PDA

View Full Version : 308 win.



Strani : 1 2 [3]

Deerhunter
2. December 2013, 15:02
A si jagal z interbond tudi kaj prašiče na pogonih? Trenutno Hornady več ne izdeluje light magnum serij, pač pa superperformance, kar naj bi bila novejša varianta "magnum" polnitev, malo večja energija od navadnih nabojev vendar brez dodatnega odsuna.
Upam da mi kje uspe dobiti nove Interbond Superperformance. Če kdo ve kje bi se jih dobilo prosim na ZS.

muzikant
2. December 2013, 15:23
..., malo večja energija od navadnih nabojev vendar brez dodatnega odsuna..

A tako praviš, pol 3.Newtonov zakon več ne velja ali kako ?

alojz1
2. December 2013, 16:35
A tako praviš, pol 3.Newtonov zakon več ne velja ali kako ?
Hm. Vidim, da je vsaj kdo fiziko poslušal. biggrin
Ne morem reči, da ni večjega odsuna. Ni pa večjih pritiskov v cevi. Smodnik je takšen, da dalj časa potiska kroglo. Ta dobi z istim pritiskom okrog 10% večjo hitrost.

LovecBlaž
4. December 2013, 07:17
Pozdravljeni lovski tovariši!

Ker sem nov tukaj na forumu, se že v naprej opravičujem, če sem zgrešil temo.

Zadeva je taka, v kratekem želim nabaviti novo puško, ta bo v kalibru 308 win, bolj pa me zanima katero pušku bi mi priporočali. Nekako se nagibam v smer Browninga, ni glih financ na pretek, več denarja pa bi namenu potem v optiko.

Ogledani mam ti dve puški, pa me malo zanima vaše mnenje ali pa kateri drug predlog, katero znamko vzeti.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

S tem kalibrom mam namen streljati od lisic, srnjadi, gamsa, pa do kakega pujska in košutarijo, skratka posluževal bi se tudi strelov okoli 200 m ali pa kakšen meter čez.

Hvala za vaše odgovore in še enkrat se opravičujem, če sem zgrešil temo.

Lovski zdravo!

Lovec Blaž, ne lepi povezav na trgovine, ki ne oglašujejo pri nas! Skopiraj sliko in jo naloži kot priponko, pa bo tako kot je treba.

LP, admin

LovecBlaž
4. December 2013, 07:48
Mislim da bo tako bolje, skratka gre za dve puski, prva je Browning x-bolt stainless stalker, druga pa browning x-bolt varmint stalker

Lp

Deerhunter
4. December 2013, 08:16
Puško Browning x-bolt uporabljam že 2 leti, tako za čakanje kot za pogon. Puška je za ta denar po mojem mnenju najboljše kar lahko kupiš v ceni okoli 1000 €. Točnost je taka kot se spodobi. Moja ima tudi mehanske merke (svetleče), sicer pa ima puška izredno priročen snemljiv nabojnik za 4 naboje, skupaj imaš tako lahko 4+1 naboje v puški, zaklep je prirejen dolžini naboja, skupna dolžina puške v kal. 308 win je tako samo 106 cm (cev je 56cm), kar je dovolj kratko za vsako jago, sprožilec je zelo kvaliteten, tovarniško nastavljen na 1,5kg in je povsem brez prostega hoda, bi pa znal biti za začetnika morda čisto malenkostno trd, kar pa se da obvladati z malo vaje na strelišču. Zaklep ima samo 60 stopinjski naklon pri repetiranju, kar pomeni da se hitreje repetira kot klasičen mauser zaklep. Edina slaba stran te puške je precej mehko leseno kopito, ki se hitro obrablja. Ti teh težav ne boš imel, ker praviš da bi kupil plastičnega. Vsekakor z nakupom te puške ne boš razočaran, saj v enakem cenovnem rangu kot konkurenca ponuja vse in še več.

mugo
4. December 2013, 08:44
O izbiri puške v tem cenovnem rangu imaš že veliko napisanega, na primer: http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?t=3109&page=6
http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?t=1279&page=6
http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?t=3058
http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?t=836
http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?t=644&highlight=ROSSLER

LovecBlaž
4. December 2013, 09:06
Hvala vama za pomoč biggrin

Odločam se za plastično kopito ravno zaradi obrabe in raznih prsk, tudi skupna dolžina 106 cm je priročna tako za zalaz kot čakanje, mislm da preciznost tukaj tudi ne bi smela bit pod vprašajem. Pa seveda želim največ za dani denar. Če malo malo bolj razmislim; potem bi varmint odpadla, ki mam malo daljšo cev, pa debelejšo,posledično tudi težjo in bolj nerodno

rws
4. December 2013, 10:58
Tikka pokosi konkurenco v vseh pogledih! Če maš možnost, vzemi stainless plastično.

Deerhunter
4. December 2013, 11:07
Varmint cev je za čakanje in streljanje na daleč. Če misliš puško uporabljati vsestransko, tudi za zalaz in pogone, mislim da ni smiselno imeti varmint cev. Poleg tega je za lovsko uporabo in streljanje do cca 200 m navadna cev dovolj točna. V temah, ki jih je nalepil Mugo lahko prebereš marsikaj o puškah v tem cenovnem razredu. Pušk v cenovnem rangu okoli 1000 € je ogromno, nemške, finske, ameriške... Nobena pa nima občutno večjih prednosti kot druga. Gre se le za to katera ti je vizuelno bolj všeč in ti dobro pade v ramo, to je vse. Z X-boltom zagotovo ne boš nič zgrešil, saj je npr. v ZDA to puška višjega cenovnega ranga, precej dražja, kot razni Savage Rugerji, itd... Lahko pa za primerjavo pogledaš tudi Tikko, Savage in cel kup drugih. Pazi le na to, da izbereš puško s snemljivim nabojnikom ter čim krajšo skupno dolžino, da je čim bolj praktična za samo jago.

Tine
4. December 2013, 15:17
Sam sem se odločal med Tikko in X-boltom. Kupil sem Browning. Nimam pripomb, morda sem na začetku pogrešal naprožilo, a ga ne več.

LovecBlaž
4. December 2013, 20:37
Hvala za vsa vaša mnenja. Po prebiranju foruma, sta v ožji izbor prišli puški Browning in pa Tikka. Zdaj si jih moram pogledat še v živo, pa katera bo bolj "padla" v roke.

main757
5. December 2013, 08:03
Preberi še strelec.si forum. Tam pišejo, da pri Tikki rada poka neka plastika pri/ob/na zaklepu.

Deerhunter
5. December 2013, 08:48
Tukaj je tako, da vsak svojega konja hvali. Zato ker puško uporabljamo in ker nam je bila/je tako všeč, da nas je prepričala in da smo se odločili za nakup. Zato eni zagovarjamo X-Bolt, drugi pa Tikko. (tretji se bo pa našel, ki bo rekel da obe puški nista vredni nič in da je ena tretja, veliko dražja, precej boljša. pri vsaki puški je tako, kot povsod, dobiš toliko kolikor plačaš)... Sicer je prav, da si vprašal pred nakupom in dobil si določene smernice v tvojem cenovnem rangu, h katerim znamkam se obrniti. Na koncu je pa vse odvisno samo od tebe in od tega katera puška te bo, ko si jo boš v živo vizuelno ogledal, prijel v roko, dvignil v ramo, repetiral, razstavil, bolj prepričala. To je vse, zato naredi tako kot si sam rekel, pojdi pogledat tiste katere te zanimajo, primi v roko in takoj boš vedel katera bo šla s tabo domov in na jago.
Da se tukaj pregovarjamo, katera je boljša, ali Tikka ali X bolt, nima smisla, pa tudi ne bi bilo prvič.


Hvala za vsa vaša mnenja. Po prebiranju foruma, sta v ožji izbor prišli puški Browning in pa Tikka. Zdaj si jih moram pogledat še v živo, pa katera bo bolj "padla" v roke.

Tine
5. December 2013, 08:58
Res je. Sam sem pred nakupom rokoval s Tikko. Daleč od tega, da mi ne bi bila všeč. Tudi Titan 6 je zelo OK, pa ČZ. Jih je kar nekaj. Mene je najbolj omejevalo moje levičarstvo.
Saj je napisal, da mora še "prešlatati" obe. Jaz mu lahko ponudim, da pride pogledati X-bolta, greva lahko tudi streljati. Pa ne mislim delati nobene reklame.

brenneke
5. December 2013, 09:03
Howa 1500. V nobeni stvari ne zaostaja za prej navedenimi. Pa še cenovno dobiš še kvalitetno montažo za isti denar.

aron
5. December 2013, 09:11
Včeraj sem naročil Tikko, Komaj čakam.:icon_sad:

mugo
5. December 2013, 09:37
Včeraj sem naročil Tikko, Komaj čakam.:icon_sad:

Aron http://forum.lovac.info/Smileys/default/zagorec.gif

Vsem, ki se odločate za nakup nove puške še en nasvet. Premislite, ali hočete puško z mehanskimi merki ali brez. Iz tega sledi, ali hočete fiksno ali snemljivo montažo za strelni daljnogled, kakšne so tu opcije. Preverite, kakšna montaža za daljnogled gre na puško in koliko stane to.

Strinjam se z drugimi, pred odločitvijo pojdi in prešlataj puške ki te zanimajo. Jaz sem tako naredil. Ne bom vsega pisal tu gor, zakaj sem se na oncu odločil za Tikko. Lahko na ZS, da ne bo kdo rekel da svojega konja hvalim tu. Lahko jo prideš k meni probat, če želiš.

Deerhunter
5. December 2013, 11:48
Jaz se nikoli o puški nisem odločal na podlagi montaže. Šele ko sem izbral puško sem razmišljal o montaži. Puškar lahko zmontira na puško skoraj karkoli, res da so ene zadeve dražje kot druge, ampak mislim da je to drugotnega pomena, bolj važno je da mi je puška všeč in mi res leži.
Puško brez merkov bi priporočal samo za čakanje iz visoke preže. V kolikor je puška vsestranska, (lov na pogonih, slabe vremenske razmere, težak in zahteven teren, krvna sled itd.) se sam raje odločim za mehanske merke in snemljivo montažo.

mugo
5. December 2013, 12:49
Če se odločaš o dveh ali več zelo podobnih puška, je lahko pomemben faktor tudi možnost montaže. Ali boš dal za montažo 80 eur ali 500 je pomembna razlika.
Da je pa puška brez mehanskih merkov samo za na prežo je pa karnekaj. Primeren variabilen daljnogled na fiksni montaži ti bo rešil vse situacije.

kuje
5. December 2013, 13:05
Držite se teme 308win!O puškah pa nadaljujte temo kje drugje!biggrin

muzikant
5. December 2013, 13:55
Da je pa puška brez mehanskih merkov samo za na prežo je pa karnekaj. Primeren variabilen daljnogled na fiksni montaži ti bo rešil vse situacije.

Itak...


Jaz se nikoli o puški nisem odločal na podlagi montaže. Šele ko sem izbral puško sem razmišljal o montaži. Puškar lahko zmontira na puško skoraj karkoli, res da so ene zadeve dražje kot druge, ampak mislim da je to drugotnega pomena, bolj važno je da mi je puška všeč in mi res leži.
Puško brez merkov bi priporočal samo za čakanje iz visoke preže. V kolikor je puška vsestranska, (lov na pogonih, slabe vremenske razmere, težak in zahteven teren, krvna sled itd.) se sam raje odločim za mehanske merke in snemljivo montažo.

Fant ne sanjaj brezveze in talaj nekih kvazi nasvetov, ker jih še sam veliko potrebuješ....

alojz1
5. December 2013, 14:32
Aron, dobrodošel v klubu Tike.
Res so puške v tem cenovnem razredu precej enakovredne. Nastavljivo proženje pa ima Tika najboljše. Mislim brez naprožila.
Strinjam pa se z Muzikantom in Mugom. Mehanski merki bi delno prišli prav le pri krvni sledi. Ampak za to je puška predolga. Na vsako, ki nima merkov pa paše tudi optična pika za hitre strele.

Deerhunter
5. December 2013, 16:41
No kot ponavadi si samo še ti manjkal, zdaj smo pa vsi na kupu in tema bo spet lahko letela med smeti biggrin

Ne vem no, sicer sem povedal samo svoje mnenje, vsak se naj pa sam odloči kaj potrebuje. Je pa očitno potem po tvojem mnenju 95% slovenskih lovcev kvazi strokovnjakov (v naši družini vem samo za dve puški brez mehanskih merkov). Se pač vedno najde kdo, ki cel svet skuša prepričati v svoj prav.

Če se zanašaš samo na optično namerilno napravo, ti jo lahko zmoči dež, pozimi zamede sneg, ki pada ali z neba in / ali z vej, ali pa tisto razbiješ ali premakneš točko zadetka pri prebijanju čez skalovje in prepade. Pri piki lahko enostavno crkne baterija, dobesedno sredi pogona na divje prašiče. Pa kar pišite, da nakladam, meni je povsem vseeno, jaz imam pač raje še "backup" varianto.


Itak...

Fant ne sanjaj brezveze in talaj nekih kvazi nasvetov, ker jih še sam veliko potrebuješ....

alojz1
5. December 2013, 17:07
Za vsako stvar je potreben čas. Spomnim se časov, ko je bila najbolj cenjena montaža, ki je imela spodaj luknjo, da si lahko tudi preko merkov pomeril. In vsi so jo hoteli in prepričevali vse okrog sebe kako je to potrebno. Pa sem enega vprašal, koliko je streljal preko merkov odkar ima daljnogled. Nikoli. In je hotel to takoj poizkusiti. Seveda je dobil brco v čelo.
Nekaj podobnega je sedaj. Ali so merki potrebni ali ne. Jaz jih ne rabim. Niti na kombinirki ne. Tudi z šibrami streljam vse preko daljnogleda.

Andy99
5. December 2013, 17:13
Dandanes so merki bolj za okras, meni osebno puška z merki lepše zgleda.

LovecBlaž
5. December 2013, 18:17
se strinjam z Andijem, puška z merki zgleda tudi meni lepše, samo ni pa pogoj, da bi jih morala imeti.

Nikjer pa nisem zasledil mnenja glede Sabatti pušk, trap puške naj bi bile kvalitetne, od karabinov pa sem slišal bolj malo?

Jo ima kdo med vami? Kako mnenje?

Slayer
5. December 2013, 20:53
Zanima me vaše mnenje o Sabatti tricevkah? hvala

aron
5. December 2013, 21:44
[QUOTE=alojz1;103761]Aron, dobrodošel v klubu Tike.

Hvala

muzikant
5. December 2013, 23:26
Zanima me vaše mnenje o Sabatti tricevkah? hvala

A Sabatti dela trocevke, a so s čokilade ?

mugo
5. December 2013, 23:28
Ne vem no, sicer sem povedal samo svoje mnenje, vsak se naj pa sam odloči kaj potrebuje. Je pa očitno potem po tvojem mnenju 95% slovenskih lovcev kvazi strokovnjakov (v naši družini vem samo za dve puški brez mehanskih merkov). Se pač vedno najde kdo, ki cel svet skuša prepričati v svoj prav.

Eden je vedno prvi. Ja in res, pobnavadi ga postrani gledajo. Čez čas pa posnemajo. SIcer pa, koliko časa je pri nas možno že dobiti puškobrez mehanskih merkov? Verjetno je 99% pušk v lasti slovenskih lovcev iz časov, ko se jih brez mehanskih merkov niti ni delalo.
Jaz sem kolikor vem prvi in edini s tako puško v naši LD. Lahko da se komu čudno zdi. Kot je že muzikant enkrat rekel, rezultati pa so vidni na pozdravu lovini.


Če se zanašaš samo na optično namerilno napravo, ti jo lahko zmoči dež, pozimi zamede sneg, ki pada ali z neba in / ali z vej, ali pa tisto razbiješ ali premakneš točko zadetka pri prebijanju čez skalovje in prepade. Pri piki lahko enostavno crkne baterija, dobesedno sredi pogona na divje prašiče. Pa kar pišite, da nakladam, meni je povsem vseeno, jaz imam pač raje še "backup" varianto.
Oprosti, ampak res nakladaš. Če imaš tako slab daljnogled ki ti ga onesposobi dež ali sneg, je res bolje, da imaš kar mehanske merke. Če ga razbiješ na skalah boš pa ves poklapan šel naravnost domov z mehanskimi merki ali brez. Baterijo za piko imam pa vedno sabo, čeprav mi še ni crknila v treh letih. Obstajajo pa tudi take na sončno celico kot backup....
Mehanki merki te lahko tudi ovirajo pri montaži daljnogleda.
No, to je seveda le moj pogled na stvar,sem pa tudi že poskusil z mehanskimi merki na parih pogonih. In sem se hitro naučil, da je pika ali daljnogled veliko boljša izbira. Pa ne da ne znam streljat na mehanske merke, še treniral sem strelstvo svoje čase.

detel
6. December 2013, 09:12
Meni je vseeno ali so merki ali ne, ker jih itak ne morem uporabit :icon_cry:. Zato so pa pike in primerna optika :limona:Bighand.

Deerhunter
6. December 2013, 09:44
Puške brez mehanskih merkov so prišle k nam v zadnjih 20 letih iz ZDA in ker je vse kar pride iz ZDA boljše kot naše, so zdaj kar naenkrat moderne tudi puške brez merkov. V redu, mene to prav nič ne moti saj se povsem lahko prilagajam novostim. Tudi jaz sem bil prvi v LD, ki sem na skupne love hodil s peltorjevimi aktivnimi glušniki. Pa so se mi vsi smejali. Eni se mi še zdaj. Nekateri pa me že posnemajo. Res je tudi, da so v naših LD puške brez merkov zelo redke, ampak, če bi jih ljudje na veliko hoteli, bi jih imeli, saj so povsod naprodaj. Kaj je bilo pred 30 leti nima smisla razpravljat, dejstvo je da so te puške trenutno vsepovsod na zalogi, pa jih je kljub temu zelo malo videti na terenu. Američani imajo drugačen način lova, drugačen način razmišljanja. Lovijo posamično, ne poznajo pogonov, brakiranja, v slabem vremenu so večinoma doma. Šparajo na puškah, na optiki, na montažah, na vsemu. Tudi to je pri njih eden od razlogov za poceni fiksne montaže, puške brez merkov... Meni je povsem vseeno ali je montaža 80 ali 500 €, važno je da je funkcionalna. Jaz sem že povedal, da samo debatiramo in vsak lahko pove svoje mnenje. Ni me potrebno diskreditirati, samo zato, ker imam drugačno mnenje kot ga imaš ti. To ni konstruktivna debata in na to sem na tem forumu že večkrat opozoril.

Zgodilo se mi je pa vse in svašta, da sem puško imel naslonjeno ob drevo, na okular je z drevesa padel sneg in ko bi bil čas za streljat, bi z okularja čistil sneg.
Zgodilo se mi je že da se mi je aimpoint, ki je najbolj kvalitetna pika, v dežju zarosil do te mere da nisem čez njega videl čisto nič. Tudi po robidovju sem se že vlačil po krvni sledi in ugotovil, da je daljnogled na blizu neuporaben. Tudi daljnogled sem že razbil na skali, pa sem ga preprosto snel in če bi bilo treba bi lahko streljal z mehanskimi merki. Verjemi, da manj boli kot če sredi pogona ostaneš brez vsega. Tudi pika na širokokotnem daljnogledu mi je delala 2 leti, ko pa mi je nekoč prišla rajda prašičev pa sem ugotovil da sem brez pike, ker sem jo dan prej pozabil ugasnit. No ravno zato zadnje čase uporabljam bushnellov širokokotni daljnogled, kjer je pika in še navaden križ, za slučaj, če pika crkne, ima pa tudi rainguard zaščito proti rosenju in to preverjeno boljšo kot kakršnakoli pika. Zato mi ne govorit da nakladam. Enostavno imam rad v slabih pogojih rezervno varianto. Če je ti ne rabiš ali nočeš je to tvoja stvar. Ne rabiš pa mene, cel forum in celo svojo LD prepričevati, da imaš edino ti prav.



Eden je vedno prvi. Ja in res, pobnavadi ga postrani gledajo. Čez čas pa posnemajo. SIcer pa, koliko časa je pri nas možno že dobiti puškobrez mehanskih merkov? Verjetno je 99% pušk v lasti slovenskih lovcev iz časov, ko se jih brez mehanskih merkov niti ni delalo.
Jaz sem kolikor vem prvi in edini s tako puško v naši LD. Lahko da se komu čudno zdi. Kot je že muzikant enkrat rekel, rezultati pa so vidni na pozdravu lovini.

Oprosti, ampak res nakladaš. Če imaš tako slab daljnogled ki ti ga onesposobi dež ali sneg, je res bolje, da imaš kar mehanske merke. Če ga razbiješ na skalah boš pa ves poklapan šel naravnost domov z mehanskimi merki ali brez. Baterijo za piko imam pa vedno sabo, čeprav mi še ni crknila v treh letih. Obstajajo pa tudi take na sončno celico kot backup....
Mehanki merki te lahko tudi ovirajo pri montaži daljnogleda.
No, to je seveda le moj pogled na stvar,sem pa tudi že poskusil z mehanskimi merki na parih pogonih. In sem se hitro naučil, da je pika ali daljnogled veliko boljša izbira. Pa ne da ne znam streljat na mehanske merke, še treniral sem strelstvo svoje čase.

mugo
6. December 2013, 11:45
Puške brez mehanskih merkov so prišle k nam v zadnjih 20 letih iz ZDA in ker je vse kar pride iz ZDA boljše kot naše, so zdaj kar naenkrat moderne tudi puške brez merkov. V redu, mene to prav nič ne moti saj se povsem lahko prilagajam novostim. Tudi jaz sem bil prvi v LD, ki sem na skupne love hodil s peltorjevimi aktivnimi glušniki. Pa so se mi vsi smejali. Eni se mi še zdaj. Nekateri pa me že posnemajo. Res je tudi, da so v naših LD puške brez merkov zelo redke, ampak, če bi jih ljudje na veliko hoteli, bi jih imeli, saj so povsod naprodaj. Kaj je bilo pred 30 leti nima smisla razpravljat, dejstvo je da so te puške trenutno vsepovsod na zalogi, pa jih je kljub temu zelo malo videti na terenu. Američani imajo drugačen način lova, drugačen način razmišljanja. Lovijo posamično, ne poznajo pogonov, brakiranja, v slabem vremenu so večinoma doma. Šparajo na puškah, na optiki, na montažah, na vsemu. Tudi to je pri njih eden od razlogov za poceni fiksne montaže, puške brez merkov... Meni je povsem vseeno ali je montaža 80 ali 500 €, važno je da je funkcionalna. Jaz sem že povedal, da samo debatiramo in vsak lahko pove svoje mnenje. Ni me potrebno diskreditirati, samo zato, ker imam drugačno mnenje kot ga imaš ti. To ni konstruktivna debata in na to sem na tem forumu že večkrat opozoril.

Ah daj, upoštevaj Muzikantov nasvet. Ti si začel tukaj učit, da so puške brez mehanskih merkov le za na prežo. Tiste tvoje o američanih..eh... preberi si knjigo avtorja Mira Raka, kako lovijo tam.


No ravno zato zadnje čase uporabljam bushnellov širokokotni daljnogled, kjer je pika in še navaden križ, za slučaj, če pika crkne, ima pa tudi rainguard zaščito proti rosenju in to preverjeno boljšo kot kakršnakoli pika.
No vidiš, da si prišel do enakega zaključka kot jaz.


Ne rabiš pa mene, cel forum in celo svojo LD prepričevati, da imaš edino ti prav.
Še enkrat, ti si prvi začel prodajat svojo:

Puško brez merkov bi priporočal samo za čakanje iz visoke preže.

Deerhunter
6. December 2013, 12:33
Ah, to je brezveze. Jaz nisem ničesar "prodajal", ta forum je tukaj zato da vsak lahko izrazi svoje mnenje (razen, če je ta forum namenjen temu da le Muzikant in Mugo pišeta, ostali pa lahko le beremo :icon_lol:) vsak je pa tudi dovolj star da se na koncu sam odloči kaj rabi in kaj mu je všeč. Ti si pač zdaj užaljen kot lastnik puške brez merkov. Najbrž si še dodatno občutljiv glede tega tudi zato ker te tudi na jagi vsi gledajo in sprašujejo zakaj taka puška. Te povsem razumem. Zato komentar v stilu "ti si prvi začel", potem pa v jok pa na drevo. In če jaz kaj prodajam, potem tudi ti prodajaš, jaz svojo verzijo ti pa svojo. Upam pa vsaj da bo to v pomoč in razmislek tistim, ki se odločajo kakšno puško kupiti, da bodo lahko prebrali obe plati zgodbe in se na koncu sami odločili. Z moje strani je to zadnji post okoli tega. Že tako smo že 2 dni v offtopicu. Pa brez zamere in hude krvi, ne pozabite, to je le debata. :argue:

mugo
6. December 2013, 13:10
Lej, otročji si. Ker sem ti napisal (pa Muzikant in Alojz tudi) da se ne strinjam s tem, kar si dejal o nujnosti mehanskih merkov, si začel z diskreditacijami:
Je pa očitno potem po tvojem mnenju 95% slovenskih lovcev kvazi strokovnjakov (v naši družini vem samo za dve puški brez mehanskih merkov). Se pač vedno najde kdo, ki cel svet skuša prepričati v svoj prav.
In jokanjem:
Ni me potrebno diskreditirati, samo zato, ker imam drugačno mnenje kot ga imaš ti. To ni konstruktivna debata in na to sem na tem forumu že večkrat opozoril.

In še enkrat bom napisal moje mnenje, da ti kvalieten variabilni daljnogled pokrije vse situacije in vremenske razmere. Edini problem je lahko, če ga med lovom razbiješ. V takem primeru pa bi res rabil mehanske merke, če bi hotel še naprej loviti tisti trenutek. Ampak mene bi vnema za lov v takem primeru tisti trenutek prav gotovo minila.
Bom dodal še nekaj, kar bolj spada v to temo. Za pogledati je v tem cenovnem razredu puške Howa. Ampak nisem jih še zasledil takih z mehanskimi merkihttp://forum.lovac.info/Smileys/default/Copy%20of%20bunny.gif

PROF.racoon
6. December 2013, 13:34
Mugo, saj ti jih lahko puškar zalota na cev... :icon_wink: :whistle:

dolgin
6. December 2013, 13:57
Ne vem zakaj bi dajal merke na puško, če si že v osnovi kupiš tako, ki jih nima.
Meni moja .308 dela čisto ok brez njih in jih po pravici povedano čisto nič ne pogrešam, pa sem po večini v pogonu. Gor imam Kahlesa 1.5-6x42 na EAW montaži. S puško sem tudi že "vsekal po skalah" pa daljnogled gladko drži.
Seveda je stvar navade, imam tudi cel kup železja z merki,vendar še nisem bil v situaciji, da bi moral dol jemat optiko, po pravici povedano so mi merki na puškah bolj ovira kot ne (se zatikajo v toku...).

Slayer
6. December 2013, 16:50
A Sabatti dela trocevke, a so s čokilade ?

Pomiri se muzikant, samo tipkarska napaka :)

Sršen
6. December 2013, 17:36
Pomiri se muzikant, samo tipkarska napaka :)
Škoda! Za miklavža bi bile super darilo.:limona:

PROF.racoon
6. December 2013, 18:25
Ne vem zakaj bi dajal merke na puško, če si že v osnovi kupiš tako, ki jih nima.
.
.
.

Dolgin, to je bila šala... :icon_lol:

VUGI
6. December 2013, 18:46
sam sem pred nekaj meseci bil pred enako dilemo. Kakšno puško kupiti, da bo lahka, sorazmerno kratka, natančna, vzdržljiva... in še poceni.
No, v glavne sem izbor zožil na Sako A7, Sauer 101 in Tikko T3. Vse so v približno enakem cenovnem razredu, vse imajo možnost kopita iz umetne mase in vse se izdelujejo v kalibru katerega sem želel (270Win). Na koncu sem se odločil za Tikko T3 (in ni mi žal).
Kar sem želel povedati je to, da si pri nakupu puške najprej zoži izbor potem pa vsako puško iz tega izbora primi v roke. Verjemi, da ti zastonj drugi razlagamo katera je najboljša - primi puško v roke in boš videl kako ti bo sedla - le to je pomembno saj boš puško nosil ti in ne noben drug.
O mehanskih merkih; mislim da pri nakupu nove puške ne bi smel posvečati prevelikega pudarka temu ali ima puška meh. merke ali ne, saj je na tržišču dovolj cenovno ugodnih optičnih naprav, ki jih brez problema kvalitetno nadomestijo!
,Kot so ti že drugi predlagali še enkrat, puško primi v roke pa boš takoj vedel katera je tvoja !:OK:

andrej win
12. December 2013, 09:20
Test doma poljnejega Accubonda v kal. 308win.
Zrno AB 180gr
Puška tikka t3 lite
Optika Zeiss 2.5-10x50
Vreme hladno, dobra družba... :OK:

Robert91922
12. December 2013, 09:49
Koliko strelov je na tej tarči?

andrej win
12. December 2013, 10:10
Trije..

Optik-trade.si
12. December 2013, 10:25
Sodobne puške so postale res natančne. Spodaj prilagam še sliko Titan 6, 308 win, Geko target 11g, 5 strelnega grupa na 100 metrov.

alojz1
12. December 2013, 10:32
Jaz bi pa rad videl kakšno tarčo od mag. nabojev. (7 Rem. ali 300 wm).
Za 308 mi je znano. Ne glede na znamko puške.

MasterLesjak
12. December 2013, 13:05
kolikor jaz vem je 300wm kar natančen kaliber (upam, da bo to kdo potrdil s sliko grupe).

za 7mm rm pa po pravici povedano ne vem, čeprav sem že streljal, ampak tistega ne bi štel kot veljaven test/prikaz natančnosti

alojz1
12. December 2013, 13:34
Oba sta natančna. Me pa zanimajo rezultati tistih long range lovcev, ki imajo ta kaliber za velike daljave (vem, da sta oba kar dobro zastopana). Ampak tarča od Tomaža in RWS ne velja.

Robert91922
13. December 2013, 08:25
Sodobne puške so postale res natančne. Spodaj prilagam še sliko Titan 6, 308 win, Geko target 11g, 5 strelnega grupa na 100 metrov.
Kje pa je slika te tarče? Ni bila priložena, ali meni kaj ne dela na računalniku?
Jo ostali vidite?

Sršen
13. December 2013, 09:47
Kje pa je slika te tarče? Ni bila priložena, ali meni kaj ne dela na računalniku?
Jo ostali vidite?
Ni, ni. Muca papala.:icon_lol:

Optik-trade.si
13. December 2013, 10:44
http://shrani.si/t/b/XG/4qkKdPuB/1000326.jpg (http://shrani.si/?b/XG/4qkKdPuB/1000326.jpg)

Se opravičujem, sedaj je pa tudi slikica. ;) Če ne bi bila tema o .308 win bi objavil še kako ista puška deluje z novo cevjo v kalibru 6.5x47 Lapua in s 10g Mega kroglami. :icon_lol:

Tomaž Ražman
1. January 2014, 09:09
Prejšnji teden je svak streljal košuto, zadel jo je čez zadnji kolk in evo 11,9g je prebila le do črevesja. Košuta je pobegnila pribl 500m krvi ni bilo...

alojz1
1. January 2014, 11:49
Res ne vem Tomaž, kaj hočeš povedati. Da draga krogla ni opravila dela ali, da je kaliber zanič. Saj je skoraj srce zadel. Le 1,2m bolj zadaj.

ostrostrelec.pero
1. January 2014, 12:28
:limona::icon_lol::icon_lol::icon_lol:

mugo
1. January 2014, 12:33
Prejšnji teden je svak streljal košuto, zadel jo je čez zadnji kolk in evo 11,9g je prebila le do črevesja. Košuta je pobegnila pribl 500m krvi ni bilo...

Praktično jo je v rit vstrelil. :whistle: Nič ni narobe s kalibrom in kroglo.

Tomaž Ražman
1. January 2014, 18:51
Povedat sem hotel, da je svak prejšnji teden z evo 11,9g streljal košuto in jo zadel v kolk, krogla je prebila do črevesja. Pobegnila je cca500m, krvi ni bilo...

Tomaž Ražman
1. January 2014, 18:53
Ne kretiziram ne kugle ne kalibra, samo kot zanimivost... Brez psa košute ne bi našel...

alojz1
1. January 2014, 19:38
Ne kretiziram ne kugle ne kalibra, samo kot zanimivost... Brez psa košute ne bi našel...
Še ni krogle niti lovskega kalibra z katerim se ne da zastreliti. To bi lahko že prvič napisal.

PROF.racoon
28. March 2014, 09:46
V 308 sem naročil menjalno cev za R8. Za 9,3x62 sem se (tudi s pomočjo kolegov) lažje odločil za kroglo in njeno polnjenje, v poplavi municije za 308 pa je to veliko težje.

Sprašujem vas, katere krogle oz. serijsko municijo uporabljate, kakšni so rezultati na divjadi in tarči.

Na tem in drugih forumih sem zasledil, da zelo hvalijo Nosler Accubond in Hornady Interbond od monolitnih pa Hornady Superformance GMX, Barnes TTSX in v zadnjem času LOS (predvsem Alojz :) ).

Ali je kdo poskusil s Federal Power-Shok in Remington Core-Lokt municijo?

Preferirate lažje 150-165gr ali težje do 180gr krogle?

Mogoče je bilo od tega že kje kaj napisanega, pa mi je ušlo, zato se ne jezite preveč...

alojz1
28. March 2014, 10:13
Vse našteto je dobro. Sem skoraj vse preizkusil (ali znanci). Vsak prisega na tisto kar sam uporablja. Pozabil si Mego.
Jaz sem pristaš lažjih v tem kalibru. LOS streljam zaradi poškodb ,ker nima svinca in zaradi CENE. Čeprav je v drugi temi nekdo napisal, da poceni ni dobro. On že ve. Proti takim argumentom ni debat.

alojz1
28. March 2014, 10:38
Še tole. Na puški imaš verjetno na original Blaserjevi montaži dober daljnogled. Ne kupuj še enega za drugo cev.
Daljnogled je nastreljen na 9,3. Vijak na kupoli odvij in prestavi na 0.
Prestavi daljnogled na drugo cev in nastreli. Ko ga daš nazaj na prvo cev enostavno kupole zavrti na 0.

mugo
28. March 2014, 11:00
Preferirate lažje 150-165gr ali težje do 180gr krogle?
Mogoče je bilo od tega že kje kaj napisanega, pa mi je ušlo, zato se ne jezite preveč...

O moji izbiri imaš napisano na prvi strani teme monolitne krogle.

MasterLesjak
28. March 2014, 11:37
Uporabljam Lapua Mega 150gr. Zelo zadovoljen z natančnostjo, za divjad pa težko rečem, ker sem uplenil samo 1 srnjaka in še tega nisem izkožil (streljan na nekih 30m, zadet v desno stegno zadaj, izstop pri levi plečki, padel po 10m).

PROF.racoon
28. March 2014, 12:38
Vse našteto je dobro. Sem skoraj vse preizkusil (ali znanci). Vsak prisega na tisto kar sam uporablja. Pozabil si Mego.
Jaz sem pristaš lažjih v tem kalibru. LOS streljam zaradi poškodb ,ker nima svinca in zaradi CENE. Čeprav je v drugi temi nekdo napisal, da poceni ni dobro. On že ve. Proti takim argumentom ni debat.

Ja, res je, pozabil sem Mego...
Tudi sam se nagibam k lažjim zaradi več šok efekta in boljše balistične krivulje...
Če bi sam polnil, bi med prvimi verjetno poskusil tudi LOS...


Še tole. Na puški imaš verjetno na original Blaserjevi montaži dober daljnogled. Ne kupuj še enega za drugo cev.
Daljnogled je nastreljen na 9,3. Vijak na kupoli odvij in prestavi na 0.
Prestavi daljnogled na drugo cev in nastreli. Ko ga daš nazaj na prvo cev enostavno kupole zavrti na 0.

Sem razmišljal tudi v tej smeri, čeprav sem se včeraj že pogovarjal s Teodorjem o možni optiki... :) Za začetek bom verjetno kar uporabil starega (ki je skoraj nov)... :)


O moji izbiri imaš napisano na prvi strani teme monolitne krogle.

No, vidiš, se mi je zdelo, da sem nekaj izpustil... Si uplenil še kaj razen pujska s to kroglo? Kako si zadovoljen?

mugo
28. March 2014, 13:12
http://www.forum-lov.org/forum/images/metro/green/misc/quote_icon.png mugo je objavil: http://www.forum-lov.org/forum/images/metro/green/buttons/viewpost-right.png (http://www.forum-lov.org/forum/showthread.php?p=108616#post108616)
O moji izbiri imaš napisano na prvi strani teme monolitne krogle.


No, vidiš, se mi je zdelo, da sem nekaj izpustil... Si uplenil še kaj razen pujska s to kroglo? Kako si zadovoljen?

Beri temo o monolitkah naprej od pujska, prideš tudi do srne. Pa še enega lisjaka sem. Bolj malo, ampak kaj hočem, nisem kaj dosti lovil preteklo zimo.
Zaenkrat sem zadovoljen, a bo treba še kako leto testirat, prava vrednost se pa tako pokaže šele pri kakem slabšem strelu. Natančnost tega streliva je dobra v moji puški.

Dule
28. March 2014, 15:44
Na da ne bo samo Alojz LOSa pohvalil, tudi jaz ga uporabljam v .308, lani uplenil z njim štiri kose srnjadi in junico, najdlje je šlo 20m.
Letos sem za 7,5x55 Swiss nabavil še Hornady Interbond, ker monolitke .308 niso ravno primerne za kaliber 7,5. Za 8x57 imam pa MJG, nekaj pa še starih Hornadyjevih Interbond RN. Bomo videli kaj bo ratalo iz tega.

Tomaž Ražman
30. March 2014, 08:32
Še tole. Na puški imaš verjetno na original Blaserjevi montaži dober daljnogled. Ne kupuj še enega za drugo cev.
Daljnogled je nastreljen na 9,3. Vijak na kupoli odvij in prestavi na 0.
Prestavi daljnogled na drugo cev in nastreli. Ko ga daš nazaj na prvo cev enostavno kupole zavrti na 0.

Zna se zgodit da ti montaža na novo cev ne bo pasala, imej tudi to v vidu. Rakun, Sicer pa ne vem kaj si zmišljuješ neumnosti, glede na to da je 9,3 za tvoje lovišče zakon...

alojz1
30. March 2014, 12:49
Dela v javnem sektorju pa ima preveč denarja. biggrin

detel
30. March 2014, 15:31
Le on ve zakaj...

muzikant
30. March 2014, 23:14
Verjetno bi rad bil namesto Rakuna Alojz Ražman.

PROF.racoon
31. March 2014, 11:08
Zna se zgodit da ti montaža na novo cev ne bo pasala, imej tudi to v vidu. Rakun, Sicer pa ne vem kaj si zmišljuješ neumnosti, glede na to da je 9,3 za tvoje lovišče zakon...

Razlika je med R93 in R8, da bi bila razlika med samimi R8 cevmi za montažo, pa prvič slišim...
9,3 je itaq zakon! Zakaj 308? Glej spodaj...


Dela v javnem sektorju pa ima preveč denarja. biggrin

Sponzor na žalost ni moja služba (bi potem moral še konkretno šparati kar nekaj časa), ampak splet okoliščin, ki so posledica pregovora "Dobro se z dobrim vrača..."...


Le on ve zakaj...

308 zato ker je univerzalen kaliber za lov in za strelišče... 9,3 je zame samo za lov (predvsem zaradi cene municije, odsuna)... 308 je bil že izbran pred nakupom rabljene R8 (takrat sem hotel kupiti Steyr Mannlicher Pro Hunter)... In še na koncu - če pride do vojne, bo tudi municije vsepovsod dovolj... :icon_lol::icon_lol::icon_lol:


Verjetno bi rad bil namesto Rakuna Alojz Ražman.

:whistle::icon_lol:

muzikant
31. March 2014, 12:36
Razlika je med R93 in R8, da bi bila razlika med samimi R8 cevmi za montažo, pa prvič slišim...


Rakun aka Alojz Ražman, nikdar in nikoli ne bo nobena montaža pasala z ene na drugo R8 cev, brez da bi ponastavil vijake za pritrjevanje montaže. :icon_wink:

To ti je prodal Alojz1, ki je pač na tem področju zgolj teoretik.

detel
31. March 2014, 14:21
Rakun, pri vas imate prašiče, jelenjad, medota, kaj ti bo 308...

rws
31. March 2014, 14:52
Ksj bluziš, tudi z 9.3mm ne pada vse v ognju, že videno;)

alojz1
31. March 2014, 15:03
Rakun aka Alojz Ražman, nikdar in nikoli ne bo nobena montaža pasala z ene na drugo R8 cev, brez da bi ponastavil vijake za pritrjevanje montaže. :icon_wink:

To ti je prodal Alojz1, ki je pač na tem področju zgolj teoretik.
Ups Muzikant. Nisem vedel, da daljnogled z montažo tudi prodajaš.
Mi teoretiki smo grozno picajzlast. Nam se zdi popolnoma logično, da je montaža na eni in drugi cevi pritrjena z enakim pritiskom na tisti preklopni gumb. Že zato, ker so tiste črte na preklopnem gumbu tako lepo v ravnini. Z vijakom pa korigiraš. Na eni, drugi ali n.... cevi.
Ti vedno vsako zadevo prikrojiš kot tebi paše. In seveda izkoristiš priliko, da malo popljuvaš druge. Tudi pri dolžinah cevi. Potem pa tule prodajaš puško z menjalno cevjo istega kalibra, le par cm krajšo.
In kupca verjetno prepričuješ kako koristno je imeti dve cevi istega kalibra z montažo in daljnogledom NA VSAKI.

muzikant
31. March 2014, 15:28
Alojz1 malo se umiri, asociacije ki jih premore tvoj operacijski sistem niso nujno pravilne.:icon_wink:

Tu kvasiš neke nebuloze o R8, a videl si jo samo na sliki, kaj šele da mi dal daljnogled z ene na drugo.
Dejstvo je, da pač prestavljanje montaž pri Blaserju ni mogoče brez ponastavitve vijakov, kar ti bo potrdil vsak lastnik puške, tudi rakun.

alojz1
31. March 2014, 15:43
Z vijakom pa korigiraš. Na eni, drugi ali n.... cevi.

Ne razumem. Ali sploh ne bereš, ali pa rabiš za zasuk vijaka inženirja puškarske stroke.
Pa saj sem napisal, da je meni logično.

Alojz1 malo se umiri, asociacije ki jih premore tvoj operacijski sistem niso nujno pravilne.:icon_wink:
Tu kvasiš neke nebuloze o R8, a videl si jo samo na sliki,
Je pa razlika med nama. Jaz ne kupim vsake puške in jo naslednji mesec prodajam.
Seznaniti z njo se da tudi na drugačen način. Verjamem, da pri prodaji ne delaš izgube. Zato pa smo taki, ki nekaj malega vemo o orožju tebi trn v peti.

muzikant
31. March 2014, 16:02
No pridi na forumsko srečanje pa ti bom dal puško in menjalno cev, pa lahko po mili volji prestavljaš in tuhtaš.

Če boš uspel v praksi potrditi uporabnost daljnogleda na dveh ceveh kot si opisal Rakunu, ti dam puško, če ne pa eno brco v rit.
Dogovorjeno ?

alojz1
31. March 2014, 17:07
Če boš uspel v praksi potrditi uporabnost daljnogleda na dveh ceveh kot si opisal Rakunu, ti dam puško, če ne pa eno brco v rit.
Dogovorjeno ?
Uporabnost je po tvoji logiki zelo čudna zadeva. To sem ugotovil že pri tisti puški z dvena menjalnimi cevmi istega kalibra. Tudi brco v rit bi mirno prenesel, če bi o uporabnosti razsojal kdo drug in ne ti.
Ne vem kakšno montažo imaš ti. Jaz sem pisal o enodelni.
Enako velja za moj daljnogled z odprtimi kupolami in montažo za picanity šino. Brez problema ga prestavim na drugo puško, ki ima enako šino. Celo kazalec (spomin) ima daljnogled, da mi ni treba vsakič tuhtati kam moram na drugi puški kupolo prestaviti. Če dam nazaj na prvo, dam samo kupoli na 0 in nobenega strela za preverjanje točnosti ni treba.

pikolis28
31. March 2014, 17:11
Alojz1 malo se umiri, asociacije ki jih premore tvoj operacijski sistem niso nujno pravilne.:icon_wink:

Tu kvasiš neke nebuloze o R8, a videl si jo samo na sliki, kaj šele da mi dal daljnogled z ene na drugo.
Dejstvo je, da pač prestavljanje montaž pri Blaserju ni mogoče brez ponastavitve vijakov, kar ti bo potrdil vsak lastnik puške, tudi rakun.

muzikant alojz1 se nikoli ne zmoti.:icon_lol:

alojz1
31. March 2014, 17:42
Tu na Forumu sem že večkrat napisal kaj narobe. In se zahvalil ali opravičil vsakemu, ki je na napako opozoril.
Zato Pikolis ne posplošuj.
V omenjenem primeru je spor glede originalne Blaserjeve montaže.
Enako bi lahko pisali npr o originalni montaži za češko bokarico. Iz ene puške jo lahko prestavimo na drugo. Le daljnogled moramo na drugi pristreliti. Ko ga damo nazaj na prvo pa zavrtimo kupole v prvotno stanje. Kdor to ne razume naj pač kupi sa vsako cev svojega skupaj z montažo. To je najbolj enostavno in tisti, ki jim denar ni problem to tudi prakticirajo. Komotnost pač plačamo. Mislit pa tu ni treba nič. Sploh, če nam vse skupaj nastreli kdo drug in potem reklamiramo pri vsakem zgrešenem strelu.

nejcp
31. March 2014, 18:14
Ubistvo držijo trditve od obeh.
Alojz1: da, daljnogled lahko enostavno prestavljaš (nastreliš, kupolo obrneš na 0, prestaviš daljnogled na drugo cev in nastreliš…)
Muzikant: res je, v večini primerov(pri meni na vseh 6ih ceveh) moraš vijake malo ponastavit, kar pa ni nek problem. Mislim da rakun zna uporabljati izvijač…
Ne razumem čemu to prerekanje?

muzikant
31. March 2014, 18:29
In po vsaki premontaži ponovno nastreljevati.

alojz1
31. March 2014, 18:39
Muzikant. Vem, da imaš dovolj znanja in prakse. Ponovno vsakokratno nastreljevanje je potrebno pri slabi montaži ali daljnogledu.
Jaz pa sem predvideval, da ima Racoon kvaliteten daljnogled. Montaža ni vprašljiva.
In pri kvalitetnem daljnogledu se z zasukom kupol na prvotno stanje grupa zadetkov ne spremeni.
Jaz streljam na različne daljave. Vsakič zavrtim kupolo. Ko dam na 0 je na 100m zadetek tam kjer mora biti.

pikolis28
31. March 2014, 19:05
[QUOTE=alojz1;108698]
Zato Pikolis ne posplošuj.


To delaš ravno ti.

alojz1
31. March 2014, 19:12
Jaz sem obširno razložil. In sem nekomu, ki ne razume še pripravljen še dodatno.
Enako bi pričakoval od tebe. Pa enostavno napišeš:

To delaš ravno ti.
Kaj v mojem postu je narobe?

muzikant
31. March 2014, 20:32
Kakšen koli daljnogled ima ne bodo zadetki na istem mestu, ker bo lega montaže različna.
Ima pa Blaser montažo 30mm in Zeissa.:icon_wink:

alojz1
31. March 2014, 20:54
Pojdiva po vrsti.
Če sname montažo in jo vrne nazaj so zadetki enaki. Drži?
Če da montažo na drugo puško, pristreli daljnogled bo druga puška točna. Drži?
Če prestavi na prvo puško in vrne kupole na prvotni položaj bo........zadetek tam kjer mora biti.
Če ne bo je nekaj narobe.
Preverimo pa takole. Daljnogled fiksiramo v nek cilj. Prevrtimo obe kupoli. Vrnemo jih v izhodiščni položaj. Križ mora biti tam, kjer je bil prej.
Tako lahko preverimo tudi kvaliteto vsakega mehanizma v kateremkoli daljnogledu. Mislim, da zeis ne sme imeti težav. Jaz imam IOR in jih ni.
Sin pa Zeissa z odprtimi kupolami in jih tudi ni.

MasterLesjak
31. March 2014, 22:35
In po vsaki premontaži ponovno nastreljevati.

To boš pomojem tako ali tako moral že zaradi različnih balistik kalibrov v vprašanju...

alojz1
31. March 2014, 23:08
Tudi ti ne razumeš. NI TREBA vsakič nastreljevati, če menjamo iz ene cevi na drugo isti daljnogled. Seveda pa mora biti daljnogled in montaža dobra.
Za lažje razumevanje poglejte longrange strelce. Daljnogled običajno nastrelijo na 100m. Potem na velikih razdaljah vrtijo kupole. Ko dajo ponovno na 0 in ustrelijo na 100m mora biti center.
Naj te ne moti drugačen kaliber druge cevi. Saj bo daljnogled nastrelil in si zapisal klike.
Ko da daljnogled na prvo cev da kupole na 0. Na drugi cevi pa jih premakne na zapisane ali označene klike.
Malo je lovcev, ki po nastelitvi daljnogleda odvije vijak gumba in kupolo prestavi na 0. Pri odprtih kupolah pa je to nujno. Nekateri modeli imajo narejeno tako, da kupolo le pridvigneš, daš na 0 in pritisneš. To nepoznavanje vas moti in bega.
Točnost mehanizma pa lahko preveri Optiktrade. Saj ima zabetonirano stojalo kamor fiksira daljnogled. Tarča 1mx1m z centimetrsko razdelbo na 100m. Kupole na 0 in si označiš cilj. Potem po mili volji vrtiš obe. Ko daš zopet na 0 mora biti križ v istem kvadratu tarče.
Vendar tega ne pričakuj od vseh daljnogledov. Za lovsko uporabo (par cm razlike) pa od večine.

MasterLesjak
31. March 2014, 23:11
razumem kaj hočeš povedati alojz, ampak zanikati ne moreš, da je treba vsakič prestavljati. Sklepam pa, da ko se navadiš je čisto enostaven in hiter proces (ki ne nujno rabi dejasnkega streljanja).

alojz1
31. March 2014, 23:42
ampak zanikati ne moreš, da je treba vsakič prestavljati. .
Ne, da zanikam. Trdim in ves čas pišem, da MORAŠ kupolo prestaviti, če daš daljnogled na drugo cev. Samo nastreljevati ni vsakič potrebno.

muzikant
1. April 2014, 00:08
Alojz ni ti pomoči, pridi na srečanje in dokaži v praksi. Pa pošter si daj všiti v hlače.:lol1:

TaSl
1. April 2014, 08:57
Alojz, seboj pripelji še Moni. Mislim da bi muzikant zelo glasno zapel ob morebitnem mahanju z nogami!:icon_lol:

alojz1
1. April 2014, 09:25
Nimam najmanjše želje hoditi v takšno družbo kjer svoja prepričanja utrjujejo z brcami.
Napišem korak po koraku (algoritem). Ko bi vsaj napisal kateri korak je napačen in ne gre več. On pa verjetno sploh ne prebere in komaj čaka kako bi ljudi v rit brcal.

muzikant
1. April 2014, 10:31
Cel algoritem je narobe, tako začetno in končno stanje kot tudi postopek, pisalo bi ti syntax error.

Zadnjič zdaj, montaža bo po vsakem premiku v drugem položaju posledično tudi daljnogled, lahko ti križ nastaviš v isto pozicijo kot pri nsatrelitvi, zadetki bodo vsakič drugje.


Brca je bila kot prispodoba in primer, da ne moreš nič izgubiti, dobiš pa lahko puško.:icon_wink:

Najboljše je da greš na srečanje fanatikov .308&LOS.

Tomaž Ražman
1. April 2014, 10:48
Pojdiva po vrsti.
Če sname montažo in jo vrne nazaj so zadetki enaki. Drži?
Če da montažo na drugo puško, pristreli daljnogled bo druga puška točna. Drži?
Če prestavi na prvo puško in vrne kupole na prvotni položaj bo........zadetek tam kjer mora biti.
Če ne bo je nekaj narobe.
Preverimo pa takole. Daljnogled fiksiramo v nek cilj. Prevrtimo obe kupoli. Vrnemo jih v izhodiščni položaj. Križ mora biti tam, kjer je bil prej.
Tako lahko preverimo tudi kvaliteto vsakega mehanizma v kateremkoli daljnogledu. Mislim, da zeis ne sme imeti težav. Jaz imam IOR in jih ni.
Sin pa Zeissa z odprtimi kupolami in jih tudi ni.

Alojz skrajni čas je da primeš blaserjevo montažo v roke in pogledaš kako je narejena. Na levi strani ima vzvodne zatiče, na desni pa vijake s katerim reguliraš razmak med vijakom in fiksnim delom montaže.
Tako da original blaser montaža ne paše iz cevi na cev... Se jo pa da regulirat, kar pa ne pomeni da bodo zadetki poprestavljanju enaki...

alojz1
1. April 2014, 10:59
Pojdiva po vrsti.
Če sname montažo in jo vrne nazaj so zadetki enaki. Drži?
Napisal si, da že prvi korak NE DRŽI. Jaz na moji večkrat snamem daljnogled. Ko ga vrnem se lega zadetkov ne spremeni. Imam pa original enodelno Blaserjevo montažo in Kahlesa z šino.
Enako lahko snemam tudi na drugi puški ki ima picanity šino. Saj to je smisel dobre montaže.
Počasi začenjam dvomiti o tvoji strokovnosti. Ali moraš ti po vsakem snemanju ponovno nastreljevati?
Razumel sem, da si se umaknil iz debate. Na gornje vprašanje pa le odgovori.
Tvoja želja je tudi nabava:

Kaliber pa 30R/5,6*50RMag/20Mag
Pri tej puški je potrebno vse tri cevi prilagoditi po vsakokratni menjavi streliva. To je bistveno težje kot omenjena prestavitev daljnogleda.
Je znanec želel bock driling z lotanimi cevmi. Seveda sem odsvetoval z istimi argumenti (menjava streliva). Pa ga je kljub temu naročil. Najprej ni bil zadovoljen in je reklamiral. Ko so mu v Borovljah razložili se je sprijaznil in sedaj meri malo nižje in desno. Tako od oka. Takšne puške pa jaz nočem.
In marsikomu ki so takšne puške všeč jim je tale debata dobrodošla. Vsaj seznanjeni so z težavami, ki se bodo pojavile. Saj za pogone je dobro. Vendar od tako drage puške pričakujemo tudi dober strel na večjo razdaljo.

Sršen
1. April 2014, 11:03
Alojz skrajni čas je da primeš blaserjevo montažo v roke in pogledaš kako je narejena. Na levi strani ima vzvodne zatiče, na desni pa vijake s katerim reguliraš razmak med vijakom in fiksnim delom montaže.
Tako da original blaser montaža ne paše iz cevi na cev... Se jo pa da regulirat, kar pa ne pomeni da bodo zadetki poprestavljanju enaki...

Hočeš reči, da je nemogoče montažo enostavno sneti tako da odpneš vzvodne zatiče?
In jo potem postaviti nazaj na puško in da pri tem obdrži pozicijo?

A - Če ja, potem je to enostavno takoimenovana ponovljiva montaža. Kot recimo stare Suhl in druge snemljive montaže.
B - Če ne, potem ni vredna kaj svojega denarja, ni vredna niti navadne Weaver šine, kaj šele denarja katerega mečete zanje!

Če je tvoj odgovor "ja", me prav zanima, zakaj sistem, ki ga omenja Alojz1 ne bi deloval. In bi tudi prosil odgovor!

Ne, nimam Blaserja in mi je od vsega začetka nastanka r93 antipatična puška. Bi pa za ta denar morala že sama streljati.:icon_confused:
Prisegam na Mauser klasiko in izpeljanke.

muzikant
1. April 2014, 11:11
Hočeš reči, da je nemogoče montažo enostavno sneti tako da odpneš vzvodne zatiče?
In jo potem postaviti nazaj na puško in da pri tem obdrži pozicijo?

A - Če ja, potem je to enostavno takoimenovana ponovljiva montaža. Kot recimo stare Suhl in druge snemljive montaže.
B - Če ne, potem ni vredna kaj svojega denarja, ni vredna niti navadne Weaver šine, kaj šele denarja katerega mečete zanje!

Če je tvoj odgovor "ja", me prav zanima, zakaj sistem, ki ga omenja Alojz1 ne bi deloval. In bi tudi prosil odgovor!

Ne, nimam Blaserja in mi je od vsega začetka nastanka r93 antipatična puška. Bi pa za ta denar morala že sama streljati.:icon_confused:
Prisegam na Mauser klasiko in izpeljanke.

Na isto puško je ponovljiva, ni pa ponovljiva med različnima/i puškama/i.


Napisal si, da že prvi korak NE DRŽI. Jaz na moji večkrat snamem daljnogled. Ko ga vrnem se lega zadetkov ne spremeni. Imam pa original enodelno Blaserjevo montažo in Kahlesa z šino.
Enako lahko snemam tudi na drugi puški ki ima picanity šino. Saj to je smisel dobre montaže.
Počasi začenjam dvomiti o tvoji strokovnosti. Ali moraš ti po vsakem snemanju ponovno nastreljevati?
Razumel sem, da si se umaknil iz debate. Na gornje vprašanje pa le odgovori.
Tvoja želja je tudi nabava:

Pri tej puški je potrebno vse tri cevi prilagoditi po vsakokratni menjavi streliva. To je bistveno težje kot omenjena prestavitev daljnogleda.
Je znanec želel bock driling z lotanimi cevmi. Seveda sem odsvetoval z istimi argumenti (menjava streliva). Pa ga je kljub temu naročil. Najprej ni bil zadovoljen in je reklamiral. Ko so mu v Borovljah razložili se je sprijaznil in sedaj meri malo nižje in desno. Tako od oka. Takšne puške pa jaz nočem.
In marsikomu ki so takšne puške všeč jim je tale debata dobrodošla. Vsaj seznanjeni so z težavami, ki se bodo pojavile. Saj za pogone je dobro. Vendar od tako drage puške pričakujemo tudi dober strel na večjo razdaljo.

Alojz ni ti pomoči.

alojz1
1. April 2014, 11:15
Tomaž tako puško z to montažo sem kupil leta 91, ko ti verjetno še lovec nisi bil. Kasneje so se meni in drugim lastnikom pojavljale razlike v zadetkih med gladko cevjo in kroglo, ki jo puškarji niso znali uskladiti. Tako, da imam z pristreljevanjem obeh cevi v center kar nekaj izkušenj (idealka in krogla). Montaž pa niso spreminjali. Verjemi, da jo poznam v detajle.

Tomaž Ražman
1. April 2014, 11:25
Hočeš reči, da je nemogoče montažo enostavno sneti tako da odpneš vzvodne zatiče?
In jo potem postaviti nazaj na puško in da pri tem obdrži pozicijo?

A - Če ja, potem je to enostavno takoimenovana ponovljiva montaža. Kot recimo stare Suhl in druge snemljive montaže.
B - Če ne, potem ni vredna kaj svojega denarja, ni vredna niti navadne Weaver šine, kaj šele denarja katerega mečete zanje!

Če je tvoj odgovor "ja", me prav zanima, zakaj sistem, ki ga omenja Alojz1 ne bi deloval. In bi tudi prosil odgovor!

Ne, nimam Blaserja in mi je od vsega začetka nastanka r93 antipatična puška. Bi pa za ta denar morala že sama streljati.:icon_confused:
Prisegam na Mauser klasiko in izpeljanke.

Če blaser montažo snemaš in dajaš nazaj na isto cev se zadetki ne spremenijo! Če pa to isto montažo pomikaš med dvema cevema pa je treba regulirat vijak za razmak in ni nujno da bodo zadetki enaki...
V živo to postane takoj jasno...

Tomaž Ražman
1. April 2014, 11:29
Tomaž tako puško z to montažo sem kupil leta 91, ko ti verjetno še lovec nisi bil. Kasneje so se meni in drugim lastnikom pojavljale razlike v zadetkih med gladko cevjo in kroglo, ki jo puškarji niso znali uskladiti. Tako, da imam z pristreljevanjem obeh cevi v center kar nekaj izkušenj (idealka in krogla). Montaž pa niso spreminjali. Verjemi, da jo poznam v detajle.

Pa ti si neverjeten, jaz govorim o montaži in ceveh za blaser r93 ti pa o puški iz 91???? Kako vezo ima to?

JakaJ
1. April 2014, 11:35
Imam tri Blaserjeve cevi z tremi montažami in optikami in nobena montaža ne paše iz ene na drugo cev ne da bi pri tem nastavil vijake na montaži (vsaj malo). Če optiko, ki jo imam nastreljeno na 308win prestavim na 30-06 mi nese 3cm višje in 2cm v levo kar je za lov čisto vredu brez da karkoli prestavljam kupole ampak se tega ne posložujem. To da bi imel en daljnogled za dve ali več cevi kot pravi Alojz je znanstvena fantastika v praksi.
Kolega je imel daljnogled nastreljen na dve cevi tako kot to opisuje Alojz, dopoldan je streljal na tekmi na 300m z 222rem, ob 18:00 pa mu je kamera poslala mms z krmišča na katerem so pridno rili 4 večji pujski...Hitro daljongled iz 222 na 308, 5min do krmišča, pomeri na cca 100m in pokadilo se je 3m stran od pujsa.......Alojz v praksi in na lovu je malo drugače kot na strelišču.

Sršen
1. April 2014, 11:46
Če blaser montažo snemaš in dajaš nazaj na isto cev se zadetki ne spremenijo! Če pa to isto montažo pomikaš med dvema cevema pa je treba regulirat vijak za razmak in ni nujno da bodo zadetki enaki...
V živo to postane takoj jasno...

Če to drži, da švabe ne znajo v vsako cev ponoviti enakih sedežev, v čem je smisel tako dragega montažnega sistema?:icon_eek:
Izvrtine za šine Pictiny & co. bi bile boljša rešitev.

Potem velja za vsako cev svoja montaža in svoj rešpitin. Na novejši R8 še prožilni mehanizem. Ja kaj pa še ostane? Je že bolje da imam za vsak kaliber svojo puško z montažo in optiko, pa mir.

Švabsko preseravanje!

alojz1
1. April 2014, 11:47
Fantje malo objektivnosti bi pa le pričakoval od vas.
Trdiš, da brez prestavljanja kupol daš daljnogled na drugo puško in nese le 3 in 2 cm narazen.
Večina takšen rezultat le sanja. In to brez prestavljanja kupol.
Potem opišeš bedarijo, ki jo naredi kolega. Prej strelja z eno puško na 300m potem da ta daljnogled na drugo puško brez prestavljanja (križ je za 300m) in fali prašiča na blizu.
Taki morajo res imeti fiksni daljnogled. Pa patrone v škatli na vsaki puški privezane, da ne bodo napačnih vzeli. V ihti se pamet ustavi.

JakaJ
1. April 2014, 11:55
Tudi tebi se lahko zgodi čeprav imaš naštudiranih 10 različnih montaž, cevi, daljnogledov, obratov kupol....

Tomaž Ražman
1. April 2014, 12:03
Če to drži, da švabe ne znajo v vsako cev ponoviti enakih sedežev, v čem je smisel tako dragega montažnega sistema?:icon_eek:
Izvrtine za šine Pictiny & co. bi bile boljša rešitev.

Potem velja za vsako cev svoja montaža in svoj rešpitin. Na novejši R8 še prožilni mehanizem. Ja kaj pa še ostane? Je že bolje da imam za vsak kaliber svojo puško z montažo in optiko, pa mir.

Švabsko preseravanje!

Pa kaj ti tekmuješ z lojzetom kdo bo večje neumnosti trosil?

alojz1
1. April 2014, 12:06
Jaka samo je pa razlika. Ali se ne da, ali pa ga po neumnosti v ihti userjemo.
Poglejte o čem se prepiramo. Montaža na tej puški ima vijake. Zategnemo jih vedno enako. Pa je ena zareza na desnem vijaku pokonci, na levem pa počez.
Blaser ima preklopni gumb, ki ima okrasno zarezo vedno vodoravno ko je zategnjen. Ta gumb lahko zavrtimo le za pol obrata navoja. Da je vodoravno pa reguliramo z izvijačem. To je vsa znanost.
Tomaž in podobni, ki se jim pa ne ljubi misliti pa raje kupijo za vsak ror svoj daljnogled in montažo.
Kot bi kupili en avto z zimskimi gumami za pozimi, drugega z letnimi pa za poleti.

Sršen
1. April 2014, 12:24
Pa kaj ti tekmuješ z lojzetom kdo bo večje neumnosti trosil?
Če je neumnost, da se mi ne da cele puške premetavati kot lego kocke, preden grem na drugo žival ali drug teren in za to še drago plačat, pa naj bo tako.
Vendar to kar berem o teh švabskih skrpucalih zame pomeni le "bejž čim dlje stran".:icon_evil:

alojz1
1. April 2014, 12:27
Pa ti si neverjeten, jaz govorim o montaži in ceveh za blaser r93 ti pa o puški iz 91???? Kako vezo ima to?
Se opravičujem. Imam BBF95, ki sem jo kupil med prvimi. Torej ne 91, kar je logično. Zareze so pa enake .

PROF.racoon
1. April 2014, 12:46
Ja, tudi mene čudi, da nimajo vse R8 cevi enakih utorov za montažo na cevi. Je to mogoče posledica obdelovalnega postopka ali pa so res tako zelo fine, da jih motijo že stotini?

alojz1
1. April 2014, 12:57
Če optiko, ki jo imam nastreljeno na 308win prestavim na 30-06 mi nese 3cm višje in 2cm v levo kar je za lov čisto vredu brez da karkoli prestavljam kupole
Ta citat ti dokazuje natančnost. Večina expres pušk tega ne dosega z istim daljnogledom in streli iz obeh cevi.
Jaz, ki imam odprte kupole bi samo za 3 klike po višini in 2 klika v desno prestavil.
Ampak čez komot ga ni. Bolje dati 2 jurja za optiko in montažo. Mogoče pa z obema puškama hkrati jaga?
Je pa še ena možnost (pa bodo spet u luft skočili)
Popravek ležišča (utorov) za kakšno stotinko. Potem bi bilo pa že preveč fajn, kajne?

Deerhunter
1. April 2014, 13:39
Jaz sicer še vedno nisem prejel naročene R8 - ki bo sicer v kal. 308, da ne bom natrosil čisto popoln offtopic, kot ste ga vi do sedaj na zadnjih parih straneh. Čakam že 4 mesece. Pač naši trgovci in njihovi dobavni roki.
Sem pa vmes nabavil Aimpoint Micro z Blaser montažo in si omenjeno montažo ogledal in se malo pozanimal o njej. Je tako kot pravite in ne vem zakaj je ob tem potrebno toliko nekoristnih in celo žaljivih postov.
Montaža je sicer narejena tako, da paše na vsako Blaserico. Vendar jo je potrebno prilagoditi oziroma "upasati" na posamezno cev z vijaki, ki so na montaži. Ko je montaža enkrat upasana, drži piko ne glede na število snemanj. Sršen je spraševal v čem je smisel take montaže? Smisel je v tem, da je montaža snemljiva, da drži piko tudi po snemanju in da je tovarniško prilagojena za blaserjeve puške, kar znatno poceni nakup. Zasučne in suhl montaže stanejo z upasanjem oziroma montažo okoli 500 evrov. Ponekod malo več, ponekod malo manj. Blaserjeva pa se dobi že za recimo 379 evrov, s tem da je standardizirana, ni treba predelovati orožja in ni veliko dela z upasanjem, kar pomeni da puškarji tisto famozno nastavljanje vijakov, zaradi katerih je tukaj tako vroča debata, ponavadi ne zaračunajo, če je puška in ostalo kupljena pri njih.
Je pa teoretično mogoče, da bi za dve cevi uporabljal isto montažo in daljnogled. Poudarjam teoretično. Pač je treba ponastavljati vijake in pametno je ob tem v izogib kakšnim neugodnim situacijam ponovno preverjati zadetke. Zadeva je tako v praksi malo bolj komplicirana in hitro se lahko zakalkuliraš. Potem pride do zgrešenih strelov, kot je opisal JakaJ.
Zato se navadno lastniki Blaserjevih pušk ne odločajo za prestavljanje daljnogledov, pač pa raje kupijo več montaž in namerilnih naprav. Torej, če bom jaz kdaj imel dve cevi, bom tako ali tako eno imel za čakanje (daljnogled), drugo za pogone (Aimpoint), tako da sam teh problemov s prestavljanjem montaže, katere opisujete, načeloma ne bi imel niti pri večih ceveh, saj bi za vsako imel svojo namerilno napravo.
In še tole, meni Blaser še vseeno upraviči svojo ceno, ker imam raje eno puško z dvema cevema in dvema merilnima napravama, kot pa dve puški. Bolj sem navajen sistema in dela s puško, bolj spreten sem z njo in bolj zaupam vanjo. Manj je dela s čiščenjem in vzdrževanjem. Pa verjemite, da vem o čem govorim, saj sem imel do zdaj za jago kar 3 puške z risanimi cevmi. Vsako nekako za "svoj namen". Kar pa je dejansko neumnost, saj bi vse namene lahko pokril z eno puško, dvema namerilnima napravama, dve cevi sta pa že luksuz, če si ga pač lahko privoščiš. Tako da imam raje eno samo puško, lahko tudi z dvema cevema, kot pa 3 različne, saj je potem vsaka malo drugačna, se drugače polne, repetira itd, zato hitreje pride v kritičnih trenutkih do neljubih pomot. Če pa imaš dve cevi pa operiraš s takorekoč enako puško, le kaliber se spremeni.
Blaser mi je sicer všeč še zaradi hitrega sistema repetiranja, ker na pogonih puške ni treba odmikati od lica, gib nazaj naprej je pač bolj naraven, kot pri klasičnih karabinih, ter ker je sama dolžina puške precej krajša kot pri drugih puškah, ker je sistem direktno nad sprožilcem. To mi veliko pomeni, ker imam rad kratko, priročno orožje. Smo pa različni in vsakemu odgovarja nekaj drugega. Drugače sem tudi sam ljubitelj klasičnega mauser zaklepa. Ampak ko gre za kratko puško in hitrost repetiranja, pa pač Blaser pri meni prevlada...


Če to drži, da švabe ne znajo v vsako cev ponoviti enakih sedežev, v čem je smisel tako dragega montažnega sistema?:icon_eek:
Izvrtine za šine Pictiny & co. bi bile boljša rešitev.

Potem velja za vsako cev svoja montaža in svoj rešpitin. Na novejši R8 še prožilni mehanizem. Ja kaj pa še ostane? Je že bolje da imam za vsak kaliber svojo puško z montažo in optiko, pa mir.

Švabsko preseravanje!


Imam tri Blaserjeve cevi z tremi montažami in optikami in nobena montaža ne paše iz ene na drugo cev ne da bi pri tem nastavil vijake na montaži (vsaj malo). Če optiko, ki jo imam nastreljeno na 308win prestavim na 30-06 mi nese 3cm višje in 2cm v levo kar je za lov čisto vredu brez da karkoli prestavljam kupole ampak se tega ne posložujem. To da bi imel en daljnogled za dve ali več cevi kot pravi Alojz je znanstvena fantastika v praksi.
Kolega je imel daljnogled nastreljen na dve cevi tako kot to opisuje Alojz, dopoldan je streljal na tekmi na 300m z 222rem, ob 18:00 pa mu je kamera poslala mms z krmišča na katerem so pridno rili 4 večji pujski...Hitro daljongled iz 222 na 308, 5min do krmišča, pomeri na cca 100m in pokadilo se je 3m stran od pujsa.......Alojz v praksi in na lovu je malo drugače kot na strelišču.


Če je neumnost, da se mi ne da cele puške premetavati kot lego kocke, preden grem na drugo žival ali drug teren in za to še drago plačat, pa naj bo tako.
Vendar to kar berem o teh švabskih skrpucalih zame pomeni le "bejž čim dlje stran".:icon_evil:

alojz1
1. April 2014, 14:14
da puškarji tisto famozno nastavljanje vijakov, zaradi katerih je tukaj tako vroča debata, ponavadi ne zaračunajo, če je puška in ostalo kupljena pri njih.

Ne vem več, kaj naj rečem. Tisto famozno nastavitev vijakov opravim v par sekundah. Potrebno je le toliko priviti, da gumb z enim prstom še lahko zavrtimo in zapremo. Tako enostavno in domiselno je.
To je nekaj podobnega kot, če bi v nedeljo nesli uro k urarju, da nastavi poletni čas.
Imaš montažo doma. Probaj in potem napiši če ni tako.
In pripomba o fleksarci je čisto v skladu z avtorjem. Me sploh ne preseneča več. Če bi pisali o kopitu bi pa sekiro predlagal.

alojz1
1. April 2014, 14:55
Bo Deerhunter povedal, če sem zavajal glede nastavitve vijaka.
Sem napisal več pa je zgornji komentar izginil.Zato sem zbrisal. Prav je tako.

Deerhunter
1. April 2014, 14:56
Vidim da popravljaš vsak stavek, kateri izzveni drugače, kot sem hotel povedat. Bom razložil. Pri tem sem hotel poudariti, da gre pri montaži daljnogleda na Blaser montažo za tako hiter in enostaven poseg, da ga puškar včasih sploh ne računa, pod pogojem, da gre pri tem za nakup nove puške in optike. Med tem, ko bi za izdelavo in upasanje suhl montaže recimo porabil bistveno več časa in je zato tudi račun potem temu primeren, saj ob tem ne more računati le surovin.
Nisem pa hotel povedati, da bi zaradi tega vijačenja nesel puško k puškarju, pač pa da ob nakupu nove blaser puške in optike to včasih opravijo brezplačno oziroma računajo le montažo in puško, samega montiranja pa včasih ne. Pa tudi tale brezplačno v današnjih časih ni samoumevno. Razlike so velike. Verjemi sem primerjal. Nekateri kljub nakupu nove puške in montaže, krepko računajo tudi premontiranje daljnogleda, če ga recimo že imaš. Drugi pa pač ne. Zato se je pametno pozanimati. Razlike me puškarji se merijo v stotinah evrov. Z upasanjem suhl montaže na novo puško tudi dvomim da bi se kateri puškar ukvarjal brezplačno. Zato je Blaser montaža nekoliko cenejša kot primerljive snemljive montaže.


Ne vem več, kaj naj rečem. Tisto famozno nastavitev vijakov opravim v par sekundah. Potrebno je le toliko priviti, da gumb z enim prstom še lahko zavrtimo in zapremo. Tako enostavno in domiselno je.
To je nekaj podobnega kot, če bi v nedeljo nesli uro k urarju, da nastavi poletni čas.
Imaš montažo doma. Probaj in potem napiši če ni tako.
In pripomba o fleksarci je čisto v skladu z avtorjem. Me sploh ne preseneča več. Če bi pisali o kopitu bi pa sekiro predlagal.

alojz1
1. April 2014, 15:16
Prav sem razumel tvoje navedbe. Res je enostavno.
Moj post je bil namenjen tistim, ki pravijo kako težko in strokovno delo je to.
Vsak bi moral poznati svoje orožje in optiko. V praksi pa je tako. Veliko lovcev se daljnogleda in kupol sploh ne dotika. Če zgreši nese puško k puškarju.
Veliko lovcev pa z lahkoto prestavlja kupole. Pa ne vedo niti kam, niti koliko. Streljajo prostoročno in na podlagi raztrosa ugotovijo, da je daljnogled zanič. (poglejte malo okrog in boste hitro našli tak primer)
Najmanj pa je takih, ki znajo. Slednje podpiram, ker ni neka znanost, ki zahteva strokovnjaka. Le malo veselja in malo znanja je potrebno. Ne razumem vnetih lovcev, ki o orožju, strelivu ali optiki pojma nimajo. Pa o psih tudi ne . Tako pa marsikdo niti uplenjenega kosa divjadi ne očisti, ali trofeje ne zna pripraviti. Pa je vse sestavni del lova.
Zato mislim, da so takšne debate dobrodošle. Se najde kdo, ki je vesel, da mu ni treba vsega na novo odkrivati in upošteva izkušnje drugih.
To pravim iz lastnih izkušenj. V pol ure pri Optiktrade sem zvedel o optiki več kot vsa leta prej.
Pričakujem kakšen odgovor, da še sedaj nič ne vem. Kdor misli, da vse zna je z napredkom zaklučil. Takih pa ni.

PROF.racoon
2. April 2014, 09:45
Sem dobil včeraj cev in po jagi preveril, kako montaža paše na cev. Prednji vijak gre zelo na rahlo, zadnjemu pa malo manjka, da bi bilo popolno.

Sem pri puškarju tudi vprašal zakaj je taka razlika. Kot sem domneval, je razlika posledica obdelave različnih serij cevi z različnimi orodji (strojniki bodo že vedeli, kaj pomeni razlika v stotinu mm - enako kot pri suhlovi montaži, ko je potrebno vsako montažo posebej ročno spasati, ker noben zgornji del suhlove montaže ne paše na drugi spodnji del).

Tudi pri isti municiji različnih serij pride do odstopanj, ali ne?


Zdaj pa še pridem do municije (pri Arteku rezerviral zadnje škatle Remingtona Copper Solid 150gr)in hajd pok pok..

alojz1
2. April 2014, 09:52
Sem dobil včeraj cev in po jagi preveril, kako montaža paše na cev. Prednji vijak gre zelo na rahlo, zadnjemu pa malo manjka, da bi bilo popolno.
Z izvijačem zavrti 1/4 (ali manj)obrata prednji vijak pa bo pasalo. Največji problem je, da moraš imeti izvijač. Tisti, ki ga dobiš zraven kosilnice ni dober. biggrin

PROF.racoon
3. April 2014, 08:48
Z izvijačem zavrti 1/4 (ali manj)obrata prednji vijak pa bo pasalo. Največji problem je, da moraš imeti izvijač. Tisti, ki ga dobiš zraven kosilnice ni dober. biggrin

Problem nastane, če bi želel spasati montažo nazaj na staro cev, ker ko enkrat premaknemo vijak na desni strani je montaža neponovljiva, če jo damo nazaj na drugo cev (ker moramo vijak dati natančno tja, kjer je bil pred tem, ker drugače pride do odstopanja po diagonali). Razumeš? Na desni je vijak za nastavljanje širine, na levi pa za fiksiranje. Če bi to bilo samo na eni strani bi bilo rešeno - glej spodaj.

Po brskanju na Wild und Hund forumu je problem rešljiv samo z drugače narejeno montažo, kjer so na levi strani vijaki, ki fiksirajo montažo na cev.
Podobno temu:

14001

PROF.racoon
3. April 2014, 08:57
Takšna bi bila tudi rešitev:

http://www.ebay.com/itm/Blaser-R93-R8-LRS-2-K95-S2-Light-Fixed-Steel-Saddle-Mount-1-30mm-34mm-rings-/151120457598?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item232f7b2f7e

alojz1
3. April 2014, 09:30
Problem nastane, če bi želel spasati montažo nazaj na staro cev, ker ko enkrat premaknemo vijak na desni strani je montaža neponovljiva, če jo damo nazaj na drugo cev (ker moramo vijak dati natančno tja, kjer je bil pred tem, ker drugače pride do odstopanja po diagonali). Razumeš? Na desni je vijak za nastavljanje širine, na levi pa za fiksiranje. Če bi to bilo samo na eni strani bi bilo rešeno - glej spodaj.

Imate prav fantje. Takšne montaže pa jaz ne poznam. Jo tudi videl nisem nikoli. Pa nikoli jo nebi kupil, pa čeprav je najcenejša.
Lahko poslikam še svojo montažo, ki jo brez problema menjam na drugo puško.Ali od kolegov. Pa vidim, da je nesmiselno. Pri taki, ki jo je Muzikant prodal Racoonu pa to res ne gre.
Dolga debata je bila.

alojz1
3. April 2014, 09:42
Racoon prosim te za sliko te tvoje montaže. Ali oznako, da jo sam poiščem med Blaserjevimi.

alojz1
3. April 2014, 10:01
Čisto ponižno vprašam (ker sem že dovolj popljuvan).
Ali je možno, da bi Muzikant kupil napačno montažo? Poklical sem slovenca v Avstrijo, ki ima tudi Blaser.
Blaserjev team je naredil vse variante montaž. Tudi za daljnoglede, ki imajo premik križa le po vertikali. Po horizontali pa ne (stari Zeiss npr). Pri teh se levo- desno korigira z montažo.

PROF.racoon
3. April 2014, 10:37
Čisto ponižno vprašam (ker sem že dovolj popljuvan).
Ali je možno, da bi Muzikant kupil napačno montažo? Poklical sem slovenca v Avstrijo, ki ima tudi Blaser.
Blaserjev team je naredil vse variante montaž. Tudi za daljnoglede, ki imajo premik križa le po vertikali. Po horizontali pa ne (stari Zeiss npr). Pri teh se levo- desno korigira z montažo.

Še zdaj ne razumeš...

Poglej fotografijo. Če vijačimo vijake na levi, se spreminja levo-desno. Z desnim vzvodom fiksiramo.

14008

Kaj ti imaš na weaver/picatinny zgornjem delu montaže tudi dva vijaka s katerim pričvrščuješ montažo na spodnji del? Če bi enega malo popustil in drugega zategnil, se spremeni diagonala. Da bi dobil nazaj popolnoma enako lego vijakov (razmerje med obema) pa je loterija.
Ne vem, kako ne razumeš (čeprav si tehnik)... :icon_confused:

Res da lahko pride samo do zelo malih odstopanj, vendar so in nikoli ne vemo kakšna...

alojz1
3. April 2014, 11:12
Kar dobro razumem in sedaj tudi vidim. Bradavice na levi strani so FIKSNE. Z vijakom pa samo korigiramo pritisk. Ta mora biti takšen, da z enim prstom (saj z dvema niti ne moremo) zapremo.
In ne mi pisat:

ker drugače pride do odstopanja po diagonali).
Kako bo prišlo do odstopanja po diagonali, če je naslon na desni spredaj in zadaj fiksen.
Ne vem kaj ti v šoli učiš. Tehnike sigurno ne. biggrin

Tine
3. April 2014, 11:28
Kaj to je še debata na temo 308?:icon_confused:
No danes sem malo (2 strela) potreniral pred preizkusom. Sako Superhamerhead 9,7g je zakon! Jutri grem po še dve škatlibiggrin.

alojz1
3. April 2014, 12:13
Dobro vprašanje Tine.
Me je vprašal lastnik ruske prelamače 222, če mu lahko nastrelim puško, ker mu nosi 3mm desno. Ko sem ga čudno gledal je pokazal tarčo. Streli po celi tarči. Ampak on je potegnil med njimi črte in določil geometrično sredino. Ta pa je bila 3mm desno.
Ta debata okrog montaže je nekaj podobnega. Večina montaž ima na eni strani matico za privijanje z roko ali kovancem. Blaser je naredil zelo domiselni preklopni gumb.Ki ga lahko zavrtimo le za pol obrata. Jakost zatega je z prstom, regulacija pa z vijakom. In kar naenkrat je to znanstvena fantastika. Kot da je cev iz gume in ne iz jekla (zamik po diagonali).
Predno pišemo naprej naj Racoon proba. O milimetrih na 100m pa ne bom debatiral.

Slayer
3. April 2014, 16:09
:lol1:

Eno vprašanje: A bi bil kaliber .308 Win primeren za lovišče kjer je samo srnjad in obcasno kaksn pujsek če si aktivn v nočnem čakanju, ali bi bolj prišel v poštev kakšen 6,5x55 oz. manjši kaliber?

Zvitorepec
3. April 2014, 16:41
kaliber 308 ni dober ne za srnjad in ne za pujske

alojz1
3. April 2014, 16:58
Bi bil čas, da se umiriš in spraviš na realna tla !
Sem kar umirjen. Se ne poslužujem osebnih diskredetacij kot nekateri tukaj. Pa trdno stojim na tleh. Moje poste pa lahko mirno ignoriraš.
Po objavljeni sliki montaže sem videl, da je Muzikant kar pravo kupil. Po opisu (diagonalno premakne) sem sklepal, da jo ne poznam. Razlika med tisto na oprični piki je le v tem, da ima prva preklopni gumb, druga pa matico. Vijak in vse ostalo je enako.
Slayer. Zvitorepec se malo šali. Pri lovcih moraš biti pripravljen na vse. biggrin

Tine
3. April 2014, 17:42
:lol1:

Eno vprašanje: A bi bil kaliber .308 Win primeren za lovišče kjer je samo srnjad in obcasno kaksn pujsek če si aktivn v nočnem čakanju, ali bi bolj prišel v poštev kakšen 6,5x55 oz. manjši kaliber?

Ma jaz ne bi šel pod 7mm, čeprav je tale 6,5x55 verjetno fina zadeva, predvsem za srnjad. Pri prašičih je pa tako, da tudi 9,3 kdaj ne zaleže.
7x64 je po moje za naše lovišče, ki je dokaj podobno (srnjad v 90%, prašički, gamsi in vedno več jelenjadi) idealen. Pristal sem pa na 308 :icon_wink: Je pa tako, da mi 308 ne razbija srnjadi, 7x65r, ki ga imam v bokarici ravno tako ne.
Če boš kupil 308, ti ne bo žal. Jaz sem na primer prebolel mojo zaljubljenost v 30-06 ravno s 308.

Deerhunter
3. April 2014, 18:45
Skrajni čas, da se je opozorilo na pojav, na spletu poimenovan "trolanje". Nekateri posti tukaj so že dolgo neprimerni, nekoristni ali celo žaljivi in nikakor v skladu z normalno komunikacijo. Najslabše pa so osebne žalitve in diskreditacije. Zaradi teh stvari je že mnogo kulturnih piscev zapustilo ta forum, pa bi imeli še marsikaj koristnega za napisati in s tem se dela forumu nepopravljiva škoda. Tako se ti bivši člani udejstvujejo na tujih forumih, ali pa sploh nikjer, tukaj pa nam manjka njihovih koristnih prispevkov.. Veliko je tudi takšnih, ki bi pisali, ali pa le kaj vprašali, pa nočejo, ali si ne upajo, ker se bojijo oziroma nočejo biti tarče diskreditiranja, posmehovanja, žaljenja in še česa, na kratko "trolanja".
Torej, pozdravljam urejanje in brisanje neprimernih objav, ki niso v skladu s tem, čemur bi rekli običajen nivo pogovora.

Zdaj pa k temi:
Saj so ti že kar dobro napisali, pa bom vseeno še jaz pristavil svoj lonček. Sploh si ne morem spomniti kalibra, ki bi bil bolj primeren ravno za takšno lovišče kjer se pretežno lovi srnjad, občasno pa d. prašič. Tako dobiš kaliber kateri ne bo razbijal srnjadi, hkrati pa ima dovolj široko, po potrebi tudi težko kroglo in tudi dovolj energije, da je učinkovit tudi za občasne strele na d. prašiča. Še posebej na čakanju, kjer je ponavadi dobro pomerjen strel na krajše razdalje. Tudi 6,5×55 ni slab kaliber, vendar ta kaliber res zablesti pri dobro pomerjenih malo daljših strelih in pri lovu na lažjo divjad (recimo lov na srnjad, gamsa...), ko je v igri d. prašič je pa zakon širša krogla, ki naredi širši strelni kanal, s tem povzroči večje krvavitve in d. prašič, ki je načeloma precej trda divjad, hitreje obmiruje.
308 tudi nima motečega odsuna, pri puškah, ki imajo prilagojen zaklep za krajše naboje, pa dobiš tudi krajšo puško. Povrhu vsega pa še dobro prenaša kratke cevi. Zaradi vsega tega je zelo primeren za lahke, priročne, kratke puške...

Tine, takrat ko si kupoval x-bolta, sem ti tudi jaz svetoval da vzameš 308 in ne čakaš na 30-06. Me veseli da si zadovoljen. Res da je 30-06 pri standardni 24 cevi za odtenek močnejši, ampak ima pa 308 zato manjši odsun, manjši naboj, hitrejše repetiranje, krajšo puško in boljše prenaša krajše cevi. X-bolt ima 22 cev in pri taki cevi bistvene razlike med 30-06 in 308 več ni. Res da je 30-06 še vedno malenkost močnejši, zato pa puška bolj buta, ima daljši zaklep in se posledično počasneje repetira ter puška je zaradi daljšega zaklepa kar 2,5 cm daljša... Kakorkoli obrneš je 308 en tak zelo eleganten kaliber in sam bi dal prednost 30-06 le pri malo daljših strelih na težjo divjad, npr. jelenjad ali medveda.


:lol1:

Eno vprašanje: A bi bil kaliber .308 Win primeren za lovišče kjer je samo srnjad in obcasno kaksn pujsek če si aktivn v nočnem čakanju, ali bi bolj prišel v poštev kakšen 6,5x55 oz. manjši kaliber?


Ma jaz ne bi šel pod 7mm, čeprav je tale 6,5x55 verjetno fina zadeva, predvsem za srnjad. Pri prašičih je pa tako, da tudi 9,3 kdaj ne zaleže.
7x64 je po moje za naše lovišče, ki je dokaj podobno (srnjad v 90%, prašički, gamsi in vedno več jelenjadi) idealen. Pristal sem pa na 308 :icon_wink: Je pa tako, da mi 308 ne razbija srnjadi, 7x65r, ki ga imam v bokarici ravno tako ne.
Če boš kupil 308, ti ne bo žal. Jaz sem na primer prebolel mojo zaljubljenost v 30-06 ravno s 308.

PROF.racoon
3. April 2014, 19:55
Imate prav fantje. Takšne montaže pa jaz ne poznam. Jo tudi videl nisem nikoli. Pa nikoli jo nebi kupil, pa čeprav je najcenejša.
Lahko poslikam še svojo montažo, ki jo brez problema menjam na drugo puško.Ali od kolegov. Pa vidim, da je nesmiselno. Pri taki, ki jo je Muzikant prodal Racoonu pa to res ne gre.
Dolga debata je bila.

Pravkar me je kontaktiral Muzikantar glede montaže, ki bi mi jo naj prodal. Kaj ima zdaj to veze? Ali sem ti mogoče kdaj omenil, da imam pokvarjeno montažo, ki mi jo je prodal on? Delaš špetir med lovskimi kolegi, ki smo se do sedaj (priznam, po začetnih porodnih krčih) prav dobro razumeli...

Če so na eni strani kot ti praviš fiksne bradavice, kako jih boš potem po tvojem mnenju zatisnil oz. povečal pristisk z vijakom, ki je na drugi strani nad njimi??? :icon_confused:


Da ne bo vse offtopic:
Danes naročil Remington Copper Solid in Remington Core Lokt - oboje 150gr... Bo balističnih podatkih, bi se morala ujemati, kako bo v praksi, pa bomo videli...

TaSl
3. April 2014, 20:08
... tale 6,5x55 verjetno fina zadeva, predvsem za srnjad...


Lovski gosti iz Avstrije v našem lovišču uporabljajo v večini primerov prav ta kaliber! Pravijo, da pri njih z njim lovijo tudi gamse.
S prašiči je pa tako, kot so nekateri napisali, da včasih še tisti "ta jaki" kalibri ne zaležejo.
Važno je da imaš strelivo v skladu z zakonodajo za divjadi katere boš lovil. Ti pa priporočam da si vzameš malo rezerve navzgor. Kaj pa če te nekdo povabi na lov v Kočevje, na Primorsko ipd. kjer imajo veliko prašičev in jelenjadi?

patriot
3. April 2014, 20:10
kaliber 308 ni dober ne za srnjad in ne za pujske
Ker jih podre oz. usmrti....
Lp in dober pogled!

mugo
3. April 2014, 20:21
Kaj pa če te nekdo povabi na lov v Kočevje, na Primorsko ipd. kjer imajo veliko prašičev in jelenjadi?

Z mirno vestjo bi šel s 308.

JevŽ
3. April 2014, 20:28
Če so na eni strani kot ti praviš fiksne bradavice, kako jih boš potem po tvojem mnenju zatisnil oz. povečal pristisk z vijakom, ki je na drugi strani nad njimi??? :icon_confused:


To ti lahko povem tudi jaz ki blaserjeve montaže še nisem videl od blizu.

Na isti strani kot so fiksne bradavice (na desni) je tudi glava vijaka s katerim reguliraš položaj ročic s katerimi montiraš montažo. Zraven je pa še vijak ki varuje glavnega proti samo odvitju.
Saj na tak način so narejene vse montaže-ena stran fiksna, drugo pa kontroliraš vijake za popoln prijem. Ena stran je tako povsem fiksna in bo zmeraj v istem položaju.
Če bi se regulirale tudi bradavice bi bila to izguba denarja, časa in natančnosti.

To ni nobena znanost in bi moral pogruntati vsak ki zna v roke prijeti izvijač.

Lp

alojz1
3. April 2014, 21:17
Če so na eni strani kot ti praviš fiksne bradavice, kako jih boš potem po tvojem mnenju zatisnil oz. povečal pristisk z vijakom, ki je na drugi strani nad njimi??? :icon_confused:
Tale stavek mi da misliti. Tuhtam in nič ne razumem.
Tako kot nisem razumel diagonalnega premikanja montaže. Po sliki sem šele videl, da je klasična originalna. Najbolje bo res, da počakaš naslednji 1 april in kupiš še eno montažo+daljnogled. Saj veš, da se bo žena smejala. Kot si napisal sam.
O razdoru pa nebi. Vidim, da je nov veter na forumu. Me bo že odpihnil, če bom žaljiv.

muzikant
3. April 2014, 21:59
Alojz, dejstvo je da zadetki niso na istem mestu in pika.

alojz1
3. April 2014, 22:15
Najprej je treba določiti kaj razumeš pod istim mestom. Ali je to 0 odstopanja ali je kakšen cm tolerance?
Dejstvo pa je tudi, da bodo zadetki iz cevi 308 boljši kot iz 9,3. Iz enostavnega razloga. Puška je prelahka za dobro grupo z 9,3.
Saj se vendar spoznaš in tudi veš, da ne delam špetir kot piše Racoon. Ampak je tako napisal, da iz tiste razlage lastne montaže nisem prepoznal. Zato sem mislil, da je kakšna nova.
Potem nalepi sliko montaže z piko in pravi, ta je prava za menjanje iz cevi na cev. Pa je ista, le namesto famoznega preklopnega gumba ima matico. Na tej tvoji gumb lahko odstraniš in daš tisto matico. Ali bo potem prava???
Nehajmo z tem, ker se ne bomo razumeli. Pa Racoon ima svaka, ki je "od foha" saj sta montažo sama delala. Ali on tudi ne razume?

Tine
4. April 2014, 07:37
hitrejše repetiranje
Ah dej ga biksat no. Ko je potrebno repetirati, jaz itak potegnem rigl tako hitro, da bi se poznalo le pri 0,5m razlikebiggrin

Deerhunter
4. April 2014, 09:33
No bom pa napisal "enostavnejše repetiranje", če te je izraz "hitrejše", zmotil. Enostavnejše pa zato, ker je treba potegnit nekaj čez 1 cm manj nazaj in je manj šans da bi pri hitrem repetiranju potegnil premalo nazaj. Kaj sledi v tem primeru vsi vemo. Skoraj vsakemu se je že zgodilo da je na pogonu ob (pre)hitrem repetiranju premalo potegnil ročico zaklepa. Pri kratkem zaklepu je to manj izrazito.


Ah dej ga biksat no. Ko je potrebno repetirati, jaz itak potegnem rigl tako hitro, da bi se poznalo le pri 0,5m razlikebiggrin

Slayer
4. April 2014, 09:37
Hvala za odgovore :) Kaj pa kakšen Rimmed kaliber (R) za v bokarico?

PROF.racoon
4. April 2014, 11:00
Tale stavek mi da misliti. Tuhtam in nič ne razumem.
Tako kot nisem razumel diagonalnega premikanja montaže. Po sliki sem šele videl, da je klasična originalna. Najbolje bo res, da počakaš naslednji 1 april in kupiš še eno montažo+daljnogled. Saj veš, da se bo žena smejala. Kot si napisal sam.
O razdoru pa nebi. Vidim, da je nov veter na forumu. Me bo že odpihnil, če bom žaljiv.

Včeraj celo pot s Štajerske nazaj domov na Primorsko tuhtal in prišel do zaključka, da sem se pri tem zategovanju bradavic in šraufov zelo verjetno zmotil in se posujem s pepelom. Do včeraj sem mislil, da se širina regulira z vijakom, ki je povezan s spodnjimi zatiči (tako bi se res lahko premikala po diagonali), če je pa vijak na desni strani povezan z zategovalno ročico, ki je na levi strani, pa razumem tvojo teorijo.

Še vedno pa me skrbi, da to šraufanje sem in tja (montaže in optike) ne bo pozitivno vplivalo na lego zadetkov, za katere vsi vemo, da so zelo občutljivi.

Pri tistih montažah, ki sem ti jih kazal, se zatisne (zašraufa) vijak samo na eni strani, na drugi strani pa je samo navoj. Tukaj torej ni potrebnega dvojnega dela...

alojz1
4. April 2014, 11:01
alojz1 ali imaš 9,3?
Nimam.
Naslednja tvoja ugotovitev bo, da kalibra ne poznam.
Racoon je strelec in je napisal, da je bil celo predsednik strelskega društva. Sploh ne dvomim, da zna streljati z zračno in MK puško. Za močnejši kaliber pa ne vem.
Sam me je seznanil, da je na čakanju z 8x57 zgrešil mirujočega merjasca na 40m. Meni nerazumljivo. Potem kupi 9,3. Večkrat ponavljam znano dejstvo. To je super kaliber za tiste, ki ga obvladajo. Je pa v kombinaciji z lahko puško to kar zahtevno. Tudi sam v lahki BBF95 nikoli ne streljam krogel težjih od 9g (najraje pa 7,8).
Pred dnevi sam napiše, da je nabavil še cev 308. Zaradi manjših odsunov in cenejšega streliva.
Torej bo treniral in uporabljal za večino lova 308. Po potrebi pa 9,3 čeprav se ga (pretiravam) malo boji. Zaradi slednjega in zaradi pomanjkanja vaje (z 9,3) ne bodo rezultati nič boljši.
Večkrat sem napisal. Bolje z šibkejšim kalibrom dobro zadeti, kot z močnim slabo.
Zato mislim, da je popolno (u nulo) ujemanje istega daljnogleda na obeh ceveh prezpredmetno. Zaradi kakega centimetra razlike prašiča ne bo zgrešil.

Deerhunter
4. April 2014, 11:39
S kalibrom kot je 8×57, ki je več kot dovolj močan za uplenitev merjasca, zgrešiti in rešitev zagate je nakup še močnejšega 9,3×62. Na koncu pa nakup 308, ki je šibkejši od obeh. Merjasec bo pa vseeno padel, če bo zadetek v vitalno cono. Ne bom rekel, da prva dva težja kalibra nista primernejša za lov trde divjadi. Gotovo težka, široka krogla naredi večji šok ter večji strelni kanal in s tem povezane poškodbe tkiva, žil, organov, posledično pa hitrejšo izkrvavitev in umiritev divjadi. To se še posebej pokaže pri malo slabših zadetkih. Ampak o tem smo že na široko pisali. Ti kalibri so za tiste, ki jih obvladajo. Ki z njimi ustrelijo enako zanesljivo kot s kakšnim manjšim kalibrom. Sam sem že javno povedal, se ne štejem med take. Ne grem rad čez 30-06 in 8×57. Še raje imam še bolj zmerne, 7×57, 308 win... Drugače preveč razmišljam o odsunu, kako bom naslonil puško, da ne bom dobil brce v čelo in podobno, namesto da bi se osredotočil na divjad in dober zadetek. Zato je včasih bolje imeti malo bolj zmeren kaliber in z njim dobro zadeti kot z močnim kalibrom slabo. Pa so naju z Alojzem takrat nekateri močno napadali, ker sva pripravniku odsvetovala 9,3. Jaz pa še danes menim, da sva svetovala pravilno.

Kar pa se tiče nakupa 308 za vajo pa je tako, PROFRacoon, če boš s 308 streljal na tarčo, z 9,3 pa na divjad, ne bodo rezultati pri slednjem nič boljši. Kvečjemu še slabši. Če misliš loviti z 9,3 je bolje da vadiš z njim. Četudi samo par strelov na strelski dan.
Če pa misliš loviti s 308 pa 9,3 več ne rabiš. Menim da glede na 9,3 evforijo na tem forumu cevi ne bi bilo težko oddat :icon_lol: Ampak bo spet podobna zgodba. Nekdo bo zaradi parih gorečih zagovornikov 9,3 na tem forumu najprej prodal čisto spodoben močan naboj 8×57 in se odpravil en korak višje na 9,3×62. Potem pa kmalu dva koraka nazaj na 308.
Pa brez zamere ProfRacoon. Ampak če te odsun pri 9,3 ne bi motil in če bi bil popolnoma zadovoljen z njim, menim, da ne bi razmiljal o nakupu menjalne cevi.


Nimam.
Naslednja tvoja ugotovitev bo, da kalibra ne poznam.
Racoon je strelec in je napisal, da je bil celo predsednik strelskega društva. Sploh ne dvomim, da zna streljati z zračno in MK puško. Za močnejši kaliber pa ne vem.
Sam me je seznanil, da je na čakanju z 8x57 zgrešil mirujočega merjasca na 40m. Meni nerazumljivo. Potem kupi 9,3. Večkrat ponavljam znano dejstvo. To je super kaliber za tiste, ki ga obvladajo. Je pa v kombinaciji z lahko puško to kar zahtevno. Tudi sam v lahki BBF95 nikoli ne streljam krogel težjih od 9g (najraje pa 7,8).
Pred dnevi sam napiše, da je nabavil še cev 308. Zaradi manjših odsunov in cenejšega streliva.
Torej bo treniral in uporabljal za večino lova 308. Po potrebi pa 9,3 čeprav se ga (pretiravam) malo boji. Zaradi slednjega in zaradi pomanjkanja vaje (z 9,3) ne bodo rezultati nič boljši.
Večkrat sem napisal. Bolje z šibkejšim kalibrom dobro zadeti, kot z močnim slabo.
Zato mislim, da je popolno (u nulo) ujemanje istega daljnogleda na obeh ceveh prezpredmetno. Zaradi kakega centimetra razlike prašiča ne bo zgrešil.

PROF.racoon
4. April 2014, 11:58
.
.
.
Sam me je seznanil, da je na čakanju z 8x57 zgrešil mirujočega merjasca na 40m. Meni nerazumljivo. Potem kupi 9,3. Večkrat ponavljam znano dejstvo. To je super kaliber za tiste, ki ga obvladajo. Je pa v kombinaciji z lahko puško to kar zahtevno. Tudi sam v lahki BBF95 nikoli ne streljam krogel težjih od 9g (najraje pa 7,8).
Pred dnevi sam napiše, da je nabavil še cev 308. Zaradi manjših odsunov in cenejšega streliva.
Torej bo treniral in uporabljal za večino lova 308. Po potrebi pa 9,3 čeprav se ga (pretiravam) malo boji. Zaradi slednjega in zaradi pomanjkanja vaje (z 9,3) ne bodo rezultati nič boljši.
Večkrat sem napisal. Bolje z šibkejšim kalibrom dobro zadeti, kot z močnim slabo.
Zato mislim, da je popolno (u nulo) ujemanje istega daljnogleda na obeh ceveh prezpredmetno. Zaradi kakega centimetra razlike prašiča ne bo zgrešil.

Alojz, kdaj sem rekel, da je bilo na 40m? Kaj pa ostali pogoji, ki sem ti jih omenil, ki jih ne mislim naštevat (od mesečine naprej...)? Kaj ti ni razumljivo? A ti si vso divjad do zdaj zadel? Kaj pa ostali zadetki in uplenjena divjad z 8x57? Kaj spet neke bedaste hipoteze nakladate? Kdaj sem rekel, da se 9,3 bojim? Po čem sklepaš, da ga ne obvladam?
Tukaj si mi že ti določil, zakaj bom uporabljal določen kaliber in da bo to 308, ker se 9,3 bojim (pa ravno 50 kom novih patronov 250gr Barnesa me že čaka) ... :icon_confused:

Jao, kam smo prišli... Alojz, se ti ne zdi, da si šel že precej čez mejo?

alojz1
4. April 2014, 12:56
Jao, kam smo prišli... Alojz, se ti ne zdi, da si šel že precej čez mejo?
Sem vedel, da se boš obesil na eno besedo. Zato sem pred besedo BOJIM napisal PRETIRAVAM.
Vse ostalo je pa v postih. Razen zgrešenega prašiča, ki je bil po telefonu.
Pa jaz nikoli ne streljam "na srečo". Zato takih problemov (slabi pogoji) ne poznam.

Ostrorogi
4. April 2014, 14:41
Do sedaj kolikor spremljam to debato o vsem splošnem... je Alojz še najbolj z argumenti opisal in napisal tako da 90/10 za njega...
Sicer nimam ne R8 in ostalih R-whatever pušk, katere so delane in delane z nemško natančnostjo. Sem pa siguren, da so proizvajalci zadevo preučili in dodelali do te mere, da ob pravilni uporabi dela pravilno in zelo točno. Čehom je to uspelo z ZH-a serijami na strojni proizvodnji, z današnjimi CNC stroji pa so odstopanja še manjša. Zato pa so daljnogledi (montaže) montirane na cevi in tu in tam. Tu je namreč najmanjši error.

alojz1
5. April 2014, 07:28
Spoznati se je treba na optiko (Optictrade)
Spoznati se je treba na pravo(Milan)
Na to montažo pa se ni kaj spoznati. Samo v roke vzeti in pogledati. Ja, pa šraufciger je treba imeti. biggrin

pikolis28
5. April 2014, 19:13
Nimam.
Naslednja tvoja ugotovitev bo, da kalibra ne poznam.
Racoon je strelec in je napisal, da je bil ....
alojz1 jaz ga imam in ga imam skoz rajši.s tem kalibrom je treba večkrat po par strelu na tarčo ustreliti ne pa 20 ali več.sam delam tako da grem približno 1x mesečno in ustrelim 3x in grem domov.imam na puški 4x32 in ustrelim v velikosti kovanca tri strele.ko se navadiš na 9,3 je prava lubica.

alojz1
5. April 2014, 19:20
Ta mesec bo pristrelitev pušk. Nalepi tarčo od preizkusa.

alojz1
5. April 2014, 19:23
Drži pa, da je tvoj način pravi. Kakšno puško imaš?

Tine
8. April 2014, 13:33
14050
Takole pa izgleda tarča po treningu. Vrhnje luknje so od Sako Superhamerhead 9,7g, spodnje pa od SPCE 9,7g.
Prvi maj kje si?:icon_lol:

Deerhunter
16. September 2014, 20:39
Nekaj časa nazaj smo govorili o strelivu 308 win, katero bi bilo primerno za odstrel medveda. Ker me je zadeva pritegnila, sem se lotil raziskovanja, kaj bi se pri nas primernega našlo za ta namen. Kot vemo zakon zahteva minimalno 7 mm, 11g, ter 3000J energije na 100m. 308 win s 7,62 mm kroglo izpolnjuje prvi pogoj, dobi se tudi ogromno krogel s težo 11 g do 11,7g se pravi tudi drugi pogoj načeloma ni problem. Večinoma pa se ustavi pri tistih 3000 J na 100 m, saj večina tovarniških polnitev te meje ne doseže.
Že pred leti sem v Lovcu bral o kalibru 308 win, kjer je pisalo, da 308 win pri enaki krogli in tovarniški polnitvi dosega nekako 10% manjšo energijo kot 30-06. Pisalo pa je še, da se v ZDA dobijo nadstandardne polnitve Light Magnum in High Energy, katere so v 308 win enakovredne standardnemu 30-06. Tako sem med raziskovanjem prišel do nabojev Federal Premium Vital Shok High Energy s kroglo Nosler Partition, v kal. 308 win in v teži 11,7 g, kot se za krogle, ki so namenjene za težko divjad, tudi spodobi. Seveda sem takoj kupil nekaj škatel tega streliva, odnesel domov in na strelišče.
Prva stvar, ki me je pri tem strelivu osupnila je podatek na škatli, da ta zadeva dosega kar 3525 J na 100 feetov. Na strelišču pa me je osupnil še velik odsun in pok, ki je bistveno večji kot pri standardnem 308 win strelivu in vsekakor ni primeren za občutljive strelce - kakršni pa uporabniki 308 win večinoma so, zato tudi uporabljajo tak kaliber. V ušesih mi je piskalo kljub uporabi aktivnih glušnikov. Hitro sem ugotovil, da to strelivo ne bo za vsakdanjo rabo. Če pa bi se kdaj resnično odločil za strel na medveda, pa vem kaj bom dal v cev :icon_lol: Krogla Nosler Partition je že tako ali tako legendarna za lov na veliko divjad. Ima pregrado, ki preprečuje da bi se krogla razpadla. Prvi del deluje kot SP krogla. Vendar - tudi, če cel prvi del krogle razpade, drugi del krogle zaradi pregrade ostane cel in prebija naprej kot FMJ naboj. Ta kombinacija uvršča te naboje med najbolj univerzalne, kar jih je, ter tudi ene najbolj učinkovitih in smrtonosnih - tudi za najtežjo divjad. Krogla Partition je tudi prilagojena vsakemu kalibru posebej, kar pomeni, da je pri kakšnem 6,5 mm in teži 9 g precej mehkejša, saj se tak naboj uporablja za lažjo divjad, kot pa pri teži 11,7 g in naboju, ki je namenjen za lov težke divjadi.

Kot sem že napisal, menim da so ti naboji premočni za vsakdanjo rabo. Sploh pri kakšnem zaporednem prostoročnem streljanju na pogonih si težko predstavljam uporabo teh nabojev. Če pa potrebujemo en sam dobro pomerjen strel na veliko divjad (medved, jelen, merjasec) pa postane ta zverina od naboja bolj zanimiva, seveda za tiste, ki uporabljamo 308 win. Sploh, če nese enako kot ostalo strelivo. Meni je ob preizkusu neslo skorajda enako, kot vse ostalo v teži 11,7. Se pravi, mi R8 5 različnih tovarniških krogel nese skorajda enako. Torej, je vseeno kaj zatlačim v cev. Zato so mi ti naboji še toliko bolj interesantni.
Marsikdo bo rekel, kaj filozofiram - če potrebujem kaliber za lov na medveda, je cel kup bolj primernih kalibrov od 308 win. Ampak, jaz načeloma ne lovim medvedov, pač pa predvsem srnjad in manjše prašiče. Če pa bi se kdaj odločil za strel na kaj težjega, je pa tudi pravi naboj v rezervi.
Zanima me še vaše mnenje o tem in podobnem strelivu. Vem da ste nekateri zagovorniki lažjih polnitev zato bodo komentarji najbrž zanimivi. Zanima pa me še, kakšno je vaše mnenje glede vpliva takšnega streliva na orožje pri dolgotrajni rabi? Ali takšno "vroče" strelivo bistveno bolj obrablja cev in sistem, ali pa načeloma naj ne bi postrelil toliko tega, da bi se le to kaj poznalo na orožju?
Pa še o grupi na tarči. Hja, prva dva strela v 2 cm. Tretji in zadnji je bil pa kar precej višje. Zakaj prihaja do teh "flyerjev" ne vem. Ker nisem imel občutka, da bi trznil. Možno pa je seveda vse... Se mi pa to kar pogosto zgodi, da mi tretji -zadnji strel nekoliko odtava. Ali je to vpliv cevi, ki se je segrela, ali kaj tretjega, zaenkrat še ne znam pojasniti.

mrki
17. September 2014, 06:07
Za nas občutljive uporabnike .308 je rešitev kompenzator.

Deerhunter
9. December 2014, 13:10
Ker smo sredi sezone pogonov, me zanima kakšne krogle v 308 uporabljate na pogonih. Jasno mi je, da je za dober strel v vitalno cono vsaka krogla dobra, zato nima smisla pisati izkušenj s kroglami pri natančno pomerjenem strelu s preže. Jasno mi je tudi, da pri 308 win divjad na pogonu ne bo padla v ognju razen, če ni zadeta v glavo, vrat ali plečko. Sprašujem predvsem glede slabših strelov, ki se dogajajo na pogonih in krvne sledi. Katere krogle v tem kal. so dobre za krvno sled in imajo tudi močan notranji učinek. Kupujem novo kroglo, iščem nekaj, kar prašiča ne bo le prevrtalo, ampak ima dobro prebojnost, hkrati pa tudi dober notranji učinek. Trenutno nameravam preizkusit 180 gr Nosler Partition, dobra klasična krogla naj bi bila tudi RWS TUG. Vendar bi znalo biti, da bosta ti dve pretrdi za manjše prašiče. Alternativa TUG bi bila TIG, katero sem že uporabljal in sem imel zelo dobre izkušnje glede krvne sledi. Je pa pri 150 gr nekoliko lahka za kaj težjega. Obe TIG kot tudi TUG pri vstrelni rani porežeta dlake, kar naj bi izboljšalo krvno sled. Klasična krogla za pogone, dobro krvno sled in močan notranji učinek naj bi bila tudi Norma Oryx 180 gr. Zanima pa me, kaj vi uporabljate na pogonih in s čim imate dobre izkušnje.
Prosim samo uporabni komentarji in brez nepotrebnih opazk.

Ahiles
9. December 2014, 17:50
večinoma uporabljam omenjenega Oryx-a. tudi na pogonih na d. prašiče. zadostuje vsem opisanim želja. mogoče edino, ker se hitro odpira, lahko kakšno grmovje pred ciljem povzroči tudi večjo vstopno rano ali pa da zaide iz smeri. torej odličen prenos energije na cilj, visoka retenca z odlično prebojnostjo ter posledično dobra krvna sled.

Deerhunter
9. December 2014, 18:11
Oryx sem tudi sam nekoliko preizkusil predvsem na srnjadi, sicer v kal. 30-06 ampak saj je podobna zadeva, enaka, le malo hitrejša krogla. Krogla dela močne poškodbe, celo pri strelih v mehko, kar nakazuje na to da ima močan notranji učinek, kar je za pogone sicer odlično. Opazil pa sem tudi, kot si rekel, da je ta krogla precej občutljiva na ovire in rada spreminja smer. Kar je edini minus pri tej krogli kar se pogonov tiče.
Mogoče ima še kdo drug še kakšne izkušnje z Nosler Partition in TUG na pogonih v kal. 308 win?


večinoma uporabljam omenjenega Oryx-a. tudi na pogonih na d. prašiče. zadostuje vsem opisanim želja. mogoče edino, ker se hitro odpira, lahko kakšno grmovje pred ciljem povzroči tudi večjo vstopno rano ali pa da zaide iz smeri. torej odličen prenos energije na cilj, visoka retenca z odlično prebojnostjo ter posledično dobra krvna sled.

alojz1
10. May 2015, 18:53
Danes me je razočaralo strelivo S&B 308, 180 grain FM. Res je 50 kom nekaj čez 30€. Ampak je katastrofalno polnjeno. In sumim, da ni edino. Na 100m je grupa dobra. Na 300m pa ni možno tarče z vsakim strelom zadeti (format A4). Ko je isti strelec streljal z sinovo lovsko (in polnjeno) je pa vsakič skoraj piko zadel.
Pa smo izmerili hitrost. Od 604 do 708m/s. Puška Styer SSG, ostrostrelska, nova. Tehta kar 7,5 kg.

22.mag
10. May 2015, 20:18
Danes me je razočaralo strelivo S&B 308, 180 grain FM. Res je 50 kom nekaj čez 30â??. Ampak je katastrofalno polnjeno. In sumim, da ni edino. Na 100m je grupa dobra. Na 300m pa ni možno tarče z vsakim strelom zadeti (format A4). Ko je isti strelec streljal z sinovo lovsko (in polnjeno) je pa vsakič skoraj piko zadel.
Pa smo izmerili hitrost. Od 604 do 708m/s. Puška Styer SSG, ostrostrelska, nova. Tehta kar 7,5 kg.
rumena pakunga je res za en k....-FMJ 174grain že na 100m je katastrofa dočim pa so "meč" naboji zelo zelo solidni če že ne odlični

elk77
13. May 2015, 07:37
Pri lokalnem prodajalcu xxx sem našel nekaj streliva Hirtenberger z kroglo nosler partition 9.7g. Zanima me kakšne izkušnje imate s tem strelivom(srnjad, prašiči, natančnost) :icon_rolleyes:?

Vse informacije dobrodošle

Lp

alojz1
13. May 2015, 09:03
Ali je to novo strelivo ali kakšna stara zaloga pokojnega jagra?

rws
13. May 2015, 09:25
Dobra krogla za vso divjad, nekateri so se pritoževali da je pretrda(ker pač ima pregrado), ubistvu pa je prednji del krogle enako mehek kot pri klasični Sierri game king. Z natančnostjo sam nisem bil pretirano zadovoljen, tam nekje 3-4cm na 100m. Krogla je glede delovanja v praksi identična Accubondu(nima pregrade, je pa bonded za razliko od partitiona), bo vredu tako za srnjad kot pujse, znajo pa podpludbe bit kar obširne, Hirtenbergerjeva varianta ima 890m/s začetne hitrosti.
Najbolje bo, da jo vzameš, pa sam sprobaš, lastne izkušnje so vredne več od forumskih:icon_wink:

elk77
13. May 2015, 11:22
Alojz1 - to strelivo je novo 3 škatle ga ima :icon_rolleyes:

rws - hvala za mnenje, sam tudi predvidevam, da bi potpludbe znale biti kar obsežne :icon_redface:

alojz1
13. May 2015, 11:57
Vprašal sem zato, ker tega streliva ni na trgu.
Ima pa v Postojni Remingron z core-lokt kroglo, ki je odlična. Pa še poceni. Malo prek 20€ škatla.
Prijatelj je ta teden z njimi prvič v življenju ustrelil 3 desetke. Predvidevam, da je tudi točna.

detel
13. May 2015, 12:06
Alojz1 - to strelivo je novo 3 škatle ga ima :icon_rolleyes:

rws - hvala za mnenje, sam tudi predvidevam, da bi potpludbe znale biti kar obsežne :icon_redface:

Verjamem, da si prvi kupec ampak to strelivo je precej staro, kar pa nima pomena za rabo. Veliko sem ga postreljal, vedno prestrel, tudi pri prašičih in pa dober šok. S podplutbami ni problemov, seveda pri dobrem zadetku.

elk77
13. May 2015, 21:01
Hvala za pomoč, preizkusim pa javimbiggrin

Tine
8. July 2015, 09:21
Danes sem imel po daljšem času orožne vaje. Browning X-Bolt, Zeiss na 10x, Igman 9,7g in jaz vs tarča na 100. Zadovoljen Zadovoljen zelo. Strelivo sem kupil za trening. Sedaj, ko vidim da prinaša, bo na jesen tudi za kak komad odstreliti.

Tine
8. July 2015, 09:24
Je pa malo nižji od Sako Shh 9,7g. Kaj mogoče kdo ve približno začetno hitrost Igmana oz kakšne balistične podatke?

alojz1
8. July 2015, 10:16
Ne zanašaj se na podatke. Raje tarčo na 200m postavi pa še en naboj ustreli. Ne bo veliko padca ker imaš na 100m velik +

Tine
8. July 2015, 10:20
To je minus, ker puška ni nastreljena na Igman. Je na Sako. Je pa tudi narobe prilepljena ;)- Te popolnoma razumem, samo za 200m je že težko tako veliko jaso dobiti :)

rws
8. July 2015, 10:36
tako kot maš zdaj nastreljeno bo cca 25cm padca na 200m.

Tine
8. July 2015, 10:54
Jeseni bo v center biggrin

mugo
22. December 2016, 20:35
Prosim izkušene za mnenje
V 308 uporabljam 130 gr kroglo ttsx. V moji Tikki (cev 22) zadeva pri polnitvi 47gr N140 dosega hitrost nekje 870m/s, to je po kalkulatorju 3188J. Z zadevo sem kar se tiče lova zadovoljen, le pri največji jelenjadi je bilo že parkrat nekoliko razočarajoče. Če gledam tovarniško polnjeno municijo v tem kalibru, imajo zadeve kar okrog 3600J.
Polnitev bi se torej po moje moralo dati še naviti in dobiti več energije, tudi pri američanih berem, da jo navijejo tja do 3200fps. Bi bilo smiselno zamenjati smodnik (pri N140 ni kaj dosti več maneverskega prostora) in polnitev pojačati?
ps:, Alojz zs predal imaš poln

alojz1
22. December 2016, 21:45
Malo sumim, da tehtnice ne kažejo vsem enako. Jaz 47 grain ne stlačim v tulec, če je dolžina naboja 71 ki še gre v magazin.
Tovarniški podatki niso najbolj verodostojni. Včasih pretiravajo.
Jaz bi zamenjal kroglo. Bakrene ne dosegajo hitrosti kot iz medenine ali tombaka. V moji 57cm cevi je kar hitro preko 900m/s. Pa preko 45 grain nisem nikoli polnil. Mogoče je vzrok N540.

detel
22. December 2016, 21:50
Poleg 308 bi imel za jelena še kak 30-06 ali 7x64.

mugo
22. December 2016, 21:58
Alojz, imaš prav, 47gr je že compressed load, dolžina je 71. Priporočaš N540? Je tudi pri hiši, lahko probamo. Kar se tovarniških podatkov tiče, poglejte sami in primerjajte recimo 308, 30-06 in 7X64. Ker sam sem isto pomislil kot Detel. Pa sploh ni velikih razlik v energiji.

Deerhunter
23. December 2016, 02:28
870 m/s res deluje nenavadno malo za 130 gr kroglo, 22 cev in 47 gr load. Kaj je vzrok raje ne bi ugibal. Mogoče bi vsaj za primerjavo poizkusil polniti in meriti 130 gr Fox. Če je vzrok v trdoti krogle in uporu v cevi, bi znale biti hitrosti mehkejše Fox višje že ob precej nižji polnitvi.
Na tovarniške podatke se ne zanašaj. Nekaj hitrosti v realnosti odpade že če meriš iz enako dolge cevi, kot je bilo merjeno v tovarni, ko pa streljaš še iz skrajšane cevi si hitro ob 50 m/s v primerjavi s tovarniškimi podatki, ali še več.
Kar se tiče razlike med 308 win, 30-06 itd... Doma imam tovarniško strelivo Nosler Accubond 165 gr, ki ima enake balistične podatke v 308 win in v 30-06. Medtem ko 180 gr pa polnejo samo 30-06, 308 win pa ne. Tisti, ki se spozna bo točno razumel kaj te stvari pomenijo. Je pa vse to zelo relativno. Odvisno od polnjenja, dolžine cevi, teže krogle... Sam bi raje imel dolgo 308 win kot kratko 30-06. Spet tisti, ki razume bo vedel zakaj. 30-06 ima ob zadosti dolgi cevi prednost pri težjih 180 gr kroglah, ker v tulcu ne zmanjka prostora za smodnik.

Bokarca
23. December 2016, 13:30
Člani v moji LD so z 308 in OK+ kroglo dosegli hitrosti večje od 950 m/s (izmerjene). Mogoče bi poiskusil z to kroglo.

Barnes za njihovo municijo VorTX navaja 960 m/s z 308 TTSX 130 grain. Bi blo zanimivo pomerit pole koliko je to realno. A se sploh dobi to strelivo v Sloveniji?

Andy99
23. December 2016, 15:00
Poleg 308 bi imel za jelena še kak 30-06 ali 7x64.

Zakaj pa?

Deerhunter
23. December 2016, 15:01
Vse se dobi, če dovolj vztrajno iščeš in sitnariš, da naročijo. Si pa upam stavit, da iz 22 ali krajše cevi ne bo šlo kaj več kot kakih 900 m/s ali kak m gor ali dol. Prej bi rekel manj kot 900 kot več. Tovarniške tabele so zelo optimistične.
Tudi Hornady Superformance strelivo slovi po izjemnih hitrostih kar se tovarniških tabel tiče. Pa le te niso tako zelo impresivne, ko se strelja iz kratke cevi.

Deerhunter
23. December 2016, 15:33
165 gr Hornady Superformance SST smo v kalibru 308 win iz 52 cevi enkrat dejansko merili, tovarniška tabela navaja hitrost na ustju 866 m/s, realna hitrost iz kratke cevi pa je bila 822 m/s. Se pravi 44 m/s manj. To hitrost je kolega v enakem kalibru z enako kroglo in z domačo polnitvijo hitrega smodnika brez problema presegel. Skratka realne hitrosti tovarniškega streliva so daleč od tistega kar navajajo tabele.

Nekaj čisto podobnega je v bistvu tudi s tabelami za ponovno polnjenje. Ob max polnitvi 43 gr LOVEX D073,6 180 gr Accubond po tabeli smo iz 52 cm cevi zaznavali hitrost 752 m/s, medtem ko tabela za max polnitev navaja 800 m/s. Kar je spet kar 48 m/s izgube glede na podatke iz tabele.

Še najlažje je dobiti zelo dobre hitrosti iz kratke cevi s hitrim smodnikom in kakšno lahko dobro drsno kroglo kot je FOX.




Vse se dobi, če dovolj vztrajno iščeš in sitnariš, da naročijo. Si pa upam stavit, da iz 22 ali krajše cevi ne bo šlo kaj več kot kakih 900 m/s ali kak m gor ali dol. Prej bi rekel manj kot 900 kot več. Tovarniške tabele so zelo optimistične.
Tudi Hornady Superformance strelivo slovi po izjemnih hitrostih kar se tovarniških tabel tiče. Pa le te niso tako zelo impresivne, ko se strelja iz kratke cevi.

Bokarca
23. December 2016, 16:45
Nekaj čisto podobnega je v bistvu tudi s tabelami za ponovno polnjenje. Ob max polnitvi 43 gr LOVEX D073,6 180 gr Accubond po tabeli smo iz 52 cm cevi zaznavali hitrost 752 m/s, medtem ko tabela za max polnitev navaja 800 m/s. Kar je spet kar 48 m/s izgube glede na podatke iz tabele.



Sem pogledal tabeblo, za tako polnjenje navajajo hitrost 785 m/s, vendar iz 60 cm cevi. Tako da je hitrost 752 m/s v pričakovanju in ne vidim kje ti najdeš tukaj neresnične podatke. Raje napiši vse natančno tako kot je potrebno.

Deerhunter
23. December 2016, 18:01
Ne vem katero tabelo si gledal, ampak v LOVEX Reloading Guide iz leta 2015 je za 180 gr Accubond maksimalna hitrost 800 m/s. Poleg tega pa nisem pisal o neresničnih podatkih, pač pa sem pisal o tem, da je hitrost iz kratke cevi precej manjša kot v tabelah.


Sem pogledal tabeblo, za tako polnjenje navajajo hitrost 785 m/s, vendar iz 60 cm cevi. Tako da je hitrost 752 m/s v pričakovanju in ne vidim kje ti najdeš tukaj neresnične podatke. Raje napiši vse natančno tako kot je potrebno.

Bertolin
23. December 2016, 20:50
Prosim izkušene za mnenje
V 308 uporabljam 130 gr kroglo ttsx. V moji Tikki (cev 22) zadeva pri polnitvi 47gr N140 dosega hitrost nekje 870m/s, to je po kalkulatorju 3188J. Z zadevo sem kar se tiče lova zadovoljen, le pri največji jelenjadi je bilo že parkrat nekoliko razočarajoče. Če gledam tovarniško polnjeno municijo v tem kalibru, imajo zadeve kar okrog 3600J.
Polnitev bi se torej po moje moralo dati še naviti in dobiti več energije, tudi pri američanih berem, da jo navijejo tja do 3200fps. Bi bilo smiselno zamenjati smodnik (pri N140 ni kaj dosti več maneverskega prostora) in polnitev pojačati?
ps:, Alojz zs predal imaš poln

HUDO...!
- optimum? slabše na jelenjadi?:icon_eek:
Pa kaj bi se res s tem smodnikom dalo še varno bolj naviti? Pa saj na hitro pravzaprav sploh ne najdem primerljive kombinacije z drugačnim smodnikom, ki bi dale boljši rezultat. Polnitev je že krepko v vijoličnem območju, drugi lot enakiga tipa smodnika bi bil lahko že problematičen. Saj razumem, da hoče doseči vsak maksimum od "svojega" kalibra, tudi jaz z 8mm, samo je pa potem malo paradoksalno, da npr. hvalimo 308 vs 3006 ali pa (npr v mojem primeru 8x57 vs (x64 ali top x68...ehh..vs all others - Švaba - die beste), potlej pa se trudimo, da bi dosegli ali presegli večjega močnejšega brata. Če ne gre, ne gre. Drug tip krogle ali menjava kalibra - navzgor.

mugo
23. December 2016, 21:16
OK, ja vem da imam polnitev z dotičnim smodnikom navito da bi bilo več nevarno. Ampak ... ja ampak očitno se da zadevo pojačati, če ima lahko tovarniško polnjen naboj s točno to kroglo skoraj 100m/s več hitrosti, ali tako lažejo?
Da pojasnim, krogla deluje po pričakovanjih, za moj okus je to to, kar nekaj jelenjadi je padlo s tem, pa srnjad, muflon... Krogla je vedno prestrelila, tudi težkega jelena skozi pleče, pri enem špicarju je ostala na izhodni strani za plečko (ne gre za tistega ki ga opisujem v nadaljevanju). Dogodilo pa se je da je košuta zdateda v 10-ko - za pleče še šla 200m, ali pa jelen, tudi zadet lepo za pleče v pljuča, brez prestrela (kroglo je na drugi strani ustavila plečka) je po pol ure lahko še hodil.
To mi je dalo misliti, da zadeva vseeno nekoliko prešibka za največjo jelenjad, pa sem šel bolj natančno gledat kaj v tem kalibru s to kroglo dosegajo drugi. In dobiš na netu (OK, vem da ni vsemu slepo za zaupat) loade s hitrostmi do 3200fps. Torej se da, zato pa sprašujem.

Deerhunter
23. December 2016, 22:05
Bertolin je napisal dober post in nas vse lepo postavil na trdna tla. In ima popolnoma prav. Pa podal je nekaj zelo zanimivih izhodišč za nadaljno debato. Kupimo šibkejši kaliber, potem pa poizkušamo z njim doseči in preseči močnejšega brata. Najmanj kar je, je to neposrečen pristop, v najslabšem primeru pa se lahko zgodi, da bo koga "bolela glava"...

Mugo, ti kar kupi škatlo tovarniškega TTSX pa izmeri hitrost, pa boš videl, da bo drugačna od tistih deklariranih 953 m/s na škatli. Če pa vseeno želiš doseči večjo hitrost 130 gr krogle pa poizkusi kroglo, ki bo bolje drsela po cevi. Morda boš lahko bolj varno z manjšo polnitvijo presegel zdajšnjo hitrost 130 gr TTSX. Morda pa tudi ne.

In še nekaj glede tvojih izkušenj s TTSX na jelenjadi. Ko sem sam pisaril že precej časa nazaj, da monolitkam ne zaupam za pogone in najtežjo divjad, sem bil napaden z večih strani. Ampak dejstvo je, da delajo manjše poškodbe kot določene bolj mehke svinčenke. Včasih je to koristno za ohranitev mesa, drugič pa je kontra-produktivno, saj so poškodbe enostavno premajhne. Zato jaz, ko grem na pogon ali na težjo divjad, dam v cev Nosler Partition ali Accubond in se ne obremenjujem s tem koliko hitrosti ima krogla, ker vem da bo naredila svoje neglede na to ali ima 870 m/s ali pa 820 m/s izstopne hitrosti. In samo upam lahko, da se ne bodo sčasoma tam nekje zgoraj spomnili prepovedat svinčeno strelivo. Pa nisem noben nasprotnik monolitk pač pa jih redno uporabljam. Tudi zagovornik svinca nisem. Le uporabljam tisto, kar se mi zdi v določeni situaciji najbolj primerno in učinkovito. Še enkrat ponavljam, nobena krogla ni idealna za vse, vsaka pa je za nekaj dobra.

Bertolin
23. December 2016, 22:20
No po je šlo 15 minut tipkanja - morda celo uporabnega komentarja v franže..pa se je zalomilo pri prijavi, kjer mi je manjkal nekakšen "žeton":icon_confused:
-pa ne še enkrat. Isto že drugič! (samo sem sedaj shranil zunaj weba)...probam pol se pa ne grem več...manjka mi varnostni žeton...kaj sem zgrešil:icon_confused:

3200 - nekdo laže ali ni v okvirih CIP. Skrajno teoretično lahko kaka firma razvije ladngo s specialnim smodnikom, posebej maksimiranim/optimiranim - ki ga ni v prosti prodaji. Federal se je baje nekaj ustil glede tega. Enaka kombinacija kot jo uporabljaš - vendar druga firma, drug smodnik, da TEORETIČNO kakih 150fps weč od wwn140... tudi skrajnosti so do max 3100 - pa še to z grainažami za katere jst ne vrjamem, da jih stlačim v x57 tulec - kaj šele v x51.

:icon_redface:Bom tvegal malo pljuvanja (moje skromno mnenje - ker pa se nimam za kdovekako hudega jagra - skoraj ne šteje) s sledečo izjavo: Če imaš v lovišču predvsem jelenjad, potem (ne glede na to kaj vztrajno drugi trdijo): 308 morda le ni najboljša izbira! Pesimistična verzija: Pade skoraj vse na mestu - samo če rabiš rezervo - je pa ni. Optimistična verzija: Pade čisto vse - rezerve ne rabiš - samo ne pade pa vedno vse na mestu!biggrin

rws
23. December 2016, 22:31
Povečaj dolžino naboja, čimbližje navoju, pa bo hitro več prostora v tulcu. Sploh pa ne vem kaj se je*beš s tem ttsxom☺, probaj OK(pol cenejša od tsxa), js sem bil v štartu precej skeptičen okrog te krogle, uporabljam jo 2 leti, brez pripomb😉 V 51cm cevi imam hitrost 950m/s, v 60cm pa 965m/s z isto polnitvijo( norma200). Glede na to da sem probal vse monolitne krogle, vsaj kar se šoka/padca v ognju tiče je OK po mojih izkušnjah najboljši med monolitkami.

mugo
23. December 2016, 23:19
Ok, nekaj mnenj sem dobil. Ne iščem padca v ognju, sploh ne, mi je čisto vredu če divjad še gre tistih nekaj metrov. Ni mi najpogostejši plen jelenjad, večina je srnjad, pa kak gams, muflon, pujs, jelenjadi par kosov letno. Omenjena krogla mi tako odgovarja, ker manjše divjadi ne razbija, pri večji pa gre tudi skozi, prebija, kar mi je zelo pomembno.
Sem poskusil že tudi LOS, pa remingtonovo copper solid (enaka kot GMX), pa mi je ttsx najbolj všeč. Fragmentacijske krogle mi niso všeč, (LOS, OK), ne maram jesti tistih trdih koščkov :icon_lol:. Bolj so mi pri srcu deformacijski monoliti, preizkusil bom še FOX, pa z veseljem pričakujem novega LOS-a.
Kar se pa tistih hudih polnitev tiče (3200 fps), so res kar neverjetne, s smodniki kot sta H4985 in Varget v količinah do 52 gr in enormnih pritiskih (tudi čez CIP).

Deerhunter
24. December 2016, 09:04
Mislim da razmišljaš v pravo smer. Če ti krogla, katero uporabljaš, ne daje potrebnega zaupanja je ne navijaj prek varne meje, pač pa preizkusi kakšno drugo kroglo. Morda boš našel kaj, kar bo letelo hitreje, ali pa bo delovalo toliko bolje, da niti ne bo rabilo letet hitreje.

alojz1
24. December 2016, 14:15
Tista LOSova z bakreno konico (deformacijska) se je danes spet izkazala. Mladič, ki z fragmentacijsko še rad odskoči je spet padel v ognju. Zadet za pleče.
Polnitev pa solidna 44 grain. Tudi jaz ne maram podaljšanih nabojev in max polnitev.

Deerhunter
24. December 2016, 14:22
Doma imam v kal. 308 win ene stare zaloge Hirtenberger Nosler Partition 150 gr, na škatli pa piše 890 m/s izstopne hitrosti. Meril sicer nisem, ker se mi zdi škoda takšne vrhunske patrone na karton streljat ampak glede na lego zadetkov po višini bi rekel da kaj več kot dobrih 800 m/s ni. Ne vem kako so merili v tovarni, mogoče iz 70 cm cevi biggrin

iztok66
24. December 2016, 14:55
Vzami smodnik LOVEX, ga dobiš bistveno več v tulec kot Vihtavuorija.

Jaz polnim FOX 130 grain z S73.6 in 48 grainov. Hitrosti nisem izmeil, predvidevam pa, da je kar nekaj čez 900m/s.

iztok66
24. December 2016, 15:08
Vzami smodnik LOVEX, ga dobiš bistveno več v tulec kot Vihtavuorija.

Jaz polnim FOX 130 grain z S73.6 in 48 grainov. Hitrosti nisem izmeil, predvidevam pa, da je kar nekaj čez 900m/s.

Popravek, mišljen je smodnik S73.5.

rws
24. December 2016, 17:40
Doma imam v kal. 308 win ene stare zaloge Hirtenberger Nosler Partition 150 gr, na škatli pa piše 890 m/s izstopne hitrosti. Meril sicer nisem, ker se mi zdi škoda takšne vrhunske patrone na karton streljat ampak glede na lego zadetkov po višini bi rekel da kaj več kot dobrih 800 m/s ni. Ne vem kako so merili v tovarni, mogoče iz 70 cm cevi biggrin

Mojster si, če lahko oceniš hitrost glede na lego zadetkov :icon_wink:

stjrp
24. December 2016, 19:06
In še nekaj glede tvojih izkušenj s TTSX na jelenjadi. Ko sem sam pisaril že precej časa nazaj, da monolitkam ne zaupam za pogone in najtežjo divjad, sem bil napaden z večih strani. Ampak dejstvo je, da delajo manjše poškodbe kot določene bolj mehke svinčenke. Včasih je to koristno za ohranitev mesa, drugič pa je kontra-produktivno, saj so poškodbe enostavno premajhne. Zato jaz, ko grem na pogon ali na težjo divjad, dam v cev Nosler Partition ali Accubond in se ne obremenjujem s tem koliko hitrosti ima krogla, ker vem da bo naredila svoje neglede na to ali ima 870 m/s ali pa 820 m/s izstopne hitrosti. In samo upam lahko, da se ne bodo sčasoma tam nekje zgoraj spomnili prepovedat svinčeno strelivo. Pa nisem noben nasprotnik monolitk pač pa jih redno uporabljam. Tudi zagovornik svinca nisem. Le uporabljam tisto, kar se mi zdi v določeni situaciji najbolj primerno in učinkovito. Še enkrat ponavljam, nobena krogla ni idealna za vse, vsaka pa je za nekaj dobra.

Po tvoji teoriji bi morali najtežjo divjad streljati s svinčenkami, uporabljajo pa solide. Monolitke pridejo pri težji divjadi še bokj do izraza, tudi če je kanal nekoliko ožji od svinčenk je pa daljši. To kar se je Mugotu zgodilo z monolitko, bi se mu lahko tudi s svinčenko. Naj kakšen krvosledec pove kaj vse je že videl pri iskanjih. Tudi pri odličnih strelih s svinčenkami pride do dolgih pobegov, pa se tega ne tako dramatizira.

Moje mnenje je da je za težjo divjad potrebno uporabljati nekoliko težje krogle in ne boš imel težav s prebojem. Jaz bi na Mugotovem mestu poskusil s 150gr monolitko, ker bo hitrosti za pravilno delovanje imel še vedno več kot dovolj, bo pa imel zagotovo večjo prebojnost, ter nekaj več energije.

Glede na to da se razglašamo za naravovarstveno organizacijo, bi pa že sami morali težiti k uporabi nesvinčenega streliva. A se nobeden ne zamisli koliko ton svinčenih šiber se vsako leto raztrese po rekah, gozdovih in poljih, ali pa koliko svinčenih drobcev ostane v mesu po ''čistih'' strelih s svinčenimi kroglami, ki jih potem zaužijejo ljudje in živali.

stjrp
24. December 2016, 19:10
Doma imam v kal. 308 win ene stare zaloge Hirtenberger Nosler Partition 150 gr, na škatli pa piše 890 m/s izstopne hitrosti. Meril sicer nisem, ker se mi zdi škoda takšne vrhunske patrone na karton streljat ampak glede na lego zadetkov po višini bi rekel da kaj več kot dobrih 800 m/s ni. Ne vem kako so merili v tovarni, mogoče iz 70 cm cevi biggrin

Že če si tako brihten, ti podam svojo izkušnjo podprto s kronometrom.

Iz moje BBF95 30-06 mi na 100m nese 150gr fox z v0=870m/s 6cm višje kot 130gr fox z v0=930m/s.

Deerhunter
24. December 2016, 19:32
Jaz nikomur ne vsiljujem kaj naj uporablja. Kaj boste dali v cev je vaša stvar. Sam uporabljam tako monolitke kot svinčenke. Vsako za svoj namen. In nisem ne nasprotnik ne zagovornik ne enih ne drugih. Želim biti le objektiven.
Ampak, kot je napisal Bertolin, če se vam jeleni zadeti za plečko sprehajajo po travniku, in vam slednje ni všeč, je rešitev v menjavi krogle ali pa kar kalibra, ne pa v dodatnem navijanju že tako zelo močne polnitve.
Morda bi kot praviš sam že samo dvig teže na 150 gr naredil vso potrebno razliko.


Po tvoji teoriji bi morali najtežjo divjad streljati s svinčenkami, uporabljajo pa solide. Monolitke pridejo pri težji divjadi še bokj do izraza, tudi če je kanal nekoliko ožji od svinčenk je pa daljši. To kar se je Mugotu zgodilo z monolitko, bi se mu lahko tudi s svinčenko. Naj kakšen krvosledec pove kaj vse je že videl pri iskanjih. Tudi pri odličnih strelih s svinčenkami pride do dolgih pobegov, pa se tega ne tako dramatizira.

Moje mnenje je da je za težjo divjad potrebno uporabljati nekoliko težje krogle in ne boš imel težav s prebojem. Jaz bi na Mugotovem mestu poskusil s 150gr monolitko, ker bo hitrosti za pravilno delovanje imel še vedno več kot dovolj, bo pa imel zagotovo večjo prebojnost, ter nekaj več energije.

Glede na to da se razglašamo za naravovarstveno organizacijo, bi pa že sami morali težiti k uporabi nesvinčenega streliva. A se nobeden ne zamisli koliko ton svinčenih šiber se vsako leto raztrese po rekah, gozdovih in poljih, ali pa koliko svinčenih drobcev ostane v mesu po ''čistih'' strelih s svinčenimi kroglami, ki jih potem zaužijejo ljudje in živali.

Pri vseh meritvah, ki smo jih delali na moji puški, so krogle letele po višini glede na hitrost. So pa te stvari gotovo odvisne od mnogo dejavnikov, zato je brezveze primerjati eno ali drugo puško, saj so med cevmi velike razlike. Ena razmetava različno strelivo po celi tarči, druga pa le malo ali celo nič. Krogle z okoli 850 m/s mi letijo pribl. 5 cm nad center, krogle s približno 820 m/s letijo 2 cm nad center, krogle z 800 m/s letijo v center, težke 180 gr krogle z okoli 750 m/s pa letijo 10 cm pod center. In niti ena krogla ni izstopala iz tega. Zato pravim, da glede na višino sklepam hitrost. Skupna razlika med 150 gr in 180 gr kroglami je tako kakšnih 15 cm, kak cm gor ali dol. In to bi lahko dokazoval s tarčami. Pa ne vem, če ima smisel. Ker v takih debatah kamor pelje ta, ni več važno kaj je res ampak kdo bo dokazal svoj prav.


Že če si tako brihten, ti podam svojo izkušnjo podprto s kronometrom.

Iz moje BBF95 30-06 mi na 100m nese 150gr fox z v0=870m/s 6cm višje kot 130gr fox z v0=930m/s.


Mojster si, če lahko oceniš hitrost glede na lego zadetkov :icon_wink:

alojz1
24. December 2016, 19:40
Dajmo malo osvežit. Mugo, kaj je bilo narobe?
Drugače se pa v celoti strinjam z gornjim postom Stjrp. Meni kot iskalcu je najbolj pomembno, da krogla prebije. To pa monolitka zagotavlja tudi pri težji divjadi. Pa da celo popoldne mojstri ne iščejo sami na koncu se pa izkaže, da je strel v nogi. Če je zadetek v pljučih ima vsak krvosledec lahko delo (če je potrebno).

Dule
24. December 2016, 21:09
Mladič, ki z fragmentacijsko še rad odskoči je spet padel v ognju. Zadet za pleče.
Kar sem srnjadi streljal z LOS nikdar ni nikamor nič odskočilo.

alojz1
24. December 2016, 21:30
Tole o pobegu sem pobral tule. Kar hude kritike so bile. Se je pa tudi meni parkrat zgodilo, če sem zadel med rebri. Sicer ne daleč. Ampak vidim, da hočete kroglo kjer vse pade.
Pri KJG sem pa tudi iskal. Kljub kar obsežni poškodbi je srnjaka ujel pes.
Dule. Na koliko primerih si pa preizkusil? Jaz preko 50. Kolegi pa še več.

mugo
25. December 2016, 12:03
Dajmo malo osvežit. Mugo, kaj je bilo narobe?
Zmotilo me je, da se je pri junici zgodilo, da je klub lepemu zadetku za pleče (10-ka) ta šla še 200m, našlo se jo je zjutraj, načeto od lisic. In pa da je jelen streljan na 70m navzgor, z zadetkom za pleče( krogle ostala na drugi strani v plečki) pol ure po strelu še lahko hodil. To mi je dalo misliti, da ni dovolj šoka. Sicer pa v precej drugih primerih pri jelenjadi, tudi največji, učinek dober = padec večinoma v razdalji do 50m. Pa zmotila me je realtivno nizka hitrost krogle kljub precej hudemu loadu.

alojz1
25. December 2016, 12:09
Če prav razumem sta bila v obeh primerih zadetka v pljučah. Kako še lahko hodi, če se pljuča sesedejo je tudi meni uganka. In prvič slišim, da krogla bočno ni prebila.
Se je pa izkazalo tisto zlato pravilo za točno. Če divjad gre jo pusti 3 ure pri miru.

mugo
25. December 2016, 12:29
Alojz, tudi v drugem primeru pri jelenčku 95kg ni šlo skozi. Strel bočno za pleče (razdalja 50m), krogla ostala na drugi strani pod plečko. Jelen je pa padel po 30m.
V primeru jelena ki sem ga prej opisal, pa je bil pogon in ko so gonjači prišli se je pogledalo, našlo plučno kri, spustilo psa, čez par trenutkov je pa počilo na naslednjem štantu.
Drugače pa je to prav, kar si rekel. Se mi je zgodilo da sem v mraku tele z isto kroglo zadel slabo, nizko v sredino trupa. tele je po par korakih ostalajo za pol minute in počasi odšlo v gozd. Ker mi je bilo jasno, koliko je ura, sem odšel naravnost domov. Čez 3 ure smo ga pa prišli iskat, ležalo po 50 m, še živo, čeprav še glave ni moglo več dvignit.

Robert91922
25. December 2016, 16:02
Vzami smodnik LOVEX, ga dobiš bistveno več v tulec kot Vihtavuorija.

Jaz polnim FOX 130 grain z S73.6 in 48 grainov. Hitrosti nisem izmeil, predvidevam pa, da je kar nekaj čez 900m/s.
Popravek, mišljen je smodnik S73.5.
Moja delovna polnitev za 308 win s kroglo Fox 130gr je 46,5gr smodnika D073.5, izmerjena povprečna hitrost 4 strelov 933 m/s pri cca 20° C.
Puška S. Axis s 50cm cevjo (skrajšana).

Tine
15. April 2017, 16:22
Pozdravljeni. Zanima me koliko bi bila hitrost krogle Accubond 9,7g, smodnik VV140 43grs in cev 56cm (puška X-bolt)? Grupira mi odlično od 42grs dalje. Pri 43 se pa luknje dotikajo in nima smisla več povečevati razen, če bo hitrost zaspana :D
16548

Deerhunter
15. April 2017, 16:45
Nisem specialist za polnjenje. Zato je to vse bolj teorija kot praksa. Tovarniško strelivo Nosler Accubond 150 gr dosega po tovarniških podatkih naslednje vrednosti:
.308 Win. AccuBond 150 gr 9,7 g - 0 m 876 m/s, 100 m 813 m/s, 200 m 752 m/s, 300 m/s 694 m/s

Po Noslerjevih tabelah za polnjenje 150 gr Accubond se za N140 najde podatek, da je 42,5 gr minimum, 46,5 gr pa maksimum - https://load-data.nosler.com/load-data/308-winchester/

Verjetno je tvoj load bolj zmeren, temu primerna je tudi hitrost. Katero pa se da zanesljivo doreči samo s kronometrom. Bi pa ob taki polnitvi bila najbrž precej pod tovarniškimi podatki za tovarniško polnjeno strelivo. Na oko bi rekel, da okoli 800 m/s na ustju. Kolikor sem sam uspel prisostvovati ob merjenju s kronometrom, so ponavadi še max loadi precej za tovarniškimi podatki, minimalni loadi pa znajo, ko vidiš hitrost na kronometru, kar malo razočarati.

Prvo kar bi na tvojem mestu naredil, je, da bi temu loadu, ki ga imaš, izmeril hitrost na kronometru. Potem pa naprej v smislu varnega povečevanja polnitve v kolikor ne boš zadovoljen s hitrostjo.

Tine
15. April 2017, 17:27
Kako že gre, na vsak cm krajše puškine cevi zgubimo cca 10m/s? Sem si pravilno zapomnil?

Tine
15. April 2017, 17:43
Ali bo 10 m/s (do 15) pri 4cm krajši cevi? Se pravi 3 do 4 na cm...

Deerhunter
15. April 2017, 22:40
Povprečno naj bi se izgubilo 2-3 m/s na cm. Ampak to je spet čista teorija. Ta izguba na cm lahko gre tudi bistveno višje. Realno sliko pa da edino kronometer. Zadeve so odvisne od mnogo dejavnikov, kvalitete cevi, smodnika, teže in zgradbe krogle, kalibra, temperature, koliko je cev skrajšana, dlje kot krajšaš, sorazmerno večja je izguba... V teoriji počasnejši kalibri pri krajšanju cevi izgubijo manj kot hitri kalibri. Zato je v praksi relativno zmeren 308 win bistveno primernejši za krajšanje kot kak hiter kaliber, ker enostavno pri krajšanju izgubi manj hitrosti.
Tovarniški podatki so večinoma za 60 cm, nekateri tudi za 65 cm. Če računaš povprečno 3 m/s izgube na cm, je izguba pri 56 cm cevi 12 m/s, pri 52 cm cevi pa že 24 m/s. Pri tem je treba upoštevati še, da so tovarniški podatki merjeni v laboratorijih, se pravi v idealnih pogojih in so že zaradi tega nekaj višji kot v realnosti. Po mojih opažanjih lahko odbiješ še enkrat 24 m/s. Tako sem sam pri kratki 52 cm cevi ponavadi nekje na oko 50 m/s zadaj za tovarniškimi podatki. 56 cm cev je bolj optimalna in bo izguba manjša.

Tukaj je še ena stvar in sicer Accubond je relativno mehka krogla, ki se hitro in agresivno odpira in za strele na blizu niti ne potrebuješ neke ekstremne brzine. Sploh, če želiš loviti za divjačino. Drugo so dolgi streli, tam malo večja hitrost pride bolj prav. Se pravi, se je treba vprašati zakaj boš kroglo sploh uporabljal. Streli blizu - daleč, ali želiš manjše ali večje poškodbe itd...

Bertolin
16. April 2017, 20:27
Pozdravljeni. Zanima me koliko bi bila hitrost krogle Accubond 9,7g, smodnik VV140 43grs in cev 56cm


Čisto teoretično (ampak res) - glede na dane podatke (in privzeta celotna dolžina naboja 71.10mm)
bi to dalo 812m/s

Pravo hitrost pa pokaže le dober kronograf

cvic
4. March 2021, 12:40
Pozdravljeni.

Zanima me, če kdo pozna ali obstaja od katerega koli proizvajalca krogel za .308 podobna krogla kot je ta od Barnes -a

Barnes Granade https://www.barnesbullets.com/bullets/varmint-grenade/

Iščem namreč nekaj podobnega za odstrel lisic.

Lep pozdrav.

Jagermaister
4. March 2021, 13:02
Sierra varminter 110 gr.

Robert91922
4. March 2021, 14:32
V kal. 308 win, za lov na lisice (in šakala), se odlično obnesejo tudi:
Lapua OTCE 100gr, Nosler Varmageddon 110gr, Hornady V-Max 110gr, Speer TNT HP 125gr.

Uporabiš pa en malo hitrejši smodnik npr. Lovex D073.5 ali Vihtavuori N530.

alojz1
5. March 2021, 20:48
Pozdravljeni.

Zanima me, če kdo pozna ali obstaja od katerega koli proizvajalca krogel za .308 podobna krogla kot je ta od Barnes -a
Lep pozdrav.
Jaz uporabljam Lapua CE 100 grain. Polnim pa 27 grain N110. Zelo natančna krogla.Na sliki je 10kg mladica ustreljena v glavo z to kroglo na 192m.17145

Sanchez
8. May 2022, 21:31
povejte mal kako municijo uporabljate za 308? zanima me,kako se obnese ceski HPC,kaka je razlika od navadne(ne one stare z robom,te novejse s&b)krogle? sam uporabljam ta navaden tip s&b,pa sem studiral,da bi probal se kej druga .. HPC se mi zdi zanimiva krogla.. kaj pa dela v praksi?? ce kdo ve kaj povedat.

lp

Hvala. to mi je zelo pomagalo.

detel
11. May 2022, 20:39
Monolitk ne uporabljam, češke municije pa tudi ne, ker je mehka. Priporočam kak Geco plus ali Sako municijo. Ja, pri čehih je zanimiva cena.

Sanchez
16. May 2022, 11:40
Citat andrej win je objavil: Pokaži objave
povejte mal kako municijo uporabljate za 308? zanima me,kako se obnese ceska konopljina smola (https://manituherbs.com/sl/cbd-konopljina-smola/),kaka je razlika od navadne(ne one stare z robom,te novejse s&b)krogle? sam uporabljam ta navaden tip s&b,pa sem studiral,da bi probal se kej druga .. HPC se mi zdi zanimiva krogla.. kaj pa dela v praksi?? ce kdo ve kaj povedat.

lpHvala. to mi je zelo pomagalo pri računih v Davčna blagajna (https://www.shopsy.si/).

Kje si kupil krogle?

Andrej Z.
23. October 2022, 00:48
Je kdo polnil 308win z rws ks 10,7g.Namrec imam nekaj krogel. Po tovarniski specifikaciji naj bi bil naboj dolgi 69.30mm kar v mojem primeru pomeni 0.25mm skoka kar je zelo malo.
Mogoce kdo izkusnje z kroglo nasplosno ucinek in recepturo.
Vem da te gramaze ni vec na trgu je samo 9.7g. Bila pa je vcasig ce ima kdo se kak original naboj bi ga prosil ce izmeri dolzino.

projc
9. February 2023, 20:12
https://t.me/pump_upp - best crypto pumps on telegram
Make 1000% and more within 1 day, join channel @pump_upp !