PDA

View Full Version : Nočni strelni daljnogledi



Ganges
13. December 2007, 15:37
http://lov.mojforum.si/lov-about55-0-asc-60.html


http://www.moj-album.com/slike/2098411/ldQbfmopmeQf4sxX.jpg Za pokušino pa aparat ,kisem ga v zgornjem postu opisal,se pa opravičujem za slabšo kvaliteto slike,saj je slikan z telefonskim aparatom.IR pa ni laserski ampak navaden kristalni ,kar pa ne zmanjša uporabnosti. Žal ne morem prilepiti videa,ki sem ga posnel z kamero preko nočnega daljnogleda saj zaenkrat še nimam digitalne kamere ampak navadno HI osem in je potrebno vse skupaj preko Bete presneti in potem je problem še v temle forumu ,ki tega početja pač ne dopušča .


jst sm mel izkusnje z zadevami ki si izdelane v ameriki in slovensko fotona.lahk recem da se dobr vidi in zaznas zival ze tam nekje na 400m.saj men je ratal tle na kosovem na sarplanini videt trop na 400m.prav tako se dober vid prek termovizije.use lepo inprav sam jst se se zmerom mnenja da se skor neda locit med spoloma na 80m,vid se za kero zival gre sam nevid se spola.edino kjer sm lahk doloco kera spol je je blo to z vozila prek"radarja"nocne opazovalne opreme kki je povezana prek laptopa tam pa lahk na max 2km ugotovis kaj je.ok sej ni panike usake oci majo svojga malarja :P


no da nebo kake pomote sm pozabo napisat da je slo za trop volkov.


http://www.moj-album.com/slike/2098411/FdCxmSiOADhjtaej.jpg Si mislil takole pripeti slikce??? Zopet je slikano z telefonom in je že zaradi tega slika nejasna,da ne omenim meglice in dežja ki rosi. Avtek pa je na kakih 60m v popolni temi slikano z najmanjšo možno IR osvetljavo zato ker je pri močnejši še več megle in zato slika še bolj nejasna.


Pred dnevi sem preizkusil nočni daljnogled od Swarovca, neko staro izvedbo ki je bila prej v lasti slovenske vojske. Vidi se presenetljivo dobro. Ni strelni daljnogled, ima pištolski ročaj, zgoraj je pa kot ena baterija. Malo je velik in težak (kovček) ampak dela. Za firbec past je super :D .Na lovu je uporaben bolj za pregled dogajanja, npr. na krmišču..


ja veper nekaj taksnih slikc mam sam jih nemorem gor dat ker niso na netu ko zrihtam to jih dam z veseljem gor.sej se lepo vid sam jst sm se ker mnenja da se neda locit po spolu razn srnjad in lelenjad ki se loc po rogovju.sm pa vesel da je to prepovedano ker sm mnenja da pravi zaveden lovec dobi prasica tud brez nocnogleda ker ni res da sam ponoc hodjo ven.pozno zvecir ce ves kje se nahajajo ga sigurn lahk dobis.moje mnenje bi radi nocnoglede meli nedelski lovci ki pridejo enkrat na loh in takrat hocejo nekaj ubit.no jst ga niman osebno svojga pa jih na sezono dobim useen od 10do15 komadov.drgac pa dober pogled usem :D


Z nočno optiko v katero je vgrajena XR5 elektronika, ter z primerno povečavo, se na 80m lepo loči spol.Preverjeno!! Npr. Dedal 480 XR5 elektronika.Pa še več je takih optik, pri XR5 elektroniki je resolucija 76 pik na m2, kar je trenutno najboljše na tržišču, za civilno rabo.Sicer pa ta optika spada v III. generacijo.


no kudu ok in kolko slovenskih lovcev si lahko privosci tak nocnogled sej men je jasn za par 1tisoc eur se da dobit marsikaj tud vesolske optike in namerilne se da dobit na trziscu.sam dejstvo koliko lovcev si bo lahk to privoscilo jst pac gledam na zlato sredino.a si predstavlas da to dovolijo se upam it stavit da da 90%lovcev bi imelo nocnoglede za "majhen denar" usi pa vemo da je njihova kvaliteta nikaksna in roko na srce ves kaj bi se pol dogajalo po loviscu pa miljon izgovorov bi blo za storjene napake.pa ce se kdo strinja zmano ali pa ne tak je zal :D


Grajski, sej to se že sedaj dogaja pa nimajo nočnoglednostrelnih naprav.
Je v NOVICAH že kar prav napisano "ko bo slovenski lovec ustrelil človeka, bo dejal da je muslil, da je opico streljal", oz. nekako v tem smislu.


gajka se popolnoma strinjam z tabo to pa vemo zakaj pride zarad pozresnosti ker nekateri lovci pac niso ljubitelji narave in usega tega in morejo nekaj ustrelit ceprav nevejo kaj streljajo.ampak to je ze za drugo temo a ne. :D


s to temo ne bomo prišli nikloli do konca. iz svojih izskušenj pa moram povedat, da sem nočno optiko uporabil le pri divjih prašičih. v naših loviščih je prašič nočna divjad in če pride v temi svinja z mladiči zraveen pa še lanščaki, lahko z omenjeno optiko oceniš kaj lahko odstreliš. ponavadi ko uporabljaš svtelobo le ti pobegnejo, ko pa oceniš njihovo gibanje oz. obnašanje pa je tudi to ena vrsta uspeha, da pravilno upleniš. Na koncu pa si zadovoljen, da vodnica oz. vodeča svinja ne padeta.


Mislim da moramo prvo priti do začetka teme: KAJ JE TO NOČNI STRELNI DALJNOGLED?



Ne razumem, kaj misliš? Dedal 480 je nočni strelni daljnogled, katerega se lahko uporablja tudi v druge namene.Strelni daljnogled je samo takrat, ko je pritrjen na orožje.


Mislim da je debata malo zašla....tema je uzakonitev uporabe nočnih namerilnih naprav, tle pa smo se začeli kregat že o tem kateri je bolši za na merjasca... :shock:

Predlagam da nekdo odpre novo temo, torej temo v kateri se bo predstavljalo takšno optiko, tukaj pa ostanimo raje pri zakoniti rabi le-te.
Bi pa nova tema s tako tematiko verjetno pripomogla k boljšemu razumevanju pojma "nočna namerilna naprava". Ker so dejstva pri marsikomu še vedno mal pomešana...

Za angleško govoreče: http://en.wikipedia.org/wiki/Night_vision#Night_vision_devices

Za tiste ki pa mogoče še malce blodijo v temi: nočna namerilna naprava ni daljnogled, ki ima npr. osvetljen križ ipd. Takšni daljnogledi so dovoljeni. Nočna namerilna naprava z pomočjo električnega toka in precej kemije ojača svetlobo, ki prehaja skozi samo telo daljnogleda. Za namerilno napravo pa se smatrajo vsi daljnogledi, ki imajo "križ" ali kaj podobnega ter jih je možno pritrditi na orožje (pa ne z selotejpom).
Izgovarjanje, da ima nekdo nočni daljnogled z križem samo zato, da si z njim pomaga pri usmerjanju videokamere je nekaj takega, kot da bi se izgovarjal da imam doma protitankovsko mino samo za obtežit herbarij

:D :D


jernejm pravis da nocna NAMERILNA naprava ni dalnogled z krizem kaj pa je potem to kak se mu prav rece nevem uprasam sam.kaj pa je potem nocna OPAZOVALNA naprava.prosim ce mi lahk razlozis bistvo ker jst sm drugac poucen o tem hvala :wink:




Napisal je, da strelni daljnogledi s FireFly in podobnimi osvetlitvami križa niso enako nočni namerini napravi!

Ker obstajajo naivni in neuki lovci, ki trde to, kot tudi trde, da je npr. rdeča (ali zelena) pika enako laserski namerilni napravi.


moje mnenje je to: divji prašič pride na krmišče že ob mraku ali popolni temi. takrat je ocena divjadi in siguren strel zelo vprašljiv. nočna optika reši te probleme. sam se lahko počutiš bolj sigurnega za strel.
lahko da to zgleda nelovsko ker žival nima možnosti ampak tudi nesiguren strel ni lovski.
to pomeni, da pozimi je lov na prašiča nemogoč?! :?:


pozimi loviš ko je belo :lol:
brez nočne optike.
saj lahko prašiče streljamo skozi vse leto (razen izjem)
počak da bo sneg pa bo!!!




Na nekaterih delih Slovenije bo, če bo zima kot lani, presneto malo snega.
Je pa res, da nekaj kil moke tudi pomaga.


V novem LOVCU je na predzadnji strani med oglasi novo OPOZORILO, da se ne sme uporabljat dušilcev zvoka, umetne svetlobe ali nočnih daljinogledov!

Ter razlaga teh dveh členov!




Isti številki lovca pa je priložen katalog podjetja BELUGA d.o.o., ki na strani 23, pa morda še na kakšni, ponuja izdelke, ki jih omenjeni zakon oz. členi prepovedujejo.
Smo pač še vedno na Balkanu...?




Ja sem opazil in noter najdeš vse od ojačevalcev svetlobe do vsega kar je tam (v tistih členih in opozorilu) razloženo!

Samo denar je sveta vladar (verjetno niso zastonj dali noter priloge-kataloga)!!! :shock:


saj lahko kupiš pri nas vse .
zakon se glasi za uporabo ne pa za nakup .
uporabljaš jo lahko pa v tistih državah kjer je dovoljeno.(ali v oborah)

Krpan
15. December 2007, 08:59
http://www.lidl.si/slo/home.nsf/pages/c.o.20071213.p.Naprava_za_nocno_opazovanje_Nightlu x

Lidl je prodajal eno zadevo, pa me zanima če jo je kdo uspel kupiti. Kakor sem se jaz pozanimal, je pošla v nekaj urah in ji ni več mogoče dobiti. So pa obljubili, da bodo akcijo ponovili.
Zanima me ali je zadeva uporabna?

medvedar1
15. December 2007, 18:25
Poskusi nabaviti v ponedeljek 17.12. Mogoče bo res možno. LP:icon_study:

Ganges
15. December 2007, 21:11
Sem opazil zadevo v katalogu od Lidla ja. Me prav zanima kako se vidi čez njega v temi. Hmmm... Je pa zgleda precej ugoden nakup, ker sem enakega našeč na eni angleški strani za 299 Funtov kar pa je dosti več.

Kaj jaz vem. V bistvu ga ne rabim (le občasno bi mi prav prišel) mika pa me vseeno :icon_lol:

zober
2. January 2008, 20:59
Sem slišal da roba iz lidla,da je kar precej dobra!oziroma da je bil nakup tega kr vreden,za ta denar!

Tine
20. May 2009, 11:10
B R93 .300 win.mag + Sw Habicht 3-12*50+ Ded. 470a

Kaj. Lahko laiku malce na bolj dolgo razložiš? Hvala.

mprimoz
20. May 2009, 12:21
Tolk lahko razberemo iz teh šifrantov, da je muzikant revež kar se lovske opreme tiče. :icon_redface:

ZR7
20. May 2009, 13:28
Tolk lahko razberemo iz teh šifrantov, da je muzikant revež kar se lovske opreme tiče. :icon_redface:

Tudi to, kar je Tine zvito povprašal lahko razberemo:icon_twisted:
Če drugje ne, pa tu: http://www.nightvision.ru/eng/products/nv_rifle_scopes/d470/

Fantje, malo premisleka bi priporočal preden kakšno tako objavite.:icon_wink:

tinko balinko
20. May 2009, 13:43
muzikantu ne uide kazen ce ga dobijo.
pa sej prav nej ga fino zazgejo po denarnici ker to pa res ne odobravam:icon_twisted::icon_twisted::icon_twisted ::icon_twisted:

muzikant
20. May 2009, 13:52
Zadnjič vam je eden gajbo kosti prilimal pa ste se vsi obesili na njo, zdaj pa spet na eno kratico. Uporaba teh stvari je ponekod dovoljena.

Vsak pač ima tisto, kar potrebuje. :icon_wink:

rws
20. May 2009, 13:57
predvidevam, da ga uporablja za divje prašiče in jelenjad, pa tut verjetno lisička pade pred tem. Če se že mora lovit ponoči, bolj odobravam tak nastavek kot pa lov pri umetni luni.

Zanimivo da je v reviji Lovec videt take naprave, mislim da na zadnji strani.

Tine
20. May 2009, 13:58
Tudi to, kar je Tine zvito povprašal lahko razberemo:icon_twisted:


Nič zvito. Sem, kar se tega tiče, resnično slabo podučen.

rws
20. May 2009, 14:01
pardon, sem mislil da uporablja tisti nastavek, ki se pritrdi na navaden streljni daljnogled.

ZR7
20. May 2009, 14:09
... Če se že mora lovit ponoči, bolj odobravam tak nastavek kot pa lov pri umetni luni.
...

V čem pa je razlika?:icon_confused:

ZR7
20. May 2009, 14:11
... Uporaba teh stvari je ponekod dovoljena.
...

Kje pa?

tinko balinko
20. May 2009, 14:15
ce ze moras ga dobi zvecir v mraku brez batarije in brez tega sranja.sej vem to pa je ze problem ker ti uzame cel dan zjutraj da gres pogledat kje spijo kje so rili da jih v bistvu obsledis zvecir pa cakat pa ne mi rect da se v trdi temi komaj zbudijo.seveda neda se vam zato pa so ta sranja vec kot dobrodosla prides ni vazno dan noc mrak ustrelis in gres enostavno.zivali nimajo enostavno dobenih moznosti vec za prezivetje razen ce se 10m v zemljo ukoplejo:icon_lol:.lepo vas prosim no sej nismo na hrvaskem oni tak streljajo use uprek pa ni vazno kak...:icon_evil::icon_evil:

rws
20. May 2009, 14:19
Če imaš nočni str. daljnogled, imaš časa na pretek, da divjad kar se da dobro oceniš in u miru upleniš.Pri raznih reflektorjih pa mislim da ni toliko časa, v naglici se dosti divjadi zastreli, strelov pa se seveda po tem ne javi, niti se ne gre na nastrel s psom.....
Vem da noben od teh 2 lovov ni etičen, ampak če že, je ta z nočnim še najbolj.
Glede na to, da pa se divji prašič lahko strelja ponoči, mislim da ga ni boljšega, kot nočni strelni daljnogled.
V družinah, kjer imajo dosti divjih prašičev in jelenjadi, verjemi da so taki daljnogledi dosti v uporabi, pa tudi veš kaj ustreliš, medtem ko luna ne da ravno dosti svetlobe.

muzikant
20. May 2009, 14:21
:icon_wink:

muzikant
20. May 2009, 14:22
ce ze moras ga dobi zvecir v mraku brez batarije in brez tega sranja.sej vem to pa je ze problem ker ti uzame cel dan zjutraj da gres pogledat kje spijo kje so rili da jih v bistvu obsledis zvecir pa cakat pa ne mi rect da se v trdi temi komaj zbudijo.seveda neda se vam zato pa so ta sranja vec kot dobrodosla prides ni vazno dan noc mrak ustrelis in gres enostavno.zivali nimajo enostavno dobenih moznosti vec za prezivetje razen ce se 10m v zemljo ukoplejo:icon_lol:.lepo vas prosim no sej nismo na hrvaskem oni tak streljajo use uprek pa ni vazno kak...:icon_evil::icon_evil:

Kar se tiče sledenja in presledovanja, samo vprašaj če te kaj zanima in ti še kaj manjka.


Kje pa?

:icon_wink::icon_study: V tujini

tinko balinko
20. May 2009, 14:32
[QUOTE=muzikant;36532]Kar se tiče sledenja in presledovanja, samo vprašaj če te kaj zanima in ti še kaj manjka.

ne hvala mam ogromno svojih izkusen:icon_wink:

muzikant
20. May 2009, 14:35
Te so itak največ vredne, ko ti prasci enkrat uidejo, najbolj veš za naslednjič.:icon_wink:

ZR7
20. May 2009, 14:45
...
:icon_wink::icon_study: V tujini

No, pa hvala za tako informacijo...:icon_cry:

denis jež
20. May 2009, 15:18
Živjo
Pa smo spet tam. Spet takoj cel plaz očitkov na nekaj kar ni dovoljeno. Jaz nimam čisto nič proti nočni optiki,ker lahko žival u miru oceniš in potem pravilno odstreliš. Grem stavit da marsikdo od teh,ki se tako zgražate nad tem lovi z umetnim virom svetlobe če je včasih to potrebno.Kar je kot je že RWS povedal dosti bolj neprimerno,ker se strelja v naglici in je možnost zastrela zelo velika.
Če bi v naši LD imeli več prašičev bi si nočno optiko zagtovo kupil,tako pa jo za enega do 2 pujsa,ki jih letno odstrelim ne rabim. Pa še to ko vzklikate da žival nima čisto nobenih možnosti več. Plan je treba narest in prej ko se ga naredi bolj je za divjad ker ima potem mir. Ne vem kakšna zananost je tu. Nima možnosti. Kaj nima možnosti možnost ima dokler ni plan narejen potem ko je narejen je pa itak konec jage. Al ne vem kašne možnosti imate v mislih?
lp

sauer202
20. May 2009, 15:23
Tovariš muzikant ima dobro opremo in tle so itak foušljivi kot prasci. Denis Jež imaš prav.

Tine
20. May 2009, 15:46
ja to res ni prav:icon_exclaim:je res rws?

Kar se pa nočne optike tiče. Sam je nimam in je nisem še videl. Bi pa 1x poskusil kako to zgleda. denis jež ima prav, da za tiste par kukcov na leto ne rabiš tega. Vprašanje pa je kako na to gledajo v nekaterih LD, kjer je plan okoli 300 kukcov na leto.

Je pa res, če se ne sme, se ne sme:icon_exclaim: In pika.

ZR7
20. May 2009, 15:58
Živjo
Pa smo spet tam. Spet takoj cel plaz očitkov na nekaj kar ni dovoljeno. ...

cel plaz očitkov?:icon_confused: Jaz jih kaj dosti v tej temi nisem našel.
Pač pa sem postavil vprašanje, kje je ta oprema dovoljena, da lahko to preverim in se odločim kako na Slovenskem forumu zagovarjati debato o sredstvih, ki so v Sloveniji prepovedana. Kajti lahko se pogovarjamo o drugje dovoljenih lovskih sredstvih kot se pogovarjamo o lovu drugje.

Ko bom dobil Muzikantov odgovor, kje se lahko z nočnimi strelnimi daljnogledi lovi, bomo upam tudi razširili debato na tehnične vidike te opreme. O etičnih že imamo svojo temo. Njega pa sprašujem, ker je nedvoumno napisal o svojem lastništvu in uporabi takega daljnogleda. Seveda lahko odgovori tudi kdo drug, če ta dejstva pozna, on pa jih ne ali jih samo noče podati.

admin

ZR7
20. May 2009, 16:02
Tovariš muzikant ima dobro opremo in tle so itak foušljivi kot prasci. ...

Očitno so zate samo nekateri lovci tovariši, drugi pa kot je iz tvoje žalitve razvidno vse drugo.
Javno te zadnjič prosim, da začneš komunicirati bolj uglajeno in ne gostilniško, saj takega izražanja in žalitev na tem forumu ne bomo trpeli!
Sankcija pa ti je tudi izrečena.

Admin

muzikant
20. May 2009, 16:11
Zakaj je bil zbrisan moj post.

jazbec
20. May 2009, 16:40
Vidim da so nekateri fantje podpisali etični kodeks s figo v žepu...
Pa še jagat ne znajo, ker rabijo vso to kramo za na jago..he he

Drugače so pa pravila jasna, če komu niso všeč pa naj gre kam drugam, kjer so takšne naprave dovoljene.
Divjad pa naj ima vsaj malo miru v temnih nočeh.

Tako se ločijo lovci od Lovcev:icon_wink:

tinko balinko
20. May 2009, 22:51
tle ni izgovorov ce ze drugace nemores pa ce ze mislis ali pa ce ze moras.nesmes pa pika.
divjad ni nas sovraznik pa plan gor ali pa dol pa sedi cele dni v gozdu da bos naredil plan tak kot jaz,nakoncu se itak use iztece.
kje pa pise da lahko z batarijo streljamo ponoci kje to pise..........
dobesedno eni ste pozresni pobil bi use kar leze in gre..........
ocenjevanje divjadi gor al pa dol prepovedano je streljanje z nocnimi napravami in usakim virom naravne svetlobe.
ti ko to zagovarjate ste res prisegli z figo v zepu sram vas je lahko.
pojdite v irak tam je use dovoljeno sam kaj ko bo hitr kej nazaj prletelo pa bodo hlace polne ne od prasica pa nebo,in se lahko izivljate..........
slovenija ni bosna ko lahko tud z bazuko ce ti pase
zalostno res zalostno da imate nekateri tak donos do nase divjadi ali pa ste dotalno nesposobni zal.....:icon_cry::icon_cry:

umetne svetlobe da se nebo ker zapel...

dolgin
20. May 2009, 23:01
No,pa recimo,da muzikant lovi v tujini! Kaj je torej tukaj slabega,če ima tak pripomoček in je z njim dovoljeno izvajat lov? Lejte,ne bom trdil da podpiram nekaj kar je proti zakonu,je pa res,da je to bolno! Če je nočna optika prepovedana zarad krivolova je to strel v prazno,kdor ima namen to počet bo to itak počel,če je prepovedana zaradi vznemirjanja divjadi,pa se vsi tisti ki vpijete o nekem kodeksu poglejte v ogledalo! Ko se začnejo jesenski pogoni boste vsi skupej leteli v gmajno,glasno preganjali divjad,jo zastreljevali ali odstreljevali napačno! Kdo je torej tukaj večji "moralist"? Itak je pa to off topic! Upam samo da bo muzikant lahko uspešno izvajal lov tam kjer ga lahko s to zadevo!!!

lp

tinko balinko
20. May 2009, 23:26
ajajaj:BangHead::BangHead: Kakšne pa?

kaj ti tle ni jasno tine.......
dolgin a si ze sploh gledal skozi nocno strelno optiko si ze sploh kdaj streljal dvomim da si..........tudi z vrhunsko optiko nebos ocenil na vec kot 50m divjad v gozdu kjer je trda tema pa sploh ne.videl bos da je prasic kaj pa je pa sigurn ne zato pa prvo se prepricaj potem govori......dobesedno 24ur na dan po vase nesme imeti divja mir ane.dolgin mislim da ce to podpiras se lahko ti mirne volje pogledas v ogledalo ves......v kateri drzavi je z zakono dovoljeno loviti z nocno optiko,pa ne mi z nekimi banana republiki zdej prosim.........odstreljevalo in zastreljevalo se bo pa vedno zal tako je.
muzikant hvala bogu da je tak ce bi blo po tvoje bi se slovenski divjadi slabo pisal.
bog pomagi slovenski divjadi in enim kretenski jagrom:icon_evil:

trma
20. May 2009, 23:31
No,pa recimo,da muzikant lovi v tujini! Kaj je torej tukaj slabega,če ima tak pripomoček in je z njim dovoljeno izvajat lov? Lejte,ne bom trdil da podpiram nekaj kar je proti zakonu,je pa res,da je to bolno! Če je nočna optika prepovedana zarad krivolova je to strel v prazno,kdor ima namen to počet bo to itak počel,če je prepovedana zaradi vznemirjanja divjadi,pa se vsi tisti ki vpijete o nekem kodeksu poglejte v ogledalo! Ko se začnejo jesenski pogoni boste vsi skupej leteli v gmajno,glasno preganjali divjad,jo zastreljevali ali odstreljevali napačno! Kdo je torej tukaj večji "moralist"? Itak je pa to off topic! Upam samo da bo muzikant lahko uspešno izvajal lov tam kjer ga lahko s to zadevo!!!

lp

Spet ste nekateri vžgali mimo! Natanko tako kot je napisal dolgin, uporablja tam kjer je dovoljeno. Pa še nekaj, lansko leto sem bil povabljen v.... na muflone (državno lovišče) in v..... na jelenjad (državno lovišče), da se razumemo v Sloveniji! Oba sta državna loviša spadata pod zavod za gozdove in povsod ko je padel mrak so mi ponudili njihovo puško s nočno optiko..... Divjadi ne v enem lovišču in ne v drugem lovišču nisem uplenil, sem pa skozi daljnogled puške opazoval in moram reči da se vidi fantastično! Fantje tukaj ni kiksov, kot v luni (kjer ocena divjadi je zelo otežena). Sam nimam te naprave ampak je stvar vseekakor uporabna, je pa v nasprotju z zakonodajo. Oba ČUVAJA, katera sta me spremljala (imata več kot 30 let lovski izpit in sta res prava lovca, po duši in srcu) sta izjavila plan MORAMO narediti!!! Tako zahteva od nas država. In jaz jih ne obsojam, ker naprave nimata zaradi krivolova, bla, bla, bla...... ampak zaradi lažjega (pravilnejšega odstrela). Vi pa ocenite če je to prav.

lp

lp

muzikant
20. May 2009, 23:32
tle ni izgovorov ce ze drugace nemores pa ce ze mislis ali pa ce ze moras.nesmes pa pika.
divjad ni nas sovraznik pa plan gor ali pa dol pa sedi cele dni v gozdu da bos naredil plan tak kot jaz,nakoncu se itak use iztece.
kje pa pise da lahko z batarijo streljamo ponoci kje to pise..........
dobesedno eni ste pozresni pobil bi use kar leze in gre..........
ocenjevanje divjadi gor al pa dol prepovedano je streljanje z nocnimi napravami in usakim virom naravne svetlobe.
ti ko to zagovarjate ste res prisegli z figo v zepu sram vas je lahko.
pojdite v irak tam je use dovoljeno sam kaj ko bo hitr kej nazaj prletelo pa bodo hlace polne ne od prasica pa nebo,in se lahko izivljate..........
slovenija ni bosna ko lahko tud z bazuko ce ti pase
zalostno res zalostno da imate nekateri tak donos do nase divjadi ali pa ste dotalno nesposobni zal.....:icon_cry::icon_cry:

Probaj se najprej s slovenščino pozabavat je v prvem razredu OŠ, fizika svetlobnih delcev pa komaj v osmem, lepo po vrsti. :icon_wink::icon_biggrin:

trma
20. May 2009, 23:34
kaj ti tle ni jasno tine.......
dolgin a si ze sploh gledal skozi nocno strelno optiko si ze sploh kdaj streljal dvomim da si..........tudi z vrhunsko optiko nebos ocenil na vec kot 50m divjad v gozdu kjer je trda tema pa sploh ne.videl bos da je prasic kaj pa je pa sigurn ne zato pa prvo se prepricaj potem govori......dobesedno 24ur na dan po vase nesme imeti divja mir ane.dolgin mislim da ce to podpiras se lahko ti mirne volje pogledas v ogledalo ves......v kateri drzavi je z zakono dovoljeno loviti z nocno optiko,pa ne mi z nekimi banana republiki zdej prosim.........odstreljevalo in zastreljevalo se bo pa vedno zal tako je.
muzikant hvala bogu da je tak ce bi blo po tvoje bi se slovenski divjadi slabo pisal.
bog pomagi slovenski divjadi in enim kretenski jagrom:icon_evil:

:icon_lol: o tinko balinko, boš ocenil boš, tudi kakšen meter več kot 100m. Mislim pa, da ti ni potrebno žaliti, če ti kdo ne da prav (ali pa če drugače izrazi svoje mnenje).

lp

muzikant
20. May 2009, 23:43
kaj ti tle ni jasno tine.......
dolgin a si ze sploh gledal skozi nocno strelno optiko si ze sploh kdaj streljal dvomim da si..........tudi z vrhunsko optiko nebos ocenil na vec kot 50m divjad v gozdu kjer je trda tema pa sploh ne.videl bos da je prasic kaj pa je pa sigurn ne zato pa prvo se prepricaj potem govori......dobesedno 24ur na dan po vase nesme imeti divja mir ane.dolgin mislim da ce to podpiras se lahko ti mirne volje pogledas v ogledalo ves......v kateri drzavi je z zakono dovoljeno loviti z nocno optiko,pa ne mi z nekimi banana republiki zdej prosim.........odstreljevalo in zastreljevalo se bo pa vedno zal tako je.
muzikant hvala bogu da je tak ce bi blo po tvoje bi se slovenski divjadi slabo pisal.
bog pomagi slovenski divjadi in enim kretenski jagrom:icon_evil:

Si tipičen predstavnik slovenskega lovstva, pišeš v nekem indijanskem jeziku, sigurno pa si pomemben predstavnik v svoji LD, namesto, da bi v skladu s strokovno usposobljenostjo zabijal žeblje, si glaven mislec.:icon_redface:

Kako si lahko naredil lovski izpit saj še slovensko ne znaš, si ga kupil ali podedoval ?:icon_lol:

Tinetu pa ni jasno to, da mešaš naravne in umetne vire svetlobe, katerih uporaba je prilovu v skladu z ZDLov-1 prepovedana.

tinko balinko
20. May 2009, 23:48
trma mislim da tukaj nisem dobenga osebno zalil,je pa to moje stalisce in trdno stojim za tem.trma nebos v gozdu ne.na jasi ob luni ja,brez lune in v trdi temi pa ne....
z nocno optiko imam izstreljenih ze krepko cez 1000nabojev in mi nemore dobedn pamet solit kako se vidi in kako ne....
negovorte enkrat sem gledal pa se super vidi,ker v gozdu se nevidi sploh pa z optiko do 2generacije je bol tak tak.mislim da dolocene stvari so res zalostne glede nasega lovstva:icon_neutral:

tinko balinko
20. May 2009, 23:58
Si tipičen predstavnik slovenskega lovstva, pišeš v nekem indijanskem jeziku, sigurno pa si pomemben predstavnik v svoji LD, namesto, da bi v skladu s strokovno usposobljenostjo zabijal žeblje, si glaven mislec.:icon_redface:

Kako si lahko naredil lovski izpit saj še slovensko ne znaš, si ga kupil ali podedoval ?:icon_lol:

Tinetu pa ni jasno to, da mešaš naravne in umetne vire svetlobe, katerih uporaba je prilovu v skladu z ZDLov-1 prepovedana.
ce bi tine eden post nize pogledal,bi videl da sem zajebal in bi razumel bistvo.cudno muzikant ali zastopis indiski jezik pa da nisi kaksen indijc mogoce.ne jaz sem cist navaden lovec brez kakrsne koli funkcije.sigurno si pa ti kaki funkcionar,ker imas take ideje ki so znaclne za funkcionarje.ce bodo strokovno usposobljeni zaceli zabijat zeblje na to temo bo res zalostno na koncu se izslo za naso prelepo divjad.zalostno res zalostno

trma
21. May 2009, 00:01
Sedaj ne razumem imaš istreljenih preko 1.000 nabojev, potem uporabljaš-si uporabljal? Sam sem gledal skozi generacijo 3+ in XR-5, in ti povem da prešteješ na divjadi dlake, taka vidljivost je in to na 100 metrov. Je pa temu primerna cena.

Tine
21. May 2009, 00:10
ce bi tine eden post nize pogledal,bi videl da sem zajebal in bi razumel bistvo.

No saj sem razumel - da si intrigant!!!

Sedaj so pa vsi neumni okoli tebe, ti si pa pameten al kaj. Kaj žališ brez veze, sem samo malo za šalo napisal, ker sem opazil, da ti noča optika leži na srcu in ti ne da spat. Ti pa kar p*zd*š nekaj brezveze.

Ti svetujem eno pivce za živce.

:beer:

tinko balinko
21. May 2009, 00:29
Sedaj ne razumem imaš istreljenih preko 1.000 nabojev, potem uporabljaš-si uporabljal? Sam sem gledal skozi generacijo 3+ in XR-5, in ti povem da prešteješ na divjadi dlake, taka vidljivost je in to na 100 metrov. Je pa temu primerna cena.

ja trma uporabljam ogromno to zadevo,ampak ne v lovske namene,trma potem ves koliko stane generacija 3+ a si se kdaj uprasal koliko,lovcev si lahko privosci tako optiko.in kje smo potem,nazaj pri generaciji 1 ali 1+,potem pa "uzgi po tistem kar leze in gre ane".dobro ves da si nekatiri lovci nemorejo privoscit puske za 500eur ne da si bodo potem generacijo 3+ ki stane 3500eur za osnovni model,malo bolse kakovosti.ze tako nekateri vrzejo stran denar,ko kopujejo opazovalno nocno napravo v sparu za 100eur,potem so pa razocarani ko se vidi 20m.no naj ti povem tudi sam imam opazovalno nocno firme ATN leopard generacije 1+ zanjo sem dal 300eur.in ce vrjames ali ne vidi se 50m z ukloplenim ir-osvetljevalcem.tako da nosim maglite batarijo z nastavkom za ir,da vidim kak meter dlje.zame divjad ni potencialni sovraznik,kljub temu pa uplenim povprecno 25kos.divjadi in okoli 10prasicev brez bilo kakih pripomockov,je pa res da sem cele dni v gozdu,takoj po koncani sluzbi,zato take fore da je nemogoce dosezit plana in taki zgovori mene ne prepricajo,ob useh normalnih pogojih(bolezni divjadi......).po moje lov ze dolgo vec ni hobi,ampak bi reko ,da je kar druga sluzba.pri nasi ld usi jamrajo ni divjadi na koncu leta,pa nas ima 6lovcev 95% celotnega plana odstreljenega,34lovcev pa samo jamra kako ni divjadi,pa da samo ponoci se pase,pa da so bolezni in da poginejo pa take......6nas je sposobnih odstrelit 120kos divjadi do35divjih prasicev in do 40lisic.....ostali bi pa nocne optike pa po moznosti se iz avtomobila.trma zal tako je,iz hotelja doma ob kaminu se neda narediti plana.nocnogledi predvsem strelni pa se naj uporabljajo v iraku,ne pa na nasi divjadi.ze tako je prevec motoristov,klateskih psov,turistov,sprehajalcev.....usaj ponoc jim dajmo mir:icon_wink:

tinko balinko
21. May 2009, 00:30
No saj sem razumel - da si intrigant!!!

Sedaj so pa vsi neumni okoli tebe, ti si pa pameten al kaj. Kaj žališ brez veze, sem samo malo za šalo napisal, ker sem opazil, da ti noča optika leži na srcu in ti ne da spat. Ti pa kar p*zd*š nekaj brezveze.

Ti svetujem eno pivce za živce.

:beer:

potem pa ne prizigaj dinamita,ce lahko poci v usakem trenutku:icon_evil:

Tine
21. May 2009, 00:33
potem pa ne prizigaj dinamita,ce lahko poci v usakem trenutku:icon_evil:

važi. kaj bo laško al union:icon_lol:

tinko balinko
21. May 2009, 00:40
važi. kaj bo laško al union:icon_lol:

union jaz,ti po izbiri......:limona:

ZR7
21. May 2009, 08:10
Zakaj je bil zbrisan moj post.

Ker je bil v temi kjer je bil objavljen popolnoma offtopics, tu pa tudi!

ZR7
21. May 2009, 08:19
Kot običajno se ne morete vzdržati osebnih kvalifikacij in žalitev kadar teče beseda o nočnih strelnih daljnogledih.
Tega pač ne more biti, če naj bomo kulturen forum kjer izmenjujemo svoje poglede in znanja!
Tinku priznanje, ker se je modro odzval na žaljive besede, vsem skupaj pa opozorilo, da se žalitve ne nadaljujejo!
Nekaj objav je bilo počiščenih, ker ne spadajo niti v to temo, bistvo je ostalo.
Prosim naprej v skladu s temo in pravili!

admin

P.S.:
Tinkovi objavi, za katere ste se nekateri kljub njegovi objasnitvi zapeli, sta tudi združeni.

ZR7
21. May 2009, 08:22
No, še vedno mi ni nihče podal odgovora v kateri državi je dovoljen lov z nočnimi strelnimi daljnogledi. Tisti, ki jih posedujete, uporabljate in tu to oznanjate, to nedvomno veste. Ponovno prosim najprej za to informacijo, potem pa gremo naprej na debato o smotrnosti uporabe in prepovedi uporabe.

Hvala!

denis jež
21. May 2009, 09:16
Sedaj ne razumem imaš istreljenih preko 1.000 nabojev, potem uporabljaš-si uporabljal? Sam sem gledal skozi generacijo 3+ in XR-5, in ti povem da prešteješ na divjadi dlake, taka vidljivost je in to na 100 metrov. Je pa temu primerna cena.

JA to že ampak kako lahko sodi tinko balinko, ko bi naša vojska vsaj kakšno reč imela kvalitetno potem bi se dalo usaj kaj presodit,tako pa on ne more,ker slovenska vojska nima najboljše opreme. In če bi on enkrat pogledal skozi res kvaliteten nočni daljnogled potem bi bil drugačnega mnenja glede uporabnosti in sposobnosti pravilne ocenitve divjadi.
lp

denis jež
21. May 2009, 09:21
Kot običajno se ne morete vzdržati osebnih kvalifikacij in žalitev kadar teče beseda o nočnih strelnih daljnogledih.
Tega pač ne more biti, če naj bomo kulturen forum kjer izmenjujemo svoje poglede in znanja!
Tinku priznanje, ker se je modro odzval na žaljive besede, vsem skupaj pa opozorilo, da se žalitve ne nadaljujejo!
Nekaj objav je bilo počiščenih, ker ne spadajo niti v to temo, bistvo je ostalo.
Prosim naprej v skladu s temo in pravili!

admin

P.S.:
Tinkovi objavi, za katere ste se nekateri kljub njegovi objasnitvi zapeli, sta tudi združeni.

Šefe tudi tinko je u enem postu uporabljal sočne besede, pa je dobil opozorilo kot ga dobi kdo drugi?
lp

ZR7
21. May 2009, 09:38
Šefe tudi tinko je u enem postu uporabljal sočne besede, pa je dobil opozorilo kot ga dobi kdo drugi?
lp

Javno sem opozoril vse skupaj, o posameznih sankcijah preko forumskih sankcij pa vsak zase ve če ga je prejel.
Upam, da boste to sprejeli brez užaljenosti in se bomo naprej pogovarjali kot zrele odgovorne in polnoletne osebe.

Hvala za razumevanje in LP

dolgin
21. May 2009, 10:17
Tinko,ne mislim se zapenjat o tem ali sem že gledal ali ne,niti ni tukaj srž problema nastal zaradi mene! Jest ne dvomim o tvoji usposobljenosti,pa tudi o moji ne bova dvomila:icon_wink:! Praviš da na 50 metrov ocenitev v gozdu ni mogoča!? Saj to tudi podnevi ni! In lej,sam sebi si pljunil v skledo,ko si napisal da zastrelitve žal so in bojo (govoriva o pogonih),po drugi strani pa mlatiš po tistih, ki to nekje uporabljajo in uplenijo pravo reč,ker da divjad nima miru itd....
Vprašanje za muzikanta - ali si že kako divjad zastrelil s to rečjo? Dvomim,a?
Fantje,če bo pa slučajno kdaj kaka sprememba zakona v tej smeri,da bi blo to dovoljeno,boste pa vsi "apriori proti gospodi" segli po tem pripomočku,češ saj je dovoljeno (sam ne bom,ker me **** recesija:icon_lol:)

ZR7
21. May 2009, 10:23
Ko se že pogovarjamo o nočnih strelnih daljnogledih.
Ponoči lahko lovimo samo divje prašiče in medveda, lisico in jazbeca.
Vse to seveda iz preže ali stojišča, kar pomeni strele na relativno kratke razdalje. Še posebej pri predhodnjem opazovanju morebitnega plena z nočnim daljnogledom bi za te namene zadoščala kvalitetna optika generacije 1+. Kar je več je le boljše, seveda tudi dražje.
Debatirati tu o boljših generacijah in o tem kaj ima ali nima Slovenska vojska je čisto nepomembno.
Lahko pa seveda še naprej razpredamo o tem ali nočni strelni daljnogledi da ali ne. O tem, da so v Sloveniji prepovedani, je vsem jasno.
Zakaj je tako? Prepričan sem, da v prvi vrsti zaradi paranoičnega strahu države pred oboroženim ljudstvom, v naslednji vrsti pa šele zaradi vpliva kreatorjev lovskega zakona. Ali je to upravičeno ali ne, je spet stvar svoje debate.

Sam na nočne strelne daljnoglede gledam iz dveh zornih kotov.

Prvi je skozi članstvo in enakopravne možnosti izvajanja lova. Dejstvo je, da si te opreme ne more privoščiti vsak lovec. In s tem pridemo do elitizma in vplivov na lovstvo, ki pelje vse kam drugam kot do trajnostne rabe in naravovarstva. Bolj kot v to smer pelje v smer trofejizma in lovskega turizma.
Iz tega vidika še kako nasprotujem temu, da bi bilo dovoljeno loviti z nočnimi strelnimi daljnogledi.

Drug vidik, ki pa se žal izključuje s prvim, pa je, da je ocena in odstrel divjadi v temi z nočnim strelnim daljnogledom kvalitetnejša, lahko rečem na nek način etičnejša kot ob naravni svetlobi polne lune.

Iz opisa teh dveh vidikov je jasno, da njunih konfliktov ne zaznajo lovci, kateri so nagnjeni k športni obliki lova, torej lova kot gospodarske in turistične dejavnosti.
Sam to obliko ostro zavračam in zagovarjam naravovarstveno, kakršna je tudi jasna deklariranost Slovenskega lovstva.

Če se povrnem k samem tehničnem vidiku odstrela pa ne vidim posebnih razlik med "umetno luno", torej dobrim reflektorjem in nočnim strelnim daljnogledom. Pravilno prižgan in usmerjen oz. na drug način prisotna umetna svetloba da mogoče še boljši pogled na cilj skozi običajen strelni daljnogled.
A verjamem, da je hakelc drugje. Pregnana starejša trofejno zanimiva divjad pozna te lovske ukane in jo je težko osvetiti in upleniti. Za plan zanimiva, torej predvsem mladiči in lanščaki brez slabih izkušenj pa se prav lepo osvetijo in torej tudi uplenijo. In še dodatno, luč se vidi od daleč, žarek IR iluminatorja oz. celo brez njega pa se ne opazi.

Uporaba nočnih strelnih daljnogledov v državnih loviščih je tudi zgodba zase. Nesprejemljiva. Tako kot je nesprejemljiva sprevržena vloga teh lovišč. A te se ne da reševati po segmentih kot so ti strelni daljnogledi, temveč celovito, kar bo Slovensko lovstvo moralo prej ko slej tudi narediti!

Tako nekako o tem jaz.
In še vedno čakam, da mi kdo našteje države v katerih je dovoljen lov z nočnimi strelnimi daljnogledi.

LP

dolgin
21. May 2009, 10:30
In še vedno čakam, da mi kdo našteje države v katerih je dovoljen lov z nočnimi strelnimi daljnogledi.

Bangladeš:icon_lol::icon_lol::icon_twisted:

Tine
21. May 2009, 10:54
No saj sem razumel - da si intrigant!!!

Sedaj so pa vsi neumni okoli tebe, ti si pa pameten al kaj. Kaj žališ brez veze, sem samo malo za šalo napisal, ker sem opazil, da ti noča optika leži na srcu in ti ne da spat. Ti pa kar p*zd*š nekaj brezveze.

Ti svetujem eno pivce za živce.

:beer:

No zaradi tega sem prejel sankcijo. Velja šefe! Bom bolj pridan:icon_mad:

Ostali pa pazite kaj čvekaste, da šefetu ne bo potrebno zaušnic talat.

tinko balinko
21. May 2009, 11:21
Šefe tudi tinko je u enem postu uporabljal sočne besede, pa je dobil opozorilo kot ga dobi kdo drugi?
lp

denis denis joj res zalostno,mogoce ne sodi v to temo,ampak ko govoris o kvaliteti ti bom povedo sam to,to kar uporablja nasa vojska pehotne cete imajo v uporabi samo se ameriski specialci sealsi commandosi delte,pa nekaj francoskih specialnih enot tako da nebova o kvaliteti,naj ti povem da tale nas nocni nastavek zadalnogled stane krepko cez 10000dolarjev v prosti prodaji.ampak to ni vazno nespada v to temo.
uglavnem sem javno strogo proti uporabi nocnih STRELNIH dalnogledov.in bom to zagovarjal,do zadnjega izdihljaja.:icon_twisted::icon_twisted:

tinko balinko
21. May 2009, 11:34
zr7 mislim da je nam najblizja drzava albanija,ki nima tega zakona,mislim da so se argentina armenija pa se nekaj drzav tako imenovanega tretjega sveta.
ne me drzat za besedo nisem cist 100%

ZR7
21. May 2009, 11:47
zr7 mislim da je nam najblizja drzava albanija,ki nima tega zakona,mislim da so se argentina armenija pa se nekaj drzav tako imenovanega tretjega sveta.
ne me drzat za besedo nisem cist 100%

No saj to je to. Vsi nekaj samo mislimo in ne vemo natančno. Oni, ki jih imajo, pa se ali zgovarjajo kar tako na pamet, ali pa nočejo povedat kje z njimi legalno love.:icon_twisted:

Je pa vseeno zanimiva dvoličnost države pri tem vprašanju.
Po eni strani nam forsira plane, predvsem pri prašičih, za katere vemo da so zelo v porastu. Po drugi pa nam z inšpektorji stoji za vratom če si poskušamo ponoči, ko je večinoma edino možen ocenjeni odstrel, pomagati z umetno svetlobo. Za povrh to seveda velja le za društvena lovišča.

Menim, da bi bilo smotrno razmišljati o legalizaciji reflektorjev in drugih virov umetne svetlobe, katere bi smeli uporabljati samo in zgolj na prežah s privabljalnimi krmišči za divje prašiče.
Ker sicer bo zaradi neizpolnjenih planov prišlo do odvzemov koncesij in "napada" profesionalnih lovcev, ki bodo seveda lahko z nočnimi strelnimi daljnogledi "počistili" vse kar pride pod cev.
Tu se bodo še lomila kopja, če se ne bo že prej zaključila zgodba "Slovenskega lovca".

muzikant
21. May 2009, 11:47
zr7 mislim da je nam najblizja drzava albanija,ki nima tega zakona,mislim da so se argentina armenija pa se nekaj drzav tako imenovanega tretjega sveta.
ne me drzat za besedo nisem cist 100%

Po moje si ene 0,12 %.
:icon_lol::icon_lol

muzikant
21. May 2009, 11:58
In še vedno čakam, da mi kdo našteje države v katerih je dovoljen lov z nočnimi strelnimi daljnogledi.

LP

ZAKON O LOVSTVU
(Objavljen u "Sl. glasniku RS" broj 39/93, 44/93, 60/93)
I OSNOVNE ODREDBE

RS=Republika Srbija

Član 46.
Divljač zašti?enu lovostajem zabranjeno je loviti:
2) upotrebom reflektora (farova), baklji i drugih veštačkih svetlosnih izvora (osim divlje svinje), aeronautičnih mašina, ogledala, gramofona, magnetofona i živih mamaca, kao i upotrebom hrane u koju se stavljena omamljuju?a sredstva;

Upam, da ni težav z razumevanjem jezika.:icon_wink:

ZR7
21. May 2009, 12:26
...
Divljač zašti?enu lovostajem zabranjeno je loviti:
2) upotrebom reflektora (farova), baklji i drugih veštačkih svetlosnih izvora (osim divlje svinje), aeronautičnih mašina, ...

Ok, torej je v Sriji dovoljeno z nočnimi strelnimi daljnogledi loviti divjo svinjo.
Je to zadnja novela zakona? Sodeč po ustnem izročilu je bilo nekaj časa s temi daljnogledi dovoljeno loviti tudi na Hrvaškem, pa so jih kasneje spet prepovedali. Imam prave informacije?

Muzikant, hvala in LP


P.S.: No, tistih nekaj zadnjih postov sem samo izbrisal in prosim, da nehamo, nimam časa ves čas oprezati in čistiti, pa tudi sankcij nič kaj rad ne talam.
Hvala za posluh.

muzikant
21. May 2009, 12:30
[QUOTE=ZR7;36639]Ok, torej je v Sriji dovoljeno z nočnimi strelnimi daljnogledi loviti divjo svinjo.
Je to zadnja novela zakona? Sodeč po ustnem izročilu je bilo nekaj časa s temi daljnogledi dovoljeno loviti tudi na Hrvaškem, pa so jih kasneje spet prepovedali. Imam prave informacije?

Muzikant, hvala in LP

Zakon je bil že objavljen, ko je razvidno iz pr. posta.
V skladu z veljavnim hrvaškim zakonom je uporaba prepovedana, najdeš ga na straneh Lovačkog saveza RH.

lp

tinko balinko
21. May 2009, 12:32
No saj to je to. Vsi nekaj samo mislimo in ne vemo natančno. Oni, ki jih imajo, pa se ali zgovarjajo kar tako na pamet, ali pa nočejo povedat kje z njimi legalno love.:icon_twisted:

Je pa vseeno zanimiva dvoličnost države pri tem vprašanju.
Po eni strani nam forsira plane, predvsem pri prašičih, za katere vemo da so zelo v porastu. Po drugi pa nam z inšpektorji stoji za vratom če si poskušamo ponoči, ko je večinoma edino možen ocenjeni odstrel, pomagati z umetno svetlobo. Za povrh to seveda velja le za društvena lovišča.

Menim, da bi bilo smotrno razmišljati o legalizaciji reflektorjev in drugih virov umetne svetlobe, katere bi smeli uporabljati samo in zgolj na prežah s privabljalnimi krmišči za divje prašiče.
Ker sicer bo zaradi neizpolnjenih planov prišlo do odvzemov koncesij in "napada" profesionalnih lovcev, ki bodo seveda lahko z nočnimi strelnimi daljnogledi "počistili" vse kar pride pod cev.
Tu se bodo še lomila kopja, če se ne bo že prej zaključila zgodba "Slovenskega lovca".

zr7 a mislis da je smotno streljati na krmiscih,opazam da ce enkrat ustrlis na krmiscu,prasicev ni nazaj cca. 1teden,in skoda se veca,ce pa ne streljas na krmiscu so pa tam skoraj usaki dan.pri nam prakticiramo da ne streljamo na krmiscih ampak cakamo na stecinah ponavadi.
ko bi bili se pri nam v porastu bi bilo zelo lepo...
itak da bi radi pocistili use,saj vidis kake pisejo,zal se eni poslozujejo metode,da cenegre zlepa gre pa zgrda ane.
se dobro da se eni ne spomnejo o kaki ternoviziji,to je se bol enostano,z enim samim pregledom ugotovis kje se skrivajo pa so lahko se tako skriti v goscavi,pa se prestejes jih lahko,na da bi jih dejansko videl.
res nevem kam gre ta eticnost slovenskega lovca.upam da vecini ni taksnih,usaj tiste ki poznam niso taki.je pa res da na useh forumih se ustvarjajo klani ki hocejo "zajebat sistem".samo mene nebote pa ste lahko nevem kdo..........itak pa jaz nimam teh problemov ker lahko pujsa ustrelim tudi se pri belem dnevu samo cas mores imeti:icon_biggrin:
zakaj se potem cudite da usepovsod ogovarjajo slovenke lovce,ce ste ali pa smo sami taksni,namesto da bi delali prav v dobro zivali,jo gojili ji nudili prezivetje jo krmili in streljali po planu....ne pa samo kako jih bomo cimvec pobili in gledali samo na trofeje.pred 10leti ni bilo nocno opazovalnih naprav in je bilo vse ok.zdaj ko pa so dostopne usakemor pa ker ni vec uredu in sami izgovori so nekatere......zalostno

muzikant
21. May 2009, 12:37
zr7 a mislis da je smotno streljati na krmiscih,opazam da ce enkrat ustrlis na krmiscu,prasicev ni nazaj cca. 1teden,in skoda se veca,ce pa ne streljas na krmiscu so pa tam skoraj usaki dan.pri nam prakticiramo da ne streljamo na krmiscih ampak cakamo na stecinah ponavadi.



To ste pa dobro pogruntali, tisti, ki pa še niso, pa imajo privabljalna in odvračalna krmišča, na katerih lov ni dovoljen in smiseln.:icon_wink:

ZR7
21. May 2009, 12:43
zr7 a mislis da je smotno streljati na krmiscih,opazam da ce enkrat ustrlis na krmiscu,prasicev ni nazaj cca. 1teden,in skoda se veca,ce pa ne streljas na krmiscu so pa tam skoraj usaki dan.pri nam prakticiramo da ne streljamo na krmiscih ampak cakamo na stecinah ponavadi....

No, to boste že pogruntali sami prašičarji. Mene ni med njimi, ker sem po nočnem čakanju drugi dan v službi čisto nesposoben.:icon_redface: Razmišljal sem le kako določiti, da bi ta način lova ostal dovoljen le za prašiče. Sicer pa tu ni razlike ali je pujs na krmišču streljan z nočno optiko, reflektorjem ali ob luninem siju. Ok, tema za posebno debato.

Z etiko je pa tako, da to ni nekaj zabetoniranega, temveč se spreminja s časom in spremembami v družbi oz. v našem primeru s pogoji za izvajanje lova.
Tudi etika se bo morala prilagoditi ciljem in namenom lovstva. Zato se mi zdi pomembnejše, da so le ti točno določeni in usmerjeni naravovarstveno, kot pa da se kriminalizira kakšno od oblik izvajanja lova.
Prepričan sem, da bi bile vse te dileme mnogo lažje, če kult trofej ne bi obstajal, oz. če bi ga uspeli ukiniti.

vlcergg
6. September 2009, 19:46
jaz bom na vse to reku takole.:nisem dolgo lovec in tud čez te reči sm že gledal in videl kako se vidi skozi 1+ in 3+ pa če bi že hotel bi si tut 3+ lahka komot kupu ampak se zaenkrat za to ne mislim odločit pa neglede na zakon in etiko ampak zarad tega ker jaz osebno ne vidim fore v temu da bi vedno z jage ko bi šel čakat pripeljal prašiča!!!kje pol ostane jaga tista k greš prašiče čakat 10 pa so ti 3 ušli 4 niso pršli 2 nis mogu ustrelt ta deseti si ga pa dobu!!!!!!!??? Dost sm že prejagal prasiče na čakanju pa čeprav mam izpit mal več kot eno leto ampak se mi res zdi da je to vsaj zame nepotrebno in še zmeraj se mi zdi da je prav če držI tista JAGA JE VAGA.Pa dobr pogled

Krpan
6. September 2009, 21:05
Kot sem že napisal v sosednji temi, nočnih daljnogledov z ojačevalci svetlobe lovski zakon ne prepoveduje. Prepovedije jih zakon o orožju. Jaz si to razlagam tako, da te priprave niso sporne za lov, ampak za to, da se oblastniki počutijo bolj varne.

Lovski zakon pa prepoveduje umetne vire svetlobe, kar pomeni, da bi za lov (če bi ti dovoljeval zakon o orožju)uporabljali samo 3+, ki delujejo brez dodatnih virov svetlobe.

Glede etike pa velja, da se moraš zanesljivo prepričati na kaj boš pritisnil petelina. Zato pričakujem, da bo odbor etičnega kodeksa podal pobudo, o prepovedi nočnega lova na medveda in divjega prašiča brez ustreznih pripomočkov, ki zagotavljajo zanesljivo oceno pred strelom.

jok
3. June 2010, 17:04
Kot vidim, je zanimiva tema zamrla. A je vsem zmanjkalo energije za prerekanje o etičnosti uporabe nočne optike ? :director:

Imam pa vprašanje: zakaj je možen uvoz in prodaja nočnih daljnogledov z možnostjo montaže na orožje, kljub določilom Zakona o orožju, kjer je kot prepovedano orožje navedena tudi posebna oprema za orožje z natančnim opisom " ... teleskopski namerilniki z napravo za elektronsko ojačevanje svetlobe ali z infrardečo napravo, če so izdelani tako, da se pritrdijo na orožje."

Pa še to - ali je kje možno preizkusiti različne naprave za nočno opazovanje, saj sem imel možnost preizkusiti le nočni daljnogled generacije 1+, me pa zanimajo razlike.

Nočni pozdrav vsem

308WIN
4. August 2011, 19:00
Glede nočne optike, razmislite sami ali je bol etično da strelaš na merjasca, pa prideš na nastrel, tam pa leži vodeča svinja, ali pa da pred strelom oceniš da je vodeča svinja pred cevjo !!!!!
Drugi argument, ko boste imeli v svoji ld tolko škode po prašičah, da bo vaša ld visela na nitki tik pred propadom, pol se bomo pogovarjali, ali uporabljat nočno optiko, umetno svetlo itd... ali ne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

alojz1
4. August 2011, 20:27
Imam pa vprašanje: zakaj je možen uvoz in prodaja nočnih daljnogledov z možnostjo montaže na orožje,
To je tako kot, če bi pištole prosto prodajali in napisali, da z njimi lahko le meriš, streljati pa ne smeš.

Krpan
4. August 2011, 21:05
Zakaj lahko kupiš za cel nahrbtnik svetilk, pri lovu pa ne smeš uporabljati umetnih virov svetlobe?

Tudi tisti norec iz Norveške je vse potrebščine za svoj napad kupil v legalnih trgovinah.

muzikant
4. August 2011, 21:25
:icon_wink:Vodeco svinjo od.merjasca locis s sluhom in ne z nocnim dalnogledom.
Bog pomagaj......
Ko bos prvic vid-slisal merjasca bos vedel.

alojz1
4. August 2011, 22:30
:icon_wink:Vodeco svinjo od.merjasca locis s sluhom in ne z nocnim dalnogledom.
Bog pomagaj......
Ko bos prvic vid-slisal merjasca bos vedel.
Ampak pociljat se ne da z ušesi :icon_lol:

ravnohrib
20. June 2013, 18:06
Imam pa vprašanje: zakaj je možen uvoz in prodaja nočnih daljnogledov z možnostjo montaže na orožje, kljub določilom Zakona o orožju, kjer je kot prepovedano orožje navedena tudi posebna oprema za orožje z natančnim opisom " ... teleskopski namerilniki z napravo za elektronsko ojačevanje svetlobe ali z infrardečo napravo, če so izdelani tako, da se pritrdijo na orožje."

Mene zanima, če je že kdo kot fizična oseba nabavil nočni strelni daljnogled iz tujine? Namreč pri nas so v prosti prodaji in ne rabiš posebnega dovoljenja, uvoz za fizične osebe pa naj ne bi bil mogoč, ker gre za obrambni produkt, ki spada v "prepovedane" kategorije?? Kakšno dovoljenje rabiš za uvoz take zadeve? Hvala vsem, ki imajo izkušnje in znanje s tega področja.

MasterLesjak
20. June 2013, 18:13
Če boš naročal z ZDA, jim rabiš dokazat, da nisi terorist, pa ti pošljejo.

ravnohrib
20. June 2013, 18:31
Če boš naročal z ZDA, jim rabiš dokazat, da nisi terorist, pa ti pošljejo.

Sploh niso problem ZDA ampak naša zakonodaja. Menda o tem odloča ministrstvo za obrambo, pa me zanima, če to drži, pa če je kdo že iskal tako dovoljenje.
http://www.mo.gov.si/si/delovna_podrocja/proizvodnja_in_promet_z_obrambnimi_proizvodi/navodilo/

To se mi zdi čudno, da je pri nas v prosti prodaji, uvoz pa je kakor prepovedan ali kaj?