PDA

View Full Version : Največ 5 kosov orožja?



Uribobo
13. February 2008, 08:35
V Zakonu o orožju piše, da se izda posamezniku dovoljenje za nabavo orožja, praviloma največ 5 kosov. Tako za lovca kot za športnika. Kaj to pomeni tudi, da lahko poseduješ tudi več kot 5 kosov, legano kupljenega, orožja. V kakšnem primeru ti UE izda dovoljenje za nabavo npr. šestega kosa orožja?

Ganges
13. February 2008, 08:47
Ufff, tega pa niti nisem vedel. Poznam veliko ljudi, ki ima preko 5 kosov orožja in ni bilo nikakršnega problema, s tem da se potem plačuje polna taksa. Tudi sam imam v orožnem listu 8 kosov orožja in ni bilo problemov.

lp

dolgin
13. February 2008, 13:41
Prvič slišim! Jest nimam nobenih težav,plačaš takso in kupuješ kolikor te je v zadjnem žepu na hlačah!!!!

lp

Uribobo
13. February 2008, 14:25
14. člen zakona o orožju

Pogoji za izdajo orožne listine posamezniku

Posamezniku se izda orožna listina za orožje kategorij B in C ter za orožje iz 1. do 5. točke kategorije D v skladu s pravicami in obveznostmi, ki izhajajo iz orožne listine in ob upoštevanju pogojev iz tega člena.
Pristojni organ izda posamezniku dovoljenje za nabavo orožja, dovoljenje za nabavo streliva, orožni list in dovoljenje za posest orožja, če so izpolnjeni naslednji pogoji:
1. da je dopolnil 18 let;
2. da ni zadržkov javnega reda;
3. da je zanesljiv;
4. da ima upravičen razlog za izdajo orožne listine;
5. da ima opravljen zdravniški pregled;
6. da je opravil preizkus znanja o ravnanju z orožjem.
Ne glede na prejšnji odstavek se orožna listina ne izda posamezniku, ki je uveljavil pravico do ugovora vesti po posebnih predpisih.
Pristojni organ izda posamezniku, ki že ima orožni list ali dovoljenje za posest orožja za lovsko ali športno orožje, istovrstno orožno listino za praviloma največ pet kosov lovskega ali športnega orožja, pri čemer se šteje, da so izpolnjeni pogoji iz drugega odstavka tega člena.
Pristojni organ potrdi posamezniku pooblastilo za nošenje orožja, če so izpolnjeni pogoji iz 1., 2., 3., 5. in 6. točke drugega odstavka tega člena.
Pristojni organ potrdi posamezniku pooblastilo za prenos orožja, če so izpolnjeni pogoji iz 1., 2., 3., 5. in 6. točke drugega odstavka tega člena.
Pristojni organ izda posamezniku dovoljenje za zbiranje orožja, če so izpolnjeni pogoji iz 1., 2., 3., 5. in 6. točke drugega odstavka tega člena ter pogoji za hrambo orožja po tretjem odstavku 25. člena tega zakona.
Pristojni organ izda posamezniku, ki v tujini nabavi orožje iz 2. do 5. točke kategorije D priglasitveni list, če je dopolnil starost 21 let in izpolnjuje pogoje iz 2. in 6. točke drugega odstavka tega člena.


Mene je samo zanimalo, če kaj komplicirajo na UE, če hočeš met kaj več k pet kosov orožja. Pa zgleda da ne komplicirajo. Ker jaz bi tud rad še kek kus kupil.

Hubertus
13. February 2008, 15:18
Ufff, tega pa niti nisem vedel. Poznam veliko ljudi, ki ima preko 5 kosov orožja in ni bilo nikakršnega problema, s tem da se potem plačuje polna taksa. Tudi sam imam v orožnem listu 8 kosov orožja in ni bilo problemov.

lp

Lih za firbec, k orožje res ni moje področje.....

...Čemu lovec potrebuje osem kosov orožja oz., kako pride do tega da se lovcu v omari nagomili osem kosov orožja?

ZR7
13. February 2008, 17:31
... kako pride do tega da se lovcu v omari nagomili osem kosov orožja?

Možen mojemu precej podoben scenarij:

30-06 ali podobno s kvalitetno optiko. Za gamsarijo, jelenjad ipd.
8x57 ali podobno z rdečo piko ali brez za pogone in krvno sled, štrapac.
222 ali 223 rem. za srnjad in pirš. lahka in priročna
Šibrenica za glinene golobe in poljsko jago.
MK za vežbanje in vrane.
Kombinirka za jesenske love.
Kratka cev za krvno sled.

Še kakšen kos, za katerega ugotoviš da ti ne ustreza, pa ga še nisi prodal, novega pa že imaš.
Še kakšen kos, bolj spominske vrednosti od očeta ipd. pa z njim ne jagaš, ali pa le malo.

dolgin
13. February 2008, 17:56
Lih za firbec, k orožje res ni moje področje.....

...Čemu lovec potrebuje osem kosov orožja oz., kako pride do tega da se lovcu v omari nagomili osem kosov orožja?

Hubertus,lih iz firbca bi jih mel še več!
Jagam samo z dvema puškama (.308 in 12/12),ostalo pa je zgolj iz strasti do zbiranja orožja in če ga mam šanso dobit na orožni list za lov je le še toliko bolje,saj lahko puške brez zadržkov nosim in tudi uporabljam,če me glih pič.......:icon_biggrin:

lp

bober
13. February 2008, 20:29
Na tako paleto različnga orožja in z razlago o namembnosti za lov je zelo v prid
nasprotnikom lova in lovcev. Tudi oni pregledujejo spletne strani in vsak podatek o lovcih in orožju je za njih dobrodošel podatek za negativo proti lovu.

BOBER

ZR7
13. February 2008, 21:04
Na tako paleto različnga orožja in z razlago o namembnosti za lov je zelo v prid
nasprotnikom lova in lovcev. Tudi oni pregledujejo spletne strani in vsak podatek o lovcih in orožju je za njih dobrodošel podatek za negativo proti lovu.

BOBER
Nasprotnikom na pamet pride prav vsak podatek, pravi ali izmišljeni. Če jim ne ustreza, ga pa obrnejo tako kot jim paše. Vendar se bodo morali tudi oni malo zamisliti nad sabo in preštudirati kaj bi pravzaprav radi. Če je njihov trud usmerjen v dobro živali, imamo pravzaprav enake cilje in bodo v okviru sodelovanja morali tolerirati naša prizadevanja tako kot bomo morali mi njihova. Pri tem bodo morali priznati to kar vedo vsi ostali, da je lovcu puška orodje in za dobro delo tudi kakšna puška več ni odveč.
Skrivati pred celim svetom se pa spet ne moremo.
Glede tistih kosov pa je moje laično tolmačenje tako. Do 5 kosov velja eno dovoljenje in postopek v okviru katerega dobiš nabavno dovoljenje hitro skozi postopek na UE. Ko ta saldo presežeš se ponovno sproži nov postopek, preverjanje za nadaljne kose. Tako vidim v praksi.
In še nekaj, v orožnem listu je prostora za mnogo več kot 5 kosov.
Upam, da ne bomo začeli sedaj šteti drug drugemu avtomobilov, pušk in mogoče še gojzarjev.

bober
13. February 2008, 22:02
ZR7 sam veš ,da vsak podatek ima osnovo za neko dejanje ali razpravo.Veš, da je težko nekoga prepričat če ima videnje samo v eni smeri kakor kočijaški konj. Nimam nič proti temu koliko kosov lahko lovec poseduje in v tej smeri tudi v samem zakonu nisem zasledil omejitve v številu kosov lovskega orožja . Sam imam samo dva kosa orožja za lov. Vsakdo kateri ima večje število mislim, da ga ima kvečjemu iz ljubiteljskega področja,kakor iz potrebe.

BOBER

zober
14. February 2008, 06:39
Bober spet kompliciraš glede nasprotnikov lova,kaj me briga kaj si oni mislijo,pa kaj bojo potem počel stemi podatki!Drugače maš lahko 18 kosov orožja ni panike,sam mam 7 sedem oziroma v tem tednu bo samo šest še,eno prodal!pa če bi mel denar bi jih jest tud mel 18!To pa zato kot je že dolgin povedal!

ZR7
14. February 2008, 07:19
Bober spet kompliciraš glede nasprotnikov lova,kaj me briga kaj si oni mislijo,pa kaj bojo potem počel stemi podatki!...

Jaz dam obema, Bobru in tebi po svoje prav.
Časi so taki, da smo se dolžni odpirati javnosti in iskati zaveznike in ne nasprotnike. To bomo dosegli s poštenimi nameni in vzornim ravnanjem.

Ni pa res da nas ne briga, kaj mislijo nasprotniki lova. Še kako nas briga, če hočemo njihove argumente zavračati. To pa lahko počnemo le z odprtimi kartami, saj se vsaka skrivana in potem odkrita reč vrača kot bumerang.
Zato je pravi način na očitke o številu orožja obrazložitev zakaj jih potrebujemo in obrazložitev pravic, ki jih do orožja imamo kot preverjeni državljani. Seveda tudi dolžnosti.

Če je bila tema že načeta, je sedaj tudi ne moremo pomesti pod preprogo!

Ganges
14. February 2008, 08:29
Lih za firbec, k orožje res ni moje področje.....

...Čemu lovec potrebuje osem kosov orožja oz., kako pride do tega da se lovcu v omari nagomili osem kosov orožja?


Odgovoril bi ti podobno kot Dolgin. Če bi imel več denarja bi ga imel še precej več, saj rad grem tu in tam na strelišče in malo streljam. V bistvu pa za lov tudi sam uporabljam v glavnem 2 puški (16/16 Hamerles in 30-06 repetriko). Nekaj imam v souporbi od starega očeta (kar bo nekoč moje), drugo pa sem tako nabavil. Bi pa imel še več kot sem rekel, če bi bil $.

Da pa nekako drugače še razložim imam:

Perazzi 12/12 - glinasti golobi
Brno 2 MK - tarča, lovske tekme
CZ 30-06 - lov
Franchi polavtomat 12 - od starega očeta, ki je v glavnem ne uporabljam
Winchester 30-30 tudi v glavnem bila za probo ali je to vredu ali ne pa je ne uporabljam
16/16 hamerles - za lov na malo divjad
Polavtomatska pištola Beretta MK - za hec streljanje in poceni trening na tarčo
Revolver 357 Mag


In tu zraven bi ti lahko naštel še kar nekaj kosov, ki bi si jih želel in bi ti zraven njih komot pripisal uporabo, ker bi jih dejansko rabil. Imel bi še eno puško v manjšem kalibru, recimo 243 win., prav bi prišla kaka bokarica za skupne love in kombinirane love, nekoč si želim imeti eno express puško z 2 kuglama za pogone in še bi se našlo, če bo le $ :icon_wink:

lp

bober
14. February 2008, 09:13
Zober ne kompliciram zadeve tako kakor nama je povedal ZR7 je res.
Kar se tiče orožja me ne briga koliko kosov ima posameznik, ker obstajajo želje po večih kosih vsakemu želim ,da se mu želje uresničijo.
Meni pa ni vseeno kako in na kak način se predstavlja lovca in kakšno mišlenje imajo lovcih.
Vsakdo ve zakaj je stopil v lovske vrste in osebno vem zakaj sem lovec in zmeraj bom proti negativnim stvarem ki mečejo negativo na lovca in njegovo poslanstvo.

BOBER

zober
14. February 2008, 09:53
Pri nasprotnikih lova boš zmeraj v negativni luči,dokler boš lovec,ko nas bo vseh jagrov kar nas je odložil orožje bo pa mogoče drugače,ampak še takrat je vprašanje ko ti bojo naprej metali!Itak pa znjimi nebomo in nemormo doseči nobenga pametnega dialoga,vsak bo zmeraj trdil oziroma zagovarjal svoj prav!

bober
14. February 2008, 11:01
V negativni luči kot lovec sem samo toliko koliko dovolim in do tistega trenutka ko z argumenti dokažem,da nima prav in ga postavim pred dejstva. Takrat pa se stvari nehajo ker ni argumentov za izpodbijanje. Primer očitek,da lovci samo lovimo in streljamo; odgovor" Kdo je v poetnih mesecih napolnil kaluže z vodo in poskrbel da je divjad imela vir vode in tako dalje da nebi našteval". Z takimi in ostalimi argumnti pa preidemo v mat pozicijo ko postavim vprašanje: Kaj si ti storil v smislu narave in divjadi?, odgovora ni razen razpredanja o nečem kar je večinoma narejeno na papirju. Res pa je da je potrebno vzeti tudi razlike med lovci kako se postavijo in zagovarjao svoje poslanstvo.

BOBER

ZR7
14. February 2008, 11:32
Pri nasprotnikih lova boš zmeraj v negativni luči,dokler boš lovec,ko nas bo vseh jagrov kar nas je odložil orožje bo pa mogoče drugače,ampak še takrat je vprašanje ko ti bojo naprej metali!Itak pa znjimi nebomo in nemormo doseči nobenga pametnega dialoga,vsak bo zmeraj trdil oziroma zagovarjal svoj prav!

Tega ne bi tako vehementno trdil. Sam imam nekaj dobrih izkušenj. Je pa res, da se je za to potrebno potruditi in ne le kar na pamet nasprotovati.
Za primer, nekaj nasprotnikov lova in borcev za pravice živali sem prepričal, da so podpisali lovsko peticijo. Tudi med njimi so ljudje, ki znajo pametno presojati in so pripravljeni na skupne dejavnosti. Mislim, da bi celo med lovci našel več zarukancev, ki jih nikakor ne bi pripravil v to. Pa to ni prava pot.

janez valentic
14. February 2008, 12:06
V dobi interneta je poskušati karkoli skriti pod preprogo nemogoče. Na koncu koncev gre le zato, kdo je bolj motiviran. Če je določena skupina dovolj motivirana za zaščito lastnih interesov, ji bo druga lahko resno nagajala le z visoko motiviranostjo.

Število kosov orožja, ki jih ima pošten posameznik doma ni v nobeni negativni povezavi z varnostjo drugih ljudi. Število orožja, ki jih ima doma kriminalec, pa je s stališča omejevanja zakonite posesti orožja, nepomembno, saj kriminalci ne nabavljajo orožja z dovoljenji.

Če se ti zdi narobe, da ima človek (lovec, strelec, Janez ali Metka) več kot x kosov orožja, gre za stvar okusa nikakor pa ne gre zato, da si zaradi tega dodatnega kosa orožja bolj ogrožen.

Ljudje različno zasledujemo svojo srečo in upam da nas okus drugih pri tem ne bi oviral.

("Ne bodo vam zaplenili vaše lovske puške - rekli bodo da je ostrostrelska!")

teohafy
14. February 2008, 21:47
Če se ukvarjaš poleg lova tudi z strelskimi tekmami, potem se ti takoj nabere več kot 5 kosov orožja, saj že naprimer prava traparca nima rinkov za pas, tako da je ne moreš uporabljati za lov, rajše dam 100-200€ za lovsko šibrenico, kot pa da vrtam luknje v traparco za pas.

janez valentic
15. February 2008, 09:39
1 recimo da imaš eno kombinirko,
2 kasneje dodaš še repetirko,
3 potem si nabaviš revolver,
4 pa ugotoviš da je prevelik za nošenje in si kupiš drugega manjšega,
6 očetove(stričeve, mamine...) kose imaš tudi na souporabi,
9 od ženinega dedka dobiš 3 puške v dar, ker je nehal jagat, pa niso kaj dosti vredne,
10 za pogone si nabaviš polavtomatsko risanico v kalibru 9,3x62,
13 streljanje s pištolo te potegne vase pa imaš 3 (eno s katero streljaš, eno rezervno, pa najnovejšo na dodelavi pri puškarju),
14 sem pa tukaj greš na race, ergo 12/12,
15 celo življenje šparaš pa si enkrat privoščiš lov na npr. losa, karibuja... pa si privoščiš eno nerjavečo risanico v ultrahitrem kalibru npr. 300 Weatherby Magnum,
16 ne veš zakaj ampak vedno si si želel imeti vzvodno repetirko (lever-action),
itd.

Seveda je mogoče razlog, zakaj si pa nabavil ta npr. 5 puško po vrsti še bolje argumentirati (za določeno divjad, določen način lova, pogoje v lovišču -npr.visokogorje...), ampak dejte nam mir! Kaj te briga zakaj imam orožno dovoljenje. Tako kot mene ne zanima koliko prevoznih sredstev imaš (avto, quad, terenca, bickl, motr, jadrnico, jahto, skiro ali rolerje).Kljub temu da ljudje na cesti pobijejo okoli 300 ljudi letno , so avtomobili, motorji, kolesa v prosti prodaji.

Več kosov orožja pri posamezniku, ki je dokazal polnoletnost, nekaznovanost, znanje varnega rokovanja in hrambe, ki je zdravstveno pregledan... ni noben varnosten problem. V Sloveniji je okoli 100.000 kosov neprijavljenega orožja nad katerim ni nobene kontrole, ker pa je med zlorabljenim oprožjem večina orožja(99%+) itak orožje, za katerega ni bila izdana orožna listina, je kontrola nad orožjem ne samo popolno neučinkovita ampak navaden mit.

Zaradi mita, slabega okusa in zavisti, pa ni smiselno moriti ljudi in jih ovirati pri zasledovanju osebne sreče.

Koliko znamk ima posamezen filatelist, me ne zanima, pa četudi jih ima milijardo in lahko v neugodnih okoliščinah pride do katastrofalnega požara. Posameznik je odgovoren, da s svojo lastnino ravna tako, da ne ogroža drugih.

bober
19. February 2008, 20:37
Novica o dovoljeni količini lovskega orožja je " neomejeno" število kosov in ga lahko imaš več kot pet.

BOBER

tica
19. February 2008, 21:34
Število kosov ni bilo nikoli omejeno, omejevalo se je število kosov orožja enakega kalibra, mislim, da največ tri. Ali tudi te omejitve ne veljajo?

janez valentic
20. February 2008, 11:11
Ne, kar je normalno, saj če omejitev ni objavljena v Uradnem listu, tudi ne velja.