PDA

View Full Version : Preigrajmo variante



ZR7
11. February 2008, 08:45
V sosednjih temah je bilo že kar nekaj pisanja v smeri sprijaznenja s katastrofalnimi posledicami novele zakona o divjadi in lovstvu in kako da ni tako hudo kot zgleda.
Zato vas sedaj izzivam, da eden po eden, ne vsi hkrati, podate svoje ukrepe, ki bi jih izvajali v svojih LD, da bi se ubranili prevzema lovišča s strani lastnikov zemljišč in lova za gospodarstvo, šport in skratka krvave €.

Jaz pa bom igral nekoga z veliko €.

Igramo tako kot sem omenil, da najprej z enim zaključiva, potem pride na vrsto drugi. Pomoč pričakujem na ZS, isto pričakujem za "nasprotnika".

Kdo bo prvi? Ganges?

Ganges
11. February 2008, 13:03
No evo, jaz pa bom začel z igro na dejanskem primeru - članu naše lovske družine v SV Sloveniji.

Ob podelitvi prvi koncesije se bomo trudili izpolnjevati poslanco lovcev, ki je skrb za naravo, prosto živečo divjad in pa seveda tudi izpolnjevati plan odstrela, ki nam je predložen.

V vsem tem času se bomo tudi trudili pridobiti mlade lovce v svoje vrste in jih primerno izobraževati s področja lovstva (opravljanje tečajev za preglednike in ostalih tečajev, ter opravljanje lovsko čuvajskih izpitov in pa tudi izpitov za lovske mojstre). To prav zaprav škoditi ne more nikoli.

V lovski družini bi se še naprej (kot do sedaj) trudili ohranjati dobre odnose med člani in pa tudi dobre odnose s krajani, s katerimi bi se srečevali par krat letno in izmenjali mnenja.

To je tudi to kar smo v bistvu počeli že do sedaj. Mislim, da v bodoče ne bo nobenega posebnega akcijskega načrta.

lp

ZR7
11. February 2008, 14:34
Ganges, ti ukrepi ne pomenijo prav nič v boju proti meni, ki bom v tem času preko posrednikov (imam denar zanje) in političnih vez nakupil zemljišča v vašem lovišču. Obenem bom tudi eventuelnim prestopnikom iz vaše LD, lastnikom zemljišč in stalno prebivajočim, obljubil dobro plačano delo pri urejanju krmnih njiv in prež. Kakšnemu malemu kmetu bom pa plačal še lovski izpit in nagrado, eventuelno obljubil službo lovskega čuvaja. Na ta način bom dobil poceni delovno silo za biotehnična dela in vodenje mojih gostov in mene, ter izpolnjevanje pogoja 15 članov LD. Če mi bo še kakšen manjkal, bom na kakšnem naslovu v hišici, ki jo bom kupil za nočevanje na lovu prijavil še nekaj mojih prijateljev s katerimi bomo skupaj zganjali jago. In če lovišče nima dovolj divjadi, bom na svojih parcelah uredil še obore za gojitev plena, kar po novem zakonu, ko lahko gozd ogradim zgolj na podlagi predpisov o kmetijstvu, zlahka storim. Po novem za to ni več pristojno ministrstvo za okolje. To je tudi nekaj kar je našim vrlim pravnim strokovnjakom iz LZS ušlo! In jaz se sedaj temu smejim in naročam ograjo. Ob vsem tem se bom še hvalil, koliko dela bom preskrbel domačinom.

Kako me boš ustavil? V 20 letih, to lepo počasi speljem, če pa bi rad prej, potrebujem le nekoga iz vaše LD, ki je dovzeten za modro koverto in vam bo malo zagodel, da lahko kličemo inšpektorja. Špijun v vaših vrstah, ki mi bo nosil na uho kaj se dogaja je pa itak ena od najcenejših postavk.

Ganges, malo bolj se bo treba potruditi!

ZR7
11. February 2008, 14:35
Ganges, dejavnosti ki si jih ti omenjal, bi ti prišle prav le, če tega zadnjega zate škodljivega, zame pa tako dobrodošlega, naročenega in plačanega amandmaja ne bi bilo in bi obstal prvotni. Sedaj pa pomenijo manj kot povožena konjska figa sredi ceste.

tica
11. February 2008, 15:26
Veš ZR7, dobro si se postavil v vlogo Johana ali Johna ali pa kar Slovenskega Janeza, ki je z privatizacijo kupil tudi moč. To je scenarij, ki se lahko zgodi in ni ga v okolici, ki bi to lahko preprečil. Ampak obstaja pravica, po imenu gospa, zaradi katere je odletel državni sekretar na ministrstvu za socialo, in mimo nje se ne prešvercaš s še tako polnim bančnim računom. Res prava pravica.
In koliko je že povprečna starostna doba članstva v lovskih družinah? Krepko preko 50 let, bližje 60 kot ne. In precejšen del teh članov razmišlja pragmatično, delujmo dokler je v nas še fizičnih moči, potem pa … . In nobena organizacija, nobeno organiziranje in nobeno gibanje ni v nedogled, zato je tvoj scenarij tudi verjeten. Iz Janezkov rasejo Janezi, ki bodo le lovili, z deli v loviščih pa se bodo ukvarjali ljubitelji lova za majhen lon.
Perspektiva, ki nam jo je prerokoval že Cankar.

Ganges
11. February 2008, 16:46
Ganges, ti ukrepi ne pomenijo prav nič v boju proti meni, ki bom ...

Vse to lahko bogatun stori v čisto vsakem primeru in me ta argument ne prepriča. To lahko čisto enostavno naredi tudi v primeru prvega amndmaja, da pač podkupi vse lovske čuvaje in pa še par članov, ki bodo mu proti določenemu plačilu pripravljeni slediti.

Pa še to ne bo ne vem kaka predsnot, saj bi v tem primeru moralo k njemu prestopiti preko 80% vseh dosedanjih članov LD, ker jih je vsaj toliko takih, ki so ali lastniki zemljišč ali pa imajo stalno prebivališče. Če jih ne bi pristopilo toliko pa bi spet bili enaki, saj nihče ne določa koliko zelje ima kdo in sta si enaka z 10 ari in 100 hektarji.

lp

ZR7
12. February 2008, 08:47
...To lahko čisto enostavno naredi tudi v primeru prvega amndmaja, da pač podkupi...

Prvotni amandma iz druge obravnave me je zavezoval k strokovnosti. Podkupovanje ne bi pomagalo, dokler bi država opravljala svojo vlogo nadzora, zato bi moral denar včagati v izobrazbo svojih lovcev in biotehnične naprave. Sedaj pa se mi s tem sploh ni treba več obremenjevati.


...Pa še to ne bo ne vem kaka prednost, saj bi v tem primeru moralo k njemu prestopiti preko 80% vseh dosedanjih članov LD,...
Pač strošek s katerim moram računati. Zato pa se ne zaletim v kar prvo všečno lovišče, temveč poiščem tistega, kjer bom dobil najboljši kompromis med potrošenimi sredstvi, dovzetnostjo za moj denar in kvaliteto lovišča z vidika divjadi ali vsaj kvaliteto z vidika možnosti obornega naseljevanja nove divjadi.
Brez skrbi, računati znamo.

Ganges
12. February 2008, 10:08
Prvotni amandma iz druge obravnave me je zavezoval k strokovnosti. Podkupovanje ne bi pomagalo, dokler bi država opravljala svojo vlogo nadzora,....

Ni te zavezal k strokovnosti, ampak je k strokovnosti zavezal samo določeni del članstva. Podkupovanje pa vedno pomaga, saj ti lahko brez problemov daš vsem lovskim čuvajem, ki so bili v LD (ki je bila v prvi podelitvi koncesionar) plavo kuverto in določene ugodnosti, če grejo k tebi v novo LD. Torej, če boš že ob sami prijavi na koncesijo imel organizirano lovsko čuvajsko službo in imel nekaj drugih lovcev izbražene v te namene ki bodo potrebni po pogodbi (pregledniki,...) bo dovolj. To pa bo z lahkoto dosegla tudi moja stran, ki se bo ravno tako prijavila na koncesijo in ni tako finančno premožna, saj sem delo v svoji družini v času trajanja prve koncesije usmeril v izobraževanje lovcev. Imam pa že od prej vse objekte, ki so potrebni za vodenje lovske družine (od lovskega doma z računalnikom, internet, krmišča, preže, prevzemnico divjadi,...) Torej boš nad mano kljub svojemu kapitalu težko dosegel neko prednost pri podelitvi koncesije, ampak boš lahko kvečjemu enakovredna stranka v postopku. V primeru enakovrednsti pa je bilo tudi omenjeno, da se bo prednostna vrsta gledala naprej, v drugi točki pa te prehitim, ker sem bil že dosedanji koncesionar, po LDS-ovem amdmaju pa sma enaka in bo odvisno od drugih predpisov komu se bo dala prednost (ali bogatunu ali pa lovcem s srcem, ki ravno tako izpolnjujejo vse pogoje).


Pač strošek s katerim moram računati. Zato pa se ne zaletim v kar prvo všečno lovišče, temveč poiščem tistega, kjer bom dobil najboljši kompromis med potrošenimi sredstvi, dovzetnostjo za moj denar in kvaliteto lovišča z vidika divjadi ali vsaj kvaliteto z vidika možnosti obornega naseljevanja nove divjadi.
Brez skrbi, računati znamo.

Tudi to vam ne bo veliko koristilo, razen mogoče z lovom v obori. To niti ne bi smel biti tak interes bogatunov, saj ureditev kljub vsemu ni tako naklonjena njim kot v drugih državah. Pri nas je divjad še vedno državna last in ne boš mogel imeti od nje toliko koristi kot jo imajo zakupniki v tistih državah katerih sistem nam ni všečen. Recimo na Hrvaškem ti pripada kot zakupniku tudi denar od vsega mesa divjadi, ki ga uplenijo v lovišču, vsekaor pa tudi ves denar od trofej in lovnega turizma. Zato imajo bogatuni tam večji interes, ker si s vsemi temi prihodki lahko povrnejo zakupnino (koncesnino) pri nas pa to ne bo mogoče, saj denar še vedno ne bo tvoj, ampak ga boš dobršen del moral vrniti v državno in občinsko blagajno. Tudi do 50%, ostalo pa boš moral nameniti v druge namene. Pa tudi v take države kot je Hrvaška, ki je s svojim sistemom dosti bolj naklonjena ljudem kot si ti ni prišlo ne vem kaj takih bogatunov, da bi prevzeli lovišča. Pri nas pa se ti to sploh ne splača in bi ti bilo neumno to storiti, saj če imaš denar in hočeš veliko jagati divjad, že sedaj lahko komot izvajaš lovski turizem in si na leto pač plačaš toliko divjadi kot je hočeš poloviti - pa še brez vseh obveznosti in skrbi si (prideš in loviš pa greš). Že sedaj poznam par takih prirov, ko so določeni lovci zakupili 5 ali 10 ali celo več kosov trofejne divjadi v nekaterih loviščih pa pridejo samo kot gosti. En od teh je celo imel lovišče v zakup na Hrvaškem in po par letih prišel do ugotovitve, da se to ne izplača iz mnogo dejavnikov, pa še precej obveznosti in skrbi je s tem.

lp :icon_biggrin:

janko
12. February 2008, 10:17
Vem da računati znaš, samo ne vem če se ti bo račnica splačala. V lovstvu je to hudo problematična zadeva. Pa še nekaj me zanima v tej pravljici. Čisto hipotetično: Ali se misliš v življenju ukvarjati samo s tem da letiš po Sloveniji in iščeš lovišča ki bi bila interesantna za zakup? Kako boš stopil v kontakt z ljudmi katere ne poznaš in jih večino prepričal da bodo pri tebi boljše jagali kot do sedaj? Se upaš trditi da boš te nejemnike popolnoma obvladal in da ne bo namesto lisice doma končal kakšen srnjak?Kaj ti bo povedala družina ?Kako se boš posvetil vzgoji otrok? Ali boš življenje zapravil kot prikurjen jager ki je negdaj imel polno denarja?

ZR7
12. February 2008, 10:48
Janko, vidim, da očitno prvega posta teme nisi bral. Vabljen na vrh in potem, da po ZS daš nasvet strani za katero se odločiš. Kaj in kakšen je po osebnostnih lastnostih nekdo na eni ali drugi strani, nas v tej temi ne zanima. Zanima nas, kaj se nam lahko v bodoče dogaja.

LP

ZR7
12. February 2008, 11:00
... Ali se misliš v življenju ukvarjati samo s tem da letiš po Sloveniji in iščeš lovišča ki bi bila interesantna za zakup? Kako boš stopil v kontakt z ljudmi katere ne poznaš in jih večino prepričal da bodo pri tebi boljše jagali kot do sedaj? Se upaš trditi da boš te nejemnike popolnoma obvladal in da ne bo namesto lisice doma končal kakšen srnjak?...

To mi bodo počeli in že počno v zameno za razne usluge. Pa tudi sam poznam že kar nekaj lovcev na položajih, za katere si ti ne bi mislil. Vejetno iz medijev poznaš tudi mene, a o imenih zaenkrat ne bi.
Ljudem, med katere pridem, bom ponudil delovna mesta v lovišču in v spremljevalni dejavnosti, lovskem turizmu z vsemi pritiklinami. Potreboval bom ljudi, ki mi bodo ogradili in varovali posest, jo urejali, delali v lovskem hotelu in še se bo našlo. Kako bom urejal zadeve s svojimi zaposlenimi pa se tiče le mene in eventuelnih sovlagateljev. Trudili se bomo reševati zadeve v obojestransko korist.

janko
12. February 2008, 12:23
Mislim da je možnost prevzema moje LD trenutno zelo majhna. Kaj moramo narediti da do tega ne bo prišlo? Ne vem, trenutno nič. V dogledenem času moramo sprejeti nova pravila, začeti z deli ki so planirana za letos, podpisati koncesijsko pogodbo za 20 let in to kaj bomo podpisali,izvrševati po najboljši moči in sposobnosti.