PDA

View Full Version : 308 win. in 30-06



Ganges
13. December 2007, 11:37
http://lov.mojforum.si/lov-about732-45.html


Ja malo sem zabredel.

Sicer pa sem streljal z obema kalibroma tako z .308win kot z 30.06 in povem, da ni bojazni, res da .308 bolj mehkejše pokne, pa ni za to nič takega, oba kalibra bi imel, odsun pa ja mora biti, saj smo dedci a ne.

Sem pa pristaš malo bolj težje kugle tam 10,7 ali 11,2g je po mojem boljš.
guma zadaj, kot pravi veper pa je dobrodošla zadeva.


veš ka vam povem malo svinca v kopito da bo mela puška pet kil pol pa sploh nebo ruknla.(sam gdo bo jo po gmajni nosu???) :twisted:


guma je oslicen pripomocek in ga predlagam vsem!
ocividna razlika je med pusko brez in z gumo!


Vsak ima svoj maksimum odsuna , ki ga prenese. Osebno poznam le enega, ki mu je za odsun malo mar in ga tudi idealka izstrelena iz puške težke 3,2 kg ne prizadene (nekaj 10x) - mu ne izbriše strelskih temeljev.
Vsak ima svojo omejitev in poznavanje lastnih omejitev je temelj za izboljšanje.
300 WM iz puške težke 4,5 kg ni nič huje kot 30-06 iz puške težke 4,0kg.


Ko streljaš trap z lovsko šibrenico prideš domov s črno ramo in še tri dni hodiš postrani. Kaj pa pravite na to?


Pravim da nakladaš kot otrok.


Tudi jaz sem opazil, da me bolj strese 12/70 kot pa 30-06.

Glede na mojo težo, me ne rukne cal. 30-06. je pa res, da sem gledal kolega ki je streljal z mojo 30-06 ga je premetovalo malo gor malo dol, vendar je sigurno 45 kg lažji od mene.
On 75kg, jaz 119 kg.



E,prej sem že napisal,vaja dela mojstra,če mojster dela vajo! Tu me ne bo nihče prepričal,da si enako dober kot če streljaš manj - pa mislim tukej na vse - tudi na plave rame.......


Mene pa bolj moti pok(če streljam večkrat zapored, na treningih ali tekmovanjih) in ne toliko odsun. Sicer me moja crvena zastava 7x64 brcne kot konj, ker sem dal stanjšati kopito in je precej lažja od serijske, vendar me odsun sploh ne moti, tudi če me že boli rama, še vedno zadanem tam ko je treba. Druga pesem pa je, če slučajno nimam zamaškov ali glušnikov, potem se pa po nekaj strelih res že "bojim" strela.

andrej win
24. December 2007, 16:55
sej ne da bi zagovarjau 308,ampak je to zame dost bolsi kaiber kot 30-o6..sam imam ceski karabin 308 pa je to tak fini šus da je kej!!kolega ma pa 30 -06,je pa top proti moji flinti! pravim pa tko ,vsak bo hvalil "svoj" kaliber..
js ga ne dam iz rok!!!

.308
lp

ZR7
24. December 2007, 22:55
Šus, udarec ki nam ga da puška je odvisen še od česa drugega kot od kalibra.

Tudi 300Win mag je lahko relativno mehka in nežna, 308 pa pasja.

Naj o tem kaj več povedo strelski mojstri, da se ne bodo vsi na kalibre znašali.

Mislim pa na preciznost ležišča ipd.

Ganges
24. December 2007, 23:48
Vidiš jaz pa imam 30-06 in sploh ne udari močno. Na splošno se mi zdi, da nisem ravno občutljiv na udarce. Meni se zdi, da tudi 223. udari enako kot vsi drugi, pa mi pravijo da sem zmešan :icon_lol: Res mislim, da je za mene karabin, karabin pa sem tudi z močnejšimi od 30-06 streljal pa se mi vedno zdi skoraj enako. pač odvisno tudi od tega kako imam puško nastavljeno v rame.

Je pa seveda še nekaj čist fizičnih dejavnikov, ki vplivajo na odsun. To so lahko materiali iz katerih je izdelana puška, teža samega orožja, ali ima na zadnjem delu kopita gumo, kako debela je ta guma,...

lp

zober
25. December 2007, 20:44
Jaz pa pravim da nič ne rukne bolj od šrotarce,mam 7 reg magnum,kakor da bi flobertom streljal,al 223 nima šans proti dvocevki,nobena!

andrej win
25. December 2007, 23:51
jah tud odvisn,ce mas ti na srotarci gumiran kopit,al mas plastiko gor...guma velik odnese,je pa res da je tud pr srotarc lahk sus od susa drugacn,odvisn od municije,patrona..kot so zgoraj napisal strokovnjaki..so pa se drugi dejavniki..ki jih mi navadn lovci ne poznamo tok ko kak puskar itd.

hvala za popravek..

jazbec
27. December 2007, 12:58
Z šibrenicami merimo drugače, največkrat "vržemo strel" in ne merimo preko muhe ali optike, zato je občutek poka, odsuna drugačen kot pri strelu z kroglo.

Gebirgsjaeger
28. December 2007, 10:33
Dosti se pozna tudi kakšna masa je za kopitom.
Naj samo ponazorim, ali je za kopitom fant od 70 kg ali pa dec od 105 kg, se tudi dosti pozna.

janez valentic
28. December 2007, 11:53
Ja, prasci so ponavadi dokaj trdoživi.
(Žena ima do 100 kg moža , nad pa prasca.:icon_lol:)

orlova6
28. December 2007, 11:58
Torej Janez, sem jaz po tvojem prasec.:icon_confused:

janez valentic
28. December 2007, 12:10
Poba, pa koliko si star?

janez valentic
28. December 2007, 12:19
Za malce teorije glede odsuna je tukaj ena formula za izračun energije odsuna:

E = 1/2 (Wr / 32) (Wb x MV + 4700 x Wp / 7000 x Wr)squared

E = energija odsuna čevelj funt
Wr= teža puške v funtih
Wb= teža krogle v grainih
MV = hitrost krogle na ustju cevi čevelj/sekundo
Wp= teža smodnika v grainsih

Če se komu zljubi se naj poigra z enotami (in objavi zadevo v Lovcu).

Po internetnem članku Chuck Hawks-a "Rifle Recoil Table",
http://www.chuckhawks.com/recoil_table.htm

orlova6
28. December 2007, 12:41
Malo te pa ja moram dregniti.:icon_lol:

Krpan
28. December 2007, 22:27
Za malce teorije glede odsuna je tukaj ena formula za izračun energije odsuna

Tile amerikanci bodo pa res še toplo vodo odkrili. Ne vem če je pametno da vse povzamemo po njih.
Sicer v prvem stavku tega članka razlagajo bistvo:
For every action there is an equal and opposite reaction; that is one of the physical laws of our universe.

Potem pa kar nekaj.
Energija odsuna je enaka energiji izstrelka. Mislim, da je to dovolj.

Titan
29. December 2007, 01:00
jaz mislim da tud sibrenica ne udari zelo ce mas pravo kopito.ko sem tekmoval se v drzavni ligi in nekaj malega za reprezentanco ni blo problemov na dan tud po 500nabojev izstrelit.mislim da je problem v kopitih ker so prenizka in si jo za usako drugace nastavljate v ramo pol pa tepe po rami po ustnicah po licu in nevem kje se.probite enkrat z pravo trap pusko ki vam lezi pa boste vidl kolkrat vas bo udarla.kak ves da ti puska lezi cisto enostavno zamizis si jo das v ramo naslonis glavo na kopito tak ko da bi streljal in odpres oci.ce ti vodljivo oko "nese tocno po sini"ves da je to to se preblizno 10 ponovis vajo in ce je stalno enako si zmagal.no pri lovaki puski je drugace ker so use prenizke in sploh nevidis sine torej si jo za usako mal drugace nastavis in je joj.pri risanicah je pa podobno.:icon_wink::icon_wink:

janez valentic
30. December 2007, 12:22
Ampak, ali ni tipična trap športna puška tudi za kakšne 0,5 kg težja od običajnih lovskih?

ZR7
31. December 2007, 10:08
Ok, sedaj ste veliko povedali o energiji ipd.

Mene pa zanima nekaj drugega, kar sem že prej namigoval.
Kajti govora je o udarcu puške. katera je bolj "žleht".
Mislil sem pa na posledice zračnosti v ležišču naboja.
Mojstri, kaj veste povedati o tem? Kako mi laiki prepoznamo takšne nepravilnosti in do katere mere so še znosne?

janez valentic
1. January 2008, 12:40
Zračnost ležišča?
Ali misliš na to, da bi bilo ležišče izven standardov C.I.P? Predolgo, pa da zaradi tege pride do "žlehtnobe"?
Headspace guage - rabiš posebno orodje bosdisi za meritev ležišča ali izstreljenega tulca. Vsak profesionalen puškar ti lahko preveri ali je ležišče po standardu. Ni mi pa logično, da bi to vplivalo na "žlehtnobo".

Ali govoriš o zračnosti zaklepa pri prelemačah?

ZR7
1. January 2008, 19:49
Zračnost ležišča?
...Ni mi pa logično, da bi to vplivalo na "žlehtnobo".
...

Vidiš, ko se ne spoznam in ne znam prav napisat.:icon_redface: Bom poskusil po domače.
Vzemiva dve puški istega kalibra. Pri eni je potrebno pri zapiranju zaklepa malo bolj pritisniti kot pri drugi. Prva patron čvrsto stisne v ležišče, medtem ko se pri drugi zaklep zapre dokaj na lahko in tekoče. Seveda je vse v okvirih normale.
Ta druga, ki se lažje in tekoče zapira, ponavadi bolj udari?

Je kaj na tem in kako bi se to pravilno povedalo in obrazložilo?

janez valentic
1. January 2008, 21:15
Nič ni na tem.

ZR7
1. January 2008, 21:29
Nič ni na tem.

Hmmm, kaj pa konični prehod? Lahko tu pride do kakšnih razlik, iztrošenosti ipd. in posledično večjega udarca puške?

janez valentic
2. January 2008, 13:22
Če misliš dolžino prostega leta krogle (preden se dotakne vrteža/ prehodnega konusa) ni občutne razlike ( ca 100 bar), edino če je prosti let krogle daljši od dolžine krogle in del smodniških plinov uide pred kroglo, kar privede do manjše hitrosti krogle ko zapusti cev, kar je eden od že naštetih dejavnikov v enačbi.

(Če govorimo o "žlehtnobi", verjetno mislimo na odsun v ramo, dvig cevi in pok ter "udarec" smodniških plinov na strelca?)

ZR7
2. January 2008, 14:59
...

(Če govorimo o "žlehtnobi", verjetno mislimo na odsun v ramo, dvig cevi in pok ter "udarec" smodniških plinov na strelca?)

Tako je, to sem mislil.
Ker sem že doživel pri isti puški in isti municiji različno "obnašanje", verjamem, da na to določene reči lahko vplivajo.

janez valentic
2. January 2008, 17:06
Če gre za isto puško in isto strelivo potem ni puška kriva za občutek različnega obnašanja. Najlažje je ptenšati žlehtnobo stoje prostoročno, najtežje pa leže, s strelom navzgor. Bolj poči če si na zaprtem stelišču, ali imaš steno od katere se odbija zvok. Če imaš težak daljnogled na puški pa ga snameš dol, bo tudi bolj brcala.

Ampak če se vrnemo na temo, 308 je manj žleht kot 30-06, ker je malce počasnejša in uporablja manj smodnika, če so ostali pogoji nespremenjeni.

toma
14. September 2008, 20:48
Ker je na tem forumu kar precej strokovno usposobljenega kadra bi vas prosil,da mi svetujete pomožnosti iz lastnih izkušenj kakšno kroglo oz. municijo naj uporabljam v kal.30-06,da mi ne bi delalo takih potpludb!?:icon_wink::icon_biggrin:

rws
15. September 2008, 10:16
čimtežjo in počasno kroglo!
npr. sako hammerhead 13g, 11,7g norma oryx.Za te vem da delajo res minimalne potpludbe.

detel
15. September 2008, 14:47
Meni odgovarja KS, seveda pri dobrem zadetku ( v rebra).

zlatorog
15. September 2008, 16:58
Meni odgovarja KS, seveda pri dobrem zadetku ( v rebra).
V katerem kalibru in katera gramaža?

detel
15. September 2008, 17:56
30-06 in 7X64, krogla KS, gramaža ni važna.

toma
15. September 2008, 18:52
Meni odgovarja KS, seveda pri dobrem zadetku ( v rebra).
in če slučajno fališ rebra???:icon_biggrin::icon_lol:

mišica
15. September 2008, 19:15
Ja potem pa med rebri zadaneš!:limona:

denis jež
15. September 2008, 19:29
Probaj fail safe ali pa barnes xlc, ali pa abc mislim da ga hirtenberger še dela, to so trde krogle,ki ponavadi ne razbijajo,če pa prime vejo pa tudi te krogle razbijejo,ampak žival pade,pri mehkejših kroglah pa če zadaneš vejo pa ne vem kako je. Boš pa verjetno malo večkrat iskal s psom tudi ob 100% zadetkih žival vsaj iz mojih izkušenj še malo poteče tudi do 100m,letos je z barnes češko streljal gamsa soliden strel,pa je šel gams še 500m ob kakšni mehkejši krogli nebi šel več kot 50m ali pa bi mogoče celo obležal na mestu,tako da je za premisliti ali so trše krogle res na koncu boljše,včasih je boljše da vržeš 1kg mesa stran kot da iščeš s psom in ti potem pes nekajkrat ugrizne v stegno ko divjad dobi,pa si na istem če ne celo na slabšem.
lp

detel
15. September 2008, 21:39
Če zadaneš v pleče ali stegno, bo vsaka krogla trgala. Mislim, da ni težko zadeti v rebrca. Žival naj stoji pravokotno na strelca !!!

janko
18. September 2008, 11:20
Toma, poskusi nabaviti Fusion 10,7 ali 11,7 g. Svinec v teh kroglah je elektrokemijsko pritrjen na plašč in je podobna Oryxu od Norme. Je bolj kompaktna krogla. Poglej na orožje. net. Cenovno je ugodna, med 27 in 31 evronov za škatlo-20 kom.

detel
19. September 2008, 22:31
Danes zvečer sem uplenil staro srno, ki ni vodila mladičev. Spet sem z dobrim naslonom zadel v rebrca, poškodba je minimalna. Temu strelu jaz pravim kar pljučni, ker so samo ta načeta :icon_wink:. Včasih komad odskoči, a ni daleč.

Igoman
28. September 2008, 16:11
Jst pa ta mesec pričakujem tikko lite v kalibru .308W(moja prva puška), pa me zanima kako naj izberem strelivo. Kakšno težo krogle naj vzamem glede na kaliber in katero firmo? Ali naj bo krogla trda ali mehka? Jagamo pa gamse, srnjad, jelenjad in prašiče.

dolgin
28. September 2008, 23:02
Če si polniš sam,potem boš zadevo lahko hitro kvalitetno rešil! V nasprotnem primeru,ti priporočam Normo Oryx,težo krogle pa ne manj kot 10 gramov!

lp

rws
28. September 2008, 23:44
kupi nekaj od sakota, superhammerhead 9,7g, arrowhead, al pa sako powerhead(barnes triple shock).Sako ima večino kvalitetnih kugl, pa še dosti cenejše od ostalih.Npr barnes triple shok stane škatla s&b 53evrov, federal barnes ts 54e, od sakota pa 41e!pa sigurno bo dobro neslo, glede na to da je praktično sorodna firma municije kot puške.

Igoman
29. September 2008, 08:57
Ne sam ne bom polnil, ne znam:icon_cry:. Na kaj pa teža krogle sploh vpliva? Pri .308w je vrjetno bolš imet lažje al kako?

dolgin
29. September 2008, 09:18
Jagamo pa gamse, srnjad, jelenjad in prašiče.

Z težo izgubljaš brzino,s tem pa "domet" ki je še lovsko pravičen! Ampak tud s .308 boš brez problema lahko streljal na 200 metrov! Verjemi,govorim iz lastnih izkušenj! In glede na to,da po 95% lovišč v sloveniji komaj kdaj streljaš dlej kot 150 metrov,je to v bistvu popolnoma vseglih! Lahkih krogel se izogibaj,vsaj jest se jih,pa mi ni žal!

lp

janez valentic
29. September 2008, 12:01
Jaz bi svetoval v teži 10,7 g (165 grains) nekaj relativno enostavnega mehkega)- Sierra Game King, Nosler BT , Fusion ali v teži 9,7 kg kaj bolj zvenečega (dražjega) -Barnes X, Nosler, Accubond, Trophy Bonded Bear Claw...

Igoman
2. October 2008, 14:42
Kje pa prodajajo sako strelivo?

Prskač
2. October 2008, 15:33
Pri xxxxxxxxx ga dobiš. Lp :icon_wink:

Nedovoljeno oglaševanje. Uporabita ZS!
admin

Igoman
8. October 2008, 07:54
Si bom kupil eno škatlo SUPER HAMMERHEAD od Sakota in eno Oryx Norma oba 10,7g pa bomo vidli na strelišču najprej.
Hvala za info:icon_study:

zlatorog
8. October 2008, 15:35
Norma Oryx je v cal. 308win 11,7 g. LP

Igoman
8. October 2008, 19:07
A 11,7g je pretežka krogla za .308w?

andrej win
8. October 2008, 19:34
Zakaj bi pa bila pretezka?:icon_wink::icon_confused:
Men se ne zdi...
Ce pogledas,je najbolj primirna teza 10,7g..mislim da je pa 9,7g krogla med kalibri 308 manj pogostejsa kot pa 11,7g.
Ti bojo se "nasi" balistiki kaj vec povedal o tem:icon_twisted:

lp

denis jež
9. October 2008, 12:27
Živjo
Ni pretežka sm meu rws evolution 308 11.9 g pa je gumbarček padu na 200 m ko pokošen brez pretiranih razbitin. Še boljše da je težja ker je potem manj občutljiva na veter pa še večji učinek je na živali ob strelu.
lp

rws
10. October 2008, 12:36
pa tud sako superhammerhead ni 10,7g, ampak je 9,7 in 11,7, sam sem sprobal obe, z obema sem naredil grupo 3 strelov 1,5cm ,vendar pa ne garantiram da bo z vsako puško takšna grupa:icon_wink:
Pa tut normo oryx 11,7 sem imel, vendar z njo nisem kaj uplenil.Na tarčo pa tut perfektno.
Sam imam zdaj "na preizkušnji" 165grain barnes triple shock x, prejšnji vikend sem streljal 1letno ovco na 70korakov skozi redko vejevje, že po parih metrih je kugla zadela vejo, malenkost ji je spremenilo smer, drugače pa glede na strelno rano ni bilo videti da bi jo kakorkoli deformiralo.Izhodna rana premera 2cm.