabljali pri lovu". pove vse in dovolj.

O čakanju pa tole. Probleme se rešuje tako, da se analizira, premisli in priredi razmere da ustrezajo vsem.
Tiste nastrelitve, ko se reče dne tega in tega je nastrelitev, so figo vredne, ker lovci prihajajo ko zmešane kure in nervirajo drug drugega.
Pri nas je nastrelitev razdeljena na 4 dni. Prvi dan pripravniki pripravijo strelišče in z mentorji opravijo preizkus. Drugi, tretji in četrti dan poteka nastrelitev za ostale člane, a največ za 1/3 članov na dan. Prijave se pobirajo predhodno in izjem ni!
Kdor ne opravi preizkusa, oz. vsi ki ga ne opravijo, imajo možnost popravka dve uri pred tekmo. ki je kakšnih 14 dni kasneje. Tekma se začne točno!

In seveda je vsakdo dolžan priti na nastrelitev pripravljen in s pripravljenim orožjem.

Izgovor, da ne more biti strelski referent toliko časa zraven lahko rezultira le v zamenjavi referenta.

Od kar prakticiramo tole, težav ni in je tekma prijeten dogodek.

LP

teohafy
11. April 2008, 12:45
Pri nas je tako, da tisti, ki smo se udeležili lovske tekme trostav na 100m, s tistim orožjem ne potrebujemo več preizkusa. Moramo pa preizkusiti vse ostalo orožje, s katerim lovimo, kar se mi tudi edino zdi prav. Tudi foter in brat opravita preizkus z mojimi puškami, tako kot jaz z njujnimi, saj nikol neveš s katero boš šel na jago, ker si jih pač menjavamo odvisno kak način lova bo kdo izvajal. Jaz bi tudi uvedel disciplinski postopek zaper tistega, ki lovi z orožjem, s katerim ni opravil preizkusa.

janez valentic
11. April 2008, 12:47
Jaz imam pa sledeče vprašanje.

V družini so trije lovci. Vsi uporabljajo recimo osem puš za na lov.
Ko je preizkus, ali morajo vsi trije streljati z vsemi osmimi puškami.
Nikjer nisem kaj podobnega zasledil.
Prosim za nasvete?!

Če je že kje kaj podobnega pa se vam opravičujem.

LP Gebirgsjaeger

Mislim, da je napačno poimenovanje preskus risanic - dejansko gre za preskus lovcev z risanicami.
Ponekod celo priznajo opravljen preskus, če z risanico strelja kdo drug (puškar, strelni referent itd) kar je neumnost.

Vzemite primer Švedske, kjer je obvezen preskus pred lovom losa, pa gre za 80 m prostoročno tako na nepremično kot nepremično tarčo.

100 m, s poljubnim naslonom in od 3 strelov najmanj 2 v tarči premera 15,4 cm res ni kakšen problem.
Da ne bo kdo narobe razumel, nisem za zaostrovanje pogojev, saj so ti ki jih imamo dovolj dobri in organizacijsko še izvedljivi.

tica
11. April 2008, 12:51
Mogoče že k vsemu povedanega le to, da je spomladanski preizkus puške in strelca, ločenih kombinacij ni. Le tako dosežemo cilj, čim manj zgrešenih strelov in še manj zastrelitev.

denis jež
13. April 2008, 23:32
Živjo
moje mnenje je da se na preizkusu strelja z eno puško risanico, pa tudi če jih imaš doma dvajset. Sam sem tega mnenja da bi ostale preizkusili sami na strelišču brez referentov in ostalih potem ni potrebno čakati da nekdo preizkusi vseh osem pušk ampak to lahko stori izven preizkusa. Sam sem na preizkusu streljal samo z enim karabinom ostale tri pa bom pred lovom preizkusil sam, ker brez tega da nisem siguren da je puška točna ne grem na lov pa tudi če preizkusa strelca in orožja ne bi bilo.
Tako je moje mnenje
lep pozdrav

mugo
13. April 2008, 23:46
To je tvoje mnenje, ker sklepaš po sebi, ker si odgovoren človek in boš v dobro divjadi poskrbel, da imaš puke brezhibno nastreljene. Mnogi pa niso taki in zato jih je potrebno prisiliti, da pod kontrolo nastrelijo svoje orožje, ki ga bodo uporabljali na lovu.

denis jež
13. April 2008, 23:58
Živjo
to drži se povsem strinjam
lp

jazbec
14. April 2008, 00:01
Denis jež, napaka. vsak strelski referent ki da kaj nase ti bo poveda, da je potrebno nastreliti vsak kos orožja, z katerim misliš loviti.
Zakaj je tako, na nastrelitvah mora delovati celota, puška in strelec. To pomeni, da moraš biti sposoben z puško ustreliti tako dobro da opraviš nastrelitev.
Ponekod so poizkušali z izgovori, češ saj je puškar nastrelil puško...ali saj jo je solovec nastrelil...vse to so samo izgovori.
Že tako ali tako lovci nismo nevem kakšni strelci...sam se v to prepričam vsako leto na nastrelitvi. Nekaterim je škoda nabojev...da o vseh "zelenih" patronih potegnjenih od ne vem kod ne govorim.
Da pa bi dovolil nastrelitev samo ene puške, jagali pa bi z večimi...to bi bilo iskanja divjadi..

denis jež
14. April 2008, 00:14
Živjo
Saj prav to sem hotel povedati sam seveda nastrelim vsak kos orožja vendar na preizkusu le enega ostale puške pa preizkusim sam ne na preizkusu, še zdaleč pa mi ni škoda nabojev saj sem jih letos od januarja sigurno postrelil 150-200
lep pozdrav

ZR7
14. April 2008, 00:35
Živjo
moje mnenje je da se na preizkusu strelja z eno puško risanico, pa tudi če jih imaš doma dvajset. Sam sem tega mnenja da bi ostale preizkusili sami na strelišču brez referentov in ostalih potem ni potrebno čakati da nekdo preizkusi vseh osem pušk ...
A je tako težko narediti razpored in pri tem upoštevati tudi to?

jazbec
14. April 2008, 00:48
Zakaj bi na nastrelitvi nastrelil samo en kos, ostalo pa individualno. Te logike ne razumem.
Še enkrat, v prisotnosti strelskega referenta je potrebno preizkusiti vse orožje s katerim misliš jagat

hl
14. April 2008, 08:59
V naši LD mora posameznik preizkusiti vsak kos orožja, katerega misli uporabljati v tej sezoni.
lp

tica
14. April 2008, 12:36
Edino pravilno in odgovorno ravnanje.

denis jež
14. April 2008, 12:41
Živjo
Se povsem strinjam z vašimi mnenji samo ne vem,kaj je pa narobe v tem ,da orožje ,ki ga na preizkusu nisem preizkusil, preizkusim sam izven preizkusa.
lep pozdrav

Ganges
14. April 2008, 12:56
S tem seveda ni nič narobe, če ti uporabljaš orožje kadarkoli. Govorimo le o tem, da je na preizkusu potrebno preizkusiti strelca s vsakim orožjem s katerim misli jagati med letom.

lp

mprimoz
14. April 2008, 13:02
Če je že tako, ga lahko preizkusiš sam, vendar ob navzočnosti referenta za strelstvo, ki vsaj v naši LD s podpisom v ustrezen kartonček jamči, da je bila puška ustrezno preizkušena in zmožna za lovsko pravičen strel.
Lp,Primož

meho
14. April 2008, 13:24
Tako je. Nekatere družine zahtevajo, če npr. prideš k njim v goste, da jim pokažeš kartonček in da vidijo, da imaš v tistem letu puško potrjeno od referenta za strelstvo.

zajec
14. April 2008, 14:04
Kartončki niso obvezni!

jazbec
14. April 2008, 17:01
Denis jež "samo ne vem,kaj je pa narobe v tem ,da orožje ,ki ga na preizkusu nisem preizkusil, preizkusim sam izven preizkusa"

Kaj je narobe, če malo grdo napišem (upam da ne zameriš), je to da ti nihče ne bo verjel da si res nastrelil.
Zdaj pa razloži nekemu vodniku psa krvosledca (ko bosta fino iskala..), da si puške kar sam nastreljeval, pač ko si imel čas, rezultate pa veš samo ti in zate so recimo OK.
Sistem ne deluje tako. Lovcev je veliko, kam bi prišli če bi kar vsak nastreljeval za sebe, to vodi v anarhijo

denis jež
14. April 2008, 17:10
Živjo
Če bi imel vsak tako vest kot jo imam sam potem bi to zagotovo funkcioniralo, ker kot sem že nekaj postov nazaj povedal brez tega, da nisem prepričan da puška nese kot je treba ne grem z njo na lov. Poleg tega pa veliko streljam tudi izven preizkusa ,ki ga opravljamo vsako leto tako, da je ta preizkus le zadostitev pravici in je tudi na papirju napisano da je puška in strelec pripravljen za novo lovno sezono. Tako je moje mnenje pa če je pravilno ali ne sam se ga bom še vnaprej držal, pa ne bo zaradi tega nobena divjad ,ki jo bom streljal zastreljena zaradi tega, ker puške ne bi imel preizkušene, pa naj bo to na preizkusu ali izven njega.
Lep pozdrav

denis jež
14. April 2008, 17:13
še to sem pozabil dodati Jazbec seveda ti ne zamerim saj izražaš svoje mnenje, upam da tudi meni ne zamerite tudi če včasih kakšno mimo usečem, kar se zakonov in podobnega tiče
lp

Brakir
14. April 2008, 17:25
Podpiram tovariša Jazbeca, moje osebno mnenje pa je da sam nastrel tudi ni dovolj ne glede na to da ga lahko opraviš, saj mislim da marsikateri lovec premalo oz. sploh ne strelja na tarčo.... in ne gre se sedaj tu za to da bi pikali desetko na desetko, ampak predvsem zato da dobimop zaupanje vase, v svoje orožje, ter da smo "zihr" v strel. sicer je pa to samo moje skromno mnenjem.

Lp

denis jež
14. April 2008, 18:03
Živjo
saj prav to vam hočem povedati saj sem že prej napisal, da sem letos postrelil najmanj 200 nabojev in vsaj meni se zdi, da bi to moglo biti dovolj, da sem sigurn vase in v orožje in mislim ,da bo tudi strel na divjad sigurn ,ker toliko vaje pa res mora imeti nek učinek in postane to že rutinski strel.
lp

pumpa
14. April 2008, 22:27
mi smo v novo sprejeti poslovnik dodali da se po vsakem tretjem zgrešenem strelu opravi preiskus ponovno.imamo tudi napisano da se vsak zgrešen strel išče s psom.

denis jež
14. April 2008, 22:33
Živjo
Če lovec da kaj nase in na naravo bo puško preizkusil že po prvem zgrešenem strelu in niso potrebni trije zgrešeni streli.
Samo moje mnenje
lep pozdrav

ZR7
14. April 2008, 22:34
Ali je sploh kje kakšen lovec, ki ne bo rekel, da on že dobro ve kako dobro je pripravljen in da je "siguren" vase. In kljub temu zastreljena divjad v mukah poginja po grabnih. Sem že nekajkrat videl take "dobre in vase sigurne strelce", ki so naredili bolečo krivico divjadi. In tudi za njimi je ostajala gora tulcev na strelišču.

A divjad ni njihova. Tudi pravica upravljanja divjadi ni njihova. Kljub magari z zlatom obrobljeni lovski izkaznici.
Divjad tudi ni naša. Je le preko države zaupana lovskim družinam v skrb.
In nihče, ponavljam še enkrat, nihče nima pravice pri zadevah, ki rezultirajo v strelu na divjad zanikati pravila, ki so napisana da se ta odstrel opravlja tako kot je prav in lovsko pravično. To pomeni nepriznavanje teh pravil in s tem sam sebi spodbija pravico biti član lovske družine, lovske druščine in še najmanj biti tisti, ki bo ukrivil prst na petelinu puške uperjene v živo bitje!

Taki, ki kar na svojo pamet presojajo ustreznost svojih dejanj, lahko to mogoče počno v kakem zaprtem krogu. Nikakor pa ne v tako širokem krogu kot je Slovenska lovska druščina in pri tako pomembni nalogi kot je odstrel živih bitij. Najsi gre za polha, srno ali celo zaščiteno vrsto npr. vrabca!

Nihče ni popoln, vsak dela napake. A javno odobravanje in izvajanje samosvojih in nezakonitih dejanj na tem forumu ne more biti in ne bo odobravano! Še sploh, če lahko gredo v škodo tistim, ki so nam zaupani v varstvo.

ZR7
14. April 2008, 22:38
mi smo v novo sprejeti poslovnik dodali da se po vsakem tretjem zgrešenem strelu opravi preiskus ponovno...
To pomeni da do opravljenega preizkusa lovec nima pravice loviti? Pravilno, podpiram.



...imamo tudi napisano da se vsak zgrešen strel išče s psom.
K temu nas zavezuje že zakon. A je verjetno dobro, da se tudi na nivoju LD sankcionira neizvajanje tega pravila. Le pravno ne vem kako gre to skupaj?

denis jež
14. April 2008, 22:40
Živjo
Tudi v naši ld je zapisano da se mora po vsakem zgrešenem strelu preiskati nastrel s psom krvosledcem, tudi preizkus moraš opraviti preden lahko greš na lov.
lp

pumpa
14. April 2008, 22:51
K temu nas zavezuje že zakon. A je verjetno dobro, da se tudi na nivoju LD sankcionira neizvajanje tega pravila. Le pravno ne vem kako gre to skupaj?

pa mi rozloži kako po zakonu lahko od 1.januarja pa ,do priiskusa risanic lovci lovijo?????????

ZR7
14. April 2008, 23:01
pa mi rozloži kako po zakonu lahko od 1.januarja pa ,do priiskusa risanic lovci lovijo?????????

Ne konča se vse z zatonom starega leta.
Sploh pa sem zakon omenil le v povezavi z obveznim iskanjem po zgrešenem strelu na divjad.

Nisi mi odgovoril na vprašanje ali "To pomeni da do opravljenega preizkusa lovec (tisti, ki je 3x zgrešil) nima pravice loviti?"

pumpa
14. April 2008, 23:16
z tistim orožjem

pumpa
14. April 2008, 23:18
Ne konča se vse z zatonom starega leta.
Sploh pa sem zakon omenil le v povezavi z obveznim iskanjem po zgrešenem strelu na divjad.



ali ne piše slučajno parkljasto divjad!:icon_exclaim:

da ne bom zdajle zakona prebiral

jazbec
14. April 2008, 23:23
Lovsko leto se začne 1. maja in ne 1.1.
Tako da nastrelitev velja do naslednje nastrelitve, to je približno 1 leto (odvisno kako se poklopijo datumi in vikendi..)

andrej win
14. April 2008, 23:28
Lovsko leto se začne 1. maja in ne 1.1.
Tako da nastrelitev velja do naslednje nastrelitve, to je približno 1 leto...

to bo ze drzalo,da nastrelitev velja do naslednje nastrelitve,ampak ni pa ta odvisna od lovskega leta kot se to iz tvojga posta "sliši":icon_redface:1.4??

lp

ZR7
15. April 2008, 08:53
ali ne piše slučajno parkljasto divjad!:icon_exclaim:

da ne bom zdajle zakona prebiral

Kje imaš pa potem medota in licičko pa še kaj?

Edino na ptice se ne gre s krvosledom. Ali veš zakaj tako?

zajec
15. April 2008, 16:05
Vidim, da ste eni precej zakompleksani,oziroma otročji,to je moje mnenje,če je komu težko dat vsaj tiste tri strele na tarčo iz vsake puške, ki jo imaš ,da opraviš ,kar mora biti opravljeno in zadovoljiš zakonu, je žalostno da ste še med lovci.Iz vsake puške vsak strelec, ki jo uporablja mora zadet vsaj tista dva kroga s tem zadovoljiš normo,če pa po tem streljaš je pa še bolje zate,ne glede ali 0 ali neskončno strelov.Če je pa en dan gor ali dol je pa vseeno za divjad,važno da jo pravilno zadeneš,čeprav bi bilo zanjo boljše da je nebi nikoli zadel.KONEC!
LP:icon_lol::icon_cry:

De_Tomaso
12. June 2008, 03:08
Sicer se posipam s pepelom, da nisem prebral celotne teme in morda sprašujem stvar, ki jo je že kdaj vprašal kdo pred nami.


Kje na Štajerskem koncu je mogoče preizkusiti svojo puško risanico? Enostavno mi tisti trije streli na tarčoo na preizkusu niso dovolj in bi rad za povečanje zaupanja vase in svoje orožje kdaj pa kdaj naredil kak strel na tarčo, ne pa samo preizkus in nato na živo divjad. Za vse nasvete glede primernih strelišč bom zelo hvaležen.

jazbec
12. June 2008, 05:14
Če ne drugega, vprašaj vašega referenta za strelstvo.Pri nas lahko "treniraš" na prostoru kjer imamo tudi drugače nastrelitev pušk, samo gospodarju moraš prej javiti.

De_Tomaso
12. June 2008, 22:37
Pri nas to ni možno. Nikjer v lovišču nisem več kot 500m stran od kakšne hiše in je to velik problem.

jazbec
12. June 2008, 23:21
Ali je 500 metrov kakšen pogoj, da lahko streljaš? Ali je to kje zapisano?
Ne vem če to drži. V moji prejšni LD smo imeli strelišče ob lovski koči (za golobe, MK in za večje kalibre) pa ni več kot 300 netrov od prve kmetije.

De_Tomaso
20. June 2008, 21:53
Ni noben pogoj so pa pogoste pritožbe ljudi zaradi tega. Bi pa vseeno bilo lepo imeti kakšno strelišče tudi za kroglo, kjer bi lahko preizkusil risanico in bi bilo urejeno tako kot je recimo strelišče na glinaste golobe v Gaju pri Pragerske.

detel
20. June 2008, 23:54
Najdeš miren kotiček, javiš gospodarju in streljaš :icon_wink:. Zložljiva miza, fiksator puške, tarča in pali .

Kolovski
21. June 2008, 01:04
Najdeš miren kotiček, javiš gospodarju in streljaš :icon_wink:. Zložljiva miza, fiksator puške, tarča in pali .

Važn da je miren, ane detel? Ni treba nč pogledat, kuga se za tem kotičkom nahaja....:icon_wink:

detel
21. June 2008, 11:20
Ne bodi tako naiven. Strelja se v hrib. Kaj pa na lovu ti vedno preveriš kaj je za srno.....

kuglaabc
10. May 2009, 22:03
verjetno je malce pozno, pa vendar. Brskam po lovcih in zasledim članek katerega je napisal A. Križ iz LD Osilnica v 12/2008. Naslov članka " Je lovsko strelstvo na razpotju? "
Avtor navaja krog premera 15,2 mm, v katerega naj bi lovec oddal tri strele da je opravil oz. izpolnil pogoj, ki je zahtevan za redni letni preizkus z lovsko risanico.

" Glede na stanje našega orožja in streliva menim, da bi moral biti minimalen pogoj za uspešen preizkus risanice, da so vsi trije oddani streli oziroma zadetki v krogu s premerom 15,2 mm! Kdor tega določila ob idealnih razmerah, ki jih imamo na streliščih, ne doseže, mu svetujem, naj ne ukrivlja prsta na sprožilcu, kadar je pred njim divjad. " Konec citata!

Zanima me ali je bil v tisku na delu tiskarski škrat ali avtor to misli resnično tako kot je navedel. Osebno menim, da je ta malce kruta, kaj pa vi?

tinko balinko
10. May 2009, 22:19
popolnoma se strinjam i izjavo avtorja.ce kdo ni sposoben ustrelit v tistih 15cm 3naboje naj ne ukrivlja prsta.za tako ali tako je prevec zastreljene divjadi:icon_twisted::icon_evil:

kuglaabc
10. May 2009, 22:36
Tinko balinko, avtor ne navaja 15,2 cm, kot ti, ampak 15,2 mm.
Ne lupaj na pamet. Preberi članek.

tinko balinko
10. May 2009, 22:40
kuglaabc z malo razuma usi vemo kaj je bilo misleno premer crnega zunanjega kroga je 15.2cm.
ni se treba zdej za eno crko narobe zapenjat ane.ja sem prebral ta clanek.

tinko balinko
10. May 2009, 22:47
http://www.lovska-zveza.si/ftp/glasiloLovec/2008/LOVEC-12-2008.pdf
598stran
omenja levo in desno enko potem je logicno da negre tle za 15.2mm:icon_confused:

ZR7
11. May 2009, 08:39
Očitno gre za visoko strokovnost lektoriranja v uredništvu našega ljubega glasila.:icon_twisted:
Ali so bili kasneje objavljeni kakšni popravki?

main757
27. February 2010, 15:58
Fantje, mi zna kateri napisati kakšna so pravila za preizkus šibrenic z brenekom? Kakšna je tarča, oddaljenost?

Krpan
27. February 2010, 17:57
V letu 2009 je bilo v Slo registriranega nekaj čez 80 000 kosov lovskega orožja, kar pomeni da ima vsak lovec v povprečju 4 kose. Na pristrelitev pa le malokdo prinese več kot en kos. Upam se trditi da vsaj polovico lovskega orožja ni preizkušenega.

Mogoče bi se morala komisija za strelstvo zamisliti, če gre v pravo smer. Ali pa sami sebe slepimo, kako smo sploh in oh....

alojz1
27. February 2010, 18:55
Gladka cev se preizkuša na 40m. Nisem pa nikjer našel to napisano.

JAKAJEŽ
27. February 2010, 20:00
V pravilniku o lovskem strelstvu lepo piše,da mora vsakdo,ki namerava loviti divje prašiče z gladko cevjo opraviti preizkus na 35 metrov v tarčo merjasca v naravni velikosti ,streljati 3 krat in zadeti 2 krat v kroge premera 366mm,položaj streljanja je poljuben.:icon_study:

lp

Krpan
27. February 2010, 20:28
Iščem Pravilnik pa ga na uradni strani LZS ne najdem. Zanimam me kako je urejeno streljanje z risanico 22LR. Te so ponavadi pristreljene na 50m.

teohafy
27. February 2010, 20:50
Na našem koncu so ponavadi MK risanice pristreljene na 35m, saj imamo lovska tekmovanja v kombinaciji na tej razdalji. Tudi v okviru lovskega izpita se strelja na 35m.

http://www.lovska-zveza.si/ftp/pdf/PLS2.pdf

main757
27. February 2010, 22:24
Jakajež hvala.

JAKAJEŽ
17. April 2011, 21:31
preizkus pušk risanic,nekaj fotk:

miza čaka;

a boal ne bo;

najlepša tarča preizkusa.


lp

jazbec
17. April 2011, 22:00
Precej jih imate okrog......po tarči :icon_biggrin:

jok
17. April 2011, 22:57
Precej jih imate okrog......po tarči :icon_biggrin:

Tiste luknje so pa sigurno od kratkocevnega orožja na 50 m :icon_twisted: :icon_twisted:

EMŠO dela svoje :icon_redface:

rutarjan
2. May 2011, 15:35
Ali smem v lovišču upoštevajoč pogoje varnosti, preizkusiti puško če je točna?
Po novem v naši LD takšnega preizkusa ne smeš opraviti,razen na uradnem strelišču.Letni preizkus v organizaciji LD,opravimo na začasnem strelišču,ki je na privat parceli.
Za odgovore se vam zahvaljujem.

alojz1
2. May 2011, 18:13
Ali smem v lovišču upoštevajoč pogoje varnosti, preizkusiti puško če je točna?

Imaš OL in s tem dovoljenje za uporabo orožja v lovišču (nikjer ne piše ali samo na divjad). Če imate evidenco oddanih strelov zapiši in javi gospodarju. Pravno je tisto vaše strelišče na privat zemljišču enako kjerkoli v lovišču. Pazi samo, da ne motiš kakšnega kmeta ali živine na paši. Priporočam pa, da streljaš kar iz preže.

TaSl
5. May 2013, 20:47
Imam vprašanje glede izvedbe pristrelitve risanic. Pravilnik o lovskem strelstvu pravi da je potrebno za opravitev preizkusa 3krat streljati v tarčo premera 15,4 cm in jo 2krat zadeti. To potlej pomeni da na klasični tarči pomanjšanega srnjaka zadeneš dvakrat vsaj 1 in je nastrel opravljen, seveda brez da ti nekdo govori kam si zadel. Ali imam prav?
Pri nas je bila do zdaj navada, da je potrebno zadeti 2krat v vsaj 4 (znotraj črnega kroga) ali zbrati 15 krogov.
Zaradi zamenjave stare strelske komisije z novo, smo prišli do tega nesporazuma, ki sem ga opisal. Ali mi lahko poveste katera razlaga pravil je pravilna in kako pristrelitev poteka drugje?

dolgin
5. May 2013, 22:02
Streljat 3x brez vmesnega kazanja! In kdor ne stlači 2 šusa v tako plahto naj bo doma!
Roko na srce, to je res zelo "dober" kriterij in je čas da enkrat začnete s tem,čeprav bo težko.....(predvsem za ušesa komisije):icon_lol:

jegr
5. May 2013, 22:41
Kje je ta vaša stara komisija pobrala kriterij 2x4 ali 15 krogov? Ha ha ha. Vsak mora ustreliti 3x in pika, vsaj dva zadetka morata biti v krogih (vsaj 2x1).

alojz1
5. May 2013, 23:32
Vsak mora ustreliti 3x in pika, vsaj dva zadetka morata biti v krogih (vsaj 2x1).
Si v protislovju. Namesto mora je lahko.
Možnost ima vsak 3 strele. Dva zadetka v krog. Če zadene z prvim in drugim , tretji strel ni potreben.

TaSl
6. May 2013, 00:19
Streljat 3x brez vmesnega kazanja! In kdor ne stlači 2 šusa v tako plahto naj bo doma!
Roko na srce, to je res zelo "dober" kriterij in je čas da enkrat začnete s tem,čeprav bo težko.....(predvsem za ušesa komisije):icon_lol:

Naša stara komisija je bila po starem načina nastrela bolj stroga kot narekuje pravilnik. Vprašanje sem zastavil zato, ker smo vsi novi člani komisije iz pravil razbrali da je treba 2 krat zadeti 15,4 cm krog brez da poveš kam je zadel, vendar se stari referent ne strinja z našim tolmačenjem pravil...samo to me je zanimalo, če smo pravilno razumeli pravilnik. V komisiji sem tudi jaz in moja uhlja sta pripravljena na upoštevanje pravil :)

jegr
6. May 2013, 00:22
Alojz1, v Pravilniku o lovskem strelstvu sprejetim 22.04.2009 piše takole:
Vsak lovec MORA BREZ VMESNEGA KAZANJA ZADETKOV STRELJATI TRIKRAT, mora pa dvakrat zadeti v kroge premera 15,4cm (krogi pomanjšane tarče srnjaka).
Link do tega pravilnika imaš tudi pod:Strelci, zakoni in pravila, ali pa nekaj podobnega.
Potemtakem nisem v protislovju:limona:

jegr
6. May 2013, 00:25
TaSl, če se boš držal pravil, ti nihče nič ne more, če jih boš zaostroval ali pa omilil, te bojo pa za j...a zagrabili.

TaSl
6. May 2013, 00:26
jegr, se strinjam s teboj glede tega kar piše v pravilniku, sem ga sam trikrat prebral v zadnjem tednu. Je pa res, da je tretji strel brez veze in potrata denarja, če prva dva zadeneta tarčo.

žandar
6. May 2013, 00:26
Kje je ta vaša stara komisija pobrala kriterij 2x4 ali 15 krogov? Ha ha ha. Vsak mora ustreliti 3x in pika, vsaj dva zadetka morata biti v krogih (vsaj 2x1).

Ne vem zakaj lovimo lasten rep.

Pravila preiskusa (moti me izraz pristrelitev, to pomeni nekaj drugega) risanic v LD so določena v pravilniku o lovskem strelstvu in jih vsak lahko tam najde.

TaSl
6. May 2013, 00:27
Ne vem zakaj lovimo lasten rep.

Pravila preiskusa (moti me izraz pristrelitev, to pomeni nekaj drugega) risanic v LD so določena v pravilniku o lovskem strelstvu in jih vsak lahko tam najde.

Kakšen izraz je tebi boljši? Preizkus risanic?

jegr
6. May 2013, 00:34
Ne vem, zakaj si pravilnik tolmačiti vsak po svoje, ko pa je nedvoumno zapisano. Sam sem bil referent za strelstvo 16 let, pa vem kako se hoditi gledat za vsak zadetek, kam je padel. Nekomu bi moral pogledat po prvem strelu, nekomu po drugem. Striktno gledano je kršitev pravilnika, če greš gledat po 2. strelu. Če je v krogih 1 zadetek, bo streljal pa še enkrat? Če si se pripravljen sprehajati cel dan, potem pa le.

Pa še povezava do pravilnika, če je kdo še ni našel: stran 5, 2. odstavek
http://www.strelci.lovci.si/files/Jok/Pravila/PravilnikLS.pdf

ostrostrelec.pero
6. May 2013, 07:48
jegr, se strinjam s teboj glede tega kar piše v pravilniku, sem ga sam trikrat prebral v zadnjem tednu. Je pa res, da je tretji strel brez veze in potrata denarja, če prva dva zadeneta tarčo.

TaSI, daj mi tale tvoj tretji strel razloži, zakaj je brez veze. Pravilnik lepo piše, da "mora trikrat ustreliti". Ti kot član komisije ne veš kaj je naredil s prvima dvema streloma. Ali veš in takoj na začetku dodeljene funkcije delaš mimo pravilnika in gledaš (predstavljam si da tudi govoriš zadetke) strele. Vidiš, takoj se učiš, kako boš vedno hodil mimo pravilnikov v življenju, pa naj bo v lovstvu ali drugje.Najbolj enostavno je potrditi na OZ, da ta pravilnik za vašo LD ne velja(kar je vsekakor možno), ker ni bil objavljen v uradnem listu in potem streljate prosto po Prešernu.:icon_mad::icon_mad:

ostrostrelec.pero
6. May 2013, 07:51
Si v protislovju. Namesto mora je lahko.
Možnost ima vsak 3 strele. Dva zadetka v krog. Če zadene z prvim in drugim , tretji strel ni potreben.

Alojz, razočaral si me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

žandar
6. May 2013, 08:32
Kakšen izraz je tebi boljši? Preizkus risanic?

Izraz pristrel, pristrelitev, pomeni uravnavo merilne naprave na puški tako, da zadeva v cilj (SSKJ), preizkus pa ugotavlja sposobnost strelca IN ustrezno pripravljenost orožja, pod v naprej določenimi pogoji.

Sestavljalec pravilnika o lovskem strelstvu, v poglavju strelska dejavnost tč. 3, uporablja oba izraza, vendar ju ne smemo mešati.

brenneke
6. May 2013, 09:47
Pero-čisto enostavo. Gledaš s spektivom po dveh strelih mu poveš če ustreli še enkrat. Če sta dva strela v krogih je opravil, če oba nista ni opravil, če je pa eden notri eden zunaj pa mu rečeš naj še enkrat ustreli pa se hitro vidi. Tudi meni se zdi nesmiselno streljati treh nabojev

karel
6. May 2013, 10:19
Se skozi strelni daljnogled, ki ga ima že (skoraj) vsak, ne vidi zadetkov?:icon_wink:

alojz1
6. May 2013, 10:31
Alojz, razočaral si me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ti si pa hitro razočaran biggrin
Pri nas je bil letos le preizkus puške. Daš jo v stojalo, z vijaki scentriraš potem pa lahko stran gledaš, ko sprožiš. biggrin

muzikant
6. May 2013, 10:37
Pravilnik LZS je veljaven v posamezni LD, če ima tako napisano v Pravilih oz Poslovniku.
Če je tako mora vsak lovec z vsako puško streljati trikrat bet vmesnega kazanja zadetkov, preizkus opravijo tisti, ki vsaj dvakrat zadenejo v krog 15,4 cm.

Preizkus je potrebno opraviti z vsemi puškami in optičnimi napravami, s katerimi nameravamo loviti.
Če nameravmo z isti puško loviti z odprtimi merki, s piko in str. dalnogledom moramo opraviti z isto puško opraviti 3 preizkuse:
- s piko in optiko na 100m
- brez optike na 70m

Vsa ostale mnenje in razlage so napačne in preizkus ni opravljen tudi če z dvema streloma zadanemo 22 in ne streljamo tretjič.

Če ima LD v svojih aktih preizkus opredeljen drugače kot v Pravilniku LZS, se opravlja po internih pravilih.

dolgin
6. May 2013, 10:57
Osebno menim,da bi bilo dobro,če bi imeli še en tak preizkus tudi v jeseni. Imamo namreč en kup kavbojcev,ki hodijo le na skupne jage in primejo puško v roke le takrat. Poj je pa usesorte po gmajn :-)

TaSl
6. May 2013, 10:58
TaSI, daj mi tale tvoj tretji strel razloži, zakaj je brez veze. Pravilnik lepo piše, da "mora trikrat ustreliti". Ti kot član komisije ne veš kaj je naredil s prvima dvema streloma. Ali veš in takoj na začetku dodeljene funkcije delaš mimo pravilnika in gledaš (predstavljam si da tudi govoriš zadetke) strele. Vidiš, takoj se učiš, kako boš vedno hodil mimo pravilnikov v življenju, pa naj bo v lovstvu ali drugje.Najbolj enostavno je potrditi na OZ, da ta pravilnik za vašo LD ne velja(kar je vsekakor možno), ker ni bil objavljen v uradnem listu in potem streljate prosto po Prešernu.:icon_mad::icon_mad:

Tisto s tretjim strelom sem se bolj kot ne šalil (dostikrat se vidi kam si zadel že na 6*42 daljnogledu in če sta prva dva OK...), sem mislil da se ne bo noben spodtikal ob to...ker je ob mojem vprašanju to najmanj pomembno.:whistle:
Zadetkov pa ne želim govoriti in prihodnje leto jih ne bomo, je pa problem ker so skoraj vsi člani navajeni kazanja zadetkov, kar po mojem mnenju celotno zadevo podaljša in le še bolj obremenjuje strelca (podmeri, nadmeri, levo, desno), če ni strel šel tja kamor je bil "namenjen". Kakor jaz razumem pravilnik, streljaj 3krat, noben ti ne kaže kam je šlo, dobiš tarčo in a je dvakrat padlo v enko ali ne. Po mojem je to tudi najbolj pošteno.

POLH
6. May 2013, 11:14
Osebno menim,da bi bilo dobro,če bi imeli še en tak preizkus tudi v jeseni. Imamo namreč en kup kavbojcev,ki hodijo le na skupne jage in primejo puško v roke le takrat. Poj je pa usesorte po gmajn :-)

Pri nas imamo dva pristrela praviloma v aprilu. Kot piše v pravilniku - trije streli, brez gledanja in komentiranja.

Naredimo pa še prvo soboto v septembru še tretji pristrel oz. družinsko tekmo z risanico, ki šteje tudi za pristrel pod enakimi pogoji. Vsekakor dobrodošla zadeva. Pa zmeraj manj je takšnih, ki jim je škoda tretjega naboja.

V zadnjih letih, ko smo ukinili komentiranje in popravljanje puš na pristrelitvi so se razultati drastično izboljšali. Streli skoraj vseh lovcev iz LD so v vložku pritrjenjem na tarčo srnjaka . Prej smo morali pa skoraj vsako leto še stojalo za tarčo zamenjati.

TaSl
6. May 2013, 11:20
Pero, stara praksa preizkusa risanic je bila v naši LD strožja od Pravilnika, sedaj bi samo radi uskladili Pravilnik s pravili preizkusa risanic v naši LD, ker je starešina rekel naj novi "strelci" delamo po pravilih in jih predelamo. To smo storili in videli, da so pravila malce manj zahtevna. Na prvem letošnjem preizkusu ni naredilo 15 strelcev od 30 po starih (internih) pravilih, po Pravilniku pa samo 2 ali 3. Zato smo zadevo še enkrat pogledali (tudi z vašo pomočjo) in ugotovili da smo imeli prestroga pravila, vsi novi referenti pa se strinjamo da kazanje zadetkov ni potrebno. Ustreli trikrat in je to to.

slavkob
6. May 2013, 11:53
dolgin ima čisto prav. na pristrelu spravijo dva strela ponavadi skupi al pa vsaj "notr" (mam spravljene tarče od par let) enga pa ponavadi zategnejo al pa pobegne. pol pa v lovišču z še malo pulsa in različnega položaja ker ni vsaka preža enaka glih ta tretji gre pa je vsega. po moje bi moral fantje ki vodijo krvosletce mal po denarnci udarit da veš sam pri seb da bo iskanje dražje kot tist en strel več na pristrelu, al pa celo dva pristrela v letu, saj puške so ponavadi točne, tisti za njo zaradi malo oddanih strelov zgrešijo.

alojz1
6. May 2013, 12:22
po moje bi moral fantje ki vodijo krvosletce mal po denarnci udarit da veš sam pri seb da bo iskanje dražje kot tist en strel več na pristrelu,
Prvič: iskanje mora zagotoviti in tudi plačati stroške upravljalec lovišča. Torej LD. Ta pa zaradi večine sprejema čim blažja merila tudi pri preizkusu.
Pri nas so dvignili starostno mejo za obvezno delo na 65 let. Pristrel pa lahko po 60 letu opravljajo na 70m.
Drugič: dokler ne bo neiskanje po zgrešenem strelu ali celo utajitev strela ustrezno sankcionirano je škoda govoriti o višanju kvalitete strelcev. Večina se poslužuje teh dveh navedb in ne išče ali celo utaji strel. To se lepo vidi v statistiki iskanj trofejne in netrofejne divjadi. Celo tu na forumu je nekdo napisal, da je iskanje mladiča ekonomsko neupravičeno saj je njegova vrednost manjša kot so stroški iskanja. Pa sem imel le jaz pripombo. Večina se je pa potihem strinjala.
Mislim, da morajo biti nekatere stvari enotne za celo Slovenijo. Tako pa se nekatere LD obnašajo kot država v državi. To dokazuje tudi ta debata. Vsaka LD ima drugačne kriterije. Ali pa se strelja toliko časa, da se opravi.
Ali bo treba na pristrelitev deligirati strelskega sodnika od drugod ?

alojz1
6. May 2013, 12:33
In še ena cvetka. Namesto, da bi LD podpirale čim več streljanja v tarčo na terenu, ki je bistveno drugačno kot na strelišču ali iz stojala, to le preprečujejo. Nedolgo nazaj je nekdo spraševal, če lahko v lovišču odda strel na tarčo. UO je to prepovedal. Pa ni noben problem pred streljanjem obvestiti gospodarja in zabeležiti kraj, uro in število strelov. Tako lovec pridobi izkušnje pri oceni razdalje, strelih navzgor ali navzdol itd. Iz vsake preže bi morali preizkusiti do kam se lahko uspešno zadene.

Sršen
6. May 2013, 14:15
...
Mislim, da morajo biti nekatere stvari enotne za celo Slovenijo. Tako pa se nekatere LD obnašajo kot država v državi. To dokazuje tudi ta debata. Vsaka LD ima drugačne kriterije. ...
Še en dokaz več, da je treba LZS ukiniti. Le tako bo država kot lastnik divjadi sama izdala določila, ki bodo veljala za vse LD enako.

POLH
6. May 2013, 21:28
Še en dokaz več, da je treba LZS ukiniti. Le tako bo država kot lastnik divjadi sama izdala določila, ki bodo veljala za vse LD enako.

Spet neka ekstremna stališča, ki nimajo nobene veze s temo, še manj pa z realnostjo. Imamo strelski pravilnik, ki ni slab, samo držati se ga je treba. Če pa ponekod umetničijo po svojje pa to problem upravljalca ne LD.

POLH
6. May 2013, 21:29
Še en dokaz več, da je treba LZS ukiniti. Le tako bo država kot lastnik divjadi sama izdala določila, ki bodo veljala za vse LD enako.

Spet neka ekstremna stališča, ki nimajo nobene veze s temo, še manj pa z realnostjo. Imamo strelski pravilnik, ki ni slab, samo držati se ga je treba. Če pa ponekod umetničijo po svoje pa to problem upravljalca ne LZS.

mugo
7. May 2013, 09:22
Spet neka ekstremna stališča, ki nimajo nobene veze s temo, še manj pa z realnostjo.
Ni res. Ima čisto prav. Dokler bo na vrhu LZS, pri kateri obetov za kako spremembo na bolje ni pričakovati, bo po LD-jih anarhija, oziroma vsak po svoje. Lokalnim "veličinam" seveda to paše, njihova smetena pa se zbira v vodstvu LZS (z nekaj svetlimi izjemami), tako da na bolje ne more iti. Zdaj imaš pravilnik, ki se ti ga ni treba držati. Kaj ti to pomaga?

Kar se preizkusa pušk v lovišču tiče, zadnjič sem izvedel, da policija hoče, da se jim v naprej prijavi preizkušanje pušk, če gre za več kot 3-4 strele.

alojz1
7. May 2013, 09:37
[QUOTE=mugo;97530
Kar se preizkusa pušk v lovišču tiče, zadnjič sem izvedel, da policija hoče, da se jim v naprej prijavi preizkušanje pušk, če gre za več kot 3-4 strele.[/QUOTE]
To je verjetno želja kakšnega novega komandirja. Nima pa zakonske podlage. Potem je treba tudi kanonado nekaterih po prašičih vnaprej prijaviti.
Čudi me, da smo lovci v nekaterih stvareh tiho in z sklonjeno glavo sprejemamo vse čudne želje nekaterih javnih uslužbencev. (prej referenta za izdajo orožnih listin, zdaj policije). Prav želimo si komplicirati lov in upoštevamo vse kar kdo reče, da si ga otežimo.

mugo
7. May 2013, 10:10
Alojz, to ni nova stvar v našem koncu. Kolega je zadnjič govoril z enim policajem, pa mu je povedal, da je res tako. Mislim, da si s tem le lajšajo delo, do ob morebitni prijavi ni potrebno hodit preverjat, kaj se strelja, ampak že vejo za kaj gre.
Če bi se hotel tega držat, bi moral potem jaz vsakič, ko grem postavit vabnike za vrane to prijavit, ker gre tam hitro v zrak ena ali dve škatli šiber. Pa ne mislim tega počet niti za nažiganje v tarčo. Kot praviš, očitno smo lovci nagnjenju k uboganju vsega, kar nam nekdo reče, tudi če ta nima podlage. No jaz nisem takšen.

mrki
13. May 2013, 19:16
Danes sem izvedel za eno čudovišče za katero v LD Sodražica še ne vemo, pa me zanima ali se to uporablja po Sloveniji. Gre za neke kartončke v katere se vpisuje preizkus orožja in je prostora ze 10 preizkusov. Če kdo kaj ve, naj napiše:icon_study:

main757
13. May 2013, 19:19
Mi imamo to že kar nekaj let. Kadar greš na lov v goste pokažeš kartonček in je ok.

main757
13. May 2013, 19:27
Bom napisal kako izgleda preizkus risanic v naši LD:

Strelskemu referentu daš orožni list, in katerega prepiše številke in kaliber. Potem pokažeš 10 nabojev iste serije/krogle. Potem ti nekdo, ki je določen odnese svežo tarčo. Greš na prežo in 3x ustreliš na tarčo, brez kazanja, govorjenja kam je padlo itd. Če imaš 2 strela v krogih si preiskus opravil in dobiš kartonček podpisan in žigosan.
Imamo tudi preizkus za šibrenice.

mrki
13. May 2013, 19:32
In kje se dobijo ti kartončki.

main757
13. May 2013, 19:37
Dej vprašaj na Lovsko zvezo.

JAKAJEŽ
13. May 2013, 22:18
In kje se dobijo ti kartončki.

Kolikor je meni znano,teh kartončkov ni več na LZS,saj jih je že krepko čas povozil,nekatere bolj "napredne"LD imajo svoje interne kartončke:OK:

Za ogled kartona LZS,brez komentarja.:whistle:

lp

Zvitorepec
6. February 2014, 22:28
Pravilnik LZS je veljaven v posamezni LD, če ima tako napisano v Pravilih oz Poslovniku.


Če ima LD v svojih aktih preizkus opredeljen drugače kot v Pravilniku LZS, se opravlja po internih pravilih.

Kaj pa če LD nima sprejetega pravilnika o lovskem strelstvu,pa nekdo brez nastrelitve upleni visoko divjad?
V pravilniku in poslovniku pa tudi nima ničesar določenega glede strelstva in nastrelitve!
Hvala za odgovor.

MilanK
6. February 2014, 23:14
Kaj pa če LD nima sprejetega pravilnika o lovskem strelstvu,pa nekdo brez nastrelitve upleni visoko divjad?
V pravilniku in poslovniku pa tudi nima ničesar določenega glede strelstva in nastrelitve!
Hvala za odgovor.

Pravilnik LZS o lovskem strelstvu velja za vse LD pri izvajanju usposabljanja lovskih pripravnikov in pri izvajanju vsakoletnih pristrelitev oz. preizkus strelskih sposobnosti z lovskim orožjem pred lovom.

Če LD nima svojega akta, njen član pa pred lovom ni opravil pristrelitve in preskusa lovskega orožja, potem je pač kršil omenjeni Pravilnik LZS.

mugo
7. February 2014, 09:07
Če LD nima svojega akta, njen član pa pred lovom ni opravil pristrelitve in preskusa lovskega orožja, potem je pač kršil omenjeni Pravilnik LZS.

Ker pa posameznik ni član LZS, ampak je članica LZS le lovska družina, sam član ni v prekršku. Razen, če ima LD v svojih aktih napisano, da se kršenje pravilnikov LZS šteje za disciplinski prekršek. Osebno ne verjamem, da ima kaka LD to dejansko napisano.

Sršen
7. February 2014, 09:18
Ker pa posameznik ni član LZS, ampak je članica LZS le lovska družina, sam član ni v prekršku. Razen, če ima LD v svojih aktih napisano, da se kršenje pravilnikov LZS šteje za disciplinski prekršek. Osebno ne verjamem, da ima kaka LD to dejansko napisano.

Bravo Mugo, si me prehitel.
Ravno te dni sem se pogovarjal o tej dilemi s članom družine, kjer ne priznavajo veljavnosti tega akta za nivo LD. Nekateri smo že ob njegovem nastanku opozarjali, da ti pravilniki LZS ne morejo veljati za interne zadeve lovskih družin.
Vsaka lovska družina ima lahko po svoje urejene interne zadeve.
Jasno pa je, da se mora vsak gost držati reda, ki ga imajo v LD, kamor gre loviti.

Ko bi se metuzalemi na LZS ne držali tako svojega nezakonitega ustroja in bi imeli z zakonom skladno organizacijo vseh teh dilem že davno ne bi več bilo!

Sršen
7. February 2014, 09:24
Ker pa posameznik ni član LZS, ampak je članica LZS le lovska družina, sam član ni v prekršku. ...

Tudi LD ni v nikakršnem prekršku, kaj šele njen član.
Zakaj?
Ker se metuzalemi na LZS zmišljujejo in rojevajo nekakšne akte

pod prvič - na osnovi nezakonite organizacije, torej so vsi njeni sklepi neveljavni

pod drugič - brez da bi lovske družine preko svojih predstavnikov mogle sodelovati in glasovati pri kreiranju in sprejemanju teh aktov.

Seveda bo LZS preko svojega novega umotvora OEK skušala sankcionirati neposlušne, a tako kot vsi organi in akti je tudi ta OEK nezakonit in prav želim si, da se enkrat lotijo nekoga, ki bo vse to zvlekel na sodišče in jim vsem skupaj pošteno izprašil riti!

mugo
7. February 2014, 09:44
Sršen, pa tudi če LD krši pravilnik, ki ga je sprejela LZS. Kaj se ji bo zgodilo? Jo bodo izključili iz LZS? Ne morejo, ker je LD, ki je koncesionar, po zakonu članica LZS.

Deerhunter
7. February 2014, 10:55
Kot tudi pri veliko drugih zadevah, ki se dogajajo v povprečni LD, se tudi pri nastrelitvi risanic ne ve kdo pije kdo plača. Vsak zadevo interpretira po svoje, zdaj pa povejte kako v primeru kršitev ukrepati? Stvar pade že na začetku, saj po mnenju nekaterih sploh ni šlo za nikakršno kršitev, če nekdo lovi z nenastreljeno puško.
O omenjenem pravilniku in o samem izvajanju nastrelitve pa to. Če bi pri nas veljal ta pravilnik in bi se ga držali, potem nastrelitev ne bi opravilo minimalno 50% lovcev. In kdo ima sploh voljo in tudi pogum, da se bo kot strelski referent šel zameriti polovici LD, ko ne bodo naredili preizkusa? In kaj bo potem, ko užaljeni ne bodo jagali in tudi ne bodo smeli jagati, na koncu leta pa ne bo narejen plan?
Na nastrelitev pa nekateri prinesejo orožje (in z njim tudi izvajajo lov), staro 50 let, ki v tem času še niti enkrat ni bilo pri puškarju. Na puškah lahko vidiš doma montirane daljnoglede, celo doma narejene montaže. Samo še daljnogleda se ni noben spomnil doma narediti. Se pa hitro na puški znajde kak na sejmu kupljen daljnogled za par evrov. In potem se dotični čudi, zakaj raztresa po celi tarči. Naboje nekateri kupujejo kar v tri dni in sploh ne preizkusijo kam nesejo. Niso redki primeri, ko pri kakšnem starem jagru vidiš celo zbirko različnih nabojev, starih od 50 do 20 let in vsak je drugačen. Kako takemu dopovedati, da bo vsak od teh nabojev nesel drugače, če bo sploh še vžgal, če je tako navajen že 50 let. Taki ne samo da niso sposobni zadet 15 cm kroga na tarči, nekateri niso sposobni zadeti tarče 1×1m. Saj je s takim orožjem in strelivom ter vprašljivimi strelskimi sposobnostmi niti ne morejo. Videl sem celo primere, ko nekateri zaradi več različnih pušk in posledično kalibrov, še nabojev različnih kalibrov včasih ne ločijo. Seveda so potem še šerifi, ki se nastrelitve sploh ne udeležijo, pa vseeno jagajo, pa jim zaradi nikakršnih predpisov nihče nič ne more. Ali pa od 10 pušk na nastrelitve prinesejo samo eno, jagajo pa z vsemi.
In kot drugje, imaš tudi tukaj spet cel kaos. In kdo bo šel zdaj delati red, če se ne moremo dogovoriti niti tega ali je ta pravilnik o lovskem strelstvu sploh veljaven ali ne.

alojz1
7. February 2014, 11:17
V gornji post po moji oceni pade okrog 1/3 članstva. Spomnim se časov v moji LD ko je bila še stara tarča 1m velikosti. Veliko jih tarče sploh zadelo ni. Streljali so pa dokler so imeli naboje.
Kasneje smo poostrili. Sedaj na predpisani tarči menjamo le vložek, ki se shrani. Izven tega vložka je redko zadetek.
Pa kljub temu vsi opravijo. Izgovor, da potem ne bo plana je neutemeljen. Se pa na preizkus večina pripravi in že prej preveri sebe in orožje.
Še enkrat apeliram na vsa vodstva LD. Omogočite članom , da oddajo kak strel na papir. Če ni strelišča naj se kje določi prostor kjer ni naselja ali nekoga, ki ga streli motijo. Pred strelom se obvesti gospodarja in ne more prihajati do kakršnih koli nesporazumov.

Deerhunter
7. February 2014, 11:33
Jaz ne pišem izgovorov pač pa dejstva. Se ne rabim izgovarjati, ker imam pri sebi te stvari urejene. Meni je jasno, da je za dober zadetek treba imeti kvalitetno puško, kvaliteten daljnogled, kvalitetno montažo in kvalitetno strelivo iz iste serije, puško pa pristreljeno na omenjeno strelivo. Na koncu, ko so ti pogoji izpolnjeni, je treba biti še dober strelec.
Pri vas ste očitno nekoliko uredili stanje. Nas to še čaka. Najprej, čisto na začetku, bo očitno treba napisati in potrditi interni pravilnik LD o strelstvu, da se bo na podlagi tega v primeru kršitev sploh lahko ukrepalo. Potem bo treba najti strelskega referenta, ki se bo dejansko držal tega pravilnika, ne pa ga prirejal po svoje, zato da bi bili vsi srečni in zadovoljni, in bo na nastrelitvi dejansko pometal tisto polovico, ki ni sposobna oddati lovsko pravičnega strela. Potem jih bo del teh, ki bodo padli, nesel puško k puškarju, plačal par evrov, uredil zadeve in bodo drugo nastrelitev opravili. Drugi del pa nastrelitve ne bo naredilo tudi v drugo, ker puške ne bodo nesli nikamor ker jim je škoda par evrov, ali pa tudi če bi si uredili orožje, še vedno niti z ne vem kakšno puško niso sposobni zadeti v tisti famozni 15 cm krog. In šele potem bomo lahko rekli, da imamo za silo urejeno področje lovskega strelstva. Čeprav bo tudi tukaj tako kot ponavadi, da bodo ta pravila veljala le za navadne smrtnike, za razne šerife pa še dolgo ne.


V gornji post po moji oceni pade okrog 1/3 članstva. Spomnim se časov v moji LD ko je bila še stara tarča 1m velikosti. Veliko jih tarče sploh zadelo ni. Streljali so pa dokler so imeli naboje.
Kasneje smo poostrili. Sedaj na predpisani tarči menjamo le vložek, ki se shrani. Izven tega vložka je redko zadetek.
Pa kljub temu vsi opravijo. Izgovor, da potem ne bo plana je neutemeljen. Se pa na preizkus večina pripravi in že prej preveri sebe in orožje.
Še enkrat apeliram na vsa vodstva LD. Omogočite članom , da oddajo kak strel na papir. Če ni strelišča naj se kje določi prostor kjer ni naselja ali nekoga, ki ga streli motijo. Pred strelom se obvesti gospodarja in ne more prihajati do kakršnih koli nesporazumov.

MilanK
7. February 2014, 11:49
Član je dolžan izvajati lov v skladu z lovsko zakonodajo in notranjimi akti LD in sklepi njenih organov.

LD je skladno s Pravilnikom o lovskem strelstvu LZS dolžna pred lovno dobo – pred začetkom lova srnjadi organizirati pristrelitev in preskus lovskega orožja.

V naši LD sklep o tem sprejme UO. V sklepu določi termin izvedbe pristrelitve in preskus lovskega orožja ter pravne posledice, če kdo tega ne opravi. In ta pravna posledica je, da ne sme loviti vse dotlej, dokler tega ne opravi. Če bi kdo od članom kljub takemu sklepu UO uplenil divjad ali nanjo streljal (jo zgrešil ali ranil) z lovskim orožjem, s katerim ni opravil pristrelitve in preskusa, potem bi se pač zoper njega podal predlog za uvedbo DP zaradi kršitve sklepov organov LD, v tem primeru zaradi kršitve sklepa UO o izvedbi pristrelitve in preskusa lovskega orožja pred začetkom lovne dobe.

In glede tega nimamo nobenih težav. Večina lovcev prvič opravi to svojo dolžnost, za tiste, ki je pa niso mogli opraviti, pa je določen dodatni termin. Možno pa je to opraviti tudi med letom, če član tega v rednem in dodatnem terminu iz upravičenih razlogov ni mogel opraviti

muzikant
7. February 2014, 12:00
Član je dolžan izvajati lov v skladu z lovsko zakonodajo in notranjimi akti LD in sklepi njenih organov.



Pod kaj od naštetih kategorij spada Pravilnik LZS ?

main757
7. February 2014, 12:22
MilanK v naši družini je tudi skoraj tako kot si opisal. Razlika je v tem, da imamo dve zaporedni soboti za preizkus za "oceno".
Potem, ko se razdelijo dovolilnice za srnjad je konec s preiskusom.
V naši LD je preizkus obvezen že najmanj 30 let. Se noben ne sprašuje ali je zakonito ali ne. Vsakemu je jasno: če ne naredi preizkusa, ni lova na parkljasto divjad.

MilanK
7. February 2014, 12:42
Pod kaj od naštetih kategorij spada Pravilnik LZS ?

Pravilnik je lovski predpis, ki ga je sprejela LZS in je obvezen za vse LD. Pravno podlago za njegov sprejem ima LZS v zakonu o orožju, ki določa, da se pristrelitev in preskus lovskega orožja opravi po lovskih predpisih in v zakonu ZDlov, ki določa, da LZS zagotavlja praktično usposabljanje s področja upravljanja populacij divjadi in lovstva. Eno izmed področij lovstva pa je lovsko strelstvo. Praktično usposabljanje na omenjenih področijih pa LZS opravlja kot javno pooblastilo na podlagi 22. čl. v zvezi s 21. čl. ZDlov.

muzikant
7. February 2014, 13:06
Pravilnik je lovski predpis, ki ga je sprejela LZS in je obvezen za vse LD.

Zanima me podlaga za ta del.

tica
7. February 2014, 13:13
Včasih razprav in tem na tem forumu ne razumem več. Prepričan sem bil, da je tema preizkusa pušk že presežena in da smo že v preteklosti spoznali in tudi pisali, kako nujno je pred izvajanjem lova opraviti preizkus puške in strelca. Se še spomnite zakaj je to potrebno? Da nekdo pametuje, ali je Pravilnik o lovskem strelstvu LZS akt, ki smo ga dolžni spoštovati in izvajati? Seveda smo ga, sprejet je bil na UO LZS z vsemi dobrimi in slabimi rešitvami z namenom, ki ga navaja tudi MilanK.
Začuda, vsi ste pozabili na DIVJAD, žrtev neodgovornih članov, ki lovijo s krepeli in optiko, ki si imena lovsko orožje ne zasluži. Govoriti danes o strelu na tarčo velikosti metra, pa je že čez rob in zaradi takih ravnanj je evidentiranih zgrešenih strelov preko 3.000, vsaj enkrat toliko pa še zamolčanih. Povprašajte vodnikov krvosledcev kaj vse doživijo na iskanjih, ki bi bila ob vestnem izpolnjevanju svojih dolžnosti povsem nepotrebna.
Namesto, da se spuščamo v res nepotrebne banalnosti, kaj je pravno veljavno, sprejeto ali ne sprejeto, razčistimo v svojih glavah kaj je tudi etično. Kriterije za opravljen preizkus pušk, s katerimi lovi, je potrebno še zaostriti in vsakemu, ki preizkusa ne opravi, dosledno preprečiti izvajanje lova.
Govorimo o divjadi, njenem trpljenju ob strelnih ranah, požrtvovalnosti vodnikov krvosledcev in našem etičnem ravnanju. Veliko je bilo prav zaradi te obveze že postorjenega, vendar še premalo in tiste LD, ki preizkuse izvajajo zgolj na formalni ravni prepričati v njihovo potrebnost.

MilanK
7. February 2014, 13:25
Zanima me podlaga za ta del.

Imamo podzakonske akte državnih organov in nosilcev javnih pooblastil, ki jih slednji izdajo za izvrševanje na zakonu temelječih javnih pooblastil.

Lahko rečemo, da je Pravilnik o lovskem strelstvu LZS podzakonski akt za izvrševanje javnega pooblastila LZS za praktično usposabljanje na področju lovskega strelstva.

LZS s tem Pravilnikom ureja področje lovskega strelstva, zagotavlja enotnost in hitrejši razvoj lovskega strelstva v slovenskih lovskih organizacijah.

Govorimo o pristrelitvi in preskusu lovskega orožja in za to področje pa je njegova uporaba obvezna po točki 1.3. , ki se glasi:

»1.3. Uporaba Pravilnika je obvezna pri izvajanju usposabljanja lovskih
pripravnikov, pri izvajanju vsakoletnih pristrelitev oziroma preizkus
strelskih sposobnosti z lovskim orožjem pred lovom……..«.

Za lovska strelska tekmovanja pa se njegova uporaba priporoča.

mugo
7. February 2014, 13:56
Tica, saj se vsi strinjamo s tabo. Nihče ne pravi, da pristrel ni potreben ali da ga nebi bilo potrebno bolj striktno izvajati. Zvitorepec je postavil vprašanje, če je član ld v prekršku, če je lovil brez da bi opravil pristrel, LD pa nima v svojih aktih ničesar o pristrelu napisanega.

Sršen
7. February 2014, 20:33
No, da vam še malo podkurim!

Jasno je, da je potrebno zagotoviti, da strel na divjad oddajo zgolj tisti, ki so tega sposobni in prav je, da vsaka LD to preveri.
Na način, ki ga sama določi in ne na vsiljen način, kot si to privošči virtualna vlada LZS!!!

Kdo ima pravico predvidevati in natolcevati, da LD tega sama ni sposobna?!!!
Kdo? Javite se!!!! Pa ne zrcalite razmer iz svojih LD na naše! Pred svojim pragom pometajte!

Izgovori in kritike, da ne pomislimo na divjad, pa so nesmiselni, ker to enostavno ni res.


Ta Kersnikov umotvor celo predvideva nadzor nekih pajacev iz LZS nad nastrelitvami LD. Eeeeeee, da jih vidim!!!:icon_evil::icon_evil::icon_evil:

tica
7. February 2014, 21:10
Jasno je, da je potrebno zagotoviti, da strel na divjad oddajo zgolj tisti, ki so tega sposobni in prav je, da vsaka LD to preveri.
Na način, ki ga sama določi in ne na vsiljen način, kot si to privošči virtualna vlada LZS!!!


Nekaj postov nazaj preberi pa ti bo jasna "prava demokracija" po lovskih družinah. Ni jih potrebno naštevati, že ena je preveč.

jegr
8. February 2014, 00:02
O omenjenem pravilniku in o samem izvajanju nastrelitve pa to. Če bi pri nas veljal ta pravilnik in bi se ga držali, potem nastrelitev ne bi opravilo minimalno 50% lovcev. In kdo ima sploh voljo in tudi pogum, da se bo kot strelski referent šel zameriti polovici LD, ko ne bodo naredili preizkusa? In kaj bo potem, ko užaljeni ne bodo jagali in tudi ne bodo smeli jagati, na koncu leta pa ne bo narejen plan?


Aj, aj. Nisem mogel verjeti očem, da se to sploh še kje dogaja. Zakaj bi kot strelski referent komu pogledal skozi prste? Tak, ki ni sposoben opraviti pristrelitve, bo prispeval k izpolnitvi plana odstrela? Za kakšno ceno?. Da bo odstrelil 1 kos,jih bo 2 ali pa še več zastrelil? Ne hvala. 15 let sem bil strelski referent, pa nobenemu nisem pogledal skozi prste.Pač nekateri niso jagali, so pa za nasledje leto pripravili orožje in sebe za pristrelitev.

alojz1
8. February 2014, 09:17
Tako se dela Jegr. Ko pa pri takih LD še v Lisjaka pogledaš pa vidiš, da je zastrelil le eden. Pa še to tisti boljši strelec.

Brez zamer gre pa preizkus takole. Sedajle na skupščini sklenite, da se tarčni vložek za vsakega lovca, po preizkusu skrani. Na njem je podpis in kaliber orožja. Če je po streljanju tarča prazna se tudi shrani.

Deerhunter
8. February 2014, 10:57
Jaz se strinjam s tvojim mnenjem. V tej debati sodelujem zato, ker je narobe, da se določene stvari dogajajo in bi rad opozoril, da teorija tukaj je eno, v praksi se pa dogaja marsikaj. Nekdo napiše nek pravilnik na LZS in misli, da je s čarobno palčko rešil zadevo, na terenu se pa dogaja marsikaj.
Jaz sicer tiste tri strele v 15 cm na sto metrov oddam kadar koli in ne pišem svojih izgovorov ampak dejansko stanje, oziroma kako se po LD razmišlja.
Seveda pa zadeve tudi niso vedno črno bele. Res je veliko takih, ki imajo krepela, ki jim ne moreš reči orožje, pa še slabi strelci so. Taki potem, če jih nihče ne ustavi, res mrharijo po divjadi. Zato jih je treba ustaviti. Ampak - gre pa včasih tudi za ljudi, ki zaradi treme slabo ustrelijo na tarčo, pa so drugače čisto spodobni strelci in lovci, ali pa za stare lovce, ki sploh več dejavno ne lovijo. Se pa radi prikažejo na kakšnem skupnem lovu pozimi, če jim zdravje dopušča. Kako takemu reči, da ne sme več jagat? Ne da to opravičujem ampak poizkušam razložiti dejstvo zakaj se nekaterim potem gleda čez prste.
In tudi napisal sem že, da v nekaterih LD imate te stvari že davno urejene in so zadeve dorečene in tudi samoumevne. Obstajajo pa LD, kjer smo malo za časom, oziroma smo še v Jugoslaviji in nas to še čaka.


Aj, aj. Nisem mogel verjeti očem, da se to sploh še kje dogaja. Zakaj bi kot strelski referent komu pogledal skozi prste? Tak, ki ni sposoben opraviti pristrelitve, bo prispeval k izpolnitvi plana odstrela? Za kakšno ceno?. Da bo odstrelil 1 kos,jih bo 2 ali pa še več zastrelil? Ne hvala. 15 let sem bil strelski referent, pa nobenemu nisem pogledal skozi prste.Pač nekateri niso jagali, so pa za nasledje leto pripravili orožje in sebe za pristrelitev.

Sršen
8. February 2014, 12:21
... Nekdo napiše nek pravilnik na LZS in misli, da je s čarobno palčko rešil zadevo, na terenu se pa dogaja marsikaj.
...

Bravo Deerhunter, tu si sedaj povedal bistvo.
Poleg dejstev o nezakonitosti aktov LZS je to tisto, kar najbolje osvetli problematiko.

In ker LZS, ko bi bilo treba obsoditi kako nečednost, le blebeta o popolni samostojnosti LD, tudi tu ni pričakovati, da bi dejansko uredila zadeve. Ker jih noče in ker jih ne more. Če bi bila kaj vredna, bi spisala dober Pravilnik, ki bi ga poslala ministrstvu, da bi ga objavil kot državni akt. MOgoče kar v tistega o moči lovskega orožja in iskanja pokrvni sledi... Ali pa bi v primeru noveliranja lovskega zakona zapisali kar vanj. Potem bi to veljalo za vse upravljavce. Inšpektorji pa bi imeli podlago za ukrepanje. A v tem primeru se pomembnost lovskih funkcionarjev izgubi.

Tica, to je odgovor tudi na tvoj zadnji post.