PDA

View Full Version : Sprožilec pri puški



FRANCI
28. February 2008, 09:16
Kudu
Bi malo bolj podrobno opisal kaj ti smatraš pod predelavo proženja pri blaserju.

LP

kudu
28. February 2008, 09:41
Pri prožilu je zamenjana vzmet, tako da je proženje veliko bolj mehko. Prehoda skoraj ne čutiš. Zamenjavo vzmeti mi je delal puškar. Prej je bilo proženje pretrdo za streljanje v tarčo. Sedaj pa sem s proženjem zelo zadovoljen.

Ganges
28. February 2008, 09:45
Pa pri lovu tudi ni nobene nevarnosti, ker bi bilo proženje premehko? Da ni sedaj to tako mehko, kot bi vedno bilo naprožilo vključeno, mogoče veš koliko kg potrebne sile imaš sedaj nastavljeno? Moj dedek si je namreč na MK tako na rahlo nastavil sprožilec, da je že kar nevarno.

lp

janez valentic
28. February 2008, 10:23
Se opravičujem za urivanje.
Moja R93 ima tovarniški sprožilec. Teža je ca. 750 g, nima pa nobenega "prehoda", skratka povečuješ silo na sprožilcu in popolnoma nenapovedano "pade". Ima pa kar nekaj prostega hoda po tem, ko pade.
Ko sem jo nabavil, sem bil razvajem z naprožili, tako da mi sprožilec sprva ni bil všeč, zdel se mi je nepotrebno pretrd.
Ena lovska izkušnja, mi je dala jasno sporočilo da je sprožilec nepretrd, če bi bil za odtenek lažji bi pritisnil napačen komad.Trdota proženja tudi omogoča varno streljanje z mrzlimi rokami ali z debelimi rokavicami.
Potreboval sem kar nekaj časa in vaje da sem do neke mere osvojil sprožilec.
S stališča lovske prakse zelo soliden sprožilec, pod pogojem da imaš znanje pravilne tehnike proženja, ni pa sprožilec, ki bi ti na prvi vtis dajal orgazmične občutke. Če ga primerjam z Timneyem, ki ga imam na M70 in nastavljen na enako teže, je Timney občutno "lepši", nekako bolj gledek in bolj odločen.
Ampak, če strelec naredi svoje in pravilno proži je sprožilec R93 več kot uporaben.
Meni pomaga, če pri proženju pištolski ročaj močneje primem - ne samo objamem, tako malce skrajšam čas do sprožitve in bolj sigurno dosežem "proženje s presenečenjem".

kudu
28. February 2008, 13:10
Pa pri lovu tudi ni nobene nevarnosti, ker bi bilo proženje premehko? Da ni sedaj to tako mehko, kot bi vedno bilo naprožilo vključeno, mogoče veš koliko kg potrebne sile imaš sedaj nastavljeno? Moj dedek si je namreč na MK tako na rahlo nastavil sprožilec, da je že kar nevarno.

lp

Pri lovu iglo prožiš tik pred strelom, tako da pri tem nimam problemov. Seveda pa prožilo ni pretirano mehko, še vedno ima prožilo mrtvi hod katerega nismo spreminjali spremenjena je samo trdota sproženja. Vagal nisem, ker nimam primerne vage. Kot sem že povedal sem zelo zadovoljen tako pri lovu kot pri streljanju v tarčo. Proženje imam pri vseh puškah približno enako mehko, tako da mi je vseeno s katero streljam.

kudu
28. February 2008, 13:14
Janez povprašaj pri katerem od puškarjev, če ti lahko zamenja vzmet samo za poskus. Originalno vzmet lahko spraviš tako da lahko kadarkoli povrneš v originalno stanje.

janez valentic
28. February 2008, 14:53
Jaz sem zadovoljen s tem kakor je, oziroma mi je čedelje bolj všeč in lažjega ne bi hotel imeti. Ostalo puškovje imam tudi na podobni teži.
Moje mnenje je da lažji spožilec, ki ga imaš, bolj zahrbtno se ti priplazijo napake pri proženju. Lažji ko je sprožilec, bolj točno lahko določiš, kdaj bo počilo, pride do tega da loviš/ustavljaš zibanje, prihaja do pričakovanja strela, mižikanja, zategovanja ...
Za streljanje v tarče je mogoče odlično streljati tudi z 1,5kg.
Na pištoli pa nočem imeti manj kot 2kg.
Kudu, daj stehtaj sprožilec, je mogoče čisto spodobno izvesti, z obešeno utežjo z elektronsko tehnico, ali pa plastenko v katero dodajaš vodo.

zverina
28. February 2008, 19:48
A moja R93 z svojimi 800 grami tovarniškega proženja je več kot fantastična. Moram reč da mi daje tako pri lovu varen filing kakor tudi pri preciznem strelu ne občutim nekega pretiranega upora ali vleka. Prej bi rekel da mi Blaserjev gladek potek omogoča lažje korigiranje napak in se ne zanašam na moment presenečenje temveč res kontroliram strel.

Vsekakor sem se navadil na streljanje brez naprožil in se počutim popolnoma zadovoljnega in tudi grupe na tarči so mi zadovoljive.

kudu
28. February 2008, 22:04
Kudu, daj stehtaj sprožilec, je mogoče čisto spodobno izvesti, z obešeno utežjo z elektronsko tehnico, ali pa plastenko v katero dodajaš vodo.[/QUOTE]

Ok poskusil bom izmerit naprožilo. Javim rezultat. Mislim pa da okrog 500g.

kudu
28. February 2008, 22:46
A moja R93 z svojimi 800 grami tovarniškega proženja je več kot fantastična. Moram reč da mi daje tako pri lovu varen filing kakor tudi pri preciznem strelu ne občutim nekega pretiranega upora ali vleka. Prej bi rekel da mi Blaserjev gladek potek omogoča lažje korigiranje napak in se ne zanašam na moment presenečenje temveč res kontroliram strel.

Vsekakor sem se navadil na streljanje brez naprožil in se počutim popolnoma zadovoljnega in tudi grupe na tarči so mi zadovoljive.

Jaz pri nobeni puški nimam po domače šnelerja, mislim da ga blaser in Wetherby sploh nima.
Najbolše rezultate pri streljanju v tarčo, pri katerem imaš podloženo puško spreda in zadaj pa sem dosegel ravno z momentom presenečenja.

Igoman
18. May 2008, 16:01
Zanima me ali je takoimenovani dry fire-ko kladivce udari v prazno res škodljivo ali ne. Ima kdo kake izkušnje s tem?

http://en.wikipedia.org/wiki/Dry_fire

detel
18. May 2008, 17:11
Pač, čim manj krat sprožiti v prazno. Nekateri dajo v cev prazen naboj (šibrenice).

janez valentic
18. May 2008, 23:37
Zanima me ali je takoimenovani dry fire-ko kladivce udari v prazno res škodljivo ali ne. Ima kdo kake izkušnje s tem?

http://en.wikipedia.org/wiki/Dry_fire

Je odvisno od konstrukcije orožja.

Če je pri kakšnih listastih vzmeteh (blitz ali kakšen podoben sistem) to močno odsvetovano, pa je pri nekaterih konstrukcijah to celo svetovano, primer Rugerjevi revolverji niso znani po kako mehkem proženju , pa svetujejo da čim večkra proziš na prazno da se stvari "vtečejo".
Ker je eden izmed najbolj učinkovitih treningov - vaja na suho (angl. dry-fire) se je po mojem mnenju dobro pred nabavo orožja pozanimati al orožje to omogoča.

Jagermaister
18. May 2008, 23:50
Jaz trocevko sprožam tako, da jo odprem do kraja, potem pa s stisnjenimi sprožilci malo popustim. Pri takšnem načinu ni nobenega škljocanja na prazno, fedri pa so vseeno popuščeni. Vsakih nekaj let se mi sicer kakšen zlomi, kar pa je verjetno normalno.

rws
18. May 2008, 23:58
jaz pa tako, da ko je odprta, pritisnem oba petelina in hkrati pritisnem varovalko naprej in je to to.Mislim da gre to pri vsaki prelamači.

Bor
30. July 2010, 15:59
Imam novo puško Remington, 22 WMR, PAP. Ker se mi težko proži sem pregledal vaše poste pod to temo. Izmeril sem trdoto proženja na podlagi plastenke z vodo in ugotovil, da se puška proži na 3,1kg.

Zanima me vaše mnenje?


LP

Boris

sinji_galeb
30. July 2010, 17:32
Vsaj trikrat preveč.

Canis Lupus
30. July 2010, 20:12
Če sem prav prebral je puška nova in s polavtomatskim delovanjem. Priporočam previdnost pri raznoraznih ukrepih, ker se zna zgodit, da bo s časom, ko se bo "ulafalal" streljala rafalno.

Tine
1. August 2010, 12:02
za češko kombinirko (se ne da zapret z nenapeto iglo) sem si nabavil naboje (nobeden denar) pri katerih igla udari po vzmeti. to pa zato, ker mi je puškar svetoval. baje, da so čehinje na to kar občutljive.