PDA

View Full Version : montiranje novejse optike na staro montazo



winters
27. April 2021, 21:24
pozdravljeni kot pripravnik v lovske društvu mi je bila ponujena tovariševa puska. gre za staro CZ
"zavod crvena zastava" v kal 7x64.mislim da mi je kot za začetnika puska odlicna in kaliber dober za nase lovišče.kot je v naslovu omenjeno me pri ti puski najbolj boli ker ima starejši dolnogled namontiran z suhl monatzo. gre za Kahles Helia-S 4×32 ki bi ga najrase zamenjal za variabilni dalnogled. nekako so mi v cenovnem razredu Zeiss Conquest V6 2-12x50 in Leica Fortis 6 2-12x50i
mislim da sta obodva primerna za pogone in za na prezo.a sem tudi v zanimanju za Leica Magnus 1-6.3x24 i ki bi mi bila se bolsa za pogone.a zdej je tu ta caka kako te optike montirati na suhl montazo gledam v optics tradu Recknagel Picatinny/Weaver rail for German Claw Mount samo nimam pojma ce bi se odnesel in ce so se kaka druga rešenja za take stvari 1715617157

Jagermaister
27. April 2021, 22:49
Jaz sem puškarju dal narediti adapter picatinny za na suhl montažo. Potem daš gor lahko karkoli.
V mojem primeru je to Delta 2,5-16×50, povsem primeren tudi za pogone.

17158

17159

Andrej Z.
28. April 2021, 12:29
Sem imel isti problem. Najceneje je da ti puskar to odlota dol in ti namesti picatinny letev. Na katerega das kar ti srce pozeli. Lahko tudi na obstojece das picatinny ampak je treba vpasat in se visje pride vse skupaj ter dražje. Glede na to da imas gor star daljnogled nima smisla se imeti suhl montazo

winters
28. April 2021, 15:36
Sem imel isti problem. Najceneje je da ti puskar to odlota dol in ti namesti picatinny letev. Na katerega das kar ti srce pozeli. Lahko tudi na obstojece das picatinny ampak je treba vpasat in se visje pride vse skupaj ter dražje. Glede na to da imas gor star daljnogled nima smisla se imeti suhl montazo

ja to sm ze studiral malo me samo zanima kako to zgleda odlotano kako se zapolni prostor kjer je bila montaza.

Andrej Z.
28. April 2021, 17:20
Nazaj se pobrunira ce je potrebno potem se pa na vijake namesti picatinny letev. Tukaj priporocam ce se da da se dodatno zalota letev in mas za skozi mir. Seveda ce ni neka cudna letev da ne prime lot.
Nic se ne zapolni ampak letev tocno pase na vijake enega lahko vidis pri prednjem podstavku v ohisju

winters
28. April 2021, 21:15
aha da nism cisto razumel kako naj si to predstavljam. pomojem sm mislu da gre cela suhlova montaza vn in da notr v tisto zalota neko novo al pa kaksen blok ki se ga polj pobrusi al zbrunira

Andrej Z.
28. April 2021, 21:41
Opcija 1
https://m.facebook.com/BockKranj/posts/popolnoma-obnovljena-kombinirka-brno-zh-324-kalibra-167x57rvgradili-smo-weaverpi/780919415744556/

Opcija 2
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1994014884176729&id=1629891100589111&__tn__=-R&paipv=0

Upam da je bolj jasno. Na Optic tradu imas vse dele samo so kr zlatarji.

Suhl-ova montaza pa pride ko surovec nakar mora nožice puskar vpasat v tvoj spodni del.
https://www.google.com/search?q=suhl+mount&oq=suhl+mount&aqs=chrome..69i57.4667j0j7&client=ms-android-lenovo&sourceid=chrome-mobile&ie=UTF-8#imgrc=tyOExvHv17MUuM

winters
30. April 2021, 22:39
ja ja nekaj takebi z tracnico bi blo najbolse ampak nisem siguren ce razumete kaj mislim vprasati.
zanima me kaj puskar pol naredi s spodnjim delom montaze ki je bla zalotana v pusko .ker ce razumem gamora dat vn da mi da takso rusanovo tracnico gor in kako on zapolni tisti prostor kjer je bla montaza 17160

Andrej Z.
30. April 2021, 23:27
Ja nic ne zapolni....suhl montaza je samo nalotana na zaklepisce. Torej odlota in ti jo da za spomin.
V kontra smeri kot je na videu.
https://m.facebook.com/BockKranj/videos/2252419338340177/
Ni filozofije vse je na zaklepiscu ali privijaceno ali prilotani

winters
1. May 2021, 08:11
Aha hvala no tu se pokaze moje neznanje ki sm mislil da v zaklep dobsedno vrezana nato not vstavlena in zalotana. Hvala za razlago

jereb
3. May 2021, 22:45
Glede na navedeno v prvem vprašanju, bi rekel, da upoštevaj nasvet a.z. - puškar naj ti odlota suhl montažo in namesti letev (ne adapter, ampak na novo namesti letev).

Tako boš imel nižjo montažo, katera omogoča lažje namerjanje (imaš verjetno klasično kopito, ki ima hrbet in ličnico standardizirano za strel prek mehanskih merkov).

Omenjal si dva tipa daljnogledov (večji in manjši objektiv) - ob letvi ti bo bližje opcija, ko boš na lov hodil z daljnogledom s 50mm objektivom, da boš lažje nameril v mraku, v pogone pa s piko, da se ti ne bo daljnogled med robide zatikal.

winters
5. May 2021, 21:21
da sm prišel do tega da bo to prvo treba dol dat. sda se malo gruntam ce je se kaka opcija podobna picatiniju pa sm našl se "Dentler Vario Montage auf 98er System"
link:https://www.geartester.de/berichte/dentler-vario-montage-auf-98er-system?fbclid=IwAR2RLsvDKWEcgAXXhdjNGammwYBl81SxOU 3k_OLbJscJVjUFdzsathUMuk8
zanimiva stvar ce bi hotel menjati optike za pogon al pa za na prezo.

Jagermaister
5. May 2021, 22:15
Mal izračunaj koliko te bo to stalo.
Gotovo več kot picatinny in en variabel z malo večjim razponom in lečo 50.

jereb
5. May 2021, 22:24
Glede na to, da imaš verjetno zastavo M70, ki ima varovalko na vratu, išči najnižjo možno montažo - letev je odlična, ker lažje menjavaš več namerilnih naprav.

Ta Dentler je visok, kar prav pride pri krilni varovalki, da se ne zaletava v daljnogled.

Drugače je tudi predelava iz suhlove na zasučno ena od opcij (cenejša kot samo zgornji del suhl montaže za eno optiko)

winters
9. May 2021, 20:14
Glede na to, da imaš verjetno zastavo M70, ki ima varovalko na vratu, išči najnižjo možno montažo - letev je odlična, ker lažje menjavaš več namerilnih naprav.

Ta Dentler je visok, kar prav pride pri krilni varovalki, da se ne zaletava v daljnogled.

Drugače je tudi predelava iz suhlove na zasučno ena od opcij (cenejša kot samo zgornji del suhl montaže za eno optiko)

kar se tice puske je v oroznem listu navedena kot CZ 7x64 brez modela
na zasucno montazo nisem toliko mislil saj mislim da mi je picatini bolj univerzalna
Dentler pa je res malo visok amapk za nasa lovišna mislim da to ni tako kritcno pri temu pride v plus da je menjava optike zelo enostavna eno gor drugo gor
sam sem zelo zagret za pogone zato studiram nek Strelni daljnogledi za pogon
ko pa bo nasledno leto preza pa bom najbr se v nakupovanju optike za na prezo in tu bi se dentlerova montaza izkazala

Deerhunter
9. May 2021, 22:38
Z nobeno optiko ne boš pokril vseh situacij. Tudi če imaš piko za pogon bo prišla situacija, ko bo plen predaleč in ti bo manjkala povečava in bi ti konec koncev bolj prav prišel ravno tisti daljnogled, ki ga boš pred jago snel, da boš imel za pogon piko... In obratno.
Jaz sem probal že precej kombinacij. Nazadnje ko sem kupoval sem kupil daljnogled z 2× začetno povečavo in 50 lečo. Je dober za na prežo in soliden za pogon. In odpade jajcanje z dvema nakupoma, dvema pristreloma, dvema montažama, menjavanjem optike pa kljub temu še vedno ni nikoli taprava na puški... Poznam veliko starih lovcev, ki so z daljnogledi 4×32, 6×42, 3-9×50 - in celo čez muho na cevi... uplenili veliko več divjadi kot jo bova jaz in ti z vso drago high tech kramo kdajkoli. Kupi nekaj univerzalnega in se navadi tisto uporabljat da ti bo prišlo v podzavest.
Glede montaže pojdi še h kakemu specializiranemu prodajalcu ali puškarju in malo povprašaj kaj se ti najbolj splača.

Andrej Z.
9. May 2021, 23:20
Recimo das picatinny dobre obrocke recimo rusan in das gor delta titanium hd 1.5-9x45 in imas vse pokrito za dani denar. Glede na to da gre za staro zastavo bos slej ali prej kupil novo pusko, ce bos vsaj malo aktiven lovec. Zato pomoje vlagat v neke drage montaze je brezveze rajse sparaj za novo.

winters
5. November 2021, 13:32
Ja nic ne zapolni....suhl montaza je samo nalotana na zaklepisce. Torej odlota in ti jo da za spomin.
V kontra smeri kot je na videu.
https://m.facebook.com/BockKranj/videos/2252419338340177/
Ni filozofije vse je na zaklepiscu ali privijaceno ali prilotani

bil sem predkratkim pri puskarju pa sva malo sla cez opcije in je z res tako kot sm jaz trdu zaklepišce zarezano (kot lastovicji rep)in nato notr zabita suhl baza.tako da bi jo vn davali nekako bedasto in zakomplicira stvari naprej

jereb
17. November 2021, 00:21
Za vsak slučaj v tem primeru preveri zasučno montažo. Bo izbil baze in namestil podobne - z luknjo za zasučno. Zadeva bo v prvi vrsti malce dražja, ker gre za celotno izdelavo. Če pa boš dodajal gor še eno optiko, pa bi znala biti cenejša kot 2x zgornji deli suhl.

Vsekakor premisli kako naprej - ali en daljnogled, ali več daljnogledov ... nato preveri koliko montaž.


Kljub vsemu pa še vedno mislim, da tudi če ti izbije baze suhl montaže, še vedno lahko naredi letev. Če pa se boji lukenj, pa naj samo baze odbrusi in nanje montira (nalota) letev.