PDA

View Full Version : kako narediti noz (rocaj za noz z roga)



ZR7
23. October 2007, 09:33
http://lov.mojforum.si/lov-about870.html


Odvisno kakšno imaš rezilo, če je držalo ploščato, potem prereži rog na pol(po dolžini) z žago za železo, še boljše pa je če imaš tračno žago. Rog namestiš z obeh strani na ročaj, prevrtaš spredaj in zadaj luknjo, zakovičiš z medeninastimi zakovicami, grobo obrusiš dele ročaja, ki gledajo ven z brusilko, potem pa še fino obrusiš. Spodaj imaš sliko mojega noža, je pa moj prvi, zato je malo šlampasto narejen, ampak služi svojemu namenu. Drugi bo že boljši :D

http://www.moj-album.com/slike/3719860/L2vCZ57rwht9kA0N.jpg

http://www.moj-album.com/slike/3719860/sMP7gjo2XMtvIVE3.jpg

rahowc
1. March 2008, 01:41
Zanima me če se kje dobi rezila da narediš roč z ročaja ?
ali ga bom moral mami enega ukrasti;)

Veper
1. March 2008, 11:03
http://www.moj-album.com/slike/2098411/KGpHAI1l1wgzei1T.v.jpgNe bo ti ga treba mami ukrasti ampak fotru speljat list cirkujarja in nekaj orodja,potem pa z malo spretnosti narediš nekaj takega.http://www.moj-album.com/slike/2098411/gQ1HiSIojYzGP1gQ.v.jpg

rahowc
1. March 2008, 11:54
In z čim si to rezal?
lp

Veper
1. March 2008, 18:13
Rezal sem z kotno brusilko ,ki pa ni tako nedolžno orodje ,če ga nisi vešč in ti ga bo pri ukrivljenih rezih kaj hitro izpulilo iz rok.Predlagam ti ,da raje privarčuj nekaj e in si lovski nožič raje kupi ,saj se izkaže,da je na koncu ceneje.:icon_wink:

rahowc
1. March 2008, 22:06
Ja vem vem ampak bi rat imel en nož tak ,ki je narejen ročaj z roga bom prasal soseda ker on nekaj "paca" z takimi stvarmi in mogoče mi bo naredil lp.
.

jereb
6. October 2008, 20:11
Veper, slonov pri nas ne jagamo, krokodilov ni, žirafe so v ZOO, nosorogi pa zaščiteni.:icon_biggrin:

Lepo narejeno, kako pa kaj gospa rja? Meni namreč na mačeti iz lista od gatra ostrino veselo najeda.

Zadnjič sem zasledil neke ruske nože, ki jih en kovaški majster, kar iz obrabljenih in razmaščenih izrabljenih verig od motorne žage kuje. Baje dobro delajo.

Po mojih izkušnjah je to domače delo bolj za okras, kajti ceneje prideš do nakupa bolj uporabnega noža.

ZR7
7. October 2008, 07:44
Domače delo, še posebej tisto narejeno s trudom in z ljubeznijo ima svojo vrednost, ki je ne merimo v denarju. Še dodatno vrednost dobi če je darilo.

Nože kovane iz verig motornih žag pa prodajajo tudi po lovskih sejmih. Glede na kvaliteto materiala ne morejo biti slabi. So pa povrhu še zanimivi.

jereb
9. October 2008, 22:39
ZR se popolnoma strinjam, tudi sam marsikaj skupaj spravim, je pa tako, da je pač (vsaj zame) ta zeleni švicar za delo najcenejši in najuporabnejši. Kot darilo, pa je seveda doma narejen nož v bistvu neprecenljiv, zato ga je tudi škoda v gozdu izgubiti.

Pa še nea vraža, ki je pri nas zakoreninjena - vsak nož je treba plačati, pa tudi če je to samo 1 evro, drugače se boš grdo urezal z njim.

RedFox
10. October 2008, 10:34
Prednost doma izdelanega noža je v tem, da je lahko popolnoma prilagojen uporabniku. Kvaliteta je odvisna predvsem od izdelovalčevega znanja in uporabljenega materiala. Je pa res da, je potrebno v primeru uporabe ogljikovega jekla na tak nož veliko bolj paziti kot na nož iz nerjavečega jekla.
Osebno tak nož takoj po uporabi vedno obrišem, da je suh. Občasno ga tudi spoliram. Med prenašanjem pa je varno spravljen v naoljeni usnjeni nožnici.

rahowc
10. October 2008, 14:16
Ker se nisem prišel do pametnega rezila sem se spolnil da za rezilo narediti bi bila dobra tudi žagin list ( list ki je na žagah za hlode) kaj menite da bo dobro?
lp
Klemen Kobal

dolgin
10. October 2008, 14:49
Klemen,list iz žage za hlode se ti najbrž ne bo dobro obnesel,ker je to drugače obdelan material! Ta material je narejen zato da se zvija in pri tem ne zgublja ostrine in se ne lomi,ti pa potrebuješ nekaj trdnega! Po mojem boš najbolje naredil,če boš zdemoliral nek star kuhinjski nož,vzel klino in jo obdelal za tvoje namene!
Ali pa se pozanimaj pri kakšnem ki dela nože,pa naj ti da kakšno klino.....

lp

rahowc
10. October 2008, 15:27
Aha razumem sam tisti žagini listi niso tako tenki
Ja sam ne poznam nikogar ki bi izdeloval nože
lp
Klemen Kobal

Jagermaister
10. October 2008, 21:34
Jaz sem si že enkrat izdelal nož iz žaginega lista - ga imam še sedaj in ni slab. Vendar ne iz žage za les, ampak iz lista žage za jeklo. Vendar je ta premalo žilav in prožen, hkrati pa zelo trd, zato se ob malo bolj grobi uporabi lahko hitro zlomi, odlično drži ostrino, ko pa jo enkrat zgubi, ga je skoraj nemogoče nabrusiti. Zbrusil sem ga še nekako, ko pa je bilo treba prevrtati ročajni del, se ga ni prijel nobeden sveder. Zato ga je bilo potrebno ustrezno termično obdelati. S tem se mu je povečala prožnost in žilavost, seveda pa tudi zmanjšala trdota.
Žago za les tudi jaz odsvetujem, prav tako tudi star kuhinjski nož - večinoma so slabi. Slišal pa sem, da se da narediti odličen nož iz meča od motorke, kar pa še nisem preveril.
Noža se ne loti dokler ne najdeš ustreznega materiala, razen če ga misliš narediti le za pridobivanje izkušenj.

rahowc
10. October 2008, 22:47
ok
hehe

rahowc
1. October 2009, 14:53
Zdravo
hehe spet pišem ker ne dobim nikjer materjala:(
ali poznate koga ki dela nože da bi kupil klinjo kot ste predlagali?
lp
Klemen Kobal

jereb
6. October 2009, 15:14
Povprašaj kakega mesarja, če ti lahko zrihta kak profi nož. Imajo tiste konjske polmetrske nože, pa včasih kakega ferderbajo, pa ostane kakšen hudo uporaben kos, za izdelavo ene 10cm dolgega lovskega noža. Pazi pa da z brušenjem in rezanjem kline ne pokvariš kvalitete jekla.

Lahko pa tudi kupiš kak manjši mesarski nož, ki ima PVC ročaj, pa ga predelaj.

rahowc
6. October 2009, 15:28
Nekaj bibilo treba narediti
l

jazbec
6. October 2009, 15:51
Na sejmu v Salzburgu je bilo mogoče kupiti veliko rezil za nože (od surovih do končnih izdelkov-tudi graviranih) ter materjala za ročaje (deli rogov, lesa...).
Dokončaš si ga pa sam.