PDA

View Full Version : Enocevna prelamača



Ganges
22. December 2007, 12:13
Tema s starega foruma


Sem tik pred nakupom enocevne prelamače v kalibru 30R Blaser.

Iščem čim lažjo puško (lov na visokogorju) in primerno razmerje cena kvaliteta. Zanima me če ima kdo že kakšne izkušnje, dobre in slabe s katerim koli proizvajalcem tovrstnih pušk. Še posebej me zanimajo morebitne izkušnje s puško znamke Merkel in Sabatti. Za slednjega sem slišal veliko slabih besed...

Predlogi dobrodošli! :idea:


Merkel in Blaser imata "bločni" Jäger zaklep, kar pomeni daje neuničljiv. Merkel ima možnost zunanje nastavitve teže proženja. Vzemi Blaser ker je bolj enostavna in ima bolj estetsko montažo.
30R Blaser v teži puške ca 2,7kg - če te ne moti vzemi Magna-port.


Če hočeš čim lažjo potem bi bilo za razmislit o kalibru 6,5x65R, nad 7mm delajo že debelejše cevi (Blaser). V visokogorju pa tudi ne boš lovil medveda, ali pač?


Medveda najbrž ne (se pa nikoli ne ve), jelena pa gotovo. Tudi dolgi streli niso redkost. Edina alternativa, ki pa je nihče ne dela (razen po naročilu) je zame 6,5x68. Ampak nebi preveč izgubljali besed o tem. Sem veliko razmišljal o kalibru. Mislim da bo 30R Blaser kar pravi.


Mel sem eno prelemačo od Šteha v rokah 30R Blaser- cca 10.000 Eurov.Brez gravur verjetno dosti ceneje.


Moj znanec je imel blaser K-95 v 30r-Blaser.V njej je imel montiran kick-stop.Puška je s tem pomagalom res streljala mehkeje ampak še vseeno močno.Tudi teža puške se pri tem poveča za 600g,tako,da to potem tudi ni več lahka puškica.Brez porta pa brca kot konj.Mislim,da pri Merkel ali sabatti ne bo bistvene razlike v odsunu.Če mogoče sam polniš bi bila dobra alternativa 6,5x65r.V Avstriji in Nemčiji jo dosti uporabljajo za gamse in gorsko jelenjad!Jaz bi se odločil,če že mora biti naboj z robom za 7x65r.Na izbiro imaš veliko tovarniškega streliva,če pa hočeš poseči po 300m marki ti pa lahko kdo nafila naboje z novimi solid kroglami(kjg,impala,hdb-reichenberger,aero-mayerl)in boš lahko brez panike streljal na daljše razdalje,če meniš,da je to potrebno.V 30r blaser je zelo mala izbira tovarniškega streliva pa še draga je.Če naboj z robom potem 7x65r,če ne pa bi jaz vzel 270win.Lp.


Mislim da je Merkel ali pa Blaser res najboljša izbira če se odločaš za enocevno prelamačo. Moje sanje so trenutno K95 innič drugega.

Naja o kalibru pa ne bi preveč 30R malce divje se ti ne zdi. Mislim da imaš dosti bolj soft alternativ saj jelena ki ima 250 kil ne boš jagal vsak dan pa tudi če ga z 6,5x65, 308, 30-06, 7x65 ima dovolj. Alternativ je ogromno meni osebno je za enocevko 30R predivji. Ne rabiš za tista dva tri jelene ki jih boš uplenil. Za Vse ostalo si pa preoborožen. Trpel boš pa ti in tvoja rama.

Naja odločitev je tvoja

Lep nakup ti želim pa prosim za slikco ko bo zadeva doma :D


O pozabil sem dodati

270 Win. in 7,5x55 ki sta prav tako odlična izbira (K95) in bi jih jaz vsekakor postavil pred 30R


http://www.thomasnowak.com/Kunststoffschaft804/Frameindex.htm


http://www.limbsaver.com/


http://www.magnaport.com/


Oprosti janez karabin lahko tako okrancaš z plastiko in ne vem kakimi priveski mam tudi jaz takega okrancanega. Ampak eno K95 od Blaserja ali pa merklovo prelamačo v plastiki.

NE NE NE ne mi tega delat to je pa bogokletno dejanje enocevna prelamača mora biti v lesu in pika :!:


Za merkel in blaser velja da naj bi 30R blaser in 270win tehtala enako. Kaliber očitno ne igra bistvene vloge pri teži puške.

Te pravljice z odsunom sem pa že tolikokrat poslušal da me boli glava od njih. Še enkrat povem, PUŠKA JE NAREJENA ZA TO DA POŠKODUJE TISTO PRED CEVJO IN NE TISTO ZA NJO! Ne vem kaj se toliko bojite teh odsunov, saj niste iz margarine no!!! Pač malo brcne in kaj za to. Tistih par strelov letno pa že potrpi tudi rama.


Znanec ima Sabattijevo SKL 98 v cal. 6,5x57R in pravi da je zadovoljen. Puško je kupil zato, ker ima težave s srcem in je hotel lahko puško v kalibru ki nima pretiranega odsuna in kateri je zadosten za večino naše divjadi. LP


Ma ne saj se mi ne gre za odsun, pri strelu na divjad ga itak ne opaziš. Mislil sem na to da je v 30R za moje pojme malce preveč gasa in ga niti ne rabiš toliko. 7,62x68 je kar fejst patron pa še do mesa ni milosten. Malce je potrebno pa tudi na divjačino pomisliti da jo je treba naprej prodati. Razen če ti je za to vseeno. :wink:



Znanec ima Sabattijevo SKL 98 v cal. 6,5x57R in pravi da je zadovoljen.

Mogoče veš koliko je puška stara in koliko strelov približno odda letno? Misliš da obstaja možnost da jo stehta in mi pove koliko je teža? Za sabati namreč nikjer ne najdem podatka o teži puške.


Kupil jo je leta 2003, pravi da letno postreli povprečno 50 do 60 nabojev, puška je zelo natančna, sem se tudi sam v to prepričal, teža puške je pa 2,75kg.LP

Ganges
22. December 2007, 12:19
Tema s starega foruma


Zanima me kakšne naboje uporabljate in kaj bi mi priporočali za lovišče pretežno z srnadjo in gamsi, tu pa tam tudi kakšen jelen ali prašič.

LP


Probaj orix, če misliš streljati tudi d.prašiče in jelenjad-vendar meri dobro da ne bo kasnejših problemov.
aja če gre za visokogorski lov na gamse ne streljaj predaleč če imaš slučajno cz bokarco. :wink:


Sam sem v podobnem lovišču kot ti, razen da smo pri nas brez gamsov.Že kot pripravnik sem kupil češko bokarico 7*57R /16. Uporabljal sem več vrst nabojev od kegelspitz, H-mantel, TIG-breneke, S&B 10.5g, S&B SPCE 11.2g. Po večletnem preizkušanju se izmed omenjenih vrst krogel odločam med RWS TIG - breneke 11.2g in S&B SPCE 11.2g. Omenjeni krogli sta dovolj močni tako za prašiča kot za jelena na srnjadi pa ne delata prevelike strelne rane.


Resno je Orix dobra izbira,sam imam sicer karabin v tem kalibru (identičen naboj,samo brez roba),ampak je učinek odličen. Je pa res,da je meso pri tem kalibru in s to kroglo precej podpluto!

lp


Kaj pa če bi probal S&B z barnes XLC kroglo!?!Za moje pojme ena najboljših krogel,kar sem jih imel za bokarico!
LP


Moja izbira je TIG od rws, 11,5g. Večinoma streljam srnjad, letno pa še kakega pujsa, kos jelenjadi in gamsa. Moja filozofija je,da uporabljam čim težjo kroglo, ker povzroča najmanj podplutb.


Letos sem prvič streljal v tem kalibru z češko 11,2g SPCE kroglo in sem bil negativno presenečen.
Streljal sem na dve srnina mladiča, oba zadeta za pleče, vendar nista obležala na mestu. Dobil sem jih 50 m od nastrela.
Z kalibrom 7x65r in isto kroglo takih izkušenj nisem imel, čeprav jo uporabljam že več let.


Za 7x 57r imam podobne izkušnje kot Narava,divjad v radijusu 50 m-krogla spce.


Izkušnje kot Narava in zajec.


Na Hrvaškem, na enem pogonu je imel en fant češko bokarico v kalibru 7x57R in mu je prišel merjasec, z enim strelom ga je pobral na razdalji 50-60 metrov s kroglo SPCE 11,20g zadetek v pleče. Padel je kot za stavo na mestu, niti trznil ni več.

Rezultat ulova: merjasec 186 kg čist v medalji. :D

Zato me čudi, da srnjad iščete v krogu 50 m :shock:

A se to dogaja samo na srnjadi ali tudi pri drugih živalih.

Drugače sem bil priča uplenitvi jelena (nad 10 let v medalji), junice in ozimcev z to kroglo in je vse padalo. Ti lovci jih ne zamenjajo niti za "zlate" RWS-e....

:wink:


Ko sem srnjad streljal v pleče,3 kosi, so padli na mestu-v ognju,vendar pa je šlo veliko v nič.


V pleče je vse nekaj drugega. Divjad pade tudi z mnogo bolj švoh kalibri.


Itak,na pleče je "privezan" hrbet (šok,padec),ko krogla pride v trup,pa itak naredi svoje,tako na je zadeva hitro rešena! Je pa res da imaš precej "kale"!
Moj izbor,definitivno Norma Oryx!

lp


Nikoli mi ne bo jasno zakaj so nekateri nezadovoljni, če jim divjad steče 50 m. Pa to je vendar normalno, saj tudi mala srna ni muha in puška ni top. Kaliber 7x57(R) je eden najboljših kalibrov nasploh, za srnjad pa še posebno. Češka SPCE krogla pa je ena najbolj preizkušenih krogel. Pri zadetku malo bolj naprej divjad običajno ne gre nikamor, malo nazaj pa malo steče. Pa brez panike saj je mrtva samo, da tega še ne ve. Živ organizem ima izjemno moč in ne neha brcati kar takoj, tako kot v ameriških filmih. Mladiči srnjadi pa sploh pri težkih kroglah zmerno hitrih nabojev skoraj vedno odskočijo. So tako tanek in mehak cilj, da krogla nima časa opraviti svoje. Če ga streljaš v pleče, ga pa preveč razbiješ. Meni po 11,3 g Noslerju v 7x57R ni obležal noben mladič na mestu, izjema so seveda streli v centralni živčni sistem, pa jagam 30 let. 8)


Bobo, tvoj post podpišem. Zahteve in nezadovoljstvo, ki ga izraža marsikateri lovec ob tem, ko dobro zadeta divjad še steče, so po mojem posledica famoznega izraza "v ognju".
Da, seveda bo kakšna divjad obležala na mestu, četudi ni smrtno zadeta, ali pa se bo še nekaj časa mučila pri zavesti. In bo marsikatera odskočila, čeprav je, kot praviš že mrtva, a tega še ne ve.
To zavisi predvsem od povprejšnje vznemirjenosti te divjadi. In ta je dandanašnji v veliki meri vznemirjena ves čas paše pa še kje. Zaradi vseh ostalih zunanjih vplivov, ropota, gobarjev, psov ipd. In to se rezultira tudi v teh zadnjih pobegih, ko reagira v bistvu samo še organizem brez zavesti.
Nekateri se tega problema "lotevajo" s strelom v pleče, kateri žival kar pomede na tla. Nekateri celo ker ne znajo drugače nameriti, kot da "vleče po nogi navzgor". S tem naredijo ogromno škode. Najsi bo na mesu ali z zastrelitvami po nogah. Tak način je nesprejemjiv. Ve se, kje je desetka! Za plečetom in ne skozi pleče!


Zadetki za pleče dajo lahko čisto normalne bege od nastrela od 50 do 70 m - normalno pomeni, da jih kot take jemljejo izdelovalci krogel.

Divjad pade v ognju(na mestu) če je poškodovano centralno živčevje ali pa če gre za večje poškodbe skeleta.

Čisto normalno je da po zadetku za pleče beži v diru dokler se ne zgrudi. Dolžina bega do pribljižno 70 m je nekaj čisto običajnega - z zadetkom za pleče - posebej če ni počena prepona in srce ostane nepoškodovano - s tako kroglo ni nič narobe , lahko pa divjad s takim zadetkov naredi tudi še kakšnih 100 m več. Ko pa se ti pa taki primeri začnejo ponavljati in uro ali več iščeš odlično zadeto divjad, potlej bi z veseljem videl razbito pleče ali popokana rebra ob hrbtenici in kos ki leži na nastrelu.


ZR nevem ali je bilo to za strel v pleče kompliment ali ne,vendar to niso bili namenski streli,vsakemu pa se zgodi, da namesto desetko zadene malo bolj naprej in pade v pleče,tako da se včasih nehote dogodi tudi plečka.Sigurno pa je najboljše strel za plečetom ,ne pa pleče ali vrat,ki ga nekateri prakticirajo.
Je pa to tema,ki ravno ne paše v risanice,pa vendar se navezuje na prejšnji odgovor,kot celota.
lp



ZR nevem ali je bilo to za strel v pleče kompliment ali ne,vendar to niso bili namenski streli,vsakemu pa se zgodi, da namesto desetko zadene malo bolj naprej in pade v pleče,...lp

Seveda, to je čisto normalno! Kritiziram le tisti način, ko ljudje merijo na način, da s križem vlečejo od spodaj po prvi nogi in pritisnejo ko so v plečetu. In potem je dostikrat žival zastreljena v noge in se muči ali celo pogine brez da bi jo našli.

Smo pa res zašli iz teme. Čeprav tudi to pojasnuje, zakaj nekateri različno ocenjujejo različne kalibre.

Torej naprej prosim o dotičnem kalibru! Hvala in LP.


Sam imam češko bokarico novejšega modela v tem 7X57R kalibru in vam povem, da je ne zamenjam za nobeno, poleg tega pa streljam z naboji o katerih na forumu razglabljate. Ima S&B SPCE 11,2 g in za moje pojme - ne bom rekel, da ni boljše, amapk za moj lov (srnjad, gams, jelenjad, divji prašič) popolnoma zadostuje v vseh primerih, pa še cenovno je zelo ugodna, to pa tudi zato, ker tudi veliko postrelim tako na tarčo za hobi.
Sem pa res vmes, ko mi je svak dal eno škatlo RWS-a (ne vem točno katero varianto), bil razočaran, nisem bil zadovoljen, boljše uspehe sem imel z češko.

In dokler se bo dalo to municijo dobit, niti v sanjah ne pomislim zakaj bi menjal in poiskusil druge naboje in druge firme.

Cigo pravi, zašto menjat žaruljo dog sveti.

Pri vsem skupaj pa je najbolj pomembno tisto prvo kar je zadaj, pa streljni dalnogled, šele potem municija - seveda kar se tiče zadetkov.

Če maš slab dan ali kaj podobnega ti tudi zlata kugla ne pomaga.

Zato lovci kar po čeha in v šumo, le pogumno, pa mirno roko in ostro oko pa bo tam kot je treba.


Kakšne imate izkušnje z RWS KS 8,0g na jelenjadi in prašičih?


Kje kupujete omenjen kaliber S&B SPCE krogla? Vprašal Koptex Kranj in Ljubljana ter Fanzoj, nihče nima...



Kje kupujete omenjen kaliber S&B SPCE krogla? Vprašal Koptex Kranj in Ljubljana ter Fanzoj, nihče nima...

Ancelj (NM- uvoznik) jih dobi okrog 15. ta mesec.


Tetrix, jaz sem jih dobil pred nosom v SG pri Simonu puškatju , ima jih pa tudi v MB, kjer ima trgovino, ne vem ali kake zaloge ali kaj samo vem, da ima vse kalibre in trenutno kolikor hočeš. Cena za škatlo pa je zelo ugodna.