PDA

View Full Version : Iščem priporočila za pasmo goniča



Ronzi83
6. January 2020, 22:59
Pozdravljeni,

ker sem pripravnik in nimam veliko znanja glede lovske pasje kinologije me zanima vaše mnenje glede nakupa. Iščem namreč psa goniča, predvsem na divje prašiče, ki bi bil učljiv,ne agresivna pasma (dobra socializacija z moje strani nujno potrebna), bi živel v hiši ter bil družinski član. Imam 2 psici že doma (eng. koker španijel 2 ter 9 let). Priporočila sem dobil, da bi bil koroški žigec odličen, brandl brak, posavski gonič ali istrski. Vaše mnenje ?

Lep pozdrav

mprimoz
7. January 2020, 09:06
Prijatelj v Slunju vzreja posavske gonice. Nekaj mojih prijateljev ima njegove pse in vsi uspešno z njimi lovijo prašiče. Če te zanima me kontaktiraj na 040230168. Dober pogled!

Ronzi83
7. January 2020, 19:21
Pozdravljeni, hvala za informacijo, vendar bolj, kot psa bi potreboval prvo priporočilo, katero pasmo zbrati. A se pes res tako razlikuje po pasmi? Ali pa je bolj karakter tisti, ki je pač bolj nagnen k določenim svarem in pasma goniča ne toliko vpliva?

Lp

Jagermaister
8. January 2020, 07:04
Individualne razlike v okviru posamezne pasme so večje, kot neke povprečne razlike med pasmami. Za pse, ki so izraziti prašičarji je značilno, da so ostri, a imajo največkrat slabši nos, ker za prašiče zavohat res ne rabijo kaj dosti. Odvisno pa tudi od tega koliko prašičev je v lovišču in koliko jih boš lovil. Lahko se bo povsem specializiral na prašiče, ali pa jih bo zaradi kake slabe izkušnje vedno ignoriral. Nekega zagotovila, da ti bo pes delal tako kot želiš ni, še najbolje je, če vidiš na delu njegova starša, a zasnova je le 30%, ostalo je tvoje večletno delo, ki se začne prvi dan, ko pride mladiček v hišo.
Imam posavskega goniča, točno takšnega kot si ti želiš, star je 6 let, pa še vedno napreduje in si nabira izkušnje. Goni vse razen zdrave srnjadi, prašiča oblajava na nekaj metrov, obstreljeno lisico zadavi. Na vsakem lovu prižene eno ali dve. Uspešno išče po krvni sledi. Sicer pa je zelo ubogljiv in prijazen, veliko tudi v hiši. (Slike si poglej v oglasih).
Zasnova je temelj za nadaljnje šolanje in če bi ga imel nekdo, ki bi ga le ob nedeljah včasih vzel s sabo na lov, bi bil to najbrž čisto drug pes, ki bi veselo preganjal srne.

alojz1
8. January 2020, 20:56
Ronzi, imaš že španjela. Namesto goniča priporočam prepeličarja. Bo super na prašiče (pa aport male divjadi, pa krvna sled, pa najboljši prijatelj vsem tvojim doma). Nič bat. Gonil bo kot vsak gonič. Le krajši bo in ne bo še sosednjih lovišč predelal.
Tvoj spremljevalec bo celo leto in ne samo na skupnih lovih. Je pa zelo učljiv tako da nič bat. Takšen bo kakršen si ti. Če si dosleden bo pes tudi. Če si pa furjast bo pa pes še bolj.

Ronzi83
8. January 2020, 21:10
Alojz, ja to je bila ideja. Vendar, ker prihajam s Krasa, mi nimamo fazanov itd. Pa še baje mora prvo naredit šolo al izpit za to kar je po fci skupini (prepeličar) in potem lahko delam za goniča. Glede na to, da ima 2 leti, se mi zdi, da je že zelo pozno če ne prepozno začeti z šolanjem. Mogoče kdo , ki ima veliko znanja in izkušenj me lahko popravi ?

Lp

Jagermaister
9. January 2020, 06:34
Preizkušnja za šarivce je zahtevnejša kot za goniče. Pes mora iti na povelje v vodo, prinesti raco iz vode. Narediti mora vlečko pernate in dlakave divjadi in oboje prinesti. In seveda obvladati mora osnovne vaje ubogljivosti.
Imel sem tudi prepeličarja, včasih tudi v stanovanju. Kar se najbolj spomnim je bilo to, da je za njim ostajalo vse polno dolgih dlak.
Sicer je za na prašiče odličen, zaradi dolge, goste dlake ga trnje ne moti toliko. Napram goniču je težji in bolj neroden, pa vedno žejen - popije ogromno vode. Je pa podobne barve kot prašiči, tako da...