PDA

View Full Version : Krogle Impala



Ganges
13. December 2007, 12:04
http://lov.mojforum.si/lov-about1317-0-asc-0.html


Na internetu sem zasledil krogelne naboje impala, ki naj bi bili zelo rezantni in točni. Jih je mogoče že kdo preizkusil?
http://www.impalabullets.at/index.htm


Impala je masivna krogla ki se ne odpira kot klasične krogle temveč ostane cela kot polnooplaščeno strelivo. Filozofija krogle je da naj bi narebričen del oddajal nek šokovni val ki bi povzročil oz. oddal potrebno energijo za smrt divjadi. Izumitelj je ena južnoafriška firma zastopnik za evropo pa jeen avstrijec.

Mnogo testov je pokazalo da se krogla v divjadi zavrti po svoji diagonalni osi tako da je lahko izstrel tudi prečno, na "floh". Proizvajalec trdi da temu ni tako članki in forumi kažejo drugače. Krogla je relatvno trda in nastopajo relativno veliki tlaki pri začetnem zagonu. Poškodbe na mesu so relativno majhne ampak v zakup je potrebno vzeti da relativno majhen procent divjadi pade v ognju.

Na tujih forumih se že približno ene 3-5 let preklajo prepirajo in ubijajo privrženci in nasprotniki te krogle tak da si moraš mnenje ustvariti sam ali ti je všeč ali pa jo sovražiš.


Mene pa zanima kako je z tlakom v cevi. Naprimer kaliber 9,3x72R(pri rws in s&b okoli 1500J začetne energije, pri impali pa skoraj 3000J). Zanima me, če lahko to kroglo normalno uporabim v mojem "piksu", saj se bojim da bi mi ga razneslo, če je ta naboj toliko močnejši. Bilo bi sicer fajn, ker bi lahko z njim jagal tudi kaj večjega kot samo srnjad na 70m.


Glede na ime in kalibre je vidno, da je namenjena za večje afriške živali.


A nisi mislil na 9.3x74R, zaradi energije je uporaben samo za srnjad


9,3x72R. 9,3x74R ne moreš primerjati z 9,3x72R, ker je čisto druga zgradba naboja, zato je 74R veliko močnejši.



Srnjad ??? :roll:



Jazbec je mislil verjetno na kaliber 9,3x72R, ki ima energijo 1500J in zato ga lahko uporabljamo samo za srnjad.


A mogoče ve kdo koliko ima enrgije idealka (brenek) s katero smemo loviti prašiče?


Če mi poveš koliko gramov ima, ti lahko pribljižno izračunam.


16/70 rws ima 415gr 27g max.1050bar


A ni to premalo. Torej lahko loviš tudi z 9.3X72.



v zakonu piše(4) Pri lovu na divjega prašiča je dovoljeno uporabljati tudi lovsko orožje z gladko cevjo in naboji s kroglo za gladko cev.

v pravilniku pa piše

Vrsta divjadi Kaliber v Teža Zadetna energija
milimetrih (mm) v gramih (g) na 100 metrov
v inčah (E 100) v joulih

-------------------------------------------------------------------------
jelenjad, kozorog, 6,5 9,0 2500
damjak, divji prašič 264,257
-------------------------------------------------------------------------
ozimci divjega prašiča, 6,0 6 1800
jelen-tele, damjak-tele, 243
gams, muflon, volk

zatorej ne sprašuj :shock:



Torej, če ima breneka 27g, začetno hitrost okoli 450m/s potem je začetna energija izstrelka okoli 2600J, zato bi to povsem zadoščalo za odstrel srnjadi, seveda na primerno razdaljo. Nevem sicer, če je to v avstriji dovoljeno, vendar sem na lastne oči videl, ko je eden z breneko na skupnem lovu ustrelil srnjega mladiča, ki je padel na mestu.

naprimer kaliber 9,3x72R, ima začetno energijo(češki patron) 2200J, vendar je na 100 m samo še 1400J.


Koliko pa misliš, da je ima brenek na 100 m? A pride sploh do tja? :cry: :cry:


Saj sem napisal, da na primerno razdaljo, do 50-60 m

andrej win
10. January 2009, 20:33
IMPALA- Na netu sem zasledil tole "firmo" ...
Pa me zanima,če jo kdo uporablja?

Res da uporablja malo lažje krogle (zrna) kot RWS,ampak je po balističnih podatkih povsem blizu (oz. pred ) RWS-a ,tudi cena se vrti tukaj nekje..

lp

jazbec
10. January 2009, 21:58
To so stružene krogle, so lažje od običajnih, in dosegajo res velike hitrosti.
222.rem 1170m/s, 2,27grama
7x64, 1040m/s, 7,1grama,
.308win, 935m/s, 8,4grama
30.06, 990m/s, 8,4grama
8x57, 910ms/, 9,70grama

capra ibex
10. January 2009, 22:13
Po moje je iz medenine od tu manjša masa. Baje pa naj bi bila to precej dobra zadeva, jo je kolega nabavil pa ga moram vprašati kako se kaj obnese. Dobiti se je pa v Sloveniji baje ne da. Saj tako je on rekel.

jazbec
10. January 2009, 23:57
Pri tej krogli dela samo hitrost. Mora priti do šoka, če ne je "veselica"..

andrej win
11. January 2009, 01:22
Pri tej krogli dela samo hitrost. Mora priti do šoka, če ne je "veselica"..

Mislim,da polnijo kroglo KS (ne vem če je to "slična" zadeva kot pri RWS-u),ki pa po moje pusti kar precejšen delež "šoka" v divjadi.
Znalo bi se pa dogajat,da bi divjad po strelu naredila še kak skok,poškodbe mesa pa bi bile minimalne,vsaj tako se vidi na njihovi spletni strani..:icon_study:

LP

dolgin
11. January 2009, 10:35
Kar sem jaz videl in slišal ni bogve kaj od krogle,navadna trda reč,ki ne naredi tistega kar bi morala.......

amwin
12. January 2009, 12:39
Veš Andrej, če boš pa to kroglo uporablo boš pa mogu kr hmal nardit krvno sled z Bisijam!!!
Mal je ta kroglica prehitra!!!:icon_lol:

andrej win
12. January 2009, 13:09
Veš Andrej, če boš pa to kroglo uporablo boš pa mogu kr hmal nardit krvno sled z Bisijam!!!
Mal je ta kroglica prehitra!!!:icon_lol:

Bom pa mal na dlje ustreliu,ko bo imela krogla že pod 900m/s...:icon_wink:
Ja,al pa če bi psa na krvno sled peljau,seveda še prej na tekmo:icon_confused::icon_study:

amwin
12. January 2009, 15:14
Pod 900 in nad 800 pa bo :icon_biggrin:
Ma važn da zadaneš, vsak zadetek je poglavje za sebe!
Predlagam pa da ostaneš kr na zdajšnji krogli. Ker s to si še vse zadel!!!

mugo
12. January 2009, 15:45
Pod 900 in nad 800 pa bo :icon_biggrin:


Zakaj pa ravno toliko?

andrej win
12. January 2009, 16:42
Zakaj pa ravno toliko?

Ker je verjetno pogledal bal.podatke za moj kaliber:icon_wink:
Res so mal hitrejše krogle od povprečja drugih proizvajalcev,ampak me še vedno mika,da bi pa probal tako municijo..

Za to vrsto krogle sm samo informativno uprašal,verjetno da bom kr na "svoji" dosedanji vztrajal!

lp

rws
12. January 2009, 18:26
andrej win, nobena kugla ni tako dobra, da ne bi lahko bila še boljša, zato js pravim da je treba vse sprobat, četud si s svojo municijo zadovoljen.....mogoče bo druga še boljša:icon_wink: