PDA

View Full Version : 223 Rem.



Ganges
13. December 2007, 11:36
http://lov.mojforum.si/lov-about1061-0-asc-75.html


.223 Remington in 5,56x45 NATO sta 2 različna kalibra.
Razlikujeta se v najvišjih dovoljenih tlakih (nato je registriran za višje tlake), v dimenzijah tulca in ležišča ter prehodnega konusa.
5,56x45 NATO je dovoljen za višje tlake, tulci so debelejši, ležišče je širše in prehodni konus je daljši.
Streljati NATO strelivo v puški .223 Remington je nevarno in povezano z resno previsokimi tlaki. Obratno je mogoče varno a lahko trpi natančnost in zanesljivost.
Ker v obtoku obstajajo različne puške z različnimi ležišči in nemalokrat niso pravilno označene(žigosane)je pač potrebno poznati lastno puško in uporabljati za njo primerno strelivo.
V polavtomatskih izvedbah (npr. tip Colt AR-15) priporočajo Nato ležišča, v repetirkah pa .223 Remington.

Sam vrtež cevi pa ni odvisen od ležišča, tako da tudi v .223 Remington obstajajo puške s cevmi, ki imajo vrtež primeren za stabilizacijo težih krogel od 3,6 g.

Grajski verjetno si mislil .222 Remington magnum?


Tudi sam imam .223 rem. Za srnjad je uporaben zato, ker je zelo precizen in se da z njim lepo v vrat zadet. Če pa "slabo" zadaneš, je svinjarija, ker razbija kot hudič.


Sem tudi sam streljal z .223, pa nevem zakaj vsi hvalite peciznost, saj tudi drugi kalibri trosijo zelo malo, se mi zdi da je bolj odvisno od streliva kot pa od kalibra... 1cm pa tudi če streljaš v vrat ne pomeni bistvene razlike.


zato ker skoraj nic nerukne :D :D :D :D :D :D


A to potem pomeni da je za dober zadetek potreben dober strelec? Sem pa mislil da samo orožje šteje :joker:

Brlogar
18. October 2012, 10:41
Odpiram staro temo, ker mam eno vprašanje...

Naša hišna zastava v tem kalibru naredi kar lep odstotek plana srnjadi v naši lovski družini :)
Z očetom sva za srnjad uporabljala Igman municijo, ki pa jih zadnje čase ne dobim več. Kdo ve, če jo majo še kje na zalogi?

Sedaj iščem primerno zamenjavo. Gledam Federal in pa Prvi Partizan (pri temu imam štacuno bližje). Ali ima kdo izkušnje z njima, predvsem glede podpludb itd...

Podpludbe znajo biti pri Igmanu kar problem, če "zapneš" čez plečko ali previsoko je precej za obrezat.

Je še kaka druga primerna municija (poleg S&B), ki mi jo priporočate za srnjad?
Pa da se jo da dobit na relaciji Ljubljana - Dolenjska.

jvpv
18. October 2012, 10:49
Kaj ima pa v Grosupljem? - je za pogledat...

muzikant
18. October 2012, 11:23
Sako z Noslerjem BT.

Brlogar
18. October 2012, 12:15
Kaj ima pa v Grosupljem? - je za pogledat...

Prvi Partizan, precej ugodna zadeva, samo ne vem, kako dela. Bom kupil škatlo za probo. Samo itak je našega plana srnjadi skoraj konec, bo pa kakšna lisička za test :)

Brlogar
18. October 2012, 12:27
Sako z Noslerjem BT.

Hvala za predlog!

muzikant
18. October 2012, 13:27
Če se hočeš izogniti obrezovanju mesa, kar bi bilo glede na tvoje kuharske sposobnosti res škoda, se v tem kalibru izogibaj navadnim Soft Point kroglam.

Pa dober tek.

zlatorog
18. October 2012, 14:34
Probaj Norma Oryx, odlična zadeva, če ti jo puška prebavlja...

Brlogar
18. October 2012, 16:07
Hvala vsem za odgovore in mnenja;

zajec
19. October 2012, 08:51
Evo sem našel temo v kateri sem že pisal o lastnih izkušnjah s kroglami za 223 rem.

Vidim, da o tem kalibru pišejo taki kateri,so samo slišali,oziroma imajo zelo malo izkušenj.Sam sem s tem kalibrom odstrelil cca 100kosov in več srnjadi.
Ni problem v kalibru,ampak v nabojih.Iz nekajletne prakse sem prišel do določenih rezultatov.Puška zastava mark x.
Naboji S&B sp-dokaj razbijaški z slabo krvno sledjo,divjad odskoči še od 100-200m kljub dobremu zadetku.Natančnost-primerna za lov
RWS sp-divjad pada v ognju,oziroma do 50m(dobra krvna sled glede na kaliber),vendar so podpludbe zelo hude.Natančnost zelo,zelo dobra
Winchester Supreme Ballistic Silvertip divjad pada v ognju,podpludb ni.Natančnost zelo dobra.
PPU sp-sprobano na cca 7 kosih ,padel v ognju,podpludbe zadovoljive.Natančnost na 100m cca gupa 8cm.
Lahko rečem, da sem s kalibrom zelo zadovoljen.Potrebno pa je imeti pravi naboj.

Brlogar
19. October 2012, 09:54
Zajec, hvala za tele ocene!
Tudi tale očetova zastava je pobrala precej čez sto kosov. Kot sem rekel, doslej večino z Igmanom... Zdajle do konca leta pa bom probal nekaj od municije, ki ste mi jo predlagali.

muzikant
19. October 2012, 12:03
@zajec

A lahko malo obrazlošiš svoje zaključke glede kompetentnosti ?

zajec
19. October 2012, 12:38
Glede na število uplenjenih kosov z vsako izmed nabojev sklepam, da so podatki za izbiro nabojev dokaj dobro opisani,kaj pa si drugega hotel muzikan ti, pa več ne vem.

Prskač
13. February 2013, 20:07
Pozdravljeni lisičarji,

ker je zaloga streliva za .223 rem pri koncu, me zanima kakšno strelivo priporočate za lov lisic, da so poškodbe na kožuhih sprejemljive za strojenje?

alojz1
13. February 2013, 20:14
Varmint.
Je samo vhod. Izhoda ni. Pa čim lažjo.
Ker smo ravno pri 223 bi vprašal tiste, ki imate zastavo mini mauser, kako težke krogle še dobro nosi? Jaz sem ugotovil, da do 55grain. Kar je več, občutno razmetava.

bena
14. February 2013, 07:14
jaz mam balistik silver tip 55 grs pa nosi v krogu enga eura in tud na divjadi ni takih poškodb polnim pa N120

bena
14. February 2013, 07:18
probal sem pa tud bergerja sam najbolj se obnese 55 grs, barnes mislim da 53 grs je dober za jago sam ni pa take točnosti kot pri noslerju drugač pa ne več kot 55 grs pa ne bo problema.

Brlogar
10. April 2013, 23:22
Tole sem vzel za probo. Cena ista kot čeh. Bom videl, kako se obnese.

https://pbs.twimg.com/media/BHhPElTCUAA6gCZ.jpg

alojz1
9. September 2013, 20:48
No sedaj sta padla dva mladiča z Barnes TTSX in minimalnem polnjenjem. Izstrel velikosti kovanca. Podpludb NI. (seveda 223, mini mauser)

pikolis28
9. September 2013, 20:55
No sedaj sta padla dva mladiča z Barnes TTSX in minimalnem polnjenjem. Izstrel velikosti kovanca. Podpludb NI. (seveda 223, mini mauser)

alojz1 mas to puško?

alojz1
9. September 2013, 21:11
Ima prijatelj. Je uporabljal napačne (Varmint) krogle in bil hudo razočaran. Je hotel že puško prodati pa se težko loči od nje ker je lahka in kratka. Potem sva napolnila in preizkusila na papirju. No sedaj pa tudi v praksi.

detel
9. September 2013, 21:53
Če nimaš prave municije je le za prodajo ali še za to ne :icon_cry:.

Robert91922
15. April 2015, 21:10
Menda se streliva 223 Rem od Igman ne dobi več, pa tudi nimam ga namena kupit, ampak rabim pa informacijo o teži krogle pri točno tem strelivu.
Torej, če ima še kdo vsaj škatlo od Igman 223 Rem, naj prosim sporoči težo krogle.
Hvala.

Benjo
15. April 2015, 21:39
Menda se streliva 223 Rem od Igman ne dobi več, pa tudi nimam ga namena kupit, ampak rabim pa informacijo o teži krogle pri točno tem strelivu.
Torej, če ima še kdo vsaj škatlo od Igman 223 Rem, naj prosim sporoči težo krogle.
Hvala.

Lovski tovariš je hotel, da mu nastrelim to strelivo. Teža krogle je 3,56 g. po razočaranju nad izgubljeno natančnostjo smo ponovno nastrelili na Normo.

LP

Robert91922
15. April 2015, 22:24
Hvala! biggrin