PDA

View Full Version : vlaga v optiki



srecko
14. January 2008, 08:15
Imam kar velik problem. V daljnogledu sem mi je na jagi, kjer je močno deževalo, nabrala vlaga, na obeh lečah, na notraji strani. Doma se je potem zadeva posušila, pa potem spet ponovila, ko sem šel ven. Prosim za nasvet, kam naj se obrnem, saj so mi lovski tovariši svetovali, da pošljem daljnogled v Avstrijo k proizvajalcu. Kakšna druga ideja?

LP Srecko

ZR7
14. January 2008, 08:30
Jaz osebno bi najprej poiskusil reč posušiti. A to s kakšnimi feni ipd ne bo šlo. Poskusil bi s sušilnimi tabletami in vse skupaj zaprl v škatlo in postavil v kurilnico za kakšen teden.
To bi bila taka zdrava kmečka rešitev, ki pa ti ne zagotavlja, da se težava ne bo ponovila.

Kaj več pa ti bodo povedali drugi, če boš povedal za tip daljnogleda in ostale podatke iz katerih bodo sklepali, ali se bi to temu daljnogledu sploh smelo zgoditi.

LP

dolgin
14. January 2008, 13:42
Če je vlaga not,je not! In bo notri prišla tudi po tem,ko boš zadevo posušil!
Zdej je itak "mrtva sezona" jage,pa res nesi daljnogled na servis in to naj bi blo to!

lp

teohafy
14. January 2008, 13:43
Bog ne daj s kakšnim fenom! Sem tudi sam poizkušal, vendar sem še bolj zaj..al. Če ga preveč greješ se namreč začnejo delati večje kapljice, ki se še težje odstranijo. Suši ga samo na sobni temperaturi, vendar mislim, da nebo uspeha. Jaz sem odvil sprednjo lečo in ga pustil čez noč sušiti. In se mi zadeva ni več ponovila. Če imaš swarovskega ti je verjetno popustilo tesnilo, ki je pod vijakom za nastavljanje križa. Vsaj pri mojem primeru je bilo tako. Kje drugje vlaga težko pride not.

orlova6
14. January 2008, 14:13
Jaz bi ga nesel takoj na servis ali pa uradnemu zastopniku, saj ti ga morajo popraviti, če tako hvalospevno dajejo garancijo, pa ne obupaj, vstrajaj in bodi tečen, drugače ne dosežeš nič. Sam glede sušenja ne boš nič dosegel, ker je prišlo do mehanske okvare in samo na dobrem servisu ti zadeve odpravijo, če pa se ti ponovi pa ti morajo dati novega, seveda če je v garancijskem roku.
Pa ne pozabi na 45 dni po zakonu. In zapiši si datum oddaje na servis, sem imel že takšne izkušnje.

srecko
15. January 2008, 09:43
Ja pozabil sem napisat, da je daljnogled swarovski habicht 6, star vsaj 20 let in da je to 1.č da se je kej tazga zgodilo. Ja po nasvetih, ki ste mi jih dali grem k optiku, da pove svoje.
Pri nas je sezona še živa, saj mamo mal muflonarije, pa po odločbi še mladoletno jelenjad, pa kaka lisička, kuna bi še lohk prišla pred daljnogled, če bo še na bokarici.

Vsem hvala za nasvete in lp Srecko

pumpa
15. January 2008, 10:33
tudi meni je prišla vlaga na obe leči pa sen ga poslal v swarovski in so mi zadevo pretesnili ker je bilo tesnilo zanič, pripisali pa so mi tudi da če bi avtomobil tako poredko vozil na servis ga že zdavnaj ne bi bilo.
strelni dalnogled je bil star 22let in niti enkrat na servisu.

Ganges
15. January 2008, 10:51
In koliko stane tak servis? Tudi sam imam takega Swarovca 6x42 in bi bilo dobro, če bi ga malo očistili in dali nova tesnila.

lp

orlova6
15. January 2008, 11:19
Če je tesnilo zanič je mehanska okvara in to stvar garancije 30 let, ki jo oziroma so jo tako zvesto obljubljali in ti ga zato morejo pod garancijo stvar urediti. Če nekaj obljubiš pol naj stojijo za tem.
V praksi pa vemo kakšna je ta stvar. Jaz sicer sem dal habichta dvogleda direkt v firmo popraviti (je bila moja oziroma tastova napak), pa so mi ga uredili kot bi bil nov, sem takrat plačal še 1.500 šilingov, se mi ni zdelo veliko, pa imam sedaj spet mir.

Ganges
15. January 2008, 11:22
Ja, stvar garancije, če imaš papirje in račun. Jaz pa tega nikoli nisem imel.

orlova6
15. January 2008, 12:37
:icon_redface::icon_redface::icon_redface:

Mal bo pa potem težka.

pumpa
17. January 2008, 22:42
pri swarovskem je serijska številka tako da vodijo točen datum nakupa in prodajalca. pojdi do najbljižjega zastopnika pa naj ti ga pošlje na servis potem te pa tako obvestijo , kolikšna je cena popravila,ti se pa odločiš za ali pa ti ga vrnejo,brez stroškov.na decemberskem lovcu na zadni strani pa so a dilerji,ki ti svetujejo, in stvar uredijo.

orlova6
18. January 2008, 07:24
pumpa, v teoriji vse lepo in prav, ko pa preidemo v prakso pa se stvari zakomplicirajo, marsikje.

Gebirgsjaeger
18. January 2008, 08:21
Točno tako kot pravi Pumpa.

Jaz imam kolega, ki se ukvarja s puškarstvom.
Kadar je imel kdor koli od mojih kolegov probleme z optiko Swarovski, sem ga poklical in mi je stvar rešil.

Recimo: Kolega ima dvogled habic 7x42 že več kot 20 let in brez računa. Potem me je en dan poklical in mi rekel da ena leča ni več tako kontrastni čista kob je druga. Poklical sem kolega piškarja in mu to povedal. Potem sem mu nesel daljnogled in on ga je odposlal v Avstrijo. Povedal mi je tudi, kaj bodo z daljnogledom naredili. Ko je prišel daljnogled po treh tednih nazaj, ves lepo popravljen s spiskom popravil, je bilo potrebno plačati 15€ poštnine, ostalo se je videlo da je še v garanciji po serijski številki.

pumpa
18. January 2008, 14:31
v teoriji pojejo "od višine se zvrti":icon_confused:
v praksi pa je dejansko res orlova6
:icon_lol::icon_lol::icon_lol: