PDA

View Full Version : Krvna sled



Strani : 1 2 3 [4] 5 6

Sršen
24. August 2012, 13:21
Ja seveda.Mislil sem pravilnik o uporabi lovskih psov,kateri je v sprejemanju.Delamo na tem,da bo to tudi zapisano.
Dela kdo?
Kolikor vem, se dela v okviru LZS. To ne bo vplivalo na državni Pravilnik, ali pač? Če ja, kako? Jaz si tega ne znam predstavljati.:icon_redface:

main757
24. August 2012, 13:31
Kmalu bomo ugotovili, da so stroški iskanja zastreljenega komada večji kot je vrednost komada. In potem bomo ugotovili, da zaradi stroškov ni v interesu iskanje niti strelcu in niti koncesionarju.

pranger
24. August 2012, 13:47
Kmalu bomo ugotovili, da so stroški iskanja zastreljenega komada večji kot je vrednost komada. In potem bomo ugotovili, da zaradi stroškov ni v interesu iskanje niti strelcu in niti koncesionarju.

:icon_lol::icon_lol::icon_lol:Kaj pa etika? Če bomo gledali vse skozi evre in zato prepuščali obstreljeno divjad poginjati v mukah, potem je bolje, da lovišča prepustimo tistim, ki so jih sposobni upravljati korektno in ki pri tem upoštevajo etiko.:limona::limona::limona:
Ker veliko vodstev v LD gleda kontrolne preglede nastrelov in iskanja ranjane parkljaste divjadi skozi evre, zato je iskanj toliko kot je v nekaterih loviščih.


Dela kdo?
Kolikor vem, se dela v okviru LZS. To ne bo vplivalo na državni Pravilnik, ali pač? Če ja, kako? Jaz si tega ne znam predstavljati.

Sršen, obveznost iskanja in kontrolnega pregleda nastrela na parkljasto divjad in medveda je že določeno v Pravilnik o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena s protipravnim lovom (Ur.l. RS, št. 73/2005) in tudi, če se dobro spomnim, v koncesijski pogodbi. Izvrševanje teh dveh aktov zagotovo nadzira lovski inšpektor.

black
24. August 2012, 14:07
Dela kdo?
Kolikor vem, se dela v okviru LZS. To ne bo vplivalo na državni Pravilnik, ali pač? Če ja, kako? Jaz si tega ne znam predstavljati.:icon_redface:
Če ne veš, boš zdaj vedel. Na osnutek pravilnika sem podal pripombe in dopolnitve, katere so bile smiselne. Verjemi mi,da je somišljenikov veliko in verjamem, da bo to tudi zapisano!
Vprašanje za tiste, kateri bi radi da se zastonj išče. Če hodite v službo, zakaj zahtevate plačo? Delajte zastonj, bo imela firma profit!:limona:

alojz1
24. August 2012, 14:07
Kmalu bomo ugotovili, da so stroški iskanja zastreljenega komada večji kot je vrednost komada. In potem bomo ugotovili, da zaradi stroškov ni v interesu iskanje niti strelcu in niti koncesionarju.
Ko se posveti žarek upanja, da nisi brezupen primer pa tako napišeš.
Ponovno apeliram, da nehaš komentirati stvari o katerih imaš tako zgrešene pojme.

Black, lovimo tudi zastonj. Še več. Plačamo in delamo obvezne ure zastonj.

Sršen
24. August 2012, 14:09
...
Sršen, obveznost iskanja in kontrolnega pregleda nastrela na parkljasto divjad in medveda je že določeno v Pravilnik o ... (Ur.l. RS, št. 73/2005) in tudi, če se dobro spomnim, v koncesijski pogodbi. Izvrševanje teh dveh aktov zagotovo nadzira lovski inšpektor.
Seveda Pranger, seveda. O tem ni dvoma. O tem se vsi strinjamo.:icon_lol:
Pravim le, da tiste novitete, za katere pravi Black, da bodo vpisane v Pravilnik, ki se ga bo sprejelo na LZS, niso merodajne za inšpektorjeve ukrepe. Če se želi to spraviti na nivo, katerega bo nadziral inšpektor, morajo biti te novitete v državnih Pravilnikih.

alojz1
24. August 2012, 14:17
Saj to zakon že vsebuje v 6 členu. Glede povračila stroškov mislim.
Številk pa ni, ker se lahko spreminjajo.

jež
24. August 2012, 14:43
A se v tej temi trudimo v smer, da bi sestavili in predstavili tudi "Cenik uslug in storitev v krvosledništvu", ali bi bilo bolje oz. tudi prav, da se zamislimo nad svojim poslanstvom in se obnašamo kot ljudje, lovci, varuhi narave, pa še kaj. (Ja, pa kaj še!) Kdo nam plača, da jagamo, da vzgajamo in šolamo pse, da si kupujemo lovske obleke,...(dost)? Mislim, da je lepo in prav, če nam uplenitelj stisne v roko kakšen € ali dva za bencin, oz. nas povabi na jago kot lovskega tovariša (kar je največkrat praksa) in smo vsi skupaj zadovoljni, kot pa da nas bodo nazadnje še imeli "na oku", koliko smo zaslužili in nas siromake vodnike psov še obdavčili.
Zdi se (debata gre v to smer), da nimamo dosti jage in druženja, da bi radi še zraven kaj zaslužili. Saj razumem, da vse stane, ampak saj ne rabimo iti na vsako sled, če pa toliko stane. Naj gre še kdo drug.
Ko je bilo že nekako čutiti ali če hočete, se je že malo prijelo, da smo lovci začeli prijavljati tudi domnevno zgrešene strele (naučili smo se, da nam ne bo padel klobuk z glave, četudi se malo sklonimo, ko smo zgrešili strel (to se zgodi vsakemu), pa spet nova revolucija! Dajmo rajši dober zgled, kako bi bilo prav, pa se bo bolj prijelo, kot €€€. A ja, slovenci smo vajeni palice. Smo pa tudi trmasti, če ne gre drugače!
Rajši razmišljajmo, kako zavarovati naše krvosledniške pomočnike (ali pa smo mi njihovi), da nas v primeru poškodbe ali v primeru povoza ne bodo samo tepli po žepu. Ja zavarovanje! Eni se že trudijo v to smer, dajmo jim pomagat.
Pa ne me zdaj ubit, če sem zgrešil temo :icon_rolleyes:...

black
24. August 2012, 15:04
K

Black, lovimo tudi zastonj. Še več. Plačamo in delamo obvezne ure zastonj.

Ne lovis zastonj,ker placujes in delas!

alojz1
24. August 2012, 15:13
Ne lovis zastonj,ker placujes in delas!
Hotel sem reči, da so stroški in delo. Ne zaslužek.
Je pač veselje. Isto je z iskanjem. Če le nebi bilo toliko klevetanja in laganja.
Ampak tisti svetli trenutki to poplačajo.

black
24. August 2012, 15:14
Jez,
Ne gre se,da bi kdo zasluzil,gre se,da dobis nazaj npr.za bencin...Nekaterim je tezko,se hvala izrect.Bolje,da je napisano stokrat kot nobenkrat.Glede prijavljanja strelov se pa nikakor ne bo izboljsalo zaradi tega,ko bos se naprej iskal zastonj.Za to je odgovorna vsaka LD,oziroma,njihovo vodstvo,predvsem pa vsak posameznik.Ce nima vesti je vse zaman.
Me zanima,kaj bos naredil,ko ti bo pri iskanju v tujem loviscu,poskodovan pes in bos placal par tisoc evrov veterinarju?
Najdes jelena v LPN,kateri zasluzijo vec kot 3000eur in tebi bi rekli samo hvala.
Glede zavarovanja me pa res zanima kdo se trudi,upam,da bos napisal.

black
24. August 2012, 15:15
Hotel sem reči, da so stroški in delo. Ne zaslužek.
Je pač veselje. Isto je z iskanjem. Če le nebi bilo toliko klevetanja in laganja.
Ampak tisti svetli trenutki to poplačajo.


Sploh takrat,ko ti razparan pes umira v narocju!

main757
24. August 2012, 15:36
Ko se posveti žarek upanja, da nisi brezupen primer pa tako napišeš.
Ponovno apeliram, da nehaš komentirati stvari o katerih imaš tako zgrešene pojme.

Black, lovimo tudi zastonj. Še več. Plačamo in delamo obvezne ure zastonj.


Alojz ne ti meni o brezupnih primerih. Jaz poznam sam sebe.

Ti bom izračunal za srnjega mladiča: 8kg stane cca 21,8€. Pa povej če se splača klicat krvosledca 30km? Koliko pa si iskal netrofejne divjadi po okoliških ld-jih. Pa ne mi pisat sedaj o etiki, in meni ....

alojz1
24. August 2012, 15:44
Ne bom o etiki ker je nesmiselno.
To kar namiguješ je že kaznivo dejanje z globo preko 1000€.
Ko sem malo pobrskal po dnevnikih sem iskal netrofejno divjad okolo 250x. Tudi jazbece, lisice in lani zajca. Uspešno.

main757
24. August 2012, 15:57
Netrofejne si torej našel cca. 8,3 na leto v 30 letih.

Alojz meni je jasno, da je treba poklicati krvosledca če zastreliš in to bi tudi naredil, če bi prišlo do tega. Tudi že sem na začetku lovske poti.

Raje se zamisli nad tistimi cca. 141 lovskimi družinami, ki v lanskem letu niso zabeležila niti enega iskanja ali pa eno. Dej predstavi nam malo podatke.

Krvosledništvo je treba približati lovcem in se ne držati vzvišene in vsevede.

Krvosledec v vsako Slovensko vas, pa tudi če išče samo prijateljem.

mrki
24. August 2012, 21:45
:argue: Je ni teme na tem forumu ki enkrat ne konča tako.:icon_cry:

Sraka
25. August 2012, 07:06
[QUOTE=main757;87041]

Ti bom izračunal za srnjega mladiča: 8kg stane cca 21,8€. Pa povej če se splača klicat krvosledca 30km?

Neverjetno! In to ti zapiše slovenski lovec, ki prisega na določila etičnega kodeksa. S takimi slovensko lovstvo res nima bodočnosti. Puška na ramenu in kalkulator v žepu je torej nova podoba slovenskega lovca.

black
25. August 2012, 08:28
Sraka prav imaš. Sam veš, da smo vedno iskali zastonj za flašo pira in to je to. Ampak, ko na iskanjih izgubiš pse, so raztrgani ali celo invalidi in nazadnje nosiš tudi svojo glavo naprodaj, da o drugih stroških ne govorim, se vprašaš, zakaj?
Vseeno te goni notranja vest, da rešiš divjad pred trpljenjem, vendar stroške, katere sem imel z iskanjem se pa najbrž bi mi morali poplačati, mar ne?
Za tiste, ki imajo deset iskanj letno je to vse zamerljivo, kaj pa ko jih imaš 80?
Ko pride do poškodbe psa, skoraj nikjer ti ne ponudijo poplačilo veterinarskih uslug, rečejo, kaj si pa imel preostrega psa!
Dragi moji temu je treba narediti konec.Poznam kolega iskalca, ki vsakemu pove, da zahteva 50 eur, vendar garantira, če je divjad le dobro zadeta, da jo bo našel. zaradi tega nima nič manj iskanj, celo še več. Kvaliteta se plača.
Šalabajzerji ki jih je večina, pa komaj čakajo, da gredo na sled.Ponavadi je ta divjad za vedno izgubljena in nikome ništa. Ja premalo je zadeta je odgovor!
Večina pisunov, ki so se pojavili v tej debati, še psa niso imeli ali pa imajo doma čohavčka in sploh ne vedo kaj pomeni imeti psa krvosledca.
Še enkrat bom zapisal, da ne rabimo kvantitete ampak kvaliteto krvosledev, pa da ne bo kdo mislil, da sem na koga ljubosumen. Če imaš dobrega psa ali pse boš vedno iskal, ker ti zaupajo.
Itak, pa mislim, da bo moj prispevek o krvosledništvu v Lovcu objavljen v Sept.številki, pa si bodoči iskalci, kateri mi po ZS pošiljate sporočila, tam dobili odgovore.

Sraka
25. August 2012, 11:01
Res je kar si zapisal kolega Black. Vendar ni težava le v stroških iskanja in denarnih nadomestilih kot posledicah izkanj, temveč v našem lovsko etičnem odnosu do ranjene divjadi. Nikoli mi ni, ko sem dvignil puško, zadrhtela roka zaradi strahu, da bo padlo kaj kar ne bi smelo, temveč vedno le zaradi nekega notranjega strahu, da ne bo padlo v ognju in bo ranjeno ter v bolečinah nekje čakalo, da s pomočjo psa popravim kar sem zapacal.

Deset let sem iskal in nikoli nisem razmišljal o stroških, ki jih imam s to plemenito lovsko veščino, ker sem bil ob vsakem uspešnem iskanju notranje bogato poplačan.

Res pa je, da je vodnikom psov izšolanim za delo po krvni sledi potrebno priznati določene stroške in bi to moralo biti sistemsko rešeno in ne zvaljeno na račun nesrečnega lovca-uplenitelja, ki se mu pač strel zaradi različnih razlogov ni posrečil. Največji del lovcev ima do divjadi in strela, ki ga nanjo odda, zelo odgovoren odnos in to bi morali upoštevati v LD-jih ter v splošnih in finančnih aktih urediti financiranje iskanj. Tistim, ki pa se jim ponesrečeni streli prepogosto dogajajo, pa za določen čas prepoveadti lov na kakšno vrsto divjadi. In seveda tudi tistim, ki za iskanja sploh ne zaprosijo ter potem z raznimi štosi opravičujejo strel, ki so ga oddali in ni potem kaj za pokazat.

Zelo pa se strinjam tudi z vsemi tistimi, ki zagovarjajo ostre sankcije proti LD-jem, ki na leto uplenijo preko 100 ali celo 200 in še več visoke divjadi in imajo le eno ali pa nič iskanj. Nekoč bo nekomu dovolj odgovornemu nekje prekipelo in bo sprožil sistem preverjanja teh LD-jev. Skrajni čas bi že bil, da se to tudi dogodi. Upam, da tudi kdo s pristojnega ministrstva kdaj pogleda na ta forum in mu bo končno že kapnilo, da je na tem področju nujno potrebno nekaj storiti. Če v lovski organizaciji sami nismo sposobni narediti reda, pa naj ga končno že naredi kdo drug, ki je za to pristojen in tudi odgovoren.

Menda slovenski lovci ne bomo pristajali več na to, da se iz moralnih, etičnih in častnih lovcev počasi, po zaslugi neke neodgovorne manjšine v naših vrstah, spreminjamo v navadne klavce, ki najprej pomislijo na to koliko bo kaj stalo in ne na to, da ranjeni divjadi kar najhitreje skrajšajo muke in trpljenje.

pranger
25. August 2012, 12:08
Res je kar si zapisal kolega Black. Vendar ni težava le v stroških iskanja in denarnih nadomestilih kot posledicah izkanj, temveč v našem lovsko etičnem odnosu do ranjene divjadi. Nikoli mi ni, ko sem dvignil puško, zadrhtela roka zaradi strahu, da bo padlo kaj kar ne bi smelo, temveč vedno le zaradi nekega notranjega strahu, da ne bo padlo v ognju in bo ranjeno ter v bolečinah nekje čakalo, da s pomočjo psa popravim kar sem zapacal.

Deset let sem iskal in nikoli nisem razmišljal o stroških, ki jih imam s to plemenito lovsko veščino, ker sem bil ob vsakem uspešnem iskanju notranje bogato poplačan.

Res pa je, da je vodnikom psov izšolanim za delo po krvni sledi potrebno priznati določene stroške in bi to moralo biti sistemsko rešeno in ne zvaljeno na račun nesrečnega lovca-uplenitelja, ki se mu pač strel zaradi različnih razlogov ni posrečil. Največji del lovcev ima do divjadi in strela, ki ga nanjo odda, zelo odgovoren odnos in to bi morali upoštevati v LD-jih ter v splošnih in finančnih aktih urediti financiranje iskanj. Tistim, ki pa se jim ponesrečeni streli prepogosto dogajajo, pa za določen čas prepoveadti lov na kakšno vrsto divjadi. In seveda tudi tistim, ki za iskanja sploh ne zaprosijo ter potem z raznimi štosi opravičujejo strel, ki so ga oddali in ni potem kaj za pokazat.

Zelo pa se strinjam tudi z vsemi tistimi, ki zagovarjajo ostre sankcije proti LD-jem, ki na leto uplenijo preko 100 ali celo 200 in še več visoke divjadi in imajo le eno ali pa nič iskanj. Nekoč bo nekomu dovolj odgovornemu nekje prekipelo in bo sprožil sistem preverjanja teh LD-jev. Skrajni čas bi že bil, da se to tudi dogodi. Upam, da tudi kdo s pristojnega ministrstva kdaj pogleda na ta forum in mu bo končno že kapnilo, da je na tem področju nujno potrebno nekaj storiti. Če v lovski organizaciji sami nismo sposobni narediti reda, pa naj ga končno že naredi kdo drug, ki je za to pristojen in tudi odgovoren.

Menda slovenski lovci ne bomo pristajali več na to, da se iz moralnih, etičnih in častnih lovcev počasi, po zaslugi neke neodgovorne manjšine v naših vrstah, spreminjamo v navadne klavce, ki najprej pomislijo na to koliko bo kaj stalo in ne na to, da ranjeni divjadi kar najhitreje skrajšajo muke in trpljenje.

Ni kaj za dodati!BighandBighandBighand

jež
25. August 2012, 13:20
Ni kaj za dodati!BighandBighandBighand

A seveda je!

Že več kot desetletje se situacija ni prav nič spremenila (razen administrativnih zadev, ki so kakor mnogo ostalih sama sebi namen), četudi jokamo in stokamo kako nas vse boli, v to smer ne storimo nič pametnega, oz. koristnega (saj to bi vendar radi, mar ne?)! Garniture ali posamezniki se menjajo, obljubljajo "svega i svačega", se gredo raznih revolucij (na vseh, ne samo na tem področju), se trkajo po prsih in kitijo z medaljami, mi siromaki na forumu pa jamramo (z mano vred!), kako je vse u p...i.
Hočem povedat, da so to že stare zadeve, da nismo zmislili nič novega, in da ste eni celo na položajih, ko bi stvari vendarle že morali urediti. Pa nič!
Nekdo bi rekel, da mlatimo prazno slamo (sploh pa nekateri, pa naj mi oprosti nekdo ali pa nekateri ali me pa ubijte), nismo v stanju uredit zadev na tem, kakor tudi ne na drugih področjih, ker nimamo jajc ali pa se obnašamo kot nedonošenčki!!!
Me prav zanima , kako se bo Black soočil z težavami, koliko časa bo zdržal, kaj mu bo uspelo in koliko polen bo dobil pod noge. Če boš rabil pomoč (od enega siromaka), pa povej. Bova dva razočarana (da ne boš sam). Pa naj ti bo to samo v vzpodbudo. Želim ti vse naj.

Sraka,
zanima me zakaj(?) je v tolikih družinah takšno stanje? To da je, vemo že dolgo časa, že iz časa prejšnje vlade (krvosledniške). Pa vendar je že čas, da bi nekdo nekaj uredil ne samo obljubil. Mar ne?

pranger
25. August 2012, 14:28
A seveda je!

Že več kot desetletje se situacija ni prav nič spremenila (razen administrativnih zadev, ki so kakor mnogo ostalih sama sebi namen), četudi jokamo in stokamo kako nas vse boli, v to smer ne storimo nič pametnega, oz. koristnega (saj to bi vendar radi, mar ne?)! Garniture ali posamezniki se menjajo, obljubljajo "svega i svačega", se gredo raznih revolucij (na vseh, ne samo na tem področju), se trkajo po prsih in kitijo z medaljami, mi siromaki na forumu pa jamramo (z mano vred!), kako je vse u p...i.
Hočem povedat, da so to že stare zadeve, da nismo zmislili nič novega, in da ste eni celo na položajih, ko bi stvari vendarle že morali urediti. Pa nič!
Nekdo bi rekel, da mlatimo prazno slamo (sploh pa nekateri, pa naj mi oprosti nekdo ali pa nekateri ali me pa ubijte), nismo v stanju uredit zadev na tem, kakor tudi ne na drugih področjih, ker nimamo jajc ali pa se obnašamo kot nedonošenčki!!!
Me prav zanima , kako se bo Black soočil z težavami, koliko časa bo zdržal, kaj mu bo uspelo in koliko polen bo dobil pod noge. Če boš rabil pomoč (od enega siromaka), pa povej. Bova dva razočarana (da ne boš sam). Pa naj ti bo to samo v vzpodbudo. Želim ti vse naj.

Sraka,
zanima me zakaj(?) je v tolikih družinah takšno stanje? To da je, vemo že dolgo časa, že iz časa prejšnje vlade (krvosledniške). Pa vendar je že čas, da bi nekdo nekaj uredil ne samo obljubil. Mar ne?

Jaz nisem na kakšnem položaju tako, da imam enak vpliv na sporejemanje Pravilnika o uporabi lovskih psov v lovišču in drugih aktov, kot ti. Ve se kdo je odgovoren za lovsko kinologijo v Sloveniji, to je komisija pri LZS, naloge VK za krvosledce pri KZS, so pa tudi znane.
Po mojem mnenju je krvosledništvo dobro urejeno. Žal, kot pri vsaki stvari v našem lovstvu in kinologiji (tudi v Sloveniji), je problem v podrobnostih - predvsem v izvajanju zapisanega, dogovorjenega itd.
Na podlagi ZDLov1 je sprejet Pravilnik o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena s protipravnim lovom, kjer so v 6. členu jasno zapisane naloge upravljavca lovišča. Skozi razpravo smo ugotovili, da jih je kar nekaj, ki ne poznajo tega določila, ali pa ga gledajo skozi prizmo stroškov. Se ne splača, upoštevati tega člena. Za tiste brez etike in morale morda ne, mislim, pa da bi morali biti v lovstvu višje vrednote od cene, ki jo je morda (kot smo lahko prebrali, veliko se še vedno išče brez plačila) potrebno plačati.
V enem prispevko sem prebral, da je veliko šalabajzerjev med vodniki krvosledcev. Morda res, ampak vsi tisti, ki iščejo po krvni sledi, bi morali imeti opravljen UP po krvni sledi. To je začetek abecede, kot bi rekel Alojz1, izkušnje si nabira vodnik na terenu z iskanjem. Več iskanj, več izkušenj, več najdene ranje divjadi, zato bi kar pritrdil Sršenu, da je potrebna tudi kvantiteta, iz katere se bo izkristalizirala kvaliteta. Kot je zapisal Black, ko uporabniki ugotovijo kvaliteto in se na podlagi svojih prepričanj odločajo, koga pokličejo, so običajno tudi z iskanjem zadovoljeni.
Kot sem zapisal, narmativna ureditev krvosledništva je dobra, morda bi lahko bila boljša, vendar tudi na podlagi tega, ne bi smel v lovišču ostati noben strel na parklasto divjad nepregledan - kontroliran.
Problem je v podrobnostih - v izvajanju v LD oz. nas samih lovcih, ki iz različnih razlogov ne javljajo strelov, ali pa celo v LD s tihim pristankom ali celo dovolenjem tolerirajo takšno početje. Res je, da s tem, ko divjad ni obležala na mestu, nastanejo problemi. Vsak, ko gre na lov, mora že v naprej pomisliti, da se mu lahko zgodi, da bo rabil pomoč krvosledca in da bo za iskanje potreboval čas. Če nima časa, če nima primerne puške in podobnih razlogov, je bolje, da se ne odloča za strel. Naj samo opazuje, ko pa se odloči za strel, pa se bi moral vsak zavedati, kaj mora storiti, če divjad ne pade v ognju. Ne vem kakšno korist je lovec naredil za lovsko družino, če je streljal po divjadi, katera ni padla v ognju in je nato po več dnevih v mukah poginila v gozdu?
Naslednji problem krvosledništva je vračilo stroškov vodnikom. Iskanje ni samo spustiti psa na sled, ampak so zraven še drugi stroški, kot je napisal black (veterinarske storitve, hrana, prevoz do iskanja, nabava psa, itd). Pred leti je UO LZS še sprejel sklep, katere stroške se povrne vodniku krvosledca. Sklep je bil objavljen v Lovcu, mislim, da nekaj let za povrstjo, z menjavo v LZS in tudi VK za krvosledce, pa se je to opustilo, čeprav sta bili Komisija za lovsko kinologijo pri LZS in VK za krvosledce na to opozorjeni. Mislim, da bi se morali vsi strinjati s tem, da je potrebno vodnikom krvosledcev povrniti stroške iskanja. Moti že to, da so za ureditev tega področja tudi v UO LZS, čeprav vemo, da se vsem članom organov LZS vračajo stroški uzdeležbe na sestankih inm zastopanja LZS. Upam, da bo v Pravilnik o uporabi lovskih psov v lovišču zapisano, katere minimalne stroške je potrebno povrniti vodniku krvosledca za iskanje oz. kontrolni pregled nastrela.

black
25. August 2012, 14:35
Bravo Pranger vse si povedal, ni kaj dodati!Bighand

jež
25. August 2012, 15:59
Oprosti Pranger, nisem vedel da si tako pameten :icon_eek:.
Pa spet si nekaj novega napisal :icon_lol:.
A ne meljete (mo) to že tri dni (vsaj, če ne že ne vem koliko let)?

Zdaj pa resno,
dobro si to zapisal, a žal nič novega!
Nihče ni rekel, da si ti na kakšnem položaju in nihče ni rekel, da imaš ti kaj s tem in nihče ni zapisal, da moraš ti kaj spremeniti.
Ti si napisal, da ni kaj dodati, jaz pa da je. To je vse, kar je v povezavi s tabo in se ne rabiš nič zagovarjat.
Da se pa z Blackovim razmišljanjem strinjaš, je pa čisto v redu. Saj se v določeni meri tudi jaz, pa kaj :icon_rolleyes:?
Rajši preberi, kaj sem napisal, če mi že moraš (pa ravno ti, ko nimaš nič s tem) kaj argumentirat.

pranger
25. August 2012, 19:44
A seveda je!

pranger je objavil: Pokaži objave
Ni kaj za dodati!


Hočem povedat, da so to že stare zadeve, da nismo zmislili nič novega, in da ste eni celo na položajih, ko bi stvari vendarle že morali urediti.


Ker si me citiral in potem napisal, kar je odebeljeno, sem razumel, da si mene mislil!:icon_redface:

Pri jagrih vsak vidi problem s svojimi očmi in ga argumentira in zagovarja kakor ga vidi. Pri reševanju problema pa nihče ne bi popustil (niti za cm, kot rečemo), zato smo kar pri veliko problemih v LD, LZS in kinologiji na "različnih bregovih". Sprašujem se zakaj, ali morda samo zaradi tega, da problema/ov ne bi rešili?

main757
25. August 2012, 19:50
[QUOTE=main757;87041]

Ti bom izračunal za srnjega mladiča: 8kg stane cca 21,8€. Pa povej če se splača klicat krvosledca 30km?

Neverjetno! In to ti zapiše slovenski lovec, ki prisega na določila etičnega kodeksa. S takimi slovensko lovstvo res nima bodočnosti. Puška na ramenu in kalkulator v žepu je torej nova podoba slovenskega lovca.

Beri Sraka, jaz sem samo napisal, kaj je možen vzrok da ostaja cca. 3800 zastreljene srnjadi v lovišču. In to da se ne splača se dogaja po mnogih družinah. Pa kazen gor ali dol. Imaš dovolj etike?

Problem je v tem da bodo nasprotniki lova kmalu ugotovili koliko srnjadi zastreljene ostane v lovišču.
To pa je problem, ki nas lahko stane glave.
Pa ne mi sedaj napisati, da jaz slabo streljam in da moja srnjad ostaja zastreljena.

RAUBŠIC
25. August 2012, 20:03
[QUOTE=Sraka;87057]

Beri Sraka, jaz sem samo napisal, kaj je možen vzrok da ostaja cca. 3800 zastreljene srnjadi v lovišču. In to da se ne splača se dogaja po mnogih družinah. Pa kazen gor ali dol. Imaš dovolj etike?

Problem je v tem da bodo nasprotniki lova kmalu ugotovili koliko srnjadi zastreljene ostane v lovišču.
To pa je problem, ki nas lahko stane glave.
Pa ne mi sedaj napisati, da jaz slabo streljam in da moja srnjad ostaja zastreljena.

BighandBighandBighand To marajo spoznati tisti upravljavi lovišča (LD), ki ne izvajajo predpisov s tega področja. Morda bi bil čas, da kakšna LD iz takšnega ali podobnega razloga izgubi koncesijo. Potem pa bo vik v lovskih vrstah in solidarnost.:limona::limona::limona:

black
25. August 2012, 20:26
Strinjam se z raubsicem.Samo eni LD je treba vzeti koncesijo,pa boste videli,koliko bo vec iskanj.LD katere imajo odstrel 200 kom in 1 ali nobeno iskanje,se bi hitro lahko naslo.in ukrepalo!
Vendar nima nobeden interesa,vsaj tisti ne,kateri so za to placani.
Vidra ima popolnoma prav, samo prevec je takih,ki ne bi smeli nikoli postati lovci.

springer
30. August 2012, 15:42
Ali ima kdo kaj iskušenj s krvnim koncentratom?http://www.waidwerk.de/de/WAIDWERK-Fahrtenschwei-konzentrat-7014066.html

mprimoz
4. September 2012, 15:24
Itak, pa mislim, da bo moj prispevek o krvosledništvu v Lovcu objavljen v Sept.številki, pa si bodoči iskalci, kateri mi po ZS pošiljate sporočila, tam dobili odgovore.

No, ali ste si prebrali blackov prispevek v Lovcu in kakšno je vaše mnenje?

Jaz se strinjam s trditvami, da:
- bi moral VSAK vodnik krvosledca v primeru ugotovitve dejstva, da je divjad ranjena (kri) in je na sledi s svojim psom neuspešen, nujno vsaj predlagati upravljavcu lovišča, ali celo sam poklicati drugega izkušenega vodnika z izkušenim psom na naravnih KS,
- bi UP po umetni KS morale potekati po sistemu kot poteka državna tekma po umetni KS (brez spremljave sodnika),
- bi bilo pri psih potrebno opraviti preizkus primerne ostrosti na divjadi in sledoglasnosti

Menim, da zgoraj našteti pogoji ne bi bili pretrd oreh za nekoga, ki ima vsaj malce talenta in dovolj volje po učenju. Hkrati pa bi se z uveljavitvijo takšnih pogojev zadostno izboljšala kvaliteta in odstotek uspešnosti v krvosledništvu.

jež
4. September 2012, 15:42
No, ali ste si prebrali blackov prispevek v Lovcu in kakšno je vaše mnenje?

Jaz se strinjam s trditvami, da:
- bi moral VSAK vodnik krvosledca v primeru ugotovitve dejstva, da je divjad ranjena (kri) in je na sledi s svojim psom neuspešen, nujno vsaj predlagati upravljavcu lovišča, ali celo sam poklicati drugega izkušenega vodnika z izkušenim psom na naravnih KS,
- bi UP po umetni KS morale potekati po sistemu kot poteka državna tekma po umetni KS (brez spremljave sodnika),
- bi bilo pri psih potrebno opraviti preizkus primerne ostrosti na divjadi in sledoglasnosti

Menim, da zgoraj našteti pogoji ne bi bili pretrd oreh za nekoga, ki ima vsaj malce talenta in dovolj volje po učenju. Hkrati pa bi se z uveljavitvijo takšnih pogojev zadostno izboljšala kvaliteta in odstotek uspešnosti v krvosledništvu.

Tudi jaz se strinjam s tem.

Sraka
4. September 2012, 17:10
Citat:
mprimoz je objavil:

- bi UP po umetni KS morale potekati po sistemu kot poteka državna tekma po umetni KS (brez spremljave sodnika),
- bi bilo pri psih potrebno opraviti preizkus primerne ostrosti na divjadi in sledoglasnosti
____________

Pozdravljen kolega!

Lahko gornji trditvi malo bolj podrobno pojasniš?

Koga in zakaj moti prisotnost sodnika?

Kakšna je korist od popadljivega in lahko v določenih pimerih tudi nevarnega psa pri mrtvi divjadi? Pred kom naj pes čuva najdeno mrtvo divjad?

Zahvaljujem se ti za razlago in za porabljen čas.
lep pozdrav!

alojz1
4. September 2012, 18:03
1 bi moral VSAK vodnik krvosledca v primeru ugotovitve dejstva, da je divjad ranjena (kri) in je na sledi s svojim psom neuspešen, nujno vsaj predlagati upravljavcu lovišča, ali celo sam poklicati drugega izkušenega vodnika z izkušenim psom na naravnih KS,
2 bi UP po umetni KS morale potekati po sistemu kot poteka državna tekma po umetni KS (brez spremljave sodnika),
3 bi bilo pri psih potrebno opraviti preizkus primerne ostrosti na divjadi in sledoglasnosti

Z prvo točko se v celoti strinjam. Jaz vsakemu povem, da naj pokliče še drugega (če ni najdeno). V primeru uspešnosti pa plačam jaz stroške.
Druga in tretja točka pa sta stvar pravilnika.
Mi smo člani mednarodnega združenja barvarjev. Standarde predpisuje Nemčija. Pred učlanitvijo so naš pravilnik podrobno pregledali, če je usklajen z njihovimi normativi. Pravilnik je bil pohvaljen.
Nobena članica nima UP urejene tako, kot je zgoraj predlagano. So le manjše razlike med državami.
Čisto osebno pa tudi jaz podpiram predlog. Bi se izognili mnogim nesoglasjem med vodniki in sodniki.

muzikant
4. September 2012, 20:11
Citat:
mprimoz je objavil:

- bi UP po umetni KS morale potekati po sistemu kot poteka državna tekma po umetni KS (brez spremljave sodnika),
- bi bilo pri psih potrebno opraviti preizkus primerne ostrosti na divjadi in sledoglasnosti
____________

Pozdravljen kolega!

Lahko gornji trditvi malo bolj podrobno pojasniš?

Koga in zakaj moti prisotnost sodnika?

Ne moti, ampak bi izključili ti svobodno sodniško prepričanje, ki ga sodniki uveljavljajo v obliki poprav na sledi, zaradi konflikta interesov sodnik/vzreditelj .
V isti osebi.:icon_wink:

alojz1
4. September 2012, 20:26
zaradi konflikta interesov sodnik/vzreditelj .
V isti osebi.:icon_wink:
Mislim, da sodnik ne sme soditi psov svoje vzreje.

muzikant
4. September 2012, 20:50
Drugega oceni slabše, pa so njegovi bolj iskani. No Alojz saj veš o čem govorim.

alojz1
4. September 2012, 21:48
Če meriš na rivalstvo med njimi in nagajanje, mi je malo znano.
Ampak ti si napisal sodnik/vzreditelj .
V isti osebi.

jež
4. September 2012, 22:43
Citat:
mprimoz je objavil:

- bi UP po umetni KS morale potekati po sistemu kot poteka državna tekma po umetni KS (brez spremljave sodnika),
- bi bilo pri psih potrebno opraviti preizkus primerne ostrosti na divjadi in sledoglasnosti
____________

Pozdravljen kolega!

Lahko gornji trditvi malo bolj podrobno pojasniš?

Koga in zakaj moti prisotnost sodnika?

Kakšna je korist od popadljivega in lahko v določenih pimerih tudi nevarnega psa pri mrtvi divjadi? Pred kom naj pes čuva najdeno mrtvo divjad?

Zahvaljujem se ti za razlago in za porabljen čas.
lep pozdrav!


Tudi mene zanima, koga bi lahko motil sodnik na UP?
Če bi prišlo do tega, da bi uvedli izkušenega spremljevalca ( hmm, kdo bo ocenil, kdo je izkušen in kdo ne ali bi mogoče lahko tudi rekli, kdo je bolj ali kdo je manj izkušen :icon_confused:) na Naravni Krvni Sledi (kot je pisal Dejan v lovcu, oz. si želi da bi bilo tako), potem je po moje čisto brez potrebe spreminjati obstoječ sistem preizkušnje na Umetni krvni sledi!

Glede ostrosti pa ni nihče zapisal, za čuvanje mrtve divjadi, ampak je Dejan mislil (in napisal) ostrost na divjad. To bi pomenilo nekako tako, kot je bilo včasih ostrost na roparice. To bi pa imelo velik smisel, če nam je vsem poznano dejstvo, da predvsem Bavarci (pa tudi Hanoveranci) te potrebne vrline v veliko primerih nimajo. Pa da se ne bi prehitro delali norca, v igri za to "medaljo" so tudi psi drugih pasem (ne bom jih našteval, ker se nočem zamerit vodnikom, ahhh, saj zdaj pa to tako že veste :icon_eek:).

O sledoglasnosti tudi ne bi preveč razpravljal (vem Sraka, tebe ni to zmotilo, pa vseeno, da omenim, ko že pišem), ker imamo malo morje psov, ki zaradi določenih ahm, težav ne opravijo preizkusa naravnih zasnov za določeno pasmo, za krvno sled bodo pa dobri, mar ne?

Še enkrat naj ponovim, da tu ni nič osebnega proti tebi Sraka (pa saj razumeš, kaj pa nalagam).

mprimoz
5. September 2012, 07:55
Če bi prišlo do tega, da bi uvedli izkušenega spremljevalca ( hmm, kdo bo ocenil, kdo je izkušen in kdo ne ali bi mogoče lahko tudi rekli, kdo je bolj ali kdo je manj izkušen :icon_confused:) na Naravni Krvni Sledi (kot je pisal Dejan v lovcu, oz. si želi da bi bilo tako), potem je po moje čisto brez potrebe spreminjati obstoječ sistem preizkušnje na Umetni krvni sledi!

Se strinjam.
Po drugi strani pa, zakaj bi potencialni krvosledniški tandem preverjali dvakrat (umetna/naravna KS) in podvojevali stroške. Kaj, če bi preizkušnje opravljali samo na naravnih KS?
V primeru neuspeha na takšni preizkušnji se pokliče izkušen krvosledniški tandem.:icon_redface:

black
5. September 2012, 08:53
Z prvo točko se v celoti strinjam. Jaz vsakemu povem, da naj pokliče še drugega (če ni najdeno). V primeru uspešnosti pa plačam jaz stroške.
Druga in tretja točka pa sta stvar pravilnika.
Mi smo člani mednarodnega združenja barvarjev. Standarde predpisuje Nemčija. Pred učlanitvijo so naš pravilnik podrobno pregledali, če je usklajen z njihovimi normativi. Pravilnik je bil pohvaljen.
Nobena članica nima UP urejene tako, kot je zgoraj predlagano. So le manjše razlike med državami.
Čisto osebno pa tudi jaz podpiram predlog. Bi se izognili mnogim nesoglasjem med vodniki in sodniki.
Pozabljaš, da naj bi bil pravilnik narejen za VSE PASME LOVSKIH PSOV in ne le za barvarje!
Potrebno bo narediti nov pravilnik za vse pasme psov in ga zaostriti, za iskanje v naravi, oziroma, ga približati kot je delo naravnem KS. Za barvarje pa lahko ostane takšen kot je (za vzrejo). Delo brez sodnika je primeren, zaradi, tega, ker morata pes in vodnik sama pridet do divjadi.
Ostrost je pomembna pri divjadi in nikakor ne na ljudi!

andrej50
5. September 2012, 09:59
Popolnoma se strinjam z Dejanom, zlasti pri delu psa brez sodnika. Saj vendar svojih lovskih psov ne šolamo zato, da bodo hodili po tekmah, ampak zato, da nam bodo poiskali (ne iskali) obstreljeno divjad. Če se postavim v vlogo lovca, ki je obstrelil kos divjadi, mi je popolnoma vseeno na kakšen način krvosledec divjad išče, važno je da jo v čim krajšem možnem času najde. Tudi na UP po mojem sploh ni pomembno na kakšen način pes in vodnik iščeta, važen je končni rezultat, zato je prisotnost sodnika med iskanjem nepomembna, lahko pa tudi za psa in vodnika včasih tudi moteča. Je pa sodnik zelo pomemben, pri polaganju sleda, saj mora položiti sled, ki naj bi bil čimbolj podoben naravnemu.
Na UP bi morali sodelovati le psi kateri so predhodno že popolnoma izšolani, zato bi morala sled samostojno, brez vsake pomoči, izdelati le pes in njegov vodnik, če pa tega nista sposobna, pač nista usposobljena za iskanje obstreljene divjadi.
To je moj osebni pogled na krvosledništvo, zato me vodniki " tekmovalci " lahko mirno skritizirate.

andrej50
5. September 2012, 10:16
Še nekaj sem pozabil reči glede ostrosti.
Veliko vodnikov lovskih psov sploh ne ve kaj ta beseda pomeni. Če je pes "oster" na človeka, se to imenuje popadljivost, ne pa ostrost, zato se na UP več ne ocenjuje "čuvanje plena", temveč strpnost do ljudi.

jež
5. September 2012, 10:47
Primož, že v začetku bi moral poklicati preizkušenega psa z vodnikom na naravni krvni sledi, če neizkušenemu ne gre, ga popravi strokovnjak :icon_wink:.

Kolikor vidim, bi bilo potrebno v pravilniku spremeniti samo dve stvari:
1. Na samostojno naravno KS sme le vodnik, z preizkušenim psom po Naravni KS;
2. Pse in vodnike, ki bi bili sposobni samostojno iskati, bi potrdila ........ komisija (ki mora korektno odločiti, kdo je zrel za to nalogo in kdo ne, ne pa tako kot sedaj ali pa tudi :icon_redface:), po predhodnem opravljenem delu na naravni krvni sledi v kombinaciji z že preizkušenim krvosledniškim parom (kdo bo pa njega potrdil ?) in
3. Pes za iskanje po naravni krvni sledi mora pokazati primerno ostrost na divjadi kot je Divji prašič (in se lahko preizkusi tudi v primerni obori) ali se ga preizkusi v naravi. Srnjad mora brezpogojno podreti, Jelenjad in prašiča pa napadati in oblajevati do prihoda vodnika (ki po prihodu napravi fotografijo ali video posnetek :icon_lol:), ki nato (jasno) odda usmrtilni strel (ne psu!).
Napisal sem, da bi bilo potrebno spremeniti dve stvari, naštel sem pa tri (ste opazili ?). Pa nič zato! Največja težava pri vsem tem je, kako izbrati neodvisno in nepristransko komisijo?!

Black, preizkus na Umetni krvni sledi brez sodnika, kot delovna preizkušnja za samostojno iskanje v naravi (po moje) ne pride v poštev, ker bi se izvajali spet kakšni čudni manevri in bi bil spet križ.

Kaj je primerna ostrost in kaj ne, je spet predmet dolge razprave. Upam, da bo skrbno izbrana strokovna komisija ocenila, kdo lahko išče v naravi in kdo mora zraven obvezno uporabljati tudi drugega (ali tretjega) psa (pa saj ga uporabljaš tudi ti Black, ali pač ne?), kar je v primeru iskanja D. prašiča, Jelena ali Medveda tudi smiselno.

Tudi sam se strinjam, da se napravi nekaj v tej smeri, vendar ostaja še vedno vprašanje, kaj narediti z psi (in vodniki), ki odlično izdelujejo sled, vendar pes nima zadostne mere ostrosti? Eni pri tem uporabljajo še drugega ostrega (upam da) psa, eni pač ne (velika napaka!). Pri barvarjih je to tako ali tako smiselno, ker bi bila neumnost tako dobrega psa izgubiti zaradi enega prašiča ali jelena ali... (tako je nekdo napisal, že dolgo tega :icon_study:). Pa to vse skupaj se mi zdi, da sem že nekje slišal in diskutiral in..., pa nič!

A bo dost' za enkrat?

mprimoz
5. September 2012, 11:54
Primož, že v začetku bi moral poklicati preizkušenega psa z vodnikom na naravni krvni sledi, če neizkušenemu ne gre, ga popravi strokovnjak :icon_wink:.

Imaš prav.:icon_wink:

pranger
6. September 2012, 14:07
Napisal sem, da bi bilo potrebno spremeniti dve stvari, naštel sem pa tri (ste opazili ?). Pa nič zato! Največja težava pri vsem tem je, kako izbrati neodvisno in nepristransko komisijo?!

Največja težava je, da nekateri že "sumijo" v svoja dejanja, ne da bi zaupali drugim!:limona::limona::limona:

mprimoz
23. September 2012, 22:42
Pa naj še kdo reče, da gonič ni sposoben izdelati več kot 12 ur staro KS.:icon_wink:
Tale prašič je bil izsleden petintrideset ur in pol po strelu. Imel je oplazno rano na trebuhu in prestreljeno zadnjo levo nogo nad kolenom. Naj ne pozabim omeniti, da je sled vodila čez aktivno rukališče, v bližini njega pa je ležal "odišavljen" jelen. Vendar se psička ni pustila niti za trenutek zmotiti in izdelala štiri kilometre dolgo sled za čisto desetko.BighandBighand

jež
23. September 2012, 23:05
Še eden Bighand. LB!

Ganges
24. September 2012, 06:05
Čestitke na uspehu! Imam pa eno drugo vprašanje... Kje pa ima ta pes na dnu slike rep? A je le slika tako čudna, da ni videti niti najmanjšega štrnclja?

lp

mprimoz
24. September 2012, 07:41
Čestitke na uspehu! Imam pa eno drugo vprašanje... Kje pa ima ta pes na dnu slike rep? A je le slika tako čudna, da ni videti niti najmanjšega štrnclja?

lp

Ganges, psička ima rep le moj mobitel ga ni uspel ujeti, ko je izkazovala veselje ob plenu.:icon_wink:
Pravzaprav sta to posavski gonički mojega prijatelja. Ko sem mu ob uspešno zaključenem iskanju izrekel čestitke, mi je priznal, da je še sam presenečen nad delom svoje psičke. Bighand

MLikar
2. November 2012, 14:33
Juhuhuuuuuuu, :limona::limona::limona:tako nekako je odmevalo po Grmadi, ko me je Perun pripeljal do dvoletne kozice.
To je bila prva res tista prava preizkušnja, ko nisva na začetku vedela prav nič v kaj se spuščava. "Ta najbolj žleht graben" kar ga imamo je lokacijo označil stari lovski tovariš.
Na nastrelu le nekaj malega dlake, po pripovedovanju strelca sklepanje da gre za strel v predel črevesja. Nikjer po sledi ni pes pokazal nobene krvi ipd. Seveda, krogla je ostala v zadnji nogi.
Brez derez ne bi šlo, k sreči sem jih vzel s seboj.
:limona::limona::limona: Vesel sem ko mlad radio. Sled izpeljana šolsko.
Slikano z mobitelom iz druge strani hudournega potoka, preden smo se sploh že kaj ukvarjali s kozo, zato leži kot je padla oz. kot jo je Perun malo premikal.
Srečni uplenitelj in Perun s plenom:

Breza
2. November 2012, 15:50
Hej, čestitke! Bighand

Viš, tole so trenutki, ki so nepozabni. Vredni vseh predhodno porabljenih ur, živcev, prehojenih kilometrov, na trnju strganih rokavov in hlač, odrgnin, opraskanin in kar je še takega. Tega ti nihče drug ne more ne dat na vzet. http://www.cosgan.de/images/midi/froehlich/b015.gif (http://www.cosgan.de/smilie.php)

MLikar
2. November 2012, 19:59
Hej, čestitke! Bighand
...
Tudi ti imaš zasluge da sva s Perunom v odnosu kot ga imava! :icon_lol:
Hvala ti!

Sraka
3. November 2012, 07:27
Tudi moje iskrene čestitke! Še vedno mi srce prav divje zaigra ob takšnih novičkah.

mprimoz
3. November 2012, 08:15
Čestitke Perunu in vodniku.Bighand
Led sta prebila, zdaj pa le pogumno naprej po poti krvosledništva.:icon_wink:

miš93
3. November 2012, 21:02
http://s5.mojalbum.com/1118175_17421781_20230634/jaga2/20230634.jpg

mprimoz
3. November 2012, 21:46
Čestitke tudi za izkušen tandem - miš93 in njegovo bavarko.Bighand

Sršen
12. November 2012, 16:11
V smislu pretekle debate in najnovejših krvoslednih modrovanj me zanima starostna struktura lovcev-krvosledcev. Če kdo ve, seveda.

LP

P.S.: Miš, koliko je stara tvoja psička?

miš93
13. November 2012, 19:33
P.S.: Miš, koliko je stara tvoja psička?

enajst+

Sršen
14. November 2012, 07:52
enajst+
Vsaka čast, lovski klobuk dol pred vama!Bighand

miš93
13. December 2012, 17:25
:icon_wink:

http://s5.mojalbum.com/1118175_17421781_20339122/jaga2/20339122.jpg

miš93
13. December 2012, 17:35
http://s5.mojalbum.com/1118175_17421781_20339124/jaga2/20339124.jpg

miš93
13. December 2012, 18:21
http://s5.mojalbum.com/1118175_17421781_20339123/jaga2/20339123.jpg

mprimoz
13. December 2012, 18:49
Miš93, kje pa je slika s plenom?:icon_wink:

miš93
13. December 2012, 19:14
čakaj da plen najdem :icon_lol:

http://s5.mojalbum.com/1118175_17421781_20339125/jaga2/20339125.jpg

miš93
13. December 2012, 20:07
http://s5.mojalbum.com/1118175_17421781_20339121/jaga2/20339121.jpg

ben1
13. December 2012, 22:44
Lovski blagor.Bighand

mprimoz
14. December 2012, 07:51
Miš93, v uspeh nisem niti najmanj dvomil.biggrin
Lovski blagor in čestitke psički.Bighand

Breza
14. December 2012, 14:59
Lovski blagor! biggrin

jež
15. December 2012, 09:37
Nice! Lb, Miš!

Prskač
15. December 2012, 19:39
Lovski blagor, super foto dokumentacija :icon_wink:!

miš93
15. December 2012, 22:38
Ej hvala fantje - prispevek je bil predvsem za popestritev - če nisi ravno slep bi sled izdelal brez problemov...mala malca. Je pa dejstvo da nesreča/sreča nikoli ne počiva - ravnokar sem nazaj iz iskanja 1+ koze, ki je skoraj pomenilo konec pravljice - ko je psica odletela čez 20m steno sem samo še mižal...

http://s5.mojalbum.com/1118175_17421781_20343606/jaga2/20343606.jpg

mprimoz
16. December 2012, 01:04
Lovski blagor in Bighand za srečen konec.:icon_wink:

miš93
30. January 2013, 21:14
1600m sledi

http://s5.mojalbum.com/1118175_17421781_20454236/jaga2/20454236.jpg

in zaključek

http://www.youtube.com/watch?v=gmtijV82jCY

jvpv
30. January 2013, 22:53
Pohvalno. Podoben zaključek smo imeli danes popoldne na pogonu. Enkrat so psi oblajavali in zadrževali ozimca zadetega v križ. V drugem primeru pa lanščaka ki je bil zadet v spodnji del prsnega koša. Lepa šola za že izkušene pse :limona:Bighand

Brakir
24. February 2013, 20:19
Ko je snega do okenske police se zapremo v delavnico in nastali so novi sledni čeveljci.

alojz1
24. February 2013, 21:14
O hudiča, sem mislil, da je nov model lovskih krpelj. :OK:

Brakir
24. February 2013, 21:30
alojz, krplje ne pridejo v poštev, za gibanje po snegu bi moral imeti dosti časa da skomponiram motorne sani. je pa v pripravi oz obnovi karabinka v kalibru 7,62X54r, sedaj ko je sneg onemogočil vse ostale podvige. bo pa namenjena iskanju po KS, če nama s psičko uspe opraviti preizkušnjo. :icon_wink:

detel
19. March 2013, 20:30
A ima kdo izkušnje z elektronskim detektorjem za iskanje streljane divjadi. Ponekod ga uporabljajo v kombinaciji s psom. Divjad, ki mora biti še topla zazna do 250 m daleč. Mislim, da je zadevca dobra za zvečer ali v gostem, seveda, če žival leži mrtva.

PROF.racoon
19. March 2013, 22:31
Misliš kakšen FLIR?

alojz1
20. March 2013, 09:16
A ima kdo izkušnje z elektronskim detektorjem za iskanje streljane divjadi. Ponekod ga uporabljajo v kombinaciji s psom. Divjad, ki mora biti še topla zazna do 250 m daleč. Mislim, da je zadevca dobra za zvečer ali v gostem, seveda, če žival leži mrtva.

1-zadeva služi za odkrivanje mladičev v travi pred košnjo
2-krvosledec , ki pride na primerno razdaljo sigurno ne potrebuje še detektorja
3-ranjena divjad se ne išče takoj po strelu
4-v gostem in razgibanem terenu ne deluje
5-ne loči mrtve od žive divjadi. Če je živa, jo dvigneš in potem so muke z iskanjem.
Ne razumem zakaj iščete neke protizakonite možnosti iskanja ranjene divjadi.
Izšolaj si psa, opravi preizkus pa ne bo problemov.

detel
20. March 2013, 09:29
Alojz a se bojiš, da boš izgubil posel? Uporabljajo jo v tujini, pri nas se še ne dobi a mislim, da se bo. Trgovci ne poznajo meja. Napisal sem za iskanje mrtve divjadi zvečer! Kako pa veš, da ne deluje v gostem. Če deluje policijski bo tudi ta. Kje piše, da je protizakonito?

alojz1
20. March 2013, 09:39
Alojz a se bojiš, da boš izgubil posel? Uporabljajo jo v tujini, pri nas se še ne dobi a mislim, da se bo. Trgovci ne poznajo meja. Napisal sem za iskanje mrtve divjadi zvečer! Kako pa veš, da ne deluje v gostem. Če deluje policijski bo tudi ta. Kje piše, da je protizakonito?

1- pri nas se kupi (za detekcijo mladičev pred košnjo).
2-drugič poudarjam, da ne loči mrtve od žive divjadi
3-(1) Upravljavec lovišča mora poskrbeti, da se po vsakem strelu na parkljasto divjad ali veliko zver, ki ni padla na mestu ali v vidnem polju strelca, opravi pravilen in temeljit kontrolni pregled nastrela. Pri tem se mora v vseh primerih uporabiti izšolanega in preizkušenega psa krvoslednika, v skladu s predpisi, ki urejajo področje kinologije.

detel
20. March 2013, 10:40
Vse to vem. Pogosto mi odskoči srnjad par deset metrov. Vem, da leži v bližini. Pri nas je teren močno poraščen. Pokličem prijatelja, da pride s psom (pa ne rečt, da bi moral priti zjutraj). Mogoče bi si s to tehniko pomagal. Razmišljam le v tej smeri in nič drugače.

Prej si omenil preizkušene krvosledce. Kot sam opažam je njih kakovost v SLO katastrofalna. Dokler bodo dali vsakemu, bo tako in s tem degradirali uspešne pse in vodnike.

alojz1
20. March 2013, 10:51
Kot sam opažam je njih kakovost v SLO katastrofalna.
Tako ocenjujejo tisti, ki imajo pse, so najboljši kinologi, vendar sami ne izšolajo psa za ta namen.
Imajo pa v glavi polno novih idej, v nahrbtniku sprej za odkrivanje krvi, toplotni indikator, UV svetilko za kri in nazadnje še svoj nos. Ko vse odpove pokličejo krvosledca in se norčujejo, ko pes v potacanem terenu ne najde prave sledi.

rikec
20. March 2013, 11:00
Tako ocenjujejo tisti, ki imajo pse, so najboljši kinologi, vendar sami ne izšolajo psa za ta namen.
Imajo pa v glavi polno novih idej, v nahrbtniku sprej za odkrivanje krvi, toplotni indikator, UV svetilko za kri in nazadnje še svoj nos. Ko vse odpove pokličejo krvosledca in se norčujejo, ko pes v potacanem terenu ne najde prave sledi.

Podpis! Bighand

pzaksek
20. March 2013, 11:17
malo izven teme. kje se da dobiti to napravo za odkrivanje divjadi in koliko to stane. Tisti kmetje ki imajo večje površine za kosit bi jim prav prišlo......

detel
20. March 2013, 11:47
Tako ocenjujejo tisti, ki imajo pse, so najboljši kinologi, vendar sami ne izšolajo psa za ta namen.
Imajo pa v glavi polno novih idej, v nahrbtniku sprej za odkrivanje krvi, toplotni indikator, UV svetilko za kri in nazadnje še svoj nos. Ko vse odpove pokličejo krvosledca in se norčujejo, ko pes v potacanem terenu ne najde prave sledi.

Sej ni letelo na tvoje pse. Drugih pa itak ne poznaš, ker iščeš s svojimi.

Iskalcev je preveč, dobrih pa premalo. Vsakdo nima časa, niti želje, niti znanja, da bi si izšolal psa. Zato pričakujemo od vas iskalcev kakovost. Vsak zavaljen prepeličar ali hanoverc ni sposoben iskati na 30 st., čeprav je jutro.

Bunny
20. March 2013, 19:36
Še vedno pravim, da nam "malce" zdrave pameti ne bi škodilo!! Pri vsaki stvari!biggrin

jvpv
12. April 2013, 09:59
Zanimivo branje in vse pohvale avtorju Bighand
http://www.forum-lov.org/obvestila-in-pravilniki/1237-analiza-krvne-sledi-lkd-celje

(odpri cel dokument na dnu strani)

CAR SUHOROBARSKI
12. April 2013, 13:53
še dobr da ni kdo prišel na idejo, da se išče sz helikopterjem.....Bighand

alojz1
12. April 2013, 13:56
še dobr da ni kdo prišel na idejo, da se išče sz helikopterjem.....Bighand
Dobra ideja. So prejšnji teden iskali pogrešano osebo pri nas z helikopterjem. Pa so hitro našli kar dve. Na drevesu.

mprimoz
12. April 2013, 15:27
Zanimivo branje in vse pohvale avtorju Bighand
http://www.forum-lov.org/obvestila-in-pravilniki/1237-analiza-krvne-sledi-lkd-celje

(odpri cel dokument na dnu strani)

Res pohvalno delo.
Sem se pa ponovno zgrozil nad spodnjimi številkami:
srnjak + lanščak = 147 iskanj
srna + mladica = 60 iskanj
:icon_mad:

Rusevec
14. April 2013, 03:46
No pa saj obstajajo tudi podatki za celo SLO, vendar pristojnim.... se ne zdi pomebno, da bi jih objavili ?????

Sraka
14. April 2013, 07:48
Res pohvalno delo.
Sem se pa ponovno zgrozil nad spodnjimi številkami:
srnjak + lanščak = 147 iskanj
srna + mladica = 60 iskanj
:icon_mad:

Imaš prav. Pa si potem še malo poglej po LD-jih in primerjaj število vsako lepo uplenjene visoke divjadi ter število iskanj. Niti kontrolnih iskanj ni, kaj šele, da bi morali iskati kakšen zastreljen komad.

Ti rezultati se zelo razlikujejo od vsakoletnega rezultata nastrela - preizkusa pušk. Tam tarče ne padajo ravno v ognju. Ne le z gospodarsko finančnega vidika, zemveč še veliko bolj z lovsko etičnega vidika, bi se tej okoliščini končno že moralo posvetiti veliko več pozornosti.

Podatek, ki ga navajaš se da primerjati tudi s podatkom o strukturi povožene divjadi. Srnjaki so, kot kažejo podatki, pravi debili, in se dajo povoziti, medtem, ko srne in mladiči zelo spoštujejo veljavne predpise o prehodu prometnih cest in se zavedajo nevarnosti, ki jim jim tam grozijo. Lovci boste morali organizirati preventivne tečaje iz prometne varnosti za srnjake.

Lep pozdrav!

main757
14. April 2013, 09:20
Srnjaki so, kot kažejo podatki, pravi debili, in se dajo povoziti, medtem, ko srne in mladiči zelo spoštujejo veljavne predpise o prehodu prometnih cest in se zavedajo nevarnosti, ki jim jim tam grozijo. Lovci boste morali organizirati preventivne tečaje iz prometne varnosti za srnjake.



Sraka, to kar pišeš ni res. Poglej si realizacijo LD Šenčur 2012. Vseh 29 srn 2+ se je vrglo pod avto.

teohafy
14. April 2013, 12:27
Res pohvalno delo.
Sem se pa ponovno zgrozil nad spodnjimi številkami:
srnjak + lanščak = 147 iskanj
srna + mladica = 60 iskanj
:icon_mad:

Imam razlago za opisano stanje, vsaj pri nas kar drži. Srnjaka in lanščaka streljajo tudi "nedeljski lovci", ki gredo na jago parkra na leto in ustrelijo le en do dva kosa letno in posledično je več nenatančnih strelov. Srne in mladiče pa streljamo tisti, ki na leto uplenimo več kosov in smo tudi boljši strelci...

Sraka
15. April 2013, 06:10
Sraka, to kar pišeš ni res. Poglej si realizacijo LD Šenčur 2012. Vseh 29 srn 2+ se je vrglo pod avto.

No pa je bilo le zapaženo. Seveda to vem in sem namerno narobe napisal, ker je problem že zelo star in prav ( humorno ) zanimiv. Nanj so pred leti opozorili celo že v inšpekciji.

Težava pa je tudi v tem, da se s takšnim namernim barantanjem s številkami prav nesrečno posega v samo struktura letnega odvzema srnjadi in tako lovci dokazujemo ( dokazujete ) načela, ki so prav nasprotna od tistih javno deklariranih ter seveda daleč vstran od vsakršne strokovnosti ter etičnosti.
V SV Sloveniji se je dogodilo, da v nekaterih loviščih skoraj nimajo več primernega srnjaka za lovske goste, čeprav denar nujno potrebujejo, skoraj bolj kot Sahara vode. S tem se jim je v zadnjih nekaj letih spremenila tudi struktura lovskih gostov in sedaj dobivajo goste, ki za mali denar streljajo pač skoraj vse kar pride pred puško, po načelu, da le ne stane veliko.

Hvala, da si bil pozoren in zaznal "napako", ki se mi je pripetila.
lep pozdrav!

urban
17. April 2013, 13:59
A je mogoče kdo iz posavja, ki se ukvarja s krvosledništvom, pripravljen oziroma ima čas in potrpljenje za uvajanje zelenca?

mprimoz
15. July 2013, 08:39
Da ne bo tema povsem zamrla...:icon_wink:
Prijatelj je bil ponovno uspešen s svojo posavsko goničko na krvni sledi lanščaka (jelenjad). Lanščak je bil zadet v stegno (nepoškodovane kosti), iskanje je potekalo zgodaj zjutraj, KS stara 10 ur. Prve in edine kaplje krvi na sledi najdene na ležišču oddaljenem en kilometer od nastrela. Psička je od omenjenega ležišča sledila še cca 800m, nakar je lanščak odskočil ispred nje. Sledila je gonja, psička ga je dokaj hitro ustavila in zadržala do vodnikovega oddanega strela.:hooray:

alojz1
21. July 2013, 21:32
Spet slaba izkušnja z kroglo SPCE
Že jutro se je začelo klavrno. Iskal sem srnjaka, ki ga je zvečer lovec streljal in je brez znakov zadetka ali krvi zbežal v težko dostopno reber. Zadet v mehko je bil zjutraj seveda neuporaben. Malo muhe, malo vamp in še lisice.
Ob 11 uri me kliče lovec iz oddaljene LD in pravi, da je pravkar streljal junico, ki ima za dlan veliko rano sredi trupa malo za plečetom. Že ura za lov v tej vročini je bila čudna. Počakam 3 ure in grem z psičko na nastrel. Do ležišča (700m) brez kaplje krvi. Na ležišču par kapljic suhe in nato še par kapljic sveže. Spustim psičko in požene junico najprej mimo strelca nato še 3m mimo spremljevalca. Oba vidita rano sredi trupa. Ko se pes vrne ga dam na povodec in počasi po sledi. 3,5km brez krvi. Tudi 100m po asfaltni cesti. Po petih urah sledenja najdem zopet kapljo in zaključim.
Lovec pravi, da je streljal bočno. Kako je možno, da krogla ni prebila pljuč? Z prestreljenimi pljuči nikakor ne more narediti te poti.
Ali se je krogla razletela na rebru ali pa je streljal od spredaj in je bil strel oplazni.
Lovec je tudi pojasnil, da ima 30 let stare naboje. Počilo je kot MK. Ampak to sem slišal že večkrat in imam o tem svoje mnenje.

patriot
21. July 2013, 21:51
Alojz, psička je oddelala svoje po najboljših močeh. Lepo je vedeti, da po naši deželici jagajo takšni dobri psi in seveda vodniki, ki so pripravljeni pomagat.
Lp in dober pogled ter čim manj iskanj.

detel
21. July 2013, 22:18
Kar se tiče poka imam tudi jaz eno izkušnjo. Pri "porivanju" naboja v cev pri repertirkah se včasih zgodi, da se krogla malo pomakne v tulec. Tak naboj ni več natančen, niti nima pravega poka in moči.
SPCE uporablja tudi moj prijatelj. Pri enem lanščaku (40 kg) je prebila rebra in na drugi strani pleče. Padel na mestu. Pri drugem je zadela v pleče in precej uničila hrbtenico a ni izstopila. Padel na mestu. Za ene je dobra, ker je poceni, drugi raje kupimo kaj dražjega...

detel
21. July 2013, 22:23
Alojz, lahko, da je bila tisto vhodna rana in strel v mehko .

alojz1
21. July 2013, 22:41
Bom kar vsem odgovoril.
Puška je bokarica in se krogla ne more potisniti v tulec.
Vhodne rane so samo luknjica. Ne more biti za dlan velika. Tudi, če bi krogla zavila v mehko bi šla skozi pljuča. Pa tudi z strelom v mehko nebi naredila takšne razdalje. Se psu po robu postavi.
Upam le, da rešim uganko če najdejo poginjeno košuto. Malo je upanja, da preživi. Vročina in zastrupitev delajo svoje.

rikec
22. July 2013, 08:39
Tudi sam sem pred leti, ko sem še uporabljal SPCE streljal po srnjaku gumbarju. Sicer res ni bil zadet idealno in ni šlo čez rebra, kjer bi se krogla odpirala, kar je seveda bila moja napaka pri slabo merjenem strelu. Gumbar ob strelu odskoči in ne nakaže posebej strela razen nekaj malega kot da bi se stresel... Tudi kolega, ki je bil zraven je bil prepričan, da sem zgrešil. Greva na nastrel, tam nič. Greva okoli še do mesta kjer je šel v gozd, tam pa je bil umazan list od vsebnosti črev (drek). Počakava 2,5 ure (bil je topel dan) in gremo s krvosledcem za njim. Po cca. 1 km ga najdemo ležati na tleh z glavo pokonci. Strel v mehko. Krogla kolikor je naredila luknjico noter je šla tudi ven. Na splošno sem s to kroglo glede krvnih sledi (kri po strelu) imel dobre izkušnje a na mestu ni kaj prida kosov padlo... sem jo zamenjal za Sierro in sedaj je ok, razen pri enem srnjaku, ki me je presenetil, ko je dobro zadet v rebra (za plečko) in že obležanjem v travi z dolgimi skoki še bežal kot da ni zadet. Očitno takrat krogla ni naredila kot bi morala...

mprimoz
22. July 2013, 12:52
Janez Pernat v svojih zapiskih opozarja, da je v krvosledništvu vsaj polovica primerov takih, ko sta gonja in ustavljanje nujno potrebna. Pri tem nam nič ne pomaga pes, ki nas brez napake vodi do obstreljene divjadi, če je premalo vztrajen in samozavesten, da bi le to ustavil in zadrževal do milostnega strela. V takih primerih je potrebno imeti poleg psa, ki je tega sposoben.

alojz1
22. July 2013, 13:11
Ja, močan argument. Meni ne gre v račun le rana.
In pri iskanju jelenjadi imam vedno zraven dva psa. Kako ujameta in držita ti lahko pove lovec tvoje sosednje LD.

Fuchs
22. July 2013, 16:27
...je kdo pomislil, da je krogla pred zadetkom "srečala" kakšno vejo in se že popolnoma "odprla"?, v tem primeru bo rana na vstopu velika, ni pa globoka, ker je lahko prebila samo kožo, ni pa vstopila dovolj globoko, da bi poškodovala vitalne organe. žal pa bo okužba verjetno opravila svoje...
škoda...

detel
22. July 2013, 18:32
Ravno to sem hotel napisat, Fuchs. Malo nenavadno zgleda, da je krogla prebila telo, rana velika in žival toliko zbeži.
Kar se tiče psov se popolnoma strinjam, da je dobro imeti zraven hitrega, samozavestnega in predvsem vztrajnega psa. Pred leti sem imel takega goniča, ki bi lajal in zadrževal srnjaka tudi več ur. Veliko sem jih odrešil muk.

alojz1
22. July 2013, 18:44
Rana je bila samo na vstopni strani. Ni bilo nobenih vej. Travnik in komaj 70m.
Ja, dobro je imeti dva psa. Jaz imam zraven hitro in 35kg težko vižlo. Ko zgrabi kosti pokajo. In zanimivo, da zgrabi vedno za vrat. Od spodaj. To sem prej videl le v filmih o gepardih biggrin
Na zajčjem lovu pa sin tudi puške ne rabi. Psica zajca kar ujame.

detel
22. July 2013, 22:29
No vidiš, da sem takoj posumil, da gre za rano na vstopni strani. Tudi trava naredi svoje. Neko jesen sem oddal strel na srno mladico v koruzi. Urno jo je popihala, na nastrelu nič... Odšel sem po braka Kastorja, ki je takoj poprijel sled. Zaradi gosto poraščenega terena sem psa sprčil. Takoj je mladico dvignil in jo po kakih 200 m ujel in umiril. Imela je 4 vstopne rane, izhodne nobene.
Srnjaka je bolje, da pes ne zagrabi ampak le oblaja. Zna biti usodno.

alojz1
22. July 2013, 23:41
No vidiš, da sem takoj posumil, da gre za rano na vstopni strani. Tudi trava naredi svoje.
Fantje, nobenih vej in trave. Naslonil je na avto. Čist strel. Edina napaka je lahko v krogli.
Z psi je pa tako. Vsaka ranjena divjad se brani. Srnjak ni nevaren. Edina poškodba, ki jo je moj pes dobil je od teleta. Presekana glava.
Košuto pa trije volčjaki celo noč (bližnji kmet je celo noč poslušal lajež in zjutraj poklical lovca) niso pokončali. Ni imela niti enega ugriza. Pa so bili psi izkušeni klavci divjadi. Košuta je bila prejšnji dan ranjena v prednjo nogo in sem v temi iskanje prekinil.

rikec
23. July 2013, 07:27
Glede na to, da je Alojz1 napisal, da srnjak ni nevaren... Jaz imam drugačne izkušnje... Mojo psico je ranjeni srnjak v borbi 2x nabodel, toliko, da sem moral potem do veterinarja in potreben je bil majnši kirurški poseg.

alojz1
23. July 2013, 08:34
Rikec, napisal sem tudi, da se vsaka žival brani. Še ranjena vrana hudo kljune.
Vendar jaz osebno srnjaka nikakor ne primerjam z npr. teletom. Jelenjad pri nas poškoduje daleč največ psov. Pa je bistveno manj iskanj kot srnjadi.

detel
23. July 2013, 08:36
Moj gonič je dobil od srnjaka prvič par odrgnin. Od takrat se je znal čuvat in je točno vedel a ima opravka s srno ali srnjakom. Dvakrat sem opazoval kako sta se s srnjakom naganjala, enkrat je bežal pes, drugič srnjak...... Srnjak bi ga lahko z lahkoto preluknjal, še posebno ranjeni.

alojz1
23. July 2013, 09:00
Srnjak bi ga lahko z lahkoto preluknjal, še posebno ranjeni.
Res bi lahko. Pa ga ne. Srnjak beži. Jelenjad se pa zaveda svoje moči in se postavi po robu. Zato pa sta dobrodošla dva psa. Eden je vedno spredaj in se umika drugi laja zadaj. Če pa jelen opazi lovca se za psa ne zmeni več. Boji se človeka. Zato se je treba bližati počasi in streljati takoj,ko je prilika.
Prašič se pa tudi človeka ne boji. V tem je razlika. Sem parkrat doživel, da je pustil psa in napadel mene. Pa ga je pes zadaj držal.

mugo
23. July 2013, 09:51
Prašič se pa tudi človeka ne boji. ....

Res neverjetno, tudi 15 kg pujsek me je napadel, ko smo ga izsledili s psom.
Poznam pa tudi primer, ko je psa kar dobro poškodoval 2 letni gams.

detel
23. July 2013, 10:02
Če ima možnost, te bo pujs vedno napadel, zato je dobro imeti psa strastnega oblajača, da mu preusmeri pozornost oz. še bolje dva psa .

detel
23. July 2013, 10:04
Res neverjetno, tudi 15 kg pujsek me je napadel, ko smo ga izsledili s psom.
Poznam pa tudi primer, ko je psa kar dobro poškodoval 2 letni gams.
Možno, da pes ni imel možnosti za umik

Fuchs
23. July 2013, 10:52
S čim hraniš tvojo vižlo ? Moj 2 letni samček ima samo 26kg . Ga vedno jemljem tud na preže , je zelo hiter , moti me kr se kr direkt zakadi v svinje brez laježa .... zna pa biti tiho tud če so prašiči pod prežo in lahko odddam strel .

rikec
23. July 2013, 12:04
Res bi lahko. Pa ga ne. Srnjak beži. Jelenjad se pa zaveda svoje moči in se postavi po robu. Zato pa sta dobrodošla dva psa. Eden je vedno spredaj in se umika drugi laja zadaj. Če pa jelen opazi lovca se za psa ne zmeni več. Boji se človeka. Zato se je treba bližati počasi in streljati takoj,ko je prilika.
Prašič se pa tudi človeka ne boji. V tem je razlika. Sem parkrat doživel, da je pustil psa in napadel mene. Pa ga je pes zadaj držal.

Ja Alojz1, ti si se mu zdel še najbolj sumljiv zato te je napadel :icon_lol:.
No, seveda se srnjak tudi brani, malo beži (če lahko) in se brani. Sem imel lani hudo izkušnjo, boj med psom in srnjakom je trajal kar nekaj časa, na koncu ga je pes utopil v potoku, žal pa je pokasiral od srnjaka tudi dve kar lepi luknji.

alojz1
23. July 2013, 12:33
S čim hraniš tvojo vižlo ? Moj 2 letni samček ima samo 26kg .
Levi je pes, desno psička. Ona ima okrog 26kg.
O hrani smo pa že pisali. Čim več sveže.

detel
23. July 2013, 12:45
Ptičarja bi imel v paru z goničem, višjim brakom ali vztrajnim in glasnim bavarcem saj je bil ptičar ustvarjen za druge načine lova in pri večini manjka dovolj glasu in vztrajnosti pri gonji. Odlikuje pa ga pogum in moč.

alojz1
23. July 2013, 12:53
Jaz imam psa v paru s bavarko. Ona je vztrajna, glasna in natančna.
Njena slika je na koledarju KZS (revija kinolog).

miš93
13. August 2013, 05:55
http://www.youtube.com/watch?v=_gwU-EFrtb0

POLH
13. August 2013, 07:42
Super...

Sraka
13. August 2013, 09:44
Odlično delo psa in vodnika. Bojim pa se, da pri velikem delu slovenskih sodnikov ne bi dobil ravno najboljše ocene.

Razen, če se v zadnjih leti, ko tega nisem več tako dobro spremljal, ni res kaj bistveno spremenilo v škodo forme ter v korist uspeha - najti.

mprimoz
13. August 2013, 12:17
Čestitke psici in vodniku za uspešno opravljeno delo.Bighand

miš93
13. August 2013, 12:55
Hvala fantje. Iskanje in srnjak je bilo nenadejano darilo psici za 12. rojstni dan (par dni gor ali dol).


Bojim pa se, da pri velikem delu slovenskih sodnikov ne bi dobil ravno najboljše ocene.

Ob videu je potrebno pojasniti nekaj stvari.

Srnjak je bil zadet nizko v mehko. Glede na nastrel in izrazito nakazanje sem se zaradi vročine, muh, medveda...(je v nasprotju z mojo prakso ampak včasih gre tudi gora k Mohamedu biggrin) odločil, da grem na sled nemudoma - vroča sled - vihravo in navidezno površno delo.
Ko sem na sledi (še nisem snemal - dokler stvari niso pod kontrolo se ne z@jebavam) prišel čez rob, sem visoko v bregu zagledal srnjaka ki leži z glavo še vedno pokonci. Psico sem ustavil in srnjaka umiril s sttrelom za pleče - mesto zadetka se vidi na posnetku - prav tako se vidi pa krvavih ležišč kjer se je srnjak prestavljal.
Po strelu sem pričel snemati. Kljub temu da je psica točno vedela zakaj gre, ni zdirjala naravnost k srnjaku ampak je toplo sled vseeno izdelala z nizkim nosom - kar je precej "zoprno" zato tisto cik-cakanje in vračanje...

Če bi bila sled hladna, bi bila tudi ocena prava - je pa vprašnje kaj bi naslednji dan na koncu še našel :icon_wink:

detel
13. August 2013, 14:12
Čestitam. Sedaj mi je jasno, si povedal vse. Res, delo psice bi prisodil mlademu psu .

alojz1
1. September 2013, 14:15
Jelen je bil streljan zgodaj zjutraj v somraku. Po 4 urah sem prišel na nastrel. Obilo krvi vendar samo 1km. Potem nič več. Ko sem videl, da psička že tretjič izdeluje zapeljevalno sled sem jo spustil saj sem sklepal, da se jelen umika. Prosta je sled izdelovala v vidnem dosegu. Dvakrat je bila prehitra pa smo počakali in je prišla nazaj po nas. Tretjič se je oglasila. Jelena je hitro zaistavila in takrat sem spustil še drugega psa. Jelena sta zaustavila in prvi strel sem oddal na 60m. Po strelu beg. Kmalu ga ponovno zaustavita. Tokrat sem streljal 4x na 50m. Jelen nobenega strela ni več nakazal. Je pa bežal in psa sta ga tretjič zaustavila. Tokrat sem uspel v goščavi priti na 30m in sem ustrelil v vrat. Jelen ni niti trznil. Medtem sta se približala tudi solovca z puško. Malo smo počakali in jelen pade.
Jelen je bil ranjen v prednjo levo nogo z 308 win. Jaz sem streljal z revolverjem in TM kroglo. Ena je prebila, druge pa smo otipali na drugi strani pod kožo (tista vidna bula na rebrih). Celotna sled po oceni domačinov je 5km, prehodili pa smo jo v 3 urah.

main757
1. September 2013, 18:13
Zakaj pa nisi vzel karabina?

rikec
1. September 2013, 19:24
Bravo Alojz in čestitke tudi tvojima psoma za uspešno iskanje! Bighand

alojz1
1. September 2013, 19:43
Zakaj pa nisi vzel karabina?
Po naših goščavah je puška le v napoto.
Učinek bi bil pa verjetno enak. Spomnim se B. Želeta kako je z mauserko spraznil cel magacin 14g krogel v jelena na 15m. Potem mu je pa jelen še psa pokončal preden je padel. Adrenalin dela.

Sršen
2. September 2013, 09:08
Alojz, čestitke vsem iskalcem za uspešno delo!
In hvala za lepo sliko Moni in njenega uspeha.:OK:

alojz1
2. September 2013, 09:54
Hvala obema.
Po včerajšnem iskanju je odleglo tudi meni. Pes Lukas je imel pred mesecem bližnje srečanje z čekani in je bil do včeraj "na bolniški". Bal sem se kakšnih neljubih posledic kot so pretirana agresivnost ali strahopetnost. Pa je njegov močan karakter ohranil spoštovanje do mogočne živali in je v pravem trenutku pravilno ukrepal.
Je pa lov in predvsem iskanje vedno nedokončana knjiga iz katere se lahko veliko naučimo. Predvsem mlaši, ki stopijo na pot krvosledništva. Zapeljevalne sledi jelenjadi zmedejo tudi zelo izkušenega psa. Če ne znamo opazovati lahko napačno sklepamo, da je pes z iskanjem končal. Takrat je najbolje psu pustiti, da sam razvozla sled. To pa je možno le v primeru, da je vez med vodnikom in psom dovolj trdna. V nasprotnem primeru pes potegne in nič ne pomaga če za drugim hribom še tako vztrajno zadržuje divjad. Takrat je v pomoč le GPS ovratnica, ki pa je nima vsak.

PROF.racoon
2. September 2013, 11:24
Čestitke za uspešno iskanje, še posebej, ker je bil jelen ranjen samo v nogo!

Bi pa tudi jaz uporabil kratki karabin (Tomaž si ga je dal naredit), kot pa streljal s pištolo ali revolverjem na 50m in več. Vem o čem govorim, ker sem treniral in tekmoval v teh disciplinah - revolver .38 special, .357 magnum in pištola 9x19 od 15-25m, 22.lr od 25-50m. Na 50m z revolverjem, ki je še najbolj precizen v močnem kalibru, ne bi streljal glih na jelena ali kakšno drugo žival. Čeprav je .357 magnum kar močna zadeva, ni glih za daljše strele (že zaradi tega ne, ker streljamo prostoročno, linija merkov pa je izredno kratka in pride hitro do napak).

Sršen
2. September 2013, 12:43
Prof., vodniki krvosledcev, ki se srečujejo z večjo divjadjo uporabljajo močnejše kalibre kot si jih ti navajal!

alojz1
2. September 2013, 13:50
Racoon , jelena včasih tudi puška ne prebije. V tisti buli na rebrih je več krogel, ki jih je koža zadržala. Polnjeni naboji, ki sem jih pozabil doma pa gredo skozi. Zadeti ni tak problem, če držiš z obema rokama in se nasloniš ob drevo. Tudi tarčo srnjaka na 100m. Američani, ki z revolverjem tudi lovijo opravljajo preizkus na tej daljavi.
In primerjava. Casul 454 ima energijo 2500J.

black
2. September 2013, 14:07
Tudi sam sem imel v letih popularnosti pištolo za iskanje in sem pri enem od iskanj bil skoraj ob psa in še merjasec me je močno ranil. Od takrat niti slišati nočem več za pištolo. Velikokrat se zgodi, da ranjeni divjadi ne prideš bližje, kot je domet pištole in potem?
Sam uporabljam kal.8x57 še raje pa 9,3x62. Vedno, če je le mogoče ranjeno divjad, ko pridem do strela pomerim v glavo-vrat, ker po strelu, so moji psi takoj na streljani divjadi, pa naj bo to merjasec ali medved. In če ni divjad mrtva, nastradajo psi, zato si ponavadi vedno vzamem čas za usmrtilni strel.
Glede GPS ovratnic, pa se ne predstavljam več iskanja in jo priporočam vsakemu iskalcu. S tem si olajšamo delo, predvsem pa v vsakem trenutku vemo kaj počne pes in kje je.
Za mene ni dober, kaj šele odličen pes, kateri po kratkem času zapusti še živo ranjeno divjad in teče po vodnika. V tistem času divjad lahko pobegne tudi zelo daleč in se tudi ne rada potem ne ustavi pred psom. Za moje pojme pes, kateri pride do žive ranjene divjadi, jo mora glasno goniti in držati na mestu do prihoda vodnika, pa če to traja par ur.
Čestitke za najdenega jelena.Bighand

alojz1
2. September 2013, 14:46
Black, tudi jaz pištole niti ne pogledam. Revolver je pa druga stvar.
Se strinjam, da pes ne sme zapustiti ranjene divjadi več ur. Če je to daleč pomaga le GPS ali pa lovci, ušesa in telefon.
Jaz pa uporabljam dva psa. Se zgodi, da eden ostane tam, drugi pa pride po mene.

alojz1
2. September 2013, 15:07
Sicer pa glede orožja ima vsak svoje prepričanje, prilagojeno okolju. Prijatelj je kupil štuc za te namene. Vedno me je malo čudno gledal ker sem nosil revolver. Dokler ni moral na pomoč psu v gosto smrečino. Je streljal tako, da smo ga že spraševali, če mu naboje dostavimo. V takem je puška neuporabna.
Kupil je revolver 6". Sprva malo vaje. Od takrat je pokončal z njim že veliko prašičev.

black
2. September 2013, 20:27
Alojz,
pištola, revolver vse je enako, mislil sem pa revolver. Povej kaj boš naredil, ko bosta psa držala jelena 60m stran, boš streljal ali se tolkel po glavi, ker ne boš imel puške?
Ko boš doživel kar sem sam boš drugače razmišljal, do tedaj pa veliko uspeha, ti želim.

alojz1
2. September 2013, 21:57
Alojz,
pištola, revolver vse je enako, mislil sem pa revolver. Povej kaj boš naredil, ko bosta psa držala jelena 60m stran, boš streljal ali se tolkel po glavi, ker ne boš imel puške?


Med pištolo in revolverjem je velika razlika.

Jelena sta zaustavila in prvi strel sem oddal na 60m.
In z nobenim strelom nisem zgreši. Vsi v sredo trupa, zadnji pa vrat. In vsaj štiri jelene sem ustrelil na tej razdalji. Celo z enim strelom.
Če streljam navzdol se vedno usedem in cev naslonim.

detel
2. September 2013, 22:02
Tudi jaz sem za te namene proti revolverju. Poleg vsega pa je še zelo nevaren. Westerne pa raje gledam na TV, pa ne vsega povedat, ker ne vemo kdo vse to bere.

alojz1
2. September 2013, 23:18
Poleg vsega pa je še zelo nevaren. Westerne pa raje gledam na TV, pa ne vsega povedat, ker ne vemo kdo vse to bere.
Prvi stavek malo razloži. Jaz mislim, da je bistveno bolj varen kot npr pap.
Filmi nimajo nič skupnega z iskanjem ranjene divjadi. Jaz imam našim razmeram ustrezno in bolj priročno orodje s katerim uspešno opravim delo.
Zadnji stavek pa domnevam na kaj se nanaša. Res je bil forumaš kaznovan zaradi uporabe revolverja. Pa ne zato, ker je ustrelil ranjeno divjad. Ampak zato, ker je ranil zdravo košuto. To pa je kaznivo.

main757
3. September 2013, 10:07
Alojz, kako daleč je šel še jelen od tvojega prvega strela z revolverjem?

muzikant
3. September 2013, 10:25
@Alojz1

Po tvojih informacijah nosiš revolver, ker ti teren ne omogoča manevriranja s puško. Ne vem kako ti uspe, na takem terenu streljati na 50-60m, po mojih izkušnjah je vidljivost na takih terenih 10m.
Tako, da ti v tej zgodbi, nekaj ne gre skupaj.

Jelenjad se vedno išče s puško, saj se ponavadi umika in so potrebni daljši streli, če pa obleži pa je itak mrtva oz v stanju, da je potreben le še usmrtilni strel v tilnik.

Po moje te je malo zaneslo in preveč gledaš filme Sergia Leoneja, kjer Lee van Cleef s Casulom strelaj na 200m. :icon_wink:

alojz1
3. September 2013, 10:30
Alojz, kako daleč je šel še jelen od tvojega prvega strela z revolverjem?
50m.
Učinek je dober. Je pa divjad, ki jo zaustavlja pes dalj časa pod adrenalinom. In takrat se dogaja marsikaj.
Če bi lovil v ravninskem lovišču in preglednem gozdu bi tudi jaz uporabljal puško. Tako pa moram velikokrat skozi robido po kolenih in z pomočjo mačete. Takrat je še nahrbtnik preveč.

main757
3. September 2013, 10:33
Alojz, tebi je malo škoda nove Blaserce za iskanje po krvni sledi?

alojz1
3. September 2013, 10:41
Muzikant, tvoje ravninsko lovišče ali zasavsko hribovje ni enako. Tam, kjer je drevje podrto zaradi vetra ali snega je treba skozi. Potem je to zaraščeno z robido. Vmes pa skalovje in prepadi.
Ne mislim te prepričevati. Lahko pa se kdaj oglasiš in si to ogledaš.
Tudi jagenček se je zatekel v nedostopne skale kjer niti bavarka ni mogla do njega pa gre po skalah kot, da je križana z gamsom. Pa je bil revolver in en strel dovolj (krepko čez 60m). Puške tja sploh prinesti nebi mogel.

alojz1
3. September 2013, 10:43
Alojz, tebi je malo škoda nove Blaserce za iskanje po krvni sledi?
Že dolgo ni nova. Če bi z njo iskal bi bila pa že v reciklaži.

alojz1
3. September 2013, 10:55
@Alojz1
Ne vem kako ti uspe, na takem terenu streljati na 50-60m, po mojih izkušnjah je vidljivost na takih terenih 10m.

Enostavno. Največkrat strmo navzdol. Tudi skozii veje. Z puško to ni možno ker se krogla razbije, drobci so pa nevarni za pse.
Sem že enkrat pisal kako sem srnjaka trikrat klatil iz krošnje 10m visoko. Ko je padel čez previs se je je ujel v veje drevesa spodaj.

pikolis28
3. September 2013, 11:04
alojz1 v kateri LD pa si?

Sršen
3. September 2013, 11:18
Iskanje po krvi s pomočjo revolverja še kako dobro razumem. Ravno pred dnevi sem imel podobno situacijo, kjer sem, ker je bil plen v obliki srninega mladiča, odšel ponj samo z nožem, pa še tega nisem rabil. O puški ni bilo niti za razmišljati. Pa je šlo le za preplet podrtega drevja, podrasti in dvometerske izredno goste praproti na trasi daljnovoda. K sreči tu z zelo malo robide. Pes, katerega sem se držal in se je pome v 10 metrih vrnil 3x, jaz seveda na kolenih, mi je moral s smrčkom pokazati divjad, torej si lahko zamišljate kako bi tam lahko opletal s kakršnokoli puško. V primeru, da bi šlo za prašiče, se tja notri sploh ne bi podal!

Pištole mi pa razen za športno streljanje tudi šenkati ne moreš!

alojz1
3. September 2013, 11:24
Končno eden, ki pozna razliko med revolverjem in pištolo. Bighand

pidog
3. September 2013, 12:05
Čestitke, psom in vodniku za uspešno opravljeno častno delo........revolver, karabin, frača......saj niti ni pomembno!
Šteje samo uspešno iskanjeBighand

PS
Če smem povprašat;dva psa; barvar in?

Dober pogled!

muzikant
3. September 2013, 12:11
Enostavno. Največkrat strmo navzdol. Tudi skozii veje. Z puško to ni možno ker se krogla razbije, drobci so pa nevarni za pse.
Sem že enkrat pisal kako sem srnjaka trikrat klatil iz krošnje 10m visoko. Ko je padel čez previs se je je ujel v veje drevesa spodaj.

Tudi jaz te ne mislim prepričevat, če boš še enkrat prebral sem pisal o iskanju jelenjadi in ne gamsov in muflonov. Glede na to, da si v tem poslu relativno uspešen imaš svoj prav, naslednjič pa za iskanje jelenjadi vzami puško z variabilno optiko, in boš videl koliko la?je ti bo.
Za objavljenega jelena bi rabil največ tri strele.

alojz1
3. September 2013, 12:45
No vidiš, saj najdemo skupni jezik. Moram pa večkrat streljati v bližini psov. Tudi zato imam raje revolver. Krogla puške se razleti na vsaki vejici in drobci so nevarni. Pri revolverju je ta možnost močno zmanjšana. V nekaterih situacijah (prašič in blizu) pa neprimerno hitreje oddam več strelov kot bi z puško. Pa tudi gibanje divjadi otežuje manevriranje z puško.
Je pa bistveno: cev revolverja mora biti najmanj 6". Kaliber 357 minimalni. Boljši je 44mag, idealen pa 454 Casul. Z njim lahko streljamo 45 long Colt naboje(okrog 800J) ali pa 454 (2500J).
Pikolis, drugi pes je madžarska vižla Lukas.

main757
3. September 2013, 13:38
Alojz, nimaš ti monolitnih krogel za krvno sled?

alojz1
3. September 2013, 13:52
To nisem nikoli napisal. In nikoli ne uporabljam puške. Za iskalce delajo sicer posebno mehke krogle, ki ne prebijejo srnjadi. Zaradi varnosti psov v ozadju. Je pa tako, da to kroglo razbije tudi vsaka vejica pred ciljem. In drobci zajamejo veliko površino.
Varnost psov in ljudi je pa na prvem mestu.

MasterLesjak
3. September 2013, 13:53
Kakšen revolver oz. kaliber pa imaš? .44 mag?

black
3. September 2013, 13:53
In z nobenim strelom nisem zgreši. Vsi v sredo trupa, zadnji pa vrat. In vsaj štiri jelene sem ustrelil na tej razdalji. Celo z enim strelom.

Nič čudnega, da jeleni še letajo naokoli, ko jih po vampih "nažigaš". S tem spravljaš tudi pse v veliko nevarnost, ko pri strelu jelenjad nekontrolirano skoči v beg.
Vidiš zato je puška, da pomeriš v vrat in je takoj konec. Da pa ti natančno zadaneš z revolverjem na več kot 60m, je pa bolj podobno pravljicam Andersen. Še pri streljanju s puško se večkrat kaj zgodi, da ne zadaneš. Je pa škoda prepričevati prepričane, ko boš imel za seboj več kot 100 iskanj, kjer boš moral streljati, mi verjemi boš drugače razmišljal.

black
3. September 2013, 13:58
Pri iskanju srnjadi, če imaš dobrega ostrega psa, ne rabiš ne puške ne revolverja, edino, da je oplazni strel in je potrebno zastavljati, ker pes ne more ujeti.

alojz1
3. September 2013, 14:04
Black, samo tole. Iščem od leta 85. Tečaj sem opravil med prvimi leta 96. Od takrat sem v evidenci iskalcev. In včasih je imelo več evidentiranih iskanj le par poklicnih lovcev (iskal sem v 10 LD kjer niso imeli lastnih). Sedaj, ko imajo pa v vsaki LD par krvosledcev bo pa težko komurkoli doseči takšno številko.

black
3. September 2013, 21:34
Black, samo tole. Iščem od leta 85. Tečaj sem opravil med prvimi leta 96.
Ne bo držalo! Prvi smo tecaj, takrat se temu še ni reklo tecaj,ampak srečanje s predavanji opravili l.1993. Takrat smo se na Masunu zbrali res vsi priznani iskalci v tistem casu, lahko bi se temu reklo pionirji tega dela.Od takrat so tečaji postali stalnica.
Vseeno mi je kaj napišeš in kaj misliš,le želim ti,da se ti ne zgodi kakšna nesreča tebi in tvojim psom.

alojz1
3. September 2013, 21:47
Hvala za dobre želje.
Ja prej je bilo srečanje. Tečaji (trodnevni, izpit naslednje leto) so se začeli l95 (omejeno število) Zato sem napisal med prvimi. In takrat se je začela evidenca iskalcev in iskanj.
Zahvala pa gre M Maliju, J Maliju, J Pagonu, B Želetu, L Fabjaniju in S Žigonu.

tica
3. September 2013, 22:06
Black in Alojz, naj pristavim lonček komisije za LIS. V program smo uspeli dodati evidenco usposabljanj za vodnike psov krvosledcev, vendar podatkov ne uspemo pridobiti. Radi bi jih dodali v evidence članov, ki so ta usposabljanja v preteklostu uspešno zaključili, sedanja in nova usposabljanja pa se bodo vodila po postopku, ki velja tudi za ostala.
Če lahko kako pomagata, bomo za vsak podatek hvaležni.

miš93
3. September 2013, 23:03
Zahvala pa gre .... S Žigonu.

Kdo pa je ta S Žigon?

main757
4. September 2013, 07:08
Slauc :)

alojz1
4. September 2013, 08:08
Kdo pa je ta S Žigon?
Ta je vodil in urejal evidence, objave v Lovcu itd.

aron
4. September 2013, 08:17
A ni M. (Marko) Žigon?

PROF.racoon
4. September 2013, 11:51
Prof., vodniki krvosledcev, ki se srečujejo z večjo divjadjo uporabljajo močnejše kalibre kot si jih ti navajal!

Za iskanje in kot kratkocevno orožje lovca mislim, da nihče ne uporablja .22lr... :icon_wink:

Uporabljajo se predvsem .38 special in največ .357 magnum. Mogoče še kdo .44 magnum ali special. Vsi ostali večji kalibri in tudi .454 casul pa so pri slovenskih lovcih izredno redki in eksotika...

Dajmo naredimo eno tekmovanje v streljanju z revolverjem .38 special na 50m (kaliber velja za zelo natančnega in se drugače uporablja za tekmovanja do 25m), pa da vidimo, kdo bo sploh zadel pištolsko tarčo (55x53cm), ki se drugače uporablja za risanice na 100m.

Na 50m sem edino tekmoval z Drulov .22lr in preciznim standardnim TOZom .22lr in vem, kaj pomeni zadeti tarčo s pištolo, revolverjem na takšno razdaljo... Če imaš v rokah revolver, ki te vseka po glavi, če ga ne držiš močno, da se pri tem cel treseš, pa ni treba komentarjev, kje bodo zadetki...

Alojz, verjetno si John Wayne, ampak tule se ne morem strinjati s tabo, da bi kratkocevno orožje veljalo za tako precizno, da bi streljal na divjad/žival na 50m in celo več...

Sršen
4. September 2013, 12:48
Za iskanje in kot kratkocevno orožje lovca mislim, da nihče ne uporablja .22lr... :icon_wink: ...
Nikoli nisem tega trdil, ravno nasprotno.

Vaja dela mojstra, mojster, če to hoče biti, pa redno vajo.
Svoj revolver v 357 kalibru sem prodal, za močnejšega še nimam denarja, .38 pa uporabljam za vajo in ne za krvno sled. Pa zato še ne zanikam drugim pravice in znanja uporabe kratke cevi na krvni sledi. Dokazov, da je to lepo izvedljivo je dovolj!

Na vse ostalo pa bo namesto gore pametovanja povedala priložena fotka. Tako o moči strelca, revoverja kot oddaljenosti uplenjene divjadi.

alojz1
4. September 2013, 14:02
Profesor. Z Drulov se strelja enoročno stoje (sem jo imel in dolgo streljal z njo. Rezultat je bil zelo dober, če je bilo vse v črnem polju). Jaz sem večkrat poudaril, da streljam dvoročno, sede ali z naslonom. Na preizkusu za risanice brez daljnogleda (70m) marsikateri penzionist z puško naredi slabši rezultat.

cak
5. September 2013, 12:36
http://www.youtube.com/playlist?list=PL5ADC840894299544, samo kot prikaz.
Lov z revolverjem oz. pištolo je zelo razširjen v ZDA, proizvajalci orožja izdelujejo revolverje in pištole namensko za lov (boljše proženjen, daljše cevi ipd.) npr. RUGER SUPER REDHAWK - revolver izdelan namensko za lov, ob nakupu zraven dobiš tudi montažo za daljnogled, v kalibru 454 Casull z njim streljajo divjad do razdalje cca. 200 yardov (180 m). V ZDA imaji tudi standard, da mora strelec z revolverjem oz. pištolo na 100 yardov izstreliti 5 strelov v krog premera cca. 20 cm.

alojz1
7. September 2013, 10:40
Dnevi se krajšajo, divjad intenzivno izstopa pred mrakom. Zato je pomoč psa po kratkem begu zelo dobrodošla. O nočnem iskanju smo že pisali. In ga odsvetovali. Zvečer ne moremo čakati par ur, da se sled ohladi. Če gremo na sled ne spuščajmo psa. Preverimo le kakih 200m, označimo in nadaljujmo zjutraj. Prevečkrat strelec zatrjuje kako dobro je zadel in koliko krvi je. Potem se izkaže, da je strel v nogi.
Tudi sinoči sem bil z prijateljem, ki je v mraku streljal mladiča. Krogla je našla pot med rebri in Sierra se ni odprla. Krvi nič. Po 100m je psička pri plenu. Takšna iskanja sploh ne evidentiram.
Medtem kliče lovec iz 40km oddaljene LD. Streljal srnjad, zadetek v pljuča in ne najdejo kljub intenzivnemu iskanju (streljal ob 18,30). Ko zve, da takoj ne morem, skuša poklicati dva druga iskalca. Prvi na dopustu, drugi v službi.
Zato sva kos poiskalaq zjutraj. Povedal sem mu, da je verjetno uničen od lisic.
Tako je tudi bilo. Ampak na delu je bil pes. Treba je prepoznati sledi pojedine od lisic in psa.

PROF.racoon
8. September 2013, 22:13
.
.
.

Na vse ostalo pa bo namesto gore pametovanja povedala priložena fotka. Tako o moči strelca, revoverja kot oddaljenosti uplenjene divjadi.


Z revolverjem ubiješ tudi medveda, bivola in celo slona... :icon_wink:

http://www.reedercustomguns.com/information/photos_images/kovac_bear.JPG

http://www.handgunhunt.com/photopost/data/500/DSC_2865.jpg

http://i1.ytimg.com/vi/51w1sz62eso/hqdefault.jpg

http://www.cartridgeperformance.com/hunt_images/jan0717.jpg


Vsak si naj misli svoje...

MasterLesjak
8. September 2013, 23:07
eh američani itak streljajo z vsem živim, od navadinh pušk do prednjač, lokov, zračnih pušk in pištol, revolverjev... čudno, da se ne najde kdo, ki bi lovil z metanjem kamenja...

videl sem celo nekega (ameriškega) heroja, ki je hotel v afriki (ali avstraliji, kjerkoli je pač to bilo) pokončati bivola s sulico, ko pa ga je ta napadel je iz žepa koj izvlekel revolver in vanj izpraznil cel boben. potem je pa še pametoval, kako je dobro vrgel in kakšne reflekse ima bivol. butec.

https://www.youtube.com/watch?v=FKI1xmtf5Ck

Sršen
9. September 2013, 07:15
...
videl sem celo nekega (ameriškega) heroja, ki je hotel v afriki (ali avstraliji, kjerkoli je pač to bilo) pokončati bivola s sulico, ko pa ga je ta napadel je iz žepa koj izvlekel revolver in vanj izpraznil cel boben. potem je pa še pametoval, kako je dobro vrgel in kakšne reflekse ima bivol. butec.

Lahko ta "butec" malo bolj definiraš?
Verjetno imava malo različne poglede na različne načine izvajanja lova v različnih koncih sveta, pa me zanimajo argumenti.

Sršen
9. September 2013, 07:16
... Ampak na delu je bil pes. Treba je prepoznati sledi pojedine od lisic in psa.
Lahko bolj natančno? Bi tudi drugim to znanje prišlo prav.:icon_sad:

mugo
9. September 2013, 07:45
Lisice se najprej lotijo stegen.

aron
9. September 2013, 08:06
Jest tud biggrin

alojz1
9. September 2013, 08:12
Kot pravi Mugo, lisice oberejo tudi stegna. Pa glavo odnesejo za kasneje.
Najbolj vidna razlika pa je v zobeh. Lisica ima ostre in je koža preluknjana. Pes ima tope in znotraj na koži se vidijo ugrizi, luknje pa ni. Če divjad pokončajo psi je to še bolj vidno. Na mestu ugriza je podpludba, luknjice skozi kožo pa ni.

mugo
9. September 2013, 08:39
Res je kar pravi Alojz. Kadar ubijajo psi, so ugrizi in potplutbe vsepovsod. Divje zveri ubijajo bolj učinkovito. Ugriz za vrat in malo drugih ran.

POLH
9. September 2013, 09:05
Od česa je potem to?

andrej50
9. September 2013, 10:16
Lahko bolj natančno? Bi tudi drugim to znanje prišlo prav.:icon_sad:

Prepoznava je pa res enostavna, če je viden pasji ugriz ga je obžrl pes, če pa je viden lisičji ugriz, pa ga je obžrla lisica.:lol1:

Jagermaister
9. September 2013, 23:00
Kadar ubijajo psi, so ugrizi in potplutbe vsepovsod. Divje zveri ubijajo bolj učinkovito. Ugriz za vrat in malo drugih ran.

To ni čisto res. Nekateri psi res ne znajo zadaviti divjadi in grizejo vsepovsod. Moji terierji so to dobro obvladali. Zadnji je srnjad ponavadi umiril v 10 sekundah. Prav tako večino obstreljenih lisic. Po drugi strani pa sem ponoči večkrat poslušal vek zajca, ki ga je ujela lisica. Nekoč je trajalo celih 5 minut, da je utihnil. Tudi kuna, ki jo je ujela je dolgo vreščala. Druga stvar je, če naleti na obnemoglo divjad, ki ne more več bežati.

mugo
10. September 2013, 06:29
To ni čisto res. Nekateri psi res ne znajo zadaviti divjadi in grizejo vsepovsod. Moji terierji so to dobro obvladali. Zadnji je srnjad ponavadi umiril v 10 sekundah. Prav tako večino obstreljenih lisic. Po drugi strani pa sem ponoči večkrat poslušal vek zajca, ki ga je ujela lisica. Nekoč je trajalo celih 5 minut, da je utihnil. Tudi kuna, ki jo je ujela je dolgo vreščala. Druga stvar je, če naleti na obnemoglo divjad, ki ne more več bežati.

Ja saj se strinjam, da so tudi izjeme. Ampak ti govoriš o psih, ki so za to šolani.
Pa tudi to je res, da se na kadavrih, ki jih najdemo, velikokrat izmenja več tistih, ki jih žrejo. Tako da pa tem, kateri deli so požrti, ne moreš vedno sklepati, kaj je dejansko pokončalo žival. To se da ugotoviti, edino če trup izkožiš, da vidiš tiste rane in podplutbe, ki so nastale, ko je bila žrtev še živa. Pri teh znakih, kjer gledaš velikost lukenj od podočnikov in razdaljo med njimi, pa se da nedvoumno ugotoviti krivca.

alojz1
10. September 2013, 08:47
Andrej. Zelo dolgo se ukvarjam z iskanjem. Imam veliko znancev in prijateljev, ki delajo isto. Pa sem pri vižli prvič videl kako pokonča divjad z zadušitvijo enako kot gepard. V praksi je tako kot pravi Mugo. Zadnje slike nisem hotel komentirati ker je premalo podatkov. Treba je izkožiti, ali je bil zadaj ranjena itd. Naše mnenje naj ima težo in naj bo argumentirano. In zadnjo besedo (če rabimo dokaz) ima sodni izvedenec na biotehniški fakulteti odd. patologija prostoživečih živali.
Tako na pamet poslušati vek zajca, ki ga drži lisica pa ne gre. Kaj, če ga drži sova?

detel
10. September 2013, 09:54
Če začne pes jesti že poginjeno divjad najbrž ni podpludb in ugriznin.

main757
10. September 2013, 10:06
Na sliki od Alojza manjka samo črevesje, stegno, pleče izgleda nedotaknjeno.

Bi se pes lotil črevesja ostalo pa pustil nedotaknjeno?

Sršen
10. September 2013, 18:50
Kje bi dobil zapisnik o iskanju v elektronski obliki?:icon_sad:
Na portalu LZS ga ne najdem...

mišica
10. September 2013, 19:38
http://lovska-zveza.si/ftp/pdf/Obr_zap.pdf

:whistle:

alojz1
10. September 2013, 20:26
Če začne pes jesti že poginjeno divjad najbrž ni podpludb in ugriznin.
Pravilno sklepaš. Podpludb ni. Se pa vidijo sledovi zob znotraj na koži. Lisica preluknja, pes pa ne.
Pri še živi divjadi so pa kar hude podpludbe.
Odgovor Mainu. Bi. Najprej vamp potem ostalo (jetra itd).
Ima najmanj dela. Na vamp so pa sploh usekani. Če imaš psa kar probaj. In če je en sam pes je potem sit.

Sršen
11. September 2013, 07:31
Mišica, hvala!:yea1:

alojz1
26. September 2013, 12:44
Pravkar sem se vrnil iz uspešnega kontrolnega iskanja košute. Streljano z 308, krogla Remington Core look. Zelo, zelo dolgo brez krvi. Potem kapljice in na koncu košuta mrtva. Strelec je imel občutek, da je zadel. Čeprav strel ni bil nakazan. To je pri strelcu najbolj pomembno. Ker sem istemu iskal tudi lani in sem vedel, da pri njem izrečeno tudi drži sem poklical še kinološkega sodnika, da bo spremljal delo psičke (naravna sled).
Glavo malo skrivamo, ker je preko noči kuna že načela smrček.
Naravno sled sem hotel opraviti že lani. Pa sva šla za gamsom, po trditvah strelca in spremljevalca zadetega v trup z 30-06. No ta gams je bil drugi dan nazaj v tropu. In nisem opazil vidnih poškodb.

Sršen
26. September 2013, 13:20
Alojz, čestitke tebi in seveda Moni!:OK:

maks
26. September 2013, 14:00
Čestitke alojz in pravtako psički:hooray::hooray::hooray:

muzikant
26. September 2013, 14:07
Čestitke utečenemu paru, koliko m pa je šla ?

Temu umetniku pa povej, da se v ruku košut ne strelja.

POLH
26. September 2013, 14:15
Kam je bila pa zadeta?

alojz1
26. September 2013, 14:17
Kam je bila pa zadeta?
Nizko. Noga in grodnica.

muzikant
27. September 2013, 08:37
..... koliko m pa je šla ?



Pozabil si mi odgovoriti na vprašanje.

Zdaj pa imam še dodatno, kakšen je bil po tvojem mnenju vzrok smarti najdene košute ? (kateri notranji organi so bili poškodovani)

alojz1
27. September 2013, 08:44
Okrog 400m. Kri (zelo malo) samo zadnje metre.
Z drugim vprašanjem si pa tudi mene presenetil. Lovec je sicer takoj odstranil vamp. V plučno votlino pa ni zarezal. Predvidevam, da je kakšen drobec krogle našel tudi srce.

muzikant
27. September 2013, 08:52
Okrog 400 je lahko 395 ali pa 405 ? V primeru preizkusa po naravni sledi je to pomembno.

Sigurno je bilo srce saj drugače nebi bila zjutraj mrtva.:icon_wink:

alojz1
27. September 2013, 09:16
Okrog 400 je lahko 395 ali pa 405 ? V primeru preizkusa po naravni sledi je to pomembno.

Sigurno je bilo srce saj drugače nebi bila zjutraj mrtva.:icon_wink:
Se strinjam. Videl sem vhodno rano v nogi, višina grodnice. Streljal je navzdol. Torej je izhod nižje.
Ja z razdaljo si tokrat nisem belil glave. Je dosledno meril spremljevalec in ga nisem vprašal, poročila pa še nisem dobil.
Ja pri teh preizkusij je treba imeti tudi malo sreče. Ker je bila divjad mrtva je III razred. Če bi bila živa bi bil pa I. O delu psičke in zadrževanju pa ne dvomim.

muzikant
27. September 2013, 09:25
Po moje bo sigurno 400m+... Imel si pa srečo, da je žival odnesla tak strel tak daleč :icon_wink:

alojz1
27. September 2013, 09:27
Okrog 400 je lahko 395 ali pa 405 ? V primeru preizkusa po naravni sledi je to pomembno.

Sedajle mi je kapnilo kam meriš.
Če bi bil drug vodnik in drug sodnik bi bila košuta "živa". Pri takem strelu bi to bilo ?isto možno.

muzikant
27. September 2013, 09:31
Zadnjič so na podobni preizkušnji najdli mladiča z desetko, 400m od nastrela, živega.:icon_eek:
Samo neke licence zdaj frčijo...:whistle:

alojz1
27. September 2013, 10:37
No vidim, da si seznanjen z dogodki. Zato sem jaz delal ta preizkus 2 leti. Prvi sodnik, ki sem mu tudi veliko iskal je kar javno povedal, da meni ne bo prišel delat naravne sledi ker nočem "zastreliti" v mehko. Drugi je enkrat prišel vendar gamsa nismo našli. (drugi dan je bil nazaj v tropu)
Včeraj sem poklical sodnika, ki je najbližji tisti LD. Koliko teh preizkusov je opravljenih v neki tretji LD, ko ne zastreli "prijatelj"?
Ko sem iskal jelena, ki je bil po 5km živ, psička ga je zadržala in sem ga ustrelil pa sodnika nisem dobil. Pa tudi takrat ne bi bil I razred ker sled ni bila stara več kor 12 ur. Čeprav na delo psičke ne bi bilo nobene pripombe.
Imam veliko iskanj. Tudi zelo zahtevnih. Ampak za I razred je treba imeti srečo, da je sled dovolj stara, da je divjad živa, da jo zaistavi ali umiri.
In potem dobi to oceno kdo v prvem poizkusu :whistle:
Moja psička dela prosto. Pri plenu laja (je kar redkost) in če ne slišim pride po mene. Z njenim delom sem izredno zadovoljen ne glede kakšno oceno je včeraj dobila. Seveda bova pa ob priliki skušala to izboljšati.

alojz1
27. September 2013, 11:03
Zadnjič so na podobni preizkušnji najdli mladiča z desetko, 400m od nastrela, živega.:icon_eek:
Samo neke licence zdaj frčijo...:whistle:
Si siguren, da je mladič? Ta se odpre šele septembra. Ali pa je teh primerov v vzhodnem koncu več.

muzikant
27. September 2013, 11:31
Imam občutek, da si pošten, vendar po tistem kar sem letos spet videl na državni tekmi nobenemu več ne verjamem.:icon_wink:

Ajd čao

alojz1
27. September 2013, 11:36
Ti pa zamerim, da se nisva spoznala če si bil tam. Res ne vem zakaj takšna skrivnost.

jagrBlaž
27. September 2013, 12:17
Čestitke utečenemu paru, koliko m pa je šla ?

Temu umetniku pa povej, da se v ruku košut ne strelja.



Bighand

muzikant
27. September 2013, 12:48
Ti pa zamerim, da se nisva spoznala če si bil tam. Res ne vem zakaj takšna skrivnost.

Roko si mi dal in sem sklepal da veš za koga se gre.

Rusevec
27. September 2013, 21:47
muzikant:
"Imam občutek, da si pošten, vendar po tistem kar sem letos spet videl na državni tekmi nobenemu več ne verjamem. ""

Daj povej kaj več ???
V reviji Lovec piše čisto drugače !!!

.300
19. November 2013, 19:08
V soboto sva bila pa midva na delu! Tegale sva našla s psom po dobrih 400m, bil je še živ in ker po prvem mojem strelu ni padel sem ga streljal še drugič, ko sem prišel do njega sem videl da sem ga obakrat zadel (kaliber 8x57 krogla pa grom).

žandar
19. November 2013, 19:28
V soboto sva bila pa midva na delu! Tegale sva našla s psom po dobrih 400m, bil je še živ in ker po prvem mojem strelu ni padel sem ga streljal še drugič, ko sem prišel do njega sem videl da sem ga obakrat zadel (kaliber 8x57 krogla pa grom).

Kam si ga zadel?

.300
19. November 2013, 20:44
Prvi šus je dobil zraven hrbtenice skozi rebra in pri prsnici ven pa je še vedno stal, se postavu v plat drugi šus je pa šel čez oba plečeta!

alojz1
19. November 2013, 21:04
Nič čudnega. Prsk, streljan, preganjan. To dela adrenalin. Pa kako ste se čudili, ko sem jelena z 357 večkrat streljal, ko sta ga psa zadrževala.
Prvi strel pa verjetno ni bil v plučah.

rws
19. November 2013, 21:38
Se strinjam Alojz1, gams pa itak ni srnjak, tudi brez delovanja adrenalina ponavadi pri strelih za pleče ne pade v ognju.
Glede iskanja jelena(ali prašiča) s 357 pa ne vem kaj bi reku:icon_wink:

A za iskanje zastreljene divjadi pa ne velja tisto o 2500J/100m za jelena in pujsa?

alojz1
19. November 2013, 21:53
A za iskanje zastreljene divjadi pa ne velja tisto o 2500J/100m za jelena in pujsa?
Je treba spet od začetka?
Po novem lahko tudi na cesti pokončamo ranjeno divjad. Za varnost odgovarja strelec. Za usmrtilni strel ni predpisana moč in je lahko tudi 22.
In krvosledec ima lahko kratkocevno orožje kot osnovno. Ni treba puške zraven nositi.

.300
19. November 2013, 22:14
glede revolverja ali pištole ima vsak svoje mnenje in se odloča vodnik sam, pa verjamem da velikokrat pride prav pri kakšnem milostnem strelu ampak meni do kratkocevnega orožja ni! zato s sabo raje nosim staro kranjsko karabinko sistem m98 s cevjo dolgo 52cm z rdečo piko in oster nož!

Bokarca
19. November 2013, 22:27
Po novem lahko tudi na cesti pokončamo ranjeno divjad. Za varnost odgovarja strelec. Za usmrtilni strel ni predpisana moč in je lahko tudi 22.


Alojz1, ali bi lahko prosim prilepil linke do teh dokumentov, ki to uradno določajo?
Bi ti bil zelo hvaležen, smo imeli na zadnjem posvetu v LD živahno razpravo o tem in bi bil zelo vesel, da lahko to predstavim tudi ostalim solovcem, ki tega zelo verjetno še ne vedo!

Hvala!

cak
20. November 2013, 12:46
Alojz1, ali bi lahko prosim prilepil linke do teh dokumentov, ki to uradno določajo?
Bi ti bil zelo hvaležen, smo imeli na zadnjem posvetu v LD živahno razpravo o tem in bi bil zelo vesel, da lahko to predstavim tudi ostalim solovcem, ki tega zelo verjetno še ne vedo!

Hvala!
MNZ je podal vprašanje na Ministrstvo za kmetijstvo in gozdarstvo, glede povoza divjadi in pa določb ZORO in ZDlov (omenjena zakona si nasprotujeta glede nošenja orožja oz. lovne površine). odgovor je bil, da lovec v kolikor ne ogroža varnosti ljudi in premoženja, na cesti lahko uporablja orožje (ob primeru povoza divjadi). Prav tako je v odgovoru navedeno, da lahko lovec uporablja kratkocevno orožje za milostni strel, posebej pa je še navedeno, da lahko kratkocevno orožje uporabljajo vodniki krvosledca kot osnovno orožje in odda strel na ranjeno divjad. Prav tako so policiji naročili, da mora o tem obvestiti upravljalca lovišča (v primeru, da divjad ogroža varnost ljudi in divjad pokonča policist oz. je divjad mrtva in je obveščen higijenik) in upravljalcu lovišča izročijo tiste dele divjadi, s katero bo upravljalec lahko dokazoval izgubo divjadi.

alojz1
20. November 2013, 13:05
Alojz1, ali bi lahko prosim prilepil linke do teh dokumentov, ki to uradno določajo?

Ti dokumenti niso objavljeni v uradnem listu. Ker ni nobene spremembe zakona. Zakon se je napačno intrepretiral kar je pojasnjeno že v gornjem postu. Zato je razlago zakona zakonodajalec pojasnil in o tem obvestil MNZ.
Pomembno v tej razlagi je to, da lahko lovec uporabi orožje tudi na nelovni površini kot je cesta (za usmrtilni strel, ne pa izvajanje lova).
Če ni pogojev za varen strel se divjad iz ceste prestavi tja kjer je to možno.

Sršen
20. November 2013, 13:25
Alojz1, Cak, glede na to, da je šlo za uradno korespondenco državnih služb, obstaja ta odgovor v obliki nekega dokumenta. Če je kje objavljen, oziroma scan tega dokumanta, če je v pisni obliki, ali posredovana e-pošta, bi bilo izhodišče, da tako tolmačenje zagovarjamo na terenu.
Kolikor poznam to državo in njene uradnike, da o lovskih funkcionarjih ne govorim, bo brez tega dokaza težko dopovedati komu, ki bo trdil drugače.

alojz1
20. November 2013, 13:35
Sršen, policija je z tem seznanjena. To je najbolj pomembno saj je ona pristojna za morebitne sankcije.
Pojasnilo zakona ki ga je prejelo MNZ ni zaupno zato ga bom skušal dobiti in tule nalepiti.

žandar
20. November 2013, 13:37
Pri vsej tej razpravi je zanimivo dejstvo, da tak važen dokument oz. tolmačenje, mneje ali ugotovitev organa, ni našel poti med uporabnike, to je lovce (ali sem kaj spregledal?)

alojz1
20. November 2013, 13:41
Žandar. Nisi nič spregledal. Tudi jaz mislim, da bi to tolmačenje morala objaviti tudi LZS na svoji spletni strani in glasilu Lovec.
Mogoče pa prehitevamo in še bodo.

Bokarca
20. November 2013, 15:04
Kaj pa usmrtilni strel ? Ali lahko trdimo, da zanj ne velja uredba o minimalni bla bla?

Če so res sprejeli da lahko divjadi, ki se grozno muči potem ko je bila poškodovana v prometu, skrajšamo muke, je to vsaj korak k zdravi pameti. sem slišal za grozne primere, ko se je divjad mučila hudo poškodovana, lovci so jo morali pa gledat, ker ji niso smeli skrajšati muk. Premikanje divjadi, ki je prestrašena in polomljena ter seveda zajoka ko se jo dotaknemo pa ne moreš še dolgo izbrisat iz glave.
Naslednji korak bi bil, da nam dovolijo sanitarni odstrel preden pokličemo inšpektorja. Včasih se taka divjad kljub temu še premika in predem dobimo inšpektorja, je ne vidimo nikoli več ali pa dobimo poginulo...

alojz1
20. November 2013, 15:20
Kaj pa usmrtilni strel ? Ali lahko trdimo, da zanj ne velja uredba o minimalni bla bla?
Zakone je treba brati in razumeti.
Prvi zakon je določal za lovca le nabavo kratkocevnega orožja od 9mm dalje. Če veš, da je to okrog 450J je jasno, da minimalni moči ne zadostuje.
Kasneje so zakon spremenili in lahko lovec poseduje za namen usmrtilnega strela tudi 22lr. To je okrog 200J.
Vodnik krvosledca verjetno ne nosi kot edino orožje 22lr. Za to obstajajo revolverji z 6" in več in moči nabojev od 1000 do 3500J (ali 357, 44mag, 454Casul, 500S&W). V večini zahodnih držav lahko z temi revolverji tudi lovijo, preizkus pa opravljajo na 100 yardov.

rws
20. November 2013, 23:32
Za usmrtilni strel mi je jasno, da je 22lr dovolj. Vprašal sem pa glede iskanja zastreljene divjadi, kadar ne gre za "pobiranje" v krogu 300m, ampak je divjad slabo zadeta(oplazni strel, strel v nogo ipd.) in je treba dostreliti.

Bokarca
21. November 2013, 10:00
Ali pa usmrtilni strel povožene divjadi, ki ga opravi običajen lovec ? Ali lahko uporabimo 22 lr?

alojz1
21. November 2013, 10:09
Ali pa usmrtilni strel povožene divjadi, ki ga opravi običajen lovec ? Ali lahko uporabimo 22 lr?
Ali ti sploh kaj bereš?


Kasneje so zakon spremenili in lahko lovec poseduje za namen usmrtilnega strela tudi 22lr. To je okrog 200J.

alojz1
21. November 2013, 10:27
Vprašal sem pa glede iskanja zastreljene divjadi, kadar ne gre za "pobiranje" v krogu 300m, ampak je divjad slabo zadeta(oplazni strel, strel v nogo ipd.) in je treba dostreliti.
Vsa polemika okrog iskanja in uporabe kratkocevnega orožja se je začela, ko je tukaj nekdo objavil, da ga je inšpektor kaznoval zaradi uporabe revolverja pri iskanju z 420€.
Ozadje je pa tako. Iskal je ranjenega teleta. Ko je skočila košuta je spraznil revolver nanjo in jo tudi zadel. Potem je skočilo tudi ranjeno tele. Dobil ni nič od tega. Lovci te LD so poklicali inšpektorja in zahtevali, da vodnika kaznuje za strel z revolverjem na zdravo divjad.
Po moji logiki tudi edino pravilno.

Bokarca
21. November 2013, 11:15
Ali ti sploh kaj bereš?

Seveda berem. Hotel sem se samo prepričati, da velja omenjeno tudi za običajne lovce pri omenjenih situacijah in ne samo za vodnike krvosledcev.

Hvala za pojasnilo!

mugo
21. November 2013, 11:38
Če prav razumem gre pri vsem tem, o čemer piše Alojz (glede kalibrov), za navodila državnih organov, dejansko tega v nek zakon, pravilnik ali drug podzakonski akt zapisanega pa ni. V Pravilniku je zapisano le tole:

2. člen(vrsta lovskega orožja)

(1) Lovsko orožje je dolgocevno in kratkocevno strelno orožje kategorij B1, B5, B6, C1, C2, C3 in D1, ki so opredeljene v predpisu, ki ureja orožje.

(2) Ne glede na prvi odstavek tega člena je izjemoma pri lovu dovoljena tudi uporaba orožja iz kategorije B4, vendar se nabojnik ne sme napolniti z več kot dvema nabojema.

(3) Kratkocevno strelno orožje se uporablja kot varnostno orožje pri iskanju ranjene ali obstreljene divjadi in zavarovanih vrst prosto živečih živali ter za usmrtilni strel.

3. člen
(lovsko strelivo)

(1) Lovsko strelivo so naboji s kroglami in naboji s šibrami.

(2) Krogle so lahko polno oplaščene, delno oplaščene in neoplaščene.

(3) Strelivo za lovsko orožje pri lovu na posamezne vrste divjadi in velikih zveri je predpisano v prilogi 1, ki je sestavni del tega pravilnika.


5. člen
(ranjena in obstreljena divjad in zavarovane vrste prosto živečih živali)

(1) Za usmrtitev ranjene in obstreljene divjadi in zavarovanih vrst prosto živečih živali je dovoljena uporaba lovskega orožja in streliva v skladu z 2. in 3. členom tega pravilnika.

(2) Za zasledovanje in usmrtitev ranjene in obstreljene nevarne divjadi in zavarovanih vrst prosto živečih živali je dovoljena tudi uporaba lovskega orožja z gladko cevjo in naboji s kroglami za gladko cev ter naboji s šibrami debeline najmanj 7,65 milimetrov.

alojz1
21. November 2013, 11:52
Lovci pa res znamo komplicirati.
In zaradi takih, ki so komplicirali je bila potrebna razlaga zakona. In razlaga se popolnoma ujema z mojim mišljenjem.
Na kratko. Kratkocevno orožje je namenjeno kot varnostno pri iskanju nevarne divjadi ali za pokončanje ranjene divjadi. Zato lovec, ki ni krvosledec nima razloga da gre na lov le z pištolo. Zdravo divjad je z njo prepovedano streljati.
Krvosledec pa gre po sledi z namenom umiriti ranjeno divjad.

MilanK
21. November 2013, 11:55
Usmrtitev poškodovane ali ranjene divjadi ureja P R A V I L N I K o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena s protipravnim lovom (Ur. l. RS, št. 75/2005). Za usmrtitev ranjene ali obstreljene divjadi in zavarovanih vrst prostoživečih živali je dovoljena uporaba lovskega orožja in streliva v skladu z drugim in tretjim odstavkom tega pravilnika (5. čl.). Drugi člen določa vrste in kategorije lovskega orožja, tretji pa strelivo za lovsko orožje. Za usmrtitev divjadi je dovoljena uporaba kratkocevnega in dolgocevnega orožja, tudi orožja z gladko cevjo in naboji za gladko cev ter naboji s šibrami debeline najmanj 7,65 milimetrov (2.od. 5. čl.) Ker se prvi odstavek 5. čl. sklicuje na 2. in 3. čl. pravilnika, 3. odstavek 3. čl. pa določa strelivo za lovsko orožje pri lovu na posamezno divjad in velike zveri v prilogi 1, ki je sestavni del tega pravilnika, iz tega sledi, da je tudi pri usmrtitvi divjadi treba uporabljati najmanjši dovoljen premer, maso in energijo krogle, določene v prilogi 1 pravilnika:


+--------------------------------------+-----------+-------+-----------------+
|Vrsta divjadi ali zavarovane prosto |Premer |Masa |Energija zadetka |
|živeče živali |krogle |[g] |na 100 metrov [J]|
| |[mm / | | |
| |(inč)] | | |
+--------------------------------------+-----------+-------+-----------------+
|Medved |7,0 (.284) | 11,0 | 3000 |
+--------------------------------------+-----------+-------+-----------------+
|Jelenjad, kozorog, damjak, divji |6,5 (.257) | 9,0 | 2500 |
|prašič | | | |
+--------------------------------------+-----------+-------+-----------------+
|Ozimci divjega prašiča, jelen-tele, |6,0 (.243) | 6,0 | 1800 |
|damjak-tele, gams, muflon, volk | | | |
+--------------------------------------+-----------+-------+-----------------+
|Srnjad, svizec, ris |5,6 (.222) | 3,2 | 1000 |
+--------------------------------------+-----------+-------+-----------------+

muzikant
21. November 2013, 11:59
http://www.youtube.com/watch?v=PpmEzNAfdQY

muzikant
21. November 2013, 12:03
Vsa polemika okrog iskanja in uporabe kratkocevnega orožja se je začela, ko je tukaj nekdo objavil, da ga je inšpektor kaznoval zaradi uporabe revolverja pri iskanju z 420€.
Ozadje je pa tako. Iskal je ranjenega teleta. Ko je skočila košuta je spraznil revolver nanjo in jo tudi zadel. Potem je skočilo tudi ranjeno tele. Dobil ni nič od tega. Lovci te LD so poklicali inšpektorja in zahtevali, da vodnika kaznuje za strel z revolverjem na zdravo divjad.
Po moji logiki tudi edino pravilno.


Vsak koliko toliko normalen išče vse večje od srnjadi s puško ( ne s kako škropilnico ampak 8 ali pa celo 9,3), srnjad pa z nožem, saj jo itak pes prime.:icon_wink:

Dotični, ki je bil kaznovan pa bi rabil še stransko sankcijo presaditve možganov.

Sršen
21. November 2013, 13:26
..., srnjad pa z nožem, saj jo itak pes prime.:icon_wink:
...
Če ni inšpektorja ali nikogar, ki bi te prijavil poleg. Sicer pa nož raje skrij!

alojz1
21. November 2013, 13:30
[QUOTE=MilanK;103322]iz tega sledi, da je tudi pri usmrtitvi divjadi treba uporabljati najmanjši dovoljen premer, maso in energijo krogle, določene v prilogi 1 pravilnika:
Milan. Z premerom in maso bi še razumel. Energija iz tabele je pa na 100m.
Če gremo naprej. 22lr lahko poseduje lovec za usmrtilni strel. Zajca???
Vem samo, da se ne sme uporabljati polnooplaščenih krogel ampak le ekspanzijske kamor sodijo tudi svinčenke brez plašča.
Pa tudi preizkus se opravlja na 15m na tarčo prašiča.
Muzikant, verjemi da v vaših preglednih gozdovih lahko vsak puško nosi in ni potrebe po kratki cevi. Pa nad gozdno mejo na sledi gamsa je puška tudi obvezna. Probaj pa v zaraščene trnove poseke in grape z puško rinit.
Včasih nelovci bolje razumejo zakone kot mi. Daljnega leta 95 me je načelnik UE prepričeval, da naj vzamem raje 44mag za prašiče kot 357 (močnejših od 44 se takrat pri nas ni dobilo). Pa to danes svetujem tudi drugim.

Sršen
21. November 2013, 13:41
@MilanK

Tabela zahteva za srnjad, za katero potrebujemo najšibkejšo municijo od potrebnih iz tabele, energijo zadetka 1000J na 100m.
Katero kratkocevno orožje ima tako energijo na tej razdalji??!! Še .44magnum ne (SP krogla 15,55g ima 664J na 50m), višje pa iskal nisem. Pa je jasno zapisano, da je dovoljeno za iskanje po krvni sledi!

To kar si napisal in citiral lahko pomeni samo dvoje.
Da zakonodajalec ni mislil tako kot ti bereš, ali pa da je napisal neumnost.

Me zanima tvoj odgovor na to.

Sršen
21. November 2013, 13:42
Upss, je že Alojz nekaj pisal.

No MilanK-jev odgovor me še vedno zanima.

alojz1
21. November 2013, 13:51
Če ni inšpektorja ali nikogar, ki bi te prijavil poleg. Sicer pa nož raje skrij!
Vse možne načine usmrtitve določa zakon (strelno orožje, pištola za omamljanje, elektrika, co2, podtlačna komora)
NOŽA ni med zakonsko naštetimi.
Nož je lahko odobrilo le ministrstvo za izjemne primere (obredno klanje ovc).
Pa tudi tega zaradi zgražanja javnosti ni več.

muzikant
21. November 2013, 14:03
Muzikant, verjemi da v vaših preglednih gozdovih lahko vsak puško nosi in ni potrebe po kratki cevi. Pa nad gozdno mejo na sledi gamsa je puška tudi obvezna. Probaj pa v zaraščene trnove poseke in grape z puško rinit.


Na eni puški imam cev 55 na drugi 50 cm, pa še ni bilo tako gosto, da ne bi prišel skoz. Lahko pa verjameš, da se tudi pri nas ranjena divjad ne zateče ravno pod najdebelejšo bukev.:icon_wink:
Ne vem od kje tebi podatek, da so pri nas večinoma pregledni gozdovi.

alojz1
21. November 2013, 14:14
Ne vem od kje tebi podatek, da so pri nas večinoma pregledni gozdovi.
Sem bil parkrat tam. Pa še hoditi nisem znal ko je pa bilo tako ravno biggrin

Sraka
21. November 2013, 14:22
Fantje kaj pa ga biksate? Saj na divjad ranjeno od puške, v prometu ali zaradi kakega drugega vzroka, ne naletijo le vodniki krvosledcev, temveč še veliko večkrat drugi lovci. In ti pa po svetu ne hodijo kot kakšni ameriški kavboji in tudi njim, ne le zakon ali etični kodeks, temveč predvsem njihova vest nalaga, da ranjeno in trpečo divjad čim prej odrešijo njenih muk. In če ni drugega pri roki, pa največkrat res ni, potem se pač uporabi nož, ker velika večina lovcev ve kako ga uporabiti, da je muke hitro konec.

Če je že tisti, ki je sodeloval pri pisanju zakona bedak, potem vsaj vi tukaj ne bodite. Ne piše zakon življenja, temveč življenje zakon.