PDA

View Full Version : Dolgi streli s kroglo in lovska etika



Strani : 1 [2]

alojz1
22. February 2013, 19:37
Verjetno je kar v sredo tropa pomeril. Nekaj bo že.
Zato pa pišemo kako, kdo in s čim se lahko strelja. Ker vsak z neprimerno puško, brez naslona in osnovnega znanja to preizkuša kar na divjadi.
In res je čas, da se tole pisanje prestavi iz te teme o srnjadi.

main757
22. February 2013, 21:01
Ni pomeril v sredo tropa. Streljal je na orano njivo. Razlika v višini je lahko pol metra.

žandar
22. February 2013, 21:22
To o čemer pišeš ti main, se dogaja tudi lovcem, ki streljajo na mnogo manjše razdalje in primer je šolsko trapast. Vsakemu se občasno zgodi kakšen zdrs, le da se nekaterim to dogaja ves čas.

Kdor zna in zmore na večjo razdaljo pravilno oceniti spol, starost in stanje srnjadi (si že slišal za spektiv?), in kdor zna in zmore na veliko razdaljo tudi upleniti žival, hvala bogu, ta pravilno oceni in upleni tudi divjad na mnogo manjše razdalje in res je, ta tema , že mnogokrat prežvečena, ne sodi v temo srnjad.

Jagermaister
23. February 2013, 10:21
Kaj je potrebno najprej narediti, če hočeš srno streljati na 300 m?

Odkorakati 200 - 250 m v nasprotno smer!:OK:

alojz1
23. February 2013, 10:51
Kaj je potrebno najprej narediti, če hočeš srno streljati na 300 m?

Odkorakati 200 - 250 m v nasprotno smer!:OK:

Preberi še en TVOJ citat: Spet debata o streljanju s topovi na srnjad!
Idealen naboj za srnjad je .22 mag. Seveda le za dobre strelce.

Zelo različna mnenja o dobrih strelcih.
Seveda mi treba napisati, da se z gornjim ne strinjam.

cak
23. February 2013, 13:15
Kaj je potrebno najprej narediti, če hočeš srno streljati na 300 m?
Odkorakati 200 - 250 m v nasprotno smer!:OK:

Prijatelj je konec decembra pomagal pri odstrelu srnjadi v Prekmurju. Tam težko prideš na 200m ker je ravnina. Z Styer 270 win. in malo strelskega znanja pa gre.

cak
23. February 2013, 13:25
Sam imam trocevko že skoraj 30 let, tudi z vložno cevjo .22 wmr.
Verjamem, da odstrel srnjadi prakticiraš in hvališ 22 mag za srnjad iz lastnih izkušenj.
Ampak v naslovu se sramežljivo skriva tudi beseda etika.
To pa uporabljate samo, če kdo malo dlje strelja.

muzikant
23. February 2013, 13:34
...., odstrelu srnjadi v Prekmurju. Tam težko prideš na 200m ker je ravnina. .

Aja, nisem opazil tega. Kateri vemo kako se stvari streže, streljamo od 10 do 50m.

Dule
23. February 2013, 13:38
22WMR ima iz 61cm cevi cca 450 J. Iz kratke vložne še manj.
Rabiš pa 1000J po zakonu.

cak
23. February 2013, 13:51
Aja, nisem opazil tega. Kateri vemo kako se stvari streže, streljamo od 10 do 50m.
Ali pozimi, ko so polja prazna tudi?

cak
23. February 2013, 13:53
Ni pomeril v sredo tropa. Streljal je na orano njivo. Razlika v višini je lahko pol metra.
Daj nas razsvetliti, katera puška ima od 100 do 200m pol metra padca.
In kaj je pri vsem pomembno ali je njiva orana ali ne.
Jaz mislim, da tak človek sploh nebi smel loviti. Vprašljiv je tudi opravljen preizkus.

Jagermaister
23. February 2013, 13:58
Ampak v naslovu se sramežljivo skriva tudi beseda etika.

Res je! Ampak ne narobe razumet. Nekje sem napisal, da pride v poštev samo za dobre strelce. Ob dobrih zadetkih je tako učinkovit kot npr. 7×57 na jelenjadi.

main757
23. February 2013, 14:01
Pisal sem o tem, da če stara srna stoji na dnu orane njive je manjša po višini kot mladič, ki stoji na vrhu orane njive.
In ker je lovec gledal kateri komad je najnižji je uplenil staro srno.

main757
23. February 2013, 14:05
Prijatelj je konec decembra pomagal pri odstrelu srnjadi v Prekmurju. Tam težko prideš na 200m ker je ravnina. Z Styer 270 win. in malo strelskega znanja pa gre.

Že videno, celo leto nič odstrela, potem pa zadnje dni vse. Tudi na daleč ali pa iz avta. Potem pa padajo srne z jajci konec decembra. :whistle: To je mrharjenje.:icon_wink:

alojz1
23. February 2013, 14:37
Res je! Ampak ne narobe razumet. Nekje sem napisal, da pride v poštev samo za dobre strelce. Ob dobrih zadetkih je tako učinkovit kot npr. 7×57 na jelenjadi.
Zdaj vidim kje smo.
Strel dobrega strelca na srnjad z 22mag je etičen
strel z karabinom velikega kalibra na večjo razdaljo pa sporen.

Očitno ste tudi ostali takega mnenja ker ni pripomb. Vseeno pa priporočam moderatorju, da ta prispevek umakne, predno ga vidi še kak inšpektor.

Jagermaister
23. February 2013, 15:12
... strel z karabinom velikega kalibra na večjo razdaljo pa sporen.

Pa kdo pravi da je sporen? Daj preberi si še enkrat. Pravim le, da pri srnjadi ni potrebe za tako dolge strele, ker se ji brez truda lahko približaš na 100 m in manj.

alojz1
23. February 2013, 15:13
Potem pa padajo srne z jajci konec decembra. :whistle: To je mrharjenje.:icon_wink:
To je tvoje sumničenje.
Ko pa je padla srna namesto mladiča zaradi nesposobnega lovca pa je dejstvo, ki si ga sam napisal.
To je mrharjenje.

main757
23. February 2013, 15:41
To je tvoje sumničenje.


Ni sumničenje.

andrej50
23. February 2013, 17:52
Zdaj vidim kje smo.
Strel dobrega strelca na srnjad z 22mag je etičen
strel z karabinom velikega kalibra na večjo razdaljo pa sporen.

Očitno ste tudi ostali takega mnenja ker ni pripomb. Vseeno pa priporočam moderatorju, da ta prispevek umakne, predno ga vidi še kak inšpektor.

Tudi jaz sem pred leti naivno verjel nekaterim "ostrostrelcem", in po njihovem nasvetu uporabil 22 mag. za odstrel mladičev srnjadi, in lisic na čakanje.
V enem letu je bil rezultat mojega mrharjenja 5 obstreljenih mladičev srnjadi, najdena s krvosledcem samo 2, oba zadeta v pljuča, eden šele po 800 m, in 4 zadete in nikoli najdene lisice.
Toliko o ustreznosti 22 mag. za uporabo pri lovu.

Jagermaister
23. February 2013, 20:20
Uspeš zadeti A3 na 100 m? Ali rabiš kake večje planke?

denis jež
23. February 2013, 20:22
Pisal sem o tem, da če stara srna stoji na dnu orane njive je manjša po višini kot mladič, ki stoji na vrhu orane njive.
In ker je lovec gledal kateri komad je najnižji je uplenil staro srno.

To je problem dotičnega lovca ne nasploh lovcev ki so sposobni zanesljivo odstrelit divjad do 300m. Z pravo optiko se da srnjadi na 200,300,400m preštet dlake na j...ih, če pa ta dotični lovec nima prave opreme za to potem naj strelja svoji opremi primerno daleč.

žandar
23. February 2013, 22:14
To je problem dotičnega lovca ne nasploh lovcev ki so sposobni zanesljivo odstrelit divjad do 300m. Z pravo optiko se da srnjadi na 200,300,400m preštet dlake na j...ih, če pa ta dotični lovec nima prave opreme za to potem naj strelja svoji opremi primerno daleč.

Tako je ,o tem piše alojz 1, jaz in še nekateri drugi.

Uporabljati preslabe kalibre in še to na velike razdalje pa je mrharjenje, uporaba npr. 22 mag, po nasvetu starih lovcev in ga neuspešno preiskusiti na petih srninih mladičih in na lisicah pa je bedarija in mrharjenje.

pikolis28
24. February 2013, 05:34
ste pa otroc biggrin

Jagermaister
24. February 2013, 07:09
Andrej, šalo na stran, zadeti pa je le treba.biggrin Te zastrelitve, ki si jih navedel, so take, kot če bi streljal s polnooplaščeno kroglo (ali pa z .22short).

Z .22 mag sem ustrelil cca 30 lisic (ene 10 pa sem jih zgrešil, oplazil oz. zadel v kožuh) Streljal sem večinoma ponoči na razdaljah od 60 do 130 m. Prav vse, ki sem jih zadel, sem tudi dobil, v glavnem od 0 - 20 m od nastrela, izjemoma 100 m. Kolikor se spomnim, je le ena še bila živa, ko sem prišel do nje. Vseskozi pa uporabljam CCI maxi mag HP.

Lani sem z .22 mag popravljal 25 kg ozimca. Na 10 m sem poševno od spredaj streljal v vrat. Kroglica je prebila hrbtenico in izstopila pred plečetom na drugi strani.

tinko balinko
24. February 2013, 08:16
Oplazil,zadel v kozuh.......vsega in svasta
Si slisal ze kdaj,za LOVSKO PRAVICEN ODSTREL.

Jagermaister
24. February 2013, 09:00
Tinko, si že kdaj odrl zimsko lisico? Si sploh že kakšno ustrelil ponoči? Najbrž ne. Bogato odlakana izgleda navidezno večja tarča, ko pa jo daš iz kože, pa vidiš, da je ni več kot dobrih 10 cm. Večkrat je bil na nastrelu kosem dlake, pa nič krvi. To pomeni, da je kroglica zadela v kožuh tik nad kožo.
In kaj bi bil po tvoje LOVSKO PRAVIČEN STREL? Kar nekaj blebetaš.

Sršen
24. February 2013, 09:41
... Večkrat je bil na nastrelu kosem dlake, pa nič krvi. To pomeni, da je kroglica zadela v kožuh tik nad kožo.
...
Kroglica ni nič kriva! Ni merila, streljala in zadela kroglica, streljal in zgrešil si ti. NIč krvi pa še zdaleč ne pomen, da žival ni bila zadeta in da ni kje ranjena crkovala! To pomeni le, da to kar sedaj učiš druge, sam nisi upošteval!

tinko balinko
24. February 2013, 11:53
Jah kako so ze vcasih rekli "fantic posebne sorte".Ocitno je da zraven tega,da streljas vse z .22mag se streljat neznas.

cak
24. February 2013, 16:36
Pred mnogo leti sem trikrat iskal srnjad lovcu, ki je streljal z 22 hornetom.
Kar resen naboj in ima bistveno več energije kot 22mag. (malo pod 1000J).
Verjetno zaradi napačne krogle ni bilo izstrela. Brez krvi na sledu. Divjad dobro zadeta od 100 do 200m od nastrela.

alojz1
24. February 2013, 17:00
Bom skušal navesti razliko med normalnimi in daljšimi streli.
Če lovimo na zalaz res pridejo do izraza naše lovske veščine. Paziti moramo tudi na veter. Divjad je lahko nemirna, streljamo iz zasilnega naslona ali iz roke.
Pri večjih razdaljah divjad v miru ocenimo. Ni se nam treba prikrivati. Če se odločimo za strel izmerimo razdaljo, prestavimo kupolo z pomočjo tabele, jaz zapičim v zemljo naslon za puško. Lahko uporabimo tudi nahrbtnik. Pod kopito blazinico (zajčja ušesa). Potem v miru počakamo na pravi trenutek za strel.
Puška ima lahko naprožilo ali pa ne. Pri Tikki ni potreben. Sin pa je pri Remingtonu zamenjal originalni sprožilec z Shillenom.
Pri dobri opremi, ki jo znamo uporabljati takšni streli niso več veščina redkih posameznikov. Na Škodskem kjer ni gozdov so streli na 400m nekaj običajnega.
Pri nas gre lovec na lov z puško in par različnimi naboji v žepu.V nahrbtniku pa malica in kaj za spit. Že skandinavci pa imajo bipode, daljinomer in blazinico za kopito v nahrbtniku.
Če sem kaj izpustil me dopolnite. Če vas pa tema ne zanima pa ne spet kakšnih neumnih pisat.

Jagermaister
24. February 2013, 17:17
Kroglica ni nič kriva! Ni merila, streljala in zadela kroglica, streljal in zgrešil si ti. NIč krvi pa še zdaleč ne pomen, da žival ni bila zadeta in da ni kje ranjena crkovala! To pomeni le, da to kar sedaj učiš druge, sam nisi upošteval!
Ni čisto tako kot si napisal. Se vidi, da nimaš izkušenj. Krogla, ki zadene le v dlako izpuli kosem, včasih je zgnetena kot čepek. V kolikor zadene v telo, je to strižina. V snegu se vidi tudi natanko mesto, kje je lisica stala in kam je priletela krogla. In pa prav vsako kapljo krvi. In večinoma so bili to nadstreli, ker sem ponoči mislil, da je lisica dlje, kot je v resnici bila in pomeril nekoliko višje. Pa še to: vsak strel na lisico ali kuno sem vedno preveril s psom. Tako, da tisto o crkavanju išči kar pri sebi.

Sršen
24. February 2013, 18:28
Skratka jagermaister je pravi mojster brez napak.

Jagermaister
24. February 2013, 18:49
Najbrž nisi opazil, da se - za razliko od mnogih, nikoli ne vtikam v stvari, ki jih dobro ne poznam.
Zgleduj se po tem!

tinko balinko
24. February 2013, 19:08
Alojz definitivno imas prav.Samo koliko ljudi pa ima daljinomer (v nasi ld sem edini) koliko lovcev sploh ve kaj so to bobnici,kaj sele da bi na tarce streljali na te dolzine.Ogromno jih je pa nekje nekaj prebral in slisal.Seveda bi marsikdo probal......
Ala sem prebral na forumu da morem pomirit malo vise.In potem je vsega in svasta.Sej ce na skupnih lovih na hitro preletis puske lovcev vidis da je se 100m vprasljivo ali ce gledas prestrel isto.
Zato ostanite rajsi pri lovsko pravicnemu odstrelu,kdor pa ve zakaj se gre pa nerabi skrbet.
Za te hece je treba globje pogledati v denarnico ne pa po forumu sprasevat kaj bi najvec dobil za 500eur.
Ce si gledal kdaj sportne strelca ves kaksni so povprecni rezultati na 300-500m pa imajo puske namirno za to in povecavo 25+kratno.
Te debate veckrat skodijo kot da pomenijo kaj dobrega.

alojz1
24. February 2013, 19:36
Daljinomer je 100€
Priporočljiva povečava daljnogleda 12x
Vidiš, pišem zato, da bi videli kje so omejitve. In dobro je streljati le do razdalje kjer še z veliko gotovostjo zadeneš postavljenega glinastega goloba (90%). To naj velja za vse. Kar poizkusi.
In puške imajo nekateri kar vrhunske.
Sem videl lovca z 308 in stojalom za naslon na skupnem lovu. Saj so ga malo čudno gledali. Pa je z 4 streli uplenil 4 prašiče na razdalji 250m strmo navzgor.

Lisjak
24. February 2013, 19:44
Ena iskrica se mi je utrnila pri vašem pisanju. Pokritost z gozdom je v Sloveniji koliko % že? Naša LD je nekje v Slovenskem povprečju in za strel nad 200 se moraš resno potrudit, da najdeš možnost za take podvige, če ni problem poraščenost je pa varnost. Govorim o povprečju, vi pa razpravljate bolj o ekstremih Gaussove krivulje.:icon_lol:

main757
24. February 2013, 19:46
Pa je z 4 streli uplenil 4 prašiče na razdalji 250m strmo navzgor.

Kaj ste lovili prašiče nad gozdno mejo?

alojz1
24. February 2013, 19:53
Če vas pa tema ne zanima pa ne spet kakšnih neumnih pisat.
Saj vem, da je nekaterim treba ...
Strmo navzgor ni navpično.
Gozd, poseka, gozd.

alojz1
24. February 2013, 20:07
Pokritost z gozdom je v Sloveniji koliko % že? Naša LD je nekje v Slovenskem povprečju in za strel nad 200 se moraš resno potrudit,
Sedaj pa ne zopet z neumnostmi.
Sem bil pred leti pri prijatelju na Koroškem. Mi je vse gamse kazal od 300m in več. In zagotavljal, da on bliže redko strelja.

Lisjak
24. February 2013, 20:08
Seveda me tema zanima, razpravljam o pogojih za take strele. Hvala bogu da imamo vetrolome, snegolome in lubadarje, da imamo pogoje. Ker baje pri nas prakticiramo prebiralno sečnjo biggrin

Lisjak
24. February 2013, 20:10
Sedaj pa ne zopet z neumnostmi.
Sem bil pred leti pri prijatelju na Koroškem. Mi je vse gamse kazal od 300m in več. In zagotavljal, da on bliže redko strelja.

Govoril sem o povprečju, ki pa vemo kako se izračuna biggrin

Zdej pa neham,da bo še kaj poučnega v temi!

alojz1
24. February 2013, 20:15
Govorim o povprečju, vi pa razpravljate bolj o ekstremih Gaussove krivulje.:icon_lol:
Midva sva na različnih koncih te krivulje. Upam, da jo poznaš.

žandar
24. February 2013, 23:19
. Krogla, ki zadene le v dlako izpuli kosem, včasih je zgnetena kot čepek. V kolikor zadene v telo, je to strižina. V snegu se vidi tudi natanko mesto, kje je lisica stala in kam je priletela krogla. In pa prav vsako kapljo krvi. In večinoma so bili to nadstreli, ker sem ponoči mislil, da je lisica dlje, kot je v resnici bila in pomeril nekoliko višje. Pa še to: vsak strel na lisico ali kuno sem vedno preveril s psom. Tako, da tisto o crkavanju išči kar pri sebi.

Vidim in čitam, da si res pravi maister za zgrešene strele oz. domnevne zadetke in mnoga kasnejša iskanja. Nima smisla, da bi ti razlagal o svojih strelskih izkušnjah, ampak povem ti, da so velike, vsekakor nisem imel veliko prilik, da bi študiral razliko med kosmom in strižino, čeprav jo poznam.

Še vedno trdim, da strelec z veliko znanja, prakse (na strele v tarčo) in z ustreznim orožjem (kaliber, konstrukcija krogle, optika itd.) lahko strelja na večje razdalje, če je za to potreba, npr. v planinah ipd., da bi se pa odločal za tvegane strele zato, ker bom tako ali tako sumljiv strel preverjal s psom mi pa bolj kaže na korajžnega, vendar ne preveč zanesljivega strelca (sem to dovolj previdno izpeljal?).

Sršen
25. February 2013, 07:20
Najbrž nisi opazil, da se - za razliko od mnogih, nikoli ne vtikam v stvari, ki jih dobro ne poznam.
Zgleduj se po tem!
Seveda gospod profesor!
Kakor ukažete!:whistle:

detel
25. February 2013, 10:12
Zanimivo vas je brati in se včasih nasmejati. Bi rekel, da je dolgostreljaštvo gušt ne pa potreba, ker plan lahko naredimo tudi brez tega. Ni pa povsod pogojev za tak način lova. Vem, da imate ponekod počiščene pašnike in travnike in lahko streljaš iz hriba v hrib. Mi južni primorci pa bomo morali začet streljat v vrat in glavo, kar pa ne gre na 200 in več m.....

alojz1
25. February 2013, 10:38
Ni pa povsod pogojev za tak način lova.
Ne moreš mimo teme, čeprav te ne zanima, kajne?
Razliko med strelcem in streljačem jaz vidim takole.
Strelec, ko pride do uplenjene divjadi (razdalja ni pomembna) najprej pogleda mesto zadetka. Če je zadel tja kamor je želel. Potem pogleda trofejo.
Streljač pa najprej občuduje trofejo in benti nad kroglo, če je divjad še odskočila. Mesto zadetka pa zanj ni pomembno. Važno, da je padlo.
Sam presodi kam spadaš.
Jaz se izpostavljam ker pišem. Vem pa, da je mnogo boljših strelcev med lovci in so raje tiho, da nimajo opravka z neumnimi pripombami.
Zadnjega odličnega strelca sem odkril včeraj pod nickom Krogla.

detel
25. February 2013, 14:26
?e imaš mene za streljača, je tvoja izjava res neumna.... Pa brez zamere. Tema me zanima, zakaj pa ne?

main757
25. February 2013, 14:56
Strelec, ko pride do uplenjene divjadi (razdalja ni pomembna) najprej pogleda mesto zadetka. Če je zadel tja kamor je želel. Potem pogleda trofejo.
Streljač pa najprej občuduje trofejo in benti nad kroglo, če je divjad še odskočila. Mesto zadetka pa zanj ni pomembno. Važno, da je padlo.


To si kje prebral?
To je tvoja definicija strelca in streljača?

tinko balinko
25. February 2013, 16:45
Alojz mene zanima koliksen je po tvoji oceni procent slovenskih lovcev,ki so sposobni brez bilo kaksne(tripodi,zajcja usesa itd itd.) predpriprave zateti 5glinastih golobov na 150m.

alojz1
25. February 2013, 16:53
Kmalu bo tekma na pirh na Vranskem. Oglej si.
Mislim, da kar vsi ki bodo tam lahko zadenejo mladiča na 300m.

tinko balinko
25. February 2013, 16:55
Tam ji bo le za vzorec,in tiste kalibre ponavadi ne uporabljajo lovci (sploh tabolsi 6ppc 6,5x47lapua....).....Se ker mi nisi odgovoril......

alojz1
25. February 2013, 17:04
Tam ji bo le za vzorec,in tiste kalibre ponavadi ne uporabljajo lovci (sploh tabolsi 6ppc 6,5x47lapua....).....Se ker mi nisi odgovoril......
:icon_eek: O kakšnih kalibrih pa govoriš? 308,7x64,243, 6.5x.. 223 niso lovski?
Lahko pa greš na kakšno tekmo na 1000m. (243,308 sta zelo pogosto tam).
Ali sem kje napisal, da mora vsak in z vsako puško streljati preko 100m? Napisal sem le, da svoje možnosti lahko vsak preveri na postavljenem golobu.

JakaJ
25. February 2013, 19:43
Tinko pridi si pogledat kakšno BR tekmo v Žančane, hunter kategorija, serijske lovske puške večinoma v kalibrih 308, 6,5x55, 223, 222, tudi kakšen 6ppc pa sam presodi če se da na 300m ustrelit ali ne.

tinko balinko
25. February 2013, 20:06
Nikoli nisem trdil da se neda in tudi nikoli nisem bil proti temu.....Problem je drugje iz prve roke da se tukaj bere potem pa v zivo sprobava.
Bom se udelezil z sreco ze drugo leto.Trenutno sem brez orodja,stara jugoslovanka pa je samo za lov.Lahko z tovarniskimi naboji zmagam iz zadnjega konca...:hooray:

alojz1
25. February 2013, 20:16
Problem je drugje iz prve roke da se tukaj bere potem pa v zivo sprobava.

Vidiš Tinko ravno zato pišem kaj se potrebuje, kako se pristopi in da se ne strelja na divjad, dokler nismo sigurni, da na tej razdalji zadenemo glinastega goloba. Če si ti drugače razumel mi prosim pokaži kje je to pisalo.
Vem pa, da ravno tisti brez znanja in opreme "probajo" zadeti. Mogoče pa bo.
Tisti, ki pa poznajo sposobnost sebe in orožja pa niso tako pogumni. In teh drugih naj bo čim več.

pumpa
25. February 2013, 21:43
Nikoli nisem trdil da se neda in tudi nikoli nisem bil proti temu.....Problem je drugje iz prve roke da se tukaj bere potem pa v zivo sprobava.
Bom se udelezil z sreco ze drugo leto.Trenutno sem brez orodja,stara jugoslovanka pa je samo za lov.Lahko z tovarniskimi naboji zmagam iz zadnjega konca...:hooray:

pridi ti bom patrone in pa gver posodli sam da boš pokazal:hooray:

drugač je pa vse eno a komad slabo zadaneš na 50 al pa na 500m:lol1:

detel
25. February 2013, 21:56
Kmalu bo tekma na pirh na Vranskem. Oglej si.
Mislim, da kar vsi ki bodo tam lahko zadenejo mladiča na 300m.

Eeee, to pa podpiram, bravo Bighand:icon_wink:

lunj
25. February 2013, 22:01
Eno je znati daleč streljat, drugo je daleč divjad zadet. Streljat srnjinega mladiča na 300m, ali ponoči probavat lisico zadet z 22lr je zame nevredno pravega LOVCA. To počnejo člani lovskih družin, za katerimi ostane veliko obeljenih kosti po lovišču.:icon_mad::icon_mad:. Pa tisto o glinastem golobu na 300m:icon_confused:. Ne se potem še na divjadi sprobavat. Poznam veliko primerov, ko na 300m niti mesta nastrela ne najdejo. Seveda je vsak tak strel al podstreljen al oplazen ali kakor koli. Ne kunštvat.:whistle:

žandar
25. February 2013, 22:32
Seveda je vsak tak strel al podstreljen al oplazen ali kakor koli. Ne kunštvat.:whistle:

Kdo bi si mislil. Danes sem v enem dnevu doživel dva razsvetljenja:icon_wink:

alojz1
26. February 2013, 07:30
Poznam veliko primerov, ko na 300m niti mesta nastrela ne najdejo. Seveda je vsak tak strel al podstreljen al oplazen ali kakor koli. Ne kunštvat.:whistle:

Vidim, da smo o tem začeli pisati prepozno. Nekateri brez znanja in opreme to masovno prakticirajo na divjadi.

rikec
26. February 2013, 07:43
V tej temi sem že pred časom napisal svoj komentar pa ga na bom še 1x ponavljal. Nisem pristaš pretirano dolgih strelov, recimo do 200 metrov je povsem dovolj, saj menim, da lov ni samo streljanje ampak še kaj več (zalaz,...) Sam se ne odločam za strele preko 200 metrov, pa ne da nebi bil sposoben ga zadet na daljšo razdaljo.
Glede Tinko-ta pa fantje pomirite se, on je super strelec tako, da ga ne izzivajte preveč. Pumpa, ti vem, da si dober strelec ampak Tinko je vsaj toliko natančen kot ti, če ne še bolj tko da...
Če se ne motim je lani zmagal na Vranskem Jože Š. iz Krškega je tko? Tinko je ziher v njegovem rangu, kje ste bili pa ostali? :icon_lol:

JakaJ
26. February 2013, 08:16
Lani je zmagal Pumpa

drejc
26. February 2013, 08:30
Ne bo držalo, lani je na Vranskem zmagal Pumpa in za nagrado dobil odstrel srnjaka na Madžarskem, Jože Š.pa je zmagal predlani.
Letos ste pa fantje vsi skupaj vabljeni 1.04.2013 na tekmo na Vransko, pa se boste tam udarili med sabo (v streljanju seveda), ne pa, da se tule zbadate en drugega.Naša tekma je še najbolj podobna dejanskemu streljanju na lovu, saj se strelja iz prež in nimaš nobenih nogic, pa zajčjih ušes...Če kdo nima puške, da zaradi tega nima namena priti, mu jo bomo z veseljem posodili- konkurenčno seveda,tako kot se je že Pumpa ponudil.
Vabljeni v čim večjem številu.

Drejc

drejc
26. February 2013, 08:34
Me je že Jaka prehitel, ko sem komentiral Rikca!

rikec
26. February 2013, 09:08
No se za napako opravičujem, vem, da je zmagal Jože, nisem pa vedel, da je bilo to že dve leti nazaj... Pa kaj res ni blo nobene druge boljše konkurence, da je lani zmagal Pumpa? :icon_lol::icon_lol::icon_lol: Jao kam smo prišli... :limona:

alojz1
26. February 2013, 09:11
Pa kaj res ni blo nobene druge boljše konkurence, da je lani zmagal Pumpa? :icon_lol::icon_lol::icon_lol: Jao kam smo prišli... :limona:
Ni bilo Tinka Balinka.

rikec
26. February 2013, 09:15
Ni bilo Tinka Balinka.

Sej zato pa je zmagal Pumpa Bighand:icon_lol:

alojz1
26. February 2013, 10:10
No poglejte kako lepo ste se razpisali. Pa so to streli na 100m.
Če bi se več ukvarjali z streljanjem bi bilo manj zastrelitev tudi na malih daljavah.
In mislim, da sta le dve lovski tekmi letno z lovsko risanico. Odločno premalo v primerjavi z šibrami.

denis jež
26. February 2013, 10:13
Alojz mene zanima koliksen je po tvoji oceni procent slovenskih lovcev,ki so sposobni brez bilo kaksne(tripodi,zajcja usesa itd itd.) predpriprave zateti 5glinastih golobov na 150m.




Majhen, in v tem je tudi problem,ker se pri večini število postreljenih nabojev za vadbo konča pri 3 obveznih na preizkusu:icon_mad:

alojz1
26. February 2013, 10:20
Gosti iz Tirolske so se čudili, da imamo preizkus na 100m. Oni streljajo na 200.
Ampak naša velikost tarče odgovarja naravni velikosti srnjaka na 200m.
LD Vransko pa čestitam za izvirno izvedbo tekme.

tinko balinko
26. February 2013, 12:45
Alojz drzi,lako je tudi ta tarca odgovarja velikosti srnjaka 500m.Marsikdo jo bo zadel na 100m.V realni situaciji pa se bo v hlace..........Je prevec drugih dejavnikov.

alojz1
26. February 2013, 13:07
Nikakor ne razvozlam prvega stavka.
Pa saj ni važno.
Kdor ima logiko v glavi in etiko v srcu, že pozna omejitve.
Kdor pa tega nima je pa tak kot je Pumpa napisal: sedaj slabo zadene na 50m, z opremo in treningom bo pa slabo zadel na 500m.

tinko balinko
26. February 2013, 13:30
Hotel sem povedati da je lahko ta tarca simulacija srnjaka na 500m.Pa vendar bo nekdo zadel na 100m na 500v realni situaciji pa ne.Te tarce so po moje pesek v oci.
Zakaj to pisem,zato ker sem bil nekoc mlad in neumen,in sem pocel bedarije.K sreci nisem nic zastrelil ker sem ponavadi precenil razdaljo.....Sele raznorazni tecaji strelstva in ogromno treningov so mi pomagali da sem nekako prisel do spoznanja kako in kaj.Moj najdalsi strel je 347m srninega mladica v glavo (nisem ponosen) ampak tako je bilo v mladih letih.
Dobro vem kaj hoce alojz in nekateri povedati,in definitivno imajo prav v vseh pogledih.Sam sem pa mnenja da povprecen lovec NESME dati prst na sprozilec ce razdalja presega 200m brez predhodnih treningov ali kaksnega tecaja.Drugace bi bilo treba prst odsekat.biggrin
Se opravicujem ce manjka kaksna crka pisem z mobitela

alojz1
26. February 2013, 13:46
Sam sem pa mnenja da povprecen lovec NESME dati prst na sprozilec ce razdalja presega 200m brez predhodnih treningov ali kaksnega tecaja.
Ne vem ali ti poste sploh bereš ali kar tako počez.
Jaz ne ločujem povprečne in nadpovprečne. Zato sem večkrat napisal, da naj se strelja do tja kjer še z veliko gotovostjo zadaneš glinastega goloba.
Pa naj bo to 50 ali 500m.
Govoriš, da si razdalje precenjeval in, da ima v vaši LD le eden daljinomer.
Pa si kljub temu streljal in zadel po sreči. Ali imaš še vse prste????? Nisi nobenega odsekal, ko si tako načeln?
In pišemo ravno zato, da nebi kdo šel po tvojih stopinjah. Sedaj se z pepelom posipat je malo pozno.
Zato nisi pristojen da pljuvaš po tistih, ki uberejo pravo pot.

tinko balinko
26. February 2013, 15:16
Ah alojz zakaj si vse razlagas po svoje......Ja sem proti izkljucno zato ker sem se naucil iz svojih napak.In zato nocem da divjad trpi na racun tega da se bo nekdo ucil brez predhodnega znanja.Nikoli nisem napisal le eden ampak le jaz.
Nevem zakaj noces nic zastopit oz vedno "teras" svoje.
Si majster za obracanje besed v svoj prav.

P.S. namestu da tle debatiramo in da skozi razlagas kako je to oh in sploh raje organiziraj tecaj za lovce in jih nekaj nauci....

alojz1
26. February 2013, 20:35
K sreci nisem nic zastrelil ker sem ponavadi precenil razdaljo.....
Z daljinomerom?
Ne obračam besed. Uporabljam tvoje.

alojz1
26. February 2013, 20:59
Nikoli nisem trdil da se neda in tudi nikoli nisem bil proti temu.....Tole zgoraj si napisal včeraj.

Citat: .Ja sem proti izkljucno zato ker sem se naucil iz svojih napak.
Tole zgoraj pa danes.

In ti mene obtožuješ, da obračam besede.
Razčisti sam z sabo.

tinko balinko
26. February 2013, 21:33
Ok ce beres pocasi in dosledno ves zakaj se gre,ce pa isces besede pol pa je tako kot je.
1-sem napisal dokler nisem imel pojma sem precenil in k sreci vse zgresil(cca 3kos)
2-ko so me usposobili(kakor koli ze si to razlagas) sem si kupoval opremo in naredil svoj najdalsi strel.
3-Nisem proti ce je to oseba z znanjem in izkusnjami.(tukaj teorija ne zdrzi tople vode).
4-sem absolutno proti takemu pocetju tistih oseb ki nikoli niso streljali na tarce vendar na divjad bi.

Brezveze razglabljat o teoriji,ker je samo praksa tista ki steje.Zato se zelo zelo strinjam z izjavo denis jez.Vsi bi razglabljali 90% teh pa ne ustreli na leto skatlo nabojev.Sedaj ko sem starejsi je vecji podvig streljati na 20m kot pa na 300.Tukaj pokazes znanje zalezovanja.......erotikabiggrin:OK:

detel
27. February 2013, 09:11
Večina jagrov je poprečnih strelcev. Streljajo uspešno na 20 do 70 m in to dokazujejo vsako sezono (za daljše strele se ne odločajo) in si ne belijo las z dolgimi streli niti ne vejo za ta forum. Res je, Tinko, zalezovati je užitek.... tega ne zmore vsakdo .

andrej50
27. February 2013, 10:43
Res je tako. Zlasti to velja za starejše jagre z veliko izkušnjami, kateri dobro vedo, da jim tako imenovani "dolgi streli" prinašajo same nevšečnosti in slabo vest, zaradi morebitnih zgrešenih strelih strelov ali zastrelitvah. Pri teh lovcih je tudi že malo popustila strast po streljanju za vsako ceno na nemogoče razdalje, pri katerih divjadi niti oceniti ne moremo. Nasploh, zakaj pa bi streljal na srninega mladiča na 300 m, če pa ga brez problemov lahko zalezem in nanj oddam zanesljiv strel na 50 m, ali pa ga naslednji dan počakam na stolčku, na mestu izstopa. Če pa si zaželim streljanja na 300 m, pa si postavim papirnato tarčo srnjaka in brez slabe vesti po mili volji nažigam nanjo.
Pa brez zamere.

kuje
27. February 2013, 10:50
Zalaz zmore vsakdo,ki mu zdravje to omogoča in je navdušen nad to obliko lova.Je veščina,ki se jo pač naučiš.Isto je z lovom in streli na daljse razdalje.Kdor hoče izboljšat svoje strelske veščine in zato nameni veliko prostega časa,financ,študija o balistiki in reloadingu.....ne vidim argumenta zakaj ne bi teh spretnosti uporabil pri lovu.Definitivno mu bolj zaupam,kot pa tistim lovcem iz lodnjokl frakcije,ki samo moralizirajo,sami pa imajo že problem naredit spodobno grupo zadetkov na pristrelih.Pa da nebo pomote....sem pri tistih,ki lovijo bolj na kratke razdalje.Občudujem pa tiste,ki zmorejo več in bolje od mene.Ne pa,da se jih obsoja.Jaz sm za vse oblike lova....na blizu,daleč,umirjeno,letečo......Sposobnosti naj bodo merilo,Itak pa papir vse prenese...računalniška tipkovnica pa tudi!!!lp.

alojz1
20. March 2013, 20:22
Ne samo pogledati. Poslušajte kaj govori.
http://www.youtube.com/watch?v=fJr7Ph5SGO4

Legvan
21. March 2013, 21:59
brez besed :icon_sad::icon_sad::icon_sad:

Zvitorepec
22. March 2013, 08:43
Tudi jaz ne vem kaj bi drugega rekel ob ogledu videa, kot groza. Tole zame ni lov, ampak mesarija.

alojz1
22. March 2013, 09:07
Tole zame ni lov, ampak mesarija.
Saj NI lov. Je odvzem živali iz obore. Komentira pa strele v glavo.
Sem pri takem mesarjenju enkrat sodeloval. Ustrelil vse košute v glavo (10 kos).
Predvsem mesar je bil navdušen, ker je ni bilo treba več kri spuščati in je bilo znotraj vse čisto. Tudi odvzem divjadi za meso na farmah v Afriki se izvaja enako. Če je zadetek v trup, meso ne gre v prodajo. Mora že biti nekaj na tem.

Nisem pa več presenečen nad lovsko dvoličnostjo. Pri teh strelih je dejstvo, divjad najmanj trpi. Niti se ne preganja, ne beži pred psi niti ne vlači črev za sabo ob slabših zadetkih. TO se pa tistim, ki jih je groza zadetkov v glavo, zdi čisto normalno.

andrej50
22. March 2013, 09:17
Alojz, delno se tudi strinjam s teboj, vendar mi gre kot lovcu z 44 letnim stažem, ob takih posnetkih, po domače povedano, na kozlanje.:icon_mad:

alojz1
22. March 2013, 09:39
Andrej, poznam lovca, ki ob strelu v mehko vedno "kozla". Pa morajo drugi divjad čistiti. Sam nikoli.
Jaz sem skušal svoje stališče argumentirati. Poizkusi še ti.

alojz1
22. March 2013, 09:52
Na tistem odvzemu v obori je eden od lovcev pomeril malo preveč ZA pleče. Košuta ni padla. Dve uri je bežala skupaj z tropom predno je začela zaostajati, da sem jo lahko ustrelil. Tudi na lovu se zgodi enako, če tako ranjeno divjad prekmalu preganjamo. Kako daleč pride v dveh urah pa sami veste.

Zvitorepec
22. March 2013, 11:37
Strel v glavo vedno opravičuješ z slabimi streli v mehko in kako si potem moral divjad iskat in kako je trpela. Povsem normalno pa se ti zdi ko divjadi glava kar eksplodira ob strelu v glavo! To zame ni lov, ampak kot sem že povedal mesarija.
Če bi že hoteli lastniki obor imeti čim več mesa, pa naj nastavijo zanke ali pa naj psi divjad gonijo toliko časa, da omaga in ji potem samo še kri spustijo.
Sicer je pa tema dolgi streli in etika in streli v glavo zame niso ne etični, ne lovsko pravični.
Vsak pa ima pravico do svojega mnenja.

main757
22. March 2013, 11:47
Na tistem odvzemu v obori je eden od lovcev pomeril malo preveč ZA pleče. Košuta ni padla. Dve uri je bežala skupaj z tropom predno je začela zaostajati, da sem jo lahko ustrelil. Tudi na lovu se zgodi enako, če tako ranjeno divjad prekmalu preganjamo. Kako daleč pride v dveh urah pa sami veste.

To me pa res zanima če je res.
Kaj so tebe klicali, da si v oboro prišel s krvosledcem?
Ali je to spet ena tvojih namišljenih zgodbic?

alojz1
22. March 2013, 11:50
Če bi že hoteli lastniki obor imeti čim več mesa, pa naj nastavijo zanke ali pa naj psi divjad gonijo toliko časa, da omaga in ji potem samo še kri spustijo.

Vidiš, hipna smrt je zate neetična. Ampak je tudi v klavnicah uzakonjena.
Mirno bi pa prenesel to, kar si zgoraj napisal. In opravičuješ z tem, da imaš lahko svoje mnenje.
Tudi javnost ima svoje mnenje o lovcih, ki si ga ustvari na podlagi takih izjav.

detel
22. March 2013, 12:19
Predvsem bi me zanimalo kakšne posledice pusti to mesarjenje na divjadi, ki ostane za naprej. Najbrž velike strese...
En lastnik obore jih strelja z lokom .

andrej50
22. March 2013, 12:41
Andrej, poznam lovca, ki ob strelu v mehko vedno "kozla". Pa morajo drugi divjad čistiti. Sam nikoli.
Jaz sem skušal svoje stališče argumentirati. Poizkusi še ti.
Alojz, nimam namena prepričevati že prepričane, na kratko pa ti lahko rečem, da si jaz lov predstavljam malo drugače, kot pa pobijanje divjadi z strelom v glavo v obori. Si pa lahko samo predstavljam, kakšno mnenje si ustvari javnost o lovcih, ob gledanju takih posnetkov.

alojz1
22. March 2013, 12:58
Predvsem bi me zanimalo kakšne posledice pusti to mesarjenje na divjadi, ki ostane za naprej. Najbrž velike strese...
En lastnik obore jih strelja z lokom .
Ne vem sicer, kaj divjad misli. Vem, da je tisto košuto, ke je še dve uri bežala v tropu, bolelo. Strinjam pa se, da je vsak lov stresen.
Na večji razdalji zadeta divjad pade, ostale se pasejo naprej. Večkrat sem moral čakati, da se umaknejo. Zato mislim, da je to za divjad še najmanj stresno.

Andrej zaman se trudiš. Iz obore je odvzem. To ni lov.

Zvitorepec
22. March 2013, 13:05
Nisem rekel da bi mirno prenesel, me pa manj stisne kot pa gledanje divjadi v oči, naslednji hip pa ji raznese glavo na nič koliko kosov.
Ti pa se braniš z tem da slabo zadeta košuta beži ne vem koliko daleč, po drugi strani pa na 300m streljaš z kroglo grom, potem pa domov po krvosledca pa v akcijo.
E moj Alojz, me ne prepričaš v svojo etiko.

alojz1
22. March 2013, 13:19
strani pa na 300m streljaš z kroglo grom, potem pa domov po krvosledca pa v akcijo.
E moj Alojz, me ne prepričaš v svojo etiko.
Vidim, da sploh ne bereš kar pišem.
Bodi vsaj enkrat dosleden, pa mi gornjo trditev dokaži z citatom mojega pisanja.
Če boš poiskal, boš videl, da sem za daljše strele vedno priporočaal mehko kroglo. Do tega nisem prišel na podlagi poizkusov (kot nekateri, ki imate slabe izkušnje) ampak z logiko in znanjem boljših.

denis jež
22. March 2013, 13:23
Odstrel košut v obori se mi ne zdi popolnoma nič sporen,ali pa strel v glavo v obori,saj sam to ne smatram pod lov ampak pod odvzem živali iz obore enako kot krave iz štale. Mesarja tudi gleda v oči pa ji pritisne pištolo za omamljanje na čelo, pa verjetno tudi ti Zvitorepec greš veselo v mesnico in se doma lepo mastiš z zrezki? Zakaj bi mogli onesnažit meso če lahko z strelom v glavo na 20m le to ostane čisto? Z gromom bo pa nekdo enako neuspešen če ne bo dobro pomeril na 100m ali pa na 300m, šok efekt je na na 300m dosti boljši kot na 100m, sam če tega ne veš ne pametuj nekaj na pamet.

alojz1
22. March 2013, 13:26
[QUOTE=Zvitorepec;95994] me pa manj stisne kot pa gledanje divjadi v oči,
To lažno humanost nisi ti pogruntal. Tudi nemci so žrtvam oči zavezali ker jih niso mogli gledati.

alojz1
22. March 2013, 13:46
Tukaj nastajajo konflikti z nasprotniki takega lova. So pač zaradi različnih omejitev imeli slabe izkušnje. Nikoli nisem nagovarjal, da naj vsi to počno.
Vem pa, da je nekaterim vsaka izkušnja dobrodošla. Imajo dobro opremo in znanje. Takšen lov enostavno izvajajo, so uspešni in se ne izpostavljajo tukaj.
Pa čedalje več jih je. Tako kot v svetu. Eni lovijo z prednjačami, drugi z loki, tretji pa radi natančno zadenejo. Ali na večjo razdaljo ali v trup,ali pa v glavo. In z dostopnostjo kvalitetne opreme pri nas je logično, da se natančni streli uveljavljajo tudi v naši mali deželi Šentflorjanski.

mugo
22. March 2013, 13:49
Sicer je pa tema dolgi streli in etika in streli v glavo zame niso ne etični, ne lovsko pravični. Vsak pa ima pravico do svojega mnenja.

Lovska pravičnost in lovska etika nista stvar, ki ju ustvari vsak sam in ima svojo predstavo o tem, kaj naj bi to bilo. NI ENAKO ČE MI NEKAJ OSEBNO NI VŠEČ IN DA JE TO ZATO ŽE KAR NEETIČNO! Lovska etika je stvar načel, ki so splošno uveljavljena med lovci in je ne more kar vsak po svoje izumiti in prikrojiti svojim predstavam. Lahko se seveda držiš svojih načel, ne moreš pa prodajati drugim svojih osebnih pogledov kot lovsko etiko in lovsko pravičnost!
Zagotoviti živali hipno smrt, to je najbolj pošteno do nje. Da se ne boji, ne trpi, niti ne ve, da ji grozi nevarnost.
Posnetki, o katerih je govora, so zelo nazorni, pač pokažejo precej detajlov od blizu. Samo ne misliti, da strel npr. v srce, ne povzroči na srcu enakega efekta, če bi ga lahko posneli na enak način.

detel
22. March 2013, 14:39
Pa gremo naprej z mnenji. Vsak lov, Alojz, ni stresen. Je pa zelo stresen odvzem iz obore. Žival ne misli veliko, ravna po instinktu in izkušnjah, jo je pa preklemansko strah. Boji se biti ujeta, smrti ne pozna.
Tudi jaz sem večkrat "naganjal" srno mater ob mladiču. Takrat mi res ni prijetno. Če pa upališ enega srnjaka ali prasca na travniku pa ne vidim nobenega stresa in to je lov....... nestresni. Čisto nekaj drugega kot odvzem v obori. Pa se čudimo, da smo tako popljuvani.

main757
22. March 2013, 14:42
Streljanje s puško v obori je prepovedano, zato se nehajte pogovarjat o tem. Hočete, da bo tema spet zaklenjena.:whistle:

alojz1
22. March 2013, 15:01
Ne vem sicer kaj vidva smatrata za oboro.
V tej obori so prej postavili lovce na preže in eden je šel poganjat. Po par urah so obupali. Potem sem jaz iz vzpetine na razdalji 100-150m .... Drugače ne gre.
Loviti v tako velikem tropu (70 kos) in streljati v trup je težko, ker se večinoma prekrivajo. Tiste zadaj z dvignjeno glavo pa gre.
Kako bi pa vidva odvzela divjad iz obore 10ha ?
Nisem šel brati zakonodajo. Bom počakal, da prilepita člen.

denis jež
22. March 2013, 15:35
[QUOTE=Zvitorepec;95994]Nisem rekel da bi mirno prenesel, me pa manj stisne kot pa gledanje divjadi v oči, naslednji hip pa ji raznese glavo na nič koliko kosov.


Tebe mogoče manj stisne,če se divjad ujame v zanko ali pa do onemoglosti goni s psi. Meni se pa zdi da je trpljenje divjadi ob takem početju nehumano. Če ji pa s strelom v glavo le to raznese na nič koliko kosov to s stališča divjadi ni nikakršno trpljenje, pa ostala divjad ki to opazuje pomojem ne registrira ali je streljani košuti razneslo glavo ali je bila zadeta v srce če se v obeh primerih zgrudi na mestu. In če bi ti raje divjad do onemoglosti gonil s psi kot jo brez bolečin usmrtil s strelom v glavo si B.t.c.

detel
22. March 2013, 15:48
Humaneje bi bilo z dušilcem ali kako se že temu reče.
Kar se tiče obor bo treba še veliko doreči. Ne vem zakaj se vsi otepajo te problematike. Še vedno je po kawbojsko..... od uporabe lokov, MK, koridorjev, klanja, itd. Da ne omenjam prodaje mesa na črno.

alojz1
22. March 2013, 15:54
Vse je dorečeno. Ti samo zakonodaje ne poznaš.
Dušilci so pri nas zaenkrat še zakonsko prepovedani.
Združenje rejcev v oborah prodaja meso tako legalno kot LD. Tudi cenik je določen. Za javno uporabo pa dobi žig po pregledu veterinarja. Isto kot naša divjačina.

Zvitorepec
22. March 2013, 16:19
Se opravičujem za mnenje, mislil sem da je to lovski forum namenjen vsem, pa da lahko poveš svoje mnenje, pa sem očitno tukaj premalo časa.
Denis Jež, jaz nisem pristaš ne zank, ne gonjenja z psi in ne strelov v glavo.
Lovsko pravično so mene učili, je strel za plečko, pa naj bo to v obori ali v naravi, kar zaenkrat zelo uspešno izvajam in se mi zdi edino prav, in ne vem zakaj sem zdaj nakupovalni center (B.T.C) :icon_lol: če se držim svojih načel.
Srečno Kekec

denis jež
22. March 2013, 16:33
A če te napade ranjen merjasec boš tudi naredil tako kot so te učili in počakal da ti nastavi flanko, da bo lovsko pravično?

Zvitorepec
22. March 2013, 16:39
V tem primeru bom pa psa prosil naj mu razloži moja načela in naj se obrne pravilno ali pa bo z njim poračunal! :icon_lol:
Pride do izjem, vendar merjascu najbrž ne bo glavo razneslo, če pa že bi bilo to v samoobrambi. :whistle:

detel
22. March 2013, 16:48
Vse je dorečeno. Ti samo zakonodaje ne poznaš.
Dušilci so pri nas zaenkrat še zakonsko prepovedani.
Združenje rejcev v oborah prodaja meso tako legalno kot LD. Tudi cenik je določen. Za javno uporabo pa dobi žig po pregledu veterinarja. Isto kot naša divjačina.

Res bi bilo lepo, če bi tako potekalo a tako NI povsod. Mislim, da nisi tako naiven, da tega ne veš. Povej mi kateri predpis to ureja. Ti bom zelo hvaležen. Čakam.......
Tvoj ugled kvarijo besede kot so: ti ne poznaš, ti ne veš, ti ne obvladaš.... pa se čudiš, da so eni nestrpni do tebe. Čeprav si starejši in izkušen se zavedaj, da tudi mladi veliko, veliko vedo in nas marsikje nesejo.

206
22. March 2013, 17:03
Dolgočasni ste že http://www.emoticons.free.fr/smileys/Emotion-Sleepy/sleep.gif

main757
22. March 2013, 17:10
Ne vem sicer kaj vidva smatrata za oboro.
Kako bi pa vidva odvzela divjad iz obore 10ha ?
Nisem šel brati zakonodajo. Bom počakal, da prilepita člen.

Tole smatrava za oboro, tako pravi zakon o divjadi in lovstvu:
(1) Glede na velikost in namen se obore za divjad delijo na:

– obore za rejo divjadi, ki merijo najmanj 0,5 ha in največ 30 ha;

– obore s posebnim namenom, s površino manjšo od 30 ha, ki so namenjene preučevanju, karanteni in vzreji divjadi za izpuščanje v prosto naravo in podobno;

– lovne obore, ki so razglašene za gozd s posebnim namenom in pri katerih je poudarjena lovna funkcija, ter merijo najmanj 200 ha.

3) Obore za rejo divjadi in obore s posebnim namenom so izločene iz lovne površine ter zanje ne veljajo določbe tega zakona glede načrtovanja in upravljanja z divjadjo. Lovne obore so posebna enota v lovišču s posebnim namenom ter se upravljanje z divjadjo v njih načrtuje ločeno.

alojz1
22. March 2013, 17:22
Ne lepit tisto kar vsi poznamo.
Nalepi člen zakona, da se še mi kaj naučimo.

Streljanje s puško v obori je prepovedano, zato se nehajte pogovarjat o tem. Hočete, da bo tema spet zaklenjena.:whistle:

main757
22. March 2013, 17:24
Ne lepit tisto kar vsi poznamo.
Nalepi člen zakona, da se še mi kaj naučimo.

Obore za rejo divjadi in obore s posebnim namenom so izločene iz lovne površine.

Kako je z nalovnimi površinami in izvajanjem lova? Še ti to prilimam?

alojz1
22. March 2013, 17:25
Ne lepit tisto kar vsi poznamo.
Nalepi člen zakona, ki prepoveduje, da se še mi kaj naučimo.

Streljanje s puško v obori je prepovedano, zato se nehajte pogovarjat o tem. Hočete, da bo tema spet zaklenjena.:whistle:

main757
22. March 2013, 18:07
10. člen

(lovna in nelovna površina)

(1) Nelovne površine so:
....
6. površine vseh vrst obor, razen lovnih
....

Kaj ti ni jasno? Da se na nelovnih površinah ne strelja?

alojz1
22. March 2013, 19:00
10. čl
Kaj ti ni jasno? Da se na nelovnih površinah ne strelja?

Tebi ni jasno, da na nelovni površini ti ne smeš loviti.
Obora je privat zadeva in ti nimaš tam kaj početi. Razen, če te lastnik povabi.
In tudi divjad je njegova in ne državna. Zato nima planov itd
Main, Main :icon_study:

main757
22. March 2013, 19:05
Alojz pa kaj je s tabo?
Divjad v obori se ne sme streljati. Edino kar preostane lastniku je, da jo odpelje v klavnico.

Zvitorepec
22. March 2013, 19:34
Ne vem ali je bilo na TV ali v časopisu, pred kakšnimi dvemi leti ko je nek lovec v prijateljevi obori uplenil jelena, pa ga je sosed prijavil policiji in je plačal visoko kazen. Ne spomnim se preveč dobro kakšne so bile okoliščine in v katerem kraju se je to zgodilo.

Zvitorepec
22. March 2013, 19:39
http://www.dnevnik.si/clanek/71143

zanimiv je posebej zaključek, ki potrjuje besede maina757

Zvitorepec
22. March 2013, 19:49
divjad v obori ima status domače živali in jo je kot takšno prepovedano streljati (razen ob nekaterih izjemah).
streljanje gojene divjadi v oborah,je dovoljeno, kadar živali ni mogoče fiksirati z namenom zakola oziroma bi to dejanje ogrožalo varstvo in zaščito ljudi oziroma živali;(15.člen zakona o zaščiti živali, točka c.)

alojz1
22. March 2013, 19:50
Zvitorepec ali si vsaj tokrat prebral članek.
Kaj je sporno?
Lov za člane LD NI DOVOLJEN znotraj NOBENE ograje. :BangHead:
Še lovski inšpektor je povedal, da tam nima nobene pristojnosti. Pa še črna gradnja je.
Danes pa ugotavljam, da ima tudi moje potrpljenje mejo biggrin

main757
22. March 2013, 20:00
izrezek iz članka:

Inšpektor za lovstvo Igor Simšič pravi, da v omenjenem primeru nima pristojnosti, ker ne gre za lovsko dejavnost. Po njegovih besedah lov znotraj obore ni dovoljen, prav tako ni dovoljeno streljanje v obori rejene divjadi, spuščene zunaj ograje.

Razen Alojza in frendov, ki lahko streljajo v obori.Bighand:limona:

alojz1
22. March 2013, 20:18
izrezek iz članka:

Inšpektor za lovstvo Igor Simšič pravi, da v omenjenem primeru nima pristojnosti, ker ne gre za lovsko dejavnost. Po njegovih besedah lov znotraj obore ni dovoljen, prav tako ni dovoljeno streljanje v obori rejene divjadi, spuščene zunaj ograje.

Danes imam hujši šiht kot Prof Racoon. biggrin
Lov članov LD ni dovoljen znotraj obore. Lastnik lahko strelja ali dovoli streljanje. Seveda je treba upoštevati zakon o orožju. V naselju ni dovoljeno.

(2) Določbe prejšnjega odstavka ne veljajo:
- za divjad, ki se je ne kolje, temveč lovi v skladu s predpisi o lovstvu.

V nadaljevanju je novinar naredil napako. In sicer ni pravilno navedel odgovor Simčiča.
Če divjad uide iz obore ima lastnik čas 7 dni, da jo vrne. Po tem roku je last države. in preide v pristojnost LD. Ta gospodari z njo v skladu z lovskim načrtom.

Vse tole pa je treba prestaviti v temo Obore
Imam občutek, da bo še dolga

pzaksek
22. March 2013, 21:38
nevem kaj tolko komplicirate...... alojz1 je podal mnenje, ki ga je utemeljil. Koneckoncev pa lahko vsak strelja divjad kjer pač strel zadane. Jaz streljam za meso.... teleta in srne. Srnjake pač ne na isti način.

Ko prineseš komad v pregled pregledniku in če kaj komentira lahko rečem v bran, da komad na en način ustreljen prinese toliko v blagajno komad na drug način pa toliko....

Posnetek ni prijeten je pa realen in na koncu smo si vsi na istem.... Res pa glede na komentarje raje eni vidite, da divjad za sabo vleče čreve, pa še marsikaj....

Nevem zakaj komplicirate s članki, zakon je čisto lepo napisan.

žandar
23. March 2013, 07:46
Nevem zakaj komplicirate s članki, zakon je čisto lepo napisan.

Komplicirajo tisti"odvetniki", ki pač še niso videli v tehniki slow motion svojih strelov v mehko, v stegno ipd. in ki po takem strelu junaško iščejo zastreljeno žival, ko in če jo najdejo pa izgovor zakaj so tako "strokovno" zadeli.

Seveda so ob drugačnem ravnanju dobrih strelcev polni lovske etike in enostranskega tolmačenja zakonov.

Pzaksek, dobro si napisal!

LRHunter
5. August 2014, 15:31
Kako daleč je še etično streljat na divjad?

patriot
5. August 2014, 15:55
Kako daleč je še etično streljat na divjad?
Tako daleč, da lahko divjad pravilno oceniš in da je strel lovsko pravičen, torej smrten.
lp in dober pogled!

Deerhunter
5. August 2014, 16:04
Tako daleč, kolikor lahko posameznik zanesljivo zadene. Za ene je to cca 50 m, za druge (ki so mimogrede v manjšini) pa 300 m. Večina strelja običajno na razdalje okoli 100 m in le v izjemnih primerih do cca 200 m do koder se še da puško nastreliti tako, da ni treba prestavljati kupol. Streljanje na dlje kot 200 m, kjer je že potrebno prestavljanje kupol, dobro obvlada le majhen % lovcev. Imaš pa tudi take, ki pač malo višje pomerijo, pa kar bo bo, ampak to pač ni etično...


Kako daleč je še etično streljat na divjad?

LRHunter
6. August 2014, 13:44
Deerhunter pa Patriot, hvala za odgovor, to sem sicer vedel, zanimalo me je bol ali je kakor koli zakonsko omejeno kako daleč lahko na divjad streljamo? Al je pač lovska etika odvisna od osebe do osebe?

JAKAJEŽ
7. August 2014, 21:47
Aje pač lovska etika odvisna od osebe do osebe?[/QUOTE]


Da,to je glavni argument dolgih etičnih strelov.:icon_study:

lp

LRHunter
8. August 2014, 07:08
Ok, dejansko sem si predstavljal da je tako...

detel
2. September 2014, 13:20
https://www.youtube.com/watch?v=us8n6F-Alz8 ("")

detel
2. September 2014, 13:26
Zanimivo, da je mladič hodil še 15 sekund.

Brlogar
2. September 2014, 15:29
Poklon strelcu.

jagerboss
2. September 2014, 21:24
Isti strelec!

Sicer je obljubil 1400 m a je do sedaj prišel (samo) do 1205m!biggrin

snajper
3. September 2014, 18:34
Če znaš pač znaš sam moreš bit ta pravi snajper ;). Posnetka pa si nisem mogel ogledati, saj ga je youtube že odstranil.


Glede na tvoje vpisane podatke pri registraciji, si prišel sem z nemarnimi nameni, zato se boš tudi lepo snajpersko poslovil!
Po podatkih pri registraciji ne sprašujemo za šalo, temveč za preverbo o resnosti in namenu udeležbe na tem forumu.
Špetirmaherjev in trolarjev ne potrebujemo! Imajo drugje dovolj prostora.

Pa hvala za ta kratek obisk!

admin

detel
3. September 2014, 21:54
Ti si ta pravi snajper?

PROF.racoon
4. September 2014, 12:14
Milijon podobnih ameriških posnetkov, tega pa so kar odstranili...:icon_confused:

LRHunter
4. September 2014, 12:33
Milijon podobnih ameriških posnetkov, tega pa so kar odstranili...:icon_confused:

Ja nakladači lahko naprej nakladajo, ko pa nekdo pokaže kako gre pa bi nakladači postali nekredibilni in zato admin poskrbi da ne pride do tega :icon_wink:

Brlogar
4. September 2014, 12:49
Youtube (Google) je zadnje čase postal zelo strikten glede uporabe avtorske glasbe v videomontažah.
To je glavni razlog, da veliko videokompilacij umaknejo kmalu po upload-u.

alojz1
4. September 2014, 13:37
Ja nakladači lahko naprej nakladajo
Ker si mene tudi sem uvrstil bom razložil (tistim, ki jih zanima) zakaj je mladič še hodil po odličnem strelu.
Jaz na razdaljah 300+ uporabljam striktno Nosler balistic ali A max (v 308). Pri obeh se divjad samo zloži. Čeprav ste bili nekateri zelo žaljivi, ko sem omenil, da na krajših razdaljah uporabljam LOSa.To pač ne gre, ker imata krogli različno balistiko (vaša utemeljitev).
Dve krogli ali več (tudi kalibrov) omogoča balistični kalkulator STRELOK na telefonu kamor vnesem podatke za posamezni naboj.
Trazman ali T ražman ali LR Hunter pa uporablja krogle z katerimi praviloma lovijo večjo divjad. Pri mali masi mladiča se še ne odpre dovolj. Sploh pa se odpira z zakasnitvijo. http://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.midwayusa.com%2Fproduct%2F107 6832862%2Fberger-hunting-bullets-30-caliber-308-diameter-190-grain-vld-hollow-point-boat-tail&ei=lUsIVLSXIOahyAOr5YCwBw&usg=AFQjCNFAAsTBnNvImz1Hox7CjkQ0XpPqjQ&sig2=Y_QKE5dC7kOH8t5INsjGCg&bvm=bv.74649129,d.bGQ

alojz1
4. September 2014, 14:06
Pa še slika. Prvi dve sta LOS, Skenar, Nosler in Hornady

Jack0709
4. September 2014, 15:30
Ker si mene tudi sem uvrstil bom razložil (tistim, ki jih zanima) zakaj je mladič še hodil po odličnem strelu.
Jaz na razdaljah 300+ uporabljam striktno Nosler balistic ali A max (v 308). Pri obeh se divjad samo zloži. Čeprav ste bili nekateri zelo žaljivi, ko sem omenil, da na krajših razdaljah uporabljam LOSa.To pač ne gre, ker imata krogli različno balistiko (vaša utemeljitev).
Dve krogli ali več (tudi kalibrov) omogoča balistični kalkulator STRELOK na telefonu kamor vnesem podatke za posamezni naboj.
Trazman ali T ražman ali LR Hunter pa uporablja krogle z katerimi praviloma lovijo večjo divjad. Pri mali masi mladiča se še ne odpre dovolj. Sploh pa se odpira z zakasnitvijo. http://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.midwayusa.com%2Fproduct%2F107 6832862%2Fberger-hunting-bullets-30-caliber-308-diameter-190-grain-vld-hollow-point-boat-tail&ei=lUsIVLSXIOahyAOr5YCwBw&usg=AFQjCNFAAsTBnNvImz1Hox7CjkQ0XpPqjQ&sig2=Y_QKE5dC7kOH8t5INsjGCg&bvm=bv.74649129,d.bGQ

Tudi tale program ni slab, če ga imaš, za mene je zadovoljiv http://www.hornady.com/ballistics-resource/ballistics-calculator.... Pa imaš to aplikacijo preko iphona?

Brlogar
4. September 2014, 15:56
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.borisov.strelok

to ni reklama, btw, ker je free :)

alojz1
4. September 2014, 16:13
No tale Strelok mi je všeč, ker se vnašajo metri (nekateri drugi imajo samo anglo enote). Potem ima enostavno za smer in jakost vetra, nagib navzor in navzdol, temp. in tlak (nadm. višina). Pa spomin za veliko vhodnih podatkov različnih nabojev, pušk ali kalibrov. Naloži se pa na vsak pametni telefon brezplačno. Pa še čisto točen je. Tako, da prav vsak strel preko 150m prej izračunam čeprav do 200m ni potrebe. Bolj za vajo.

LRHunter
4. September 2014, 16:36
Tražman jih že uporablja, jaz jih pabžal še ne, jih bom pa takoj ko dobim optiko, so že napravljene za polnit pri Tražmanu.

Kar se tiče pa balističnih kalkulatorjev je pa kar nekaj dobrih, bistveno boljši rezultati pa so z G7 balističnimi koeficienti, kateri omogočajo bistveno boljši izračun krivulje.

LRHunter
4. September 2014, 16:41
Tudi tale program ni slab, če ga imaš, za mene je zadovoljiv http://www.hornady.com/ballistics-resource/ballistics-calculator.... Pa imaš to aplikacijo preko iphona?

Če se odločaš za Iphone sta definitivno dva najboljša SHOOTER in AB BALLISTIC

pikolis28
4. September 2014, 17:02
Pa še slika. Prvi dve sta LOS, Skenar, Nosler in Hornady

druga ni od losa

cviček
5. September 2014, 09:05
druga ni od losa

Za nastalo zmedo glede omenjene krogle sem morda malo kriv tudi jaz. Dobil sem informacijo ,da je omenjena krogla Los in sem tako povedal tudi naprej. Je pa res, da je ta krogla nastala zelo blizu kraja kjer se delajo LOS krogle. Res je tudi, da sta si krogli zelo podobni po samem delovanju oz. efektu na divjadi in resnica je , da ima LOS boljšo grupo.

alojz1
5. September 2014, 13:16
in resnica je , da ima LOS boljšo grupo.
Sem se malo pozanimal o teh kroglah. Res niso od LOSa. Čeprav je tisti, ki mi jih je dal bil prepričan. Te krogle so bile na odpadu (cel kombi). Ne brez razloga. Diameter premajhen zato ni ustrezne grupe. biggrin
Pikolis, hvala za popravek.

Deerhunter
5. September 2014, 13:47
Če prav vidim na sliki, gre za slovensko kroglo RIV, natančneje RIV-2, dvojka pomeni različico s svinčeno konico. Zasnoval jo je ljubiteljsko in ne z namenom trženja v osemdesetih Ivan Nemec, izdeloval pa Franc Golija. Gre za nekakšno različico ABCjke, so pa določene razlike med kroglama. Vendar ABCjka naj bi bila vzor tej krogli. Je pa to zelo natančno opisano v reviji Lovec 06/2014. Ali ne berete Lovca?


Sem se malo pozanimal o teh kroglah. Res niso od LOSa. Čeprav je tisti, ki mi jih je dal bil prepričan. Te krogle so bile na odpadu (cel kombi). Ne brez razloga. Diameter premajhen zato ni ustrezne grupe. biggrin
Pikolis, hvala za popravek.

alojz1
5. September 2014, 13:58
Ali ne berete Lovca?
Berem. Pa sem tudi jaz mislil, da so v tej firmi delali kakšne vzorce. Kot sem logično ugotovil je najboljša in najbolj enostavna tista, ki jo sedaj tudi delajo. V kratkem bo širši prispevek od B.Hodnika o teh kroglah. Zato slik o deformaciji ne morem objaviti ker bodo sestavni del članka. Mislim pa, da je vsaj enakovredna ali boljša od KJG. V ceni pa ni primerjave.
Še tole. BC zaradi tiste luknje ni slabši. Ker ni določen sem sam vnesel v kalkulator .340 in na večji razdalji je najbolj točen (na 100m je tako vseeno koliko je).

detel
5. September 2014, 15:30
Alojz, kritiziraš druge, sam ga pa tudi lomiš.....,sem mislil, se mi je zdelo, itd. Bodi korekten in prizanesljiv tudi do ostalih, motiti se je človeško. Sedaj pa čakam tvoj odgovor, ker itak imaš vedno prav in nikoli kriv.

alojz1
5. September 2014, 15:56
Detel, če nimaš drugega dela kot mene nadzirat se mi kar smiliš. Tisti, ki mi je krogle dal je rekel, da jih je dobil iz LOSa. Čeprav sem dvakrat vprašal.
Logično pa je tudi, da v tovarni preizkušajo razne variante. In to NI ponaredek, če se vzame drug material. Krogla sama pa tudi NI patentirana. Tudi to kroglo so si ogledali (preveril danes) in ugotovili isto kot jaz pred kratkim. Enako delovanje pri bistveno bolj komplicirani izdelavi.
Sam nisem ustrelil niti ene. Pa noben, ki jih poznam. Napolnil sem le kot zanimivost.
Pikolisu sem se pa zahvalil za opozorilo.

pikolis28
5. September 2014, 17:17
Za nastalo zmedo glede omenjene krogle sem morda malo kriv tudi jaz. Dobil sem informacijo ,da je omenjena krogla Los in sem tako povedal tudi naprej. Je pa res, da je ta krogla nastala zelo blizu kraja kjer se delajo LOS krogle. Res je tudi, da sta si krogli zelo podobni po samem delovanju oz. efektu na divjadi in resnica je , da ima LOS boljšo grupo.

ja enene 40km sta si narazen.:OK:

pikolis28
5. September 2014, 17:24
Detel, če nimaš drugega dela kot mene nadzirat se mi kar smiliš. Tisti, ki mi je krogle dal je rekel, da jih je dobil iz LOSa. Čeprav sem dvakrat vprašal.
Logično pa je tudi, da v tovarni preizkušajo razne variante. In to NI ponaredek, če se vzame drug material. Krogla sama pa tudi NI patentirana. Tudi to kroglo so si ogledali (preveril danes) in ugotovili isto kot jaz pred kratkim. Enako delovanje pri bistveno bolj komplicirani izdelavi.
Sam nisem ustrelil niti ene. Pa noben, ki jih poznam. Napolnil sem le kot zanimivost.
Pikolisu sem se pa zahvalil za opozorilo.

alojz te krogle imajo se danes za lov nekateri.bile so tudi serije ki so bile slabe

pikolis28
5. September 2014, 17:31
Detel, če nimaš drugega dela kot mene nadzirat se mi kar smiliš. Tisti, ki mi je krogle dal je rekel, da jih je dobil iz LOSa. Čeprav sem dvakrat vprašal.
Logično pa je tudi, da v tovarni preizkušajo razne variante. In to NI ponaredek, če se vzame drug material. Krogla sama pa tudi NI patentirana. Tudi to kroglo so si ogledali (preveril danes) in ugotovili isto kot jaz pred kratkim. Enako delovanje pri bistveno bolj komplicirani izdelavi.
Sam nisem ustrelil niti ene. Pa noben, ki jih poznam. Napolnil sem le kot zanimivost.
Pikolisu sem se pa zahvalil za opozorilo.

alojz te krogle imajo se danes za lov nekateri.bile so tudi serije ki so bile slabe

cviček
5. September 2014, 17:44
Ej fantje . Očitno bo še deževalo ....
Po dolgem času smo na tem forumu prišli do skupnih zaključkov , ki so si zelo blizu .

In to brez špetira .Bighandbiggrinbiggrinbiggrinbiggrin

dolgin
6. September 2014, 08:39
Alojz, tudi jaz imam nekaj takih krogel. A mi lahko zaupaš koliko si polnil .308, vsaj za štart, da vidm kako papir luknjajo.
Lp

alojz1
6. September 2014, 08:55
Začni pri 42. Preveč tako ne gre, ker je tulec poln. Pri vseh smodnikih, ki so za ta kaliber.
Je pa pri 42 grain kar prijetno streljati. Poročaj o rezultatu. Jaz nisem probal ker mi niso zanimive pa še tisti, ki mi jih je prinesel je povedal, da ne more dobro grupo ustreliti.

Dule
6. September 2014, 11:00
Premajhen diameter krogle

rws
6. September 2014, 14:39
Pri dolgil strelih s kroglo zna bit to problembiggrin
Impala ima v 243win 3 stotinke manjši premer kot ostale krogle, vendar grupira odlično.
Koliko manjši premer ima ta krogla, o kateri je govora?

detel
21. September 2014, 20:56
Prijatelj Ražman je uplenil mladico na 523 m. Zadetek v 10-tko. Po strelu je zbežala še cca. 60 m.

MLikar
21. September 2014, 21:32
Prijatelj Ražman je uplenil mladico na 523 m. Zadetek v 10-tko. Po strelu je zbežala še cca. 60 m.

Detel, dobro veš, da je bila objava in video prikaz umaknjena zaradi neprimernega streliva za strele na tako razdaljo, (neodpiranje krogle je priznal Ražman sam) in posledično etično vprašljivega strela. Kot je bil pred tem umaknjen posnetek dolgega strela na lokaciji, ki ni temu namenjena in tako protizakonita. Zato je bil posnetek tudi umaknjen s strelskega foruma!

Nobene potrebe ni sedaj po pogrevanju na tem forumu in izzivanju novih nesoglasij!

Upam, da boš to prošnjo v nadalje upošteval in ne poveličeval tako protizakonite strelske vaje kot tudi podvige za šport na divjadi!!!


Hvala za upoštevanje in LP, admin!

detel
21. September 2014, 21:39
Tema je dolgi streli, zato sem to napisal, ker vem, da marsikoga to zanima. Nekateri to odobravajo in se jim ne zdi nič nenavadnega, drugi pa tako početje grajajo. Enako se dogaja tudi na tujih forumih. Tudi sam ne podpiram tako dolgih strelov.

MLikar
22. September 2014, 07:32
Tema je dolgi streli, zato sem to napisal, ker vem, da marsikoga to zanima. Nekateri to odobravajo in se jim ne zdi nič nenavadnega, drugi pa tako početje grajajo. Enako se dogaja tudi na tujih forumih. Tudi sam ne podpiram tako dolgih strelov.

Razumem Detel.
Vendar se je potrebno zavedati dveh stvari:
A - učinek krogle na divjad pri tej razdalji. Vemo da zakonodaja in tudi etika zahtevata, da krogla na določeno divjad deluje ekspanzijsko.
B - Izvajanje dolgih strelov na strelišču. Zakonodaja nam dovoljuje vadbene strele na naših streliščih, ne pa v naravi kar tako!

Ko bo šlo za strele, ki ne kršijo teh osnov in ko se bo o njih razvila kulturna debata na osnovi medsebojnega spoštovanja, bom tudi jaz vesel take debate.
Seveda pa lahko podebatiramo tudi o teh "osnovah", nikakor pa prosim ne propagirajte in ne lepite posnetkov, ki propagirajo sporne strele, ker zgledi preradi vlečejo, divjad pa si ne zasluži, da nam bo za poizkusne zajčke!

LP

pikolis28
22. September 2014, 14:03
Prijatelj Ražman je uplenil mladico na 523 m. Zadetek v 10-tko. Po strelu je zbežala še cca. 60 m.

car je:OK:

alojz1
22. September 2014, 16:54
nikakor pa prosim ne propagirajte


car je:OK:
Tole pove veliko o našem stanju duha.

Rusevec
22. September 2014, 20:55
Tega prijatelja Ražmana pošlji v Ameriko.
Absolutno se ne strinjam z takšnimi streli.
Admin je lepo napisal in prav bi bilo, da se tega držimo !!!

jazbec
23. September 2014, 08:04
Ko pa fališ si pa lepo tiho...

denis jež
23. September 2014, 08:32
Tudi,ko kdo fali na 50m se s tem ne hvali . Zgrešeni streli so na 50m na 100m kot tudi na 500m,nobeden ni popoln in vsak kdaj zgreši.

lisičnik
23. September 2014, 13:06
Stvar posameznika, na kolikšno razdaljo bo streljal, čeprav tudi sam ne odobravam strele daljše od 100-150m. :icon_rolleyes:

alojz1
23. September 2014, 13:52
Stvar posameznika, na kolikšno razdaljo bo streljal,
Točno tako.
Vem, da je kar precej lovcev, ki so uspešni na podobnih razdaljah in so lepo tiho.
Zadnja dva kosa jelenjadi ki sem jih iskal sta bila streljana iz naslona na 70m. Prvi zgrešen, drugi oplazni strel pod vampom. Ob najdbi je bil v tem toplem vremenu tako zaležen od muh, da je bil neuporaben. Pa nihče ne kritizira. Se zgodi. Zato ne vseh lovcev enačit in jih ukalupit po enem modelu.

lisičnik
23. September 2014, 14:04
Najbolj važno je, da vsak prilagodi razdaljo strela po svojih sposobnostih (tresavica...), ne pa da, ko ustreli potihem upa da je bila žival zadeta.

Sršen
23. September 2014, 14:57
Pri ekstremno dolgih strelih je potrebno upoštevati tudi spremembo vetrovnih razmer na celotni razdalji in čas potovanja krogle, ter seveda tudi čas zapoznelega zaznavanja strelca zaradi morebitnega napetega položaja telesa. Vse to lahko znese skupaj preko sekunde, v tem času pa se na cilju lahko marsikaj spremeni in žival je namesto da bi padla v ognju, lahko prav nemarno zastreljena, pa čeprav je bil izračun točen ob trenutku prožitve kot ga je zaznal strelec pa križ v centru!

To je tisto, kar me vedno navdaja z nezaupanjem oziroma loterijo pri izredno dolgih strelih. Kolikšna je ta razdalja, je stvar presoje, zagotova pa z naraščanjem razdalje ta faktor tveganja izdatno narašča.

alojz1
23. September 2014, 15:29
Pri ekstremno dolgih strelih je potrebno upoštevati tudi spremembo vetrovnih razmer na celotni razdalji
Končno eden z nekaj konkrektnega. Jaz nikoli ne streljam če se veje dreves le malo premikajo. Ker ne vem kako piha malo dlje. Nihče ni opazil konkretnega vetra na tistem prvem videu na 1200m. Jaz sem predvideval zadetek kakšna 2m levo. Če video še obstaja si poglejte.
Rahel vetrič pa na 300m ne boste več srne zadeli čeprav so bili prej zadetki v krogu 10cm.

LRHunter
23. September 2014, 16:21
Jaz sem bil zraven ko se je tisti filem snemalo, smo predvidevali tudi veter in poravit smo mogli približno pol metra za drugi strel. Veter je resnično težko ocenjevat, kolikor pa poznam strelca iz famoznega videa, pa strelja v vetru samo na tarčo, na divjad pa ne... No na Velike razdalje govorimo...

RemicN
23. September 2014, 20:28
Meni se ne zdi sporno streljati na dolge razdalje (200 - 300m), če je strelec na strelišču zadeval dobre skupine na podobne razdalje v podobnih pogojih.
Veter se mi zdi važen faktor, ampak pri 200 - 300 m mora že kar pihati (je pa relativna ocena vetra slaba - merilec hitrosti vetra bi bil kar obvezen pri vetru, ki je več kot 5 m/s), da se pozna mesto zadetka. Hočem rečt, da se redko zgodi, da piha 15 m/s. Vsaj v našem lovišču :)
Je pa tudi razlika, kaj streljamo, da se pozna 10 cm levo desno. Naprimer za jelenjad je večje mesto zadetka, ki je še zelo optimalno, kot pri lisici. Sicer je z lisicami ponavadi tako da se nihče nikjer ne vznemirja, kadar kdo malo slabše pomeri... (etičnost?)
Se pa razume, da pri strelu na 300 m ne bomo streljali jelena s strelivom/kalibrom, ki ima na 100m 2500J, kot je predpisano z zakonom.
LP

alojz1
23. September 2014, 20:35
Rahel vetrič pa na 300m ne boste več srne zadeli čeprav so bili prej zadetki v krogu 10cm.
RemicN še enkrat preberi tole. Drži kot pribito. Pa je popolnoma vseeno koliko J ima krogla.

Big Foot
29. September 2014, 15:23
Veter je izrednega pomena pri dolgih strelih - večkrat probal na tarčo.
Pa še nekaj, v vojski sem bil pri artileriji pa ima granata ubibože J pa teže in hitrosti pa jo veter vseeno pošteno zanese iz poti, kaj potem ne bo ene krogle.

alojz1
30. September 2014, 14:53
Jaz sem bil zraven ko se je tisti filem snemalo, smo predvidevali tudi veter in poravit smo mogli približno pol metra za drugi strel.
Če piha rahla sapica (10km/h) je na tej razdalji korekcija 3,36m (vsaka krogla ima malo drugače). In sodeč po drevju je takrat bolj pihalo. Pa tudi zadetek je bil približno toliko levo.

detel
30. September 2014, 16:47
100 m od puške lahko piha drugače kot na 500 m.

rws
30. September 2014, 21:42
malo je treba znat opazovat okolico, kar pa long range strelci/lovci obvladajo.

detel
30. September 2014, 21:54
Sigurno, da izkušnje zelo pomagajo, gledajo tudi na zastave.

Sršen
1. October 2014, 06:51
malo je treba znat opazovat okolico, kar pa long range strelci/lovci obvladajo.

Prav gotovo. Vendar se vetrovne razmere lahko spremenijo v trenutku in strel pade čisto drugam.
Pri strelu na tarčo se temu reče smola in ponoviš ali se sprijazniš s slabšo uvrstitvijio če si na tekmi.
Pri strelu na divjad pa neodgovornost in neetičnost!

lisičnik
2. October 2014, 02:37
Da se vsemu temu vetru izognete, bi priporocal, da ne streljate na 150m+

Sršen
2. October 2014, 07:50
Da se vsemu temu vetru izognete, bi priporocal, da ne streljate na 150m+

Ker očitno veš o čem govoriš in da se jaz ne trudim, bi te prosil za kakšne preračune, mogoče v tabelah, v katerih boš ovrednotil te zamike glede na določeno hitrost vetra in na različnih razdaljah.

alojz1
2. October 2014, 09:36
Ne rabiš tabel. Vse je že v kalkulatorju. Samo hitrost vetra je treba ugotoviti in smer.
Ja, pa sunki so tudi. Pa strižni vetrovi. Dokler tega nisem ugotovil sem tuhtal zakaj je kakšen strel tako mimo. Sedaj streljam le v brezveterju.
MK na 50m je tudi zeloo občutliva na veter.

Robert91922
2. October 2014, 10:07
S kalibrom 17hmr brez težav upleniš lisico na 150m, ampak samo v popolnem brezvetrju. 1,1g težko kroglico že rahla sapica na 100m odnese par cm iz smeri, kar sem opazil že na strelišču. Tako da če je kaj vetra, raje sežem po 30-06. Na več kot 200m pa itak ne streljam, saj nisem dosedaj niti še imel možnosti, da bi luknjal vsaj papir na 300m ali več.

LRHunter
3. October 2014, 09:34
Če piha rahla sapica (10km/h) je na tej razdalji korekcija 3,36m (vsaka krogla ima malo drugače). In sodeč po drevju je takrat bolj pihalo. Pa tudi zadetek je bil približno toliko levo.

Prvega zadetka se na posnetku ne vidi, je pa bil približno pol metra levo, po popravku 1 moa, je pa zadelo v namerino točko.

alojz1
3. October 2014, 10:43
Prvega zadetka se na posnetku ne vidi, je pa bil približno pol metra levo, po popravku 1 moa, je pa zadelo v namerino točko.
Še enkrat poglej pa boš mogoče mnenje spremenil (meni video ni več dostopen). V tistem vetru je vsak strel "na srečo". Plata pa sigurno ni bila zadeta saj je bil zadetek par metrov levo v skali. Tudi drobci krogle niso mogli zadeti skalo saj je plata visela na previsu pred njo.
Ravno zato se uporabljajo velike papirne tarče na katerih se vidi zadetek in je možno korigirati.
In tekem na velike razdalje je kar nekaj tudi pri nas. Tu je mesto za preizkus strelskih sposobnosti.

LRHunter
3. October 2014, 10:52
Še enkrat poglej pa boš mogoče mnenje spremenil (meni video ni več dostopen). V tistem vetru je vsak strel "na srečo". Plata pa sigurno ni bila zadeta saj je bil zadetek par metrov levo v skali. Tudi drobci krogle niso mogli zadeti skalo saj je plata visela na previsu pred njo.
Ravno zato se uporabljajo velike papirne tarče na katerih se vidi zadetek in je možno korigirati.
In tekem na velike razdalje je kar nekaj tudi pri nas. Tu je mesto za preizkus strelskih sposobnosti.

Alojz, kakšna plata? Plate sploh ni, je samo skalna stena... Posnetek je na youtubu dostopen vsem...

alojz1
3. October 2014, 11:07
Sedaj je pa skrajni čas, da prenehamo s to jalovo debato "zadeti plato" 40cm na 1400m.
V skale lahko strelja vsak. Potem pa si na mestu zadetka zamisli center.
Kolikor sem videl je bil na posnetku na 1200m črna točka (meni je izgledala plata). In levo od te točke je bil zadetek. Jaz in vsak drug bi meril v to vidno točko (pa naj bo karkoli že).
Posreduj mi prosim dostop do videa, da še enkrat pogledam. Tole pa zaključimo.

alojz1
3. October 2014, 14:50
Alojz, kakšna plata? Plate sploh ni, je samo skalna stena... Posnetek je na youtubu dostopen vsem...
Sedaj pa ne vem več. Ali načrtno zaj.... vse tukaj in na drugih forumih. So na Strelcu tudi videli plato. In še citat komentarja: Še dvesto metrov pa malce večji gong pa bo
Cilj je bil namreč zadeti gong na 1400m.
V hrib streljat zna pa vsak. Pa posnet in ploskat tudi.

LRHunter
3. October 2014, 15:43
Sedaj pa ne vem več. Ali načrtno zaj.... vse tukaj in na drugih forumih. So na Strelcu tudi videli plato. In še citat komentarja: Še dvesto metrov pa malce večji gong pa bo
Cilj je bil namreč zadeti gong na 1400m.
V hrib streljat zna pa vsak. Pa posnet in ploskat tudi.

Sprazni si predalnik pa ti pošljem posnetek... Če najdeš plato pa boš moral resno razmislit o kakem pregledu pri okulistu 😄 malo šale... Na forumu strelec ne sodelujem... In prosim da nehaš omalovaževat ostalih!

karo40
3. May 2018, 10:28
!. maj je tu in odprl se je lov na srnjad.1. maja sem že ob 04.00 uri sedel na preži, kjer sem v mesecu aprilu pogostokrat videl enoletnika B.Žal se je moje čakanje končalo tako, da se je z avtomobilom 06.50 uri pripeljal moj solovec in 200 m od preže oddal strel /po njegovem pripovedovanju na enoletnika B./ Kaj mislite kako se je končalo? Iskanje s psom rezultat O.
Naslednji dan sem obiskal drugi predel v lovišču sedel na prežo ob 18.45 uri. Ob 19.35 uri ko sem pričakoval, da bo srnjad začela izstopati se je zopet pripeljal drug solovec, me iz avtomobila pogledal z daljnogledom in se odpeljal. Zapustil sem prežo in odšel domov.
Hočem povedati, da se to pri nas dogaja že kar nekaj časa, namreč avtopirš domačih lovcev /k sreči bi jih lahko preštel na prste ene roke/,da ne govorim kaj se dogaja v času ko imamo lovske goste. Tudi njih se prevaža z avtomobili po celem lovišču. Razočaran sem nad takim početjem zato jih opozarjam posledično me potem nimajo preveč radi, vendar bom vseeno vztrajal v prizadevanju, da take člane opozorijo naši voljeni organi. Vendar bo težka. Kršilci so predvsem člani UO. Zaenkrat jim bom posredoval članek univ.dipl.pravnika Bojan Avberška objavljenega v Lovcu štev. 10 iz leta 2010.
Kaj lahko še storim. Prosil bi vas za vaša mnenja, saj mi bodo pomagala pri preprečevanju neobzirnega plenjenja posameznikov.
Enoletnika B pa sem kljub temu že uplenil, seveda z preže in šele ko sem se povsem prepričal, da bom lahko oddal lovsko pravičen strel.

mugo
3. May 2018, 19:50
Ne gre samo za kršitev lovske etike, če govorimo o lovu iz avtomobila. Gre tudi za kršitev zakona o divjadi in lovstvu in tudi kazenskega zakonika. Za obravnavanje teh stvari so v LD pristojni čuvaji, in seveda tudi pristojni državni organi.