PDA

View Full Version : 308 win.



Strani : [1] 2 3

Ganges
13. December 2007, 11:24
v v v v v


je kdo že streljal s patronami rws evolution v kal 308w.
je res, da se neraztreščijo v mesu? ostanejo tako kompaktne?


Ne verjamem, da to drži kar si napisal. Ne želi si trdih krogel. Divjad po strelu zbeži. Zlasti v mraku jo je težko najti in moraš po psa.


bravo gardelin vidim da imaš iskušnje z kroglavi . so pa dobre za veliko divjad naprmer jelen merjasec... :spec:


krogla rws evolution je ista kot krogla rws tug, ki ima svinčeno konico, z razliko v tem da se krogla evolution ob zadetku lepo deformira in obdrži celo lastno težo. to pomeni da se ne raztrešči na manjče delce, ki jih potem najdeš na krožniku v mesu!!!
nisem rekel, da je krogla evo bolj trda, samo zgrajena je na tak način, da naredi na divjadi tak učinek! :twisted:
lep pozdrav


RWS evolution ni ista krogla kot TUG, evolution deluje tako kot je delovala "naša" ABC krogla.


kaj pa je abc krogla?


Ne trudi se vedeti,je ne boš dobil več!!! Svoje čase je bila to sila priljubljena krogla ki jo je skonstuiral slovenski balistični strokovnjak France Avčin,polnili pa so jih v avstrijskem Hirtenbergerju,po mnenju nekaterih uporabnikov najboljša krogla! Danes obstaja cel kup kopij načina delovanja te krogle (npr. PPU Grom,Win. Fail safe,Barnes X...)!
To je bila krogla nekoliko trše konstrukcije,ki je naredila zelo malo poškodb na sami divjadi,imela pa je neverjetno prebojnost,torej izstrel je bil zagotovljen.........

andrej win
24. December 2007, 17:02
tudi sam sem zagovornik mehkejsega tipa konice,ceprau vcasih naredi na izstopni strani precej veliko lukno,me to ne moti .. men je glavno da pade v ognju!!! sploh ce jagas kot so zgoraj napisal,v mraku..ali pa gamse na takih terenih,kjer ne sme zival narediti niti koraka naprej..
js mam cesko municijo mal mehkejsa je od HPC-ja,ampak bolj pricizna..

lp,andrej

andrej win
26. December 2007, 00:07
povejte mal kako municijo uporabljate za 308? zanima me,kako se obnese ceski HPC,kaka je razlika od navadne(ne one stare z robom,te novejse s&b)krogle? sam uporabljam ta navaden tip s&b,pa sem studiral,da bi probal se kej druga .. HPC se mi zdi zanimiva krogla.. kaj pa dela v praksi?? ce kdo ve kaj povedat.

lp

Titan
26. December 2007, 01:43
jaz od ceske municije uporabljam barnes xlc ampak se zdaj se nemorem nacudit kaksno luknjo naredi pa ni vazn lisica prasic srnjad use je isto ista luknja dobesedno reze meso ne trga ni podpludb res zakon.edina napaka je da zival nepade ponavadi v ognju se skoci kak meter mislim da zaradi pocastnost krogle saj so v primerjavi z konkurenco izredno pocasne.moje izkusnje glede ceske municije.

janez valentic
30. December 2007, 12:32
jaz od ceske municije uporabljam barnes xlc ampak se zdaj se nemorem nacudit kaksno luknjo naredi pa ni vazn lisica prasic srnjad use je isto ista luknja dobesedno reze meso ne trga ni podpludb res zakon.edina napaka je da zival nepade ponavadi v ognju se skoci kak meter mislim da zaradi pocastnost krogle saj so v primerjavi z konkurenco izredno pocasne.moje izkusnje glede ceske municije.

Kakšnjo luknjo naredi, da se čudiš, ne razumem , ali mjhno, veliko...?

Če ti žival naredi še kak meter se to meni zni super. Jaz sem zadovoljen če pade po 30m, seveda brez večjih poškodb skeleta.

.308 Win je bolj primeren za lažje krogle: 9,7 -10,7 g.Pri 11,7 g kroglah dolžina krogle "poje" kapaciteto smodnika. Barnes X krogle pa tudi povzročajo višje tlake. Tako da je v xlc 11,7 S&B precej anemična polnitev. Sedaj dela čeh tudi polnitev z Barnesovo Triple-X kroglo z utori, ki ima za 20 m/s večjo hitrost (750m/sek), kar pa je še vedno relativno počasno.

Mislim, da za hitrosti pod 850 -900 m/s ne potrebujemo tako dragih krogel.

andrej win
31. December 2007, 00:29
No jaz imam sedaj 11,7 gr kroglo..pa sem zelo zadovoljen! kaj bi mi pa ti janez priporocal,recimo da bi si zelel hitrejso kroglo? pa da bi sel na manjso tezo?zakaj?
naprimer da bi dal malo vec za skatlo municije,pa da bi bila to hitrejsa ,pa boljsa krogla?

lp

janez valentic
1. January 2008, 12:35
NI čudežne krogle, šteje dober zadetek vse ostalo so finese.
Nisem rekel da je s tvojo izbiro streliva kaj narobe. Če si zadovoljenz učinkom tako na najtežji divjadi, kot na najlažji, pri različnih razdaljah, potem super.
Najbrž sploh nisem mislil tebe osebno. Prepričan sem da na Slovenskem lovci izbirajo pretrde in pretežke krogle. Če potrebuješ večjo probojnost (jagaš večinoma jelenjad in težje pujse) vzemi težjo kroglo ali pa tršo kroglo, oboje pa ni potrebno. Pretrde in pretežke krogle pa lahko pri lažji divjadi privedejo do nepotrebno dolgih begov divjadi od nastrela.
Govorim o medium kalibrih, s hitrostjo krogle pod 900 m/s, pri "magnumih" je zadeva malce drugačna.
Ampak kot sem rekel, 308 Win je bolj primeren za lažje krogle (9,7-10,7g) - s stališča energije izstrelka, bolj položne linije leta. V težah 10,7-11,g so dobre čisto navadne krogle z delnim plaščem, v težah 9,7 pa lahko posežeš po čim tršim kot je Winchester Failsafe, Barnes, A-frame, bonded kroglah itd.
Še enkrat, šteje zadetek na pravo mesto, vse ostalo so finese. Edini merljiv učinek je pa tisti na tarči, tako da če izbereš natančno strelivo, si že veliko naredil.

andrej win
6. January 2008, 18:21
A mogoce kdo ve,kaksna je cca. cena skatle municije nosler krogle CT balistic silvertrip?ali pa mogoce Win failsafe? me zanima kaksna je razlika od ceske municije..

lp

joze
15. January 2008, 17:23
s 308.Winchester sem streljal jaz saj jo imam doma in je super za strele do 250 metrov ampak dalje pa pomojem bi mogle izbirati drugo težo nabojev jaz imam trenutno 9,7 g KS

andrej win
15. January 2008, 18:29
in,kako se ti ta krogla obnese v praksi?? jaz imam se kar 11,7 gr...sicer sem sel iz SBT na PTS(ima hornady sst konico), oba sta S&B proizvoda!
Najvec kar sem sploh ustrelil je blo 210m gumbarja,cisti "cener",padel u ognju..
drugace pa ne rad streljam na velike daljave.. tam do 250 metrov bi se se dalo,po mojih zmoznostih,pa se to bi verjetno sam za kaksnega gamsa razkiral..

a ti krogla povzroca kaj podpludb na divjadi?

lp

ben1
17. January 2008, 08:36
A ima mogoče kdo kakšne izkušnje z Hirtenberger 11,6g TMRK. A se to municijo sploh še da kupit v trgovini jaz sem jo dobil od kolega kar precejšno zalogo tako da bom puško pristrelil na to municijo.

andrej win
24. January 2008, 10:11
moj kolega jo je imel do lanske sezone v kalibru 30-06,in je bil sila zadovoljen,streljal je vse od lisice naprej in ni nic iskal,tudi poskodb je bilo zelo malo..mislim da je pa cena tako visoka,da se je odlocil za cenejso verzijo..vem pa tudi ne tocno,ali se dobi se sploh to municijo ali ne:icon_redface:

lp

zlatorog
30. January 2008, 13:27
A kdo uporablja S&B SPCE 9,7g v cal. 308 Win. in kako se mu obnese. LP

dolgin
30. January 2008, 14:38
Imel,ampak sem postrelil samo eno škatlo,pa ne zato da ne bi bil zadovoljen!
Preciznost izredna (kot da je to kej čudnega pri .308), streljal na 3 kom srnjadi,vse padlo v ognju,poškodbe minimalne!!!!!

lp

Prskač
28. February 2008, 18:43
Zanima me če vam 308 win dela vsem take podplutbe, ki so opazne, ko izkožite divjad? Videl sem muflonko in muflončka samčka uplenjena v različnih obdobjih z Igmanovo 9,7 g kroglo, pa se mi je zdela podplutba velika kot pri kakšnih bolj rezantnih kalibrih. Prav tako sem opazil podplutbo pri gamsu - kozlu, uplenjenim z omenjenim kalibrom s kroglo Fusion 11,7 g. Če primerjam z kalibrom 7x64 ali 8x57 IS pa podplutb v takem obsegu ni bilo... Moram še malo :icon_study: .....

kudu
28. February 2008, 22:38
Včasih lovci zamenjujem podpludbe, z udorom kvi med mišično maso in mranami na rebrih. To se največkrat dogaja, ko plen ne pade v ognju.
Razlika je v tem, da podpludbo je treba izrezati, medtem ko kri katera je prišla med mrene zaradi premikanje divjadi po prestrelitvi prsnega koša, enostavno lahko obrišemo ali pa z nožem ostrgamo.
Mislim da podpludbe katere opisuješ niso direktno povezane s kalibrom, ker je nasplošno kaliber 7x64 veliko hitrejši od kalibra 308 wn. Podpludba pa je v večini primerov posledica večje hitrosti krogle.

jvpv
25. August 2008, 11:20
Prosim, če mi lahko kdo kaj pove o naboju na sliki
.308 ima črno pobarvano konico
.223 ima zeleno pobarvano konico

denis jež
25. August 2008, 12:23
Živjo
To je vojaški naboj,ki je v rabi pri policiji,v policijskih snajperkah,smo streljali s policajem na strelišču pa je prinesel identične naboje,hirtenberger,so dokaj natančni,se pa najde tudi natančnejše
lp

JAKAJEŽ
25. August 2008, 13:00
Črna konica je prebojni vojaški naboj,zelen pa je lahko svetleči ali pa rdečn nisem čisto prepričan,se opravičujem,ker je že dolgo kar sem služil armijo.:icon_confused:

lp

Deerhunter
25. August 2008, 16:55
Kolikor se spomnim iz služenja vojske, je imela JNA črno pobarvane patrone prebojne, zeleno pobarvane pa svetleče oz. označevalne.

Lahko pa, da so ti kaj drugega, vendar dvomim.

Noma
26. August 2008, 08:08
A kdo uporablja S&B SPCE 9,7g v cal. 308 Win. in kako se mu obnese. LP

jaz uporabljam to municijo... do zdaj še brez graje...

lp

rws
26. August 2008, 11:29
Js sem jo mel, grupo na 100m sem imel 2cm, po divjadi pa z njo nisem streljal.
Drugače pa naj bi ta krogla bila namenjena lažji divjadi(seveda pa ob dobrem zadetku tudi jelen pade). Gre za mehkejšo kroglo. Drugače pa to vrsto krogle kolegi uporabljajo v kalibrih 7x57r in 7x65r, streljajo pa z njo le srnjad in pravijo da srnjad s to kroglo dobro pade.

mprimoz
26. August 2008, 22:51
To je super krogla za vso visoko divjad. Srnjad pada v ognju, ravno tako jelen, izjemoma naredi le nekaj deset metrov. Tej krogli lahko rečem le "kapo dol":icon_wink:

rws
27. August 2008, 01:04
mprimoz, koliko jelenov si pa uplenil z spce-jem in s tem kalibrom?

gamsletnik
27. August 2008, 09:59
jaz uporabljam 308WIN v kalibru 9.7g-RWS kegel spitzh-pri 51cm dolgi cevi-preciznost odlična-na 100m dela deteljico,pred nekaj dnevi z njo uplenil prašiča na cc.150m-prašič padel 20m od nastrela-ni bilo podplutb strel za plečko.
LP

mprimoz
27. August 2008, 15:28
RWS, nisem rekel s tem kalibrom ampak sem povedal le mnenje o SPCE krogli, s katero je oče v kalibru 7x57r uplenil 7 jelenov, jaz pa v kalibru 7x65r enega in od vseh teh ni nobeden napravil več kot 50-60m. SPCE je zame super krogla:icon_wink:

Rok
28. August 2008, 11:35
7 jelenov?
Pa kje vi živite???

mprimoz
28. August 2008, 13:08
V jelenovi deželi :icon_biggrin:

Noma
21. October 2008, 10:42
Pozdravljeni,

mene pa zanima katera municaja v cal. 308 po vaših izkušnjah "slavi" kot natančna?

lp

dolgin
21. October 2008, 11:03
Če maš namen tekmovati,potem ti priporočam Norma Jaktmatch,sicer vprašanje če jo še kje majo,ker je sedaj v proizvajanjih predvsem Diamond line municija,ki pa tudi ni slaba!
Lahko pa poizkusiš kakšno reč od Lapue! Je tudi blazno precizna municija! Odvisno kaj bo pasalo puški!

lp

Noma
21. October 2008, 11:38
... no da bom bolj natančen, sprašujem za lovsko municijo?

hvala

rws
21. October 2008, 12:22
Sprobal sem od tekmovalne municije Norma Diamond line, remington match, sellier belott match, z remingtonom sem delal okrog 28, z češko sem ravno na prestreljevanju risanic ustrelil 30, vendar potem vedno okrog 28, diamond line pa res nekoliko prednjači pred tema dvema.Ubistvu so se pri DL zadetki vedno držali skupaj, tako pri moji flinti z 51,5cm kot tudi pri očetovi z 56cm cevjo.Njegovi puški pa od teh paše samo DL.Za diamond line sem v Avstriji dal 38evrov, za češko 28evrov, za remmington pa 20evrov(ga je imel v akciji).

Drugače pa bi bilo pametno probat tut federalov gold medal, če se ga še da kje dobit, sam bom pa v kratkem nabavil sako racehead(prav tako sierra match king zrno),ne vem pa še a 10,9 ali 12,3g zrno.
.....aja, pa na rws match sem skoraj pozabil, z njo nimam izkušenj, pomoje zelo natančna, vendar pa najdražja od vseh teh.
Sam sem dobre grupe delal tudi z lovsko municijo, sako gamehead, sako superhammerhead, normo vulkan, normo oryx, s&b spce, kar smo pa doma polnili od lovskih pa tut hornady interlock 165grain, smodnik vit140, 43grain, cci netilke.Ta polnitev je odgovarjala vsaki puški s katero smo streljali..2 sako in 3 titan6.

rws
21. October 2008, 12:26
malo napiš kakšno puško maš, pa bomo lažje našli pravo municijo!:icon_biggrin::icon_wink:

dolgin
21. October 2008, 12:38
To je res,malo napiši kak maš pihalnik,kolk dolga cev.....
Sicer se je pa od lovske municije meni najbolje odrezala krogla Winchester Fail Safe 180grs. (odlična krogla za odstrel srnjadi,oziroma vse divjadi,če zadevaš zelo dobro),takoj za njo Hornady Interbond 168grs. in SST,pa Sierra game king (ki pa je nisem sprobal na divjadi,ker se mi je Sierra zamerila pri drugem kalibru)!
Od tovarniške municije je glede preciznosti sigurno Norma tista ki prednjači,ti pa priporočam da vzameš najtežjo možno varianto,ker se boš drugače soočal z močnimi podplutbami! RWS Tug mi je sicer nesla v redu,ni pa mi bil zadosten učinek na divjadi! Ostalih RWS-ovih nabojev nisem sprobaval!

lp

Noma
21. October 2008, 12:50
super, vidm da sem našel pravo mesto za odgovore...

imam stayr mann... ultra light (48,5 cm), sedaj pa je doma še sauer 202 (60 cm)..

uporabljal sem BLASER 10,7g sedaj pa S&B SPCE 9,7 g

Rok
21. October 2008, 13:40
Noma, kateri model točno Sauer 202 imaš? Elegance?
Jaz imam classic v kalibru .30-06. Na žalost ni še optike da bi sprobal točno. Z merki pa itak ne moreš govorit o tem kako je puška precizna.

rws
21. October 2008, 13:41
hm, glede steyrja....probaj kaj od rwsa, kegelspitz 9,7g al pa kako drugo takšne teže, pravijo da poleg kratkega lavfa paše lahka krogla, zdaj za 308 od tovarniških poznam samo sako gamehead 8g, drugače pa tale krogla ni kaj prida,(podobna kot sierra game king), žal ne vem kako bi tebi nesla, sicer pa slabše kot kakšna povprečna v vsakem primeru sigurno ne bo, pride pa škatla manj kot 30e, tako da mislim da probat ni greh.
Za sauerja pa probaj s težjo kroglo, mogoče bi pri tej CDP bol pasal kot pri steyrju, pač najprej boš našel pravo municijo za puško, če boš sprobal nekaj kar izvira iz iste države kot flinta(takšno je moje mišljenje:icon_wink:)

Verjetno z steyrjem ne boš nikoli delal takih grup kot z sauerjem, predvsem zaradi teže, pravijo da mora puška imeti svojo težo, steyr je ima bolj malo, vendar ima tudi moja podobno težo, pa sem dokazal da se tud z lahko puško da precej lepo zadevat.

Rok
21. October 2008, 15:10
Pri teh "lahkih" modelih pušk, Mountian, Highland in podobno je tudi fora, da je cev tanjša, znano je namreč, da debelina cevi tudi precej vpliva na preciznost - zaradi trenja in vibracij krogle.

ZR7
21. October 2008, 18:04
Pri teh "lahkih" modelih pušk, Mountian, Highland in podobno je tudi fora, da je cev tanjša, znano je namreč, da debelina cevi tudi precej vpliva na preciznost - zaradi trenja in vibracij krogle.

Ker se to ne sklada čisto s tem kar so meni povedali, bi bil vesel, če bi navedel kakšen vir, ki bi mene nejevernega tomaža prepričal.

Rok
21. October 2008, 19:36
Poglej si kak katalog od Frankonie, pa si poglej pri standardnih modelih kaka je debelina cevi, ter kakšna je debelina pri Varmint / Jagdmatch. Takoj ti postane jasno.
Konkretno za Sauer si lahko pogledaš na linku tukaj:
http://www.sauer-waffen.de/index.php?id=633&lang=en
Najboljša izvedba ima debelino cevi (muzzle diameter) kar 21mm. Za primerjavo moja 202jka ima 16mm debelo cev.
Vse take puške namenjene preciznemu streljanju imajo debelejšo cev.

rws
21. October 2008, 20:33
tut js se ne morem čist strinjat s tem, debelina cevi je potrebna predvsem za več serij strelov, pa tut odsun se zmanjša zaradi teže cevi.

Rok
21. October 2008, 20:34
Dobro, naj bo po vaše...

rws
22. October 2008, 12:53
hvala za tako hitro predajo:icon_wink:

Rok
22. October 2008, 14:08
Ni zakaj, samo se mi ne da ukvarjat s tem, tako da raj rečem da imate prav...

FRANCI
22. October 2008, 14:29
Pa nimate prav!!!

Rok
22. October 2008, 15:12
Kdo zdej nima prav Franci?

rws
22. October 2008, 15:13
no pa nimamo:icon_wink:

Noma
22. October 2008, 17:07
Noma, kateri model točno Sauer 202 imaš? Elegance?
Jaz imam classic v kalibru .30-06. Na žalost ni še optike da bi sprobal točno. Z merki pa itak ne moreš govorit o tem kako je puška precizna.

Goiserer..., mislm da je v LOVCU na zadnji platnici ista.. reklama - oglas od F....

Rok
22. October 2008, 17:25
Ja, tisto ki so imeli na zalogi? Če je to tista, sem jo imel v rokah, in ravno tista puškica me je navdušila da vzamem tudi jaz Sauer. :icon_lol:
Veselo rokovanje z njo želim, krasna puška je in lepo gre v roko,zadevica se človeku res priljubi:icon_wink:

Noma
23. October 2008, 08:18
ja tud men se je nasmehnilo ko sem jo prijel v roko... sam gospa za pultom se ni hotla omehčat in dat kak popust glede na to da sm že kupoval pri njih... zatrjevala je da je to stara zaloga in ziher najnižja cena, pa zadnji kos, pa rezervirana,.... in še in še :icon_biggrin: sm se hotu vsaj spogajat za torbo in jermenček... pa je pršu še en stric iz kletnih prostorov in reku da se danes velik hecam... ta isti striček mi pred dvemi dnevi ni znal naštet treh znamk pušk ki jih imajo v vitrini, kaj šele če ima katera šneler (kaj pa je to me je spraševal).... pa še puška je bila v cal 30-06 in kratka cev, kar pa mi ni najbolj ok... no vseeno sem se odloču da jo zaaram in vzamem še daljnogled... letim na bankomat, vmes kličem nekoga ki se mal bol spozna... in glej ga.. ta mi to isto puško za 300 EUR cenej zrihta, Zeissa za 250 cenej, itd.. tko da sem se pred vrati trgovine obrnu in počakal še en teden... aja, pa še zbral sem si lahko cal. in dolžnino cevi...

trgovci, trgovci...

Rok
23. October 2008, 09:42
No sej jaz ti povem, da je ta trgovec, o katerem se pogovarjava, zelo zelo drag, v primerjavi z drugimi. Je pa kar velika izbira, tako da si lahko ogledaš zadevo...

Igoman
28. November 2008, 15:19
Zanima me kaj menite o tem strelivu: Naboj AMA .308 Win FMJ Surplus


Nabavil bi si ga bolj zaradi vadbe proženja sprožilca in pač za malo pokat:)

Igoman
28. November 2008, 16:37
Aja pa cena za naboj je 0,37€. Gre pa za trgovino v .xxxxxxxxxxx

hose
5. December 2008, 18:07
Če bi kaliber 308.win primerjali z vsemi ostalimi kalibri, kateremu bi bil najbolj podoben po moči in ostalih karakteristikah?

andrej win
5. December 2008, 19:52
Če bi kaliber 308.win primerjali z vsemi ostalimi kalibri, kateremu bi bil najbolj podoben po moči in ostalih karakteristikah?

"Podoben" "skoraj vsem" kroglam med 7-8 mm.. Je malo počasnejša verzija (hitrost izstrelka-seveda ne vse krogle,gledano povprečno) standard 7x64,65R in pa zmanjsan (po moči) glede na svojega večjega "brata" 30-06.
Ti bo pa še kdo drug povedal bolj strokovno:icon_wink:

No,če se pa odločaš med kalibrom 7x64 in 8x57,vzemi zlato sredino--308,30-06...

lp

hose
6. December 2008, 12:39
Hvala andej win za odgovor.
To sprašujem ker določeni pravijo, da 308 ni dosti močan za prašiča, da je 7*64 dosti boljši.
Jaz pa imam short tac(dualis) v 308 in nebi rad kupoval še eno risanko.
A kdo misli da je 308 sporen za pogone na črno divljad?

gamsletnik
6. December 2008, 12:50
vzemi 308 win je odliče kaliber, tudi pujs ali jelen bo padel, verjemi

dolgin
6. December 2008, 13:52
A kdo misli da je 308 sporen za pogone na črno divljad?
Odgovori s citatom

Hose! Kdor ti je to rekel nima pojma o lovskem orožju! 308 je zelo učinkovit kaliber,sam ga s pridom uporabljam že vrsto let,za vso divjad,pa me ni še nikoli pustil na cedilu! Tako kot z vsakim kalibrom,izbereš pravo kroglo in je zadeva ocvrta! Priporočam ti nekoliko težjo municijo (nad10.5g),pa ti bo vsaka reč "sedla"! Je pa res,da dokler sam ne boš sprobal,ne boš mogel vedeti!

lp

kalin
28. December 2008, 23:07
jaz tudi menin da je 308 win izredno dober kaliber imam ga tudi sam in kar nekaj mojih kolegov in je izredno precizen,res pa je da je treba najti pravo zrno oz. monicijo katere pa za omenjen kaliber ni malo izbere.jas osebno sem uporabljav interlock od hornady 165gr pa mi je bila skoraj malo mehka s tem da je pret tednom kolega z takim zrnom upleniv prašiča pa ni šev daleč.jas sem si pa zdaj nastreliv na triple-shock 165 gr ,sicer jaz še nisem ustreliv kaj z to kroglo ti pa lahko povem da je kolega streljav od prašičev do srnjadi pa je use poberal brez težav.res pa je da se prepričaj sam pa boš videv:icon_wink:

andrej win
29. December 2008, 07:55
jaz tudi menin da je 308 win izredno dober kaliber imam ga tudi sam in kar nekaj mojih kolegov in je izredno precizen,res pa je da je treba najti pravo zrno oz. monicijo katere pa za omenjen kaliber ni malo izbere.jas osebno sem uporabljav interlock od hornady 165gr pa mi je bila skoraj malo mehka s tem da je pret tednom kolega z takim zrnom upleniv prašiča pa ni šev daleč.jas sem si pa zdaj nastreliv na triple-shock 165 gr ,sicer jaz še nisem ustreliv kaj z to kroglo ti pa lahko povem da je kolega streljav od prašičev do srnjadi pa je use poberal brez težav.res pa je da se prepričaj sam pa boš videv:icon_wink:

Kalin,v tem kalibru se ne boj malo mehkejše krogle,ker boš z malo tršo kroglo težjo divjad pobiral za šalo,srnjad,še posebaj pa mladiči ti bojo pa težave povzročal-ne smeš mislit,da če bo pa malo večja "luknja",da je pa ves meso zanič,malo obrežeš (v najslabšem primeru izgubiš 0,5 kg mesa),divjad ti bo pa praviloma ostajala na mestu.
Vsak pa seveda izbira po svojih poznanjih in prepričanjih!

Dober pogled ti želim!

lp

jazbec
29. December 2008, 16:41
Pri nas jager strelja z 9.7g čehom (SPCE) vse, in tudi vse pade. V soboto uplenjena košuta je šla še 10 metrov, krogla je ostala v plečetu (prestreljeno srce), drugi lovec je uplenil košuto z 30.06 (orix), visok strel v jetra, košuta je naredila še 70 metrov, kjer se je ulegla z dvignjeno glavo, Dali smo ji pol ure, in jo samo še pobrali. Vstopna in izstopna rana v velikosti 2 everskega kovanca.

kalin
29. December 2008, 18:37
andrej win hvala za informacijo sem biv v delemi zdaj bom pa se useeno napolnil ta zrna in probal mislim da ne bi smelo biti velike razlike pa bom tripl sock uporabljal le bol za jelenjad pogone in muflone.hvala

kalin
29. December 2008, 18:44
mam pa uprasanje a mogoce gdo ve kaksno brzino ima zrno na ustjo če je povnjeno z vitaor 140-43gr zrno pa je 165gr barnes triple shock x-bulet .pa kakšen je balističen kofecijent? da bom lahko dobiv podatke kakšen ma padec krogla ce na sto leti v piko koliko pade na 150,200,250,300m.če mogoče gdo ve.

pumpa
29. December 2008, 21:22
napiši še znamko tulca ,znamko netilke dolžino cevi , in navoj cevi pa dolžino celega naboja.....balistika še je zmeraj veda:icon_lol: potem pa že mogoče dobiš cca hitrost na ustju cevi.pa lep pozdrav

kalin
30. December 2008, 12:36
tulc je remingtonuv,netilka je federal premijum,dolžina cevi je 56,dolžina naboja je 71mm,cev pa ima 4 navoje ce to mislis.streljam z puško titan 6

pumpa
30. December 2008, 14:17
mam pa uprasanje a mogoce gdo ve kaksno brzino ima zrno na ustjo če je povnjeno z vitaor 140-43gr zrno pa je 165gr barnes triple shock x-bulet .pa kakšen je balističen kofecijent? da bom lahko dobiv podatke kakšen ma padec krogla ce na sto leti v piko koliko pade na 150,200,250,300m.če mogoče gdo ve.

hitrost od804-do 808m/s cca
padec pa cca150m-5cm,200m-15cm, 250m-30cm, 300m-50cm
vse to je cca
drugače bo pa treba kupit napravo za merjenje hitrosti če boš želel to vedeti do potankosti, pa lep pozdrav.:icon_wink:

kalin
30. December 2008, 15:19
pumpa najlepsa hvala za te podatke pa se še priporočam.lep pozdrav

Noma
5. January 2009, 13:22
jaz že 4 leta uporabljam SPCE 9,7 pa ni nobenih problemov... vse pade na mestu, srne, kušute, itd...

prej uporabljal Blaser CDP pa so se srne po strelu še kar sprehajale...., aja pa cena SPCE je 1 EUR... kar tud nekaj pomeni....

jazbec
5. January 2009, 13:28
Zanimiv je tale SPCE v 308, ima ravno dosti energije za jelena in pujsa (zakonski minimum), zelo je mehka krogla ampak zgleda da opravi svoje.
Veljalo bi jo poizkusiti v moji 7x64. cena je pa res ugodna.

rws
5. January 2009, 13:43
vsaka mehka krogla opravi svoje, če prileti na pravo mesto, če pa ne pa opravi manj kot trda:icon_wink:

Igoman
22. March 2009, 12:23
Kakšni so pa kaj padci pri .308w? Sam mam ta kaliber, samo še nisem kaj dosti streljal kot pripravnik. Naboje mam od sakota 11,6, sam pa nisem še nič ujagal. Nastreljeno mam 5cm nad piko pri 100m. Zanima me kam pomerim, ko bo treba:icon_lol:, na 100m predvidevam da samo pomerim za plečko, 5cm gor al dol se verjetno ne bo poznalo. Kam pa pri 150,200metrih, v hrbet ali kam? Je višina sploh važna ali je važno samo da je nekje na vertikali plečke? Imamo bolj hribovsko lovišče in gamse, tko da bom treba verjetno kdaj tud na take razdalje streljat.

tinko balinko
22. March 2009, 12:35
Kakšni so pa kaj padci pri .308w? Sam mam ta kaliber, samo še nisem kaj dosti streljal kot pripravnik. Naboje mam od sakota 11,6, sam pa nisem še nič ujagal. Nastreljeno mam 5cm nad piko pri 100m. Zanima me kam pomerim, ko bo treba:icon_lol:, na 100m predvidevam da samo pomerim za plečko, 5cm gor al dol se verjetno ne bo poznalo. Kam pa pri 150,200metrih, v hrbet ali kam? Je višina sploh važna ali je važno samo da je nekje na vertikali plečke? Imamo bolj hribovsko lovišče in gamse, tko da bom treba verjetno kdaj tud na take razdalje streljat.

ce imas na 100m 5cm nad centrom potem imas nekje na 180m v center in priblizno na 300m 30cm padca od centra tako na oko ocenjeno.poglej na skatli nabojev karakteristike.i

pumpa
22. March 2009, 14:17
na 100m predvidevam da samo pomerim za plečko, 5cm gor al dol se verjetno ne bo poznalo

:icon_confused::icon_confused:
tito je rekel da je v jugoslaviji neka ženska rodila skozi usta...
meter gor ali dol se itak ne pozna:icon_twisted::icon_twisted:

tinko balinko
22. March 2009, 14:21
hehehehe bravo pumpa dobra je tale:icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin:

krduš
22. March 2009, 15:02
Nisem nikoli prej bral teh strani, od 308 Win. zato bi zdaj neki dodal. Ker je v njih več vprašanj o primerjavi z drugimi kalibri. Bi samo dodal, da je 308 zelo podoben v J, kalibru 7x65R. Po dimenzijah podoben 7x64, samo da je polnitev 7x65R, veliko manjša.

Tako, pri kalibru 7x65R nikoli ni problem in vprašanj o njegovi moči pri 308, pa se ta velikokrat poraja pri ve??ini lovcev.

detel
22. March 2009, 17:23
...po dimenzijah 7X64 :icon_confused::icon_cry:....... 308 je 7.62X51.

rws
22. March 2009, 17:28
problem glede moči pri .308win se poraja samo pri tistih lovcih, ki majo probleme sami s seboj:icon_smile:

Igoman, ne se preveč zanašat na tiste tablice, glede padca....najbolš da sam sprobaš pa boš vidu.Ni velikih razlik, so pa.

zlatorog
22. March 2009, 19:17
[QUOTE=rws;32295]problem glede moči pri .308win se poraja samo pri tistih lovcih, ki majo probleme sami s seboj:icon_smile:
Se strinjam!

krduš
22. March 2009, 19:40
Detel primerjal sem dimenzije 7x64 in 7x65R.

7x65R ima manj smodnika kot 7x64 zato sta si s 308 win po moči zelo podobna.

Malo sem prej nerodno napisal se opravičujem.

Igoman
22. March 2009, 20:15
Aha hvala:icon_lol:. No ma kaj pa potem, je manj panike da če že fališ, je bolje falit gor ali dol, kot pa levo ali desno po vampu npr.?

Lakotnik
22. March 2009, 21:00
Aha hvala:icon_lol:. No ma kaj pa potem, je manj panike da če že fališ, je bolje falit gor ali dol, kot pa levo ali desno po vampu npr.?

NAROBE!!! Če že v začetku tako razmišljaš, potem raje ne streljaj, ker boš delal napake. Streljaš zato, da zadaneš!!!

dolgin
22. March 2009, 21:41
Vsekakor se pa 308 nemore primerjati z 7x64 ali 7x65R.
V čem se ne more primerjat? V učinku? Ne vem no.......
Sicer je tako,sam sem pristaš kalibrov nad 7mm,vsi ti kalibri so "dovolj" za našo divjad in naš lov! Seveda pa je tukaj vedno vprašanje "zakopiščka",če je ta zanič ti ne pomaga niti 12,7mm......

detel
22. March 2009, 21:45
Aha hvala:icon_lol:. No ma kaj pa potem, je manj panike da če že fališ, je bolje falit gor ali dol, kot pa levo ali desno po vampu npr.?


Vzemi tarčo srnjaka, pojdi na strelišče in "težave" bodo izginile :icon_wink:. S temi kalibri divjad hitro pade, problem so le "štrajf" zadetki, no po naše oplazni .

krduš
22. March 2009, 22:15
Ko se pa naredi da je oplazni strel, strel v nogo in podobno, in se na nastrelu ne najde dugega ko kaka dlaka. je glih takrat treba končat in najt nekoga s krvosledcem.
Naj opišem svoj lanski primer. Srninega mladiča sem zelo na blizo ustrelil (30m) in videl da je mladič normalno stekel za srno in drugim mladičem. Spremljal sem jih le nekaj metrov, nato pa so se skrili za hribom. Na nastrelu je bilo le nekaj dlak, mladiča pa nikjer. Nič nisem šaro takoj sem poklicav krvosledca. Ko je po dveh urah prišel je na robu nekega močvirja samo jermen razmotal in je pes že držav mladiča, ki je šele najbolj poginil. Zadel sem ga v prednjo levo nogo, in mu hkrati poškodoval grodnico. Če ga bi takoj iskal sam, bi ga nagnal vsaj 200-300m v zelo strm gozd. Sicer mi je bilo sprva nerodno ampak po vsemu videnemu sem naredil najbolj prav. Pa se je cajt lepo porabo za mizo, namesto tekanja po gozdu.

bakus89
22. March 2009, 23:34
Oplazni strel v nogo in podobno kot si ti napisal ¨krduš¨ mislim da ga ni kalibra ki bi ti srnjad al bilo kaj drugega obležalo na mestu. Tukaj je treba ločit tudi to, s kakšno kroglo si streljal mladiča. Sam sem vodnik psa krvosledca in poznam take primere ko je na nastrelu kaka dlaka, ampak to se dogaja pri vseh najbolj uporabljenih kalibrih,kot so: 30-06, 7x57(R), 7x65R, 7x64, 308win, 243win....
Velikokrat so bolj pomembni drugi dejavniki kot pa kaliber za nastale takšne situacije. Na prvem mestu lovec sam, dober zadetek je najbolj pomemben, Potem pa ima pri tem še veliko vlogo seveda krogla kakšno uporabljamo.
Sam sem pristaš tega,da se pred strelom na vsako divjad potrudi in se iz te situacije izvrši najbolje izvršen strel kar je mogoče. Če pa to ni mogoče, je pa bolje da ostane tisti kos divjadi še kakšen dan v lovišču. Sam zelo nerad vidim da se divjad muči in trpi. Vedno se bodo dogajali oplazni streli in nastrelitve divjadi, ampak na prvem mestu je krivec za to LOVEC SAM!

Igoman
23. March 2009, 08:53
Ja vem da je malo neumno razmišljat o tem, da bom falil, sam saj veš, prvič je vsaka stvar najtežja, potem že gre. Malo treme pa le je:icon_neutral:. Na strelišče pa mam namen it trenirat kadar bo le čas. Nabavil sem si ene vojaške patrone, ker drgač bi mi bil prevelik strošek za vadbo, vem da zadetki ne bodo glih tam ko z lovskimi naboji, se bom pa vsaj malo puške navadu. Za padce pri .308w pa ne vem kje bi lahko sprobal, kr mamo le 100m strelišče.

dolgin
23. March 2009, 10:58
Sej jest razumem razliko,večino teh kalibrov imam,sem imel ali pa jih vsaj preizkusil v praksi! Ampak mene najbolj zanima ciljna balistika,oziroma tisto kar povzroči da divjad "pada". Verjameš ali ne,v veliko različnih situacijah sem najboljše rezultate dosegal (in jih dosegam) ravno s .308. Poleg tega je municije v tem kalibru malo morje,malo manj je izbire recimo pri 7x64,še manj pa za 7x65r. Še enkrat poudarjam,da je bolj važno tisto za kopitom,kot pa kaliber (sam da je nad 7mm:icon_biggrin:).

lp

krduš
23. March 2009, 12:42
Bom še enkrta napisal,da bo bol jasno. Kalibra 7x64 in 7x65R, sta navzven skoraj identična. Kar je vidno iz slik (hvala za njih). Vendar sta si po moči (Julih), zelo različna. Ker je 7x65R delan za prelamače in ima majn smodnika, kateri ga uporabljajo vejo da se smodnik sliši oziroma ga je moč pretresat ker je naboj napolnjen s smodnikom samo 3/4, mogoče malo več. Če pa ima kateri kataloge pa lahko primerja moči med sabo pa bo videl da ni velikih razlik v oddani energiji (julih).
Spet bote rekli da so pa največji kalibri narejeni prav za prelamače, samo so tiste prelamače narejene z zelo močnimi zaklepi in so zelo težke že zaradi samega odsuna. Pa tudi natančne vrjetno niso. Drugače pa teh velikih kalibrov ne poznam kaj preveč, ker slonov še nimamo. Večina pa le uporablja mauser zaklepe (karabine) to pa zato ker so miljonkrat/miljon potence preizkušeni.

Pa en link ki je že bil nekje objavlen na forumu.
http://www.huntersvideo.com/movies/

tinko balinko
23. March 2009, 15:11
Bom še enkrta napisal,da bo bol jasno. Kalibra 7x64 in 7x65R, sta navzven skoraj identična. Kar je vidno iz slik (hvala za njih). Vendar sta si po moči (Julih), zelo različna. Ker je 7x65R delan za prelamače in ima majn smodnika, kateri ga uporabljajo vejo da se smodnik sliši oziroma ga je moč pretresat ker je naboj napolnjen s smodnikom samo 3/4, mogoče malo več. Če pa ima kateri kataloge pa lahko primerja moči med sabo pa bo videl da ni velikih razlik v oddani energiji (julih).
Spet bote rekli da so pa največji kalibri narejeni prav za prelamače, samo so tiste prelamače narejene z zelo močnimi zaklepi in so zelo težke že zaradi samega odsuna. Pa tudi natančne vrjetno niso. Drugače pa teh velikih kalibrov ne poznam kaj preveč, ker slonov še nimamo. Večina pa le uporablja mauser zaklepe (karabine) to pa zato ker so miljonkrat/miljon potence preizkušeni.

Pa en link ki je že bil nekje objavlen na forumu.
http://www.huntersvideo.com/movies/

kaj zdej sta si enaka ali sta si razlicna enkrat tak v drugem stavku drugace:icon_biggrin::icon_biggrin:

krduš
23. March 2009, 15:55
tinko balinko 7x64 in 7x65R se vidi in sliši skoraj povsem isto. Vsi vemo da je 7x 64 močan kaliber in se z njim strelja vse do najtežjih medvedov. Zato za 7x65R ni nobenega dvoma pri lovcih o njegovi moči. (to pa zato ker je slabše polnjen s smodnikom)

7x65R, ima manjšo moč od 7x64
7x65R pa je po moči zelo podoben 308Win.

To pa se vidi predvsem po raznih tabelah, ki so v lovskih katalogih.
Imam pa sam oba kalibra, uporabljam S&B, SPCE krogle samo da različnih gramatur.
Poškodbe po strelu so pri obeh skoraj enake. Drugače povedano sam nisem opazil razlik.

detel
23. March 2009, 17:36
308 je močnejši kot mislimo. Močneje je namreč polnjen .

bakus89
23. March 2009, 18:28
http://www.sellier-bellot.cz/rifle-ammunition-detail.php?ammunition=11&product=463


http://www.sellier-bellot.cz/rifle-ammunition-detail.php?ammunition=11&product=461


Tukaj sem dodal dva linka, da si lahko malce preberete da pri Barnesovi krogli med 30-06 in 308 win skoraj ni razlike oz.je zelo majhna.

krduš
23. March 2009, 19:13
med 30-06 in 308 je pri enaki gramaturi krogle, 30-06 za 11% močnejši od 308.

Med 7x65R in 308 S&B nima enake krogle zato jih med sabo lahko primerjamo samo na ustju cevi, ker ima nadalje vsaka drugačen upor zraka.
Če primerjamo na ustju 308 SPCE 9,7 g, in HPC 10,2 g je med njima razlika
308 SPCE= 3422 J in 840m/s,
7X65R HPC= 3421 J, in 819 m/s,

krduš
23. March 2009, 19:25
Pa še primerjava med
7x65R SPCE 11,2g 308/SPCE 9,7 g
Juli/hitrost (m/s) Juli/hitrost (m/s)
3539/795, 3422/840
2735/699, 2692/745
2113/614, 2117/661
1649/531. 1666/586

rws
23. March 2009, 21:32
ne vem kaj toliko češke krogle primerjate, ki so od vseh firm najslabše napolnjene.
Federal je pred kratkim napolnil nosler partition high energy v kalibru 308.Na ustju ima med 3900j in 4000j energije.

zlatorog
23. March 2009, 21:41
Uporabljam Normo v 308win. če pogledamo na Normino stran vidimo da 308win. dosega in presega 7x65R in je bolj v rangu 7x64 katerega tudi v nekaterih polnitvah presega, prednost 308win. je pa v tem da je veliko večja izbira streliva na tržišču, cenejše strelivo, bolj natančen kaliber sploh če sam polniš, večja izbira komponent za ponovno polnjenje, uporabljamo ga lahko med drugim tudi v prelamačah, velik razpon teže krogel.........

krduš
23. March 2009, 22:28
naj še samega sebe popravim pa ne vem na strani od s&b ko sem primerjal 7x65 in 7x64, je prikazano da je 7x64 bolj slab če primerjamo popolnoma enake krogle. Zato se sam sprašujem ali gre za napako na straneh od S&b, ali pa js norobe trdim.
Češke krogle sem pa zato primerjal med sabo ker jih sam uporabljam in sem z njimi mnogo bolj zadovolen kot sem bil z normo vulkan in pa KS rws. Pa še pol ceneje so. Sem pa tudi poizkuso te močnejše polnitve od Winchesterja. Naj povem da je bil odsun tako močan da me je dalnogled oziroma puška prvič tepla. Zato so ti naboji vsaj v moji puški bili zelo nenatančni.

jazbec
23. March 2009, 23:52
Na straneh od S&B je potrebno pogledat še kaj več kot težo krogle in energijo.
Poglej še malo dolžine cevi, pri katerih veljajo meritve,pri 7x64 je to 60 cm, pri 7x65R pa 68 cm.

Sedaj pa kar nadaljujte to zabavno debato...:icon_twisted:

krduš
24. March 2009, 10:16
Hvala jazbec.
Eno stvar bom še napisal. Te SPCE krogle dobro delajo pri teh hitrostih pod 850 m/s, vrjamem pa, da bi pri drugačnih polnitvah sploh če bi krogle dosegle večje hitrosti bil učinek na divjad zelo drugačen. Za večje hitrosti je po moje veliko boljši imeti malo trše krogle.
Pa še to, Čehi ne delajo od včeraj, ampak so najstarejši proizvajalec streliva, smo bol mi tisti ki se bomo celo živlenje učili na konco pa po neumnem ali pa neumni umrli.

rws
24. March 2009, 11:26
krduš, verjetno si eden redkih, ki si upaš čeha primerjat z normo.:icon_lol:
Sam imam povsem drugačne izkušnje z čehom, veliko bol udari nazaj kot municije drugih firm. Norma pa koliko sem je prestrelal, ima najmanjši odsun, pa sem sprobal že kar nekaj vrst. Za rws pa tudi sam menim da kar lepo udari nazaj, sem pa strelal 9,7ks in 10,7dk.

krduš
24. March 2009, 13:10
Ne trdim, da norma tepe, streljal sem samo z vulkanom, samo je bil problem pri mladičih ker se mi krogla ni odprla in je bila izstopna rana v velikosti 2 evrskega kovanca in sem mladiče vedno iskal. Večji komadi so ponavadi padli v ognju. Tepo me je samo Winchester, dobil sem samo par nabojev za probo, ko sem iskal monicijo ki bi puški pasala. (da bi delala grupo)

Je pa problem norma stane 2 čeh pa približno 0,85 evra. Navadno ob vsaki priliki strelamo s kolegi na različne razdalje tudi navzdol in navzgor, sploh pa radi sprobamo kak travnik kjer je težek dostop. Zato vsako leto postrelim 100 nabojev samo iz svoje 308. vedi pa da če boš treniral z enimi naboji jago z drugimi neboš nikol vedo kje si.
Je pa tk da je jaga od spreda in od zada naga in ko vse skop sešteješ je še najboljši divjad samo gledat.

Veper
24. March 2009, 13:49
KOlegi ne tepe municija ampak slabo narejeno kopito ali pa napačen prijem puške. :icon_neutral:

krduš
24. March 2009, 14:07
To pa čisto drži veper, ko sem iskal primerne naboje sem puško šele najbol nabavo. Kupo sn jo pa zato ker je imela novo cev, kopito pa je bilo že kr dobro obdelano cena je bila pa še kr ugodna. Na puški je bil strar zeiss jena kr visoko montiran in je bilo z njo še kr nerodno streljat. Zato me je tudi daljnogled prvič udaro ker nisem pričakoval takega odsuna ko sem ustrelil s tem Winchester nabojem, ki je imel zelo močno polnitev. Sem pa strelo naprej pa mi pri treh strelih niti enkrat ni ostala "šilt kapa" na glavi. Ker se je daljnogled prestavlo sem pa kr hitro vse zamenjo tako da je od stare puške ostala le cev z zaklepom.

detel
24. March 2009, 14:39
Ma kaj puška tepe, zagrabi jo kot treba, sej ni ženska.....:icon_lol:.

Brakir
24. March 2009, 14:42
Ma kaj puška tepe, zagrabi jo kot treba, sej ni ženska.....:icon_lol:.


Pa tud če je.... :icon_twisted::icon_twisted::icon_lol:

krduš
24. March 2009, 14:58
Saj me je samo enkrat bol grobo pobožala. Je pa zelo nerodno strelat če veš da jo mraš držat ko bika za roge. Ker če lepo normalno strelaš se cev le malo dvigne. Pri teh močnejših polnitvah se pa cev kr orng dvigne. Drugače pa na strelišču puško navadno držim samo z eno roko, pa tud odkar imam novo kopito nimam problemov z odsunom je pa res da ne sprobujem več nabojev ker sem s trenutnimi več kot zadovoljen.

tinko balinko
24. March 2009, 15:45
to je norma vulkan .308win 11.7g..........tezko recem da odpre sam za 2cm:icon_wink::icon_wink:

rws
24. March 2009, 15:48
lepš ko jurček:icon_wink:

krduš
24. March 2009, 16:53
No se saj vidi da je trda krogla. Čeh spce 9,7 je veliko bol zmaličen.

Sem pa sam uporablo vulkana mislim da 10,7g. Odpiranje krogle je pa zelo odvisno od hitrosti ki je na vsaki razdalji drugačna in tudi odvisna od cevi in gramature krogle.
Sam sem pristaš nižje gramature, ker je krivulja leta pri nižji gramaturi manjša, kar pomeni manjša odstopanja od tako imenovane nastrelitvene točke ki je nekje 4-5 cm nad cenarjem /100m, v center pa prileti na okrog 170-180m, v glavnem hitrost ji manj pada. Je pa hitrost krogle za kinetično energijo veliko bolj važna kot pa teža in je difinirana sledeče (m*v2)/2, (julih) (hitrost je na drugo potenco).
Hočem pa povedat to, da na hitrost, kot smo skupaj ugotovili vpliva dolžina cevi teža krogle in oblika krogle (zaradi zračnega upora). Odpiranje krogle je pa zelo odvisno od hitrosti, ki je na vsaki razdalji drugačna. Zato je težko kr tako primerjat dve podobni krogli med sabo, če pa vsaka leti z drugačno hitrostjo. Zato je tudi učinek na divjadi zelo različen.

detel
24. March 2009, 17:47
KS krogla, ki je prebila hrbtenico merjasca in ostala pod kožo.

rws
24. March 2009, 18:57
zanimivo, ponavadi se ks bolj deformira.

dolgin
24. March 2009, 21:08
Zelo lepo povedano oz. napisano...........glede doseganja rezultatov , kot si omenil . Zanimam me pa to koliko divjadi si uplenil, da lahko tako trdiš................?

lp racak

dovolj da vem,sigurno pa ne tolk ko ti:icon_wink:

jež
25. March 2009, 09:07
Sam uporabljam kroglo MEGA 12 g. od Lapue, cal.308 Win, in "mi dela" odlično od 8m do 250m!

tinko balinko
25. March 2009, 15:52
Sam uporabljam kroglo MEGA 12 g. od Lapue, cal.308 Win, in "mi dela" odlično od 8m do 250m!

jo mam v 9.7g..........no ni glih za tak dolge razdalje oz. na taki razdalji 250m je prevec odstopanja oz.mores met sreco da zadanes.za dolge razdalje velja pravilo da more bit krogla skonstruirana tako da das premer krogle recimo 7.62 in pomnozis z 3.torej dolzina krogle za 7.62 bi mogla biti minimalno 22.86mm ce bi hotel da so na 250m tocni zadetki.to je samo en pogoj o drugih pa drugic:icon_biggrin:

Brakir
25. March 2009, 16:10
na taki razdalji 250m je prevec odstopanja oz.mores met sreco da zadanes.


Srčno upam da tale loterija glede sreče zadetka ne leti na strele na divjad ampak na tarčo! :icon_evil::icon_evil:

andrej50
25. March 2009, 22:38
Bravo Brakir! Se pa najdejo tudi taki ki brez vsake vesti mrharijo na 250 m.Me pa res zanima,kako se v večernem mraku oceni npr. gumbarja ali pa morda košuto na 250 m.
Pa brez zamere.:icon_evil:

Brakir
25. March 2009, 22:44
Jah ne vem kako jim uspeva bi pa z veseljem rad zvedel da se tudi sam podučim tega mojstrstva! poznam lovce ki so celo v večernem mraku, oz ko se je mračilo uplenili v SNEGU mladiča srnjadi namesto lisice s kroglo in to na 100m! pa ni osamljen primer!

Slon
26. March 2009, 00:02
Sej ne da bi pametoval samo se je res mal velik nabral. Zgleda da ste šprical ure fizike v šoli.

1. Če primerjate naboje .308 win., 7x64, 7x64R, 7x57, 6,5x57...krogle od 6,5mm naprej naj vam povem, da so vsi ti naboji dovolj močni za vso visoko evropsko divjad pa še mal zravn (omejitev je zakonodaja)...tko da kateri je boljši-slabši je mal nehvaležno primerjat ker so vsi odlični.

2. Nisem vedel, da je odsun odvisen od znamke naboja. Previte, da imajo češki naboji manjše polnitve (sklepajoč po hitrosti krogle z določeno maso) a vendar največji odsun. Jaz pa sem ves čas mislil da je odsun definiran z zakonom o ohranitvi gibalne količine, ki se glasi:
m1 x v1 = m2 x v2 (masa krogle x hitrost kroglje = masa puške x hitrost puške)

3. Energija krogle, ki je napisana na škatljici še ne pove efekta na divjadi. Krogla, ki na cilj prinese energijo in prestreli divjad večino energije tudi odnese sabo. Važna je le razlika energij na cilju in za ciljem. Iz tega sledi, da je vse prej kot sma energija (energije imajo vsi omenjeni naboji več kot dovolj), važna konstrukcija krogle (premer, trdota) in del telesa kamor krogla zadane.

4. Za razlago zakaj divjad po zadetku hitre krogle pade v ognju moramo vpeljati še fizikalno količino moč; ta je toliko večja kolikor hitrejši je prelet krogle skozi telo divjadi. Le ta povzroči travmatski šok zato divjad pade v ognju.

5. Tole z 3 kratno dolžino premera tudi prvič slišim ampak ne trdim da ni res. Najpomenbnejše za let krogle je optimalna točka težišča krogle, kateri je za krogle z 2 do 3 kratno hitrostjo zvoka nekje na 2/3 od konice krogle. K stabilnosti krogle na večjih razdaljah pa pomaga tudi stožčast zadek, ter masa krogle, katera ohranja (bolj kakor lahke krogle) zadostno hitrost krogle na večjih razdaljah (zopet zakon o ohranitvi gibalne količine + razmerje površina/masa).

Za konec naj povem, da vodniki krvosledcev ponavadi ne iščejo dobro zadete divjadi.

Večkrat sem kritično pisal o 200m, celo 300m, ter da to ni lovsko pravično... Zakaj je lovsko pravično 100m na 300m pa ne? Če se ne omejimo na strelni razdalji se omejimo na cilju. Zame je lovsko pravično če lovec + oprema ponovljivo ne glede na razdaljo zadaneta tarčo premera 15cm. Kdor jo na 300m, po 8 urnem delavniku, po več urnem zalazu, v spremenljivih vremenskih razmerah...ponovljivo zadane ta lovsko pravično upleni divjad na 300m. Takih pa ni niti promil v naši zeleni bratovščini (upam trditi).

L.P.

krduš
26. March 2009, 02:14
Slon hvala za teorijo samo mi se bol učimo iz prakse.
Ne vem kaj si mislo da da hitrost krogli "veter", kolikor js vem smodnik. Od hitrosti vžiga le tega pa zavisi ta tvoja "hitrost puške" oziroma energija odsuna.

Ko omenjaš iskanje divjadi vidim da ne razumeš pomena "padanja v ognju". Zelo zaželjeno je da divjad pade v ognju. Vidim da nimaš izkušenj s streli in begom divjadi, saj bi drugače vedel da ob mraku na travniku navadno v gozdu že tema. če ti divjad zbeži čez 100 m v tak temen gozd boš še ob tako dobri bateriji in zelo dobri krvni sledi divjad zelo težko najdo. Da pa o strelih na gamse sploh ne govorim, sploh ker lahko stečejo na zelo odročna mesta.

Pa še to, ni malo lovcev dobrih strelcev, ki nebi vedeli, da navadno ob najlepšem čistem strelu, prav po šolsko v srce, ne pomaga nobena krogla in velikokrat divjad beži čez 100 m preden obleži.

Streli na tristo metrov na prostranih ravninah niso nobena redkost in tudi nobena umetnost če le veš kaj streljaš. In ni malo lovcev kateri streljajo na te razdalje. Brez daljinomera moraš biti pa predvsem izkušen oceniti razdaljo z str. daljnogledom.

sauer202
26. March 2009, 08:39
Slon, odsun je odvisen od znamke naboja, ampak tukaj se gre verjetno predvsem za polnitev. Ti dam en primer: z mojim Sauerjem sem streljal na tarčo z Norma JaktMatch in z Geco Target. Povem ti lahko samo, da je Geco PRECEJ bolj "ruknil".

jež
26. March 2009, 14:24
... se opravičujem, če sem preveč razburil duhove z omenjenimi streli do 250m, mislil sem, da so tudi takšni streli, definitivno pa nisem streljal poleti na gumbarja ob 21.35 uri, ker z povprečnim daljnogledom ob tej uri še vidiš ne tako daleč, kaj šele da bi znal oceniti na kaj streljaš, v gozdu je pa tako ali drugače neumnost pomisliti na tako velike razdalje ko vsi vemo, da komaj vidimo čez tri ali štiri bukve, temno je pa že veliko prej kot na planem! Če pa sediš na preži z dobrim naslonom, ob dobri vidljivosti, pa lahko meseca oktobra menda ločiš srninskega mladiča od stare srne in tudi "penzl" je viden. Pa tudi strel na kakšen kos srnjadi, ki ima prednjo ali zadnjo nogo v zraku menim, da je Lovsko upravičen... Bolj me je zanimalo, ali ima kdo izkušnje z omenjeno kroglo? Strinjam se, da so prej našteti kalibri čisto dovolj za srnjad,jelenjad,... tisti pa, ki imate v lovišču tudi medvede in večje merjasce, si pa morate privoščiti tudi 300 win mag., 338 Ultra mag., itd. V osnovi je pa teorija in praksa med Slonom in krdušem kar pravilna-po mojem mnenju.

kuglaabc
26. March 2009, 14:47
... se strinjam, da je razlika v odsunu tudi med različnimi znamkami (priozvajalci) streliva in teži krogle in ..., ste pa vsi pozabili bistvo, ki se mu reče - čelni zrak. Toliko v razmislek.

Pa lepo pozdravljeni.

detel
26. March 2009, 16:11
Slon, tako je:icon_wink:. Bravo

krduš
26. March 2009, 16:21
Kaj pa je "čelni zrak"?
vem da pri morju ali na triglavu mora biti puška nastreljena glede na nadmorsko višino, kjer lovimo.

Vem pa; da z večjo težo krogle tudi občutimo večji odsun.
Z težjo puško se enako manjša odsun.
kaj pa vpliva na hitrost :icon_study::icon_sad:

ZR7
26. March 2009, 16:34
KuglaABC, snel si mi z jezika.
A menim, da je o tem podučenih zelo malo lovcev.
Zate pa eno laično vprašanje z moje strani.
Ali je možno, da so novi naboji različnih proizvajalcev tako različni, da to te "distance" prihaja tudi zaradi nabojev, ne samo "napačnih" mer v puški?

miš93
26. March 2009, 16:44
Malo je že Slon nakazal - preprosto - akcija/reakcija - vsak odsun ima dve komponenti - moč(energijo) in hitrost - poenostavljeno:

Pri isti puški se odsun odraža:

- lahka/hitra krogla - odsun je lažji vendar hitrejši (za mnoge bolj neprijeten)
- težka/počasna krogla - odsun je močnejši vendar počasnejši
- težka/hitra krogla - močan in hiter odsun...

Za igrat se pa tukaj: http://huntamerica.com/recoil_calculator/

P.S. So še dodatne stvari kot progresivnost smodnika, globina sedenja krogle v tulcu (prehodni konus), dolžina cevi...o tem drugič

kuglaabc
26. March 2009, 17:22
ZR7, ja je možno, ker predpisane tolerance so eno izvedene pa drugo. Laično lahko probaš različne naboje (proizvajalcev) in boš lahko hitro ugotovil kater naboj bo bolj malo brcnil. Seveda je zadeva pogojena s samo izdelavo oz globino ležišča naboja, ko se montira cev v zaklepišče (govorim za repetirke).
Miš93, je tudi nekaj dejavnikov omenil, globina grogle ki ke vstavljena v vrat tulca, to pride predvsem v upoštev pri lastnem polnenju. Predvsem je pomemben prehodni konus v cevi, ki se lahko krajša ali daljša, ampak samo pri novem izdelku. Daljša se lahko tudi kasneje. To pa spet pride v upoštev pri lastnih polnitvahče uporabljaš pretežno daljše in težje krogle. Posledično zaradi volumna smodnika v tulcu.
A bo dovolj. Lp.

kuglaabc
26. March 2009, 17:28
A ja, ZR7, v tvoji LD imaš solovca, ki ima manliherico v kal. .308 Win. ampak žal buta bistveno bolj kot je pa sodelavčeva češka repetirka (oba poznaš). Izstreljene tulce sem sam odnesem v Borovlje in se pri človeku, ki stvar izredno dobro obvlada pozanimal, kako in kaj. Tulce je premeril in povedal, da so v zgornjem delu toleranc. Ravno toliko, da zadeva zdrži in ni potrebno reklamirati puško. No ležišča naboja. Bi se pa dalo reševat zadevo z novim zaklepom, če sploh.

jazbec
26. March 2009, 20:58
Fantje, kako pa merite odsun?

krduš
26. March 2009, 21:13
Po velikosti modrega madeža pod kožo:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

sauer202
27. March 2009, 09:01
308 nima glede razvoja NIČ z lovom (oz tukaj se pojmuje 308 kot civilno verzijo, 7.62x51 pa kot vojaško, čeprav imata malenkost drugačne specifikacije, se ju lahko medsebojno menja). Kaliber 7.62x51 je bil razvit za vojaške namene zaradi množičnega pojava avtomatskega orožja po drugi svetovni vojni. V drugi svetovni vojni so bili mitraljezi in avtomatska puška BAR v kalibru .30-06. Pri tem je bil problem, tako orožje je bilo hkrati težko, ampak še vedno zelo slabo obvladljivo pri rafalnem streljanju. No mitraljez na bipodu že, ampak cilj vojske je bil vsakega vojaka opremit z avtomatskim orožjem. Že nad odsunom M1 Garand PAP puške so se pritoževali (kaliber .30-06). Zato so kaliber predelali v malo bolj švoh zadevo, malo krajšo (posledično krajši zaklepi, itd) v 7.62x51 NATO. Omenja se tudi 300 Savage kot predhodnik kalibra 7,62x51. Vse to je bilo razvito okoli leta 1950.
Potem ko so prišle prve avtomatske puške v kalibru 7.62x51 so ugotovili (kako modro, glede na to da je to sam nekaj % bolj švoh kot .30-06), da zadeva še vedno ne služi dobro svojemu namenu. Zato je potem vse skupaj šlo na kaliber .223 remington. Večina mitraljezov je pa še vedno v kalibru 7.62x51, lahki mitraljezi pa v 223, imajo sam daljšo in težko cev kot avtomatska puška v tem kalibru.
Sedaj se pa malo obrača in resen kandidat za zamenjavo 223 v vojaške namene je nov kaliber 6.5 Grendel.

PS: Ena realna izkušnja, moj Sauer 202 v kalibru .30-06 udari malenkost bolj kot Sauer 202 v kalibru 308. Z isto municijo (Norma JaktMatch). Sicer se občuti, ampak ni neke grozne razlike.

jež
27. March 2009, 11:15
Menim, da imaš "ta-zarešno" in dobro puško sauer202, saj komu 308 brca, hmm. :icon_wink:

jež
27. March 2009, 11:17
Zanimam me v čem, je kaliber 308 tako dober, da ga skoraj vsi tukaj tako hvalite. Rad bi tudi slišal zakaj in kdaj je bil razvit ta kaliber in v kateri namen je bil razvit 308 ?????

pa da slišimo strokovnjake........:icon_twisted:
lp racak

Pa začni razpravo na temo 300 Win:icon_smile:

ben1
27. March 2009, 11:39
Jaz sem si puško v tem kalibru kupil šele lani, tko da nimam prav posebnih izkušen z njo. Uporabjam strelivo RWS KS 10.7 in sem zaenkrat zadovoljen. Lansko leto sem z njo uplenil srnjaka in gamsa, letos pa mogoče jelena (upam):icon_lol:

sauer202
27. March 2009, 11:40
Kdor je pač zbrisal moj post, je mogoče smatral to kot žalitev "ježa", kar je meni napisal je pa ok ne. JEŽ: nisem rekel da me 308 udari, primerjal sem samo odsun med 30-06 in 308. Btw, tudi odsun 300 WSM, ki je močnejši kot 300 win magnum, mi ni nič posebnega. Kolk imaš pa ti? 700 nitro express?

rws
28. March 2009, 01:42
to da je odsun 300wsm močnejši od 300win magnum se pa nebi strinjal.

andrej win
28. March 2009, 10:04
to da je odsun 300wsm močnejši od 300win magnum se pa nebi strinjal.

Mogoče res v odsunu ni bistvene razlike,je pa pok pri SM dosti večji kot pri standard magnumih...če sem prav zaslediu..:icon_redface::icon_study:

detel
28. March 2009, 11:22
Dajte se malo poredit pa bo manjši odsun :icon_lol:.

rws
28. March 2009, 14:59
sam z 300win magnum nisem strelal, z 300wsm sem pa, in je odsun malenkost večji kot pri 308win.Streljal sem z blaser r93 luxus.Je pa dosti prestrelal z 300win magnum in pravi da je dosti bol divji glede odsuna.Spet je to v večji meri zaradi oblike kopita, 300win magnum je bil zastavin, kopito sami vemo kakšno je, blaser pa le ima kopito, da se res reče kopito:icon_wink:

detel
28. March 2009, 19:09
Tudi guma na kopitu pomaga, pa debela bunda, itd........ (smo že pisali).

sauer202
28. March 2009, 19:27
Po logiki energije bi odsun moral bit malenkost močnejši kot pri 300 WM, če primerjaš to pri repetirki. PAP je pa manj, sam 300 WSM ne delajo PAP.

zlatorog
28. March 2009, 20:42
PAP je pa manj, sam 300 WSM ne delajo PAP.

Delajo, Browning, Winchester...LP

sauer202
29. March 2009, 12:01
Ja, imaš prav, na uradni strani piše. Čeprav v avstrijskih in nemških katalogih nisem še zasledil, je pa pohvalno da so začeli delat to v Mauserju in Steyr Mannlicher. Se pravi ima ta kaliber potencial. Kar sem hotel povedat je do, a po vseh logikah mora mal bl usekan 300WSM kot 300WM. Primerjat PAP in repertirko v istem kalibru pa ne moreš, ker pri PAP se ne čuti tolk odsuna.

Igoman
29. March 2009, 12:30
Očitno mora bit nekaj zelo dobrega pri .308W, če velja za enega najbolj priljubljenih in uporabljanih kalibrov na svetu. Če ne bi bil dober ga verjetno ne bi noben uporabljal al kaj, čisto po kmečki pameti.

http://www.chuckhawks.com/12_rifle_cartridges.htm

Prevedeno:Kaliber .308Winchester je eden najbolj uspešnih in razširjenih kalibrov v vojski in v lovu na veliko-visoko divjad. Je tudi kraljica "kratkih" nabojev in parira kalibru 30-06 v vsestranskosti.

dolgin
29. March 2009, 17:48
:limona::limona::beer:
Točno tako! Winchester dela naboje,ki so po moči enaki kot katerikoli 3006. Sicer sem že rekel,vse kar je nad 7 mm je zakon,divjad praviloma pada,seveda pa je tukaj še vprašanje zakopiščka.

lp

rws
29. March 2009, 21:46
tudi federal je razvil 308 high energy, 4100j na ustju:)

jež
29. March 2009, 23:21
Kdor je pač zbrisal moj post, je mogoče smatral to kot žalitev "ježa", kar je meni napisal je pa ok ne. JEŽ: nisem rekel da me 308 udari, primerjal sem samo odsun med 30-06 in 308. Btw, tudi odsun 300 WSM, ki je močnejši kot 300 win magnum, mi ni nič posebnega. Kolk imaš pa ti? 700 nitro express?

Imam puško v ravno takšnem kalibru, kot je naslov teme, pa saj sem to že napisal, a ne? Z napisanim o "tazarešni" puški, pa sem mislil ravno to! Ne vem kaj napačnega si razumel, ko si moral posredovati takšen odgovor, da ti ga je šef pobrisal.?:icon_study:

ZR7
30. March 2009, 08:33
Pod prvo:
Ne briše samo "šef". To pravico imajo vsi moderatorji.
Pod drugo:
O ukrepih moderatorjev se ne razpravlja. Tako pravijo pravila in to pomeni smetenje po temi, kar je spet v nasprotju s pravili. Pritožite se lahko preko ZS moderatorjem ali adminoma.
Pod tretje:
Vedno eni in isti.
Pod četrto:
Moderatorje prosim, da začno uporabljati "kazenski sistem" in vztrajnim začno deliti točke, ker ni prav nobenega smisla viseti za računalom in čistiti vedno za enimi in istimi. Je drugega dela dovolj! Za normalne uporabnike pa smo bili in bomo še naprej tolerantni.

Admin

jež
31. March 2009, 10:43
No, a ima kdo izkušnje z kroglo Mega 12g v cal. 308win?:icon_sad:

tinko balinko
31. March 2009, 11:15
No, a ima kdo izkušnje z kroglo Mega 12g v cal. 308win?:icon_sad:

ja samo z 9.7g v 308win.mislim da za ta denar je to to bolse nebos dobil.cena 32eur za 20kos.

Veper
31. March 2009, 11:19
O bo boljša krogla za manjši denar in sicer S&B spce. Pa ne dražim ampak govorim iz prakse. :icon_study:

tinko balinko
31. March 2009, 11:28
O bo boljša krogla za manjši denar in sicer S&B spce. Pa ne dražim ampak govorim iz prakse. :icon_study:

ja veper cisto mozno nic ne recem,pac nisem pristas S&B.Tako da ta je zame iz lovskega vidika cisto ok.

krduš
31. March 2009, 12:04
No, a ima kdo izkušnje z kroglo Mega 12g v cal. 308win?
30-03-09 07:33


Kolega uporablja to kroglo v kalibru 30-06, ne vem koliko gramov, Vido sem 6 komadov, ki jih je ustrelo. Po mojem mnenju je ta krogla samo malenkost majn razbijaška od KS. Drugače jo pa veliko lovcev hvali, in prisega nanjo. Imajo pa večino doma polnjene naboje.

Lep pozdrav

amwin
31. March 2009, 13:24
Uporabljal Mego Lapua 12 gramsko v kalibru 308 win, zelo uredu zadeva na srnini ni večjih poškod, prašiča pa tudi prebije da je kar veselje, samo pade!
Za ta denar čist uredu zadeva!

lp
amwin

jež
31. March 2009, 13:35
Uporabljal Mego Lapua 12 gramsko v kalibru 308 win, zelo uredu zadeva na srnini ni večjih poškod, prašiča pa tudi prebije da je kar veselje, samo pade!
Za ta denar čist uredu zadeva!

lp
amwin

A jo še uporabljaš ali si prešaltal na kaj drugega in zakaj?

amwin
31. March 2009, 14:36
A jo še uporabljaš ali si prešaltal na kaj drugega in zakaj?

Prodal sem puško sedaj pa čakam drugo seveda v 308 win kalibru.
Sedaj mislim probati 9,7g Mego Lapua, ker jo hvalijo!
Če ne probaš ne veš!

lp
amwin

jež
31. March 2009, 15:39
Tudi jaz kupujem še en 308 karabin, a mogoče kdo ve za katerega?

Noma
31. March 2009, 16:44
O bo boljša krogla za manjši denar in sicer S&B spce. Pa ne dražim ampak govorim iz prakse. :icon_study:

se strinjam... za 1 EUR podira glih tko kot municija za 2, 3 ali več.. glede natančnosti pa lahko samo hvalim...

amwin
31. March 2009, 17:17
Se strinjam za S&B spce je čist uredu zadeva za ta dnar tudi sprobal sam v drugem kalibru!
Vsaka k zadane je za lovca dobra za divjad pa ne!
Pa naj kdo reče da ni res!:icon_lol:

lp
amwin

rws
31. March 2009, 18:34
ni res:icon_lol:
Ne more npr. 9,7g spce podret divjad tako kot kaka druga kugla, ki ma občutno več energije:icon_wink:

krduš
31. March 2009, 19:53
ni res:icon_lol:
Ne more npr. 9,7g spce podret divjad tako kot kaka druga kugla, ki ma občutno več energije:icon_wink:

Kupi naboje in se prepričaj. Boš vido, da se da tod s kozo orat, če te le ni sram.

Ta krogla se pri svoji hitrosti zelo lepo odpira in oda ravno pravo energijo, da pozroči dovolj poškodb in ne dela podpludb. Premosorazmerno z velikostjo divjadi pa lepo enakomerno oddaja svojo energijo. Pri težji divjadi je odda več pri manjši pa ta energija lepo spuhti v zemljo. Ne vem zakaj bi morali imeti nevem kake grozne topove in trde krogle, saj ne streljamo proti oklepnim vozilom.
Sploh za pogone imate tako radi grozne kalibre, pa vam povem, da je še vedno najbol važno mesto zadetka, in ne mislit da boste s kroglo natančno ustrelili najprej skozi drevo nato pa bo ta ista krogla pri prestrelu divjadi skozi nogo ali trebuh, le to podrla v ognju. Ko je enkrat zdrava divjad v pogonu vznemirjena, jo je v diru težko umirit. Tu je najbol važno mesto zadeka.
Zato si namesto dragih in velikih kalibrov raje privošite trening na bežečega mrjasca in namenjeno vsoto namenjeno puški, porabite za trening.
To bi tudi moralo biti obvezen del preizkusa lovca. Saj gdor nima izkušenj ne more zadeti bežeče divjadi. Učiti se na divjadi pa ni ravno etično (razen pri ranjeni).

Pa še to o energiji.
Zakaj pa mislite da divjad pade pri 223 ali 222 kot pokošena? Ker se vsa energija odda v telo divjadi, zato pa nastajajo take podpludbe, katere rešujejo s težjo ter tršo kroglo, da saj malo opačasnijo let krogle in odvečno energijo odvedejo iz telesa divjadi.

Težje krogle in kompaknejše sploh pri malih hitrostih prebijajo telo, navadno tu divjad tudi pade enako v ognju vendar ne pogine in pri prehitri reakciji lovca lahko divjad zbeži, zato je potrebno počakat da izkrvavi. To je tudi zelo stara praksa predvsem starejših in izkušenih lovcev.

Težke in mehke krogle velikih kalibrov pa delujejo enako kot bombe, zato se razvijajo trše krogle.

Lovski zdravo,

sauer202
31. March 2009, 21:22
Divjad verjetno res pade, samo ne vem če je res da ne dela podpludb, to je značilno za trše krogle v stilu barnesa, ki se lepo gobasto odpre. Mehka krogla se bolj deformira, deformacija je večja, bolj na široko, pogosto gre na več kosov (naprimer ob zadetku v kost). Po temtakem ne moreš enga SPCE merit z Evolution recimo, mogoče se pa tudi motim?
Pri 223 pade zaradi šoka, ker krogla prileti z ogromno hitrostjo. Pa še to se strelja samo srnjad (od divjadi, katere meso gre potem v uproabo). Verjemi, da za prašiča 223 ne bo v redu. Pri 223 je energija pridobljena iz hitrosti, pri 9.3 je hitrost za 1/3 manjša, energijo pa ima 4x večjo. To dobi s težo krogle.
Je pa res, da pri 9.3 tudi če je krogla mehkejša, se bo manj deformirala, ker prileti počasneje, in oddaja energijo z gramažo.

krduš
31. March 2009, 21:35
Sauer poskusi pa se čudi.

Pa še to poznam upokojenega poklicnega lovca ki je nemalo divjadi postrelo z 222. Pa ne lisic ampak tudi jelenov in prašičev.

rws
31. March 2009, 21:43
krduš, niso še naredili krogle, ki bi se po 200m deformirala enako kot po 30m, tudi čeh ne:icon_wink:
Je pa tudi tako, da vsaka krogla ni enako primerna za vsako divjad, mogoče zdaj tale winchester xp3 in še kaka zelo draga.
To, da pa divjad pri 223 pade kot pokošena, se pa tudi ne morem strinjat.....sam sicer s tem kalibrom nimam nekih izkušenj, jih ima pa nekaj lovskih tovarišev.
Sicer pa hvala bogu, da ste tako zadovoljni s čehom, sam sem ga tut imel, pa je šlo vse v tarčo, za lov pa si privoščim kako kvalitetnejšo in kompaktnejšo(naj bi bila:icon_lol:)

Brakir
31. March 2009, 21:44
Pa še to poznam upokojenega poklicnega lovca ki je nemalo divjadi postrelo z 222. Pa ne lisic ampak tudi jelenov in prašičev.

pššššššššššš.....:icon_evil::icon_evil:

rws
31. March 2009, 21:47
kdo je ta upokojeni poklicni lovec, da ga spravimo za zapahe!?:icon_smile:
pa to smo že davno razčistli, da pri strelu v glavo jelen pade še z švohnejšimi kalibri oz naboji.....lahko pa tudi nesejo tako kroglo s seboj...

krduš
31. March 2009, 21:58
Ti lovi krivolovce, ki po meni znanih podatkih ne uplenijo malo divjadi z kalibrom 5,6 mm, kar se vidi na divjadi katere ne poberejo (saj v naši družini). Večino pa strelajo s FMJ.

sauer202
31. March 2009, 22:04
Sauer poskusi pa se čudi.

Pa še to poznam upokojenega poklicnega lovca ki je nemalo divjadi postrelo z 222. Pa ne lisic ampak tudi jelenov in prašičev.

Da ne govorim od kršenja zakona, predpisov, do etičnih načel, do vprašanja kaj pride pri obstrelu, da žival potem 1 teden umira v mukah, ker mogoče niti ne da krvne sledi, da se jo da dobit, ali pa mogoče tisti ki to strelja, sploh noče iskat iz "počutim-se-krivega" razlogov, pri tem dejanju ne morem rečt drugega, kot da privoščim tistemu, ki je to delal, da bi ja jelen nabodel na roge in bi krepaval 1 teden v mukah. To ni lovec, zaradi takih osebkov pa so lovci na takem glasu.

mišica
31. March 2009, 22:06
To ni lovec, zaradi takih osebkov pa so lovci na takem glasu.

Točno tako!

tinko balinko
31. March 2009, 22:45
jst prodam svoj titan 6 sliko mas pod rubriko titan 6 zraven ti dam se okoli 200kom lapua mega 9.7g.pis na zasebno.mislim da se brezveze kregamo okol energije pa hitrosti in kalibrov.A je ze kdo od vas videl pri kakem lovcu-kmetu ko je z MK pusko kravo ustrelil v celo pa je padla k snop no to sem na lastne oci dozivel.Hocem povedat samo to da kar je "na smodnik ubija".Zato pa obstajajo zakoni in drzmo se jih niso brezveze.:icon_twisted:

tinko balinko
31. March 2009, 23:05
pri vam usaj krvolovci streljajo z kroglo,pri nam kr z sibrovko usepovprek kar pride na muho.Seveda ni pogosto se pa najdejo usake toliko casa.Tukaj so sele muke divjadi ko umirajo cele mesece ko se njim gnojijo rane.Za take bi se kocevski rog kako prav prisel:icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin:

rws
31. March 2009, 23:33
js sm pa že vidu bika ustreljenega z 22hornet, ki mu krogla lobanje ni prebila, ustreljen je bil iz 5metrov, ne na 100:icon_lol:

tinko balinko
31. March 2009, 23:41
rws bik je pa bik:icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin:.sej nisem napisal nikjer o 100m.V kratkem ko dobim programcek za rezanje filmov bom dal gor en poucen filmcek o kroglah tako lovskih kot sportnih da bo usak zastopil kake krogle so za dalse razdalje za krajse razdalje kateri so osnovni pogoji da je puska natancna nekaj o kalibrih predvsem ameriskih.tega materila imam ogromno.:icon_biggrin:

rws
31. March 2009, 23:59
tinko balinko, jelen tut ni košuta:icon_wink:
...sicer pa le zrihtaj filmčke, da vidimo:icon_smile:

krduš
1. April 2009, 00:36
js sm pa že vidu bika ustreljenega z 22hornet, ki mu krogla lobanje ni prebila, ustreljen je bil iz 5metrov, ne na 100:icon_lol:

Js pa mislim da je zgrešo možgane in ga ustrelo v nos. Ne pa da ni prebil.

rws
1. April 2009, 01:04
točno, si ga držal za roge ane:icon_smile:

detel
1. April 2009, 09:52
S temi kroglami ste pa že malo smešni :icon_lol:. Uporabljal sem vsaj 7 vrst krogel. Nobena ni tako slaba, da lahko rečeš, da je za nič. Ob dobrem zadetku so vse opravile svoje. Nobena krogla pa tudi ni idealna, taka kot bi si jo želeli.
V teh "srednjih" kalibrih s katerimi jagamo je veliko rezerve, zato s kroglami ne si preveč belit las.

tinko balinko
1. April 2009, 12:27
bravo detel.zmeraj sem trdil da je najbol pomenben on ki je za pusko ne pa toliko krogla sama.Mi debatiramo tukaj o stvareh ki so mogoce 10% tistega da divjad oblezi v ognju.V vecini % smo pa sami odgovorni zato ali bo divjad oblezala v ognju ali ne.:icon_biggrin::icon_biggrin:

mugo
1. April 2009, 12:46
S temi kroglami ste pa že malo smešni :icon_lol:. Uporabljal sem vsaj 7 vrst krogel. Nobena ni tako slaba, da lahko rečeš, da je za nič. Ob dobrem zadetku so vse opravile svoje. Nobena krogla pa tudi ni idealna, taka kot bi si jo želeli.
V teh "srednjih" kalibrih s katerimi jagamo je veliko rezerve, zato s kroglami ne si preveč belit las.

Končno nekdo. Se popolnoma strinjam.
SIcer pa, katera krogla je dobra? Za divjad nobena :icon_lol:

rws
1. April 2009, 13:32
se strinjam da nobena ni taka, ki ob dobrem zadetku divjadi nebi pokončala, vendar pa enostavno med njimi so razlike.
Ne rečem da se pri določeni firmi ne plača tudi tradicije in same firme, sam od te krogle lahko pričakuješ neko kvaliteto in natančnost.Sprobal sem naprimer 3 vrste rws-a in pri nobeni krogli ni bil raztros večji od 2cm, npr pri češkem hpc je minimalno 5cm(govorim za mojo puško).
To mam verjetno po očetu, da nisem zagovornik čeških krogel....priznam.:icon_wink:

zober
1. April 2009, 23:32
In spet nadeljevanje ........ hehe

detel
1. April 2009, 23:55
Z moje strani ....konec:icon_twisted:.

main757
1. April 2009, 23:57
RWS, katere rws krogle si probal?

rws
2. April 2009, 10:01
kegelspitz, doppelkern in h-mantel.

andrej win
2. April 2009, 10:51
Ko tukaj berem razne poste o kroglah, potem gledam razne slike od izstreljenih in deforminarnih kroglah. Nato še razne komentarje, kako kakšna krogla dela na divjadi.................osebno mislim, da je čisto lajično, morda tudi brezvezno pisanje.......ve se, kdaj se lahko da ocena za neko kroglo, saj jo že povečini testirajo v sami tovarni. Vsi skupaj na tem forumu, če bi uporabljali samo dotično kroglo, pa nebi mogli podati enega strokovnega mnenja .

Zato je že čas, da bi enkrat končali z tem laičnim pisanjem eno in istih in bi pri raznih vprašanjih dobili strokovne odgovore. Ker pri spremljanju tega foruma, manjka zopet ponavljam, strokovnosti vsaj pri nekaterih zadevah.

lp racak

....Če bi pa vsi mogl pisat neke strokovne zadeve,kot sem iz tvojega posta uspel razbrat,pol je pa tak najbolš tale forum zapret,pa bo..:icon_confused::icon_study:

Al pa drug predlog,nam nestrokovnjakom-lajikom,odvzeti možnost komentiranja ,objavljanja slik,osebnih mnenj,...da bo forum zgledau strokovn.:icon_neutral:
----upam racak,da si me razumel----
Tukaj pri 308,je res tema mal zasmetena..:icon_redface:

Ampak če se vrnemo na temo iz lajičnega vidika -.308 win je zakon:icon_lol:

LP

andrej win
2. April 2009, 12:37
...potem takem,kot sem napisal...mi mladi lovci (po stažu misleč) sploh nebi smel napisat besede u tem forumu,ker bi s tem podajali le osebna mnenja,ki so pa po tvojih besedah neizkušena!??

Mogoče smo pa res..povem pa neki,marsikaterega starejšega lovca učasih prekosimo (pa ni slabo mišleno) ...ali se motim??

Glede 308win je pa zakon,pa če ga uporablam sam od včer-zame je ,ko pa nebomo smel pisat več osebnih mnenj, je pa najbolš spremenit naslov foruma....---forum za puškarje,strokovnjake lovstva,...:icon_redface::icon_confused:

.308 win :icon_wink::icon_lol:

ZR7
2. April 2009, 12:53
...... ,ko pa nebomo smel pisat več osebnih mnenj, je pa najbolš spremenit naslov foruma....---forum za puškarje,strokovnjake lovstva,...:icon_redface::icon_confused:


In tega pač ne bomo naredili! Kajti tudi med "strokovnjaki" niso vsi strokovnjaki in jih marsikateri laik nese. Zato tu ostajamo pač na poljudni debati in z veseljem sprejemamo tudi informacije od strokovnjakov. Komur pa nivo ni zadosten, svet interneta je širok ....

Sedaj pa naprej v skladu s temo prosim! Naslov je 308 Win.

admin

krduš
2. April 2009, 15:04
Toplo vodo so ja že zdavno odkrili, samo še vseeno 90% ljudi ne razume na principo česa kroži, zato ne more vsak centralne delat. Tu se strinjam.

Samo, se pa ob pogovarjanju in izmenjavi mnenj na laični način navadno ljudje najprej naučijo in strvar razumejo.
Sam sem se iz tega pisanja naučil nove stvari za katere bi moral kr nekaj literature prebrat, da bi izločo jedro od oreha.
Podal sem pa le svoje laično mnenje, katerega sem pridobil z poslušanjem starejših, nekaj tudi od učenja starejšega puškarja. Sam imam dosti orožja ravno zaradi svoje neumne glave, če bi ga še enkrat nabavlo bi imel pol manj orožja in s tem pol manj stroškov.
Veliko stvari sem se naučil sam in uglavnem vem da moraš svoje orodje poznat če hočeš z njim delat.
S podajanjem svojega mnenja pa sem največkrat izval, da so se drugi raspisali podal sem ga pa tudi na podlagi napisanih stvari na tem forumu.
Z reakcijo določenih pa se vidi, da ko stopiš mački na rep le ta zacvili.

V nekakšno zahvalo forumu za te pridobljene informacije pa sem tudi nekaj prispeval za njegovo promocijo v Gornji Radgoni.


Lovski zdravo

jež
3. April 2009, 23:14
Mačka še kar cvili... Vsi kalibri so prva liga ampak 308win je zakon!:icon_lol:

andrej win
6. April 2009, 22:15
Mačka še kar cvili... Vsi kalibri so prva liga ampak 308win je zakon!:icon_lol:

Upam ,da glede telih vaših mačjih cviležeu de merite name???!!!:icon_mad::icon_mad: zellloooo:icon_mad:

...še vroča žerjauca se hitro užge..:icon_redface::icon_evil:

Strokovno nadaljujte s temo iz naslova,mislim da je bolj pametno,kot pa take provokacije

ZR7
7. April 2009, 08:32
Opozorilo:

....
Sedaj pa naprej v skladu s temo prosim! Naslov je 308 Win.

admin

Hvala za upoštevanje!

Igoman
20. April 2009, 09:11
Kaj bi bilo bolje, da vzamem za .308w, 9,7gramsko ali 11,7gramsko kroglo? Bom probal kako mi bo šla ta Sellier Bellot SPCE na tikko, samo ne vem ali je tu gramaža sploh toliko važna ali ne. Drugač bom vzel 11,7gramsko, če ne bo kakih protiargumentov:icon_biggrin:.

pumpa
20. April 2009, 16:13
10,7mm:icon_lol::icon_lol:

gamsletnik
21. April 2009, 08:57
IGOMAN
jaz imam pri 51cm dolgi cevi 9,7g kuglo in sem zadovoljen, za kratke cevi je po mojem boljša lažja krogla, ali pa vzemi 10,7 g odvisno koliko imaš

dolgo cev-za 308 win
lp gamsletnik

Igoman
21. April 2009, 09:07
Ja zaenkrat bom probal dve škatli 9,7g pa če mi ne bo trosilo po tarči vsepovsod, bom kar 100 nabojev vzel, ko pa te postrelim bom probu pa še 11,7gramske pa bom vidu. Bom probal vse slikovno dokumentirat, če bo kaka razlika na divjadi med gramažami.

De_Tomaso
25. April 2009, 00:45
Vsekakor poskusi več različnih krogel, da boš lahko sam videl kaj tvoji puški najbolj ustreza. Dejansko na raztros vpliva veliko dejavnikov, ampak v grobem pravijo, da je za cevi z navojem žlebov 1:12 najbolje uporabljati krogle s 168gr (10,7g) za tiste z 1:11 (Tikka) in 1:10 pa težje krogle.

tinko balinko
25. April 2009, 16:31
Vsekakor poskusi več različnih krogel, da boš lahko sam videl kaj tvoji puški najbolj ustreza. Dejansko na raztros vpliva veliko dejavnikov, ampak v grobem pravijo, da je za cevi z navojem žlebov 1:12 najbolje uporabljati krogle s 168gr (10,7g) za tiste z 1:11 (Tikka) in 1:10 pa težje krogle.

de tomaso iz tvojih postov sklepam da imas titana6.povej z katerimi kroglami si najbol zadovoljen oz. katere najbol odgovarjajo tvoji puski teza krogle znamka....in dolzina cevi ki jo imas..........:icon_wink:

De_Tomaso
25. April 2009, 21:59
Sicer imam res Titan 6 v kalibru .308 ampak ga še nimam tako dolgo, da bi lahko kaj rekel glede krogel. Pred nekaj dnevi sem za test dal gor en Bushnell (čakam sicer, da kupim Ziessa za to puško) in naredil grupo cirka 2,5cm s S&B HPC. Glede na to, da so to bili šele 15,16 in 17 naboj in da sedaj še za vsakima dvema nabojema čistim cev se mi zdi več kot zadovoljivo.


Bom pa kaj več povedal ko se cev malo bolje uleže, ko bo gor prava optika in ko bom verjetno streljal z RWS evo ali dk kroglami. Glede puške kot celote pa zaenkrat le pozitivno. Z match cevjo tehta 3,4 kg, izdelana je lepo, repetira se lepo, naboje podaja v cev tako kot je treba in tako naprej.

andrej win
28. May 2009, 21:15
Evo,zato uporabljam 308 in kroglo sierra game king..Kljub temu,da pravijo,da je to razbijaška krogla-men v teh parih letih,odkar jo uporabljam služi več kot dobro.:icon_wink:
Mogoče se bo našel kdo,bo reku,lej kakšna iztrelna lukna,sam če upoštevamo,da je streljan pod kotom,skozi nekaj bilk trave,na obeh straneh skozi rebre (ki so vse prej kot tanke in mehke) in skozi pleče,mislim da je vredi ta zadeva.--padel na mestu,ne en korak stran;-)

Pa potpludb tud ni blo videt..
Vstopna ,istrel..

janez valentic
28. May 2009, 22:13
Evo,zato uporabljam 308 in kroglo sierra game king..Kljub temu,da pravijo,da je to razbijaška krogla-men v teh parih letih,odkar jo uporabljam služi več kot dobro.:icon_wink:
Mogoče se bo našel kdo,bo reku,lej kakšna iztrelna lukna,sam če upoštevamo,da je streljan pod kotom,skozi nekaj bilk trave,na obeh straneh skozi rebre (ki so vse prej kot tanke in mehke) in skozi pleče,mislim da je vredi ta zadeva.--padel na mestu,ne en korak stran;-)

Pa potpludb tud ni blo videt..
Vstopna ,istrel..
Kakšna teža krogle?

andrej win
28. May 2009, 22:20
Kakšna teža krogle?

11,7 gr:icon_neutral:

janez valentic
29. May 2009, 10:32
Kakšna hitrost Vo?

andrej win
29. May 2009, 10:41
Kakšna hitrost Vo?

754 m/s iz njihove spletne strani..
--->skor nebi smelo bit potpludb,al kaj misliš povedat janez :icon_redface:

amwin
29. May 2009, 15:11
Lahko potrdim Andrejovo trditev pa tudi na lastne oči videl da ni potpludb, sam pa tudi uporabljam isto strelivo in ta zadeva špila!!!:icon_lol:

janez valentic
29. May 2009, 21:37
Meni je z Vo=800 m/s šla srnjad od 50-120 m daleč od nastrela (sami 1a plučni streli, brez poškodb skeleta-razen reber).

detel
30. May 2009, 08:56
Torej je to trša krogla.

andrej win
30. May 2009, 10:19
Torej je to trša krogla.

Ne moreš rečt,da je trša,gre pa sigurn za dobro kroglo,če jo uporabljaš v bolj "počasnem" kalibru,kot je recimo 308..

Res pa je,če ustreliš srnjega mladiča (zaradi majhne teže),se naredi,da kak korak nardi,sam poškodb pa ni nobenih..

janez valentic
30. May 2009, 22:44
Meni je z Vo=800 m/s šla srnjad od 50-120 m daleč od nastrela (sami 1a plučni streli, brez poškodb skeleta-razen reber).

Osebno imam raje bolj razbite komade, ki obležijo bližje. Če streljaš predvsem lažjo divjad (npr. do 100 kg žv) potlej je bolje v standardnih nabojih .308" iti na 165 gr ali celo 150 gr.

andrej win
30. May 2009, 23:11
Osebno imam raje bolj razbite komade, ki obležijo bližje. Če streljaš predvsem lažjo divjad (npr. do 100 kg žv) potlej je bolje v standardnih nabojih .308" iti na 165 gr ali celo 150 gr.

Tudi sam se držim te teorije-bolš mal obrezat,kot pa ceu dopoldne iskat.
Ampak kot si videu na tej sliki,ni prehudih poškodb ,pade pa na mestu..in to mi je najbolj ušeč:icon_wink:
A misliš,da bi lažja krogla bila še boljša v dotičnem kalibru?

De_Tomaso
30. May 2009, 23:28
Je kdo poskusil Nostler BST krogle v tem kalibru? 150Gr od norme?

rws
31. May 2009, 00:14
Imam eno samo izkušnjo s to kroglo.Srnjak zadet skozi srce je strel dobro nakazal in šel od nastrela še 100m.Verjetno bi lahko še ustrelil 10 komadov, pa nebi noben šel tako daleč.
Je pa zelo natančna municija.

zlatorog
31. May 2009, 11:11
Imam eno samo izkušnjo s to kroglo.Srnjak zadet skozi srce je strel dobro nakazal in šel od nastrela še 100m.Verjetno bi lahko še ustrelil 10 komadov, pa nebi noben šel tako daleč.
Je pa zelo natančna municija.
Koliko gramsko kroglo si imel?

rws
31. May 2009, 21:55
9.7gram, od Norme.
Jo ma pa zdaj kolega, vendar še z njo ni kaj uplenil.

De_Tomaso
12. June 2009, 01:51
de tomaso iz tvojih postov sklepam da imas titana6.povej z katerimi kroglami si najbol zadovoljen oz. katere najbol odgovarjajo tvoji puski teza krogle znamka....in dolzina cevi ki jo imas..........:icon_wink:


Evo zdaj ti lahko malo bolj poročam kako mi služi moj Titan. V zadnjem mesecu sem izstrelil kakih 40 nabojev. Od tega sem poskusil S&B HPC 11,7g 20 kosov, RWS KS 10,7g in RWS EVO 11,9g.

HPC tristrelne grupe med 25 in 40 mm
EVO tristrelne grupe med 25 in 35 mm
KS tristrelne grupe striktno pod 20mm, najboljša sploh pa le okoli 15mm.


Tako, da moram rečt, da sem več kot vesel.

tinko balinko
12. June 2009, 22:27
odlicno De Tomaso.jaz sem uporabljal najvec hitenberger nosler 9.7g in lahko recem da so se trije streli drzali drug drugega,seveda sem pred temo postrelil kakih 250kos. nabojev da se je cev ulegla.zdaj imam lapua mega 9.7g in je ne dobim pod 3cm pa da se na glavo stavim hehe:icon_redface::icon_redface:.kolikor so mi trgovci povedali hitenbergerja nedelajo vec...:icon_redface::icon_redface:

De_Tomaso
12. June 2009, 22:31
Uleganje cevi sem tudi jaz poskušal prvih 30 strelov, bolj iz vraževernosti kot česa drugega, pucat najprej za vsakim strelom, nato za vsakim drugim in tako dalje.

Sema pa na koncu videl, da s HPCjem še zdaj ne morem spravit skupaj lepe grupice, s KS kroglami pa že od prve, ki sem jo dal noter nese odlično.

tinko balinko
12. June 2009, 22:44
De Tomaso majhna skrivnost,probaj ce sta dosti zategnjena vijaka ki drzita cev.v mojem primiru sta bla dosti razrahljana pri novi puski samo zategnil sem razlika ocitna.ali ji pac nelezijo te naboji.sej moji tud nepase lapua ampak za lovsko uporabo,so zame to zelo dobri rezultati.v raznih tujih revijah pise da naj bi skozi pusko slo nekje do 500nabojev,preden je cev ulezena,in da iz nje izstisnes maximum kar orozje zmore.zelim ti veliko lovskih uspehov z titanom6,sam pa ves da imas najbolse za ta denar:icon_lol::icon_lol::icon_lol:

De_Tomaso
19. June 2009, 23:49
Da opišem eno zanimivo prigodos kalibrom .308 win, ki sem jo doživel dva dni nazaj. V zadnjem mesecu in pol sem večkrat opazoval enega šibkega šilarja (šila cca 3-4cm), a se nekako nikoli nisem odločil za strel, ker sem letos želel uplenit gumbarja z neočiščenim rogovjem.

Dva dni nazaj pa sem se odločil, da kljub vsemu odstrelim tega šilarja, saj je pač treba narediti plan in se mi je ta šilar z 10kg zdel primeren za odstrel. Tako sem se odpeljal do doline v kateri je izstopal in ga zagledam na kakšnih 500m. Glede na drobno postavo sem pač predvideval, da je on in sem se odločil, da se mu na zalaz približam na kakih 80m, na rob gozda, kjer bom imel dober pogled na travnik na katerem se je pasal.

Odpravil sem se tako peš ob robu doline do mesta na katerem bom zopet imel pogled na travnik. In čez kakih 15 minut sem prišel do tja, repetiral puško in se pripravil, da iz roba gozda pogledam na travnik in šilarja odstrelim. Ko pa sem počasi stopil na rob, vidim da je šilar le kakih 10m stran od mene. Pogledam skozi daljnogled, ki mi ga je pri 4 kratni povečavi popolnoma zapolnil in čakam, da se vsaj malo obrne. Seveda me on opazi in takrat sem vedel, da ali streljam zdaj ali pa danes sploh ne.

V taki situaciji sem se odločil za strel in sicer ker je stal obrnjen naravnost proti meni, sem pomeril kar v vrat in "viher" za vratom. Sicer se sam ne vem točno zakaj sem se tako odločil, ampak pač v tisti vročici dogajanja sem pač se.

Sedaj pa rezultat zaradi katerega to pišem v to temo.

Krogla je vstopila v telo nad obema plečkama in zadela direktno v hrbtenico. Šilar ni 10 sekund po strelu več kazal nobenega znaka življenja in tudi premaknil se ni niti za ped od takrat, ko je padel na tla. Zanimivo pa je bilo, da krogla ni nikjer izstopila iz telesa. Ko sem ga očistil sem videl, da je krogla popolnoma zdrobila vsaj kaka 4 ali pa celo 5 vretenc in nato v kosih obstala v trebušni votlini in prsnem košu. Streljal sem s KS kroglo 10.7g od RWSa.

Me pa čudi, da pri zadetku na 10. metrih ni niti na enem mestu, niti en sam košček krogle izstopil iz telesa. Zanima me ali ima tudi kdo drug kakšno podobno izkušnjo?

tinko balinko
20. June 2009, 00:02
tudi rws ni ti to kar je vcas bil hehehe.nosler je prava zadeva za tvoje tezave......hehe malo sale malo za res:icon_biggrin:

sauer202
20. June 2009, 12:14
Ne, RWS je še boljši kot je bil včasih, poglej EVOlution. Najboljša krogla kar jih je.

ZR7
20. June 2009, 12:31
Ne, RWS je še boljši kot je bil včasih, poglej EVOlution. Najboljša krogla kar jih je.

Niso vsi tega mnenja. Pač subjektivne ocene.

zlatorog
20. June 2009, 12:52
Ne, RWS je še boljši kot je bil včasih, poglej EVOlution. Najboljša krogla kar jih je.
Zakaj je najboljša?

detel
20. June 2009, 12:56
De Tomaso, povej ali si našel zadnji del (telo) krogle ali sklepaš, da se je raztreščil. Mislim, da ga nisi ampak se je odbil od hrbtenice ven (gor), kar ni nič nenavadnega.

De_Tomaso
20. June 2009, 13:35
Kose krogle sem našel v črevesju, ni pa nikjer bili niti najmanjše izstopne rane. Od znotraj, ko sem telo očistil, bi sigurno videl, če bi kje šlo kaj ven.

main757
20. June 2009, 13:58
De tomaso, po opisu sklepam, da si ustrelil direktno v hrbtenico...to pomeni da je krogla potovala cca 15 cm v hrbtenici...razbijala vretenca in se končno nekje ustavila. Izstopne rane v takem primeru ni niti za pričakovati. Ostanka zadnjega dela krogle verjetno nisi našel, ker je bilo verjetno kar obsežno razdejanje in se je izgubil med vsebino. Če bi ga zadel v pleče na 10 m pa bi imel izstrelno rani v velikosti dveh pesti.

ostrostrelec.pero
20. June 2009, 14:18
Pred leti sem ustrelil divjega prešiča 2+ točno v hrbtenico{bolj sem ga falil kot zadel se je kar sam nastavil} in ni bilo iztopne lukne. Ko so ga razkosali se je pa hrbtenica kar razpadla.

detel
20. June 2009, 14:31
Preostanek krogle pa spremeni smer in odleti iz rane ven. Zadnji del krogle ne razpade.

trma
22. June 2009, 22:55
Me pa čudi, da pri zadetku na 10. metrih ni niti na enem mestu, niti en sam košček krogle izstopil iz telesa. Zanima me ali ima tudi kdo drug kakšno podobno izkušnjo?

nic nenavadnega De Tomaso, meni je lansko leto italjanski gost streljal srnjaka na 30 korakov zadetek v prepono-mehko-črevesje (poškodovana jetra in želodec). Kaliber 7.rem.mag, KS 10,5 V=930m/s. Srnjak je padel vstal in začel se naglo premikakati. nakar sem ga jaz pokončal s svojo 308 normo oryksem. Ko sem srnjaka odiral, sem našel kroglo katera ni iztopila na drugi strani ampak se je zaustavila pod kožo. Šokiran sem bil! Krogla je v telesu povzročila katastrofalne poškodbe, divjad ne bi šla daleč ampak vseeno sem mnenja krogla mora prebivati. Ko sva šla po krvni sledi do srnjaka kateri je naredil cca.80 metrov je krvi bilo zelo malo - zelo slaba krvna sled. Isti primer sva imela na mladičih, v visoko travi rezultati katastrofalni, krogla premehka. Sam uporabljam Oryx, 11,7g, pade vse kar pomeriš :icon_lol: lansko leto sem uplenil jelena 170 kg očiščen naredil je še 50 metrov in obležal, isti primer je bil pri merjascu, ostala mulasta jelenjad je naredila 20-30 metrov. Ostala divjad je padala vsa v ognju. Poškodbe so minimalne. Krogle pa ne zmoti vejica, kakšna trava.... kar na krasu ne manjka glede same poraščenosti. vseekakor zelo vrhunska krogla, majhna slabost je natančnost, katero dosegam boljse s kroglo DK.

lp

patriot
7. August 2009, 22:46
Pozdravljeni!
Spremljal sem vašo debato o risanicah 308 win. Ker imam puško pri puškarju, zamenjava cevi iz kal. 7x57 Zastava v kal. 308 win. dolžina cevi 51cm. Vas prosim, da mi svetujete za kakšen naboj oz. kroglo se naj odločim? Streljati imam namen do 200 m. Puško bom uporabljal za lov na prašiče, jelenjad in srnjad. Pri srnjadi me je malo strah, da ne bi bilo podplutb ali prevelikih raztrgnin. Za odgovore se že vnaprej zahvaljujem.
Lovski zdravo!

rws
8. August 2009, 00:40
Sam imam puško z enako dolgo cevjo, tudi pred to sem imel puško s tako dolgo cevjo. Odlično mi je nesla Rws doppelkern 10,7g... z njo sem bil zelo zadovoljen, srnjaka sem streljal za pleče, padel po 50m, 2 muflona, oba za pleče, eden v ognju, drugi po 20m, prašič lanščak 50kg, strel za pleče, padel v ognju.
Ker sem pozneje začel sam polnit, sem presedlal na več vrst municije, s katero sem prav tako zadovoljen, manj podpludb mi delajo težje krogle(11.7g), najmanj do zdaj pa 13g sakov hammerhead, ki pa ni najbolj precizna municija( grupa okrog 5cm), je pa toliko bolj efektivna:icon_lol:

patriot
8. August 2009, 09:10
Na starem kal. sem uporabljal Normo Oryx 10.1 ter bil zelo zadovoljen. Kaj misliš kako bi se obnesla norma oryx 11.7g ali norma vulkan 11.7g in kakšna je razlika med njima za 308. Hvala.

dolgin
8. August 2009, 09:38
Normina municija je odlična,natančnost ni vprašljiva,edino meni je Oryx delal kar podplutbe,je pa res,da je zelo efektivna krogla,vsa divjad je padala večinoma v ognju.

sauer202
8. August 2009, 11:27
Oryx je mehka krogla in zato tako dela. Probaj kak Doppelkern ali pa Evolution.

rws
8. August 2009, 15:38
oryx ni mehka krogla, precej trša od vulkana.

jazbec
8. August 2009, 18:55
Z orixom sem v 7x64 zaenkrat zadovoljen, moti me edino to, da je za srnjad kar malo huda. Pade pa vse na mestu

patriot
8. August 2009, 20:47
Kolikšen pa je prehodni konus v kal. 308 v primerjavi z7x57?
Glede naboja norma oryx 11.7g, je dobra odločitev za 308 ?
Smo vsi enotnega mnenja? Za lov na srnjad, prašiča, jelenjad in mogoče gamsa do 200 m.
Lp

rws
8. August 2009, 21:36
boljša je mogoče samo še winchester xp3:)

sauer202
8. August 2009, 21:53
oryx ni mehka krogla, precej trša od vulkana.
Že možno, samo še vedno je to normalna krogla z delnim plaščem brez kakšne posebne pregrade recimo kot Nosler Partition, in se precej bolj deformira kor recimo Barnes, Evolution, Doppelkern, Winchester XP3.....

patriot
8. August 2009, 22:01
Že možno, samo še vedno je to normalna krogla z delnim plaščem brez kakšne posebne pregrade recimo kot Nosler Partition, in se precej bolj deformira kor recimo Barnes, Evolution, Doppelkern, Winchester XP3.....




Napiši mi prosim kaj več o teh nabojih, bojim se samo trganja pri srnjadi. Priporočali so mi že Evolution ampak želim slišati več mnenj.

jazbec
8. August 2009, 23:12
Orix je "bonded", to pomeni da je plašč vezan z svinčenim jedrom, krogla je kompaktna in zadrži večino svoje mase.
Potrebno jo je ločit od "navadnih" soft pointov.

andrej win
8. August 2009, 23:26
Orix je "bonded", to pomeni da je plašč vezan z svinčenim jedrom, krogla je kompaktna in zadrži večino svoje mase.
Potrebno jo je ločit od "navadnih" soft pointov.

tako je,ne moreš te krogle primerjat z softpointi..:icon_study:

Al pa kakimi "varmint" zadevami..
Kar se norme tiče,sploh orixa, je zadeva bolj primerna za malo težjo divjad (divji čunek,gams,jelenjed,...),srnjad pa rada pobegne z nastrela..tako sem slišal,uporabljal je še nisem:icon_study:

sauer202
9. August 2009, 00:00
Že že zadrži svojo maso. Problem je, v kakšno obliko se deformira, ko zadene žival. Ene se dajo v zelo "nepravilno" obliko, veliko ostrih robov, in kolikor sem gledal oryx po katalogih in tle: http://www.norma.cc/content.asp?Typ=26&Lang=2&Submeny=2&Rubrik=Hunting%20bullets
Recimo EVOlution ohranja precej drugačno obliko in se ne razširi toliko, zato tudi ne potrga.

rws
9. August 2009, 11:03
sej tut evolution v praksi ne naredi vedno takšne gobe, kot jo prikazujejo v reklamah:icon_smile:
Sam je nisem streljal, so jo pa kolegi....edni blazno navdušeni, drugi manj. Za vsako kroglo se najdejo privrženci in nasprotniki:) Tudi barnes tsx pri jelenjadi vedno ne dela tako kot bi blo treba, kaj šele pri manjši divjadi, pa jo nekateri kujejo v zvezde:icon_wink:

Lakotnik
9. August 2009, 12:37
Že že zadrži svojo maso. Problem je, v kakšno obliko se deformira, ko zadene žival. Ene se dajo v zelo "nepravilno" obliko, veliko ostrih robov, in kolikor sem gledal oryx po katalogih in tle: http://www.norma.cc/content.asp?Typ=26&Lang=2&Submeny=2&Rubrik=Hunting%20bullets
Recimo EVOlution ohranja precej drugačno obliko in se ne razširi toliko, zato tudi ne potrga.

Krogla RWS Evolution je v Ameriki dobila prvo nagrado za najslabšo kroglo, zato so celotno pošiljko vrnili nazaj v EU. Meni to pove več kot dovolj. Pri nas jo seveda kujete v zvezde ker je draga, nemška, preizkušena pa je največkrat na srnjadi, kar pa ni merodajno merilo za kakovost.

sauer202
9. August 2009, 12:54
Kolega, ameriške ocene so ZADNJE, kar bi lahko rekli da je relevantno. To pa zato, ker oni sprejemajo samo svojo municijo, samo svoje kalibre in več ali manj puške svoje izdelave. Tako da to kar ti praviš, je eno navadno nakladanje in nič drugega. Oni majo federal municijo, pa remington, itd. Pejd mal na njihove forume pa si preberi od tega.
Tebi pove vse, da škatla patronov stane 20€ in potemtakem so tebi taki patroni zakon in taboljši. Sej je še kakšna dobra krogla, samo za 20€ na škatlo enostavno nimaš kaj čakat. Da ne govorim o kakem Igmanu, ki mi je trosil 4cm na 100m, Evolution mi nese v 1cm in Norma JaktMatch tudi.
To je zato, ker vam je škoda dat 1x mal več dnara in si privoščit dobro robo, in foušija je tudi itak vmes (eh jaz si tega ne morem kupit, ni vredno, kaj čem jaz to met, itak je en ****).
In ja, nemško robo se plača, sam jst vem da se na nemško robo lahko zanesem in to mi največ pomeni.

Lakotnik
9. August 2009, 14:19
No kolega, ker so po tvoje samo "tvoje" ocene tiste, ki kaj štejejo in ker mešaš jabolka in hruške ter vsako debato o orožju razvijaš v smislu "jaz imam večjega kot ti" (beri- puška je moj podaljšek spolnega organa), te ne vidim kot relevantnega sogovornika in ti zato ne nameravam odgovarjati.

zober
9. August 2009, 14:22
A se vam da kregat,pejta raj na pir!!

rws
9. August 2009, 15:21
fantje, kdor se spozna malo bolj na balistiko in strelstvo ve, kdo in kaj so američani.
Prav tako kot evropejci pljuvamo čez ameriško robo, tako oni tolčejo po naših proizvodih.

tinko balinko
9. August 2009, 15:38
bravo rws drzi kod pribito:icon_study:

sauer202
9. August 2009, 21:12
No kolega, ker so po tvoje samo "tvoje" ocene tiste, ki kaj štejejo in ker mešaš jabolka in hruške ter vsako debato o orožju razvijaš v smislu "jaz imam večjega kot ti" (beri- puška je moj podaljšek spolnega organa), te ne vidim kot relevantnega sogovornika in ti zato ne nameravam odgovarjati.
Škoda, ravno sem začel uživat. :icon_lol:

Kolega, ameriške ocene so ZADNJE, kar bi lahko rekli da je relevantno. To pa zato, ker oni sprejemajo samo svojo municijo, samo svoje kalibre in več ali manj puške svoje izdelave. Tako da to kar ti praviš, je eno navadno nakladanje in nič drugega. Oni majo federal municijo, pa remington, itd. Pejd mal na njihove forume pa si preberi od tega.
To ni moje mnenje, to je dejstvo. Poglej če uporabljajo oni kje kaliber 7x64. Al pa če uporabljajo RWS muncijo na veliko. Al pa recimo Suhlov drilling. Tam je kar se tega tiče drugačna kultura, in kaj drugega, kot da bodo evropsko robo s****ali (logično, ker je njihova konkurenca), ni za pričakovat. Tako da lahko si govoriš da ena krogla, ki se ti jo ne zdi kupit, itak ni vredna ker je zanič (ker so to Amerikanci napisali).
PS: Hvala za skrb, podaljška organa ne rabim.