PDA

View Full Version : Čiščenje Orožja



Strani : [1] 2

capek
3. January 2008, 12:02
Zanima me kaj uporabljate v večini za čiščenje orožja.Jaz sem do zdaj našprical puške kar z WD40, pa me je en naš ozmirjal zadnjič, da WD menda razžira cev ali nekaj takega.Zdaj sem si nabavil Ballistol sprej.A je vredu?

Krpan
3. January 2008, 12:37
WD 40 je dober za večino pušk in za redno čiščenje. Nikakor ga ne smemo uporabiti orožju, ki imajo dele iz aluminijastih, bakrenih in cinkovih zlitin, ker jih razžira. Primeren pa ni tudi za konzerviranje orožja (če orožja daljši čas ne uporabljamo) .

tica
3. January 2008, 12:47
Ballistol je zakon, lahko uporabljaš sprej ali olje. WD 40 ni primeren za gumijaste dele, zato zračnih pušk z njim ne smemo čistiti.

Kolovski
3. January 2008, 23:10
Kaj pa olje ZVON ali nekaj podobnega (v oranžnih litrskih embalaži)? Precej stara zadevšna, še iz jugoslavije (pomoje), uporablja jo moj bratranc... Mnenja?

orlova6
4. January 2008, 00:31
Capek, tako kot ti je povedal tica je ballistol zakon, tudi hops(kanadski) olje ali sprej je špica. Sam uporabljam ballistol, za čiščenje cevi ali pa hops, če ga dobim. Za zunanjo mazanje cevi itd... pa uporabljam ameriško vojaško olje, če maš kakega kolegana naj ti ga v fabriki zrihta, če ne ti ga pa jaz dam kako malo piksno, več kot dovolj za par let. Pokliči, pa prideš do mene, pa zrihtava.

capek
4. January 2008, 06:10
Orlova velja, ti pokliči ko boš mel čas.

bobo
11. January 2008, 13:52
Kolovski, ZVON je v resnici ZUON ali Zaštitno Ulje Opšte Namene. Klasično zaščitno olje jugoslovanske vojske. Običajno olje na mineralni osnovi, ki se danes smatra za zastarelo. Ščiti proti rji, slaba lastnost je, ker nase vleče prah, ki pa je hidroskopičen in nase vleče vlago. Tako da zaščita ni prav dobra in ne prav trajna. Ob veliki izbiri sodobnih, lahkih, sintetičnih olj se ga ne uporablja več razen v sili.

Uribobo
11. January 2008, 14:06
Jaz ma Balistol za vse.Za revolver, pištolo in puško.

jvpv
11. January 2008, 15:06
Sam uporabljam NICRO 608 (Švica)
Na etiketi pa je prevedeno:
Sredstvo za nego in vzdrževanje orožja, tako da je to ne glede na vremenske razmere, vedno pripravljeno za uporabo. Čisti ter maže, ne da bi mastilo tekalne poti, polnilni mehanizem in vse gibljive dele. Odstranjuje ostanke svinčenega prahu, oglja ter zaustavlja rjo.
Meni je všeč. Če kdo rabi naj pošlje ZS

diver
11. January 2008, 21:59
Uporabljam Ballistol sprej za cev in zunanjost in sem z njim zelo zadovoljen - sem pa sedaj nabavil sprej Brunox, ki naj bi bil vrhunska zadeva, bom sprobal.

dolgin
12. January 2008, 12:27
Ballistol je v redu adeva,enkrat letno (po koncu sezone) je cev priporočljivo očistiti z močnejšimi čistili na bazi amonijaka (Robla Solo),ne moreš vejet kaj vse potegneš iz "čiste" cevi! Za zunanjost (odličen je tudi za cev) pa uporabljam Crown olje (zastopnik je v Žireh nekje),kanadska zadeva,super stvar,odlično odstranjuje tudi nekoliko "starejšo" rjo,tako da jaz to na vsak način priporočam!
ZUON je pa tudi fajn stvar,samo jo je težko še kje dobit.

zlatorog
12. January 2008, 13:54
Tudi jaz uporabljam Crown olje v spreju, odlična zadeva! LP

orlova6
12. January 2008, 16:45
Crown olje je podobna zadeva kot hops oba kanadskega porekla. Odlična zadeva res. Sam sedaj uporabljam ballistol, pa tudi zadovoljen, sem pa imel dolga leta hops.

andrej win
12. January 2008, 17:54
ali je crown dober tudi za cev,ali je samo za zunanjo ciscenje orozja?
A ima mogoce to katera od lovskih trgovin na zalogah? sam uuporabljam balistol,sicer zadovoljen...ampak imam problem,oce ze ene dve leti ni nic jagal s svojim drilingom,sicer sem ga jaz ocistil kadar sem se spomnil,sam to je blo premal,se je ta cas mal rje nalezel,ki pa z balistolom ne gre dobr stran...:icon_mad:

lp

mišica
12. January 2008, 22:18
Uporabi Roblo.

sine
17. January 2008, 12:30
Živjo!
Imam nekaj vprašanj glede čiščenja cevi.
Kdaj se uporablja ščetka iz medenine in kdaj se ne sme?
Kakšen je vrstni red uporabe ščetk, oz.,kakšen je njihov namen, glede na material iz katerega so narejene?
Ali je drugačen postopek, če streljamo s svinčenimi kroglami ali oplaščenimi kroglami?
Ali svinec ostane v cevi in kako ga odstranimo?
Lep pozdrav!

ricmnc
17. January 2008, 13:53
ko pridete pozimi domov z lova in je seveda puska mrzla in se zaradi tega v toplem prostoru orosi...kaj naredite? je mozno da tudi zaradi te vode- vlage puska zaruzne?
jo samo pustite v omari ali kaj namazete ali obrisete?
lovski zdravo

zober
17. January 2008, 15:20
Zmeraj jo očisti z krpo suho,saj jaz tako naredim pa pred lovom jo ponavadi z Krovnom pošpricam in nato mal počakam potem pa obrišem!Zastopnik za krown se nahaja godešiču,če koga zanima za telefon naj mi pove,pa mus poročim,drugače pa tudi on zaščiti podvozja vozil!

diver
17. January 2008, 22:16
Imam Suhlov driling 12/12/7,65, na katerem so bile cevi "redko" čiščene s strani prejšnjega lastnika. Nekajkrat sem jih očistil z Balistolom, ampak vsega še zmeraj ne morem odstranit, še posebaj na cevi od 7,65.

Kaj priporočate da bodo cevi zopet "svetleče"?
Kako deluje Robla?

teohafy
17. January 2008, 22:41
Najboljše zdravilo je, da spustiš kakšno škatlo nabojev skozi, potem pa z medeninasto ali aluminjasto ščetko zdrgneš rjo do konca. Če je preveč načeta ti ne o uspelo.

andrej win
17. January 2008, 22:56
no jst ko sem imel tudi v kratkem probleme z enakim drilingom...sem tudi probal z balistolom,pa se ni obneslo!
priporocam ti,da najprej posprejaj z WD-40,pusti kako urco ali dve,poskrbi,da se sprej razleze po celotni povrsini cevi nato pa suho "cunjo" parkret skoz potegni! ta postopek ponovi dvakrat,pol pa upostevaj kar ti je teo predlagal-skatla nabojev...js sm kr uspesno spravil rjo iz cevi!
pol naprej pa samo balistol,da bo cev namazana!

lp

vest
17. January 2008, 23:32
Mogoče se bo marsikomu zdelo napačno, je pa to moja praksa že vrsto let. Puško oz. notranjost cevi očistim največ dvakrat letno, kljub intenzivni jagi. V kolikor je zunanjost mokra ali vlažna jo pustim, da se osuši, potem pa z skoraj nemastno (balistol olje) krpo na hitro par krat potegnem po kritičnih mestih in to je vse. Do sedaj nisem imel kakšnih problemov, je pa res da se ne sveti kot na prospektu, pa nič zato, saj je vendar delavna puška in ne puška za razstavo. Zdi se mi ,da nekateri s čiščenjem preveč komplicirajo, saj nepravilno očiščena (ostanki olja) cev ali nabojnik prej slabo vplivata na lego zadetka kot neočiščena. To so sicer moje ugotovitve in mnenja in jih ne vzemite kot nasvet.

kudu
18. January 2008, 09:50
Vest, popolnoma se strinjam z tvojimi ugotovitvami.Po čiščenju cevi, je prvi strel vedno zamaknjen od lege ostalih zadekov.Najbrž se to dogaja zato, ker cev nikoli ne moreš popolnoma razmastit po čiščenju.To stori šele prvi iztreljeni naboj.Vsaj pri meni se to dogaja.

andrej win
18. January 2008, 10:01
Kudu in vest (s tem nocem nic slabega povedat za vajin odgovor)..oba vaju popolnoma razumem,samo diver ima drugacne probleme kot jih vi2 sedaj opisujeta..pa ce ze govorita o tem,je tudi puska od puske razlicna,nekatere cevi hitro postanejo "rjave" (ce se osredotocimo v notranjost cevi),spet druge ni potrebno skoraj nikoli cistiti..odvisno je seveda tud od tega,katero municijo uporabljas,koliko jagas,kdaj,kje..

diver ti kar probaj,tako ko sem ti napisal,pa bos videl da bo..ce pa se z wd 40 ne bo slo,potem si pa nabavi roblo,kot je misica predlagal!

lp

janez valentic
18. January 2008, 11:38
Jaz puškine cevi med sezono nimam namazane, drugače povedano ima za sabo najmanj en izstreljen strel.
Po sezoni odvijačim cev (Blaser R93) in grem nad njo z balistolom, WD40, odstranjevalci bakra na amanijakovi osnovi in jo drgnem dokler mi ne zmanjka volje. Tako spravim ven večino zapečenega smodnika, bakra oziroma tombaka pa verjetno ne odstranim vsega.
Po takem temeljitem spomladanskem čiščenju cev potrebuje nekaj strelov, da spet zadeva tam kot je treba (točnost) in dela majhne grupe (natančnost).

Če meniš da moraš cev imeti namazano, potem svetujem da jo nastreliš z oljnim strelom (cev prej namazana z oljem, pred uporabo pa na suho "potegnena").

Razlika v legi zadetka med streljano cevjo in "oljno" cevjo je lahko precejšna.

andrej win
18. January 2008, 13:02
no jst mal veckrat zadevo precistim..sicer nevem ce je potrebno,ampak ko gres u brakado(pogon),se v cev nabere in listje,sneg,zemlja,itd..
zato mora moja puska veckrat na generalno..in mogoce tudi zato,ker je cz,katerega se pa hitro prime rja.

Ne Janez,ne streljam z mastno cevjo,vedno preden grem potem na jago,jo s suho coto predrgnem,ampak ce hoces,da ti ne rjavi,jo pac pustis namazano v omari!
drugace pa vem da je zadetek iz suhe ali namazane cevi lahko tudi vec kot 10 cm na 100m..sem probal,sicer na zivi tarci(pozabil sem,da sem jo prejsnji vecer namazal),ko sem na 70 korakov zgresil celega gumbarja!

Blaser ima pa verjetno tudi malo bolso cev kot ceh:icon_wink:

lp

ZR7
18. January 2008, 13:23
no jst mal veckrat zadevo precistim..sicer nevem ce je potrebno,ampak ko gres u brakado(pogon),se v cev nabere in listje,sneg,zemlja,itd..
...

V tem primeru bi bilo bolje pomisliti na zaščito. kajti če s cevjo zajameš tujek v cev, te to ob morebitnem strelu lahko drago stane.
Jaz za take primere enostavno prelepim ustje cevi z električarskim lepilnim trakom črne barve. Črne seveda zaradi manjše opaznosti.:icon_wink:

Prilepim tako, da ga močno napnem in neprodušno zaprem celotno ustje. Ob strelu pritisk smodniških plinov pretrga trak preden do tja prispe krogla. Razlike v zadetku po mojih preizkusih ni.

Ganges
18. January 2008, 13:23
Tudi jaz ravnam podobno kot Vest. Orožje v glavnem čistim 2-3 krat letno. Če je dež jo od zunaj obrišem ali posušim in potem namažem z Balistolom, cevi pa bolj poredko. In v nobeni cevi nimam nič nagriženo ali rje. Malo pa imam od zunaj, ker tudi tam včasi pozabim temeljito pobrisat :icon_redface: Pri šibrovki je isto. Od zunaj pobrišem, cev od znotraj bolj poredko.

Ganges
18. January 2008, 13:25
V tem primeru bi bilo bolje pomisliti na zaščito. kajti če s cevjo zajameš tujek v cev, te to ob morebitnem strelu lahko drago stane.
Jaz za take primere enostavno prelepim ustje cevi z električarskim lepilnim trakom črne barve. Črne seveda zaradi manjše opaznosti.:icon_wink:

Prilepim tako, da ga močno napnem in neprodušno zaprem celotno ustje. Ob strelu pritisk smodniških plinov pretrga trak preden do tja prispe krogla. Razlike v zadetku po mojih preizkusih ni.

Pa je to sigurno varna zadeva? Nevarno je že, če v cev pride malo snega in ga recimo smodniški plini ne stopijo pa lahko pride do uničenja cevi. Hmmm... jaz ne vem, če bi to počel.

lp

andrej win
18. January 2008, 13:33
ZR7,to sem dal samo za primer,tudi jaz ponavadi tako naredim,kot si ti rekel,z lepilnim trakom..
naredilo se je pa ze,da pades v sneg,ali v blato...in je po moje potrebno cev pocistit doma,da bi s polno cevjo streljal,mi pa se na kraj pameti ne pride!!:icon_confused:

lp

ZR7
18. January 2008, 14:20
Pa je to sigurno varna zadeva? Nevarno je že, če v cev pride malo snega in ga recimo smodniški plini ne stopijo pa lahko pride do uničenja cevi. Hmmm... jaz ne vem, če bi to počel.

lp

Mislim, da smo to že enkrat premlevali.
Potrditve, da je sigurno varno, od mene ne boš dobil. Sem pa to rešitev že zasledil v tujih lovsko - strelskih revijah. Tudi posebne usnjene in latex kapice za na cev se dobe za kupiti in jih vidiš v vsakem Frankonia in Kettner katalogu. Latex pa zato, ker ni neke škode, če jo prestreliš.

Jaz kot pravim, sem že ustrelil čez lepilni trak, prvič seveda ponevedoma, pa se ni nič poznalo.

Nevarno pa je, če nekaj pride v cev. Tam potem tujek zavira kroglo, pritisk, ki ne more iz cevi pa naredi katastrofo.
S tem trakom ali kapico pa se vse že dogaja izven cevi. Pritisk ima prosto pot.

Ok, to je sedaj offtopics, naslov je čiščenje. Po želji nadaljujte, a Ganges naj v tem primeru debato odvoji. OK?

LP

sine
18. January 2008, 14:59
Moje vprašanje ste pa spregledali, ponavljam!

Imam nekaj vprašanj glede čiščenja cevi.
Kdaj se uporablja ščetka iz medenine in kdaj se ne sme?
Kakšen je vrstni red uporabe ščetk, oz.,kakšen je njihov namen, glede na material iz katerega so narejene?
Ali je drugačen postopek, če streljamo s svinčenimi kroglami ali oplaščenimi kroglami?
Ali svinec ostane v cevi in kako ga odstranimo?
Lep pozdrav!

Ganges
18. January 2008, 15:12
Sine nekako tako je:

Medeninasta je najbolj groba, ampak seveda ni nevarna za cev, drugače je ne bi delali. Z njo čistiš najbolj trdovratno nesnago, ki je vse tako ali tako ne moreš 100 odstotono odstraniti. Z njo lahko čistiš kadar se ti zahoče, s tem, da jo jaz uporabljam zgolj za bolj generalna šiščenja.

Ona krtačka (ščetka) je za mazanje cevi z oljem. Ali če posprejaš cev z njo prerazporediš olje po njej. In pa verjetno tudi odtraniš večjo nesnago, ki ni tako trdovratna.

Mehka gobica pa v bistvu ni za čiščenje, ampak da jo potegnemo skozi cev, ko jo želimo očistiti olja, ki smo ga nanesli prej. Kot verjetno veš olje v cevi nikakor ni dobro, če nameravamo streljati. Zato s to gobico cev očistimo olja preden gremo uporabljat orožje.

lp

sine
18. January 2008, 15:19
Ganges, hvala za odgovor, pa še glede svinčenih krogel me zanima, ali res ostane svinec v cevi in s katero snovjo ga spravimo stran. To v glavnem sprašujem glede čiščenja floberta in revolverja, saj edino s tem orožjem streljam svinčene krogle.
Hvala!

janez valentic
18. January 2008, 18:51
Jaz če čistim cev uporabljam medeninasto krtačko, ponavadi jo znucam do konca pri enem čiščenju. Sintetične krtače so zaradi videza, z njimi pa ne narediš kaj dosti.

Glede uporabe svinca v revolverjih in čiščenja, se ga jaz izogiban ker resnično svinja (roke, pa orožje tudi). Za tistih ca 1500 strelov na leto se mi ne zdi vredno streljati svinca
Ballistol pa ni slab za odstranjevanje svinca, pa kakšna medeninasta krtača da zdrgneš ustje cevi pa čelo bobna.
Po forumih boš našel napotkea da je najbolje po svinčenkah spustiti čez cev nekj oplaščenih krogel, ki ven poberejo svinec. Sem probal pa nisem opazil česa nezaželenega.

janez valentic
18. January 2008, 18:58
Da ne bo pomote, kaj jaz razumem kot oljni strel.

Vsekakor orožje preden z njim streljamo zbrišemo na suho (bombažne krpice, polirna vata, volneni filci - karkoli), gre za stvar varnosti (višji tlaki in obremenitve zaklepa), kot točnosti. Ampak potem še vedno v cevi vključno z ležiščem ostanejo sledi olja. In taka cev ne zadeva enako kot streljana cev. In to je zame oljni strel - strel iz cevi, ki je bila naoljena in zbrisana na suho. In pri oljnem strelu prihaja do zamikov lege zadetkov, pri moji blaserci je to ca 2-4 cm dol na 100m, pri mauserici 8x57 10 cm levo in 5 gor, pri bokarici ca 7 cm itd.

Tako da po mojem mnenju se moraš odločiti ali imaš puško nastreljeno streljano ali pa na oljni strel, če seveda želiš natančnost zadetkov pri lovu.

diver
18. January 2008, 21:59
Jaz po vsakem streljanju očistim puško odzunaj in odznotraj - saj veste začetnik z novo puško "skoraj ji zaželim še lahko noč..":icon_lol:, in neglede na mastno cev je bil zadetek pri streljanju na divjad vedno tam kjer mora bit.
Glede na vaše izkušnje pa bom letos pred pristrelom na tarčo z enim strelom najprej razmastil cev.

janez valentic
18. January 2008, 22:51
Jaz jo "razmastim" pred lovom, tarče ne boli.

Krpan
18. January 2008, 23:16
Problem tako imenovanih "oljnih strelov" je v tem da je pri strelu v cevi drugačno trenje kar vpliva na lego zadetka. Še večji problem pa je takrat ko je olja v cevi več. Takrat lokalno lahko pride do velikih pritiskov v samem olju. Olje namreč ni stisljivo, kot na primer zrak. To vpliva na stene cevi in če deformacije presežejo mejo elastičnosti se lahko zgodi, da pride do trajnih poškodb na cevi. To sicer ni pravilo je pa možnost.

andrej win
19. January 2008, 23:32
zdaj ce prav razumem...streljana puska (brez olja) ne vidi v cevi nobenega olja vse leto?? oz. ne sme biti naoljena nikoli med sezono?
in ce se odlocim za streljano pusko,jo po streljanju le obrisem z suho cunjo?
hvala.

lp,a

ZR7
20. January 2008, 09:22
zdaj ce prav razumem...streljana puska (brez olja) ne vidi v cevi nobenega olja vse leto?? oz. ne sme biti naoljena nikoli med sezono?
in ce se odlocim za streljano pusko,jo po streljanju le obrisem z suho cunjo?
hvala.

lp,a

Pri današnji municiji lahko to prakticiraš. Vendar to ne bi zdržalo, če streljaš več. Potem je le potrebno očistiti ostanke ki se nabirajo v cevi. Jaz cevi enostavno pogledam in ko ob tem zažvižgam, je čas za čiščenje.
Pred nastrelitvijo ali družinsko tekmo pa opravim seveda temeljito čiščenje in tudi temeljito brisanje s krpico. Tako da lahko rečem, da v cevi ni več olja. Seveda je še in zato gre v jutru pred tekmo še en strel čez cev in šele potem tekma.
Za lov razen gamsa pa tista dva centimetra ne pomenita nič.

janez valentic
20. January 2008, 11:27
zdaj ce prav razumem...streljana puska (brez olja) ne vidi v cevi nobenega olja vse leto?? oz. ne sme biti naoljena nikoli med sezono?
in ce se odlocim za streljano pusko,jo po streljanju le obrisem z suho cunjo?
hvala.

lp,a

Moja puška tudi med sezono vidi olje.Po navadi po nekaj 10 strelih, ali če je v cev prišla voda, sneg, iglice itd. Ampak po tem ko cev očistim, jo na suho zbrišem, pred lovom pa oddam najmanj 1 strel. V sezoni ima moja puška v omari streljano cev, na lovu pa vedno. Nisem opazil nobene rje.

Mislim da je to dobra metoda za nekoga , ki redno lovi in želi biti 100% prepričan o legi zadetkov. Seveda pa ne smeš uporabljati korozivno strelivo (npr. 8x57IS vojaške proizvodnje).

Če se ti tak način shranjevanja in vzdrževanja orožja zdi preveč riskanten, potlej pa svetujem , da imaš puško nastreljeno na oljni strel in uporabljaš enake metode in olje pri čiščenju, mazanju in brisanju na "suho".

Res je,da je povprečna strelna razdalja okoli 70 m in v povprečju zamik nekaj cm ne pomeni veliko, ampak jaz hočem imeti orožje s čim boljšo natančnostjo, tako da je odklon v največji meri odvisen le od strelca.

Obstajajo tudi takšne informacije, da čiščenje cevi sploh ni potrebno, saj se ostanki plašča naberejo da neke mere, čez to pa ne in da je potrebno odstraniti le zapečene ostanke smodnika.

Igoman
20. January 2008, 12:32
Kaj pa čiščenje po vsakem lovu?je to pretirano?

andrej win
20. January 2008, 12:45
[QUOTE]Res je,da je povprečna strelna razdalja okoli 70 m in v povprečju zamik nekaj cm ne pomeni veliko, ampak jaz hočem imeti orožje s čim boljšo natančnostjo, tako da je odklon v največji meri odvisen le od strelca.

potem,ce namazes pusko in jo pred uporabo zbrises na "suho",ne bosta 1. in 2. zadetek skupaj? moras iztreliz 1 ali 2 naboja,da cev "osusita",jo spravita v "strelno pusko" ??
ker tudi sam zelim,da ima puska cim manj zamika oz da je cim bolj natancna,ker se velikokrat odlocim tudi za kaksen daljsi strel 150+,200 metrov..in zelim biti siguren v natancnost puske!

recimo,da kar veliko jagam..pa me zanima,koliko casa priblizno lahko pustim (ob normalnih pogojih,suho,brez stika z vodo,...) pusko v strelnem stanju,ker imam pusko staro le dve leti in se bojim,da nebi rja butnla u ror..:icon_neutral:

lp

teohafy
20. January 2008, 13:10
Moja zastava je stara 5 let, čistim jo na približnjo vsako škatljo izstreljenih nabojev, med lovsko sezono je to na kaka 2-3mesece ali pa še več. Od zunaj jo pobrišem vsakič, preden jo dam v omaro in pogledam cev. Če je slučajno noter tudi kaka kapljica vode, potem je na vrsti čiščenje. Se mi je zgodilo, da sem jo v enem tednu čistil vsak dan, čeprav nisem izstrelil nobenega naboja, ker sem jagal v dežju. Tako da razmišljam, da bi tudi jaz začel lepiti ustje cevi, če res ni nevarno. Pač čisti po potrebi, če ti v cev ne bo prišla voda in če redno streljaš potem mislim, da te ne rabi skrbeti za rjo v cevi.

Pri moji puški med oljnim strelom in suhim strelom ni večje razlike od 3 cm,(na 100m) je pa malo nižje in v desno.Na koncu pa ponavadi potegnem večkrat z vato, ker mislim, da najboljše vpija.

janez valentic
20. January 2008, 14:57
Običajno cev potegnem na "suho" s polirno vato in to je zame še vedno oljni strel. Edin zanesljiv način da puška nese enako kot streljana, je streljana cev - upam da sem se točno izrazil.

Tako pikolovstvo je zame pomembno, ker si tako lahko privoščim kak res dolg strel, seveda ob ostalih izpolnjenih pogojih (soliden naslon, mirno ozračje, znana razdalja, miren pulz, zanesljiva ocena divjadi itd)

kuglaabc
23. January 2008, 17:22
Sem bolj nov pa me zanima, kako se to nastreli na oljni sterl, a pomočiš naboj v olje, a po strelu našpricaš cev, pa potem spet streljaš, ne razumem najbolje ...

Ganges
23. January 2008, 17:42
Ne... tega ne delaj ker ni dobro za cev, še posebej če je noter precej olja, ker lahko cev napihne. To je debata samo o tem, da prva ali pa prvi dve krogli ne neseta tako kot bi morali, če je bila puška prej očiščena in naoljena cev.

lp

janez valentic
23. January 2008, 20:20
Sem bolj nov pa me zanima, kako se to nastreli na oljni sterl, a pomočiš naboj v olje, a po strelu našpricaš cev, pa potem spet streljaš, ne razumem najbolje ...

V omari imaš cev namazano -recimo, pred lovm pa jo zbrišeš na "suho" , na "suho" v narekovajih ker ne moreš zbrisati vsega olja- oziroma praviloma cev zadeva drugače s tako cevjo, kot z cevjo , ki je bila pred tem streljana in nič čiščena.

Če nastreliš puško na oljni strel, pomeni da po vsakem strelu (na strelišču pri pristreljevanju) cev očistiš z oljem in jo na suho zbrišeš. Potme na lov hodiš s očiščeno puško z oljem in na suho zbrisano. S tako metodo si lahko prepričan v puško na lovu za 1 strel. Večinoma če kaj upleniš pri lovu gre za 1 kos in 1 naboj, tako da ta metoda ni napačna.

Da zadeva ni čisto pikolovska, dlakocepska in akademska - razlika med lego zadetkov med streljano in očiščeno cevjo, se je potrebno prepričati na strelišču in to dejstvo oziroma omejitev (lahko gre tudi za 10cm odklona) upoštevati pri lovu.

andrej win
8. February 2008, 00:10
nekaj stani nazaj je bilo vprasanje,kdaj in kako cistiti z medeninasto ali aluminijasto scetko..pa me zanima,ali je pomembno,ali je cev suha ali mora biti naoljena pred tovrstnim ciscenjem?

lp

Kolovski
8. February 2008, 01:06
Mene tut nekej zanima, in sicer: kako naj očistim polavtomatski flobert (je Brno, modela ne vem ). Ali je treba razdreti cel mehanizem ali od spredaj... Če ga kdo poseduje in ga je že čistil, na dan z idejo.

Hvala

teohafy
9. February 2008, 14:26
Jaz sem pred 14 dnevi čistil brno 531, se ga da čisto enostavno razdreti, samo en vijak od zadaj na levi strani odviješ in potem se da vse do zadnje vzmeti lepo razstaviti. Seveda moraš prej sneti kopito. Prijatelju so se kar naprej zatikili naboji, ker je bilo v mehanizmu polno saj in drugih ostankov, zato sma ga temeljito očistila, potem ni bilo več zatikanj. Svetujem ti da ga vsaj na vsakih 100 strelov očistiš.

janez valentic
10. March 2008, 16:21
Zanimiv članek, ki postavlja pod velik vprašaj običajno trditev da 2-3 je streli izžgejo vse ostanke olja iz risane cevi in da takoj zatem lahko dobimo najboljše grupe. Avtorju naj bi testiranja pokazala da je za to potrebno 18-20 strelov, bistveno enostavnejša rešitev pa je uporaba:Birchwood Casey Gun Scrubber (razmaščevalca v aerosolu).
Menda naj bi bil to tudi odličen pripomoček za natančen prvi strel.

www.varminthunter.org/article2.shtml

GregorK
31. August 2008, 00:02
Svoj čas sem se precej ukvarjal s streljanjem. Med pristreljevanjem risanic in tudi med lovom pa prišel do spoznanja, da je cevi ni potrebno nujno pred lovom razoljiti s strelom, ampak je, vkolikor uporabljamo ustrezno olje, dovolj večkratni poteg bombažne krpice ali kosma vate skozi cev s palico za čiščenje. Vendar mora zadeva iti skozenj resnično trdo in od ležišča proti ustju. Kljub vsemu pa zadeva ni zadostna ob uporabi balistol-a ali podobnih olj, ki ob strelu zgorijo. Nekoč sem imel priliko dobiti olje, katerega uporabljajo ostrostrelci in je nevnetljivo. Uporabljajo ga enote NATO-a.
Zadeva je super, imena se ta trenutek ne spomnim, bom pa poskusil pobrskati po spominu ali za originalno embalažo. Sicer pa je to olje super tudi za na bombažno krpo in premaz orožja pred lovom v neprijetnih razmerah (dež, sneg, pogoni...).

Cev pred pogonom pa prelepiti z enim slojem navadnega pisarniškega samolepilnega traku, zagotovo ne škodi in ni nevarno, ampak koristno!:icon_smile:

torro
31. August 2008, 01:11
Na jago se gre s suho ( nenaoljeno ) cevjo. Puška pa mora bit zunaj naoljena, sploh poleti, sicer imaš cev nad kopiščkom takoj belo. Sem se naučil, pa še učil so me to. Res. Lp.

detel
31. August 2008, 14:26
Za sušenje cevi uporabljam vojaško vrvico, ki ima na konceh svinec kot utež, na sredini pa "zarezo" v katero namestiš krpico. Tako je prvi strel dovolj natančen za praktični lov.

kuglaabc
31. August 2008, 15:23
Ja, ja in tako ob "sušenju" cevi, še poliraš-gladiš ustje.

dolgin
31. August 2008, 21:47
Detel uprašaj kakega puškarja kaj narediš s tem ko takole čistiš cev!" Boš presenečen nad odgovorom,tist štrik boš pa za kravam vrgu....

jancar
1. September 2008, 09:42
...al pa za psm:icon_biggrin:

detel
1. September 2008, 13:08
Dolgi, prosim, da napišeš kako je pravilno.

Hvala.

mugo
1. September 2008, 17:14
Pravilno, da ne odrgneš ustja cevi je s šibiko, od ležišča cevi priti ustju, ko pogleda ven, metlico (krpico) odviješ, potegneš šibiko ven, nazaj priviješ metlico pa to ponavlajš. tako nam je razlagal en strokovnjak z ate reči in jz se sedaj tega držim. Je pa bolj zamudno, kot pa šibanje naprej nazaj (brez čudni asociacij prosim:icon_lol:).

detel
2. September 2008, 00:17
Ja, ja in tako ob "sušenju" cevi, še poliraš-gladiš ustje.

Menim, da ga zgladi ena krogla bolj kot moja krpica v enem letu :icon_wink:.

teohafy
2. September 2008, 09:48
Ni res, ker ti krogla enakomerno rabi, čiščenje pa neenakomerno. Oče si je mogo dat povrtati ustje, ker je čistil z vojaško vrvico.

kuglaabc
2. September 2008, 11:27
Detel, veš krogla pa ustja ne drgne, špaga pa lepo pobira polja in žlebove. No sej hvala bogu majo pa puškarji delo.

ZR7
2. September 2008, 12:54
Upam, da bom sedaj prav napisal.
Kolikor vem, je krogla, ko zapusti cev še do oddaljenosti, ki je približna kalibru, pod vplivom smodniških plinov, ki izhajajo iz cevi. Če je ustje, katerega se krogla sicer ne dotakne, nepravilne oblike (poškodovano), le ti plini "iztekajo" postrani, nepravilno in potisk na kroglo ni več enakomeren po celi zadnji plati krogle, kar jo potisne iz smeri in krogla raztresa kot pravimo.

Znalci bodo pa povedali ali to drži ali ne.

LP

kuglaabc
3. September 2008, 10:18
ZR7, čist v tem duhu.
Pa lep pozdrav.

detel
3. September 2008, 10:56
Detel, veš krogla pa ustja ne drgne, špaga pa lepo pobira polja in žlebove. No sej hvala bogu majo pa puškarji delo.


Vzemi naboj in poskusi kroglo potisniti v ustje, pa boš videl a ga drgne ali ne ?!

detel
3. September 2008, 10:57
Detel, veš krogla pa ustja ne drgne, špaga pa lepo pobira polja in žlebove. No sej hvala bogu majo pa puškarji delo.


Špaga sigurno ne, če pobira pobira krpica. Vedi, da trde krogle bolj uničujejo cev.

luka
3. September 2008, 11:11
pa saj ti je napiso detel da krogla potuju na podlagi plinov, ki jo stisnejo in se ne dotika cevi, če bi lahko kroglo lepo potisno v cev pol bi lahko tudi streljal daleč kot z zrečno ker ti plini ne bi mogli potisnit krogle in bi uhajali okrog nje na prosto. Sicer pa z bombažno krpico bi mogo kar nekaj časa drgnit, da bi poškodoval puško recimo enih petdeset let:icon_wink:.

LZ L

dolgin
3. September 2008, 11:57
Špaga sigurno ne, če pobira pobira krpica. Vedi, da trde krogle bolj uničujejo cev.


detel,sigurno pobira špaga ustje! Kar verjemi! Krpica ne more pobirat,ker je bombaž,ali papir,ali.......! Z vrvico pa se sigurno pritisneš ustja ko pucaš cev! Najboljš bo,da si nabaviš šibko pa filc pa drgneš! Pa nikdar ne porivaj šibke skoz cev,vedno ustavi,ko prideš do konca cevi!

l
p

ZR7
3. September 2008, 11:57
Fantje, da ne bo preveč Brihtola prelitega, pa vsi skupaj še enkrat preberimo članek, ki ga je za naše strani napisal strokovnjak s tega področja.

http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=281&Itemid=92

detel
3. September 2008, 22:07
No, a drgne krogla cev (ustje) ali ne ?

dolgin
3. September 2008, 22:22
Seveda ga "drgne",ampak ga drgne tako kot je za kroglo prav,ti pa nikol ne boš s tistim štrikom naredil tako kot to naredi krogla! No sej,kakorkoli,kdor zna tudi s kozo njivo zorje in če ti paše štrik,pol uporabljaj štrik,jaz ga 100% ne bom nikoli!

lp

ZR7
4. September 2008, 08:47
No, a drgne krogla cev (ustje) ali ne ?
Drgne cev. Ne drgne ustja. Ustje je tisti del cevi, kjer se cev konično odpira pod določenim kotom navzven kot trobenta in postane premer odprtine večji od kalibra.

detel
4. September 2008, 10:38
Največ pozornosti pri čiščenju cevi je treba posvetiti ravno ustju .

ZR7
4. September 2008, 11:55
Največ pozornosti pri čiščenju cevi je treba posvetiti ravno ustju .

In kako to naredimo?

karel
4. September 2008, 13:47
S pomočjo distančnika, ki ga nataknemo na koncu cevi. Odprtina mora biti manjša od kal. cevi, ki jo čistimo. S tem preprečimo, da se "špage" in ostala pomagala v nobenem primeru ne dotaknejo ustja in tako ni možnosti, da ga poškodujejo.

detel
4. September 2008, 18:21
Ustje naj bi tudi redno in večkrat mazali in čistili obloge (ostanki krogle, vlaga, prah...) Sredstva in pripomočki pa so različni.

janez valentic
17. September 2008, 21:35
Če čistiš s filci na nastavku (in ne z ščetko) ti ni potrebno iti na koncu cevi ven in tvegati brušenja ustja cevi in udarjanja palce ob konec cevi. Jaz cev spustim na odslužen tepih in grem z palico do konca in potem nazaj proti ležišču ter ven.

Kolovski
20. October 2008, 16:57
Nikjer pri nas na Gorenjskem ne najdem za kupit ta distančnik (uho), ki se ga namontira na konec čistilne palice. Ima pa luknjo, skozi katero se da čistilna krpica. A mi lahko kdo pove, kje se ga da dobit?

Hvala!

206
21. June 2009, 19:22
V vojski so nam delili take majhne plastenke tega čistila,ker sem kot lovec rabil čistilo sem z tistimi ki se niso ubadal z čiščenem avojih avtomatov,zamenjal za kakšno malenkost iz SDO paketa :icon_smile:

In porabil sem že pol zadnje "flaške" pa me zanima kje v Sloveniji se da dobit to čistilo?

http://www.armynavydeals.com/asp/images/product_images/4796.jpg

tinko balinko
21. June 2009, 22:08
pri meni na litre zaston ce zelis,pisi na zs.:icon_lol::icon_lol:

206
21. June 2009, 22:56
na litre?pa je to tapravi Break free al motorn olje? :icon_twisted: :icon_redface:

Uribobo
22. June 2009, 12:28
Tole je tud dobro za čistit. Firepower FP10.

http://i13.ebayimg.com/06/i/000/bc/45/6d23_12.JPG

Pinkfloyd
27. June 2009, 22:09
Zdravo,
mene zanima, kako obračate puške po tem, ko jih očistite. Nekateri pravijo z ustjem v tla, nekateri jo poležejo, nekateri kot so v omari s kopitom na tla.
Nedolgo nazaj so me okregali, češ da mora biti ustje v tla, ker sicer, če je puška več časa neuporabljana, se tisto olje iz cevi počasi steka navzdol in zateka v mehanizem.
Ko sem puške po polletnem čiščenju res obrnil z ustjem proti tlom, se je na tleh po nekaj mesecih počasi res začel nabirat masten madež, ki pa je bil bolj trdne konsistence, ne tekoče. Nasveti?
Hvala.

sauer202
27. June 2009, 22:53
Moj kolega jih obrača dol, ker "so mu tako rekli". Meni se to ne zdi lih prav in jo imam lepo s kopitom na tla. Mehanizem? Kaj pa imaš pri repetirki mehanizma? Ni kakih groznih fines, da bi se ti lahko zaradi olja kaj tako zapackalo, da ne bi potem mogel streljati. Pa če bi blo kaj bi itak vidu.
Jaz ko puško čistim, itak tud zaklep mal pogledam ker ga pač morš dat ven in če je kaj itak vidiš. Razen če kdo vliva pol deci olja v cev, potem je pa možen ta scenarij :icon_lol:

Pinkfloyd
27. June 2009, 23:23
No, gre za 140 let staro prelamačo, ki sem jo podedoval. Če bi tisti masten madež "še imel", bi ga pokazal (fotografiral). Mogoče res ni nekega mehanizma, pa mi nikakor ni vseeno za puško, ki ima zame zgodovinsko vrednost, saj je bila pradedkova oz. od njegovega očeta. Poleg tega je strelna in nočem, da se mi mast steka not. Še kakšnega nasveta/izkušnje bom vesel. Hvala.
Naj pa še povem, da sem puško lepo naoljil z balistolom, zato ne vem, zakaj se zdaj to dela...

206
27. June 2009, 23:27
Na koncu čiščenja ko je cev suha,čez cev porineš nalahno naoljeno krpico z dobrim čistilom in si lahko brez skrbi da ti bo zarjavelo al pa da ti bo kaj steklo v mehanizem.Sam jih pa imam v omari s kopitom dol.

Pinkfloyd
27. June 2009, 23:38
206, se pravi, po vsem oljenju jo moram očistiti s čistilom recimo na osnovi amoniaka? Se opravičujem, za te zadeve nisem ravno strokovnjak...

206
27. June 2009, 23:43
Ko cev pucam jo z krpicami zbrišem do suhega,pol pa z rahlo naoljeno krpico še enkrat čez cev in je stvar rešena.Uporabljam pa Break free.


Če to narediš z Balistolom ne bo nič narobe,samo pazi da ne bo preveč naoljeno,sej več,manj je več.:icon_wink:

tinko balinko
27. June 2009, 23:56
bistvu usega tega je,da ko ocistis orozje ga z rahlo naoljeno krpo prebrises oz.naredis "rahel film"po njem in skozi cev.garantirano nebo nikjer dobene kapljice ki bi stekla z orozja.ce si bil kdaj v vojski potem ves kako to zgleda.nikakor pa ne spricajte z sprejom drektno po orozju.

Pinkfloyd
28. June 2009, 01:13
Zdravo,
hvala za nasvete. Vojski sem se sicer ognil, vem pa vsaj približno, kako se s takimi rečmi ravna, strokovnjak pa ravno nisem ;) . No, ponavadi sem pucal najprej s čistilom, nakoncu pa z Balistolom (ne vem, če je to zaporedje pravo). Vedno na bombažni krpici in medeninasti "vzmeti" na šibiki. Ampak res ne vem, kako se je lahko tiste masti v nekaj mesecih nabralo za cel madež. Olja nisem nikoli ne šprical, ker spreja niti nimam, še manj ga vlival...Najbrž sem ga dal preveč že na krpico. No, vsaj puška se je ohranila v strelnem stanju.
Hvala za nasvete.

zober
28. June 2009, 02:06
Krovna kup našpricaj,obriši in še enkrat našpricej in zadeva je rešena!Enostavno

karel
28. June 2009, 08:08
"...Mehanizem? Kaj pa imaš pri repetirki mehanizma? Ni kakih groznih fines, da bi se ti lahko zaradi olja kaj tako zapackalo, da ne bi potem mogel streljati..."
Olje, ki steče v zaklep ( "rigl" ), lahko povzroči kar nekaj preglavic, ko ti pri strelu pihne v oko vroča oljna para.

karel
28. June 2009, 08:24
"...Vedno na bombažni krpici in medeninasti "vzmeti" na šibiki. Ampak res ne vem, kako se je lahko tiste masti v nekaj mesecih nabralo za cel madež. Olja nisem nikoli ne šprical, ker spreja niti nimam, še manj ga vlival...Najbrž sem ga dal preveč že na krpico..."
Olje je pač takšna tekočina, da že ena kapljica lahko naredi precej velik madež. Tudi v primeru, ko se cev namaže z zelo malo olja, bo le to v določenem času steklo navzdol, pa naj bo orožje v katerem koli položaju. Vodoraven položaj naj bi bil najbolj idealen, če je dovolj prostora...Še najbolj enostavna rešitev, da se prepreči stekanje olja v mehanizem, je puščanje praznega tulca, ali podobnih izdelkov v ležišču cevi.

sauer202
28. June 2009, 11:56
Olje, ki steče v zaklep ( "rigl" ), lahko povzroči kar nekaj preglavic, ko ti pri strelu pihne v oko vroča oljna para.

Kar nekaj sem že postreljal, pa se mi to še ni zgodilo. Kot pravim, odvisno je, koliko olja (ali pač ballistola v spreju) daš v cev. Jaz pihnem s sprejem, potem puško kake 10 sekund držim s cevjo dol, da izkaplja odvečno olje ven, ter jo potem lepo dam s kopitom na tla. To je to in mislim da ni nobene umetnosti tle.

mugo
28. June 2009, 12:13
[QUOTE=sauer202;38679 Mehanizem? Kaj pa imaš pri repetirki mehanizma? Ni kakih groznih fines, da bi se ti lahko zaradi olja kaj tako zapackalo, da ne bi potem mogel streljati. [/QUOTE]

Poznam primer, ko je lovcu zaradi preveč olja v mehanizmu vse skupaj zmrznilo v ekstremnem mrazu in se ni sprožilo, ko je potegnil petelina. Je pa počilo čez približno 10 sekund.

karel
28. June 2009, 12:45
"Poznam primer, ko je lovcu zaradi preveč olja v mehanizmu vse skupaj zmrznilo v ekstremnem mrazu in se ni sprožilo, ko je potegnil petelina. Je pa počilo čez približno 10 sekund."
Tudi to se lahko zgodi in tako "rešiš" življenje živali, na katero si streljal. :icon_biggrin:

karel
28. June 2009, 12:53
"Kar nekaj sem že postreljal, pa se mi to še ni zgodilo..."
Ko se ti bo zgodilo in verjamem, da se ti bo v naslednjih 10.000 strelih, se spomni name...:icon_wink:

sauer202
28. June 2009, 14:57
Ja, kot pravim, če bi vlival pol deci olja noter, pol čisto verjamem da se to zgodi,drgač pa ne.

andrej win
28. June 2009, 15:05
Ja, kot pravim, če bi vlival pol deci olja noter, pol čisto verjamem da se to zgodi,drgač pa ne.

tudi sam sem obračal puško (karabin) naoljeno z kopitom navzdol,pa se mi je redno dogajalo,da je na mestu,kjer je udarna igla,špricnilo precej olja ob strelu..
Zato od takrat naprej očistim z oljem,obrišem na suho in nato z malo naoljeno krtačko zgladim cev..puško obrnem na cev oz. da vsaj leži proti cevi.

lp

dolgin
28. June 2009, 18:22
Pinkfloyd je napisal da ima enostrelno prelamačo,zato tukaj ni govora o kakem zaklepu kot pri karabinkah! Priporočam ti pa,da ko cev očistiš jo zbrišeš na suho,enako naredi s celim orožjem! Res je,kot je napisal Zober ena najboljših zadev Cown olje,tistega lahko obrišeš pa ti naredi vseeno dober film čez,tako da puška ne bo rjavela. Glede obačanja puške pa tako - če jo ne zbrišeš dobro in jo boš obračal s kopitom navzdol bo to na kopitu kmalu pustilo posledice,saj se les s časom napije tega olja....,pol maš pa težave...

lp

Pinkfloyd
28. June 2009, 18:36
Pa a ne gre olje proč, če ga zbrišem dol? Ima oljenje in mazanje potem sploh smisel?

Kaj se pa zgodi s kopitom?
No, meni se je zgodilo s kopitom tole, kar pa nima veze z oljem: Zadnja zaščitna "guma" (takrat je bilo še tako usnje) je preperela, puška pa je slonela dooolgo časa v omari naslonjena na zgornji del kopita, tako da se je ta guma popolnoma sploščila in uničila.
No, ugotavljam, da vas razen Andreja očitno večina obrača s kopitom v tla...

detel
28. June 2009, 20:19
Notranjost cevi in puško namaži in obrnijo s cevjo navzdol in ne bo nobenih problemov. Pod cev dej krpico, ker nekaj olja (pri meni balistol) počasi steče dol. A je to kakšna umetnost :icon_biggrin:.

206
28. June 2009, 20:35
Puške čistim že več k 20 let (najprej očetove,pol pa še moje),pa prvič slišim da je treba puške obračati s cevjo dol.


Če čez suho cev potegneš rahlo naoljeno krpico ti garantirano ne bo cev zarjavela,nič ne bo steklo in tud špricnlo ne bo nič.

karel
28. June 2009, 20:37
Zanimivo. Niti ena ni narobe postavljena - puške v omarah mislim. :icon_lol:

teohafy
28. June 2009, 22:07
Jaz predvsem šibrenice po čisčenju obračam navzdol, ker drugače se ti kopito napije olja in potem se ti na soncu ali po večih zaporednih strelih, začne olje cediti iz lesa. Je pa res, da mam navado, da puške po streljanju našpricam z balistolom in jih potem pustim nekaj časa, preden jih očistim. Ko jih pa očistim ni več nobene potrebe, da bi jih obračal navzdol, tudi mažem jih ne več, saj v cevi tudi po čiščenju ostane dovolj olja, da cev ne zarjavi.

andrej win
28. June 2009, 22:34
Jaz predvsem šibrenice po čisčenju obračam navzdol, ker drugače se ti kopito napije olja in potem se ti na soncu ali po večih zaporednih strelih, začne olje cediti iz lesa. Je pa res, da mam navado, da puške po streljanju našpricam z balistolom in jih potem pustim nekaj časa, preden jih očistim. Ko jih pa očistim ni več nobene potrebe, da bi jih obračal navzdol, tudi mažem jih ne več, saj v cevi tudi po čiščenju ostane dovolj olja, da cev ne zarjavi.

Se strinjam s teboj teo!

Ko sem rekel da obrnem puško na cev,je bilo mišljeno med čiščenjem seveda-puško naoljiš,obrneš proti tlom,pustiš kak čas tako,nato na suho in potem z malo mastno krpo skozi-pol lahk puško obračaš kamor hočeš,zarad mene pink,jo lahko tudi razstaviš..:icon_neutral:

Ni pomembno,ali je prelamača,prednjača,karabin,zračna puška..na vseh olje steče stran od "mehanizma" puške,ki pa mora bit mazano,sam na drug način,ne iz cevi :icon_twisted:

Lepo čiščenje :icon_wink:

tinko balinko
28. June 2009, 22:39
no jaz se zraven namazem kopito in use kar je lesenega,oz na rahlo premazem celo pusko z oljem,tako kopito z plastike kot tudi lesena kopita.Po 10letih je kopito moje crvene zastave kot novo,voda se ne upija,iz lesa netece dobeno olje kot nekatiri pravite.sinteticno je pa fino ker je v dezu skor suha ker,vsa voda dol odtece.
"kdor maze,ta vozi":icon_biggrin:

teohafy
28. June 2009, 22:57
Tinko balinko naredi to na trap puški in pojdi z njo odstreliti več zaporednih serij golobov, ali pa jo pusti malo na soncu. Vrjemi , da ni prijetno držati takšne puške, ki ti drsi iz rok. Pri repetirki to še gre mogoče, pri traparci si pa ne predstavljam, da bi jo lahko normalno držal, po možnosti še z potnimi rokami.

tinko balinko
28. June 2009, 23:14
teohafy trap pusko bo pa samo "japi"namazal z oljem,po vecini so trap puske lakirane oz z necem so premazane tako da se nic ne upija.pa se kadi se ko se olje zagreva in blesci.trap puska obvezno cisto suha,razen pri izmetalcih tulcev kaksna kapljica.:icon_lol:

sauer202
29. June 2009, 13:06
xxxxxxx
Zanimivo. Niti ena ni narobe postavljena - puške v omarah mislim. :icon_lol:

Tud v vseh nemških katalogih so puške ravno tako obrnjene, kot tukaj. Tako da s cevjo dol:icon_question::icon_question::icon_question:

Pinkfloyd
29. June 2009, 13:49
No, ne vem, zakaj ste eni zajedljivi in se delate norca, sem pač samo vprašal in posredoval, kar sem slišal in videl (potem se pa čudite zakaj mladi nočemo vstopit med zelene brate). Zato pa sem tudi prosil za nasvet.

Ne razumem, od kod pa se napije kopito...A toliko olja steče po cevi do kopita ali kako? :icon_confused:

Veper
29. June 2009, 14:36
Hej Pinkfloyd ne smeš vse takoj vzeti za napadanje včasih se kdo tudi pošali.No o tem kako naj bi stalo orožje je ravno toliko mnenj kolikor je možnosti in zato s e s tem ne obremenjuj. Enostavno položaj prilagodiš prostoru in konec koncev je potrebno orožje ko ga vzameš iz omare in ga nameravaš odnesti v gozd ali na strelišče skrbno očistiti in zbrisati z nejga odvečno olje. KO pa se orožje vrača v omaro narediš obraten postopek in to je to.

tinko balinko
29. June 2009, 14:40
Pinkfloyd cisti tako kot mislis da je prav,sej zajebat nimas kej.Saj ves pri puskah je tako kot pri zenskah "eni tako,drugi drugace".usak pa misli da ma prav.:icon_lol::icon_lol:

karel
29. June 2009, 14:49
"...Zato pa sem tudi prosil za nasvet..."
Nasvetov si dobil kar nekaj in tvoja stvar je, ali jih boš upošteval, ali ne.
Vse, kar je v zvezi z rokavanjem z orožjem in čiščenjem le tega, se na da naučiti v enem dnevu. Zato pusti času čas in še dodatek:
Pri orožju se ne čisti samo notranjost cevi, ampak celo orožje. Pri tem je potrebno na vsake toliko časa, pri repetirnem orožju razstaviti zaklep in z bencinom ( ali kakšnim drugim razmaščevalcem ) dobro očistiti vse sestavne dele. Enako je potrebno narediti tudi s prožilnim mehanizmom. Kakor sem v enem od prejšnjih postov napisal, da olje teče navzdol in takrat, tudi če je v najmanjših količinah, najde pot v prožilni mehanizem, zaklep in tudi kopito. V zakritih delih orožja, se z oljem nabira tudi prah in ostala umazanija, kar lahko na daljši rok pomeni zastoje, špricanje oljne pare, itd..Da ne bodo za vse krivi lovci, bom izdal "skrivnost", da jaz nisem član zelene bratovščine, kar pa ne pomeni, da ne ločim puške od pištole, vrabca od fazana, ter da se lovskega golaža ali kakšne druge specialitete, ne branim...

detel
29. June 2009, 15:23
Če boš motovilil po tem forumu, boš kaj kmalu naš član :icon_lol::icon_biggrin:.

karel
29. June 2009, 17:13
:icon_redface: Verjetno bi se v zadnjih 35 letih že lahko včlanil, a poznam lovce iz preveč LD in se nisem mogel odločiti, v katero, da se komu ne zamerim...:icon_biggrin:

fazan
30. June 2009, 17:58
pinkfloud , ne vem ali si bil v vojski ali ne, če nisi se prijavi prostovolno pa te bodo tam vsega naučili. Se pa strinjam stem da je puška kod ženska, lahko jo čistiš (prijemaš) koliko hočeš pa je zmiraj mastna.:icon_lol::icon_wink:

detel
30. June 2009, 18:16
Ko bi vsaj držalo to tazadnje :icon_biggrin::icon_lol:

karel
1. July 2009, 08:49
"...Ko bi vsaj držalo to tazadnje...
Predvidevam, da je tukaj povdarek na "blizu tazadnje"...:icon_lol:

hl
1. July 2009, 08:55
To ta zadnje drži. Samo mora biti prava roka na pravem mestu.
lp.

DeyCh
20. December 2009, 23:38
Lep pozdrav!

Zanima me kako naj pravilno da bo najbolše za puške očistim in skladiščim puške(puške niso v uporabi že več kot eno leto, in še lep čas ne bodo), saj sem jih "podedoval", gre pa za CZ 30.06 in Baikal 12/12.Kje naj kupim čistila inm olja, oz. kaj potrebujem za dobro nego pušk...

l.p

pikolis28
4. January 2010, 16:47
in kokat na leto pucate orozje :icon_lol:

zober
4. January 2010, 19:08
Zunanje dele večkrat na leto,cev pa enkrat na let!K se jaaga večinoma skoz je nesmiselno skoz pucat cev!

davorin
4. January 2010, 19:23
zunanje dele skoro vedno ko pridem z lova malo z mastno krpo premažem, cev pa tudi na daljše obdobje, 2 meseca nekje.

Veper
4. January 2010, 22:46
Vsakič ko streljam očistim tudi cev.Zunanje dele pa po vsaki uporabi.

diver
5. January 2010, 00:01
Tudi jaz enako - po jagi najprej komplet čiščenje..

detel
5. January 2010, 11:37
Vsakič ko streljam očistim tudi cev.Zunanje dele pa po vsaki uporabi.

Tako je.

jvpv
5. January 2010, 16:04
Enako.

Franc
5. January 2010, 16:40
Enako,tudi jaz!

Big Foot
5. January 2010, 17:18
ror po vsakem streljanju,
zunanjost pa po vsaki uporabi malo z mastno krpo obrisem

Ce dlje casa ne uporabljam pa ror tudi na kake 2 meseca enkrat z mastno cunjo cez porinem

jereb
5. January 2010, 23:10
Zunanje dele redno po vsakem lovu, le če je suho vreme in ni velikih temperaturnih razlik , potem po dveh treh dneh jage. Cevi po vsakem strelu, drugače enako zunanje dele. Uporabljam WD40 in Balistol.

Ko gre puška "počivat" je nekoliko izdatneje naoljena.
Zunanji deli - eno gosto konzervirno olje (niti slučajno z njim v cev!!!)
Notranji deli - sinol olje.

Orožje je videti v dobri formi.

pumpa
6. January 2010, 10:07
po vlažnem vremenu naoljim zunanje dele orožja. cev čistim samo s streli..
vsak teden dva šusa,to je to. mi že dolga leta služi.(veliko več cevi je uničenih od nepravilnega čiščenja kot pa od streljanja)

detel
6. January 2010, 10:49
Si me presenetil :icon_confused:.

stjrp
19. May 2010, 11:49
Če je puška mokra ali pa vlažna jo naoljim od zunaj, če me fajn ujame dež jo še od znotraj spucam, če ne jo pa znotraj mogoče enkrat mesečno, pa se mi ne zdi da bi ji blo kaj hudega, sej puška je vendar delovno in ne paradno orodje.

hunter1
30. January 2011, 19:31
jaz jih čistim bolj po redko ene 5x na leto, se pa takrat bolj potrudim :icon_evil::icon_twisted::icon_confused:

drugače pa vzamem wd40 pa špricnem v cev, pol pa z šipko in krpico, ki jo večkrat zamenja sčistim cev.daljnogled čistim z robčki za očala.
ohišje, les in cev od zunaj pa z ballistolom v spreju:icon_wink::icon_lol:

hunter1
2. February 2011, 16:13
a bi vedol kdo za kaj se uporablja to olje, za les ali za cev... :icon_study::icon_redface:
lp

hunterxxxl
2. February 2011, 16:23
Za les!

bostjan
2. February 2011, 16:31
Saj piše (edelholz)ali (fine wood care)!
Za les je pa to neka bolj fina stvar koliko je videt!
Tak da komot lahko po( riglu- priglu )mažeš koliko ti paše :icon_wink:

hunter1
2. February 2011, 18:14
hvala :icon_wink::icon_lol:

PROF.racoon
3. February 2011, 00:01
Tako kot so ti že drugi povedali - za les. Piše pa tudi, da je temne barve (dark). Sprobaj prvo na kakšnem manj pomembnem lesenem kosu, da ne boš kaj zafrknil...

MasterLesjak
26. February 2011, 22:48
Uporablja mogoče kdo peno Milfoam Forrest? Izgeda precej učinkovita ob tem pa tudi enostavna za uporabo(kolikor razumem jo nabrizgaš v cev, počakaš in nato cev samo obrišeš). Izgleda dokaj obetavno, bom mogoče nabavil stekleničko pa probal.

Še slika kako je izgledala cev pred čiščenjem:

http://www.milfoam.fi/images/Before_Cleaning.jpg

In po čiščenju:

http://www.milfoam.fi/images/After_Cleaning.jpg

Veper
26. February 2011, 23:28
Katera cev pa ima miljavžent dralov razen topovske?? tole na sliki ni ročno strelno orožje če sploh je orožje:icon_confused:

hunterxxxl
26. February 2011, 23:31
To je zračna puška... pomoje :icon_wink:

Veper
26. February 2011, 23:34
Aja zračna puška z katero se strelja bakrene diabole:icon_confused:

MasterLesjak
26. February 2011, 23:34
Ne bom trdil, vendar mislim da je od Abramsa(tank), na njihovi strani namreč pravijo da njihove produkte uporablja tudi vojska. :icon_wink:

MasterLesjak
26. February 2011, 23:39
Vojska, kajpada.

http://www.milfoam.fi/Examples%20of%20cleaning%20result.pdf

Še malo slikic, imate napisano še premer cevi, čas čiščenja in pa št. strelov(pri nekaterih).

hunterxxxl
26. February 2011, 23:44
Jaz sem obupal in mi ni uspelo sfokusirat slike da bi pokazal cev moje zračne, ki je dokaj podobna po št žlebov...:BangHead::BangHead:
Ja mene tud zanima če je kdo to že uporabljal.

hunterxxxl
26. February 2011, 23:50
Aja zračna puška z katero se strelja bakrene diabole:icon_confused:

Maš tud prov:icon_lol:
Sem ugotovil, da je zračna na zrak ne na smodnik...hehe

tinko balinko
27. February 2011, 12:00
to je cev havbice 155mm ali pa starega tanka T-55.
Jaz uporabljam to famozno peno ze kar nekaj casa.Nabrizgas v cev pustis cca.20-30min v cevi in nato samo z krpici skozi cev in to je to.Res zadeva na oko scisti cev v nulo.Za kaj vec bi pa mogel imeti kake aparature ki jih pa zal nimam.

jereb
27. February 2011, 21:18
Od nedavno tudi sam uporabljam to peno (milfoam forrest). Popolnoma sem opustil WD40 (kar se tiče notranjosti cevi).

Članek, ki je bil v Lovcu, me je napeljal na to, da sem poskusil, hkrati pa avtorju članka zastavil tudi nekaj vprašanj.
Rezultati, ki jih je avtor predvideval, so se v praksi potrdili.

Priporočam.

Jurij Klanjšček
28. February 2011, 12:47
Tudi jaz že od vsega začetka uporabljam milfoam Forrest, čiščenje je enostavno in učinkovito.

MasterLesjak
28. February 2011, 17:54
A je ta pena za večkratno uporabo, torej čistite z njo cev po vsaki uporabi ali samo ko je cev res "zagiftana"? Ker če dam na primer en strel ali dva se mi splača brizgati peno v cev?

Jurij Klanjšček
28. February 2011, 19:26
če veš, da je ne boš uporabljal dolgo časa po tem, seveda lahko; drugače nima veliko smisla.

jereb
3. March 2011, 09:10
S peno očistiš cev 1 - 2 x letno, če streljaš malo (20 strelov). Če streljaš športno boš čistil nekoliko večkrat.

Ne pozabi na dejstvo, da je po čiščenju s peno cev popolnoma brez umazanije in oljnega filma - torej ni zaščitena pred najedanjem rje.

kuglaabc
3. March 2011, 17:39
Samo za intermezzo, za nekatere veleume. O številu polj in žlebov pri kratko in dolgo cevnem strelnem orožju, kar prikazujeta sliki nekaj postov nazaj.
Puška Marlin M 336 C v kal. .30-30 Win. jih ima 12, polj in žlebov namreč.
Lp.

tinko balinko
3. March 2011, 18:47
Samo za intermezzo, za nekatere veleume. O številu polj in žlebov pri kratko in dolgo cevnem strelnem orožju, kar prikazujeta sliki nekaj postov nazaj.
Puška Marlin M 336 C v kal. .30-30 Win. jih ima 12, polj in žlebov namreč.
Lp.

ja in.....to se zmerom ni cca 40 kot jih prikazuje slika.

Jurij Klanjšček
20. March 2011, 00:56
S peno očistiš cev 1 - 2 x letno, če streljaš malo (20 strelov). Če streljaš športno boš čistil nekoliko večkrat.

Ne pozabi na dejstvo, da je po čiščenju s peno cev popolnoma brez umazanije in oljnega filma - torej ni zaščitena pred najedanjem rje.

res je brez oljnega filma, pušča pa tanko plast zaščitnega sredstva proti rji. pazi, da pri čiščenju s to peno ne uporabljaš bakrene krtačke; lahko jo pa uporabiš preden napolniš cev s peno.

Tomaž Ražman
20. March 2011, 01:23
Ma fantje, vsi smo en bolj pameten od drugega... Js bi tle dodal svoje mnenje ki sem si ga izoblikoval na podlagi več let izkušenj v strelstvu, lovu in službi...

Vse kakor je vsak proizvod namenjen določeni stvari... treba se je zavedat, da čiščenje cevi ni samo vlečenje krpice in mazanje z oljem...

Js osebno uporabljam pri čiščenju Roblo in balistol, krpice in bakreno krtačko...
Je pa spet odvisno ali s samo puško postrelite na leto 50 nabojev ali na trening...

Vsekakor če se omejimo na lov... Osebno prakticiram sledeči način;
- pred lovom obrišem cev na suho;
- ko se vrnem, če nič ne izstrelim jo samo namažem...
- če izstrelim kak naboj jo prebrišem z krpico namočeno v roblo, podrgnem s krtačko in ponovno pobrišem z krpico in roblo, nato osušim in namažem z balistolom...
in tako celo sezono.
-na koncu sezone pa večkrt zaporedoma čistim cev z uporabo krtačke in z brisanjem, in tudi čez noč ali vsaj par ur pustim premazano z roblo... in nato očistim spet s krpico. in pol ponovno začne sezona in od začetka...

pri športni puški gre malo drugač...

VSEKAKOR PA PRI SODOBNIH CEVEH BOLJŠE NIČ ČISTIT KOT NAPAČNO ČISTIT!

ostrostrelec.pero
20. March 2011, 07:02
trazman: ..pri športni puški gre malo drugač.
Vprašanje zate spoštovani kolega? Kako čistiti Mk puško med poletno sezono, med katero sestrelim 3500 nabojev. Hvala za odgovor.

Tomaž Ražman
20. March 2011, 10:31
trazman: ..pri športni puški gre malo drugač.
Vprašanje zate spoštovani kolega? Kako čistiti Mk puško med poletno sezono, med katero sestrelim 3500 nabojev. Hvala za odgovor.

Pri malokaliberski puški streljaš najverjetneje svinčene krogle, tako da ti veliko svinca ostaja v sami cevi... Ko gre za športno puško je čiščenje temeljito praktično po vsakem streljanju, vsaj jaz tako počnem... Važno je da imaš šibiko za kaliber 5,6 in z vodilom, vstavljaš jo izključno v smeri krogle in ne skozi ustje. Jaz osebno z šibiko uporabljam samo bakreno krtačko. s krpicami uporabljam vrvico, katero potisnem skozi cev in povlečem krpico spet v smeri naboja. Med čiščenjem ni pomembno samo da pazimo na ustje ampak enako tudi na ležišče naboja, zato si je smiselno naredit vodilo šibike...
Potem pa smiselno uporabiš eno topilo za svinec, če se ne motim deluje tudi robla, vendar ni značilne zelene barve na krpici...

upam da je odgovor zadovoljiv. Je pa bil lani v lovcu en postopek, s katerim se popolnoma strinjam.

karel
20. March 2011, 14:00
"...Ko gre za športno puško je čiščenje temeljito praktično po vsakem streljanju, vsaj jaz tako počnem... "
Če tako počneš, delaš precej veliko napako...

ostrostrelec.pero
20. March 2011, 16:59
Če tako počneš, delaš precej veliko napako...

Karel, zakaj. Tudi tvoj odgovor bom prebral z zanimanjem.

karel
20. March 2011, 17:22
"...zakaj..."
Zadnjič sem cev "prekrtačil" na koncu ( tekmovalne ) sezone 2008.
V 2009 in 2010 sem skupno izstrelil nekaj manj kot 1.000 nabojev. Ko sem letos, po več kot treh mesecih, zopet prijel puško v roke, je ostala, skupina zadetkov, še vedno skupaj. Po prvem čiščenju, ki bo potrebno zaradi "višje sile", ki jo ne morem napovedati:icon_smile:, bom potreboval najmanj 50 strelov, da se skupina zadetkov ponovno zoži.:icon_smile: Prepričan sem, da veš, o čem govorim/pišem.

Tomaž Ražman
20. March 2011, 19:08
Karel, vsekakor imaš prav, vendar pa tudi js se ne motim, meni puška z očiščeno cevjo prav tako dobro nese kot po kake 30 izstreljenih nabojih. Verjetno je veliko odvisno tudi od cevi same in kako polnitev delaš...
Edino kar sem opazu, je da mi na čisto cev prvi naboj izstreli približno 30 m/s počasneje kot naslednje...

Js sm se o tem nekako prepričal na BENCHREST forumu, kjer nekateri fantje pravijo da cev očistijo po vsaki seriji, ki je pri njih 10 nabojev...

Ma pa vsak svojo teorijo, ki je po svoje pravilna...

alojz1
20. March 2011, 19:14
Verjetno je veliko odvisno tudi od cevi same in kako polnitev delaš...
Ali govorimo o MK puški ali nasploh (odstranjevanje svinca itd).
citat: da mi na čisto cev prvi naboj izstreli približno 30 m/s počasneje kot naslednje...
Ali je še kdo to opazil? Običajno je prvi naboj višje...

karel
20. March 2011, 19:26
"... meni puška z očiščeno cevjo prav tako dobro nese kot po kake 30 izstreljenih nabojih..."
Pogovoarjamo se o MK puški in ta meni, ko jo očistim, nese zelo slabo. Po izstreljenih kakšnih 50 ( raje več ) nabojih, prične delovati, kot je treba.
To je moja izkušnja, ki je ne "prodajam".
Za tisti del, kjer sem napisal, da delaš precej veliko napako, se opravičujem.

206
20. March 2011, 20:28
Jaz sem opazil isto kot karel na MK.

Po prebranem na veliko forumih so opisovali da z čiščenjem svinca iz MK cevi le to narediš manj točno,zato rabi nekaj nabojev čez da se cev spet obloži z svincem.Naj bi cev rabila nekaj svinčene obloge za točnost,čista gola cev naj bi imela več "lufta" in s tem tud "opletanje" krogle.

Podobno naj bi imela cev težave z točnostjo tudi ko zamenjaš vrsto nabojev,rabi nekaj 10 strelov da se uleže na novo vrsto municije.

Tomaž Ražman
20. March 2011, 21:09
Js govorim o .300WM iz tekmovalne cevi... Je zelo možno da pri malokaliberski
drugače zadeve tečejo... žal nimam izkušenj na tem področju...

alojz1
20. March 2011, 21:16
Saj sem vedel :icon_lol: da ne pridemo skupaj ker eden govori o MK, drugi o 300mag. Je velika razlika.

Tomaž Ražman
20. March 2011, 21:23
Verjamem da res, žal z malokalibersko nimam izkušenj...

Ahiles
21. March 2011, 17:14
no, tule lahko tudi sam podam praktično izkušnjo. V mojem TOZ-u (.22lr, če kdo slučajno ne pozna ene najbolj poceni variant MK :icon_lol: bila je pri hiši, nese pa presenetljivo točno --> imam pač srečo:icon_biggrin:), se po čiščenju cevi prvi naslednji zadetek s CCI Stinger premakne desno in navdol. ne vem več točno razdalje, je pa tolikšna, da na 30 m popolnoma zgrešiš šojo:icon_evil:

To sem ugotovil, ko sem v istem dnevu pristrelil puško, vse je šlo v center tarče, grupa na 35m s Stingerjem se je držala skupaj (čeprav cev ljubi bolj HV kot HyperV in standardne naboje). Cev sem očistil, ker sem imel občutek, da je tako mali premer, pa tolko "umazanije" (da bo ja točno!). Nato sem šel še isti dan na lov in streljal po 2 šojah (vmes sem po neumnosti spet očistil cev). obe sta odleteli, sam pa sem jasno videl vejo, ki je odletela poleg šoje. Hudirja, streljal z naslonom, nobene pretirane naglice ali živčnosti, 2x mimo na isto mesto. Dosti jage za tisti dan...
Prva stvar, ki sem jo naredil, zopet po naslon, tarče in ajmo probavat. Vse gre točno v center. Iz jeze sem postrelil še kakšnih 100 nabojev (ne samo Stinger...) na različne cilje (oblike in velikosti). Vse je padalo v nulo. Očistim cev in si rečem, dam še 5 strelov na tarčo, da si shranim grupo. Bum! Prvi strel desno spodaj! naslednji 4-je direkt v center. ponovim postopek opet isto. to sem ponovil 3x zapored in prvi strel je sicer malo variiral, ampak vedno desno dol v površino 2EUR kovanca.
Poskusim še z Federal american Eagle HV 40grn, zadeva podobna, le da je bil prvi strel menj kot za polovico oddaljen od centra, ostala grupa pa še manjša (praktično ena luknja - 35m, naslon).
za hec sem poskusil še s standardno hitrostjo (en izmed Fiocchi-jev), kjer je bilo odstopanje prvega strela skoraj zanemarljivo (ampak vidno!), vendar grupa s tole puško katastrofalna (pa ne zgolj z eno vrsto standardnega streliva - j**bi ga, saj ne tekmujem :icon_lol:). na tem mestu sem presenečen, da pa RWS SubSonic dela podobno grupo kot Stinger in ne večjega raztrosa...

v glavnem, malo daljši sestavek, pa vseeno. Meni odnese samo prvi strel, naslednjega nikoli! In to s vsemi vrstami streliva, bolj kot je strelivo hitrejše, bolj odnese... Vsi ostali streli padajo, kot si jih strelec lahko le želi. To so moje izkušnje in plod lastne jeze, sivih las, zadovoljstva, vedoželjnosti in trme. tisti, ki pa imate več znanja, pa lahko to razložite še teoretično. Dvomim pa, da bi bila na svetu samo ena taka MK cev :icon_lol: Sedaj jo čistim 1-2x na leto, po čiščenju pa oddam kakšnih 5 strelov v tarčo. ko je lovna sezona, cevi ne čistim več. Lahko tudi poljubno menjavam strelivo in se lega zadetkov ne spreminja (s primernim premikom križa).

PS: kar se pa tiče velikih CF kalibrov, pa nimam pojma, koliko bi se lega spreminjala, še nisem nikdar imel težav, da bi bil prisiljen v testiranje...

C_mon
21. March 2011, 22:30
Še eno začetniško vprašanje:
Robla uniči bronuro? Nekateri trgovci mi pravijo, da ja in bolj priporočajo Milfoam, ki naj bi bil bolj prijazen do bronure, če kaj ponesreči steče po njej?

Tomaž Ražman
21. March 2011, 22:51
Še eno začetniško vprašanje:
Robla uniči bronuro? Nekateri trgovci mi pravijo, da ja in bolj priporočajo Milfoam, ki naj bi bil bolj prijazen do bronure, če kaj ponesreči steče po njej?

Ja Robla uničuje bronuro, pa ne takoj ob stiku, ma če ne obrišeš pa. Meni osebno je robla boljša, ker ni treba napolnit cev... samo z krtačko naneseš pa pustiš...

teohafy
22. March 2011, 00:11
no, tule lahko tudi sam podam praktično izkušnjo. V mojem TOZ-u (.22lr, če kdo slučajno ne pozna ene najbolj poceni variant MK :icon_lol: bila je pri hiši, nese pa presenetljivo točno --> imam pač srečo:icon_biggrin:), se po čiščenju cevi prvi naslednji zadetek s CCI Stinger premakne desno in navdol. ne vem več točno razdalje, je pa tolikšna, da na 30 m popolnoma zgrešiš šojo:icon_evil:

To sem ugotovil, ko sem v istem dnevu pristrelil puško, vse je šlo v center tarče, grupa na 35m s Stingerjem se je držala skupaj (čeprav cev ljubi bolj HV kot HyperV in standardne naboje). Cev sem očistil, ker sem imel občutek, da je tako mali premer, pa tolko "umazanije" (da bo ja točno!). Nato sem šel še isti dan na lov in streljal po 2 šojah (vmes sem po neumnosti spet očistil cev). obe sta odleteli, sam pa sem jasno videl vejo, ki je odletela poleg šoje. Hudirja, streljal z naslonom, nobene pretirane naglice ali živčnosti, 2x mimo na isto mesto. Dosti jage za tisti dan...
Prva stvar, ki sem jo naredil, zopet po naslon, tarče in ajmo probavat. Vse gre točno v center. Iz jeze sem postrelil še kakšnih 100 nabojev (ne samo Stinger...) na različne cilje (oblike in velikosti). Vse je padalo v nulo. Očistim cev in si rečem, dam še 5 strelov na tarčo, da si shranim grupo. Bum! Prvi strel desno spodaj! naslednji 4-je direkt v center. ponovim postopek opet isto. to sem ponovil 3x zapored in prvi strel je sicer malo variiral, ampak vedno desno dol v površino 2EUR kovanca.
Poskusim še z Federal american Eagle HV 40grn, zadeva podobna, le da je bil prvi strel menj kot za polovico oddaljen od centra, ostala grupa pa še manjša (praktično ena luknja - 35m, naslon).
za hec sem poskusil še s standardno hitrostjo (en izmed Fiocchi-jev), kjer je bilo odstopanje prvega strela skoraj zanemarljivo (ampak vidno!), vendar grupa s tole puško katastrofalna (pa ne zgolj z eno vrsto standardnega streliva - j**bi ga, saj ne tekmujem :icon_lol:). na tem mestu sem presenečen, da pa RWS SubSonic dela podobno grupo kot Stinger in ne večjega raztrosa...

v glavnem, malo daljši sestavek, pa vseeno. Meni odnese samo prvi strel, naslednjega nikoli! In to s vsemi vrstami streliva, bolj kot je strelivo hitrejše, bolj odnese... Vsi ostali streli padajo, kot si jih strelec lahko le želi. To so moje izkušnje in plod lastne jeze, sivih las, zadovoljstva, vedoželjnosti in trme. tisti, ki pa imate več znanja, pa lahko to razložite še teoretično. Dvomim pa, da bi bila na svetu samo ena taka MK cev :icon_lol: Sedaj jo čistim 1-2x na leto, po čiščenju pa oddam kakšnih 5 strelov v tarčo. ko je lovna sezona, cevi ne čistim več. Lahko tudi poljubno menjavam strelivo in se lega zadetkov ne spreminja (s primernim premikom križa).

PS: kar se pa tiče velikih CF kalibrov, pa nimam pojma, koliko bi se lega spreminjala, še nisem nikdar imel težav, da bi bil prisiljen v testiranje...

Moj toz je to delal tudi brez ?iščenja, prvi strel je bil vedno cca 5 cm levo. ostali luknja v luknjo. Ravno zato je žel od hiše in je prišel walther. Pa po pogovorih s puškarji MK ne rabi čiščenja če streljaš svinčene krogle brez tombak plašča.

karel
22. March 2011, 07:44
"Karel, zakaj. Tudi tvoj odgovor bom prebral z zanimanjem."
Komentar, na moj odgovor, bi tudi jaz rad prebral z zanimanjem.:icon_smile:

hunter1
22. March 2011, 08:03
js, MK sploh ne čistim..pa je puška dobra, saqmo daljnogled ...(napišem o drugi temi) :icon_lol::icon_lol:

Ahiles
22. March 2011, 17:49
jah, svoje dni je šlo skozi puško vsega boga in to mislim dobesedno... :icon_lol: zato sem jo spočetka čistil po vsakem streljanju.

No, kar se tiče natančnosti, imam pa menda res srečo. to je potrdil tudi puškar, ki je kar nekaj TOZ pušk servisiral. Bojda nobena ni bila tako točna. Ko sem mu jo že prvič prinesel, je bil zelo skeptičen.

Puška je precizna, prvi naboj odleti samo po čiščenju cevi in nikdar med streljanjem. ravno danes sem postrelil kakšnih 300 nabojev (CCI Stinger, RWS Subsonic, Federal American Eagle). Nikoli ni odletel naboj mimo. Odkar cevi ne čistim več po streljanju, še nisem zgrešil ne šoje, kune, lisice ali miši. Če bi jo, bi bil za to kriv sam! sem pa drugače zelo vesel, da imam srečo in moj stari toz ne trosi :icon_twisted:

karel
22. March 2011, 19:49
"...ravno danes sem postrelil kakšnih 300 nabojev..."
Kaj so se ti pa tako zamerili?
Toliko jih jaz postrelim na 10-ih treningih ali na ravno toliko tekmah ( ena sezona ).:icon_smile:

Ahiles
22. March 2011, 20:32
hm a kako se jih postreli... Ljubezen do orožja. vzpodbuda, da toz ne nese točno (NI RES, moj se dobro drži :icon_twisted:). Dejstvo, da imam čez leto premalo časa, da bi takole pokal.

Praktično pa takole:
8 tarč naenkrat, v vsako 10 strelov (običajno 5, danes pač podvojil:icon_lol:). 3x zamenjaš tarče in si na 240. To je bilo z Eaglom.

Potem pa še obvezno luknjanje nekaj starih (praznih) sprejev, pen za britje,...

mogoče ni ravno 300 je pa čez 250 :D aja, pa še rama ne boli:icon_wink:. Je pa vprašanje, kdaj bom spet imel priložnost pred poletjem...

ti jih postreliš po obrokih, jaz se moram pač naenkrat "namučit".

mogoče pomaga še dejstvo, da nisem streljal samo jaz...

detel
24. March 2011, 11:47
Po streljanju vedno očistim cev, tudi, če oddam samo en strel, pa tudi z MK (krtačke, krpice, balistol)

Tomaž Ražman
24. March 2011, 15:20
Po streljanju vedno očistim cev, tudi, če oddam samo en strel, pa tudi z MK (krtačke, krpice, balistol)

Kar je edino pravilno...

rws
24. March 2011, 16:44
Če bi sam svojega Sakota(mod. Finnlight) čistil redno s kakim oljem, je praktično neupraben za lov. Tudi če na suho skozi spustim 50 suhih krpic, bom s prvim strelom zadel cca 5-10cm višje kot naslednje. Včasih jo po streljanju obrišem šele po parih dnevih-samo z vato, pa je cev vedno bleščeča. Na okoli 300strelov pa uporabim Roblo, prej sem imel Benchrest žaubo, ki je bila tudi super.

MetalHack
24. March 2011, 21:20
Nitro čistil za cev nihče ne uporablja? Za dokončno očiščenje pred zaščito z oljem in za pripravo pred streljanjem?

jagrBlaž
25. March 2011, 12:10
Nitro čistil za cev nihče ne uporablja? Za dokončno očiščenje pred zaščito z oljem in za pripravo pred streljanjem?

glede tega sem že slišal ja, da je učinkovito ,da se cev razmasti pred strelom. Zanima me ali lahko uporabiš navadno Nitro razredčilo ali mora bit kako posebno Nitro čistilo?

Veper
25. March 2011, 12:21
Mene pa bol zanima protislovno dejstvo,da je potrebno cev do čisteha in suhega očistiti (razmastiti) po drugi strani pa je evidentno,da so vsi MK naboji prevlečeni z vazelinu podobno snovjo in da so tudi ostrostrelske krogle prevlečene z vsemogočimi lubrikati. Skratka trenje na drsno površino zmanjšajo.

Tomaž Ražman
25. March 2011, 21:31
Mene pa bol zanima protislovno dejstvo,da je potrebno cev do čisteha in suhega očistiti (razmastiti) po drugi strani pa je evidentno,da so vsi MK naboji prevlečeni z vazelinu podobno snovjo in da so tudi ostrostrelske krogle prevlečene z vsemogočimi lubrikati. Skratka trenje na drsno površino zmanjšajo.

Cev mora bit pred streljanjem popolnoma osušena, zadostuje že par potegov z krpico na tesno.

Krogle prevlečene z raznimi snovmi so dejansko zaradi zmanjševanja trenja, vendar je ta premaz pri vsaki krogli enak, olje v cevi nima niti približno enakega ali podobnega učinka...

alojz1
25. March 2011, 21:48
Važno je cev po streljanju naoljiti in malo pustiti. Potem potegnemo suho krpo in ponovno naoljimo. Pred streljanjem pa ponovno potegnemo suho krpo.
Vse ostalo je zaradi kapric lastnika.
Najslabše pa je puško pustiti neočiščeno. Ali pa jo samo posprejati z WD40.
Tudi moly prevleka zelo veže vodo iz zraka. Zato nekateri teh krogel ne uporabljajo. Čiščenje pa mora biti še temeljitejše.
Pa ne mešati MK orožja z tistim, ki strelja oplaščene krogle.

Veper
26. March 2011, 11:39
No pa sem le dobil odgovor.Ne mešajte MK z oplaščenimi naboji??:icon_neutral:Zakaj ?? Ali to pomeni da recimo cci stinger (prevlečen ali pa"rumeni jopič" prevlečen delujeta drugače ?? Fantje se strinjam da mora biti cev suha ampak nisem dobil odgovora zakaj so nekateri naboji prevlečeni z vazelinom (ali nečem podobnim) in zakaj so prevlečeni z teflonom oziroma nečim podobnim. Za moje pojme zaradi zmanjševanja trenja in tudi to mi je jasno da se recimo krogla z deformiranjem v prehodnem konusu lažje preformira če je viskozna snov navzoča vendar tudi to je res da nekaj te snovi pa le ostane po celi dolžini cevi. Ja saj vem da sem brcnil v temo ampak ker sem dreznil "balistične strokovnjake pod rebra" ampak še vedno bi rad boljši odgovor če ga kdo pozna. Tole pisanje pa ima vez z čiščenjem orožja kar močno prisotno vsaj priMK.:icon_wink:

alojz1
26. March 2011, 12:04
A to te žuli? :icon_lol:
Suho na suho ne gre nikoli dobro.
Svinčene krogle so mazane zato, ker bi pri suhi cevi puščale za sabo preveč svinca in bi se brazde hitro zapacale. Pritiski in temperatura je manjša in maža krogle (vosek) ne zgoreva tako kot pri večjih pritiskih.
Tudi pri večjih kalibrih bi bilo mazanje dobrodošlo (zato imamo moly, teflon). Vendar se mazivo upari (dodatno eksplodira) zato to ni možno. Baker od krogle je treba odstraniti z čistili.
Predvsem nezaželjeno je naoljeno ležišče naboja. Lahko pride do deformacije tulca (tulec se stisne navznoter) pa tudi zaradi naoljenega konusa udari tulec preveč nazaj. Posledično je prvi strel iz naoljene puške visoko.
Svinčene krogle tudi galvaniziramo z bakrom ali nikljem zato, ker sta ti dve kovini trši in manj zamažeta cev kot sam svinec.

Tomaž Ražman
26. March 2011, 12:48
No pa sem le dobil odgovor.Ne mešajte MK z oplaščenimi naboji??:icon_neutral:Zakaj ?? Ali to pomeni da recimo cci stinger (prevlečen ali pa"rumeni jopič" prevlečen delujeta drugače ?? Fantje se strinjam da mora biti cev suha ampak nisem dobil odgovora zakaj so nekateri naboji prevlečeni z vazelinom (ali nečem podobnim) in zakaj so prevlečeni z teflonom oziroma nečim podobnim. Za moje pojme zaradi zmanjševanja trenja in tudi to mi je jasno da se recimo krogla z deformiranjem v prehodnem konusu lažje preformira če je viskozna snov navzoča vendar tudi to je res da nekaj te snovi pa le ostane po celi dolžini cevi. Ja saj vem da sem brcnil v temo ampak ker sem dreznil "balistične strokovnjake pod rebra" ampak še vedno bi rad boljši odgovor če ga kdo pozna. Tole pisanje pa ima vez z čiščenjem orožja kar močno prisotno vsaj priMK.:icon_wink:

Mogoče samo kot zanimivost... Zadnjič sem kolegu dal en paket nabojev .22lr za polavtomatsko pištolo in je reku, da jih je mogu vse prebrisat, ker če ne je imel zastoje...

alojz1
26. March 2011, 13:02
.22lr za polavtomatsko pištolo in je reku, da jih je mogu vse prebrisat, ker če ne je imel zastoje...
Jih je prebrisal, ker je pištola bolj občutljiva. Vseeno pa je ostalo v nazobčanem delu krogle dovolj maziva. Svinčene krogle (pištolske) imajo utor z mazivom v spodnjem delu, ki je v tulcu.
http://www.orozje.net/shop/scripts/prodList.asp?idcategory=34&idParentcategory=21
glej krogle za pištolo in revolverje. Modra črta na svinčenki je mazivo.

Markysprej
26. March 2011, 13:47
kaj potem priporočate za MK?
čiščenje z oljem & ščetko, ali samo s tkanino spravit večjo svinjarijo ven, ali nič?

alojz1
26. March 2011, 17:06
Če enkrat tedensko streljaš in je puška na suhem jo samo zunaj obriši (zaradi potnih rok).
Cev pa očisti z medeninasto ščetko in krpico po kakih 1000 strelih. (ali pa z sredstvom za odstranjevanje svinca, Lahko tudi živo srebro).
Svinec ni agresiven do jekla, smodnik je pa tudi antikoroziven.

Markysprej
26. March 2011, 17:19
kul. takšen režim se mi dopade. thx

kaj pa kakšen stinger pred in po streljanju da 'sčisti' malce? bi koristilo?

alojz1
26. March 2011, 17:40
Pri MK je vseeno. Pri revolverjih pa ni dobro po 1K svinčenih krogel potem oplaščeno streljati. Je lahko zaradi svinčene obloge prevelik pritisk.

Tomaž Ražman
27. March 2011, 10:00
Pri MK je vseeno. Pri revolverjih pa ni dobro po 1K svinčenih krogel potem oplaščeno streljati. Je lahko zaradi svinčene obloge prevelik pritisk.

Osebno sem že doživel da je pištolo odprlo, ker je možakar po nevem kolkih svinčenih nabojih začel streljat oplaščene...

Je pa zelo odvisno, vsekakor kdor ima rad cev od svojega orožja bo po streljanju z svinčenimi naboji prej počistu...

Jaz za treningem uporabljam samo svinčene krogle, na tekmah pa oplaščene zaradi dima... Vendar strogo očistim prej cev!

karel
27. March 2011, 10:15
"...da je pištolo odprlo..."
Kaj, konkretno, se je zgodilo?

Tomaž Ražman
27. March 2011, 10:38
Kaj, konkretno, se je zgodilo?

No, ni jo razneslo, tako kot če bi krogla ostala v cevi, vendar je cev napihnilo...

karel
27. March 2011, 17:32
Poznam imetnika revolverja v kalibru 357Mag, ki vedno, ko strelja z naboji s svinčenko, na koncu ustreli še nekaj oplaščenih originalov. Ta postopek ponavlja že kakšnih 30 let. Do te zamisli je prišel, ker ni mogel, po normalni poti, spraviti svinca iz cevi...

alojz1
27. March 2011, 18:26
Vsak ima svoje načine. Ni pa, kot sem napisal, to pripotočljivo po večji količini svinčenk.
Tudi za napihnjenost cevi pri revolverju sem v dvomih (pri pištoli da).
Revolverji imajo tako predimenzionirane cevi, da prej poči bobnič.

karel
27. March 2011, 18:45
"...Revolverji imajo tako predimenzionirane cevi, da prej poči bobnič."
Bobnič zaradi materiala krogle, ne bo ali vsaj ne bi smel počiti. Eden od vzrokov, da se to lahko zgodi, je premočna polnitev naboja. Večja verjetnost napihnje cevi in počenega bobniča, je pri orožju slabše kvalitete...

alojz1
27. March 2011, 18:55
Bobnič zaradi materiala krogle, ne bo ali vsaj ne bi smel počiti.
Včasih imam občutek, da komentirate stvari, pa sploh ne preberete o čem govorimo.
Če je cev zapacana z svincem in nato ustrelimo polnooplaščeno kroglo lahko pride do prevelikih pritiskov. To sem že prej zapisal.
Prevelik pritisk pa prej poškoduje bobnič kot pa cev revolverja, ki je predimenzionirana (sem napisal kasneje).
Sedaj pa pomislite sami...Zapacana cev poveča pritisk. Kaj bo poškodovano???

hunter1
27. March 2011, 19:25
odg : BOBNIČ..:icon_lol::icon_lol::icon_wink::icon_twist ed:

karel
27. March 2011, 19:56
"Včasih imam občutek, da komentirate stvari, pa sploh ne preberete o čem govorimo.......... Kaj bo poškodovano???"
Občutek te vara. Jaz vem, kaj pišem.
Bobnič revolverja ima toliko "lufta", da zaradi, s svincem, umazane cevi, pri kvalitetnem revolverju, ne bo počil!!!

hunter1
27. March 2011, 20:07
pri nekvalitetnem pa bo :icon_twisted:

karel
27. March 2011, 20:12
Ni nujno, a je malce večja verjetnost.:icon_smile:

alojz1
27. March 2011, 20:27
Občutek te vara. Jaz vem, kaj pišem.
Bobnič revolverja ima toliko "lufta", da zaradi, s svincem, umazane cevi, pri kvalitetnem revolverju, ne bo počil!!!
Tlak v bobnu in cevi je enak (fizika, osemletke) Govorili smo o poškodbah revolverja. Poškodovan bobnič sem že videl, napihnjene cevi pa ne. Šibka točka je torej boben.
Napihnjenost cevi pri pištolah pa je pogosta. Tudi zaradi napačnega polnjenja.

karel
27. March 2011, 20:40
"...(fizika, osemletke)..."
Hvala.
Nesporno je to, da je med cevjo, bobničem in v njegovih komorah prostor, skozi katerega uide precej pritiska, ki bi v slučaju popolnega zaprtja, bil lahko za orožje, precej problematičen.

alojz1
27. March 2011, 20:52
Hvala.
Nesporno je to, da je med cevjo, bobničem in v njegovih komorah prostor, skozi katerega uide precej pritiska, ki bi v slučaju popolnega zaprtja, bil lahko za orožje, precej problematičen.

Tudi tukaj se najini mnenji razlikujeta
Ti misliš, da bi bila situacija ob zamašeni cevi precej problematična, jaz pa uničujoča.

karel
27. March 2011, 21:00
"... situacija ob zamašeni cevi..."[/B]
Nisem pisal o zamašeni cevi, ampak če bi prišlo do zaprtja prostora ( da ne bi bilo več "lufta" ) med cevjo, bobničem in v komorah.

alojz1
27. March 2011, 21:02
Pojma nimam kako lahko pride do takšne situacije
Pojdiva raje na zs ker sva že v nevarnih vodah

karel
27. March 2011, 21:08
"Pojma nimam kako lahko pride do takšne situacije..."
Fizika iz osemletke...:icon_lol::icon_biggrin::icon_study:
Če je kaj "viška", bo že administrator prijel "radirko" v roke.:icon_smile:

alojz1
27. March 2011, 21:33
Aha. Ti torej misliš, da je reža med bobnom in cevjo varovalka pred poškodbami cevi in bobna.
Jaz pa mislim, da je bolje cev očistiti svinca predno z revolverjem streljamo težko oplaščeno kroglo (tudi proizvajalci tako svetujejo). Sem že videl tako zapacano cev, da je svinec spredaj iz cevi lezel in si ga lahko odstranil z roko. Pri češki pištoli pa je cev napihnilo tako, da se ni dala več repetirati.

karel
28. March 2011, 10:03
V revolverjih velikega kalibra, se svinec ( velike količine ) v cevi nabira zaradi neustreznih krogel, premočnih nabojev in prehitrega streljanja.
Nekatere kupljene in doma "zvarjene" krogle, so največkrat premehke in nimajo mazalnih kanalov. Če ob polnitvi, dodamo še preveč smodnika ( količino, ki je primerna za oplaščene ali vsaj za krogle, ki imajo premaz in so največkrat označene HS ), smo naredili napako, ki je kmalu vidna v cevi in na tarči. Iz cevi zna pokukati svinec, zadetki na tarči, imajo čudno obliko, ker je krogla priletela na "plosk".

Tomaž Ražman
3. April 2011, 13:58
Ma sam sem probal kar nekaj prevlečenih krogel in jih večina postane svinčenih že po prvi tretini cevi...poceni pač. pol sem za treninge začel uporabljat svinčene neoplaščene visoke kvalitete za tekmo pa prevlečene so pa znamke
TARGET BULLETS

capra ibex
3. April 2011, 22:19
Eno vprašanje.
Pri čiščenju cevi 8mm sem pomotoma vstavil medeninasto krtačo za kaliber 9,3 mm. Seveda ko sem to opazil je bilo že prepozno in sem jo moral na silo poriniti skozi cev ker nazaj ni šlo.
A je možno da sem s tem poškodoval cev? Načeloma naj se to zaradi povsem različne zgradbe kovin ne bi moglo zgoditi, pa me vendarle zanima če je kdo imel tak primer?

Lp

alojz1
3. April 2011, 22:24
Brez panike.
Drugače pa risanice ni treba čistiti z ščetko. Imaš na razpolago cel kup čistil za odstranjevanje ostankov bakra.
Ščetka je bolj za odstranjevanje svinčenih oblog. Pa tudi takrat jo potiskaj samo v eno smer.

Tomaž Ražman
3. April 2011, 22:58
Brez panike.
Drugače pa risanice ni treba čistiti z ščetko. Imaš na razpolago cel kup čistil za odstranjevanje ostankov bakra.
Ščetka je bolj za odstranjevanje svinčenih oblog. Pa tudi takrat jo potiskaj samo v eno smer.

Ma ne glede na topila se ščetko uporablja... Drugač pa sam za svinec počistit uporabim, nevem kako bi se temu reklo, ma ma vsaka ženska doma za čistit posodo... taka gobica iz nekih železnih nitk... tiste nitke ovijem na medeninasto krtačko in par krat skozi cev, da res svinec pobere... Z medeninasto krtačko brez tistih nitk traja celo večnost:icon_neutral:

Če daš ščetko 9,3 v 8mm ne da dela škodo ampak ubistvu se nitke zvijejo in sploh ne drsajo, tako da v cevi ni efekta, se pa krtačka rada poškoduje.

Drugač pa je bakrena ali medeninasta krtačka zakon za čistit cev.

alojz1
3. April 2011, 23:50
sam za svinec počistit uporabim, nevem kako bi se temu reklo, ma ma vsaka ženska doma za čistit posodo... taka gobica iz nekih železnih nitk... tiste nitke ovijem na medeninasto krtačko in par krat skozi cev, da res svinec pobere... Z medeninasto krtačko brez tistih nitk traja celo večnost:icon_neutral:
Tole je pa sigurno pravi način za cev uničit.
Še hitreje bo šlo,(sem videl pri nekem strokovnjaku), če priklopiš na palico z jekleno volno vrtalni strojček in parkrat prevrtaš.

Tomaž Ražman
4. April 2011, 05:08
Tole je pa sigurno pravi način za cev uničit.
Še hitreje bo šlo,(sem videl pri nekem strokovnjaku), če priklopiš na palico z jekleno volno vrtalni strojček in parkrat prevrtaš.

No tega vsekakor ne v ostrostrelni puški ali v pištoli za precizno streljanje...
Je pa za kako pištolo za IPSC ali kaj podobnega brez strahu. Pa brez vrtalnega stroja, tolko da 3-4 krat potegneš skozi...

cvi5k
4. April 2011, 23:59
Am, ne vem, če je to ravno dobro, pa tudi poiskusil ne bom in bi se kar strinjal z alojzem. Ne vem zakaj bi si z žičkami grenil življenje, ko pa vsi vemo kako se čisti puška, obstaja milijon stvari za v ta namen ampak najbrž žička ni med njimi...

Tomaž Ražman
5. April 2011, 00:55
[QUOTE=cvi5k;69627]Am, ne vem, če je to ravno dobro, pa tudi poiskusil ne bom in bi se kar strinjal z alojzem. Ne vem zakaj bi si z žičkami grenil življenje, ko pa vsi vemo kako se čisti puška, obstaja milijon stvari za v ta namen ampak najbrž žička ni med njimi...[/QUOTE

Fantje popolnoma ste narobe razumeli... Govorim o pištoli, s katero se strelja svinčene krogle... Če izpostavim IPSC pri čem se veliko postrelja... Večina strelcev čisti cev na zgoraj opisan način... Mi pa niti slučajno ni na pamet prišlo da bi v puški to počel...

Edina razlaga, če ne razumete, je ker niste probali...

cvi5k
5. April 2011, 01:11
[QUOTE=cvi5k;69627]Am, ne vem, če je to ravno dobro, pa tudi poiskusil ne bom in bi se kar strinjal z alojzem. Ne vem zakaj bi si z žičkami grenil življenje, ko pa vsi vemo kako se čisti puška, obstaja milijon stvari za v ta namen ampak najbrž žička ni med njimi...[/QUOTE

Fantje popolnoma ste narobe razumeli... Govorim o pištoli, s katero se strelja svinčene krogle... Če izpostavim IPSC pri čem se veliko postrelja... Večina strelcev čisti cev na zgoraj opisan način... Mi pa niti slučajno ni na pamet prišlo da bi v puški to počel...

Edina razlaga, če ne razumete, je ker niste probali...

Pardon, ja sem narobe razumel...

detel
8. April 2011, 13:24
V navodilu za čistilo Corbin piše, da na koncu čiščenja obrišemo cev s primernim strojnim čistilnim oljem ali navadnim razredčilom. A kdo ve, kje je možno nabaviti to strojno čištilno olje ?

sine
11. April 2011, 20:52
Eno vprašanje za tiste, ki veliko streljate z naboji wadcutter. Včeraj se mi je po kakšnih 30 izstreljenih nabojih začelo dogajati, da se bobnič težje zapira. Tako na prvi pogled nisem opazil kakšne večje smeti, bi pa rad vedel, kje se ta umazanija nabira, da se boben ne zapira več tako tekoče. Naslednjič bom s seboj vzel pribor za čiščenje, pa bi rad vedel, kaj točno moram očistiti, da odpravim to nevšečnost. Streljal pa em naboje 38 special Fiocchi. Revolver S&W, mod. 66 Performance center

1248
12. April 2011, 09:20
Zdravo,

v .38spc WC je poleg "smodnika" še balast(neka rdeče-rjava negorljiva snov). To je zato, ker bi bil load z tako majhno količino "smodnika", eksploziven in ne pogonski. To polnilo baše delovanje revolverja. Malo ga spihaš in gre dalje.

Lp G.

karel
12. April 2011, 11:23
"1248" - Lahko tvoj post bolj podrobno pojasniš, oziroma navedeš literaturo, v kateri si to prečital?
P.s.: Ni provokacija, ampak resno vprašanje.

karel
13. April 2011, 08:58
Vprašal sem zato, ker za težave, ki jih ima "sine", imam popolnoma drugačen odgovor, ki pa mogoče tudi ni povsem pravilen.

sine
13. April 2011, 09:41
Kar povej Karel! Tisto pihanje, ki ga je predlagal 1248 ne bo odpravilo težav.

1248
13. April 2011, 09:55
Zdravo,

vzemi od Fiocchi-ja .357 WC naboj(ali.38WC) in ga podri. Videl boš, da sta v njem dve vrsti granulata. Prva gori, druga drobnejša, pa je negorljiva. Ker se da snovi ločiti z vodo, sem polnilo stehtal. Notri je 2,6 grena "smodnika" in okrog 3-4 grene negorljive snovi. Ker sam ne znam napolnit 146 grenske WC krogle pod 3.9 grena VV N320 ali še malo več vv N340, sem raziskoval naprej. Tako sem zasledil debato na forumu relodarjev, da če zmanjšaš volumen v tulcu, lahko dodaš manj pogonske snovi in ne pride do explozije(pipe bomb efekta) ampak dobiš šibkejši potisk. Volumen pa zmanjšaš z polnilom.
Zakaj sem odgovoril na prvo vprašanje. Ko sem prvič streljal take naboje pred mnogo leti, sem imel tudi sam probleme. Ni se zapiral bobnič, ni se hotel vrteti in podobni problemi, pa sem postal pozoren na rdeče rjave delce, ki so delovanje onemogočali.

Lp G.

karel
13. April 2011, 09:55
Obstaja možnost, da se ti nabere svinec na izhodih komor na bobnu in na začetku cevi, ker je razdalja ( pri tem in pri vseh bolj kvalitetnih revolverjih ) med bobnom in cevjo zelo majhna, ti začne "ribat". Najboljše je, da imaš pri sebi zobno ščetko ( mislim resno ) in z njo odstraniš, kar je v napoto. Seveda, to ščetko uporabljaj samo za čiščenje.:icon_wink:
Sporoči, če sem navedel pravi vzrok. Lahko je tudi kaj drugega, a o tem bi lahko govoril, ko bi videl kos v živo.

karel
13. April 2011, 10:11
Naboj 38SP lahko z WC kroglo napolniš s 3,0 gr VV N320 ali s 3,6 gr N340, brez problema. V tabelah VV niem še zasledil polnitve za 357WC, ki bi po mojem mnenju lahko bila le za nekaj desetink večja od omenjenih polnitev.
Nezgorljivi delci, ki se posujejo v cevi in jih nekaj ostane tudi v bobnu, so največkrat dokaz neprimernega smodnika po kvaliteti ali po hitrosti izgorevanja.

alojz1
13. April 2011, 11:17
V celoti delim Karlovo razlago.
Rad pa bi videl naboj, ki ima med smodnik pomešano negorljivo snov.
Da ni to kakšno domače čaranje :icon_lol:
Poleg tega 38 nima veliko praznega prostora. Sploh pa ne WC, ker je cela krogla v tulcu.

1248
13. April 2011, 12:33
Zdravo,

vzemi tovarniški Fiocchi .357WC pa boš videl kaj je v njem. V priročniku od VV-ja je minimalna polnitev za 146 grensko kroglo 3,6 grena N320. Torej če greš pod to mejo 20%( tvoja polnitev 3.0 grena) sigurno tvegaš eksplozijo in ne enakomerno gorenje potisne snovi. Vse polnitve pod minimalno mejo so potencialno nevarne.
Preverjeno v mojem primeru ni šlo za onesnaženje prehoda z svincem med bobničem in cevjo. So mi pa kolegi povedali, da je podobna balastna snov tudi v Magtech .38spc WC nabojih.

LP G.

alojz1
13. April 2011, 13:09
Če to drži, je to čisto varčevanje proizvajalca na račun smodnika. Lahko bi dali počasnejšega, kateri bi deloval brez dodatkov. Seveda pa ga je treba dozirati več.

karel
13. April 2011, 13:15
Napisal sem, da polnitev velja za 38SPWC in da je za 357MagWC, v tabelah VV, ne najdem in ne vem, od kod tebi ta podatek.
Bom ponovil. Če napolniš naboj z bolj počasnim, kot bi ga moral ali pa z manj kvalitetnim smodnikom, določena količina enostavno ne zgori in ga imaš vsepovsod po orožju.:icon_wink:

alojz1
13. April 2011, 21:26
Zdravo,
vzemi tovarniški Fiocchi .357WC pa boš videl kaj je v njem. V priročniku od VV-ja je minimalna polnitev za 146 grensko kroglo 3,6 grena N320.
Ne vem od kje ti podatki.
Jaz polnim 145 grain WC z 6,4 - 6,9 grainov N 320.
Ali 7,3 - 7,9 grainov N140 ali Rex zeleni. Tako piše v tabeli proizvajalca.
In nobenih ostankov v cevi.

karel
14. April 2011, 07:57
"...
In nobenih ostankov v cevi."
Pri takšni polnitvi, se lahko enkrat zgodi, da ne bo več ostankov cevi in še kakšnega drugega dela, na orožju.:icon_wink:
Polnitve, ki jih omenjaš, so za kroglo LSWC in ne za LWC, ki jo pri takšni količini smodnika v tulcu, verjetno ne moreš spraviti tako globoko, da bi naboj izgledal, kot mora.

alojz1
14. April 2011, 10:01
Ja saj to sprašujem Karel.
Kje je dobil podatke, ki jih jaz ne najdem. Navedel je količino smodnika za 38 in ne za 357, ki ne obstajajo za omenjeno kroglo.(ampak za LSWC)

karel
14. April 2011, 11:13
"...
Jaz polnim 145 grain WC z 6,4 - 6,9 grainov N 320.
Ali 7,3 - 7,9 grainov N140 ali Rex zeleni. Tako piše v tabeli proizvajalca..."
Da razčistimo.
Enako ali vsaj podobno "napako", ki si jo je privoščil "1248", si naredil tudi ti.
Tabela smodnika VV, za 357 WC, ne obstaja! To pa ne pomeni, da se teh nabojev, ne more s tem smodnikom napolniti.
Neizgorjeni ostanki ( smeti ) smodnika, pa ne bi mogli v takšni meri "nagajati", da orožje ne bi pravilno delovalo. Vzroki so drugje in enega od njih, sem že objavil. Čakam na odgovor, da bom vedel, če sem slučajno v zmoti.:icon_wink:

alojz1
14. April 2011, 11:28
Pri svinčenih kroglah je najbolj pomembno, da je polnjejne manjše kot pri oplaščenih. Tudi 357 polnim z SWC pa nikoli ni problema. Sicer se lahko uporabijo enostavno naboji 38, ampak potem je treba cilindre v bobnu čistiti predno uporabimo daljše 357.

1248
15. April 2011, 10:02
Da razčistimo.
Enako ali vsaj podobno "napako", ki si jo je privoščil "1248", si naredil tudi ti.
Tabela smodnika VV, za 357 WC, ne obstaja! To pa ne pomeni, da se teh nabojev, ne more s tem smodnikom napolniti.
Neizgorjeni ostanki ( smeti ) smodnika, pa ne bi mogli v takšni meri "nagajati", da orožje ne bi pravilno delovalo. Vzroki so drugje in enega od njih, sem že objavil. Čakam na odgovor, da bom vedel, če sem slučajno v zmoti.:icon_wink:

Zdravo,

na začetku, ko sem polnil WC naboje za trening sem nabavil WC krogle na Frankonji. Pomembna je bila samo najnižja cena. Kasneje sem se držal načela da so krogle ekake dolžine in teže. Kaj piše na škatli od Lapue ne vem, bom pogledal doma. Imam pa na leseni škatli napiasn minimalni load za .38Spc WC, ki je iz VV reload kataloga(leto izdaje ne vem), 3.0 grena. Zato sem se oglasil.
Sem pa pogledal VV reload manual edition 9.0 in pod 148 grenskimi kroglami ni WC ampak LWC. Še vedno pa je minimalna polnitev 3.0 grena vv N320.
Doma bom prav izmeril dolžino WC krogle( mislim da je še kje kakšna) in jo primerjal z podatki LWC.

Sem pa postrelil iz mojega revolverja več tisoč doma narejenih nabolev in nikdar nisem imel problemov z delovanjem. Ko sem na strelišču v Lj. pred leti dobil škatlo .38spc (L?)WC od Fiocchi-ja pa se je pojavil prav ta problem, da se revolver težko zapira in da se bobnič ne vrti dobro.
Ne oporekam, da se zaradi nabranega svinca med bobničem in cevjo, ne more zgoditi omenjen problem. Meni se je zaradi praškaste snovi v Fiocchi nabojih.

Lp G.

karel
15. April 2011, 10:22
"L" ( lead ) - pomeni svinec, brez kakršnega koli premaza. Te krogle so narejene za hitrosti izpod 244m/s. Če so premazane ( baker, nekakšne plastike, itd. ), omogočajo večjo hitrost, ki pa je, pri tekmovalnem streljanju na kartonske/papirnate tarče, ne potrebujemo.
Glede (ne)zapiranja bobniča, oziroma težave v zvezi s tem, bi rabil še odgovor ( podatek ) ali se to dogaja pri polnem ali pri praznem bobniču - je pomembno.

sine
15. April 2011, 10:55
Hvala vsem ta odgovore. Zgleda, da so res krivi naboji, bom naslednjič kupil kakšne druge. Katere?
Nisem bil dovolj pozoren, ali se težje zapira poln ali prazen. Predvidevam, da poln. Sem pa pogledal proti svetlobi tisto špranjo med bobničem in cevjo, tako, da to ni vzrok težjega zapiranja.

1248
15. April 2011, 11:04
Težave so se začele po izstrelejnih 2-3 bobničev(po pet nabojev eden prazen). Ni važno je bobnič poln ali prazev. Delci se primejo povsod. Dokler ne spucaš imaš probleme. Občutis tudi pri napenjanju petelina.

Pri WC kroglah vedno uporabljam navadne svinčene, Lapua krogle pa so prevlečene z grafitom(?). Nisem nikoli razmišljal zakaj. Predvideval sem, da zato, da manj mažejo cev. Si kdaj sprobal LOS-ove WC krogle .38 spc. Cena je zelo ugodna.

LP G.

karel
15. April 2011, 11:22
"sine" - Eno možnost si ovrgel. Sam pa si ugotovil "napako" pri strelivu. Naboji ne ležejo do konca in zato se boben, ne more zapreti in ne vrteti, brez težav. Tulci tega streliva so malce "močnejše" mere ( to opazimo pri kalibriranju, ko ponovno polnimo naboje ) in potrebujejo popolnoma čiste komore ali pa malo večje. Slednjega pri kvalitetnih revolverjih, ne moremo pričakovati.:icon_wink: Pri vsakem strelu se komora umaže, pa naj si bo s svincem ali s smodniškimi sajami, ki se prilepijo na stene. Te umazanije je vedno več in komora postaja manjša...Za konec bi napisal, kar si že sam ugotovil - iz kvalitnega orožja je zelo primerno, da se strelja kvalitetno strelivo. S tem se izognemo marsikateri nevšečnosti pri streljanju in imamo tudi manj glavobola pri čiščenju.:icon_wink:

karel
15. April 2011, 11:27
"1248" - Premazi na svinčenkah omogočajo, da ostane cev bolj čista in doseganje večjih hitrosti. Krogel, ki jih omenjaš, še nisem uporabljal.

1248
15. April 2011, 17:38
Zdravo,
sem pogledal WC krogle.
HANDLER&NATERMANN 146 grenov
LAPUA 9.59 grama sta ekalo dolgi +-0.2mm

Na obeh je oznaka WC in nobene druge črke.

Lp G.