PDA

View Full Version : Varnostne omare



ZR7
23. October 2007, 09:43
http://lov.mojforum.si/lov-about1039.html


Zanima me, kje se v tem trenutku najbolj ugodno lahko nabavi varnostno omaro za orožje.

hvala


Poglej v KOŠ trebnje. http://www.kos.si/


Mene pa zanima, če je kje točno opisano kakšna mora izgledati varnostna omara, ali je to bolj prepuščeno domišliji in izbiri posameznika. Je dovolj kovinska omara z kjučavnico ali mora biti sef?


Tudi mene zanima, kakšni so normativi za te omare? Tiste, ki sem jih gledal v OBIju, se mi zdijo hudičevo švohotne.Pomoje sam naredim veliko zaneslivejšo, ampak nima pa žiga. Kaj pravi na to zakon?In še, kako je, če ti slučajno ukradejo orožje, ali zavarovalnica povrne denar, ali prej preverijo kje hranimo orožje?


Zakon pravi:

25. člen

Hramba orožja – posameznik

Posameznik mora orožje, ki ga ima v posesti, hraniti tako, da ne pride v roke neupravičeni osebi.
Orožje se mora hraniti zaklenjeno in sicer ločeno od streliva, razen če sta orožje in strelivo shranjena v ognjevarni omari, sefu ali v posebej zavarovanem prostoru.
Posameznik, ki zbira orožje po določbah tega zakona, ga mora hraniti v posebej za to določenem prostoru, ki je tehnično varovan in v zaklenjeni vitrini ali sefu.

Podzakonskih aktov o skranjevanju orožja ni, razen nekaj navodil za policijo, ki pa bolj opredeljujejo izraze. To pomeni, da je za orožje dobra vsaka omara ali skrinja (tudi lesena)z ključavnico, pod pogojem, da imaš strelivo zaklenjeno v drugem predalu ali omari. Če pa je omara odnjevarna, da imaš lahko vse skupaj v enem prostoru. Kaj pa je posebej zavarovan prostor pa mi ni čisto jasno. Mogoče je to prostor z mrežo na oknih in varnostnimi vrati. Sicer pa prvi odstavek tega člena govori, da si v primeru odtujitve orožja v vsakem primeru kriv, saj orožja nisi shranil tako, da ni prišlo v roke nepooblaščeni osebi.

PS: To z omarami in futrolami, pa se mi zdi samo biznis.



Zakon pravi:

25. člen

Hramba orožja – posameznik

Posameznik mora orožje, ki ga ima v posesti, hraniti tako, da ne pride v roke neupravičeni osebi.
Orožje se mora hraniti zaklenjeno in sicer ločeno od streliva, razen če sta orožje in strelivo shranjena v ognjevarni omari, sefu ali v posebej zavarovanem prostoru.
Posameznik, ki zbira orožje po določbah tega zakona, ga mora hraniti v posebej za to določenem prostoru, ki je tehnično varovan in v zaklenjeni vitrini ali sefu.

Podzakonskih aktov o skranjevanju orožja ni, razen nekaj navodil za policijo, ki pa bolj opredeljujejo izraze. To pomeni, da je za orožje dobra vsaka omara ali skrinja (tudi lesena)z ključavnico, pod pogojem, da imaš strelivo zaklenjeno v drugem predalu ali omari. Če pa je omara odnjevarna, da imaš lahko vse skupaj v enem prostoru. Kaj pa je posebej zavarovan prostor pa mi ni čisto jasno. Mogoče je to prostor z mrežo na oknih in varnostnimi vrati. Sicer pa prvi odstavek tega člena govori, da si v primeru odtujitve orožja v vsakem primeru kriv, saj orožja nisi shranil tako, da ni prišlo v roke nepooblaščeni osebi.

PS: To z omarami in futrolami, pa se mi zdi samo biznis.

tako je, dobra je vsaka omara, sploh pa ni potrebno da je omara, orozje je lahko v sobi(ci), samo da je zaklenjena (tako je po zakonu, seveda ne bos imel na mizi v kleti zmetane rore in malo "zariglana vrata"). Strelivo pa ni potrebno da je v drugi omari zaklenjeno, saj se tu ne gle zaradi kraje ampak zaradi nevarnosti če je požar. če si pogledaš 4. člen in 26. točko zakona vidiš da piše:

26. Strelivo je ločeno od orožja, ko je izpraznjen bobnič ali ležišče naboja v cevi in prazen nabojnik, v primeru polnega nabojnika le ta izvlečen, strelivo oziroma nabojnik s strelivom pa se fizično ne dotika orožja.

germak
8. June 2008, 18:33
Rad bi imel lovsko omaro iz lesa, kovinske mi nekako ne dišijo, lesene pa so nekako bolj "domače" ne vem če je to vredu? omara je pa takšna da ima prostora za 5 pušk, ter posebej prostor za naboje ki se posebej zaklene.

JANEZ L
8. June 2008, 19:10
Lp!

Tudi meni osebno niso všeč kovinske, so pa bolj varne. Sam sem dal omaro narediti po naročilu. Je masivna z ločeno omarico za naboje. Velika je toliko, da vanjo lepo paše kovinski terezor za dvanajst pušk. Volk sit, koza cela.:icon_wink:

Lovski zdravo
Janez L

germak
8. June 2008, 19:37
u madona, kake mere so pa to, da gre 12 pušk noter? in maš 12 pušk?

janez valentic
9. June 2008, 09:33
Če že kupuješ sef, se splača vedno kupiti en razred večjega kot so tvoje trenutne potrebe. Dobro je upoštevati dejstvo, da se zna v sefu znajti še kaj drugega, kot samo lovske stvari (dokumenti, zlatnina, fotoaparat).

jereb
6. October 2008, 19:52
Super, rabim eno informacijo od omar. Sam sem do sedaj imel vse tako v leseni omari in strelivo posebej. Zdaj pa me mika omara, ki ima notranji sef za strelivo. Vse skupaj je lepo zapakirano in nimajo otroci in ostali "šnofači" dostopa do orožja na prelahek način (sicer če ti tatovi mislijo ukrast orožje, ga bodo, saj celo bankomate kradejo:icon_confused: ).
No pa me zanima, ker vem da je tu polno srokovnjakov; ali je pogoj 3mm pločevina oz. kaj je bolje, 3mm pločevina in zunanji panti vrat, ali 2mm pločevina in notranji panti vrat? Predvsem me zanima to zaradi tega, ker vsak trgovec svoje hvali, cene za eno in isto omaro pa so celo za 40% različne. (npr od rottner tresors mod, jaeger 3 je v večjem trgovinskem centru 250 eur, nekatere trgovine ga pa pod 320 ne dajo?)