PDA

View Full Version : Lovske preže



Strani : 1 2 [3]

jegr
24. March 2013, 12:53
Se mi zdi da ni fiksirana v tla. Sam imam nekaj prež pa ni nobena fiksirana v tla, pa ni problemov. :icon_lol:

mugo
24. March 2013, 14:04
Super konkretna preža. Postavljena na kamnite ali betonske podstavke, da so stebri na suhem in tako ne gnijejo, tudi pri nas tako delamo.
Če sem lahko malo kritičen, sem pristaš čimbolj naravnih materialov, zato mi ni všeč kritina, mi delamo vedno čisto lesene. Na strehi smrekovi ali macesnovi "krajniki" trajajo čisto dovolj časa.

THEHUNTER
24. March 2013, 14:56
Super preža, pohvalno!

Ja, dokler je umetna kritina na preži ni problema.. Problem je kam se jo zavrže, ko se preža zaradi dotrajanosti podre :icon_wink:

JAKAJEŽ
24. March 2013, 15:17
Izgleda lepo. Kako je fiksirana v tla?

Preža ni fiksirana v tla,ker stoji v dilini in nikoli ne piha tako močno da bi jo prevrnilo,lahko jo poškoduje edino strela ali pa kaka bukev,ki bi padla ob snegolomu.Postavljena je na pragove(švelarje)enako tudi lestve.

lp

tarfila
24. March 2013, 22:52
ma stoji že 1 leto, pa vseeno jo prlimavam

rikec
25. March 2013, 07:52
Vprašanje za vse, ki delate lovkse preže po LD-jih...

KOliko ur ali kaj drugega (točk) vam priznajo ob postavitvi lovkse preže in koliko članov je lahko prisotno ob postavitvi in izdelavi?

Me zanima kako imate to urejeno po drugih LD-jih. Hvala za odgovore...

Deerhunter
25. March 2013, 15:10
Pri nas je bilo do zdaj 20 ur še po starem pravilniku. Po novem je 40 ur, kar je bolj približano realnosti. Da se postavi prežo je treba najprej najti lokacijo, ugotoviti lastništvo parcele, poiskati lastnika, se dogovoriti za postavitev in pridobiti pisno soglasje, šele nato se začne resno delo, priprava lesa in materiala, prevoz ter sama izdelava preže. Vse to vzame kar precej časa in mislim da je 40 ur kar pošteno.
Včasih je bilo 20 ur mogoče dovolj za preže, ki so se delale bolj na hitro na drevesih, lično izdelana samostoječa preža pa vzame kar nekaj več časa, saj je ne moreš postaviti kar kjerkoli in kar tako na hitro, improvizirano...

jazbec
25. March 2013, 15:19
Lokacijo, soglasja in podobno pri nas priskrbi gospodar z pomočjo revirnega lovca (da je vse v skladu z letnim načrtom....), pomladi ves les pripravimo naenkrat (za več prež) tako da za postavitev odprte preže ne potrebujemo več kot en dopoldan, 3, mogoče 4 lovci.
Za samostoječo pa je sigurno potrebno nekaj več dela in časa.

Deerhunter
25. March 2013, 16:28
Ker sem trenutno revirni, vem, da včasih iskanje lokacije, lastnika, parcelne številke, pridobivanje pisnega soglasja... vzame več časa kot sama izdelava preže.
Samostoječo prežo se da dokončati v enem dopoldnevu, tam 5 ali 6 ur, vendar mora biti res minimalno vsaj 5 ljudi, od tega vsaj eden, ki res obvlada delo z lesom, drugače ne gre v tem času (že to znese čez 30 ur, saj se pri nas delo z motorno žago šteje dvojno), ter priprava lesa je potrebno vsaj 4 ljudi in minimalno 2 uri dela, kar znese še 8 ur. Če prištejemo še čas, ki ga porabimo za papirnate zadeve, dokumentacijo in dogovor z lastnikom, je v bistvu 40 ur še premalo, ali pa čisti minimum.


Lokacijo, soglasja in podobno pri nas priskrbi gospodar z pomočjo revirnega lovca (da je vse v skladu z letnim načrtom....), pomladi ves les pripravimo naenkrat (za več prež) tako da za postavitev odprte preže ne potrebujemo več kot en dopoldan, 3, mogoče 4 lovci.
Za samostoječo pa je sigurno potrebno nekaj več dela in časa.

JAKAJEŽ
25. March 2013, 18:49
Me zanima kako imate to urejeno po drugih LD-jih. Hvala za odgovore...

Pri nas razdelimo delo obvezne člane v dve skupini in vsaka naredi po eno novo prežo (skupaj dve na leto novi),kje se bo delalo nove preže pa predlagajo revirni vodje.Za popravilo obstoječih prež pa skrbijo revirni lovci.

lp

stjrp
9. May 2013, 14:44
Mene pa zanima kako se kaj spopadate s sršeni in osami na lovskih prežah. Sam sem jim letos namestil plastenke s sladko vodo v katere sem naredil le eno luknjo od strani, to sem videl pri čebelarjih. Predvem me zanima kako se lotite gnezd.

LP

brenneke
9. May 2013, 15:06
Za sršene: obesiš karton nanj pa namažeš lepilo za miši. Ko se bo en sršen prilimal mu bodo ostali kmalu sledili. Jih pa kaj hitro zmanjka :icon_wink:

detel
9. May 2013, 15:35
Mene pa zanima kako se kaj spopadate s sršeni in osami na lovskih prežah. Sam sem jim letos namestil plastenke s sladko vodo v katere sem naredil le eno luknjo od strani, to sem videl pri čebelarjih. Predvem me zanima kako se lotite gnezd.

LP

Zapraši jih v hladni noči z žveplom ali kakšnim insekticidnim prahom in bodo odšli, seveda, če si dovolj spreten. Že pokojni lovec mi je dejal, da je nabasal naboj z žveplom in zvečer ustrelil v gnezdo :icon_lol:. Uspeh ni izostal.

mugo
9. May 2013, 15:50
Pri nas so enega opikali, pa je iz jeze s šrotom gor parkar užgal. Ni pomagalo. Potem je pripravnik v gnezdo na palici potisnil neko močno petardo, da je še ena deska odletela s preže. Gnezdo je uničil, vseh sršenov pa ne in so gradili na novo. Potem smo se jih lotili s posebnim sprejem za ose in sršene, ki nese 5m daleč. To je pa pomagalo.
Aja, med procesom uničevanja gnezda je na travnik pred prežo začel hoditi jelen, tako da sem ga iz strahu pred sršeni čakal kar na tleh pod prežo. Eno jutro sem prišel in čakal 2 minuti, nakar je prišel jelen in sem ga uplenil. Tako da mogoče pa sršeni tudi srečo prinašajo :icon_lol:

POLH
6. August 2013, 08:56
Ena nova pridobitev od vikenda - sva jo z enim frišnim jagrom naredila na lokaciji, kjer je drugače kar težko pojagat (namenjena za čakanje srnjadi in lisice). Samo še deske za sedet pa bo.

JAVOR
6. August 2013, 13:29
Namesto desk je bolje, če uporabiš smrekove sušice, ker so po nevihti hitreje suhe kot deske. Pa naslon za puško še manjka.

mugo
6. August 2013, 13:37
Ena nova pridobitev od vikenda - sva jo z enim frišnim jagrom naredila na lokaciji, kjer je drugače kar težko pojagat (namenjena za čakanje srnjadi in lisice). Samo še deske za sedet pa bo.

To je to, tudi jaz take delam. Deske pa ne pribijem, da jo ko ne čakam postavim pokonci, da ni mokra. Naslona pa ne rabim, na tistih 20m.

THEHUNTER
12. August 2013, 17:37
Mene pa zanima kako izdelaste klop na prezi, da ne poka ko se premaknes? biggrin
Ni fajn, ko dolgo cakas pa se ne smes niti premaknit, ker se bojis da bo zaskripalo :icon_lol:

alojz1
12. August 2013, 19:25
Ampak ti pa znaš problem ustvarit biggrin
Najprej kaluža v suši sedaj pa klop. Klop odreži iz ploha 5cm. Privij z vijaki. Med spoj lahko daš tudi gumo ali itison. Če pa še škripa pa mazalke namontiraj.
Preveriš pa tako, da še kakšno povabiš na večerno čakanje.

THEHUNTER
12. August 2013, 21:05
Haha, vcasih pa res, priznam! biggrin
Hvala za nasvet! Hmm tole pa bi bil dober ter siguren preizkus klopi :icon_lol:

pek3c
18. September 2013, 12:23
Hvala-izdelal sem jo sam,postavit stebre mi je pomagal brat in mentor -sem mizar in mi ni problem naret. Pobarvat še jo morem od zunaj do konca z zeleno da bo majn opazna.

Res dobro zgleda, super ste tole naredili. biggrin

mugo
5. October 2013, 17:59
Malo smo gradili. Še krajnike nabijemo na streho pa bo.

Slayer
13. October 2013, 18:11
izbrisano

Slayer
13. October 2013, 18:14
Sem malo prebiral to temo in dobil veliko različnih idej za prežo. Prilagam sliko preže iz našega lovišča.

detel
13. October 2013, 21:10
Pri nas bi burja odnesla streho.

jegr
12. November 2013, 23:41
Preže se lahko uporabljajo še za kaj drugega.
http://www.radiokrka.com/poglej_clanek.asp?ID_clanka=186055
Bighand

mugo
13. November 2013, 06:15
Pri nas bi burja odnesla streho.

Pri nas bomo spomladi, če ne prej, precej gradili preže. Tale veter jih je kar nekaj podrl. Koliko, še ne nismo dokončno ugotovili, ker so gozdne ceste neprevozne zaradi podrtega drevja.

detel
13. November 2013, 12:17
Takih vremenskih neprilik bo vse več. Moramo se prilagajati...

mateja
13. November 2013, 14:54
Bo treba strehe dodatno ojačati:icon_wink:

Sršen
13. November 2013, 19:05
Namesto nadzemnih prež predlagam podzemne bunkerje. :icon_wink:

mugo
13. November 2013, 20:57
Bo treba strehe dodatno ojačati:icon_wink:

Kaj ti bo ojačana streha (če si mislil na preže, ne hiše, to je druga zgodba), če pade preža skupaj z drevesom, na katerega je sidrana. Edino če misliš na to, da bo streha po padcu celotne preže ostala cela, da je ne bo treba na navo delati. Ker naše preže večinoma kar ostanejo nepolomljene, če padejo, streha se pa ponavadi razsuje.http://forum.lovac.info/Smileys/default/paci.gif Moram malo pofotkat, kako kaj izgleda stanje v naših koncih po tem viharju, pa prilepim kako slikico. http://forum.lovac.info/Smileys/default/shok.gif

mugo
14. November 2013, 13:27
Pogost prizor v našem koncu po zadnjem vetru

zober
14. November 2013, 21:11
treba jih bo zabetonirat,pri nas se nobena ni podrla pa je okol gozd kr v frato potolčen od vetra

brenneke
14. November 2013, 21:17
Ne rabiš betonirati. Samo na tri konce jo opni z jeklenico pa bo.

mugo
14. November 2013, 21:53
treba jih bo zabetonirat,pri nas se nobena ni podrla pa je okol gozd kr v frato potolčen od vetra

Betonirat ni ravno treba. Bobro opret s kako ranto (v panj oz. koreničnik kakega stabilnega drevesa) pa stoji. V mojem revirju tako delamo, pa ni nobena padla. Pa imam revir z največ prežami.
Je bilo pa kar hudo. V našem lovišču je hitra ocena, da leži 10 000 kubikov lesa. No, za divjad je to dobro...

mateja
15. November 2013, 07:40
Se strinjam, da je vredu če je dobro podprta. Beton ravno ne paše v gozd.
Tolk m3 kot jih imaš ti sedaj, sem jih imel jaz v revirju na tleh 28.10.2013. Bodo pa nastale frate ipd.

Tine
15. November 2013, 09:38
Ma oštje, bo treba malo pojačati gradnjo fantje.

jagerboss
15. November 2013, 11:06
Sicer nebi rad nobenega učil gradnje, bi pa bilo potrebno, da se nekdo vpraša kako lahko tako visok objekt z tako ozkim razponom nog, lahko prenese močnejši veter. Objekt pa ni ne vsidran ne vkopan!!!

Tukaj na obali kjer pogosto "poje" burja, nebi preživela niti ena taka konstrukcija!!!

mugo
15. November 2013, 11:45
Sicer nebi rad nobenega učil gradnje, bi pa bilo potrebno, da se nekdo vpraša kako lahko tako visok objekt z tako ozkim razponom nog, lahko prenese močnejši veter. Objekt pa ni ne vsidran ne vkopan!!!


Preža na sliki je bila sidrana na smreko, ki pa je zaradi vetra padla. Zelo verjetno je smreka potegnila s sabo prežo, da se je porušila. Ni pa bila preža kaj dosti visoka, kakih 4,5 m je bilo od tal do vrha strehe.
Je pa res, da taki viharji niso nekaj pričakovanega v teh krajih, zadnji tak je bil leta 1984.
Na primorskem pa je seveda zadeva malo drugačna. Tudi hiše, kot jih imamo tu, bi verjetno na primorskem ob prvi močni burji vse ostale brez streh.

Hribowc
15. November 2013, 12:34
Pri naših prežah zabetoniramo nosilce, ki so vkopani v tla. Na te nosilce pritrdimo drogove.

Zanimiv posnetek, kako najhitreje zapustimo prežo:
http://www.youtube.com/watch?v=78YfYb3silU#t=32

TaSl
15. November 2013, 12:40
Takšen sestop zahteva obvezno nabito puško v rokah lovca, našnelano in odkočeno!biggrin

Ostrorogi
25. December 2013, 22:43
Na spletni strani http://www.djz.de/ sem naletel na zanimiv koncept prenosne "prevozne" lovske preze. Zadeva se mi zdi zelo zanimiva...

Prikazni video preže (http://www.youtube.com/watch?v=CFT61mMEDOw)


.

zober
25. December 2013, 23:14
Nevem če jo pri nas lahko uporabljaš,ker je na kolesihbiggrin

tica
25. December 2013, 23:17
Nevem če jo pri nas lahko uporabljaš,ker je na kolesihbiggrin

Pa si spet pripravil poligon za špetir in pametovanje.

Ostrorogi
26. December 2013, 06:18
Nevem če jo pri nas lahko uporabljaš,ker je na kolesihbiggrin

Glede na to, da nisi ziher, pojdi mimo ko jo vidiš.

mahrenberg
13. January 2014, 20:41
http://shrani.si/f/43/B3/3lFS95dM/20131205092715.jpg

sine
13. January 2014, 21:23
Lepa fotka!
Drugič malo zmanjšaj velikost!:icon_sad:

cugtef
21. January 2014, 15:25
Ena nova pridobitev od vikenda - sva jo z enim frišnim jagrom naredila na lokaciji, kjer je drugače kar težko pojagat (namenjena za čakanje srnjadi in lisice). Samo še deske za sedet pa bo.

eno vprasanje pa ne spet narobe razumet za tole sedeznico kaksno dovoljenje potrebujes in od koga
nic zabijanja z cveki samo pripeta z naylon trakovi a to spada v kvorum lovskih prez
zacela se je gonja celo ce si na drevesu samo 2 (dve ) veji odrezal in cez dilo dal tolk da lahko sedis :yea1:

Ostrorogi
21. January 2014, 15:46
eno vprasanje pa ne spet narobe razumet za tole sedeznico kaksno dovoljenje potrebujes in od koga
nic zabijanja z cveki samo pripeta z naylon trakovi a to spada v kvorum lovskih prez
zacela se je gonja celo ce si na drevesu samo 2 (dve ) veji odrezal in cez dilo dal tolk da lahko sedis :yea1:

Če imaš čas pribiti dilco in odrezati veje imaš tudi za lastnika vprašat.

cugtef
21. January 2014, 19:23
Če imaš čas pribiti dilco in odrezati veje imaš tudi za lastnika vprašat.
ni problem lastnika vprasat-- slisal da inspektorja moti tista dila zato vprasal ce ima inspektor take pristojnosti v smislu lovske zakonodaje.
vprasal tudi za sedeznico(lojtra ) ki je samo prislonjena na drevo brez pribijanja samo z pasovi pripeta nobene skode se ne dela .

alojz1
21. January 2014, 19:36
Moraš biti bolj jasen. Popravi me, če je napačno.
Vse preže morajo imeti soglasje lastnika zemljišča in biti vnešene z koordinatami v karto lovišča. To nadzira inšpektor.
V tvojem primeru pa gre za zasilno sedišče in prestavljivo lestev, ki ni trajno fiksirana. To se po moji logiki ne smatra za prežo in torej ni v pristojnosti inšpektorja.

mugo
21. January 2014, 19:42
Lovski objekti v lasti ld morajo biti evidentirani. Če pa nekdo kot posameznik postavi lestev, pa dilco na drevo in to ni lovski objekt v lasti LD, potem se v to noben inšpektor ne bo vtikal. Dokler ne gre za ilegalno krmišče seveda. Lastnik ti mora seveda dovolit.
Verjamem pa, da kake veljake v Ld moti da nekateri to postavljajo zase, pa potem nekaj strašijo z inšpektorji, brez osnove.

cugtef
21. January 2014, 19:45
Moraš biti bolj jasen. Popravi me, če je napačno.
Vse preže morajo imeti soglasje lastnika zemljišča in biti vnešene z koordinatami v karto lovišča. To nadzira inšpektor.
V tvojem primeru pa gre za zasilno sedišče in prestavljivo lestev, ki ni trajno fiksirana. To se po moji logiki ne smatra za prežo in torej ni v pristojnosti inšpektorja.
mogoce nism bil tocn je pa tako kot si napisal-- ni problem z fiksnimi stojecimi prezami --se strinjam vse po predpisih zmenjeno z lastnikom in vneseno v kataster -- problem nastane pri teh lojtrah-zasilno sedisce-prenosno-- ki so lahko danest tu jutri pa ze na drugi lokaciji (karikirano) in se ne dela nobena skoda in kar ni nepomebno NOBENEGA KRMLJENJA SPODAJ - kar je vecni kamen spotike

Pinkfloyd
21. January 2014, 20:56
Veljaki v LD te znajo je8at in dat na disciplinsko, če boš tako "desko na lojtri" postavu ob prašičjo stečino 150m od njihovega krmišča :icon_lol:

cugtef
21. January 2014, 21:25
Veljaki v LD te znajo je8at in dat na disciplinsko, če boš tako "desko na lojtri" postavu ob prašičjo stečino 150m od njihovega krmišča :icon_lol:
hehe nikoli ne hodim drugim v zelje tega se drzim .ponavadi drugi postavljajo blizu mene lojtre in pa tudi preze.ma nima se smisla kregat se umaknes sej placa zadosti-- pa drugam na se boljsi plac .

MilanK
21. January 2014, 21:46
Tudi glede lovskih naprav mora v lovišču biti red . Ne moremo poleg načrtovanih prež in krmišč imeti še kup nekih klopi in lestev po lovišču. Vsak član bi hotel imeti svojo "prežo" ali celo krmišče. Kolikor lovcev toliko "prež" Da s tem po nepotrebnem posegamo v okolje pa nam ni mar. Samo da imamo svoje mesto za čakanje.

Upravljavka lovišča je LD, zato njen posamezni član brez njene vednosti ali odobritve v lovišče pač ne more samovoljno postavljati svojih "prež", pa če tudi bi si od lastnika zemljišča pridobil soglasje. Kaj se sme in kaj se ne sme delati v lovišču izključno določa in odloča LD in ne posameznik. Kaj pa če na taki napravi ("preži") pride do hude nesreče, ki se npr. konča z invalidnostjo ali s smrtjo ponesrečenca . Kdo bo zanjo odgovarjal? LD, ali tisti, ki jo je postavil ali lastnik zemljišča? Ali pa se bodo/mo vsi sprenevedali, da ne vedo/mo kdo jo je postavil, krivdo pa zvalili na LD, ki bi kot dober gospodar pač morala vedeti kaj se v njenem lovišču dogaja. Ker bi o taki nesreči zagotovo poročali tudi mediji, pa bi se njim spet čudili kako to da o nas tako kritično pišejo.

Začasne klopi na drevesih in lestve ob drevesih običajno ostane na mestu dokler ne strohnijo. Redki so, ki jih po koncu lova pospravijo.

Take lestve in klopi na drevesih pa tudi niso zaščitene pred padci in torej niso varne. Zato nobena pametna LD ne bi dala soglasja za postavitev take "preže" ali klopi na drevesu, saj bi z danim soglasjem preveč tvegala. Če bi kdo s take preže padel in se hudo poškodoval, se odgovornosti v tem primeru ne bi mogla izogniti.

THEHUNTER
21. January 2014, 22:00
Zato pa se nanjo da opozorilo UPORABA NA LASTNO ODGOVORNOST. biggrin Malo heca :icon_wink:

mugo
21. January 2014, 22:20
Milan, po mojem mnenju malo pretiravaš glede tega, za kaj vse naj bi bila LD odgovorna. Za lovske (in podobne) naprave, ki niso njene, pač ne more biti. Lovec ali kdorkoli lahko pritrdi lestev na smreko tudi za obiranje storžev, če se malo pošalim.
Čakal sem že na hišici na drevesu, ki so jo postavili otroci, pa je bil zraven en kompost in so ga obiskovale kune, čakal sem tudi že na drogu električnega daljnovoda, na vrh kupa peska v betonarni, celo v zvoniku ene cerkvice na hribu sem že čepel in oprezal za srnjakom.... Če si malo uredim mesto kjer čakam, se lastnik strinja in ne kršim zakonov, potem LD nima nič s tem mojim mestom za čakanje. Ne vem, zakaj bi moralo biti vse v gozdu kar pod pristojnostjo LD.

alojz1
21. January 2014, 22:24
Sedaj ga pa malo lomite. LD pač ne odgovarja za lestev, ki ni evidentirana v karti. Če kdo misli drugače tudi otrok ne sme v gozd spuščat, da delajo hišice na drevesih. Ali pa daljnovodi in plezanje na jambore. Saj praktično je nevarno vse. Od lukenj na cesti naprej.

Ostrorogi
21. January 2014, 22:32
Jagat se da tudi z trip stolčka... Če je drag ga vsakič domov neseš :yea1:

MilanK
22. January 2014, 00:08
Vse kar je v gozdu ni bilo in nikoli ne bo pod nadzorom LD. Lovske naprave in dela, ki se v lovišču lahko opravljajo, pa so pod nadzorom LD. Na kake vse objekte kdo pleza, ko lovi, je njegova stvar. Za red v lovišču pa je dolžna skrbeti LD, zato njen član ne more v lovišču početi kar ga je volja.

Pisal sem o klopeh na drevesih in o lestvah ob drevesih, ki se po lovišču postavljajo in da tam kjer so postavljena praviloma tudi ostanejo. Govoril sem tudi o tem, da če bi se na taki napravi kaj zgodilo, da ne bi nihče priznal, da jo je samovoljno postavil. Pisal sem tudi o tem, da take naprave niso zavarovane pred padci in so zato nevarne.

Podobni problem so imeli tudi ribiči. Tudi ti so imeli vsak svojo hišico. Po so to morali in so uredili.

Tudi lastnik gozda se mora držati reda in z gozdom upravljati tako kot to zahteva zakon o gozdovih. In v gozdu prav tako ne more početi kar ga je volja in z gozdom gospodariti tako kot on misli da je prav in ne tako kot to zahteva zakon.

Ker ni bilo reda se je tudi nabiranje gob spremenilo v vandalizem. In tako je na vseh področjih .Če ni reda, potem pač vsak posameznik dela po svoje. Kaj iz tega nastane pa je nam znano.

Lovske naprave popestrijo krajino, kar za klopi na drevesih in za lestve ob drevesih ne morem trditi. Marsikje je zelo čudno gledati med krošnjo jablane ali drugega drevesa klop, ki močno izstopa. Ponekod so nad njo naredili še nadstrešek in ga pokrili z salonitkami ali pa kar s pločevino ali folijo. Nekje sem celo videl streho od avta na drevesu, ki je služila za streho začasne preže. Domišljija ne pozna meja.

Sicer pa menim da lovišče ni poligon, na katerem bi lahko posamezniki po svoji mili volji postavljali kakršne koli naprave.

POLH
22. January 2014, 08:09
Za našo LD lahko trdim, da se bomo tudi v prihodnje posluževali izdelave sedežnic, kjer je to potrebno. Lestev ob drevesu po mojem mnenju nič ne kazi izgleda krajine, seveda če je normalno narejena in po "izteku roka" tudi odstranjena. Menim, da so sedežnice marsikje dosti boljša rešitev, kot postavljanje samostoječih prež (pri lisičinah, jazbinah, na stečinah...). Prednost je tudi ta, da jih lahko brez večjega truda prestavljamo.

Kar se tiče evidence lovskih objektov je pa tako ali tako jasno, da se mora vodit in da je ažurna.

Glede varne uporabe objektov pa je tako ali tako že tekla debata. Nekomu preprečit, da bo plezal na sedežnico ali prežo ne moreš. Pa če je tabla na njej ali ne.

cugtef
23. January 2014, 15:31
[QUOTE=MilanK;106146]Vse kar je v gozdu ni bilo in nikoli ne bo pod nadzorom LD. Lovske naprave in dela, ki se v lovišču lahko opravljajo, pa so pod nadzorom LD. Na kake vse objekte kdo pleza, ko lovi, je njegova stvar. Za red v lovišču pa je dolžna skrbeti LD, zato njen član ne more v lovišču početi kar ga je volja.

Pisal sem o klopeh na drevesih in o lestvah ob drevesih, ki se po lovišču postavljajo in da tam kjer so postavljena praviloma tudi ostanejo. Govoril sem tudi o tem, da če bi se na taki napravi kaj zgodilo, da ne bi nihče priznal, da jo je samovoljno postavil. Pisal sem tudi o tem, da take naprave niso zavarovane pred padci in so zato nevarne.



milan po moje ena taksna kot je na sliki ne kazi nobenega okolja ,ce je se dobro skrita in je povsem varna -razen ce nimas prjatla ki poskrbi da je nevarna ali kar je se bolj verjetno jo ukradejo (moja izkusnja)

mahrenberg
10. February 2014, 20:53
ajde malo v naravo pa kako sliko nardit..

http://shrani.si/f/16/132/3smKm9YW/20140121162709.jpg

:)

mahrenberg
10. February 2014, 20:59
http://shrani.si/f/8/XJ/SlCyXiT/20140129110057.jpg

mahrenberg
10. February 2014, 21:00
http://shrani.si/f/2B/eh/1rnYvkju/20140121163902.jpg

mahrenberg
10. February 2014, 21:05
pa še ena pred napadom.. na lisice :)

http://shrani.si/f/2u/Tz/4eg4DF6z/20140126173123.jpg

detel
10. February 2014, 21:30
lepe, dobre :OK:.

mahrenberg
26. February 2014, 21:22
http://shrani.si/f/3D/77/1xI05pcs/20140225172322.jpg

še ena v večernem sončku..

mugo
29. April 2014, 21:38
Ena naša nova.

patriot
30. April 2014, 06:46
Lepa in nevpadljiva. Ne vem pa kakšna bo vidlivost, ko bo krošnja drevesa dokončno ozelenela.
Lp in dober pogled!

mugo
30. April 2014, 07:18
Lepa in nevpadljiva. Ne vem pa kakšna bo vidlivost, ko bo krošnja drevesa dokončno ozelenela.

Hvala. Vidljivost bo vredu, spredaj in ob straneh ni vej. Zadaj pa je cesta in polje, spredaj pa je še 100m travnika in nato gozd, od koder iztopa divjad. Velika večina prež, ki jih delamo, so takšne. Material samo les in žeblji, pa kamni za pod stebre.

PROF.racoon
5. May 2014, 11:15
Dobra!

Takšnih pri nas manjka in jih zelo pogrešam... Večinoma (95%) imamo narejene samo odprte, čeprav bi nam prišle prav tudi kakšne zaprte... Ne vem pa, kako bi se obnesle v močnem vetru, ker je lovišče na območju burje...

detel
5. May 2014, 14:46
Proti burji so betonski stebri v zemlji na katere fiksiraš noge preže ali sajle za sosednje drevo ali za pilote v zemlji:icon_wink:.

PROF.racoon
6. May 2014, 08:04
Smo jih že par navadnih odprtih fiksirali z zajlami za drevo... Je pa potrebno bolj pogosto vzdrževanje (menjavanje klinov, ponovno vezanje,...)...

V vetru na preži dobiš kar morsko bolezen... Takrat je bolje biti kar na zemlji...

alojz1
17. August 2014, 16:38
Tale je pa že apartma. Z termoizolacijo, posteljo in bifejem pod njo.
Okolica pa čudovita. Do 340m travniki za jelenjad, srnjad in prašiče.

patriot
17. August 2014, 21:59
Zelo lepa in tudi funkcionalna.
Če ima še pisoar in cevko speljano v zemljo z mini drenažo, jo ocenim z *****.
Lp in dober pogled!

detel
18. August 2014, 11:46
:icon_lol:

Pinkfloyd
18. August 2014, 22:12
Če ima kaj več kot 4 grčave rante za sedišče in nima le komaj opazne lestvice, ki je seveda izdelana brez enega samega cveka, je seveda preveč napredna za Slovenijo. Tako nekako, kot so preveč napredne in nelovske tudi camo obleke in malo morje vse ostale lovske robe...
Tudi puška mi je postala odveč. Od zdej naprej bom jagal z leskovo palico. :icon_lol:

Ostrorogi
18. August 2014, 22:43
@pinkfloyd
Vso srečo. Upam, da ne bo preveč bolelo. (http://www.forum-lov.org/forum/member.php?619-Pinkfloyd)

Pri nas je nekaj takšnih modernih štantov. Notri izolacija itd. Problem nastane, ko zgnijejo noge. Težko je potem to sanirat. No se da.. vendar je težko. Sama hišica z vesm udobjem je težka in je ponavadi dobro skupaj dana... tako da razstavljanje odpade ponavadi.

TaSl
18. August 2014, 23:35
Tale je pa že apartma. Z termoizolacijo, posteljo in bifejem pod njo.
Okolica pa čudovita. Do 340m travniki za jelenjad, srnjad in prašiče.

Kje se nahaja ta Lovski objekt? Da si ga pridem ogledat.

alojz1
19. August 2014, 11:38
Nad Gradiščem. Kar blizu tebe biggrin

TaSl
19. August 2014, 17:48
Tam je resnično potrebna izolacija, veter zna biti kar mrzel in močan.

pidog
25. January 2015, 11:37
Že nekaj čas gledam "muštre" ... mora biti majhna in dovolj prostora za prespat. Po možnosti, želji izolirana (mere raznih "stiroporjev" nekoliko upoštevane). Izdelana iz "stranic", ki se sestavijo na licu mesta. Možnost vhoda zadaj, s strani, spodaj. Preglednost (za "naše" pogoje) dobra.
Mogoče kakšnemu pride prav ideja. Kakšna mera mogoče "striže"..., malo v cm, malo v mm. Prilagodite, dešifrirajte sami. Upam, da bo do maja vsaj na tleh postavljena...je pa višina lahko zelo relativna stvarbiggrin

http://shrani.si/f/3P/v0/38jMjT0d/img0001.jpg

http://shrani.si/f/2I/IN/2MgNznDf/img0002.jpg

Dober pogled!

Hribowc
4. February 2015, 13:35
Ima kdo mogoče kakšen načrt ali nasvet kako zvariti šresprosto železno prežo (brez lestev) V stilu teh ameriških prež za enega ki se dobijo na eBayu.

jok
28. February 2015, 20:40
Takole prežo pa si je zamislil naš gospodar.
Še malo fines in gre na drogove.
BighandBighandBighand
15135
15136

Rusevec
28. February 2015, 21:37
Bighand

POLH
1. March 2015, 22:09
Imamo pa zelo različne okuse. Meni oblike prež kot je ta na sliki ali podobne sploh niso všeč. Tako vizualno kot po uporabi. Na takšni zaprti preži, po možnosti s še kakšnimi okni gor se sploh ne počutim na jagi oz. zelo utesnjen.

Sršen
2. March 2015, 06:51
Ein schönes Taubenschlag :icon_wink:biggrin:yea1:

zajec
3. March 2015, 15:14
Runklkambra!biggrin

Sršen
4. March 2015, 07:28
Še eno vprašanje. Od kedaj imate na Dalenskem drogove? A ne bote štang ponucal?

JAKAJEŽ
4. March 2015, 17:58
Ja Jok je hotu bit malo fin pa je pisal o drogovih,"drgač so pa še zmjeraj štange". :whistle:

lp

jereb
4. March 2015, 21:55
Imamo pa zelo različne okuse. Meni oblike prež kot je ta na sliki ali podobne sploh niso všeč. Tako vizualno kot po uporabi. Na takšni zaprti preži, po možnosti s še kakšnimi okni gor se sploh ne počutim na jagi oz. zelo utesnjen.

Res je, samo važnen je tudi namen. Če čakam lisičke ali pujske pri -10 ob rahli sapici kakih 6 ur, se na prosti preži zadekan z vsemi možnimi šinjeli počutim bolj utesnjenega, kot brez šinjela na zaprti preži ...

Jagermaister
5. March 2015, 06:00
Iz take zaplankane preže lisice še videl ne boš, kaj šele, da bi jo ustrelil.

Kar se pa mraza tiče, je pa vreča za čakanje zakon. Tudi če je -10.

Ostrorogi
5. March 2015, 06:43
Iz take zaplankane preže lisice še videl ne boš, kaj šele...


Mi ti ne moremo pomagat če ti zaradi svojih sposobnosti ne vidiš z takšnih in podobnih zaplankanih prež.

Sršen
5. March 2015, 06:56
Mi ti ne moremo pomagat če ti zaradi svojih sposobnosti ne vidiš z takšnih in podobnih zaplankanih prež.
To mu bo pomagalo:
15146
Priporočam levega, bolj jagrsko izgleda.
:icon_wink::icon_lol:

Jagermaister
5. March 2015, 14:48
Mi ti ne moremo pomagat če ti zaradi svojih sposobnosti ne vidiš z takšnih in podobnih zaplankanih prež.

Jaz lisice uspešno lovim iz drugačnih prež.

In ne vem kaj bi ti meni lahko pomagal? Saj je očitno, da nimaš pojma o lovu na lisice. Pa o prežah tudi ne.

Ostrorogi
5. March 2015, 16:21
Ko boš začel predavati o lovu na lisice in o izdelavi prež se bom z veseljem udeležil kake ure. Seveda tiste brezplačne

Nevem zakaj tako osorno in poniževalno do drugih?

PROF.racoon
5. March 2015, 19:51
.
.
.

Nevem zakaj tako osorno in poniževalno do drugih?


Polna luna je... :icon_wink:

Saj ga bo minilo... A ne, Jagermaister?

POLH
6. March 2015, 08:23
Glede n dosedanjo debato bi dodal, da tudi jaz zelo nerad čakam lisice na zaprtih prežah z s "premajhnimi" okni ali celo linami za strel. Tisti, ki dosti čaka lisice, bo vedel, da je dobro, če imaš dosti prostora in širše vidno polje, ker je lisica velikokrat kar hitra. Ni kot prašič na krmišču. Prostora mislim zato, da lahko s puško neovirano slediš lisici brez da bi zadel v okno ali kaj podobnega.

Sam jih najraje čakam na sedežnici ali na tleh, z dobrim kritje za menoj.

jereb
6. March 2015, 14:10
Glede n dosedanjo debato bi dodal, da tudi jaz zelo nerad čakam lisice na zaprtih prežah z s "premajhnimi" okni ali celo linami za strel. Tisti, ki dosti čaka lisice, bo vedel, da je dobro, če imaš dosti prostora in širše vidno polje, ker je lisica velikokrat kar hitra. Ni kot prašič na krmišču. Prostora mislim zato, da lahko s puško neovirano slediš lisici brez da bi zadel v okno ali kaj podobnega.

Sam jih najraje čakam na sedežnici ali na tleh, z dobrim kritje za menoj.

Omenil si dobro kritje za hrbtom ... zaprta preža ga nudi in to je bistveno pri zimskem čakanju, saj se vsak najmanjši premik hitro opazi. Glede širine okna pa je važno tudi kje je naslon in tudi kje je vidno polje. Če pa daš na primeren kraj še kaj mamljivega, bo lisica tja prišla in počakala.

Sam sem bistveno uspešnejši na lisice z zaprtih prež kot odprtih.

Jagermaister
11. March 2015, 06:16
Ko boš začel predavati o lovu na lisice in o izdelavi prež se bom z veseljem udeležil kake ure. Seveda tiste brezplačne

Nevem zakaj tako osorno in poniževalno do drugih?

Pa glede tega oceni še stavek, ki si ga ti napisal:
"Mi ti ne moremo pomagat če ti zaradi svojih sposobnosti ne vidiš z takšnih in podobnih zaplankanih prež."

Sicer si pa prvi nasvet glede lisic in prež že dobil. Brezplačno.

Jagermaister
11. March 2015, 06:29
Se strinjam s polhom.
Dobro je, da si na preži, pravzaprav je dosti že samo sedež na lestvi, velikokrat pa pride prav, če je tudi streha nad glavo. Ozadje naj bo temno, vidno polje pa v polkrogu 180°. Pa nič plank pred sabo, celo stebrička strehe sta včasih moteča.
Lisica te ponoči itak ne vidi, še podnevi ne, če se ne izdaš s kakšnim premikom ali šumom.

Zvitorepec
11. March 2015, 20:44
Lisica te ponoči itak ne vidi, še podnevi ne, če se ne izdaš s kakšnim premikom ali šumom.

Tole se pa ne strinjam. Imam takšne izkušnje!

Jagermaister
12. March 2015, 06:07
Mišljeno je na preži.
Lisica je pozorna predvsem na dogajanje na tleh. Razen, če je nisi poprej "zdresiral". Takšna pa potem najprej pogleda, če je kdo na preži.

Sršen
12. March 2015, 09:30
To samo pomeni, da tudi preže niso za vsakogar!

Ravno to, da žival pogleduje proti preži je znak, da so se po njej valjali nestrpneži, ki ne znajo dati miru, ki po strelu ne znajo počakati, ki ne znajo počakati, da se divjad sama neha past in odide ali pa da vsaj počakajo do trde noči in potihem odidejo z nje.

Ne nije žvaka za seljaka in niso preže za vsakega, ki se odene v zeleno!

Za dobrega lovca, ki spoštuje mir divjadi, je pa dobra tako čiček na lestvi, kot dobro zaprt bivak.
Pravzaprav je bistvo res samo v spoštovanju divjadi in njene pravice, da se nemoteno pase in giblje, če je ne uplenimo.
Ampak neeee, imamo budale, ki se dol grede s preže še malo zadere in spodi vse kar je blizu, ker mu niso prave burkle prišle na muho.

Ika
6. April 2015, 21:13
Tako pa izgleda moja preža. Upam, da bo služila svojemu namenu vsaj tako dolgo, kot je njena predhodnica na isti lokaciji.
15192

Sršen
7. April 2015, 07:20
Tako pa izgleda moja preža. Upam, da bo služila svojemu namenu vsaj tako dolgo, kot je njena predhodnica na isti lokaciji.
15192
Preža je lična. Mi je všeč.
Ne vidim pa smisla v tako temeljitem čiščenju okolice preže. Meni se bolj dopadejo take, ki so prikrite z rastjem, naj bo to grmovje okoli preže ali pa da je kar sama preža obrasla s kakšnim bršljanom ali podobnim.
Boljša kamuflaža in bolj naraven izgled nenaravnega objekta.
Seveda pa imamo tudi pri nas puritanske revirne vodje, ki mislijo, da mora biti okoli preže pomedeno, le ta pa postavljena na sredi polja.

POLH
7. April 2015, 07:58
Lepa preža. Sicer ne poznam lokacije, ampak jaz bi kakšen kot zaprl do strehe, da se lahko tja usedeš. Imamo primere prež v lovišču, ki so isto lično in kvalitetno narejene in postavljene na odprtem. Problem je, da ti divjad pride za hrbet in je ne zaznaš. Ker nimamo kota vidnega polja kot sove se je treba prestavit, da pogledaš še v drugo smer. To se velikokrat izkaže za napako, saj te divjad zazna.

Pa čim več lepih trenutkov na preži želim.

detel
7. April 2015, 09:07
Lepa preža. Mislim, da bo okoli nje v kratkem precej poraščeno. Če je dobro služila ta stara, bo tudi ta. S slike je težko govoriti o slabi ali dobri lokaciji. Pa veliko uživanja z nje.

main757
7. April 2015, 09:26
Ika, kdo ti bo pa križe zabil do konca?

alojz1
7. April 2015, 09:42
Križi so kar v redu. Le stebre bo treba sidrati, če je pri vas tudi tak veter, kot pri meni danes.biggrin

Ika
7. April 2015, 17:59
Stebri so cca. 80 cm v zemlji in diagonale (križi) tako kot so, lepo povežejo konstrukcijo in skrbijo za stabilnost.
Kar se čiščenja okolice tiče, je bila izvedena namensko tako, ker je stara preža bila dotrajana (neuporabna) zelo zaraščena in v "trnu". Pod njo pa je bilo ogromno razpadajočega lesa, manjših razpadajočih štorov in vejevja.
Verjetno se je to vse tja zmetalo v preteklosti, ko se je urejalo okoli preže in izvajalo popravila na preži. Grmičevje in "šibje" bo hitro spet zrastlo, vendar bo v prihodnje lažje vzdrževat okolico in skrbeti za dostopnost.
Namen seveda je, da bo okolica v rastlinju in se ne bo izvajal "golosek" vsako leto, ker po teh jarkih se zelo rade sprehajajo lisice. To letos je pač bilo nujno zlo :icon_wink:.

main757
7. April 2015, 19:42
Ika, križev nimaš zabitih. Izgleda, kot da je preža nekje na odprtem izpostavljena vetru...
Zabij še križe iz desnega spodnjega kota v zgornji levi kot. Tako se ti bo preža menj zibala.

main757
7. April 2015, 19:48
Ika, tako zabij še na ostalih stranicah:

alojz1
7. April 2015, 19:58
Tale zgoraj računalnik dobro obvlada. Mehaniko pa malo manj. Tista črta je čisto odveč. biggrin

jegr
7. April 2015, 20:56
Tako sem postavil pred kratkim, manjka še streha. Pa še eno identično sem postavil čez 2 dni, ki je tudi še brez strehe (je nisem slikal), upam, da bosta za vikend dobili tudi to. Moje mišljenje, bolj kot velikost in lepota, je važna lokacija in funkcionalnost. Uporabljal ju bom za lov na srnjad. Pa tudi tistega križa nisem dela, ker ni potrebe. Na preži, o kateri je toliko govora, so tiste rante počez pribite narobe. Mislim.

15195

alojz1
7. April 2015, 21:37
so tiste rante počez pribite narobe. Mislim.15195
Prav misliš. Na tvoji so pravilno. Vendar pa so tako močne da je skoraj vseeno. Tak les dobro prenaša natezne in uklonske obremenitve.
Ups, nisem vedel, da se tudi slika kopira.

Ostrorogi
7. April 2015, 21:53
Pravijo, da od viška ne boli glava. Je pa dejansko tako, da če je višek je samo za izgled in pa težo. Roka (ranta) če ni pravilno zvezana v pokončni in prečni komad drži le toliko kot jo držijo žeblji ali vijaki. Za prežo je dovolj malo... Les dela vseskozi. Zato tudi kozolci niso narejeni čisto togo. Lesu je treba pustiti da deluje, če ne more delati potem povije tiste žeblje ali pa jih malo populi. Kar je čisto dovolj, da je vse razmajano po dveh vetrnih dneh in treh plohah.

Jagermaister
8. April 2015, 14:52
Ika, križev nimaš zabitih. Izgleda, kot da je preža nekje na odprtem izpostavljena vetru...
Zabij še križe iz desnega spodnjega kota v zgornji levi kot. Tako se ti bo preža menj zibala.

Ika, naredi tako, kot je svetoval main 757. Trikotnik je najbolj tog konstrukcijski element. Če dodaš povprek še eno ranto, bodo na eni stranici preže kar štirje trikotniki namesto dveh. Seveda morata biti obe na sredini zbiti skupaj. Žeblji naj bodo za 2 cm daljši, da se zakrivijo nazaj (to velja za celo prežo).

Še nekaj: zakaj 4-kapna streha? Ob dežju teče iz strehe naravnost na lojtro. Če greš po njej, pa tebi za vrat.

pidog
8. April 2015, 15:46
...če dodate še po eno ranto po sredini in pravokotno na nja pa dobite kar 8 trikotnikov. Statika da te kapbiggrin

Dober pogled...vsaj 180 stopinj neoviranobiggrin!

Ika
8. April 2015, 18:59
Še nekaj: zakaj 4-kapna streha? Ob dežju teče iz strehe naravnost na lojtro. Če greš po njej, pa tebi za vrat.

4-kapnica je narejena, ker menim, da je vizualno najlepša (vsaj po mojem okusu). V našem lovišču so sedaj v večini vse novo nastale preže 4-kapnice, pač ekipi katera postavlja največ prež čez leto je ta izvedba najlepša. Ob tvojem zanimivem opažanju, sem dobil idejo. Tako da bom dodal žleb (seveda lesena varianta) na strani kjer je lojtra.
Moram še napisat, da je stara preža imela ravno streho in to nagnjeno k lojtri. Sicer jaz, ko sem to videl sem se spraševal, da bi se lažje vstopalo v prežo, če imaš nad glavo višji del strehe, sedaj če še pomislim na tvojo ugotovitev o dežju.... :icon_confused: .

Jagermaister
9. April 2015, 06:23
Pred leti sem naredil na dveh prežah 4-kapnici, pa jih ravno zaradi tega nočem več, saj lojtra veliko hitreje zgnije, ker je vseskozi mokra, poleg tega pa je pozimi tudi ledena. Na eni drugi sem ravno zaradi tega montiral žleb.
Zdaj delam izključno le dvokapnice, tako da tudi lojtro čimbolj spravim pod streho.

mugo
17. May 2015, 19:03
Takole smo gradili pred dvema tednoma...15343

detel
17. May 2015, 20:57
15344

Naša je še na traktorju.

alojz1
17. May 2015, 21:39
Za tole je pa že potrebno lokacijsko dovoljenje. Ga imate?

POLH
17. May 2015, 22:01
Zelo visoko se mi zdi do odprtin oz. oken. Kako oz. na kakšni višini imate pa klop ali sedež montiran?

detel
18. May 2015, 09:04
Dovoljenje se dela.
Klopi še ni, bo malo višja in noge komot :icon_lol:.

Jagermaister
18. May 2015, 17:48
Tudi postelja bi prav prišla.

detel
18. May 2015, 21:18
Drži, mogoče...

detel
29. May 2015, 19:02
15365

Ena lanska ob jabolki

alojz1
29. May 2015, 19:52
Kaj lojtro kar z sabo prinesete?

detel
29. May 2015, 20:38
Heee, sem vedel, da bo to problem:icon_lol:. Glej zadaj levo visoko, boš videl, železna je. Pa saj imaš sokolje oko :icon_lol:

detel
11. July 2015, 16:23
15473

V objemu starega hrasta....

JAKAJEŽ
9. April 2016, 19:30
Ena nova.

Hribowc
11. April 2016, 10:59
Tudi mi smo nekaj skup zbili to pomlad ;)

Vojak
14. April 2016, 14:10
Hribowc, sta jo ti in brat.

Lepo od vaju, vaju moram še javno pohvalit.
Škoda ni več takih v naši LD

LP

Hribowc
15. April 2016, 12:30
Smo pač eni bolj pridni kot drugi ;);)

karo40
17. April 2016, 14:38
16031
narejena vceraj

karo40
17. April 2016, 14:40
16032
narejena vceraj

.243 Win.
14. June 2016, 08:35
16127

Kljub dežju uspešno zaključena akcija !!

jagr8x57
14. October 2016, 21:14
Živjo!
Zanima me kakšno je vaše mnenje glede tega koliko daleč od preže je dovolj da mečem futr za divjad. Hodijo prašiči, mufloni in občasno jelenjad. Je 35 metrov dovolj? Preža je na višini 4 metrov.

lisičnik
15. October 2016, 08:22
Super!

detel
15. October 2016, 11:24
Za pujse še preveč, le pazi na smer zračnih tokov (stalnih?).

narava
15. October 2016, 12:42
Pozdravljeni

Prosil bi za načrt enostavne montažene preže, če ga kdo ima.

Mislim na železno ali aluminij

hvala

ravnohrib
16. October 2016, 16:59
Pozdravljeni
Prosil bi za načrt enostavne montažene preže, če ga kdo ima.
Mislim na železno ali aluminij
hvala

Tole: http://peteward.com/ladderstand.jpg

tud ta je zanimiv :)

http://forums.bullnettlenews.com/47-diy/34727-aluminum-tripods.html

Hribowc
17. October 2016, 13:32
Mene pa zanima , če ima kdo načrt za manjšo zaprto in pokrito prežo za enega. Zanima me samo zgornji del(škatla), podstavek bi naredil po svoje....

stjrp
17. October 2016, 22:47
Notranje mere: višina klopi, višina police in višino okenske odprtine imaš v zadnjem lovskem priročniku, ravno tako tudi širino in višino ''hiške'', tako da ti ostane samo še prilagoditev dolžine.

Hribowc
18. October 2016, 07:59
U bravo na priročnik se pa nisem spomnil. Hvala ti!

jancar
18. October 2016, 12:51
Tole: http://peteward.com/ladderstand.jpg

tud ta je zanimiv :)

http://forums.bullnettlenews.com/47-diy/34727-aluminum-tripods.html

..zadnji je pa zanimiv...se bos iz tem po gmajn sprehaju bodo mislil da si iz elektra :)

jereb
18. October 2016, 17:42
Mene pa zanima , če ima kdo načrt za manjšo zaprto in pokrito prežo za enega. Zanima me samo zgornji del(škatla), podstavek bi naredil po svoje....

Če potrebuješ res samo za enega in je govora o krajšem čakanju, potem je praktična preža na osnovi europalete. Samo klop je na ožjem delu, tako si lahko skrit malo globje in te ne moti veter ter luna ... Vstopaš spredaj, vrata se odpirajo lahko tudi navznoter.

Bolj kot ne imej vedno pred seboj dejstvo, da je vsaka preža potrebna neke prilagoditve. Najpomembnejši je naslon! Glej na višino puške in naslon komolca. Kako visoko, pa pogleg po terenu.

Osnova naj ti bo višina klopi, ki naj ne presega 45 cm, drugače ti zaspijo noge, ker imaš slabo prekrvavitev. Dobro je imeti še eno prečko za naslanjanje nog ....

V glavnem vsedi se na nekaj prež, malo pomeri, preštudiraj in to je to.

jagr8x57
1. December 2016, 12:59
Pozdravljeni!
Imam eno vprašanje. Na krmišče mi je redno hodila divjad, vse dokler sem krmil sam. Pred slabim mesecem sem postavil krmilnik, tak da ga divjad vrti sama. Od takrat ni bilo na krmišče nobene živali. Zanima me kako bi lahko ukrepal, da bi divjad zopet začela obiskovati krmišče. Mogoče kakšna privabljala,...??
Hvala za odgovore in lp.

mugo
1. December 2016, 13:09
Odstrani krmilnik. Bojijo se ga, ker ga niso navajeni.

jagr8x57
1. December 2016, 13:50
Odstrani krmilnik. Bojijo se ga, ker ga niso navajeni.
se ga nebojo navadl s časom? Ni prav blizu, zato bi rad da primejo na krmilnik...

mugo
1. December 2016, 14:07
Zadeve sem spremljal s kamero. Nekatere živali se navadijo. Nekatere pa bodo šle samo mimo.

jagr8x57
1. December 2016, 14:39
Zadeve sem spremljal s kamero. Nekatere živali se navadijo. Nekatere pa bodo šle samo mimo.
Potem če namažem kakšno privabljalo mogoče uspe ;)

dolgin
1. December 2016, 14:45
Ponavadi ko kej namažeš je še slabše....

jagr8x57
1. December 2016, 19:39
Ponavadi ko kej namažeš je še slabše....
Zakaj pa to? Če je krmišče na prehodu in je bilo do zdaj vedno obiskano...

main757
1. December 2016, 20:08
Pozdravljeni!
Imam eno vprašanje. Na krmišče mi je redno hodila divjad, vse dokler sem krmil sam. Pred slabim mesecem sem postavil krmilnik, tak da ga divjad vrti sama. Od takrat ni bilo na krmišče nobene živali. Zanima me kako bi lahko ukrepal, da bi divjad zopet začela obiskovati krmišče. Mogoče kakšna privabljala,...??
Hvala za odgovore in lp.

Mogoče pa divjad ne zna vrteti krmilnika in ker ni krme ni obiska. :icon_neutral:

jagr8x57
1. December 2016, 21:49
Mogoče pa divjad ne zna vrteti krmilnika in ker ni krme ni obiska. :icon_neutral:
Je nametana koruza in ni niti prijeta...

mugo
2. December 2016, 08:18
Nastavi kamero, pa boš videl. Moje mnenje je, da se bojijo krmilnika. Pri meni je že bilo tako. Sicer se potem kakšna svinja z mladimi navadi, ata gre pa previdno po obvozu mimo.

detel
3. December 2016, 22:07
Res je. Divjad pri kateri je že počilo ob krmilniku, se ga kasneje boji in izogiba. Starejši pujs tudi kamenje na krmišču premika previdno.

RemicN
17. October 2018, 09:27
Pozdravljeni,
Zanima me če je že kdo uporabljal podobne temelje za prežo:

https://www.amazon.de/KRINNER-Eindrehanker-Schraubfundament-U-FIX-Pfosten/dp/B007Y520D4/ref=pd_sbs_86_2?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B007Y520D4&pd_rd_r=d5c476a8-d1dd-11e8-b5da-2791156f382b&pd_rd_w=gQXdO&pd_rd_wg=7BB1d&pf_rd_i=desktop-dp-sims&pf_rd_m=A3JWKAKR8XB7XF&pf_rd_p=51bcaa00-4765-4e8f-a690-5db3c9ed1b31&pf_rd_r=N9A7X3T57475YG5CSZDT&pf_rd_s=desktop-dp-sims&pf_rd_t=40701&psc=1&refRID=N9A7X3T57475YG5CSZDT

Predvsem me zanima kako se obnesejo na področjih s precej vetra?
Ali obstajajo kakšni podobni jekleni sistemi za uvrtanje?

LP Nace

Jagermaister
17. October 2018, 16:24
Stvar je prvenstveno namenjena za ograje, v zemljo pride 60 cm. Če bi to privil med korenine ali kamenje bi gotovo zdržalo tudi veter, v sami zemlji pa ni nujno.
Sicer pa je to kar draga zadeva: 104€ + poštnina.

Meni so ljubši betonski temelji. Za 5€ dobiš 2 žakla cementa, torej pride v vsak temelj ena šajtrga betona. Iz temelja naj štrli železna plošča, na katero pritrdiš stebre. Zaradi velike teža betona, je potem tudi preža bolj stabilna. Je pa precej več dela.
Seveda pa viharju, ki podira drevesa, nobena preža ne bo kos.

RemicN
18. October 2018, 07:37
Betonski temelji so super. Do katere globine kopljete v zemlji?
Za kamnita tla pa je najlažje kar zvrtati luknje za armaturno palico?

Taki temelji se mi zdijo super alternativa za zemljinska tla:

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fminipilingsystems.co.u k%2Fwp-content%2Fuploads%2Funnamed-1-1.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.minipilingsystems.co.u k%2Fscrew-piles%2F&docid=Ok4YWm_J9yC7_M&tbnid=8M-RsOb3g4gFAM%3A&vet=10ahUKEwinm5-ino_eAhUQhaYKHVQyAnIQMwheKB0wHQ..i&w=666&h=362&client=firefox-b&bih=983&biw=1920&q=helical%20screw%20piles&ved=0ahUKEwinm5-ino_eAhUQhaYKHVQyAnIQMwheKB0wHQ&iact=mrc&uact=8

Zadeva zgleda precej enostavna za vgradnjo? Če ima kdo izkušnje so dobrodošle.
Predvsem to omenjam zaradi prihranka časa pri gradnji.

LP N

Jagermaister
18. October 2018, 17:02
Betonski temelji so super. Do katere globine kopljete v zemlji?
Za kamnita tla pa je najlažje kar zvrtati luknje za armaturno palico?

Ni treba globoko, le toliko, da se teren izravna. Beton ne sme biti preveč moker, da ostane na kupu, saj temelj zgoraj ne sme biti raven, sicer bo voda zastajala in steber gnil. Nazadnje se ga še s kelo zalika, da je povsem gladek in ne vpija vode.

Če je za podlago skala, je temelj že narejen. Nekoliko postrani zvrtaš luknjo, zabiješ ČBR in ga zakriviš v navpičen položaj. Držalo bo tako, kot če bi ga zalil z betonom.

jereb
19. October 2018, 08:56
Če so v igri globoka zemljena tla, potem naredi čvrste pilote. Lahko ošpičiš železničarski švelar. Drugače pa suh kostanjev, hrastov ali robinijev ("akacija") kol, ošpičiš nad žerjavico, ožgeš tudi cel kol, kar ga bo gledalo iz zemlje.
Čelo pri zabijanju zategni s transportnim trakom, da ne poka. Zabiješ gokler gre (do metra in pol).

Takega kola ti ne potegne ven pa tudi zgnil ne bo vsaj 15 let.

Če imaš opravka s kamni, uporabi vrtanje v kamen in rebrasto železo. Če se bojiš vetra, dodaj še sidrno jeklenico.

jan31
11. November 2018, 21:29
S čem se pa grejete v mrzlih prežah?

jereb
12. November 2018, 08:50
Termo funkcijsko spodnje perilo, ali še bolje kombinezon (pajac) je osnova. Danes dobiš kar nekaj oblek, ki ti ob pravem sistemu oblačenja nudijo dobro termo zaščito za nekaj ur pri več kot -10.

jan31
12. November 2018, 10:28
Termo funkcijsko spodnje perilo, ali še bolje kombinezon (pajac) je osnova. Danes dobiš kar nekaj oblek, ki ti ob pravem sistemu oblačenja nudijo dobro termo zaščito za nekaj ur pri več kot -10.

tam pri belugi sem videl nek brezrokavnik na baterije tudi. Kak gorilnik najbrž ni zdrav in še sveti zraven.

Jagermaister
12. November 2018, 14:32
Krznena vreča za čakanje je zakon. Prejšnjo zimo sem v njej pri -17 čakal 4 ure. Eno lisico sem ustrelil, potem pa sem čakal še drugo. Pa me ni zeblo, le naveličal sem se.

jereb
13. November 2018, 13:19
Čim manj elektronike ... je dovolj dobrega tekstila in volne. Več o tem je že razpisanega v pripomočkih in opremi za lov.

jan31
26. November 2018, 20:44
v glavnem kupil in testiral sem tisti brezrokavnik. To je tak droben flis lajbelc ki ima v zgornjem delu hrbta grelec kateri pa ogreje da zakuhaš. Ima 5 jakosti in 2. je dovolj za 4 ure sedenja in da si na toplem.

jan31
8. December 2018, 10:05
Včeraj sem testiral tole pečico: http://www.mixi-caravaning.si/katalog/product.php?product_id=1160039727

Preža doga 2.7m, široka 1.5 in visoka 2m. Pečica delala na minimum pa sem vseeno zakuhal pri odprtem oknu.

tutu
21. July 2019, 13:35
Čim manj elektronike, se strinjam!

Jack0709
10. November 2020, 19:12
Pozdravljeni, bom kar tukaj vprašal. Namreč zanima me, ali si kdo lasti lupelice lubja za motorno žago, za pripravo lesa za preže. Kako se kaj obnese...

Hvala!

Jagermaister
11. November 2020, 05:00
Manj boš trpel, če boš tistih par rant olupil z ročnim lupilnikom ali rezilnikom.