PDA

View Full Version : Preiskus risanic



ZR7
23. October 2007, 13:44
http://lov.mojforum.si/lov-about964-0.html


Zanima me kje preiskušate risanice in kakšni so pogoji, če si LD hoče narediti svoje strelišče samo za preiskus? Za odgovore najlepša hvala.
lp, hl


Lovski zdravo!

V naši LD, vsakoletni preizkus risanih cevi, opravimo v opuščenem peskokopu.Od vasi je odaljen cca 1km.O času preizkusa obvestimo policijsko postajo.
Za pridobitev papirjev, za uradno registrirano strelišče pa je dolgotrajen in sila težko izvedljiv postopek.Seveda ob primerni lokaiji se tudi to uredi.
Uradno registrirano strelišče imajo le redke lovske družine.

Lovski zdravo!


Mi imamo urejeno in zavarovano lokacijo, ki pa ni uradna, je pa javljena policiji, tako da če kdo prijavi nimamo problemov. Tam preizkušamo spomladi in po potrebi tudi med letom.


Imamo lokacijo ki ni uradno strelišče, vendar pred preizkusom obvestimo policijo ter okoliške prebivalce. Težava nastene ko bi rad med letom streljal. Osebno takrat odidem v Lj na strelišče. Za 5 EU na uro lahko streljaš na 100m.


S problematiko preizkusa pušk se bomo srečevale vse lovske družine, ali vsaj večina. Tiste, ki imajo v bližini registrirana strelišča, jih bodo uporabljala prej ali slej, ostale pa bodo primorane aktivno iskati primerne lokacije. Neposeljenih krajev v lovišču praktično ni več in v enem dopoldnevu oddanih več sto strelov načenja živce še tako potrpežljivim prebivalcem.
Preizkusi pušk so potrebni, vendar na način kot ga izvajamo sedaj, dolgoročno za veliko večino LD neizvedljivi. Ni rešitev v prijavi policiji, iskati moramo konsenz s prebivalci, ki jih ta hrup moti, preizkušnjo pa razmejiti na daljše časovno obdobje. Mar je potrebno preizkušanje vsako leto? Kvaliteta orožja, streliva in optičnih pripomočkov so naredili izrazit premik k boljšemu, s predpisom pa vztrajamo in vztrajamo.


Mi imamo na srečo uradno registrirano strelišče in tudi druge družine hodijo k nam na preizkus risanic.


Danes sem izvedel, da se posamezniki dogovarjajo za zbiranje podpisov, ker jih namreč motijo naši treningi na golobe, strelišče je od vasi oddaljeno cca. 2 km in je v neposredni bližini lovske koče.Strelišča nimamo registriranega, tekme smo prijavljali policiji in UE, treningov in nastrelitev risanic pa nikoli.Do zdaj nismo imeli nikoli nekih velikih problemov, očitno pa so se začeli pojavljati.


A kdo mogoče ve, če je risanico opremljeno z rdečo piko, ki jo uporabljaš izključno za pogone potrebno na preizkusu orožja v LD nastreliti na 100 metrov, ali je dovolj na tarčo prašiča na 50, kjer se nastreljuje Idealke?



A kdo mogoče ve, če je risanico opremljeno z rdečo piko, ki jo uporabljaš izključno za pogone potrebno na preizkusu orožja v LD nastreliti na 100 metrov, ali je dovolj na tarčo prašiča na 50, kjer se nastreljuje Idealke?
če je problem v točnosti,si izbolšaj opremo, če pa je problem v dveh nabojih, za preiskus, pa nima smisla hoditi na skupne love , ker tam so naboji potrošni materjal(razna drevesa in grmovje) :!:


Če je tvoj strelski referent normalen človek, ti bo dovolil nastreliti puško na 50 m, saj z optično piko na 100 metrov težko dovolj dobro zadaneš. Jaz mojo staro petelinko 9,3x72R nastreljujem na 60 metrov, saj na 100 metrov ni več dovolj natančna, Uporabljam pa jo tudi samo na skupnih lovih na 20-50 metrov.



Če je tvoj strelski referent normalen človek, ti bo dovolil nastreliti puško na 50 m, saj z optično piko na 100 metrov težko dovolj dobro zadaneš. ...

Nastreljuje se na 100m z optiko in 70m z mehanskimi merki.
Recimo da je pika brez povečave nadomestek mehanskih merkov.
Torej bi moral z njo nastreliti na 70m. Moje mišljenje.

Menim tudi, da to ne sme biti samo odločitev strelskega referenta. Stvar je potrebno bolje premisliti in se odločati v prid divjadi!

Na vsak način pa preizkušeno trdim, da se da s kvalitetno piko brez težav opraviti preizkus na 70m in tudi na 100, če se malo potrudimo.


Mi preiskus pik brez dioptrije preiskusimo na 70m. Ravno tako na to razdaljo preiskušamo puške brez optičnih nišanov.
lp




A kdo mogoče ve, če je risanico opremljeno z rdečo piko, ki jo uporabljaš izključno za pogone potrebno na preizkusu orožja v LD nastreliti na 100 metrov, ali je dovolj na tarčo prašiča na 50, kjer se nastreljuje Idealke?
če je problem v točnosti,si izbolšaj opremo, če pa je problem v dveh nabojih, za preiskus, pa nima smisla hoditi na skupne love , ker tam so naboji potrošni materjal(razna drevesa in grmovje) :!:

Ni problem v dveh nabojih, niti v točnosti opreme. Problem je v lovsko pravičnem streljanju na pogonih. :? :? Sploh pa je tvoj odgovor precej oddaljen od vprašanja.




misli da na pogonih pač streljaš na divjad ki jo vidiš in oceniš tudi na 100m (pa misliš da so idealke lovskopravične
na 50m) :kreg:


A je možno divjad na pogonu v diru oceniti na 100m sploh,če merimo z optično piko,ki nima povečave?

Igoman
21. December 2007, 17:47
Zanima me kaj narediti če malokalibrska puška nima merkov(sako quad). Ali se lahko potem na tekmah z njo da streljati preko kake pike ali kaj.

main757
13. March 2008, 10:21
Ste že kje imeli preiskus risanic?

Ganges
13. March 2008, 10:36
Mi imamo vsako leto na Velikonočni ponedeljek in tako ima kar nekaj lovskih družin v okolici. Grem drug teden prej malo sprobat :icon_wink:

lp

rws
13. March 2008, 12:34
pri nas imamo vsako leto prestrelitev risanic takoj po posvetu v začetku maja,nastrelitev pa en teden prej.Letos prestrelitev šteje tudi za družinsko tekmo.

ricmnc
15. May 2008, 12:43
lep pozdarv! slišal sem, da bo v kratkem odprto strelišče v podnanosu. baje, da je v redu strelišče in da se strelje do 600m!!!! zanima me, kdakj bo odprto za javnast, kakšni so pogoji za prit notri, kakšne so cene in vse možne informacije, ki mi jih lahko date.
za odgovore najlepša hvala

Farty
28. May 2008, 12:21
Mene tudi zanima kakšen je status z streliščem v podnanonsu, in bi res lepo prosil za kakšno informacijo....

LP

denis jež
28. May 2008, 12:47
Živjo
Kolikor jaz vem je za enkrat le za vojaško uporabo,mogoče za kakšen klub,za lovce sem pa skoraj prepričan da se ne uporablja,po noje bo to samo za vojsko,prasci egoistični:icon_evil:

ZR7
28. May 2008, 13:18
Denis, khmmmmm!:icon_evil:

ricmnc
28. May 2008, 14:12
mozno, samo baje, da je ze kaksen tam streljal na neki tekmi in je ZELOOO pohvalil strelisce. mislim da bi tako strelisce bilo zelo zanimivo za veliko lovcev in strelcev.
kar se tice razdalje pa bi mi bilo najblizje strelisce, na katerem lahko streljas s katerokoli risanico.
za vec informacij se v naprej zahvaljujem!!!

Zvitorepec
13. April 2016, 22:25
v Pravilniku o lovskem strelstvu piše da je pravna podlaga v zakonu o divjadi in lovstvu. Jaz pa iščem zakon ki pravi da je potrebno vsako leto opraviti nastrelitev puške risanice s katero potem izvajamo lov. Prosim za pomoč!

alojz1
13. April 2016, 23:18
PRAVILNIK
o lovskem strelstvu
4
II.
STRELSKA DEJAVNOST V LOVSKIH DRUŽINAH

skrbi, da v lovski družini vsako leto opravijo minimalen program lovskega strelstva,
ki obsega pristrelitev lovskih pušk in družinsko tekmovanje v lovskem strelstvu,

organizira, vodi in ocenjuje vsakoletno pristrelitev lovskih pušk oziroma
preizkus strelskih sposobnosti lovca,

vodi evidenco o pristrelitvi lovskih pušk, lovskih tekmovanjih, vrstah in moči
orožja članov ter o nazivih MOJSTER STRELEC, ki so jih dosegli člani lovske
družine,


3.
Člani, ki nameravajo loviti z risanicami, morajo vsako leto najpozneje do
začetka lova na srnjad pristreliti vse risanice, ki jih bodo uporabljali pri
lovu oziroma opraviti preizkus strelskih sposobnosti.
Risanice pristrelijo s
streljanjem v tarčo srnjaka v naravni velikosti na razdaljo 100 metrov. Pri
pristrelitvi risanice je dovoljen poljuben položaj telesa, čas streljanja ni
omejen, člani lahko streljajo tudi z naslonom.
Pristrelitev je potrebno opraviti z vsemi merilnimi napravami, ki jih
namerava lovec uporabljati pri lovu (klasični merki, strelni daljnogled,
optične pike itd.), sicer sme lov izvajati samo na način, kot je opravil
pristrelitev oziroma preizkus orožja.

V nadaljevanju so pa še ostali pogoji.
Aja. Zakona ni. Je pa prasvilnik.

alojz1
13. April 2016, 23:27
Zadnja beseda je z napako. Kot pojmovanje ali razumevanje večine zakonov. Ampak mi se držimo vsega kar je napisano.V drugih državah je verjetno bolj jasno. Saj podoben preizkus opravljajo povsod v EU.

mugo
14. April 2016, 09:58
Zvitorepec,

vsakoletno opravljanje preizkusa risanice je stvar ureditve v LD. V svojih aktih morate imeti to zapisano, ali pa zapisano, da spoštujete Pravilnik o lovskem strelstvu (ki ni izdan s strani države, ampak s strani LZS) oziroma da spoštujete vse akte izdane s strani LZS. Ni pa tega v nobenem zakonu ali podzakonskem aktu izdanm s strani države, tako da tudi noben državni organ tega ne bo kontroliral.

Zvitorepec
14. April 2016, 10:52
Meni je vse jasno, imamo sprejet pravilnik o lovskem strelstvu ampak nekdo se je našel in rekel da ne bo opravljal pristrelitve in mu nihče nič ne more saj za kršenje pravilnika ne moreš biti kaznovan. Drugo bi bilo če bi kršil zakon. Hvala

zajec
14. April 2016, 11:09
Lahko ga kaznujete, če imate v pravilih ,sklepih,oziroma v poslovniku zapisano, da morate vsak posameznik opraviti pristrel po tem, pa tem pravilniku,če pa v sklepih,pravilniku ali poslovniku ni nič opisano potem pa mu nič ne moreš.

alojz1
14. April 2016, 11:53
Res smo birokrati in advokati.
Vsak pameten bo potrdil, da je preizkus potreben. Še več. Tudi med letom je treba članom omogočiti preverjanja po vsakem slabem strelu, zamenjavi streliva ali pa samo tako za trening ali samopotrditev.
Prevečkrat se na preizkusu pokaže, da puška ni točna. Čeprav lastnik pravi in dokaže kako je lani bila.
In te preizkuse bi morali opravljati vsi ki lovijo. Tudi, če ni zapisano v aktih. Zdrava pamet je pa le potrebna.
Res bo kdo trdil, da je z njim in puško vse v redu. Kako bomo pa to preverjali, če ni preizkusa? Po zastrelitvah in zgrešenih strelih? Ti dogajajo tudi tistim, ki preizkus opravijo.

Bokarca
14. April 2016, 12:39
Saj verjetno je največji problem pri tem da tisti ki trdi da preiskusa ni potrebno opravit NIMA zdrave pameti.
In taki potem vnašajo prepir in razdor v lovsko družino.

jegr
14. April 2016, 14:07
Matr sem idiot. Vseh 20 in več let mislim, da moram opraviti pristrelitev po pravilniku, pa še od drugih sem zahteval, ko sem bil referent. :icon_confused:Bighand

detel
14. April 2016, 14:32
Večkrat letno grem oddat strel na tarčo in sem tako bolj miren in siguren na lovu. Žal nas je takih zelo malo.

mugo
14. April 2016, 15:39
Nekaj je zdrava pamet in drugo so predpisi. Ker zavezujočih predpisov višje od LD ni, jih mora za ta primer sprejeti LD.

Pri nas v LD imamo poleg uveljavitje Pravilnika o lovskem strelstvu zapisano še, da morš obvezno ponoviti nastrel, če dvakrat zapored zgrešiš na solo lovu.

alojz1
14. April 2016, 17:01
Mugo, napiše se marsikaj. Trdim pa, da se tega držijo le tisti pošteni. Drugi pa sploh ne zgrešijo. Le težave na preizkusu imajo vsako leto.

karo40
14. April 2016, 19:22
To, kar je napisal mugo, da moraš ponoviti pristrel, če si dvakrat zgrešil na posamičnem lovu, je zelo dobra zahteva. Vendar se žal potem dogaja, da neodgovorni lovci zgrešenega strela ne prijavijo ne pregledajo nastrela in tako lahko v lovišču ostane ranjena divjad, ki v mukah pogine.

Sršen
15. April 2016, 07:39
Ugibam in se kljub mojemu malo drugačnemu mnenju naslanjam na prakso, ki se zadnja leta izvaja:

Lovska družina je članica LZS.
LZS je sprejela pravilnik, ki je obvezujoč za njene članice, torej lovske družine.
Inšpektorji sankcionirajo kršitve predpisov, katere izdaja LZS.
Inšpektor ima možnost sankcionirati lovca, ki krši pravilnike LZS, torej lahko vsaj izda opomin in prepove podaljšanje lovske izkaznice (adijo nalepke) za tri leta.

Se motim?

MC53
15. April 2016, 13:29
v Pravilniku o lovskem strelstvu piše da je pravna podlaga v zakonu o divjadi in lovstvu. Jaz pa iščem zakon ki pravi da je potrebno vsako leto opraviti nastrelitev puške risanice s katero potem izvajamo lov. Prosim za pomoč!

Lovska zveza Slovenije (LZS) opravlja po ZDlov-1 (22. člen) kot javno pooblastilo tudi: usposabljanje in naravovarstveno osveščanje lovcev… (druga točka tretjega odstavka 21. člena ZDlov-1). In to je pravna podlaga Pravilnika o lovskem strelstvu, ki ga je izdala LZS.

Javno pooblastilo je na načelni ravni urejeno v 121. členu Ustave RS in pomeni, da lahko organizacije, ki jim je z zakonom podeljeno javno pooblastilo izdajajo tudi upravne – splošne akte, ki imajo v hierarhiji pravnih aktov enak položaj kot upravni predpisi. Seveda morajo biti ti akti izdani na podlagi zakona tudi v vsebinskem smislu, torej glede vsebine izvrševanja javnega pooblastila.

Namen citiranega pravilnika je povsem jasen in mu ni mogoče očitati arbitrarnosti ali nesorazmernosti, ko gre za vprašanje obveznosti vsakoletne nastrelitve risanic!

mugo
15. April 2016, 14:43
Tudi če kdo izumi pravno podlago v sami ustavi, je še vedno en problem. Kaj se lahko posamezniku zgodi, če njegova LD pač reče da ne potrebuje izjajanja nastrelitve in je potem on ne izvede.
Kdo bo sankcioniral koga, na podlagi česa in na kakšen način?

Pa da ne bo pomote, osebno mislim, da je nastrelitev potrebna, sem tudi strelski referent v LD.

alojz1
15. April 2016, 15:45
Kaj se lahko posamezniku zgodi, če njegova LD pač reče da ne potrebuje izjajanja nastrelitve in je potem on ne izvede.
Ta pa ima najhujšo sankcijo kar jih poznamo. Ne more mirno spati, ker je kršil Etični kodeks lovca.
Seveda, če nima LD stvari urejene v svojih aktih in navedene tudi sankcije za kršitelje.
To je primer bolne zakonodaje, ki je večkrat skregana z logiko in zdravo kmečko pametjo.

MC53
15. April 2016, 16:45
Tudi če kdo izumi pravno podlago v sami ustavi, je še vedno en problem. Kaj se lahko posamezniku zgodi, če njegova LD pač reče da ne potrebuje izjajanja nastrelitve in je potem on ne izvede.
Kdo bo sankcioniral koga, na podlagi česa in na kakšen način?

Mugo, korektno sem poizkušal odgovoriti le na zastavljeno vprašanje. Na tvoje dodatno vprašanje lahko odgovori le pristojna inšpekcija, pa še potem boš verjetno izumil kakšno drugo vprašanje.

Sam lahko pripomnim, da je Pravilnik o lovskem strelstvu splošni predpis s področja lovstva. Je pa res pravno invaliden in ga ne želim komentirati. Kako bo v primeru, ko bi predpis kršila LD in ne posameznik, ravnala pristojna inšpekcija in na podlagi teh ugotovitev mogoče tudi LZS, ne želim ugibati. Je pa neizvajanje predpisov s področja lovstva tudi kršitev koncesijske pogodbe.

alojz1
15. April 2016, 17:05
[QUOTE=MC53;120436]Kako bo v primeru, ko bi predpis kršila LD in ne posameznik, ravnala pristojna inšpekcija in na podlagi teh ugotovitev mogoče tudi LZS, ne želim ugibati. /QUOTE]
To ni v pristojnosti lovske inšpekcije in se z tem ne bo ukvarjala. Preverjeno.

mugo
15. April 2016, 20:44
[QUOTE=MC53;120436]Kako bo v primeru, ko bi predpis kršila LD in ne posameznik, ravnala pristojna inšpekcija in na podlagi teh ugotovitev mogoče tudi LZS, ne želim ugibati. /QUOTE]
To ni v pristojnosti lovske inšpekcije in se z tem ne bo ukvarjala. Preverjeno.

No vidiš MC53, nič mi ni potrebno izumljati novih vprašanj. Lahko pa povem odgovor. Nihče ne more kaznovati lovca če ne opravi preizkusa razen njegove LD. Če pa LD tega ne želi se ne more zgoditi nič, ne njemu, ne LD.
Akti, ki jih izdaja LZS so interni akti zveze društev in njihovo (ne)upoštevanje nima nobene zveze s kocesijskimi pogodbami, ki jih imamo LD sklenjene direktno z državo. Sploh pa aktov zveze društev ni obvezujoče spoštvati posameznkom, članom LD, če sama LD od svojih članov tega ne zahteva.
Pa še enkrat poudarjam, da ne odobravam tega, da se preizkusa nebi opravljalo. Stanje pa je glede predpisov tako, kot sem opisal, pa čeprav si marsikdo "na višjih položajih" v LZS predstavlja, da so akti LZS kar na nivoju zakonodaje (ali tam nekje).

Bokarca
25. July 2016, 15:55
Hm danes sem malo razmišljal;

Po pravilniku moramo opraviti preiskus VSEH risanic ki nam služijo pri lovu, tarča 10om itd... vsi vemo. Zanima me pa kako je glede MK pušk, le ta je tudi seveda risanica in se uporablja za lov (nekateri lovijo vrane in pa lisice itd...), nisem pa še nikjer videl da bi kdo opravil preiskus z MK? Ali se kje motim?

alojz1
25. July 2016, 22:56
Bokarca, forum si zgrešil. Na tistem kjer si prej pisal te bodo z veseljem podprli. biggrin

Bokarca
26. July 2016, 05:18
KAAAAJJ???? Pa kaj se zopet nekaj zmišljuješ????? Kaki drugi forum???? :icon_eek::icon_eek:

Preden kaj natrobiš se vsaj vsaj malo prepričaj!

Sršen
26. July 2016, 07:30
... Kaki drugi forum???? :icon_eek::icon_eek:

Preden kaj natrobiš se vsaj vsaj malo prepričaj!
He, he, Alojz je malo v satiri napisal. Po svoje ima prav.
To pa ne pomeni, da tvoje vprašanje nima smisla.
Kar se tiče MK, v marsikateri LD trdijo, da je to le za trening in ne dovolijo z njo lova.
Je pa pri teh malih kroglicah nekaj sprememb v novem pravilniku:
16180

alojz1
26. July 2016, 08:43
KAAAAJJ???? Pa kaj se zopet nekaj zmišljuješ?????
Preden kaj natrobiš se vsaj vsaj malo prepričaj!
Vse po starem, vidim. Sem se že posul z pepelom. Pa milo se opravičujem za zmoto da sem se oglasil.
Saj res. Podpiram te v boju za uvedbo preizkusa teh pušk z robnim vžigom.Na tarči bo vrana verjetno.

alojz1
26. July 2016, 11:32
Da bodo še ostali razumeli.
Lovci smo talenti za nas same zaj.... Preizkus orožja je stvar same LD. Država (inšpektor) tega sploh ne zahteva. In sankcionira se lahko samo, če ima LD v aktih to zapisano.
Sedaj pa uživajte v tuhtanju kako to jago še bolj zakomplicirat.

mugo
26. July 2016, 12:05
Alojz, zdaj se ti bo našel kdo ki bo rekel, da to ni svar LD, ker je predpisano v previlniku o lovskem strelstvu, ki ga je izdala LZS.

Sršen
26. July 2016, 12:10
Alojz, zdaj se ti bo našel kdo ki bo rekel, da to ni svar LD, ker je predpisano v previlniku o lovskem strelstvu, ki ga je izdala LZS.
In so ga seveda čisto na pamet potrdili delegati poslušni "sedeči biki", ki jim ni pomembna vsebina in samostojnost ter odgovornost LD, temveč le njihove pozicije in kilometrine za seje.
Sejanja polno, pridelka malo!

Torej Alojzova ugotovitev, da smo talenti za selfsexing, kar drži!

alojz1
26. July 2016, 12:49
Alojz, zdaj se ti bo našel kdo ki bo rekel, da to ni svar LD, ker je predpisano v previlniku o lovskem strelstvu, ki ga je izdala LZS.
Ta pravilnik velja, če ga sprejme LD in določi sankcije. Če pa tega ne storijo pa je vreden le toliko kot papir na katerem je napisan.

Bokarca
26. July 2016, 13:35
Vse po starem, vidim. Sem se že posul z pepelom. Pa milo se opravičujem za zmoto da sem se oglasil.
Saj res. Podpiram te v boju za uvedbo preizkusa teh pušk z robnim vžigom.Na tarči bo vrana verjetno.

Zopet trolaš.

A sem kje napisal da bi podpiral uvedbo preiskusa MK???? Samo zanimalo me je pač, kako je glede tega. Očitno preveč za tvoj um. A z 17 hmr tisti ki ga imate opravljate preiskuse?

alojz1
26. July 2016, 14:11
Zopet trolaš.
A sem kje napisal da bi podpiral uvedbo preiskusa MK???? Samo zanimalo me je pač, kako je glede tega. Očitno preveč za tvoj um. A z 17 hmr tisti ki ga imate opravljate preiskuse?
Ne trolam. Le vprašam. Ali ti z 17 hmr streljaš parkljasto divjad????? Lisice namreč lahko streljaš z vsako kroglo brez preizkusa.

alojz1
26. July 2016, 15:33
In so ga seveda čisto na pamet potrdili delegati poslušni "sedeči biki", ki jim ni pomembna vsebina in samostojnost ter odgovornost LD, temveč le njihove pozicije in kilometrine za seje.
Sejanja polno, pridelka malo!
Berem te pravilnike, ki so jih spisali strelski referenti in objavili na spletu (da se ve kako so pametni)
Primer:
-preizkus je treba opraviti z VSEMI puškami
-Vsaka puška MORA imeti optiko (Zakaj potem krovni pravilnik določa mehanske merke, optiko in optične pike)
-Lovec ki nima OL ne sme opravljati preizkusa
Da malo pomagam pri izumljanju bi bilo dobro tudi napisati:
-Vsak naboj, ki ga mislimo ustreliti na divjad je treba predhodno preizkusiti na tarči srnjaka. Zadeti mora krog 15,4cm

Običajno je pa tako, da je v LD z tako visokimi standardi največje moralno razsulo.

Bokarca
26. July 2016, 16:59
No vidiš, 5 postov rabiš, en par žaljitev in neresnic pole pa lahko napiš pameten odgovor. Saj bo šlo mogoče nekoč, še je upanje na normalno obnašanje :)

Se pravi da je omenjeni pravilnik glede teh dooločb precej nepremišljeno in neživljensko napisan.

alojz1
26. July 2016, 17:50
Zopet trolaš. Očitno preveč za tvoj um.
Trolanje je samo tvoje ocenjevanje mojega uma.
Sicer pa sem navedel primer brezveznga pravilnika neke LD. Saj vsak nekaj po svoje dela. Potem pa jokajo, če kdo odvetnika dobi in na sodišču vse pade.

ravnohrib
26. July 2016, 18:03
Berem te pravilnike, ki so jih spisali strelski referenti in objavili na spletu (da se ve kako so pametni)
Primer:
-preizkus je treba opraviti z VSEMI puškami
-Vsaka puška MORA imeti optiko (Zakaj potem krovni pravilnik določa mehanske merke, optiko in optične pike)
-Lovec ki nima OL ne sme opravljati preizkusa
Da malo pomagam pri izumljanju bi bilo dobro tudi napisati:
-Vsak naboj, ki ga mislimo ustreliti na divjad je treba predhodno preizkusiti na tarči srnjaka. Zadeti mora krog 15,4cm

Običajno je pa tako, da je v LD z tako visokimi standardi največje moralno razsulo.
Meni se zdi pravilnik objavljen na spletu (http://www.lovska-zveza.si/userfiles/Zakonodaja/pdf/Pravilnik_o_lovskem_strelstvu.pdf) načeloma smiselno zastavljen.
Lovec bi moral preizkusiti sebe in svoje orožje vsako sezono. Tako kot pripravnik na izpitu; tudi s šibrovko na glinaste golobe in s pištolo na tarčo. Organizacijsko in časovno pa bi bil to kar zahteven zalogaj.
Če je pravilnik samo papir in mora vsaka LD sprejemati pravila zase, je pač po vsaki LD po
svoje. Kar je lahko dobro, ali pa slabo.

Alojz, kako bi pa ti uredil preizkus orožja in strelcev po LD - v primerjavi z najbolj uveljavljenim načinom letne pristrelitve risanic?

alojz1
26. July 2016, 18:44
Popolnoma se strinjam z preizkusom. Moti me le to, da v vsaki LD delajo drugače. In se nekateri tukaj zavzemajo tudi za preizkus MK pušk. LZS je naredila pravilnik, ki ni obvezujoč. Tudi sankcij ne predvideva. Po moje pa bi moralo biti enotno, obvezujoče in z sankcijami za celo državo.
Sedaj je kar nekaj LD ki preizkusa sploh ne opravljajo. Druge streljajo na bistveno krajše razdalje in toliko kolikor ima lovec patronov z sabo. Ali pa mu še kdo posodi.
Tudi člen o obvezni optiki je nesmiseln. Marsikdo z lahkoto naredi preizkus z mehanskimi merki. Drugi pa tudi z optiko ne. In, če pravilnik predvideva tudi karton za vpis preizkusa je čisti nesmisel, da ga mora lovec v drugi LD kot gost na novo opravljati.

ravnohrib
26. July 2016, 22:09
Popolnoma se strinjam z preizkusom. Moti me le to, da v vsaki LD delajo drugače. In se nekateri tukaj zavzemajo tudi za preizkus MK pušk. LZS je naredila pravilnik, ki ni obvezujoč. Tudi sankcij ne predvideva. Po moje pa bi moralo biti enotno, obvezujoče in z sankcijami za celo državo.
Sedaj je kar nekaj LD ki preizkusa sploh ne opravljajo. Druge streljajo na bistveno krajše razdalje in toliko kolikor ima lovec patronov z sabo. Ali pa mu še kdo posodi.
Tudi člen o obvezni optiki je nesmiseln. Marsikdo z lahkoto naredi preizkus z mehanskimi merki. Drugi pa tudi z optiko ne. In, če pravilnik predvideva tudi karton za vpis preizkusa je čisti nesmisel, da ga mora lovec v drugi LD kot gost na novo opravljati.

Se strinjam, da bi morala biti strelska/orožna kultura višja pri lovcih. Vedno sem bil prepričan, da moraš imeti orožje rad, če si lovec; no vidiš pa vsega v praksi.
Drugače pa pravilnik LZS lepo pravi (II/3):

"Pristrelitev je potrebno opraviti z vsemi merilnimi napravami, ki jih
namerava lovec uporabljati pri lovu (klasični merki, strelni daljnogled,
optične pike itd.), sicer sme lov izvajati samo na način, kot je opravil
pristrelitev oziroma preizkus orožja.

Člani, ki opravljajo pristrelitev lovskih pušk brez optičnih pripomočkov, in
člani, ki so starejši od 60 let, lahko uveljavljajo zmanjšanje razdalje na 70
metrov."

Čeprav mi to zmanjšanje razdalje z leti ne "sede". Krogla leti enako daleč (in nevarno) tudi če starejši od 60 let strela. Vid je res lahko slabši z leti, ampak zato pa je treba k okulistu pa boljšo optiko nabaviti. Če se roke preveč tresejo, pa samo še s šibrovko jagati,... ;)

Benjo
26. July 2016, 22:44
Se strinjam, da bi morala biti strelska/orožna kultura višja pri lovcih. Vedno sem bil prepričan, da moraš imeti orožje rad, če si lovec; no vidiš pa vsega v praksi.
Drugače pa pravilnik LZS lepo pravi (II/3):

"Pristrelitev je potrebno opraviti z vsemi merilnimi napravami, ki jih
namerava lovec uporabljati pri lovu (klasični merki, strelni daljnogled,
optične pike itd.), sicer sme lov izvajati samo na način, kot je opravil
pristrelitev oziroma preizkus orožja.

Člani, ki opravljajo pristrelitev lovskih pušk brez optičnih pripomočkov, in
člani, ki so starejši od 60 let, lahko uveljavljajo zmanjšanje razdalje na 70
metrov."

Čeprav mi to zmanjšanje razdalje z leti ne "sede". Krogla leti enako daleč (in nevarno) tudi če starejši od 60 let strela. Vid je res lahko slabši z leti, ampak zato pa je treba k okulistu pa boljšo optiko nabaviti. Če se roke preveč tresejo, pa samo še s šibrovko jagati,... ;)

Če bi bila strelska kultura sploh pa znanje na višjem nivoju, nebi potrebovali nobenih tovrstnih pravilnikov.
Nekdo je dovolj samokritičen, da nebo streljal dlje kot je sposoben, drugi pa ni sposoben oddati dovolj natančnega strela na 50 m in še vedno jaga.

Uvajanje obveznih strelskih vaj ne bo šlo, ker bo večina "lovcev" proti. Veliko je takih, ki so pojedli vse znanje pa niti ne vedo, da obstajajo različne dolžine navojev v istem kalibru.

Rešitev vidim samo pri izboljšanju kulture in znanja pri mladih/bodočih lovcih in večji dostopnosti strelišč. Zadnje pa glede na zaplete v SLO in EU predvidevam, da bo prej obratno.

main757
27. July 2016, 14:55
Bokarca!
Pri nas s 17 hmr dva delata preiskus za sebe. Vidim luknjice v tarči. Drugih, pa z MK še nisem videl v lovišču. V omarah se jim prah na njih nabira. Obvezen preiskus pri nas je z risanico in šibrenico, če ne narediš preiskusa ne loviš. Na splošno nimamo preiskusa za malokalibersko orožje, tudi za pištole in revolverje ne. Ne vem zakaj.

JAKAJEŽ
27. July 2016, 15:01
V matičnem LD-ju sem strelski že 20 let,uporablja se pravila po "strelskem pravilniku LZS" in streljamo samo krogle (risanica,gladka cev-idealke,revolver in pištola).Med lovci je eden,ki strelja brez optike in ni imel še nikoli problrma z preizkusom,je pa par junakov,ki imajo vedno probleme in to z dobrim orožjem in optiko,eden od njih mi je letos od treh strelov dal samo enega v papir na katerem je natisnjen srnjak:icon_eek:,potem pa izjaviš kakšno pikro je pa vse narobe.Na njegovo prošnjo mu oddam jaz en strel in pade 10-ka,pa pravvi "a sem opravu",malo morgen.

lp

main757
27. July 2016, 15:16
Sedaj je kar nekaj LD ki preizkusa sploh ne opravljajo.

Glede na slišano ne verjamem, da katera LD ne bi imela preiskusa. Prav rad bi zvedel katere so te LD.