PDA

View Full Version : montaža optike



pikas
31. December 2019, 16:45
Lovski tovariši imam prošnjo in vprašanje za vas. imam karabin CZ M70 z suhl montažo optike, kupil sem novi objektiv in razmišljam še o nabavi rdeče pike. kako naj čim ceneje in kvalitetno rešim zadevo, da bom lahko uporabljal vse tri optike izmenično z čim nižjimi stroški ali grem v menjavo montaže ali se da kako drugače urediti zadevo,
Hvala

Andrej Z.
1. January 2020, 00:19
3x optika na eni puski dobro si si to zastavil.....vse kar bos naredil in da bo to kvalitetno bo presegalo ceno puske (oz bo isto kot da kupis novo nizjega cenovnega razreda). Ali pa opcija da naredis vojaski stil namontiras strelni dalnogled in na njega das piko.
Isto sem se sam nasral takrat na m70 sem dal eramatic g9 plus montazo zasucno na eni imam 3-12x56 na drugi 2-7x33 cena kompleta (dva zgornja dela eno podnozje) in delo okoli 700eur.
Dobro premisli kaj se splaca in kaj ne

pikas
1. January 2020, 11:02
hmmm vem.... vendar težava je v tem da nova optika ne paše v stare rinke zato sprašujem za mnenja v vsakem primru moram nove rinke kupit zato prosim za nasvet

TaSl
1. January 2020, 21:01
Kolikor te razumem, ni tako težko rešljiva težava. Če imaš suhl osnove na puški, moraš iti k puškarju, da ti naredi zgornji del montaže za piko in še drugo puško. Pomoje cena ne bo pretirana. Lahko vprašam našega člana, ki je tudi puškar, kaj bi on naredil in koliko bi stalo vse skupaj.
Naredi kakšno sliko, da si bomo bolj na jasnem.

Andrej Z.
2. January 2020, 00:10
Jah evo cene.....tako po sliki je treba se nogice obdelat (vpasat).
Sva pa z kolegom testirala te oh in sploh montaze 10x gor in dol za vsako 5strelov in samo se naj kdo pametuje da so zadetki isto kot ob nastreljevanju......so pa lovsko uporabni niso pa isti.
https://www.optics-trade.eu/si/mounts/detachable-mounts/suhl-claw-mounts.html

pikas
2. January 2020, 20:40
očitno bom moral kar pšteno se odkašljat te zadeve so pa pošteno drage.

Deerhunter
2. January 2020, 21:18
Montirati na eno puško več različnih optik znajo biti zelo dragi heci, ki hitro presežejo vrednost puške ali optike. En cenovni rang je kupiti en daljnogled in ga zmontirati z aluminijasto weaver montažo na weaver baze, ki jih dobiš po možnosti že ob puški.
Čisto drug cenovni rang je pa kupovati več kosov optike in jih montirati na jeklene snemljive montaže, ki jih je potem potrebno še vpasati in nastreliti pri puškarju.

Marsikdo tudi ne pomisli, da novega daljnogleda ne gre kar montirati na obstoječo suhl montažo. Suhl montaža je ročno delo, prilagojeno daljnogledu, ki je montiran na puški. Ni nujno da bo novi daljnogled pasal sploh na baze, kaj šele v obročke, ker so ponavadi novejši daljnogledi bistveno daljši kot stari, objektivi in tudi tube pa so tudi večji.

Zato je prej treba dobro razmisliti kaj se splača in kaj ne. In včasih bolje prodati celo puško z daljnogledom in iskati nekaj drugega kar bo odgovarjalo. Najbolj nesmiselno je plačevati za novo montažo več kot je vredna puška ali optika.
Včasih je na dolgi rok najbolj smotrna rešitev nakup nove puške z novo optiko in montažo. Nekatere snemljive tovarniške montaže niti niso tako zelo drage, so pa zanesljive, 100% ponovljive in pa puškar nima veliko dela z vpasanjem in morda končni račun ni tako visok kot pri izdelavi nekih suhl montaž. Pa še imaš tisto kar želiš imeti in to za zmeraj.

Andrej Z.
2. January 2020, 22:18
Pokazi mi oz. dokazi mi 100% ponovljivo montazo ker sem trdno preprican da je ni....je pa lovsko uporabna vsaka to pa drzi.
Novi strelni daljnogledi so v istih povecavah kvecjemu krajsi kot stari kar primerjaj dolzino. In tudi suhl montaza pase na vse samo problem nastane ko so puskarji vcasih ustvarjal vsega in svasta in lotali podstavke na cevi in objemko ce objektiv in nevem kaksne umetnine se najdes.
Imas na netu dosti o takih in drugacnih montazah in vedno pride DO 2cm odstopanja pri najboljsih no zame to ni 100% niti ne ponovljivo ampak lovsko uporabno

Deerhunter
2. January 2020, 23:41
Pri moji nisem nikoli zaznal nobenega niti najmanjšega premikanja. Imam pa original tovarniško Blaser montažo.

Večina starejših pušk ima montirane s suhl montažo 4×32 in 6×42 daljnoglede. V takšno suhl montažo ne moreš vpasati nov daljnogled s 50 ali 56 lečo in tudi krajši ni od prej omenjenih. Šlo bi le daljnogled enakih mer. Ali pa prestavljanje prednje baze naprej. V praksi se vidi vse sorte. Niso pa te ideje poceni. Bolj kot je komplicirano in unikatno, dražje je.
Včasih je najbolj smotrna najcenejša varianta. Fiksna montaža. Npr weaver. In izbrati univerzalno optiko da ni treba kupovati dve optiki in montaži ter menjavati.
Rdeča pika je odlična za blizu. Za daleč pa bolj tako tako. Da se dobro zadeti ne moreš pa oceniti. Širokokoten daljnogled je tudi zelo draga pa zelo ozko uporabna zadeva. Dandanes se dobijo optike, ki so lahko zelo univerzalno uporabne. Npr 2-10×50. Malo je tega, kar se ne da dobro pojagati s takšnim daljnogledom. Pa imaš enega za vse, strošek fiksne montaže pa je v primerjavi z dragimi snemljivimi minimalen.

TaSl
3. January 2020, 14:27
Širokokoten daljnogled je tudi zelo draga pa zelo ozko uporabna zadeva.
Lahko razložiš zakaj so širokokotni daljnogledi tako zelo ozko uporabni?

Deerhunter
3. January 2020, 16:22
Namenjeni so za en način lova in sicer za pogon. Ne moremo jih šteti za univerzalno optiko.
Hotel sem povedati, da en način je, da na svojo puško natikaš več optik in kupuješ drage snemljive montaže. Med drugim imam tudi jaz na svoji puški rdečo piko aimpoint in strelni daljnogled. Ampak to so dragi heci. Druga opcija je univerzalen strelni daljnogled. In odpade potreba po dveh optikah in dveh montažah. Ker teorija je eno, praksa pa drugo. Na terenu nista niti dve situaciji enaki in tudi če imaš na puško možnost natakniti dve ali celo tri različne optike, še ne pomeni da boš v določenem trenutku imel na puški optiko, ki bo za dano situacijo najbolj ustrezna.


Lahko razložiš zakaj so širokokotni daljnogledi tako zelo ozko uporabni?

TaSl
4. January 2020, 20:02
Vsak ima svoje mnenje, sam pa lahko povem mojo osebno izkušnjo s širokokotnimi daljnogledi.
Izkušnje zadnjih 5 let so takšne, da na noben lov ne vzamem seboj nič drugega, kot puško s širokokotnim daljnoigledom. Še najmanj sem ta daljnogled uporabljal prav na skupnih lovih. Na posamičnem lovu na zalaz na krajše in tudi daljše razdalje (do 200 m) zaenkrat še ni bilo primera, da ta daljnogled ne bi bil uporaben oziroma "mu je nekaj zmanjkalo". Na leto pa zagrmi iz te puške kar mnogo gosteje, kot ustreli povporečen lovec.
Pred leti, ko sem šel prvič na lov gamsa, sem imel seboj ČZ555 ter Vixna 2,5-10x56. S tem kompletom sem bil okoren za popenit, da o teži puške in daljnogleda ne govorim.
Leto zatem sem kupil Ruger American ter Vixen 1-6x24. Od takrat naprej skoraj nikoli ne vzamem na lov nič drugega.
Podobna je izkušnja prijateljevega očeta, le da ima driling in na njem Vixen 1-6x24. Tudi on lovi podobno pogosto kot jaz in prav tako večinoma na zalaz ter z visoke preže. Uporablja samo širokokotni daljnogled.

Jagermaister
4. January 2020, 21:16
V mraku in ponoči pa najbrž še nisi jagal. Tudi ne bi imelo smisla.

jereb
4. January 2020, 22:59
Lovski tovariši imam prošnjo in vprašanje za vas. imam karabin CZ M70 z suhl montažo optike, kupil sem novi objektiv in razmišljam še o nabavi rdeče pike. kako naj čim ceneje in kvalitetno rešim zadevo, da bom lahko uporabljal vse tri optike izmenično z čim nižjimi stroški ali grem v menjavo montaže ali se da kako drugače urediti zadevo,
Hvala

Menjava več optičnih merkov na isto puško je pogojena s primerno montažo - dandanes je to najlažje izvedljivo s šino.

Suhl kar pozabi, samo zgornji obročki, ki jih je potrebno vpasati na obstoječe baze te koštajo 3/4 nove suhl montaže, načeloma so to potem tudi dokaj visoke montaže, kar privede do druge višine pogleda in posledično ličnica kopita ne paše ...

Deerhunter
5. January 2020, 19:07
56 leča je nerodna. Je najboljša izbira za prežo in mrak ampak je nerodna in tudi težka, to je dejstvo. Za zalaz in pogon ni. Širokokotni daljnogled je dobra izbira za pogon, verjetno tudi zalaz. Ampak za prežo in mrak pa ni. Rdeča pika je zaradi širokega vidnega polja najboljša izbira za strele od 0 do 50 m. Dlje pa za natančen strel in tudi ocenitev že manjka povečava. Skratka lahko imaš 3 različne optike pa je vsaka dobra za nekaj, nobena pa ni dobra za vse. Tako lahko zapraviš kupe denarja za ne vem koliko montaž in optik in na koncu prihajaš v situacijo ko še vedno nimaš na puški tisto, kar bi bilo za dano situacijo najbolj ustrezno.
Jaz sem tudi uporabljal vse od rdeče pike, do širokokotnega daljnogleda in strelnih daljnogledov s 42, 50 in 56 mm lečami. In sem prišel do spoznanja, da karkoli že imaš, vedno bo situacija, ko bi bilo nekaj drugega boljša izbira. Ob prihodnjem nakupu nove optike bom iskal nekaj univerzalno uporabnega. Imel bom eno čim bolj univerzalno optiko, ki bo imela dovolj nizko začetno povečavo za bližnje strele, dovolj veliko končno povečavo za daleč, lečo 50 mm da bo uporabna za mrak in da bo dovolj lahka za nošenje. Npr 2-12×50. Nato pa se navaditi na tisto in jagati. Pa je najmanj stroškov in komplikacij.

Glede suhl montaže kot je omenil Jereb, ne pozabite, da je bila v originalu mišljena za daljnoglede z manjšimi lečami. Daljnogledi s 50 in 56 cm lečami sedijo na sprednji suhl bazi za današnje standarde precej visoko.

Jagermaister
6. January 2020, 07:03
Tukaj je vse povedano.
Na drilingu sem imel svarovca 6×42. Za ponoči in ne predolge strele še kar uporaben, za pogone pa ne. Pa sem si omislil še piko in dal narediti adapter s pikatinijem na suhl montažo. Potem pa redno prihajal v situacije, ko bi rabil prav tisto, kar trenutno ni bilo na puški.
No in sedaj je gor Delta 2,5-16×50 z rdečo piko. Z rusan obročki sem ga pripel na pikatini, kolikor je bilo mogoče nizko. Pride tako dolg, da se suhl montaža ne da več odpeti. Pa niti ni potrebe, ker je vseskozi gor, uporaben pa za vse situacije. Za pogone, za nočno čakanje, pa tudi za natančno streljanje na večje razdalje. Res pa je s tem puška pridobila na teži.

pikas
6. January 2020, 08:58
jah.. moja ja 3-9x40 zanima me ali je smotrno menjat montažo ali bi pa na obstoječo dal montirat šino in vse vpasat na šino sem pa pogledal svojo novo optiko je pa FOMEI 1.5-6x42 z notranjo osvetlitvijo red point

Deerhunter
6. January 2020, 11:39
Rdeče pike so bile nekaj let zelo v modi. Potem pa prikoraka divjad bolj na daleč in je marsikdo prišel do spoznanja, da na daleč ne more natančno ustreliti, kaj šele oceniti. Pika je super za blizu. Ko pa prideš na štant, kjer je nekoliko redkejši gozd in se pozimi vidi več 100 m okoli pa si hitro želiš daljnogleda na puški. Sploh med drevjem je na daleč bistveno lažje najti kako lino za strel s povečavo in natančno ustreliti, kot brez.

Lahko bi bila res ustrezna rešitev izdelava picatinny šine na spodnje suhl baze. Nato pa lahko montiraš na šino karkoli želiš. In pozneje tudi enostavno in brez stroškov menjaš za drug daljnogled v kolikor ti obstoječi več ne bi odgovarjal. Suhl montaža je narejena po meri in daljnogled je vpasan na suhl montažo zato to pride bolj v poštev pri dragi optiki, ki jo nameravaš imeti dolgo.

TaSl
6. January 2020, 18:56
V mraku in ponoči pa najbrž še nisi jagal. Tudi ne bi imelo smisla.

Recimo ... biggrin

Vitranc
6. January 2020, 22:04
Moj prispevek glede širokokotnih daljnogledov:
Sem lastnik Kahlesa 1-5x24 in Vixna 1-6x24. Oba uporabljam že 2 leti, za pogon pirš in čakanje. S kahlesom sem tudi uplenil gamsa na 128m (izmerjeno z Leico). Vidljivost v mraku je dobra, ob "solidni" luni pa se da tudi zelo lepo ustreliti. Pred pol ure sem ju primerjal (luna sveti dobro) in moram reči, da ni skoraj nobene razlike med enim in drugim. Uglavem priporočam nakup širokokotnega daljnogleda, saj je zelo univerzalno orodje. biggrin

Jagermaister
7. January 2020, 06:49
Seveda ni razlike, ker si primerjal podobna daljnogleda, ki imata objektiv, ki ga pokriješ s palcem. Primerjaj s kakšnim s 50 ali celo 56 lečo, pa boš videl razliko.
Pri gamsu je desetka velika 20 cm in to ni merilo. Poskusi zadeti srako na 150 m.
Na 223 imam daljnogled s 56 lečo (3-24×). V mesečini streljam lisice tudi preko 150 m daleč, pa ni nikoli preveč svetlobe. Streljam s čim večjo povečavo, ker se da bolj natančno pomeriti, če svetloba dopušča včasih tudi s 14 ali več.

Deerhunter
7. January 2020, 11:18
Zagovarjati širokokotni daljnogled za mrak in prežo je tako kot bi zagovarjal 8×56 daljnogled za pogon.
Širokokotni daljnogled ni narejen za to. Ima premajhno lečo, prenizko končno povečavo in presvetlo piko, da bi bil resnično uporaben za prežo in mrak.

Meni tudi marsikdo reče da se čez njegovega vidi dobro v mraku. Potem gre pa 15 min pred mano s preže in se čudi kako mi je tako pozno uspelo upleniti lisico. Odgovor je velikost in kvaliteta leče in svetlobna prepustnost daljnogleda.

Vitranc
7. January 2020, 22:33
Najprej odgovor Jagermaistru: imam tudi meopto 3-10x50 in ti lahko zatrdim da vidljivost ni bistveno boljša, ko je tema je pač tema. Glede gamsa in srake... Tisti ki streljajo vrane kupijo ponavadi namensko puško in daljnogled za tako jago, za visoko divjad pa je širokokotni (podnevi) do 200m dovolj.
Deerhunter: končna povečava ni bistvena za mrak+ rdeča pika je dovolj fino nastavljiva, da ne moti...
Uglavem, da me ne bo kdo narobe razumel, nisem hotel povedati, da je širokokotni idealalen in najboljši za vse razmere, se ga pa da lepo porabiti. Pika, ki ni bistveno cenejša, je precej manj uporabna.

Jagermaister
8. January 2020, 06:24
Konec koncev je najbolj važno, da si z njim zadovoljen in da ti odgovarja za tvoj način lova. Sicer pa velja, kot sem napisal.

Deerhunter
8. January 2020, 08:38
Nekaj kar je dobro za nekoga ni nujno tudi najboljše kar obstaja. Ko probaš Zeiss Victory HT šele vidiš kaj je to vidljivost v mraku. Opazno podaljša čas lova v mraku za tistih 10 do 15 min, ki so najbolj važne. Res pa je da ko je tema je tema.
Se pa strinjam da je širokokotni daljnogled veliko širše uporaben, tako na pogonu kot tudi zalazu in lovu podnevi nasploh, kot rdeča pika. Pika je odlična samo za štant, ko ti prašiči priletijo res na blizu. Za tak primer ni boljšega kot pika. Pa še zelo kompaktna je. Sem se pa po drugi strani že prevečkrat znašel v situaciji, ko mi je kaj prikorakalo na daleč pa bi pogledal kaj je in natančno pomeril - pa s piko ne gre. Tako več ne grem nikoli na štant s piko brez dvogleda.

pikas
8. January 2020, 22:11
ko gledam te montaže na karabin cz m70 opažam na vseh montažah je sprednja rinka privijačena na vijaka takoj za zaklepom. jaz pa imam prilotan direkt na cev kar pomen da sam zadaj razmontiram in namestim bilo katero montažo got al se motim