PDA

View Full Version : naboji rws ID CLASSIC



rtvcokan
9. January 2008, 10:08
prosim za nasvet uporabljam naboje NORMO VULKAN 7*64 11g ,sem zelo zadovoljen , divjad ponavadi pade na mestu,problem imam z predatorjem lisico,streljam samo z kroglo vendar je pri lisjaku prevelika izstopna rana!!! tako da se mi že včasih kar zasmili ,zdaj bi pa prišel na naboje RWS ID CLASSIC ,VENDAR SE NEMOREM ODLOČITI GLEDE TEŽE 10,5g ali 11,5g imel bi naboj da bi lahko pobral lisico ,srnjad,mufone in prašiče to pomeni do 80kg,stem da bi od lisjaka kaj ostalo prosim za nasvet pa dober pogled.

janez valentic
9. January 2008, 10:44
S TIG-om ali TUG-om še nisem uplenil lisice, ampak glede na moje izkušnje in tisto kar sem prebral na forumih je že TIG (10,5 ID Classic) skorajda predtrd za srnjad, kar pomeni da po strelu naredi še 40-100m. Tako da če se odločaš med 10,5 in 11,5 raje vzemi za oddtenek manj "trdo" kroglo (10,5).
Kar nekaj lisic sem uplenil z različnimi kroglami, bistveno je mesto zadetka, če zadeneš pleče, bo na drug strani zelo velika luknja, če zadeneš za pleče je možen majhen izstrel premera 2-3cm, če si malce bolj zadaj (v mehko) je spet večji izstrel. Edina krogla, ki se obnese je polnooplaščena, pa še tu se zna pri prečnih strelih zgoditi da koža vzdolžno poči.

rtvcokan
9. January 2008, 12:13
saj to se mi je dogajal ,če si res točno zadel je še bilo zadovoljivo drugače pa pogrep

majamagajne@hotmail.com
9. January 2008, 19:01
prinas uporabljamo za lisice šrot:icon_lol:

andrej win
9. January 2008, 19:59
pri nas tud z kroglo lisice pokamo,ker se nas bojijo,in nam ne pridejo pod sto metrov:icon_mad:
z šrotom pa kure fujtramo:icon_lol::icon_lol::icon_biggrin:

...sam res..

lp

Deerhunter
15. August 2008, 13:25
Imam rezervirane naboje RWS ID-CLASSIC 30-06 9,7g vendar jih še nisem šel iskat. Naboj rabim predvsem za srnjad, pa tudi prašiče in jelenjad. A je to dobra izbira ali pa bi bilo kaj drugega boljše? Prosim, če mi lahko kdo, ki ima izkušnje s to zadevo, malo opiše kako se kaj obnese ta naboj.

dolgin
15. August 2008, 13:53
ID Classic ni neka nova zadeva,to je bivši TIG. Kar uporabna krogla,ne razbija preveč,zelo dober "šok efekt" na divjadi,ki ponavadi počaka kar tam!

Jagermaister
15. August 2008, 20:32
prosim za nasvet uporabljam naboje NORMO VULKAN 7*64 11g ,sem zelo zadovoljen , divjad ponavadi pade na mestu,problem imam z predatorjem lisico,streljam samo z kroglo vendar je pri lisjaku prevelika izstopna rana!!! tako da se mi že včasih kar zasmili ,zdaj bi pa prišel na naboje RWS ID CLASSIC ,VENDAR SE NEMOREM ODLOČITI GLEDE TEŽE 10,5g ali 11,5g imel bi naboj da bi lahko pobral lisico ,srnjad,mufone in prašiče to pomeni do 80kg,stem da bi od lisjaka kaj ostalo prosim za nasvet pa dober pogled.
Ja kaj bi pa rad imel od lisjaka? Jetrca?:icon_twisted: Pokoplješ pa ga lahko tudi, če ima malo večjo luknjo.:icon_wink:

mugo
15. August 2008, 20:41
Ne boš verjel,ampak nekateri lisice še strelja(mo)jo zaradi kože, oziroma ji vsaj kožo slečemo in je ne vržemo direktno v prvi graben. :icon_lol:

Jagermaister
16. August 2008, 13:55
A zaradi kože? A ja? :icon_confused:
No potem pa šibre ali pa polni plašč.:icon_exclaim:

rws
16. August 2008, 16:09
al pa kaka match municija bi tut bla.

torro
16. August 2008, 18:29
Problem ID ( TIG ) municije se pokaže v primeru, da se svinec loči od plašča.
Takrat ni izstopa krogle in krvne sledi. Iz izkušenj povem, da se to ne dogaja poredko. To v glavnem velja za težjo divjad.
Sicer pa to ni razbijaška kugla.

Deerhunter
16. August 2008, 18:31
Se pravi za lažjo divjad (srnjad) pa je OK?

torro
16. August 2008, 18:46
Za to je narejena.:icon_wink: Za težjo divjad so pogruntal TUG.:icon_smile:
Ima pa RWS boljše kugle. Druge firme pa tudi cenejše v istem rangu.
LP

detel
17. August 2008, 14:31
Problem ID ( TIG ) municije se pokaže v primeru, da se svinec loči od plašča.
Takrat ni izstopa krogle in krvne sledi. Iz izkušenj povem, da se to ne dogaja poredko. To v glavnem velja za težjo divjad.
Sicer pa to ni razbijaška kugla.

Nekje sem prebral, da naj bi bila primerna za srnjad !?

Deerhunter
17. August 2008, 16:02
A je ali ni dober za srnjad? Glede na to da naj bi bila to 30 let stara krogla, je nekam malo odgovorov v tej temi. Saj to ni neka nova stvar, zagotovo ima marsikateri jager izkušnje s tem.
Ne bi rad dal 150 € za serijo nabojev, kateri se mi bodo potem valjali po omari, ker ne bom zadovoljen z učinkom. Trgovec jih hvali, kot najnovejše čudo tehnike, ampak trgovci velikokrat hočejo prodat tisto, kar ne gre dobro v prodajo.



Nekje sem prebral, da naj bi bila primerna za srnjad !?

janez valentic
17. August 2008, 16:39
TIG -Torpedo Ideal Geschoss je krogla stara preko 80 let!
Za moj okus je za srnjad občutno pretrda- če govorimo o počasnejših kalibrih (7x57(R), 7x65R).

Deerhunter
17. August 2008, 16:50
Kaj pa 30-06 ?

jazbec
17. August 2008, 17:04
Sam sem jo uporabljal v kalibru 7x64, in to 10.5 gramske. Ob solidnem zadetku (srnjad) je padlo v ognju. Izstrelna rana je bila kar velika, še posebej še je sem zadel katero od plečet.

Za moje pojme, pa je naboj občutno predrag. Za manj denarja se dobi najmanj enakovredno, če ne boljšo naboj.

lunj
17. August 2008, 17:56
Sam sem jo uporabljal v kalibru 7x64, in to 10.5 gramske. Ob solidnem zadetku (srnjad) je padlo v ognju. Izstrelna rana je bila kar velika, še posebej še je sem zadel katero od plečet.

Za moje pojme, pa je naboj občutno predrag. Za manj denarja se dobi najmanj enakovredno, če ne boljšo naboj.

Recimo ?? Me zanima, ker je RWS ratal svinjsko drag.:icon_smile:

Ganges
17. August 2008, 22:03
Pol pa vzami Gecota, ki je pol cenejši in uporablja RWS H-mantel kroglo. Sam je sicer nisem uporabljal jo pa uporablja ogromno jagrov in so zadovoljni.

lp

detel
17. August 2008, 22:56
No pri strelih v pleče nastanejo večje poškodbe z vsako kroglo. S TIG - om sem uplenil tudi tri prašiče. Izstopa ni bilo, naredi pa dober "notranji" učinek in komad ne gre daleč .

jazbec
18. August 2008, 07:53
Ganges si me prehitel, sedaj uparabljam gecota, 10.7 gramske krogle, v 7x64.
Če lepo zadaneš (srnjad) ni preveč razbito, če prime kakšno večjo kost je pa kar velika izhodna rana. Pade vse, če le zadaneš koliko toliko spodobno.
Sem pa zvečer uplenil lisičko, Jo tudi nalepit ne morem, ker jo med prvima in zadnjima nogama praktično ni. Streljano na 50 metrov z gecotom.

kuglaabc
18. August 2008, 08:04
Ganges, ali lahko mal obrazložiš tole z Gekom in RWS H plaščem, ne razumem najbolje???

jazbec
18. August 2008, 08:59
Zdi se mi, da Geco uporablja RWS-ove T-mantel.
Je pa Geco del Švicarske korporacije, tako kot RWS, Norma, Hirtenberg.
Geco pa naj bi bil cenejša varjanta RWS-a, še škatle so pratično identične, je pa manj izbora krogel, povečini samo T-mantel (H-mantel?)

http://www.rws-munition.de/images/geschosstabelle_de.pdf

zlatorog
18. August 2008, 16:49
Geco uporablja RWS-ove T-Mantel krogle, všeč mi je pa to, da se da dobiti pakiranje po 50 kosov za večino kalibrov, kar še dodatno poceni cenovno dokaj ugodne naboje. LP

Ganges
18. August 2008, 17:03
Pardon ja, sem se zatipkal. Uporablja RWS T-mantel kroglo.

lp

jagerboss
18. August 2008, 19:17
Glede na ceno municije ali ni morda boljše začet razmišljat o nakupu naprave za polnjenje municuje???
Kaj menite?

rws
18. August 2008, 19:24
js že tretje leto strelam doma polnjene naboje, vendar sam nimam napravce, jo ima kolega.Glede na to, da postrelim na leto po 300patronov bi me drago hodilo, če bi municijo kupoval:icon_smile:

denis jež
18. August 2008, 22:05
ma če sam polnš je ceneje sam morš kupt use prešo,in vse kar pripada,matrice,in prideš na kar nekaj evrčkov,in moraš res veliko streljat da se ti izplača,pa še veliko časa ti uzame,da bi ti pa en prijatelj polnil zastonj pa mora bit res dober prjatu da ti računa samo sestavine in nič dela ker ni glih u petih minutah napolnjeno,tako da je mal za preračunat ali se ti res splača če postreliš recimo 200 nabojev letno.
lp

lunj
18. August 2008, 22:09
Pol pa vzami Gecota, ki je pol cenejši in uporablja RWS H-mantel kroglo. Sam je sicer nisem uporabljal jo pa uporablja ogromno jagrov in so zadovoljni.

lp

Geco ima T-mantel, ki ni primerljiv z ID. Govora je bilo o enakovredni ali boljši municiji.:icon_confused::icon_confused:

jazbec
18. August 2008, 22:24
Uporabljal sem TIG, pa je vse padlo če si zadel, uporabljam Gecota pa vse pade če zadaneš....važen je tisti za kopitom...

lunj
18. August 2008, 22:44
Uporabljal sem TIG, pa je vse padlo če si zadel, uporabljam Gecota pa vse pade če zadaneš....važen je tisti za kopitom...

Pade tudi s fračo, če je tisti za fračo dober.:icon_evil::icon_evil:

mugo
20. August 2008, 09:18
Meni se TIG (ID) dopade za mojo bokarco 7X57R, ker je težka krogla (11,5g), kar pomeni tudi, da ni prehitra in ne povzroča prevelikih potplutb. Za hitrejše kalibre pa ne morem reči, kako se obnese. Vsekakor ne morem reči, da je za srnjad pretrda, ker pr pretrdi naj bi divjad še malo tekla tudi ob idealnih zadetkih. Pa mi po izkušnjah lepo pada, ponavadi na mestu. poškodbe mesa pa niso prevelike.

detel
20. August 2008, 17:25
Meni se tudi zdi čudno, ko pravijo, da je za srnjad pretrda. Kaj je tu narobe ?

Jagermaister
20. August 2008, 18:33
Za srnjad je dobra vsaka krogla, da je le natančna. Je tako občutljiva za strel, da je marsikak kaliber občutno premočan. V rokah dobrega strelca bi celo .22WMR povsem zadostoval. Za to se mi zdi razpravljat o ustreznosti krogel, ki naj bi podrle jelena ali prašiča, za srnjad, ki je desetkrat lažja, nesmiselno.

detel
20. August 2008, 18:47
Točno tako :icon_exclaim:.

janez valentic
20. August 2008, 22:02
Za srnjad je dobra vsaka krogla, da je le natančna. Je tako občutljiva za strel, da je marsikak kaliber občutno premočan. V rokah dobrega strelca bi celo .22WMR povsem zadostoval. Za to se mi zdi razpravljat o ustreznosti krogel, ki naj bi podrle jelena ali prašiča, za srnjad, ki je desetkrat lažja, nesmiselno.

Obstaja bistvena razlika med minimalno prestrelitvenoo razdaljo pri srnjadi npr. pri mladiču streljanem bočno nad grodnico - manj kot 10 cm in pri npr. jelenjadi npr. jelen zadet visoko skozi plečeta - npr 70 cm.
Problem je ta, da se na tako kratki razdalji (npr.10 cm) krogla lahko zelo malo razširi in ne deluje bistveno bolje kot polnooplaščena. Polnooplaščene krogle pa oddajo le del svoje energije v telesu, ki ga prestrelijo in pri 10 cm prestreljenega medija je to lahko absolutno zelo malo energije.Tako da je lahko krogla čisto primerna za jelenjad ali prašiče, za srnjad pa je pretrda, kar povzroča predolge bege od nastrela in posledično iskanje s psom, kar povzroča stroške, ki so nadproporcinalni vrednosti divjačine.
Da je težava še večja uporablja večina proizvajalcev za isti premer krogle
enake krogle na glede na hitrosti različnih kalibrov. Ne glede na obljube o zelo širokem "oknu" hitrosti v katerem naj bi krogla optimalno delovala, preprosto ta obljuba ne more držati za vse kalibre, za vso divjad, na vseh razdaljah.
Moje mnenje je da je 7mm krogla Brenekke TIG oz. RWS ID Classic teže 10,5g za srnjad manj primerna krogla (pretrda) za zadetne hitrosti pod 750 m/s.

Jagermaister
20. August 2008, 22:17
Ob dobrem zadetku bo srnjad bežala izjemoma še 100 m, če bo sploh. Za tako razdaljo pa ne rabiš krvosledca.

Deerhunter
20. August 2008, 22:25
Pri nabojih, za katere sem jaz na začetku spraševal, se pravi ID classic 30-06 9,7 g, naj bi bila hitrost projektila še na 150 m 800 m/s, medtem ko je na manjših razdaljah krepko čez 800 m/s. To bi znalo zadevo, ki jo je Janez opisal, se pravi predolge bege divjadi, malo spremeniti?



Obstaja bistvena razlika med minimalno prestrelitvenoo razdaljo pri srnjadi npr. pri mladiču streljanem bočno nad grodnico - manj kot 10 cm in pri npr. jelenjadi npr. jelen zadet visoko skozi plečeta - npr 70 cm.
Problem je ta, da se na tako kratki razdalji (npr.10 cm) krogla lahko zelo malo razširi in ne deluje bistveno bolje kot polnooplaščena. Polnooplaščene krogle pa oddajo le del svoje energije v telesu, ki ga prestrelijo in pri 10 cm prestreljenega medija je to lahko absolutno zelo malo energije.Tako da je lahko krogla čisto primerna za jelenjad ali prašiče, za srnjad pa je pretrda, kar povzroča predolge bege od nastrela in posledično iskanje s psom, kar povzroča stroške, ki so nadproporcinalni vrednosti divjačine.
Da je težava še večja uporablja večina proizvajalcev za isti premer krogle
enake krogle na glede na hitrosti različnih kalibrov. Ne glede na obljube o zelo širokem "oknu" hitrosti v katerem naj bi krogla optimalno delovala, preprosto ta obljuba ne more držati za vse kalibre, za vso divjad, na vseh razdaljah.
Moje mnenje je da je 7mm krogla Brenekke TIG oz. RWS ID Classic teže 10,5g za srnjad manj primerna krogla (pretrda) za zadetne hitrosti pod 750 m/s.

main757
20. August 2008, 23:09
K nam hodi turist iz Nemčije, uporablja to kroglo v kalibru 7x64, srnjad mu pada na mestu.

janez valentic
20. August 2008, 23:37
Ob dobrem zadetku bo srnjad bežala izjemoma še 100 m, če bo sploh. Za tako razdaljo pa ne rabiš krvosledca.
Zame je 100 m absolutno predaleč, absolutno predaleč za iskanje srnjadi v gostem kritju (takoj v kritju ti srnjad lahko naredi nekaj kljuk). Srno sem lepo zadel za pleče in je naredila še 150 m- na srečo po popolnoma odprtem terenu (10,5 gTIG 7 mm zadetna hitrost ca 760m/s).
Deerhunter imaš prav 50-100 m/s naredi bistveno razliko kar velja tudi za 7x64. Če presteliš oba plečeta - kako pa naj divjad še kam gre?
Kot RWS-sovo alternativo TIG-u v kalibrih 7x57(R) in 7x65R predlagam 10,5 KS.

detel
20. August 2008, 23:40
Srnjad je tako majhna in šibka, da res nima smisla razpravljat o teh kroglah. Meni je srnjad še bežala (ne vedno) s KS ne pa s TIG-om.

dolgin
21. August 2008, 09:14
Pri nabojih, za katere sem jaz na začetku spraševal, se pravi ID classic 30-06 9,7 g, naj bi bila hitrost projektila še na 150 m 800 m/s, medtem ko je na manjših razdaljah krepko čez 800 m/s. To bi znalo zadevo, ki jo je Janez opisal, se pravi predolge bege divjadi, malo spremeniti?


Popolnoma se strinjam z Janezom!
Deerhunter,ni vedno to to,kar piše na škatli! Če imaš šanso preveriti hitrost izstrelka pri kom,potem to naredi,pa boš videl da tisto o nevem kakih hitrostih ne drži! Zavedati se moramo,da trgovci naredijo prav vse,da bi prodali......

lp

Jagermaister
21. August 2008, 16:03
Srnjad je tako majhna in šibka, da res nima smisla razpravljat o teh kroglah.
Tako mislim tudi jaz. Vse ostalo je nakladanje.

rws
22. August 2008, 13:39
točno tako.Srnjad pade še s češko kroglo(šala):icon_wink:

mprimoz
22. August 2008, 15:04
Pa kako hitro :icon_lol::icon_biggrin::icon_lol:

denis jež
23. August 2008, 07:52
Pa kako hitro :icon_lol::icon_biggrin::icon_lol:

ja tudi s češko,če misliš s to češko kakšen spce,sam z barnes bolj slabo,če je za vas dovolj če pade po 100m,zame ni,ker je zguba časa,iskat divjad s psom,meso se kvari,če ni takoj iztrebljeno... Pred dnevi je lovec streljal gamsa z barnesom,soliden zadetek,pa je šel gams še 500m,s kakšno drugo kroglo recimo KS bi gams v 50m obležal,tako da tudi za srnjad ni vsaka krogla dobra,ker potem bi lahko z vojaškimi streljali,pa ne streljamo.
lp

detel
23. August 2008, 09:52
Za lovske namene ne smemo niti pomisliti na vojaško kroglo. Barnesa ne poznam, mogoče je bolj primeren za težjo divjad ?! ?e se bo pokazal slab, bo sigurno izpadel iz prometa.

miš93
12. December 2008, 16:01
TIG/ID classic - .30/06 - na 30m - pujs 80kg lanščak malo postrani od zadaj - krogla ostala pod kožo na plečetu:

http://www.moj-album.com/slike/1118175/zn4W8sGy1TT0h3zl.jpg

http://www.moj-album.com/slike/1118175/9CjiZj5CT5pLWK98.jpg

denis jež
12. December 2008, 20:56
Živjo
ampak se mi pa zdi da je pujs ostal blizu nastrela glede na deformacijo krogle:icon_biggrin:

mugo
6. January 2009, 17:48
Tole kroglo sem potegnil iz lanščakinje, ki je imela 63kg. TIG 11,5g, kal 7/57R
Deformacija ko iz knjige :icon_biggrin:

Tine
6. January 2009, 18:07
prosim za nasvet uporabljam naboje NORMO VULKAN 7*64 11g ,sem zelo zadovoljen , divjad ponavadi pade na mestu,problem imam z predatorjem lisico,streljam samo z kroglo vendar je pri lisjaku prevelika izstopna rana!!! tako da se mi že včasih kar zasmili ,zdaj bi pa prišel na naboje RWS ID CLASSIC ,VENDAR SE NEMOREM ODLOČITI GLEDE TEŽE 10,5g ali 11,5g imel bi naboj da bi lahko pobral lisico ,srnjad,mufone in prašiče to pomeni do 80kg,stem da bi od lisjaka kaj ostalo prosim za nasvet pa dober pogled.

majstr bo treba kombinirko nabavit, glede na to kakšno zmešnjavo ste napravili zaradi lisičke.
:icon_wink:

poskusi si še kuno ustrelit s 7x64 (morda bo ostalo kaj več kot od lisice) :icon_confused:

detel
6. January 2009, 19:50
Mugo, a je prišla TIG-ovka pod kožo druge strani telesa ?

Tine
6. January 2009, 20:03
Mugo, a je prišla TIG-ovka pod kožo druge strani telesa ?

ne. samo ko je šla skoz kožo in se tam ustavila se je deformirala.
tolk j mehka:icon_confused:

detel
6. January 2009, 20:08
Tine, tukaj ni kotiček za vice in prosim, da se zresniš. Pa malo glej na velike, male črke, vejice.....To ti bo prišlo prav tudi na lovskem izpitu.

Tine
6. January 2009, 20:21
Tine, tukaj ni kotiček za vice in prosim, da se zresniš. Pa malo glej na velike, male črke, vejice.....To ti bo prišlo prav tudi na lovskem izpitu.

Hvala za nasvet Detel.
Upam, da vas nisem užalil.
Lep pozdrav z Vipavskega!

detel
6. January 2009, 20:59
Užalil ne, zakaj. Šale pa drugje, saj ni problema:icon_wink:.

mugo
6. January 2009, 22:50
Mugo, a je prišla TIG-ovka pod kožo druge strani telesa ?

Ne, ker je bil strel v šipco. Sicer mi pri večji divjadi pomavadi ostane na drugi strani za kožo (pri večjih prašičih ali jelenjadi).

torro
6. January 2009, 23:02
A ti na mestu pade ? Bi utegnila biti krvna sled problem, če ni prestrela.
Sem jo včasih uporabljal pa sem zamenjal.
LP

mugo
7. January 2009, 08:25
Da ne pride do prestrela, mora biti strel "v polno". Takrat pa ponavadi ni treba iskat. Vsaj pri mojih izkušnjah sem vso divjad, ki je ni prebilo kar sam pobral, brez psa. Večinoma je padlo takoj ali v 100m.
Res pa je, da imam srečo, da še nisem scopral kakšnega zahtevnega iskanja. Ali je padlo, ali pa sem čisto falil, le en pujs so je na žalost dobil samo skozi nogo.
Tu sem imel zaenkrat kar srečo, res pa je tudi, da velikih prašičev in jelenjadi ne postrelim ravno veliko, za ostalo pa ni problema, prestrel je zagotovljen.

detel
7. January 2009, 19:02
Ne, ker je bil strel v šipco. Sicer mi pri večji divjadi pomavadi ostane na drugi strani za kožo (pri večjih prašičih ali jelenjadi).

Aha, hvala, to me je zanimalo.

torro
7. January 2009, 20:47
TIG utegne biti zelo neugoden v primeru, da se svinec loči od plašča.
Sam to nisem verjel, dokler nisem videl. TIG 7X64, 10,5 g.
Strel takoj za pleče, izstrelne rane ni bilo.
Srce in pljuča prestreljena, jetra in vamp "pošpricana" od svinca.
Plašč se je pa našel v vratu pod čeljustjo.
Tele je pa padlo po 20 metrih.
Moje izkušnje s TIG so bile pa dobre. Prestrel, pa še trgalo ni veliko. Tako na srnjadi kot jelenjadi.
LP

janez valentic
7. January 2009, 23:00
Oprostite moji nevednosti, ampak kaj je to strel v "šipco" in kaj v "polno"?

mugo
8. January 2009, 08:25
V špico - ko je divjad obrnjena proti tebi s celim telesom, od spredaj.

V polno sem pa mislil zadetek s strani v telo.

mazzinga
6. December 2010, 23:32
Ozimec uplenjen z RWS TIG 11.5g cal. 7x64.
- strelna razdalja: 25m
- teža ozimca: 31kg lovske teže
- mesto zadetka: za desno pleče pod kotom malenkot večjim od 45°
- pot krogle: diagonalno naprej (v ravni liniji brez zavijanja krogle)
- izstrel: pred prednjim levim plečetom - premer izstopne rane 2cm
- pot od nastrela: 10m
- krvna sled: zelo močna, široka med 15 in 20cm (sneg)
- opis poškodb: poškodbe srca (zgornja prekata), poškodbe arterij, poškodbe pljuč
- temperatura zraka: -2°C
- druge okoliščine lova: prašič je bil uplenjen med pogonom na divje prašiče, krogla na nastrelu ni bila najdena, ob izkoževanju ni bilo nobenih podplutb na mesu, krogla na svoji poti ni zadela ob nobeno kost

p.s.: divji prašič je bil fotografiran v položaju kot je bil najden na kraju (kar se tiče ležanja na levem boku...itd)

Deerhunter
19. January 2013, 15:29
Minilo je skoraj 5 let odkar smo začeli to temo in prvič po 5 letih uporabe nabojev RWS ID Classic (TIG) 9,7 g v kalibru 30-06 mi je uspelo iz ozimca potegniti kroglo, ki je ostala na drugi strani za kožo. To je bilo prvič, da krogla ni naredila prestrela. Z omenjenim nabojem sem zelo zadovoljen pri lovu na srnjad, samo dva kosa sta odskočila z nastrela do najbližjega grma, cca 50 m, ostalo pa je vse padlo v ognju. Podplutb nisem nikoli zasledil. Pri divjih prašičih nimam tako dobrih izkušenj, vendar je res da sem prašičev s to kroglo streljal precej manj kot srnjad. Občutek imam, da je ta krogla za prašiče prelahka. Imel sem primer, ko mi je ozimec prestreljen za plečko bežal kot da ni zadet še kakih 150 m. Kar samo po sebi ni tako kritično, problem nastane ker veliko jagamo ob meji, beg obstreljene divjadi čez mejo pa ni ravno zaželjen. Poleg tega se pojavlja vprašanje, če ozimec gre od nastrela, kot da se ni zgodilo nič, kaj bi bilo šele pri 150 kg jelenu. Mogoče se TIG v kakšnem drugem kalibru pri težji divjadi s kroglo, vendar težjo, npr. 11,7 g drugače obnaša.
Jaz pa bom moral, ker mi je začelo primanjkovati nabojev, dobro razmisliti ali ponovno kupiti TIG ali kaj drugega. Ker primarno lovim srnjad, ne bi rad šel na drugo kroglo, ker sem z njo kar se srnjadi tiče, zadovoljen, po drugi strani pa nekako nimam zaupanja v ta naboj oziroma kroglo kar se tiče težje divjadi.

Pa še slika, zaradi katere sem sploh oživil to temo:

muzikant
19. January 2013, 17:22
Kot je razvidno iz slike krogla ni kos hitrosti, zato čimprej zamenjaj za 11,7 še boljše pa da vzameš drugo kroglo. Na srnjadi sicer ne bo razlike, na te?ji divjadi pa bo očitna.

Deerhunter
19. January 2013, 17:27
Ker TIG v kalibru 30-06 ne izdelujejo v drugi gramaži, kot 9,7g, sem kot o alternativi razmišljal o krogli RWS Evolution 11,7g.

muzikant
19. January 2013, 19:35
Mislil sem da je tudi 11,7g.

Vzami UniClassic ali HMantel.

miš93
19. January 2013, 20:18
Vzami UniClassic ali HMantel.

H-mantel če boš še naprej streljal ZA pleče, z UNI pa streljaj V pleče...

miš93
19. January 2013, 21:14
P.S. Samo opazka ki sledi iz vsega napisanega (pravzaprav je ID (TIG) najslabši možen kandidat za kritiko kar se jih spomnim (razen morda UNI (TUG) Nosler Partition in podobni evergreeni)) - popolnoma napačnih krogel danes ni, je samo napačna uporaba napačnih kalibrov s kroglami napačnih konstrukcij na napačni divjadi v napačen del telesa, oz glede na uporabljeno kombinacijo neupravičeno pričakovanje...marsovci ne obstajajo (če smo trezni - grem stavit) - se pa (shit happens) dr€k dogaja (all the time):icon_wink:

miš93
19. January 2013, 21:45
Zgodba iz enega samega pujsa - prvič streljan pred 1 letom, potem ranjen in dostreljen 1 leto kasneje - 4 krogle (3 različne), 1 zgodba...

Ostanki 30-06 ID krogle ob dostrelitvi ranjenega prašiča lanščaka (vstrel za pleče, krogla najdena v nasprotnem plečetu pod kožo - gre za enega od usmrtilnih strelov). Obstreljen je bi s to isto kroglo visoko v prednjo nogo - po 15 urah še vedno precej živahen.

http://s5.mojalbum.com/1118175_1118192_18038417/jaga/18038417.jpg

http://s5.mojalbum.com/1118175_1118192_18038416/jaga/18038416.jpg

Prašič je ujel tudi 15g monolitno HV kroglo iz 9,3x62 (vstrel pri repu, krogla najdena za čeljustjo - zraven je še 7mm krogla neznanega izvora ki jo je prašič nosil okoli na plečetu - glede na to da je bil lanščak - 1 leto)...

http://s5.mojalbum.com/1118175_1118192_14385668/jaga/14385668.jpg