PDA

View Full Version : Kaliber 20



wolf1
13. December 2007, 11:23
seveda ste sedaj spet primerjali 20/76 magnum polnitev s standardno polnitvijo 12/70 (32-36g). če primerjate tako gramažo (magnum polnitev) kal. 20/76 32-max36g) z magnumom kal. 12/70 (42-43g - v nabojih premera šiber nad 3,5mm) je gotovo stvar drugačna. kar se pa tiče čokiranosti cevi, pa je tudi pri 12/70 lahko polni čok. pomembno je, da primerjate naboje podobnih in primerljivih lastnosti.

glede na to, da kaliber 12/76 (če puška ni prelahka!) opravi manjši odsun od kalibra 12/70, bi najbrž vsi traparji uporabljali ta kaliber, če bi le ta zagotavljal isto pokritost.

razlika se opazi že med kalibroma 12/70 in 16/70. je pa res, da je vse odvisno od strelca, načina uporabe, terena, cilja,... Sam npr. uporabljam pretežno 12/70 z magnum polnitvami, ker me je malo več skupaj in mi odsun (ki je mimogrede: primerljiv z odsunom krogelnega kalibra .375 Holland & Holland). strinjam pa se, da je, kadar je dosti hoje mnogo bolj priročna puška kalibra 20.


tam v drugem odstavku je prvi kaliber 20/76 in ne 12/76 :oops:


Za zaključek: kal. 20 se po učinku ne more primerjati s kal. 12. Prvi je ptičji kaliber.


Ne drži. Pojdi na strelišče in ustreli v kartonsko tarčo na 40 metrov s puško kal 20/76 in s puško 12/70 z enakim čokom pa boš videl učinek. Seveda z enako velikimi šibri. Po tem pa filozofiraj.


Pa še nekaj. Generalno je kal20 manj učinkovit oz švohejši v primerjavi z kal 12. Vendar če primerjamo posamezne variante med kalibri je slika drugačna.

20/70 < 12/70, 20/70< 12/76,
20/76 = 12/70 , 20/76< 12/76



Za zaključek: kal. 20 se po učinku ne more primerjati s kal. 12. Prvi je ptičji kaliber.
Točno tako, fazan je ptič :wink:



Ne drži. Pojdi na strelišče in ustreli v kartonsko tarčo na 40 metrov s puško kal 20/76 in s puško 12/70 z enakim čokom pa boš videl učinek. Seveda z enako velikimi šibri. Po tem pa filozofiraj.



A bi lahko meni laiku (pripravniku), povedal kakšen je učinek? :) :)


Učinek na tarči je enak, približno enako število zadetkov šiber v okroglo tarčo premera 70 cm. Kal. 12/70 in 20/76 vsebujeta večinoma 35 g šiber kar za 3 mm šibre pomeni 220 kroglic v enem naboju. Odvisno od uporabljenega čoka-zadrge lahko pričakuješ na 40 m pri 1/1 zadrgi 60%, pri 3/4 55%, pri 1/2 50% , pri 1/4 45 % in pri 0/0-cilinder 30 % od 220 kroglic.
Kal. 20/70 vsebuje 27 g šiber,
Kal. 20/76 vsebuje 35 g šiber,
Kal. 16/65 vsebuje 29 g šiber,
Kal. 16/70 vsebuje 31 g šiber,
Kal. 12/70 vsebuje 35 g šiber,
kal. 12/76 vsebuje 40 g šiber,
Kal. 12/89 vsebuje 45 g šiber,
Kal. 10/89 vsebuje 50 g šiber.
Lahko bi našteval še pa ne vem ali je smiselno.
Vsi našteti naboji imajo hitrost šiber na razdalji 12,5 metra približno 290-330 m/s, odvisno od premera šiber. Večje šibre hitrejše letijo oz lažje ali manjše šibre hitrejše izgubljajo hitrost in s tem energijo.Iz zgoraj napisanega lahko vidiš da npr. 50% od naštetih kalibrov pomeni precejšnje razlike v številu šiber katere pokrijejo 70 cm tarčo. Pomembno je število šiber ki tarčo zadanejo.
Zaradi vseh teh dejavnikov velja pravilo da je kal. 20/70 učinkovit do 35 m, 20/76 do 45 m, 16/70 do 40 m, 12/70 do 45 m, 12/76 do 50 m maksimalno. Strel s šibrenim nabojem nad 50 m je nesmiselen.
upam da sem ti vsaj malo razsvetlil to področje, sicer si verjetno še mlad in znanja željen. Torej literature je ogromno in po teoriji še preiskus na strelišču ter pozneje v naravi.


Hvala za koristne informacije - preizkus na strelišču že opravljen, tako da sedaj samo še izpiti spomladi in nato preizkus v naravi!

Šeenkrat hvala!


Janko, če je vse to res, zakaj se ta kal. ne uveljavi. Videl sem ga le v ženskih in otroških rokah.

V naši LD ni niti ene take puške. Moj stari jo je prodal.


Gardelin, imam občutek da enačiš kal. 20/70 in kal.20/76. Ta dva naboja sta enako različna kot 12/70 in 12/76. 20/76 in 12/76 sta magnumske različice standardnih 20/70 in 12/70 kal. To pomeni da vsebujeta več šiber, ustvarjata večji pritisk in omogočata približno dodatnih 10 metrov za pošten strel na divjad. Nič več kot to. Trdim da kal.20/76 dosega standarden 12/70 kal.
Strinjal bi se s trditvijo da je 20/70 nekoliko damski, nikakor pa to ne drži za kal.20/76.
Ne bi ti znal povedati zakaj 20 kal. ni tako množično uveljavljen kot kal. 12. Sam posedujem puške v kal. 12, 16 ,20 in pri meni so se uvaljavile vse 3.

http://lov.mojforum.si/lov-about1263-0.html

Ahiles
17. December 2010, 17:53
No, že dolgo tega sem pisal o kalibru 20/76, kot vidite zgoraj...:icon_biggrin:

Nikdar nisem rekel, da mi je kaliber nezanimiv oziroma, da ni dovolj dober, sem pa vseskozi bil prepričan, da iz 12/70 naprej raje na 12/76 kot pa 20/76. In glej ga zlomka! V moji orožarni se je znašla puška 20/76! (Sabatti alpen eagle, če že koga zanima...).

Še vedno trdim, da je max teža polnitve manjša kot pri 12/70, sem pa bil po takojšnjem preizkusu (težko je bilo čakati ja... :icon_lol:) presenečen nad ličnostjo puške, relativno malem odsunu in predvsem ozkim snopom, ki ga ta kaliber zmore! takole na oko bi ocenil: odličen kaliber, resnično omogoča zanesljive strele nekoliko dlje, je pa tudi res, da moraš s tem kalibrom nekoliko bolje meriti :icon_confused::icon_lol:. Pri 12/70 včasih kaj "pobereš" tudi s površnim strelom (malo večji in manj organiziran raztros). pa bodi to dovolj, bom pametoval ko bo šlo čez cevi kaj več šiber.

zanima pa me, tisti ki precej uporabljate ta kaliber, s kakšno debelino šiber streljate: vrane, šoje, lisice, kune, zajca...

Moram priznati, da še niamm prav občutka, kdaj je dovolj 28g 20/70 in kdaj poseči po 20/76 nabojih. Koliko je potrebno kompenzirati z manjšimi premeri šiber, glede na nekoliko manjšo polnitev? pa prosim, če lahko vsak napiše malo bolj konkretno, ker odgovor "nekaj malega", bore malo pove, debata pa ni toliko konkretna. prosim, če dopišete tudi znamko streliva, ki ga uporabljate...

Hvala!

alojz1
17. December 2010, 18:28
V 20/76 uporabljjam šibre od 3 do 3,7mm. Zelo dobro pa se obnese tudi krogla za gladko cev.

Ahiles
17. December 2010, 18:37
katere znamke strelivo pa uporabljaš?

alojz1
17. December 2010, 18:43
Imam nekaj remingtona,rotwel, najboljši pa je elektroplastika.
V bistvu je vse dobro samo v fioci nimam zaupanja. Sem streljal v cal.12 fioci magnum, pa na 25m tudi ena šibra ni prebila kože pri lisici. Sem jih stresel iz kožuha, da bi lahko nov naboj napolnil.

Ahiles
8. January 2011, 10:27
No, moram napisat v tole rubriko, ker je pač v povezavi s kalibrom...

Pred kakšnim tednom sem uplenil prvega lisjaka s svojo novo pridobitvijo (20/76). Lisjak je seveda obležal, je pa res tudi, da je prišel čisto blizu, mogoče slabih 25m. Streljal sem z RWS Rottweil 3,7mm "3/4 choke". Ker sem na istem mestu s kalibrom 12/70 z najrazličnejšemi šibrenimi naboji uplenil že kar nekaj lisic, sem lahko primerjal. in bil prijetno presenečen. Lisjaka je praktično pokosilo (bi se lahko reklo "pribilo"), kot da bi streljal s kroglo. Pri 12 kalibru se to ni nikoli zgodilo na takšno razdaljo in to s "Full choke" (običajno je klecnila in obležala, ali pa se potegnila še kakšen meter ali 2).

V glavnem fantje, sem dejansko presenečen nad kalibrom :icon_wink:

Slikce pa nimam, ker je žal kazala znake garij...

Ahiles
8. January 2011, 10:35
No pa še tole:

malo sem testiral šibreno strelivo v tem kalibru. Ugotovil sem, da zelo lepo neseta tako elektroplastika, kot rottweil. Presenečen sem bil tudi nas Mirage (vendar sem slednjega imel le v standardni varianti 20/70).
Brez hudih merilnih naprav bi takole na oko ocenil, da je nekako najhitrejša elektroplastika, se mi pa zdi, da tudi najbolj sune. Kot najpošasnejši pa se je izkazal fiocchi. Ugotovil sem, da podobna gramaža in isti premer šiber trosi za eno stopnjo čokiranosti bolj. Razporeditev je pa kar dobra.

zato sem se odločil, da bom uporabljal elektroplastiko in rottweil, tam kjer pa pričakujem res krajšo razdaljo pa fiocchi. Se pa bil presenečen, da praktično noben naboj ni bil slab (vsaj na tarčo). Rottweil se je zaenkrat pri lisjaku izkazal. me zanima kako bo z nekoliko manjšimi šibrami pri šojav, vranah...

No, pa bodi dovolj za sedaj. nekako imam občutek, da je na tem forumu dokaj malo aktivnih, ki imajo v lasti tale kaliber...

alojz1
8. January 2011, 11:45
Me pa veseli, da ste po več poizkusih prišli do enakega rezultata kot jaz.
Čim manj komplicirat in z 20/76 streljat elektroplastiko 3mm za vse :icon_lol:

Ahiles
8. January 2011, 13:54
szelo nerad streljam, če ne fvem kaj in kako "nese" zato0 sem se odločil in naluknjal nekaj kartona :icon_biggrin:

Dejansko je razlika med naboji v tem kalibru precej mala, veliko večje razlike se mi zdijo pri kalibru 12

kuje
8. January 2011, 17:54
Pozdravljena!Tudi jaz razmišljam o nakupu nove šibrenice v tem kalibru.Moram pa priznat,da sem v močni dilemi.Vsa zelena bratovščina in moja glava pravi 12 kaliber,srce pa 20.Na leto se udeležim približno deset skupnih lovov na malo divjad,za strelske tekme pa nimam časa.Rad bi pa v kolikor obstaja strelivo za trap za 20-tico nekajkrat na leto le izboljševal svoje strelske sposobnosti z novo puško.Puške v tem kalibru so mi všeč predvsem zaradi lahkotnosti in izgleda,če pa bi ta kaliber zadostoval za moje strelske potrebe pa prosim za vaše mnenje.Pri nakupu nove puške pa imam v mislih Beretto.Lp.

alojz1
8. January 2011, 18:11
moja glava pravi 12 kaliber,srce pa 20....imam v mislih Beretto.Lp.

Ubogaj drugo :icon_lol:
Če bi ravnal po glavi, tudi lovec nebi bil.

kuje
8. January 2011, 18:20
Hvala za vzpodbudo.:icon_biggrin:Prosil bi pa,če mi lahko kdo poda izkušnje kako se 20-tica obnese na glinastih golobih.Trening mora bit!!!

alojz1
8. January 2011, 18:27
Če boš imel menjalne čoke bo šlo. S polnim boš moral pa dobro pogledat :icon_lol:

kuje
8. January 2011, 18:35
Bodo.Katere pa uporabit?

kuje
8. January 2011, 20:54
Ta mi gre zelo na živce!:icon_lol::icon_lol::icon_lol:http://www.beretta.com/Long-guns/Field-guns/Over-and-Unders/687-Silver-Pigeon-V-Mobilchoke/index.aspx?m=82&f=2&idv=1&id=30

Ahiles
8. January 2011, 22:09
sam imam 20 kal. za povsem isti namen kot ti... seveda se dobijo naboji za trap "7-1/2" v standardni (20/70) polnitvi z 28g polnitve. tako je v bistvu to enaka polnitev kot tisti "bolj polnjeni trap".

Kar se pa tiče razlike v manjšem kalibru, boš pa moral pač uporabiti eno stopnjo manjši čok na glinaste, za razliko od 12-ke... ali pa malo bolj točno merit, kot je že bilo rečeno...

če te pa še kaj zanima, pa kar vprašaj:icon_wink:

main757
8. January 2011, 22:13
Za kak trening bo cal.20 čist ok. Ponavadi so te puške lažje zato je vodljivot drugačna kot pri trap puški. Trap naboje zanjo dela elektroplastika.

rws
9. January 2011, 10:54
20/76 imam na Sabattiju v kombinaciji z 243win. Uporabljam samo fiocchi(mislim da 2.7mm in 3mm) Sicer sem izredno malo streljal s šibrami, kar pa sem, je pa padlo. Razen ene lisice, kjer sem se zelo uštel pri daljavi(70m). Lisica je pri tem strelu obležala, vendar se je kasneje pobrala in vidno zadeta zbežala v kritje. Kasneje je tudi s psom nisem našel.

Sem pa s temi 3mm streljal na tarčo za prestreljevanje risanic na 40m in naštel v tarči 37 šiber.
Od idealk imam pa trenutno Rotweil exact, so izredno natančne( 2 strela v 5cm), prej sem imel Sauvestre, vendar kaj drugega kot na tarčo z njo nisem streljal.http://www.grurifrasca.net/Sito/balistica/BalisticaTerminale/Images/sauvestre1.jpg

kuje
9. January 2011, 14:51
Vidim,da ste vsi bolj ali manj zadovoljni s 20-tico.Če bo vse po sreči jo bom nekje v februarju naročil.Še kakšno mnenje o Berettah?

luka
10. January 2011, 07:54
Z 20tico sem začel lovsko kariero, pol sem se malo "razvadil" in prešaltal na 12tko ampak stara ljubezen ne zarjavi in sem zopet pri 20 tici. Zanimivo, pri strelivu imam tudi sam podobne izkušnje kot Alojz1. Fiocciju pri 20tki ne zaupam, ker je prepočasen in se mi je najbolje obnesla Elektroplastika. Uporabljam pa 3,5 šibre za vso malo divjad. Tudi mirage ni slab, predvsem je bil najbolj poceni, ampak pri nas ga ni več za dobit. Problem in hkrati prednost pri 20tki je natančnost, če si navajen na ležernost in strele preko palca pol to ni najboljši kaliber. Je pa res da 20tica dovoljuje nekoliko daljši čas za merjenje saj ostane snop šiber zelo strnjen tudi pri razdalji 40m, če je strel pri tej razdalji še lovsko pravičen je drugo, ampak raca in lisica obležita. Za Beretto ne bi vedel kako se obnese ampak mislim, da dandanes ne moreš kupit več zelo slabe puške. Meni je pomembno da na skupnih lovih ne prenšam 100 kil na rami ampak skoraj "damsko" puško, ki je zelo lahka v primerjavi z kakšnim 12-kanonom.
Glinasti golobi so zelo dobrodošli pred sezono, ampak je ponavadi zelo veliko razočaranje ob prvem treningu, ker sem vsaj jaz pobral zelo malo.

LZ L

iztok66
24. May 2011, 08:30
Iščem naboj kalibra 20/76 za mojo kombinirko. Iščem pa nekaj kar bo imelo čim manjši razstros, se pravi da bi z nabojem lahko segel čim dlje z čim boljšim kritjem.

Slišal sem da bi naj naboji z jeklenimi šibrami imeli dosti manjši razstros,... Gledam sem tudi neke remington extra long range naboje,...itd pa bi raje iz prve roke zvedo če ima kdo kakšno informacijo. Ne razmišljam o strelih na 100m, da nebo kdo navalo :)

capra ibex
24. May 2011, 08:45
Probaj Rottweil 20/76 magnum 3,7mm, jih dobiš skoraj v vsaki lovski trgovini. Pomoje en najbolj univerzalnih nabojev za ta kaliber. Streljaš lahko vse od šoje pa do lisice.

Lp

Tomaž Ražman
24. May 2011, 10:16
Iščem naboj kalibra 20/76 za mojo kombinirko. Iščem pa nekaj kar bo imelo čim manjši razstros, se pravi da bi z nabojem lahko segel čim dlje z čim boljšim kritjem.

Slišal sem da bi naj naboji z jeklenimi šibrami imeli dosti manjši razstros,... Gledam sem tudi neke remington extra long range naboje,...itd pa bi raje iz prve roke zvedo če ima kdo kakšno informacijo. Ne razmišljam o strelih na 100m, da nebo kdo navalo :)

Vsekakor se ti splača vzet karton pa preizkusit, nekaj nabojev na neki zmerni razdalji, pa boš videl kaj se dogaja.

Ahiles
24. May 2011, 21:13
defintivno poizkusi. iz svojih izkušenj in kot lahko prebereš v prešnjih postih, ti priporočam omenjeni rottweil in elektroplastiko. oboje v moji sabatti-jevi 20-tici dela odlično (pokritost in hitrost). s praktičnim preizkusom se je izkazalo, da fiocchi v tem kalibru trosi približno za eno stopnjo zadrge, kar je verjetno posledica trdnosti košarice in hitrosti.

ker v trgovini takrat, ko sem kupoval, niso imeli drugih debelin, uporabljam Eletroplastiko 3,0mm za ptiče in 3,5mm za kune/lisice. Od rottweila sem postrelil že vso zalogo 3,2mm za šoje ter vrane in kar precej 3,7mm za lisice/kune. S vsemi navedenimi naboji sem izjemno zadovoljen!

verjetno se ti poraja vprašanje, zakaj imam kombinacijo relativno poceni firme (elektroplastika) in precej dražjega Rottweila. Preprosto zato, ker ima slednji nekoliko večji premer šiber, ki jih v določenih situacijah porinem v drugo cev (mogoče se to zdi neumno, je pač stvar navade, da ima bolj čokirana cev malo večje šibre ;) ) Nasploh pa v trgovini ob nabavi streliva niso imeli Elektroplastike 4,0mm in sem vzel Rotweil 3,7mm, ki je bil najdebelejši. Sicer po izkušnjah med naboji ene in druge firme ni razlike (razev v €€€)!

stjrp
27. May 2011, 17:39
Provat na karton je res obvezno, če hočeš bit miren, da patron paše in se ne boš čudil, zakaj nič ne pobereš. Ker jaz sem pri svoji Zollijevi šibrenici, ter Suhlovem drillingu, sicer 12 šel provat in verjemite da so razlike res ogromne. Npr v dvocevki dela elektroplastika zelo vredu samo pri 4mm, za manjše debeline je boljši fiocchi HV, še boljše rezultate sem dosegel pa z jeklenimi šibrami Fiocchi steel shot( 3,1 3,5 in 3,9mm), katere tudi še izključno uporabljam za race, letos bom pa proval nabavit še jeklen trap 28g, da provam za šoje. Pri drillingu pa fiocchi sploh ne pride v poštev, dela take luknje v sredini da ne pobereš lisice niti na 30metrov, se mi elektroplastika dosti bolje obnese v vseh uporabljenih debelinah(3,0 3,5 in 4mm).

Ahiles
27. May 2011, 22:15
gotovo je razlika tudi med puškami. je pa zanimiva ugotovitev, da so se razlike med različnim i firmami in znotraj njih mnogo bolj pokazale pri kalibru 12. pri kalibru 20 so bile razlike precej manjše, čeprav dobro vidne. Izjemno me preseneča elektroplastika, saj sem o njih slišal precej negativnih mnenj, preden sem jih pričel uporabljati. Morebiti zato, ker je hitrost precej večja kot pri nekaterih drugih, bolj opevanih (npr. Fiocchi), kar se pozna tudi pri merjenju.
Precej prepričan sem (vsaj v kal. 20), da če elektroplastika in rottweil dosegata vsaj približno takšne hitrosti, kot piše na deklaracijah, potem dosega Fiocchi precej nižje od navedenih. žal pa nimam merilnih inštrumentov, da bi to potrdil.

vsekakor pa je karton najbolj zgovoren, pa še puške se človek navadi... :icon_biggrin:

kuje
12. August 2011, 10:08
Tudi jaz ta teden dobil dvajsetico.Puška je super lahka,kar se tudi čuti v ramenu ampak vseeno sem navdušen.Za Beretto je zmanjkalo denarja saj mi je bila pomembnejša želja za nabavo enocevne krogelne prelamače.Tako sem nabavil Lanber 2020twenty.:icon_biggrin:Lp.

kuje
12. August 2011, 10:10
Še info http://www.lanber.net/twentye.html.

Ahiles
12. August 2011, 13:05
lepo, mislim, da boš z njo zelo zadovoljen :icon_wink:

kaj pa cena? če seveda ni skrivnost...:icon_biggrin:

Markysprej
12. August 2011, 13:50
ima kdo češko zbrojevko ringneck 20/20/76? se mi grozno dopade pa ne vem kako se obnese v praxi?

http://www.kalkantzakos.gr/catalog/images/CZ-USA_RINGNECK.png

detel
12. August 2011, 16:30
Kuje, upam, da imaš doma tudi kako 12/12 za lisico, vodno perutnino, itd.

Ahiles
12. August 2011, 18:18
Kuje, upam, da imaš doma tudi kako 12/12 za lisico, vodno perutnino, itd.

aaa... zakaj točno pa ima potem 20/20?

jaz jo imam za lisico, kuno, šoje, vrane, zajce,... vodne perutnine pa žal res nimamo kaj dosti :icon_neutral: (vsega pa res ne moremo imet, ane?).:icon_smile:

@kuje
edino to mi je zanimivo, da se ti zdi odsun močnejši kot pa v 12-ki. sam se pričakoval podobno, pa sem presenečen ugotovil, da je osdun tudi ob magnum nabojih precej manjši, kot pri 12. Je pa res, da tam skozi cev pljuvam v glavnem 42g Fiocchi semi magnume :icon_lol:

kuje
12. August 2011, 19:44
Cena je bila 1000eur.Saj nisem primerjal odsuna z 12/12.Pred tem sem nastrlelil novo prelamačo 6,5X57r,kasneje pa preizkusil še šibrenico(na papir).Testiral sem na oddaljenosti 30m.Uporabil pa strelivo,ki so ga imeli na zalogi v trgovini.To je elektroplastika 3,5mm ter Rotweill 3,7mm oboje magnum polnjenje.Z pokritostjo zelo zadovoljen.Še posebej z elektroplastiko.Uporabljeni čoki pa so bili 1/4 ter 3/4.Za ostalo testiranje streliva ter čokov mi pa je preprosto zmanjkalo časa.Puška je lahka zato je izredno prijetna za nošnjo.Mislim,da bo super za izvajanje lova na vso malo divjad,vključno z lisicami ter vodno perjadjo:icon_wink:.Hvala vsem za nasvete ob nabavi tega naboja.Lp.

206
12. August 2011, 20:12
ima kdo češko zbrojevko ringneck 20/20/76? se mi grozno dopade pa ne vem kako se obnese v praxi?

http://www.kalkantzakos.gr/catalog/images/CZ-USA_RINGNECK.png


To so turške Huglu če ti bo kaj pomagalo pri iskanju podatkov na netu

odličen forum za iskanje podatkov http://www.shotgunworld.com/ (http://www.shotgunworld.com/bbs/viewforum.php?f=137&sid=ce83773a9ebe0f82144cd0c8cdafa590)

Ahiles
13. August 2011, 21:32
Z pokritostjo zelo zadovoljen.Še posebej z elektroplastiko.

sem pričakoval takšen rezultat. sicer so v dvajsetici razlike po mojih izkušnjah manjše, vendar je elektroplastika v tem kalibru po večini favorit. pa ne da bi navijal "za naše"...

hunterxxxl
21. August 2011, 16:57
Kolikšna je maksimalna polnitev šiber za 20/70?

Ahiles
21. August 2011, 20:20
Kolikšna je maksimalna polnitev šiber za 20/70?

načeloma je 28 gramov maksimum pri tovarniških polnitvah. Zaenkrat poznam le Fiocchi semimagnum (v 20/70), ki to presega. Mislim, da je 32 gramov. Je pa res, da doslej nisem ravno iskal nemagnumskih nabojev.
Kolikšna bi bila pa teoretičnan max polnitv šiber... to pa bo moral kdo drugi preračunat...

alojz1
21. August 2011, 21:12
20 mag. je 34 gr.

hunterxxxl
21. August 2011, 21:30
No mene zanima le pri nabojih ki se jih da kupit po trgovinah, da vem med čim izbirat. A se za 20/70 tud dobi magnum naboj?!:icon_study:

Ahiles
21. August 2011, 22:20
20 mag. je 34 gr.

Ja, celo malo čez, ampak v 20 mag. Hunter pa sprašuje za standardno dolžino v 20-tici.

@Hunterxxxl
20/70 kot tak ni magnum naboj (saj ima dolžino 70mm in ne 76). Razen seveda, če ni puška v magnum kalibru (20/76).
Načeloma vsi polnijo 28gramov, poznam le Fiocchi, ki polni 20/70 SemiMagnum v 32gramih, na račun višjih tlakov. Tule še link do Fiocchi-jeve spletne strani s tabelo magnum in semimagnum nabojev:
http://www.fiocchigfl.it/site/index.php?pag=321&act=prodAll

za primerjavo pa je 20/76 (torej magnum naboj, ki zahteva tudi daljše ležišče), polnjen z 34,4grami šiber, če se prav spomnim razprave s Fiocchijevim vodjo prodaje v tujino.

čisti magnum naboji se ne smejo streljati iz standarnih vložišč!

hunterxxxl
21. August 2011, 22:25
No sej zato me je pa zanimal, ker nism za 20/70 slišu da ima magnum naboj :icon_study:
Ahiles hvala za link!

Ahiles
22. August 2011, 08:53
malenkost :icon_wink:

so pa drugače italijani konkretno zelo "pedantni" pri merah...:icon_confused:

sam sem se pogovarjal že nekaj časa nazaj z vodjo izvoza (al prodaje v tujino, nekaj podobnega) pri Fiocchi-ju, ker so bile mere, ki so jih sami (in naši prodajalci) pisali, v različnih serijah različni. Šlo se je predvsem za šibre, kjer se (glede na SI metrične enote), debelina ni skladala z italijanskim standardom. Na nekaterih serijah je bil odtisnjen na primer ITA #3, metrično pa 3,5mm. Vemo, da je po ITA standardu #3=3,3mm. V glavnem gredo velikosti po +#1=+0,2mm. Zakaj prihaja do razhajanj na nekaterih serijah ni želel komentirati, mi je pa poslal dejansko mero, ki se polni in je enaka s standardom. Torej je prišlo le do napake pri zapisu na embalaži. Nekateri lovci (celo trgovci!) so namreč vztrajno zatrjevali, da streljajo 3,5mm, imeli pa so #3 :icon_biggrin: žal je njihov napis na škatlicah to tudi potrdil (lažno).
Po tistem pogovoru (še sam sprva ni bil prepričan:icon_mad:), takšne fauš serije nisem več videl...:icon_study::icon_lol:

detel
22. August 2011, 09:41
Za italijane nič čudnega......:icon_evil:

hunterxxxl
22. August 2011, 19:53
Bomo sprobal različno municijo, pa da vidmo... komi čakam:limona:

hunterxxxl
24. September 2011, 17:54
No pa sem tud jaz prišel na svoj račun in končno dobil Suhlovo hammerlesko kalibra 20/70:limona: Uvožena iz Nemčije in vredna vsega čakanja.

hunterxxxl
24. September 2011, 17:55
.....

hunterxxxl
24. September 2011, 18:00
.......

Markysprej
24. September 2011, 23:58
zelo lepa, ampak vidim 2 faila zame: ni magnum in nima angleškega kopita.:icon_wink:

hunterxxxl
25. September 2011, 17:57
Hvala!
Če dobro streljaš ne rabiš magnum:icon_wink:
Angleški kopit mi ni ravno pri srcu, mora bit že res puška taka da to nanjo paše!

Ahiles
25. September 2011, 18:23
lepa puška :icon_wink:

kar se pa kalibra tiče, se pa tudi strinjam, čeprav imam sam magnum... po tleh sem kar dober, ko pa je potrebno po zraku pokat, sem pa bolj švoh in mi magnum prav pride :icon_redface::icon_lol:

kuje
25. September 2011, 20:15
Super puška!Dober pogled!!!:icon_biggrin:

šakal
28. September 2011, 21:26
Lepa puška ni kaj, jaz že nekaj časa iščem bock šibrenico v kalibru 20-20/76, pa za enkrat nimam sreče.
Če pa kdo ve za kakšno, pa kar na ZS z informacijami!

LP
šakal

hunterxxxl
12. October 2011, 21:21
Našel sem močnejšo municijo za 20/70 oz. semi-mag. Winchester Super z 32-timi grami šiber. Debelina šiber je 3,5mm.
Že zadnjič me je presenetil odsun Winchester municije z 28 grami šiber prav tako debeline 3,5mm. Kolega jih je z Super municijo dobil po nosu z kombinirko Atlas, ker je mislil da ima nastavljeno na kroglo. Moram jo še sprobati kakšen ima raztros in če bo uredu jih bom kupil še več.

detel
12. October 2011, 21:33
Prijatelj je dobil "po nosu", ko je dal v 70 mm ležišče patron od 76 mm :icon_lol:

hunterxxxl
12. October 2011, 21:39
Ko je ustrelil winchester 20/70 semi-mag :icon_lol:

Ahiles
13. October 2011, 09:20
Tudi Fiocchi ima semimagnum naboj v kalibru 20/70 velikosti od 2,4mm do 3,9mm. samo taoliko, da bo nakup mogoče lažji :icon_wink:

Ahiles
25. October 2011, 19:31
Ravno danes sem naletel na (očitno novo) spletno stran italijanskega proizvajalca Cheddite. Vse ostalo je nekako v svojem redu, kot pri drugih proizvajalcih, razen slednjega:

Strelivo za 20/76 (Cheddite Magnum cal. 20) ima namreč šibreno polnjenje 40 gramov!
http://www.chedditeitaly.com/en/prodotti_det_1.php?id_cartuccia_sel=105&id_calibro=20

Krajša različica za 20/70 (Cheddite Special cal. 20) pa kar 36 gramov.
http://www.chedditeitaly.com/en/prodotti_det_1.php?id_cartuccia_sel=104&id_calibro=20

podobnega nisem zaledil še pri nobenem proizvajalcu, me pa zanima, če jih je že kdo videl ali uporabljal, kakšen je bil odsun ter kolikšno hitrost bi naj dosegali. Strelivo bi znalo biti zanimivo, če ne drugega vsaj za test...

alojz1
25. October 2011, 20:27
Če z normalnim 20/76 ne pobereš potem tudi z 42g polnitvijo ne boš. :icon_lol:
Več šiber, manjša hitrost šibre in s tem tudi učinek.
Ko sem lisico 4x streljal na 30m z 12 semi mag. je imela poln kožuh šiber pa niti ena ni prebila kože. Z belotom je bil pa en strel na 50m vedno dovolj.

muzikant
25. October 2011, 20:50
Če z normalnim 20/76 ne pobereš potem tudi z 42g polnitvijo ne boš. :icon_lol:
Več šiber, manjša hitrost šibre in s tem tudi učinek.
Ko sem lisico 4x streljal na 30m z 12 semi mag. je imela poln kožuh šiber pa niti ena ni prebila kože. Z belotom je bil pa en strel na 50m vedno dovolj.

Seveda, vsi heavy loady, xxx-i in magi cento metri so izkljucna domena frikov in internetnih lovcev. Dobri strelci s sibrenim orozjem pa lovijo z 28, 32 ali pa 410 in poberejo vse do 35m.

hunterxxxl
25. October 2011, 20:57
Kokr je tud res!

Markysprej
25. October 2011, 22:18
mislim da lahko nehate pumpat svoj na nuli ego s tlačenjem drugih...

detel
26. October 2011, 08:34
Kaj pa poškodba šiber in raztros pri teh močnih polnitvah. Mislim na kal. 20. Dobro bi bilo testirat :icon_study:.

Ahiles
26. October 2011, 09:33
Kaj pa poškodba šiber in raztros pri teh močnih polnitvah. Mislim na kal. 20. Dobro bi bilo testirat :icon_study:.

jap, ravno to sem imel v mislih. sam ostajam na elektroplastiki, ker ima v moji puški najboljšo pokritost.

ni pa bil namen, da odpremo razpravo o tem, koliko kdo zadane ali pač ne... vsak naboj ima svoje mesto in uporabo. v 20-tici streljam 33g polnitev, ki zagotavlja odlično pokritost iz mojih cevi (mnogo boljšo kot določene 28gramske polnitve, kjer raztros ni bil enakomeren...). tako da razpravljanje o tem, kdo je bolj moški, ker uporablja čimmanjšo polnitev, ni ravno na mestu. edini pravi in etični način je preizkus raznih nabojev na tarčo v vseh možnih gramažah in šele nato izbor najboljše. govorjenje, da je streljanje s šibkejšo polnitvijo bolj natančno, zadovoljivo itd, je enako kot drugi ekstrem, da se boljše zadane z magnum polnitvami. toliko v razmislek :icon_wink:

vsi razen detla pišete o tem, kako bi se moralo zadeti in s kakšno gramažo, na dejanska vprašanja, ki sva jih zastavila pa ne odgovori nihče...

alojz1
26. October 2011, 10:18
. govorjenje, da je streljanje s šibkejšo polnitvijo bolj natančno, zadovoljivo itd, :icon_wink:


Govorili smo o normalnih nabojih za katere so puške narejene in semi mag. Zanimiva tema, če nebi povsod iskali vzrok za prepir.
Za odsun puške ni treba spraševati. Logično, da je večji. Tudi pokritost na papirju je lahko dobra. Hitrost šiber je po nekaterih podatkih enaka, samo italijanom nekako ne verjamem. Če pa to drži, potem pa puška zelo trpi.
Fizikalni zakoni so pač enaki kot za krogle. Ne more 12g krogla imeti enako hitrost kot 6g iz iste puške in enakim notranjim pritiskom.

Ahiles
26. October 2011, 13:34
tako je alojz. se strinjam :icon_wink:

bi pa bilo zanimivo zvedeti dejanske hitrosti iz različnih cevi. da je odsun večji, je tudi jasno, čeprav včasih ugotoviš, da kljub večjemu polnjenju in enaki hitrosti razlika ni omembe vredna...

morebiti pa bo komu uspelo izvrtati (stestirati) realne podatke. potem ga prosim, če izsledke deli z nami.

alojz1
26. October 2011, 14:14
Vprašanje o semi mag. sem vzel bolj iz lovskega vidika. Opisal sem mojo izkušnjo in jaz jih ne uporabljam več. Ker pa je tržišče streliva omejeno pa bodo proizvajalci še naprej iskali potencialne kupce z novimi proizvodi, ki zagotavljajo uspeh. To pa so kupci z dovolj denarja ali pa pomanjkljivimi lovskimi in strelskimi sposobnostmi, ( to ne velja za kar vse uporabnike). Upam, da ne bo spet hude krvi. Tu mislim predvsem na horde italijanskih nedeljskih lovcev, ki kupijo lovsko dovolilnico in mislijo, da se kupi tudi ostalo.
Sami ste ugotovili, da je naše domače strelivo zelo kvalitetno. Pred par leti sem bil s tem mišljenjem zelo osamljen. In tu vidim smisel takšnih debat.

kuje
26. October 2011, 15:16
Iz moje 20 je pokritost s elektroplastiko najboljša.Prekaša Rottweill.Tudi pri odsunu.Zdaj bo pa čas,da jo tudi na lovu preizkusim.:icon_biggrin:

Ahiles
26. October 2011, 15:29
tako je kuje!

Sem precej streliva preizkusil in v 20 je elektroplastika daleč najboljša. nekoliko slabše oziroma bolje rečeno povprečno se je izkazala v kalibru 12.

PS: alojz, moji posti niso niti v najmanjši meri leteli na tvoje opombe. malo je ljudi, katerih opombe jemljem tako resno kot tvoje. toliko, da ne bo napačno razumljeno. pa tudi moj post ni bil namenjen da bi grajal, za kreg ali kaj podobnega, temveč le opomin, da dobro "dela" le tisto, kar je preizkušeno in ima oprijemljive dokaze. Ravno zato me slednje strelivo zanima, saj bi morebiti lahko v kakšnem kosu orožja pa delovalo optimalno (kljub temu, da na račun malo nižje hitrosti ali ob večjem odsunu).

hunterxxxl
20. November 2011, 20:43
Vsako novo stvar rad sprobam, da vidim kako in kaj.
Danes sem na lisici sprobal nove "cartucce" Cheddite special 20.
20/70, šibre 3,9mm in polnenje 36 g. Zadeva se je izkazala za dobro. Lisica je padla kot pokošena, puška skoraj nič ne rukne.

hunterxxxl
13. March 2013, 21:00
Kje bi se dalo dobit podkalibrske idealke za 20/70?

alojz1
13. March 2013, 21:09
Kje bi se dalo dobit podkalibrske idealke za 20/70?
Nočem pametovati. Zakaj iščeš podkalibersko za že tako majhen kaliber?
Vzemi normalno, ki jih je tudi cela vrsta.
Če pa imaš utemeljitev pa tudi napiši. Vedno kaj novega zvemo in je dobrodošlo.

hunterxxxl
13. March 2013, 21:37
Razlog je, ker me enostavno skrbi kaj bo, ko bom streljal s cevjo s polnim čokom z navadno idealko... Če to ne vpliva na puško, bom seveda vzel navadne. :icon_wink: Tebi alojz bom še najbolj verjel!

Brakir
13. March 2013, 21:42
brenneke idealke komot streljaš čez full čok.

alojz1
13. March 2013, 22:11
Sam imam Blaser 20/76 polni čok. Streljam vse.

Tine
14. March 2013, 01:06
Tudi Rottweil Exact lahko. Meni v 12/70 na 50m lepo zadevajo.

hunterxxxl
14. March 2013, 15:17
Najlepša vam dala, ker ste me odrešili bojazni :icon_lol:

Zvitorepec
14. March 2013, 16:45
to tudi mene zanima, ker so mi pa v trgovini rekli da z podkalibrskimi idealkami ne smem streljat. če imam polne čoke not.
Imam pa Mercury light 20/76

MasterLesjak
14. March 2013, 16:53
jaz bi tudi imel eno vprašanje.
na Frankonii sem opazil Lotar Walter adapterje za šibrene naboje (recimo adapter za kal. 20 ki se vstavi v puško kal. 12).

Se to obnese?

Hvala

alojz1
14. March 2013, 17:15
Povej mi en sam upravičen razlog.

Tine
15. March 2013, 06:55
to tudi mene zanima, ker so mi pa v trgovini rekli da z podkalibrskimi idealkami ne smem streljat. če imam polne čoke not.
Imam pa Mercury light 20/76
Obrni se na Bock Kranj in vse bo dobro.:icon_wink: Meni so odgovorili in jim verjamem. Če oni ne vedo, kdo bi v Slo?:icon_wink:
Rottweil Exact streljam iz kombinirke, ki ima 3/4 čok in oče strelja iz kombinirke s full čok. Grupe lepe. Sicer v 12/70.
Iste "idealke" pa strelja prijatelj s pojačanim čokom. On in puška sta še živa.:icon_wink:

PROF.racoon
15. March 2013, 10:00
Kako pa kaj idealke ali podkaliberski naboji delajo v Zastavinih hamerles šibrenicah?

alojz1
15. March 2013, 10:04
Moraš probat. Pri nekaterih je problem točnosti cevi. Ni merkov in ne moreš nič prestaviti. Ugotoviš pa lahko, katera cev vrže bolj točno. Tudi pri češki kombinirki sem naletel na eno, ki je nosila pol metra više.
Vsi ti izstrelki so zelo uporabni v goščavah.

rikec
15. March 2013, 12:26
Moje izkušnje z "idealkami", natančneje proizvajalca Brenneke so dobre, v bistvu lahko rečem zelo dobre. Tam do bližine 40 metrov ni problema, vse pade, seveda, mora biti strel pravilno merjen. Tudi na cevi ni nobenih poškodb. Streljal sem tudi iz ful čoka, pa puška še vedno dela... jst sem pa tudi še tu... :OK:

Zvitorepec
15. March 2013, 13:07
Ne vem če mislimo na iste idealke. Podkalibrske so precej močnejše, dražje in tudi z njimi streljamo precej dlje.
Takšna je naprimer Winchester Supreme Elite, ki stane 5€ komad in se z njo lahko strelja na 100m

denis jež
15. March 2013, 13:26
Idealke tipa winchester supreme elite zahtevajo ožljebljene šibrene cevi drugače ne dobi potrebne rotacije in včasih priletijo v tarčo tudi postrani,preverjeno.Podobno je z hornady SST idealkami, na škatlah obeh proizvajalcev piše da so samo za ožlebljene šibrene cevi.(Designed for use in fully rifled barrels only).

alojz1
15. March 2013, 13:50
in se z njo lahko strelja na 100m
Tudi če bi lahko streljal iz gladke cevi, mi povej kdaj in iz kakšne puške.
Samo Blaser in še kakšna ima šibreno cev nastavljivo in se pristreljuje k daljnogledu. Večina ostalih pa ne. Pa tudi gladka cev NI namenjena takim strelom.
Ti kupi kar tiste po 1€. Malo probaj, pa ne bo presenečenj.

zajec
15. March 2013, 14:54
Če se bojiš za cevi in če imaš kaliber 12 je najbolje, da vzame reducir na 20 in streljaš "idealke" kalibra 20 iz cevi kalibra 12.Bo sigurno dovolj prostora med kroglo in cevjo.Točnost pa bo ....biggrin:limona::yea1:

Zvitorepec
15. March 2013, 19:41
Ancelj iz Novega mesta mi je priporočil winchester supreme elite za češko kombinirko. Nikjer na škatli ne piše da bi gladka cev morala imeti kakšne žlebe. Jaz sem z njo na 100m ustrelil 1cm stran od krogle 7x57r na tarčo srnjaka. Res pa je da rukne kot bi streljal z 300 win. magnum.

alojz1
15. March 2013, 20:11
Teh nabojev je več vrst. Zraven oznake piše še defense in niso podkalibarne. Podkalibarni izstrelki so v plastičnem ovitku, ki je iz več delov in odpade.
In tvoj rezultat na 100m kaže na veliko sreče z puško ali pa z posrečenim strelom. En strel je vsekakor premalo. Ampak saj tudi prašiče med tekom in v gostem bolj po sreči zadenemo.

main757
15. March 2013, 20:33
ožljebljene šibrene cevi

Za to pa prvič slišim.

alojz1
15. March 2013, 20:35
Kar malo Googlajte. Američani tudi jelenjad streljajo z njimi. Lahko so tudi na zaklep kot karabinka. Navoj se pa slabo vidi. Mislim, da lahko streljajo tudi šibre.
Tudi za prednjače imajo podkalibarne izstrelke. Največ teh krogel dela Hornady.

zajec
15. March 2013, 21:42
Bobi se tudi nastavke ala čoke z ožlebitvijo,katera tako ožlebi samo zadnji del cevi.

denis jež
16. March 2013, 08:42
Za to pa prvič slišim.

Vse je enkrat prvič :D

rikec
16. March 2013, 14:04
Letos mi je na eni jagi, en gost kazal tako puško z ožlebljeno gladko cevjo. Seveda, mi je razlagal kako so to puške, ki so boljše in učinkovitejše od risanic... Jst pa njemu.. ja seveda... in potem svizec zavije čokolado... Bighand

alojz1
16. March 2013, 14:38
Idealka ima okrog 3.000 J energije. Do tistih 40m več kot dovolj. biggrin

rikec
16. March 2013, 14:55
Ja za na blizu vsekakor dovolj, sej za na blizu je tud palca dobra če fajn zamahneš a ni? :OK::limona:

hunterxxxl
16. March 2013, 14:59
http://www.youtube.com/watch?v=Iq3zp-v5gjA

žandar
16. March 2013, 20:24
Ja za na blizu vsekakor dovolj, sej za na blizu je tud palca dobra če fajn zamahneš a ni? :OK::limona:

Ne vem kaj hočeš povedati. Za daleč imaš kroglo v risani cevi, torej kakšne specialke ne potrebuješ, na blizu pa je idealka odlična in je temu tudi namenjena.

Pri tebi so ob lovskem krstu najbrž s palico zgrešili rit in te zadeli kam više, da take stresaš.

rikec
16. March 2013, 23:44
Spoštovani "policaj"! Napisal sem Alojzu in potrdil njegovo mišljenje, da je za na blizu idealka čisto ok in da je za na blizu tudi palica dovolj, če dobro zamahneš po glavi oz. vratu.
Ne rabiš takoj nekakšno kozlarijo pisat v smislu krsta ipd... če nisi razumel heca, bodi raje tiho... se ti vidi da si policaj :limona:

žandar
17. March 2013, 10:45
Ne rabiš takoj nekakšno kozlarijo pisat v smislu krsta ipd... če nisi razumel heca, bodi raje tiho... se ti vidi da si policaj :limona:

Joj, joj kakšna občutljivost, izgleda, da si eden izmed tistih, ki heca na svoj račun ne razumeš, še dobro, da ne veš, da tudi škilim, bi mi še na ta račun kaj prilepil:icon_wink:

rikec
17. March 2013, 12:27
Joj, joj kakšna občutljivost, izgleda, da si eden izmed tistih, ki heca na svoj račun ne razumeš, še dobro, da ne veš, da tudi škilim, bi mi še na ta račun kaj prilepil:icon_wink:

Midva nisva prijatelja, da bi se ti šalil na moj račun, se pa z marsikom dobro razumem in kar se heca tiče imam veliko mero potpežljivosti, ne obsojaj v naprej, če me ne poznaš... sicer pa... ti si začel:yea1:

žandar
17. March 2013, 20:03
Midva nisva prijatelja, da bi se ti šalil na moj račun, se pa z marsikom dobro razumem in kar se heca tiče imam veliko mero potpežljivosti, ne obsojaj v naprej, če me ne poznaš... sicer pa... ti si začel:yea1:

Sedaj si me pa čisto zasekiral. To, da nisva prijatelja niti ni tak problem, ker komuniciram z drugimi udeleženci tega foruma pa mi prav tako niso prijatelji, ker pač mislim, da to ni forum prijateljev, ampak forum lovcev. Kaj si mislil s tem, da te obsojam v naprej, ne vem, saj te ničesar ne obsojam.

V svojih komentarjih poskušam biti čim manj žaljiv, drugače pa je smisel za šalo (humor) lasten edino ljudem in je pokazatelj inteligence, torej v prihodnje pričakujem v tvojih odgovorih na moje provokacije manj žaljivih pripomb, drugo pa me ne moti.:icon_wink:

Drugače pa je tema zanimiva in jo z zanimanjem spremljam, saj tudi sam včasi uporabljam krogle iz gladkih cevi kot podporo risani cevi in sem na rzdaljo, ki jo ti omenjaš (40m), zelo zadovoljen z učinkom in točnostjo.

rikec
18. March 2013, 07:16
No pri uporabi teh "krogel" okoli uporabnosti se strinjava, super. Tud meni ni do žaljenja...tko da raje debatirajmo o aktualnih temah... peace brother! :hooray:

Zvitorepec
9. October 2013, 13:46
A kdo ve kje bi se dobilo strelivo 20/76 preko spleta? Na dolenjskem je velika žalost kar se tiče zaloge,potreboval bi pa trap od elektroplastike in pa nekaj škatel 3mm in 3.5mm.

JAKAJEŽ
9. October 2013, 18:24
A kdo ve kje bi se dobilo strelivo 20/76 preko spleta? Na dolenjskem je velika žalost kar se tiče zaloge,potreboval bi pa trap od elektroplastike in pa nekaj škatel 3mm in 3.5mm.

Elektroplastika ne prodaja preko spleta ali pošte:icon_cry:

lp

muzikant
9. October 2013, 18:50
Lahko ti ji jaz kupim na licu mesta, napiši katere in koliko.
Pa da me ne boš nafukal, kot me je že en vaš dolenček na forumu, za B&P Valle Mythos.

hunterxxxl
9. October 2013, 19:30
Tudi z 20-ko(hamerless) se domov nese kak pokal... No, pa saj bi se večkrat, če bi kaj treniral te golobe:icon_wink:

detel
9. October 2013, 20:29
Ti itak treniraš na vranah in šojah :icon_wink: