PDA

View Full Version : Krvna sled



Strani : 1 [2] 3 4 5 6

ZR7
29. June 2009, 13:56
V opomin naj zapišem mojo zadnjo svežo izkušnjo.

Strel na dobrih 100m s kalibrom .222 rem. krogla S&B SP.
Plen, lanščak srnjak povprečne teže in rasti.

Lovec, ki je streljal, je strel natančno oddal v srnjaka, ki je stal kot narisan na šolski tabli. Kot smo kasneje videli, je bil tudi zadetek enako šolski.

Ob strelu je srnjak visoko odskočil, pristal, obrnil in stekel v dobrih 10m oddaljeno goščavo ločja, praproti in robide.
Mladica, ki se je pasla ob njem je tudi odskočila in nekoliko dlje tudi zavila v isto kritje. Čez nekaj kratkih sekund sem videl en kos teči v hrib, drugi pa je po moji presoji ostal v goščavi.

Torej gremo plen po nekaj minutah samo še pobrat.

Na nastrelu je najti nekaj svetle krvi, po prvi laični presoji pljučne.
Glede na to in obnašanje sva s strelcem prepričana da bo zgodba v nekaj minutah zaključena. Kakšna zmota!:icon_confused:

Plena v goščavi ni najti in kmalu uvidiva, da bo potreben krvosledec. Seveda sva priznala, da sva prepričana v uspeh potacala sled.:icon_redface:

Drugo jutro bavarka brez uspeha presledi celotno področje goščave. Vodnik pa po natančnejšemu pregledu nastrela zatrdi, da ne gre za plučno kri, temveč maščobo pomešano z nekaj svetle krvi. Posumimo v strel v grodnico, vendar nikjer ni najti za tak primer značilne strižine. Niti sledu ni bilo o kakršnikoli dlaki.

Po neuspešni prvi fazi se odločimo za sistematičen pregled širšega okolja. S strelcem obkroživa širše področje in iščeva morebitne znake po blatni poti v strmini. Vodnik s psom pa nadaljuje od goščave navzven.

Tik preden smo se po nekaj urah odločili prenehati, pes potegne v naslednji graben in hitro pokaže plen oddaljen cca 400m od nastrela.
Prestreljen šolsko skozi prsni koš tik za plečko. Tudi iztrel je bil običajen. A razen krvi na nastrelu, je kasneje ni bilo. Vsa je bila v prsni votlini, kjer nas je čakalo še večje presenečenje. Notranji organi so bili nepoškodovani. Le na pljučih je bilo zaznati udarnino, a raztrgana niso bila. Krogla je čudežno zgrešila vse organe, pri vstopu prebila eno, pri izstopu pa šla med dvemi rebri.

Zadetek popolnoma identičen zadetku istega strelca dan poprej, ko je lanščak obležal 10m od nastrela.

Sedaj pa bodi pameten, če si lahko....:icon_confused:

detel
29. June 2009, 14:20
Tudi z močnejšim kal. se to dogaja :icon_confused:.

Jagermaister
1. July 2009, 23:17
Zanimivo! Meni se kaj takega ob takem zadetku še ni pripetilo. Nekako do 100m ja, dlje pa ne. Se pa spomnim, da je enkrat Pernat v naši družini iskal srnjaka, ki je bil ravno tako prestreljen skozi rebra (med rebri) s 7 mm kroglo. Psa sta ga morala še goniti, da sta ga dobila.
To je slaba stran ti. "kuhinjskih" strelov - meso je sicer manj poškodovano, je pa večkrat treba iskat. Srnjad še pomerim tako, prašiča pa če se le da v pleče. Krogla mu poškoduje tudi prednje noge in običajno ostane kar na nastrelu.

detel
2. July 2009, 15:50
Zgodi se, da pri strelih med rebri ne pride do poškodbe večjih žil, zato je treba žival še iskati ali celo loviti. Meni je plečet pri pujsu res škoda. Jagermaister, pa pomeri za plečko pa malo niže (velike žile).

black
6. July 2009, 01:53
Jazbec,
edino pametno ravnanje s tvoje strani, ko si poklical gospodarja da sta pregledala nastrel s njegovim psom in našla srnjaka, pa čeprav je ležal 20m stran.
Pa še to, nikoli do sedaj nisem zamenjal, pljučno kri, s krvjo(mozeg) noge, če kdo zamenjuje, je znak neizkušenosti.
Koliko v vaši družini(vrhnika) odstreljujete letno srnjadi?

ZR7
6. July 2009, 07:38
...
Pa še to, nikoli do sedaj nisem zamenjal, pljučno kri, s krvjo(mozeg) noge, če kdo zamenjuje, je znak neizkušenosti.
...

Drži!:icon_redface: Zato se učimo. A tudi za mozeg ni šlo. Strel je bil skozi prsni koš.

alojz1
8. July 2009, 16:21
Naj opišem današnji primer iskanja srnjaka.
Sinoči me pokliče znanec in pravi, da je njihov lovec pred mrakom streljal srnjaka ki je odskočil in zbežal. Na nastrelu ni nič, dalje pa ni iskal. Dogovorila sva se , da se zjutraj oglasim zaradi kontrole nastrela.
Zjutraj me ponovno kliče in pravi, da je iskanje nesmiselno (celo noč in zjutraj je padal močan dež) in, da je srnjak verjetno zgrešen. Ker sem že bil na poti sem rekel naj me vseeno počaka. Odšli smo v lovišče, kjer je psica sama našla nastrel in tako potrdila zadetek. Z gotovostjo je nato vodila v gosto praprot in robido (kjer bi bilo iskanje brez psa nesmiselno). Kmalu mi je pokazala srnjaka zadetega nizko v mehko.
Pogoji za iskanje so bili danes skoraj idealni (vlažnost, primerna temperatura, brez vetra). To sem napisal zato, ker večina lovcev misli, da dež spere krvno sled in zato iskanje opustijo.

andrej50
8. July 2009, 17:14
Alojz
Imaš popolnoma prav.Zelo velika napaka nekaterih lovcev je, da mislijo, da dež spere krvno sled. V poletnem času vlaga pospeši razpadanje krvi kar povzroči še boljšo sled za pasji nos. Dež pa tako in tako ne more sprati krvi prav globoko v zemljo. Večji problem nastane v suhem vremenu in visokih temperaturah, ko se kri na hitro posuši, ali pri nizkih temperaturah, ko kri zmrzne. Taka sled pa je, zlasti za mladega neizkušenega psa zelo težavna, za izkušenega psa pa tudi taka izšusena sled ne sme predstavljati nobenega problema. Sam sem že imel primer ko mi je pes brezhibno poiskal obstreljeno košuto po sledi, ki jo je ponoči prekrila 30 cm debela snežna odeja.

Veper
20. July 2009, 09:28
Že nekajkrat smo tukaj govorili o iskanju ponoči in bili zelo različnih mnenj. No včeraj je lovski tovariš streljal divjega prašiča kleče na pet metrovv trenutku ko je prašič stopil na vlako. Vsi vemo kako lahko in prepogosto na take razdalje zgrešimo saj so pogoji nemogoči namreč skozi povečavo streljnega daljnogleda vidimo bore malo ali nič,potem je tu največkrat nekaj lovske mrzlice in ne nazadnje se strelec v takem položaju največkrat preveč nasloni na puško in strel je nizek in po navadi zamujen torej pade nizko v mehko. Na nastrelu ne najdemo nič in tudi po sledi največkrat ni niti kapljice krvi do samega plena. V mehko zadeta žival se bo vlegla v prvem kritju in tam do jutra v miru poginila in tako ne bo problema z izsleditvijo. Če pa hodimo po domnevni sledi in iščemo na svojo roko brez psa seveda žival dvignemo in le ta se ustavi šele takrat ko pogine stoje med begom.Lovski tovariš ki je v čeraj streljal pa je reagiral pravilno in ni naredil niti koraka z vlake ,lepo poklical pomoč krvosledca in se umaknil. Glede na vse zgoraj napisano se nisem odločil za iskanje ponoči ampak sva z Dikom z delom pričela šele danes zjutral ob 6 uri in dejansko nisva na celotni sledi našla niti kaplje krvi .Dik me je sicer kmalu po nastrelu z ovohavanjem mlade bukvice v višini kakih 50 cm opozoril da je prašič zadet vendar videti ni bilo nič. Po sledi je vlekel suvereno vendar po nekaj deset metrih dvignil glavo in sledil delno z niskim in delno z visokim nosom vendar kot sem že napisal zelo suvereno in brez popravkov. Proti koncu sledi pa je pokazal pravidnost in jaz temu v šali pravim "kung fu položaj" torej pripravljen se je bil spopasti za plen in še sreča ,da je vsiljivec ,ki je ponoči plen poiskal sam in ga delno odnesel delno pa odvlekel popustil in odpetal novim dogodivščinam naproti seveda z polnim trebuhom prašičjih zadnjih nožic.To je tisti problem ,ki ga imamo vodniki krvoskledcev na področju stalnih velikih zveri.4661

4662
Prašiča oziroma kar je ostalo od njega bo seveda odpeljal higienik in zgodba je zaključena. Vsekakor pa moram povdariti,da tudi če bi šel iskat ponoči se zaradi tega ker na nastrelu ni bilo znakov zadetka nebi odločil za iskanje in stvar bi bila ravno tako realizirana šele danes zjutraj.

detel
20. July 2009, 22:32
Ne rečem, da ni prav pustiti žival, da se do jutra umiri. Pri nas v tem času bi šli takoj za njim s psi, ker do jutra bi bil za konfiskat, tako kot ta vaš :icon_cry:

jereb
20. July 2009, 22:32
Sicer ni vezano direktno na krvosledništvo, zato prosim administratorja naj post premakne, če je preveč neumesen.

Veper, ravno ob takih priložnostih se mi vedno poraja eno in isto vprašanje. Zakaj mora trup divjadi, pogrizene od velikih zveri odpeljati higienik? Mislim, da bi lahko trup take divjadi enostavno prepustili zverem v nadaljnjo konzumacijo. Hitro pregledaš, da ni kaka bolezen ipd. če je OK, vzameš čeljust v evidenco in zaželiš dober tek. Saj nenazadnje zveri so zato,da to pospravijo, ne pa higieniki, da vse to skurijo.

No to me vedno bega.

Veper
20. July 2009, 23:12
Jereb se popolnoma strinjam vendar zakon mrhovišča prepoveduje in tudi priložnostna mrhovišča kot bi tak kadaver postal niso dovoljena.

Detel pri vas lahko delate po vaše z vašimi psi in vašimi korajžnimi fanti. Pri nas pa je praksa taka,da če si siguren da boš divjad pobral po nekaj deset metrih to tudi storiš ,če pa ne pa počakaš do jutra. Ni ga namreč takega trofejnega merjasca ki bi bil več vreden kot moj pes in tudi sebe imam precej rad. Verjetno mi boš pritrdil ko te bo lanščak po takem nočnem neumnem iskanju podrl na tla in če boš imel srečo kot sem jo imel jaz boš odnesel celo kožo in tudi pes se bo uspel umakniti.Ni pa nujno ,da boš iz takega komflikta prišel kot zmagovalec in tudi ni nujno da bosta oba s psom preživela. In s tem zadnjim stavkom se sploh ne šalim ampak mislim prekleto resno.

gamsar1
21. July 2009, 11:15
Bravo veper lepo si povedal, nevem mogoče sva pa midva ene reve, ker si ne upava ponoči za obstreljenim prašičem, povrhu vsega se pa še za psa bojiva. Bolje da gre divjad v konfiskat kot pa, da pride pote služba bivšega predsednika LZS. Je pa res, da je najboljša šola tista, ki jo probaš na lastnih plečah ane detel.

detel
23. July 2009, 00:15
Ja, strah je huda reč. Bolj varno je doma držati šefico za kiklo. Niti zmajar ali alpinist nikoli ne ve, če se bo še vrnil domov živ. Vsak hobi ali šport nosi večja ali manjša tveganja, kar ima seveda tudi svoj čar. Tudi pri padcu s pol metra višine se lahko razbiješ kot stara kanta. Bom kar nehal, ker ima vsakdo na vse to svoj pogled in mnenje in tako je tudi prav .

ZR7
23. July 2009, 08:49
... Vsak hobi ali šport nosi večja ali manjša tveganja, kar ima seveda tudi svoj čar. . .

ce bi slo le za car in tveganje, bi jagali s pipci in iz vej skakali na merjasce. a gre za odgovornost in zeljo uspesno dokoncati prevzeto nalogo. to pa je mozno le z odgovornim pristopom, ki vkljucuje presojo vseh tveganj in okoliscin.

detel
23. July 2009, 08:56
Ne gre le za čar. Ne smatram za odgovornost metanje divjačine v konfiskat. Naj divjad raje živi. Koliko prašičev pa pade na mestu..... malo .

Veper
23. July 2009, 10:04
Detel zelo narobe si postavil vprašanje koliko prašičev pa pade na mestu:icon_redface:Vprašanje je koliko prašičev in tudi druge zastreljene divjadi je izgubljeno zaradi dokazovanja hrabre neumnosti in s tem ponoči dvigovanja ranjene divjadi ki jo nikoli več ne najdeš ,pri tem narediš nemir v gozdu in ogroziš psa in sebe da o neizkušenih nočnih pomagačih niti ne govorim.Detel hrabrost se meri na drugačne načine nikakor pa ne z tipkanjem na forumu.Hrabro bi bilo z tvoje strani priznati ,da si pač napisal post z preveč žara in te je sedaj sram priznati napako.To bi bila hrabrost .:icon_redface:

ZR7
23. July 2009, 11:21
nesmatram za odgovornost metanje divjačine v konfiskat. ... .

kaj pa metanje nasih psov v konfiskat?!

detel
23. July 2009, 12:52
Sem že nehal pa moram spet nadaljevat. Ne gre za hrabrost, poleti rešujemo meso, ki ga imamo radi na krožniku, družina pa dobi nekaj cvenka. Če pustimo do jutra gre tako ali tako za KOTO. Tako je poleti, jeseni je že druga pjesma....... :icon_wink:.

ZR7
23. July 2009, 13:14
... poleti rešujemo meso, ki ga imamo radi na krožniku, družina pa dobi nekaj cvenka. ..... .

meso in denar za ld resujemo s korektnim odnosom do krvosledcev in do njihovega dela in stroskov in ne z izpostavljanjem psov in vodnikov prasicem in medvedom.

detel
23. July 2009, 13:27
:icon_redface:

solzica
23. July 2009, 22:15
zr7:
"meso in denar za ld resujemo s korektnim odnosom do krvosledcev in do njihovega dela in stroskov in ne z izpostavljanjem psov in vodnikov prasicem in medvedom. "

No ta stavek bi bilo POTREBNO objaviti v reviji Lovec. Da se bi odgovorni začeli zavedati svoje odgovornosti in spoštovanja do lovskih psov in vodnikov psov po LD-jih.

pozdrav!

black
24. July 2009, 14:10
Ja, strah je huda reč. Bolj varno je doma držati šefico za kiklo. Niti zmajar ali alpinist nikoli ne ve, če se bo še vrnil domov živ. Vsak hobi ali šport nosi večja ali manjša tveganja, kar ima seveda tudi svoj čar. Tudi pri padcu s pol metra višine se lahko razbiješ kot stara kanta. Bom kar nehal, ker ima vsakdo na vse to svoj pogled in mnenje in tako je tudi prav .
Še bolj varno bi bilo, da tebi podobni ne bi nikdar šli na lov in streljali divjad, če zmajar pade dol ali alpinist je njegova napaka, mi iskalci pa moramo glavo nositi, zaradi drugih, kateri nepremišljeno kar ustrelijo v divjad itd.Tudi sam sem bil zaveden, da sem iskal ponoči divje prašiče, dokler nisem doživel bolečo šolo, samo imel sem veliko srečo,da sem preživel samo z raztrgano roko.Zato ti in tebi podobni, izšolajte psa po KS in kar hodite ponoči iskati prašiče, saj to je zelo adrenalinski šport, poln akcije, sam pa bom raje ponoči kaj drugega počel, pa čeprav samo držal šefico za kiklo.

detel
24. July 2009, 15:06
Kako že gre tista pesem... Kako smo si različni....:icon_lol: Z enim psom in še to na povodcu pa res ne. Sam si si kriv, žal.....

RAUBŠIC
24. July 2009, 16:30
Kako že gre tista pesem... Kako smo si različni....:icon_lol: Z enim psom in še to na povodcu pa res ne. Sam si si kriv, žal.....

Da, da, sam si si kriv, zakaj pa hodiš ponoči s psom na sprehod. Če pa že hodiš si nabavi trop psov, da boš varen. :icon_wink: :icon_lol::icon_lol::icon_lol:

Veper
24. July 2009, 23:13
Argumenti za in proti so dobrodošli predvsem če so podprti z znanjem in prakso. Vse ostalo pa saj veste sami in ne bo prvič.:icon_evil:

Big Foot
27. July 2009, 07:29
Malo off topic ampak mi ne da mira pa moram malo pohvalit mojo psičko..

Včeraj sem streljal srnjaka. Zadet je bil dobro. Ker pa uporabljam tršo kroglo kake izstopne rane ni bilo in jo je srnjak popihal iz mesta nastrela.
Na nastrelu precej krvi potem pa ne prav dosti.

Z psičko nisem iskal že skoraj 2 leti tako da sem bil malo v dvomih kako bo šlo, vendar ko zastrupiš psa z KS očitno to kar ostane v njem. Skratka po začetni zmedenosti (psa namreč uporabljam za ves lov ne samo za KS) je psička potegnila tako kot je treba in po sicer kar kratki sledi brez ene same težave izsledila srnjaka.

Tako da "stara kopriva" ne pozebe kar tako :icon_lol:

alojz1
27. July 2009, 13:48
Včeraj sem iskal srnjaka, ki je bil zadet pod skočni sklep. Ko ga psica zaustavi jo za napade in skuša nabosti. Streljal sem z razdalje 30 m z 357mag. Srnjak strela ni nakazal, me je pa videl in zbežal. Po kratki gonji ga psica ponovno ustavi. Zopet jo napade in v primernem trenutki streljam, tokrar malo bliže.Tudi tega strela ne nakaže, sem pa videl zadetek za plečetom. Kmalu ga psica podre in drži do umiritve ( oba strela za plečetom v razmaku 3 cm).
Veliko lovcev ne ve, da v prsku ali po gonji psa divjad ne nakaže strela kot smo vajeni. Zato v avgustu pri kontroli nastrela velikokrat najdem srnjaka v krogu 100m, čeprav strelec misli, da je zgrešil.

jež
27. July 2009, 13:55
Kako že gre tista pesem... Kako smo si različni....:icon_lol: Z enim psom in še to na povodcu pa res ne. Sam si si kriv, žal.....

Oprosti Detel, saj ne da bi zagovarjal Blacka ampak s koliko psi hodiš pa ti iskat divjad oz. prašiča pa to še ponoči?

detel
27. July 2009, 15:38
Pojdi na ZS.

Veper
27. July 2009, 15:47
Detel po tvojem zadnjem postu pa moram ugotoviti,da najverjetneje treniraš čvekalne mišice in da te ni toliko v hlačah kot pišeš. Zato si seveda zbrisal na ZS alipa se motim???:icon_neutral:

detel
27. July 2009, 15:53
Ja to drži, Alojz1. Umirjena divjad, ki se mirno pase ob dobrem zadetku ponavadi pade na mestu. Žival, ki te gleda ali je prestrašena pa ponavadi še malo zbeži, po strelu. Tudi ranjena in bolna žival manj reagira na zadetek, ker je že itak v stresnem (šoknem) stanju.

detel
27. July 2009, 15:58
Detel po tvojem zadnjem postu pa moram ugotoviti,da najverjetneje treniraš čvekalne mišice in da te ni toliko v hlačah kot pišeš. Zato si seveda zbrisal na ZS alipa se motim???:icon_neutral:

Že dvakrat sem rekel, da ne pišem več o tem, ker hočemo imeti vsak svoj prav in zdej se tega držim. Mladim pa rad kej povem in naj si nato izoblikujejo svoje mnenje. O tej temi pa samo na ZS. Veper, po letih in izkušnjah sva si zelo, zelo blizu. Mogoče imam le malo več staža, ker sem začel loviti že tam na začetku OŠ :icon_lol:.

Veper
10. August 2009, 22:25
Današnji Dikov uspeh.
4909

krogla1
11. August 2009, 20:21
Tega srnjaka pa sta uspešno zaustavila moja dva pomočnika.

krogla1
14. August 2009, 00:26
Ta je pa od danes zjutraj. Obstreljen je bil v zadno nogo.

jvpv
14. August 2009, 09:10
Priden in uspešen, bravo:icon_exclaim:

detel
14. August 2009, 09:53
Čestitam.

Veper
14. August 2009, 10:38
Bravo kosmatincema in vodniku.

Veper
15. August 2009, 14:18
Ker je Dik na sredini svoje profesionalne poti,je začel na lažja sledenja sabo jemati svojo hči Geo ,ki se prav dobro počuti v novi vlogi.No dobro se počuti tudi uplenitelj in seveda vsi ki smo pripomogli ,da se je današnje iskanje zastreljenega srnjaka končalo uspešno.Iskren Lovski blagor prijatelj in tudi vama Dik in Gea.4953

4954

4955

alojz1
17. August 2009, 16:35
Ta pa je zadnji po zaslugi Gejine mame.
So trije mojstri hodili ponoči za njim, dokler jim niso sredi neprehodne rebri crknile baterije. Strel v mehko nizko (popek) kolikor sem videl. Če prašič ugotovi, da ga takoj po strelu sledijo hodi dokler ne omaga. Ta je prehodil kakšen km po zelo teškem terenu, poginil pa zjutraj in je bil še topel.

alojz1
10. September 2009, 14:00
Takšni srnjaki pa pridejo na plano v septembru, ko je v večini LD odstrel že izpolnjen. Ta je bil streljan sinoči. Krogla se v mehkem ni odprla. Po dveh urah se je pred psom še dvignil, zato sem iskanje nadaljeval danes zjutraj.
Višina 27cm, močne rože, slabi parožki, skratka zelo star.

Veper
15. October 2009, 14:05
Po dolgem prebolevanju še sam ne vem ali pljučnice ali gripe smo Dik,Gea in moja malenkost danes zjutraj odšli poiskati zastreljeno tele. Žal ga je ponoči že našel medved , ga pojedel in nato zakopal da bo ostalo še za en obrok. Sled kakih 1500 metrov ,zadnjih 300 je medved teleta nosil in ne vlekel kar pomeni ,da je bil hudo velik kosmatinec.5361

5362

5363

Franc
15. October 2009, 22:55
Lovski blagor obema!

toncybrak
21. October 2009, 20:13
Kljub 50+ in 10+ še nista "za staro šaro"!Oče z brak jazbečarjem Denijem po uspešnem iskanju zastreljenega lanščaka po nedeljskem lovu v LD Loka pri Zid. Mostu!

LP

solzica
22. October 2009, 07:26
Čestitam !!!

No leta in izkušnje naredijo svoje...

Pozdrav!

Breza
8. November 2009, 10:33
5508

Ob takšnih trenutkih se vsak vodnik ozre nazaj na vse tiste ure šolanja, od trnja popraskane roke in noge, vzpone in padce....in spozna, da je vredno!

Veper
15. November 2009, 19:27
Današnji Dikov plen pravilni štirinajsterak 10+
5546

Nautillus
8. December 2009, 13:17
Včeraj sem prejel klic o zastreljen gamsu, na katerega sem se takoj odzval in v eni uri sva bila z Brino na krvni sledi. Krvi dosti, pes prijel takoj in zasledovanje se je začelo...krvi vedno manj, gams se nikjer ni ulegel, kapljice pa povsod. Po krvni sledi sva šla skoraj 4 km, nato sva prišla do soteske in meje s sosednjo lovsko družino. Lovca ki je gamsa zastrelil sem prosil če ostane na robu, jaz pa se spustim v sotesko. Po parih metrih v skalnem pobočju se mi je odlomilo trhlo drevo. Po 15 metrskem padcu sem se pobral in rezultat je bil zlomljena puška, prerezan prst, zvit gleženj, obtolčen obraz, in hud udarec pod rebra. Za povrh vsega pa je pes šel enostavno naprej po krvni sledi in to še s slednim jermenom.
S solovcem sva čakala še kako uro, potem sem se jaz odpravil proti domu on pa je z lovcem iz sosednje lovske družine nadaljeval iskanje psa... Danes se nas je zbralo 6 in iskali psa ter gamsa. Našli nismo nič :icon_cry:[/QUOTE]

Hubertus
8. December 2009, 14:01
A ste nadaljevali z drugim psom?

Nautillus
8. December 2009, 14:04
Ja smo danes, smo težava je v tem da je ponoči začelo deževati...

Breza
8. December 2009, 17:25
Na katerem področju pa je bil pes nazadnje viden? Oprosti izrazu...ampak "klinc-:icon_eek:-gamsa"! Psa je treba nazaj dobit!

Nautillus
8. December 2009, 19:11
Breza pes je bil viden nazadnje nad Hrušico na Gorenjskem.

trma
21. January 2010, 21:56
Zanimivo. A kdo uporablja kaj podobnega?

ben1
24. January 2010, 10:10
Vse urdu samo se mi zdi je malo preveč nog mislim parkljev :icon_lol:,

mrki
24. January 2010, 11:48
Vse urdu samo se mi zdi je malo preveč nog mislim parkljev :icon_lol:,

Zakaj preveč, kolikor se spomnim ima vsa naša parklasta divjad 4 noge :icon_wink:

mrki
14. May 2010, 15:14
Včerašnji dež je zvabil tudi enega našega jagra na prežo, lanščak je prišel še podnevi in ga je streljal ampak je močno pihalo :icon_wink: in kroglo je odneslo nisko v grodnico :icon_mad: Danes zjutraj sva se odpravila in po eni uri in pol pa kakih petih kilometrih je Alfi ustavil lanščaka in meni dal priložnost za strel.
Če nebi imel toliko zaupanja v Alfa bi že zdavnaj odnehal, ampak kot da bi mi misli bral mi je vsakih 300m pokazal novo kapljico krvi.

alojz1
14. May 2010, 17:42
Ja pri prašiču in takemu strelu je 5km kar normalna razdalja.
Jaz sem prejšnji teden v zelo težavnem terenu zaradi dežja in utrujenosti iskanje prekinil in sem na sled napotil drugega. Ker ni bilo vidne krvi in ker je strelec mislil, da ne more biti tako daleč ni bilo uspeha. Pa se je po tednu dni našel z strelom nizko v grodnici še 1.5km naprej.

Jagermaister
15. May 2010, 21:14
Govori se, da so železničarji ob progi našli ustreljeno svinjo. Težko prek 100 kg in z napetimi seski. Je to ta?

ostrostrelec.pero
15. May 2010, 21:28
Govori se, da so železničarji ob progi našli ustreljeno svinjo. Težko prek 100 kg in z napetimi seski. Je to ta?

Tudi jaz sem videl to svinjo, je pa res da z vlaka nisem videl da je obstreljena.

alojz1
16. May 2010, 10:02
Ta svinja je lanščak (po oceni več lovcev).

mrki
16. May 2010, 11:44
Še eden od danes zjutraj ki ga je streljal gost.

Veper
24. May 2010, 08:35
V soboto smo imeli učne delavnice. Starosta Dik in Veper sta pokazala mladini kako se stvari streže. Seveda so učenci Perun z vodnikom ZR7 in Gea z vodnikom Veperčkom močno vlekli na ušesa in smrčke. Krivec za vajo pa je bil gumbarček,ki ni hotel pasti v ognju in je tekel še nekaj deset metrov.Tudi oba mladinca sta uspešno opravila z naravno sledjo.7188

7189
Lahko pa bi dejali,da je bilo vse skupaj družinsko opravilo,saj sta Perun in Gea Dikova potomca.

trma
10. June 2010, 22:49
Posnetek, kateri mi je res všeč, fotograf je bil na pravem mestu v pravem trenutku. Pogoste strelne poškodbe.

zober
11. June 2010, 00:54
Res dober posnetek!

Veper
11. June 2010, 10:38
Trma to je fantastičen posnetek tudi za vse tiste ki trdijo,da so vsi Bavarci plahi psi in da iščejo kvečjemu srnačje mladiče.:icon_lol:

trma
11. June 2010, 16:06
Veper, se kr strinjam s tabo. Evo se ene slike.

Prskač
11. June 2010, 16:24
Super slika,Trma! A je to že tvoja bavarka na delu?

trma
11. June 2010, 21:52
Super slika,Trma! A je to že tvoja bavarka na delu?

Živjo Prskač, ne ni moja bavarka.

lunca
12. June 2010, 07:53
trma,res dobri sliki,še posebno nazorna je prva slika.
LP Tjaša

Breza
12. June 2010, 20:31
Letos na UP razturajo weimaranci! :limona:

Prejšnji teden v Raki 2-letna psica (z vodnico, ki je takšno preizkušnjo sploh prvič videla od blizu :icon_biggrin:) 124 točk in I.n.r., danes spet dva med prvimi tremi. Tokrat na Gorenjskem!

Skrajni čas, da tudi jagri končno začno opažat to prekrasno pasmo, jo potegnejo s poligonov za agility in razstavnih pist ter ji dajo mesto, ki ji od nekdaj priprada! V loviščih!

PS: Weimeranec je sicer ptičar, vendar je v svoji osnovi "narejen obratno". Njegova prvotna funkcija je bila lov na veliko divjad in krvosledstvo, šele kasneje (ko ga je zaradi atraktivne zunanjosti opazil vojvoda Karel Avgust in začel pasmo razvijati v današnjo smer) so mu dodali funkcijo lovca na malo divjad.

trma
13. June 2010, 10:08
Moja psica Gala, ob najdenem današnjem prašiču. Streljal oče danes zjutraj ob 5,30 na 70 metrov, prašič ni nakazal strela. Streljan s 7x64, nekaj krvi na nastrelu, prašič je naredil slabih 300 metrov, malo poškodovana jetra izhod skozi mehko, po prihodu je bil prašič že mrtev.

Veper
13. June 2010, 10:19
Gala je žleht skor tko kot gazda:icon_lol:Komplimenti.:icon_wink:

Veper
13. June 2010, 13:06
Iz zelo zanesljivih virov sem izvedel, da sta se danes med krvosledce z opravljeni UP po krvnem sledu vpisala še dva psa ki sta v lasti forumašev. Čestitke obema in veliko uspešnih iskanj. Upam da se bo našla kakšna fotka z prireditve in vsaj kratek opis dogodka. BTV nista barvarja ampak NLT in KNP.:limona::limona:Skratka udarna moč krvosledništva se hitro in predvsem kvalitetno veča.

Breza
13. June 2010, 14:08
..... BTV nista barvarja ampak NLT in KNP.:limona::limona:Skratka udarna moč krvosledništva se hitro in predvsem kvalitetno veča.


:icon_arrow: Nkp! :icon_cool:

Res sta bila pridna danes! Oba! :icon_wink:

deteljica
14. June 2010, 08:43
bravo sledarji :limona:
zaslužite udeleženci na obeh koncih vrvice :beer:

Veper
14. June 2010, 08:51
Breza KNP pomeni kar naprej rine.:icon_redface:Ja priznam da sem ga kaknil.

trma
8. July 2010, 14:23
Streljana lanščakinja včeraj zvečer s 30-06, krogla interbond 180 gr, razdalja 50-60 metrov. Po strelu sem si ogledan nastrel in tudi našel kroglo v zemlji. Ker je bil prašič streljan na njivi sem začel iskati kri in v krogu 30 metrov nisem našel nič, pregledal sem vse zide, na katereh bi morala biti kakšna kaplja krvi če sem prašiča zadel. Nakar najdem kroglo v zemlji, ker sem bil dokaj siguren v sebe, da sem zadel, sem začel izkopavati kroglo in glej ga hudiča!!! Krogla je bila 3-4 cm v zemlji. Takoj sem vedel da sem prašiča zadel, kajti krogla je šla v zemljo, zaletela se ni v nobeno oviro (kamen), če ne bi šla skozi prašiča bi šla bistveno globje v zemljo. Kaj sem hotel s tem povedati? Ne pomaga če najdemo kroglo na nastrelu v okolici ni krvi, to še ne pomeni, da divjad ni zadeta.

Zjutraj ob 5-h se odpravim z bavarko na nastrel, ga pregledam še enkrat sam, kajti v temi se marsikaj spregleda. Ne najdem nobenih znakov, psico pripeljem na nastrel in psica povleče, ne pokaže mi nobene kaplje krvi (drugače se ustavi in ovohava,vsaj na začetku sledi) dobrih 200 metrov, nakar prvi znaki krvi, vesel sem bil, da je moja teorija bila pravilna. In začne se sledenje...., po cca.500 metrih dvignem prašiča iz ležišča, psico spustim iz jermena iz začne se gonja, katera prečka glavno cesto v najprometnejšem juranjem času. Psica ustavi prašiča in ga ne pusti dalje, približam se mu ampak zaradi zelo gostega terena, se mu težko prebijem zraven. Ustrelim in začne se gonja dalje....,prašič naredi močen obroč in se ustavi, nekajkrat se prebližam prašiču ampak ne dovolj blizu da strelam, prašič pa se umakne. Nakar nastane tišina. Prepričan, da je psica prašiča našla in me bo prišla iskat kot vedno. Res je, pride me iskat vidim, da je bila pri njemu, 100m ji sledim ampak jo izgubim za sekundo, nakar se vrne in me še vedno vodi in naravnost ranjenemu prašiču, kateri ni mogel več po nekaj kilometrski gonji-sledenju. Pomerim in ustrelim, prašič pade, psica pa izčrpana skoči na prašiča. Lančakinja slabih 50 kg težka. Zadeta ozadaj, poškodbe želodca,vranice in del jeter.

lp

Prskač
8. July 2010, 19:47
Bravo, čestitam :icon_biggrin:!

Veper
10. July 2010, 14:45
Sen ti povedal da imaš materijal ki ga je za vikat:icon_twisted:

alojz1
31. July 2010, 12:49
Dopoldne sem iskal gumbarja, ki je bil streljan zgodaj zjutraj z 7x64, oriks
Zadet je bil nizko skozo prsa v prednjo nogo. Ker je moj prepeličar že v letih sem zraven poklical še sina z vižlo.
Krvi v visoki in suhi travi skoraj ni bilo videti. Po 200m je vižlo zmotil srnjak, ki je odskočil in ni bil pravi. Prepeličar je takšnih primerov vajen in je z gotovostjo nadaljeval sled navzgor. Po nadaljnih 300m se je začel vrteti v krogu kar je nakazovalo, da srnjak išče ležišče. Res je kmalu odskočil, takrat sem streljal z revolverjem vendar je bežal naprej. Vižla ga je po 100m ujela in držala za vrat do usmrtilnega strela.
Kljub hudi rani in zadetku z revolverjem v prsa je bil srnjak zelo hiter. Takšni primeri so značilni za čas prska, ko divjad odskoči čeprav bi v normalnih okoliščinah obležala v ognju.

Krpan
31. July 2010, 14:31
Res je kmalu odskočil, takrat sem streljal z revolverjem vendar je bežal naprej.


Takšen strel ni v skladu z lovsko zakonodajo, in inšpektorji pišejo položnice za to, zato se z tem ne hvali.

Debata o taki uporabi kratkocevnega orodja je premaknjena v svojo temo.
admin

Bor
8. August 2010, 21:11
Vprašanje za vodnike krvosledcev.
Krvosledec zavoha, če je divjad ranjena s strelom iz puške.
Kaj pa, če je divjad udaril avtomobil, ji zlomil nogo vendar ni vidnih zunanjih poškodb?

L.P.

alojz1
8. August 2010, 21:32
Vsaka poškodba divjadi pusti poseben dah (žleze na nogah), ki jih izkušen pes zazna. Tudi bolna divjad ima drugačen vonj zato lahko pes (ali predatorji) v tropu zaznajo ranjeno ali bolno žival in jo izločijo.
Takšno vprašanje je zelo pomembno ker veliko lovcev tega ne ve in ranjene divjadi po prometu sploh ne iščejo.

Bor
8. August 2010, 21:59
Sedaj pa primer.
Peljem se z avtomobilom po cesti. Pot mi prečka srnjak, ki vidno šepa na zadnjo nogo. Odide v koruzo kjer tudi ostane. Pokličem vodnika s krvosledcem.
Čez približno tri ure se mi javi in tudi pride s psom preveriti kaj je to.
Od koruze do gozda je 100 m čistine. Povem mu videno in pokažem kraj kjer je srnjak prečkal cesto.
Pes je sicer sled nakazal vendar ni potegnil po njej in ga tudi ni zanimala, kot da je divjad zdrava.
Po hoji okrog 30 m ob koruzi je pes dvignil glavo in potegnil noter. Zaropotalo je in na drugi strani je skočil srnjak ven in stekel proti gozda. Zadnja noga je visela in nihala v zraku. Vodnik je psa sprčil in ta se je pognal za njim po sledu vendar se je po par minutah vrnil. Psa je ponovno privezal na sledni jermen in sta šla za srnjakom še okrog 2 km. Ker se je srnjak ves čas odmikal je spet sprčil psa in ponovila se je ista zgodba.
Pes drugače normalno goni ustavlja in podira divjad.

Kaj se je zgodilo v tem primeru?

alojz1
8. August 2010, 22:12
Če ugibam
nekatere pse zdela vročina (težje hanoverance npr)
srnjaka , ki ga pes vidi in je dovolj počasen da ga pes dohiti bi moral tudi zgrabiti (razen, če tega običajno ne počne)

black
9. August 2010, 07:46
Sedaj pa primer.
Peljem se z avtomobilom po cesti. Pot mi prečka srnjak, ki vidno šepa na zadnjo nogo. Odide v koruzo kjer tudi ostane. Pokličem vodnika s krvosledcem.
Čez približno tri ure se mi javi in tudi pride s psom preveriti kaj je to.
Od koruze do gozda je 100 m čistine. Povem mu videno in pokažem kraj kjer je srnjak prečkal cesto.
Pes je sicer sled nakazal vendar ni potegnil po njej in ga tudi ni zanimala, kot da je divjad zdrava.
Po hoji okrog 30 m ob koruzi je pes dvignil glavo in potegnil noter. Zaropotalo je in na drugi strani je skočil srnjak ven in stekel proti gozda. Zadnja noga je visela in nihala v zraku. Vodnik je psa sprčil in ta se je pognal za njim po sledu vendar se je po par minutah vrnil. Psa je ponovno privezal na sledni jermen in sta šla za srnjakom še okrog 2 km. Ker se je srnjak ves čas odmikal je spet sprčil psa in ponovila se je ista zgodba.
Pes drugače normalno goni ustavlja in podira divjad.

Kaj se je zgodilo v tem primeru?
Katere pasme je bil ta krvosledec?

detel
9. August 2010, 08:59
Pes je nekoliko len .

Bor
9. August 2010, 12:20
Pes ni velik niti težak, je zelo hiter, je hanoveranec, star 3 leta, ni len in ob 20 uri ni bilo vročine. Pes srnjaka ni videl, pognal ga je po sledu. Ni ga dohitel, ker se je prej vrnil.
Samo razmišljam. Ali je možno, da pes sploh ni dojel, da je srnjak poškodovan?
Imel sem s seboj goniča in mislim, če ga bi spustil bi srnjaka po nekaj sto metrih ujel.

alojz1
9. August 2010, 13:15
Značilno za barvarje je to, da začnejo praviloma dobro delati po treh letih. Predvidevam, da je pes še mlad in nima dovolj izkušenj.
Moj prvi prepeličar je prvi kos ranjen v nogo izgubil pri 10 letih. Pa prepeličar ne slovi po hitrosti.

Veper
9. August 2010, 14:41
Da ne bomo iznašli vžigalic je verjetno edini razlog če je seveda pes pravilno šolan in tudi preizkušen,da pač ni bil njegov dan.Se zgodi tudi ljudem. Praviloma pa bi moral vsak lovski pes ujeti v zadnjo nogo poškodovano divjad. Bila je napaka,da nisi izpustil goniča saj bi dva sigurno ujela in zadavila plen.

jereb
11. August 2010, 22:32
Kaj pa starost poškodbe srnjaka (če noga visi ni nujno staro dan ali par dni, je lahko že zasušena, držijo pa suhe kite in koža)?

jež
12. August 2010, 08:52
Se strinjam Veper. Dodajam pa še, če ima pes slab dan, da mu kondicijsko ali kako drugače ne gre, prav. Kolilkor sem razumel, je pes gonil srnjaka, ne vem kako dolgo je trajala gonja, vendar sem prepričan, če pes grabi in davi divjad, za takšna dejanja ne more imeti nikoli slab dan, razen če je tako izmučen, da ga ne more umiriti, potem ga pa vsaj zgrabi in zadrži, ko ima srnjak namen pobegnit. V tem primeru kondicija ni bila problem, če sem prav razbral.? A ja, kdo ti je pa prepovedal spustit tvojega goniča?

Veper
15. August 2010, 11:07
Jež jaz nisem iskal tega srnjaka in tudi goniča nimam apmak sem samo komentiral dogodek tako da če bi bil jaz tam in imel goniča bi ga vsekakor izpustil.

jež
16. August 2010, 13:40
Jež jaz nisem iskal tega srnjaka in tudi goniča nimam apmak sem samo komentiral dogodek tako da če bi bil jaz tam in imel goniča bi ga vsekakor izpustil.

Se opravičujem Veper, ker sem malo troumno napisal. Da, strinjam se s tvojim mnenjem, v zadnjem stavku sem pa v začetku, za "a ja", pozabil napisati Bor. Tako, da se po novem zadnji stavek v mojem postu glasi: A ja Bor, kdo ti je pa prepovedal spustit tvojega goniča?:icon_redface:

andrej50
17. August 2010, 10:13
Srnjaka z poškodovano (zlomljeno) zadnjo nogo mora ujeti, ali vsaj zadržati vsak kolikor toliko usposobljen dovolj oster in vztrajen lovski pes. Če se je pes že po nekaj minutah po odskoku srnjaka vrnil, kot pravi Bor, nima slabega dneva, ampak je pes zanič, in neuporaben za iskanje obstreljene divjadi. Vsekakor pa s takim psom nebi smeli več iskati obstreljene divjadi in bi ga morali izločiti iz seznama usposobljenih krvosledcev.

miš93
17. August 2010, 11:07
Kar počasi.



Pes drugače normalno goni ustavlja in podira divjad.


Glede na zgornjo navedbo je povsem verjetno, da srnjak kljub vidni poškodbi, ki pa bi lahko bila tudi tako stara da srnjak ni dajal daha ranjene divjadi. V kolikor je krvosledec pravilno šolan in voden (predvsem pa to velja za Hanoverance) ne bo nikoli gonil zdrave divjadi.

Bor
18. August 2010, 22:15
Preden sem se odločil odgovoriti sem se natančno pozanimal pri vodniku tega psa.
Pa lepo po vrsti:
- pes ima opravljeno uporabnostno preizkušnjo
- pes je bil junija star 2 leti
- pes še ni imel gonje nevidne ranjene divjadi, vse tisto kar je ustavljal je ujel v nejaj deset metrih
- zdravo divjad požene 2 do 3 minute kar je tudi storil pri tem srnjaku
- 3 ure star sled ni hotel prijeti, je le nakazal, da je tukaj šla divjad
- iz tega sklepam, da ni "dojel", da je divjad poškodovana
- možno je tudi, da je poškodba starejša, kot je nekdo že komentiral
Zakaj jaz nisem spustil goniča?
- psa sem dal nazaj v avto, ker hanoveranec ni prenesel drugega psa zraven
- tako, da ko je srnjak skočil iz koruze jaz nisem imel psa pri sebi, pa tudi mislil sem, da ga bo krvosledec ujel, ko ga je vodnik sprčil
- ko se je pas vrnil po par minutah, ga je vodnik dal na sledni jermen in sta šla za srnjakom
- čez pol ure sta se vrnila, bila pa je že tema
- spuščanje goniča, posebno za srnjakom, po temi pa ni priporočljivo
- pred mnogimi leti sem imel nekaj takih spuščanj po temi, pa sem iz enega spuščanja sam prišel nazaj ranjen.

L.P.

alojz1
18. August 2010, 22:57
Značilno za barvarje je to, da začnejo praviloma dobro delati po treh letih. Predvidevam, da je pes še mlad in nima dovolj izkušenj.
.

To sem napisal med prvimi komentarji, ko še niso bila znana vsa dejstva.
Pa so nekateri rekli, da bomo izumili vžigalice, drugi pa bi takega perspektivnega psa že odpisali. Upam, da bomo o njem še pisali - pohvalno.

ZR7
26. September 2010, 16:03
S pomočjo lovskih tovarišev, ki so mi priskrbeli vzorec in varjenje sem "skup spacal" tole čudo. Bomo videli, kako se bo obneslo v praksi.:icon_redface:

mprimoz
26. September 2010, 16:39
Bravo, super izdelek.
Zdaj pa nič "šparat", takoj v akcijo na teren.:icon_wink:

Bunny
18. October 2010, 08:03
Zanima me kje bi se dalo kupit, naredit, sledni jermen. Info lahko tudi na ZS, da ne bo reklame:icon_wink:

alojz1
8. January 2011, 13:02
Ker lovci pri zastrelitvi takoj ustvamo svoje mnenje, bom opisal dva primera.
Pred kratkim so na skupnem lovu ranili prašiča, krvna sled zelo slaba. Iskati smo šli naslednji dan. Temperatura -10 in 2cm ivja po tleh, ki je prekril sledi. Upanja na uspeh pri strelcu zelo malo. Že na poti do nastrela psa nakažeta sled katero po 24 urah sledita kot svežo. Po 600m na ležišču že mrtev vendar še topel prašič. Strel visoko v križu - mehko.
Drugi primer: na skupnem lovu ranjen ozimec. Krvi je toliko, da ga mislijo po lovu samo pobrati. Pa je imel samo oplazni strel na prednji nogi. Ko smo ga izkožili, mišica sploh ni bila poškodovana.
Iz teh primerov vidimo, da zelo težko določimo težo poškodbe in uspeh iskanja dokler ne poizkusimo.

Sraka
5. February 2011, 07:37
Sinoči so se v lovskem domu LD Radenci v organizaciji ZLD Prlekija zbrali starešine, gospodarji, kinološki referenti in vodniki lovskih psov, da bi poslušali predavanje znanega lovsko kinološkega sodnika in izkušenega vodnika psov po krvni sledi B.D.. Udeležba je bila razmeroma skromna saj je manjkalo kar nekaj starešin in še več gospodarjev.

Zbora pa se je udeležil tudi predsednik pomurske lovsko kinološke organizacije I.T., ki je tudi vodnik psa preizkušenega po krvni sledi. Predavanje sodnika in vodnika B.D je bilo še kar zanimivo in je temeljilo predvsem na njegovih lastnih bogatih izkušnjah na področju krvosledništva. Predstavil je tudi nedavno sprejete novosti v pravilniku, ki določa področje krvosledništva in prisotne lovce opozoril na najpogostejše napake, ki jih lovci delajo v primerih, ko divjad ne pade v ognju.

Posebno pozornost je posvetil okoliščini, da naj vodniki krvosledcev ne tekmujejo med sabo in naj si predvsem pri tem poslanstvu pomagajo ter se dopolnjujejo. Potem pa je na koncu sam naredil napako in iz svoje prakse poslušalcem opisoval primere, ko je iskal za dvema ali celo tremi drugimi iskalci in bil uspešen. Rožice, ki jih je tako lepo posadil, je potem sam poteptal.

Prav napeto stanje med prisotnimi pa je ponovno nastalo po pozivu predsednika pomurskih lovskih kinologov I. T., da naj se se LD iz ZLD Prlekija, ki še niso vključene v pomursko lovsko kinološko organizacijo vendarle odločijo za članstvo. Na njegov poziv se je odzval znan kinološki sodnik S. L., ki je navedel cel kup neargumentiranih odklonilnih razlogov zakaj se sami ne bodo vključili v članstvo pomurske lovske kinološke organizacije in pri tem člane ene od prisotnih in vključenih LD označil za navadne tepce, ki naj sploh ne bi vedeli zakaj so se včlanili. Res pravi sodnik in še bolj pravi lovski kinolog. Če bi sam v kinološki organizaciji o čem odločal, bi ta možakar ostal brez sodniške licence.

Tudi tokrat se je ponovno pokazalo kako si vodniki in kinološki sodniki stojijo na dveh zelo široko razmaknjenih bregovih in živijo vsak v svojem omejenem krogu. To se je še posebej pokazalo ob vprašanju, ki ga je eden od prisotnih zastavil predsedniku pomurske lovsko kinološke organizacije I. T. , ko ga vprašal koliko novih kinoloških sodnikov je v zadnjih letih naredilo sodniške izpite in koliko je trenutno v Pomurju pripravnikov za lovsko kinološke sodnike. Odgovor predsednika I. T. je bil kratek: nič!

Že več koz dve desetletji niso v Pomurju uspeli pridobiti nobenega novega kinološkega sodnika in tudi do pripravništva za opravljanje lovskega izpita niso nikogar spustili. To pove veliko ali skoraj vse kakšna je ali bo bodočnost lovske kinologije v Pomurju. Ko bomo uspešnost organizacije prenehali meriti in dokazovati le s seštevanjem takšnih ali drugačnih lovskih psov in jo začeli meriti s seštevanjem usposobljenih in za delo pripravljenih kadrov, bomo lahko zapisali, da smo na dobri poti.

Ponovno se je pokazalo, kako sodniški lobi ne spusti nikogar novega blizu in da želijo stari modri kadri še kar nekaj časa obvladovati vse razmere na tem področju in biti odlučojoč faktor na področju lovske kinologije. Ker ni podmladka in novih usposobljenih kadrov pa bo za njimi tema. Pri tem pa lahko popolnoma mirno in brez kančka slabe vesti zapišem, da so za vse slabo kar se je v preteklosti z pomursko lovsko kinološko organizacijo dogajalo, tudi za današnje razmere na področju krvosledništva in za nič kaj rožnato bodočnost pomurske lovske kinologije krivi prav aktualni lovsko kinološki sodniki iz Pomurja. Seveda tudi aktualno vodstvo pomurske kinološke organizacije nosi svoj del odgovornosti, ki ni mali.

In ta zbor je pokazal še na eno konkurenčnost in sicer med vodniki psov usposobljenih po krvni sledi. Nikogar več ne bi spustili zraven in ves čas zagotavljajo, da jih je dovolj in da jih lovci ne pokličejo. To pa seveda ni res in že najbolj preprost podatek o številu odvzema srnjadi v celotnem pomurskem OZOL-u in število teh vodnkov s preizkušenimi psi od katerih pa so nekateri še zelo nezanesljivi, nam dovolj zgovorno pove, da bi rabili še najmanj enkrat toliko vodnikov z dobrimi in zanesljivimi psi.

Dokler nekdo od zunaj ne bo na silo razbil vpliva vase zagledanih in zaprtih pomurskih lovskih sodnikov in zaprtega kroga vodnikov po krvni sledi preizkušenih psov v povezavi z vodstvom pomurske lovsko kinološke organizacije, tako dolgo sonce pomurskemu krvosledništvu ne bo zasijalo. Pri tem pa bi nekateri prisotni sodniki in sočasno vodniki psov krvosledcev radi nad vodstva LD in lovce klicali celo lovske inšpektorje in samo državo, da naj jim zagrozi z odvzemi koncesij in podobnimi sankcijami. Za stanje, ki so ga sami povzročili in ga še povzročajo naj bi sedaj breme odgovornosti in posledice nosili lovci v LD-jih. Lepo, res zelo lepo!

Edino s čim se pomurska lovsko kinološka organizacija na področju krvosledništva lahko pohvali je vsakoletna organizacija kakšnega tečaja za vodnike. Kot da bi bilo to dovolj, da se primerno usposobijo vodniki in njihovi psi. Saj večina novih vodnikov niti umetne krvne sledi v skladu s pravilnikom ne ve položiti, da o drugih veščinah, ki jih morajo psa naučiti niti ne govorimo. Samo dober nos psa, ki mu ga je narava podarila, je veliko premalo.

In da bi se pomursko krvosledništvo izvilo v krča v katerem se nahaja je premalo groziti starešinam in gospodarjem LD, temveč je potrebno na tem področju začeti delati. Delati, delati, cenjeni gospodje funkcionarji pomurske lovsko kinološke organizacije, cenjeni gospodje sodniki in cenjeni gospodje vodniki tistih redkih na krvni sledi res dobrih psov.

Sinoči ste spustili duha iz steklenice in obljubljamo vam, da ga nazaj v steklenico ne bomo več stlačili vse tako dolgo dokler z razmerami na področju krvosledništva v Pomurju ne bomo zadovoljni. Če pa se bo ob tem kdo slabo počutil pa je in bo to njegov problem!

solzica
5. February 2011, 11:30
No Sraka mogoče pa bodo rožice le ponovno pognale, sedaj ko se nam približuje pomlad.

Sraka
2. April 2011, 10:36
LOVEC št. 4/2011, članek z naslovom "Srečanje lovcev in lovskih kinologov v ZLD Prlekija", avtor Iztok TRČEK, stran št. 226 in 227

Avtor tega članka je Iztok Trček, predsednik ZLKP ( Zveze lovskih kinologov Pomurja ) in poroča o istem dogodku o katerem sem sam pisal v svojem prispevku zgoraj. Avtor članka pač dogajanje na tem srečanju prleških lovskih kinologov na temo krvosledništva opisuje kot ga je sam videl, doživel in seveda piše le o tem kar sam meni, da je koristno za obveščanje širše slovenske lovske in lovsko kinološke javnosti. Do tega ima seveda vso pravico, ki mu je ne sme in ne more nihče omejevati. Tako tudi sam na navedeni prispevek ne bi imel prav nobenih pripomb, če se avtorju na koncu ne bi zazdelo prav, da malo poračuna tudi z mano kot avtorjem gornjega zapisa na tem forumu, ki sem seveda to srečanje doživel malo drugače kot cenjeni predsednik ZLKP in ki trenutno pač nisem več vodnik psa usposobljenega za delo po krvni sledi in ne funkcionar pomurske lovske kinološke organizacije in seveda tudi kinološki sodnik nisem. Vsake oči imajo "pač svojega malarja" pravi star pregovor in tako seveda ni prav nič čudno, če neko zgodbo s predsednikom vidiva in tudi doživiva vsak po svoje. In tudi nič ni narobe, če se v čem ne strinjava in imava do določenih zadev različen odnos ter tako tudi rešitve vidiva v različnih smereh.

Zelo vesel bi bil, če bi cenjeni predsednik ZLKP, ko se je že odločil, da malo poračuna z mano in mojim prispevkom ob tem še navede kaj ga je v tem spornem prispevku tako hudo zmotilo, kaj sem napisal kar ne ustreza resnici in na katerem področju so razmere bistveno drugačne kot sem jih sam opisal !??

Vendar ne, predsednik si je v tem zadnjem delu prispevka malo znižal svoj nivo ter se odločil, da mi pritisne eno krepko pod pas. Res je, da imam "nekaj minut" časa, da kaj napišem tudi na tem forumu in si tega časa ne bom pustil odvzeti kot si ne bom dovolil, da bi me kdorkoli omejeval ali mi preprečeval, da povem ali kjerkoli zapišem to kar mislim.

In čemu, cenjeni predsednik ZLKP "ni tako" kot sem zapisal v gornjem prispevku ? Korektno bi bilo, da če se je predsednik že odločil, da pokritizira "nekega posameznika" in njegovo videnje stanja na področju krvosledništva ter razmer v pomurski lovski kinološki organizaciji ob tem tudi konkretno navede v čem je ta posameznik pogrešil, zavajal, lagal, izkrivljal resnico, prikazoval razmere slabše kot so v resnici in s čim so je prislužil to veliko čast, da se ga celo omenja v prispevku objavljenem v Lovcu ? In v čem so razlogi, da se cenjeni predsednik čuti tako užaljenega, da ob koncu svojega prispevka celo navede svoje lovsko kinološke reference, ki naj bi jih verjetno Sraka nikoli ne imel in je njegovo pisanje ter razmišljanje in videnje razmer na tem področju že zaradi tega neverodostojno in vsega obsojanja vredno. Vse to kar predsednik navaja, da danes je, je Sraka že bil. razen seveda predsednik ZLKP ni nikoli bil in seveda nikoli ne bo.

Za konec pa bom tudi sam v duhu in stilu mojega cenjenega predsednika zapisal, da "tiso gradivo s srečanja" ni za razmislek, temveč za takojšnje ukrepanje. Ker so razmere na področju krvosledništva v Pomurju veliko slabše kot je to cenjeni predsednik in še kdo pripravljen priznati.

Seveda čisto na koncu pošiljam svojemu cenjenemu predsedniku ZLKP prav lep pozdrav in mu želim pri vodenju najine organizacije kar največ uspehov . Pri tem pa mu obljubljam, da ni izključeno, da se kdaj na tem forumu ne bi "neki posameznik, podpisan kot Sraka" pojavil še kak prispevek, ki mu mogoče ne bo všeč. Saj tudi meni zaključek njegovega prispevka ni bil preveč všeč.

Ker ima Iztok Trček možnost objavljati v Lovcu, bi bilo prav, da objavi tudi kaj v mojem prispevku ne ustreza resnici ali dejanskim razmeram in tako celotno javnost celovito informira o zlonamernostih pokvarjenega Srake.

solzica
2. April 2011, 11:37
No Sraka;

Tu se popolnoma strinjam z tabo:
Stanje v lovski kinologiji je zelo, zelo slabo (da nebi uporabil še hujšega izraza ), berem pa kar dosti prispevkov(reviji: Kinolog in Lovec), kako hvalijo stanje, ki je že podobno stanju na Japonskem.
Vendar če primerjamo stanje za par let nazaj, vidimo, da je iz leta v leto SLABŠE. Žal tisti, ki bi morali vplivati na zbolšanje stanja, ne vedo kako in kaj narediti imajo pa seveda možnost, ker so v najvišjih organih naših organizacij.

Hubertus
2. April 2011, 12:51
...
Stanje v lovski kinologiji je zelo, zelo slabo (da nebi uporabil še hujšega izraza ), ...

Nemogoče... saj imamo vendar PNZje kjer se odpravi vsako nepravilnost!

Veper
2. April 2011, 13:04
Jaz bi pa lovskega tovariša in vodnika krvosledca gospoda Iztoka Terčka pohvalil in ne grajal kot je to storil spoštovani Sraka. Prav lepo je med vrsticami v svojem članku povedal,da kaj takega kot si je drznil napisati lovski tovariš sraka pa že nebi objavili v glasilu Lovec ker to bi bilo pa preveč upravičene kritike na mestu kjer ji ni mesta.Tovariš terček tudi pove, da redno prebira spletno stran slovenskih lovcev imenovano Forum-lov, kar mi še posebej toplo sede na srce in zato pozivan tovariša Iztoka da tudi sam stori korak naprej iz mraka in teme in nam pošlje daljši prispevek, ki ga bomo z veseljem objavili na straneh pod imenom in priimkom in na forumu bomo z veseljem prebirali njegove poste, ki jih bo podpisal z psevdonimom oziroma uporabniškim imenom. Tovariši lovci pišejo se nam lepši časi saj naš forum vse večkrat omenjajo v posvečenih glasilih in to si lahko štejemo v veliko čast predvsem zato ker nas omenjajo tako znana in zaslužna imena kot so spoštovani lovski tovariš Iztok Terček.

alojz1
2. April 2011, 19:54
Tudi jaz mislim, da predsednika LKD ni treba takoj kritizirati. Lani je organiziral tečaj za vodnike krvosledcev v tistem "zapostavljenem" delu slovenije, kjer je bil res potreben.Terček mi je ostal v spominu kot prijeten sogovornik, odličen organizator, vedno pripravljen pomagati in takih ljudi je vedno premalo.
Če v vsaki osebi in izrečeni besedi iščemo samo napake se nam res slabo piše. Vedeti moramo, da niso vsi plačani profesionalci in, da nekateri delajo z veseljem in namenom stvari izboljšati. Prepričan sem, da je vsak vesel dobronamernih pripomb in nasvetov. Če pa je deležen le kritiziranja se pa ne smemo čuditi, da njihova mesta kmalu zasedejo ljudje, ki jim je največja vrlina odpornost na kritike - tudi upravičene.

Veper
2. April 2011, 20:28
Tudi jaz mislim, da predsednika LKD ni treba takoj kritizirati. Lani je organiziral tečaj za vodnike krvosledcev v tistem "zapostavljenem" delu slovenije, kjer je bil res potreben.Terček mi je ostal v spominu kot prijeten sogovornik, odličen organizator, vedno pripravljen pomagati in takih ljudi je vedno premalo.
Če v vsaki osebi in izrečeni besedi iščemo samo napake se nam res slabo piše. Vedeti moramo, da niso vsi plačani profesionalci in, da nekateri delajo z veseljem in namenom stvari izboljšati. Prepričan sem, da je vsak vesel dobronamernih pripomb in nasvetov. Če pa je deležen le kritiziranja se pa ne smemo čuditi, da njihova mesta kmalu zasedejo ljudje, ki jim je največja vrlina odpornost na kritike - tudi upravičene.

Ali je uredil tudi plačilo za predavatelje in inštruktorje?? Če je je pa res fant od fare ker jaz že dve leti čakam na plačilo za moje predavanje in inštruktažo iz Kop kjer smo imeli tudi zelo uspešno delo na krvosledništvu.:icon_twisted:

alojz1
2. April 2011, 20:57
Veper, to je pa resor LZS, komisija za lovsko kinologijo.

solzica
2. April 2011, 21:09
Hubertus:
"Nemogoče... saj imamo vendar PNZje kjer se odpravi vsako nepravilnost! "

No Hubertus, ti si bolan na PNZ-je in seveda na delo (prostovoljno-ne vem koliko si ti pripravljen pomagati) v LKD-jih. To je pač tvoje mnenje, ki ga že kar lep pas vsiljuješ tudi članom tega foruma.
Tu teče debata o krvosledništvu in ni PNZ-ja, ampak UP za krvosledce.

Veper:
"Ali je uredil tudi plačilo za predavatelje in inštruktorje?? Če je je pa res fant od fare ker jaz že dve leti čakam na plačilo za moje predavanje in inštruktažo iz Kop kjer smo imeli tudi zelo uspešno delo na krvosledništvu. "

- No to pa skoraj ne MOREM VERJET - kajti tam je bil vodja Alojz 1, torej v akcijo da se ti stroški obračunajo in povrnejo (noben izgovor ni LZS, ampak VK )

Veper
2. April 2011, 21:45
Solzica seveda je bil tam tudi Alojz1 in je lepo poučen o celi zadevi pa nič kriv ker je prav on edini ki se je zame zavzel pa nič dosegel. Pa pustimo to ker sem s svojim prispevkom hotel samo podrezati v prvo pravilo res skoraj vseh vodstev kakršne koli OKZ ali pa kar vseh KZ ki so po prepričanju vseh razen njih samih vase zagledana in redkokdaj kredibilna. Tukaj se pridružujem zbadanju kolege Hubertusa in še koga, recimo Srake ki prekleto dobro ve kaj sem napisal pod njegovim postom in se verjetno sladko muza. Solzica moje kinološko znanje je zraslo v grmovju, vedenje pa na sestankih in pogovorih z "tapravimi" kinologi. Nekoč mi je eden od njih dejal veš MIha kakšna je razlika med vodniki ki obiščejo tvoj tečaj krvosledništva in med tistimi ki so se kalili na "uradnih delavnicah in tečajih" povej sem odgovoril in dobil povsem preprost odgovor- skoraj vsi tvoji tudi zares iščejo. Skratka lepo in prav vendar dejstvo da je z našo lovsko kinologijo vse ali pa skoraj vse hudo narobe drži kot pribito.Ne me vprašat kako iz tega kotla prijadrat v mirnejše vode ker preprosto ne vem.Vem pa da tudi veleumi ki nam pišejo lovsko kinološko zgodovino ne vedo in to prijatelj Solzica to je narobe. Na zaslugah za odkrivanje vpliva ultravijoličnih žarkov na plodnost belih miši pa definitivno ne gre več.Kaj misliš??:icon_lol:

Sraka
3. April 2011, 07:29
Da ne bo pomote ali napačnega razumevanja. Tudi sam Iztoka zelo cenim in spoštujem in on to ve. Vendar zaradi tega, ker je pač trenutno predsednik ZLKP, ne morem mižati pred hudimi problemi na področju krvosledništva v Pomurju.

Ne morem mižati tudi pred tem, da ta organizacija že najmanj dve desetletji ni uspela pridobiti niti enega samega mlajšega lovko kinološkega sodnika, ne pred tem, da večina sodnikov sploh ni včlanjenih v ZLKP, da je daleč premalo za vodnike potencialnih iskalcev po krvni sledi organizirati en tečaj na leto, da niti vsi LD-ji v prleški ZLD niso včlanjeni v ZKLP, da med ZLKP in ZLD Prlekija ni pravega sodelovanja, čeprav se obe delata kot, da odlično sodelujeta in pri tem ena drži v žepu skrito veliko figo, ne morem mižati pred tem, da se v celotnem Pomurskem prostoru na leto upleni nekaj tisoč srnjadi, prašičev in jelenjadi, pa celoten prostor premore le nekaj vodnikov primernih psov in ob tem ti isti vodniki javno trdijo, da ni potrebe po novih vodnikih in preizkušenih psih, niti pred tem, da se je v prostoru razpasla praksa, da se "zgrešeni" streli sploh ne preiskujejo, da imamo lepo število LD-jev, ki v celem letu uspejo izvesti le eno samo iskanje ali pa še tega ne in tako bi lahko našteval še dalje.

Pa za vse to seveda ni kriv I. Trček kot predsednik ZLKP. Krivi pa so in to krepko njegovi predhodniki, ki so to lovsko kinološko pomursko organizacijo enkrat že v celoti zapravili, da bi jo potem drugi z velikimi težavami potem ponovno postavljali na noge. Sam sem dvakrat sodeloval pri tem ponovnem "postavljanju na noge" pomurske lovsko kinološke organizacije. Ko vse to seštejemo bi bil pravi čudež, če bi razmere bile boljše kot so.

Tudi LZS ima preko svoje zveličavne ( verjetno jutrišnje usposobljene prleške lovske organizacije ) velike zasluge za razmere v pomurski lovski kinologiji, ki pa razen na področju krvosledništva, niti ni tako slaba. Vendar gre za to zasluga izključno ( navadnim ) vodnikom in niti najmanj prejšnjim vodstvom pomurske kinološke organizacije ali celo morebiti tukajšnjim sodnikom in še najmanj večini vodstev pomurskih LD-jev.

Najbolj pa preseneča to, da imamo v pomurskem prostoru nekaj res dobrih sodnikov ( polovica njih ), ki pa so samozadostni in z nekega namišljenega vrha spremljajo dogajanja, se ne vključujejo ( razen za sojenje ), funkcionirajo izven organizacije, ne skrbijo za svoj sodniški naraščaj in občasno celo javno ali bolj potiho razmišljajo o neki novi prleški lovsko kinološki organizaciji.

Vse to moj cenjeni predsednik I. Trček seveda ve, in ve veliko pomurskih lovskih kinologov in vem sam, pa se vendar delamo kot, da ne vemo in kot da je vse v redu in kot da problemov sploh ni. Na koncu bom cenjenega predsednika I. Trčka kar javno na tem forumu vprašal, če se spomni kaj je eden od, na tem srečanju prisotnih, sodnikov rekel za člane ene od tam prisotnih LD zakaj, da naj bi se včlanili v ZLKP ??????????? In to po njegovem pozivu, da naj se LD-ji iz Prlekije vendarle vključijo, da bomo skupaj močnejši in bi to bilo za razvoj celotne lovske kinologije tega prostora zelo koristno.

Dokler si ne bomo vsi pogledali v oči in si povedali kar si povedati enkrat moramo in se ne delali, da je vse dobro, ker smo vsi le dobri in dobronamerni, tako dolgo se bomo srečevali s težavami in nazadovanjem lovske kinologije. ZLKP in ZLD Prlekija in sodniki so tu le in izključno zaradi lovcev in lovskih kinologov ter jih zaradi drugega sploh ne rabimo. Danes pa je videti kot, da so vodniki nujno zlo, ki bi vedno nekaj radi, ki so skoraj vsi po vrsti zanič ali vsaj blizu tega, ki niso zadovoljni, če jim na leto organiziramo eno predavanje in en tečaj, ki ob tem še bremenijo proračune LD-jev in tako dalje. Ko bo vodnik lovskega psa postal središče dogajanja in edini cilj našega organiziranega obstoja in delovanja in bodo organizacije ter predvsem sodniki njegov servis, strokovni pomočnik, usmerjevalec in vzpodbijevalec aktivnosti vodnikov, šele takrat bomo lahko videli prve pozitivne rezultate.

V tej isti številki Lovca lahko preberete tudi poročilo o vseslovenski seansi lovsko kinoloških sodnikov, ki so obravnavali "svoje probleme in uspehe" in je bilo o težavah vodnikov tam še najmanj govora. Bo kdaj kdo sklical podobno srečanje vodnikov lovskih psov, da ti na podoben način povedo svoje videnje problemov in težav ? Nekaterim ne bi bilo prijetno poslušati vsega kar bi vodniki vedeli in tudi želeli povedati, če bi le imeli priložnost.

jež
3. April 2011, 08:56
Na UP za krvosledce, kar je za Barvarje kot en PNZ za druge pasme, ste izključno sodniki tisti, ki znate oz. bi morali znati oceniti vodnike in njihove pse, kaj so sposobni in bodo sposobni v bodoče. Ker pa spuščate na delo v lovišče vse sorte šrota, imamo toliko vsega dobrega. Še največji problem so (ali pa smo) določeni vodniki, ne njihovi psi, ki so totalno nedonošeni in nesamokritični.
Drugače pa komaj čakam, da dobim naše cenjeno lovsko glasilo, da se seznanim še z drugo platjo zgodbe, o kateri ste se razpisali.

alojz1
3. April 2011, 19:42
To pa nesporno drži.
Cel dan ni nihče oporekal, kot je pri nas v navadi. :icon_lol:

alojz1
5. April 2011, 18:42
Drugače pa komaj čakam, da dobim naše cenjeno lovsko glasilo, da se seznanim še z drugo platjo zgodbe, o kateri ste se razpisali.
Članek smo prebrali. Tudi obširen Srakin prispevek.
In še vedno mislim, da je treba ljudi kot je Terček vzpodbujati in pomagati in ne samo kritizirati. Tudi Sraka ugotavlja, da je veliko nepravilnosti na tem področju že od prej. Na druge pa predsednik nima vpliva (pomanjkanje kinoloških sodnikov). Če se bo stanje izboljšalo ali poslabšalo pa še ne moremo ocenjevati.(to je moje mnenje - sedaj pa še vaše)

jež
5. April 2011, 18:57
Ko pridem s sestanka:icon_lol:.

alojz1
5. April 2011, 19:43
in bodo organizacije ter predvsem sodniki njegov servis, strokovni pomočnik, usmerjevalec in vzpodbijevalec aktivnosti vodnikov, šele takrat bomo lahko videli prve pozitivne rezultate.
Bo kdaj kdo sklical podobno srečanje vodnikov lovskih psov, da ti na podoben način povedo svoje videnje problemov in težav ? Nekaterim ne bi bilo prijetno poslušati vsega kar bi vodniki vedeli in tudi želeli povedati, če bi le imeli priložnost.
Tole se pa meni zdi pomembno. Vodniki in vzreditelji morajo postati enakovreden sogovornik v kinologiji. Saj brez njih kinologije sploh ne bi bilo.

pranger
5. April 2011, 20:51
Tole se pa meni zdi pomembno. Vodniki in vzreditelji morajo postati enakovreden sogovornik v kinologiji. Saj brez njih kinologije sploh ne bi bilo.

Poznam razmere v enem od LKD, kjer vodnike in vzreditelje vzpodbujajo, da razstavljajo, da se udeležujejo tekmovanj, kin. sodniki pomagajo tekmovalcem pri pripravi na tekmovanja, organizirajo tečaje poslušnosti lovskih psov. Vzpodbuda je v obliki sofinancirajo oz. povrnitvi dela stroškov nastalih za udeležbo na kinološki prireditvi. LKD organizira tudi usposabljanje vodnikov in vzrediteljev, druženje s pogostitvijo itd. Žal zanimanje vodnikov in vzrediteljev ni na tako visokem nivoju, kot v LKD-ju pričakujejo. Upajo, da se bo z leti "prijelo".
Hubertus bo rekel, pa še vedno organizirajo PNZ-je. Res je in jih še bodo, ker če psi nimajo preizkušnje, z njimi ne smemo loviti.:icon_wink:

Sraka
6. April 2011, 07:24
Februar - 2011
VK ZA BARVARJE

ANALIZA PODATKOV ISKANJ – vodnikov krvosledcev v letu 2010

Statistična analiza iskanj za leto 2010 je pokazatelj stanja lovske kinologije v naši državi. V njej sta skrita tako odnos uporabnikov psa kot tudi odnos zakonodajnega organa do vodnika psa oz do psa krvosledca. Zakonodajni organ od nas zahteva,preiskavo nastrela ob vsakem oddanem strelu oz zastrelitvi divjadi in to s preizkušenim psom krvosledcem! in kaj je preizkušen pes. Po zakonu je to pes,ki je uspešno opravil UPORABNOSTNO PREIZKUŠNJO ZA PSE KRVOSKLEDCE.

Torej po tem ko opravi pes UP za barvarje že lahko sledi ranjeni divjadi oz preverja zgrešene strele. V tem primeru sta zakonodaja in statiskika na isti strani in delata z roko v roki. Slovenija ima torej toliko in toliko preizkušenih psov letno in s tem moramo biti zadovoljni. Kam nas vse to vodi pa se zakonodaja ne ukvarja statistika pa kaže nazadovanje v uspešnosti. Zakaj! Ni skrivnost,da je krvosledništvo postala moda in da mnogi vodniki še preden nabavijo psa te ali one pasme že obljubljajo, da ga bodo imeli za "krvno sled«. Problem je v tem,da ne razmišljajo,da je potrebno "izkoristiti"in izšolati v krvosledce samo tiste primerke svoje pasme,ki kažejo nadpovrečne vonjalne sposobnosti. Preveč je tistih, ki UP opravijo z lahkoto brez osebnih vodniških talentov oz talentov psa. Čeprav nekdo,ki je dober vodnik z ustreznimi izkušnjami ne bo priporočal svojega psa za katerega ve da nima ustreznega nosu žal je takih premalo. Slovenija se koplje trenutno v "bitkah talentov" na več področjih od političnih do krvosledniških, slednji naj ostanejo naša prioriteta in poskrbeti bomo morali,da bodo v praksi uporabljani le najboljši saj le tako uspešno vodimo svoje poslanstvo v smeri večje uspešnosti po strelu.

Že nekaj let statistika kar kriči po spremembah,ki jih odgovorni pač ne znajo slišati in te so, tako kot pravi stroka - zbor sodnikov za krvosledce - da se javno priporočajo za iskanja le tisti psi,ki so uspešno opravili tudi preizkus na naravni krvni sledi! Imeti letno toliko iskalnih akcij kot je preizkušenih psov,torej eno iskanje na psa že ne more biti dobra popotnica za nadaljnji razvoj krvosledništva in tudi odnos do divjadi v tem primeru ne more biti čisto usklajen z lovsko etiko,ki bi pa nam lovcem morala biti na prvem mestu!
______________

Stališča in ugotovitve VK za barvarje, ki v državi spremlja stanje na področju krvosledništva se mi zdijo tako zanimiva in zgovorna, da sem jih kar kopiral. Celotno poročilo z grafi ( ki jih je po mojem mnenju preveč ) si lahko ogledate na spletni strani LZS -dokumenti.

Edino kar pri tem, tako kot tudi pri poročilih iz predhodnih let, pogrešam je, da se komisija zadovoljuje le z ugotavljanjem stanja in razmer na tem področju ter ob tem ne nakaže ukrepov in poti kako te relativno nezavidljive razmere v prihodnosti preseči.

Premalo je stvari in razmere le ugotavljati in jih razlagati, treba jih je enostavno začeti spreminjati. In nihče ni bolj pristojen ter poklican za to kot prav ta komisija ob izdatni pomoči in podpori organov LZS, OLZ in LKD-jev. Tam kjer ne gre zlepa je pač potrebno uporabiti malo pravne in moralno etične prisile. Pri nekaterih vodstvih LD pač ne bo šlo drugače. Vendar je to le ena plat te zgodbe.

Druga plat pa so vodniki psov namenjenih ali celo že preizkušenih po krvni sledi in o teh komisija nekaj tudi zapiše. Napiše pa modro in tako, da ost svoje kritike naslovi le na vodnike in nič ne govori o tem kako tej "množici" vodnikov, ki bi "radi bili vodniki uspešnih psov za delo po krvni sledi" pomagati, jih usmerjati, skupaj z njihovimi psi usposabljati, ustrezno kvalificirati med vodnike in periodično preizkušati in jih teritorialno organizirati.

Tu se v ozadju pojavlja tudi še "mali problem", ker vodniki drugih pasem v popolnosti ne zaupajo v realnost in objektivnost VK za barvarje in sodnike, ki so tudi sami vodniki barvarjev in so prepričani, da so druge pasme zapostavljene, strožje ocenjevane in da naj bi se jih skušalo izločevati. Sam sicer te izkušnje ne delim, res pa je, da se občasno pojavijo primeri, ko bi vodniki drugih pasem skoraj smeli malo podvomiti in biti nezadovoljni. Tudi zgodba o kateri sem sam pisal zgoraj ima v svojem zapletu vonj po tej nepravični delitvi na specialiste in "one druge", ki so po mnenju nekaterih nujno zlo v krvosledništvu.

Vendar to ne bi smel biti tak problem, ki se ga z malo več taktnosti in medsebojnega spoštovanja ter zaupanja med vodniki na eni strani in sodniki na drugi ne bi dalo preseči.

alojz1
6. April 2011, 10:15
Bom skušal odgovoriti na nekaj vprašanj, ki jih zastavlja Sraka.
Analiza dela preteklega leta ni plan dela za prihodnje leto ali naprej.
Novi pravilnik je zaostril pogoje za opravljanje UP (40% brez krvi) in tudi čuvanje (kjer je bilo veliko pripomb) ni več potrebno. Ocenjuje pa se karakter psa in se izloča bojazljive ali preveč agresivne.
Razlike med posameznimi pasmami so se mogoče delale v korist drugih pasem, ne barvarjev. Večkrat mi je kdo razlagal, da vsestranski pes ne more slediti enako kot barvar, ki mu je to specialnost. Pa ni tako. Treba je poznati značilnosti posamezne pasme, njene prednosti in slabosti.
Sam sem uporabljal za iskanje španjela, dva prepeličarja, bavarca in vižlo. Razlike dobro poznam. Tudi na tečajih so zastopane različne pasme in ni res, da se forsira le barvarje.
Pasme, ki tudi aportirajo nam bodo vedno pokazale najdeno divjad. Ko pa gonič najde mrtvo divjad pa je zanj največkrat lov končan (nam ne pokaže).
Če vodnik to ve, je bolj pozoren na obnašanje psa in ni izgube.
Teritorialno pokrivanje cele slovenije skuša VK doseči z izvedbo tečajev v tistih področjih, kjer je to manj razvito. V 10 LD niso opravili niti enega iskanja. Kljub temu, da imajo v sosedstvu usposobljene pse. To pa je stvar lovskega inšpektorja. VK nima vzvodov, da nekoga prisili k kontroli nastrelov.

jež
6. April 2011, 10:30
Sraka, za takšno debato bi se bilo potrebno vsest, bi bilo predolgo in zamudno kar tukaj, vsaj zame, ki znam komplicirat :icon_lol:.

Sraka
6. April 2011, 11:17
Kolega Alojz1 zapiše: "Analiza dela preteklega leta ni plan dela za prihodnje leto ali naprej."
__________

Se strinjam. Vendar "analiza preteklega leta ( in več preteklih let ) nam pove in pokaže kje smo dobri in kje smo slabi.

Tam kjer smo dobri to potem z raznimi ukrepi le še nadgrajujemo. Tam kjer smo pa slabi pa se je potrebno potruditi, da tudi to v določenem času presežemo. Temu so namenjene analize preteklih obdobij, da nam pokažejo realno stanje razmer na nekem področju in nas s tem usmerijo v ukrepe s katerimi bomo pomanjkljivosti odpravili.
To pa je edino in tudi najpomembnejše kar v tej analizi VK za barvarje manjka. Kdo, kaj, kdaj, kje ter kako bo storil, da bo naslednje leto poročilo komisije bolj optimistično ??
Pa lep pozdrav!

solzica
6. April 2011, 12:54
Alijz 1:
"Bom skušal odgovoriti na nekaj vprašanj, ki jih zastavlja Sraka.
.... "

Alojz ali je VK obravnavala to analizo in kakšne sklepe je zavzela, ali je pač to morda le tvoje mnenje !!!

Sraka:
".....Celotno poročilo z grafi ( ki jih je po mojem mnenju preveč ) si lahko ogledate na spletni strani LZS -dokumenti. "

Pri statistiki po moje ni nikoli preveč podatkov, če se želiš dokopati do problemov, no seveda če želiš videti probleme.

Sraka
6. April 2011, 13:00
Solzica saj bi se s tabo skoraj moral strinjati, če pri tem ne bi obstajala nevarnost, da zaradi gostega gozda ne opazimo bolnih dreves. Zaradi njih pa smo v gozd tudi prišli.:icon_lol:

Pa lep pozdrav!

alojz1
6. April 2011, 13:15
Alojz ali je VK obravnavala to analizo in kakšne sklepe je zavzela, ali je pač to morda le tvoje mnenje !!!

To je moje mnenje. Podatke so LD vnašale v Lisjaka in so dokončni. Analiza iz teh podatkov pokaže primerjavo z prejšnjimi leti in odstopanja. Kdorkoli bi to delal, bi prišel do enakih rezultatov. Šele na podlagi teh pokazateljev se lahko delajo zaključki. Tudi usmeritev za naprej.

solzica
6. April 2011, 13:28
Alojz 1:
"Podatke so LD vnašale v Lisjaka in so dokončni. "
Sem šel pogledat na spl.str. LZS - Analizo in ugotovil, da so rezultai iz Lisjaka.

"Kdorkoli bi to delal, bi prišel do enakih rezultatov. Šele na podlagi teh pokazateljev se lahko delajo zaključki. Tudi usmeritev za naprej. "

Tudi to piše kdo je to delal in kdaj je bilo narejeno.
In kakšni so zaključki in usmeritve za vnaprej - ( če ni skrivnost jih nam obelodani )

alojz1
6. April 2011, 14:34
In kakšni so zaključki in usmeritve za vnaprej - ( če ni skrivnost jih nam obelodani )
To pa je malo preuranjeno. Sama si kinolog in veš kako to poteka.
Sem proti hitrim in nepremišljenim zaključkom. Lahko pa ti tukaj opozoriš na slabosti ali podaš dober predlog.
Ker spremlaš krvosledništvo veš, da je kar nekaj novosti. Nekateri jih kritizirajo, drugi hvalijo, sam pa mislim, da so bile potrebne. Nepotrebno se mi zdi npr. slikanje kolkov za vzrejni pregled. Jaz ne poznam nobenega barvarja z displazijo. Ampak stroka tako zahteva.

deteljica
6. April 2011, 15:36
Kaj bi se dalo narest? Npr liste A in B kot pri rešavlnih psih?
Sicer kombinirano iz načina izbire psov za ekipe reševalnih psov in stanja, ki ga navajte tu.
Namreč: dobro je da čim več psov opravi preiskus in da se ne šola samo tistih, ki "kažejo največji talent" , ker dokler pes ni izšolan in uporabljan zelo težko oceniš njegov talent, pa tudi tistim, ki res niso talent šolanje in preiskus nič ne škodi.
Bi pa potem moala biti vsakoleto obnovljene liste za iskanje (po regijah in skupni bazi) iz potrebnega števila najboljših psov-recimo temu baza A.
To bi dobili iz podatkov o uspešnosti iskanja v pretklem letu, najslabšo recimo tretino , četrtino psov, ki so dejansko iskali pa bi vsako leto zamenjali z novimi. Nove bi dobili na podlagi rezultatov doseženih napreiskušnjah (osnovno + ali tekmah), se pravi iz novincev in liste B.
In razen v izjemnih upravičenih primerih naj bi se klicalo v akcije samo pse iz liste A.

Veper
6. April 2011, 16:43
In razen v izjemnih upravičenih primerih naj bi se klicalo v akcije samo pse iz liste A.

Krasna ideja Deteljica in potem bi bilo še manj prijavljenih zastrelov in kontrolnih pregledov ker "če je pa moj pes A kategornik " pa niti pod slučajno ne bom iskal z njim za hrenovko in 2 litra bencina. Ali mi plačaj dnevnico in dobro nagrado recimo 100eur za srnjad,150 za prašiča, za jelenjad izpod 300ni za mislit in ker A kategorniki niso kar tako bo cena za medveda vsaj 600euro. Sedaj iščem v svoji družini za 20euro neglede na to ali se mučiva z Dikom 5 minut ali pa 2 dni. Prijateljem zastonj in če so grešili malo dlje jim zaračunam bencin, pa po kriterijih lahko rečem da imam A kategornika.
Prvo kot prvo je dejsto ki ga ni za spregledati in to je da je krvosledništvo moralno in ne materijalno dejanje. Ampak kot sem že zgoraj napisal.......
Vsaj 60% psov je A kategornikov in 30% je na meji ostali pa niso za nobeno rabo ker so se prešvercali čez uporabno preizkušnjo. Problem nastaja pri vodnikih ki se jim ne ljubi iskat in gredo samo pobirat, in pa zato ker imajo psa tako in tako samo za sebe če kaj zastrelijo.Pes ki pa ne dela pa se poleni in izgubi zagon kar pomeni katastrofo. Skratka vodnike je treba kategoriziratpabo večina dela narejena. Predvsem pa jagrom dopovedt ,da je recnično potrebno javit vsak zgrešen strel in nikakor ni pametno lagat vodniku kako ni nič prečaral in da je stopil samo par metrov v gozd po sledi. Sicer pa bom o tej temi predaval v Gornji Radgoni in kogar zanima lahko pride poslušat v nedeljo ob 9,30 uri v halo A.

Sraka
6. April 2011, 18:39
[QUOTE=Veper

Prvo kot prvo je dejsto ki ga ni za spregledati in to je da je krvosledništvo moralno in ne materijalno dejanje. Ampak kot sem že zgoraj napisal.......
Vsaj 60% psov je A kategornikov in 30% je na meji ostali pa niso za nobeno rabo ker so se prešvercali čez uporabno preizkušnjo. Problem nastaja pri vodnikih ki se jim ne ljubi iskat in gredo samo pobirat, in pa zato ker imajo psa tako in tako samo za sebe če kaj zastrelijo.Pes ki pa ne dela pa se poleni in izgubi zagon kar pomeni katastrofo. Skratka vodnike je treba kategoriziratpabo večina dela narejena. Predvsem pa jagrom dopovedt ,da je recnično potrebno javit vsak zgrešen strel in nikakor ni pametno lagat vodniku kako ni nič prečaral in da je stopil samo par metrov v gozd po sledi.[/QUOTE]
_________

Skoraj vse je povedano. Ni več veliko za dodati. Kolega Veper je povedal to kar sam že dolgo trdim, da je potrebno najprej temeljito usposobiti vodnike, potem pa še skupaj psa in vodnika in šele tako lahko pričakujemo dobre nastavke za bodoči krvosledniški tandem.

Pa bo tudi vse to prej našteto brez sleherne koristi, če v LD-jih ne bodo spremenili odnosa do krvosledništva in vodniki ter psi ne bodo delali. Vaja dela mojstra in to še kako velja za vodnika in psa v krvosledništvu.

Ideja o A in B vodnikih in psih pa bi pokopala še to kar danes že imamo. Pravzaprav pa lovci, ki se poslužujejo uslug krvosledca tako ali tako zelo dobro razdelijo pse v A,B,C.... skupine, ker le rezultati nekaj štejejo. Uradna klasifikacija pa bi povzročila nove delitve, podtikanja, nevoščljivosti, nagajanja, dvome v korektnost klasifikacije in podobne nevšečnosti. Si lahko zamislite kakšen direndaj bi nastal v primeru, da bi recimo pes B bil uspešen po neuspešnem iskanju psa A ???? Že sedaj se napletajo na tej osnovi razne zgodbe, ki jih lahko slišimo od nekaterih vodnikov, ki od vsega najraje razlagajo prav to kako je njihov pes našel kar psu od kolega ni uspelo. Ta tekmovalnost med vodniki je že sedaj moteč faktor. Namesto, da bi kar najbolj sodelovali, si drug drugemu pomagali, se dopolnjevali, se raje gremo prikrite nevoščljivosti, podcenjevanja kolega in njegovega psa in podobnih nečednosti. Če pa nas kdo na to opozori, pa seveda vsi tajimo in se sprenevedamo, da temu ni tako in da smo mi dobri, le oni drugi so slabi.

Pa naj bo dovolj, ker tako ali tako ne bo nič pomagalo.

RAUBŠIC
6. April 2011, 20:38
Stališča in ugotovitve VK za barvarje, ki v državi spremlja stanje na področju krvosledništva se mi zdijo tako zanimiva in zgovorna, da sem jih kar kopiral. Celotno poročilo z grafi ( ki jih je po mojem mnenju preveč ) si lahko ogledate na spletni strani LZS -dokumenti.

Edino kar pri tem, tako kot tudi pri poročilih iz predhodnih let, pogrešam je, da se komisija zadovoljuje le z ugotavljanjem stanja in razmer na tem področju ter ob tem ne nakaže ukrepov in poti kako te relativno nezavidljive razmere v prihodnosti preseči.

Premalo je stvari in razmere le ugotavljati in jih razlagati, treba jih je enostavno začeti spreminjati. In nihče ni bolj pristojen ter poklican za to kot prav ta komisija ob izdatni pomoči in podpori organov LZS, OLZ in LKD-jev. Tam kjer ne gre zlepa je pač potrebno uporabiti malo pravne in moralno etične prisile. Pri nekaterih vodstvih LD pač ne bo šlo drugače. Vendar je to le ena plat te zgodbe.

Poročilo je pokazatelj stanja na področju krvosledništva. Upam, da je VK za barvarje podatke "dobro predebatirala" in ugotovila, kje smo. Bežno podatki kažejo trend nazadovanja pri uspešnosti iskanja ranjene velike divjadi, zato bi morala komisija sprejeti neke sklepe, usmeritve oz. nekaj podobnega za nadaljno bolj uspešpno delo - iskanje.
Na področju lovske kinologije, še posebej krvosledništva pričakujem veliko več aktivnosti od Komisije za lovsko kinologijo pri LZS, ki bi morala ob trendu več letnega padanja uspešnosti iskanja ranjene velike divjadi, ustrezno ukrepati. Sprejeti bi morala določena priporočila ( ukrepe ), jih objaviti v glasilu Lovec, ne pa da od predsednika te komisije in tudi podpredsednika KZS iz lovskih vrst poslušamo, da se trend lovske kinologije izboljšuje. Podatki oz. analize kažejo drugačno stanje, zato bi pričakoval, kot sem že napisal, večjo angažiranje Komisije za lovsko kinologijo pri LZS.
Strinjam se, da je lovski inšpektor tisti, ki lahko ukrepa, če se ne opravi kontrolni pregled strela na veliko divjad oz. iskanje ranjene velike divjadi. Neprestano opozarjanje, še posebej pred sezono lova na veliko divjad, da je dolžnost upravljavca lovišča, da je dolžen zagotoviti, da se opravi pregled vseh kontrolnih nastrelov, ni odveč. Zaželjeno oz. nujno bi bilo, da se v glasilu Lovec tudi objavi, kaj pripada vodniku krvosledca, ko išče. To področje je bilo pred leti že dorečeno, žal pa se je v zadnjih letih na to pozabilo (mogoče namerno).
Prepričan sem, da Komisija za lovsko kinologijo pri LZS ni namenjena samo za "razdelitev" borne vsote evrov, ki jih dobi za kinologijo iz "proračuna LZS". :icon_wink:
Mnenja sem, da ima še druge naloge in pristojnosti. Pogosto se od članov te komisije sliši, nimamo nobene pristojnosti, ne moremo, ne smemo posegati na to področje, ker to ureja koncesijska pogodba, to je v domeni nekoga drugega itd. Prav zaradi tega smo tam, kjer smo. :icon_redface:

Veper
6. April 2011, 21:15
Kolega Raubšic vse splošno je znano,da če nočeš da se neki stvari pride do konca ustvari komisijo in teh komisij imam že polen kovček. Potrebno je samo po pravici povedati kako stvari stoje in zakaj je tako. Torej na upravljalcu lovišča je da dosledno upošteva pravilo o obveznem preverjanju zgrešenega strela in da članom razloži, da je vsekakor ceneje kontrolno preizkati kot pa po nekaj dneh najti propadel kadaver. Sankcije so jasne in zadeva je zaključena. tisti ki se s srcem odločimo za krvosledništvo tako in tako vemo kako se stvari streže in če nam prisluhnejo še tisti ki niso čisto prepričani bomo na dobri poti.

jež
7. April 2011, 08:32
Vse ste razdelali, le kontrolni nastreli, se mi zdijo veliko manjši problem, kot dejanska iskanja, čeprav bi morali biti ravno pri kontrolnih iskanjih uporabljeni boljši oz. preizkušeni psi. Pri iskanjih, pride do tako imenovane negativne tekmovalnosti, ki jo je obrazložil Sraka. To so dejanski problemi: Samokritičnost. Kategorije A in B, bi situacijo preveč zapletle, mislim da po nepotrebnem. Saj sami vemo, bolj kot nekaj moramo, manj nas privlači. Pomurci pa so kot dobri strelci najverjetneje daleč pred ostalimi ali pa daleč za ostalimi, glede na poštenost pri prijavljanju zgrešenih strelov. Mogoče jim pa ne gre dobro od rok vnašanje v LIS, pa tega rajši ne delajo:icon_lol:. To najbolj vedo oni sami, pa njihov predsednik tudi ni za vse kriv, vsaj mislim da ne.

deteljica
7. April 2011, 11:47
Ne dvomim, da vsi , ki ste pri stvari, veste boljše rešitve.
Povedala sem pač sistem, ki pri reševalcih deluje brez težav in zelo učinkovito, ampak očitno pri krvosledcih ne bi, kakor je razvidno po diskusiji :icon_wink:

muzikant
7. April 2011, 12:03
Vse ste razdelali, le kontrolni nastreli, se mi zdijo veliko manjši problem, kot dejanska iskanja, čeprav bi morali biti ravno pri kontrolnih iskanjih uporabljeni boljši oz. preizkušeni psi. Pri iskanjih, pride do tako imenovane negativne tekmovalnosti, ki jo je obrazložil Sraka. To so dejanski problemi: Samokritičnost. Kategorije A in B, bi situacijo preveč zapletle, mislim da po nepotrebnem. Saj sami vemo, bolj kot nekaj moramo, manj nas privlači. Pomurci pa so kot dobri strelci najverjetneje daleč pred ostalimi ali pa daleč za ostalimi, glede na poštenost pri prijavljanju zgrešenih strelov. Mogoče jim pa ne gre dobro od rok vnašanje v LIS, pa tega rajši ne delajo:icon_lol:. To najbolj vedo oni sami, pa njihov predsednik tudi ni za vse kriv, vsaj mislim da ne.

S čim se ti vse ne ukvarjaš, pa če vsaj ne bi bil tak smešen lovec kot si.:icon_lol:

springer
7. April 2011, 13:41
Ne dvomim, da vsi , ki ste pri stvari, veste boljše rešitve.
Povedala sem pač sistem, ki pri reševalcih deluje brez težav in zelo učinkovito, ampak očitno pri krvosledcih ne bi, kakor je razvidno po diskusiji :icon_wink:

Težko je primerjat krvosledce in reševalne pse, še teže pa je reči, da vse deluje brez težav in učinkovito. (Na letošnjem DP reševalnih psov sta iskanje na ruševini uspešno zaključila le en vodnik in pes, pa še tadva sta iz Poljske.)
Pri reševalnih psih mednarodna organizacija pozna izpite F- pred izpit, recimo nekakšen PNZ, kjer vidiš predvsem zasnove psa. Ta izpit ni obvezen. Poleg izpita A in nato izpita B morata vodnik in pes opraviti še MRT (Mission redines test), Ta test je pogoj za članstvo v mednarodni enoti reševalnih psov in velja tri leta, če vodnik in pes vsako leto uspešno opravita vsaj en B izpit.

Od reševalcev lahko povzamete predvsem treninge. Vodniki s psi so v društvih razdeljeni v manjše skupine 5-8 članov , ki zavzeto trenirajo iskanje vsaj 2x tedensko (treningi so navsezadnje tudi prijetna oblika druženja). Treninge vodi najizkušenejši član, v vsaki skupini pa se najde tudi kakšen začetnik. Poleg treningov se vsako leto organizira par skupnih vaj in delovnih taborov, kjer se izmenjujejo izkušnje. Le načrtno in zavzeto delo vodi do dobrih rezultatov.

alojz1
7. April 2011, 14:20
Zanmiva debata. Vedno bolj sem prepričan, da je sedanja ureditev krvosledništva na dobri poti. Temelje zanjo so okrog leta 94 postavili Mali, Fabiani, Pagon in še kdo. Pred tem krvosledništvo ni bilo organizirano in je bila zasluga par zagnanih posameznikov (Pirnat).
Današnji problem ni več v pomanjkanju usposobljenih psov in vodnikov. Prej bi rekel, da jih je preveč. Zato nimajo potrebnih praktičnih izkušenj, ki jih z umetnimi sledmi ne moremo nadomestiti. Dober pes se šola na delu, kjer je vsako iskanje drugačno. In vodniki, ki se tega zavedajo, ne iščejo zaradi plačila, ampak zato, da je pes v dobri pripravljenosti.
Druge pripombe, o kontroli strelov, iskanju le trofejne divjadi itd pa so stvar nas vseh. Tistemu, ki to noče razumeti je pač treba bolj glasno in večkrat povedati (pa kdaj tudi sankcionirati).
Treba pa je krvosledce skupinsko zavarovati za primer škod, ki lahko nastanejo pri delu. Tudi status službenega psa je treba pridobiti (sedaj ima to le carina, policija in vojska). Saj imamo podlago za to že v zakonu. (moje mišljenje)

solzica
7. April 2011, 20:33
Alojz 1:
"Temelje zanjo so okrog leta 94 postavili Mali, Fabiani, Pagon in še kdo. Pred tem krvosledništvo ni bilo ...."

No Alojz 1 - to ne drži, da pred tem ni bilo organizirano:

evo podatke:
"RODOVNO KNJIGO JE IZDALA VZREJNA KOMISIJA BARVARJEV PRI KINOLOŠKI ZVEZI SLOVENIJE
Gradivo je zbral in uredil Jože Vester, Fotografija: Janez Pernat in arhiv KZS
Ljubljana, 1987

ČLANI VZREJNE KOMISIJE PSOV BARVARJEV PRI KINOLOŠKI ZVEZI SLOVENIJE
Predsednik: Jože Vester, 4. julija 23, Tržič
Člani: Ivan BARTOL, Bukovica 13, Ribnica
Vojtek KIKEL, Visole n.h., Slovenska Bistrica
Franc VIDMAR, Videm 42, Cerknica
Peter PARADIŽ, Oljčna pot 53, Koper
Rafko BORENŠEK, Babno 3, Celje
Leo FABIANI, Novo polje IX/18, Ljubljana
Darko HAUPTMAN, Frankovo 68, Škofja Loka

ORGANIZACIJA VZREJNIH PREGLEDOV

Prvi vzrejni pregled je bil 1.oktobra 1977 v Ljubljani.
Udeležba:
14 hanoverancev, od tega 8 psov in 6 psic
18 bavarcev, od tega 10 psov in 8 psic,

Alojz 1:citat:
"Treba pa je krvosledce skupinsko zavarovati za primer škod, ki lahko nastanejo pri delu. Tudi status službenega psa je treba pridobiti (sedaj ima to le carina, policija in vojska). Saj imamo podlago za to že v zakonu. "

No tu pa je drugi del, katerega pa je Sraka izpusti iz analize:

ANALIZA PODATKOV ISKANJ – vodnikov krvosledcev
v letu 2010
Pri iskanju ranjene divjadi so vodniki lovskih psov – krvosledcev prevozili 44647 kilometrov in za to porabili 4061 ur.
Ker iz vseh preglednic in grafov zgoraj, lahko vidimo, da mora biti lovsko uporaben pes pravilno izšolan in voden je zadnji čas, da se LZS in KZS zavzameta in poskušata doseči, da je lovski pes – službeni pes potreben in nujen za delo v lovišču.Ker sem seznanjen z problematiko obračunavanja stroškov vodnikom krvosledcev, apeliram na UO LZS, da sprejme sklep in poenoti povrnitev stroškov vodnikom za opravljeno humano delo ( ker ni potrebno odkrivati tople vode – sklep IO LZS iz leta 1998, kjer je bilo to že urejeno ).
Za pomoč in nasvete, bi se najlepše zahvalil Jožetu Samcu.

alojz1
7. April 2011, 20:41
Solzica, vem da so barvarji obstajali že prej in tudi VK zanje.
Mi pa govorimo o organiziranem postavljaju mreže iskalcev, vodenju evidenc in izobraževanju vodnikov. To pa je od takrat kot sem zapisal.

jež
7. April 2011, 20:48
S čim se ti vse ne ukvarjaš, pa če vsaj ne bi bil tak smešen lovec kot si.:icon_lol:

A ti pošljem ZS, da ne bo kdo rekel, da je najina debata izven konteksta (kot da morda ni)?

miš93
13. April 2011, 10:32
Ok mojstri - ali kdo ve kako naj tolmačimo "Obvestilo iskalcem ranjene divjadi" objavljeno v zadnjem lovcu:

http://s5.mojalbum.com/jaga2-foto_1118175_17421781_18653112.jpg

1. Ali morajo izjavo poslati vsi ki želijo iskati obstreljeno divjad (pogoj za veljavno? iskanje)?
2. Ali morajo izjavo poslati le tisti ki želijo javno objaviti podatke in so pripravljeni iskati tudi preko meja svoje LD?

alojz1
13. April 2011, 10:57
vsi iskalci.

Sršen
13. April 2011, 11:01
Na kakšni osnovi nekdo pogojuje javljanje teh podatkov in s tem pogojevanje za "veljavno" iskanje po krvni sledi?

Kje je osnova za to vmešavanje v odnos upravljavca lovišča do koncesionarja?

Kaj sploh pomeni izraz "veljavno" iskanje po krvni sledi?

Ali je to povezano z najnovejšim umotvorom KOPV?

Se Slovenska lovska kinologija spet želi ponašati s kakšnim novimi pogruntavščinami, ki jih svet ni videl?!

Veper
13. April 2011, 11:30
Miš 93 najprej se ti zahvaljujem,da si to sploh objavil ker sam nisem zasledil in ker nikjer ne piše da moram lovca tudi prebrati, če ga že moram plačati bi gladko nove pogruntavščine spregledal. Ponižno sem polegel ušeska in poslal izjavo Alojzu 1, seveda pa sem ga tako kot mnogo drugih poklical in povprašal kaj se gredo na komisiji za barvarje. Razlag avredna človeka me je prepričala da ljudje na LZS in predvsem v KOPV odkrivajo toplo vodo na mrzlem izviru in jim ni jasno da je na tak način ne bodo nikoli odkrili. Vsi podatki o opravljenih preizkusih po umetni in po naravni sledi so tem ljudem na dosegu rok ampak glede na to da verjetno zadeve niso vnešene v računalnik ali pa računalnika dotični ne znajo uporabljati so vsi napori zaman.Govora je bilo o nekem primeru ko je inšpekcija pritiskala na lovca itd. Ljudje božji ne sadite in prodajajte nam bučk ker če to berete ste pismeni in znate vsaj prižgati računalnik. V celi zadevi vidim samo poizkus skrčitve ljudi ki bodo smeli izkati. Zakaj naj si odgovori vsak sam. Če se vozim brez izpita in me ustavi policakj in mu nimam kaj pokazati sem pač kriv in bom odgovarjal. Če pa mu izpit pokažem je za preverjanje zadolžen on in jne jaz. Skratka javljam vsem ki so si to stvar izmislili, da so popolni bebci in bodo taki tudi ostali. Mi ki si že tako in tako jemljemo čas za iskanje in šolanje svojih psov pa smo še večji bebci če se bomo tako pustili vleči za mošnje in veselo kimali. S tem bo doseženo samo to,da se bo še manj strelobv preverjalo in da bo še več zatajitev strelov. ZOPET BO KRATKO POTEGNILA DIVJAD.

muzikant
13. April 2011, 11:33
Ok mojstri - ali kdo ve kako naj tolmačimo "Obvestilo iskalcem ranjene divjadi" objavljeno v zadnjem lovcu:

http://s5.mojalbum.com/jaga2-foto_1118175_17421781_18653112.jpg

1. Ali morajo izjavo poslati vsi ki želijo iskati obstreljeno divjad (pogoj za veljavno? iskanje)?
2. Ali morajo izjavo poslati le tisti ki želijo javno objaviti podatke in so pripravljeni iskati tudi preko meja svoje LD?

Pogoj za veljavno iskanje je zgolj in edino pes z UP.
Objava na seznamu pa je zgolj v pomoč zainteresirani javnosti in pride v poštev za vodnike, ki svoje usluge pripravljeni nuditi širše.

Ne vem kako se lahko nekdo podpiše pod tako skropucalo.

Sršen
13. April 2011, 11:59
...
Ne vem kako se lahko nekdo podpiše pod tako skropucalo.

Zelo enostavno. Če ima poleg slame v glavi samo še funkcijo.

alojz1
13. April 2011, 12:03
Seznam iskalcev bo služil za izhodišče pri dogovarjanju z zavarovalnico o kolektivnem zavarovanju psov. Logično je, kdor ne želi biti vpisan, lahko tudi vnaprej opravlja delo. Poleg tega pa obširen seznam iskalcev omogoča uporabo njihovih uslug tudi lovcem, ki so prepričevali pristojne, da ne vedo koga poklicati v primeru zastrelitve.

solzica
13. April 2011, 12:13
Čigavo mnenje je zopet to Alojz 1:

Tvoje, mnenje VK, mnenje komisije za lov.kin. pri LZS ali mogoče koga tretjega.
Pa res se bo potrebno zamisliti............................?????????????

muzikant
13. April 2011, 12:14
Seznam iskalcev bo služil za izhodišče pri dogovarjanju z zavarovalnico o kolektivnem zavarovanju psov. Logično je, kdor ne želi biti vpisan, lahko tudi vnaprej opravlja delo. Poleg tega pa obširen seznam iskalcev omogoča uporabo njihovih uslug tudi lovcem, ki so prepričevali pristojne, da ne vedo koga poklicati v primeru zastrelitve.

Verjamem v dober namen, vendar je formulacija "...eden izmed pogojev za veljavno iskanje ......", milo rečeno neresna in v nasprotju z veljavnim Pravilnikom.

alojz1
13. April 2011, 12:39
Čigavo mnenje je zopet to Alojz 1:

Moje in g Gselmana. Ne morem odgovarjati v imenu komisij.
Jaz pač pripravljam seznam za objavo na spletni strani LZS. Prej so se pritoževali tisti, ki niso na seznamu, sedaj pa je to omogočeno vsem, ki izpolnjujejo pogoje.
Da bo seznam čim bolj uporaben raje povejte kako naj bo napisan.
- po abecednem redu iskalcev
- po abecednem redu kraja (pošte)

hvala za predloge.

miš93
13. April 2011, 13:07
Ok - hvala za info.


Verjamem v dober namen, vendar je formulacija "...eden izmed pogojev za veljavno iskanje ......", milo rečeno neresna in v nasprotju z veljavnim Pravilnikom.

Se mi zdi da komisija lahko predpiše (tudi zaostri zahteve pravilnika) pogoje ki jim mora iskalec zadostiti v kolikor želi opravljati iskanja...in na tem (lahko) tudi vztraja - nenazadnje tudi s pravnimi sredstvi.

Ravno zato so takale obvestila prava mala shrljivka - posebej še če si zamislim par vodilnih iskalcev pri nas in način kako takele stvari sprejemajo...skoraj si upam trditi da je že kdo od teh poslal zadevo tja kjer hrbet izgubi svoje pošteno ime in bo pač iskal naprej brez izjave :icon_biggrin:

Alojz po moje mora biti seznam križno uporaben - abecedno s krajem - s tem da je bolje namesto po poštah iskalce najprej razdeliti po LUO ali ZLD itd in potem znotraj teh po abecedi...

muzikant
13. April 2011, 13:52
Ok - hvala za info.



Se mi zdi da komisija lahko predpiše (tudi zaostri zahteve pravilnika) pogoje ki jim mora iskalec zadostiti v kolikor želi opravljati iskanja...in na tem (lahko) tudi vztraja - nenazadnje tudi s pravnimi sredstvi.

Ravno zato so takale obvestila prava mala shrljivka - posebej še če si zamislim par vodilnih iskalcev pri nas in način kako takele stvari sprejemajo...skoraj si upam trditi da je že kdo od teh poslal zadevo tja kjer hrbet izgubi svoje pošteno ime in bo pač iskal naprej brez izjave :icon_biggrin:

Alojz po moje mora biti seznam križno uporaben - abecedno s krajem - s tem da je bolje namesto po poštah iskalce najprej razdeliti po LUO ali ZLD itd in potem znotraj teh po abecedi...

2) Za iskanje (sledenje) obstreljene velike parkljaste divjadi se lahko uporabi pse vseh lovskih pasemskih skupin, ki so opravili preizkušnjo v delu po umetnem krvnem sledu. Za iskanje obstreljenih medvedov se lahko uporabi izključno le tiste pse, pri katerih so, poleg dela po krvnem sledu, preverjene tudi njihove vedenjske lastnosti na sledu medveda. Če lovske organizacije nimajo psov in vodnikov, usposobljenih za delo po krvnem sledu, morajo za iskanje obstreljene divjadi najeti priznane vodnike krvosledcev v okviru mreže iskalcev obstreljene divjadi. Seznam aktivnih vodnikov, razporejenih po lovsko gojitvenih območjih, se pred pričetkom vsake lovske sezone objavi v glasilu Lovec.

solzica
13. April 2011, 14:07
miš 93:
"Se mi zdi da komisija lahko predpiše ..."

No kolikor sem razumel odgovor sta to zahtevala: alojz 1 in g.gselman.
No skoraj nekaj takšnega kod pred leti poslana Pogodba med iskalcem in LD, katero je g.gselman poslal LD-jem

Pa saj težko razumem oziroma ne razumem več nič...

alojz1
13. April 2011, 14:10
Miš, ne vem kje vidiš srhljivko? Točno tako je kot si napisal. Kdor ne želi biti na seznamu lahko dela naprej kot do sedaj.
Objave po LUO ali ZLD pa malo zakomplicira zadevo, saj nočemo poleg lovskih imeti še druge meje.(potem bodo sprejemali interne dogovore, da lahko iščejo samo znotraj teh območij)
Meni se zdi najboljše po kraju bivanja. Vsi poznajo soseda in ga najlažje najde čim bližje.
Muzikant : zaradi sprememb podatkov med letom, bo seznam na spletni strani LZS. Vse spremembe bodo hitreje vnešene (novi vodniki, sprememba bivališča ali tel. št., prenehanje iskanja itd)
Klub temu pa je dobro članom pred lovom povedati, da se lahko v primeru zgrešenega strela ali zastrelitve obrnejo na gospodarja in jim on svetuje ali pokliče krvosledca(kdor nima vpogleda) ali pa je seznam najbližjih iskalcev objavljen na javnem mestu v LD

alojz1
13. April 2011, 14:21
No kolikor sem razumel odgovor sta to zahtevala: alojz 1 in g.gselman.

Solzica ne vem kako še lahko pojasnim. Kje imaš vzrok za zgornji citat? Preberi še enkrat.
In kaj želite imeti. Saj s tem ni nihče omejen pri iskanju.
Seznam iskalcev, kjer se podatki hitro spreminjajo mislim, da mora obstajati. S tem se vsi strinjamo. Če pa želimo podatke dobiti (samo list z imenom,naslovom, tel.št. in dovoljenjem za objavo) je pa vse narobe. Kdor noče pač ni objavljen, brez posledic.

miš93
13. April 2011, 14:31
Miš, ne vem kje vidiš srhljivko?

Tam kjer Muzikant: "Objava na tem seznamu je namreč eden od pogojev za veljavno iskanje ......".

Se pravi da v kolikor izjave ne podam izvajam neveljavno iskanje...izvajanje zakonskih predpisov na neveljaven način je zame v današnjih dneh ko kazni, tožbe... visijo na vsakem vogalu pač srhljivo.

miš93
13. April 2011, 15:42
P.S. Kakorkoli že - Izjava poslana.

jež
13. April 2011, 17:18
Tudi moja izjava je šla danes dalje, še dobro, da nisem prej bral kar ste se razpisali, ker je najverjetneje sploh ne bi poslal, kot pravi Veper, berem kar me zanima, pa sem spregledal tako datum kot tudi pomembnost:icon_wink:.
Lep dan.

Sršen
14. April 2011, 07:00
Izjava, seznam, dostopnost čim širšemu krogu lovcev ... do tu vse v redu.

Vsebina objave v lovcu - nesprejemljivo in grozljivka, ki meji na samopašnost in diši po "čudnih" namenih v ozadju.
Sorry, Alojz, tako je napisano in tako se bere, pa če ti tu še tako obrazlagaš drugače.
Takih objav si ne bi smeli privoščiti in če naj se dvom v vsebino in namene objave razblini, boste morali v Lovcu kot glasilu zveze objaviti tudi popravek! Taka objava je že kar nekakšen dokument, ki zavezuje. In če je taka kot je ...

Temelj udejstvovanja vodnika krvosledca in pravzaprav tudi edina obveza pa je tista, o kateri je pisal že Muzikant:
Pes mora biti preizkušen in treba je iti na sled.

Samo to predpisuje zakon oz. njemu podrejeni pravilnik in nihče v kakršnikoli lovski zvezi ne more tega ne zaostrovati niti blažiti. Edini obvezni odnos v lovstvu glede gospodarjenja je odnos koncesionarja in koncedenta. Vse ostalo so v tem vidiku nepomembne podrobnosti.

Je kritika tu gori kar upravičena in spet se bo potrdila resnica, da so za obstanek lovske kinologije, nalašč ne pišem razvoj, zaslužni zgolj vodniki, ostali pa so bolj cokla kot ne!

tica
14. April 2011, 07:30
Vse podatke o vodnikih in iskanjih vodimo v aplikaciji Lisjak in objava njihovih podatkov na spletni LZS strani je enostavna zadeva. Pogoj je le privolitev vodnikov za objavo podatkov, sicer kršimo zakonodajo s področja varovanja osebnih podatkov.
Ampak do ekipe Lisjaka taka zahteva še ni prišla ...., zgleda, da je med komisijama UO LZS še predolga pot. Škoda.

jež
14. April 2011, 07:53
...Ampak do ekipe Lisjaka taka zahteva še ni prišla ...., zgleda, da je med komisijama UO LZS še predolga pot. Škoda.

Včasih so trdili, da je dolga pot od družine do ZLD in od te do LZS. Sedaj pa so se zgleda komisije razselile po Srednji Ameriki.(?) Pa saj imamo internet in ostale pripomočke (ne glede na dolžino poti).

tica
14. April 2011, 08:11
Jež, te poti ne merim v miljah ampak v razmišljanju. S predsednikom kinološke komisije sediva na UO LZS včasih celo skupaj !!!

pranger
14. April 2011, 08:31
Klub temu pa je dobro članom pred lovom povedati, da se lahko v primeru zgrešenega strela ali zastrelitve obrnejo na gospodarja in jim on svetuje ali pokliče krvosledca(kdor nima vpogleda) ali pa je seznam najbližjih iskalcev objavljen na javnem mestu v LD

Alojz1, lovci, ki so zgrešili strel na veliko divjad ali obstrelili divjad morajo obvestiti gospodarja LD ali kinologa (oz. kako imamo v LD dogovorjeno) , ker " (1) Upravljavec lovišča mora poskrbeti, da se po vsakem strelu na parkljasto divjad ali veliko zver, ki ni padla na mestu ali v vidnem polju strelca, opravi pravilen in temeljit kontrolni pregled nastrela. Pri tem se mora v vseh primerih uporabiti izšolanega in preizkušenega psa krvoslednika, v skladu s predpisi, ki urejajo področje kinologije (Pravilnik o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena s protipravnim lovom, Stran 7793), člen 6).

Dokler je upravljavec dolžan poskrbeti za "iskanje", bo oseba, ki je za to odgovorna (pooblaščena) v LD odločala (saj v naši LD), kdo bo prišel iskati. Tudi zaradi stroškov! :icon_wink:

jež
14. April 2011, 09:13
Jež, te poti ne merim v miljah ampak v razmišljanju. S predsednikom kinološke komisije sediva na UO LZS včasih celo skupaj !!!

Razmišljalne milje:icon_twisted:.

alojz1
14. April 2011, 09:24
Dokler je upravljavec dolžan poskrbeti za "iskanje", bo oseba, ki je za to odgovorna (pooblaščena) v LD odločala (saj v naši LD), kdo bo prišel iskati. Tudi zaradi stroškov! :icon_wink:
Največkrat pa takšno razmišljanje pripelje do tega, da LD kupi psa z preiskusom, ga da nekomu v oskrbo in potem zakonsko pokrivajo "zgrešene" strele.

solzica
14. April 2011, 10:52
Tica:
"...Pogoj je le privolitev vodnikov za objavo podatkov, sicer kršimo zakonodajo s področja varovanja osebnih podatkov.

No menim, da je to glavni vzrok, da se ne objavijo podatki o iskalcih ranjene divjadi. Vso ostalo natolcevanje kako, kaj in zakaj pa je samo postavljanje nekaj oseb.

:"S predsednikom kinološke komisije sediva na UO LZS včasih celo skupaj !!! "

- Pa saj komisija dela ali skoraj nič ne dela, je potrebno pogledati samo njene sklepe (v letu 2010), se je sestala celo 3x

Pa saj je vse brez zveze, nekateri imajo pač debelo kožo, drugače pa hodijo po gnoju, kod nevem kako veliki PETELINČKI.

Breza
14. April 2011, 11:18
http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/k020.gif

Tole sem šele zdajle videla, tudi nisem bila pozorna na objavo v Lovcu.

Ampak...nekateri si pa res dovolijo.... :icon_neutral:

Torej, danes je 14.4. in če do danes ne pošljem izjave, potem moja iskanja kljub temu, da imam preizkušenega psa in že kar nekaj iskanj za seboj od danes naprej ne bodo veljavna?!

Bi rada videla heroja, ki bi iskanje preizkušenega psa zaradi neodgovorno sestavljenega oglaska v Lovcu označil za "neveljavno". Dandanašnji se takšna igračkanja ne končajo vedno dobro. :icon_twisted:

alojz1
14. April 2011, 11:52
Breza, brez panike :icon_lol:
Do danes je prispelo okrog 70 soglasij. Kdor je spregledal obvestilo, lahko soglasje še vedno pošlje. Naknadno vpisovanje je tudi namen objave na spletni strani LZS. Kdor pa ne pošlje sem pa tudi že napisal, da s tem njegovo delo ne bo omejeno.
Tisti stavek o veljavnem iskanju se nanaša na tolmačenje inšpektorja in sklep, da je seznam iskalcev vsako leto objavljen.(bili so razni primeri, ko niso iskali, pa so rekli, da niso vedeli koga poklicati)

Sraka
14. April 2011, 12:45
[QUOTE=solzica;70122]Tica:
"...Pogoj je le privolitev vodnikov za objavo podatkov, sicer kršimo zakonodajo s področja varovanja osebnih podatkov.

No menim, da je to glavni vzrok, da se ne objavijo podatki o iskalcih ranjene divjadi.
_______

Pri tem gre za veliko več kot le dovoljenje za objavo osebnih podatkov v mediju ( Lovec ali spletna stran ali kje drugje ). Vsak vodnik, ki bi svoje ime dal na javni seznam iskalcev, je s tem prevzel tudi določene zaveze, ki jih je potem skozi leto dolžan tudi izpolnjevati.

Tisti, ki ste se kdaj koli ali se še danes ukvarjate z iskanjem najbolje veste kaj to pomeni. V tem ni prav nobene romantike, temveč eno samo veliko garanje, odrekanje, prilagajanje svojega časa potrebam drugih in veliki denarni stroški.

Odnos lovcev, ki tvojo ter tvojega psa uslugo potrebujejo je pa velikokrat takšen, kot, da bi poklicali vodovodarja, da jim zastonj popravi cev. Če je iskanje uspešno gremo na pivo, če ne, pa velikokrat za kakšen dan ali dva zveste, da sta oba s psom zanič.

Oglas Kinološke komisije in v njem izražen ton pa je le odraz splošnih razmer v slovenski lovski organizaciji in se ob prebiranju lahko le prizanesljivo nasmehneš. Kakšno drugo "priznanje" pa rabi vodnik kot da sta s psom pri delu uspešna in hvaležen stisk roke prizadetega vodnika ? "Licenco" za iskanje sta vodnik in pes dobila, ko sta opravila zahtevano preizkušnjo in tako drugega dovolila ne potrebujeta. Še najmanj pa od Kinološke komisije pri LZS.
S takšnim birokratskim in pokroviteljskim odnosom je komisija verjetno pri marsikaterem vodniku priskutila voljo, da bi se s tem širše ukvarjal kot le za svoje in svojih kolegov potrebe. Namesto, da bi se komisija izkazala do vodnikov kot strokovni svetovalec, pomočnik in usmerjevalec, se je raje zatekla k vlogi nekega namišljenega "vrhovnega šefa". Cenjeni kolegi tako se to ne dela.

pranger
14. April 2011, 12:47
Breza, brez panike :icon_lol:
Do danes je prispelo okrog 70 soglasij. Kdor je spregledal obvestilo, lahko soglasje še vedno pošlje. Naknadno vpisovanje je tudi namen objave na spletni strani LZS. Kdor pa ne pošlje sem pa tudi že napisal, da s tem njegovo delo ne bo omejeno.
Tisti stavek o veljavnem iskanju se nanaša na tolmačenje inšpektorja in sklep, da je seznam iskalcev vsako leto objavljen.(bili so razni primeri, ko niso iskali, pa so rekli, da niso vedeli koga poklicati)

Ali ne bi bilo bolj smiselno - smoterno, da bi iz vsakega LUO izbrali vodnike krvosledcev, ki so opravili "največ" iskanj, jih poklicali in povprašali, če so pripravljeni iskati tudi za druga lovišča in če lahko objavite njihove naslove. Na podoben način so bili iskalci že objavljeni, ne pa da se objavi dokaj nejasen poziv, ki povzroča jezo med vodniki krvosledcev.
Konec koncev pa bodo upravljavci lovišč poklicali tistega vodnika krvosledca, iz sosednega lovišča, ki ga poznajo, čeprav ne bo objavljen na seznamu, ki se pripravlja.
Da se nekdo izgovarja, da ni iskal zato, ker iskalnci niso bili objavljeni, pa je izgovor čuden, potreben sankcije lovskega inšpektorja. Ve se kaj je dolžnost upravljavca lovišča. Če ni sposoben zagotoviti osnovnih opravil v lovišču, se mu naj odvzame koncesija, ne pa da zaradii posameznih upravljavcev lovišč "dela zmeda".:icon_redface:

alojz1
14. April 2011, 13:07
Tisti, ki ste se kdaj koli ali se še danes ukvarjate z iskanjem najbolje veste kaj to pomeni. V tem ni prav nobene romantike, temveč eno samo veliko garanje, odrekanje, prilagajanje svojega časa potrebam drugih in veliki denarni stroški.

Odnos lovcev, ki tvojo ter tvojega psa uslugo potrebujejo je pa velikokrat takšen, kot, da bi poklicali vodovodarja, da jim zastonj popravi cev. Če je iskanje uspešno gremo na pivo, če ne, pa velikokrat za kakšen dan ali dva zveste, da sta oba s psom zanič.

Tukaj se spomnim besed Jureta Pagona:
Če boš našel trofejnega srnjaka po 50m te bodo vsi trepljali in hvalili.
Če pa boš po 5km neuspešen bodo pa popljuvali tebe in tvojega psa.

Sršen
15. April 2011, 07:55
... Ve se kaj je dolžnost upravljavca lovišča. Če ni sposoben zagotoviti osnovnih opravil v lovišču, se mu naj odvzame koncesija, ne pa da zaradii posameznih upravljavcev lovišč "dela zmeda".:icon_redface:

Točno tako! Podpisano!
In ko bi ali bodo inšpektorji ukrepali proti takim, bo šele nekaj reda v lovstvu. Ne rečem, da iščejo dlako v jajcu, ampak taki izgovori so pa le preveč za rep privlečeni, da bi smeli mimo brez sankcije.

Tako pa nesposobneži in krivinaši delajo škodo še tistim, ki bi radi dobro delali.

alojz1
25. April 2011, 14:59
Danes sem bil seznanjen z pravnomočno sodbo sodišča, ki je vodnika krvosledca kaznovala z 500€ in odvzemom lovske izkaznice (po pritožbi so odvzem lovske izkaznice spremenili v pogojno za dobo 2 let)
Tožila ga je LD, ker je iskal ranjeno divjad in ni bil vpisan na seznam iskalcev ranjene divjadi (območje NG).

jež
25. April 2011, 16:04
Danes sem bil seznanjen z pravnomočno sodbo sodišča, ki je vodnika krvosledca kaznovala z 500€ in odvzemom lovske izkaznice (po pritožbi so odvzem lovske izkaznice spremenili v pogojno za dobo 2 let)
Tožila ga je LD, ker je iskal ranjeno divjad in ni bil vpisan na seznam iskalcev ranjene divjadi (območje NG).

Sigurno je našel kos divjadi, ki so ga prej že neuspešno iskali, pa je nastala foušija.(?) Me zanima, kakšni bodo sedaj komentarji, ker vodnik ni bil vpisan na seznamu iskalcev!? Kateri zakon se sedaj spoštuje? Lahko bi pa Hubertus stopil v bran nesrečnemu iskalcu. Kakor pravi muzičar: SMRT FAŠIZMU:icon_twisted:!

Sraka
25. April 2011, 18:28
Zelo vesel bi bil,če bi lahko prebral to sodbo in predvsem obrazložitev.

Če to drži, potem bodo v kratkem začele padati koncesije ali vsaj zelo velike denarne kazni LD-jem, ki v preteklem letu niso opravile iskanj.

Kaj pa če je v ozadju te zgodbe nekaj česar ne vemo in ne poznamo ???? Je bil pes preizkušen po krvni sledi ? Je iskal na področju svoje ali tuje LD in pred tem upravljavec lovišča ni bil obveščen ??? Je še kakšna značilnost ali okoliščina te zgodbe, ki je ne poznamo ??

Naj se objavi povzetek te sodbe in šele takrat bo možno komentirati.

Sršen
26. April 2011, 13:12
Zelo vesel bi bil,če bi lahko prebral to sodbo in predvsem obrazložitev.
...
Naj se objavi povzetek te sodbe in šele takrat bo možno komentirati.

Jaz bom pa rekel drugače.
Najprej, da vodnik krvosledca postaneš šele, ko opraviš preizkušnjo, prej si le vodnik psa neke lovske pasme pasme.
In potem, da dokler omenjene sodbe ne preberem, tudi trohice ne verjamem.
Če pa je po kakšnem norem slučaju to res, imam pa pripravljeno lepo bero psoglavskih tako za omenjeno LD kot sodišče!

Take kozlarije enostavno ne morejo biti res. In nekaj tu prav na hudičevo smrdi!

alojz1
26. April 2011, 13:53
Ta primer pozna veliko lovcev, imena pa ne morem objaviti. Sodba je pravnomočna. Zanima pa me, kaj je bilo v ozadju.
Sršen, pes je pa imel preizkus.

Sršen
26. April 2011, 15:10
Ta primer pozna veliko lovcev, imena pa ne morem objaviti. Sodba je pravnomočna. Zanima pa me, kaj je bilo v ozadju.
Sršen, pes je pa imel preizkus.

Ok, prav verjamem na besedo.
Naslednje vprašanje. Ali je imela LD kakšen akt, ki ga je ta konkretni lovec z dejanjem iskanja po krvni sledi kršil?
Recimo obvezno klicanje točno določenega krvosledca?

Kar je sicer po mojem mnenju kronska kozlarija, a vseeno...

KAILER
26. April 2011, 15:28
Mislim, da je šlo za to, da je LD prijavila dogodek inšpektorju, ker je lovec iskal s psom, ki ima opravljeno preizkušnjo, ni pa imel z dotično LD pogodbo, niti ni bil na seznamu. Za nas nenavadna odločitev je bila posledica še vedno veljavnega Pravilnika iz leta 2002, ki govori "Če lovske organizacije nimajo psov in vodnikov, usposobljenih za delo po krvnem sledu, morajo za iskanje obstreljene divjadi najeti priznane vodnike krvosledcev v okviru mreže iskalcev obstreljene divjadi. Seznam aktivnih vodnikov, razporejenih po lovsko gojitvenih območjih, se pred pričetkom vsake lovske sezone objavi v glasilu Lovec." Najverjetneje je bila vložena zahteva za sodno varstvo, zato je govora o pravnomočni sodbi, ki je pogoj za preklic veljavnosti lovske izkaznice. Se pravi, če nimamo svojega, moramo skleniti npr. pogodbo z enim ali več izmed navedenih v objavljeni mreži iskalcev. Krivda ni na strani nadzornih organov, ampak na naši strani (beri LZS), ker ne predlagamo spremembo zakonodaje. Tudi mene zanima ozadje te zadeve.

alojz1
26. April 2011, 15:58
Recimo obvezno klicanje točno določenega krvosledca?

Utemeljili so tako, da lahko iščejo le tisti, ki so objavljeni na seznamu.
kailer je kar pravilno napisal.

jež
26. April 2011, 16:18
Ja seveda:icon_confused:! Pravilnik o uporabi lovskih psov v lovišču, 4 člen drugi odstavek (kompletni odstavek)!
Samo ni mi jasno, kako lahko kaznujejo vodnika preizkušenega psa krvosledca, če izpolnjuje pogoje, da lahko išče.? Po mojem razumevanju pravilnika (saj sem vendar Pravnik za mala hišna opravila), ni vodnik nič kriv. Če je kdo - glede pogodbe itn., bi moral sodnik kaznovati LD, ker nima sklenjene pogodbe z iskalcem, če pa je iskalec prijavljen v matični družini, je pa ne potrebuje.
Če pa je sodba odnosno izrek utemeljen tako, kot pravi Alojz, potem so lahko v anusu vsi tisti, ki niso poslali izjav o objavi podatkov v Lovcu in bodo iskali ranjeno divjad. Zaradi tega ne bodo objavljeni v glasilu, in če pride inšpektorju na uho, da je nekdo iskal, ki ni objavljen kot iskalec, bo spet kriza. A se nismo o tem že razpisali? Ma, ne vem kateri pametnjakoviči dvigujejo roke, da se sprejemajo takšni zakoni. Mi siromaki pa kimamo. Pa naše komisije, pa cel kup pravnikov, pa še plačani so! Ma nej gre vse v... ma kamor če:icon_mad:!

Breza
26. April 2011, 16:51
Se pravi, da je "kaznovani" iskal v LD, kjer ni član?

zajec
26. April 2011, 17:22
Verjetno je iskal žival z rogovi in je bil en fovš, ker je nekdo prišel do trofeje.

alojz1
26. April 2011, 20:23
Se pravi, da je "kaznovani" iskal v LD, kjer ni član?
Če so moje inf. točne je iskal v domači LD

jazbec
26. April 2011, 21:01
Slabega odvetnika je imel, pa nč drugega.

alojz1
26. April 2011, 21:21
Slabega odvetnika je imel, pa nč drugega.
Žalostno je to, da ga sploh rabiš.

Breza
26. April 2011, 21:28
Da ni tole samo ustrahovanje neposlušnih iskalcev zastreljene divjadi, ki nis(m)o v skladu z neodgovorno zapisanim obvestilom v Lovcu pokorno poslali zahtevanih soglasij ali dovoljenj ali kaj vem česa.


Mislim, da je šlo za to, da je LD prijavila dogodek inšpektorju, ker je lovec iskal s psom, ki ima opravljeno preizkušnjo, ni pa imel z dotično LD pogodbo, niti ni bil na seznamu. Za nas nenavadna odločitev je bila posledica še vedno veljavnega Pravilnika iz leta 2002, ki govori "Če lovske organizacije nimajo psov in vodnikov, usposobljenih za delo po krvnem sledu, morajo za iskanje obstreljene divjadi najeti priznane vodnike krvosledcev v okviru mreže iskalcev obstreljene divjadi. Seznam aktivnih vodnikov, razporejenih po lovsko gojitvenih območjih, se pred pričetkom vsake lovske sezone objavi v glasilu Lovec." Najverjetneje je bila vložena zahteva za sodno varstvo, zato je govora o pravnomočni sodbi, ki je pogoj za preklic veljavnosti lovske izkaznice. Se pravi, če nimamo svojega, moramo skleniti npr. pogodbo z enim ali več izmed navedenih v objavljeni mreži iskalcev. Krivda ni na strani nadzornih organov, ampak na naši strani (beri LZS), ker ne predlagamo spremembo zakonodaje. Tudi mene zanima ozadje te zadeve.

Tudi po zakonskih določilih (pa kakršna koli že so!) tale sodba ne drži vode. Sploh, če je bil možakar aktiven vodnik preizkušenega krvosledca v lastni LD. Razen, če ni v ozadju še kaj drugega....

alojz1
26. April 2011, 21:41
Da ni tole samo ustrahovanje neposlušnih iskalcev zastreljene divjadi, ki nis(m)o v skladu z neodgovorno zapisanim obvestilom v Lovcu pokorno poslali zahtevanih soglasij ali dovoljenj ali kaj vem česa.

Breza vrstni red si zamešala :icon_lol:
Tisto obvestilo je bilo zaradi takšnega primera (in podobnih)
Pa LZS s tem nima nič. Samo LD

Breza
26. April 2011, 21:44
Torej obvestilo (in s tem VK ter LZS kot izdajatelj glasila) podpira protipravno delovanje LD? Uf, kam smo padli....pa še nižje lezemo. :icon_neutral:

alojz1
26. April 2011, 22:06
Breza, za ta primer sem zvedel pred kratkim, slučajno. Zadeva je bila na drugi stopnji zaključena lani. Kaj bi ti storila, da se to ne ponovi?
Zakone vsak tolmači po svoje. Tudi sodišča očitno (samo njihovo tolmačenje je dokončno).
Še ena nerazumna:
mojemu sosedu so cigani (romi) zažgali 20m dolg kozolec skupaj z mehanizacijo (v bližini so z varilnim aparatom in rezalkami razstavljali avto)
Tožilka je napisala, da so požar povzročili z varilnim aparatom. Sodni izvedenec pa, da lahko tudi z rezalko. In kaznivo dejanje ni dokazano - so oproščeni.

Veper
26. April 2011, 22:27
Vsi ki so krivi pa so oproščeni so cigani in imajo cigane za odvetnike. Pa da ne bo pomote Romi nimajo z mojim postom nič.

Sršen
27. April 2011, 14:57
Kakšne bodo posledice te mineštre za krvosledni naraščaj?!

Mladi vodnik, ki se šele poizkuša v krvni sledi, a skupaj s psom še ni udelan, nima veliko izkušenj, bo imel dve možnosti.
A - da se vpiše na seznam in je potem dolžan iskati vse mogoče različne sledi in preiskave nastrelov.
B - da se vpisu odpove in svojo plemenito namero obesi na klin.

V primeru B je zgodba zaključena, mlad talent pa zatolčen in onemogočen.

V primeru A bo po vsej verjetnosti naletel na bridke izkušnje skupaj s psom, ki bo po večjem številu neuspelih sledi vprašljivo izkušen in na slabem slovesu, ker kot mlad tandem ne bo imel večjih uspehov.

Uvajalno obdobje, ko naj bi mlademu preizkušenemu psu namenili čimveč pozitivnih iskušenj in uspešnih iskanj torej enostavno odpade.

Zapisana mineštra je torej pisana na kožo že uveljavljenim krvoslednim tandemom in kolikor vem s tem tudi v veliki meri vzrediteljem, ki bodo poleg uveljavljenega psa z lahkoto trenirali tudi naraščaj.

In s tem je evidentno za kaj in za koga je pisano to obvestilo. V kaj drugega me težko prepričate. Če že kdo poizkusi, prosim za tehtne argumente. Tisti piškav sodni primer, katerega se ne sme izdati, me ne prepriča.

In mimogrede, spet nikjer kakšne pozitivne poteze KOPV. (ali je že kdaj kakšna bila?!)

alojz1
27. April 2011, 15:17
Sršen ali imaš onemogočena zs ?
Kako ti lahko pošljem zs?

Sraka
27. April 2011, 16:07
Kolega Sršen popolnoma prav imaš! Res bi rad videl tisto sodbo sodišča. Naj nekdo zapiše vsaj na katerem sodišču je bila prvostopenjska in potem drugostopenjska obravnava in katerega leta ??? To pa ja ne more biti skrivnost.

Ko dobimo te informacije, pa bom skušal dobiti po svojih virih še kaj več.

Hvala in lep pozdrav!

alojz1
27. April 2011, 16:19
Meni so povedali: Nova Gorica, lani.
Sem iskal v primerih sodne prakse pa ne najdem. Mogoče bo Milan K izbrskal.

Sršen
27. April 2011, 17:06
Sršen ali imaš onemogočena zs ?
Kako ti lahko pošljem zs?

Da. Sedaj vklopil, a samo zate.

LP

Krpan
27. April 2011, 19:20
Tudi jaz sem obrnil vso sodno prakso pa nisem našel nič podobnega, Možno, da primera še niso objavili..... če ima dotični vodnik sodbo pri sebi jo bomo objavili,
seveda brez osebnih podatkov.....

Očitno je zanimanje za ta predcendenčni primer veliko.

MilanK
27. April 2011, 19:58
Meni so povedali: Nova Gorica, lani.
Sem iskal v primerih sodne prakse pa ne najdem. Mogoče bo Milan K izbrskal.

Iskal več kot uro, vendar te sodbe nisem našel. Vodnik, ki je bil kaznovan, naj pove vsaj opravilno številko te zanimive sodbe, potem pa, če obstaja, jo bomo našli. Sodba brez osebnih podatkov in podatkov LD ni nobena skrivnost. Zanimivo pa bo analizirati njen izrek in obrazložitev, torej zaradi katerega protipravnega dejanja je bil vodnik spoznan za krivega in kaznovan in na podlagi katerih lovskih predpisov.

Sraka
27. April 2011, 20:29
Ne le, da ni skrivnost, temveč je prispevek k sodni praksi in kot tak mora biti in je sodba javna.

alojz1
27. April 2011, 20:31
Pravkar sem zvedel, da je bil na goriškem še en enak primer. Vendar pa ta vodnik ni bil kaznovan. Rešilo ga je veliko število najdene divjadi (preko 100 kom) in opravljen preizkus po naravni sledi. Izgleda, da imajo na goriškem delavnega inšpektorja.
Milan hvala za trud. Imena vodnika mi nočejo zaupati (sem mislil, da ne bo problema), vem pa, da je psu ime Pik. Bomo pa počasi vse zvedeli. Do takrat pa bodimo objektivni in v spore med LD in vodniki ne mešajmo LZS ali katere od komisij.
Ali ni tukaj nikogar iz tega področja?

Sraka
27. April 2011, 20:42
Poskusi dobiti še nekaj podatkov in vključili bomo svoje vire, da pridemo do te sodne prakse. Vse se da, če se hoče.

Sršen
13. May 2011, 12:58
Tema je zamrla. Problematika pa se še zdaleč ni razčistila.
Konkretnih podatkov od nikoder.

Predvsem je pomembno na kakšni osnovi bi bil sankcioniran vodnik krvosledno preizkušenega psa, ki bi iskal po krvni sledi, ne bi pa bil v tem slavnem seznamu.

Pregledal sem pravzaprav edina dva dokumenta, ki po mojem mnenju urejata področje krvosledništva:
Pravilnik o uporabi lovskih psov v loviščih ( http://www.uradni-list.si/1/content?id=39455 )
in
Pravilnik o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena s protipravnim lovom ( http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200573&stevilka=3262 )

Ali kdo odkrije kakršnokoli oporno točko? Jaz je ne najdem niti v teh dveh Pravilnikih niti v Zakonu o lovu.

Edini mali sum imam na 2. člen Pravilnika o uporabi lovskih psov:

(temeljna izhodišča in nosilci)

(1) Psi, namenjeni za delo v lovišču, morajo svojo uporabnost za določene oblike lova dokazati na veljavnih preizkušnjah naravnih zasnov, uspeh pa mora biti zabeležen v rodovniku in v evidencah preizkušenih psov.

Če se vsa ta peripetija nanaša na "v evidencah preizkušenih psov", smo pri problemu vzpostavljanja te evidence, kdo je ni vzpostavil in zakaj je ni.

Bom pred nadaljno kritiko počakal na pojasnila tistih, ki so bližje škarjam in platnu! Pa ne prav dolgo.

alojz1
13. May 2011, 15:09
Kako razsojajo sodišča marsikomu ni jasno.
V tem primeru je bila tožnik LD, ki iskanja obtoženemu ni plačala ampak je najela drugega iskalca. Ko je prvi zopet iskal, mu je LD oporekala legitimnost tudi z tem, da ni na seznamu iskalcev.
V drugi LD podoben primer vendar je bil vodnik oproščen. Rešilo ga je veliko število iskanj in preizkus psa po naravni krvni sledi.
Ni vedno krivda v organizaciji ampak se tudi tukaj pokažejo razprtije in nesoglasja, značilna za lovce. Pravice pa na sodišču ne bomo našli.
Je pa res zanimivo, da nihče z goriškega konca o tem nič ne ve.

Sršen
14. May 2011, 19:59
Ok, Alojz, torej megla in nič jasno. Pa mislim, da bi morali vodilni lovski kinologi malo popihati v to meglo!
Pa dajva predebatirat tisti del stavka (1. odstavek 2. člena):
"... in v evidencah preizkušenih psov. ..."

Kaj ima to skupnega s tem zadnjim seznamom v katerega se morajo vpisati vsi krvosledci?
Je to edini obstoječi tak seznam in se smatra kot evidenca preizkušenih psov?
Če obstaja še kje taka evidenca, kje je?

alojz1
14. May 2011, 23:20
Obstaja evidenca psov, ki so preizkus opravili. Ne obstaja pa evidenca koliko teh psov dejansko išče (ali so sploh živi).
Rodovnik je dokument in vodnik z njim dokazuje usposobljenost psa. Zato se pri seznamu iskalcev ne zahteva tudi podatke o psu.

Sraka
15. May 2011, 08:29
Ko sem pred časom na tem forumu objavil malce kritičen prispevek s srečanja pomurskih lovskih kinologov na temo problematika krvosledništva, ki je bil v lovskem domu LD Radenci, se je v Lovcu izpod peresa predsednika pomurske lovske kinološke organizacije I. T. pojavil odgovor s katerim je želel zanikati moje navedbe.

No pa si sedaj poglejmo stanje na tem področju:

1. prijavljeni vodniki po krvni sledi preizkušenih psov v celotnem Pomurju, kar pomeni pokrivati potrebe ZLD Prekmurje in ZLD Prlekija:

TRČEK IZTOK Tišina 28b 041 715 160 Tišina
SMOLKO FRANC Rožički vrh 47/a 041 972 687 Sv. Jurij ob Ščavnici
KOSEC ANTON Sebeborci 114 Martjanci

In po javno izrečenem mnenju odgovornih za razvoj lovske kinologije v Pomurju na bi bile razmere na področju krvosledništva zadovoljive. Vsega skupaj le trije vodniki formalno preizkušenih lovskih psov od katerih le za enega vem, da ima nekaj izkušenj, za enega pa vem, da pes izkušenj nima skoraj nobenih, o enem psu pa ne vem nič.

In na tem istem sestanku je bilo jasno povedano, da ni prav nobene potrebe po dodatnem vzpodbujanju starih in izkušenih vodnikov ter novih mladih vodnikov, da se podajo na pot krvosledništva in tako pokrijejo ogromno vrzel, ki je nekateri ne želijo priznati.

Seveda ima v pomurskem prostoru več psov opravljeno preizkušnjo za delo po krvni sledi, vendar se vodniki s tem očitno ne želijo več ukvarjati in za takšno njihovo odločitev morajo obstajati neki tehtni razlogi. Zakaj se torej nihče ne potrudi in ne analizira teh razlogov ter ne povzame ustreznih ukrepov v LD, ZLD in Pomurski lovsko kinološki organizaciji, da se to nevzdržno stanje preseže ? Samo javni pozivi k ukrepanju lovskih inšpektorjev, da naj ostro ukrepajo v LD in izrekajo kazni tako LD-jem kot njihovim vodstvom, v teh razmerah ne bodo veliko pomagali.

Tudi, če bi v vseh pomurskih lovskih družinah ( ZLD Prekmurje in ZLD Prlekija ) še tako želeli dosledno izvajati veljavne predpise o kontroli "zgrešenih" strelov in iskanj po zaznanih znakih zastrelitve, jim tega trije iskalci, četudi bi bili vrhunski in z vrhunskimi psi, enostavno ne bi mogli ustreči. Zadeve so očitno postale na tem področju tako resne, da zahtevajo takojšnje ukrepanje in to ne lovskih inšpektorjev z izrekanjem glob ter drugih sankcij, temveč predvsem pomurske lovske kinološke organizacije in vodstev ZLD in LD.

Odgovor na prispevek cenjenega predsednika pomurskih lovskih kinologov objavljen v Lovcu, I. T. so sedaj dovolj zgovorno podali kar vodniki po krvni sledi preizkušenih psov sami. Upam, da je njihovo nesporno sporočilo razumel. Še bolj pa bi si želel, da bi to sporočilo razumeli staroste pomurske lovske kinologije, ki so tako vneto zatrjevali, da pomlajevanje vodnikov na področju krvosledništva ni potrebno in da sami zmorejo pokriti vse potrebe, le poklicati jih je potrebno. Na tem znamenitem seznamu pa jih sedaj ni. Zakaj ???!!!

alojz1
15. May 2011, 08:47
Sraka, vse je res. Vendar kinologi ne bodo rešili te situacije. Tudi ti trije vodniki imajo za tako veliko področje zelo malo iskanj. Ali pa iščejo kar tako - brez birokracije.
Mogoče pa tudi tam Lovca ne berejo, zato niso na seznamu.

mrki
15. May 2011, 09:03
Včeraj sva z Alfijem imela prvo letošnje iskanje, gumbar je bil zadet v prednjo levo nogo pod kolenom, po slabem kilometru sem spustil Alfa ki je gumbarja ustavil in zadržal do mojega prihoda, čeprav je lani že zadavil srnjaka ne vem zakaj ga je zdaj samo čuval, mogoče se ni dovolj upiral, še ko sem jaz bil zraven je samo žalostno čakal konec muk :icon_cry:. Fotoparat pa kot ponavadi počiva v omari doma.

Sraka
15. May 2011, 09:24
Sraka, vse je res. Vendar kinologi ne bodo rešili te situacije. Tudi ti trije vodniki imajo za tako veliko področje zelo malo iskanj. Ali pa iščejo kar tako - brez birokracije.
Mogoče pa tudi tam Lovca ne berejo, zato niso na seznamu.
____________

Koliko iskanj imajo vem, vendar nisem želel tega izpostavljati, da jim ( vsaj nekaterim ) ne vzamem poguma in volje. Cenim to, da so se voljni izpostaviti in za to aktivnost veliko žrtvovati.

Že zadnjič sem v enem od svojih komentarjev zapisal, "če ne gre milom, pa bo pač potrebno stvari premakniti silom". In sem takrat mislil zelo resno in danes mislim še bolj resno.

Strinjam se, da kinologi sami te zgodbe ne morejo premakniti v pravo smer. Zakaj pa imamo potem toliko raznih zakonskih, podzakonskih, društvenih internih predpisov in raznih sklepov, priporočil, ukazov in še veliko tega, če ni mogoče nikjer nič spremeniti in uveljaviti ?? Vsak, ki ima pet minut časa in se slučajno znajde kje na kakšni funkciji, predlaga in uveljavlja vedno nove zapovedi in odredbe pa ga ob tem niti malo ne briga, da kopica že veljavnih v praksi ne deluje in ne živi. Zakaj imamo potem še LZS, ZLD-je, OZUL-e, Zavod za gozdove, inšpekcijske službe, lovsko kinološke organizacije, KZS, LD-je z jasno zapisanimi pristojnostmi ter predvsem odgovornostmi, koncesijske pogodbe ion se verjetno kaj še izpustil ???

Na starih zaslugah se ne da živeti in funkcionirati. Danes je nov čas, ki je bistveno drugačen od časov v katerih so si nekateri ustvarjali velika kinološka imena, avtoriteto in imeli vedno v vsem prav. Tudi senzibilnost ter občutljivost javnosti se danes kaže drugače kot se je nekoč in se na to ni več mogoče odzivati s starimi metodami zaničevanja, podcenjevanja, bahatosti ter namišljene materialne ali politične moči.

Res je, da se danes še lahko skrivamo za paravanom razpada pravnega reda in razsulom moralno etičnih vrednot v državi, vendar bo tega enkrat konec in že danes bi nas moralo skrbeti, da bomo takrat to novo stanje dočakali pripravljeni. Ko se bodo na novo mešale karte, in bodo se, moramo že ob prvem mešanju imeti v rokah dobre karte in tudi kakšnega aduta, kot se v domačem žargonu reče. Bleferje soigralci hitro razkrijejo.

Pa lep pozdrav in vse lepo ti želim!

Sršen
15. May 2011, 09:51
Obstaja evidenca psov, ki so preizkus opravili. ...

V redu, hvala.
Torej evidenca, ki ustreza dikciji pravilnika kot praviš obstaja.
Prosim še odgovor na to, kje se nahaja ta evidenca, kdo jo vodi?

alojz1
15. May 2011, 10:11
[QUOTE=Sršen;71381]V redu, hvala.
Prosim še odgovor na to, kje se nahaja ta evidenca, kdo jo vodi?[/QUOTE
KZS kamor sodniki pošiljajo poročila o opravljenih preizkušnjah.
Sršen, v tem primeru ki ga tukaj obravnavamo ni bil sporen pes ampak vodnik.

Sršen
15. May 2011, 10:19
... Sršen, v tem primeru ki ga tukaj obravnavamo ni bil sporen pes ampak vodnik.

Glede na to, da kot praviš, nihče sedaj noče nič vedeti, bomo konkretni primer težko razvozlali, je pa dobrodošlo sedaj razjasniti ostale vidike in jih poznati v primeru lastnih težav. Kot veš iz lastnih izkušenj, nagajanja in nezgod se pri tem delu ne manjka.

In ker si "pri koritu" te vseeno prosim za še dodatno obrazložitev o tem seznamu. Praviš, da je na KZS. Kako pa je z dostopom do njega? Kako v primeru peripetij usmeriti recimo inšpektorja na ta seznam?
Seznam h kateremu ni moč dostopati nam ni v neko pomoč.

Breza
15. May 2011, 10:26
KZS kamor sodniki pošiljajo poročila o opravljenih preizkušnjah.



A, deeeeej.... :icon_lol: :icon_lol:

Vodenje evidenc in njihova ažuriranost je stvar pristojnih komisij. Zakaj pa jih imamo - komisije namreč - če niti tega niso sposobne pošlihtat?!

Na KZS se vpisujejo rezultati preizkušenj v baze podatkov po posameznem psu. To so podatki, ki so potrebni pri izdaji rodovnikov. Ne vodi pa se skupnih evidenc preizkušenih psov in morda celo psov, ki so na tak ali drugačen način usposobljeni, 100x preizkušeni, uspešni pri iskanjih in ne vem kaj še vse.

Tudi športniki imajo sami vse takšne zadeve odlično poštimane... Lovci pa tega očitno sami nismo sposobni zrihtat in je lažje preložit na nekoga, ki se ga, roko na srce, to sploh ne tiče. Ker tule gre zgolj za namembnost - lovsko uporabo torej - in ne za posamezne pasme. Še za vzrejo ne.

mišica
15. May 2011, 10:38
V redu, hvala.
Torej evidenca, ki ustreza dikciji pravilnika kot praviš obstaja.
Prosim še odgovor na to, kje se nahaja ta evidenca, kdo jo vodi?

http://www.lovska-zveza.si/default.aspx?MenuID=2&MessageID=91 ?

mišica
15. May 2011, 10:46
Seznam je objavljen tudi na portalu Forum Lov, kajne Sršen. :icon_wink:
Kot je pa navedeno v pravilniku (glej spodaj), pa seznam ni bil objavljen v reviji Lovec!

P R A V I L N I K
o uporabi lovskih psov v loviščih

II. UPORABA PSOV PRI POSAMEZNIH OBLIKAH LOVA

4. člen

(uporaba psov pri posameznih oblikah lova)

(1) Za delo v lovišču se sme uporabljati le preizkušenega lovskega psa.

(2) Za iskanje (sledenje) obstreljene velike parkljaste divjadi se lahko uporabi pse vseh lovskih pasemskih skupin, ki so opravili preizkušnjo v delu po umetnem krvnem sledu. Za iskanje obstreljenih medvedov se lahko uporabi izključno le tiste pse, pri katerih so, poleg dela po krvnem sledu, preverjene tudi njihove vedenjske lastnosti na sledu medveda. Če lovske organizacije nimajo psov in vodnikov, usposobljenih za delo po krvnem sledu, morajo za iskanje obstreljene divjadi najeti priznane vodnike krvosledcev v okviru mreže iskalcev obstreljene divjadi. Seznam aktivnih vodnikov, razporejenih po lovsko gojitvenih območjih, se pred pričetkom vsake lovske sezone objavi v glasilu Lovec.

alojz1
15. May 2011, 10:54
A, deeeeej.... :icon_lol: :icon_lol:
Vodenje evidenc in njihova ažuriranost je stvar pristojnih komisij. Zakaj pa jih imamo - komisije namreč - če niti tega niso sposobne pošlihtat?!

Najprej ste proti vsakemu evidentiranju in pravite, da je vpis opravljenega preizkusa v rodovnik dovolj. Nasprotovali ste celo seznamu iskalcev. Veliko jih ni vpisanih, ker iščejo le prijateljem in sebi.
Ta debata se je razvila zaradi tožbe LD proti vodniku krvosledca. Kaj lahko stori LZS ali kdo drug v tem primeru? Nihče ni zaprosil za pravno mnenje.
Breza, kot sodnica veš, da se podatki o psih spreminjajo (dosežki, izgube, menjajo lastnike itd). Evidenco vodi (kolikor ima podatke) VK, ki pa deluje pod KZS. Tako kot sem napisal že prej.

alojz1
15. May 2011, 11:15
Seznam je objavljen tudi na portalu Forum Lov, kajne Sršen. :icon_wink:
Kot je pa navedeno v pravilniku (glej spodaj), pa seznam ni bil objavljen v reviji Lovec!
.[/B] [/[/U]B]

Težava z seznami je njihovo stalno spreminjanje in dopolnjevanje. Zato je seznam objavljen na spletu LZS in Forumu lov. Tu se bo ažuriral po potrebi tudi večkrat letno.Z prehodom na vpisovanje iskanj v Lisjaka so zajeta vsa iskanja, če so le evidentirana v LD. Novi pravilnik o lovski kinologiji bo vseboval tudi to spremembo.

Breza
15. May 2011, 11:31
Breza, kot sodnica veš, da se podatki o psih spreminjajo (dosežki, izgube, menjajo lastnike itd). Evidenco vodi (kolikor ima podatke) VK, ki pa deluje pod KZS. Tako kot sem napisal že prej.

Točno tako. Evidenco vodi (oz naj bi vodila) VK, ki razpolaga z enakimi, če ne celo natančnejšimi podatki o psih, kot prispejo tudi v arhiv KZS.

Zgolj v razmislek predlagam, da bi se po vsaki uporabnostni preizkušnji dalo vodniku, ki preizkušnjo uspešno opravi, v podpis "papir" (javna objava podatkov je lahko huda reč, če tega ni!), s katerim dovoli uporabo podatkov za nadaljnje evidence, statistike, obdelavo in tudi objave. Hkrati pa se vodnik s podpisom zaveže, da bo v roku xy dni sporočil pristojni VK vsakršne spremembe v zvezi s psom (npr. pogin, dodatno usposobljenost za iskanje medvedov, itd...) ali vodnikom (sprememba naslova, telefonske št....).

Sicer pa so podatki o psih, ki imajo opravljeno ustrezno preizkušnjo za iskanje zastreljene divjadi, zabeleženi tudi v Lisjaku.

alojz1
15. May 2011, 11:38
Sicer pa so podatki o psih, ki imajo opravljeno ustrezno preizkušnjo za iskanje zastreljene divjadi, zabeleženi tudi v Lisjaku.
Tako je. In seznam iskalcev tudi nima več take naloge kot nekoč, ko so bili usposobljeni iskalci redki. Veliko LD ima kar sklenjene pogodbe z določenim vodnikom.
Jaz se bolj zavzemam za prostovoljnost kot prisilo. Pri obvestilih me veliko iskalcev prosi, da naj njihovih imen ne objavimo, ali pa pošiljajo nepopolne podatke, ki se sedaj dopolnjujejo.

jež
15. May 2011, 11:45
Seznam aktivnih vodnikov, razporejenih po lovsko gojitvenih območjih, se pred pričetkom vsake lovske sezone objavi v glasilu Lovec. [/B]

Jaz mislim, da se lovska sezona še ni začela, drugače bi bil seznam že objavljen:icon_exclaim:

"Na članski spletni strani je objavljen seznam vodnikov krvosledcev, iskanje pa lahko izvajajo tudi drugi vodniki, ki imajo ustrezno usposobljenega psa za delo po krvni sledi." To sem prilepil, ker mi je padlo v glavo ne v oko. Zgleda, kot da sodnikom namenoma ponujajo delo. A ni ravno zaradi tega siromak s primorske bil pri sodniku, pa še naj...l je? A se mi zdi ali se res ne ve kdo pije kdo plača!!!

mišica
15. May 2011, 11:50
:sign13:
Jež morda pa se bo komu le posvetilo.
Samo se mi zdi da vsi vse samo v meglo zavijajo.
Pač v pravilniku tako piše in nekdo je zaradi tega že plačal in očitno bo še kdo glede na to kar se dogaja.

alojz1
15. May 2011, 14:16
:sign13:
Pač v pravilniku tako piše in nekdo je zaradi tega že plačal in očitno bo še kdo glede na to kar se dogaja.
Po moji oceni je vpisanih na seznam manj kot tretina vseh vodnikov.
Vpis ni obvezen in tudi ne sme biti. Za nesoglasja pa morajo poskrbeti vodniki in LD sami. Zakonsko se (mislim) to ne more urediti.

Sraka
15. May 2011, 14:28
Težava z seznami je njihovo stalno spreminjanje in dopolnjevanje. Zato je seznam objavljen na spletu LZS in Forumu lov. Tu se bo ažuriral po potrebi tudi večkrat letno.Z prehodom na vpisovanje iskanj v Lisjaka so zajeta vsa iskanja, če so le evidentirana v LD. Novi pravilnik o lovski kinologiji bo vseboval tudi to spremembo.
___________

V Lisjaku so evidentirana tista iskanja, ki jih v Lisjaku evidentira domicilna LD vodnika psa in ne LD v kateri se je iskalo. O tem načinu bi kazalo ponovno razmisliti.

Ker nihče nima popolnega pregleda nad psi, ki imajo opravljeno preizkušnjo po krvni sledi in ker je uspešnost posameznih psov ter vodnikov le delno mogoče spremljati in še to le tistih, ki vodijo ter oddajajo dnevnike, je zgodba veliko bolj zapletena kot zgleda na prvi pogled.

Dodatno pa je stvar zapletla informacija o nekih sodbah sodišča, ki pa jih ni mogoče nikjer najti in ni mogoče dobiti niti informacije na katerem sodišču ( okrajnem ali okrožnem in točno v katerem kraju ) naj bi do takšne sodbe prišlo, se seveda na tej osnovi lahko napletajo razne zgodbe ter trditve, ki jih pač ni mogoče preveriti in tako ne potrditi ter ne ovreči.

Tudi na spletni strani LZS piše, da lahko iščejo vodniki s psi, ki imajo opravljen preizkus po krvni sledi in niso na nekem "uradnem" seznamu. Kaj sedaj to pomeni? Kinološka komisija pri UO LZS trdi eno, nekdo drug na LZS, pa nekaj drugega !!!

Sršen
15. May 2011, 15:18
Mišica je dobro našel in citiral odstavek iz državnega pravilnika, ki nas zavezuje in na katerega se brez dvoma lahko vedno opira inšpekcija in sodnija.
Po vsej logiki, če nisi v seznamu in ta ni objavljen v Lovcu, ne smeš iskati. In objavljen mora biti še pred lovno sezono. In to v Lovcu. Ali je kdo, ki to glasvijo bere, ta seznam našel?
Sezona že teče, torej, če seznama ni nihče ne sme na krvno sled!!!
Kdo je odgovoren??!!

Pri tem seznamu gre očitno za eno veliko neumnost in zelo zelo zelo dvomim, da so se je spomnili sami uradniki na ministrstvu!
Če bi to veljalo in veljati mora, saj gre za državni pravilnik, se s tem degradira vse vodnike začetnike in se jim onemogoči nabiranje izkušenj, oziroma se jih postavi v situacijo, ko morajo s še ne dovolj izdelanimi psi na dvomljive sledi in tako uničijo še tisto, kar so že osvojili.
To navodilo jih tudi postavlja v nelagodno situacijo, ko so na razpolago vsem, četudi tega ne želijo.

Po mojem laičnem mnenju je lahko v Lovcu le seznam tistih vodnikov in psov, ki želijo ponuditi svoje usluge tudi ostalim.

Zakonsko zahtevan seznam, kot seznam usposobljenih vodnikov pa mora biti drugje, recimo v Lisjaku in z vpisom v ta lovsko informacijski sistem si pač pridobiš pravico samostojnega iskanja po krvni sledi. Najsi bo v lastni družini ali drugje, kjer te pokliče kakšen prijatelj. Seznam je v kakšnem konkretnem spornem primeru seveda dostopen inšpekciji.

Pogodba je pa le stvar povračanja stroškov in garancija napram državi, da je LD sposobna opravljati svojo dejavnost.

Skratka omemba Lovca v Pravilniku je ena velika kozlarija in prav zanima me čigavo maslo je.

KOPV pa seveda spet nič...

jež
15. May 2011, 15:33
___________
Dodatno pa je stvar zapletla informacija o nekih sodbah sodišča, ki pa jih ni mogoče nikjer najti in ni mogoče dobiti niti informacije na katerem sodišču ( okrajnem ali okrožnem in točno v katerem kraju ) naj bi do takšne sodbe prišlo, se seveda na tej osnovi lahko napletajo razne zgodbe ter trditve, ki jih pač ni mogoče preveriti in tako ne potrditi ter ne ovreči.


A res nihče ne pozna dotičnega iskalca, ki je domnevno plačal za svoje "dobro delo", ki ga je opravil? Da se skenirajo ti dokumenti in postavimo piko na vsaj del zgoraj navedenih dvomov (upravičenih). Menda to ni državna skrivnost ali pač strah?
Lahko bi se tudi sam oglasil in predstavil zgodbo...

alojz1
15. May 2011, 16:16
Pogodba je pa le stvar povračanja stroškov in garancija napram državi, da je LD sposobna opravljati svojo dejavnost.
No tu pa je po moje srž problema. Nekateri funkcionarji v LD smatrajo, da pogodba dovoljuje iskanje le tistemu s katerim je sklenjena. In to je kar pogosto. Pri tem je uspešnost iskanja nepomembna.

Sršen
15. May 2011, 16:49
No tu pa je po moje srž problema. Nekateri funkcionarji v LD smatrajo, da pogodba dovoljuje iskanje le tistemu s katerim je sklenjena. In to je kar pogosto. Pri tem je uspešnost iskanja nepomembna.

Za to bedasto razmišljanje obstaja zelo poceni in enostavno zdravilo.
Vsak zgrešeni strel je potrebno pregledati. Tudi takrat, ko je edini zveličavi pogodbenik na dopustu, bolan ipd.
In če ni, strel pa se seveda takoj vpiše v knjigo strelov, se pokliče še inšpektorja. Bo kmalu konec zajebancije, saj je LD tista, ki je potrebna zagotoviti krvosledca.
Seveda se potem najde pametno vodstvo, ki hoče obveznost iskanja drugega krvosledca obesiti na pleča strelcu. A če ima ta kaj lešnikov jim lahko hitro dostavi opisano zdravilo.

Če se področje krvosledništva ne bo kmalu uredilo, bo prevladalo mrharstvo. V to sem prepričan, saj je v veliki meri že marsikje vpeljano.

tica
15. May 2011, 17:46
....Z prehodom na vpisovanje iskanj v Lisjaka so zajeta vsa iskanja, če so le evidentirana v LD. Novi pravilnik o lovski kinologiji bo vseboval tudi to spremembo.
Mogoče pa bo k načrtovanju te spremembe, o kateri slišim prvič, povabljen tudi kdo iz ekipe Lisjaka. Da dorečemo rešitve.

jež
15. May 2011, 18:51
No tu pa je po moje srž problema. Nekateri funkcionarji v LD smatrajo, da pogodba dovoljuje iskanje le tistemu s katerim je sklenjena. In to je kar pogosto. Pri tem je uspešnost iskanja nepomembna.


Ja, če je iskalec iz druge družine, če pa ga imamo v lastni, pa ne razumem, zakaj bi sklepal z njim pogodbo:icon_confused:, saj ni lovski čuvaj. Mislim, da je nekje tudi zapisano, če v LD nimajo krvosledca,....

mišica
15. May 2011, 20:23
Nikjer ni izrecno napisano, da mora biti sklenjena pogodba.
P R A V I L N I K o uporabi lovskih psov v loviščih
II. UPORABA PSOV PRI POSAMEZNIH OBLIKAH LOVA
4. člen
(uporaba psov pri posameznih oblikah lova)
(2) Za iskanje (sledenje) obstreljene velike parkljaste divjadi se lahko uporabi pse vseh lovskih pasemskih skupin, ki so opravili preizkušnjo v delu po umetnem krvnem sledu. Za iskanje obstreljenih medvedov se lahko uporabi izključno le tiste pse, pri katerih so, poleg dela po krvnem sledu, preverjene tudi njihove vedenjske lastnosti na sledu medveda. Če lovske organizacije nimajo psov in vodnikov, usposobljenih za delo po krvnem sledu, morajo za iskanje obstreljene divjadi najeti priznane vodnike krvosledcev v okviru mreže iskalcev obstreljene divjadi. Seznam aktivnih vodnikov, razporejenih po lovsko gojitvenih območjih, se pred pričetkom vsake lovske sezone objavi v glasilu Lovec.


P R A V I L N I K o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena
s protipravnim lovom
6. člen
(način zasledovanja divjadi in velikih zveri)
(4) Če lovska organizacija nima lastnih psov in vodnikov, usposobljenih za delo po krvnem sledu, mora za iskanje obstreljene ali ranjene divjadi in velikih zveri najeti vodnike s preizkušenimi psi v delu po krvnem sledu. Stroške je v primeru najema dolžna poravnati lovska organizacija, ki nima lastnih psov in vodnikov, usposobljenih za delo po krvnem sledu.

Sršen
15. May 2011, 21:03
Nikjer ni izrecno napisano, da mora biti sklenjena pogodba.

Tako je!
Pogodba kot vzorec na portalu LZS je le še en umotvor KOPV, ki je na ta način hotela kljub vsem odrekanjem, ki jih nosijo vodniki krvosledov doseči brezplačno nudenje uslug. Ali rečeno drugače, KOPV je spet s tujim kurcem tolkla po koprivah!

pranger
16. May 2011, 12:39
Po moji oceni je vpisanih na seznam manj kot tretina vseh vodnikov.
Vpis ni obvezen in tudi ne sme biti. Za nesoglasja pa morajo poskrbeti vodniki in LD sami. Zakonsko se (mislim) to ne more urediti.

Zakaj bi se vodnik krvosledca dal vpisati na seznam iskalcev, če namerava iskati samo v svoji LD in če ima podpisano pogodbo s sosednjo lovsko družino? Pravilnik o uporabi lovskih psov v lovišču je jasen, vsak koncesionar ima koncesijsko pogodbo, v kateri je tudi določeno glede "uporabe" krvosledcev. Mislim, da je dovolj, če ima pes opravljen UP po krvni sledi in da je vpisan v aplikacijo Lisjak, da se lahko iskanja evidentirajo.

Upravljavec je po koncesijski pogodbi in pravilniku dolžan zagotoviti, da se izvede iskanje, zato ima vsak upravljalec za svoje lovišče najprimerneje urejeno iskanje obstreljene velike divjadi in pregled nastrela s krvosledcem, ker je iskanje konec koncem tudi povezano z stroški. Pomembno je, da se ta opravila dejansko opravljajo. Poleg tega je pomembna tudi evidenca, ki se vodi v Lisjaku, zato je dolžnost upravljavca lovišča, da jo vodi, kot je določeno. Ali upravljavec lovišča izvaja to nalogo, bi moral nadzirati lovski inšpektor, ne bi bilo pa slabo, da bi "nekdo" na podlagi podatkov, ki so v Lisjako izdelal analizo. Mislim, da bi že analizirani podatki pokazali kje smo na področju krvosledništva.

solzica
16. May 2011, 13:20
pranger:
..."Zakaj bi se vodnik krvosledca dal vpisati na seznam iskalcev, če namerava iskati samo v svoji LD in če ima podpisano pogodbo s sosednjo lovsko družino? "...

Katero pogodbo, ali tisto katera je na spl.str.LZS - ali se zajebavaš

- No kolikor mi je znano ima tudi KZS, vpisane vse lovske pse v svoji evidenci:
vendar se nikomur ne zdi pametno, da bi se povezali med sabo (kzs-lzs)
- kolikor pa mi je znano analiza že obstaja in je na spl.str. LZS

muzikant
30. May 2011, 08:43
UP v delu po krvni sledi
Prosenjakovci,28.05.2011
Zveza lovskih kinologov Pomurja
6 vodnikov

NLT, II. n.razred (Lihtenvalner)
NKP, III. n.razred (Gumilar)

HB, ni opravil (Škrbec)
HB, ni opravil (Sršen)

BB, ni opravil (Kočar)
BB, ni opravil (Letonja(Kosec))

jež
30. May 2011, 08:53
UP v delu po krvni sledi
Prosenjakovci,28.05.2011
Zveza lovskih kinologov Pomurja
6 vodnikov

NLT, II. n.razred (Lihtenvalner)
NKP, III. n.razred (Gumilar)

HB, ni opravil (Škrbec)
HB, ni opravil (Sršen)

BB, ni opravil (Kočar)
BB, ni opravil (Letonja(Kosec))


Madona so se barvarji odrezali, vse pohvale njihovim vodnikom! Kaj bi bilo šele na naravnem krvnem sledu, če še te avtoceste s krvjo ne izdelajo:icon_confused:.
Kdo je pa sodil, oz. polagal sledi?

muzikant
30. May 2011, 09:17
Madona so se barvarji odrezali, vse pohvale njihovim vodnikom! Kaj bi bilo šele na naravnem krvnem sledu, če še te avtoceste s krvjo ne izdelajo:icon_confused:.
Kdo je pa sodil, oz. polagal sledi?

Sodnika:Deberšek, Pirher
Sam način polaganja sledi pa verjetno poznaš ?

Celo noč in med samo tekmo je močno deževalo, kar pa psov ne bi smelo ovirati.

deteljica
30. May 2011, 10:07
Bravo NLT :limona:
in vodnik seveda :icon_wink:

alojz1
30. May 2011, 10:20
Na tem preizkusi se je potrdilo moje mišljenje, ki sem ga že enkrat napisal.
Vodnik kupi barvarja, ker misli da z specialistom ne bo treba nič delati, ker že vse zna.
Le eden od tistih, ki preizkusa niso opravili je začel in izdeloval sled zelo dobro.
Potem je prešel do sveže in razrite kaluže (ki jo prejšnji dan ni bilo) kar ga je zmedlo.
Pa še pojasnilo. Del položene sledi je brez krvi - samo sled parklja. Tudi to pri učenju vodniki ne prakticirajo.

muzikant
30. May 2011, 10:47
Na tem preizkusi se je potrdilo moje mišljenje, ki sem ga že enkrat napisal.
Vodnik kupi barvarja, ker misli da z specialistom ne bo treba nič delati, ker že vse zna.
Le eden od tistih, ki preizkusa niso opravili je začel in izdeloval sled zelo dobro.
Potem je prešel do sveže in razrite kaluže (ki jo prejšnji dan ni bilo) kar ga je zmedlo.
Pa še pojasnilo. Del položene sledi je brez krvi - samo sled parklja. Tudi to pri učenju vodniki ne prakticirajo.

Alojz hvala za pojasnilo, sam Ježu nisem mislil odgovarjati, saj je že večkrat opravljal UP in pozna podrobnosti.

Opisan pes, ki ga dobro poznaš:icon_lol:, je samo sled izdelal najbolje in najhitreje (tudi v primerjavi z obema ki sta opravila), čeprav so jo ponoči večkrat prečkali prašiči. Omenjena kaluža ga je le nakratko zapeljala. Komada ni niti pokazal niti oblajal, ampak ga je začel trgati in žreti, vodnik pa ga na noben način ni mogel odpoklicati.

To pa je stvar vzgoje.:icon_wink:

Po 20.6 bo nov UP, če koga zanima.

deteljica
30. May 2011, 13:09
Eno laično vprašanje:
Nagnjenost do "malicanja" najdenega: a je to res samo stvar vzgoje ali menite, da je predispozicija tudi prirojena?

muzikant
30. May 2011, 13:26
Eno laično vprašanje:
Nagnjenost do "malicanja" najdenega: a je to res samo stvar vzgoje ali menite, da je predispozicija tudi prirojena?

Če je prirojeno, je pa stvar prevzgoje.:icon_wink:

jež
30. May 2011, 14:33
Hvala za odgovor Muzikant, saj je prav da mi odgovarjaš, saj me vendar zanima. Ja, če ni dež motil terierja, potem tudi druge ne bi smelo:icon_wink:. Zakaj pa ni sodnik pisal popravek na sledi, vodniki pa odpeljali pse iz tiste kaluže na tapravo sled, je pa menda spet stvar sodnikov, prav:icon_sad:. Za malicanje se pa popolnoma strinjam s teboj.
A je možno zvedet, kaj bo potrebno po novem pravilniku znat psu in lastniku, oz. če je že kje objavljeno?

jež
30. May 2011, 14:45
Na tem preizkusi se je potrdilo moje mišljenje, ki sem ga že enkrat napisal.
Vodnik kupi barvarja, ker misli da z specialistom ne bo treba nič delati, ker že vse zna.


Tako dela (beri ne dela) veliko vodnikov, samo z drugimi pasmami ni takšnih težav, zaradi temperamenta psov, ker se veliko stvari sami naučijo. Barvarjem, konkretno HB, pa je skoraj vse in to nekajkrat treba pokazat. Po mojem, lovci-vodniki narobe razumejo besedo specialist, ki v konkretnem primeru pomeni, da delajo samo kri, narejeni so za delo po strelu, da sem bolj konkreten, čeprav delajo tudi marsikaj drugega (nekateri), in ne, da so ne vem kakšni rojeni strokovnjaki. Pa da ne bo kakšne zamere, poležejo se tudi takšni, ki jim ni treba veliko kazat ampak z njimi samo delat in delat. Da ne zaidem s teme, za krvno sled treba psa pripravit!

muzikant
30. May 2011, 15:17
Hvala za odgovor Muzikant, saj je prav da mi odgovarjaš, saj me vendar zanima. Ja, če ni dež motil terierja, potem tudi druge ne bi smelo:icon_wink:. Zakaj pa ni sodnik pisal popravek na sledi, vodniki pa odpeljali pse iz tiste kaluže na tapravo sled, je pa menda spet stvar sodnikov, prav:icon_sad:. Za malicanje se pa popolnoma strinjam s teboj.
A je možno zvedet, kaj bo potrebno po novem pravilniku znat psu in lastniku, oz. če je že kje objavljeno?

Zakaj bi pa pisal popravek, saj ni zašel več kot 50m, po pravilniku sta dovoljeni dve popravi, pri tretji pade. Sodnik ukrepa, ko pes zaide več kot 50m, saj mu s tem daje možnost da se sam popravi.:icon_wink:

Pes ni opravil UP zaradi obnašanja ob najdenem komadu, samo sled do komada je izdelal brez popravka.

Novi pravilnik je že veljaven, tako da je že potrebno znati.
Objavljen na forumu.

jež
30. May 2011, 15:32
Zakaj bi pa pisal popravek, saj ni zašel več kot 50m, po pravilniku sta dovoljeni dve popravi, pri tretji pade. Sodnik ukrepa, ko pes zaide več kot 50m, saj mu s tem daje možnost da se sam popravi.:icon_wink:

Pes ni opravil UP zaradi obnašanja ob najdenem komadu, samo sled do komada je izdelal brez popravka.

Novi pravilnik je že veljaven, tako da je že potrebno znati.
Objavljen na forumu.

Pravilnik, ki zdaj velja poznam. Glede popravkov, mi je tudi znano, mislil sem na vse barvarje oz. tistega, ki si ga omenjal ti in tistega, ki ga je omenjal Alojz. Pa sem posplošil:icon_confused:. "Tvoj" ni naredil zaradi trganja, Alojzov pa zaradi kaluže. O.k., vse jasno.

Kaj to pomeni: "Po 20.6 bo nov UP, če koga zanima."

muzikant
30. May 2011, 15:41
Pravilnik, ki zdaj velja poznam. Glede popravkov, mi je tudi znano, mislil sem na vse barvarje oz. tistega, ki si ga omenjal ti in tistega, ki ga je omenjal Alojz. Pa sem posplošil:icon_confused:. "Tvoj" ni naredil zaradi trganja, Alojzov pa zaradi kaluže. O.k., vse jasno.

Kaj to pomeni: "Po 20.6 bo nov UP, če koga zanima."

Sam sem postavljal sled in bil zraven, tako da lahko meni verjameš.

Pes je zelo dobro delal sled, kaluža ga je zmedla, vendar s sledi ni zašel zadosti za popravek.
Ko je prišel, do divjadi je začel trgati in žreti, brez da bi ga oblajal ali pokazal kot veleva Pravilnik.

Tak pes UP ne opravi, tudi če ima ostale discipline maksimalno.

Krpan
30. May 2011, 16:36
Enega od vodnikov HB poznam in neuspeha zagotovo ne gre pripisati njegovi neizkušenosti, saj z krvosledci dela že desetletja. Zagotovo dela z psom veliko več kot ostali povprečni vodniki in je iz psa "izstisnil" največ, kar je možno. Jaz bi z prstom pokazal na razne vzrejne komisije in vse ki odločajo o vzreji HB in BB. O tem je pa že Hubertus veliko napisal in ga ne mislim ponavljati.