PDA

View Full Version : šibrni naboji



wolf1
13. December 2007, 14:12
http://lov.mojforum.si/lov-about454-0.html


Pozdravljeni lovski tovariši-ce,

Prosim, da kdo napiše koliko mm je premer šiber pri določeni številki proizvajalcev?

Npr. fiocchi semi magnum 4/0, winchester 4, gyttorp 3


4/0= 4,5mm
4= 3,25mm
3= 3,5mm (tu bi moral povedati poreklo naboja, ker se oznake različnih držav razlikujejo razlikujejo)


Ali bi upal kdo najti točno tabelco kjer so vse naboji za 16 kaliber in kaliber 12 prikazani z številko in debelino v milimetrih ?

Nekaj sm najdu na strani od fiocchi samo ni pa nikjer milimetrov

http://wwwasp1.nexa.it/NEIPFiocchiWeb/Estrai?COD=150

http://www.fiocchiusa.com/cat_target.html
http://www.fiocchiusa.com/cat_nichel.html
http://www.fiocchiusa.com/cat_steel.html
http://www.fiocchiusa.com/cat_huntlds.html
[/quote]


Tukaj najdeš nekaj odgovorov.

http://www.rotewbk.de/Verschiedenes/Schrottabelle/schrottabelle.html

http://www.kjs-bonn.de/html/schrotgrossen.html



Kal. Polnenje Velikost v mm
- - - - - -g - -2,5 - -3 - -3,5 --4
12/70- 35- 390- 225- 140- 95
16/70- 31- 335- 195- 120- 80
20/70- 26- 290- 170- 105- 70



Kaj pa kakšen nasvet glede uporabe različnih debelin šiber na različni divjadi ? Vaše izkušnje ?


Po mojih izkušnjah : lisica: min 3.5mm, najraje 4,5mm
zajec: 3,5mm
raca: najraje 3,5mm, manj se mi ni dobro obneslo
kormoran: min. 4mm


Jaz vse streljam z 3,5 mm pa sem zadovoljen bolj kot s 4mm ali celo 4,5 mm!
Štos je v tem,da je tukaj več šiber,ki so še vedno zadosti "močne" da divjad usmrtijo takoj!

lp


Jaz pri lovu na malo divjad uporabljam v drilingu za prvi strel 3,5 za drugega pa največ 4,0 -dobitna kombinacija :) :wink:


v dvocevki uporabljam za prvo cev 3,5 v drugi 4,5, če ne vem a bo prišla lisica al kuna. za jazbeca 4,5mm. fazanov, jerebic in podobnega nimam priložnosti streljati. uporabljam fiocchi, samo je zelo odvisno od puške. v šibrenici nese dobro, v kombinirani je bolj tako-tako (tam pride v poštev nekaj starih jugoplastik 4,7mm). sicer pa v glavnem uporabljam magnum šibreno strelivo (mam srečo, da me je malo več skupaj :P)


O ja, čeh pa mora bit :)
No, včasih tud kakšenga križevca skoz porinem :wink:


Debelino šiber pač prilagajamo vrsti divjadi, ki jo lovimo. Mugo, menim, da za race uporabljaš predebele šibre (3,5 mm). Teh šiber je v naboju malo. Raco moraš s temi šibrami zadeti v vrat ali glavo. Res pa je , da debela šibra lomi krila a ostane raca živa. Meni so se bolje obnesle 3 mm, zlasti pozimi, ko je raca oblečena v puh in te šibre bolje prodrejo v meso in jih je več.


Pozdravljeni.

A mi lahko kdo pove, kaj pomeni SSG (kaj pomeni kratica) in kakšen naboj je to? Ali gre za idealko ali gre za pač zelo debele šibre?

LP


Po posredovanju Muga smo ugotovili, da gre za šibre s premerom 6.83mm.
LP

[quote="jagerboss"]
Pozdravljeni lovski tovariši-ce,

Prosim, da kdo napiše koliko mm je premer šiber pri določeni številki proizvajalcev?

Npr. fiocchi semi magnum 4/0, winchester 4, gyttorp 3

Številke ki označujejo premer šiber pri italijanskih proizvajalcih so sledeče.


00- 4,0mm
0 - 3,9mm
2- 3,5mm
3- 3,3mm
4- 3,1mm
5- 2,9mm
6- 2,7mm
7- 2,5mm
7,5(trap)-2,4mm
8- 2,3mm
9- 2,1mm
10- 1,9mm
Načeloma velja da ima vsaka št. dve desetinki milimetra.

Lp.


dodajam seznamu:
2/0 4,5mm


Ali je kdo že preizkusil naboje(100 metri),oznaka 0,potisni tlak 1050 barov,s tem se naj bi streljalo do 100m.Vse vem,da to ni lovsko,ampak me vse eno zanima.Naboje sem videl pri enem kolegu,katere pa tudi on ni preizkusil,nabavil jih je v Koptexu v BTCju :?: :?: :!:

lp



Ali je kdo že preizkusil naboje(100 metri),oznaka 0,potisni tlak 1050 barov,s tem se naj bi streljalo do 100m.Vse vem,da to ni lovsko,ampak me vse eno zanima.Naboje sem videl pri enem kolegu,katere pa tudi on ni preizkusil,nabavil jih je v Koptexu v BTCju :?: :?: :!:

lp

Jaz sem jih pred leti kupil eno škatlo in še zdaj jih je 7 v omari.
Testiral sem jih namreč na 100 metrov v 7 cm hrastov ploh in rezultat je bila luknja premera cca 3 cm (kot idealka, če ne bolje).
Tretji naboj pa sem odprl, ker me je zanimalo kako je sestavljen. Sestavljen je tako da so šibre cca 3 mm (debeline ne vem več točno) namesto normalno v košarici je 'košarica' obrnjena narobe tako, da jo šibre pred seboj rinejo, rezultat pa je luknja kot od idealke in tu pa tam kakšna od šiber.

Za moje pojme neuporabna zadeva, ker je bolj težko zadet lisico s šibrnico na 100 metrov, če tudi bi jo pa je huje kot s kroglo.
Za prašiča pa tako ali tako vsi vemo, da se ne strelja s šibrami.


Pa še cenovno so precej drage, res tudi jaz mislim, da ni kako uporabna zadeva.

dolgin
22. April 2008, 11:16
A kdo ve kje se da dobit trap 2,0mm? Enkrat sem mel škatlo od winchestra silver trap max! akon reč,za prvi šus idealen patron! Sam je hudič,k ga ne dobiš kar tako! Tud preko meje se ga težko dobi ker prodajo zelo malo te municije.....

lp

main757
22. April 2008, 11:46
Koliko je meni znano trap delajo samo 2,2 in 2,4mm. Za 2,0mm poglej med skeet municijo.

mprimoz
1. August 2008, 18:58
Je že kdo preizkusil naboje Winchester super speed,kakšen je njihov učinek na divjadi, vaše izkušnje prosim?

detel
1. August 2008, 20:16
Imel sem jih pred leti, vsekakor dobra municija .

dolgin
1. August 2008, 21:24
Je že kdo preizkusil naboje Winchester super speed,kakšen je njihov učinek na divjadi, vaše izkušnje prosim?

Municija vredna vsakega centa!!! Ja jest sem bil prezadovoljen z njo,ampak sem jo moral nabaviti preko meje,ker je pri nas ni blo za dobit! V kalibru 12 je to idealna rešitev za race,ma kaj race vso perjad! Za 16 jih je pa težje dobit,ker je to že bolj "star" kaliber in na splošno ne delajo več tolk municije! Sem jih naroču za 16 za letos ene par škatl pa da vidmo :-))

mugo
2. August 2008, 12:46
Winchester super speed je moja najljubša izbira. Zelo sem zadovoljen s to municijo, dobim jo v Fanzoju v LJ. Po mojem mnenju boljša od mnogo dražjega Rotweilla.

dolgin
2. August 2008, 14:52
Po mojem mnenju boljša od mnogo dražjega Rotweilla.

To pa definitivno!!!! Rotweil mi je delal isto k pa elektroplastika!!!

mprimoz
2. August 2008, 15:13
Men pa Rottweil dobr sredino zapolne, dočim Elektroplastika mi pa na sred pusti praznino ravno za lisičko. Res je to, da različnim puškam ustrezajo različni naboji. Winchestra še nisem mel časa sprobat, ga bom v kratkem.

zober
2. August 2008, 15:15
A vi tudi že kaj streljate z železnimi naboji(namesto svinca železo),zahteva evropske unije!

dolgin
2. August 2008, 16:10
Ne še! Bom jih pa nabavil za letos kako škatlo,da vidm,sicer mam pa še dost zaloge "ta svinčenih" ,tko da mi jih prov kmal ne bo zmanjkal:icon_lol::icon_lol:

janez valentic
2. August 2008, 22:16
A vi tudi že kaj streljate z železnimi naboji(namesto svinca železo),zahteva evropske unije!

Ali lahko tole zahtevo EU podpreš s kakšno direktivo (št,datum izdaje)?

detel
3. September 2008, 22:13
Uboge šibrenice, kaj jih čaka :icon_cry::icon_redface::icon_twisted:.

denis jež
3. September 2008, 22:43
Živjo
MA saj jagrov ne bo nič bolelo,če bo pa šibrenico mal se pa ne bom sekiral,kadar jo bo znucalo,je pa kopteks blizu:icon_lol:

Hunter
24. September 2008, 19:20
Ne še! Bom jih pa nabavil za letos kako škatlo,da vidm,sicer mam pa še dost zaloge "ta svinčenih" ,tko da mi jih prov kmal ne bo zmanjkal:icon_lol::icon_lol:


Ja to ti mislš....letos bo velik kormijev in patk,tko da ??rot bo šel kot po tekočem traku

Hunter
24. September 2008, 19:32
Drgač prijatelji pa vam povem,da sem pred leti kupil v eni od puškaren naboje Elektroplastike.Dejali so da so najboljši.No zame so najboljši če želiš kaj falit in sem jih kmalu po nakupu posterlil na glinastih golobih,o elektroplastiki pa zgodbo zaključil.

No v cev sem še nekaj časa tiščal Beloti in Trepčo.Trepča se mi je izvrstno pokazala na kalibru 12 vendar je bi problem čiščenja cevi.Beloti sem uporabljal pri kalibru 16 kar soliden za pernato divjad,vendar tudi tu se je cev precej mazala in po vsakem lovu sem drgnil cev.

Potem sem pa prešel na Mirage 4,5 izvrsten patrončk za lisičko in kormija.Uporabljam pa še Rotwiler za pernato divjad in zajce.Zgornja cev Mirage 4,5 spodnja Rotwiler 3,5 odlična kombinacija za brakade.
Je pa čist odvisno od puške do puške.

luka
25. September 2008, 08:48
Hunter probo z vsem kar si opisal, Mirage je kar ok njegova prednost je predvsem cena ampak kar se tiče pa elektroplastike pa mi za 20 sede ko noben patron do sedaj. Meni se zdi da je precej hitrejši od kakih čehov al pa italjanov. Skratka res zadovoljen z njimi.

LZ L

zober
25. September 2008, 09:55
Res nevm kaj je stole elektro plastiko,zadnjič zadel tri vrane se je prav vidl,ampak nobena padla dol!Pravm še zmeraj Fioochi zakon!Sam problem ker jih kle v Kranj hit zmanjka,pa kaj je tem trgovcem,januarja so pa brez municije!

Hunter
25. September 2008, 11:17
Tle pa čist podprem,čez hrib u Borovlah pa vedni dobiš vse in to na tone.Pri nas pa kriza.

luka
25. September 2008, 11:29
Poleg tega pa so za tretjino cenejši prek meje. Škatla 10 kom rotweila 4€ pri nas pa...

LZ L

main757
25. September 2008, 11:41
Uporabljam elektroplastiko 4,0mm in 3,5mm na strelni razdalji (30-40m) mi race, zajci in fazani padajo brez težav.

luka
25. September 2008, 11:48
kiri kaliber?

LZ L

main757
25. September 2008, 20:52
kaliber 12

detel
25. September 2008, 22:03
Uporabljam elektroplastiko 4,0mm in 3,5mm na strelni razdalji (30-40m) mi race, zajci in fazani padajo brez težav.

Tako enostavno pa spet ni :icon_lol::icon_biggrin:.

luka
26. September 2008, 09:01
Ne saj ma dobrega psa, ki popravlja za jagrom:icon_lol:. Ma ne, ej meni Elektroplastika leži in jo uporabljam, vse kar se je pri njej odbijalo je bla raca, ko je priletela na tla :icon_wink: ostalo pa je vse mrtvo letelo naprej po moji krivdi.

LZ L

capra ibex
26. September 2008, 09:15
Pozdravljeni.

Trenutno preizkušam strelivo V6 (podružnica od Fiocchia). Na škatli piše da je pritisk 1350 barov kar pa po moje ne drži saj ima semi mag. 1050 pa mislim da je močnejši.
Zaenkrat sem ga testiral na racah pa se je kar obnesel ampak nič bolj od elektroplastike.
Najbolje do sedaj so se mi obnesli Fiocchi PL 3,5 ali4,0mm ki imajo šibko polnitev.
Govorim pa za kaliber 12/12/70, pri 20/76 pa daleč najboljši Rotweill mag. 3,7mm.

Lp

luka
26. September 2008, 09:20
Lani so pri nas jagali italjani s podobno municijo kar se tiče pritiska 1350 barov. Ne vem al so bli zelo dobri strelci al pa je nekaj na tej municiji, tip je vstrelo zajca na sedemdeset meterov. Sicer to za mene ni lovsko pravično ampak italjani majo pač malo nižje standarde, kaj češ so bli pač pred nami v EU.:icon_wink:

LZ L

main757
26. September 2008, 09:39
1350 barov.. take municije sploh ne upam dati v puško:icon_biggrin:... poi desetih strelih pa lahko ramo pelaš na remont :)

luka
26. September 2008, 09:44
Ne bi vedo, jaz mam največ 1050, samo ni nardila nekega vtisa name. Vse kar je nad petdeset metrov za malo divjad se mi ne zdi več lovsko pravično in zato tudi ne rabim take polnitve. Pa še orožje verjetno malo trpi.

LZ L

capra ibex
26. September 2008, 09:51
K sem ta pru šus dav sem ga kr tko po vojašk ker sem se bal da mi bo puško odprlo ker je na mislim da na 1270barov testirana.:icon_confused:
Drugače pa ne seka ne vem kaj al pa je to psiha k veš kaj maš u roru:icon_lol:
Ta najbolj po moje užge nazaj od Fiocchija 100 METRI k ma 1050bar vsaj kar sem jih jaz sprobal:icon_biggrin:

denis jež
26. September 2008, 11:33
Čimbolj močne patrone, da ti fazane še spuca če ga na ene 10 m užgeš,pol ga loh kar u golaž daš ti pršpara delo:icon_biggrin:

luka
26. September 2008, 11:37
ja pol pa maš problem ker ga moraš sestavit za pozdrav lovini, pa malo čudno zgleda ko maš na šlengah navešene tace pa glavo pa krloti, vsako na svoji zanki. Bolj sodiš k mesarjem.:icon_lol:. Se pa dogaja, posebno pri onih ko trenirajo na glinaste - profi hiba, pull pa je že fazan na tleh na enih desetih kvadratnih metrih.

LZ L

grizly
28. September 2008, 16:01
jst bi vsem ki nimajo novih in testiranih pusk odsvetoval uporabo zeleznih nabojev ker pri starih puskah poskodujejo cevi in ti.čoke.

pmarijan
9. October 2008, 14:05
ja pol pa maš problem ker ga moraš sestavit za pozdrav lovini, pa malo čudno zgleda ko maš na šlengah navešene tace pa glavo pa krloti, vsako na svoji zanki. Bolj sodiš k mesarjem.:icon_lol:. Se pa dogaja, posebno pri onih ko trenirajo na glinaste - profi hiba, pull pa je že fazan na tleh na enih desetih kvadratnih metrih.

LZ L

:icon_mrgreen: :icon_lol:

jereb
9. October 2008, 23:33
Še en čuden "patron" tukaj

Čudim se, kaj vse porinejo nekateri v puške. Kolikor mi je znano, je za puške, ki nimajo opravljenega okrepljenega preizkusa in niso pravilno žigosane, max. pritisk 790 bar in ne 1050 bar, kar imajo skoraj vsi HV in semi magnum naboji.

En dober članek je bil v hrvaški reviji, samo ne vem katera je bila, ena različica hrvaškega Lovca ali pa Kalibar. Avtor(ji) so bili pa iz Elektroplastike Križevci. Govorilo se je o "plavanju" šiber zaradi hitrosti.

No nato sem sam preizkusil svojo šrotarico, zastavo 12/70 12/70.
Mirage 3,5mm 36g 1050bar je sicer dobro pokala, kot haubica, samo pokritje je bilo nično!!!! Podobno Fiocchi HV 3 mm (pri solovcu je municija fiocchi na tarči naredila "raubarje" - šroti so zarisali krog, premera dobrega pol metra, v sredini pa nič). Nato pa čudo od elektroplastike dobro pokriva in tudi uspeh na jagi je bil boljši.

Mislim, da elektroplastika ni slabo strelivo, tudi mirage in rotweill nista, verjetno je potrebno nekaj poiskusov in ugotoviti, katera cev najbolje prenaša določeno strelivo.

V kalibru 16 pa za lisice uporabljam Rotweill 4,5mm in Cheditte 4,0mm, pač glede na to, kateri so na zalogi.

Vsekakor pa je lahko municija super vrhunska - če gre mimo, gre mimo.

Lisjak
10. October 2008, 09:46
Jereb sam imam podobne ugotovitve. Sploh nisem pristaš "semi magnumov". Lisico in zajca sem streljal lepo na 30m s Hv nabojem, zgodilo se ni nič, nato sem popravljal z elektroplastiko in oboje je padlo v ognju. Sam uporabljam zgolj "navadne" naboje od Elektroplastike, sedaj sem poizkusil Fiocchi PL in se mi obnesejo čudovito. Lisica je padla na 40m s 3.5mm v ognju, druga z isto debelino šiber na 50m z elektroplastkiko. Vse razdalje so bile odkorakane, tako da ni lovske. Sploh pa se čudovito obnesejo na racah in ostali perjadi.
LP

teohafy
10. October 2008, 10:38
Fiocchijev HV meni čisto vredu pokriva, drugače je pa res s semi magnumom.Na 30 metrov imaš v centru ponavadi res prazen prostor. HV mislim, da nima 1050 barov ali se motim?

dolgin
10. October 2008, 21:44
No še moje mnenje!
Za kaliber 12 uporabljam (največ) municijo Fiochi,RWS-ovi patroni se mi niso obnesli dobro!
Za kaliber 16 pa Winchester Supreme XXX (kadar jih dobim),v zadnjem času RIO,se tudi kar obnese,nabavit pa moram še Mirage,mi jih je kolega dal ene par in me je ta municija naravnost navdušila! Zares patron da se reče,naredi tisto kar rabiš,z debelino šiber 4,0 mm pri 40 metrih pade vse!
Pa še en zanimiv link:
http://www.winchester.com/products/catalog/shotdetail.aspx?symbol=SCXR123&bn=16&use=23


lp

mprimoz
22. October 2008, 14:46
Današnjega lisjaka sem uplenil z nabojem Win. super speed(4mm) na razdaljo 40m (v teku). Padel je kot pokošen, je pa to prva lisica, ki sem jo streljal s to municijo zato še ne morem trditi da je to idealen patron za moj driling. Prvi odtisi so pač odlični :icon_wink:

teohafy
23. October 2008, 13:54
Kar verjemi, da je:icon_lol:

Hunter
24. October 2008, 01:41
Tovariši zanima me sledeče.

Danes sem se mudil v Avstiji,pred časom sem slišal za šiberni naboj z jeklenimi šibrami.Nekateri pravijo kako je dober,zato sem hotel preveriti govoricam.Ko sem že skoraj plačal pa me je prodajalec opozoril da ta ta naboj mora biti puška posebej testirana in preizkušena.

Ima kdo izkušnje s tem in napiše kaj več?


Lovski pozdrav:Hunter

dolgin
24. October 2008, 10:30
Ne vm kolk je dober patron,je res,da se jeklene šibre ne "spacajo" in da majo zaradi tega večjo prebojnost,boš videl,ko boš sprobal! Kar se pa tiče streljanja teh nabojev,pa ne bo nobenga problema,če maš kromirano cev;kar pa vrjtno je,sej je že skor pri vsaki šibrenici taka....

lp

Hunter
24. October 2008, 12:33
Dolgi a si jih ti že probov....

detel
24. October 2008, 13:54
Ma pustimo tega hudiča pri miru. Uničuje cev, tolče v rame, kaj če po nesreči zadaneš človeka ?????

dolgin
24. October 2008, 14:16
Dolgi a si jih ti že probov....

Ne še,sm pa razmišljal,da bi jih nabavil za zimsko "krmljenje" lisic! Mam v planu nabave kako škatlo v bližnji prihodnosti! Kakšne pa si ti vzel? Koliko košta?


Ma pustimo tega hudiča pri miru. Uničuje cev, tolče v rame, kaj če po nesreči zadaneš človeka ?????

To da uničuje cev drži,ampak samo one ki še niso kromirane,torej nikar teh nabojev v starejše puške!Da tolče v rame; a si dec al kaj? Če pa po nesreči zadaneš človeka se pa ne tebi ne njemu ne bo pisalo dobro!

lp

luka
24. October 2008, 14:24
Ma pustimo tega hudiča pri miru. Uničuje cev, tolče v rame, kaj če po nesreči zadaneš človeka ?????

Ja ni fajn če ga takoj ščistiš človeka, rajši počakaj na mrliškega oglednika:icon_confused:. Slej ko prej bojo te polnitve obvezne in svinec samo slika iz spominskega albuma, EU že dela na tem da se zmanjša onesnaževanje okolja, pa zčnimo pri jagrih.:icon_evil:

LZ L

JAKAJEŽ
24. October 2008, 15:06
No fantje jaz sem jih letos popokal kakih 800(trap,da se razumemo)vse je pogoltnila stara bajkalka in ji nič ne fali.

lp

Hunter
24. October 2008, 15:48
Ne še,sm pa razmišljal,da bi jih nabavil za zimsko "krmljenje" lisic! Mam v planu nabave kako škatlo v bližnji prihodnosti! Kakšne pa si ti vzel? Koliko košta?

lp

Nisem nič vzel....sm htel naprej preverit kako in kaj

jereb
26. October 2008, 17:34
Pohvala prodajalcu!!!!

Opozorilo je na mestu: preglej puško, da ti jeklene šibre ne naredijo preveč škode in pa preglej ali ima ojačan preizkus!
Lahko ti lahko več škode naredi premočan tlak, kot pa same šibre.

Slabost jeklenih šiber je tudi velika odbojnost od vej in vejic, zato je potrebna še večja pazljivost.

janez valentic
28. October 2008, 23:37
Verjetno mislite na železne šibre in ne jeklene.

POLH
1. November 2008, 13:30
Včeraj na lisičji jagi se mi je zgodilo, da sta mi dva od 4 šibernih nabojev - Winchester Super Speed (0) kal. 16 zatajila. Naboji so bili pred kratkim kupljeni, škatla odprta pred lovom.
Da razložim še bolj natančno. Na štant mi pride lisica cca. 15m metrov. Pomerim in škloc. Ne da bi prelomil puško čakam naprej. Po pol minute pes prižene lisico nazaj - drugi strel normalen. Lisica pade. Ko puško prelomim in vzamem ven naboje, vidim da sta oba tulca prazna. Prvi, ki je zatajil prazen vendar ne do konca odprt (poravnan) drugi normalno izstreljen. Ker je lisica še živa ponovno napolnim puško in sprožim. Spet ne poči kot je treba in šibre padejo 5m pred mano na tla v cevi pa ostane čep oz. košarica naboja. Sprožim drugi strel in vse ok.
Kaj mislite? Tovarniška napaka?

detel
1. November 2008, 16:19
Ni smodnika oz. premalo.

Tine
30. January 2009, 20:22
ursus arctos je objavil:
Pozdravljeni lovski tovariši-ce,

Prosim, da kdo napiše koliko mm je premer šiber pri določeni številki proizvajalcev?

Npr. fiocchi semi magnum 4/0, winchester 4, gyttorp 3







Na strani Seiller & Bellot so številke in premeri glede na poreklo (državo) šiber.

Tine
30. January 2009, 23:31
Še link:
http://www.sellier-bellot.cz/shotgun-table-shots.php

Zdaj pa urejat omarico z municijo:icon_lol:

detel
31. January 2009, 10:48
Evo za Fiocchi:

0 je 3.9 mm
1/0 je 4.1 mm
2/0 je 4.3 mm
itd.

Kolovski
20. February 2009, 09:52
Ker se bliža sezona trapa, kompaka in ostalih letečih glinastih golobov:icon_lol:, me zanima, kje bi se dalo dobiti poceni in zadovoljive trap naboje ter če kdo ve priporočljive cene? PS.: nisem profesionalc, tko da ne rabim profesionalnih patronov:icon_wink:

Brakir
20. February 2009, 12:14
Kolovski od cenejše municije ti defintivno svetujem Bornaghi, od Cheditta pa samo beži, čeprav tudi ni tako slab naboj.... Ima pa Bornaghi defintivno boljši in lepši posip šiber! sam sem s tem omenjenim strelivom streljal tudi tekme, ker pač ko se enkrat na naboj navadiš je saj zame čuden občutek če drugače "butne" kot si navajen s treninga! Če hočeš vrhunski naboj, pa poglej naprimer kaj iz ponudbe Baschieri&Pellagri ali pa naboj Top Trap Black!

teohafy
20. February 2009, 12:19
Jaz sem lani začel uporabljati italjanski naboj NS20 in je kar zadovoljiv, cena pa je 19 centov. Po odsunu je zelo podoben B&P, ki sem ga uporabljal pred tem. Fiocchi pa se mi zdi, da ima premočan odsun, uporabljal sem top trap 2.Pa tudi chedite je čisto dober za amatersko uporabo, raztros je pa tako ali tako odvisen od cevi. A se sploh kje še dobi kakšen naboj pod 20 centov?

wolf1
20. February 2009, 12:21
Brakir kje se da kupiti bornaghija?

Brakir
20. February 2009, 12:27
Wolfi, to je pa poslovna tajna! :icon_twisted::icon_wink::icon_lol:

Mi smo ga lani za sezono nabavili preko SZS! Bom se pa zdele za tole bogo siroto od Kolovskega pozanimal pa da vidimo kje ga bomo nabavljali od sedaj naprej! :icon_wink:
Si sam že poskusil Bornaghi? tudi za srake na "luftu" streljat je zakon....tam se res lepo pokaže kakšen posip ima naboj! :icon_wink:

Brakir
21. February 2009, 12:07
Našel sem cenovno super ugoden trap naboj proizvajalca Nobel Sport Italia... Pri enem od trgovcec naj bi bila cena le 0,18€ za kos! ima kdo izkušnje s tem nabojem?

teohafy
21. February 2009, 13:21
Ja sej to je NS 20. Jaz sem z njim streljal celo lansko sezono, Na dveh tekmah z njim ustrelil 19/20 golobov lovski položaj, za zgrešena bil popolnoma sam kriv:icon_wink:

Brakir
21. February 2009, 13:30
aja pardon šele sedaj sem opazil tvoj post... :icon_redface::icon_redface:

Pol praviš da ni tako "švoh"? si preizkusil posip?

teohafy
21. February 2009, 13:35
Ne nisem, to jaz ocenjujem po tem kako se razbije golob, ko ga zadaneš. Pri cheddite se golob razbije na manj kosov, medtem ko med B&P in NS 20 nisem opazil razlike, pa še fajn "mehak" patron je, ne zbije dosti puške med prvim in drugim strelom, kar se mi zdi pomembno predvsem za lovski stav, ko puške nimaš vedno na idealnem mestu v rami. Sicer pa "sto ljudi sto čudi":icon_wink:

Brakir
21. February 2009, 13:41
Sicer pa "sto ljudi sto čudi":icon_wink:

100 žena, 200 sisa bi rekli južni bratje! :icon_twisted::icon_lol::icon_lol:
No potem bom nabavil kako škatlo pa da vidimo.... ja sam posip in pa snop se res lepo vidi že po tem, kako se golob razleti.... če odleti samo kos ali dva.... naprimer Cheddite je eden od takih...meni je pa golob ostal še malo na zraku ko sem ga sklatil, torej šel je v prah seveda z Bornaghijem, tole čudo italijansko bomo pa preizkusili! :icon_wink:

jvpv
21. February 2009, 19:36
Zanimivo, da vsi kritizirate Chedite. Jaz sem ga streljal 3 leta in sem kar zadovoljen.

teohafy
21. February 2009, 21:02
Saj ni slab, jaz ga še zdaj občasno uporabljam, samo golob ne "špricne" tako kot z kakšno drugo municijo in tudi verjetno kakšen golob kdaj pobegne skozi, ker snop šiber vsebuje prevelike luknje.

dolgin
22. February 2009, 09:57
Zanimivo, da vsi kritizirate Chedite. Jaz sem ga streljal 3 leta in sem kar zadovoljen.

Ni slab,sam ga tudi uporabljam! Je pa res da so tudi boljši! Lani sem preizkusil RIO Venatum,super naboj za golobčke!

wolf1
25. February 2009, 10:51
Jaz sem letos nabavil municijo po 0,14€:icon_twisted:

Kolovski
25. February 2009, 10:52
Količinsk popust? Kera municija pa je?

teohafy
25. February 2009, 11:19
Ja wolf, ne zbujaj skomin:icon_lol: Raje povej kje in kako priti do njih:icon_biggrin:

jvpv
2. March 2009, 14:47
Ko bo vse skupaj predrago nam je to edina rešitev :icon_wink:http://www.izklop.com/?url=links/start&a=open&id=49222

Kolovski
27. July 2009, 11:41
Jesen se bliža, s tem pa tudi nakup večje količine šibrnega streliva.
Pa me zanima, kje bi se dalo UGODNO dobiti naboje kalibra 12/70 ali 12/76. In sicer 3,5mm in 4mm oz. nekaj podobnega. Ve kdo za kakšnega dobrega trgovca, ki da količinski popust (prek ZS, da nau admin hud!:icon_lol:)? Katero znamko streliva priporočate?

Lansko leto sem probaval:
Elektroplastika 12/70: 3,5mm in 4mm - nisem zadovoljen, precej čuden razstros
RC4 12/67,5 in 12/70: 3,9mm, 4,3mm - zelo zadovoljen, razstros OK
Winchester Super Speed 12/76 3,5mm - zelo dobra municija, razstros OK
Fiocchi HV 12/70 ter 12/76: od 3mm pa do 4,5mm - zadovoljiva municija, vendar cena je velik minus za študentski žep:icon_wink:
Nekaj sem imel še Mirragea 3,3mm, ki se je pa tudi kar zadovoljivo izkazal...

Ideje?

dolgin
27. July 2009, 18:36
V pekarni....
:icon_twisted::icon_lol::icon_lol:

zober
27. July 2009, 23:38
Vpraš če dajo na bone hehe

:icon_lol:

teohafy
27. July 2009, 23:46
Sam uporabljam za race in vrane Rotweill special 3,7mm, so pakirani po 25, poceni. Sem pa do zdaj 2x ustrelil po vranah z trap municijo in obe sta padli negibni na tla.

zober
27. July 2009, 23:48
Nevem če je rotweill glih za študentski žep

teohafy
27. July 2009, 23:55
Mislim, da sem dal nazadnje 8€ za 25 kom. To je že skoraj cena trapa...

tinko balinko
27. July 2009, 23:57
fantje po kaki ceni,kupujete kaj trap naboje.Se da dobit kaj cenej kot 17centov za komad:icon_neutral:

teohafy
28. July 2009, 00:00
Nazadnje sem kupil NS20 po 16 centov, sem pa dobil količinski popust dva centa, ker sem jih nabavil več kot 5000. Koliko gledam so cene okoli 18 centov...

tinko balinko
28. July 2009, 00:04
ja sej ucasih se je dalo se kaj "barantat"z trgovci zdaj ne popuscajo vec pod 17centov nedobimo vec klub da jih uzememo ucas po 20.000 seveda vec naenkrat:icon_neutral:

teohafy
28. July 2009, 00:17
Ja naši trgovci se že obnašajo kot monopolisti, se dogovarjajo med sabo, zato je pa fajn včasih malo čez mejo pogledat. Še pred kakih letom so bile cene v Avstriji višje kot pri nas, sedaj pa s kakšnim popustom, dobiš ceneje in to toliko, da se ti celo splača kupiti, čeprav moraš imeti nabavno.

206
10. January 2010, 21:28
S kolegom sva predlani naredila menjavo nabojev,jaz njemu RC on men Baschieri & Pellagri,oboji so italijanski in debeline 4 mm.Pellagrijevi so mi delali precej boljšo skupino raztrosa na 35 metrov v Suhlovi bokarci.Zdej mi jih je zmanjkalo pa me zanima kje v Sloveniji se da dobit take naboje kot na sliki?
Pa lepo prosim na ZS da ne bo kdo hud.Hvala

http://www.baschieri-pellagri.com/images/prodotti/caccia/4%20Valle%20Semimagnum.jpg

JAKAJEŽ
11. January 2010, 18:49
Kje dobiš naboje s slike ne vem,beširijeve sem pa spomladi kupil v Pragarskem .


lp

rikec
12. January 2010, 17:06
Ja tale naboj je od Baschieri&Pellagri-ja. Samo tegale boš verejtnobolj težko dobil, ne vem če ga imajo na zalogi. Včasih so B&P prodajali na strelišču v Pragerskem, poskusi tam.

206
12. January 2010, 17:13
Hvala za odgovore,bom poklical pa da vidmo kaj imajo. :icon_smile:

jozejagrCZ
28. October 2010, 15:33
Zanima me če kdo uporablja ta naboj pri lovu: CHEDDITE 12/70 100metri, pa kako se obnese?

muzikant
28. October 2010, 15:55
O tem je bilo nekaj napisanega v Lovcu, če povzamem: zelo slab raztros in nenormalen odsun, v glavnem neuporabno.
Kot je že nekdo napisal, če boš zadel vse do 30 metrov, boš na vsakem lovu pobral največ.

dolgin
28. October 2010, 20:12
Točno tako,poleg tega je bil ta naboj v Lovcu predstavljen kot precej nevaren in neuporaben (košarica naj bi bila obrnjena okoli). Kot že zapisano,na 30 metrov z Rotweilom dobro pomeri pa boš sigurno bolj zadovoljen..

Kolovski
19. November 2010, 14:28
A kdo ve, kje prodajajo oz. imajo na zalogi kakšno malo večjo izbiro šibrenih nabojev? Hvala.

ZS!!!

JAKAJEŽ
19. November 2010, 19:34
[QUOTE=Kolovski;61459]A kdo ve, kje prodajajo oz. imajo na zalogi kakšno malo večjo izbiro šibrenih nabojev?

Na senčni strani Alp oziroma Karavank :icon_wink:

lp

Ahiles
24. January 2011, 13:14
Ker je v začetku tega foruma bila kar zmeda z velikostmi šiber pri posameznih proizvajalcih (in ker sem sam zaradi napačnih navedb prodajalcev kar nekaj patronov razrezal:icon_neutral:, predvsem fiocchi), sem se odločil in od vodje za izvoz pri fiocchi-ju pridobil tabelo, ki nedvoumno prikazuje oznako z milimetri premera. Ker je v PDF, bom sem prilepil le določene dele tabele:
Italijanska oznaka (npr. Fiocchi) - Premer v mm
12 - 1,5mm
11 - 1,7mm
10 - 1,9mm
9 1/2 - 2,0mm
9 - 2,1mm
8 - 2,3mm
7 1/2- 2,4mm
7 - 2,5mm
6 - 2,7mm
5 - 2,9mm
4 - 3,1mm
3 - 3,3mm
2 - 3,5mm
1 - 3,7mm
0 - 3,9mm
2/0- 4,1mm
3/0- 4,3mm
4/0- 4,5mm
5/0- 5,0mm
7/0- 6,2mm
8/0- 6,8mm
9/0- 7,4mm
11/0-8,6mm
12/0-9,1mm

Mogoče bo koristilo kakemu pripravniku, ko se bo prvič znašel v zmedi in poplavi različnih firm in označb. :icon_study::icon_biggrin:

Ahiles
24. January 2011, 13:17
aja, tole velja v glavnem samo za ITALIJANSKE proizvajalce. Če ma kdo še kakšno posebno željo, pa lahko pogledam, če mam kje napisano. Za nemčijo in podobno je brezveze pisat, ker so vedno poleg metrične enote (v milimetrih).

LP

stjrp
3. May 2011, 13:55
Menepa zanima kako je kaj na senčni strani karavank kar se tiče jeklenih šibrnih nabojev, zanima me predvsem katero trgovino priporočate, pa če lahko za primerjavo poveste koliko je cena npr. fiocchi HV36 svinčenega, ki je pri nas nekaj več kot 50centov. Zanima pa me še kako je kaj z založenostjo trgovin izven sezone (npr junij in julij), ker bi se en dan odpravil na izlet pa bi združil prijetno s koristnim.

LP

ANDIGS
12. October 2011, 08:25
Od znanca sem dobil naboje FIOCCHI z oznakami na škatli:
HV 36
12/70/22 - 36 g
(2 3/4" - 1 1/4 oz.)

Prosim za pomoč,ker nimam pojma kakšne šibre vsebuje.
L.p.Andi

muzikant
12. October 2011, 09:16
Od znanca sem dobil naboje FIOCCHI z oznakami na škatli:
HV 36
12/70/22 - 36 g
(2 3/4" - 1 1/4 oz.)

Prosim za pomoč,ker nimam pojma kakšne šibre vsebuje.
L.p.Andi

Vzameš Olfa nož, razrežeš tulec, z kljunastima merilom izmeriš premer ene šibre(paziš da jih ne raztrosiš ) in boš imel najbolj natančen rezultat.
Videl boš tudi ostale značilnosti naboja, košarica ipd.
Po mojih izkušnjah gre za naboj z močnejšim polnjenjem HV=high velocity, večjo količino šiber 36 gramov, vendar ne tako dobrim posipom, glede na količino šiber.

jagerboss
12. October 2011, 09:18
Mislim da nobeden od teh podatkov ne kaže debelino šiber. Ta oznaka je običajno pri Fiocchi municiji odtisnjena na vrhu škatle, neklje na vogalu.

Malo poglej in napiši katero številko so tam odtisnili pa ti povem premer šiber.

detel
12. October 2011, 09:22
Od znanca sem dobil naboje FIOCCHI z oznakami na škatli:
HV 36
12/70/22 - 36 g
(2 3/4" - 1 1/4 oz.)

Prosim za pomoč,ker nimam pojma kakšne šibre vsebuje.
L.p.Andi

Kaj pa piše na tulcu ?

miš93
12. October 2011, 10:12
Verjetno gre za rdeč PL36 - debelina šiber je na tulcu (glej sliko - v tem primeru 4 aka 3,1 mm):

http://s5.mojalbum.com/1118175_17421781_19119601/jaga2/19119601.jpg

Ahiles
12. October 2011, 10:19
ne gre za pl pač pa za hv36, kot je napisal. ob strani na škatli in na tulcu je številka (italijanska mera). par postov više (moj post) poglej debelino teh šiber v mm pod to številko.

oziroma jo napiši sem, pa ti bomo pomagali :icon_wink:

miš93
12. October 2011, 10:25
"Mea Culpa" - itak HV - številka pa kot na sliki

detel
12. October 2011, 11:03
4 na tulcu pomeni debelino 3,1 mm.

Ahiles
12. October 2011, 13:39
4 na tulcu pomeni debelino 3,1 mm.

točno :icon_wink:

6--> 2,7mm
5--> 2,9mm
4--> 3,1mm
3--> 3,3mm
2--> 3,5mm
1--> 3,7mm
0--> 3,9mm
2/0--> 4,1mm

ANDIGS
13. October 2011, 09:11
Na tulcu je oznaka 0,tako sklepam da je debelina šiber 3,9 mm.Hvala.

Ahiles
13. October 2011, 10:14
Na tulcu je oznaka 0,tako sklepam da je debelina šiber 3,9 mm.Hvala.

točno! Vsi Italijanski prozvajalci se baje držijo tega dogovora in njihovih oznak za velikosti. Osebno sem res premeril samo Fiocchi in je držalo.

stjrp
13. October 2011, 12:24
točno! Vsi Italijanski prozvajalci se baje držijo tega dogovora in njihovih oznak za velikosti. Osebno sem res premeril samo Fiocchi in je držalo.

Seveda se držijo, ker kolikor so za kaj drugega štorasti so za šibre profesionalci. Med drugim tudi za domača polnjenja ker imajo zares obsežne forume in razprave, poleg tega pa je še ena zanimivost, da vse streljajo z manjšimi šibrami, kot mi, npr. za race uporabljajo številko 5 (2,9mm), mogoče 4 (3,1mm), za fazane številko 6(2,7mm).In očitno je čisto dovolj, saj glede na to koliko postrelijo že vejo. Poleg tega pa dajejo izjemen poudarek na raztros šiber in dobiš po njihovih forumih raznoraznih ''receptov'' za filat. Skratka zelo uporabna zadeva. Glede tega HV naboja pa meni kot sem že pisal pa deluje dobro samo do številke 3, nulo mi pa tako trosi, da nebi zlepa pobral race. Tako da priporočam da se prova en šus v karton, da ni potem presenečenj, kako to, da meni nič ne pade.

Breza
9. November 2011, 20:32
Tole zapišem zgolj zaradi razmišljanja alojza1 o škodljivosti svinca (v temi o S & B).

Avstrija bo s 1. julijem 2012 zakonsko prepovedala lov s svinčenimi šibrami na vso vodno divjad.

Me zanima, če ta uredba spada v "šopek" tistih, ki so dirigirane s strani EU in če lahko posledično tudi mi v bljižni prihodnosti pričakujemo tak ukrep...

Veper
9. November 2011, 22:17
Breza najverjetnejein potem bomo tudi mi imeli probleme z zastreljenimi zajci,lisicami in perjadjo ker so jeklene šibre veliko lažje od svinčenih in imajo posledično manjšo prebojnost. O šoku ki ubija pa pri racah in ostalih oklepnikih kar pozabite zgodbico ker še svinec vse prevečkrat odnesejo sabo.

stjrp
10. November 2011, 23:18
Breza najverjetnejein potem bomo tudi mi imeli probleme z zastreljenimi zajci,lisicami in perjadjo ker so jeklene šibre veliko lažje od svinčenih in imajo posledično manjšo prebojnost. O šoku ki ubija pa pri racah in ostalih oklepnikih kar pozabite zgodbico ker še svinec vse prevečkrat odnesejo sabo.


No no, ni treba pretiravat, jaz že tretje leto streljam skoraj izključno jeklene šibre in sicer fiocchi steel shoot 35g 3,5mm in 3,9mm in račke padajo kot pokošene, samo zadet je treba. Do 45metrov ni problema, dlje pa naj se nebi streljalo niti s svincem. Železo je res lažje, vendar je tudi šiber v naboju 30%več kot svinčenih in posledično je snop precej gostejši. Po italijanskih forumih prebiram da je nekako nepisano pravilo, da se vzame za dve številki debelejše šibre in imamo isti rezultat (npr. za race namesto 3mm vzameš 3,5mm) snop je približno enako gost kot pri 3mm svinčenih, energije na lovskopravični razdalji je pa tudi več kot dovolj. Razlika s svincem se pokaže šele pri zelo dolgih strelih, ki pa itak niso pravični, z NOBENIM nabojem.

Razglašamo se za največjo naravovarstveno organizacijo v državi, po drugi strani pa vsako leto postrelimo na tone svinca po poljih, rekah in gozdovih.

rikec
11. November 2011, 09:27
No no, ni treba pretiravat, jaz že tretje leto streljam skoraj izključno jeklene šibre in sicer fiocchi steel shoot 35g 3,5mm in 3,9mm in račke padajo kot pokošene, samo zadet je treba. Do 45metrov ni problema, dlje pa naj se nebi streljalo niti s svincem. Železo je res lažje, vendar je tudi šiber v naboju 30%več kot svinčenih in posledično je snop precej gostejši. Po italijanskih forumih prebiram da je nekako nepisano pravilo, da se vzame za dve številki debelejše šibre in imamo isti rezultat (npr. za race namesto 3mm vzameš 3,5mm) snop je približno enako gost kot pri 3mm svinčenih, energije na lovskopravični razdalji je pa tudi več kot dovolj. Razlika s svincem se pokaže šele pri zelo dolgih strelih, ki pa itak niso pravični, z NOBENIM nabojem.

Razglašamo se za največjo naravovarstveno organizacijo v državi, po drugi strani pa vsako leto postrelimo na tone svinca po poljih, rekah in gozdovih.

S temle navedkom zgoraj se vsekakor ne morem strinjat! Že ena sama tona svinca je cca. 36 tisoč nabojev (če upoštevamo predpostavko, da je v enem naboju 28 gramov šiber). Toliko nabojev pa ne verjamem da se postreli na lovih v enem letu sigurno ne.

alojz1
11. November 2011, 09:34
Že ena sama tona svinca je cca. 36 tisoč nabojev (če upoštevamo predpostavko, da je v enem naboju 28 gramov šiber). Toliko nabojev pa ne verjamem da se postreli na lovih v enem letu sigurno ne.
Par ton se ga postreli samo na streiščih.

mugo
11. November 2011, 09:37
S temle navedkom zgoraj se vsekakor ne morem strinjat! Že ena sama tona svinca je cca. 36 tisoč nabojev (če upoštevamo predpostavko, da je v enem naboju 28 gramov šiber). Toliko nabojev pa ne verjamem da se postreli na lovih v enem letu sigurno ne.

Si prepričan? Če vsak slovenski lovec na leto izstreli 5 nabojev je to čez 100 000 nabojev.

rikec
11. November 2011, 09:49
Si prepričan? Če vsak slovenski lovec na leto izstreli 5 nabojev je to čez 100 000 nabojev.

Pa misliš da jih? Jih je kar nekaj tisoč jagrov ki na leto ne dajo nobenega strela. Če bi šteli vso municijo, ki se pa postreli na strelskih tekmah potem pa to vsekakor je več kot nekaj ton, s tem se pa strinajm, ampak moja trditev je temeljila samo na strele oz. porabljene šibrene naboje pri lovih.

mugo
11. November 2011, 10:00
Pa misliš da jih? Jih je kar nekaj tisoč jagrov ki na leto ne dajo nobenega strela. Če bi šteli vso municijo, ki se pa postreli na strelskih tekmah potem pa to vsekakor je več kot nekaj ton, s tem se pa strinajm, ampak moja trditev je temeljila samo na strele oz. porabljene šibrene naboje pri lovih.

Povprečno sigurno jih.
Jaz jih recimo vsaj 100, pa ne na fazanih, oz na fazane grem največ enkrat letno pa tam postreljenaga recimo ne štejem v to moje povprečje.

rikec
11. November 2011, 10:03
Povprečno sigurno jih.
Jaz jih recimo vsaj 100, pa ne na fazanih, oz na fazane grem največ enkrat letno pa tam postreljenaga recimo ne štejem v to moje povprečje.

Če jih postreliš 100 kosov samo za lov, potem pa res ogromno streljaš!

stjrp
11. November 2011, 12:34
Če jih postreliš 100 kosov samo za lov, potem pa res ogromno streljaš!

Vsak malo bolj zagnan racar, jih brez problema, sploh pa če gre še kdaj na vrane in pa kakšna šoja in kormoran mimo priletijo,itd. Aja pa še to precej se strelja kaliber kjer ni 28g ampak do 36 ali pa celo 42g v semimagnum polnitvi. Svinec zagotovo je problem, sploh ker je v večini nabojev navaden črn svinec. Italijani so za prehodno obdobje dali obvezen nikljan svinec, vendar je tudi ta pri njih že zgodovina, Furlanija julijska krajina je zadnja dežela kjer lahko še streljajo nikljan svinec, na mokriščih in vodnih virih, drugo leto NIČ VEČ SVINCA.
Sploh pa je bila škodljivost svinčenih šiber že zdavnaj dokazana v ZDA in zato so postale tudi prepovedane.
Je pa še ena stvar, ki velja tudi za ostalo divjad, ki jo jemo, meni se ne zdi nič fajn če se npr. fazan peče v pečici pri 200 stopinjah in so v njem svinčene šibre.

rikec
11. November 2011, 13:39
Vsak malo bolj zagnan racar, jih brez problema, sploh pa če gre še kdaj na vrane in pa kakšna šoja in kormoran mimo priletijo,itd. Aja pa še to precej se strelja kaliber kjer ni 28g ampak do 36 ali pa celo 42g v semimagnum polnitvi. Svinec zagotovo je problem, sploh ker je v večini nabojev navaden črn svinec. Italijani so za prehodno obdobje dali obvezen nikljan svinec, vendar je tudi ta pri njih že zgodovina, Furlanija julijska krajina je zadnja dežela kjer lahko še streljajo nikljan svinec, na mokriščih in vodnih virih, drugo leto NIČ VEČ SVINCA.
Sploh pa je bila škodljivost svinčenih šiber že zdavnaj dokazana v ZDA in zato so postale tudi prepovedane.
Je pa še ena stvar, ki velja tudi za ostalo divjad, ki jo jemo, meni se ne zdi nič fajn če se npr. fazan peče v pečici pri 200 stopinjah in so v njem svinčene šibre.

Se strinjam, da svinec ni zdrav. Potem bodo očitno uporabne le še jeklene šibre. Kako pa potem nameravajo urediti za športno in lovkso tekmovalno strelstvo? Tam se porabijo ogromne količine svinca...

cviček
11. November 2011, 14:13
Se strinjam, da svinec ni zdrav. Potem bodo očitno uporabne le še jeklene šibre. Kako pa potem nameravajo urediti za športno in lovkso tekmovalno strelstvo? Tam se porabijo ogromne količine svinca...

Tudi pri strelcih je že možna upraba železnih šiber , pa še cenejše so.

mugo
11. November 2011, 15:53
Če jih postreliš 100 kosov samo za lov, potem pa res ogromno streljaš!

Ja 100 sem rekel tako, minimalno. Kaj mnorem, všeč mi je lov na malo divjad. Poraba šibernih nabojev je velika če si zagnan. Na eno jago na vrane z vabniki mi gre z lahkoto 25 nabojev, letno poberem recimo okrog 30 vran, potem kakih 10 rac, kako je tu s porabo nabojev, ve vsak, ki rad lovi race. Potem gre nekaj strelov še na lisice (kaj pa vem, 15 letno skoraj gotovo), pa še na kakega zajčka (recimo 5 nabojev), pa nekaj strelov na šoje (recimo 10), pa je to to. Če grem k prijateljem na štajerskem še na fazane potem je potrebno prišteti še malo...
V glavnem, v povprečju bi rekel, da sigurno pride več kot 5 nabojev na leto na lovca. Bi raje rekel da veliko več kot manj. In to je ogromno svinca. Če bi se šlo na prehod na jekelene šibre, sem takoj za. Tako kot je rekel stjrp, lahko smo enkrat za spremembo dejansko naravovarstveni tudi v dejanjih, ne samo v govorjenju.

206
11. November 2011, 17:15
Tudi pri strelcih je že možna upraba železnih šiber , pa še cenejše so.

Samo pri nas je še zelo zelo skromna izbira le-tega :icon_redface:

Zazek
11. November 2011, 18:14
mene pa zanima kje lahko kupim šibrne naboje...npr.:za lisico,d prašiča(po domače:idealka, PP) hvala za odgovor :icon_wink:

Tomaž Ražman
11. November 2011, 18:34
mene pa zanima kje lahko kupim šibrne naboje...npr.:za lisico,d prašiča(po domače:idealka, PP) hvala za odgovor :icon_wink:

Po mojem v vsaki trgovini, ki nudi šibreno strelivo... Katera je rebi najbližja pa mislim da sam veš...

POLH
11. November 2011, 21:05
Pa s tem famoznim PP ne smeš loviti divjih prašičev.

alojz1
11. November 2011, 21:13
Pa s tem famoznim PP ne smeš loviti divjih prašičev.
Ne samo da ne smeš. So prava katastrofa. Vsi jih tako hvalijo in tudi uporabljajo. Pa redko kaj pade saj streljajo na vse razdalje. Mislijo, da je dovolj, če zadene ena šibra. Sem iskal prašiča in po par kilometrih vprašam lovca z kakšno kroglo je streljal. Pa mi ves ponosen pokaže PP (streljal na 60m).

Markysprej
11. November 2011, 21:21
kaj je to PP?

muzikant
11. November 2011, 21:21
Pameten pripravnik

alojz1
11. November 2011, 21:40
Da smo bolj natančni. PP je šiberni naboj z debelino najmanj 7,62 in je dovoljen za usmrtilni strel ranjene divjadi. Samoobramba na par metrov npr.

JANEZ L
11. November 2011, 21:46
Lp!


Pameten pripravnik

He, he, he...:icon_lol: :icon_wink:

Lovski zdravo
Janez L

Markysprej
12. November 2011, 08:50
Da smo bolj natančni. PP je šiberni naboj z debelino najmanj 7,62 in je dovoljen za usmrtilni strel ranjene divjadi. Samoobramba na par metrov npr.

zakonsko dovoljen?

muzikant
12. November 2011, 09:18
druga alineja 5.člena Pravilnika o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena s protipravnim lovom (Uradni list RS, št.73/2005)

Čuj ti si siguren, da imaš lovski izpit ?

Markysprej
12. November 2011, 20:19
druga alineja 5.člena Pravilnika o vrstah in moči lovskega orožja, načinu zasledovanja ranjene ali obstreljene živali ter višini škode na divjadi, ki je povzročena s protipravnim lovom (Uradni list RS, št.73/2005)

Čuj ti si siguren, da imaš lovski izpit ?

kdo pa je tebe kaj uprašal??

Markysprej
12. November 2011, 21:18
če pa se že potudiš da odpišeš, pa lahko vsaj na kratko napišeš odgovor če je zakonito ali ni, če že linka do uradnega lista ne znaš narediti...

Tomaž Ražman
12. November 2011, 22:39
Če bi blo prepovedano, pol trgovci ne bi smeli trgovat z takimi naboji...
Saj je povsod enako... Tudi mene bojo kaznovali, če bom ponoči streljal z nočnim strelnim daljnogledom, to pa da se povsod oglašajo in prodajajo je pa zakonito...
No verjetno sem jaz mona, ki ne razumem, da jih rabijo strelci za streljat tarče ponoči in PP šibre za glinaste golobe:icon_confused:

PROF.racoon
15. November 2011, 19:19
In kam je bila premaknjena debata o PAMETNIH PRIPRAVNIKIH???
Hvala za odgovor!

Lovski zdravo!







Sem.
(http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?t=2490)

Pa ne začenjajte že spet. Lepo prosim!
ADMIN

Zazek
16. November 2011, 20:41
Lp imam za vas novo vprašanje pa upam da se ne skregate....sem pripravnik pa mi nobeden tega nikol povedal...npr.:je kaliber 12/70,zanima pa me kai pomeni to 70? ali je to dolžina patrona ali kaj? hvala za odgovor

Veper
16. November 2011, 20:48
Lp imam za vas novo vprašanje pa upam da se ne skregate....sem pripravnik pa mi nobeden tega nikol povedal...npr.:je kaliber 12/70,zanima pa me kai pomeni to 70? ali je to dolžina patrona ali kaj? hvala za odgovor
Dobro sklepaš. To je dolžina izstreljenega tuca. Torej kot ti je verjetno logično ko pogledaš šiberni naoj se le ta ob izstrelu tudi odpre in tako podalša. No zato mora imeti ležišče v orožju tudiprimerno dolžino. Magnum polnjenja namreč ne moremo streljati iz pušk ki nimajo magnum ležišča obratno pa lahko.

Zazek
16. November 2011, 20:58
Hvala lepa za odgovor Veper :icon_biggrin:

tarfila
16. November 2011, 21:04
No, a vidte, kok se lohk pripravniku lepo odgovori:icon_lol:

Krpan
16. November 2011, 21:33
Jaz sem pa nekaj računal in izračunal, da ima jeklena šibra enakega premera pri isti hitrosti vsaj 30% manjšo energijo kot svinčena. Zanima me kako izdelovalci nabojev rešujejo ta problem. Če uporabiš enako težke šibre so jeklene večjega premera in imajo posledično tudi večji upor v zrahu, kar pomeni, da imajo manjši domet.

alojz1
16. November 2011, 21:47
Če je enaka teža šiber jih je 30% več.
Če je pa enaka količina (število šiber) imajo pa večjo hitrost. Energija pa se veča z kvadratom hitrosti (hitrost ubija). :icon_lol:

Sem poznal lovca, ki je napolnil naboj z fižolom, ko so psi hodili vasovat k njegovi psici. Ko je ustrelil in je pes padel kot pokošen je bil pa problem.

hunterxxxl
16. November 2011, 21:53
Sem poznal lovca, ki je napolnil naboj z fižolom,
:icon_lol:

jvpv
16. November 2011, 22:20
Fižol treba skuhat...:icon_study:

daco
17. November 2011, 11:29
Če je enaka teža šiber jih je 30% več.
:icon_lol:


S tem pa ne vem, če bi se čisto strinjal. V primeru, če primerjamo šibre z enakim premerom, je čisto vseeno iz kakega materiala so šibre, v tulec naboja jih je možno spraviti eneko število, razlika je pri specifični teži materiala iz katere je šibra. Ta pa je v primerjavi železa s svincem za 30% manjša.

Če pa primerjamo različne debeline šiber, je vsem jasno, da tajnše debeline kot so šibre več jih spravimo v tulec. A zaradi tega se skupna masa šiber ne spremeni, ampak je v primerjavi železnih s svinčenimi še vedno za 30% manjša.

Lp

detel
17. November 2011, 11:39
Če je enaka teža šiber jih je 30% več.
Če je pa enaka količina (število šiber) imajo pa večjo hitrost. Energija pa se veča z kvadratom hitrosti (hitrost ubija). :icon_lol:

Sem poznal lovca, ki je napolnil naboj z fižolom, ko so psi hodili vasovat k njegovi psici. Ko je ustrelil in je pes padel kot pokošen je bil pa problem.
Enako se je zgodilo pri nas z drobnimi kamenčki. Oh, ta lbezen:icon_cry:.

JAKAJEŽ
17. November 2011, 19:17
Z jeklenimi šibrami sem streljal samo g.golobe,po navedbi trgovca so te šibre debelejše,da se doseže "enak"učinek,primer debelina svinčene 7.5,jeklene 7,to so italijanske oznake,polnenje v gramih pa je enako,kar je razumljivo,saj se strelja lahko z 24gr.,ali 28gr.težo,bistvene razlike ni bilo opaziti,v lovske namene pa jeklenih šiber še nisem preizkusil:icon_lol:

lp

alojz1
17. November 2011, 21:44
S tem pa ne vem, če bi se čisto strinjal. V primeru, če primerjamo šibre z enakim premerom, je čisto vseeno iz kakega materiala so šibre, v tulec naboja jih je možno spraviti eneko število,
Lp
Tudi šibre z enakim premerom lahko spravimo v tulec več na račun košarice in amortizerja (čepa). Kako pa misliš, da delajo razne semi mag.

zajec
17. November 2011, 23:17
A se lahko strelja jeklene šibre iz istih šibrenic,ali mora imeti narejen kak poseben test,oziroma drug material.

stjrp
18. November 2011, 00:00
A se lahko strelja jeklene šibre iz istih šibrenic,ali mora imeti narejen kak poseben test,oziroma drug material.

Do premera 3,25mm naj ne bi blo problema, za naprej pa nej bi imele puške preizkus za jeklene šibre. Edino naj bi se tudi pri preizkušenih puškah skozi polhn čok ne streljalo debelejših šiber od 4mm. Jaz streljam z mojo čisto navadno zolli šibrenico do premera 3,9mm vse tudi skozi polhn čok in nobenega problema niti z odsunom. Imam celo občutek da me semimagnum naboji bolj ruknejo, pa tudi tlaki navedeni na strani od fiocchi-ja niso nič manjši kot za njihove steel shot naboje. Aja, pa še to, vse šibre so v celoti v košarici, tako da ne bo kašn reku da drsajo cevi, nekoliko večji tlaki nastanejo zato ker je prostor ki je pri svincu namenjen amortizerju tu porabljen za šibre, pa tudi smodnik je drugačen.
Pa tudi če bi mogli kupit nove šibrovke kaj pa je 500€ investicije za naslednjih 30 let jage, glede na to koliko vsako leto investiramo v ta naš hobi.
Sploh pa je za race več kot dovolj železje od 3,5mm, samo zadeti je treba in pade kot pokošena.


LP

stjrp
18. November 2011, 00:04
Kot sem že napisal italijani pravijo da se dosega približno enak učinek če streljamo za 0,4mm debelejše jeklene šibre, kot bi sicer svinčene. V spodnjih grafih je primerjava hitrosti in energije šiber.

Aja piombo pomeni svinec, acciaio pa jeklo.

LP

daco
18. November 2011, 13:52
Tudi šibre z enakim premerom lahko spravimo v tulec več na račun košarice in amortizerja (čepa). Kako pa misliš, da delajo razne semi mag.

Seveda. Jaz sem mislil, da če v naboju nič druga ne spremeniš razen šiber, pride tako kot sem napisal. Mogoče nisem čisto natančno definiral. V primeru, ki si ga napisal, pa se strinjam s tabo.

Lp

detel
18. November 2011, 19:56
Tudi šibre z enakim premerom lahko spravimo v tulec več na račun košarice in amortizerja (čepa). Kako pa misliš, da delajo razne semi mag.
Tudi način zapiranja tulca na vrhu lahko vpliva na količino šiber (recimo plast.pokrovček).

alojz1
25. January 2012, 22:36
Sedaj je tudi v Srbiji šibreni naboj "devetak" ali PP po naše uradno prepovedan.
Zanimivo je branje utemeljitve. Imeli so ga predvsem za prašiče, pa tudi kakšen jelen je bil streljan z njim. Na njihovem forumu se strelec čudi, da prašič ni padel, ko ga je streljal tako blizu (60m).
Vsaka od 9 krogel ima 3-4g odvisno od kalibra. Kinetična energija ene krogle je malo čez 200J. Na 20m raztros 20cm.
Pri nas ga ima vsak drug lovec za pasom.

detel
26. January 2012, 00:13
Raztros je pri pp-ju katastrofalen. Mislim, da gre za deformacijo teh šiber v cevi. Zadeva je uporabna na par metrov .

Brakir
16. August 2012, 17:33
Se komu sanja kje bi se dobilo trap strelivo kal 16? tudi 2,7 mm pride v postev. Lahko na zs. Hvala

206
16. August 2012, 17:49
Težka bo,včasih se je dobilo od Elektroplastike 16-tko trap,če še delajo pa ne vem.

prej boš dobil lovske 28 gramske v debelini 7 al pa 8,Mirage,RC,Fiocchi

po informacijah proizvajalcev so vsi ti naboji tud hitri,primerljivi z pravo trap municijo

teohafy
16. August 2012, 19:43
ČE pogledaš malo čez mejo v avstrijo se dobijo. Je pa res da so nekoliko dražji

teohafy
16. August 2012, 23:42
Ali elektroplastika še proizvaja strelivo, saj ga ni več zaslediti v trgovinah?

tica
17. August 2012, 11:18
Ali elektroplastika še proizvaja strelivo, saj ga ni več zaslediti v trgovinah?

http://www.elektroplastika.si/strelivo.html

teohafy
17. August 2012, 17:47
http://www.elektroplastika.si/strelivo.html

Ja Tica, to sem jaz tut našel, samo streliva pa ni nikjer dobit. A imajo tam kakšno svojo trgovino?

Tomaž Ražman
17. August 2012, 18:32
Ja Tica, to sem jaz tut našel, samo streliva pa ni nikjer dobit. A imajo tam kakšno svojo trgovino?

Pri njih lahko kupiš.

PROF.racoon
18. August 2012, 15:09
Direktno preko Elektroplastike ali pa vprašaj v lovsko-ribiški trgovini v Ormožu, ki ima ime po ptici, ki je ribiči ne marajo(maramo)...

teohafy
19. August 2012, 13:03
Hvala vsem za nasvete, sem jih kontaktiral, ampak imajo malo preveč zasoljene cene trap nabojev in bom ostal kar pri trenutnih.

sine
4. September 2012, 09:58
Ali si kdo lasti šibrenico kal. 24/65? Zanima me glede nabave streliva za ta kaliber.
Lp

sine
5. September 2012, 19:27
Ali si kdo lasti šibrenico kal. 24/65? Zanima me glede nabave streliva za ta kaliber.
Lp

Očitno na tem forumu ni nobenega, ki bi imel ta kaliber! :icon_cry:

Deerhunter
22. October 2012, 21:06
A mi lahko kdo razloži, kaj se je zgodilo tukaj? Naboj je 12, Trepča 4,5 mm. Streljam po lisici s češko kombinirko, puška se mi zdi je butnila bolj kot ponavadi, nato nisem mogel prelomiti puške - odpreti zaklepa. Šele na silo je šlo. Grem nazaj na RWS...

Deerhunter
22. October 2012, 21:07
A mi lahko kdo razloži, kaj se je zgodilo tukaj? Naboj je 12, Trepča 4,5 mm. Streljam po lisici s češko kombinirko, puška se mi zdi je butnila bolj kot ponavadi, nato nisem mogel prelomiti puške - odpreti zaklepa. Šele na silo je šlo. Netilka je bila porinjena ven. Grem nazaj na RWS...

206
22. October 2012, 21:09
Domačica?

alojz1
22. October 2012, 21:15
Ni doma polnjen. Je pa bil preveč polnjen.

tica
22. October 2012, 21:29
Nekaj podobnega se mi zgodilo pred leti, ampak vzrok je bila počena igla na češki bokarici. Puško mi je odprl šele puškar.

Ganges
22. October 2012, 21:30
Kaj ti ni to igle zlomilo?

lp

tica
22. October 2012, 21:33
Ne. Taka je bila diagnoza puškarja, potrebno je dodati še poškodbo vzmeti.

dolgin
22. October 2012, 21:43
A mi lahko kdo razloži, kaj se je zgodilo tukaj? Naboj je 12, Trepča 4,5 mm. Streljam po lisici s češko kombinirko, puška se mi zdi je butnila bolj kot ponavadi, nato nisem mogel prelomiti puške - odpreti zaklepa. Šele na silo je šlo. Netilka je bila porinjena ven. Grem nazaj na RWS...

Verjetno je bil nekoč ta naboj na kakem precej vlažnem prostoru, smodnik se je navlažil in sprijel, zato takale "reakcija". Svetujem ti da vse patrone iz iste škatle nekam zakoplješ...
A si vsaj lisico pobral?

Tomaž Ražman
22. October 2012, 21:52
Tukaj je igla udarila in se zaustavila v netilki kar je razvidno iz slike, ker ko si puško odpiral ti je to igla preprečevala, kar je zelo lepo videt na netilki...
Zaksaj? nevem dokler se puška ne odpre....

Deerhunter
22. October 2012, 22:25
Povrhu vsega mi je še lisica pobegnila, kljub očitnemu zadetku. A potem je možno da je tudi mehanizem puške kaj poškodovan? Bom moral jutri preverit delovanje.

Tomaž Ražman
22. October 2012, 22:30
Povrhu vsega mi je še lisica pobegnila, kljub očitnemu zadetku. A potem je možno da je tudi mehanizem puške kaj poškodovan? Bom moral jutri preverit delovanje.

Ja po mojem je najverjetneje polomljena igla...

Dvomim da je kar koli z strelivom...

Tomaž Ražman
22. October 2012, 22:30
Kakor pravim, težko je re?t brez odpret puške...

tetrix
23. October 2012, 16:14
Isto se je zgodilo meni, zlomljena igla. Nabavi si ?pufer?naboje z vzmetjo, da ne prožiš v prazno.

tinko balinko
23. October 2012, 17:55
Ni nujno da je z pusko kaj narobe......sam ogromno prestrelim trapa pa se vcasih isto zgodi...diagnoza vcasih ima kaksen naboj prevec ven ali notri netilko torej jo prebije ali pa samo pusti mali otis na netilki-ne poci.Lahko pa je napaka na udarni igli.Probaj izstrelit dva ali tri naboje in ce ti bo prebijalo netilke je vzrok na puski cene je bila napaka na prevec "ven"postavljeni netilki.
Vem da B&P ima ta problem da ima netilko prevec notraj in kaksna fina puska sploh ne prozi.Recimo moja berreta od 1000 mi 2ne sprozi.Medtem ko mo nekatere konstantno prebija.
Pa kdo se sploh strelja z trepco to se za klobuk preluknat ni dobro.sem kaksen mesec nazaj streljal z trebco pa rabi celo vecnost da kuglce preletijo tistih 30m medtem k magnum mmmm razlika je ze na oko ocitna....

Deerhunter
23. October 2012, 22:20
Ma ne vem. Sem danes spraznil en star naboj, ki ga bom jutri probal sprožit samo netilko da vidim kaj bo igla tokrat naredila. Če sploh kaj :icon_wink: Te trepča naboje sem pa dobil šenkane, bili so od enega pokojnega lovca in ker so zgledali dobro ohranjeni sem hotel probat kaj bo. Že pri prvem ustreljenem zelo slaba izkušnja. Pri RWS nisem še nikoli imel takih problemov, medtem ko pri trepči in S&B ne morem tega reči. S&B mi je prejšnji teden izvrgel samo medeninast pokrov tulca, medtem, ko je plastika ostala zataknjena v cevi... No, pa S&B je bil povsem nov naboj. Kolikor denarja, toliko muzike, pravijo. Pa naj gre za puško, strelni daljnogled, strelivo, ali pa nenazadnje avto :icon_lol:

Deerhunter
27. October 2012, 14:14
Danes sem s čehinjo sprožil dva izpraznjena italijanska naboja z neuporabljenimi netilkami in oba sta počila normalno kar pomeni da ni s puško nič narobe. Nato sem z dedkovo Baikalko sprožil še en izpraznjen Trepča naboj, enak kakršen mi je naredil zastoj in spet je netilka pogledala ven, tokrat pa se je še celo udrla kapa naboja, kar je vidno tudi na sliki. In to že samo pri sprožitvi netilke brez smodnika in krogel. Kaj bi bilo šele če bi bil naboj poln. Baikalka se je sicer po sprožitvi odprla normalno, vendar vprašanje če bi se tudi po strelu s polnim nabojem.
Epilog te zgodbe je da je očitno nekaj hudo narobe s to municijo in da je zadnjič pri čehinji igla zaradi zanič netilke nekako ostala v netilki in se zato zaklep ni dal odpreti drugače kot na silo. Pri tem sem imel še srečo, da nisem zlomil igle. Gremo nazaj na RWS pa bo vse v redu, ti trepča naboji pa gredo na smetišče zgodovine :icon_wink:.

Tomaž Ražman
27. October 2012, 15:33
Danes sem s čehinjo sprožil dva izpraznjena italijanska naboja z neuporabljenimi netilkami in oba sta počila normalno kar pomeni da ni s puško nič narobe. Nato sem z dedkovo Baikalko sprožil še en izpraznjen Trepča naboj, enak kakršen mi je naredil zastoj in spet je netilka pogledala ven, tokrat pa se je še celo udrla kapa naboja, kar je vidno tudi na sliki. In to že samo pri sprožitvi netilke brez smodnika in krogel. Kaj bi bilo šele če bi bil naboj poln. Baikalka se je sicer po sprožitvi odprla normalno, vendar vprašanje če bi se tudi po strelu s polnim nabojem.
Epilog te zgodbe je da je očitno nekaj hudo narobe s to municijo in da je zadnjič pri čehinji igla zaradi zanič netilke nekako ostala v netilki in se zato zaklep ni dal odpreti drugače kot na silo. Pri tem sem imel še srečo, da nisem zlomil igle. Gremo nazaj na RWS pa bo vse v redu, ti trepča naboji pa gredo na smetišče zgodovine :icon_wink:.

Ni kaj, takrat so bili odlični, ker se druzga ni dobilo... Sej maš še ostale bolj poceni varjante kot RWS ki ravno tako dobro delajo...

mugo
27. October 2012, 16:42
Sej maš še ostale bolj poceni varjante kot RWS ki ravno tako dobro delajo...

Saj ne obstaja od RWS samo Weidmasheil, linija RWS Special je poceni, za ta denar še nisem našel boljšega naboja.

Sršen
29. September 2013, 15:51
Tole se mi je nabralo od stare šare.
Ali kdo prepozna tisto zeleno 12-tko?
Poleg pa še tabela iz ene od škatel.

mrki
29. September 2013, 20:34
Če kdo strelja kakšne stare zaloge papirnatih patronov kal. 16 se priporočam za prazne izstreljene patrone.

nik
29. September 2013, 22:23
Poglej zs.

Jagger
9. October 2013, 12:50
A je že kdo streljal z municijo rotweil 3mm, 67,5? Glihkar sem jih kupil pa me zanima če ima kdo izkušnje s to vrsto naboja. :)

detel
9. October 2013, 16:06
Polnitev?

Jagger
9. October 2013, 21:43
28g, 16

detel
9. October 2013, 23:18
S to municijo bi jagal pernato, za dlako raje kej močnejšega.

Jagger
10. October 2013, 11:47
Hvala za informacije :))

hunterxxxl
10. October 2013, 20:35
Nič ne boš narobe naredil, če boš s to municijo jagal tudi zajca :icon_wink:

detel
10. October 2013, 21:04
No pri nas je še vedno precej suhe, visoke trave pa listja, zato imam raje močnejšo municijo. Pa tudi raje vidim v zajcu dve, tri debelejše šibre kot pa eno pest drobnih. Imam namreč rad njoke :icon_wink:

žandar
10. October 2013, 23:47
Imam namreč rad njoke :icon_wink:

Za njoke pa ne rabiš šiber:icon_wink:

cviček
11. October 2013, 08:54
No pri nas je še vedno precej suhe, visoke trave pa listja, zato imam raje močnejšo municijo. Pa tudi raje vidim v zajcu dve, tri debelejše šibre kot pa eno pest drobnih. Imam namreč rad njoke :icon_wink:

Zajce in fazane streljam z 3,2 mm . Pri strelni razdalji 20-25 m so vse šibre za kožo. Ostane za pečenko in za njoke, pa še nove patrone nafilam biggrinbiggrin

šwja
7. November 2013, 12:32
zanima me kolikšna je potencialna nevarnost strelov dolžini v praksi, osebno še kakšen km iz vasi raje ne streljam v smer kjer bi lahko bili ljudje iz teorije je pa:

premer šiber ------------- nevarna razdalja
mm ----------------------- m

4 --------------------------- 400
3.5 ------------------------- 350
3 ------------------------- 300
2.5 ------------------------- 250
2 --------------------------- 200

Zanima me kako je s tem v praksi

alojz1
7. November 2013, 12:46
Je nekako tako. Samo besedo nevarna razdalja zamenjaj z skrajni domet.

TaSl
7. November 2013, 13:44
Zanima me kakšne imate izkušnje s šibrenimi naboji Rottweil Basic Line.
Puške imam kalibra 12.

Doma imam škatlo:
-SPECIAL 36
-SPECIAL 12 F

Zanima me za kaj jih sami uporabljate (če jih imate) oziroma lovu na katero divjad so namenjeni in kako daleč je z njimi še mogoče upleniti divjad.

mugo
7. November 2013, 15:14
Zanima me kakšne imate izkušnje s šibrenimi naboji Rottweil Basic Line.
Puške imam kalibra 12.

Doma imam škatlo:
-SPECIAL 36
-SPECIAL 12 F

Zanima me za kaj jih sami uporabljate (če jih imate) oziroma lovu na katero divjad so namenjeni in kako daleč je z njimi še mogoče upleniti divjad.

Najprej povej, katero debelino šiber imaš.
Special 12F so brez košarice, kar pomeni, da je snop širši in tako z razdaljo hitreje zgubi učinkovitost(manjši domet, boljše za kratke razdalje).
Na splošno se mi RWS Special municija obnese zelo dobro. Za kaj jo boš uporabljal, pa je, še enkrat, odvisno od debeline šiber!

TaSl
8. November 2013, 11:39
12F...šibre so 3,2mm
36...šibre so 4mm

mugo
8. November 2013, 12:24
Razdalje so odvisne še od čoka, sicer pa:

12F...šibre 3,2mm - vsa mala divjad do 30m
36...šibre so 4mm - lisica do max 40m.

detel
11. January 2014, 14:00
Cheddite proizvaja patrone za lov vodne perjadi do razdalje 100 m. Šibre so s prednje strani pokrite s plastično srajco (tulec zaprt z ene strani). Ta drži v zraku dolgo šibre skupaj. Polni se s 36 g trdih svinčenih šiber. Na ustju cevi je hitrost 410m/s.

mugo
11. January 2014, 17:09
Cheddite proizvaja patrone za lov vodne perjadi do razdalje 100 m. Šibre so s prednje strani pokrite s plastično srajco (tulec zaprt z ene strani). Ta drži v zraku dolgo šibre skupaj. Polni se s 36 g trdih svinčenih šiber. Na ustju cevi je hitrost 410m/s.

Kaj se zgodi ko s tem ustreliš fazana na 20m http://forum.lovac.info/Smileys/default/shok.gif http://forum.lovac.info/Smileys/default/paci.gif http://forum.lovac.info/Smileys/default/uff.gif

detel
11. January 2014, 19:40
Treba ga zadeti, ker je snop ozek, ali pa pobereš dva kosa biggrin

alojz1
11. January 2014, 19:47
Treba ga zadeti, ker je snop ozek, ali pa pobereš dva kosa biggrin
Ni ozek. Do določene razdalje je kot idealka. Rusi enostavno zarežejo tulec pod šibrami in izstrelijo pol naboja. Kasneje se izstrelek obrne in šibre zapustijo tulec, ki ga zrak zavira. Ali pa med šibre vlijejo raztaljen vosek. Pa to ne probat z vsako puško. Ruska prenese vse. biggrin

JevŽ
14. November 2014, 20:46
Pozdravljeni,

zanima me če kdo uporablja šibreno strelivo za lov hrvaškega proizvajalca M90.
Kakšne imate izkušnje.

Doma smo kupili eno škatlo kal. 16 3,9 mm, pa bomo jutri probali na papir

alojz1
14. November 2014, 20:58
Brez primerjave je preizkus jalov. Primerjaj z Elektroplastiko. Ti so meni najboljši.

jvpv
14. November 2014, 21:10
Fantje Chedite 100m je praktično idealka. V 5 cm hrastovem plohu na 80-90 mtr naredi luknjo kot za hec (preizkušeno par let nazaj, ko so bili v modi- še zdaj jih imam nekaj kosov v omari za spomin).

M90 3,1 mm se je pokazal (vsaj meni) kot super patron za lov fazana, zajca.

Toliko iz izkušenj pa dober pogled.

JevŽ
14. November 2014, 21:41
Brez primerjave je preizkus jalov. Primerjaj z Elektroplastiko. Ti so meni najboljši.

Elektroplastiko imamo sedaj v kal. 12 v češki bokarci in se nam obnese odlično. Saj drugače bi jo imeli tudi v 16-ki če bi jo kje imeli na zalogi.
Po specifikacijah tudi M90 naj ne bi bli slabi (višja hitrost kot pri elektroplastiki).
Če bomo jutri kaj pokali pa sporočim.

Taxus
15. November 2014, 07:20
M90 3.1 mm je zakon. Uporabljam za vrane in race.

JevŽ
16. November 2014, 20:56
Evo še obljubljen test na tarči.
Razdalja 30m; M-90 kal. 16, 28 g, 3,9 mm.

Slika 1: Češka bokarca cev 60 cm čok mislim, da je 3/4 (mogoče sem malo preveč ciljal v glavo)
14762

Slika 2: Ruska "doplarca" (za cev nisem siguren) sem pa streljal z zožano cevjo
14763

Z bokarico je nekje 35 m max razdalja.
"Doplarca" pa bi bilo nekje do max 45 m še možno, kaj več pa ne.

Za enkrat strelivo štima kot treba, bo pa treba počakat kakšno lisičko, da bo rezultat bolj optimalen:icon_twisted:

PS: Zasluge in pohvale za umetniško narisano tarčo pripišite meni:hooray:

mateja
17. November 2014, 08:53
Fantje Chedite 100m je praktično idealka. V 5 cm hrastovem plohu na 80-90 mtr naredi luknjo kot za hec (preizkušeno par let nazaj, ko so bili v modi- še zdaj jih imam nekaj kosov v omari za spomin).

M90 3,1 mm se je pokazal (vsaj meni) kot super patron za lov fazana, zajca.

Toliko iz izkušenj pa dober pogled.

A so to iskušnje iz Gomilic?:icon_wink:

Kolovski
14. October 2015, 08:34
Ima kdo kakšne izkušnje z šib. naboji Forest Ammo Blitz HV (prodaja jih Frankonia)?