PDA

View Full Version : Brandl brak



Strani : [1] 2

ZR7
15. December 2007, 20:02
v v v v v

Brandl brak kljub nekaterim anomalijam pri vzreji ostaja pes z izrednim talentom za krvno sled ter zelo uporaben pomočnik pri lovu na prašiče. Taka je tudi ta psica, ki je pred dnevi polegla osem mladih psičkov, ki bodo za oddajo čez slaba dva meseca. Na zadnji sliki je oče mladičev.

Ker se tu menda ne sme oglaševati vam lahko informacije nudim preko ZS

http://www.moj-album.com/slike/364375/AdhkniolN5JviF_b.jpg
http://www.moj-album.com/slike/364375/3IddeIwcCIEvz4xX.jpg
http://www.moj-album.com/slike/364375/3jktY3OOK8BZS42J.jpg

mprimoz
30. January 2008, 13:18
Zanimam se za nakup mladiča pasme brandl brak, zato bi bil zelo hvaležen vsakemu, ki mi lahko posreduje informacijo o kakšnem vzreditelju, ki vzreja zdrave, kvalitetne in delavne potomce omenjene pasme. :icon_wink:

p.s.: mogoče kdo pozna Andreja Zabukovca iz Sodražice, kakšne pse ima on?

Baco
30. January 2008, 20:50
Jaz ga poznam,ena njegova psica je v naši LD.Hubertus tudi dobro pozna enega od njegovih mladičev ga ima naš kolega iz Pivke so že veliko skupaj jagali.Od njegove psice sin je paril psico iz naše LD.Ena psička je ostala doma in že lepo goni stara pet mesecev.Lp sosed

zober
2. February 2008, 08:49
Moj kolega jo je zdaj kupil psičko te pasme,jo bo pa treniral za krvno sled!

Baco
2. February 2008, 09:48
Od koga je pa vzel psičko?Lp

mprimoz
15. February 2008, 21:37
moja nova lovska pomočnica Beba

Baco
15. February 2008, 21:44
To pa bo veselja in lovskih užitkov.Lp

Baco
15. February 2008, 22:15
Beba ko je bila dopoldan še pri vzreditelju

http://www.moj-album.com/slike/6976837/3eNo3NdDhjrFiNBL.v.jpg

http://www.moj-album.com/slike/6976837/urd2hEO8kw_kNEaF.v.jpg

mprimoz
17. February 2008, 20:05
začetki aportiranja :icon_biggrin:

Franc
18. February 2008, 08:45
Zelo lepa psička in mladiči,kdor je že imel brandlbraka,bo vedel kakšni psi so to.
Jaz imam psa (brandlbraka) že šesto leto,prej posavca 8let(tragično preminil na skupnem lovu).
Ne rabim povodca, ko greva lov in iz lova skupaj prideva.To so zelo inteligentni psi in se jih da z malo potrplenja vse naučiti.Moj je čez dan prost(ponoči v pesjaku) in leži na dvorišču ali pa spremlja mene ob vsakdanjem delu na kmetiji.
Lahko ga tudi odpokličem,da ne goni srnjadi.Drugače je tudi dober na divje prašiče,le dolg ni tako,kot je bil posavec.
Pri učenju ne rabi trde roke,bog obvaruj,da bi ga udaril,že glasna "komanda "je
zadosti,včasih že to preveč!
Novim lastnikom mladičkov pa želim dosti užitkov in zadovoljstva ob učenju novega družinskega člana oz.lovskega štirinožnega prijtelja!

mprimoz
18. February 2008, 11:52
Franc, tud moja psička kaže takšne karakterne lastnosti kot si jih ti opisal. Zelo je poslušna, umirjena in razumevajoča. Imam občutek, da mi bo še zelo lepo v njeni družbi :icon_biggrin: To je sicer moj prvi brandlbrak,prej sem imel dva terierja, občutna razlika v teh dveh pasmah, čeprav sta bila tudi terierčka prava prijatelja.

mprimoz
16. March 2008, 21:09
prvi sprehodi v lovišču:

Franc
21. March 2008, 22:04
Vidim da zelo lepo napredujeta,kar tako naprej!

trma
22. March 2008, 23:36
Pozdravljeni!

Zanima me kdaj vam je prvič brandl brak, začel goniti po sveži sledi. Sam imam samčka 8. mesecev starega, pa mi še ni pognal, ker se prvič srečujem s to pasmo sem kar malo v dilemi. Pes aktivno gre po sveži sledi, ampak ne zalaja še.Prišla sve že na svežo sled d.prašiča, srnjadi... ampak še nič. Slišal sem, da so ti psi dokaj pozni.Vsak vaš komentarj bi mi dobro prišel.

lp

Franc
23. March 2008, 14:23
Meni je začel glasno goniti med 8. in 9.mesecem,ta pasma res pozneje začne glasno goniti.
Nič se ne sekiraj,to je isto kot otrok eden shodi prej eden pozneje,ko ba začel
pa nehati ne bo mogel.Je pa res da vsi vodniki,komaj čakamo kdaj bo zapel prvo
pesem po sledu,takrat nam pa srce zaigra v najlepšem tonu!

trma
23. March 2008, 17:37
Hvala Franc, pes je res čudovit, poslušen, pameten, temperamenten, samozavesten...... Mogoče mu manka malo ostrine, katere sem razvajen od terierjev.

lp

Baco
30. March 2008, 23:15
Dina 11 mesecev

http://www.moj-album.com/slike/6976837/dQ3JlD5tPkqWKQG8.v.jpg

http://www.moj-album.com/slike/6976837/BoWfyprw3_SwZv_B.v.jpg

http://www.moj-album.com/slike/6976837/2cUeyk95579U71Vh.v.jpg

http://www.moj-album.com/slike/6976837/7K5KEyehe53383yc.v.jpg

Lastnik Jahn Oskar iz Radeč.

Franc
31. March 2008, 22:19
Kdo je pa vreditelj te prekrasne Dine??
Isto kot bi bila dvojnik od mojega Dona!

Baco
31. March 2008, 22:28
Vzreditelj je Brane Gaji? iz Radeč.Čez dober mesec pričakuje novo leglo.Psico je paril pri istemu psu kot lansko leto.Lp

mprimoz
31. March 2008, 23:03
Res lepa, močna psička tale Dina.
Pa še Beba z današnjega obhoda revirja :icon_biggrin:

Baco
4. April 2008, 16:15
Pri Beba na obisku

http://www.moj-album.com/slike/6976837/2YtD59aBFtPQhgzx.v.jpg

Lp

mprimoz
12. April 2008, 18:13
Beba na zajčji sledi

black
21. April 2008, 14:02
Pozdravljeni!

Zanima me kdaj vam je prvič brandl brak, začel goniti po sveži sledi. Sam imam samčka 8. mesecev starega, pa mi še ni pognal, ker se prvič srečujem s to pasmo sem kar malo v dilemi. Pes aktivno gre po sveži sledi, ampak ne zalaja še.Prišla sve že na svežo sled d.prašiča, srnjadi... ampak še nič. Slišal sem, da so ti psi dokaj pozni.Vsak vaš komentarj bi mi dobro prišel.

lpZ vsem srcem ti želim, da ti bo začel sledoglasno goniti, kajti nobeden do sedaj ni napisal, da je mnogo brandlov pri nas mutavih, predvsem je velika možnost, tistih kateri imajo prednika Blacka.Sam sem imel psičko, katera je bila stara malo manj kot dve leti in bila je super zasnovana,krvna sled,ostra,aportirala kot odličen ptičar,vendar kljub vsakodnevnemu večurnemu mučenju, da bi dala glas od sebe, ga ni,niti vidoglasno kaj šele sledoglasno.Pozanimal sem se pri vodnikih, kateri imajo to pasmo in vsi so vedeli za to strašno napako psov in da se ogromno pojavlja v Slovenskem prostoru, tako, da moj primer nikakor ni osamljen.

springer
21. April 2008, 14:57
Trma že po imenu vidim, da bosta uspela.

Problema bi se lotil tako, da bi s kožo divjadi potegnil kratko vlečko,nato kožo obesil priližno 1,5 m visoko, tako da psička ne bo mogla do nje, Zraven bi privezal še dalšo vrvico (5-10m). (priprave lahko psička opazuje, drži naj jo pomočnik)
Psička si bo gotovo želela priti do kože, a ne bo mogla. Pustil jo bi naj se trudi, prej ko slej bo zalajala ali vsaj malo pocvilila. Ob prvem glasu bi potegnil vrvico, da bo koža padla na tla in jo bo psička dobila. Po nekaj ponavljanjih, ji bo jasno, da kožo dobi če zalaja. Potem bi lajež samo pdalševal in upal da bo spoznanje prenesla tudi na sled divjadi.

Kinologi z več iskušnjami brez skrbi skritizirajte, če se vam zdi ravnanje napačno.

Franc
21. April 2008, 18:26
Točno tako springer!

miš93
21. April 2008, 21:30
Glasna gonja je prirojena (gensko) in se je ne da naučiti - glasna gonja je pogojni refleks! . Pes ali glasno goni (vido - se oglasi ko vidi gonjeno divjad ali sledo glasno - se oglasi ko pride na topel sled gonjene divjadi) ali pa je nem.

black
21. April 2008, 21:34
Točno tako miš, lahko počneš kar hočeš, pa ti ne pomaga.

Veper
21. April 2008, 22:27
Na žalost imata Black in MIš prav.

Stečina
22. April 2008, 19:46
Trma, če malo več poveš o prednikih, ti bom lahko skoraj z 99% verjetnostjo odgovoril, ali bo glasen ali mutast. Tudi jaz sem bil eden tistih, ki sem se 2004 napalil z brandl brakom (samico), poznam pa še tri lovce iz bližnje okolice, ki so imeli ali še imajo brandle (eden tudi sestro moje psice), ki so mutasti in imajo v rodovnikih iste prednike, kot sem jih imel jaz. Zadnji je moj prijatelj, ki ima ravno tako 8-9 mesecev staro samičko in morda sta vzela pse celo pri istem vzreditelju. Njegovo psico sem videl pri delu in ravno tako "kašlja" kot je moja še v drugem življenskem letu.

Naj pa povem še to, da ga ima tudi moj brat, prav tako letnik 2004, in je odličen pes, čeprav je bil njegov oče Blacky in ga je vzel pri Cirilu v Kočevju, je sledoglasno pognal pri 5+ mesecih in je neustrašen gonič predvsem jelenjadi, (ker prevladuje v našem lovišču in je glavna divjad poleg srnjadi pred njim padlo že več kosov jelenjadi, prvi pa pri 8 mesecih - košuta stara 14+), pa tudi odličen sledar po KS, lokalno preizkušnjo je opravil v 2006 z 1.n.r. in odnesel zmago.

Mene pa je ravno ta izkušnja pripeljala do tega, da se nisem več odločil za brandla, temveč sem se raje vzel Bavarca in naj povem, da sem z njim zadel terno (neustrašen pes), sicer nekoliko kasneje dozori kot goniči, vendar je to pes, ki z menoj pelje bolje tudi karakterno, je pa iz paritvene kombinacije Rupar - Pagon letnik 2006.

trma
22. April 2008, 22:01
Trma, če malo več poveš o prednikih, ti bom lahko skoraj z 99% verjetnostjo odgovoril, ali bo glasen ali mutast. Tudi jaz sem bil eden tistih, ki sem se 2004 napalil z brandl brakom (samico), poznam pa še tri lovce iz bližnje okolice, ki so imeli ali še imajo brandle (eden tudi sestro moje psice), ki so mutasti in imajo v rodovnikih iste prednike, kot sem jih imel jaz. Zadnji je moj prijatelj, ki ima ravno tako 8-9 mesecev staro samičko in morda sta vzela pse celo pri istem vzreditelju. Njegovo psico sem videl pri delu in ravno tako "kašlja" kot je moja še v drugem življenskem letu.

Naj pa povem še to, da ga ima tudi moj brat, prav tako letnik 2004, in je odličen pes, čeprav je bil njegov oče Blacky in ga je vzel pri Cirilu v Kočevju, je sledoglasno pognal pri 5+ mesecih in je neustrašen gonič predvsem jelenjadi, (ker prevladuje v našem lovišču in je glavna divjad poleg srnjadi pred njim padlo že več kosov jelenjadi, prvi pa pri 8 mesecih - košuta stara 14+), pa tudi odličen sledar po KS, lokalno preizkušnjo je opravil v 2006 z 1.n.r. in odnesel zmago.

Mene pa je ravno ta izkušnja pripeljala do tega, da se nisem več odločil za brandla, temveč sem se raje vzel Bavarca in naj povem, da sem z njim zadel terno (neustrašen pes), sicer nekoliko kasneje dozori kot goniči, vendar je to pes, ki z menoj pelje bolje tudi karakterno, je pa iz paritvene kombinacije Rupar - Pagon letnik 2006.


Stečina strinjam se s tabo, prav zaradi tega sem bil zelo v dilemi, tudi v naši LD sta dva taka psa katera sta mutasta (drugače zelo lepa delavna psa). Moram pa reči, da mi je moj BRANDEL, pognal pred 14 dnevi prvo srnjad kasneje sva naletela še na d.prašiče. Ven sem šel takoj po dežju, ker je takrad divjadi ful izstopala.

Nato sem, čez dva dni stvar ponovil in rezultat isti. Moram reči, da sem se kar odahnil. Ta vikend mi je v uri časa pognal 4x, težko bi rekel da je vedno sledoglasen. Mislim, da je tudi vido glasen. Zakaj; ker sem včeraj videl srnjad (in ga nato napotil na sled) na toplo sled, povlekel je super-odlično ampak brez laježa. Pred tednom pa s laježom.... Misli, da je tukaj samo vprašanje časa, kdaj bo povlekel po vsaki sledi. Vesel sem ze, če je vidoglasen (od kolegov niti to niso).

V soboto sem dvignil svinjo s mladiči + 2 ozimci, pes je bil čisto na drugi strani, nakar sem ga odpoklical in pripeljal na sled, tako lepo mi je povlekel, da sem ga cca.15-20 minut čakal. Je pa res, da sem pred 1 mesecem uplenil ozimca in ga dal poleg, da ga je ovohaval.... Mislim, tudi da bolje povleče za d.prašiči, s srnjadjo je imel opravka, ko je bil star 4-5 mesecev.

upam da se bo iz dneva v dan stopnjevalo njegovo znanje, vsaj kaže tako.

lp

Stečina
22. April 2008, 22:27
Trma čestitam. Zadeva se ti bo verjetno samo še stopnjevala. Ti dam pa nasvet, da psa ne usmerjaš na sled, ker potem bo pričakoval, da mu boš ti pokazal sled. Pes mora sled poiskati sam, drugače se ti bo samo motal pod nogami in čakal, da mu boš pokazal kje naj išče. Podobno se včasih vidi na pogonih pse, ki, ko zaslišijo pasji lajež takoj dvignejo glavo in jo ucvrejo v smeri laježa. To ni pravilno. Take pse so prehitro jemali s seboj na skupne jage in niso samostojni poiskati toplo sled divjadi več kot v premeru 50 m od vodnika, podobno se lahko zgodi tebi. Vzpodbujaj mu nagon in mu pusti čimbolj samostojno iskanje.

Aja, pa še to, ko omenjaš, da imate v LD dva psa, ki sta zelo lepa in delavna, kljub temu, da sta mutasta. Pes z takimi lastnostmi je lahko lep, ne more pa biti delaven, ker pravilnik točno predpisuje kako in kakšen pes lahko uspešno opravi PNZ za goniče, ki je sestavljen iz strelomirnosti, iskanja in glasne (sledoglasne) gonje. Meni ne pomeni mutast gonič nič, če ne vem kje se giblje in kam goni divjad, da bi se lahko ustrezno postavil in pripravil na lovsko pravičen strel. Nekako tako gre tudi pri delu po naravni krvni sledi, kjer divjad na koncu ne obleži ali pogine in jo mora pes glasno goniti in zaustavljati.

Obilo užitkov ti želim pri delu z psom, in lep kinološki pozdrav!

Bor
22. April 2008, 23:07
Trma, če sta psa mutasta ne moreta imeti opravljenega PNZ-ja, kar posledično pomeni, da
ne smeta loviti. Na PNZ- ju se preizkusi streloplašnost.

Pozdrav !

Boris

black
23. April 2008, 10:17
Vedel sem, da je katastrofa, bri brandelnih, da je pa takšna, si vseeno nisem mislim, ko sem načel to temo sem dobil ducat klicev, kateri imajo problem mutavosti pri svojih psih.Pes kateri ne goni sledoglasno je neuporaben in ne more opraviti PNZ, kar je pogoj za lov.Tudi jaz sem dobil psico, katera je bila telesno odlična, skoraj leto dni sem se mučil z njo, vsak dan sva prišla na več zajcev, vendar od nje ni bilo niti piska, ubogljiva,vse sem jo naučil,izredno talentirana za KS,ostra,samo kaj ko je bila neuporabna, ko je izginila,sem vedel da goni,samo kje?
Mislim, da je skrajni čas, da se temeljito tega loti vzrejna komisija, in posebej preveri vse pse in psice za vzrejo in psi kateri nimajo dovolj močnega glasu pri sledoglasni gonji,npr.da piskajo,cvilijo bi mogli brez nadaljnega imeti vzrejno prepoved, kajti če imajo takšen glas bodo najverjetneje potomci imel še šibkejšega in to privede k mutavosti.Mutavost je najhujša hiba pri lovskih psih in na žalost je ponavadi dedna kot npr.epilepsija.To se dogaja pri Nemških goničih, da žvižgajo in kam to pelje se ve.

detel
28. April 2008, 09:23
Ja, mutavost je dedna, nobena vaja ne pripravi takega psa , da bo lajal na sledi. Žal tako je :icon_cry::icon_cry::icon_cry:

Baco
28. April 2008, 16:44
Black,vzrejna komisija bi morala to zadevo rešit že pred mnogimi leti.Vsi vemo kateri pes je pripelljal največ mutavosti v SLO,pa še previsok je bil samo je bil od tapravga pa je bilo o.k.Veliko dela bo treba da se bo to uredilo.Vzrejna bo morala temelito poprijeti pa ne samo pri brandelnih tudi pri ostalih goničih in imeti večji nadzor že ko se opravlja pnz.Lp

detel
28. April 2008, 18:19
Ja, Baco, imaš prav, sodniki na PNZ-jih, ne pa VK.

Baco
28. April 2008, 21:32
Sem bil že velikokrat zraven pa sem videl kako se talajo ocene.Na podlagi teh ocen pa imamo to kar imamo.Pol se pa vsi čudimo da ni tapravih psov,saj jih ne more biti.Za goniče bi moralo biti poleg vzrejnega pregleda še vzrejna tekma potem bi pa dobili malo boljšo sliko od posameznega psa ne pa ker tako na približno.Lp

trma
28. April 2008, 22:48
Se strinjam z vami. Red bi se moral delati že veliko nazaj v generacijah. Tako pač je, prevladal je interes posameznikov. Jaz sem kar malo pomirjen, ker vsakič ko greva ven mi nekajkrat za goni. Edino nisem 100% prepričan, da goni sledoglasno. Včeraj sem od daleč videl, par srnjadi, kateri je pobegnil v gosto, ker je bil pes odaljen in je kasneje prišel na sled, je šel 20 metrov kot metek nakar je začel goniti. Moje vprašanje ali se divjad ni utegnila umakniti (in jo je videl??) ali je šel in gonil po sledi. To se mi je zgodilo tudi danes. Tako, da mi samo še ta dilema ostaja, za ostalo sem zadovoljen.

lp

detel
28. April 2008, 23:32
Pes vidi divjad le nekaj sekund. Če ti pes še naprej goni je sledoglasen.

solzica
29. April 2008, 08:27
Baco:
"Sem bil že velikokrat zraven pa sem videl kako se talajo ocene.Na podlagi teh ocen pa imamo to kar imamo.Pol se pa vsi čudimo da ni tapravih psov,saj jih ne more biti.Za goniče bi moralo biti poleg vzrejnega pregleda še vzrejna tekma potem bi pa dobili malo boljšo sliko od posameznega psa ne pa ker tako na približno.Lp"

No Baco menim, da je tega relativno malo - vendar tudi to se sigurno pojavlja. No poleg brandlbrakov, katerih posledica nepravilnosti pri tej pasmi se kaže šele sedaj, bojda je enak problem tudi pri slov.kopovih, da neradi gonijo zajca....

lep pozdrav!

detel
29. April 2008, 16:40
Sodniki na PNZ in telesnem ocenjevanju morajo opraviti svoje, tu ne sme biti popuščanja !!!!, pa zamera gor ali dol. Vzrejni pregledi so samo pri nas, po svetu jih ni. To je sama zguba časa. Tu se iščejo sodniške napake. Sodniku, ki ga lomi, treba odvzeti licenco pa bodo tudi psi kvalitetnejši in v zadovoljstvo kupca. Sodniki bi si morali med seboj bolj zaupati in tesno sodelovati v korist pasme.

Franc
29. April 2008, 18:06
Aleluja!

RAUBŠIC
29. April 2008, 20:59
Aleluja!

Strinjam se in podpiram vse, ki si prizadevajo ukinit telesno ocenjevanje, PNZ in vzrejne preglede. Tudi tečaji v poslušnosti so za lovske pse nepotrebne. Kdo pa bo vodnika vlačil sem in tja :icon_wink:, če bo pes naučen poslušnosti. Slabo se spoznam na kinologijo, iz foruma pa sem spoznal, da je res najbolje, da se pari z najbljižjim psom, ne pa da si lastniki psic delajo stroške z iskanjem in vožjo psic na parjenje več deset ali sto kilometrov. Vzreditelji že vedo kako je treba pariti, da dobijo mladiče, kateri bodo "mutavi", bodo gonili samo divje prašiče, da bodo istrijanci dobili lepo temno rjave lise, da barvarci tiho gonijo in ne primejo ranjene divjadi, itd.

Vse za dobro naših vzrediteljev in vodnikov. :icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted:

pranger
29. April 2008, 21:20
Strinjam se in podpiram vse, ki si prizadevajo ukinit telesno ocenjevanje, PNZ in vzrejne preglede. Tudi tečaji v poslušnosti so za lovske pse nepotrebne. Kdo pa bo vodnika vlačil sem in tja :icon_wink:, če bo pes naučen poslušnosti. Slabo se spoznam na kinologijo, iz foruma pa sem spoznal, da je res najbolje, da se pari z najbljižjim psom, ne pa da si lastniki psic delajo stroške z iskanjem in vožjo psic na parjenje več deset ali sto kilometrov. Vzreditelji že vedo kako je treba pariti, da dobijo mladiče, kateri bodo "mutavi", bodo gonili samo divje prašiče, da bodo istrijanci dobili lepo temno rjave lise, da barvarci tiho gonijo in ne primejo ranjene divjadi, itd.

Vse za dobro naših vzrediteljev in vodnikov. :icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted:

In bog pomagaj lovski kinologiji!

Franc
29. April 2008, 23:48
Si ti RAUBŠIC ali pravi lovec,ki je opravil lovski izpit in podpisal lovski kodeks!?

RAUBŠIC
30. April 2008, 07:48
Si ti RAUBŠIC ali pravi lovec,ki je opravil lovski izpit in podpisal lovski kodeks!?

Kaj sem pa napisal takšnega, da me sprašuješ, če sem lovec in če sem podpisal lovski kodeks. Naredil sem samo povzetek razmišlanj objavljenih v temi lovska kinologija na tem forumu. :icon_study:

Da Franc, " Aleluju " in bog pomagaj lovski kinologiji.

Hubertus
30. April 2008, 21:38
Za goniče bi moralo biti poleg vzrejnega pregleda še vzrejna tekma potem bi pa dobili malo boljšo sliko od posameznega psa ne pa ker tako na približno.Lp
Malce drugače...
za goniče bi morali ukiniti PNZ, kot pogoj za izvajanje lova in ga izvajata samo kot pogoj za pridobitev vzrejne preizkušnje.
S kakšnim psom bomo jagali je stvar posameznika in ne naših vrlih sodnikov.
Ker pa smo primorani vsakega goniča pripeljati na PNZ in ker ga v izogib težavam, ki bi si jih nakopali sodniki, opravijo vsi psi (če ne tako pa drugače), PNZ pa je tudi edini pogoj za pridobitev vzrejnega dovoljenja, so vsi psi tudi potencialni plemenjaki.
To pa se ne bo zgodilo, ker bi potem sodniki ostali brez dela, LKD-ji pa bi izgubili svoj smisel.
In ker spremembe lahko sprejemajo samo sodniki na svojih zborih je jasno, da si ne bodo pljuvali v lastno skledo ampak bo kinologija šla še vedno rakovo pot IN TO SAMO ZARADI SODNIKOV!!!!!
Če bi imeli samo vzrejne preizkušnje, bi pse preizkušali tisti vodniki, ki jim je resnično do vzreje, kriterij bi lahko bil realen in dovolj strog, vzreja pa na taki ravni kot si jo vsi želimo.
A kot pravim, sodnikom to ne diši...a ne Pranger!!??:icon_lol::icon_twisted:

Hubertus
30. April 2008, 22:02
Strinjam se in podpiram vse, ki si prizadevajo ukinit telesno ocenjevanje, PNZ in vzrejne preglede. Tudi tečaji v poslušnosti so za lovske pse nepotrebne.
Raubšic...na PNZ moram obvezno, na tečaj poslušnosti pa če hočem. V tem je velika razlika.
Tečaj vodi nekdo, ki nekaj zna, PNZ pa nekdo, ki je prišel na lovski golaž.


Slabo se spoznam na kinologijo, iz foruma pa sem spoznal, da je res najbolje, da se pari z najbljižjim psom, ne pa da si lastniki psic delajo stroške z iskanjem in vožjo psic na parjenje več deset ali sto kilometrov.
Dobro da imamo sodnike.:icon_twisted::icon_confused:
Pes je strošek, vzreja psov pa še večji, zato je vložek v vzrejo enak temu kar iz vzreje lahko povlečemo. Pri nas so lovski psi razvrednoteni zato je tudi vložek v vzrejo temu primeren in drugače ne more biti. Razlog za to pa je v tem, da nimamo vzrejne selekcije.


Vzreditelji že vedo kako je treba pariti, da dobijo mladiče, kateri bodo "mutavi", bodo gonili samo divje prašiče, da bodo istrijanci dobili lepo temno rjave lise, da barvarci tiho gonijo in ne primejo ranjene divjadi, itd.
Zanimivo, vse to se je res zgodilo in to kljub budnemu nadzoru vzrejne komisije. Če se ne motim so imeli celo prste vmes.


Vse za dobro naših vzrediteljev in vodnikov. :icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted:
Imam občutek, da si naši kinologiji precej bliže kot govoriš, oz. da si kar eden izmed sodnikov, zato ti moram napisati sledeče:
V tvojem zadnjem stavku je moč razbrati nekako ohol odnos do vodnikov in vzrediteljev zato vedi, da lahko razvoj kinologije temelji le na vzrediteljih in da je ta razvoj ni zaključen proces ampak se pasme ves čas spreminjajo, izrojevajo, izumirajo ter nastajajo nove.
Le v Sloveniji so stvari drugačne in le v Sloveniji so naziv "stroka" prevzeli sodniki. Po ostalem svetu namreč stroko predstavljajo vzreditelji združeni v pasemske klube, sodniki pa predstavljajo servis, ki služi tej stroki.
(to bo verjetno težko razumeti, kaj?)

Hubertus
30. April 2008, 22:14
No Baco menim, da je tega relativno malo - vendar tudi to se sigurno pojavlja. No poleg brandlbrakov, katerih posledica nepravilnosti pri tej pasmi se kaže šele sedaj, bojda je enak problem tudi pri slov.kopovih, da neradi gonijo zajca....

Ma ne zdaj pomešat vsega skupaj.
Slovaški kopov je bil vzrejen za lov na veliko divjad zato se je pri lovu zanašal na vse čute in ne samo na nos, kot je to značilno za goniče-zajčarje. Kopov zato pogosto dvigne nos od tal oz. ni dovolj zvest rahlemu sledu na tleh, ki ga pušča za seboj mala divjad, kot je zajec.

Da bi kopova izboljšali v iskanju z nosom, so ga Srbi na črno križali s planincem, saj imajo tudi oni, kot nosilci dediščine JKZ, obvezno preizkušanje psov pred lovom. Če so hoteli loviti prašiče z odličnimi kopovi so jih morali najprej prilagoditi na iskanje zajca..

RAUBŠIC
30. April 2008, 22:54
Imam občutek, da si naši kinologiji precej bliže kot govoriš, oz. da si kar eden izmed sodnikov, zato ti moram napisati sledeče:
V tvojem zadnjem stavku je moč razbrati nekako ohol odnos do vodnikov in vzrediteljev zato vedi, da lahko razvoj kinologije temelji le na vzrediteljih in da je ta razvoj ni zaključen proces ampak se pasme ves čas spreminjajo, izrojevajo, izumirajo ter nastajajo nove.
Le v Sloveniji so stvari drugačne in le v Sloveniji so naziv "stroka" prevzeli sodniki. Po ostalem svetu namreč stroko predstavljajo vzreditelji združeni v pasemske klube, sodniki pa predstavljajo servis, ki služi tej stroki.
(to bo verjetno težko razumeti, kaj?)

Opravičujem se spoštovanemu Hubertusu za nepoznavanje pravil v kinologiji in na forumu, da je potrebno misliti enako kot Hubertus. Nekaj podobnega sem pričakoval, ker Hubertus zna vedno in vsakemu odgovoriti, če razmišlja drugače. To je že večkrat dokazal na tem forumu. Hvala za razumljive in izčrpne odgovore. Večkrat jih bom prebral, ker gre nedvomno za globoke misli poznavalce kinologije in jih bom poskušal razumeti:icon_study::icon_wink:. Vsekakor pa ne morem razumeti tvojih čustvenih reakcij ob pisanjih nas nepoznavalcev te problematike in podcenjevanja drugih, "to bo verjetno težko razumeti, kaj?". Ali se ti ne zdi, da zaradi svoje superiornosti v vseh pogledih prihajaš po nepotrebnem v stresne situacije in koflikte s temi ljudmi?

Hubertus
30. April 2008, 23:25
Stara znanca, a Raubšic.......le, da se ti skrivaš za novo masko. Korajžno, ni kaj!

Raubšic,
Težko je razumeti, kadar se noče razumeti!!!

Ostale stvari pa le preberi večkrat!:icon_wink:
Pa preštudiraj tudi....

detel
1. May 2008, 00:05
Hubertus, dobro, da imamo tebe, da nas kinološko izobražuješ. Ker nismo vsi tako dobri pisci kot ti *veliki*, ti predlagam, da najprej pomisliš kaj hoče kdo povedati, nato pa odgovori. Fejst streljaš mimo.
Ker si tak strokovnjak in visoko nad nami po znanju se čudim, da se z nami sploh pogovarjaš ? Ne, tega nisi sposoben, ampak te je sama kritika in vzvišeno podcenjevanje nas ostalih. A ti ni izpod časti brati naše neumne pisarije na tem forumu?

black
1. May 2008, 00:38
Ne vem zakaj ste se spravili na hubertusa, mogoče zato, ker prevečkrat napiše resnico, resnica pa boli!
Primer: zakaj moram peljati psa goniča na PNZ, če ga hočem uporabljati le za kri?Prosim za odgovore.

capek
1. May 2008, 06:56
Detel, kapo dam dol pred tabo, black si pa ja kinološki sodnik.

black
1. May 2008, 09:27
Kaj ima moje vprašanje veze s kin.sodnikom, če hočem imeti psa za KS, ga učim samo to in ne gonje zajca...in seveda z njim moram narediti uspešno UP po KS, da lahko iščem z njim.Ker pri nas je diskriminacija pri pasmah,nekatere so priviligirane (barvarji njim ni potrebno opraviti PNZ).Imam mladega terierja in kaj mene briga lisica,če z njim ne bom nikoli jamaril, pa moram predno grem na UP imeti PNZ, se pa ve kaj mora jamar pokazati na PNZ-ju, zakaj?Namesto, da bi ga učil samo po krvnem sledu.

243 win
1. May 2008, 11:24
zakaj mora naš pripravnik imet na lovskem izpitu medveda,če ga pa pri nas lahko samo v cirkusu vidiš!enako neumno sprašuješ!
kar se tiče bavarcev jih nemoreš primirjat z nobeno drugo pasmo.
sam delam z bavarcem in resastim jazbečarjem pa mogoče mali bolje izdela sled pa ga vseeno še čaka pnz in up po ks!
lp

capek
1. May 2008, 13:02
Black moder odgovor.Sem zato, da formaši zberemo podpise in predlagamo hubertusa za predsednika KZS, oz. to je že podčasna funkcija za njega glede na njegovo modrost, raje za predsednika FCI.Ti black, bi bil tapravi za podpredsednika, nato ukinemo PNZ-je, vzrejne preglede in ostale preizkušnje parimo kr počez, pol bomo pa jagi z mešanci, da bo kar pokalo.

RAUBŠIC
1. May 2008, 13:06
Stara znanca, a Raubšic.......le, da se ti skrivaš za novo masko. Korajžno, ni kaj!

Raubšic,
Težko je razumeti, kadar se noče razumeti!!!

Ostale stvari pa le preberi večkrat!:icon_wink:
Pa preštudiraj tudi....

Na tem forumu skozi nosim isto masko, res pa je, da jih imaš ti več. Potem je korajžno s tvoje strani!

Hubertus, kontaktiral sem z mnogimi, z mnogimi se nisem strinjal o kakšni stvari, priznati pa moram, da do sedaj še nikoli nisem kontaktiral s tako samovšečnim in samozavestnim, kot si ti.:icon_wink: Daj povej nam, ali si prepričan, da je to pravilno, kar ti trdiš?


Imam občutek, da si naši kinologiji precej bliže kot govoriš, oz. da si kar eden izmed sodnikov, zato ti moram napisati sledeče:
V tvojem zadnjem stavku je moč razbrati nekako ohol odnos do vodnikov in vzrediteljev zato vedi, da lahko razvoj kinologije temelji le na vzrediteljih in da je ta razvoj ni zaključen proces ampak se pasme ves čas spreminjajo, izrojevajo, izumirajo ter nastajajo nove.
Le v Sloveniji so stvari drugačne in le v Sloveniji so naziv "stroka" prevzeli sodniki. Po ostalem svetu namreč stroko predstavljajo vzreditelji združeni v pasemske klube, sodniki pa predstavljajo servis, ki služi tej stroki.
(to bo verjetno težko razumeti, kaj?)

Da, zelo blizu sem naši kinologiji. Redno prebiram forum in tvoje prispevke, moje znanje pa lahko sam preceniš. To bo verjetno težko razumeti, kaj? :icon_twisted: Bojazen, da sem sodnik, je odveč. Ponavadi tisti, ki imajo željo nekaj postati in se jim skrita želja zaradi takšnih ali drugačnih razlogov ne uresniči, vidjo v drugem to, kar so si sami želeli postati. Tipično za takšne je tudi, da z vsem znanjem in silami delajo proti tistemu področju, kjer jim cilj ni uspel. Mar se ti kakšen cilj na področju kinologije ni uresničil oz. ti je spodletel? :icon_confused:

Hubertus
1. May 2008, 14:30
Raubšic,
to je debata o Brandl braku, vi pa ste začeli prati umazano perilo, zato le še ta prispevek potem pa se umaknem, ker je res škoda mojega časa in znanja za take bedarije.
Nekateri pač težko sprejmete drugačno mišljenje, a ne samo to...niti se vam ne da o posredovanem malce razmisliti. Enostavno rečemo: "ta je drugačen od nas, dejmo ga jebat!"

Raubšic, vsi vedo kdo je Hubertus, če pa slučajno tebi ta podatek ni znan ti lahko brž postrežem, za razliko od vas, ki si dajete duška po mojem imenu, varno skriti za svojimi vzdevki. Zato je potrebno imeti res jajca.

Na področju kinologije sem dosegel več kot dovolj in mi ni žal nobenega trenutka, nobene zmage in nobenega poraza. Mojo delovno sobo krasi dovolj priznanj, da se lahko mirne duše spustim v pogovor z vsakim, ki je na področju kinologije kaj dosegel.
Če pa meriš na moje sodniško pripravništvo, naj ti povem, da sem sam odstopil od pripravništva, kar ti lahko potrdi kdorkoli, ki je za to odgovoren. Na pobudo ljudi iz LKD Gorica sem delal na tem, da postanem sodnik za ocenjevanje zunanjosti prepeličarjev. Ker sem imel samo enega prepeličarja in ker zato nisem poznavalec te pasme, nisem imel vesti postati sodnik za nekaj, kar ne obvladam. Takih sodnikov je že dovolj na naši sceni. Drugi razlog pa je časovna stiska in delovni pogoji v moji službi, ki žal niso ravno naklonjeni takim aktvnostim.

Ne morem verjeti, da lahko razmišljanje nekoga, ki predstavi nekaj novega, naleti na tak odpor nekaterih, ki na koncu nimajo nič od tega.
Forum je namenjen izmenjavi mnenj, kar pa pomeni, da ta mnenja niso vedno enaka ampak lahko tudi drugačna. A kot vidim velja še vedno ista in sicer: "Ali si z nami, ali si proti nam!"
Kar sem predstavil ima svoj smisel in za navedeno obstajajo logični argumenti, ki se izkazujejo v rezultatih, ki jih dosega naša kinologija v zadnjih letih. Mogoče je le prezgodaj za vse skupaj.


Sedaj pa se umikam, kot sem to storil že pred dolgim časom in tale forum prepuščam peščici uporabnikov, ki kot uglajena družinica tulite v en rog vsak v svojem lokalnem kotičku.:icon_lol:

243 win
1. May 2008, 16:37
hubertus ne odnehat zdaj ravno sem svojga jazbečarčka brati naučo da se lahko skupaj smejiva:icon_lol:

ZR7
1. May 2008, 17:48
...
Ne morem verjeti, da lahko razmišljanje nekoga, ki predstavi nekaj novega, naleti na tak odpor nekaterih, ki na koncu nimajo nič od tega.
Forum je namenjen izmenjavi mnenj, kar pa pomeni, da ta mnenja niso vedno enaka ampak lahko tudi drugačna. A kot vidim velja še vedno ista in sicer: "Ali si z nami, ali si proti nam!"...

V temu odstavku pa dam Hubertusu absolutno prav!
In nikakor ne morem razumeti toliko vas kinologov, zakaj se morate vedno spuščati na osebno raven.:icon_cry:
Saj obstajajo argumenti za ovržbo napačnih stališč, če so res napačna. In osebni obračuni nikakor ne spadajo med argumente.

Kako lepo bi bilo videti temo, kjer vi se o tej problematiki odkrito pogovarjali in tehtali za in proti. Bi se tudi nas vodnikov in ostalih lovcev kaj dobrega prijelo.

Naše pisanje je ogledalo naše kulture!

trma
1. May 2008, 19:37
Se strinjam z ZR7, kar je napisal. Mislim, da namen tega foruma ni medsebojno obračunavanje. Vsak ima svoje razmišljenje, predloge.... Predlagal bi, da ostajamo pri bistvu posameznega naslova.

lp

Hubertus
2. May 2008, 03:48
Še tole moram dodati...

O polemiki, ki se je odprla v debati o pasmi brandl brak sem v treh obširnih prispevkih predstavil moje videnje, izpostavil razloge in krivce, ki jih jaz vidim za sedanje neustrezno stanje in navedel možnosti, kako bi se zadeve lahko uredile.

Na moje prispevke, ki so lahko iztočnica za nadaljnjo debato, ni bil podan niti en argumentiran komentar z mnenjem za ali proti ali s čimer koli, kar bi se lahko navezovalo na izpostavljeno temo, ampak ste se odločili za osebno diskvalifikacijo. Tudi prav. Vsak nudi pač toliko, kolikor premore. Ste se pač zataknili nekje v kolesju zgodovine, ko je bilo prav samo eno in resnica ena sama.

Capek,
po tem, ko me v javnem mediju popljuvaš, mi ni treba pisariti na zasebna sporočila, da naj ne bom tako zamerljiv in da je bilo vse skupaj malo za šalo, malo za res.
Kadar nekdo javno serje po mojem imenu mi ni ravno do šale, sploh pa če to počne nek Capek, ki ni nič drugega kot en capek, brez imena in zato, kot kaže, tudi brez jajc. Enako velja tudi za druge heroje, varno skrite za vašimi vzdevki.
Kar pa se zamerljivosti tiče....sploh nisem bil zamerljiv, le mojega časa in znanja je škoda za tak nivo komuniciranja. In ko sem že pri nivoju...na takem nivoju, kot ste ga vzpostavili, mi je, kot pravi detel, res izpod časti komunicirati.


ZR7, se opravičujem za tale vložek, ki ne sodi v temo o brandlu vendar je treba nekatere stvari razčistiti tam, kjer so nastale.

Hubertus
2. May 2008, 04:09
zakaj mora naš pripravnik imet na lovskem izpitu medveda,če ga pa pri nas lahko samo v cirkusu vidiš!enako neumno sprašuješ!
kar se tiče bavarcev jih nemoreš primirjat z nobeno drugo pasmo.
sam delam z bavarcem in resastim jazbečarjem pa mogoče mali bolje izdela sled pa ga vseeno še čaka pnz in up po ks!
lp
Ne vem če lahko tlačimo lovskega pripravnika in lovskega psa v isti koš. Ta se mi zdi malce tako, za lase privlečena. Ne vem kdo tu bolj neumno sprašuje. Najprej goniča pripravljamo da žene zdravo divjad, potem pa bi radi, da gre samo za tisto, ki je ranjena. Kot bi se imeli sami sebe malček za norca se mi zdi pri tem:icon_lol:

Tvojega jazbečarja čaka še PNZ. Kaj si hotel s tem povedati? Vemo da ga čaka, sprašujemo pa se zakaj?
Povsem razumljivo je da mora biti pes, ki se ga uporablja po krvi (ne glede na pasmo) izšolan in preizkušen v delu po krvni sledi, ker sled mora izdelati. Drugače pa je z goniče ali jamarjem, ki se jih upotrablja za njihovo osnovno namembnost. Gonič lahko uspešno najde divjad in jo žene, lahko pa tudi ne. To je vendar del lovske etike.
In zakaj bi potem nekega jazbečarja, ki ga bomo uporabljali za lov na divje prašiče, tlačili v rov? A da bomo kasneje imeli težave?

Pa to ni glavni problem, vsaj pri goničih ne. Glavna težava je v tem, da PNZ, ki je obvezen za vse pse, velja kot izkaz za pridobitev vzrejnega dovoljenja in ker PNZ tako ali drugače opravijo vsi goniči izgubimo nadzor nad vzrejno selekcijo in to je vsa umetnost zakaj so PNZji nepotrebni in zakaj bi bile dovolj vzrejne preizkušnje za tiste pse, ki jih bomo parili.
In če hočemo ustreči sodnikom ter ohraniti pri življenju lovsko kinološka društva lahko stvar rešimo tudi tako, da razpišemo lovsko preizkušnjo (pač edini na svetu) ter vzrejno preizkušnjo, kot je to pri ptičarjih.

Če bi bile vse te preizkušnje res tako nujno potrebne in tako neobhodne, potem bi čiste pasme poznali samo v Sloveniji, pa vemo, da ni tako. Je precej drugače, a ne! Celo nove pasme nastajajo po svetu. Mi pa smo svoje štiri lovske pasme celo izgubili, kajneda. Le kako...???

Hubertus
2. May 2008, 04:10
hubertus ne odnehat zdaj ravno sem svojga jazbečarčka brati naučo da se lahko skupaj smejiva:icon_lol:
Le treniraj ga, mogoče bo pa vsaj on kaj razumel :icon_lol::icon_wink:

243 win
2. May 2008, 07:08
hubertus,da smo izgubili avtohtone pasme me ne čudi zaradi mačehovskega odnosa do naše dediščine,čudi me pa,da nam niso še kraškega ovčarja vzeli kakšni romuni,ki nimajo veze s krasom!
kar se tiče pnz mislim,da so potrebni,da pes katerekoli pasme že je opravi tisto za kar je v osnovi!poznam okoliš v avstriji kjer stežka najdeš "čistega"psa in ni fajn pogledat kaj vse pripeljajo na lov!
mislim,da je z našo kinologijo čisto ok,slabo mnenje ustvarijo nesposobni sodniki in tisti,ki iščejo v tem profit!
se najdejo pa tud izjeme med njimi!

bolje naučit križanca frizbi aportirat,kod z enim capekom se ukvarjat:icon_wink:

capek
2. May 2008, 07:24
Hubertus, malo za šalo malo za res je mišljeno, da se pač nekateri ne strinjamo s tvojim in blackov mišljenjem.Bog pomagaj.Ko ti pljuvaš po vseh na formu a si videl, da bi kdo napisal, da se nebo več javljav.Sem mišljenja, da morajo biti pač PNZ-ji obvezni, saj na njih preizkušamo naravne zasnove psa.Če ga želiš uporabljati za KS pa itak lahko z njim opraviš UP, nevem v čem je problem.Ali misliš, da s opravljenim PNZ-ju uničiš psa ali kaj?To nevem misliš ti jaz drugače eden ima pa prav, pa bog ve kdo.To so naravne zasnove, po katerih se že takrat vidi oz. oceni ali je pes uporaben za lov, in kateri psi naj bi bili potem vsaj predlagani za vzrejni pregled, saj se na vzrejnem pregledu ne ocenjuje samo zunanjost psa ampak tudi delo, da tako obdržimo standarde in njihove naravne zasnove.(vsaj pri nas je tako, na goniče se ne spoznam).Ko sem s svojim opravil PNZ se nisem prijavil na VP, pa so me sami klicali, to velja za vodnike, ki imajo dobre pse in se ne želijo oz. imajo pse za sebe ne pa da bi se z njimi naprej ukverjali, takšnih kombinacij je pa za pasmo škoda.Nevem zakaj je problem opraviti s psom preizkušnjo njegovih naravnih zasnov.Pa če to trmarita samo ti in black se vprašajta ali sta vidva najbolj pametna na svetu pa smo vsi drugi nesposobni razmišljati ali je pa mogoče obratno!!!


P.s.:Kar se jajc tiče na ZS sem ti poslal moje ime in priimek, datum rojstva, naslov, telefonsko, ter davčno in emšo številko!

black
2. May 2008, 11:19
capek, ne vem zakaj mene spet omenjaš!Nikdar nisem napisal glede PNZ ali je potreben ali ne, vprašanje sem zastavil, glede UP po krvni sledi, zakaj nekatere pasme morajo imeti PNZ nekatere ne.Glede krvne sledi bi bilo potrebno preizkusiti samo sledoglasnost, ker, če ni sledoglasen, pes ni uporaben.To mislim predvsem za pse katere se uporablja izključno samo za kri in nič drugega.Sem pa napisal da ima velikokrat hubertus določene stvari prav.Glede goničev ni vzrejnih preizkušenj, ampak samo PNZ.Škoda časa in vsakih besed z ljudmi, kateri se skrivajo pod skrivnimi imeni in nimajo jajc, da bi se predstavili, za mene sami hinavci,odvzeti tisti, kateri ste se predstavili s pravim imenom.

detel
2. May 2008, 12:42
Black, forum je naštiman tako, da se nam ni treba predstaviti, jajca gor ali dol:icon_lol:.

Kar se tiče Hubertusa pa ti moram reči, da vsi imamo nekaj prav, drugič pač ne, itd. Ni pa lepo napadati forumaše z nizkimi udarci in delati iz nas bebce ....
Mi mu nismo krivi, da ni uspel v kinologiji, čeprav si tega želi. Škoda. Vidi se, da je dobro načitan, a to ni dovolj. Treba se je znati vklopiti v družbo in marsikatero požreti. Narcisoidi niso nikjer zaželjeni.

black
2. May 2008, 14:51
detel,
Mogoče res, da ni forum mišljen, da se predstavimo z imeni, vendar, če imaš čisto vest se ni težko podpisati, kar napišeš.Je pa res, da je najlažje napadati pod krinko.

243 win
2. May 2008, 15:05
detel,da "narcisoidi"niso nikjer zaželeni se prekleto motiš!!!izredno radi jih imajo
cvetličarji in frizerji!!!!:icon_lolv jagi pač ni prostora za takšne cvetke

RAUBŠIC
2. May 2008, 19:53
hubertus,da smo izgubili avtohtone pasme me ne čudi zaradi mačehovskega odnosa do naše dediščine,čudi me pa,da nam niso še kraškega ovčarja vzeli kakšni romuni,ki nimajo veze s krasom!
kar se tiče pnz mislim,da so potrebni,da pes katerekoli pasme že je opravi tisto za kar je v osnovi!poznam okoliš v avstriji kjer stežka najdeš "čistega"psa in ni fajn pogledat kaj vse pripeljajo na lov!
mislim,da je z našo kinologijo čisto ok,slabo mnenje ustvarijo nesposobni sodniki in tisti,ki iščejo v tem profit!
se najdejo pa tud izjeme med njimi!

bolje naučit križanca frizbi aportirat,kod z enim capekom se ukvarjat:icon_wink:

Oprosti 243 win, smo v času, ko je potrebno stvari spremenjati, tudi dobre in se vzgledovati po velikih, pa tudi če greš nekaj desetletij oz. korakov nazaj. :icon_confused: Kje pa piše, da imajo veliki vedno prav in najboljše. :icon_twisted:

capek
2. May 2008, 20:05
Black, pri barvarjih je kri naravna zasnova, kar se jajc tiče mislim, da sem se ti že predstavil.

243 win
2. May 2008, 21:40
capek malo manj ti predstavljaj svoje jajce,bo kakšna mama kakemu pripravniku še forum prepovedla!
ma kaj se capek sekiraš jaz bom svojga jazbečarja ustrelo,bavarko za v luknje zrihto,za krvno sled pa škotskega setra kupo,ker se hitro posuši če kak grabn prečka zaradi svoje svilnate dlake!pa z nobenim nem delo pnz-a!!!:icon_twisted::icon_lol::icon_lol::icon_twiste d:

Hubertus
3. May 2008, 01:00
Ne morem verjeti...

Detel, prav imaš...izpod časti, daleč izpod časti!

Hubertus
2. August 2008, 02:04
Pred časom sem se umaknil iz te debate, danes pa sem se odločil dodati tale prispevek. Vzpodbudilo me je branje Capkovega posta, ki se je nekako izgubil v poplavi neumestnih postov z nepotrebno vsebino navezuje pa se na slednje:


Sem mišljenja, da morajo biti pač PNZ-ji obvezni, saj na njih preizkušamo naravne zasnove psa.
Čemu preizkušamo naravne zasnove oz. komu služi to preizkušanje? A mogoče vodnikom? A se ti ne zdi, da če vodnik ni v najmanj devetih mesecih ugotovil, če je njegov gonič ok, da je nekaj narobe z vodnikom in ne s psom? A bi bilo mogoče bolje opraviti preizkus naravnih zasnov vodnikov? (se hecam, da se ne bo komu nos povesil že na začetku)


Ali misliš, da s opravljenim PNZ-ju uničiš psa ali kaj?
Ne psa...pasme uničujemo (govorimo o goničih). Zakaj?...v nadaljevanju.


To so naravne zasnove, po katerih se že takrat vidi oz. oceni ali je pes uporaben za lov,...
Ma zakaj? A imate vodnike res za navadne bedake, ki ne ločijo uporabnega psa od ničvrednega? Če je pes uporaben za lov vidi vsak vodnik že med odraščanjem psa in za to ne rabi posebne preizkušnje, niti sodbe oz. sodnikovega žegna. Če pa vodnik ne zna razbrati lovske uporabnosti svojega psa potem pa mu niti preizkušnja ne more pomagati ampak lahko potegnemo samo še križ čez oba.
Vodnik ve sam ali je njegov pes dober ali ne. Če je pes dober bi PNZ tako ali tako opravil, če pa je slab je breme vodnika oz. je njegova dobra volja ali bo jagal z neuporabnim psom in če je pes neuporaben je tudi neškodljiv zato ne vidim razloga zakaj bi se moral kdor koli s tem obremenjevati.
Poleg tega ima vsak vodnik svoj pristop do lova in svoje želje, ki jih želi realizirati s psom. Kakšne so lahko je pač stvar presoje posameznika.
PNZ, kot pogoj za izvajanje lova, je torej navadna žaljitev vodnikov in nepotreben strošek, sploh pa se nam zaradi tega smeje cela Evropa.


...in kateri psi naj bi bili potem vsaj predlagani za vzrejni pregled, saj se na vzrejnem pregledu ne ocenjuje samo zunanjost psa ampak tudi delo, da tako obdržimo standarde in njihove naravne zasnove.(vsaj pri nas je tako, na goniče se ne spoznam).
Pri goničih ni tako Capek.
Vsak gonič, ki je opravil PNZ dobi po obisku vzrejnega pregleda vzrejno dovoljenje, brez da bi kdo ponovno preizkušal njegove delovne sposobnosti. Te izhajajo iz ocene dobljene na PNZju In ker PNZ za goniče v praksi opravijo kratkomalo vsi goniči so vsi tudi vzrejni kandidati. Zaradi nerazumne zahteve po preizkušanju psov pred lovom se vodnikom na veliko gleda skozi prste oz. ti s svojimi psi opravijo PNZ na tak ali drugačen način. Sodnikov sploh ne obtožujem, da gledajo skozi prste. Kaj pa naj drugega naredijo z lovsko "neuporabnim" psom? Obsodijo psa na strel v glavo? Ali na kakšno drugo klavrno usodo? V 21. stoletju? Čisto nič jim ne zamerim, ko rečejo: "ma podpišimo mu ta PNZ da bo revež lahko vsaj jagal z njim!"
A sedaj razumeš zakaj nimamo vzrejne selekcije in zakaj uničujemo pasme? Zato, ker se lahko pari vsakega goniča.

Drugače bi bilo, če bi izvajali samo vzrejne preizkušnje, ki bi jih morali opraviti samo tisti psi, ki bi jih vodniki radi parili. V tem primeru sodnikom ne bi bilo treba gledati skozi prste in občutno manj bi bilo špekulacij saj bi vodniki lahko v miru jagali s svojimi psi, tudi če bi bili brez vzrejne vrednosti.


Nevem zakaj je problem opraviti s psom preizkušnjo njegovih naravnih zasnov.Pa če to trmarita samo ti in black se vprašajta ali sta vidva najbolj pametna na svetu pa smo vsi drugi nesposobni razmišljati ali je pa mogoče obratno!!!
Upam, da sem sedaj uspel predstaviti moje stališče. Zakaj je problem opraviti preizkušnjo? Saj je ni problem opraviti, ampak povsem odveč, nepotrebno in škodljivo.
Saj ne trdiva tako samo jaz in Black. Takih nas je več po Sloveniji, le na tem forumu sva le midva.
Daleč od tega, da bi se cenil tako visoko ampak tudi Nikolaj Kopernik je bil svoje čase zelo osamljen v trditvi, da mi potujemo okrog sonca in ne sonce okrog nas:icon_wink::icon_lol:
Ne trdim, da niste sposobni razmišljati. Mogoče je to kar trdim samo v nasprotju z vašimi interesi. Sploh, če si sodnik, bi si pljuval v lastno skledo, če bi se strinjal z mano. In ker spremembe lahko naredijo le sodniki je povsem utopično, da bo kdaj drugače. Hubertus laja, karavana gre naprej:icon_lol:

Vešpa
2. August 2008, 02:09
Zakomplicirano.

Hubertus
2. August 2008, 02:14
Oprosti 243 win, smo v času, ko je potrebno stvari spremenjati, tudi dobre in se vzgledovati po velikih, pa tudi če greš nekaj desetletij oz. korakov nazaj. :icon_confused: Kje pa piše, da imajo veliki vedno prav in najboljše. :icon_twisted:

Pa še tebi Raubšic, sedaj, ko približno vem kam spadaš.

Kje pa piše, da je pri nas vedno prav in najboljše. Prepričaj me, zakaj in v čem je naša ureditev boljša od ostalih po Evropi.

lunca
2. August 2008, 09:13
Hubertus,kaj bova sčasoma celo istih misli o PNZ-jih?
LP Tjaša

mprimoz
2. August 2008, 09:35
Hubertus tole o PNZ-ju si pa zadel v piko. Se povsem strinjam s tabo, ker sem tud sam mnenja, da PNZ ne bi smel biti pogoj za pridobitev vzrejne preizkušnje, ravno zaradi šlamparij, ki se na PNZ-jih dogajajo, zato so nepotrebni. Vzrejne preizkušnje bi morale biti namenjene ocenjevanju psov v delu in zunanjosti s strogimi kriteriji. Na tak način bi zagotovo prispevali k ohranjanju in izboljšanju kakovosti pasem goničev.

capek
2. August 2008, 09:49
Hubi, Hubi, Hubi.Zdaj, ko bo padel Kozel si ti tapravi za njegovo mesto.Pa zaradi mene ukinite in PNZ-je pa vzrejne pa kar hočete mi odkrito povedano dol visi.Imava pač različne poglede in mišljenja na to situacijo, pa nobene veze ne igra to ali je kdo sodnik in si bi pljuval v svojo skledo, tudi Black je sodnik.Brez veze pa je, da se o tem midva tu pogovarjama, sem ti že povedal, da o goničih nimam blage veze.Podaj predlog na zbor sodnikov za goniče, pa tam rešite situacijo, kakor jo pač boste, ali pe se vključi in sodeluj z vzrejno komisijo za goniče, dobro poznam predsednika, ti lahko pomagam, čeprav se pomojem doma smeji, ko vidi kaj čečkaš po formu.Nevem kaj naj ti rečem, ti si proti PNZ-ju, jaz sem za, ti neboš odstopal od svojega stališča, jaz nebom od svojega.


Lp!

detel
2. August 2008, 14:28
Hubertus tole o PNZ-ju si pa zadel v piko. Se povsem strinjam s tabo, ker sem tud sam mnenja, da PNZ ne bi smel biti pogoj za pridobitev vzrejne preizkušnje, ravno zaradi šlamparij, ki se na PNZ-jih dogajajo, zato so nepotrebni. Vzrejne preizkušnje bi morale biti namenjene ocenjevanju psov v delu in zunanjosti s strogimi kriteriji. Na tak način bi zagotovo prispevali k ohranjanju in izboljšanju kakovosti pasem goničev.

Naj dodam še to, da v mnogih LD lovijo s psi, ki nimajo opravljenega PNZ in se jim je.... za vse. Torej barka gre le v tej smeri :icon_arrow::icon_lol:. Nihče jim tudi nič ne reče.

243 win
2. August 2008, 21:03
hubertus po dolgem času,ko si se oglasil sem vedel da boš premišljeno in strokovno pojasnil stališča o pnz-ih
samo spet narobe!

capek
2. August 2008, 21:27
243, mogoče ima Hubi prav, kaj pa veš.Nevem na kaj najbol cila, mogoče je imel do kur. pse pa mu na PNZ-jih ni najbolje šlo, ali nevem no.Saj bo, sekirat se nesmemo, bo že, bo že.

Vešpa
2. August 2008, 23:57
Še bolj zakomplicirano.

Hubertus
3. August 2008, 00:28
podvojen post

Hubertus
3. August 2008, 00:29
Je že v redu. Se pač mislil,da je tukaj kdo sposoben tvorne debate.
Naj bo pa tako. Veliko drugega za počet...:icon_wink::icon_lol:

torro
3. August 2008, 00:34
Od srca upam, da bosta Beba in Dina skupaj s svojima vodnikoma imeli lepo in uspešno lovsko sezono, vsem ostalim, ki ste jima s svojim dol zabijanjem neenako mislečih odvzeli temo, pa predlagam, da greste na jago in se skulirate.( glede na naslov teme z brandl brakom ).

mrki
4. August 2008, 20:53
No če nimate nič proti tukaj je par slik mojega Alfa (Brane Gajič je lani in letos paril pri meni, letos sva imela smolo :icon_cry: saj je pet psov poginilo v prvem tednu, ostala sta še dva, samec in samička ki so še pri Branetu naprodaj).

detel
5. August 2008, 23:53
Ko gledam slike brandelnov dobim občutek, da so jih "osvežili" s kakim švicarskim ali francoskim goničem :icon_confused:.

slednik
6. August 2008, 15:17
Sodniki na PNZ in telesnem ocenjevanju morajo opraviti svoje, tu ne sme biti popuščanja !!!!, pa zamera gor ali dol. Vzrejni pregledi so samo pri nas, po svetu jih ni. To je sama zguba časa. Tu se iščejo sodniške napake. Sodniku, ki ga lomi, treba odvzeti licenco pa bodo tudi psi kvalitetnejši in v zadovoljstvo kupca. Sodniki bi si morali med seboj bolj zaupati in tesno sodelovati v korist pasme.

Ja dragi moji ljubitelji psov to je pravo mišljenje.Če bo kinologija v Sloveniji šla še nekaj časa naprej v tej smeri,bodo naši brandli,bavarci hanoveranci kaj hitro postali štiri ali pa več barvni psi,ki ne bojo znali niti lajati več kaj šele kaj drugega.Osebno sem zgrožen nad podarjanjem ocen psom ,kateri so dobili odlično ali pa prav dobro in še vzrejno dovoljenje, samo zaradi imena in priimka lastnika ali pa vzreditelja psa.Letos sem se na svoje oči prepričal,kako je kinološki sodnik psu s podgrizavostjo dal odlično oceno.Nebi kar tako kvasil,če nebi legla poznal.kako daleč bo to šlo,kam pelje to kinologijo.

mprimoz
6. August 2008, 15:28
Gre v tri p....m......, to se pri brandelnih že zelo opaža!

mrki
7. August 2008, 17:55
Ko gledam slike brandelnov dobim občutek, da so jih "osvežili" s kakim švicarskim ali francoskim goničem :icon_confused:.

Oprosti detel, ampak predlagam ti pregled pri okulistu

detel
7. August 2008, 18:53
Oprosti detel, ampak predlagam ti pregled pri okulistu

Hmmmm...ja , sej ga imam oktobra. Ampak isto se mi dozdeva, ko vidim posavce iz Srbije..:icon_cry::icon_confused:. Koliko psov pa si že ti imel, lovskih mislim ???

detel
7. August 2008, 18:57
Tale brandel ob tvojem imenu ima oči kot kaka holiwoodska lepotica,...ali kot haski. Pa brez zamere, prosim :icon_lol:.

Hubertus
7. August 2008, 21:17
Detel, pa ti veš zakaj imajo francoske pasme goničev, pa tudi še kakšne druge, tako dolge uhlje?

Dolge uhlje imajo med drugim tudi španski gonič, pa italijanski segugioti in vsi švicarji, kot si že navedel sam.
Mimogrede....Francozi nimajo črnega goniča z rjavimi ožigi, zato bi se tvoja domneva tikala lahko le jurskega goniča. Če bi brandle res križali z jurci potem ne bi tako po gozdovih tako piskali. Vse več je brandlov, ki piskajo, tako da ne veš ali goni al mu navijajo ušesa. A....morda pa so zato tako moteče dolga:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

detel
7. August 2008, 23:03
Sigurno niso križanci v prvem kolenu. Barvo se da po nekaj paritvah prilagoditi. Dobro, da si mi povedal, da vse več brandelnov piska, ker to samo potrjuje moje domneve. No, ta križanja za poboljšanje neke lastnosti naj nas ne skrbijo, ker se koristijo tudi drugod po svetu a v tajnosti, dober strokovnjak pa to prej ali slej opazi, pa nič zato :icon_lol::icon_lol:

Če pa že hočeš diskutirat, prosim, da ne uporabljaš zbadljivk in nizkih udarcev, ker si tako samo odtujuješ sogovornike :icon_confused:.

solzica
8. August 2008, 01:16
Pozdrav!
Daj Hubertus napiši nam, katere pse si imel in kako veš, da piskajo če so mutavi - saj tako je bilo pred tem omenjeno.
problem pri brandlnih v slo je pojavljanje mutavosti, in previsoke višine.V slo in avstriji pa tudi popadljivost (do solovcev, otrok...), to vem iz pripovedovanja vodnikov teh psov.

lep pozdrav!

Bor
8. August 2008, 14:13
Res je pri brandlih se vse bolj pojavlja slaba sledoglasnost in tiha gonja.

Kar se tiče pa posavcev iz Srbije, bi rekel, da sem jih videl več kot ti apak kakšnih večjih uhljev nisem videl.
Gledal sem tudi srbske goniče katerih uhlji pa so neverjetno dolgi.
Sicer pa imajo v bivših republikah JU. kar nekaj evropskih pasem.

Boris

detel
8. August 2008, 15:01
Vsi goniči v Srbiji pa res ne morejo imeti dolgih uhljev, ne daj Bože :icon_redface:.

Bor a me ti poznaš ? Si bil kdaj v Srbiji ?

Mogoče se te EU pasme iz Balkana širijo tudi k nam.

Bor
9. August 2008, 10:20
Detel, daleč od tega, da bi imeli vsi goniči dolge uhlje.
Ja, v Srbiji in BiH sem bil lani večkrat, iskal pa sem mladiče.
Ne vem če te poznam, se bi moral prej predstavit.
Kar se pa tiče EU pasem je pa možno, da jih križajo s svojimi.

Boris

Hubertus
9. August 2008, 11:03
Daj Hubertus napiši nam, katere pse si imel in kako veš, da piskajo če so mutavi - saj tako je bilo pred tem omenjeno.
problem pri brandlnih v slo je pojavljanje mutavosti, in previsoke višine.V slo in avstriji pa tudi popadljivost (do solovcev, otrok...), to vem iz pripovedovanja vodnikov teh psov.

To kar navajaš tukaj, Solzica, je povsem nemogoče.
V Sloveniji namreč vsi psi opravijo PNZ na katerem je jasno videti kakšnega značaja so, če so mutavi ali pa če imajo kakršnokoli drugo napako. Pa tudi previsoki ne morejo biti, saj imajo vendar vsi opravljeno telesno oceno potem pa še vzrejni pregled, kjer pronicljivim očem sodnikov ne uide niti najmanjša podrobnost.:icon_wink:


Če pa že hočeš diskutirat, prosim, da ne uporabljaš zbadljivk in nizkih udarcev, ker si tako samo odtujuješ sogovornike .
Tri smeškote sem prilimal tam zraven Detel, da bo ja videti, da se hecam.
Mislim, da se moji sogovorniki prej odtujujejo zaradi pomanjkanja argumentov in znanja, zato se raje zatečejo k osebnim diskvalifikacijam. Kaj ne da?...kar poglej kakšno stran nazaj v tej temi. Ko pa Hubertus odgovori je pa jok in stok.....vsi strašno ranljivi in užaljeni. Ma ne ko je za scat po mojih navedbah...takrat ste vsi heroji...a brez argumentov seveda.
A pustimo sedaj to...take vas je bog naredil...

Bolj me zanima tvoja izjava o paritvah in sicer onih "nedovoljenih". Pred časom je bil namreč cel halo zaradi kopovov. Prebereš si lahko v temi o tej pasmi.
Primešavanja krvi drugih pasem je po svetu veliko in je s stališča bogatenja genskega bazena posamezne pasme nadvse dobrodošlo oz. je to edini način kako ohraniti neko pasmo za daljše obdobje. Pri nas je to skrajno tabu tema, ker bi se potem zamajala nujnost nekaterih organov in njih dejavnosti.
Vse pasme se z desetletji spreminjajo v skladu z namenom, ki mu služijo, razmerami v okolju, prehranskimi zmožnostmi in nenazadnje z modo. Temu primerno se osvežuje tudi določila standardov, ki se jih vnaša pri FCI.

Gonič, kot zajčar je zgodovina, posebej tam, kjer se lovi divje prašiče. Pojavljajo se težnje po krajši gonji, boljši okretnosti in večji vodljivosti oz. poslušnosti. Novo nastale razmere več kot kličejo po razvoju nove pasme, ki bi bila namenjena lovu na divje prašiče, a žal je v Sloveniji to lahko le znanstvena fantastika o kateri nekateri lahko le sanjamo.

Ni pa povsod tako. V sosednji Italiji so z leti že ustvarili specialista za prašiče in sicer maremanskega goniča. Pasma je s strani FCI že registrirana in v nekaj letih (mislim da jim manjka še pbl. pet let) bo tudi uradno priznana.

KDL. in resasti maremanec

http://www.moj-album.com/slike/364375/ojsBlm0InOYGVIiz.jpg

Da še malo osvežim spomin...Tole je brandl brak slikan nekje pri nas. Pes je tetoviran in ima izdan rodovnik kjer je opredeljen kot brandl brak. Možakar je dal oglas v salomonca pa sem ga šel pogledat in bil "prijetno" presenečen...

http://www.moj-album.com/slike/364375/BizJMfgpntr8svPc.v.jpg

detel
9. August 2008, 11:18
Detel, daleč od tega, da bi imeli vsi goniči dolge uhlje.
Ja, v Srbiji in BiH sem bil lani večkrat, iskal pa sem mladiče.
Ne vem če te poznam, se bi moral prej predstavit.
Kar se pa tiče EU pasem je pa možno, da jih križajo s svojimi.

Boris

To sem hotel reči.

gamsar1
9. August 2008, 11:28
Hubertus zanimiv brandelj. Zopet ena nova slovenska pasma. Sedaj pa reci da ima še odlično oceno.

detel
9. August 2008, 11:37
Primerjal sem slike "starih" brandelnov in današnjih. Nekateri zelo odstopajo po zunanjosti, zato predpostavljam, da jih je nekdo "osvežil" (ni nujno v SLO) z neko drugo pasmo. Lahko bi to bil jurski gonič, italijanski gonič, ali po ta zadnji sliki sodeč gordon seter :icon_confused::icon_cry::icon_redface:. Tako početje je zelo odgovorno in ga nebi smeli izvajati posamezniki, ampak srokovno, kinološka organizacija. S takim posegom lahko zaserj....pasmo tudi za več desetletij. Poznam primer na HR a o tem ne nameravam govoriti.

Videl sem nekaj posavcev v Srbiji. Imajo izredno dolge uhlje, dolgo suho in ozko glavo, velik smrček, so izredno visoki.... Takih posavcev jest ne poznam, :icon_redface:, samo gledaš, ko tele v nova vrata....

jagerboss
9. August 2008, 12:44
Na zgornji sliki lep primer Gordon setra:icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin:

Bor
9. August 2008, 13:46
Detel kje v Srbiji si to gledal ali imaš kakšno sliko?
Sicer pa tam psi nimajo rodovnikov razen tisti, ki jih uporabljajo za vzrejo.

Hubertus izredno zanimiv brandel.:icon_lol:


Boris

detel
9. August 2008, 18:11
No, no, če nimajo rodovnikov potem pa ni čudno, da so taki.

detel
9. August 2008, 18:22
Na zgornji sliki lep primer Gordon setra:icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin:

Ni čudno, da so mutavi, če je "vkrižan " ptičar. Kaj pa vpliv kopova ? Koliko so glasni kopovi ?

mrki
9. August 2008, 19:06
Tale brandel ob tvojem imenu ima oči kot kaka holiwoodska lepotica,...ali kot haski. Pa brez zamere, prosim :icon_lol:.

:icon_confused: Čim prej h okulistu :icon_wink: :icon_smile: oči so temno rjave, sonce pa naredi svoje na fotografiji, če te zanima glas ima izredno globok razen kadar potera srno ali zajca je nekoliko nižji.

mprimoz
9. August 2008, 20:45
Detel, ker praviš, da si ugotovil razliko med starimi in današnjimi brandelni, mi povej kdo po tvojem mnenju pa še vzreja tiste ta prave stare brandelne?

Bor
9. August 2008, 23:02
Ne vem kaj je točno "globok glas", vem pa kaj je nizek in visok.
Do sedaj sem mislil, da imajo brndli visoke glasove pri gonji.

Boris

detel
10. August 2008, 10:35
Detel, ker praviš, da si ugotovil razliko med starimi in današnjimi brandelni, mi povej kdo po tvojem mnenju pa še vzreja tiste ta prave stare brandelne?

Ne vem. Kaj pa Avstrija ?

solzica
10. August 2008, 23:32
No mogoče je pri njih še slabše kod pri nas.

Pozdrav!

Hubertus
30. August 2008, 00:22
Mrki, če tudi ima tvoj pes po mnenju nekaterih predolge uhe mi je bila fotka všeč zato sem se odločil da naredim portret tvojega psa v oljnem pastelu.

Če želiš imeti original portreta velikosti 50x70 cm mi sporoči na ZS, da se zmeniva.

http://www.moj-album.com/slike/364375/cAW5S6Md2OcdBoGa.v.jpg

Ganges
30. August 2008, 12:02
Hubertus vsa čast! Čudovito si to narisal, res! :icon_wink:

lp

detel
31. August 2008, 18:42
Kapo dol.

Hubertus
31. August 2008, 20:29
Končni izdelek:

http://www.moj-album.com/slike/364375/aBpY3MiJfoPdA0WD.v.jpg

solzica
31. August 2008, 21:39
Izvrstno!

Pozdrav!

jancar
1. September 2008, 13:29
Moj štirinožni lovski prjatu Can.

Hubertus
1. September 2008, 13:42
Moj štirinožni lovski prjatu Can.

A bi ti tudi rad sliko tvojga psa....:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

luka
1. September 2008, 14:03
Hubertus, vau! Vsa čast.

LZ L

jancar
1. September 2008, 17:02
če se da kj zmenit:icon_biggrin:

detel
2. September 2008, 00:02
Moj štirinožni lovski prjatu Can.


Jančar, tvoj ima pa krajša uheka :icon_lol::icon_biggrin:.

Hubertus
3. September 2008, 14:19
če se da kj zmenit:icon_biggrin:

Jančar, tvoja slika je končana. Če bi jo še vedno rad imel mi sporoči tvoj naslov, da ti jo pošljem.

http://www.moj-album.com/slike/364375/fHNleIOzvIjgfwbQ.v.jpg

jancar
9. September 2008, 07:30
T.lepo si to spedenu, se vid da se zastopš,ko jo dobim pa še en lep okvirček najno.
Hvala.

mprimoz
22. September 2008, 14:58
Zjutraj mi je Beba lepo našla tega lisjaka, ki jo je popihal še 80m od nastrela.

Hubertus
22. September 2008, 15:20
Lepo! Kar tako naprej!

krogla1
24. September 2008, 14:21
Predstavljam vam še moja dva brandl braka (psa in psico)

Hubertus
24. September 2008, 14:26
A sta suhorobarska?

krogla1
24. September 2008, 16:14
Ali se jim pozna? Samo pes je Suhorobarski, psica pa je iz okolice Dravograda.

Hubertus
25. September 2008, 01:07
Sej pes me je napeljal na to misel. Tale je tudi. Morda je celo brat. Uspešen v delu in dober plemenjak.

http://www.moj-album.com/slike/364375/AnbZd6PsR2S5RsxQ.v.jpg

lunca
25. September 2008, 08:09
krogla,potem je iz Adarinega(mati) prvega legla?
LP Tjaša

krogla1
25. September 2008, 11:21
Hubertus iz kje pa je ta pes? Ja pes je od Adare iz prvega legla.
LP.

jancar
30. September 2008, 12:12
kole pa zgleda pes, ko se stepe z pit bulom.:icon_twisted:

jancar
30. September 2008, 12:19
Kole pa zgleda pes če se stepe s pit bulom:icon_sad:

detel
1. October 2008, 18:55
Dobro jo je odnesel :icon_lol:.

jancar
2. October 2008, 08:55
Ja moram priznati, samo pogrižen k sreči niso bile poškodovane kosti.
Zdaj bo pa bolniška laufala, na jage pa kasneje:icon_lol:
Zahvalil bi pa se Veterinarski ambulanti za Bežigradom-Lj (T-Z)

mrki
10. October 2008, 22:27
Danes dopoldne me je poklical kolega in mi povedal da je včeraj zvečer streljal na pujsa pa da je na nastrelu krvi kot da bi jo z ajmerjem polil, ampak da njegov Beagl in še terijer od enga drugega jagra nista nič najdla ker se kri konča čez 100m in tam so tudi psi odnehali, pa če imam voljo naj grem še jaz mal pogledat, ampak da verjetno ne bo nič. Lepo mi je razložil kje je streljal in kako bom najdel nastrel, in po službi lepo Alfa v avto pa gremo.
Na nastrelu je bilo res ogromno krvi, in sva začela. Čez 100m res zmanjka krvi, ampak Alfi lepo umirjeno vleče naprej,šla sva 1 uro po sledi, mal gor pa dol pa sva najdla ležišče ampak nič krvi pa še skozi smrekce.... Pol je pa Alfi najdel ležišče in ga temeljito prevohal pa še meni ga pokazal in še nič krvi, ampak je od tega ležišča začel vleči hitro, tako mi pokaže da je na sveži sledi.In čez 50m kapljica krvi, tam sem se ustavil in poklical strelca naj najde še nekoga in naj se postavijo pred mene jaz bom pa psa spustil. Čez 30min me kliče da sta na položaju in sem spustil Alfa. Čez 1min v prvih smrekcah ga slišim kako drži na mestu, z pištolo v roki lepo previdno in tiho proti Alfu, ko sem prišel na 5m sem videl samo alfijevo ovratnico kako skače okrok pujsa, pol pa naenkrat hudič prileti proti meni jaz pa hitro dva strela v glavo, pujs se zavali meni v noge me podre ustane in zlaufa v naslednje smrekce, Alf pa za njim jaz pa za Alfom.Čez 30m ga spet ustavi in spet mu pridem na 5m in hudič spet vame, ustrelim še dvakrat in mi obleži dobesedno med noge.:icon_lol:
Prvi strel ki ga je oddal kolega je bil 2cm pod srcem, moja dva pa v možganih in dva po 1cm nižje od oči.

Jagermaister
10. October 2008, 22:54
Kar zajeten pujsek. Kakšnih 80 kg neto?
Strel 2 cm pod srcem je za prašiča skoraj oplazni strel (grodnica). Verjetno bi ga celo preživel. Tisti dve krogli v možganih pa sta zadnji dve, z njima ne bi več tekal naokoli.
Sicer pa obema pohvala za iskanje.

Pertrinja Saker
11. October 2008, 20:06
dobro da ti nisi brez jajc ostal, ko je nate ruknul.

jazbec
11. October 2008, 22:05
Nimam se navade takole javljat, ampak "svaka čast", oba sta se izkazala.

Veper
11. October 2008, 22:14
Čestitke in kapco dol .Prelep dogodek ki se je k sreči končal dobro za vse,tudi za pujsa ker sta ga poiskala.

muzikant
26. January 2010, 14:19
Zanima me če mi kdo od forumašev lahko svetuje kako leglo v bližnji prihodnosti, zanimajo me samo potomci vrhunskih delovnih staršev.

hvala

Hubertus
26. January 2010, 15:08
... zanimajo me samo potomci vrhunskih delovnih staršev.

hvala
Koga pa ne? Kako boš pa ti to ugotovil, da gre za "vrhunske delovne starše"?

muzikant
26. January 2010, 15:17
Koga pa ne? Kako boš pa ti to ugotovil, da gre za "vrhunske delovne starše"?

Jih bom pogledal pri delu :icon_wink:, sicer sem spreaševal za legla ne za tvoje mnenje.:icon_wink:

Hubertus
26. January 2010, 15:45
Jih bom pogledal pri delu :icon_wink:, ...
Zanimivo!

krogla1
26. January 2010, 22:51
Ali morda kdo ve za kakšnega plemenjaka?
Če veste mi prosim sporočite na ZS.

lunca
27. January 2010, 08:23
Ja, na vzrejno komisijo za goniče pokliči,saj imajo podatke o vseh plemenjakih če se ti že mudi.:icon_confused:Drugače pa zalaufaj strička Googla pa poišči kakšnega kvalitetnega plemenjaka tudi izven meja naše lepe države.:icon_study:
LP Tjaša

KAILER
8. March 2010, 14:07
Krogla 1, spraševal si po plemenjakih, zato predvidevam, da si paril. A bo kaj mladine?

krogla1
8. March 2010, 22:55
Ne nisem.
Mogoče drugo leto.
Zdaj vsaj vem kje je plemenjak, ki ni v sorodu.

KAILER
8. June 2010, 09:03
Zanima me, če ima mogoče kdo brandla iz prejšnjih legel Aste Suhorobarske. Kako ste zadovoljni s telesno oceno in delom. Sprašujem zato, ker nameravam kupiti mladiča iz letošnjega legla.

mprimoz
8. June 2010, 16:08
Moja psička je od Aste Suhorobarske, leglo 23.11.2007
Jaz ne bi nikoli več kupil mladiča iz te vzrejne linije - lastnika psarne je ena sama hvala.
Telesno solidni psi, ampak zame to sploh ni tako pomembno. Glavna stvar je delo in s tem pri svoji psički nikakor nisem zadovoljen. Slaba sledoglasnost, nezadovoljiva vztrajnost pri gonji, premehak karakter - premalo ostrine (nezainteresiranost za lisico) in še bi se našla kakšna slabost. Zaenkrat sem zadovoljen le z vodljivostjo, čeprav sem v delo vložil ogromno časa in truda.

Ti priporočam, da poiščeš drugega vzreditelja ali se celo odločiš za drugo pasmo.

LZ,
Primož

Hubertus
8. June 2010, 17:02
Psarna Suhorobarska je dala že veliko dobrih in sposobnih psov. Eden izmed njih se stalno pojavlja na straneh tega foruma kot odličen krvoslednik. Prav tako je psarna Suhorobarska prispevala dobro kri tudi nekaterim drugim linijam v Sloveniji.
Kupiti psa je loterija. Kvaliteta staršev je le namig k temu, da bo potomstve nasledilo želene lastnosti. Vsaka linija ima izjeme in škart.

Veliko smo govorili o navezi vodnika in psa v temi o jazbečarju. Mogoče Primož tudi tvoja psička ni v pravih rokah in bi se pri nekom drugem razvila v povsem nekaj drugega. Da si imel smolo je pač naključje in povsem nepotrebno je sedaj zlivati gnojevko vsepovprek. Ljudje se trudijo, čas pa pokaže rezultate in Psarna Suhorobarska jih ima. Tako uspehe kot neuspehe a prvih je zagotovo več.

krogla1
8. June 2010, 23:48
Se popolnoma strinjam z Hubertusom.

Sam imam psa iz psarne Suhorobarske (brata od Aste Suhorobarske) in boljšega za lov ne bi mogel dobiti. Goni vso divjad, včasih še preveč vstrajen. Mogoče mu manjka le malo ostrine.

Mislim da psa naredi vodnik, je pa lepo da sabo prinese čimveč lovskih zasnov.
Če se motim me popravite v mišlenju.

LP

alojz1
9. June 2010, 00:18
To, da mu manjka ostrine je včasih dobro. Tisti ostri ti nakopljejo samo kup težav in stroškov ,ker so večkrat hudo oklani od prašičev.
V ostalem te pa ni treba popravljati :icon_lol::icon_lol:

mprimoz
9. June 2010, 08:33
Hubi, povsem se strinjam s tabo glede naveze "vodnik-pes", vendar menim, da sem ključno napako napravil pri samem nakupu, ko sem se odločil za zadnjo psičko, ki je ostala na razpolago, kljub temu, da je bilo pri njej opaziti strah in pomanjkanje samozavesti.
Vsaka izkušnja te nekaj nauči, sploh nas mlajše in nekoliko manj izkušene vodnike. Težava je le v tem, da si potem cca 10 let obsojen na lov s takšnim psom, saj ti neglede na vse njegove hibe priraste k srcu.

detel
9. June 2010, 11:15
Marsikdo se ne more ločiti od svojega psa, ne glede na to kakšen je. Vendar se pes ravno tako naveže na novega skrbnika, še posebno, če mu ta nudi več svobode kot prvi. Nato pa upaš na več sreče pri drugi izbiri. Drži, v leglu so različni "talenti", kar pa pri dveh mesecih starosti je nemogoče videti.

mprimoz
6. December 2010, 19:30
Z dvignjenimi uhlji se pa bolje sliši...:icon_wink:

fibl
30. March 2011, 00:51
Konec maja bom tudi jaz postal lastnik brandel braka!

krogla1
28. April 2011, 21:26
V pričakovanju naraščaja - Čez en teden.

krogla1
6. May 2011, 22:37
Pa smo jih dočakali, vendar na nenavaden način. Včeraj od 9-16 jih je polegla 8, potem 16 urni presledek in danes ob 10ih še štiri in ob 16ih še enega. Skupaj jih je 13, vendar sta dva poginila, nekaterim se pa zelo slabo kaže, saj sploh nipajo sesalnega refleksa.

Breza
7. May 2011, 12:11
Trinajst! :icon_eek: To pa je številka...

Če mladički na začetku nimajo refleksa za sesanje, se da včasih tudi malo pomagat. Pokliči veterinarja.

lunca
9. May 2011, 12:25
krogla,kaj ste pa toliko časa čakali?Zakaj takšen dolg presledek med kotenjem?Bi mogli iti po dveh urah že do veterinarja.
Psica je po takšni kotitvi močno izčrpana in najbrž tudi mleka nima.Najbrž ne bi bilo slabo,da se tudi psico da na infuzijo,da bo prišla k sebi.Pojdi takoj v trgovino za male živali in kupi pasje mleko v prahu,dodaj še malo sladke smetane notri,ali pa če imaš v bližini nekoga,ki ima koze.Tudi kozje mleko je super za pasje mladiče.Pa pri veterinarju kupi pasto PUPPYBOOST-uvoznik VETCONSULT.Obvezno dati,ker niso pili kolostruma.Ta pasta ga namreč vsebuje in kar precej pomaga pri vitalnosti mladičkov.Pa če jo boš dobil ne šparat z njo.
Tjaša

detel
9. May 2011, 14:26
Kadar je veliko mladičev v leglu gre vedno kaj narobe. Mladiči so namreč šibki in manj vitalni. Potrebno se bo potruditi, sicer pa narava tudi naredi svoje. Bolje, da jih je manj, ker so vitalnejši a na to ne moremo vplivati.....

lunca
9. May 2011, 14:47
detel,ti pa tudi velikokrat govoriš neumnosti!A zato ker jih je bilo veliko v leglu si pa ne zaslužijo možnosti v življenju.Daj,človek če so že na svet prišli se za njih splača potruditi.Drugače ni imelo smisla niti psice pariti.
Tjaša

jež
9. May 2011, 15:37
No krogla1, koliko jih še imaš, se je vse v redu izšlo?

majanagaja08
9. May 2011, 16:02
upam da se vse dobro izteče! podatek koliko malih cukrčkov je preživelo bi pa res bil dobrodošel!

krogla1
9. May 2011, 18:09
Lunca hvala za nasvet. Pasto so že dobili in so v kar odličnem stanju.Ostalo jih je pet, ki pa so se kar opomogli in tudi psica je kar dobrem stanju. Problem je bil le v tem, da ni imela velikega apetita in je jedla samo z roke. Danes je pa že kar vredu. Slike sledijo pozneje.

lunca
9. May 2011, 20:04
Super,me veseli,da so boljše.Če ti bo pa kakšen še deloval malce "švoh" mu pa daj surovo govedino ali divjačino na nož nastrgano.Pa psici tudi privošči kakšen konkreten kos surovega mesa-takšnega tapravega,rdečega.Dobro za kri!
Poročaj še kaj kako napredujejo.
Tjaša

krogla1
9. May 2011, 20:45
Taki pa smo po treh dneh.

detel
10. May 2011, 12:29
Ti bodo pa pravi korenjaki........ Lunca, ti bi kar z mesom hranila par dni stare kužke. To pa ni neumnost, a.....?

lunca
11. May 2011, 07:18
Ne,ni neumnost.To je star preizkušen vzrediteljski recept!Zelo pomaga.Čisti,surovi proteini!
Tjaša

Veper
11. May 2011, 14:22
Detelj verjemi mi, da Lunca prekleto dobro ve kaj govori in piše na tem področju je namreč profesionalka in rezultati njene vzreje so vidni tudi v deželah preko luže kjer biva eden od njenih vzrejencev in se ponaša z naslovom US champ of.....Da ne govorimo o uspehih na evropskem nivoju in nezanemarljivem svetovnem. Skratka mogoče pa le ni vse tako kot so te naučili ljudje ki so ali pa niso strokovnjaki ,imajo pa pač papirje da so naredili ta in oni tečaj.

detel
11. May 2011, 15:50
Daleč od tega, da bi podcenjeval Lunco, sem pa tudi sam imel doma veliko legel. Vsi vemo vse, posameznik pa malo. Kaj mi pomaga, če bom "usposobil" 13 mladičev in bodo zahiranci celo življenje. Pa še doma mi bodo ostali. Tudi divjad ima pravico do življenjA a jo vsakodnevno pobijamo.....

lunca
12. May 2011, 07:50
Detel, vse lepo in prav,ampak na reprodukcijo divjadi TI osebno nimaš vpliva.Na reprodukcijo psic pa ima dandanes človek velik vpliv.V končni fazi je celo tako,da v kolikor nimaš potencialnih kupcev se še vedno lahko odločiš,da psice ne pariš.V takem primeru tudi potem ni straha,da bodo mladiči dlje ostali pri hiši.V kolikor pa se vseeno odločiš za paritev si kot "vzreditelj" dolžan narediti prav vse,da mladičem omogočiš dober štart v življenju.V končni fazi si ti "kriv" da so prišli na svet.
Večina se mogoče ne bo strinjala z mano,ampak to je moj pogled na vzrejo in dolžnosti vzreditelja.Ni vsak človek primeren za to.
Ko se jaz odločim za leglo je to vnaprej dobro premišljen korak,saj je potrebno poleg same paritve organizirati dopust v času mladičev,pa kakšen Eur na bančnem računu mora tudi viška biti.Običajno moram imeti našparan denar za carski rez( vedno lahko pride do njega),pa za eventuelno daljšo prisotnost mladičev pri hiši.Pri nas odhajajo mladički tudi v starosti 6 mesecev.Še dobro,da imam podporo moža drugače bi bilo veliko težje.
Kar se naše vzreje tiče sem ponosna na njo.Trdo delam za to.In mali uspehi so vidni.Ja,poleg našega Brynmor Zenitha,ki je z tremi leti strosti že AM.GRAND CH in trenutno tretji najuspešnejši Basset Hound v Ameriki ter naših enoletnic Brynmor Fancy Girl in Brynmor For Your Eyes Only,ki sta v Angliji imamo doma trenutno dva nova šampiona.Zenithov brat Brynmor Zani je tako novi CH.Slo,prav tako psička Bassbarr Salentina.Oba imata odprte tudi INT CH.JCH SLO pa pred svojim odhodom v Anglijo končuje tudi Fancyjin in Ajin bratec Brynmor Fly Me To The Moon.Prav tako kot na njih pa sem ponosna še na vse tiste naše pse,ki pri svojih lastnikihpeglajo kavče in jim kravžljajo živce.
Tjaša

detel
12. May 2011, 14:52
Sem iz stare šole. Poveličuješ pse. Poglej okoli kaj se dogaja z drugimi živalmi in ljudmi. Sedaj pa res zaključujem s temi ?akulami.

muzikant
12. May 2011, 14:55
Že spet nekaj brezveze smetiš po temah o katerih nimaš pojma.

Napisal si že 2611 ?akul, prepiši se na forum najporoka.com

lunca
13. May 2011, 07:44
Ne,ne poveličujem psov,ampak z njimi se največ v živalskem svetu ukvarjam.Pred leti,ko sem še delala kot porodničar na farmi prašičev sem se pač ukvarjala z njimi.Pa tudi tam nisem delala razlik.Delam razliko le med fetusom in razvitim osebkom.
Kar se ljudi tiče,so sposobni poskrbeti sami zase( v večini primerov).Niso v moji lasti in nisem odgovorna za njih.
Tjaša

detel
13. May 2011, 10:26
[QUOTE=muzikant;71230]Že spet nekaj brezveze smetiš po temah o katerih nimaš pojma.

Napisal si že 2611 ?akul, prepiši se na forum najporoka.com[/QUOTE

Ti NARCISOID pa nehaj že enkrat, ker te imamo že vsi poln kufer. Pa pojdi kaj delat, ker skozi čepiš na tem Forumu.

fibl
13. May 2011, 10:36
No to pa je Askja. Danes teden bo že doma:icon_biggrin:

MarjanR
15. May 2011, 14:23
joj kolk lepa psicka ... :angel2: ... ze nekaj casa resno nacrtujem nakup brandl braka ... ko bom imel pogoje ... komaj cakam ...

krogla1
12. June 2011, 23:02
Stari smo pet tednov:icon_lol:

Breza
12. June 2011, 23:14
Hej, krasni otročički so tole! :icon_biggrin:

...ampak ta druga fotka je pa ....tombola! :icon_lol: :icon_lol:

majanagaja08
14. June 2011, 14:24
joooooooo!! kolk so cukrčki :icon_biggrin:

pravi korenjaki so že!
ja pa ta druga slika je pa res top!

muzikant
14. June 2011, 15:05
Stari smo pet tednov:icon_lol:

A je levi samček na tretji sliki še na razpolago ?

krogla1
14. June 2011, 16:07
A je levi samček na tretji sliki še na razpolago ?

Žal ne.

muzikant
14. June 2011, 16:23
Žal ne.

A je sploh še kaj na razpolago ?

Breza
15. June 2011, 00:56
A je sploh še kaj na razpolago ?

Se bosta o tem menila naprej na ZS, a ne?! :icon_wink:

MarjanR
27. November 2011, 23:41
Nova clanica druzine : Ara, stara 4 mesece : :icon_lol:

http://shrani.si/f/1A/jZ/2xVjQN9r/ara09.jpg

mprimoz
28. November 2011, 08:10
Lepa psička. Kdo je vzreditelj?

MarjanR
28. November 2011, 12:50
g. Silvo iz okolice Koprivnice ...:icon_lol:

pocasi se navajamo eden na drugega :icon_lol:

luka_k
25. January 2012, 19:07
http://img861.imageshack.us/img861/836/fotografijaf0193.jpg

http://img208.imageshack.us/img208/7327/fotografijaf0196.jpg

V nedeljo sem dobil tole psičko in danes sva šla samo malo pogledat novo lovišče.

tarfila
25. January 2012, 19:58
V nedeljo sem dobil tole psičko in danes sva šla samo malo pogledat novo lovišče.

jao kakšen cukr, bom sladkorno fasal, če bom predolgo gledal...

Vprašaš mladino, kaj je to BRB, pa nihče ne ve, da to ni BiRajtBek,
ampak, da je to brandel brak:icon_wink:

mprimoz
26. January 2012, 07:39
Luka_k, čestitke za novo pomočnico in obilo lepih uric v lovišču vama želim.:icon_wink:
Če ni skrivnost, vzreditelj?

Bunny
5. March 2012, 14:31
Zdravo zanima me kje je kakšno leglo brandl brakov, če kdo pozna kontakt ZS.

Hvala

mprimoz
5. March 2012, 15:36
Zdravo zanima me kje je kakšno leglo brandl brakov, če kdo pozna kontakt ZS.

Hvala

Ti priporočam, da ostaneš pri istrskem goniču. Če pa že želiš črnega goniča, vzemi planinca:icon_wink:

Bunny
5. March 2012, 16:56
Razlogi?

alojz1
5. March 2012, 17:36
Bunny vsaka pasma ima svoje značilnosti. Če je pes pravega porekla jih bo dedoval. Seveda mora vodnik te lastnosti pravilno usmeriti (vzpodbuditi).
Brandel je malo močnejši in bolj oster od planinca. Če so v lovišču prašiči bo dominanten pes slej ko prej poškodovan. Lani so v naši soseščini trije prašiči enega celo ubili. Pa ne na lovu.
Planinec je mehkejšega značaja in (moje mišljenje) lažje vodljiv. Ker sta na pogled zelo podobna je tvoja izbira kaj boš vzel. Moraš pa poznati oba, da bo odločitev prava. Moje mnenje je neopredeljeno, ker nimam nobenega od teh dveh.

solzica
5. March 2012, 18:54
Evo Bunny tu boš mogoče kaj pametnega našel!

http://www.kinoloska-zveza.si/sl/vzrejne-komisije/gonici/

black
5. March 2012, 21:56
Bunny, poklici me in ti bom svetoval za odlično leglo. Ostali pa raje ne pišite oslarij,če ne poznate pasem. Pa še to,kaj ima dominanca veze z ostrostjo? Kako je podlegel pes med tremi prašiči, pa ni bil na lovu? Možno,da so ga zapri v svinjak,pa so ga!

alojz1
5. March 2012, 22:45
Ostali pa raje ne pišite oslarij,če ne poznate pasem. Kako je podlegel pes med tremi prašiči, pa ni bil na lovu? Možno,da so ga zapri v svinjak,pa so ga!
V Trbovljah. Lastnik, ki je tudi lovec je bil z njim na sprehodu. Oblajal je prašiča. Prišla sta še dva prašiča in psa, ki se ni umaknil, so pokončali.
In malo več strpnosti Black. Saj veš koliko psov so poškodovali v tvoji soseščini. Znanec je bil lani tudi skoraj ob njega ker se je stepel z volkovi. So bili prej pri prašiču kot on po krvni sledi.
Poznam (pa ti tudi) kinološkega sodnika, ki se BrB ne dotakne več. Je bil prevečkrat ogrižen.
Pa za to ne krivim pasmo ampak vodnike, ki pse premalo poznajo. Verjamem pa, da so lahko psi tvojega znanca drugačni.
O dominanci in ostrosti pa kdaj drugič.

luka_k
5. March 2012, 23:16
No če sem danes prav videl je eno leglo objavleno v lovcu, kar je pa itak prevzeto s spletne strani kinološke zveze.

Nekaj utrinkov z učenja.

http://desmond.imageshack.us/Himg252/scaled.php?server=252&filename=imgp6406x.jpg&res=medium
http://desmond.imageshack.us/Himg855/scaled.php?server=855&filename=imgp6418p.jpg&res=medium

solzica
6. March 2012, 00:49
luka_k
Počasi, počasi.....stari ljudje so rekli, da počasi se daleč pride

Ne zahtevaj preveč od psička, predvsem ga naveži nase in se igraj z njim, za resno delo je še dosti časa.

želim veliko lepih trenutkov z njim.

black
6. March 2012, 09:31
Alojz,
ne kar vidim pri moji kolegih, ampak osebne izkušnje z brandelni! Da pa so psa,od Zorana napadli volkovi, je pa bilo čisto vseeno kakšne pasme je bil pes, ker bi napadli tudi boksarja,če bi se tam znašel. Pes se je samo branil in imel je srečo,da je bil lastnik v bližini s puško!
Luka,
nikar ne poslušaj solzico!
S psom začneš delat takoj, ko ga dobiš iz legla. Bolj boš delal, kar pomeni,da boš s tem tudi več z njim, bolj bo navezan na tebe.Moje pse pri starosti od 2,5 meseca naprej spoznavam z divjadjo katero bodo jagali npr.prašiča. Pri petih,šestih mesecih pa v oboro na kontakt nad čim večjim in težjim merjascem.

alojz1
6. March 2012, 09:48
Alojz,
Da pa so psa,od Zorana napadli volkovi, je pa bilo čisto vseeno kakšne pasme je bil pes, ker bi napadli tudi boksarja,če bi se tam znašel. Pes se je samo branil in imel je srečo,da je bil lastnik v bližini s puško!

Pes je napadel volkove, ki so bili pri "njegovem" prašiču. Spremljevalci pa samo pištolo z katero so streljali v zrak.
Ostalo ti dam pa prav. Čim prej naj spozna čim močnejšega prašiča. Da se bo znal čuvati (če ostane cel). To pa n velja za vse pasme. Tako lahko psa tudi onesposobimo za lov prašiča.

detel
6. March 2012, 10:39
Black, vsak seveda uči po svoje, ampak 6 mes. kužka nebi nikoli spustil v oboro k prašiču, mogoče z odraslim psom, da se nebi ta mali prestrašil za vedno...

Bunny
6. March 2012, 12:41
Bunny, poklici me in ti bom svetoval za odlično leglo. Ostali pa raje ne pišite oslarij,če ne poznate pasem. Pa še to,kaj ima dominanca veze z ostrostjo? Kako je podlegel pes med tremi prašiči, pa ni bil na lovu? Možno,da so ga zapri v svinjak,pa so ga!

Telefonska? ZS!

Odločil sem se da pride k hiši še en gonič! Brandl mi je všeč, vendar nimam izkušenj s pasmo saj so od nekdaj pri hiši bili brak jazbečarji in res. istrijani, nisem še 100 kiro pasmo bi zato pa zbiram info. (bol ku študiram bol sm mona!):icon_lol: Dajte kake koristne info od brandlna, ma sam ne se kregat prosim! Hvala

alojz1
6. March 2012, 13:11
Black, vsak seveda uči po svoje, ampak 6 mes. kužka nebi nikoli spustil v oboro k prašiču,
Sem bil povabljen na prašiče. Pred mano se ranjen prašič zateče v goščavo. Kmali pride po sledi prepeličar. Takoj rep med noge in v beg :icon_eek:
Ko sem kasneje to omenil vodniku je odgovoril: "pri nas takoj vemo, če so prašiči v pogonu. Vsi psi izginejo". Premlade pse vodijo na lov. In se učijo od starejših, ki pa imajo slabe izkušnje.
Šolanje ne more biti enako za vse pse. Disciplino da. Ostalo pa moramo prilagoditi njihovi psihični zrelosti in temperamentu.

RAUBŠIC
6. March 2012, 19:59
Telefonska? ZS!

Odločil sem se da pride k hiši še en gonič! Brandl mi je všeč, vendar nimam izkušenj s pasmo saj so od nekdaj pri hiši bili brak jazbečarji in res. istrijani, nisem še 100 kiro pasmo bi zato pa zbiram info. (bol ku študiram bol sm mona!):icon_lol: Dajte kake koristne info od brandlna, ma sam ne se kregat prosim! Hvala

Si se že odločil. Brandl brak je zanimiva pasma. Pasma ima določene hibe - pogostejše kot druge pasme goničev, kot je "tiha" gonja (Slovenija), agresivnost do ljudi (Avstrija), ampak če je pes iz "prave" linije, potem naj ne bi bilo teh težav - hib. Če Black ve za "dobro" linijo, potem je OK.:icon_wink:

alojz1
6. March 2012, 20:22
agresivnost do ljudi (Avstrija), :
Ta agresivnost ni le v Avstriji. Oni imajo pravilnik, da se agresivni psi izločijo iz vzreje, zato je agresivnost evidentirana.
Pri nas velja ta pravilnik (pišem za barvarje) komaj dve leti. Sem pa gledal BrB na krvni preizkušnji. Ko je prišel do plena ni poznal niti vodnika. Nepoznavalci pa vsi navdušeni nad ostrino psa.

krogla1
6. March 2012, 21:02
Bunny ti ga kar kupi.
Pa naj ti ne bo nobene ure žal pri šolanju, ker ti to kasneje obrestuje.

Sam sem lastnik dveh brandlov, pa z agresivnostjo in gonjo nimam nobenih problemov. Za večino agresivnih psov so krivi lastniki.

Želim ti veliko užitka z njim.

KAILER
7. March 2012, 09:03
Brandla ima dve leti. Kupil sem ga v Sodražici, vzreditelj mladiče imenuje "prva liga", pa se je izkazalo za nasprotno. Moj ima prekratek gobec, križni griz, kljub zagotovilom vzreditelja. Sva se dogovorila za delno vračilo kupnine, pa je kar pozabil (plačal sem ga 450 e in to še brez cepljenja). Pes je začel glasno goniti pri slabih petih mesecih, ni agresiven, še najmanj do ljudi. Je pa dolg in najraje goni srnjad. Poišče prvo srnjad in potem ga dve uri ni. V tem času ne reagira na nobene komande, kot , da je gluh. Mogoče ima kdo nasvet glede tega. Pri plenu ni agresiven. Na vaje poslušnosti je hodil tudi kolega s psom iz istega legla, pa je moral predčasno končati, ker je bil preveč agresiven.
Moje mnenje je, da so vse pasme dobre, odvisno kaj želiš, samo poleg znanja moraš imeti še malo sreče pri izbiri vzreditelja in mladiča. Toliko o "prvi ligi".

Sršen
7. March 2012, 09:49
... Toliko o "prvi ligi".
Dobra vila mi je prišepnila, da imamo v Sloveniji veliko "prvih lig".

muzikant
7. March 2012, 10:12
BrB je sigurno najbolj zavožena pasma v Sloveniji, vzrok pa je "industrijska proizvodnja" legel, katerih slaba prodaja se pospešuje s komentarji tipa "prva liga".

Sloves te pasme pri nas pa sloni na 1 (enem) psu, Črnem iz Koritnic. ;)

Maxl
7. March 2012, 10:32
Glede učenja mladih psov na divje prašiče.
Mlade pse se gre učit prvič predvsem v obore z predznanjem, da pes pozna mrtvega prašiča! Uči se ga na čim večjem težkem merjascu, zakaj? Ker je neokreten, se mu ne da letat za psom in predvsem merjasec oddaja poseben vonj, katerega se psi večinoma bojijo.Oddaja vonj svoje moči! Še nobeden mlad pes ni nikoli letel na njega in ga grizel, niti terierji.Če pes noče oblajevat, spustiš z njim po možnosti njemu znanega starejšega izkušenega mehkega prašičarja, kateri bo na daleč oblajeval. Če ne bo to pomagalo, poiskusiš, čez dva tri mesece in če še takrat ne, se sprijazni, da tvoj pes ne bo nikdar dober prašičar. Vedeti je treba, da veliko pomeni, genetika.
Do danes sem imel dvanajst svojih psov, vse sem učil na približen način in vsi razen enega istrijanca so bili vsi vrhunski prašičarji.Nezadnje sem jazbečarko "seznanjal " z prašičem ko je dopolnila tri mesece, bom priložil zvečer filmček.
Z mojimi psi sem do danes osvojil trikrat CACT na tekmah na divje prašiče in še mnogo odličnih rezultatov in to z različnimi pasmami.
Glede Brandelnov je velik problem tiha gonja in na žalost sem tudi sam imel takšno psico, ki ni dala niti malo glasu. Razen ko je oblajevala na mestu, vendar bila je neuporabna, kljub temu, da je bila odlična krvosledka in ostra na prašiče.
Ostrina in značaj psa so mu prirojena, vendar kot sem že velikokrat napisal, roke vodnika naredijo psa.
Bunny pokliči me na 041 406 471
Lep dan vsem.

alojz1
7. March 2012, 10:45
Glede učenja mladih psov na divje prašiče.

Vodnik z lastnimi izkušnjami. Jih pove in argumentira.
Takšna mnenja je treba upoštevati. Drugače se debata razvije v navijanje "za" in "proti". Samo stave še manjkajo, kakšnega psa bo kupil Bunny.

Maxl
7. March 2012, 12:20
Da ne bo kdo mislil, da imam jaz tako vrhunske pse, ha,ha, čeprav je tudi moj dober! Moj dobri prijatelj Black, je z mojega računalnika, ko je bil pri meni napisal zgornji text.

Glede stave pa grem stavit, če bo Bunny videl od Blacka kopova in kako dela pes, bo kupil sigurno kopova.

black
7. March 2012, 14:12
BrB je sigurno najbolj zavožena pasma v Sloveniji, vzrok pa je "industrijska proizvodnja" legel, katerih slaba prodaja se pospešuje s komentarji tipa "prva liga".

Sloves te pasme pri nas pa sloni na 1 (enem) psu, Črnem iz Koritnic. ;)

Še je dobrih BrB-jev, vendar niso tako znani kot Zoranov.Je pa res,da je veliko dreka premešano in genetika dela svoje. Samo en pes kateri je bil nem in je pokril mnogo psic( o imenu lastnika ne bom govoril), se še danes kaže kot tiha gonja in se bo še dolgo.
Kdo je kriv in kakšne posledice bo nosil krivec?
Nikakršne!
Pred dnevi smo imeli primer,ko se je kolegu gonila psica pasme Slovaški gonič.V vzrejni ni bilo napisanega nobenega plemenjaka, po posredovanju pri predsedniku VK,je le dobil imena lastnikov.
In kaj smo doživeli? Od treh psov je eden že dolgo pokojen, eden ni podoben kopovu,prej gordon setru, tretji pa dva cm prenizek kot predpisuje standard.Zadnji zaradi svoje višine sploh ni mogel zaskočiti psice.

detel
7. March 2012, 14:42
Nekateri učijo mladega psa "preko mreže". Seveda mora biti pujs v manjšem boksu.

alojz1
7. March 2012, 14:48
Da ne bo kdo mislil, da imam jaz tako vrhunske pse,
Dobro si nas...:icon_lol:
Se pa večkrat zgodi, da dobri vodniki z odličnimi psi sploh ne sodelujejo na forumu in so za nas neznani. Dobro je tudi prebrati celotno tematiko o BrB in spremljati komentarje nekaterih vodnikov. Od istega vodnika - navdušenje nad delom in popolni polom. Zato so prispevki tistih, ki so se dokazali še kako dobrodošli. Objektivni seveda. Zavedajmo se, da ni vsak pes primeren za vsakega vodnika.
Pričakujem torej nadaljevanje o kopovu. Pa kakšen zanimiv povzetek dela je tudi zaželjen. Tako kot je bilo šolanje v obori.

muzikant
7. March 2012, 15:01
[
Da ne bo kdo mislil, da imam jaz tako vrhunske pse, ha,ha, čeprav je tudi moj dober.

Skromnost je lepa čednost.:icon_wink:

black
7. March 2012, 15:13
BrB je sigurno najbolj zavožena pasma v Sloveniji, vzrok pa je "industrijska proizvodnja" legel, katerih slaba prodaja se pospešuje s komentarji tipa "prva liga".

Sloves te pasme pri nas pa sloni na 1 (enem) psu, Črnem iz Koritnic. ;)

Še je dobrih BrB-jev, vendar niso tako znani kot Zoranov.Je pa res,da je veliko dreka premešano in genetika dela svoje. Samo en pes kateri je bil nem in je pokril mnogo psic( o imenu lastnika ne bom govoril), se še danes kaže kot tiha gonja in se bo še dolgo.
Kdo je kriv in kakšne posledice bo nosil krivec?
Nikakršne!
Pred dnevi smo imeli primer,ko se je kolegu gonila psica pasme Slovaški gonič.V vzrejni ni bilo napisanega nobenega plemenjaka, po posredovanju pri predsedniku VK,je le dobil imena lastnikov.
In kaj smo doživeli? Od treh psov je eden že dolgo pokojen, eden ni podoben kopovu,prej gordon setru, tretji pa dva cm prenizek kot predpisuje standard.Zadnji zaradi svoje višine sploh ni mogel zaskočiti psice.

alojz1
7. March 2012, 20:06
Zadnji zaradi svoje višine sploh ni mogel zaskočiti psice.
Mislim, da kinologija združuje vodnike, vzreditelje in sodnike. Če je bil pes premajhen, bi moral lastnik psice poiskati drugega. Za ta dva plemenjaka pa zahtevati ponovno vzrejno oceno. Verjamem, da bi S. Žlebnik ukrepal.
Sicer pa, če odpove sodnik in vodnik pa narava uredi tako, kot je prav. :icon_lol:

mrki
7. March 2012, 21:18
Brandla ima dve leti. Kupil sem ga v Sodražici, vzreditelj mladiče imenuje "prva liga", pa se je izkazalo za nasprotno. Moj ima prekratek gobec, križni griz, kljub zagotovilom vzreditelja. Sva se dogovorila za delno vračilo kupnine, pa je kar pozabil (plačal sem ga 450 e in to še brez cepljenja). Pes je začel glasno goniti pri slabih petih mesecih, ni agresiven, še najmanj do ljudi. Je pa dolg in najraje goni srnjad. Poišče prvo srnjad in potem ga dve uri ni. V tem času ne reagira na nobene komande, kot , da je gluh. Mogoče ima kdo nasvet glede tega. Pri plenu ni agresiven. Na vaje poslušnosti je hodil tudi kolega s psom iz istega legla, pa je moral predčasno končati, ker je bil preveč agresiven.
Moje mnenje je, da so vse pasme dobre, odvisno kaj želiš, samo poleg znanja moraš imeti še malo sreče pri izbiri vzreditelja in mladiča. Toliko o "prvi ligi".

Jaz imam Brb od istega vzreditelja, ampak iz prvega legla starejše psice ki jo je paril v avstriji, in to je verjetno edino dobro leglo tega "prvoligaša", glede srnjadi ti povem da je tud moj srnjad dolgo gonil 3 leta, pol je pa nehal, vztrajno sam mu prepovedoval gonjo in čim več delal na krvni sledi, zdaj ga zdrava divjad sploh ne zanima več, je pa star 8 let, imam ga samo za KS. Potomci mojega psa so vsi telesno in v delu dobri, verjetno zato ker nisem hotel pariti z vsakim, čeprav so me nekateri vzreditelji čudno pogledali ko sem pregledal rodovnik in rekel da z njihovo psico nočem pariti in mi govorili "saj ti bom plačal", jaz pa njim da ni vse v denarju.
In naj še jaz dodam da tud moj ni vrhunski. pa še ena zanimivost, "prvoligaš" iz sodražice se je hvalil da prodaja pse za 700€:icon_confused:

MarjanR
8. March 2012, 01:12
kar groza me je ko tole prebiram ... :icon_confused: sem pac novopeceni lasnik Brb :icon_confused:

luka_k
8. March 2012, 10:47
kar groza me je ko tole prebiram ... :icon_confused: sem pac novopeceni lasnik Brb :icon_confused:

Res je tako in hkrati žalostno, da je kaj takega možno.

Dodal bi pa samo še vprašanje: ker bo pes za pomladansko telesno oceno še premlad (poležen novembra), je možno to opraviti pred jesenskim PNZ? Treba koga posebej obvestiti?

Hubertus
8. March 2012, 11:30
Dodal bi pa samo še vprašanje: ker bo pes za pomladansko telesno oceno še premlad (poležen novembra), je možno to opraviti pred jesenskim PNZ? Treba koga posebej obvestiti?

Možno, ni pa potrebno.

Hubertus
8. March 2012, 11:41
Mislim, da kinologija združuje vodnike, vzreditelje in sodnike.
Narobe! Uradna kinologija združuje sodnike, ostali so zraven zato ker morajo biti zaradi pravil in "brazplačnih" PNZjev. V praksi pa se vsak drži bolj zase, kot pa da bi se ne vem kako združeval.


Če je bil pes premajhen, bi moral lastnik psice poiskati drugega. Za ta dva plemenjaka pa zahtevati ponovno vzrejno oceno. Verjamem, da bi S. Žlebnik ukrepal.
Lahko bi ukrepal že prvič, ko so psom podelili vzrejno dovoljenje. Je bil zraven.


Sicer pa, če odpove sodnik in vodnik pa narava uredi tako, kot je prav. :icon_lol:
Čemu potem potrebujemo sodnike?

alojz1
8. March 2012, 11:58
Dodal bi pa samo še vprašanje: ker bo pes za pomladansko telesno oceno še premlad (poležen novembra), je možno to opraviti pred jesenskim PNZ? Treba koga posebej obvestiti?
Mislim, da mora biti star eno leto. Me bodo popravili, če ne drži.

mprimoz
8. March 2012, 12:03
Če se ne motim mora za telesno oceno pes dopolniti 9 mesecev.

Breza
8. March 2012, 12:14
Če se ne motim mora za telesno oceno pes dopolniti 9 mesecev.

Drži.

tarfila
8. March 2012, 12:34
No, po vsem prebranem v zadnjih dneh, bi mi skoraj spremenili mnenje o brandlih, ampak težka bo. Pravite, da so pri nas legla zavožena, pa če že niso, imaš lahko spet srečo in izbereš v leglu slabega za 700 EVR. Sem govoril z enim vzrediteljem v Avstriji, njegovi brandelni so po 800 EVR, ampak se moraš najprej včlaniti v avstrijski klub BRB, poleg tega pa moraš biti še profesionalni lovec. V klub se ne mislim včlanjevati, glede drugega sem sam pri sebi že razjasnil:icon_lol: A kdo ve, ali je za vse BRB v Avstriji tak pogoj?

Skrbi me tudi, da avstrijski BRB ne znajo prav dobro po slovensko, baje jim je še najbližja štajerska špreha !:icon_lol:

Hubertus
8. March 2012, 13:54
Dodal bi pa samo še vprašanje: ker bo pes za pomladansko telesno oceno še premlad (poležen novembra), je možno to opraviti pred jesenskim PNZ? Treba koga posebej obvestiti?
Še enkrat:
Za opravljanje PNZja ne rabiš imeti opravljene telesne ocene. Jeseni opraviš PNZ naslednje leto spomladi pa telesno oceno.

black
8. March 2012, 15:48
Še enkrat:
Za opravljanje PNZja ne rabiš imeti opravljene telesne ocene. Jeseni opraviš PNZ naslednje leto spomladi pa telesno oceno.
Naj bolje pa bi bilo, da pred PNZ-jem pokličeš sodnika in ga obvestiš, da psa nimaš še ocenjenega in ti ga bo po preizkušnji še telesno ocenil.

luka_k
8. March 2012, 19:01
Hvala za odgovore!

Bor
8. March 2012, 23:21
Minimalna starost psa, da lahko opravi tel. oceno in PNZ je 9 mes.
Pes ne more opravljati PNZ-ja, če nima tel.ocene.

L.P.

Boris

smrketa
8. March 2012, 23:40
Pes ne more opravljati PNZ-ja, če nima tel.ocene.


Lahko opravlja PNZ, edini pravilnik kjer sem zasledila da je telesna ocena obvezna je pravilnik za UP po krvni sledi...

alojz1
9. March 2012, 10:01
Lahko opravlja PNZ, edini pravilnik kjer sem zasledila da je telesna ocena obvezna je pravilnik za UP po krvni sledi...
To je sodniku na telesni v veliko pomoč. Tisti, ki ima dobro oceno na PNZ že ne more biti slab.
Ali drugače povedano. Najprej poglejmo kako dela, potem bomo pa ugotavljali pasmo (seveda pretiravam, pa ne preveč).

Hubertus
9. March 2012, 10:46
To je sodniku na telesni v veliko pomoč. Tisti, ki ima dobro oceno na PNZ že ne more biti slab.
Ali drugače povedano. Najprej poglejmo kako dela, potem bomo pa ugotavljali pasmo (seveda pretiravam, pa ne preveč).

Alojz, Alojz.... in uboga slovenska lovska kinologija....
Ocena s PNzja nima sodniku kaj biti v pomoč. Pri ocenjevanju zunanjosti se sodnik sme in mora ravnati zgolj in samo po opisu, ki ga navaja uradni standard pasme, pa naj ima pes zato najboljšo ali najslabšo oceno v delu!

In ko smo že omenili oceno s PNZja..... lepo vas prosim, a je to kakšna ocena, ki izkazuje dejansko delovno vrednost psa? Sploh pa pri goničih.

alojz1
9. March 2012, 11:02
Hubertus, sem pričakoval tvoj odziv :icon_lol:
Me boš na koncu še prepričal.
Sem lani opazoval delo priznanega sodnika. Med 12 psi ni bil noben odličen. V oko mi je padla brak jazbečarka, po moji laični oceni brez napake, ki je bila zadnja na vrsti. Tudi sodnik ni našel napake. Je pa salomonsko razsodil.
Pohvalil psa in vodnika in dal oceno prav dobro. Administratorka jo vpiše in da sodniku v podpis. Takrat pa vidi, kdo je vzreditelj.
Ali moram nadaljevati?
Znanje se lahko pridobi. Poštenje pa imaš, ali ga pa nimaš.

RAUBŠIC
9. March 2012, 11:16
Znanje se lahko pridobi. Poštenje pa imaš, ali ga pa nimaš.

:icon_redface::icon_confused:

Bunny
9. March 2012, 11:41
Sej ne da bi kaj moril ampak tema je brandl brak. V njej pa zveš vse prej kot kaj o brandlu.:icon_confused:

black
9. March 2012, 12:42
Hubertus, sem pričakoval tvoj odziv :icon_lol:
Me boš na koncu še prepričal.
Sem lani opazoval delo priznanega sodnika. Med 12 psi ni bil noben odličen. V oko mi je padla brak jazbečarka, po moji laični oceni brez napake, ki je bila zadnja na vrsti. Tudi sodnik ni našel napake. Je pa salomonsko razsodil.
Pohvalil psa in vodnika in dal oceno prav dobro. Administratorka jo vpiše in da sodniku v podpis. Takrat pa vidi, kdo je vzreditelj.
Ali moram nadaljevati?
Znanje se lahko pridobi. Poštenje pa imaš, ali ga pa nimaš.
Ponavadi, če pride pes brez telesne na preizkušnjo, ker je bil spomladi premlad, ga sodnik oceni po preizkušnji iz tega razloga, ker, če bi ocenil pred preizkušnjo, drugi vodniki brez potrebe čakajo in so nejevoljni. Sodnik pa na oko v sekundi vidi ali je pes pasemski ali ne in tudi nobena ocena iz PNZ-ja ne sme vplivati na telesno oceno!
To kar pa omenjaš, da sodnik ni našel nobene napake na psu in ni dal temu primerno oceno, se mi zdi pa zelo sramotno!
Napiši kdo je ta sodnik.

alojz1
9. March 2012, 13:06
Sej ne da bi kaj moril ampak tema je brandl brak. V njej pa zveš vse prej kot kaj o brandlu.:icon_confused:

Mislim, da si lahko zvedel kar veliko. Če želiš seveda.
Tudi to, zakaj je toliko nemih ali agresivnih. Čeprav tudi jaz poznam kar nekaj vodnikov, ki so z njimi zelo zadovoljni. Dokončna odlo?itev je na tebi. Poznaš sebe, svoje lovišče in imaš izkušnje z goniči. Ne iskati odločitve tukaj in potem v primeru neuspeha kriviti druge. Če bosta pa uspešna, bo pa tako ali drugače tvoja zasluga.

alojz1
9. March 2012, 13:14
Napiši kdo je ta sodnik.
Je starejši, izkušen in ima veliko zaslug v kinologiji. Sem mu povedal svoje mnenje, vendar ni imel razumevanja.
Jaz mislim, da starejšim ne moremo spreminjati prepričanja. Sem pa napisal zaradi mlajših, da ne delajo istih napak.

black
9. March 2012, 22:34
Je starejši, izkušen in ima veliko zaslug v kinologiji. Sem mu povedal svoje mnenje, vendar ni imel razumevanja.
Jaz mislim, da starejšim ne moremo spreminjati prepričanja. Sem pa napisal zaradi mlajših, da ne delajo istih napak.

Ne, da bi jim spreminjali prepričanja, vsaj vemo kdo so,da jih več ne povabiš na prireditev, da sodijo!
Ravno starejši izkušeni sodniki bi nam morali biti vzor! Zato upam, da boš si upal napisati ime tega sodnika. Vsaj po ZS mi pošlji.

Bor
9. March 2012, 23:34
Prišel sem na PNZ z dvema psoma, ki še nista imela Tel. ocene. Ko smo že bili na terenu in sem se z drugimi vodniki pogovarjal o mojih psih, sem omenil, da še nimata tel. ocene, in da bom to oprevil drugo leto. Sodnik, ki je bil blizu je to slišal ter pristopil. Lepo mi je razložil, da brez tel. ocene ne morem opreviti PNZ-ja in me poslal domov.
Normalno, da sem se pozanimal pri VK za goniče.
Odgovor je bil, da se tel. ocena lahko opravi na PNZ-ju, vendar pa je prej za to zaprositi preko organizatorja, da se sodnik na to pripravi. Sodnik se pa odloči ali bo to opravil ali ne, glede na število psov na PNZ-ju.
Odgovor VK:
"Dokler pes telesno ni ocenjen, ne more opravljati PNZ-ja.
Poglej si Pravilnik za goniče, Zakon o lovu, Pravilnik o uporabi lov.psov...
Upam, da si zadovoljen z odgovori, če imaš še kakšno vprašanje sem na voljo."
To je bil odgovor. Postavil pa sem še več vprašanj.


Boris

Hubertus
10. March 2012, 01:19
Kdo z VK ti je to odgovoril?

tarfila
10. March 2012, 08:53
Sej ne da bi kaj moril ampak tema je brandl brak. V njej pa zveš vse prej kot kaj o brandlu.:icon_confused:

Je tako !!! Saj nič ne zaleže, nabijajo dalje !:icon_cry: