PDA

View Full Version : Prednosti doma polnjenih nabojev



Ganges
13. December 2007, 11:29
http://lov.mojforum.si/lov-about1156-0-asc-60.html


Kje pa kupujete surovine?


Zgleda da smo že pri novi temi: Pomanjkljivosti doma izdelanih nabojev.


V glavnem Italija, zadne čase opažam, da so prazne čaure cenejše pri nas.


Šel sem se malo poigrat in sem zmagal na dražbi za prazne hilzne preko egun.de pri prodajalcu iz Nemčije. Vse sva se dogovorila brez problema. Zmagal sem na dražbi za 200 Federal hilzen kalibra 30-06 za ceno nekje 24 EUR. Potem mi je rekel, da stane poštnina z zavarovanjem pošiljke 17 EUR. Pošte nisem prejel 3 tedne in sem ga vprašal kaj je narobe. Rekel je, da bo kontaktiral Hermes (podjetje preko karterega je poslal) in rekel naj se ne sekiram saj je pošiljka zavarovana. No zgodilo se je, da se je pošiljka izgubila. Tako mi je prodajalec ponudil, da lahko dobim denar nazaj (saj je bila pošiljka zavarovana), jaz pa sem ga prosil naj mi raje pošlje druge hilzne, če jih še ima kaj, saj bi jih bolj rabil. Storil je tako, saj je imel že več hilzen. Drugi paket pa sem brez problema prejel prej kot v enem tednu (ali pa recimo v enem tednu). Torej sklepam, da sem dobro prišel skozi, ko sem dobil 200 praznih hilzen za cca. 40 EUR.

Za take in podobne zadeve gre v glavnem brez problemov preko egun.de za smodnik pa sem prepričan da ne gre tako in je potrebno preko meje osebno po njega, saj je v Sloveniji postopek za nabavo preveč zakompliciran.

lp


Za posest in uporabo smodnika in netilk potrebuješ nabavno dovoljenje upravne enote.
Zakon o eksplozivih pravi:

28. člen

(izjeme za fizične osebe)

(1) Fizična oseba lahko dobi dovoljenje za nakup smodnika in netilk za polnjenje streliva za lastne potrebe, če ima veljavni orožni list. Z enim dovoljenjem je dovoljena nabava 1 kg smodnika in 1500 netilk na kos orožja v koledarskem letu in velja za nakup doma ali v tujini.
(2) Fizična oseba lahko dobi dovoljenje za nakup streliva za varnostno, lovsko in športno orožje v tujini, če ima veljavni orožni list. Z dovoljenjem je dovoljen nakup največ 2000 kosov streliva na kos orožja za posamezno tromesečno obdobje v koledarskem letu.
(3) Društvo, ki je v skladu s predpisi o društvih registrirano za strelsko dejavnost ali lov, lahko dobi dovoljenje za nakup streliva v tujini za potrebe društva. Z enim dovoljenjem je dovoljen nakup največ 36.000 kosov streliva za posamezno tromesečno obdobje v koledarskem letu.
(4) Dovoljenje iz prejšnjih odstavkov izda pristojni organ, kjer ima fizična oseba prebivališče oziroma kjer je društvo registrirano.


Nekatere upravne enote, ki imajo funkcionalno pismene uradnike, izdajajo dovoljenja v skladu z 28.členom, kar pomeni da lahko z dovoljenjem nabaviš smodnik in netilke v sosednji državi ali doma (pri edinem trgovcu Artek d.o.o). Artek ima na zalogi samo nekaj tipov smodnika enega proizvajalcaVichaVuory in netilke drugega - CCI .

Netike so v prosti prodaji v Nemčij, Avstriji, Italiji.
V Avstriji je tudi smodnik v prosti prodaji in vsak trgovec z orožjem ima kaj na zalogi, naročiš pa lahko praktično vse svetovne znamke.


Ganges, kaj so to nove hilzne?


Baje enkrat izstreljene na strelišču.

A misliš, da se mi je izplačalo? Nimam ravno izkušenj s tem, ker šele nabavljam zadeve.

lp


Odličen kup, če primerjaš ceno od LEPUE pri Artek €65,90 za 100 hilzen.
Ne poznam pa hilzen od Fedarel, ker v glavnem uporabljam Lapua ali pa Norma hilzne.


Če pa imaš opravljen izpit o varnem rokovanju z eksplozivnimi sredstvi pa rabiš zelo malo papirjev za nabavo komponent za polnenje


Niti enega papirja manj, kot če nimaš izpita.

dolgin
18. November 2008, 20:46
Citat:
janez valentic je objavil:
Niti enega papirja manj, kot če nimaš izpita.

Janez,a si ti kaj izvedel oz. dosegel na UE glede papirjev?
A kdo ve kje in koliko košta tale izpit? Kdo ima pooblastilo za izvajanje izobraževanja? Kakšna številka,kontakt mogoče?

lp

karel
19. November 2008, 07:29
Izpit za polnjenje nabojev se opravi na MNZ v LJ, Štefanova ul. ( zadaj za NAMO ). Pred 3-člansko komisijo ustno ( največkrat samo 5 vprašanj ).
Izobraževanja v tej smeri ni. Pred dobrim letom je ta izpit koštal 41,73 €, ki jih je bilo, skupaj z prijavnico in fotokopijo orožnega lista, potrebno poslati pred izpitom. S potrdilom o opravljenem izpitu, lahko lastnik, v R. Sloveniji, kupuje pri trgovcih smodnik ( tudi črni ) in netilke brez drugih dovoljenj. Za uvoz pa potrebuje tudi EU obrazec z nab. dovoljenjem.

Erysimum
19. November 2008, 09:33
S potrdilom o opravljenem izpitu, lahko lastnik, v R. Sloveniji, kupuje pri trgovcih smodnik ( tudi črni ) in netilke brez drugih dovoljenj. Za uvoz pa potrebuje tudi EU obrazec z nab. dovoljenjem.
KAREL te informacije pa jaz nimam. Pred letom dni sem opravil izpit. Kolikor jaz vem za nabavo smodnika najprej potrebujem nabavno dovoljenje UE. UE mi izda dovoljenje za nabavo smodnika, bodisi v Sloveniji ali pa v tujini in to na podlagi dokazila o opravljenem izpitu. V kolikor je na tem področju kaj novega me prosim obvesti.

jvpv
19. November 2008, 10:07
Takole je napisano na spletni strani ene od trgovin glede smodnika:

Fizične osebe, ki imajo na podlagi predpisov, ki urejajo posest orožja, veljavni orožni list, lahko kupujejo in imajo v posesti dele streliva ( smodnik, netilke in tulce z netilkami ) na podlagi orožnega lista in certifikata o strokovni usposobljenosti za polnjenje streliva za lastne potrebe.
Smodnik je možno prevzeti samo osebno v trgovini!

karel
19. November 2008, 12:33
Ja. Kar sva jaz in JVPV napisala, 100% drži!!!

Erysimum
19. November 2008, 14:09
Hvala za informacije. Veseli me, da mi ne bo več potrebno hoditi na UE ter pisati prošnje za nabavno dovolenje, poleg tega pa še plačevati takso. Do sedaj se je lahko kupilo letno kg smodnika na vsak kaliber orožja, ki ga poseduješ. Sklepam, da je sedaj drugače in da ni več potrebno za 2 kg pisati dve prošnji in plačevati dvojno takso.

Artek
19. November 2008, 15:10
Za sedaj je nakup smodnika ali netilk neomejen...Lahko da se bo spremenilo...
Vsakič ko kupite smodnik, je potrbno pokazati veljavni orožni list in Certifikat.

daco
8. July 2009, 09:29
Imam eno vprašanje, kakšno ima vrednost 15 škatl Norma praznih tulcev kalibra 30.06 ?

pumpa
8. July 2009, 09:44
če so novi nekje okol 150€
če so stari pa en zaboj piva.:icon_lol:

daco
8. July 2009, 12:11
če so novi nekje okol 150€


Kak to misliš novi?

rws
8. July 2009, 12:54
od norme je možno kupit tudi nove, še neuporabljene tulce, tako kot naprimer od Lapue, Remingtona, Rwsa, tako je vrednost novih 300tulcev norme okrog 150evrov, če pa so tulci že ustreljeni, jim pa cena drastično pade:icon_wink:

daco
8. July 2009, 13:06
Aha, nisem vedel.
Jaz imam že enkrat rablene. Če kdo potrebuje naj javi na zs.

Lp

andrej win
8. July 2009, 20:26
Tule mam pa še jst eno vprašanje...

Ali se da ustreljene tulce od S&B ponovno polnit doma??:icon_study:
Slišal sem namreč da se da in da se ne da-vzrok naj bi bile netilke...:icon_neutral:

Hvala za odg

pmarijan
8. July 2009, 20:51
...jaz imam v cal. 8x57IS medeninaste tulce od S&B (različnih lot-ov), pa imajo vsi boxer netilke, tako da ne vidim, v čem bi bila lahko težava (mogoče so kakšni stari tulci bili namenjeni za vojaško uporabo, pa so imeli berdan netilke - pa tudi te se da reloadat, samo je preveč dela (ali nabavit prešo na izboj netilk pod pritiskom, ali pa preprosto fizično predelat prostor za berdan netilko, tako da se da potem uporabljat boxerko), mogoče so bili kakšni tulci tudi železni,:icon_confused:...), bo moral kdo drug povedat v čem je bila, oz. bi lahko bila težava... :icon_study::icon_redface:

dolgin
8. July 2009, 21:47
Poblem rešiš dokaj enostavno - kupiš netilke S&B pa je!:icon_wink:

karel
9. July 2009, 07:18
Berdan netilke se lahko enostavno, iz zunanje strani, oddvoji od tulca s pomočjo prebijača ( špic porerja - lepo po Slovensko :icon_wink: ) in kladiva. Pri tem moramo biti pazljivi, da ne poškodujemo nakovalca, ki je v tulcu. V primeru, da ga poškodujemo, lahko ležišče netilke še vedno predelamo na boxer...
Boxer netilke, razen Čeških, gredo v S&B tulce malo bolj na trdo, ampak gredo. S&B netilke pa gredo v ostale tulce malo bolj na lahko in nisem ravno prepričan, da je to najboljša rešitev.
Enako se dogaja tudi s kroglami.

pmarijan
9. July 2009, 10:24
...aja jaz uporabljam CCI boxer netilke, pa nisem imel težav z S&B tulci - mogoče grejo malce težje noter - ampak ni neke bistvene razlike v potrebni sili. Edino kar je, da malo (ampak res malo) gledajo ven od roba ležišča - naj bi bile pa za spoznanje bolj noter od le-tega...

janez valentic
10. July 2009, 21:37
S&B hilzne imajo za oddtenek manjšo globino žepa za netilko, morebiti pa tudi malce manjši premer žepa za netilko.
Sam sem jih tudi polnil s CCI netilkami - jih ne spraviš pod dno tulca, kot po PS, temveč le v linijo dna tulca. To je pogojno uporabna rešitev in sam nisem imel problemov.
V kalibru 8x57IS je poleg tega problema, še dejstvo , da vtor tulca ni primerljiv z razredom 30-06 , ampak je po DIN standardu kar pomeni, da imaš lahko težave s držalom tulca (angl. shellholder, nem. Hülsenhatler).
Na splošno gre za drugorazredno blago. Prvi razred so po mojih omejenih zkušnjah: RWS/Norma, Lapua.

pmarijan
10. July 2009, 23:47
:icon_biggrin: se strinjam - misliš na "headspace" - no, saj tudi ta kaliber postaja že malce "drugorazredni":icon_eek::icon_cool:, potem pa se itak vse "pogliha"...:icon_confused: :icon_redface: :icon_wink:

detel
11. July 2009, 07:32
A je hilzna slovenski izraz :icon_lol: (*******) .

karel
11. July 2009, 07:37
Poleg drugačnih ( manjših ) mer netilk in njihovih ležišč, imajo S&B tulci tudi manjši notranji premer ležišča krogle. Pri puškovnih kalibrih ( "flašastih" ), gredo krogle precej na trdo noter. Pri pištolskih in revolverskih, pa ne gredo samo na trdo, ampak se tulec razširi, tako da je obris krogle viden na zunaj in tak naboj kar precej grdo izgleda. S&B krogle imajo tudi za odtenek manjši premer. Zaključek tega bi lahko bil, da za S&B tulce uporabljajo S&B surovine in s tem so rešeni vsi problemi.

andrej win
13. July 2009, 20:28
Poleg drugačnih ( manjših ) mer netilk in njihovih ležišč, imajo S&B tulci tudi manjši notranji premer ležišča krogle. Pri puškovnih kalibrih ( "flašastih" ), gredo krogle precej na trdo noter. Pri pištolskih in revolverskih, pa ne gredo samo na trdo, ampak se tulec razširi, tako da je obris krogle viden na zunaj in tak naboj kar precej grdo izgleda. S&B krogle imajo tudi za odtenek manjši premer. Zaključek tega bi lahko bil, da za S&B tulce uporabljajo S&B surovine in s tem so rešeni vsi problemi.

Men se problem težjega repetiranja pojavlja pri RWS municiji, S&B se repitira brez kakršnih koli težav..

Hvala za inf. karel:icon_wink:

karel
14. July 2009, 07:36
"Men se problem težjega repetiranja pojavlja pri RWS municiji, S&B se repitira brez kakršnih koli težav..
Hvala za inf. karel:icon_wink:"
Malenkost - me veseli, da so bile info tudi koristne.
Se dogaja težje repetiranje pri tovarniškem strelivu ali pri ponovno polnjenem?
Pri slednjem se to lahko dogaja zaradi več razlogov in sicer:
- pri kalibriranju je prišlo do napake - vrat tulca je zvit ali rebričast
- tulec je predolg ( pred polnjenjem ga je potrebno skrajšati na ustrezno dolžino )
- pri vstavljanju krogle v tulec, ta ni našla pravilne poti in jo je zaneslo ( potrebno je paziti na "začetni položaj" )
- itd
Težje repetiranje nabojev, razen S&B, je pri Češkem orožju možno, ni pa nujno. Zopet pride do izraza (ne)pisano pravilo, naj se za Češko orožje, uporablja Češko strelivo.