PDA

View Full Version : Idealke



wolf1
13. December 2007, 12:11
https://www.hornady.com/shop/?page=shop/browse&category_id=d27c0a040bea71ad74e3d35d6bc0ec9e

http://www.winchester.com/products/catalog/shotdetail.aspx?symbol=SXP12&bn=16&use=24

http://www.sauvestre.com/index_us.htm
Kakšne imate kaj izkušnje s z krogelnimi izstrelki za gladke cevi,ki jih posplošeno imenujemo kar idealke.......
Kje se da dobiti te izdelke od Hornady-ja ali od Winchestra? Cena?

lp


http://www.sauvestre.com/jpeg/image19.jpg[/img]

Tale "raketica" je zanimiva!


Ne samo zanimiva,je tudi zelo učinkovita! Sam imamo namreč ravno take (so pa precej drage,en patron je okol jurja ta starga dnarja)! Izstrelek je zelo natančen in neverjetno prebojen tudi na 100 metrov (če si le upaš streljat)! Za primer naj povem ,da sem pred dvemi leti z takim izstrelkom uplenil lanščaka na dobrih 100 metrov,iztrebljen je tehtal 70 kil (februarja,torej skoraj 2 leten prašič). Prašič je po strelu naredil še 50 metrov,zadet za pleče! Ves čas pa je bila izredna krvna sled, krogla pa ga je prebila! Torej, za ta "patron" vem da je izredno učinkovit in odlična rešitev za situacije,ko si na jagi z bokarco in doma pozabiš krogle,ker si jagal lisice :lol: :lol:


Kje pa kupuješ tole?
Jaz imam idealke samo od RWS.


Sabot idealke (npr.Hornady SST)so primerne le za polno ožljebljene "gladke" cevi.



Sabot idealke (npr.Hornady SST)so primerne le za polno ožljebljene "gladke" cevi.

Priznam, da nimam pojma kaj je to. :oops:
Podnapisi?



Kje pa kupuješ tole?
Jaz imam idealke samo od RWS.

V Avstriji!
Resnici na ljubo,tale reč me je navdušila! Je pa bil ta prašič edina žival,ki sem jo uplenil "iz" gladke cevi,niti nikoli še nisem videl kerekoli divjadi uplenjene z "idealko",tako da niti ne vem povedati kako delajo od RWS-a ali kere koli druge!


Sabot idealke (npr.Hornady SST)so primerne le za polno ožljebljene "gladke" cevi.

A je to?
Jaz sem mislil da imajo te zadeve plastičen ovoj,tako da je to v bistvu nekakšna podkaliberska reč,tako kot je to Sauvestre!




Sabot idealke (npr.Hornady SST)so primerne le za polno ožljebljene "gladke" cevi.

Priznam, da nimam pojma kaj je to. :oops:
Podnapisi?

Sabot oziroma podkalibrske idealke imajo podkalibrske izstrelke, ki so shranjeni v ovoju. Tovrstni izstrelki dosegajo natančnost , ki je blizu natančnosti risanic, ampak samo v šibrenicah z risano cevjo (npr. kalibrer 12).
http://www.mossberg.com/products/access.asp?type=barrels&section=access
(glej fully rifled barrel - polno ožljebljena cev)


Ahaaa, torej ožlebljena "šrotarca". :lol:
http://63.149.92.171/images/anatomy/rifling3.gif

Kako pa se ta cev oz. zadetki obnašajo pri običajnih nabojih? Ali je to namenjeno samo celovitemu izstrelku?


Jaz bi pa vprašal raje nasprotno. Kako pa se ti izstrelki obnašajo v "normalni" šibreni cevi?


Moderna idealka naj bi bila za vsako cev.
Na 15 m so pri meni točne, na večjo razdaljo ne bi streljal na divjad (prašič). Nimam izkušenj. Nekateri jih hvalijo.



Ne samo zanimiva,je tudi zelo učinkovita! Sam imamo namreč ravno take (so pa precej drage,en patron je okol jurja ta starga dnarja)! Izstrelek je zelo natančen in neverjetno prebojen tudi na 100 metrov (če si le upaš streljat)! Za primer naj povem ,da sem pred dvemi leti z takim izstrelkom uplenil lanščaka na dobrih 100 metrov,iztrebljen je tehtal 70 kil (februarja,torej skoraj 2 leten prašič). Prašič je po strelu naredil še 50 metrov,zadet za pleče! Ves čas pa je bila izredna krvna sled, krogla pa ga je prebila! Torej, za ta "patron" vem da je izredno učinkovit in odlična rešitev za situacije,ko si na jagi z bokarco in doma pozabiš krogle,ker si jagal lisice :lol: :lol:

lp
pa se ti zdi vredu da si probal na 100 m
kaj če :idea: :idea: :idea:


Praviloma sabot idealke niso za neožljebljene cevi ("navdne" šibrenice), zaznamuje jih bistveno slaša natančnost (neuporabna) kot s npr. Brenneke. Za Suvestre ne vem.


Preiskusil sem podkalibersko idealko v kalibru 20/76 teže 24g proizvajalca Remington. Streljal sem na 50m in rezultat so bili več kot dobri.Na večje razdalje pa nisem niti poskusil, ker menim, da je že 50m skrajna meja učinkovitosti idealke, glede na hitrost in težo krogle ima idelaka na večje razdalje zelo malo energije. Ali drugače, hitrost krogle zelo hitro pada.


Se opravičujem teža krogle 16g. Hitrost na ustju cevi približno 400m/s.



pa se ti zdi vredu da si probal na 100 m
kaj če idea idea idea

Hja,kaj pa jaz vem! Glede na to,da sem zadevo imel preizkušeno na 100 metrov in da je bila lega zadetka le 3 centimetre pod zadetkom krogle iz risane cevi in da sem probal vse sorte (tudi sod s peskom,ki ga je gladko prestrelila) nisem imel pomislekov! Poudarjam pa,da je bil to zgolj slučaj,ne da se tega poslužujem redno!

lp


Dolgin tale o prestreljenem sodu polnem peska je pa bosa. Že skozi 15 litrski plastični hobok poln mivke ne gre niti krogla polno oplaščena izstreljena iz TTjca ,niti čehSPC izstreljen iz 7x64.Celo puščica z lovsko konico ga prestreli samo do polovice torej na vsaki strani hoboka gleda polovico puščice ven,kar smo preizkusili na Krki 2007 videlo pa je kakih 40-50 ljudi ,streljalo pa se je na 10 m. Torej idealka na 100 m pa da gladko prebije sod poln peska :? to bi pa rad videl in ko bom,bom šele verjel. 8)


Bom ponovil postopek in ga "fotografsko" podprl! Sam da se mal dež vnese,zdj lije.......

lp


zdej sem vama pa nakuru :D :D :D
me pa zanima če slučajno misliš tisti sod ki ga ima bernardinc okol vrata :wink:


:lol: Ne,tist sod se pa strelja v šnodl,tako da mu dol pade,pol pa pobereš in se "okoristiš"!

:lol:


Veper,a si ti že kdaj probal takle patron ?
http://www.sauvestre.com/jpeg/image19.jpg


Ne Dolgin s tem čudom še nisem streljal,"preizkušal" pa sem že podobne reči narejene v domači delavnici in tudi poljnjene na tem mestu. Boli glava ko poči,boli glava še bolj ko pogledaš kaj je ostalo od puške in potem te sreča pamet (če imaš srečo) in kupiš breneke,nove cevi ,daš popravit baskil in zadevo zaključiš za vse večne čase 8)


Veper, ne igraj se z življenjem. Znanec je dal v naboj jeklene kroglice ležaja, češ, da bo on pokazal kako se strelja. Dobro, da je ostal živ!!!!

http://lov.mojforum.si/lov-about1248-0.html

zajec
14. December 2007, 20:00
Še en link,oziroma firma ki proizvaje krogle za gladke cevi,pa še clipi s testi so zanimivi.
http://www.ddupleks.lv/LV/articles/show/hunting-ammunition
lp

andrej win
15. December 2007, 01:50
a je kdo tle???

Uštar
4. June 2008, 09:04
Ali se lahko strelja idealko če imaš čokirano cev (ful čok pa 3/4 čok)?
Puška je 12/12..

lp

jvpv
4. June 2008, 09:09
:icon_redface::icon_confused: ker ne poznam toliko balistike ti bo strokovno odgovoril kdo drug. Jaz ne uporabljam idealk (isti čoki)

detel
4. June 2008, 09:29
Ali se lahko strelja idealko če imaš čokirano cev (ful čok pa 3/4 čok)?
Puška je 12/12..

lp

S čokom 3/4 sem izstrelil 5 idealk z rebri in ni bilo nič narobe. Baje, da jih lahko uporabiš tudi za ful, ker se rebra stisnejo, razvlečejo, na morem pa ti tega garantirati.

janez valentic
4. June 2008, 14:36
Ni vsaka idealka idealna za tvojo puško.
Brenneke lahko streljaš tudi skozi polno zadrgo (čok).

Uštar
4. June 2008, 15:01
A Brenneke je tip idealke - krogle? Mal sm gledu na tej strani http://www.ddupleks.lv/LV/articles/s...ing-ammunition
in zadeva je dobr predstavljena.. Zdej me sam zanima kaj od tega lahko uporabim..

janez valentic
4. June 2008, 15:25
http://www.brenneke.de/web/pix/patronemitclassicgeschoss.gif
http://www.brenneke.de/

zajec
22. October 2008, 19:12
Sem danes nabavu neke turške brenekarice,hilzne so od chedita,jih moram sprobat,cena je pa zelo ugodna za 25 kom 10 eur.:icon_lol:

janez valentic
22. October 2008, 19:28
Kje si kupil?
Kaliber?
Koliko zadeva rukne v primerjavi z Brenneke od npr. Fiocchi ali Rottweil?

zober
22. October 2008, 21:19
ja od rws so 5 evrov za 5 komadov!

zajec
22. October 2008, 21:29
Ja ostale firme nabojev so od 1 eur naprej.Ma firme zaradi admina nesmem objavt,če pa kdo rabi mi naj pa pošlje na zs pa bom povedal.

zajec
23. October 2008, 17:25
Evo spletna stran od turške firme (www.yavasclar.com).Promocijski filmček,kaže da turčini niso čist zahajo.
www.yavascalar.com/av_download_2.htm

Brakir
6. April 2009, 23:16
Je kdo že videl to čudo v živo?:icon_eek::icon_eek:

kolega mi je poslal sliko tega čudesa.... Mogoče kdo s kakimi izkušnjami?

jazbec
6. April 2009, 23:58
Več podatkov imaš na ddupleks.lt.
Izdelk je Litvanski, s tem pa streljo praktično vse. Bi ga veljalo poizkusit pa naših pujsih. Glede na teste ne morebiti slab

Brakir
7. April 2009, 00:12
Jazbec na naših kot na slovenskih al na naših kot na pujsih iz naše LD? :icon_wink::icon_lol: Ti ga zvohaj jaz ga pa s tako na dlako položim! :icon_twisted::icon_lol::icon_lol: No mogoče pa letos kak naleti name...nikoli ne veš...leto je še dolgo...bom pa nabavil škatlo tega čuda da vidim kako tole deluje, predvsem sem bral da je super natančen ta naboj!

mugo
7. April 2009, 09:33
Jazbec na naših kot na slovenskih al na naših kot na pujsih iz naše LD? :icon_wink::icon_lol: Ti ga zvohaj jaz ga pa s tako na dlako položim! :icon_twisted::icon_lol::icon_lol: No mogoče pa letos kak naleti name...nikoli ne veš...leto je še dolgo...bom pa nabavil škatlo tega čuda da vidim kako tole deluje, predvsem sem bral da je super natančen ta naboj!

Kje boš pa nabavil? Tudi mene zanima in bi sprobal tole reč, sem že pred letom gledal predstavitvene filemčke teh idealk.

Kolovski
7. April 2009, 10:46
A se te idealke lahko strela s šrotarco z menjalnimi čoki (oz. a so podkaliberske?)?

tinko balinko
7. April 2009, 11:26
A se te idealke lahko strela s šrotarco z menjalnimi čoki (oz. a so podkaliberske?)?

podkaliberske streljas z 12kalibrom samo da je risana cev predvsem nemci prakticirjajo to saj na 100m pujsa podres kot za salo pa se zelo natancne so.Te ideale kot jih imate na sliki izhajajo iz vojaske rabe stem da so vojake se polnjene z eksplozivom.mislim pa da jih v sloveniji nebos dobil.Morem pa povedat da sem jih ze uporabljal in jih testiral.So izredno natancne sam nevem kako bos na 100m zadel samo z muho na svoji sibrovki.Pri kaki kombinirki pa pride do prevolkega odstopanja med kroglo in idealko.To je cista vojaska zadeva tako da za lov nepride v postev.za podkalibersko pa si mores kupit sibrovko z risano cevjo pa je spet dodaten strosek.tak da klasicna je cisto dovolj.:icon_lol::icon_lol:

Brakir
7. April 2009, 11:48
Kolega ima ožlebljeno cev na šibrovki, zadaj sva pa namestila še dodaten merek svetleč, dvotočkovni, spredaj pa svetelče vlakno...ko jih poravnaš pri nas po muhah na strelišču, Jazbec ve kje, sem na dobrih 90m ustrelil 2X piko premera 15 cm. zadetka pa sta bila-merjeno od sredine vsega skupaj le 12 cm, za kar sem po večini kriv sam-zakopišček! :icon_redface: žal pa je premalom pujskov pri nas in me zanima če ima kdo konkretne izkušnje kako se obnaša na divjadi.

dolgin
7. April 2009, 11:51
če ima kdo konkretne izkušnje kako se obnaša na divjadi.

Smrtonosno:icon_twisted:

Brakir
7. April 2009, 11:53
ja, Dolgi, če zadaneš, a ne? :icon_twisted::icon_twisted::icon_lol::icon_lol:

Kolovski
7. April 2009, 12:28
No, drgač Sauvestre je podkaliberska.... in naj bi jo lahko uporabljal v navadni šrotarci brez risane cevi, z menjalnimi čoki, ker ima okoli svinca neko plastiko... Dolgi, dej prlimej slikco, da bomo vidl... Pa isto dobar nese :)

mugo
7. April 2009, 12:31
Te ideale kot jih imate na sliki izhajajo iz vojaske rabe stem da so vojake se polnjene z eksplozivom.mislim pa da jih v sloveniji nebos dobil.Morem pa povedat da sem jih ze uporabljal in jih testiral.So izredno natancne sam nevem kako bos na 100m zadel samo z muho na svoji sibrovki.Pri kaki kombinirki pa pride do prevolkega odstopanja med kroglo in idealko.To je cista vojaska zadeva tako da za lov nepride v postev.

Ne bo držalo. Zadeva je narejena v Litvi, kjer so pod sovjetsko okupacijo za lov dovoljevali le šibrovke. In ker imajo precej težke divjadi, so za lov nanjo začeli uporabljati idealke in jih razvijati. Tale ddupleks je rezultat tega. Zadeve imajo tudi lepo predstavljene na internetni strani.

Brakir
7. April 2009, 12:47
Pogledal sem si predstavitve in ostali material na omenjeni spletni strani....pri ekspanzijskih "idealkah" me malo skrbi kako potem izgleda ko tistih 6 šrapnelov zareže v prašiča naprimer...... kot da bi v njem počila mina..... :icon_confused::icon_confused:

Kolovski
7. April 2009, 12:50
Res nadzorno pokaže kuko pa kaj...

mugo
7. April 2009, 12:58
Je pa zanimivo, da so te idealke jeklene (železne) in ne svinčene, kar je za kvaliteto divjačine neprimerno boljše. Po moje poškodbe mesa tudi pri ekspanzijskih niso hujše od tistih pri klasičnih ekspanzijskih koroglah iz risanic.

tinko balinko
7. April 2009, 13:12
Je pa zanimivo, da so te idealke jeklene (železne) in ne svinčene, kar je za kvaliteto divjačine neprimerno boljše. Po moje poškodbe mesa tudi pri ekspanzijskih niso hujše od tistih pri klasičnih ekspanzijskih koroglah iz risanic.

ne res niso pac izreze luknjo in to je tudi use.Bi reko da normalna krogla naredi vec skode ampak tu se je spet stvar usakega posameznika in njegovega mnenja.Mungo poglej si odaje foture wepons pa bos videl od koga so jo litvanci kopiral pa se nadzorno bos videl kako leti kako se odpira in kako reze.Vrjem da to kar zdej prihaja ven je imela vojska ze pred 10leti.in to je ena taka stvar.Zadeva je fenomenalna sam kje jo dobit v sloveniji:icon_biggrin:

muzikant
7. April 2009, 13:12
V zadnji številki Wild&Hund 6/2009 je bil narejen test z izstrelki za gladko cev cal. 12 na 50 m daleč najboljši rezultat; Rotweil Brenneke Exact (3,5 cm grupa), sledi Brenneke Classic. itd, različna jajca so pa bolj na koncu.

jazbec
7. April 2009, 13:34
Mugo, si me prehitel, res je, da ko niso smeli uporabljati risanih cevi, so jagali z idealkami in jih razvijali.
Ne vem od kje podatek, da to uporablja tudi vojska?

Brakir, pujsi so, samo jagat jih je treba...

mugo
7. April 2009, 13:37
Mungo poglej si odaje foture wepons pa bos videl od koga so jo litvanci kopiral pa se nadzorno bos videl kako leti kako se odpira in kako reze.Vrjem da to kar zdej prihaja ven je imela vojska ze pred 10leti.in to je ena taka stvar.Zadeva je fenomenalna sam kje jo dobit v sloveniji:icon_biggrin:

Ni vse kar vidiš na Discoveryju ameriška vojska pogruntala. Zadeva je stara precej več kot 10 let. Malo v branje::icon_study:: :http://www.ddupleks.lv/EN/articles/show/history

Brakir
7. April 2009, 14:32
Sem se bolj podrobno spustil v branje in piše da naj bi teh 6 konic ki se razprejo ko ta idealka "zacveti" rezalo skozi meso kot skalpeli, pa baje da tudi pnevmatski šok je faktor ki žival umiri takoj na nastrelu.... :icon_study:

Veper
7. April 2009, 14:46
Še malo pa bo moderno streljati z armbrustom :icon_lol:

tinko balinko
7. April 2009, 14:54
ja ok kakor kol ze.Drugace pa mungo ce te ze zanima kako bivse ruske drzave razvijajo sploh za lovsko rabo je bluz oni ne razvijajo ampak kopirajo od razvitih drzav.Tole od litve je bluz.Ce te pa ze zanima kako z sibreno cevjo streljajo pujse medvede in podobno vrjem da nestreljajo z idialko ampak navaden trap ali navaden siberni naboj narezejo naboj tam ko je kosarca.Tako da naboj skupaj drzi samo par nitk.Ob izsrlitvi naboj odtrga na pol in odleti z plastiko ven.Baje da na 80m ubije medveda za salo.Nisem tega vrjel samo ko sem streljal za slovensko reprezentanco v trapu mi je to pokazal trener ki je bil rus.Na 50m z trap nabojem razbije betonsko opeko kot da bi granata not priletela.Tolko o njihovi tehnologiji in razvijanju v lovske namene.Tole litviska zadeva je na netu 2leti sem gledal filmcke ze pred 2letoma ko je prislo iz tovarne.Mungo itak bi lahko vedel da kaj pise na netu je dobesedno bluz.Zgodovina se nahaja nekje drugje kot najbrz ze ves tudi to da bi lahko naboje na roke nastel,kateri so bili izkljucno narejeni za lovske namene.Nakoncu prides do spoznanja da usi nasi kalibri izhajajo iz vojaskega arzenala ki se zaradi teh ali oni stvari ni obnesel in so nadeljevali v civilni rabi.Tako je tudi z to indialko zal kruto vendar realno.To da so litvanci razvil je pa navadna laz 100%.normalno pa je da se hvalijo da so naredili ko so pa druge drzave zavrgle projek ker se njim ni splacalo to proizvajat.ne biti naivni.Ce ne vrjames pa pobrskaj na ameriskih straneh pa bos nasel kdaj je bilo to ze v ameriki narejeni,ista zadeva namenjena za policijo za podiranje vrat z eksplozivom ali brez malo vec:icon_study::icon_study::icon_study:

mugo
7. April 2009, 15:04
V redu, amerikanci so bli prvi. V bistvu je vseeno. Vsaj meni.
Bolj me zanima, če se to dobi pri nas. Bi bilo zanimivo sprobat.

Brakir
7. April 2009, 15:14
kolega je prej omenjeno strelivo kupil na sejmu IWA v Nurenbergu v Nemčiji..... tako mi je ravnokar povedal.
Bi bilo za povprašat, mogoče bi ga dobavili tudi kaki avstrijski trgovci....

tinko balinko
7. April 2009, 18:58
http://www.youtube.com/watch?v=N7ELhy4_0hM Veper midva bova pa z tem sla na lov ziher je ziher.Pobegnala nebo niti muha........:icon_lol::icon_lol::icon_confused:

Jagermaister
7. April 2009, 22:11
Stvar je res ubijalska. In vse se zgodi zelo hitro. Obleži v ognju, a še preden pade, je divjad že v paci - ker šplitarji prestrelijo tudi vamp...

jazbec
7. April 2009, 22:39
Ne vem o kakšnih šplitarjih govoriš, izstrelek ostane kompakten.

Brakir
7. April 2009, 22:45
Jazbec sej kolikor sem si jaz ogledal tisto fotko in pa videe prav, se od glavnega dela teh ekspanzijskih ideal te firme odcepijo šplinterji.... vidno na spodnji sliki pod rentgenom vplenejenega prašiča.

Jagermaister
8. April 2009, 00:02
Ne vem o kakšnih šplitarjih govoriš, izstrelek ostane kompakten.

Ne vem o katerem izstrelku govoriš... Poglej si slike in video!:icon_study:

dolgin
8. April 2009, 10:02
http://www.ddupleks.lv/EN/ddupleks_products/show/Hexolit32
Zadeva ZA MOJE pojme neuporabna,vsaj zame ne! Poglejte si 3tji video do konca,kjer izkoži divjad,prikaže hude poškodbe mesa,ampak res hude! Že res da žival pade,ampak pade enako tudi z kroglo ali s kero drugo "idealko",tko da tole po mojem ni nič....

rws
3. February 2010, 21:35
Ima kdo kaj izkušenj z rotweilovo exact idealko?
Nabavil sem jih za 20/76.

PRIMOZ
4. February 2010, 01:08
A mogoče kdo ve, kje se dobijo te idealke od dduplexa?
Malo sem spraševal, pa naši trgovci sploh slišal še niso za to čudo. :icon_smile:
Lahko tudi na zs. lp

jazbec
4. February 2010, 08:26
Na kakšen sejem tujino se zapelji, poleg zanimivega ogleda boš lahko še marsikaj nabavil.

rikec
4. February 2010, 18:37
Ima kdo kaj izkušenj z rotweilovo exact idealko?
Nabavil sem jih za 20/76.

Lahko ti povem,da idealke Rotweil 16/70 so dobre in divji prašič pade brez problema. Jaz sem enega podrl na 50 metrov in je padel kot snop. Seveda dober zadetek ni odveč, tako kot pri krogli ne... Pa dober pogled!

miš93
1. February 2012, 11:02
Malo razširimo obzorje...

http://www.eurofier-sa.com/gb/site.html

tarfila
1. February 2012, 11:28
Malo razširimo obzorje...

http://www.eurofier-sa.com/gb/site.html

Opasna zadeva:icon_lol:a se jo da dobit pri nas?

alojz1
1. February 2012, 15:25
Spet pretiravamo.
Prašič zadet v trup (ne v nogo) z navadno idealko je mrtev. Ni treba nekih eksplozijskih, ki samo po nepotrebnem poškodujejo meso. Že sam kaliber in teža izstrelka sta dovolj. Če pa še beži par metrov je pa krvna sled obilna.
Pa še tole. Idealka je uporabna v gostem. Tam se pa ta narezana razleti na prvi oviri in drobci so nevarni divjadi, psom in tudi ljudem.

stjrp
1. February 2012, 18:45
Spet pretiravamo.
Prašič zadet v trup (ne v nogo) z navadno idealko je mrtev. Ni treba nekih eksplozijskih, ki samo po nepotrebnem poškodujejo meso. Že sam kaliber in teža izstrelka sta dovolj. Če pa še beži par metrov je pa krvna sled obilna.
Pa še tole. Idealka je uporabna v gostem. Tam se pa ta narezana razleti na prvi oviri in drobci so nevarni divjadi, psom in tudi ljudem.

Se podpišem, dodal bi pa samo še do 50metrov, za dlje je pa itak krogla.
Sam sem uplenil 35kg težkega pujska na 40metrov s podkalibrsko idealko (dolomit ball). Idealko je pri strelu skozi rebra obrnilo in je prebila vse vampe ter se ustavila v stegnu pod kožo. Kljub temu skoraj ni bilo poškodb mesa, vampov ni nič razbilo, pujs pa je obležal po 20 metrih.

jelenko
27. March 2014, 22:44
Imam dve češki kombinirki ena je kalibra 16 druga pa 12. Zdaj me pa zanima kje lahko pogledam čok gladke cevi,saj bi rad z njimi streljal idealke,in me zanima če mi zna kdo svetovati strelivo in primernost čoka oz.če se naj obremenjujem sz čokom cevi za strel z idealko??????

JevŽ
27. March 2014, 22:56
Imam dve češki kombinirki ena je kalibra 16 druga pa 12. Zdaj me pa zanima kje lahko pogledam čok gladke cevi,saj bi rad z njimi streljal idealke,in me zanima če mi zna kdo svetovati strelivo in primernost čoka oz.če se naj obremenjujem sz čokom cevi za strel z idealko??????

Večina novejših idealk je narejena tudi za polni čok in se tako lahko uporablja vsepovsod. Nekatere tega niso zmožne.
Pred uporabo obvezno vprašaj ali poglej pri proizvajalcu ali dobavitelju.

Lp

jelenko
28. March 2014, 18:16
Večina novejših idealk je narejena tudi za polni čok in se tako lahko uporablja vsepovsod. Nekatere tega niso zmožne.
Pred uporabo obvezno vprašaj ali poglej pri proizvajalcu ali dobavitelju.

Lp

Ok....katere pa so najbolj primerne za visoko divjad oz.prašiče(morda rws BRENEKE)???

alojz1
28. March 2014, 18:19
Vsaka. Samo zadeni.

jelenko
28. March 2014, 20:40
Vsaka. Samo zadeni.

Hahaha....jedrnato in resnično,prej sem pozabil vprašati če gre idealka skozi bolj čokirano cev,kakšni so kaj vplivi na cev/puško....???

Tine
4. April 2014, 09:08
Jaz imam 3/4 čokirano cev in uporabljam RWS Exact. Na 50m nosi dobro. Kako dela pa še ni bilo prilike. "Strici" so mi povedali, da lahko uporabljaš v vseh čokih.

Leupold
4. April 2014, 10:37
Jaz imam na svoji kombinirki ful čok, pa še ni bilo nobenih težav s streljanjem idelake. Prašič pa tudi pade na mestu, samo na pravo mesto ga je treba zadet (glava, vrat, plečka). Sicer pa uporabljam to klasično RWS Brenneke.

Dober pogled!

žandar
4. April 2014, 17:46
Če malo pobrskate po lovski literaturi, najdete v knjigi št. 18, Zlatorogova knjižnica, z naslovom LOVČEVO OROŽJE, na str. 99 podatek, da lahko iz gladke cevi mirno streljamo masivne izstrelke (Brenneke, idealka ipd.), ne glede na zadrgo.
Da ne bom samo teoretiziral, sem zadevo tudi praktično preiskusil in popolnoma drži.

alojz1
21. March 2015, 16:34
Ruska iznajdljivost https://www.youtube.com/watch?v=_0LQxa23QBo

Ahiles
21. March 2015, 21:46
Res je, da lahko streljamo iz vseh zadrg, je pa ob večji "čokiranosti" zaradi deformacije natančnost nekoliko slabša (večkrat stestirano + internet). Ampak tisti 1-2cm nimata vpliva glede na pogoje, v katerih se uporabljajo...

denis jež
22. March 2015, 10:12
Meni je gospod iz Merkel Suhla odgovoril ravno obratno.Ko sem ga vprašal če lahko iz polnega čoka streljam idealko je odgovoril da je še bolje ker je natančnost boljša.

Žamot
22. March 2015, 17:55
Meni je iz cevi s polnim čokom trosila, medtem ko iz 1/2 čok ne. Idealke Fiocchi, ampak lova verjetno ne bodo videle...

dolgin
23. March 2015, 08:46
Če uporabljaš podkaliberske idealke nima veze.

Žamot
23. March 2015, 21:58
Aha, mam tudi podkaliberske Dolomitis ball, ampak mi zgleda kot popolnoma okrogla svinčenka.

Benjo
23. March 2015, 22:32
Jaz pri lovskem sprehodu, kjer lovim šoje, s seboj vedno vzamem idealke (podkaliber, idealka kalibra 20 v plastičnem ovoju, ki odpade, ko projektil zapusti ustje). Sem na takem sprehodu že naletel na prašiče, pa takrat nisem imel primernega orodja s seboj. Idealke na 50 m izstreljene iz šibrenice z merjenjem preko šibke nese v 10 cm krog, kar je po mojem za strele do te razdalje dovolj.

Idealka, ki jo uporabljam:
http://www.farinosarmy.com/store.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=2646&category_id=212

Žamot
11. July 2015, 14:50
Sem riskiral in dva naboja razdrl.

Fiocchi Tiro a palla
15469
15472

Dolomitis' ball
15470
15471

jagerboss
11. July 2015, 17:21
A si jih sprobal tudi na tarčo?
Jaz tisto Dolomite z mojo bokarco nisem mmogel spravit v tarčo!

Žamot
12. July 2015, 10:23
Sem s šibrovko. Na slabih 40m sem jih spravil v nekje A4 format. Razen Fiocchi, ki mi ga je iz polno čokirane trosilo. Če bi lahko bolj natančno meril, bi morda imel boljšo predstavo.
Ne vem pa za katero divjad naj uporabljam Dolomitis.

lisičnik
12. July 2015, 15:43
Prašič?

alojz1
12. July 2015, 16:18
Prašič?
Ja. Ampak mora biti velik. biggrin
Čudno vprašanje. Saj ni veliko divjadi, ki se sme streljati z njo. Poleg ranjene seveda.

Žamot
13. July 2015, 00:45
Ma sej mislim prašiče, hitreje tipkam kot razmišljam...biggrin Torej ne večje od lanščaka?

alojz1
13. July 2015, 08:45
Nič ni narobe. Tisto o velikosti sem napisal zato, ker ti ta izstrelek kar trosi.
Sin upleni več prašičev z idealko kot z kroglo. Do 60m in z daljnogledom je enako natančna kot krogla. Luknja pa bistveno večja. Pa brez odpada mesa.

Žamot
13. July 2015, 17:39
To si mi pa dvignil standard... biggrin
Katere in iz katere puške pa uporablja?

alojz1
13. July 2015, 17:52
Češka Tatra, polni čok. Strelivo pa ne izbira.

Lojzes
14. July 2015, 14:41
Češka Tatra, polni čok. Strelivo pa ne izbira.

Hm, polni čok?

miš93
24. January 2017, 11:23
https://www.youtube.com/watch?v=k3M46XVfVOU

biggrin

alojz1
24. January 2017, 11:45
Ni treba tulce narezat. Če sami polnite poizkusite med šibre vliti raztopljeni parafin. Učinek je enak.

alojz1
24. January 2017, 11:59
Polni čok je bil nevaren za idealko, ko so bile cevi še iz žice kovane in se je streljalo kroglo (pri nas so jo imenovali Smolenko).
Takole pa je isti učinek z parafinom.
https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjb2OKlwtrRAhVBIJoKHdaICM8QtwIIGjAA&url=https%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DZU wh-gP_ZCI&usg=AFQjCNFYgzIrG6DqC0rf776Rf_pCxG9x0w&sig2=mzz9st3tf5HgPc4LRZi0BA

Lojzes
26. January 2017, 12:32
Ma, ne vem, nisem strokovnjak. Toda, ko sem pri Merklu naročil bokarico, so me vprašali, ali mislim uporabljati idealko. Po moji potrditvi so rekli: potem svetujemo pol čoka in tako sedaj je.
Lep pozdrav vsem.

detel
26. January 2017, 12:46
Baje da je s pol čokom bolj precizna kot s polnim .

alojz1
26. January 2017, 12:51
Če kdo ve ali je komu puško razneslo zaradi idealke naj objavi.
Skozi mojo polno čokirano cev (češka Tatra) je šlo že kar nekaj škatel različnih izstrelkov.
Tudi Blaser BBF95 ima polni čok. Kaliber 20/76. V oljni kantici na 30m je bilo 27 šiber 3,5mm. Z cal 16 pa 6. Pa tudi vse idealke z njo streljam.
Mene bolj skrbijo tisti, ki v kratkem ležišču streljajo predolge tulce. Lastnik 67,5 ležišča sploh ni vedel za to. Le jamral je, da puška brca.
Detel je bliže. Ampak vsako puško je treba probat. Nekatere nosijo hudo navzkriž. Krogla in gladka cev tudi pol metra.

detel
26. January 2017, 14:50
Ne da samo brca, tudi počeno kopito in modro ramo sem že videl zaradi predolgega tulca.

Ostrorogi
26. January 2017, 15:11
No nekaj časa bo brcalo pa tolklo potem pa nekaj odprlo, ali cevi ali glavo. Nekateri ja so res peki, niso za kelo ne za lopato še kladivo je španska vas...

jereb
30. January 2017, 22:36
Navadna idealka - brenneke gre čez vse čoke. Tako garantira proizvajalec in je preskušeno v praksi.

Tako kot je težava z dolžino tulca, je lahko težava z medeninasto oplaščeno idealko (super sabot) - na škatli na veliko mpiše: samo za nečokirane cevi. Te dejansko odprejo cev.


Je pa bil članek iz Križevcev o šrotih ... in omenjene so bile tudi idealke. Odsvetujejo uporabo idealk v 3/4 in polnem čoku, močno omejuje 1/2 čok, brez težav 1/4 ali brez.

Ahiles
24. September 2018, 19:28
Poleg LOSa sem danes v bokarici preizkusil še idealke. Prvič sem streljal Fiocchi (16-67,5; 27g). puška je res stara in ima nekaj večje tolerance. Me je pa vseeno presenetilo, kaj se mi je zgodilo.
Cev sicer nese na 35m 10 cm na 2h, kar je pač kakor je. Sem pa pri odpiranju puške ugotovil, da izvlekač ni izvlekel tulca, pač pa je rob upognil. S šibrenim strelivom zaenkrat nisem opazil tega. pregledal sem puško in naboj, vendar je brez znakov povečanega pritiska. tudi tulec se sicer nato z lahkoto izvleče (ni "zakajlan"). Edino umetnost ga je nato preriniti mimo roba izvlekača.

Se je komu že to dogajalo? Je kriva povečana zračnost stare puške, ki se pač odraža pri idealki, pri šibrah pa ne? So morda baze tulcev, predvsem rob mehkejši pri Fiocchi-ju? drugih firm nisem poskusil, saj jih nisem imel s sabo. Sem pa 2x ustrelil s temi in obakrat se je zgodilo isto.

Deerhunter
1. October 2018, 21:43
Meni se je to dogajalo pri baikalki pri določenih serijah češkega streliva. Prej bi rekel da je problem v strelivu kot v puški, če ti to dela le s tem strelivom.

Jagermaister
2. October 2018, 13:59
Zračnost se najprej pokaže v zaklepu in ne v ležišču naboja, razen če ni že v osnovi narejeno z večjimi tolerancami. Če ima puška zračnost v zaklepu, je mogoče zaradi tega bolj napihnilo dno tulca.
Idealka je težja od šiber in je zato pri isti količini smodnika pritisk večji. To se odraža tako po močnejšem odsunu, kot tudi poku. Po nekaj izstreljenih idealkah lahko pričakuješ modrice na rami.
Sicer pa poskusi še s kakšno drugo in če bo isto, s to puško idealk pač ne streljaj.

karo40
2. October 2018, 14:19
Imam eno vprašanje na katerega ne vem odgovora. Zanima me odsun pri kombinirkah in sicer odsun ko oddaš kroglo in pa odsun pri iozstrelitvi šibrenega naboja. Kateri odsun je močnejši?

Deerhunter
2. October 2018, 14:57
Odvisno od polnitve in teže izstrelka.

jereb
7. October 2018, 21:03
Imam eno vprašanje na katerega ne vem odgovora. Zanima me odsun pri kombinirkah in sicer odsun ko oddaš kroglo in pa odsun pri iozstrelitvi šibrenega naboja. Kateri odsun je močnejši?

Odsun šibrenega strela je praviloma močnejši - vsaj za strelni daljnogled. Kako pa ta odsun čuti rama, je odvisno od položaja cevi (zgornja ali spodnja), saj je geometrija puške drugačna, če je težka puška drugače rukne kot lažja ....

Če pokaš kake magnum in semimagnum te lahko hitro mine pokat po tarčah.

Seveda je drugačno razmerje, če je krogelna cev 7x57r ali 9,3x74r.

karo40
8. October 2018, 12:31
Hvala jereb, sedaj bom znal izbrati strelni daljnogled za kombinirko 22 magnum/12

jereb
10. October 2018, 21:46
Hvala jereb, sedaj bom znal izbrati strelni daljnogled za kombinirko 22 magnum/12

V tem primeru 12-ka zahteva kvaliteten daljnogled glede odsuna.

Žal ne vem kje so bili objavljeni članki glede odsuna na križ daljnogleda. Kolikor se spomnim, je več daljnogledov počepnilo pod šroti kot velikimi kalibri. Sploh 12/76 ali 12/89 znajo biti "ubijalski".
Smo pa o tem enkrat debatirali v eni od debat na forumu.