PDA

View Full Version : Revolverji na črni smodnik



Ganges
13. December 2007, 13:18
http://lov.mojforum.si/lov-about24-0-asc-0.html


Zanima me če kdo ima kakšne izkušnje z revolverji na črni smodnik. Pri tem mislim na kalibre, moč, kakovost izdelave, trajnost, zanesljivost, ceno, točnost, organiziranost za strelska tekmovanja, potrebne pripomočke, hitrost dela in drugo. Sam bi rad nabavil in pričel tako da potrebujem nasvete.


...lani sva s Klemenom Štehom (puškarstvo Šteh) popokala nekaj 10 strelov z njegovo (neka kopija revolverja iz ameriške državljanske vojne)...zabavna zadeva - se kadi da je veselje :lol: - zadane pa tudi, če imaš čas in veselje res fina stvar - pokliči Klemena na 041 690 559 boš zvedel več...


Tudi sam sem se začel ukvarjati s streljanjem z orožjem na črni smodnik, to pa iz dveh razlogov: Enostavneje ga je nabaviti in cenejše je od orožja na enoviti naboj. Vse kopije orožja na črni smodnik spadajo v kategorijo D3 Zakona o orožju, ki pravi:

Kategorija D:
...
3. reprodukcije strelnega orožja, pri katerem se ne uporablja enovitega naboja,
...

in nato:

Orožje iz prejšnjega odstavka se glede pravic in obveznosti posameznikov, pravnih oseb in podjetnikov razvršča:
...
– iz kategorije D 2. točka do vključno 5. točke v dovoljeno orožje, ki ga je potrebno prijaviti;
...

Za to orožje (kategorije D3) ne potrebuješ dovoljenja za nabavo, potrebuješ pa veljavno orožno listino za njegovo nabavo. Tako zahtevajo trgovci z orožjem. Če take listine nimaš moraš predložiti ustrezne listine (mislim da gre tu za potrdilo o rokovanju z orožjem, se lahko pa tudi motim) na podlagi katrih tako orožje kupiš. Trgovec mi je po nakupu prijazno brezplačno izpolnil prijavo za upravno enoto in jo tudi poslal tja.

Kar se tiče tvojega vprašanja o moči takega orožja je to tako komplekna zadeva, da bi ti natančno težko na to kdo lahko odgovoril. Zavisi od kalibra, polnenja in vrste krogle. Nekaj odgovorov najdeš v odličnih člankih g. Matjaža Novaka univ. dipl ing., ki jih najdeš tule http://www.sdv-kamnik.com/crni_smodnik.htm.

Najpogostejši kalibri revolverjev na črni smodnik so bili .44, .36 in .31. .44 je bil kaliber za "army"-vojaške revolverje, .36 za "navy"-mornariške in .31 za "pocket"-žepne revolverje. Zakaj sta se uporabljala različna kalibra za vojaške revolverje? O tem teče debata na ameriških forumih o črnem smodniku in najbolj verjetna teza je tale. Konjenik oborožen s težkim vojaškim revolverjem 1847 Colt Walker (teža 2,2kg) ali 1848 Colt Dragoon (teža 1,8kg) kalibra .44 je z njim zlahka odrešil muk v boju ranjenega konja. Zaradi teže so jih nosili v futroli na sedlu. Za na pas so naredili kasneje (1851) lažjo izvedbo Colt Navy v kalibru .36 in tega je kupil tudi marsikateri vojak konjenik/pešak. Na ladjah so bili očitno mnenja, da mornarji RES ne rabijo vlačiti topov za pasom, saj jih je dovolj na ladji.

Remington se je vmešal v tekmo kasneje z modelom 1858 Remington New Army kalibra .44 in v žepni izvedbi v kalibru .31, žepno izvedbo je Colt naredil leta 1849. Remington je imel tog okvir zaprt tudi zgoraj in bil zato natančnejši pri streljanju. Tudi bobnič lahko pri Remmyu hitreje zamenjaš, zato so nosili rezervne nabite bobniče v posebnih torbicah za pasom.

Colt Walker 1847 je najmočnejši revolver na črni smodnik vseh časov. Za najmočnejšega je veljal do uvedbe enovitega naboja .44 magnum, saj njegovo maksimalno polnenje 60 grainov in svinčeno kroglo .454 krepko preseže .357 magnum. Stene bobniča so debele 5mm. Običajno z njim streljajo s polnenjem 30-40 grainov. Dragoon ima krajši bobnič od Walkerja in maximalno polnenje 40 grainov. Zaradi slabe kvalitete materiala v letu 1847 so se Walkerjevi bobniči pri maksimalnem polnenju razletavali, zato so jih skrajšali in nastal je Dragoon. Walker ima 9inčno cev in Dragoon 8inčno. Remington ima 8inčno cev, prav tako kasnejši Coltovi Army revolverji, Navy pa so imeli 7,5inčno cev. Colt Army .44, Remington .44 in Colt Navy .36 so polnili s sibkimi polnitvami in maksimalna je nekje okoli 30grainov.

Preciznost teh revolverjev je na presenetljivi višini in lahko konkurirajo revolverjem na enovoti naboj.

Kvaliteta izdelave se je z leti izboljšala. Glavni izdelovalci revolverjev na črni smodnik so italijani s firmami Uberti, F'lli Pietta in Davide Pedersoli.

Tudi tu se deli obrabljajo in najbolj trpijo vzmeti in ročice, ki vrtijo in blokirajo bobnič. Veliko je revolverjev izdelanih v modernem času starih preko 25 let in še vedno streljajo enako natančno.

Kar se tiče cene je najdražji Pedersoli, sledi Uberti in najcenejši je Pietta. Ubertijev Remmy stane temno bruniran 227€, stainless steel okoli 280€, Colt Navy 1851 .36 250€ in najdražji je Colt Walker 327€. Cene veljajo v Sloveniji!

Zaenkrat toliko. Pa še tri slikce, da se bodo komu pocedile sline :P
Na tehle linkih so slike mojih mrcin:
http://thehighroad.org/attachment.php?attachmentid=52932&d=1171044345
http://thehighroad.org/attachment.php?attachmentid=52933&d=1171044533
http://thehighroad.org/attachment.php?attachmentid=52934&d=1171044553[/img]


Hvala za odlično in polno pojasnilo. Sam sem streljal s temi zadevami in sem bil navdušen. V Nemčiji smo enkrat tekmovali na tarče v posebni disciplini, šlo je presenetljivo dobro. Bo treba kupit kaj, ni kaj!


Hvala za mnenje, to so šele najosnovnejši začetki, kje so še maziva, čiščenje, pribor, ...

Še predstavitev revolverjev:

Svetlo bruniran (white finish) ni steinless steel, taka je pač končna obdelava, je Colt Walker 1847 .44. Obupno težka mrcina. Skupna dolžina je okoli 40 centimetrov. Ko so ga izpraznili v boju so ga verjetno prijeli za cev in tras po buticah :wink: Walkerju in Dragoonom (Whitneywille Dragoon, 1st Model Dragoon, 2nd Model Dragoon in 3rd Model Dragoon) so rekli tudi saddle-gun, ker so jih nosili v futroli na sedlu. Zamenjevali so puške sprednjače.

Temno bruniran (blued), skoraj črn, je Remington New Model Army 1858 cal. 44. Čeprav je v roki velik je proti Walkerju pravi malček. Obstoja tudi replica v kalibru .36 vendar še nisem zasledil, da so tudi original izdelovali v tem kalibru.

Pedersoli in Uberti izdelujeta replike v pravih kalibrih, Pietta pa izdeluje Navy modele v kalibru .44 kar ni nikoli obstajalo. Jih pač bolj zanima profit, saj večino izvozijo v USA tam pa kupujejo večinoma big bore revolverje cal. .44.

Nekako tako je tudi pri puškah na črni smodnik: za evropsko tržišče jih izdelujejo v bolj priljubljenem kalibru .45 za ameriški trg pa v kalibrih .50 in .54. Kakršno je povpraševanje, takšna je pač ponudba.


Če sem prej prav r azumel, so lahko pri teh revolverjih imeli s seboj več napolnjenih bobenčkov, katere so hitro menjavali in lahko streljali naprej? Kako pa je potem ta bobenček vpet v revolver? Imaš kakšno fotko?
Zanimive zadeve, me kar mika.

LP


Pravzaprav te še vedno zamudi natikanje netilk! Tudi sam sem streljal z predjačo in z revolverjem na črni smodnik,užitek da ga je težko opisat!
Sam imam v planu enkrat nabavo takega orožja! A mogoče kdo ve za cene? Rebec iz PO jih je enkrat prodajal (ampak po moje samo prednjače) za okol 90 naših starih jurjev!
Cene zdaj?

lp


Bobnič pri Remmyu zamenjač čisto enostavno:
- Revolver primeš z desno roko
- Napneš kladivce na prvi zob. Sedaj se bobnič prosto vrti v smeri urinega kazalca. V tem položaju kladivca bobnič tudi polnimo.
- Odpneš in spustiš polnilno šibiko za ca 45 stopinj (pod cevjo). Paziti je treba, da se polnilni vzvod ne zatakne v bobnič.
- Izvlečeš os bobniča
- Levo roko podstaviš z dlanjo navzgor pod bobnič in ga s prsti zavrtiš v desno in rahlo porineš proti desni.
- Bobnič zdrsne v dlan

Vstavljanje praznega/polnega bobniča poteka v obratnem vrstnem redu.

Pri Colt-ovih revolverjih to poteka drugače. Rabiš tudi leseno ali medeninasto kladivce in izbijalni trn.

- Z izbijalnim trnom in kladivcem izbiješ cevno zagozdo iz osi bobniča.
- Potegneš cev naprej in jo snameš
- Potegneš bobnič naprej in ga snameš

Izvežban strelec bo zamenjal bobnič na Remmyu hitreje, kot napolniš šeststrelca z naboji. Koliko predhodnega časa ti vzame polnenje bobniča je seveda druga zgodba.

Sestavljanje poteka v obratnem vrstnem redu. Paziti je treba, da se zagozda ne zabije preveč (bobnič se ne vrti) ali premalo (preveliko uhajanje smodniških plinov). Strelci nosijo s seboj kalibrirne trakove (nastavljanje klasičnih ventilov pri avtomobilu) in izberejo za revolver najprimernejšo debelino traku (s preizkušanjem).

Nisi navedel za katero puško sprednjačo je veljala tista cena pri Rebec, d.o.o.. Je bila to Investarm Great Plain Hawken Rifle?? Cene, ki sem jih navedel zgoraj so od te firme. Ima kar veliko paleto izdelkov na črni smodnik.



Glejmo realno. V času, ko so revolver iznašli so ga uporabljali tako kot danes uporabljajo vojaki svoje orožje na bojišču in to je nabitega! Bobnič je bil nabit in netilke nataknjene. Zakaj bi izgubljali čas s kasnejšim natikanjem netilk?

Danes imajo zaradi varnosti strelci, ki želijo imeti revolver nabit za dlje časa, eno komoro prazno. Na tej komori počiva kladivce. Remington je bil za svoje čase izredno napreden. Imel je ožje kladivce od Colta, ki je lahko počivalo v varovalnem položaju v zarezi med zarezami kjer so netilke. Oglej si bobnič na tejle sliki: http://www.uberti.com/firearms/large/UB-1858NewArmySS_8in.jpg Mimogrede priporočam ta model revolverja začetnikom (kakršen sem jaz) ker je natančnejši in enostavnejši za razdiranje in vzdrževanje od Colt-a

Colt te zareze nima in kladivce je precej širše. Tudi pri Colt-u so poskrbeli za varnost in sicer ima bobnič med zarezami za netilke poseben trn, kjer počiva kladivce v srednjem, varnostnem položaju. Ta sistem ni varen in kladivce je lahko zdrsnilo, če je bil trn poškodovan in se je zavrtel bobnič.

Merilne naprave:

Colt ima enostavne naprave: spredaj ploščico ali okroglo paličko in zarezo v nosu kladivca. Silno neprimerno in neprecizno. Merimo lahko samo pri napetem kladivcu. Pri Coltu je lahko tudi opletalo kladivce zaradi obrabljenosti.

Remington ima spredaj ploščat merek in zadaj zarezo na vrhu okvirja. Togost merka je zagotovljena. Uberti izdeluje tudi Remington 1585 Target z nastavljivim zadnjim merkom, vendar se fantje, ki streljajo in tekmujejo s črnim smodnikom pritožujejo, ker so preveč precizni (za več krogov), tako da jih mislijo letos izločiti iz tekmovanja.


Se popolnoma strinjam s tabo! V bojih sta seveda obe strani morali filati,a ne? :P

Sicer pa,ja,mislim da je bila to ta firma katero zastopa Rebec!
Torej,verjetno si bom zares kaj kmalu omislil vsaj eno od teh stvari,že dalj časa me mika revolver,pač Colt,ker sem imel priložnost strljati z njim in me je popolnoma navdušil! Prosim ne sprašuj me za model,ker je ta zadevščina od enega znanca,ki se s tem kar precej ukvarja!
Kako pa je potem z nabavo smodnika in netilk(ker za samo orožje očitno ni nikakršnih ovir)?
lp



Heh pa smo prišli do ključne zadeve: pogonskega sredstva za svinčeno kroglo: črni smodnik aziroma njegov nadomestek. Črni smodnik spada med eksplozive in velja da moraš imeti zanje dovoljenje za rokovanje s to vrsto eksploziva. Izpit pravijo je čisto enostaven: pred pooblaščeno osebo prikažeš pravilno polnenje orožja in izstrelitev nekaj nabojev. Govorili so mi o ceni 10€ za to listino z izpitom. Piece of cake 8)

Pa še nagradno vprašanje za tiste, ki se s črnim smodnikom in streljanjem z replikami orožja na črni smodnik in strelne kapice (neenoviti naboj) ukvarjate (nagrada: en pir na pikniku :D ):

Na nekaterih replikah je napis: FOR BLACK POWDER ONLY - so ta napis nosili tudi originalni revolverji?

Odgovor naj vsebuje DA ali NE in obrazložitev zakaj!


Po moje ga originalni niso nosili, saj v začetku niso poznali drugega smodnika in niso mogli predvideti, da bi lahko kdo katerega drugega uporabljal.

Je pa vseeno možno :D




Pravilen odgovor!! :P Kot sem rekel, dobiš en pir. Napis pa nosi orožje-replike na črni smodnik firme F'lli Pietta.


lep pozdrav fantje in dekleta, vse v zvezi "črnjakov" pokličite Rebec Mitja 041693557 - ni da ni. zrihta robo direkt od ubertija. sam imam colt army, leto nazaj sem dal cca 60 jurčkov. proženje, izdelava, preciznost- sem brez besed.


Niti ne vem, ali se sme tukajle reklamirati kakšno trgovino! Sam sem svoje tri sprednjače kupil pri Rebcu, naročena pa imam še dva kosa. Poleg Ubertija (revolverji na črni smodnik) se pri njem dobi tudi različne modele pušk in en model pištole firme Investarms, Italija. In še moja zadnja pridobitev:
- pištola Investarms Plains cal .45
http://i153.photobucket.com/albums/s231/Ledenko_sr/PlainsPistol.jpg


kakšno je kaj proženje, sam imam namreč podobno zadevo od Ardese-model patriot in ima "šnelar". kaliber je 45 in tudi tukaj grupca ne izostane. moram reči da mi je ta tvoja mašinca zelo všeč. A streljaš okrogle ali valjaste svinčenke - moja ima omejitev zaradi pritiska. LP