PDA

View Full Version : Solnice



ZR7
23. October 2007, 10:02
http://lov.mojforum.si/lov-about790-0.html

Kako pa je kaj pri vas z zalaganjem solnic.

Jaz včeraj nisem več zdržal v službi, pa sem uro prej odpeketal po sol in sem založil vseh 6 solnic, ki jih imam v revirju, eno sem pa moral popraviti.

Vreme je bilo čudovito, pa še shodil sem se po ležanju v postelji zaradi virusa.

Videl sem srno in divjega petelina.


Pri nas imamo brihtnega starešino, ki ne da denarja za sol, dokler na OZ ne sprejmemo proračuna. Stare je pa zmanjkalo. Raje ne bom komentiral. Prepuščam vam. :wink:


To je pa res čudno, ja "politika vreba sa svih strana".

Žalostno je, da s tem trpijo dela v lovišču , najbolj pa sama divjad, ki sol potrebuje.

Res nimam besed za taka dejanja, pri nas se to še za enkrat ni zgodilo, je že v začetku leta pripeljal mislim, da okrog 220kg soli.
Sem prišel včeraj k prevzemniku, kjer imamo sol, je bilo lepo že vse stehtano in v vrečkah označeno, samo podpišeš se, da so jo dvignil in hop v lovišče. res imamo vzorno to urejeno.

Da pa je pri vas tako, pa je res žalostno. :evil: :evil:


Zakaj so sploh potrebne solnice v lovišču ? Kakšen namen imajo?


Ravno zaradi tega, ker jo divjad rada liže in preko nje dobi določene minerale, ki ji koristijo.


Posebej iz prehoda od suhe na drugo hrano.

tudi tebi janko mogoče , če si bolan ali te zebe ti paše oziroma rad popiješ topel čaj, čeprav mogoče sploh ni potreben, ampak enostavno paše, a ne.

Divjad iz ene dobe v drugo še posebej spomladi nujno potrebuje dodatno sol. saj če hodiš okrog tvojega revirja, boš videl, da je najbolj prehojeno ali največ "kakcev" ravno okrog solnic, to je pri nas še posebej pri gamsih.
Nič kolikokrat sem jih že zalezel pri solnici, so enostavno tam okrog ležali.

To dokazuje, da je solnica nujno potrebna v lovišču, pa da divjadi enostavno tudi PAŠE, pa še za njihovo zdravje gre.


Na starem forumu smo enkrat tudi dokaj debatirali okoli tega.

Starejši jagri so sol uporabljali zgolj zato, ker jo žival rada liže. Za privabljanje. In marsikdo je še vedno mišljenja, da je to edini smoter.
Pa menim, da temu ni tako.
Omenil bi dva spremenjena vpliva na prehrano pašne divjadi danes.
Prvi je kisel dež, drugi pa spremenjena struktura rastlin v košnih travnikih danes.

Kisel dež raztaplja in v globino izpira minerale, kateri so včasih normalno krožili in se nabirali v rastlinah. Zato le te teh ne vsebujejo več dovolj.

Trave, oz. vse rastline ki so včasih rasle na travnikih niso več prisotne. Še iz lovskih izpitov vemo, da npr. srnjad na travnikih prebira in v glavnem konzumira zelišča. Le te danes ob intenzivnem gnojenju in košnji nimajo več časa odcveteti in se zasejati. Zato so iz travnikov izginile pomembne sestavine prehrane.

V lovišču sem že večkrat opazoval, da je prisotnost grižave srnjadi odvisna od načina in pogostosti gnojenja in košnje travnikov. Na področjih, kjer je košnja redka, take srnjadi zlepa ne opazim. V dolinah, kjer traktorji s kosilnicami kar v vrsti stoje, pa jo je mnogo.

OK, to so iz moje strani opaženi vzroki.

Kaj pa kurativa oz. smiselnost preventive s soljo.

V zadnjih dveh letih sem prav namenoma sledil tri osebke srnjadi, katere sem zapazil, da so grižave. Šlo je za srno in v istem letu in na istem področju lanščakinjo, ter lanščaka leto poprej na drugem področju.

V vseh primerih sem na delu travnika, kjer sem opazil, da se običajno najdlje pasejo, potresel (posejal) grobo zrnato sol.

Srnjad se od prihoda pa do vračanja nazaj v grmovje skoraj ni več premaknila iz tistega dela travnika in se tam prav požrešno pasla.

Ko sem to omenil starejšemu prizanemu lovcu se mi je smejal in odgovoril na način, kot sem ga opisal na začetku in da divjad dobi dovolj vsega iz narave. Ja, pred 20 in več leti še mogoče, danes pa ne več. :cry:

Srna, katero sem omenil, je v tistem letu še uspešno do jeseni vodila mladiča. Ves čas je sicer še bilo opaziti znake grižavosti, a v manjšem obsegu in očitno jo ti ni motilo pri vzreji mladiča. Videval sem ju še pozno v jesen. Lanščakinje nisem več opazil, verjetno jo je stara pregnala iz svojega terena.
Lanščaka leto prej pa sem opazoval do njegovega odstrela, ko je bil popolnoma zdrav. Umrl je od "prepiha" :wink: .

Če bom imel še priliko, bom take pomoči še nadaljeval. A sedaj sem prepričan, da je dodajanje soli v lovišče nujno.
Sem pa skeptičen do kamene soli, katero ponavadi dodajamo in vsebuje vglavne res samo golo sol. Menim, da bi morali postavljati posebne lizalne solne kamne, kateri vsebujejo še ostale dodatne minerale in se tudi dobe za kupiti. Vsaj v katalogih sem jih opazil. Sicer pa so tudi tisti za govedo čisto v redu. Bolje kot sama sol.

LP


Zr7 , se popolnoma strinjam s teboj, saj sem v zgornjem postu to tudi napisal, samo, da nisem tako strokovno obrazložil tistim, ki menijo, da sol ni pomembna, PA ŠE KAKO JE.

Tako kot si ti opisal, tako je tudi moje mišljenje. Povem ti samo, da sam kupim ta lizalni kamen ali obroč kot mu pravim jaz in ga privežem kar pod krmišče, ali včasih pod gosto krošnjo, da ga dež ne more hitro spirati.

Tudi krave v hlevu, rajši jedo seno ali drugo krmo, če jo samo malo posoliš, torej nekaj je v tem saj jo potrebujejo, tako kot človek, ki se preveč poti, pravimo, da je izgubil ali pa da gre sol ven, pa še druge snovi, in te je potrebno nadomestiti.

Zato kar lepo zalagajte solnice, ne se ozirat na govorice.


Janko,

verjetno poznaš kako žensko, ki je bila noseča, vprašaj kaj ji je zdravnik predpisal kot dodatek k prehrani.
Minerale divjad še posebej potrebuje v času menjave dlake, rasti rogovja in brejosti.
Ob pojavi driske pa sol nadomešča izgubljene elektrolite.

To je v lovstvu veliko pomemnejše kot kalibri, spektivi, pike in podobno.

Lovski pozdrav. :oops:


zaradi temperaturnih razlik, smo v našem lovišču pričeli aktivno zalagat solnice. povem vam, da sem danes opravil pregled lovišča oz. solnic, pri tem pa sem ugotovil, da so vse popolno obiskane.


V mojem revirju založil 22 solnic eno zamenjal in eno na novo postavil! Sol ni bila problematična so jo nabavili pa še nekaj jo je ostalo od lani!
Zanima me kakšne solnice pa vi uporabljate oziroma jih postavljate! Jaz osebno sem v svojem revirju vse plastične zamenjal z lesenimi se mi zdi da bolj pašejo v naravo!


Seveda bassa, kakšna plastika neki, solnica mora biti lesena, najboljše je , če najdeš malo bolj debelo suhljico in zvrtaš luknjo, no povsod ne gre, zato imam narete "škatle" ki jih pribijem in držijo kar nekaj časa, me pa plastične solnice - uf , kar naježim se, tako kot če bi gledal prežo pokrito z plastiko ali plehom. To ne gre ne iz takšnega , še manj pa lovskega stališča.

Pa tudi že večji štor smo uporabili, naredili več lukenj in dali sol vanje, se tudi obnese.


je pa tudi varjanta da daš v korak drevesa sol in okrog zabiješ še kakšno deščico tako da v bistvu napraviš gnezdo za sol! Je potem lepo videti kako divjad okrog in okrog drevesa liže sol z debla!


kaj te moti na plastiki? jaz mam zdej tri v plastiki in bom počasi vse zamenjal v plastiko,na strehah prež so valovitke ena vrsta plastika,obstoječa za zelo dolgo let! Les je pa dveh- treh letih zanič!


Jaz pa sem pristaš, da je v naravi vse izdelano iz naravnih materialov. Ni bilj enostavne stvari kot narediti V zarezo v deblo in jo zabiti v zemljo, pa je solnica narejena. Tudi, če je vsako leto zanič je količina dela, da dobimo novo minimalna. Podobnega mnenja sem pri ostalih lovnih objektih: krmišča za malo divjad, preže,... Samo naravni material, še kovine, ki je potrebna, da se čim manj vidi (žeblji, klini,...).


Vidiš zober ti je že ganges odgovoril, za moje pojme plastika nikakor ne sodi v naravo.

Če želimo ohraniti naravo vsaj mi , ne dajajmo plastike - plastik fantastik.

Vse naravno kot pravi ganges, pa še veliko lepše je.


Ali kdo dela solnice na način, da iz drevesnega štora izdolbeš luknjo - korito in potem vanjo nasuješ in nabiješ z drobljeno soljo mešano ilovico?
Tako je opisano v lovskih priročnikih.
Kako se obnese?


Prašiči ponavadi izrujejo štor.


Tako kot pravi muzikant, se je zgodilo, tako, da ta varianta ni preveč uspešna, no mogoče se motim, meni so osebno najbolj všeč stoječe z škatlo ali luknjo. Seveda je variant veliko, važen pa je učinek.


Zober!
Zakaj ne plastika zato ker kot je že bilo povedano to ni ravno naravni material pa še zelo grdo je videti plastiko v gozdu. Pa tudi plastika razpada (sonce dež) in so potem kosi razpadle solnice po vsem gozdu.
Mislim da je tudi to en način boja proti slabemu glasu lovcev na sploh lesena solnica mislim. So pa tudi zgoraj napisani načini dobri.


Jaz imam obe vrsti solnic, moram pa reči, da so tiste z ilovico zraven veliko bolj priljubljene.


zanima me ali kupite tole sol v kosu v zadrugi ali kje ?

ZR7
23. October 2007, 10:09
http://lov.mojforum.si/lov-about790-0-asc-30.html

Sam informativno me zanima koliko solnic imate v lovišču?


čisto odkrito letos sem poslal prošnjo za včlanitev, ki ni bila uslišana, tako da ne vem tega podatka. vseeno sem pa za to, da se predvsem izboljša življenje divjadi in me zanima kje bi lahko kupil tole sol da jo nastavim na nekatrih mestih


Približno na 30 ha lovne površine 1 solnica, 1 kg soli za polnitev in priznana 1 ura za obhod in polnitev. Polnitev samo zgodaj spomladi. Nič pa ni narobe, če položiš več soli, ob pretežno deževnem vremenu se sol hitreje topi.


še sedaj ne vem kje bi jo lahko kupil da jo nastavim na nekaterih mestih


Lovska družina jo običajno nabavi pri svojem odkupovalcu divjačine. Povprašaj gospodarja tvoje LD, za našo jo je dobavil NIMROD.


Tako je. Gospodar naše LD prevzema divjačino po lovskih družinah za Nimrod in videl sem, da tudi razvaža sol po lovskih družinah. Tako, da je v vašem kraju previdevam podobno in se pozanimaj pri gospodarju LD.

lp



še sedaj ne vem kje bi jo lahko kupil da jo nastavim na ne
katerih mestih

Ultra doo. Nazarje (03)839-01-20 tu lahko nabaviš kameno sol Lp :D


http://www.moj-album.com/slike/6976837/fsyXgNDjvn8GP_Vi.v.jpg

Lp


Zdravo!

Pri nas napravimo iz lesa ali votlega debla, posodo "škaf" in jo z vrvico obesimo na vejo.Dež sol spira dol na zemljo ,kjer jo divjad liže.Zraven ponavadi napravimo tudi kalužo,v katero tudi nasujemo dosti soli.Solnic kot je na zgornji sliki ne delamo več.Varujmo tudi naravo! Pa tudi kmetje ne vidijo radi,da držala za sol pribijamo z žeblji v zdravo smreko ali drugo drevo.Tako drevo se bo prav gotovo v par letih posušilo.

V revirju ,ki ga pokrivam ,velikem cca 600ha imamo 8 solnic in še več kaluž.Verjetno bo pa res pametno ,da bojo solnice skozi celo leto polne,vsaj nekaj.

Lovski zdravo!


Hej jalen, tole mi je pa malo smešno. Praviš, da nasujete tudi sol v kalužo. In kaj se potem zgodi? Divjad pije slano vodo?
Vnašanje soli v naravi in še posebej v vodna telesa je za naravo škodljivo in pri nas so nam predpisali minimalno razdaljo solnic od vodnih virov 50m, da se prepreči vnos soli vanje.
Že tako se pojavlja vprašanje, če so solnice za divjad sploh koristne, ali koristijo le nam lovcem, da k njim privabimo divjad, ki ima sol rada. Lahko predstavljajo kritično mesto za prenos bolezni pri divjadi, tista teorija o koristnosti soli pri prehodu na zeleno hrano spomladi pa po besedah strokovnjakov še ni nikjer dokazana.


Jalen, da obstajajo še takšne solnice, kot navajaš, pa čujem prvič. V tem primeru divjad liže zemljo, pije slano vodo, kar sigurno ni dobro. Ne trdim, da so solnice nujno potrebne za preživetje divjadi, v določeni meri se strinjam z mugom.


Kaj mislite o članku na temo solnice in sol za divjad, ko preberete zadnji prispevek v Lovcu, v rubriki iz tujega tiska? A je to pri nas tudi tako, ne vem, zato prašam ....


Zdravo!

Ja Mugo ,kar se Janezek nauči, to Janez zna.Polaganje soli tudi v kaluže je pri nas dolgoletna praksa, katero tudi jaz nadaljujem.Te kaluže so dobro obiskane in divjad se v njih redno in rada kaluža.Tudi bolezni ne poznamo.Morda nam pomaga tudi selektor volk.

Tica,ilovnate solnice verjetno poznaš?Napravljene so iz lesenega okvirja 1mx 1m,napolnjene z mešanico ilovice in soli v razmerju 3 proti 1.Tudi tu liže zemljo.

Pri naših, naravi prijaznih solnicah je učinek podoben.Izcejajoča se slanica kaplja na zemljo, katero divjad liže.
Slano zemljo ,ilovico, divjad liže tudi pri klasičnih solnicah.

Lovski zdravo!


Jalen, ne trdim, da je narobe, mi je pa na novo. Človek se res uči vse življenje in če dolgoletna praksa nima negativnih učinkov, stvar sigurno ni škodljiva. Pred mnogimi leti smo v štore polagali neke solne brikete, mešanica ilovice in soli, kar pa se ni obneslo iz razloga, ker je ilovica naredila štor nepropusten, sol pa ni pronicala skozi les. Mogoče bom nekaj podobnega poskusil tudi pri nas, seveda če me ne bodo prej sežgali na grmadi, saj veš novitete.


Zdravo!

Sem prepričan,da je to dobra stvar in da deluje.Še posebej tam, kjer lastniki niso naklonjeni jagrom.Saj na drevju ne povzroča nobene škode, le kvadratni meter ali dva steptane zemlje.Pa tudi lupljenja ali objedanja dreves okoli solnic NI.Le preizkusite zadevo-deluje.

Lovski zdravo!


Razumem zadevo, pa vendar. Če nekaj počneš zato, ker so tako počeli že včasih, še ne pomeni, da ni lahko narobe. Da je vnos soli škodljiv za naravo, je dokazano, zato moramo razmišljati v smeri zmanjševanja količine soli, ki jo vnašamo v gozd. Sploh pa izpiranju direktnemu vnašanju soli v gozdna tla, ki so zelo občtljiv in bistven del gozda bi se morali čimbolj izogibati.
Po mojem bo divjad obiskovala kalužo, tudi če ni v vodi soli (razen če ji želimo pričarati nekaj morskega vzdušja :sun: )


Zdravo!

Hvala Mugo.Bom upošteval drugo leto.V kaluže ničveč soli.V štore ničveč soli.Le še v "škaf" na vejo.
Brez soli je divjad živela,marsikje živi danes in bo še živela.Se popolnoma strijam,da bo divjad popolnoma enako preživela tudi brez lovčevega pokladanja soli.Je pa lepo opazovati divjad ob solnici.Še bolj pa, ko se kaluža.

Lovski zdravo!


Glej, da se ne razumeva narobe. Ne pravim, da ukinimo solnice ali kaj podobnega, le da pri polaganju soli imejmo pred očmi tudi dejstvo, da pretiravati ni pametno, da je škodljivo. Sol, ki jo položimo lovci vsekakor predstavlja še najmanjšo motmjo v okolju v primerjavi z drugim onesnaževanjem in uničevanjem narave. Količine, ki jih položimo lovci, se ne morejo primerjati s tisoči ton soli, ki jh vsako leto v naši državi raztrosimo pocestah in pločnikih in ki tako ali drugače na koncu pridejo v vodotoke in v tla (če se ne motim, na primer Avstrijci zaradi škodljivosti soli že nekaj časa uporabljajo nekaj drugega). Mislim, da bi pa vseeno morali razmisliti in ne pretiravati pri polaganju soli v neokrnjenih delih gozdov, ki jih želimo ohraniti nedotaknjene s kar najmanj človeškimi vplivi. Saj smo lovci v prvi vrsti varuhi narave, vsaj radi se razglašamo za to.
Moje osebno mišljenje o solnicah je tudi, da je njihova glavna korist lahko ta, da v času, ko bi divjad hodila na asfaltne ceste lizat sol, ji to ponudimo v solnicah in s tem preprečimo možnost povoza. Vsa ostalo pa je po moje bolj za naše veselje.


Zdravo!

V vsem se popolnoma strinjam s tabo.Še posebej,da naj bi bili VARUHI narave in divjadi.Ali se dovolj trudimo zato in koliko smo pri tem uspešni pa je drugo vprašanje.

Lovski zdravo!



Zdravo!
...
Brez soli je divjad živela,marsikje živi danes in bo še živela.Se popolnoma strijam,da bo divjad popolnoma enako preživela tudi brez lovčevega pokladanja soli. ...

Mislim, da zelo pozabljate, da v časih, ko praviš, da je živela in v današnjih ni enakih razmer v naravi. Zelo nevarno je sklepati kar tako na pamet. Bilo je že kar nekaj študij, ki so pokazale katastrofalen vpliv kislega dežja na vsebnost mineralov v tleh in posledično v rastlinah. Ne smemo pozabljati tudi na izginotje določenih rastlin zaradi prepogostih in prezgodnjih košenj. Si upaš kar na pamet trditi, da divjad še vedno lahko pridobi iz narave vse potrebne snovi tako kot včasih? Jaz nisem prepričan.


Mislim da Mugo ima prav. Solnice so samo privabljalne točke in nič več. Prostoživeče živali so brez človekovega pokladanja soli živele do pred 60-70 let brez problema in vse kar potrebujejo za preživetje lahko dobijo v naravi. V nasprotnem jih ne bi bilo tukaj.


Ni res,da vse kar potrebujejo dobijo v naravi! Sicer se z Mugom strinjam,da preveč soli tudi ni dobro,pa vendar se strinjam tudi z Zr7! Nihče me ne bo prepričal da so pogoji za divjad tako dobri kot so bili recimo pred 100 leti,ali pa pred 50 leti,ali pa pred 20-imi leti!
Ok,saj divjad se napase,naje,dobi zalogaj hrane,koliko je pa dejansko ta zalogaj vreden,pa mislim da nam nakaujejo tudi škode,saj divjad med drugim tudi s (za sodobno človeško družbo) povzročanjem škode išče tisto kar je včasih mogoče imela!
Drugi dejavnik,ki kaže na to,da ni tako kot je bilo se nam pa odvija vsak dan pred očmi - koliko je še tistih kotičkov,kjer se divjad lahko mirne duše in brez da bi jo kdo spodil naje? Mislim da je tega bore malo!

Sem absolutno za pokladanje soli,vendar ne kar vsevprek in ne preveč!
Sedaj pa me zanima koliko imate solnic založenih celo leto - predvsem mislim na tiste ob prometnicah?

ZR7
23. October 2007, 10:09
v v v v v


Zdravo!
Pri nas so se razmere predvsem za srnjad in morda tudi za jelenjad napram zadnjih 15-20let prav gotovo izboljšale.Zakaj?Bil je na udaru lubadar in posledično je bilo potrebno posekati na tisoče kubikov jelovine.Gozdovi so se do dobra presvetlili.Je tudi veliko golosekov po hektar pa tudi več.Prav na teh golosekih so idealni pogoji za rast raznoraznih grmovnic,plodonosnih vrst in zelišč.Za srnjad pomeni to prav
gotovo bogato obloženo polno mizo.
Pri nas je kmetijstvo skoraj popolnoma zamrlo.Da bi šel narabutat koruzo za spetč ,kot včasih jo danes nimaš iti kam.Lani je bila z koruzo posajena le ena njiva.Kmetov vbistvu ni več.Tisti,ki še obdelujejo kakšno njivo(malo krompirja ,malo zelenjave),bi jim lahko rekli vrtičkarji.Pa tudi tu je zanemarljivo malo škod po divjadi.Lani je bilo iz naslova škod izplačano le 130 eurov.Škoda je bila v glavnem po jelenjadi.
Tudi izstop srnjadi iz gozda je slab.Čeprav srnjadi pravimo,da postaja vse bolj nočna divjad.Le ta malo izstopa tudi v nočnih urah.
Iz vsega sklepam,da skoraj vse prehranske potrebe zadovolji v naravi -gozdu.Ne vem kje sicer naj bi jih?
Prepričan sem ,da bi divjad tudi brez polaganja soli,krmnih njiv in dopolnilnega
krmljenja preživela.Sem za zalaganje krmišč v hudih zimah,sicer pa jih ne zagovarjam.Ker ravno okoli njih prihaja do največjih objedanj.
Naj povem da je to le moje mnenje in videnje pridobljeno pri delu in opazovanju lovišča.


Se popolnoma strinjam s tabo, Jalen!
Divjadi očitno ne manjka kaj hudega, da je je vedno več. Dolgin, poglej, koliko ste imeli odstrela 30 let in več nazaj, pa potem povej, kdaj so bili pogoji boljši. Pred 100 leti je bilo pri nas komaj videti kakega srnjaka, če se je kateri pojavil, so ga lovili vsi raubšici in jagri, kako je danes, pa vemo. Odstrel srnjadi po celi sloveniji narašča, jelenjadi tudi, prašičev tudi... Življenjski prostor divjadi se je z opuščanjem in zaraščanjem kmetijskih površin povečal, po drugi strani se divjad prilagaja na nemir in izstopa ponoči. Ni več izsekavanja listavcev ("plevela", kot so temu rekli včasih) iz gozdov in forsiranja smrekovih monokultur, kjer res ni imela žival ničesar za odgriznit, zato divjad dobi hrano tudi v gozdu. Kot vemo, srnjad ni tipična pašna divjad in ji travnate rastline predstavljajo manjši del dnevnega obroka, večinoma objeda znotraj gozda, kjer so se zadeve v prehranskem smislu za divjad v zadnjih časih izboljšale. Pomanjkanje za življenje potrebnih snovi bi se, če bi bilo res prisotno, hitro pokazalo v obliki bolezenskih spremenb (točno specifičnih za pomanjkenje določene snovi).


Očitno divjad rabi sol, če ne, je nebi hodila lizat. Mislim, da divjad ni tako kot človek, ki se nečesa prenaje, če mu je dobro, divjad vzame kar rabi in očitno rabi sol, če jo hodi lizat. Jaz bom nastavljal sol tako kot do zdaj.


Kaj pa če ji je samo dobra? A otrok rabi čokolado pa bombone?

orlova6
29. February 2008, 12:36
Zanima me ali je tudi po drugod tak problem z soljo kot pri nas.
Menda se je ne more ali pa nočejo nabaviti več, tako, da je letos izostanek pri nas kar velik, sem jo dobil kar 2kg manj kot lansko leto.

Čeprav zalagam 7 solnic in imam največji revir v lovišču, mi ni bilo jasno kako naj vseh teh napolnim z slabo mero 4,5kg soli.

Ali je res takšna kriza (drugod , ko sprašujem, so jo že pred novim letom nabavili in jo imajo več kot dovolj) ali pa je pri naših "glavnih glavah" nekaj narobe.:icon_confused:

janko
29. February 2008, 13:45
Kaj kompliciraš? V trgovini je 10 kg pakiranje manj kot 2 evrona. Kupi in raznesi.

orlova6
29. February 2008, 13:54
Janko, janko, saj sploh ni problem v tem, sem jo tudi že sam kupil, ker se pač na mojo LD ne morem več v nobeni stvari zanesti, poanta in na kaj sem hotel opozoriti je nekje drugje.

Za sol in divjad ter naravo poskrbim čisto sam, ne potrebujem LD in tako sem tudi sol kupil sam in to uredil, moti me odnos in ignoranca vodstvenih, ki niso za nobeno p.....

Ganges
29. February 2008, 13:57
Sol bi moral dobiti in to brez problema. Je pa očitno odvisno od vaših vodilnik, ki je niso nabavili. Sol lahko nabavite pri prevzemniku divjadi (če jo prodajate Nimrodu, za te vem, če pa jo imajo tudi drugi pa ne vem). Ne vem zakaj nekateri vodilni v LD-jih nabavijo premalo soli, saj je poceni. Ne vem točno koliko stane ona kocka, ki tehta cca. 35 kg, vem pa da je malo.

Krpan
29. February 2008, 14:34
Pogled z vidika starešine:

V lovišču velikem 2200 ha smo ponavadi raznesli 500 kg soli.
Potem sem zadevo (kalkulator) vzel v roke in preračunal.
1 solnica na 60 ha(podatek sem zasledil nekje na tem forumu) je 40 solnic. za vsako potrebuješ 2 kg in to je 80 kg soli. In ker je letos mila zima, in je komunalcem ostalo soli se od tistih nekaj ton, 100 kg ne pozna nič....

orlova6
29. February 2008, 14:35
Saj to ganges, ravno to hočem povedati, da ne vem zakaj je niso nabavili ker je poceni.

Pa jeb... ga , sam, da je v solnicah in da divjad lahko pridno liže.

tica
29. February 2008, 20:54
Normativi za solnice so: na vsakih 25 ha lovne površine 1 solnica, na 1 solnico 1 kg soli in priznana 1 ura za polnjenje in čiščenje okolice (visoka trava, veje...). Orlova, nabaviti bi morali vsaj 220 kg soli, kakšno kilo pa bi si jo morali funkcionarji natlačiti v svoje glave.

orlova6
29. February 2008, 21:51
Točno tako tica, saj ravno zato opozarjam, ma kakšno kilo celi paket, pa ne vem, če bi jim pomagalo.:icon_twisted:

Krpan
1. March 2008, 08:54
Saj smo odprte glave........kadar zehamo.....

orlova6
1. March 2008, 09:01
ja krpan, naši na stolčkih prevečkrat zehajo...:icon_twisted:

POLH
1. March 2008, 15:49
Zanima me od kod normativ , da mora biti ena solnica na 25ha?

tica
2. March 2008, 21:28
Normativ uporablja ZGS pri načrtovanju za gosotot solnic v lovišču in porabo soli. To je normativ, soli se lahko položi več. Pripravljen je bil za izračun koncesij, ki pa se bodo z novelo ZDLov-1A izračunavale na drugi osnovi.

kos
5. March 2008, 19:58
..no takole pa izgledata naši solnici za srnjad..

Franc
5. March 2008, 20:35
Lepo KOS,zelo prijazno okolju,pa še tvoj 4nožni prijatelj,ti pomaga,res lepo!

zober
6. March 2008, 21:41
In zakaj je okrašen kot božična jelka?

kos
6. March 2008, 22:45
he he božična jelka... ti pa res še nisi videl božične jelke, bol je podobna butaram za žegenj..he he
No da ti pojasnim, nas so tako naučili mentorji. Moj mentor je bil poklicni gozdarski ing. Kameno sol, ali pa zdrobljeno, ki jo deneš po domače v žensko nogavico, vstaviš v režo na vrhu in povežeš. Smrekovina, kot priročni naravni materijal naj bi služila zato, da se počasneje sol topi in dlje v manjših količinah ohranja za lizanje. Naj bi nekako zadrževala preobilne padavine dežja, pa tudi zadrževala vlago na sami soli ob izparevanju. Seveda se s časom tudi smrekovina posuši, pa se zamenja ali pa tudi ne, saj jo kakšen močan tajfun odpihne. Torej ne gre za neko estetiko ampak čisto praktičen pomen. Zadovoljen!:icon_wink:

lunj
6. March 2008, 23:08
Če pa daš kakšno posebno lepo čipkasto žensko nogavico, ki je bila že rabljena, potem je obisk solnice s strani glavnih prskačev zagotovljen.:icon_lol::icon_lol:

kos
6. March 2008, 23:10
Če pa daš kakšno posebno lepo čipkasto žensko nogavico, ki je bila že rabljena, potem je obisk solnice s strani glavnih prskačev zagotovljen.:icon_lol::icon_lol:

itak pa če je še štumf rabljen od kakšne stare device..

kos
6. March 2008, 23:11
Če pa daš kakšno posebno lepo čipkasto žensko nogavico, ki je bila že rabljena, potem je obisk solnice s strani glavnih prskačev zagotovljen.:icon_lol::icon_lol:

itak pa če je še štumf rabljen od kakšne stare device..:icon_confused:

ZR7
7. March 2008, 08:46
Kamen soli v precep in pokrito z dobršno količino mahu se mi zdi enostavneje in praktičneje. No, različna okolja, različni načini. Deluje oboje dovolj dobro.

Pokritiziral bi le tiste štumfe, ki vsekakor ne spadajo v naravno okolje.

kos
7. March 2008, 16:00
Imaš prav nogavice resnično ne sodijo v naravo! Res pa je da smo, ko nismo mogli nabaviti ali imeli pri roki kamene soli, uporabili mleto kuhinjsko sol, katero smo zavili v žensko nogavico (najlonko) in na vsaki strani zvezali z vrvico, pa je učinkovalo. To je le možna inprovizacija in izhod v krizi. Po navadi od tistega malega delčka purozne tkanine ni ostalo nič.

Sicer pa res, tudi jaz se strinjam, da je način izdelovanja odvisen od okolja in seveda znanja lovcev.

Bil sem že večkrat v Nizkih Tatrah na Slovaškem pri prijatelju Jozu in Mirotu iz Liptovskega Mikulaša in veliko v njihovih loviščih. Vse se mi je zdelo bolj naravno,prvinsko. Ogledal sem si več sistemov solnic za jelenjad. Da vam rečem prave umetnine, res pa je, da sta prijatelja gozdarsko lesarske stroke.

rahowc
7. March 2008, 21:56
Nisem se lovec
pa me zanima me če lahko postavim svojo solnico ali pa eno staro popravim kaj bo kaj narobe?
lp

kos
7. March 2008, 23:10
Samovolje okrog solnic ni. Mogle in morajo biti registrirane pri upravljalcu lovišča. Niso same sebi namen, spadajo v kontekst gojitve visoke divjadi.
Preberi malo strokovno literaturo Zlatorogove knjižnice. Skratka odgovor je, bo narobe! Če imaš interes potem se poveži z revirnim lovcem, pa ti bo vse pojasnil!:icon_lol:

rahowc
8. March 2008, 23:47
Ok
lp
Klemen Kobal

Jagermaister
18. March 2009, 16:41
V gozdovih najdem razno razne solnice. Vse prevečkrat si lovci pri tem pomagajo s plastično cevjo ali čem podobnim, celo s polivinilom, kar zgleda precej nagravžno, še posebej potem, ko taka solnica spodaj odgnije in obleži na tleh.
Pa se stvar da narediti čisto enostavno in estetsko: do 10 cm debel smrekov kapnik se odreže na višini dveh metrov, se olupi in vzdolžno prežaga do polovice. Ti dve polovici potem delujeta kot vzmeti, ki tiščita skupaj kos soli, dokler se ta tekom leta ne stopi. Tukaj ni treba prav ničesar dodati.
3142

detel
18. March 2009, 17:42
Ne vem, če smemo žagat smreke:icon_study:.

dolgin
18. March 2009, 17:45
Tudi če imaš narejeno kako kišto na drevesu rabiš met soglasje lastnika,ravno tako je tudi s solnicami!
Edino kar bi še dodal k zgornji slikci je,da daš na vrh večji kos mahu,tako se sol počasneje in dalj časa topi. Nekateri dajejo na vrh tudi deščice ki jih malo navrtajo. Je pa edini problem takihle solnic,da je hitro sol lahko "prenizko" in divjad pride direktno do nje!

lp

Jagermaister
18. March 2009, 19:57
Sol na sliki je 2 m visoko in je divjad ne doseže.Preden vstavim sol, solnico razprem z ozko zagozdo (na sliki).
In kot sem omenil, ni potrebno ničesar drugega, ne mah in ne deščica (ki je seveda pribita z žeblji!). Vse drugo je nepotrebna navlaka.

Pa še to: za drobno smrečico nisem še nikogar vprašal, pa se tudi ni še nihče obregnil zaradi tega. Itak bi se v letu ali dveh posušila sama od sebe, kot se še številne druge naokrog. Mogoče vsi ne vedo, kaj je to kapnik. To je drevo, ki pod drugim drevjem komaj še životari, ponavadi ima le skromen šopek vej. Lahko je presenetljivo staro, tudi 30 ali celo 50 let, zato pa ima les zelo gosto rast, je elastičen, trd in zelo trajen. Taka solnica včasih zdrži tudi do 15 let.

detel
18. March 2009, 20:51
Aha........no sej lahko prežagamo tudi kako drugo drevo .

jvpv
19. March 2009, 10:40
Kako je pa glede smole, pri solnici iz smreke? (mislim za divjad)

Jagermaister
19. March 2009, 13:17
Smrekova smola ni strupena, baje je celo zdravilna, tako da je vse v redu.

Dragan
20. March 2009, 00:45
Mozda moze nesto i ovako?
http://img14.imageshack.us/img14/7338/p1010566.jpg (http://img14.imageshack.us/my.php?image=p1010566.jpg)

jazbec
20. March 2009, 06:35
Divjad naj ne bi prišla v stik direktno z soljo, zato se mi taka solnica ne zdi v redu.

Tine
20. March 2009, 09:51
Mi jih stavimo višje. Kolikor se upa normalen človek visoko "stegniti":icon_lol:.

vest
4. April 2009, 09:00
Tako solnice ( lizalnike ) zalagamo pri nas. Edini problem je, da kepa soli večkrat dobi noge.

http://www.shrani.si/f/3p/hP/1ubrLEcc/p3290370.jpg

http://www.shrani.si/f/7/4H/4w9aAchF/p3290371.jpg

lp

tasko
17. April 2009, 21:09
pa še ena solnica izdelana pred kratkim tako sedaj zalagam štiri od desetih

Jagermaister
17. April 2009, 22:11
To pa je že kar konkretna smreka. Drevo debelejše od 10 cm na višini 1,3 m mora biti pred posekom označeno z žigom s strani revirnega gozdarja. In zraven tega spada še odločba o poseku. Sicer se to smatra kot nedovoljen posek. Drevesce debeline 6 ali 7 cm (glej na st. 3) povsem zadostuje.

tasko
18. April 2009, 04:26
saj se brez gozdarjeve privolitve nič več ne dela. sicer je pa bilo drevo brez vrha se pravi da je veter opravil svoje in je odlomil vrh nekje dva metra.

rws
18. April 2009, 10:09
Pr nas mamo bol velike srnjake, zato rabimo tut večje slanike, ane tasco:icon_lol:

tasko
18. April 2009, 12:33
ja itak da rws. so srnjaki že takim malim jelenom podobni:)

capra ibex
14. July 2009, 08:27
Ali kdo od vas slučajno uporablja solno pasto za privabljanje divjadi?
Danes mi jo je zrihtal sodelavec, pa me zanima če ta stvar sploh deluje na naši divjadi a se jo mora prej navaditi?
Vonj je pa janež. Obstajajo pa tudi take z vonjem tartufov za divje prašiče. Janež je pa baje za srnjad, jelenjad, muflone, gamse.....

Lp

dolgin
14. July 2009, 15:48
Jah tko je,če jo boš namazal na solnico,ti jo bo divjad počasi prijela,če jo boš pa dal kr nekam,pa ne bo nič! Meni se ni obneslo,ker sem jo dal na solnico potem ko je v njej zmanjkalo soli,pa se je samo posušila in s časoma odpadla,tako da jo imam še eno kiblco doma,če ti bo delala ti jo rade volje šenkam!

lp

capra ibex
15. July 2009, 07:41
Ja kej prida res ni.
Včeraj sem namazal solnico, pa je zvečer prišlo nekaj muflonk z mladiči. Malo so se motovilili okrog solnice, za probo pa sem namazal še dva štora v bližini, katerih se noben tudi dotaknil ni. Diši drugače ta zadeva tako da je od pol kile dišala cela frata. No ko sem dalj časa opazoval pa je ena muflonka le začela preizkušati to namazano čudo pa mislim da ji je po enih petnajstih minutah ratalo kar všeč.
Zgleda da nima ta zadeva nekega pretiranega učinka, saj na muflonih ne. No v frati sledim še močnega jelena, mogoče bo on pokazal kaj zanimanja. :icon_wink:

Lp

luka
15. July 2009, 08:34
Če ne za sol pa vsaj za kroglo:icon_wink:.

LZ L

capra ibex
15. July 2009, 09:40
Če ne za sol pa vsaj za kroglo:icon_wink:.

LZ L

Ne bi imel nič proti. :icon_wink:

zober
16. July 2009, 00:29
Kje si jo nabavo capra jaz moram tud jelena kmen poklicat>?:icon_lol:

capra ibex
16. July 2009, 08:25
Maš na zs.

Sej jelen je tam bolj slučajno. Mufloni so pa kar navdušeni ratali nad janežem. Zjutraj sem gledal 1+ ovenčka kar ni mogel nehati lizati premazan štor. :icon_biggrin:

capra ibex
17. July 2009, 08:23
Ker tropa že tri dni ni na spregled sem ugotavljal le zakaj so se umaknili, ko sem na vlaki zagledal sled volka :icon_evil:.
Izgleda da ve kaj pomeni vonj po janežu, zanj hrano, ampak u predelani obliki. :icon_twisted:

jelen1
13. March 2011, 16:49
se da namesto kamene soli da dam tsto lizalno sol že pripravljeno še z dodanimi minerali na solnico?..samo tista se prej stopi..

Veper
13. March 2011, 17:04
Lahko daš lizalno sov

jelen1
13. March 2011, 17:42
bom dal lizalno ker tiste v kosih ne dobim..kaj lizalno sol lahko divjad neposredno liže?..če jo lahko liže bi jo zavaroval z majhno strešico da je nebi takoj spral dež..edino ta lizalna sol je kar draga en kamen je skoraj 5 eur

alojz1
13. March 2011, 17:46
bi jo zavaroval z majhno strešico da je nebi takoj spral dež.
Pametno. Pa skozi luknjo jo priveži.

jelen1
13. March 2011, 18:04
bom kar tako naredil :)...strešico bom naredil leseno..kaj če je solnica je več možnosti da vidim večkrat divjad s preže?

mugo
13. March 2011, 19:27
bom kar tako naredil :)...strešico bom naredil leseno..kaj če je solnica je več možnosti da vidim večkrat divjad s preže?

Je. samo nekaj časa bo trajalo, da se divjad navadi na solnico, da jo sploh najde.

tarfila
13. March 2011, 19:43
Ena dilema je ves čas prisotna v mojem etičnem pogledu na lov. Pri nas je en star jager, ki zagovarja (na primer) lov na srnjaka edino v prsku na pisk. Vse ostalo pa je uplenitev srnjaka na paši, kar se mu ne zdi etično.:icon_confused:
Pa če gremo mimo tega, so pa potem tu solnice. Ali so solnice ob prežah zgolj za pomoč divjadi s soljo in s tem lažje opazovanje, ali je etično odstreliti divjad ob solnici. Spet je tu divjad "na paši", lažje jo je oceniti in selekcionirati.
Obstajamo 2 vrste lovcev, ki ne pridemo skupaj pri tem vprašanju.

alojz1
13. March 2011, 19:49
Tartifa, preveč moraliziranja včasih ni dobro. Bolje ob solnici upleniti šibkega mladiča ali srno, kot v gozdu vodečo.

hunter1
13. March 2011, 20:15
tako je, tudi meni se zdi boljše ob solnici upleniti žival, kot pa jo na pogonih obstreliti, in je potem ne najti...
sajpa tudi nikjer ne piše, da je divjad sporno upleniti na krmiščih, npr. pri solnici :icon_biggrin::icon_lol:

jelen1
13. March 2011, 22:14
kam pa je najboljse postaviti solnico (ob gozdni rob, na sredi travnika, ob kaksnem grmičevju na travniku...) ? jaz sem mislil zraven neke zaraščene majhne dolinice ki je na travniku, kaksnih 30 m stran od preže

mugo
13. March 2011, 22:17
Trafila, mogoče se spomniš, da smo enkart dolgo nazaj tu gor že debatirali o tej zadevi. Moje mnenje je sledeče: Nikjer, niti v vetreinarski literaturi ni znanih dokazanih pozitivnih učinkov soli za divjad, ker načeloma najde vse snovi ki jih potrebuje v svojem okolju. Sol liže, ker ji je dobrega okusa. zato je solnica pač srredstvo privabljanja divjadi, saj zato pa so ponavadi vidne iz prež. Odstrel se mi ne zdi sporen.

tarfila
13. March 2011, 22:34
To se čisto strinjam, da je divjad preživela evolucijo brez naših solnic ! Ampak nekateri so še vedno mnenja, da je solnica nujen dodatek in nikakor privabljalno sredstvo.

mugo
14. March 2011, 07:41
kam pa je najboljse postaviti solnico (ob gozdni rob, na sredi travnika, ob kaksnem grmičevju na travniku...) ? jaz sem mislil zraven neke zaraščene majhne dolinice ki je na travniku, kaksnih 30 m stran od preže

Najboljše na robu gozda, lahko tudi pomaknjena kakšen meter v gozd, tako da se divjad ob solnici počuti bolj varno in tja pride prej, kot bi sicer izstopila iz gozda. Seveda je lahko izven gozda, ravno tako bo divjad tja prišla.

mugo
14. March 2011, 07:55
O soljenju in nesoljenju pa smo že veliko rekli tukaj:http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?t=1819&highlight=solnica

jelen1
15. March 2011, 22:13
postavil sem jo 30m zračne linije od preže, ob neki malo zaraščeni luknji sredi travnika..solnica ni v gozdu ampak je ob drevju malo v luknji sredi travnika ..je uredu postavljena ali je boljse da je ob gozdu?

rikec
16. March 2011, 11:52
Jaz osebno nisem še nikoli uplenil divjadi ob solnici. Nekako so me tudi učili, da se to pač nebi posluževal in ne čutim potrebe po streljanju divjadi ob solnicah... Kar pa je bilo za odstrel sem do sedaj še vedno našel tudi v naravi (na paši,..) Je pa zanimivo... Letos sem naredil novo solnico. Ker sem želel, da jo srnjad čim prej najde sem jo postavil pol metra ob stečini. V roku tri tedne solnice sploh ne dotaknejo, čeprav je stečina zelo "prometna". Kakšno je vaše mnenje, da še niso te solnice vzeli za svojo?

detel
16. March 2011, 12:02
Kakšna pa je. Pošlji sliko, če lahko.

alojz1
16. March 2011, 12:10
Kakšno je vaše mnenje, da še niso te solnice vzeli za svojo?
Bodo, sedaj po dežju. :icon_lol:

mugo
16. March 2011, 12:22
Solnica nima kakšnega močnega vonja, zato traja dolgo, da jo "najdejo". Slišal sem, da so včasih na novo postavljene premazali z meliso, da so bolj dišale.

dolgin
16. March 2011, 12:38
Predvidevam,da si solnico naredil iz "sušce",to bo trajalo nekaj časa,če pa bi jo naredil iz "svežega" drevesa pa bi bil efekt takojšen...,je pa res,da ni ravno priporočljivo podirati svežih dreves za solnice,v bistvu je to itak brez smisla,ker bo sol divjad našla tako ali tako.

jelen1
16. March 2011, 15:01
solnico sem naredil tako da sem čez eno vodoravno vejo pribil stresico in pod streho na vejo privezal lizalni kamen da je visel..ta kamen se kar močno diši, je več možnosti da najdejo če več diši?

dolgin
16. March 2011, 15:10
Na lizalni kamen se mora divjad najprej privaditi,potem bo obisk najbrž dober. Če kamen diši je kar se tiče zaznave sigurno bolje,vprašanje pa je,koliko bo to živalim všeč.

jelen1
16. March 2011, 15:32
upajmo da jim bo všeč :icon biggrin:, mora biti nujno pritrjen kamen na drevo ali lahko kar visi?

jelen1
16. March 2011, 23:21
ta lizalni kamen sem mislil za solnico

jelen1
7. April 2012, 14:28
Ena od danes :)

alojz1
7. April 2012, 14:36
Zelo dobro. V takšno solnico lahko daš tudi drobno sol.

jelen1
7. April 2012, 20:13
Hvala :icon_biggrin:..
Noter sem dal grobo mleto sol, na vrh pa navaden kamen tako, da se bo sol bolj počasi spirala.. A se da solnico s čim odišavit tako da bi jo divjad našla prej?

alojz1
8. April 2012, 13:02
Divjad jo bo našla. Ne vem s čim bi jo odišavil. Mogoče razrežeš kakšno jabolko in namečeš okoli.

mugo
8. April 2012, 13:31
Hvala :icon_biggrin:..
Noter sem dal grobo mleto sol, na vrh pa navaden kamen tako, da se bo sol bolj počasi spirala.. A se da solnico s čim odišavit tako da bi jo divjad našla prej?

Včasih so natrli s svežo meliso. Danes nekateri uporabljajo še janež.

jelen1
8. April 2012, 15:38
aha, hvala :icon_smile:.. bom preizkusil.

alojz1
14. April 2012, 12:50
Ali kdo ve koliko je normativ za izdelavo solnice?

jelen1
14. April 2012, 15:58
Kaj je že normativ? :icon_redface:

dolgin
14. April 2012, 16:05
Odvisno kako mate napisano,ponekod velja pol ure za polnjenje, 1 uro za izdelavo nove....

alojz1
14. April 2012, 16:10
Mislil sem normative, ki so bili posredovani gospodarjem.
Izdelava visoke preže je 80ur. Podobno so bila ovrednotena vsa dela v lovišču.

206
14. April 2012, 16:33
Solnica pol ure
preža max 35 ur

alojz1
14. April 2012, 16:59
Solnica pol ure
preža max 35 ur
Kakšno prežo pa naredite v 35 urah?
-čiščenje terena (verjetno jo noben kmet noče na sredi travnika ampak na robu gozda)
-priprava in lupljenje sušic
-priprava in razrez opažnih desk in podna
-izdelava in pokrivanje strehe
-izdelava okna in vrat
-izdalava lestve
-sidranje preže in zaščita stebrov
-Priprava in podpis pogodbe z lastnikom zemljišča in določitev lokacije (GPS)
pa še kaj bi se našlo.

Nisem želel vaših ocen ampak predviden čas, ki je že specificiran za vsako delo. Če bomo razpravljali kako je v kateri LD bomo videli, da so dela v naši enoviti organizaciji zelo različno vrednotena.

206
14. April 2012, 17:15
Spraševal si za normativ za izdelavo solnice,pri nas je pol ure.Kako naj ti drugače pomagam? :icon_smile:

Markysprej
14. April 2012, 19:15
35 je človek ur. dela pa cela ld, torej skupaj 1200ur:icon_lol:

Krpan
15. April 2012, 08:43
Na vodi čutim, da bo postavljanje solnic kmalu prepovedano.

tica
15. April 2012, 10:00
Na vodi čutim, da bo postavljanje solnic kmalu prepovedano.

To drži, strokovnajki iz sfere naravovarstva temu že dolgo nasprotujejo. Kljub temu dolgoročni načrti LUO zaenkrat to še dovoljujejo, pa so navedene že številne omejitve:
Postavljanje solnic je prepovedano:
• v gozdnih sestojih - mladovjih in sestojih v obnovi oz. je dovoljeno le ob soglasju lastnika gozda in
ZGS;
• ob cestah in v območju gozdnih rezervatov;
• ob vodnih virih oz. le v minimalni oddaljenosti 50 m in na način, ki onemogoča vnos soli vanje. Soli
tudi ni dovoljeno neposredno vnašati v luže, kaluže in ostala vodna telesa;
• v območja ali bližino območij, kjer so prisotne redke, ogrožene in zavarovane vrste živali ter rastišča
redkih, ogroženih in zavarovanih rastlinskih vrst;
• v bližino območij naravnih vrednot, v ožja zavarovana območja in v dele širših zavarovanih območij s
strožjim varstvenim režimom (IUCN kategorija II). Izjemoma je tudi na teh območjih možna začasna
postavitev.

alojz1
15. April 2012, 11:53
• ob cestah in v območju gozdnih rezervatov;

Ja logično. Saj tam dobi divjad sol na cesti.
Sol za divjad tudi onesnažuje podtalnico in pitno vodo. Tisoče ton soli na cesti pa ne.

Krpan
15. April 2012, 12:18
Sol za divjad tudi onesnažuje podtalnico in pitno vodo. Tisoče ton soli na cesti pa ne.

To so stvari zaradi katerih je potrebno resetirati bolno in usmrajeno oblast, ki jo predstavlja na tisoče birokratov, ki nimajo stika z realnim življenjem....

Krpan
15. April 2012, 12:54
Povprečna podaba soli na avtocesti med leti 1997 2007 je bila 29.042 kg na kilometer na leto. To pomeni, da smo v 10 letih na vsak kilometer avtoceste posuli 290 ton soli.

Če je v sloveniji 400 lovišč in če vsako porabi 500 kg na leto to znese cca 200 ton soli kar predstavla letno porabo na 6,8 km avtoceste.

In ne ni govorit o "strokovnjakih", ki sprejemajo "smernice za gojitev divjadi", ker bom prišel na obrate....

THEHUNTER
24. March 2013, 22:03
Pozdravljeni,

Imam eno vprašanje. Zanima me, če se da s čim solnico odišavit, da bi jo divjad prej našla.
Ima kdo kakšno idejo?

Hvala!

Lp!

dolgin
24. March 2013, 22:12
Sicer obstajajo preparati (razne solne paste,ki so mal odišavlene),ampak divjad bo takoj prijela tudi navadno sol,če jo le postaviš na pravo mesto....

THEHUNTER
24. March 2013, 22:18
Sicer obstajajo preparati (razne solne paste,ki so mal odišavlene),ampak divjad bo takoj prijela tudi navadno sol,če jo le postaviš na pravo mesto....

Hvala za odgovor!
No super, ker je itak čis blizu stečine tako, da bi mogla prijet :OK:

Zvitorepec
24. March 2013, 23:52
Na Švedskem in Danskem že dolgo nastavljajo lizalne kamne za divjad namesto navadne soli, saj vsebujejo več snovi ki pomaga srnjaku razviti močnejše rogovje. A ima že kdo kakšne izkušnje pri nas?

tarfila
24. March 2013, 23:57
Pozdravljeni,

Imam eno vprašanje. Zanima me, če se da s čim solnico odišavit, da bi jo divjad prej našla.
Ima kdo kakšno idejo?

Hvala!

Lp!

z janežom namaži ! vsaj tok so me stari jagri učili, ampak sol divjad slej ko prej najde sama

mugo
25. March 2013, 07:40
Solnico divjad najde sama, ampak zanimivo, da jo veliko prej najde na območju, kjer se pase, kot recimo ob stečini, kjer sicer ni išče hrane.
Pri nas so stari jagri novo solnico namazali z meliso.

THEHUNTER
25. March 2013, 19:11
Hvala vam za nasvete! biggrin

Če solnica nekaj časa ne bo imela obiska bom probal namazati z meliso ali janežem.
Solnica pa stoji na robu gozda ob stečini, ki pripelje na travnik. Tako, da je solnica tudi ob pasišču saj je drugače nebi mogel videti iz preže.. Menim, da je na dobrem mestu. To pa se bo seveda videlo s časom :icon_wink:

Sam pa najraje izdelujem te solnice v katere lahko vstaviš kar grobo mleto sol..
Pa še slikca (oprostite za grozno kvaliteto, ker je slikano z mobitelom):

jegr
25. March 2013, 20:16
Srnjad bo solnico našla sama, brez skrbi. Vidim da si lubje narezal. Jaz tega ne delam, itak samo odpade po letu ali dveh. Osebno solnice delam znotraj gozda, nikoli na robu le tega, ali izven. Je pa ne delam na stečini, ampak malo stran.

206
25. March 2013, 20:18
Osebno solnice delam znotraj gozda, nikoli na robu le tega, ali izven. .


pri nas pa večino na robu da se vidi iz preže :xx:

THEHUNTER
25. March 2013, 21:07
Srnjad bo solnico našla sama, brez skrbi. Vidim da si lubje narezal. Jaz tega ne delam, itak samo odpade po letu ali dveh. Osebno solnice delam znotraj gozda, nikoli na robu le tega, ali izven. Je pa ne delam na stečini, ampak malo stran.

Narezal sem ga zato, da mi potem slanica lepo odteče po deblu in ne odkaplja kje sredi debla dol.. :icon_wink:
Solnico pa sem postavil ob rob, da se jo vidi iz preže biggrin

dolgin
25. March 2013, 21:33
A je blo drevesce frišno?

THEHUNTER
25. March 2013, 21:54
Ja..Sem pa izbral bolj bogo drevesce tako, da nebi uničeval taboljših... :icon_wink:

Hribowc
5. September 2016, 10:19
16236

Hribowc
5. September 2016, 10:42
16237