PDA

View Full Version : Katerega in kakšnega?



Ganges
13. December 2007, 15:41
http://lov.mojforum.si/lov-about1299.html


Jaz uporabljam variabel od 1,5-6x42 in je odličen pripomoček na pogonih pri iskanju zastreljene divjadi, pa tudi na daleč se da streljat. Drugače nimam merkov gor (toliko o tistih k zagovarjajo, da daš dol daljnogled in streljaš).In seveda kratka cev 52 cm. :D


Zdravo,
tudi jaz sem mladi lovec in sem se dolgo odločal o optiki.
Na koncu sem jo dobil iz USA in sicer Bushnell Elite 1,5-6*36 z firefly križem.Zanj sem odštel 360 eur (komp. stroški).Je super za lov-pogoni (26m na 100m vidnega polja,firefly križ ti že oko fokusira v center), in preža 6* pove?ava več kot dovolj.Pa še firefly deluje in rainguard delujeta!!
Ni pa za precizno streljanje-debel križ je ta firefly!!
Za ta denar vrhunski daljnogled,so pa še mnogo boljši-za več denarja.
LP


loci se ponavadi v kaki miniaturni nalepkici v kakem skritem delu optike kjer pise made in china ampak zato rabis lupo da preberes.pozna se tudi po sami koncni izdelavi ceprav tud original ni na videz neke prepriclive izdelave proti kaki znani firmi.ce bos imel povecavo 10x ali vec ti toplo priporocam premer lece 50 ali 56mm.ce mas manj kot 9x povecave zadostuje 42 ali 44mm premer lece.ker mali premir lec in velika povecava nekako negreta skupaj.pa ne poslusaj te ko se kregajo kaj je bolse za po grmovju ker 44mm ali 56mm premira objektiva neigra dobene vloge pado bos glihtako ali pa se ti bo vejica zapela za optiko neglede na premier lec.


Preciznost ni pogojena z dolžino cevi.8X57 povsem zadostuje 51cm.Sicer je res,da krajša cev prinaša večji odsun in pok a na lovu tega ne boš občutil!To občutiš predvsem,če veliko streljaš na strelišču.Jaz imam sicer 60cm cev v 308win to pa zaradi tega,ker je bila puška že v trgovini in sem dobil dober popust in sem za razliko do Steyr Goisserer modela imel v ceni že EAW zasučno montažo.Da bi me pa daljša cev ovirala pri lovu se pa nemorem pritoževati.Čeprav je moja največja strast lov ne zalaz.Kar se tiče optike in montaže pa se strinjam z Janezom.Če Bushnell potem Elite 3200 ali 4200.Preizkusi tudi Meopto.Jaz osebno bi za tvoj kaliber svetoval dober 1,5-6X42 z osvetljeno piko.Sem sprobal zadnjič prijatlov Schmidt und Bender z to povečavo in Flashdot osvetlitvijo križa.Čeprav je križ v 1. planjavi je tako fino tanek,da lahko pri 6X povečavi ob pogoju,da si dober strelec streljaš na 200m na divjad velikosti srnjad brez problema.To omogoča tehnologija Flashdot.Osvetljena pika ni sestavni del križa ampak se pri vklopu prek enote za osvetlitev projecira v sredino križa.Čez dan imaš normalen tanek križ,če pa potrebuješ piko za pogone ali pa pozen mrak pa vklopiš enoto in to je to.Se pa pika krasno regulira tako za lov v mraku kot za dnevni lov(pogoni).Če si mlad,imaš službo,nimaš obveznosti kot so družina ali nevem kaj se ti splača investirat v takšno stvar!Lp.



hvala za link,če veš koliko stane poštnina in kak je način plačila??

aja cev lahko skrajšamo to je najmanjši problem zato ker še ni les narejen in je še čas zato pol jo bom pa na 60 dal,kaj ni bolše da je dalša??kaj pa natančnost....

Poštnina je ca. 25 EUR, 100% predplačilo npr. na bančni račun.

Glede natančnosti in marsikaterega drugega vprašanja uporabljaj IŠČI funkcijo.

Na zalazu te dolžina puške ne moti, morebiti celo lepše sedi v rami, zadeva je pa kuj problematična pri štantih oziroma, ko prideš do strela pa moraš plen potegniti iz goščave, malce lažje je shranjevanje , čiščenje ... če imaš res občutek , da imaš prekratko, pa ukaži da reže na 56 ne pa na 52 cm.
Stvari so zelo preproste, ampak niso lahke.
A. Stvar ni v dolžini ampak v tehniki.
B. Stvar ni v dožini ampak v debelini.

Igoman
25. December 2007, 16:33
Ali mi lahko svetujete kakšen daljnogled(kakšne povečave) je smiselno nabaviti za na malokalibrsko puško in katere firme.

ricmnc
8. July 2008, 13:09
lepo pozdravljeni!
kaksna je razlika v vidljivosti v strelnih daljnogledih 7x56 in 3-12x56 s povecavo nastavljeno na 7x???
je kaksna razlika?
zanima me predvsem vidljivost v mraku?
zakaj se odlocit za enega in zakaj za drugega?
za vse info hvala

detel
8. July 2008, 13:29
Ker pri vas ni gamsov, kupi raje navadnega.

Vidljivost pri 7X bi morala biti tam, tam....s predpostavko, da je ista znamka in kvalitetni razred.

ricmnc
8. July 2008, 14:17
torej nevariabilni ni nic svetlejsi?
sta ista?
kako ves da ni gamsov?! motis se! v blizini devina j trop 60 gamsov.
"nihce" ne ve od kod so prisli, ampak so tam ze kakih 20 let. lov seveda je prepovedan. v tropu so predvsem samice, ker samci odhajajo in iscejo nove trope...
toliko o primorskih gamsih!!!
lp

detel
8. July 2008, 14:26
Če boš uporabljal preveč klicajev, ti ne bom več odgovoril !!!!!:icon_twisted:

Kolovski
15. October 2008, 08:31
A mi lahko kdo pove, kakšen daljnogled je boljši: roof ali porro?

Prskač
15. October 2008, 09:39
Ta tema je off topic, pa vseeno... Roof, ker ima večjo propustnost svetlobe. Pri porro lečah se svetloba lomi in se tako izgubi več svetlobe.

gavry
15. October 2008, 11:12
Kupujem daljnogled in sicer nižji cenovni razred, odločam se pa med temi Nikon,Bushnell,Sanju....Nikona imam dva v pacu in sicer:-Daljnogled Nikon Action VII 7X50 ali Action VII 8×40 cf,Bushnell PowerView 8X42,Sanju 8×42 WPR.Pri prvem je problem teža je skor 1 kila,pri drugem nevem, če je premer leče 40 ok pač za opazovanje v mraku malo prešvoh, za Bushnella nevem glede kvalitete kako se obnese??Sanju je pa mau višji razred je pa vodoodporen in je 170€, medtem ko se ostali gibljejo okoli 100€!!Potrebujem kak nasvet??

detel
15. October 2008, 17:37
Malo počakaj pa kupi kej bolj uporabnega.

gavry
15. October 2008, 18:28
npr.?

luka_k
15. October 2008, 20:45
Če že gledaš Nikon-e imajo malo dražjo verzijo monarch, za okoli 300€, če se ne motim.
Drugače pa poglej malo Bresser, Steiner itd.

Samo dvomim, če boš kaj takega dobil za 100€.

ZR7
15. October 2008, 23:16
Za nekaj nad 300 premisli tudi o Nitrexu: http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=485&Itemid=66

Prskač
20. October 2008, 14:42
Živjo!

Zanima me kateri strelni daljnogled bi bil boljši (univerzalni - za pogone, pirš, čakanje,...) 1,5-6 x 42 Zeiss diavari (križ 1) ali 2,2-9 x 42 Kahles (križ 4)?

amwin
20. January 2009, 08:18
Rad bi vprašal še za vaše mnenje glede strelnega daljnogleda v praksi?
Prej sem imel Meopto 3-12*56 z križem 4.( Križ je bil variabilen glede na povečavo). Na večjih povečavah je bil križ predebel!
Sedaj sem pa kupil tudi meopto 3-10*50 z križem 4 ampak križ je v drugem vidnem polju se ne spreminja z povečavo!
Nisem imel možnosti še probati ker še nisem dobil kompletne zadeve!(Puška in Daljnogleda).:icon_lol:

lp

janez valentic
20. January 2009, 10:49
Ali sprašuješ kaj je bolje ali križ v prvi optični planjavi (ki se debeli z večanjem povečave) ali križ v drugi optični planjavi?

Vsekakor je bolj lovsko praktičen križ , ki se ne veča z večanjem povečave, da ti ne pokriva preveč tarče. Problem strelnih daljnogledov z križem v drugi planjavi je da je mehansko zelo zahtevno doseči , da se lega zadetkov pri spreminjanju povečave ne spreminja (+-0,5 cm/100m).

Ena prednost strelnih dalnogledov z križem v prvi planjavi naj bi bila tudi možnost ocene razdalje do divjadi z razmakom med črtami v križu, a se mi zdi v praksi to popolnoma nezanesljiva metoda ocene razdalje.

amwin
20. January 2009, 12:54
Janez hvala na komentarju, ker sem tudi sam mnenja da je za daljše strele boljši križ ki se ne veča! Zaradi prekrivanja tarče! Sem pa malo skeptik kako bo v temi? Na snegu ni panike!!!

lp

mišica
21. January 2009, 00:14
Z modelom Meostar R1 v isti povečavi sem zadovoljen tudi glede vidljivosti ponoči.

Heretic
23. November 2010, 01:44
Lep pozdrav,

iščem nov daljnogled za (zaenkrat) opazovanje živali in sem malo v dilemi - predvsem glede kvalitete določenih firm. Podnevi v hosti uporabljam lahkega 8x30, za na prežo v mraku pa je praktično neuporaben. Zato gledam za svetlobno močnim daljnogledom z 8-kratno povečavo za okrog 200€. Se za tako majhen budžet sploh splača kupovati daljnoglede s 56mm objektivom, ali se bolj splača za isti denar recimo 42?

Malo sem pregledoval forum in se mi zdi da Bresser niti ni napačna firma? Gledal sem Bresser Condor 8x56 za 230€, potem sem pa opazil še Bresser 9x63 za 130€... Verjetno škoda denarja za tega drugega?

Po drugi strani pa razmišljam tako - se mi bolj splača dat 200€ za nek 56mm daljnogled s slabšimi lečami in premazi, ali raje 200€ za kakšnega 8x42 z boljšo optiko, ki bi mi zaradi manjše teže obenem nadomestil še dotrajanega Carl Zeiss Jenna 8x30...?

Hvala za vsako mnenje in predlog :icon_smile:

ZR7
23. November 2010, 08:15
...
Malo sem pregledoval forum in se mi zdi da Bresser niti ni napačna firma?
...

Vsak daljnogled preizkusi!
Jaz sem imel pred očmi bresserja in z njim dokaj dobro videl, a ko sem ga odmaknil od oči, se mi je kar zavrtelo. Torej je silil moje oči v nenaravno naprezanje in je zato zame neuporaben.
Bi pa na tvojem mestu dodal še 100€ in bi imel mnogo večjo izbiro res dobrih daljnogledov.

In ravno premazi so tisto, kar pomaga v mraku. Zmanjšujejo svetlobne izgube pri prehodih med lečami.

detel
23. November 2010, 09:30
Bushneli niso dragi in baje kvalitetni .

ZR7
23. November 2010, 09:58
Bushneli niso dragi in baje kvalitetni .

Pri vsaki, tudi pri tej firmi velja, da se prav poceni ne splača kupiti. Zato menim, da je vsesplošna meja med povprečnim in že dobrim daljnogledom nekje pri 300€.
Kar je ceneje je primerno bolj za pohodništvo, opazovanje ptic in dobre svetlobne razmere, torej podnevi.

Heretic
23. November 2010, 12:24
Hvala. Torej daljnogled preizkusit - kje? Poznam trgovino ++++, sicer fotografsko, kjer imajo precej daljnogledov, vendar dvomim da kaj dosti na zalogi. Potem ++++++++ mogoče? Bresserje sem recimo gledal na nemških straneh zaradi dobrih cen, v Sloveniji jih sploh nisem našel. kakorkoli že, kar preizkusim tukaj lahko eventuelno potem tudi naročim od zunaj.

Važni so premazi. Verjetno toliko, da je daljnogled z manjšim objektivom in dobrimi premazi lahko svetlobno boljši kot tisti z večjim objektivom in slabšimi premazi? Zdaj recimo primerjam tri daljnoglede - Olympus 8x42 (300€), Bushnell 8x42 (290) in Vixen (?) 8x56 za 340€. In tukaj me zanima - naj lepo odkljukam te 8x56 variante ali ne?

Malo kompliciram, zato hvala :)

jancar
23. November 2010, 12:50
opa reklame:icon_confused:

Heretic
23. November 2010, 13:08
Eh, ni bilo mišljeno kot reklama. Prej opazka, da v SLO trgovinah ne najdem tistega, kar iščem, zunaj pa + pol ceneje. Antireklama? Če je pa pravilo da se ne objavlja nobenih podjetij, se pa opravičujem.

detel
23. November 2010, 15:07
Ne kupuj poceni, je škoda oči. Odločil bi se za Bushnella 8X42, zadnji model. Je bil tudi opisan, mislim, da v enem od lanskih Lovcev. Ima dober premaz (reinguard).

luka_k
23. November 2010, 17:40
Po drugi strani pa razmišljam tako - se mi bolj splača dat 200€ za nek 56mm daljnogled s slabšimi lečami in premazi, ali raje 200€ za kakšnega 8x42 z boljšo optiko, ki bi mi zaradi manjše teže obenem nadomestil še dotrajanega Carl Zeiss Jenna 8x30...?

Hvala za vsako mnenje in predlog :icon_smile:

Pusti daljnogled z lečo 56mm...sicer ga bo marsikdo hvalil, kako se dobro vidi ponoči, ampak za praktično lovsko uporabo se mi tak daljnogled ne zdi najpomembnejši del opreme, ker imaš npr. na puški pa strelni daljnogled z lečo 42mm(poleg manjše leče pa se ti dosti svetlobe porazgubi, ker očesa nimaš popolnoma zraven okularja).
Sam uporabljam Steinerjev 9x30, lažji za nosit, imam ga pa tudi za na čakanje divjih prašičev. Ko pa ne vidim več, grem pa domov.

1248
24. November 2010, 07:34
Zdravo,

ZR7 v kateri trgovini je meja 300€. V SLO ali ZDA? Za ta denar(z carino in DDV-jem) dobiš serio 4200 poslano v SLO. Imam dva 3-9x40 na kombinirki in 3-9x50 na karabinu. Nobeden ni presegel navedene cene. Pa poglej cene v SLO.

LP G.

ZR7
24. November 2010, 08:42
Zdravo,

ZR7 v kateri trgovini je meja 300€. V SLO ali ZDA? Za ta denar(z carino in DDV-jem) dobiš serio 4200 poslano v SLO. Imam dva 3-9x40 na kombinirki in 3-9x50 na karabinu. Nobeden ni presegel navedene cene. Pa poglej cene v SLO.

LP G.

Pogovarjamo se o daljnogledih in ne o strelnih daljnogledih!
Mislil sem na daljnoglede v Evropi, ta ima € in tudi po trgovinah v Sloveniji.

muzikant
24. November 2010, 09:38
Sam uporabljam Steinerjev 9x30, lažji za nosit, imam ga pa tudi za na čakanje divjih prašičev. Ko pa ne vidim več, grem pa domov.

Z izhodno zenico 3,33 greš verjetno kar hitro domov.:icon_wink: Drugače je zmogljivost očesa mladega človeka 7 mm, z leti se prožnost manjša, 3,33mm je verjetno pri 117 letih.:icon_confused:

dolgin
24. November 2010, 09:47
Razumem,da vsak gleda na ojrote,ampak se pa po moje ne splača šparat tolk,ker je tako "šparanje" kratkoročna naložba. Za dobre 700 kovačev pa lahko kupiš novga Swarovca 7x42...

muzikant
24. November 2010, 10:09
ja gumiranega Habicta, navadnega pa dobiš pod 700.:icon_wink:

ZR7
24. November 2010, 10:37
Z izhodno zenico 3,33 greš verjetno kar hitro domov.:icon_wink: Drugače je zmogljivost očesa mladega človeka 7 mm, z leti se prožnost manjša, 3,33mm je verjetno pri 117 letih.:icon_confused:

Je tako.
Nekaj tehničnih nasvetov imamo v člankih na portalu: http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=93&Itemid=70

Heretic
24. November 2010, 11:21
Vem da je pri cenejših daljnogledih sklenjenih več kompromisov, ampak vseeno upam da pri tistem za 300-400€ manj kot pri takem za 100€. Ko bo prišel čas bom že dal jurja na stran in gledal za kakšnim Swarovskim, zaenkrat pa mislim da bi se s tem samo prehiteval. 8x30 je še uporaben za podnevi, za čakanje zvečer pa rabim nekaj svetlega, kjer me tudi kilogram teže ne bo oviral. Tako da sicer zdaj razmišljam bolj v okvirih Bushnell 8x42, ampak tisti Vixen 8x56 me še vedno matra, sploh ko sem prebral en konkreten nekomercialen test, kjer ga precej pohvalijo.