PDA

View Full Version : Krvna sled



Strani : 1 2 3 4 [5] 6

alojz1
21. November 2013, 14:30
Fantje kaj pa ga biksate? Ne piše zakon življenja, temveč življenje zakon.
Ja kaj ga pa biksaš? Še ne veš, da smo v Sloveniji?
Tukaj nam zakoni krojijo življenje. biggrin
In če zakon ni dovolj oster ga znamo sami še bolj nabrusit.

MilanK
21. November 2013, 16:40
Upss, je že Alojz nekaj pisal.

No MilanK-jev odgovor me še vedno zanima.

Odgovor:

Pisal sem kako je to urejeno s predpisi. Ali je Pravilnik dober pa je že drugo vprašanje. Če ni dober, potem je pač LZS tista, ki naj predlaga njegove spremembe in dopolnitve. Če se zadeve zakoplicirajo, potem organi nadzora pač odločajo tako kot določajo predpisi in nič drugače. Slabe predpise je pač treba spremeniti, a preden se spremenijo pa je treba pripraviti predlog njihovih sprememb, to pa je dolžnost LZS, ki je naša krovna organizacija. Pravilnik je tak kakršen je in velja. Da ni dober pa je tudi meni jasno. Vprašanje ni kaj mi mislimo da je prav in dobro oz. kaj je pametno in kaj nerazumno in celo neumno temveč kako je to pravno urejeno in pravno je urejeno tako kot sem zapisal. Problem Slovenije je ta, da posamezniki ali skupine posameznikov mislijo da je prav tisto kar oni mislijo da je prav in ne tisto kar zakon ali podzakonski poredpis določa kaj je in kaj ni dovoljeno. Pravila so zato, da se po njih ravnamo, če pa so slaba, pa je naša naloga ta, da se zavzemamo za njihovo spremembo.

Kar se tiče pozakonskih lovskih predpisov pa lahko rečemo, da so odraz naše krovne organizacije, t.j.LZS. Se opravičujem, to sicer ne spada pod to temo, ampak samo v vednost: Ali je sploh razumna potreba po zamenjavi lovske izkaznice? Logično, da ni nobene potrebe. Ali je nujno, da ima lovska izkaznica 8 okvirčkev za lepljenje nalepk, ko ba bi povsem zadostoval en sam okvirček, na katerega bi se lepile in odtranjevale nalepke. A nov pravilnik je tak kakršen je, in izkaznice bomo zamenjali, cena pa je že tudi znana oz. določena na zadnji seji UO LZS in je, če se ne motim, 7 evrov.

alojz1
21. November 2013, 17:37
Milan mislim, da si v zmoti.
2 člen: (3) Kratkocevno strelno orožje se uporablja kot varnostno orožje pri iskanju ranjene ali obstreljene divjadi in zavarovanih vrst prosto živečih živali ter za usmrtilni strel.
Torej lahko iščem ranjeno divjad le z revolverjem. Ne smem pa streljati zdrave divjadi.

3 člen
(1) Lovsko strelivo so naboji s kroglami in naboji s šibrami.

(2) Krogle so lahko polno oplaščene, delno oplaščene in neoplaščene.

(3) Strelivo za lovsko orožje pri lovu na posamezne vrste divjadi in velikih zveri je predpisano v prilogi 1, ki je sestavni del tega pravilnika.

Zasledovanje ranjene divjadi ni izvajanje lova zdrave divjadi(o tem govori 3 alineja 3 člena).Zato ta člen za usmrtitev ne velja.
Meni je logično, da je pomembna 2 alineja 3 člena ki govori o vrstah krogel.
Za divjad je že nekje drugje napisano da samo ekspanzijske, torej velja tisto v mastnem tisku. Tudi za kratkocevno orožje.

Sršen
21. November 2013, 17:58
Odgovor:

Pisal sem kako je to urejeno s predpisi. Ali je Pravilnik dober pa je že drugo vprašanje. Če ni dober, potem je pač LZS tista, ki naj predlaga njegove spremembe in dopolnitve. ...
http://www.motosvet.com/tabla/public/style_emoticons/default/trance_21_laughing1.gifhttp://www.motosvet.com/tabla/public/style_emoticons/default/trance_21_laughing1.gifhttp://www.motosvet.com/tabla/public/style_emoticons/default/trance_21_laughing1.gif

Si že razmišljal, da bi se med komike vpisal? Mene si izvrstno narežal, ne samo nasmejal.Bighand:yea1:

Če še ne veš, je bil v času, ko se je te zakone sprejemalo za pravne zadeve na LZS posvečen v vodstvenih krogih jako spoštovan in zagovarjan Niko Šuštarič. Če on ni videl nič narobe, kako si ti drzneš dvomiti v neoporečnost predpisov! ;-)

MilanK
21. November 2013, 19:20
Milan mislim, da si v zmoti.
2 člen: (3) Kratkocevno strelno orožje se uporablja kot varnostno orožje pri iskanju ranjene ali obstreljene divjadi in zavarovanih vrst prosto živečih živali ter za usmrtilni strel.
Torej lahko iščem ranjeno divjad le z revolverjem. Ne smem pa streljati zdrave divjadi.

3 člen
(1) Lovsko strelivo so naboji s kroglami in naboji s šibrami.

(2) Krogle so lahko polno oplaščene, delno oplaščene in neoplaščene.

(3) Strelivo za lovsko orožje pri lovu na posamezne vrste divjadi in velikih zveri je predpisano v prilogi 1, ki je sestavni del tega pravilnika.

Zasledovanje ranjene divjadi ni izvajanje lova zdrave divjadi(o tem govori 3 alineja 3 člena).Zato ta člen za usmrtitev ne velja.
Meni je logično, da je pomembna 2 alineja 3 člena ki govori o vrstah krogel.
Za divjad je že nekje drugje napisano da samo ekspanzijske, torej velja tisto v mastnem tisku. Tudi za kratkocevno orožje.

---------------------------

Alojz 1:
Se strinjam da zasledovanje ranjene ali obstreljene divjadi ni lov na zdravo divjad in da zdrave divjadi ni dovoljeno streljati s kratkocevnim orožjem in da se to orožje lahko uporablja le za usmrtitev divjadi. Glede usmrtitve ranjene ali obstreljene divjadi pa je treba upoštevati tudi določbo 5. člena Pravilnika, ki se glasi:
(1) Za usmrtitev ranjene in obstreljene divjadi in zavarovanih vrst prosto živečih živali je dovoljena uporaba lovskega orožja in streliva v skladu z 2. in 3. členom tega pravilnika.
(2) Za zasledovanje in usmrtitev ranjene in obstreljene nevarne divjadi in zavarovanih vrst prosto živečih živali je dovoljena tudi uporaba lovskega orožja z gladko cevjo in naboji s kroglami za gladko cev ter naboji s šibrami debeline najmanj 7,65 milimetrov.

Torej se ta določba uporablja v zvezi z 2. in 3. členom tega pravilnika, kar sem v mojem pisanju tudi navedel.

alojz1
21. November 2013, 19:49
---------------------------
Torej se ta določba uporablja v zvezi z 2. in 3. členom tega pravilnika, kar sem v mojem pisanju tudi navedel.
Dajva tole razčistit, da bom lahko spal biggrin
Drugi člen je jasen. Konec debate.
Tretji člen pa ima tri alineje

(1) Lovsko strelivo so naboji s kroglami in naboji s šibrami.
Ta opredeljuje le vrsto nabojev.
(2) Krogle so lahko polno oplaščene, delno oplaščene in neoplaščene.
Ta govori o kroglah, ki jih uporabljamo tudi v revolverjih. Smemo le delno oplaščene in neoplaščene
(3) Strelivo za lovsko orožje pri lovu na posamezne vrste divjadi in velikih zveri je predpisano v prilogi 1, ki je sestavni del tega pravilnika.

Ta pa o moči nabojev ZA LOV in ne umiritev.

Čudi me, da je bilo načelniku naše UE vse jasno. Takrat je bil zakon nov in so bili vsi na seminarju, da so ga pravilno izvajali. Pa saj ga na UE tudi sedaj. Le mi lovci znamo komplicirati.
Tudi inšpektor je tistega vodnika kaznoval zaradi strela z revolverjem na ZDRAVO DIVJAD in ne kar tako ker ni bilo strelivo ustrezne moči.

MilanK
21. November 2013, 20:36
Aoljz1:
Prav je, da o takih vsakdanjih svareh, s katerimi se srečujemo lovci, razpravljamo in ugotavlamo kake predpise vse imamo in kako so neživljenski, pomankljivi, nedorečeni, nejasni. dvoumni, itd. In prav je tako, da se pogovarjamo o zadevah, ki nas pestijo.

Več glav več ve.

Zdaj pa k najini razpravi.

Peti člen govori o tem, katero orožje in naboji se smejo uporabljati za usmrtitev divjadi, pri čemer pa ne našteje orožja in streliva, ki se sme uporabljati, ampak določa, da je za usmrtitev dovoljena uporaba orožja in streliva v skladu z 2. in 3. členom. Tretji odstavek ne našteje streliva za lovsko orožje, ampak navaja, da je to predpisano v prilogi 1, ki je sestavni del tega pravilnika. Glede na tako ureditev to pomeni, da se glede usmrtitve lahko uporablja tisto orožje in strelivo, ki se sicer uporablja za lov zdrave divjadi, pri čemer pa je jasno, da lov zdrave divjadi z kratkocevnim orožjem ni dovoljen, zaradi česar je prekršek storjen ne glede na kaliber, s katerim je bila divjad odstreljena.

MilanK
21. November 2013, 21:28
Kar se tiče UE pa ta odloča o izdaji dovoljenja za lovsko orožje in ga osebi izda, če zanj izpolnjuje z zakonom predpisane pogoje. EU ne odloča o tem, kakšno lovsko orožje se lahko uporablja za lov na zdravo divjad in kašno za usmrtitev divjadi. Lovsko orožje je dolgocevno in kratkocevno, njuno uporabo pa določajo lovski predpisi in ne UE. Lovec kot imetnik lovskega orožje je v skladu z lovskimi predpisi dolžan za lov na določeno vrsto vrsto divjadi uporabiti tisto vrsto orožja in moč nabojem, ki jih določa lovska zakonodaja.

Sršen
22. November 2013, 07:10
Dilema okoli katere debatirata je v:

ali je "usmrtitev ranjene in obstreljene divjadi in zavarovanih vrst prosto živečih živali ..." enako lovu ali ne.

Alojz je jasno zapisal svoje mnenje, da usmrtitev ranjene ni enako lovu.
Torej je po mojem mnenju bistvo ali definicija lova v zakonu zajema iskanje po krvni sledi ali ne.



Ker vemo, da so zakon pisali ob asistenci lovske organizacije... bom raje tiho, da ne bom spet štrene mešal...

Sršen
22. November 2013, 07:15
Zakon o lovu in krvosledništvu govori v teh določbah:


- Krvoslednik ali barvar je lovski pes, ki se uporablja za iskanje ranjene divjadi.
- Lov je iskanje, opazovanje, zasledovanje, vabljenje in čakanje divjadi s ciljem upleniti divjad ali odloviti divjad živo ter pobiranje divjadi ali njenih delov.
- (2) Minister predpiše vrste, moč lovskega orožja ter minimalno moč izstrelkov, s katerimi je dovoljeno loviti posamezne vrste divjadi in način zasledovanja ranjene ali zastreljene živali s psom krvoslednikom.

Nekaj je še govora pri kazenskih sankcijah, a to ne vpliva na tematiko.

mugo
22. November 2013, 08:34
MilanK je napisal, kako pravita ZDLov in Pravilnik.

Glede na tako ureditev to pomeni, da se glede usmrtitve lahko uporablja tisto orožje in strelivo, ki se sicer uporablja za lov zdrave divjadi, pri čemer pa je jasno, da lov zdrave divjadi z kratkocevnim orožjem ni dovoljen, zaradi česar je prekršek storjen ne glede na kaliber, s katerim je bila divjad odstreljena.

Se pravi, je za zasledovanje ranjene divjadi in usmrtilni strel predpisana uporaba streliva enakih karakteristik, kot sicer, le orožje je lahko tudi kratkocevno. Izjema je le orožje z gladko cevjo in naboji s kroglami za gladko cev ter naboji s šibrami debeline najmanj 7,65 milimetrov.
Ne pravim, da se mi zdi taka ureditev dobra, ampak tako je.

Sršen
22. November 2013, 09:10
... Ne pravim, da se mi zdi taka ureditev dobra, ampak tako je.
Dobra? To je nevaren kretenizem!
Ob tem, da je prepovedano ranjeno žival usmrtiti z nožem, jo torej zaklati ali knikati in ob tem, da je potrebno uporabiti tako močan kaliber iz neposredne bližine, lahko rečem, da je zakonodajalec zapisal recept za hude ali celo smrtne poškodbe.
Na terenih, kjer krvosledci mnogokrat iščejo poškodovano žival so situacije, kjer bo ob uporabi teh kalibrov in streliva prišlo do nevarnih odbojev dela krogle in okoliškega materiala.

Niti najmanjšega namena nimam take predpise upoštevati, ker ogrožajo mojo varnost in življenje!

Tisti, ki so tak zakon sprejeli in seveda tudi tisti, ki so ga pripravljali so pa navadni in nevarni kreteni, ki se ne zavedajo, kaj počno!

O LZS in za to tematiko zadolženi komisiji pa itak nimam več besed. Sploh lepih ne!:icon_mad:

alojz1
22. November 2013, 10:04
Mi znamo tele člene zavozlati do neprepoznavnosti.
Če je iskanje rogovja lov, potem mirno nosiš pištolo. Kajti ena od obrazložitev tule je bila, če nimaš puške ne izvajaš lov. In če ne izvajaš lov potem nisi upravičen imeti z sabo pištole za umiritev.
K sreči so drugi bolj pametni kot mi.

main757
22. November 2013, 11:47
Kaj je za vas milostni strel? Je to strel na ranjeno divjad z revolverjem, ki je še živa in se ne premika več? Ali je to streljanje po ranjeni jelenjadi, ki še teče na 70m?

alojz1
22. November 2013, 11:57
Kaj je za vas milostni strel?
Dolgo smo preživeli brez tvojih vprašanj. Kje v pravilniku ali zakonu pa si pobral ta izraz?

MilanK
22. November 2013, 17:14
Peti člen Pravilnika:

Pri branju določbe 5. člena Pravilnika moramo biti pozorni na besedilo 1. in besedilo 2. odstavka, ki pri površnem branju ne vidimo njune pomenske razlike. Prvi odstavek določa splošno pravilo glede uporabe lovskega orožja za usmrtitev ranjene in obstreljene divjadi, drugi odstavek pa izjemo od tega splošnega pravila.

Pri določbi 2. odstavka moramo biti pozorni na besedo "zasledovanje" in besedo "nevarne" divjadi.

Da bi torej v skladu s to določbo lahko usmrtili divjad z gladkocevnim orožjem in z nabojem za gladko cev ali nabojem s šibrami debeline najmanj 7,65 mm, morajo biti izpolnjeni ali podani naslednji pogoji:
-divjad se mora zasledovati
-zasledovana divjad mora biti ranjene in obstreljena
-zasledovana ranjena in obstreljena divjad mora biti nevarna

Če divjad ni nevarna, potem je po tej določbi ne smemo usmrtiti z orožjem z gladko cevjo, ampak z risano cevjo.

Divjad se zasleduje, če zaradi slabega strela ne pade v ognju in ko ranjena in obstreljena zbeži, lovec pa jo zasleduje s ciljem, da jo usmrti.
Če zasledovanje ni uspešno, pa se organizira njeno iskanje z psom krvosledcem.
:icon_sad:

alojz1
22. November 2013, 17:27
Če zasledovanje ni uspešno, pa se organizira njeno iskanje z psom krvosledcem.
:icon_sad:
Milan. Ranjeno divjad lahko zasleduje le vodnik z krvosledcem.
(1) Upravljavec lovišča mora poskrbeti, da se po vsakem strelu na parkljasto divjad ali veliko zver, ki ni padla na mestu ali v vidnem polju strelca, opravi pravilen in temeljit kontrolni pregled nastrela. Pri tem se mora v vseh primerih uporabiti izšolanega in preizkušenega psa krvoslednika, v skladu s predpisi, ki urejajo področje kinologije.

alojz1
22. November 2013, 17:36
[B]
Divjad se zasleduje, če zaradi slabega strela ne pade v ognju in ko ranjena in obstreljena zbeži, lovec pa jo zasleduje s ciljem, da jo usmrti.

To je kaznivo. Lovec lahko le označi nastrel in pokliče krvosledca.
Predlagam, da počakamo z nadaljnimi komentarji dokler ne bo objavljeno tolmačenje pravilnika s strani ministrstva. Mislim, da se tam jasno loči uporaba kratkocevnega orožja za vodnike krvosledcev in ostale lovce.

MilanK
22. November 2013, 19:07
Alojz1: Se kar strinjam s tabo, da počakamo na pojasnila pristojnega ministrstva, in da vidimo ali bo pojasnilo tudi pojme, ki se uporabljajo v Pravilniku: zasledovanje obstreljene in poškodovane divjadi in iskanje poškodovane in obstreljene divjadi. :yea1:

alojz1
22. November 2013, 19:29
Tega pojasnila tam ni.
Spomnim pa se članka v Locu v katerem je prejšnji predsednik Komisije za lovsko kinologijo omenjal, da gre lahko strelec nekako 200m po sledi ranjene divjadi preden pokliče krvosledca. Ker to ni v skladu z pravilnikom je napisal v naslednji številki popravek.

alojz1
22. November 2013, 19:49
zasledovanje obstreljene in poškodovane divjadi in iskanje poškodovane in obstreljene divjadi.
Po moji logiki je iskanje že mrtve divjadi, ki se ne premika več. Če pa je divjad še živa, se prestavlja ali jo pes goni in zadržuje pa je to zasledovanje.

Sršen
23. November 2013, 08:10
Kaj ni nekje bilo zapisano, da morajo biti zakoni jasno pisani in razumljivi preprostemu človeku?!

Ta skrpucala so daleč od tega,:icon_mad:

detel
23. November 2013, 08:17
Po moji logiki je iskanje že mrtve divjadi, ki se ne premika več. Če pa je divjad še živa, se prestavlja ali jo pes goni in zadržuje pa je to zasledovanje.
Lahko pa iščeš še živo žival, ni pa nujno, da jo boš zasledoval...

alojz1
23. November 2013, 11:29
Lahko pa iščeš še živo žival, ni pa nujno, da jo boš zasledoval...
Res je. Vendar je bilo vprašanje konkrektno za zastreljeno divjad. Ti pojmi v različnih kontekstih tudi mene motijo. Sršen ima še kako prav. Pravilnik je pisan tako, da imata dva pravnika lahko tri različna tolmačenja.



Alojz1: Se kar strinjam s tabo, da počakamo na pojasnila pristojnega ministrstva, in da vidimo ali bo pojasnilo tudi pojme, ki se uporabljajo v Pravilniku: zasledovanje obstreljene in poškodovane divjadi in iskanje poškodovane in obstreljene divjadi. :yea1:

MilanK
24. November 2013, 13:11
Sem prebral Pojasnilo glede ravnanja v primeru ranjene divjadi na cesti zaradi trka z vozilom, ki ga je podalo Ministrstvo za kmetijstvo in okolje, št. 341-31/2013/2, z dne 11/11-2013, ki je bilo po e-pošti poslano tudi LZS. Zaradi različne opredelitve lovišča v Zoru in ZDlov pa še vedno ostane odprto vprašanje ali lovišče in nelovne površine presojati po Zor-u ali po ZDlov-u. Osebno menim, da po ZDlov-u, ker je ta zakon specialni predpis, ki ureja lovstvo in lov divjadi, mentem ko je ZDlov splošni predpis, ki določa pridobitev in uporabo športnega, varnostnega in lovskega orožja.

Glede usmrtitve poškodovane divjadi na cesti pa iz tega dopisa sledi, da jo lovski čuvaj, ki izvajajo tudi izredne posege v populacijo divjadi, lahko usmrti, če ugotovi, da zaradi poškodb ni sposobna preživeti v naravnem oklju, pri čemar lahko za izvedbo tega ukrepa uporabo tudi drugo primerno orožje, ki ga sicer predpisuje Pravilnik, glede na to, da gre za izredni poseg, pri katerem je pomemben končni rezultat, ta pa je, da se divjad ob ustrezni varnosti usmrti, ker zaradi poškodb ni sposobna preživeti v naravnem okolju. Sme torej za usmrtitev divjadi uporabiti tudi drugo primerno orožje, ki je manj nevarno za okolico.

mugo
1. January 2014, 21:30
Ena slikica , ki paše v to temo. Mislim, da dodatnih pojasnil ni treba k sliki. Je pa od ponedeljka, pa nisem jaz streljal, da ne bo pomote.

hunterxxxl
1. January 2014, 21:55
Mugo, so bli kakšni indijasnki plesu ob uspešni najdbi? :lol1: Bravo!biggrin

kurare
2. January 2014, 06:33
Jaz sem pa mislu, da z kuglo vse v ognju pade:whistle:

mugo
2. January 2014, 06:47
Mugo, so bli kakšni indijasnki plesu ob uspešni najdbi? :lol1: Bravo!biggrin

Hehe, ni bil indijanski, bil je pa ples sreče mladega vodnika mlade hanoveranke ob uspešno opravljeni preizkušnji po naravnem KS.
Malo smo lovili, pa je mladi lovec slabo zadel tele, iskali smo krvosledca in je sodnik poklical kandidata, da je pokazal, kaj zna njegova psička.
Na nastrelu je bilo samo nekaj dlake, krvi nič, tudi na sledi je ni bilo. Se vidi na sliki, zakaj. Po kakem kilometru ga je psica našla, sprčena pognala in ustavila. Mladi lovec je s še enim strelom dokončal delo...

detel
2. January 2014, 10:20
Čestitke mlademu vodnikuBighand.

mprimoz
2. January 2014, 12:22
Čestitke mlademu krvosledniškemu tandemu.Bighand

mprimoz
3. January 2014, 19:54
Uspešno se je končalo tudi iskanje merjasca, ki je bil obstreljen malenkost nad levim prednjim parkljem. Prijateljevi posavki sta se dela na krvni sledi lotile skrajno resno in ga zaključile kot se od kvalitetnih krvosledcev pričakuje.Bighand

detel
3. January 2014, 20:05
Čestitke, tako naprej Bighand.

TaSl
3. January 2014, 20:27
Uspešno se je končalo tudi iskanje merjasca, ki je bil obstreljen malenkost nad levim prednjim parkljem. Prijateljevi posavki sta se dela na krvni sledi lotile skrajno resno in ga zaključile kot se od kvalitetnih krvosledcev pričakuje.Bighand

So Lavrinovi posavki?

mprimoz
3. January 2014, 23:31
Ja, njegovi.

Prepeličar serec
3. January 2014, 23:45
Vedno dela z obema posavkama, srnjad podreta, če je zastreljena?

mprimoz
4. January 2014, 00:06
Kolikor je meni znano z obema psicama skupaj išče jelenjad in divje prašiče. Srnjad največkrat samo z eno. Psici ranjeno divjad zaustavita in podirata, vendar ne za vsako ceno.

detel
4. January 2014, 16:15
Posavec je hiter in vztrajen, če še dobro oblajata pa je sploh odlično :OK:

TaSl
4. January 2014, 16:59
Delata v tandemu, mlajša ima boljši nos in je na slednem jermenu, starejša pa je telesno močnejša a preskoči tudi na toplo sled zdrave divjadi in jo ponavadi vodi na povodcu tisti, zaradi katerega pride ta Trojka. Ko se dovolj približata tudi začneta lajati. Pri nas sta že kar nekajkrat iskali in sta dobili junico in lanščakinjo.

Jagermaister
5. January 2014, 11:26
Posavka Sena ni samo izjemna krvosledka, ampak tudi prav taka gonička. Lani je na državni tekmi goničev osvojila prvo mesto.

Še posebej rada goni lisico. Tole mi je prignala prejšnjo zimo:

13157

Pa naj še kdo reče, da pes, ki goni zdravo divjad ne more biti tudi odličen krvosledec...

detel
5. January 2014, 15:55
Moj sorodnik je imel posavca z enakimi lastnostmi, odličen na lovu in po krvi. Kar je dobrega, gre rado po slabem in tako je bilo tudi pri njem. Kamnita plošča se je psu zvrnila na hrbtenico in ga tako odpravila v večna lovišča.

gonič
6. January 2014, 21:25
Uspešno se je končalo tudi iskanje merjasca, ki je bil obstreljen malenkost nad levim prednjim parkljem. Prijateljevi posavki sta se dela na krvni sledi lotile skrajno resno in ga zaključile kot se od kvalitetnih krvosledcev pričakuje.Bighand

Ali so ti dve psici mogoče iz psarne priznanega rejca Posavskih goničev, Vinkota Močnika iz Cerknega?

TaSl
7. January 2014, 00:50
Ali so ti dve psici mogoče iz psarne priznanega rejca Posavskih goničev, Vinkota Močnika iz Cerknega?

Bom kratek: NE

gonič
7. January 2014, 07:03
Bom kratek: NE

Če so Lovrinove posavke , potem tvoja trditev ne drži in je odgovor DA.

TaSl
7. January 2014, 11:54
Hah, imas prav. Se opravicujem.

mprimoz
12. January 2014, 22:06
Prijateljevi posavki sta bili ponovno uspešni na KS.
V četrtek dopoldne so na pogonu zastrelili ozimca, katerega so psi po zastrelitvi gonili dalje. Eden izmed psov, ki so ozimca gonili se je vrnil čez dve uri. Še isti dan (četrtek) so ozimca neuspešno iskali s krvosledcem. Naslednji dan (petek) so klicali prijatelja, da bi s svojima posavkama prišel iskati ozimca. Žal ta dan ni utegnil, zato so se zmenili za soboto zjutraj. Z iskanjem je začel nekje med osmo in deveto uro. Mlajša psica je ozimcu sledila do dvanajste ure, ko se je prvič dvignil pred njo. Sledila je gonja. Psici sta ozimca zadnjikrat ustavili ob štirinajstih in vodniku omogočili, da ga je umiril. Ozimec je imel prestreljen parkelj na prednji nogi.

alojz1
12. January 2014, 22:20
Tole je pa pohvalno. Predvsem vztrajnost, ki da rezultat. Vse preveč vodnikov prekmalu ugotovi, da je le oplazni strel in se ne splača iskati. Zaključijo pa po par sto metrih.
Pri takšni gonji v naših hribih je dobro imeti na enem psu tudi GPS napravo. Saj za prvim ovinkom psa že ne slišimo več. En sam težko ustavi. Če pa spustimo oba smo pa lahko predolgo sami in nemočni.

rikec
13. January 2014, 08:48
Tole je pa zelo pohvalno! Predvsem pohvalno je to, da sta psici celo po dveh dneh od zastrelitve našli pravo sled in prašiča izsledili. Imajo dober nos, zelo dober!
Čestitke še enkrat!

alojz1
13. January 2014, 10:36
Rikec. Po moji oceni pes najraje sledi: prašiča, jelenjad, muflon, gams, srnjad.
In sled težje divjadi tudi dlje časa ostane zaradi poškodbe (odtisa) v zemlji. Poleg tega se prašič in jelen rada kalužita. Posušeno blato pa kot prah odpada pri gibanju.

rikec
13. January 2014, 11:31
Rikec. Po moji oceni pes najraje sledi: prašiča, jelenjad, muflon, gams, srnjad.
In sled težje divjadi tudi dlje časa ostane zaradi poškodbe (odtisa) v zemlji. Poleg tega se prašič in jelen rada kalužita. Posušeno blato pa kot prah odpada pri gibanju.

Se kar strinjam s teboj Alojz1. Kljub temu pa mislim, da če pes nima dobrega nosu in smisla za krvosledništvo mu še tako močna (krvna) sled ne pomaga.

alojz1
13. January 2014, 11:39
Se kar strinjam s teboj Alojz1. Kljub temu pa mislim, da če pes nima dobrega nosu in smisla za krvosledništvo mu še tako močna (krvna) sled ne pomaga.
Zato pa se preverja na preizkusu. Tam je 1/3 sledi brez krvi. Le odtis. Vse skupaj pa ni dovolj. Pes mora pridobivati izkušnje pri delu. Zato je polemika. Ali krvosledca le za lastno uporabo (slab strelec npr) ali za širšo.
Posavki sta rutinirani. Iskali sta dva prašiča, kjer je predhodno iskal že drug iskalec in je ugotovil, da nima smisla. Seveda so dobili oba.

gonič
13. January 2014, 15:45
Tole je pa zelo pohvalno! Predvsem pohvalno je to, da sta psici celo po dveh dneh od zastrelitve našli pravo sled in prašiča izsledili. Imajo dober nos, zelo dober!
Čestitke še enkrat!

Vsi hvalite le psici, ki sta nedvomno zelo dobri , kaj pa vodnik?

alojz1
13. January 2014, 16:08
Vsi hvalite le psici, ki sta nedvomno zelo dobri , kaj pa vodnik?
Še enkrat, da boš razumel.

Tole je pa pohvalno. Predvsem vztrajnost, ki da rezultat. Vse preveč vodnikov prekmalu ugotovi, da je le oplazni strel in se ne splača iskati. Zaključijo pa po par sto metrih.

Da bo jasno. Večina psov zmore. Vodniki so tisti ki odnehajo. Ali pa ne znajo stimulirati psa, da gre do konca.

mprimoz
1. May 2014, 23:52
Naj vam kot začetnik v krvosledništvu opišem današnji primer iskanja mladice.
Zjutraj sem v gozdu srečal mladico in lanščaka. Mladica se mi je približala na vsega 10m, me opazila in odskočila. Na cca 20m se je ustavila bočno in me opazovala. Odločil sem se za strel za pleče. Mladica je "zabiciklirala" s prednjimi nogami, odskočila naprej, v vidnem polju cca 80m napravila dve kljuki, za trenutek postala in izginila za rob. Takšnega obnašanja po strelu še nisem doživel. Počasi sem odšel na mesto nastrela, kjer sem takoj opazil brizg krvi v smeri izstrela krogle in kaplje krvi v smeri bega. Po barvi krvi sem sklepal, da gre za pljučni strel, zato sem se odločil, da bi bila lahko to koristna izkušnja za začetniški krvosledniški tandem. Označil sem nastrel in odšel domov. Dve uri in pol po strelu sem se s psico vrnil na nastrel. Psica je poprijela sled in prvih cca 80m, kjer je bila mladica še v mojem vidnem polju je pravilno izdelala obe kljuki. Za tem je psica napravila tretjo kljuko, kjer je zmanjkalo krvi, prečkala makadamsko pot in ozek pas travnika. Ob robu gozda je stopila korak v grm, se premislila, napravila kljuko v desno in nadaljevala tik ob robu gozda. Tukaj ni sledila s striktno nizkim nosom, zato mi ni delovala povsem zanesljivo. Pa vendar sem ji zaupal in po cca 100m se je s smrčkom "prilimala" na tla in pričela vohati, da je pokalo v nosnicah. Takoj sem vedel, da je našla nekaj kar jo zelo zanima. Po nekaj korakih sem opazil kaplje krvi. Psica je napravila kljuko v levo v gozd. Spustila sva se v manjši jarek, ga prečkala in nadaljevala z vzpenjanjem iz njega. Sledilo je presenečenje. Kakšnih 20m iz jarka je le nekaj korakov pred nama odskočil kos srnjadi. Hitro sem preveril ležišče in na podlagi majhnega madeža krvi ugotovil, da gre za ranjeno mladico. Spustil sem psico in začela se je glasna gonja. Na podlagi spremljanja smeri gonje sem dobil občutek, da se poizkuša mladica s pogostimi kljukami znebiti zasledovalca. Psica je nekajkrat za kratek čas utihnila, zato me je skrbelo, da bi bila pri gonji premalo vztrajna. Predvsem ob dejstvu, da zdrave srnjadi ne goni in je to njena prva gonja ranjene divjadi. Po približno desetih minutah gonje za trenutek zagledam psico, ki prečka makadamsko cesto in goni čez manjši travnik v bližnji potok. Ponovno za nekaj časa utihne nato pa zaslišim lajanje na mestu. Pohitim v smeri laježa in se na koncu previdno približam psici, ki v majhnem potoku še vedno glasno oblajuje. Nekaj metrov pred njo pod poveznjenimi vejami leske opazim stoječo mladico. Sprva je globoko dihala, nato pa se je počasi ulegla in lahko sem jo odrešil nadaljnih muk.
Mladico sem streljal s kalibrom 7x57R, tovarniški naboj PPU, krogla grom 10,2g.
Zadetek za plečeti skozi pljuča, vztopna in izstopna rana med rebri.
Priznam, da po ogledu nastrela nisem pričakoval iskanja, kjer bo potrebna gonja in ustavljanje. Zato sem toliko bolj vesel, da se je iskanje srečno končalo.:icon_redface:

aron
2. May 2014, 07:16
Lovski blagor obema Bighand

jagerboss
2. May 2014, 08:49
Lovski blagor Primož!
S katero psičko pa si iskal??

mprimoz
2. May 2014, 09:36
Lovska hvala.
Jagerboss, kot vidiš na sliki sem iskal s srbsko goničko.

jagerboss
2. May 2014, 11:46
Sprašujem zato ker mi računalnik teh tvojih slik ne odpira! Pa tudi nekatere druge!

Vse kakor še enkrat lovski blagor!

Kako je kaj posavka?? A z njo ne upaš po krvi?

mprimoz
2. May 2014, 12:02
Posavka nima opravljene uporabnostne preizkušnje, da bi lahko z njo samostojno iskal.
Sem pa na podlagi dejstva, kako zelo sta z balkanko navezani ena na drugo in posledično vztrajni pri gonji v paru prepričan, da bi bili pri podobnem ustavljanju ranjene divjadi zelo uspešni.:icon_wink:

.300
2. May 2014, 17:18
Včeraj ob 8.00 me pokliče prijatelj s Šentruperta na dolenskem da je gost zastrelil srnjaka in da je videl da ga je zadel v zadnjo nogo. Ob 12.00 sem prišel na dolensko in šel na sled po cca 10min in slabih 200m sledenja je pes v vodi ustavil tegale lepotca ki sem ga potem rešil muk.

mprimoz
2. May 2014, 17:30
.300, lovski blagor za uspešno iskanje.Bighand
A včeraj so vsi ranjeni kosi bežali v vodo?:icon_wink:
Se pravi, da tudi tvoj štirinožni pomočnik ni sam umiril divjadi?
Me prav zanima, če bo s časom in več uspešnimi ustavljanji moja psica pričela umirjati vsaj manjšo ranjeno parkljasto divjad.

Bor
2. May 2014, 20:55
Fantje vsem lovski blagor!

alojz1
2. May 2014, 21:14
Me prav zanima, če bo s časom in več uspešnimi ustavljanji moja psica pričela umirjati vsaj manjšo ranjeno parkljasto divjad.
Ne obremenjuj se z tem. Zelo malo je psov, ki pravilno z davljenjem umiri divjad. Največkrat zagrabijo kjer lahko. To pa ne izgleda lepo. Vodniki v pogovoru večkrat pretiravajo z umirjanjem.
Prepeličar mi je največkrat zgrabil preko hrbta in zlomil krbtenico ali zdrobil ledvice. Tudi hanoveranec je dovolj močan za to. Pri vižli pa sem prvič videl pravilno davljenje, ki traja par sekund. To pa je verjetno posledica ostre selekcije na madžarskem. Tisti, ki ni bil dober so ga enostavno izločili iz vzreje.
Od goničev se to ni nikoli zahtevalo (ptičar je moral včasih pokazati praktično ostrost in davljenje roparic tudi pri nas). Bodi vesel, da lepo dela na sledi in glasno zaustavlja. Do konca boš pa že sam opravil. biggrin

.300
2. May 2014, 22:00
.300, lovski blagor za uspešno iskanje.Bighand
A včeraj so vsi ranjeni kosi bežali v vodo?:icon_wink:
Se pravi, da tudi tvoj štirinožni pomočnik ni sam umiril divjadi?


Hvala za iskanje in lovski blagor tudi tebi, pes se je nekaj malega trudil ampak ga je parkrat zagrabil le za hrbtenico potem pa sem prihitel jaz ko je srnjak bil že natleh tako da sem mu samo prerezal vrat. Pes je star komaj 22mesecev tako da mu negre nič zamerit.

patriot
3. May 2014, 07:34
Primož in 300, vama in vajinima štirinožnima pomočnikoma LOVSKI BLAGOR!
Lp in še naprej veliko uspehov pri iskanju, pri lovu pa dober pogled!

mprimoz
3. May 2014, 07:49
Lovska hvala vsem, tudi v imenu Sile.:icon_wink:

pidog
4. May 2014, 06:20
Primož, 300, lovski blagor Vama in uspešnim pomočnikom!

Dober pogled!

.300
17. May 2014, 09:27
Tegale je naš lovec streljal včeraj ob 19.40 , bil je popolnoma prepričan da je zgrešil streljal je na 160m(je pomeril z daljinomerom) in rahlo navzdol, ker pa je tudi prav tako me je poklical da pridem s psom iskat. Zjutraj ob 6.40 pridem na sled, slabih 7,8min pa že slišim psa ki je zalajal parkrat hitro letim tja in že zagledam mrtvega srnjaka in psa ki lepo sedi ob njem. Srnjak je bil zadet v mehko.

mprimoz
17. May 2014, 10:51
.300, čestitke.
To so dobrodošle sledi za mladega krvosledca z malo izkušnjami.
Kar tako naprej.:icon_wink:
Koliko daleč od nastrela je ležal?

.300
17. May 2014, 11:09
Koliko daleč od nastrela je ležal?

Hvala, pobeg je bil dolg švoh 200m

patriot
17. May 2014, 12:59
Super sta zrihtala, čestitke!
Lp in dober pogled!

alurit
27. May 2014, 13:26
Pozdravljeni !

Potrebujem nasvet pri učenju psa za krvno sled. Po sledi gre pes odlično, problem se pojavi na koncu sledi, ko divjadi ne pokaže in ne ve kaj narediti. Včasih ga začne tudi malo cufati. Prosim za nasvet, kako bi psa naučil, da bi se vrnil k meni in me nato privedel do divjadi.

Hvala

MLikar
27. May 2014, 14:17
Pozdravljeni !

Potrebujem nasvet pri učenju psa za krvno sled. Po sledi gre pes odlično, problem se pojavi na koncu sledi, ko divjadi ne pokaže in ne ve kaj narediti. Včasih ga začne tudi malo cufati. Prosim za nasvet, kako bi psa naučil, da bi se vrnil k meni in me nato privedel do divjadi.

Hvala

Nagrada ob prihodu psa k vodniku je ogromnega pomena. Osnova pa je dober odnos vodnik - pes. Ali gre za mladega psa na začetku kariere?
Imel sem podobno težavo na začetku na prvih umetnih sledeh s položenim pravim kosom plena. Psa sem poklical k sebi in prihod nagradil. Nato sem nagrado postopoma (2 do 3x) premikal k plenu in sedaj jo dobi šele ob plenu. Plen sam ga sploh ne zanima več, le nagrado čaka, ko me pripelje na cilj.
Seveda je to le moja izkušnja, mogoče pa ti kaj pomaga.

smrketa
27. May 2014, 14:37
Kot je napisal že MLikar- ne skopari z nagrado! Pa nagrada ne pomeni, da psu na vsak način tlačiš v gobec priboljške-psi so različni in nekaterim priboljšek ne pomeni nič, jim je pa npr.igra čez vse, spet drugi so neskončno zadovoljni že z pohvalo in trepljanjem po prsih. Pač, ugotoviti moraš kaj pri tvojemu psu "pali" :icon_wink:

Ena od možnosti je da se psu dobro skriješ in čakaš ali bo prišel pote. Če ne, ga pokličeš in ko pride do tebe gresta postopno skupaj do plena-kot ti je napisal MLikar. Spet druga varjanta-greš s psom do plena in skupaj tečeta stran in potem nazaj k plenu, tam psa izdatno nargadiš-postopno podaljšuješ razdaljo ki jo pes naredi sam brez tebe.

Mogoče bi bilo pametno delati začetek pokazanja s kakšno posušeno kožo, ki v psu ne zbudi toliko nagona oz.zanimanja in ga lažje pokličeš k sebi kot od divjadi. Pa kožo priveži oz.obteži da je ne bo mogel odvlečti.
Naj me izkušeni vodniki popravijo če se motim, ampak sama bi se vrjetno pokazanja lotila kot čisto ločene vaje-krajša vlečka s kožo na koncu in treniraš samo pokazanje. Potem pa to enostavno preneseš še na umetno krvno sled in v prakso...

alojz1
27. May 2014, 14:49
Šefov sistem se obnese. Slaba stran je, da nosi z sabo pol rukzaka paštet pes je pa okrog pasu vse bolj njemu podoben. (malo šale ne škodi)
Pokazanje je zelo odvisno od pasme. Šarivci , prinašalci ali ptičarji bodo skušali kar kos privleči. Če pa ne gre pa vodnika za rokav k komadu.
Barvarje je treba motivirat. Največkrat zadostuje veselje ob plenu in malo poigrati se z psom. Je pa zelo pomembna vez med vodnikom in psom.
Pri goničih je običajno malo težje. Zanje je mrtva divjad konec lova in gredo radi iskati naprej. Pri teh je treba pokazanje učiti od malega, ker gre pri starejšem malo težje. Ampak z pašteto se vse doseže. biggrin
Kakšne pasme je tvoj pes?

alurit
28. May 2014, 06:12
Hvala za vse odgovore. Imam nemškega žimavca, starega 3 leta. Na predzadnji sledi mi je položenega srninega mladiča kar aportiral, na zadnji sledi ga pa sploh ni zanimal in je raje šel pogledat, če je še kakšen zajec za pojagat :icon_confused: V namenu imam ustrojeno kožo gamsa napolniti s senom in mu polagati na koncu kratkih sledi ter delati predvsem na kazanju komada. Mi predlagate kaj drugega ?

alojz1
28. May 2014, 07:50
Tole pa zadevo malo zakomplicira. Predzadnje pokazanje (aportiranje)je značilno za ptičarje. Ali ga nisi pohvalil in nagradil? Naslednjič pa ga komad ne zanima več. Nekaj vmes je šlo narobe. Kdaj pa je aportiral mladiča in kdaj je šel mimo? Ali si letos kaj delal z njim?
Jaz z strojeno gamsjo kožo nebi psa učil pokazanja. Ni motivacije in bo dobil odpor potem je pa z tem konec.

aron
28. May 2014, 08:24
Poizkusi z posušeno (ne ustrojeno)kožo srnjadi in jo obteži, da ne bo aportiral.

alurit
28. May 2014, 10:17
Jaz imam psa prvotno za lov na malo poljsko divjad ter lisice. V lovišču je veliko srnjadi in tudi to rad preganja, čeprav ga želim odvaditi, saj za krvno sled to ni dobro. Ko mi je predzadnje aportiral mladiča sem ga nagradil in ga zelo pohvalil, kar se mi je pa zgodilo nazadnje je pa verjetno vzrok v večji želji po gonji kot po pokazanju komada. Rad bi, da bi mu nekako pojasnil, da je konec sledi pri komadu divjadi, da mi ga pokaže, ne pa da skače okoli in išče svežo sled divjadi. Mislim, da naju še čaka ogromno dela.

alojz1
28. May 2014, 10:30
Mislim, da naju še čaka ogromno dela.
Niti ne. Postavi se v njegov položaj in razmišljaj tako kot on.
Motivacija za psa je plen. In želja ugajati vodniku kar na koncu prinese nagrado. Ko bo pes ugotovil, da kri pomeni plen na koncu sledi in potem nagrada bo hitro spremenil navade.
Ovratnica in povodec sta pa pokazatelja za njega, da sedaj ne bo fazanov preganjal. Ne bo gledal po zraku ampak ga bo zanimala le sled na tleh.
Če sam streljaš in greš prekmalu z psom do plena bo iskal z dvignjenim nosom ker je v zraku preveč vonja. Ni dobro. Zato komad potegni ali malo nesi in počakaj par ur. Takrat bo iskal po tleh.
Je pa to boljši način kot kakšne strojene kože. Strast do plena moraš izkoristiti in dosegel boš željeno.

alurit
28. May 2014, 11:06
Hvala za predloge in nasvete. Bom poročal o napredku :) upam da bo :icon_wink:

detel
28. May 2014, 14:32
Pes je star že tri leta in ima svoje delovne navade. Takega psa je težje učiti na nekaj novega. Zamujaš. Vseeno poskusi, če imaš dovolj časa. Upoštevaj nasvete predhodnikov. Moj nasvet bi bil, da delaj redno, vsak dan ponavljaj vajo. Daj mu možnost tudi na uplenjeni divjadi.

smrketa
28. May 2014, 14:39
Kaj pa pokazanje s prinosilom? Če je pes dober aporter, bi mogoče šlo na ta način?

pidog
28. May 2014, 16:55
Da še sam pristavim svoj piskrček; so že predhodniki isto povedali.
Sledni povodec naj pomeni delo na krvni sledi! Sam brez njega ne bi niti začel z delom, šolanjem. Psu je treba "dopovedati" kakšno delo se opravlja; po moje kuža ne ve prav točno ali naj požene, išče ranjeno, itd... bi pa tudi osebno v takšnem primeru izbral tisto kar me najbolj privlači:icon_lol:
Umetna sled naj se polaga v gozdu in ne na travniku (vsaj za začetek), kjer ni dosti drugih motečih sledi.
Ob najdenem plenu seveda obilna nagrada.
Kako ranjeno nakazati bi sam postavil v drugo fazo učenja; če rad prinaša, kot je že Smrketa omenila, bi bilo mogoče pametno uporabiti prinosilo (osebno se mi zdi takšno nakazovanje zelo zanimivo, čeprav bolj redko videno). Če pes obvlada vajo "glas" oz. vsaj rad laja pa v smeri oblajanja.
Da ne bo pomote, sam nisem izšolal še nobenega krvosledca, imam pa mladega žimavca in nekako na takšen način bom, bi šolal psa za krvno sled. Če malo pomislim bo tudi naš "bradač" star skoraj 2 let ob JZP, tako da so tudi tri nato kaj kmalu tu.

Dober pogled!

.300
31. May 2014, 19:46
Tegale je danes zjutraj streljal Avstrijski gost, na nastrelu samo dlaka in koščki mesa, po cca 15m je bilo zelo krvavo, nato pa je kri kar izginila in vsake 100m se je pojavila kakšna kaplica, srnjak je 4 krat prečkal različne grabne v katerih je tekla voda, nato pa je po cca 1km srnjaka dvignil pes in po slabih 50m gonje je srnjaka umiril strel iz kolegove puške.

mprimoz
31. May 2014, 21:50
.300, čestitke za uspešno iskanje.
Kje je bil prvi zadetek?

.300
1. June 2014, 07:29
Gost je srnjaka streljal s 5,6x57 s palice na dobrih 100m. Srnajk mu je stal skoraj čisto v "ŠPIC" in vrat je držal v stran. Tako ga je zadel čez sapnik ter v zadnjo nogo je priletel še špliter krogle.

jazbec
1. June 2014, 13:15
Čestitke za iskanje, vodniku gosta pa brco v rit, ker je dopustil tak strel na srnjaka.

jagerboss
1. June 2014, 15:50
Tudi z moje strani ga lahko ene parkrat brcneš v rit!!

Ostrorogi
1. June 2014, 16:26
Vodnik nebi smel dopustit... itd. itd. itd. Dejansko je pa tako, da nas ni bilo zraven in ne vemo kdo si zasluzi kaj in zakaj. To vesta samo tisti, ki je dejansko streljal in oni, ki ga je vodil. Vodnik krvosledca pa je naredil, kar je bilo za pričakovat. Rešil zadevo...
Super, da se je stvar razpletla kot se je.

.300
1. June 2014, 17:39
Glede na to da je ta gost grozno slab strelec je to edina šansa da ga sploh zadane, ustrelil je 3 srnjake, od tega pa je zgrešil 6krat ali VEČ nevem točno! Tudi vodnik ki ga je vodil je komaj čakal da se ta svtar zaključi saj gost redko zadane tu pa razdalja ni bila dolga in je upal da bo srnjak padel kot pokošen ampak pač ni. Še dobro pa da se je potem vse tako razpletlo.

jazbec
2. June 2014, 09:02
Če slabo strelja mu ne daš streljat srnjaka v špico z 5,6x57. Pa prej ga na strelišče pelješ, da se malo napoka. Če ga pa "strese" pred strelom na divjad mu pa probaš omogočiti čim boljšo pripravo na strel, da se umiri..

cviček
2. June 2014, 12:47
Če slabo strelja mu ne daš streljat srnjaka v špico z 5,6x57. Pa prej ga na strelišče pelješ, da se malo napoka. Če ga pa "strese" pred strelom na divjad mu pa probaš omogočiti čim boljšo pripravo na strel, da se umiri..

Če si strelec lahko streljaš v špic tudi z 222 in nasprotno - slabemu strelcu lahko daš 500 gibbs pa bo vseeno zgrešil. Sicer pa najdeš ene in druge med jodlarji, lahi in kranjci. Tako je bilo, je in bo . Žal.

Žamot
6. June 2014, 18:57
A kdo ve ob kateri uri je jutri UP v delu po umetni krvni sledi jutri na Libni (LD Videm ob Savi)?

Prepeličar serec
6. June 2014, 23:03
A kdo ve ob kateri uri je jutri UP v delu po umetni krvni sledi jutri na Libni (LD Videm ob Savi)?

ob 8 uri

Žamot
6. June 2014, 23:40
Hvala.

alurit
16. June 2014, 06:12
Ari vesel, js pa ponosen, saj imam novega krvosledca. Organizatorjem UP po umetni krvi sledi, ki je bila to soboto 14.6.2014 v LD Peca-Mežica, bi se rad zahvalil za prijetno vzdušje ter gostoljubje.

14260

mprimoz
16. June 2014, 11:29
Čestitke Ariju in vodniku za uspešno opravljeno UP.
Veliko uspeha na naravnih KS.:icon_wink:

alurit
17. June 2014, 06:16
Hvala za lepe želje :)

.300
30. June 2014, 20:29
Da malo ponovno oživim temo.

Zjutraj ob 7.00 me pokliče solovec in pravi da je ob 4.50 streljal prašiča in zaradi ogromne plohe dežja ni na nastrelu našel nič ter da bi potreboval pasjo pomoč. In tako je bilo ob 11.30 sva se odpravila na nastrel, na začetku je bil kar zelo slab znak saj sva našla kje je krogla zadela skalo ampak potem je pes umirjeno izdeloval sled, med sledjo ni bilo opaziti nobene krvi, nakar naju je po dobrih 200m pripeljal do lanščaka ki je očiščen tehtal 55kg.

PROF.racoon
1. July 2014, 09:42
Čestitke!

mprimoz
1. July 2014, 10:00
Čestitke za uspešno iskanje.

alojz1
11. July 2014, 10:30
Zjutraj v MPrimoževi LD.

karakal
11. July 2014, 14:29
Čestitke

Prepeličar serec
12. July 2014, 12:43
Za loski blagor bavarcu/ki, mislim, da je Madžarska vižla (kot pojav psa-lahko se motim?)
in vodniku psav. Špicar je videt, da ima kar visoke šila in tumpasta?

.300
13. July 2014, 13:25
Alojz1 čestitke tebi in psom, kam je bil pa zadet ter kolk daleč je še šel?

alojz1
4. August 2014, 21:55
Včeraj pozno popoldne je znanec streljal muflonko. Padla na mestu. Po 10 minutah pride z kolegom do nje in gleda veliko rano. Skupaj ugotovita, da je najbolje, če jo vržeta preko skale na melišče kjer se bo skotalila preko sto metrov skoraj do avta. Muflonka pade 6m v globino in se kotali. Kmalu pa shodi. Seveda so "mrtvo" ovco intenzivno iskali. Po treh urah pokličejo za pomoč psa. Sin pravi, da bo pač malo treninga za pse. Jaz sem pa v kratkem imel več takih iskanj in sem bil skeptičen.
Z Moni in Lukasom pridemo pod melišče. Kmalu psa potegneta po sledi brez krvi. Moni hodi 20m pred mano in stalno gleda, če ji sledim. Po 1km psa izgineta naprej. Kmalu zaslišiva oddaljen lajež obeh.
Takoj se odpraviva v smeri laježa. Jure višje, jaz nižje. Kmali so lajali vsi psi v okolici in v sosednjem hribu tudi. Ko se po 300m približava se lajež oddalji. Muflonka naju je začutila. Stojiva in poslušava pasji zbor. En pes je posebno enakomerno lajal zato se odpraviva v to smer. Ko prideva okrog hriba pa vidiva, da je najboljši oblajač privezan pri spodnji kmetiji. Razočarano stojiva. Takrat pride po moji sledi Lukas. Se obrne in midva mu slediva. Kmali zaslišiva Monin intenzivni lajež. Spet se razporediva. Jure višje, jaz spodaj. Lajati začneta oba psa. Jaz počakam, da Jure pride na primerno višino nato se začnem vzpenjati. Muflonka se je zatekla v skalovje kamor psa nista mogla.
Od spodaj vidim zadnji del ovce na skali. Jure je na isti višini in vidim revolver v roki. Zadoni strel. Od zgoraj slišim "zadeta". Muflonka se ne premakne. Krogla Casul jo prestreli vendar se ne gane. Začnem se vzpenjati. Ko me začuti se malo premakne in odkrije glavo. Naslednjega strela ne sliši več.
Lovec je zadel vrh hrbta. Krogla Remington je odtrgala kožo. Hrbtenica in pljuča niso bila poškodovana. Je bil pa na njej roj muh. V tem času so zalegle polovico trupa. Zato ovca ni bila za oddajo.
Premočena od vročine in težkega terena prideva domov. Malo pred domom vidiva dva tropa ovc z jagenjčki. Ko se stuširam in preoblečem zazvoni telefon. Lovec je pred mrakom streljal srnjaka in našel kri. Prosil je za iskanje zjutraj.
V tej vročini, muhah in lisicah bo zjutraj dobra le še trofeja. Spet se oblečeva in sedeva v avto. Tokrat je Moni na povodcu. Ponoči se psa ne spušča ker težko ujame. Vižla pa je prosta.
Nastrel je lepo po šolsko označen. Tudi kri takoj najdeva. Potem pa potegne v drugo smer kot je predvideval lovec. Po 200m smo pri srnjaku. Vižla, ki je prosta skoči naprej in zgrabi srnjaka za vrat. V noči se glasno sliši drobljenje vretenca. To naredi vsakič. Tudi, če je divjad že mrtva. Za vsak slučaj.
Ob polnoči prideva domov. Sin ima zgodaj službo zato jaz pripravim srnjaka. Zjutraj pa v hladilnico.
Zjutraj me zbudi telefon. Prijatelj je zvečer streljal prašiča. Sam je izkušen krvosledec. Ima hanoveranca z katerim je šel v mraku na sled. Našel je kri, potem pa je videl, da je prašič zavil v težaven teren. Prejšnji hanoveranec se je v podobnem skalovju ubil zato me je prosil za pomoč.
Midva z Moni sva malo z gamsom križana zato se takoj odpravim. Vmes oddam še sinočnjega srnjaka, potem pa v hrib.
Na gozdni vlaki pustimo avte. Vzamem nagrbtnik, Moni pa je tokrat brez Lukasa. Mirno čaka da se odpravimo. Po stezi hodi prva. Ko pride do sledi se hitro obrne in sledi par metrov navzgor do nastrela. Potem se odpravi po sledi. Vedno preverja, če grem za njo. Spremljevalca ostajata zadaj. Čez čas se oglasi prijatelj "tukaj pa ni nič krvi". Po naslednjih 100m najdem kapljo in jima pokažem. Takoj sta hodila bolj živahno.
Kmalu se začne težavno strmo pobočje. Takoj mi je žal, da nisem vzel gojzarjev z jeklenim vložkom v podplatu. Z mačeto odsekam močno palico, ki jo podstavljam pod spodnjo nogo. Od daleč slišim pametni nasvet. Ne sme ti zdrsniti. Tukaj smo že lovca v vreči ven nesli.
Potem ne hodita za mano ampak poiščita boljši prehod.
Kmalu se sled obrne navzdol. Moni izgine in globoko spodaj laja na mestu. Po glasu sodim, da je prašič mrtev. Ko se približam mi veselo priteče nasproti. Pokličem spremljevalca. LB in ugotavljanje kaj sedaj. Iz nahrbtnika vzamem vrv in navežem prašiča. Ne zaradi vleke. Zato, da jima ne bo v strmini ušel. Potem gredo oni trije navzdol, jaz pa nazaj v hrib.
Izogniti sem se hotel nevarnemu predelu zato sem ubral drugo pot. Po dveh kilometrih ugotovim, da sem se prvič v življenju izgubil. Vsem priporočam napravico Back track. Sam jo pa nimam. To je prvo kar moram dobiti.
Končno pridem do hiše mimo katere smo se zjutraj peljali. Do avta pridem iz nasprotne strani.
Kasneje zvem, da sta kolega hodila navzdol 2 uri. Prašič pa pred njima. Strelec se je pridušal da nikoli več. Če bi to prej vedel bi samo čeljust vzel in šel do blagajnika prašiča plačat.
Premočen in utrujen sedem v avto. Vožnja navzdol je pravi užitek. Moni leži zadaj. Spet telefon. Poiskati je treba jagenjčka. Pogledam v dobro znano skalovje. Pogledam termometer. Prosim naj pokličejo drugega.
Ko pridem na kmetijo nekaj časa sedim v avtu. Skozi odprto okno gledam živo kopico šesttedenskih vižel in enega dvomesečnega prepeličarja, ki ga imamo v oskrbi. Dobri lovci bodo. Če bodo le našli prave vodnike. Žal so vižle večinoma v nelovskih rokah. Starša ležita na varnem pred mularijo na vrtni mizi. Ko vidijo avto vsi pridejo pogledat če sem pripeljal kaj novega. Ker iz avta skoči le Moni se vrnejo k pomembnemu delu. Našli so suho srnjakovo kožo in jo razstavljajo na prafaktorje.

Prva slika je muflonka po strelu z casulom.
Druga slika je rana. Odtrgana le koža. Vidi se tudi zaleženost zapljunkaric.
Tretja je slika prašiča kot je najden.

TaSl
4. August 2014, 23:36
:hooray:

patriot
5. August 2014, 07:44
Čestitke Alojz. Res ste borci, le tako naprej. Lepo napisano.
Lp in dober pogled!

jazbec
5. August 2014, 18:03
Po 1.8 je res naporno. Drugače pa samo kapo dol

PROF.racoon
5. August 2014, 23:57
Bravo! Ekstremizem krvosledstva! Poznam samo še enega, ki si upa podobno...Če pogledam fotografijo muflonke na polici, me kar strese...
Glede na to, da so bila jajčeca na koži in žival oderemo, je meso vseeno zanič?

Slayer
6. August 2014, 00:20
Čestitke tebi alojz in lukasu ter moni.

alojz1
6. August 2014, 11:51
Glede na to, da so bila jajčeca na koži in žival oderemo, je meso vseeno zanič?
Ovco sta vrgla 6m nato se je kotalila. Bila je živa in je dobila veliko poškodb in odrgnin. Prestreljena tudi z revolverjem. Po izkoženju je bilo vse plavo. Za kak golaž pa bi se pa našlo. biggrin
Ko ravno pišem. Sinoči in zjutraj pa dva neuspešna iskanja.
Sinoči ovca, siguren zadetek (tako lovec).Je dal takoj še 1 strel v bukev, da je preveril točnost puške. Po 1km dvignem cel trop. Nobene krvi.
Isto sinoči prašič. Streljan še podnevi. Hrope in lomi veje 10m od ceste. Ko povem, da pridem zjutraj,
se začudijo. Saj ga bomo samo zavalili na cesto. Ja super.
Zjutraj sem 4 ure sem hodil za njim. Od tega veliko pod podrtimi drevesi. Globoko v sosednjo LD. Za 4 kaplje krvi na sveži stezi celega tropa po 3 uri. Toliko, da sem vedel, da gre Moni prav.
Slabe volje, utrujen. Tudi to je del lova.:icon_sad:

.300
7. August 2014, 00:17
No tudi jaz sem imel včeraj ob 20.00 še eno iskanje (sicer izredno kratko) klical me je gospodar naše LD in rekel da je streljal pujska (cca10kg) in da je kri na nastrelu in da se mu zdi da ga je dobro zadel in me prosil če bi vsaj nastrel pregledal zvečer in tudi šel sem ga nakar sem na nastrelu našel blato in kri pomešano, tako sem šel na sled in tako je po slabih 50m v potoku pes našel prašička. Slike pa nebo ker se mi je telefon pokvaril ta nadomestni pa je brez vseh stvari.

detel
7. August 2014, 00:47
Lovski blagor, slike ne bo, bo pa dobra pečenka :OK:

pidog
7. August 2014, 12:27
Lovski blagor udeleženim...in psom tudi!

Dober pogled!

black
4. September 2014, 16:29
Zanima me vaše mnenje, predvsem iskalcev. Velikokrat se zgodi, saj meni, da pri iskanju psi dobijo poškodbe, bodisi od divjadi ali od terena. Vsak normalen vodnik, če ni sam usposobljen (manjši posegi)je primoran psa peljati k veterinarju. Kdor je že plačeval veterinarje za razne posege, dobro ve,da so veterinarske usluge zlatarske in zneski ponavadi zelo visoki.
Prejšnji teden sta pri iskanju merjasca nastradala dva odlična psa. Eden je v kritičnem stanju in bo najbrž težko preživel. Račun vetrinarjev bo min. 2500,00€. Navsezadnje bo potrebno poravnati račun, tudi če bo pes poginil.Plačat bo moral vodnik sam! Ponavadi se nobeden ne zaveda, koliko je takšen pes vreden in koliko pomeni vodniku. Izguba ali karšna koli poškodba zaradi iskanja divjadi, ponavadi še nepoznanemu lovcu- strelcu in na koncu, ko lahko pride do tragedije, lovska družina obrne hrbet in jih ne zanima nič. Velikokrat sem se v tej smeri pogovarjal z ljudmi na LZS, kakor tudi sem večkrat na delnem zboru sodnikov za krvosledce podal pobudo, da se kaj v tej smeri naredi.Do danes se ni nič. Marsikdo bo rekel imej zavarovanega psa, vendar pri zavarovanju dobiš lahko najvec 50% nazaj. Za iskanje ponavadi ne zahtevamo nič, vendar mislim, da bo potrebno nekaj na višji distanci hitro sprejeti- narediti!Zakon predpisuje samo, da je potrebno vsak strel pregledati z preizkušenim psom in s tem se pri zakonodaji vse konča. Predlagam, da se ustanovi iniciativni odbor, da se predlog prenese na LZS. Pogovarjal sem se v teh dneh z več vodniki, kateri veliko iščejo in so mnenja, da se vodniki iskalci organiziramo, da v primeru, da krovna organizacija ali bilo kdo, kateri lahko v tej smeri kaj naredi, ne naredi nič, ne iščemo zastreljene divjadi. Razen tam, kjer imajo v lovskih družinah to urejeno in pse zavarovane.
Dejan Poljanšek

detel
4. September 2014, 16:48
Glede na to kar si napisal, ti svetujem, da imej psa za svoje potrebe.

alojz1
4. September 2014, 16:49
O tem problemu razpravljamo vsaj 8 let. Najbližje rešitvi smo bili, ko je predsednik komisije za lovsko kinologijo izpogajal ugodno zavarovanje za vse (kolektivno) lovske pse. Pa vodniki in LD niso bile ZA. To tudi sam dobro poznaš.
Tudi sam sem izgubil psičko, ko je držala srnjaka ob ograji na cesti. Sodišče je odločilo, da mi vsaj totalke na avtu ni treba plačati. Je pa menda naložilo (ni preverjeno) plačilo tisti LD kjer sem iskal. Vsaj to imamo urejeno, da lovski pes pri delu NI na povodcu. To je bilo odločilno.
Osebno se sedaj cest izogibam. Tudi, če kakšen kos ni najden.

MLikar
4. September 2014, 16:51
Dejan, saj v bistvu si že sam podal edino možno rešitev. Da se tam, kjer LD tega nima urejenega, enostavno ne išče, za kar bo LD seveda odgovarjala pred inšpektorjem. Da krvosledci nočete iti njiim iskat, ne bo vzdržljiv izgovor, saj je to zakonska dolžnost. Da bo v pogodbi z LD zapisano, da LD povrača stroške poškodb, pa mora doseči vsak posamezen vodnik.

LZS tu nima nič zraven, saj je lov koncesionarski odnos lovske družine in države. Zbor sodnikov ali kaka druga kinološka ali tudi lovska organizacija pa lahko le poda pobudo in podpre ta prizadevanja. Uzakoniti pa jih ne more nihče!!!

Nevarno je tudi zahtevati, da se vsa krvosledna srenja drži tega načina. Zakaj? Ker bodo vsi začetniki in tudi drugi naleteli na odpor pri marsikateri lovski družini in se posledično ne bodo odločali za to dejavnost ali pa jim sploh ne bo dovoljena. Brez podmladka pa ne bo napredka.

Mogoče je izhod iz te zagonetke kje v pravu? Poškodba "orodja", ki se je zgodila po naročilu LD? Če je LD odgovorna za poškodbo na vozilu, ki se je zgodila med lovom, ne vem zakaj ne bi bila tudi na tem "delovnem sredstvu"?! Pobaraj kakšne pravnike!

Vem, da ti ta moj odgovor ne bo všeč, a tako mislim.

black
4. September 2014, 17:35
Detel, da bi imel psa za svoje potrebe je brez vezno, ker pes, če hočes, da je res zenesljiv in da bo dober mora vsaj min.30x letno pridet do zastreljene divjadi.
Alojz, da bi se izogibal cestam, je zopet nemogoče, ker nikoli ne veš, koliko je dolga sled in kam pelje in tudi ne veš kam bo gonjena divjad se umaknila.
Kot sem povedal, da bo potrebno izvajati "pritisk" na institucije, katere lahko vplivajo, da bomo vodnki kriti v primerih veterinarskih storitev ali smrti psa pri iskanju obstreljene divjadi.

MLikar
4. September 2014, 17:41
Dejan, katere instituciji so to po tvojem?
Ko razmišljam o tem, se vedno ustavim ravno pri tem vprašanju. In dokler nimamo odgovora na to, je tako kot da bi rad šel lulat, pa ne veš v katerega od bidejev v vrsti! Rezultat si pa zamisli... :whistle:

Trotovšek Tomaž
4. September 2014, 17:49
Glede na dejstvo, da je naša družina bila tista v kateri se je zgodil neljubi dogodek povoza psičke, lahko potrdim da drži podatek, da je družina poravnala škodo na vozilu, nadomestno vozilo... Tolmačenje sodišča je bilo takšno, da je za izvajanje lova odgovoren upravljalec lovišča. S takšnim tolmačenjem in zapisom v zakonu se sam osebno kot odgovorna oseba upravljalke lovišča ne morem v celoti strinjati, kajti ne morem (o) biti oddgovorni za nekaj na kar ne moremo vplivati. V takšnem primeru gre po moje vedno za splet okoliščin in krivca ni! Seveda je pa poleg materialne škode tu še izguba "narejenega" lovsskega psa.

Sam sem našel za naašo LD rešitev, ki delno rešuje težavo in sicer imamo sedaj zavarovano oddgovornost za škodo katero povzročijo psi, zavarovano odgovornost oddgovornee osebe in nezgodno zavarovaanje članov, ter nalet divjadi. To zadevo sem predstavil tuddi na nivoju LZS, kot član OU pa sem dal pobudo da se zadeva poskusi urediti na zveznem nivoju, naprimer kot imajo to urejeno planinci,itd. Razen nekaj sestankov pri direktorju in korespodenc po mailu ni prišlo ddo zaključkov. V prejšnem mandatu je bila ustanovljena komisija katera naj bi to zaadevo preverila (zavaraovanje) in pripravila rešitve, pa ji do danes to še ni uspelo narediti. Sam posredujem ponudbo zavarovalnice katera bi bila pripravljena zavarovati zgoraj napisano, vendar žal se zaadeva ne premakne.

Vsekakor sem prepričan, da je potrebno poiskati rešitev katera bo sprejemljiva za vse, kajti cena zavarovanja za 15000 enot je definitivno drugačna kot za npr. 40.

aron
4. September 2014, 22:56
Glede na to kar si napisal, ti svetujem, da imej psa za svoje potrebe.

Upam, da ne misliš resno. Lovski psi (sploh krvosledci)morajo spadati pod delovne pse isto kot reševalni ali policijski psi. To za mene niso športni psi, ker kot ti je black že povedal, nam pregled nastrela zapoveduje zakonodaja. Športnega psa si kupiš zase, vsi ostali delavni psi so namenjeni nečemu drugemu.


O tem problemu razpravljamo vsaj 8 let. Najbližje rešitvi smo bili, ko je predsednik komisije za lovsko kinologijo izpogajal ugodno zavarovanje za vse (kolektivno) lovske pse. Pa vodniki in LD niso bile ZA. To tudi sam dobro poznaš.
Tudi sam sem izgubil psičko, ko je držala srnjaka ob ograji na cesti. Sodišče je odločilo, da mi vsaj totalke na avtu ni treba plačati. Je pa menda naložilo (ni preverjeno) plačilo tisti LD kjer sem iskal. Vsaj to imamo urejeno, da lovski pes pri delu NI na povodcu. To je bilo odločilno.
Osebno se sedaj cest izogibam. Tudi, če kakšen kos ni najden.

Alojz, spoštujem tvoje mnenje. Predsednik komisije za lovsko kinologijo je očitno izpogajal premalo. Sam, kot vodnik lovskega psa še nisem slišal za to, kakor nisem videl novega pravilnika o uporabi lovskih psov v lovišču čeprav bi to moral preden ga sprejmejo videti sleherni vodnik ne pa samo ožja srenja. cest se ne da izogibati razen v izjemnih primerih to sam dobro veš. Ti se mogoče lahko izogibaš moj gonič pa težje, sploh če je ranjena divjad cesto prečkala.

LZS tu nima nič zraven, saj je lov koncesionarski odnos lovske družine in države. Zbor sodnikov ali kaka druga kinološka ali tudi lovska organizacija pa lahko le poda pobudo in podpre ta prizadevanja. Uzakoniti pa jih ne more nihče!!!

M Likar, lzs nima nič z tem, komisija za lovsko kinologijo pa bi morala to reševati prednostno. Vemo pa pod čigavim okriljem komisija dela. Reševanje tega problema bi se morali lotiti drugače. Vzorec omenjenih drugih delovnih psov (reševalni, policijski...)Če ti nimajo urejenih zahtev, potem nima nihče. VSA ČAST DRUŽINAM, KI IMAJO TE ZADEVE POŠLIHTANE.

Black, jaz se takoj javim v tisto skupino in bom iskal samo tam, kjer se ve kdo pije in kdo plača.

black
5. September 2014, 10:13
Dokler se ničesar nič ne zgodi je vse ok.Psi lajajo karavana gre naprej! Kolega Tomaž T. je lepo opisal primer v njegovi družini. Zanima me, kakšno ceno zavarovanja plačuje LD?
Da bodo krvosledci kdaj spadali pod službene pse pa ne verjamem, ker ni ljudi, kateri bi ukrepali v tej smeri. Po domače povedano jih ne zanima!
Sami ste lahko prebrali, da že pri samem zavarovanju ni prišlo dlje kot do sestanka. Nehali bomo iskati pa naj iščejo tisti, ki pospravljajo problematiko v predale!

.300
5. September 2014, 11:23
Sam nimam nikjer podpisane pogodbe, imam pa zavarovanega psa v naši LD. Poznam pa veliko primerov ko jo je skupil pes, v kamniški bistrici je psa gams porinil v prepad, a so v LD zadevo takoj uredili in mu kupili novega mladička bavarskega barvarja. Kolikor sem jaz slišal je bilo popolnoma odvisno od situacije, včasih se zgodi da nastalo škodo plača strelec, včasih lovska družina, še večkrat ti pa vsi obrnejo hrbet in si jo moreš krit sam.

@ detel : Pes krvosledec za lastne potrebe je premalo, sam iščem po dolenski, zg savinjski in tudi del gorenjske, če bi pa psa krvosledca imel le za svoje potrebe je pa bolje če ga nimaš, saj se prav tako pri takem iskanju lahko kaj zadi in potem spet ni nič.

@black : "Kot sem povedal, da bo potrebno izvajati "pritisk" na institucije, katere lahko vplivajo, da bomo vodnki kriti v primerih veterinarskih storitev ali smrti psa pri iskanju obstreljene divjadi." - Tu se popolnoma strinjam s tabo.

Zanima me pa ali se je že komu zgodila podobna stvar v sredo sem streljal s 30-06 in kroglo winchester PowerMax starejšo srno ki ni imela mladiča, po strelu se je obnašala kot da sem jo zgrešil, ker pa sam sebi nikoli nočem iskat sem poklical prijatelja iz sosednje LD, 3 ure po strelu smo šli iskati nikjer nobene krvi in nič po 1,5km jo je pes zadavil v grabnu kjer je preprosto omagala, in zadeta je bila lepo za pleče in prava višina, imela je le okoli srca malo plavo ampak organov ni bilo nič prebitih pa je imela istrelno rano.

detel
5. September 2014, 12:09
Menjat municijo.

mprimoz
5. September 2014, 12:31
.300, podoben primer se je dogodil v maju tudi meni, ko sem streljal mladico, ki pa je zadetek očitno nakazala. Po dveh urah in pol sva bila s psico na nastrelu, kjer sem našel dlake in kri. Mladica zadeta za pleče je počivala 250 m od nastrela. Psica jo je po 600 m gonje ustavila. Dejansko sem pričakoval, da bova s psico mladico le "pobrala".

detel
5. September 2014, 15:36
Primož, s katero kroglo si streljal, verjetno je bila trda. Enake probleme imajo strelci z vojaško municijo .

aron
5. September 2014, 16:39
Da bodo krvosledci kdaj spadali pod službene pse pa ne verjamem, ker ni ljudi, kateri bi ukrepali v tej smeri. Po domače povedano jih ne zanima!


Se opravičujem, sem mislil da so policijski službeni, reševalni pa bolj delavni, ker je veliko reševalnih psov in vodnikov neslužbenih in delajo tudi prostovoljno. Sem čutil nekakšno razliko. Ali kdo ve kako imajo tam urejeno?

mprimoz
5. September 2014, 20:44
Primož, s katero kroglo si streljal, verjetno je bila trda. Enake probleme imajo strelci z vojaško municijo .
Detel, streljal sem s tovarniško polnjenim Grom-om v kal. 7x57R.
Resnično sem bil presenečen nad razpletom, ker mi je do tedaj vse padlo v ognju ali s kratkim begom do 40 m. Zaradi ene izjeme ne nameravam menjati krogle.

alojz1
5. September 2014, 21:28
Končno eden, ki ne dela hitrih zaključkov po enem strelu. Se pa to zgodi tudi z dragimi kroglami, ki najdejo premalo upora. Grom je namenjena za vso divjad. Winchester PowerMax pa za večjo od naše srnjadi. Se bo pa vedno odprla CPCE, SP PP in podobne.

.300
5. September 2014, 23:00
tudi jaz ne mislim powermaxa opustit, saj mi drugače dela zelo dobro na srnjad, saj so ostali 4 komadi padli v ognju.

MLikar
6. September 2014, 21:02
Primožev primer se mi je dogodil pred leti na srnjaku lanščaku. Najden drugi dan cca 400m od nastrela. Brez kapljice krvi. Streljan s češko SP municijo, s katero sem brez problemov pobral blizu 100 kosov srnjadi. Enkrat se pač zgodi, da krogla najde vhod, preboj in izhod brez posebnega upora. Izjema, ki potrdi pravilo.

iztok66
30. September 2014, 20:32
No pa sma tudi midva ujela priložnost za prvo sled.

Naj povem, da bo psiček čez 3 dni star 10 mesecev, prejšni teden sva naredila telesno oceno in UP KS.

Danes je lovec streljal na mladiča nekje 50m v vinograd. Na nastrelu je bilo najdena svetla kri in delčki pluč, tako da mi je bilo takoj jasno, da bi lahko bila to primerna sled za mojega neizkušenega psa. Strelec je bil nekako skoraj prepričan da je mladič zbežal nekaj redi prečno v vinogradu.

Na koncu se je izkazalo, da je mladič zbežal tri redi vzdolž, nakar pa je zbežal po redi proti strelcu navzdol, mimo strelca in za njega. Mladiča sma našla 150m od nastrela, nekje 50m zadaj za mestom strela, preko ceste ob cestnem jarku. Vsekakor veliko veselje za mene in za mojega psa.

jagerboss
30. September 2014, 22:58
Ta mladič je bil verjetno streljan s kakšnim švohnim kalibrom!!!

Vsekakor pa česitke za uspečno izsledenje!Bighand

iztok66
1. October 2014, 05:18
7x64, SPCE, zadet med rebra, nekako med srcem in plucami. Srce je dobilo malo po zaklopkah in spodnji del pluc.

mprimoz
1. October 2014, 07:24
Iztok66, čestitke za uspešno izdelano naravno KS.Bighand
Pohvalno, da premišljeno izbiraš lažje naravne KS za neizkušenega krvosledca.:OK:

alojz1
1. October 2014, 09:39
7x64, SPCE, zadet med rebra, nekako med srcem in plucami.
Še en dokaz, da v lovstvu ni nič 100%. Tudi z to mehko, razbijaško kroglo in kar dobrim zadetkom še gre.
Iztok pa ne izbira lažja iskanja. Je bilo pač prvo. Pomembno je da poišče pomoč drugega krvosledca, če sama z Bondom ne prideta do plena. Obema je to prvo iskanje in bosta v bodoče skupaj nabirala izkušnje. Čestitam za opravljen preizkus, odlično telesno in za prvi uspeh.

mprimoz
1. October 2014, 11:42
Pomembno je da poišče pomoč drugega krvosledca, če sama z Bondom ne prideta do plena.

To je eno glavnih načel v krvosledništvu, ki bi ga morali upoštevati, vsi vodniki krvosledcev. Žal je realnost povsem nasprotna. Bog ne daj, da bi na KS, na kateri "moj" pes ni bil uspešen, drug krvosledec našel ranjen kos divjadi.:icon_confused:

Kot drugo pa sem mnenja, da neuspešen poizkus na KS ne vpliva ravno pozitivno na nadaljnji razvoj v delu neizkušenega krvosledca.

iztok66
1. October 2014, 13:55
Kot drugo pa sem mnenja, da neuspešen poizkus na KS ne vpliva ravno pozitivno na nadaljnji razvoj v delu neizkušenega krvosledca.

Iz takega razmišljanja sem tudi jaz izhajal, zato sem tudi napisal "primerna sled". Kolikor pa neuspeh pri mladem psu vpliva pa nebi vedo, bo mogoče kdo z več izkušnjami dal kakšno mnenje.

alojz1
1. October 2014, 14:25
Kot drugo pa sem mnenja, da neuspešen poizkus na KS ne vpliva ravno pozitivno na nadaljnji razvoj v delu neizkušenega krvosledca.
Niti ne. Saj poznaš primer, ko je tak vodnik za dva prašiča ugotovil, da sta zgrešena. Lovec pa pokliče drugega vodnika, ki najde oba. Pa ima prvi še vedno zelo visoko mnenje o sebi (nikoli noče pomoči).
Zelo pomembno pa je, da vsak neuspeh analiziramo in poiščemo možne napake. Pa po par urah ponovimo. Večkrat se zgodi, da uspešno. Zakaj?
-Znano je, da nastrel preišče strelec sam. Največkrat pa z pomočniki. Sledi, ki jih raztrosijo so zelo močne in psa zavajajo. Po par urah pa te sledi oslabijo. Ostane pa sled divjadi.
-Podatki strelca so zelo dobrodošli. Lahko pa so tudi napačni in jih mora vodnik sam oceniti. To pa je hud problem. Mene so nazadnje nahecali predvčerajšnjim biggrin

Sršen
1. October 2014, 16:41
... Mene so nazadnje nahecali predvčerajšnjim biggrin

Dvomim. Če bo po sreči, se ti bo to še kar dogajalo. :icon_wink:

TaSl
1. October 2014, 20:10
Mene so nazadnje nahecali predvčerajšnjim biggrin


Je že kaj novih novic, če je jelen najden ali bo "najden" po naključji na kakšni brakadi?

Žamot
30. January 2015, 21:02
Tole je iz splošne enciklopedije lova, lahko pride prav kakemu mlademu jagru.

15048

Žamot
30. January 2015, 21:10
Hudiča, hotel sem popravit z lepše obrezano slikco, zdej pa so obe... :icon_redface:

karo40
30. January 2015, 22:41
Ali pa staremu!

alojz1
9. July 2015, 11:12
Zadnja tri iskanja so bila kontrolna. Vsakič so strelci zatrjevali, da je srnjak zdrav. Eden je res bil. Opažen naslednji dan na paši. Dva sta pa psa dobila.
Danes je deževalo. Zato je sin vzel le Lukasa in šel preverit "zgrešen" strel. Pes je srnjaka dvignil in ga prignal med lovce. Zaradi hitrosti in normalnih skokov so lovci mislili, da ni zadet. Vendar ga je po 600m pes ujel in umiril. Oplazni strel v prsa pod vratom. Noge in pljuča cela.Teža 22 kg, nepravilni osmerak. Tudi krvi na nastrelu nič. Lovec in spremljevalec sta pred dežjem vse pregledala.

detel
9. July 2015, 12:15
Več kot bo monolitk, več bo tega.

mugo
9. July 2015, 12:22
Več kot bo monolitk, več bo tega.

Detel, tale je pa neumestna. Oplaziš lahko s tromblonom, pa bo še vedno oplazni strel.

jagerboss
9. July 2015, 13:20
Oplazni strel v prsa pod vratom. Noge in pljuča cela.Teža 22 kg, nepravilni osmerak. Tudi krvi na nastrelu nič. Lovec in spremljevalec sta pred dežjem vse pregledala.

Alojz si siguren da ta tvoj pes nebi še popolnoma zdravega in nestreljanehga srnjaka ulovil?Bighand

detel
9. July 2015, 14:13
Detel, tale je pa neumestna. Oplaziš lahko s tromblonom, pa bo še vedno oplazni strel.

Se strinjam ampak razlike so.

alojz1
9. July 2015, 14:26
Več kot bo monolitk, več bo tega.
Streljan je bil z 30-06 in klasično SP 11g. Če pripomba leti na današnje iskanje.

alojz1
24. July 2015, 08:55
Tale posebnež je bil že v svatovskem razpoloženju. Zato je kljub odličnemu zadetku z 223 zbežal toliko, da je imel Lukas veselje. Pa še vroče ni bilo po nevihti.
Srnjaki so v tem času bolj "trdi" in redko padajo v ognju. Imate podobne izkušnje?

Sršen
24. July 2015, 12:01
Tale posebnež je bil že v svatovskem razpoloženju. Zato je kljub odličnemu zadetku z 223 zbežal toliko, da je imel Lukas veselje. Pa še vroče ni bilo po nevihti.
Srnjaki so v tem času bolj "trdi" in redko padajo v ognju. Imate podobne izkušnje?
V "svatovskem" razpoloženju sem tudi jaz bolj "trd".:whistle:

jagerboss
24. July 2015, 12:03
Srnjaki so v tem času bolj "trdi" in redko padajo v ognju. Imate podobne izkušnje?

Da drži!
Srnjaki so sedaj pod "napetostjo" in kljub dobremu zadetku ne radi padejo v ognju. Izjema so seveda zadetki v hrbtenjačo, vrat ali glavo.
Enako zadet srnjak v maju med sproščeno pašo bi se samo ulegnil. Imel sem že več takih primerov!


Lp.

detel
24. July 2015, 15:55
V "svatovskem" razpoloženju sem tudi jaz bolj "trd".:whistle:

:icon_lol::icon_lol:

MLikar
1. August 2015, 17:17
Bilo je sicer kratko, a sladko.
Fino je, ko se ti domače vaje obrestujejo v tem, da te pes na krvni sledi prvič pokliče tudi z laježem k plenu. Ni bilo druge po tej strmini in sledi brez kapljice krvi, kot da mu pustim sprčenemu preiskati teren, In čez nekaj minut me je že klical iz grape in vabil h kozi.
Lovec streljal z LOS kroglo H 155gr cal. .308 win., a zadel preveč zadaj v mehko ...
Na nastrelu ničesar!
15524

mprimoz
2. August 2015, 00:44
Čestitke Perunu in njegovemu gospodarju. Bighand:icon_wink:

alojz1
3. September 2015, 12:35
Sinoči sem v par minutah prejel 4 klice za pomoč. 2x ranjena srnjad in 2x kontrola po strelu na jelenjad. In to iz treh LD. Srnjad je Moni hitro sama poiskala in glasno lajala dokler nismo prišli.
Jelen je bil v težjem terenu. Prva kaplja 50m od nastrela. Krogla SPCE. Nazadnje pa sva preverila še strel na teleta. Lovec je streljal v gibanju preko 100m. Ni bilo krvi čeprav sva šla po sledi tropa 200m. Seveda sva zjutraj še enkrat preverila. Z enakim rezultatom.

Bokarca
3. September 2015, 17:29
A jelena ste potem našli?

alojz1
3. September 2015, 17:55
Seveda. Pri spravilu pa nisem sodeloval. Je pa bilo vse ponoči. Do jutra ostanejo največkrat le kosti.

alojz1
17. September 2015, 16:39
Pozno zvečer me obvestijo o streljanem jelenu. Zjutraj ob svitanju sem na nastrelu. Moni lepo sledi. Krvi ne vidim. Po kakšnem km se 60m pred nama jelen dvigne. Spremljevalcu povem, da ga samo en pes ne bo zaustavil, Lukas je pa doma ker so me prepričali, da je jelen sigurno mrtev.
Signala za telefon ni. Zato se obrnem nazaj, da pokličeva pomoč. Moni pa to ni všeč. Izmuzne se iz ovratnice in za jelenom. Seveda sem šel za njo v dolino. Po dolgem času izza hriba slišim lajež na mestu. Medtem pridem do ceste. Voznikom nakažem, da upočasnijo. Nad cesto v bregu Moni enakomerno laja in moja pozornost je usmerjena tja. Vidim glavo jelena, ki me opazuje izza bukve precej visoko. Vedel sem, da se ne smem ustaviti ker bo šel nazaj. Ko se mi pokaže tudi trup hitro ustrelim. Zadetek nakaže in se obrne navzgor zato streljam še enkrat. Takrat pade in se prikotali skoraj do ceste.
Slikano je tako, kot je obstal. Zadetek z puško je bil nizko malo pred spolovilom. Tista luknja v stegnu je pa od tepeža.

ben1
17. September 2015, 20:20
Bravo alojz1. Bighand

jazbec
18. September 2015, 13:18
Bravo, zadet je bil v zadnjo plečko

alojz1
18. September 2015, 13:20
Ne razumem, kaj hočeš povedati.

alojz1
22. September 2015, 15:03
Zjutraj sem imel spet težavno iskanje teleta.
V mraku je bil streljan v moji bližini zato je lovec počakal kar tam. Dah jelena ki je bil v tropu še z dvema košutama je bil močan. Tele je kmalu zavilo stran od tropa. Psica gre po njegovi sledi, ko pa vidi, da ji ne sledim se vrne in se usmeri za tropom. Cela skupina gre par metrov mimo sina. Takoj mi javi, da tele ni zadeto.
Medtem se je strelec vračal in gre pogledat še v smeri kamor je psica najprej zavila. Dvigne ranjeno tele. Ko ugotovim, da se giblje le po stečini sem predvideval, da je slabo zadet zato sem iskanje prekinil. Spodaj je cesta in potrebovali smo pomoč zaradi možnega prečkanja.
Čez par ur smo bili spet na mestu. Tokrat je Moni imela pomoč Lukasa. Okrog 500m sledi lepo počasi in gleda, če grem za njo. Nato se naenkrat obrne navzdol. Med debli vidim tele, ki beži. Gonja obeh psov se ustavi na drugi strani ceste kjer lajata na mestu. Najbližji lovec iz ceste vidi teleta, ki ga Lukas drži sredi potoka. Ko je bil primeren trenutek je streljal. Psa sta se takoj vrnila k meni, ki sem iskal prehod navzdol. Povsod je bila mreža preko skal zaradi kamenja. Ko sem se končno spustil sem moral teleta še umiriti z strelom v glavo. Tudi drugi strel je bil nizko tako, da je imel revež prestreljeni obe prednji nogi.
Kadar iščemo divjad v tropu moramo vedno počakati par ur. Ali pa se vrnemo, če divjad ne leži v bližini. Pravilnik sicer pravi, da se išče šele po 3 urah. Lovci pa neučakani. Ali pa je zvečer hitro tema.

patriot
22. September 2015, 16:29
Lepo, da si izkušnjo delil z nami. Dober pogled in veliko uspešnih iskanj želim.

alojz1
22. September 2015, 21:36
Še slika zadetka

alojz1
28. September 2015, 20:41
Na takšen prizor naletim večkrat, če je divjad streljana zvečer in iskana zjutraj. Največkrat krivimo lisice. Jaz pa vedno ostanek izkožim. Takrat se lepo vidi, da so večkrat na nočnem delu psi.
Srna je bila zadeta v skočni sklep. Pokončali so jo psi. Čudno se mi je zdelo, da Moni ob najdbi ne laja. Ko me je odpeljala do srne sem videl. To zanjo ni več plen ampak mrhovina.

Bokarca
28. September 2015, 21:54
Kaj se vam pa dogaja po lovišču da je to množičen pojav??? Psi ponoči po lovišču???

POLH
29. September 2015, 10:33
Ni tako redko, da se to naredi čez noč. lani pri nas dva primera. Evidentno , da so bili na delu psi. Veliko ljudi jih spušča ponoči iz verige, da se malo "sprehodijo".

alojz1
25. November 2015, 17:24
Včeraj popoldne smo iskali mladiča. Na nastrelu malo krvi, potem nič več. Pa sneg je bil.
Psa iščeta prosto. Zaslišim gonjo nato še vekanje mladiča. Odpravim se v to smer. Pa mi prideta psa nasproti. Lukas nese mladiča (8kg neto) Moni mu pa pomaga nesti zadnji del. Imel je oplazni strel spodaj (čreva cela).
Zvečer me prijatelj obvesti, da je streljal teleta. Veliko krvi in sneg mu omogočita, da ga sledi kakšen km. Predvideva, da je zadet v nogo zato prosi za pomoč.
Dopoldne gremo po sledi. Tele se umika skupaj z tropom. Po 4km predlaga sin, da gre on naprej. Midva z prijateljem pa v avto in zapret sosednji hrib. Problem je le, da ima sin za puško samo en naboj.
Ko se voziva dobim klic. Teleta je opazil v sosednjem hribu med drevjem (okrog 200m) , stoji in opazuje psa kako izdelujeta sled. Po strelu edinega naboja pade na mestu.
Tele je bilo zadeto v spodnjo čeljust.

Ostrorogi
25. November 2015, 20:44
Čestitke ekipi! LB upleniteljem.

jereb
25. November 2015, 22:44
Dobro ste to zaključili.

alojz, glede na tvoje komentarje pa me zanima, če si z upleniteljem rekel kako o strelu v glavo za meso?

Noga pa spodnja čeljust sta ponavadi kar daleč narazen ...

alojz1
26. November 2015, 09:58
Ni meril v glavo. Je pa tudi mene presenetilo da z takšno rano in z takšno lahkoto še tako daleč gre. Ta lovec je eden redkih, ki takoj pokliče, če so težave. Streljano je pa z 8x57IS, SP
Veš, da jezika ne šparam. Mnogi pa ne prenesejo nasvetov (tudi tukaj) in so raje ob podobnih strelih sedaj tiho kot da bi iskali. Krvosledstvo nazaduje namesto, da bi napredovalo. Pa toliko govora o etiki, morali itd. Na koncu pa prevladajo le osebni interesi.

TaSl
26. November 2015, 11:22
A je to Medved na sliki?

Ostrorogi
26. November 2015, 12:03
Koliko pa je bilo dejansko krvi na sledi zjutraj? Ker po rani sodeč bi si človek mislil da bo izkrvavel že ponoči.

lisičnik
26. November 2015, 14:15
Kam meris, da zadenes v spodnjo celjust?!

TaSl
26. November 2015, 14:22
Poznam primer, ko je bilo merjeno v desetko, padlo pa v zgornji del stegna nad kolkom. Včasih kakšen strel uide iz različnih dejavnikov.

Sršen
26. November 2015, 14:25
Kam meris, da zadenes v spodnjo celjust?!
Tako kot meriš za pleče, pa popolnoma zgrešiš. Meni se je to že zgodilo. V trenutku, ko sem pritisnil prožilec sem zaznal premik živali. K sreči je bilo takrat čisto zgrešeno, žal pa ni vedno tako.

alojz1
26. November 2015, 14:28
Kam meris, da zadenes v spodnjo celjust?!
Preštej vse zgrešene strele v LD. Pa tiste, ki se slišijo pa niso od nikogar. In boš videl, da ni takšna umetnost falit. Je pa čeljust vseeno bliže kot zadnji parkelj. Pa sem imel takih primerov kar precej.

jereb
26. November 2015, 14:31
Ja, se zgodi marsikaj.

V prvem odgovoru sem pomislil na način strela, ki ga večkrat slišim. Na krmišču na blizu ob dobri svetlobi pomeriš v glavo, ko gloda peso, krompir ...

No in iz tega sem sklepal na strelčev odgovor "v noge". Če je glava pri tleh, po strelu pa žival zbeži, nihče ne pomisli na nesmrten strel v glavo, ampak mimo glave, tam pa so noge blizu.

V glavnem zaključek je dober, ker je tele najdeno. Sreča, da ni prijelo samo zob, ker bi v tem primeru verjetno imeli več dela in tudi uspeh bi bil pod vprašajem.

lisičnik
26. November 2015, 14:43
Tele ni ravno mala tarca in, da streljas za plece in ga zadanes v spodnjo celjust, lahko vsaka polnoletna oseba ve da gre za laz.

alojz1
26. November 2015, 14:53
Ne vem sicer kakšne izkušnje imaš ti. Jaz sem veliko iskal jelenjad streljano tudi na 50m. Mirujočo, na paši. Pa ni bilo zadetka.
Sem pa iskal jelena streljanega ko je stal bočno na 10m. In je bil zadet v zadnje stegno. Ne govori, da to ni možno.

lisičnik
26. November 2015, 15:03
hehe zanimivo mi je, da so taka ogromna odstopanja pri zadetkih, sploh pri tako velikih tarčah kot je jelenjad. Takim ljudem, ki zgrešijo jelena na 50m, ko miruje ne vem, če je še kaj pomoči. Ali je človek streloplašen pa, da tako cukne, ali je pijan ali ima tresavico ali pa enostavno nima strelskih izkušenj pa kljub temu ne more zgrešiti tarče za 1 meter, ali pa se naj vzdrži strela, če že ne vidi dobro tarče zaradi teme. Bilo bi pravično do vse divjadi, da tak človek prestopi med ribiče ali kaj podobnega.
Pa brez zamere!

Sršen
26. November 2015, 19:26
No, nekateri ste pač superiorni in se vam kaj takega nikoli ne more pripetiti.:yawn:
Nekatere nas pa včasih strese kakšna mrzlica ali naredimo kakšno drugo napako pri strelu. Se nam zgodi in se trudimo, da se nam ne bi dogajalo.:icon_redface:

lisičnik
26. November 2015, 19:40
Kar zagovarjaj take ljudi srsen.Nisem rekel da ne mores zastreliti ali zgresiti, ampak da se strelja v glavo in potem reces da si ciljal za plecko, je pa malo za lase privleceno.

alojz1
26. November 2015, 20:10
Sedaj pa toplo vodo odkrivamo. Jaz vem za kar veliko primerov zadetkov v glavo po nesreči. Da o prašičih sploh ne govorimo. Pa zakaj pri toliko zgrešenih strelih ne more kdo tudi glave najti. Jaz predvidevam, da je kar polovica zadetkov drugje kot je bilo mišljeno. Res je par lovcev, ki zelo težko zgrešijo. Je pa veliko takih, ki redko (težko) zadanejo.
Pa še nekaj iz moje prakse. Tisti, ki najbolj z prstom kažejo na takega, ki zgreši, tisti so najhujši. Dokler jih ne dobijo.

Ostrorogi
26. November 2015, 20:48
Vsaka rit ima svojo šibo! Nikoli ne reci nikoli!

Alojz, ne vem če si videl, podal sem ti vprašanje...
Glede na rano teleta, je bila drug dan na sledi kri obilna? Ali pa se je krvavitev čez noč vsaj delno ustavila?

alojz1
26. November 2015, 20:57
Ko se tukaj prepiramo kako je nemogoče jelenjad zgrešiti je v gozdu ranjena košuta z strelom v prednji desni nogi. Pa bom zjutraj šel. Čeprav je teren nevaren in cesta spodaj kjer sem že izgubil psičko, ko je zadrževala srnjaka (avto).
Zakaj? Zato, ker smo to ranjeni divjadi dolžni. Ker vem, da jo lovec ni namerno zastrelil. Je zelo odgovoren in vesten. Nikoli ne strelja na večje razdalje. In ker vem, da se takšne nesreče dogajajo vsem.
Čeprav upanja v uspeh nimam. Vzel bom le enega psa, ki pa ne bo iskal prosto. Z psom na povodcu pa je ranjeno košuto težko dobiti ker se pravočasno umakne.

lisičnik
26. November 2015, 21:17
No bom kar sam zase sibo utrgal in, ko bom streljal jelena za plecko in ga zadel v glavo, takrat prodam puske in sam od sebe zapustim zeleno bratovscino. Do takrat pa dober pogled.

alojz1
26. November 2015, 21:23
Če bi bili vsi lovci tako samokritični bi nas bilo zelo malo.
Ni težko napako narediti. Težko pa je priznati in se iz nje kaj naučiti.

lisičnik
26. November 2015, 21:50
Nekaterim se napake kar pogosto dogajajo. In vedno je kriva puska, strelivo, montaza, daljnogled, vidljivost, preza...lovec nikoli!!! Vcasih se je boljse vzdrzati strela , kot se po tem tolci po glavi in iskati s psom. Ne vem ali je to cloveska pozresnost ali obcutek nadvlade, ve vsak zase...

alojz1
26. November 2015, 22:07
Seveda so tudi takšni.
Zame je isto ali zgrešiš, zadaneš nogo, stegno, glavo ali mehko. Iz strelskega vidika je vse slabo.
Za divjad pa ne. Tu je zelo tanka črta katero zelo hitro prestopimo.
Velik uspeh je že, če gledamo na divjad kot živo bitje. Ki občuti bolečino. Takrat bomo krepko premislili kako in kdaj bomo oddali strel. Pa naj bo to namerno v glavo ali pa na 300m.
Ne smemo pa enačiti vse lovce enako. Nič ne bi izboljšali, če predpišemo razdaljo ali mesto zadetka. Zastrelitve bodo vseeno.

alojz1
21. December 2015, 16:50
V soboto smo spet iskali. Neuspešno. Pa bom opisal tudi to.
Tele je bilo verjetno zadeto v sapnik. Po 2km kjer je bilo obilo krvi in krvave pene me kliče lovec in pravi, da bodo zaprli v smeri kamor grem. Pogovor sliši tudi tele, ki se dvigne 10m od mene v goščavi. Moni se sama sname iz ovratnice sin malo niže spusti Lukasa. Ni mogel streljati čeprav je teleta videl. Potem poslušamo gonjo. Lukas omaga po kakih 3km. V mraku Moni prižene teleta nazaj vendar spodaj zelo nizko pod hribom. Na mestu ga zadržuje 20 minut. 30m niže pa lovec čaka kdaj bo prišlo tele ven iz goščave. V takem primeru je treba vedno počasi do psa.
Potem gre Moni po pomoč. Pride do lovca, ki ne razume kaj hoče zato se sama vrne. Teleta ni več zato pride do avta že v trdi temi. Naslednji dan poizkusiva naprej. Tele ne krvavi več. Moni pa ne najde sledi.
Sinoči me kličejo iz druge LD. Na skupnem lovu je gost streljal merjasca. Ni krvi. Treba je pa preverit z psom.
Dopoldne se dobimo. Moni najde sled in po 500m prva kri. Sledi z gotovostjo. Po zelo težkem terenu me spremlja gospodar. Parkrat mu moram pokazati kapljo ker dvomi, da gre tako daleč. Bližamo se cesti kjer Moni dam na povodec. Tik nad cesto moni zavije v gosto robido. Pridem do sveže izkopanega ležišča kjer tudi jaz voham prašiča. Potem pa naravnost navzdol proti cesti. Robida je hujša kot naše tehnične ovire na meji. Nemogoče se je prebiti skozi. Zato grem na cesto kjer par lovcev umirja promet. Moni je ves čas obrnjena v najgostejšo robido. Gospodar predlaga, da zaključimo ker je šel prašič čez cesto v Savo.
Jaz sem zaključil. Vi pa pojdite po mačete. Prašič je par metrov nad cesto.
Nejeverno me gledajo ker mislijo, da se šalim. Pa potegnem revolver in ustrelim v pol metra visok robidov tepih. Skočita dva prašiča. Nekdo strelja in prašiča zavijeta nazaj v robido.
Prejšnji dan je eden od teh merjascev preparal brandla in so ga šivali. Gospodar zaključi iskanje ker je zaradi ceste prenevarno. Se strinjam.
Medtem me kliče prijatelj, da je pri meni doma streljal ovco. Trop preko 20 kosov se je umaknil čez hrib. Krvi ni našel. Nastrel je označil z papirjem in me prosil, da preverim.
Ko pridem domov gremo v smer nastrela. Psa ga takoj nadeta in izgineta navzgor po hribu. Ko iščem kaple krvi se Moni že oglasi. Kmalu priteče veselo nasproti in mi kaže naj grem za njo. Ovca je omagala na vrhu hriba. Lukas jo seveda čuva ker nikoli se ne ve biggrin
Zanimivo. Lovec uporablja mehke PP krogle 11g v 7x65R. Skoraj odličen strel. Pa strela sploh ne nakaže. Delci krogle so poškodovali tudi jetra.

mugo
12. January 2016, 09:10
Bom še jaz napisal eno prigodo iz zadnjega tedna.
Prašič streljan na čakanju, s kalibrom 9,3. Na nastrelu je obrnil, po sledeh na snegu ugotovimo, da mu teče kri tudi iz rilca, sklepamo na pljuča in da bo kmalu ležal. Za vsak slučaj vseeno pokličemo mladega vodnika prav tako mladega hanoveranca, ki še ni iskal prašičev. Iskat gre zjutraj, pri -8 stopinjah. Pes je imel kar nekaj težav, ker je kri zmrznjena in ima malo vonja, krvi pa je hitro skoraj zmanjkalo. Po dveh kilometrih še nezgoda, ta ki je streljal pade in se poškoduje, na sledi pa ni skoraj nič več krvi, na vsakih nekaj metrov se kaj malega vidi na snegu. Prašič je očitno slabo zadet, ni več upanja, da bo ležal mrtev. Pokličemo drugega vodnika, z dvema brak jazbečarjema, so uigrana in izkušena ekipa, če ga bo kdo našel, bodo oni trije. Vemo, da iščemo živega prašiča zato dva lovca pošljemo zapirat. Nadaljujemo iskanje, kjer je hanoveranec nehal. Išče s psom na jermenu, psička pa išče prosto, oba pa imata GPS. Po slabem kilometru se psička oglasi v gostem, spusti še psa, vendar je bil lažen alarm, našla sta ležišče, vendar prašiča že dolgo ni več tam, je šel naprej. Spet psa na jermen in gremo naprej. Ko prečkamo potok kličeta lovca ki sta zapirala, da sta našla takšno sled, kot ji sledimo, da sicer ni krvi je pa sigurno ta pujs. In da gre ven iz območja, ki sta ga zapirala, zato bosta onadva odšla, ker ni smisla tam čakati. Tako ostaneva z vodnikom sama, on hodi spredaj s psom na jermenu, meni, ki hodim zadaj, da GPS sprejemnik, da spremljam gibanje psičke, ki išče prosto in je odšla naprej. Iščemo dalje in približujemo se goščavi, kjer sem teden dni nazaj dvignil lanščaka, točno vem kje je ležal. Ravno razlagam to vodniku, ko se točno tam psička že oglasi, spustiva še psa. Hitiva tja, vendar sva prepozna, prašič je skočil ven in se oddaljuje, psa pa za njim. Točno tam, kjer sta prej onadva štanatala. Gledava GPS, gonja gre vedno dalje, 500m stran lajata na mestu. Hitiva v tisto smer čez globoke jarke in goščave je tistih 500m hudičevo daleč. Po polovici razdalje se ločiva, jaz grem za sledjo po negu, vodnik naravnost proti laježu. Prebijam se skozi goščavo in čez dva jarka, vedno bliže laježu. Ko sem kakih 50m stran je pred mano globok, strm jatrek, na drugi streni je zelo gosto in tam psa oblajujeta prašiča, kar pa samo slišim. Opazim vodnika, ki je že čez jarek, blizu dogajanja s pripravljeno puško. Odločim se ostati tam kjer sem in paziti če bo prašič skušal čez jarek. Ostalo prepustim vodniku, saj je bolj izkušen v teh situacijah, Potiho se plazi bliže, da ga pujs, ki je skoncentriran na pse, nebi opazil. Kmalu strelja, vendar lajež ne poneha, "si ga" zavpijem, "še hodi" se glasi odgovor. Ničesar več ne vidim, vodnik je izginil v goščavi kjer je lajež, čez čas opazim premik, nekaj temnega, razločim prašiča v goščavi, malo se je premaknil vendar ne zbeži, okrog njega se ne vidi nič. Ne streljam, ker ne vem kje sta psa in kje vodnik. Čez par trenutkov ga ne vidim več in kmalu spet poči. "Leži!" se glasi vodnikov vzklik. Od nastrela smo 4,5km zračne linije!

jereb
12. January 2016, 19:58
Dobro se je končalo glede na vse okoliščine.

Žal pa je videti še eno "modro" - čemu 9,3 ni dovolj močan za strel za plečko? Lep prikaz kaj pomeni strel v glavo, ko fališ par centinov ...

mugo
13. January 2016, 13:57
Žal pa je videti še eno "modro" - čemu 9,3 ni dovolj močan za strel za plečko? Lep prikaz kaj pomeni strel v glavo, ko fališ par centinov ...

Narobe sklepaš. Strel ni bil mišljen v glavo. Strelec je pričakoval da bo pujs zdajzdaj skočil naprej inj je podzavestno potegnil naprej, sicer je meril v prednji del trupa.

main757
13. January 2016, 17:44
Seveda, verjamemo strelcu :icon_neutral:

mugo
14. January 2016, 07:15
Seveda, verjamemo strelcu :icon_neutral:

Jaz mu verjamem, ga pač zelo dobro poznam. Kaj si misliš ti , je pa nerelavantno.

jereb
14. January 2016, 21:34
No če je tako potem pride v poštev samo drugi del mojega odgovora, ki je namenjen predvsem (ne)učinkovitosti strela.

(Slika lepo kaže, kaj se zgodi ob zadetku v glavo par centinov prehitro. Čeprav je močan kaliber je še zmeraj premalo. Smrtna coma je zelo majhna.)

alojz1
27. January 2016, 13:14
Alo, alo vroča kolega !!
napišeta še kakšen dober prispevek z lovsko tematiko.
Bom tule nadaljeval ker je bolj primerno.
Pri mojih iskanjih se večkrat srečam z ljudmi, ki ne dopuščajo drugačnega mnenja. Če pa vidijo, da niso imeli prav se pa name jezijo.
Zadnje leto sem opravil 40 iskanj. Nekatera nisem evidentiral ker je bila divjad blizu nastrela. Pri teh sem imel 6 kontrolnih kjer so strelci zatrjevali, da sploh niso zadeli. Pa je bila divjad najdena. V enem primeru mi je strelec kazal srnjaka ki se je pasel in trdil, da je tega streljal. Ko spustim psa pa najde pravega.
Večkrat tudi predlagajo, da iskanje samo napišem. Da nima smisla iskati. Tako me kliče lovec, ki je streljal srnjaka na 10m. Ko mu povem, da bom prišel zelo pozno in da vem, kje je streljal gre domov. Pes takoj najde srnjaka zadetega v mehko. Iztrebim in odpeljem v hladilnico. Drugi dan ga obvestim, da je srnjak v hladilnici. "Kakšen srnjak"? Ja tisti, ki si ga sinoči streljal. To ni mogoče. Tistega sem falil.
Dejstvo je, da se nekatere neprijetne stvari hitro pozabijo. Meni so pa ravno te najbolj pomembne. In veliko teh lovcev ne rabi več pomoči mojih psov. Pa nikoli ne izstavim računa. Samo pri zadnjem iskanju prašiča (v oddaljeni LD) mi je gospodar stisnil v žep 20€ ki jih je za ta namen pustil gost, ki je zastrelil (nekateri se bojijo stroškov). Meni pa je to način lova, ki sem ga izbral. In vsakega uspega sem bolj vesel kot drugi trofeje v zlati medalji.
Veliko imam tudi klicev iz vseh koncev slovenije. Nekateri so veseli za nasvet in po iskanju pokličejo nazaj. Drugi se ne oglasijo več. Takšen primer: kako daleč gre lahko večji prašič, dobro zadet na 70m z 223. Ko mu v mojem stilu povem, da se to ne dela, da je prašič v krogu 500m in naj pokličejo krvosledca je pa že preveč. Nič ne bomo klicali.
Mislim, da je pomembno nabirati izkušnje tudi preko tega foruma. In odpravljati namerne ali nenamerne napake.

alojz1
26. February 2016, 16:35
Potekajo zadnji dnevi lova na muflone in je treba izpolniti plan. Pravkar sem se vrnil iz iskanja na katerem se je Moni spet izkazala. Včeraj je bila v narkozi in na šivanju. Pa še mladiče ima. In me kliče prijatelj, da je streljal mladiča. Nič krvi. Muflon odšel z tropom.
Na nastrelu najdem strižino. Moni gre v hrib in me čaka. Ko razpravljava ali je to oplazni strel gre Moni naprej. To naredi samo, če je divjad ranjena.
Odpravim se za njo. Kmalu najdem par kaplic krvi. Na vrhu hriba slišim daleč spodaj gonjo. Teren izredno strm, z prepadi in skalnat. Prijatelja pokličem in svetujem, da gre z avtom okrog na spodnjo cesto. Jaz pa po drči navzdol. Kmalu zaslišim lajež na mestu, vendar imam občutek, da je v nasprotnem hribu. Do ceste imam 600m, ampak je treba iskati prehode. Na cesti pa ugotovim, da sem slišal le odmev laježa iz sosednjega hriba. Moni laja v skalovju meni za hrbtom. Nazaj čez skalovje in zaščitno mrežo v hrib je treba. Z rokami se oprijemam šopov trave. Kamenje se kruši. Po dolgem vzponu sem pod skalno steno. Zgoraj moni enakomerno laja. Malo oddahnem in gledam kje je muflon. Vidim ga na polici 1m od psice. Daleč je za revolver, bliže pa ne morem. Še malo počijem potem pa streljam. Muflon zgine, moni pa laja naprej. Dober znak.
Vzpenjam se mimo stene. Vidim psico in mrtvega muflona vendar tja vodi le ozka polica. Po kolenih se splazim do njih. Pokličem prijatelja, da je iskanje zaključeno. Strela spodaj na cesti sploh ni slišal.
Spust je naporen. Ko pridemo do avta Moni nestrpno menca pri vratih. Mudi se ji domov k mladičem.

kuglaabc
1. March 2016, 16:27
Bravo Alojz1,
še večji bravo za psičko. Res vredno pohvale.
Ampak se mi poraja vprašanje, zakaj hudiča, ljudem po narkozi svetujejo počitek, mirovanje in ne prevelikih telesnih naporov. Sicer pa res, saj ti si iskal s psom no psičko. Stroj je pač stroj.

alojz1
1. March 2016, 16:55
Nisem pričakoval iskanja. Drugače bi vzel Lukasa. Strelec je bil prepričan, da je zgrešil in je prosil le za preverjanje. Za to pa mora biti izkušen pes. Moni je pa od vseh pri hiši najbolj zanesljiva.
Muflon je imel oplazni strel spodaj prek grodnice. Kost je bila cela, prav tako pljuča. Brez težav bi preživel, če nebi bilo Moni.

alojz1
31. March 2016, 11:51
Tole se dogaja pri sosedih. Dva psa (srbski gonič) na krvni sledi so pokončali volkovi. Vodnik je videl na GPS, da psa mirujeta. Po 1km pa tole.

miš93
1. August 2016, 15:12
Še migava - vse najboljše za 15 let

16190

mrki
1. August 2016, 21:59
Vse najboljše, pa veliko zanimivih vonjavbiggrinBighand:OK:

mprimoz
2. August 2016, 21:14
Čestitke za zavidljivo starost.
Super fotografija!

Sršen
4. August 2016, 07:49
Miš, spoštovanje in čestitke tvoji psički, tebi kot odličnemu vodniku in skrbniku pa tudi.Bighand
Respect!

miš93
4. August 2016, 14:15
Hvala - kljub letom se še da - z malo pameti in zdravega razuma - nos, zanesljivost in vzdržljivost so še vedno na mestu, medtem ko hitrosti, spretnosti in sluha ni več (psica je verjetno 100% gluha). Za rekuperacijo po daljšem iskanju traja kakšen dan da spet gre.
Predvsem pa je na prvem mestu etika vodnika, da takoj ko vidi (včasih že na nastrelu) da sledi ne bi mogel zaključiti (potrebna dolga gonja in zaustavljenje, nevarna divjad, prepaden teren...) sledenje prekine in pokliče vodnika s psom ki bo nalogi kos.

alojz1
28. October 2016, 12:27
Včeraj zjutraj je lovec streljal junico damjaka. Strel nizko skozi mehko. Ker ima Moni tiste dni je v hišnem zaporu. Zato je bil Lukas sam. Po 4 urah je bila junica še živa. Po 150m sledi se dvigne vendar jo po kratkem begu pes ujame in zadavi. Čeprav ji z ugrizom zlomi vretence jo za vsak slučaj drži do prihoda.

patriot
28. October 2016, 17:00
Bravo, LOVSKI BLAGOR!
Še naprej veliko uspehov pri iskanju, želim.Bighand

alojz1
29. October 2016, 13:39
Sinoči je gost streljal jagnje. Okrog 23 ure grem (zaradi lisic) z Moni preverit. V strmo reber in po melišču navzdol. Kmalu mi lajež pove, da je muflonček še živ. Sin se ponudi, da gre on navzdol.
"Če ne boš mogel streljati odpokliči psa in nazaj" mu naročim. Seveda je bilo jagnje na skali, varno pred psom. Ko pa vidi prihajati lovca z svetilko pa naprej v dolino.
Zjutraj grem jaz navzdol. Moni vodi sigurno preko prepadnega skalovja. Potem potegne navzdol in kmalu slišim globoko spodaj lajanje ob mrtvi divjadi. Stežka najdem pot navzdol. Jagnje je mrtvo, strel nizko v mehkem. Navežem in spustim navzdol. Po 50m se ustavi tako kot sem slikal. Rog navežem na nahrbtnik in naprej v dolino.

Jagermaister
2. November 2016, 07:01
Klical me je lovec iz Radeč in prosil, če bi šel iskat junico. Začudil sem se, zakaj ne pokliče kakšnega , ki je bližje, saj imam jaz do tam iz nasprotnega konca Zasavja skoraj uro vožnje. Ko je povedal, da sem že peti, ki ga je poklical, sem privolil. S sinom sva pohitela, saj je do teme ostalo le še nekaj ur. Malo sem dvomil v Brunota, saj do sedaj jelenjadi še ni imel prilike spoznati.
Lovec je dopoldne opazil tropič jelenjadi visoko na strmem pobočju nasproti Papirnice in ga sklenil zalesti. Zalaz si je odlično zamislil in ga tudi izvedel. Zlezel je na iz pobočja štrlečo Jurčevo skalo in na 140 m oddaljen sosednji greben streljal junico. Strel pa ni bil tako natančen, kot si je želel. Streljana žival je zavila nekoliko navzdol, potem pa bežala vzporedno pod tropom poprek po pobočju.
Poklical je prijatelja in ga s skale usmerjal na nastrel. Tega sta potem temeljito preiskala, nista pa našla nobenega znaka, ki bi kazal na zadetek. Prepričan je bil, da je zgrešil, dopuščal je še možnost, da je morda zadel v mehko. To sem menil tudi jaz.
Po štirih urah od strela smo se zopet podali v hrib. Bruno je že spodaj nakazal, da je nekaj pomembnega zavohal. Menil sem, da je to najbrž prav iskana košuta, vendar sem hotel začeti od nastrela, ki je bil nekaj sto m višje. Po resju smo se zagrizli navzgor v strmino. Pes je nenadoma močno potegnil v levo in začel nekaj ovohavati. Po listih in kamnih sem opazil več kapelj krvi. Poklical sem presenečenega lovca in sklenil, da bom začel kar od tam, saj je bil nastrel vsaj še 100 m višje.
Sled je potekala povprek po pobočju, nenadoma pa je Bruno zavil ostro nazaj, kar me je začudilo, vendar sem našel nekaj kapljic krvi, ki so potrdile, da je sled prava. Takih kljuk je bilo še pet, vedno ostro nazaj in nekoliko navzdol. Pripeljal nas je do police v skalnem robu, kjer je bilo ležišče in na njem nekaj lis krvi. Ta je bila sveža in tekoča, najbrž se je žival dvignila le malo pred nami. Slišali pa je nismo, ker smo lomastili po strmem pobočju. Menil sem, da ni več smiselno nadaljevati na jermenu. Tudi Bruno je cvilil in mi z laježem dopovedoval naj ga že spustim. Pognal se je po sledi čez greben, kmalu na kratko pognal, potem pa začel oblajavati. Podal sem se za njim in skozi goste veje zagledal košuto, pes pa je lajajoč krožil okrog nje. Približal sem se na 20 m, poiskal vrzel med vejami in jo s strelom v vrat rešil muk. Prvi strel jo je namreč zadel skozi črevesje tik pred stegnom.
Uplenitelj je bil uspeha iz srca vesel. Psa je kar objel. Tudi kasneje je kar pretiraval s proslavljanjem. Poklical je nekaj prijateljev, sosed je s traktorjem prikobacal navzgor po košuto, ki smo jo privlekli do poti. Potem so nam zasedo postavili še skoraj pri vsaki hiši in dokler ni bil prazen vsaj en liter, nas niso pustili naprej. Vmes smo košuto še iztrebili in ko smo prišli v dolino je bila že trda tema.

16329

16331

16330

Sršen
2. November 2016, 08:57
Bravo Bruno! Bighand

Ne samo lep in ubogljiv pes, očitno tudi vedno bolj izkušen in uspešen.
Kombinacija dobrega psa in dobrega vodnika mora dati rezultate.
Lovski blagor in veliko lovskih uspehov in užitkov!:yea1:

alojz1
2. November 2016, 11:12
Klical me je lovec iz Radeč in prosil, če bi šel iskat junico. Začudil sem se, zakaj ne pokliče kakšnega , ki je bližje, saj imam jaz do tam iz nasprotnega konca Zasavja skoraj uro vožnje. Ko je povedal, da sem že peti, ki ga je poklical, sem privolil.
Tole se čudno bere zato bom pojasnil.
V tej LD imajo dva vodnika krvosledcev, ki imata skupaj 4 preizkušene pse. Jaz sem tam v zadnjem letu iskal 17x + nekaj iskanj, ki jih nisem vpisal ker so bila kratka. Tudi zadnje jagnje (glej sliko zgoraj) je iz te LD. Za košuto me pa lovec ni klical čeprav je streljal nedaleč od mene.
Sem pa mu pred leti iskal jelena, ki ga je streljal na 50m, stoječega na cesti in to z dobrim naslonom. Povem mu, da je zgrešil in pokažem stečino po kateri pride vsak večer. Pokliče še drugega vodnika, ki mu pove isto. Priporočam mu še, da jelena počaka naslednji dan, ker je stalen. Čez par mesecev, ko tam najdejo rogovje je pa prva izjava "to je pa tisti, ki ga Alojz ni našel.
Kasneje nabavi daljnogled ki sam izmeri razdaljo in prestavi križ. Pokliče za iskanje muflona. Krvavi sluz mi pove, da je streljal v vrat in zadel sapnik. Sledim do sosednje LD. Obvestim vodstvo LD kakšna je situacija in da rabim več lovcev ker ga pes v skalah ne bo ujel, ker je premalo poškodovan. Nihče se ne odzove.
Letos me popoldne kliče za iskanje ovce. Streljal v vrat ali glavo. Po 1km sledi, ki jo je že označil z papirjem pridem do drugega nastrela kjer je najdeno del čeljusti. Ampak to je bilo od druge ovce (jagnjeta). Počasi zvem, da lovi že od zjutraj z prijateljem. Vmes sta eno kolegovo ovco že odpeljala in nadaljevala z iskanjem prve ranjene. Tudi ta sled je bila označena z papirjem dokler se je kri videla. Torej ena zadeta in dve ranjeni z strelom v glavo in iskani do pozno popoldne. Predlagal sem, da dobi drugega krvosledca in odšel domov.
Ugotavljam, da nekateri lovci ne rabijo krvosledca ampak le nekoga, da napiše potrdilo o iskanju, da je zadeva zakonsko pokrita. Ker tega nisem napisal me ne kliče več.
Vodnik krvosledca mora prenesti marsikaj. Spomnim se besed Jureta Pagona. "Če boš našel srnjaka za medaljo po 50m te bodo vsi trepljali in hvalili. Če pa ne boš našel košute z ranjeno nogo po 5 km bodo pa popljuvali tebe in tvojega psa". Pa kako prav je imel.

Benjo
2. November 2016, 11:27
Tole se čudno bere zato bom pojasnil.
V tej LD imajo dva vodnika krvosledcev, ki imata skupaj 4 preizkušene pse. Jaz sem tam v zadnjem letu iskal 17x + nekaj iskanj, ki jih nisem vpisal ker so bila kratka. Tudi zadnje jagnje (glej sliko zgoraj) je iz te LD. Za košuto me pa lovec ni klical čeprav je streljal nedaleč od mene.
Sem pa mu pred leti iskal jelena, ki ga je streljal na 50m, stoječega na cesti in to z dobrim naslonom. Povem mu, da je zgrešil in pokažem stečino po kateri pride vsak večer. Pokliče še drugega vodnika, ki mu pove isto. Priporočam mu še, da jelena počaka naslednji dan, ker je stalen. Čez par mesecev, ko tam najdejo rogovje je pa prva izjava "to je pa tisti, ki ga Alojz ni našel.
Kasneje nabavi daljnogled ki sam izmeri razdaljo in prestavi križ. Pokliče za iskanje muflona. Krvavi sluz mi pove, da je streljal v vrat in zadel sapnik. Sledim do sosednje LD. Obvestim vodstvo LD kakšna je situacija in da rabim več lovcev ker ga pes v skalah ne bo ujel, ker je premalo poškodovan. Nihče se ne odzove.
Letos me popoldne kliče za iskanje ovce. Streljal v vrat ali glavo. Po 1km sledi, ki jo je že označil z papirjem pridem do drugega nastrela kjer je najdeno del čeljusti. Ampak to je bilo od druge ovce (jagnjeta). Počasi zvem, da lovi že od zjutraj z prijateljem. Vmes sta eno kolegovo ovco že odpeljala in nadaljevala z iskanjem prve ranjene. Tudi ta sled je bila označena z papirjem dokler se je kri videla. Torej ena zadeta in dve ranjeni z strelom v glavo in iskani do pozno popoldne. Predlagal sem, da dobi drugega krvosledca in odšel domov.
Ugotavljam, da nekateri lovci ne rabijo krvosledca ampak le nekoga, da napiše potrdilo o iskanju, da je zadeva zakonsko pokrita. Ker tega nisem napisal me ne kliče več.
Vodnik krvosledca mora prenesti marsikaj. Spomnim se besed Jureta Pagona. "Če boš našel srnjaka za medaljo po 50m te bodo vsi trepljali in hvalili. Če pa ne boš našel košute z ranjeno nogo po 5 km bodo pa popljuvali tebe in tvojega psa". Pa kako prav je imel.

Z navadnim daljnogledom ni sposoben zadeti na 50m, z eliminatorjem pa si upa streljat v vrat/glavo? Ta pa je pacient.

LD kaj urgira?

alojz1
8. December 2016, 20:23
Danes sem imel eno težjih iskanj. Včeraj popoldne strelja lovec sosednje LD junico, ki je bila na koncu tele 40 kg. Imel je upanje, da je dobro zadel zato so do teme iskali sami. Ljudem se je tele umikalo in krepko zaštrikalo sledi.Pa še lovca sta raznesla kri po kateri sta hodila. Moni je rabila kar poldrugo uro, da je sledi razvozlala. Potem pa se je začelo.
Sin je šel z garminom za njo. Večinoma je tekel, pa se je razdalja med njim in psico večala. Pokliče in pove v katero smer gre. Prestrežemo jo na cesti. Čeprav je že krepko v drugi polovici brejosti se glasno upira, da gre v avto. Zato jo dam na povodec, počakam sina in mu naročim, da jo ne spušča več ker je spodaj cesta na kateri sem že imel nesrečo. Z dvema lovcema skušamo nižje zapreti pot navzdol.
Kmalu vidim tele na preveliki razdalji za strel. Z revolverjem dvakrat ustrelim v tla, da opozorim lovca nižje. Tele vidi tudi Lukas, ki je pri meni zato mu ukažem "drži". Požene se v breg. Lovca na drugi strani hriba vidita tele in psa, streljati pa ne moreta. Zapeljem se nižje. Na cesti najdem belo dlako iz zadka. Lukas je tele držal, ta pa ga je vlekel navzdol. Tako sta padla na cesto (4 m višine) in naprej v dolino. Izgleda pa, da mu je zlomil še drugo zadnjo nogo saj sta se 100m nižje ustavila. Lukas laja na mestu. Medtem pride tudi sin ki se spusti preko skal bliže. Kmalu zaslišim da kliče Lukasa nato pa strel casula 454. Streljal je na 60m.
Tele je bilo zadeto v skočni sklep. Dolžino sledi pa je Garmin pokazal 6,5km.

patriot
8. December 2016, 21:21
Če bi morda imel puško namesto pištole, bi tele prej rešil muk....:icon_wink:
Lovski blagor, predvsem pa čestitke štirinožnima iskalcema!
Lp

alojz1
8. December 2016, 21:38
Saj sta dva imela puške. In tele videla bliže kot jaz. V goščavi nič ne pomaga. Pa 800m višinske razlike je bilo na tej razdalji. Zadnji iskalec, ki je razmišljal enako kot ti je pred kratkim v tem hribovju padel in zlomil (uničil) trocevko.
Z mrtvim teletom je bilo 100m navzdol do ceste skoraj nemogoča zadeva. Tako gosto, da se prazen komaj prebiješ.
Šibje prepleteno z robido.

ben1
9. December 2016, 15:38
Če bi morda imel puško namesto pištole, bi tele prej rešil muk....:icon_wink:
Lovski blagor, predvsem pa čestitke štirinožnima iskalcema!
Lp



Če bi ga uplenitel zadel smrtno s prvim strelom do tega nebi prišlo. Teli vaši če če če če :icon_confused:

Alojzu pa čestitke za dobro opravljeno delo.Bighand Marsikateri ga sploh nebi našel zaradi bogsigavedi kakšnega razloga

alojz1
9. December 2016, 16:08
Teli vaši če če če če :icon_confused:
Vendar nekdo ki razume. Jaz sem že vajen, da me vsak, ki je komaj lovec postal uči. Od streljanja do iskanja. Še psa nima pa vse zna o njih.
Sicer je pa tako. Veliko (največ) zastrelitev je bliže kot 70m. Sin je na preizkusu risanic "za hec" streljal tudi z revolverjem. Vsi trije zadetki znotraj črnega. Če pa pravilnik določa preizkus puške z mehanskimi merki bliže (70m) je pa vse etično. Pa marsikdo ne zadane. Energije ima pa Casul 2500J. Torej je enakovreden 7x57R z tem, da ima zaradi premera veliko zaustavno moč. Tudi z mojim S&W se glinasti golobi na 70m lepo zadanejo.

patriot
9. December 2016, 19:09
"Vendar nekdo ki razume. Jaz sem že vajen, da me vsak, ki je komaj lovec postal uči. Od streljanja do iskanja. Še psa nima pa vse zna o njih."


Veš Alojz....,če so bili ti stavki meni namenjeni. Sem že precej dolgo lovec in te ne učim ne streljanja, ne iskanja. Menim, da si dober iskalec in imaš odlične pse, izkušnje.
Tudi sam sem lastnik in vodnik lovskega psa, ki je izvrsten in sem nanj, kot lovski kinolog ponosen.
Tudi proti revolverjem nisem in predobro vem, da so v gostem še kako uporabni.

Če pa ne smem povedati svojega mnenja, vprašati česa ali pohvaliti dela psov, da se ne bi kdo obregnil in postal žaljiv. Potem se mi pa res smilite.

Lp in še naprej dober pogled!

alojz1
9. December 2016, 19:35
Pa kaj si Patriot zapel. Pišem iz izkušenj. Tebe sploh ne poznam. Okrog sebe poglej in boš našel polno takih o katerih sem pisal. Pa Ben ima verjetno podobne izkušnje.
Se mi zgodi, da me pokliče kdo za iskat. Takoj začne z instrukcijami. Sem neumen ker ga ne poslušam in verjamem psu.In najdem divjad drugje kot on trdi da je videl bežati. Tudi v gozdu so me že zapustili, ker nima smisla hoditi za bedakom, ki jih ne posluša. Pa sem sam nosil najdenega mladiča do ceste. Ali pa prisega, da mu je strel ušel in mora zaradi bedastih pravil klicati nekoga, da preveri. Če pa najdeva divjad pa takoj druga pesem. Saj sem vedel, da sem dobro zadel.

alojz1
9. December 2016, 19:54
Da ne bodo sedaj mlajši prizadeti bom napisal še o starih jagrih.
Ob soncu strelja srnjaka. Najde drobce pljuč. Ker srnjaka ni pokliče par lovcev, ki preiščejo in poteptajo cel travnik visoke trave pred košnjo. Ko se stemni me pokličejo. Po pregledu povem, da je srnjak zadet v nogo in ga bom poiskal zjutraj.
Kako noga, ko so pljuča tule.
To niso pljuča ampak kostni mozeg.
Sramota. Išče divjad, pa ne loči pljuč od mozga.
Zjutraj pes srnjaka dvigne in po daljši gonji zadavi. Niti streljal nisem. Edina rana je v prednji nogi. Srnjaka pripeljem lovcu domov. Vidim ga za oknom vendar ne odpre zato srnjaka odložim na mizo zunaj in grem domov. Ta lovec me dolgo ni pogledal, kaj šele, da bi rekel "hvala".

Sršen
12. December 2016, 06:45
... Ta lovec me dolgo ni pogledal, kaj šele, da bi rekel "hvala".

Hja,ko si mu pa imi? zje..l.:lol1:

Huntersman
12. December 2016, 18:32
Tudi sam bom potrdil Alojzove besede.Ker sem že kar nekaj iskanj opravil za ranjeno divjad in ko je bila divjad še živa po 12 urah po stelu.Ker jim že predhodno povem ko si pridem ogledat kraj nastrela in vidim da je divjad zadeta v nogo,pa zaradi bližanja noči opustim iskanje in nadaljujem zjutraj.Pa zjutraj poiščem in najdem še živo divjad ki je bila zadeta v zadnjo nogo pa mi reče uplenitelj pa saj sem pomeril za plečko!.
Toliko o tem kako verjeti strelcu?Vedno in samo vedno zaupaj svojemu štirinožnemu prijatelju kajti on najbolj ve kako je.

alojz1
12. December 2016, 19:20
Vsak najde v svoji okolici kakšen podoben primer. Jaz pišem zato, da se malo zamislimo, kaj počnemo divjadi. Videl sem toliko zastrelitev, da bi moral biti za muke divjadi že imun. Pa me z leti vsakič znova bolj prizadene. Narašča pa tudi jeza, ker se nekaterih nič ne prime. Včasih doživim, da po grdi zastrelitvi, ko divjad umiri pes strelec rane niti ne pogleda. Ponosno pa občuduje trofejo.
Starejši lovec je vedno povedal, da on nikoli ne zastreli. Ali pade, ali pa čisto zgreši.
Pa ga po "zgrešenem" strelu kolega le nagovori, da me pokliče. Po daljši gonji mi pes prižene srnjaka, ki ga umirim. Pride strelec, gleda srnjaka, se prime za glavo in počasi sede. Z tresočim glasom in solznimi očmi komaj izdavi : "kaj sem mu naredil"?
Takšnih čustvenih trenutkov človek ne pozabi. Vsakemu se zgodi slab strel. Pazimo, da nam ne pride v navado.

Jack0709
13. December 2016, 18:17
Verjetno ste že kje zapisali, pa bom kar tukaj vprašal... No po 8 letih, se mi je pred kakim mesecem in pol nazaj storil prvi zgrešeni strel( v stvari dva zaporedna). Streljal sem mladiča srne na cca. 8-10 m nekako pod kotom 30 stopinj. Ok prvi strel sem ga ciljal v vrat, tam ali zgrešiš če zadaneš, tudi če ga "štrajfneš" pade. Ok, zgrešim, repetiram, ga normalno pomerim za plečko(ker je kos samo odskočil in gledal kaj se dogaja) in ga še enkrat zgrešim, oba šusa najdena v zemlji.... Velikokrat smo se že pogovarjali, kako pomeriti, vendar sem sam mnenja da bi ga na tako blizu moral pomeriti v hrbet, zaradi razlike med višino cevi in dalnjogleda.... Kaj pravite vi?

alojz1
13. December 2016, 19:17
Jaz nikoli ne streljam v vrat. Sem večkrat iskal takšno divjad. Spomnim se srnjaka, ki mu je odstrelil sapnik in ga je 10 cm viselo. Pa se je pasel po 10 dneh tik srne ker mu vonj ni delal. Se je ob srni čutil bolj varnega.
Verjamem, da si zgrešil in dobro preiskal. Takšni streli so zaradi krivulje krogle zelo zahtevni. Krogla se dviguje in na (okrog) 50m prvič seka točko 0. Na 100m je običajno 3 cm nad to točko. Ponovno jo seka pri padanju. Odvisno od kalibra, nastrelitve in teže krogle je to približno pri 140m.
Če ustreliš v papir zelo na blizu bo zadetek toliko nižje kot je razdalja med osjo daljnogleda in cevjo. Torej par cm.

mugo
14. December 2016, 07:15
Ok prvi strel sem ga ciljal v vrat, tam ali zgrešiš če zadaneš, tudi če ga "štrajfneš" pade. ..., oba šusa najdena v zemlji.... Ta teorija, da boš štrajfnil po vratu in bo padel absolutno ne drži. Prestreliš sapnik, in divjad gre pa nikoli je ne boš našel. Streli v vrat od strani so zato precej reskirani, prvič zaradi omenjenega odstopnanja mesta zadetka po višini glede na oddaljenost divjadi, drugič pa zato, ker je vratna hrbtenica, ki jo mora krogla prijeti, zelo majhna tarča.
Sam v vrat streljam le v primeru usmrtilnega strela ranjene divjadi. Pa še v teh primerih se hitro zgodi, da zgrešiš vratno hrbtenico in ni želenega efekta. Pravilo, ki ga velja upoštevati je, da v vrat streljaš le naravnost od spredaj ali od zadaj (v tilnik). V teh dveh primerih je vratna hrbtenica vertikalna in ti odpade problem z odstopanjem zadetka po višini.

detel
14. December 2016, 10:38
Ja, ampak nekateri so "odlični" strelci in ti tega ne bodo priznali, žal...

teohafy
14. December 2016, 18:06
Sam sem 2x iskal strel v vrat, kjer se je izkazalo, da ne drži ali pade ali zgrešim. Prvič streljano od zadaj, strel je oplazil vrat po strani, prestreljena je bila srednje velika vena,dobra krvna sled, ostale vitalne strukture pa niso bile poškodovane, psica je srno zaustavila po 10 min gonje. Drugič strel od strani, prestreljen sapnik srnjaka je po krajši gonji ustavil strel lovca, ki sem jih postavil naprej v pričakovani smeri bega. Pred mnogo leti sem bil v spremstvu očeta, ko je iskal za solovca, kot se je kasneje izkazalo je strel oplazil zatilje, srnjak je sprva padel, ampak po 10 sekundah vstal in
pijano pobegnil v gozd. Srnjaka nato med iskanjem nista mogla ustaviti brvar in istrski gonič, kak mesec kasneje ga je obnemoglega odrešil muk drugi lovec,potem ko je z zastrupitvijo ležal ob cesti. Tako da mi kar naježi kožo, ko poslušam pametovanja o strelu v vrat....

Jack0709
14. December 2016, 20:54
V prvi vrsti hvala za odgovore, še vedno sicer nisem dobil odgovora na vprašanje, kako pomeriti na tako blizu, da ne prihaja do zgrešenega strela, kar se pa tiče pametovanja o strelih v vrat pa glej do sedaj so bile moje izkušnje take, ko bo kaj drugače bom mnenje spremenil zaenkrat 4x streljal 3x zadel....

LP!

teohafy
14. December 2016, 21:09
Kar se tiče strelov od blizu cca 10m metrov moraš pomeriti toliko višje, koliko je daljnogled višji od cevi. Sem se tudi že sam čudil, ko sem povoženo srno 2x falil, ko sem jo streljal od blizu. Snameš daljnogled pa je, ali pa streljaš na več kot 25m. Lp

detel
14. December 2016, 21:11
Aha,najprej moraš par kosov zastrelit potem boš spremenil mnenje. Lepo.

Postavi tarčo na 5 m, pa 10m itd. in testiraj strele. Kaj naj ti drugega rečem.

alojz1
14. December 2016, 22:25
še vedno sicer nisem dobil odgovora na vprašanje, kako pomeriti na tako blizu, da ne prihaja do zgrešenega strela,
To sem ti že v prvem postu napisal. Je pa čudno, da ne razumeš. Ali pišeš z kakšnimi drugimi nameni?

Če ustreliš v papir zelo na blizu bo zadetek toliko nižje kot je razdalja med osjo daljnogleda in cevjo. Torej par cm.

Jack0709
15. December 2016, 19:37
Dobro hvala lepa na odgovoru, alojz1, korekturo odgovora na moje vprašanje nisem videl... Kakšen drug namen, kot da nekoga vprašam kako pomeri na tako blizu nisem imel za vprašati.... Vidim pa, pa tudi po drugih postih in temah, da je kakeršno koli nasprotno mnenje ali praksa na tem forumu bogokletje, oziroma so odgovori na vprašanja avtomatsko nekako sarkastično oziroma, pasivno agresivno zapisana, tako da ima nade za vas.....

LP!

patriot
15. December 2016, 19:52
Dobro hvala lepa na odgovoru, alojz1, korekturo odgovora na moje vprašanje nisem videl... Kakšen drug namen, kot da nekoga vprašam kako pomeri na tako blizu nisem imel za vprašati.... Vidim pa, pa tudi po drugih postih in temah, da je kakeršno koli nasprotno mnenje ali praksa na tem forumu bogokletje, oziroma so odgovori na vprašanja avtomatsko nekako sarkastično oziroma, pasivno agresivno zapisana, tako da ima nade za vas.....

LP!
Tukaj se tudi jaz podpišem.
Lp in dober pogled!

Sršen
17. December 2016, 18:31
A ste spet eni prekisle kumarce jedl?:icon_eek:
Se sprašujem, kako ste preživeli in ratal jagri, ko ste tako presneto občutljivi:whistle:

Robert91922
14. January 2017, 06:36
Dobro hvala lepa na odgovoru, alojz1, korekturo odgovora na moje vprašanje nisem videl... Kakšen drug namen, kot da nekoga vprašam kako pomeri na tako blizu nisem imel za vprašati.... Vidim pa, pa tudi po drugih postih in temah, da je kakeršno koli nasprotno mnenje ali praksa na tem forumu bogokletje, oziroma so odgovori na vprašanja avtomatsko nekako sarkastično oziroma, pasivno agresivno zapisana, tako da ima nade za vas.....

LP!

Tudi jaz se podpišem pod tole. Bognedaj povedat svoje mnenje ali vprašat nekaj "kar bi pa ja že moral vedet".. :icon_evil:

alojz1
14. January 2017, 11:16
Vidim, da je ta tema še kar aktualna. biggrin
Zato bom malo dodal. To, da je na blizu treba meriti v hrbtenico da zadenemo v srce je mit. Ta mit ponavljajo tisti, ki so na blizu zgrešili in nočejo priznati svoje napake (naj bo kriva puška). Zgrešili so pa zato ker so bili prepričani, da tako blizu pač morajo zadeti in so površno pomerili. Večkrat tudi prostoročno.
Zastrelitve na blizu so kar pogoste. Zadetki pa povsod. Tudi v nogi.
Kdor ne verjame in misli, da je tiste par cm krivo ima možnost postaviti tarčo srnjaka od 0 do 100m pa naj se sam prepriča.
Opomba: naša tarča srnjaka ni v naravni velikosti ampak je manjša.

ravnohrib
15. January 2017, 23:00
Verjetno ste že kje zapisali, pa bom kar tukaj vprašal... No po 8 letih, se mi je pred kakim mesecem in pol nazaj storil prvi zgrešeni strel( v stvari dva zaporedna). Streljal sem mladiča srne na cca. 8-10 m nekako pod kotom 30 stopinj. Ok prvi strel sem ga ciljal v vrat, tam ali zgrešiš če zadaneš, tudi če ga "štrajfneš" pade. Ok, zgrešim, repetiram, ga normalno pomerim za plečko(ker je kos samo odskočil in gledal kaj se dogaja) in ga še enkrat zgrešim, oba šusa najdena v zemlji.... Velikokrat smo se že pogovarjali, kako pomeriti, vendar sem sam mnenja da bi ga na tako blizu moral pomeriti v hrbet, zaradi razlike med višino cevi in dalnjogleda.... Kaj pravite vi?

Tole malo diši po napaki v optiki. Si po tem dogodku šel kaj preizkusit na tarčo? Kakšno optiko pa imaš gor? Če je rdeča pika, je na blizu napaka paralakse precejšnja.
Tudi če vzameš v račun razliko višine optika - cev, je vseeno dejstvo, da prsni koš mladiča srne po višini presega 10 cm. Za kuno ali vrano ne rečem.

alojz1
22. January 2017, 18:39
Sinoči sem daleč od hiš pobral premraženega malega mucka, ki ga je ljubitelj vrgel iz avta v mraz -10. Oklenil se je roke tako, da sem komaj vozil. Nahranim ga in odnesem v hlev. Zjutraj pa presenečenje. Nekako je prišel do boksa kjer ima Moni mlade. Sploh noče iz toplega gnezda ki je ogrevan z lučjo.
Včeraj popoldne smo preganjali prašiče dva sta bila ranjena. Prvi je prečkal je mejo in odšel k sosedom. Zjutraj jih pokličem in povem kako je. Brez problemov. Mi lovimo v bližino doma, in čakamo malico.
Gremo na sled. Spet je -10 ampak se kmalu ogrejemo. Čeprav je sneg je sledenje težavno ker kri ponekod izgine vonj pa je kot zmrznjen. Pred večjo goščavo po 3.5 km psa nakažeta. Sin in psa gresta skozi, jaz pa skušam goščavo obiti da vidim travnik spodaj. Takoj vidim prašiča, ki prečka travnik na razdalji 80m. Naslonim cev revolverja in ustrelim. Pade takoj vendar še brca. Nočem tvegati in pomerim še v glavo. Po drugem strelu se umiri. Ko ga v domu čistimo je imel strel v srcu in za ušesom. Z puško pa je bil zadet zadaj skozi stegno. Ja, včasih Diana pride skozi ta velika vrata. biggrin

patriot
22. January 2017, 19:22
Lovski blagor in čestitke za uspešno iskanje!

Sršen
22. January 2017, 19:31
Ohoho, Alojz, vidim, da se žima tudi že privaja na kri.:OK:

ben1
23. January 2017, 07:57
Ja pa muck tut hahahaha. Zgleda da navezuje stike z madino.Bighand

alojz1
23. January 2017, 08:45
Marsikdo ne ve, da se psice v času gonitve, brejosti in materinstva obnašajo drugače. To imenujemo hormonske motnje. Psica je običajno tolerantna le do domačih mačk. Pa še te ne pusti v bližino legla. Malega je pa takoj posvojila. Ko sesajo muc le čudno gleda. Tudi na sledi psica v tem času dela kot običajno. Le v kontakt z živo divjadjo ne gre. Za to poskrbi Lukas ali v bodoče žimavec, ki pa teh predsodkov nimata.