PDA

View Full Version : Članarina Lzs DoloČena



ZR7
12. December 2007, 21:47
http://lov.mojforum.si/lov-about563-0.html

Danes sem dobil položnico za plačilo članarine za LZS -2007 in rok plačila je do 31.12.2006 v višini 40 evrov.Očitno je poterbno dobiti sredstva kajti
očitno so porabljena in potrebna bodo za ponoven sklic OZ-LZS.
Za območno zvezo pa so predvideli višino članarine 25 evrov,zahteval bom
finančno poročilo porabe "zakaj so porabljena sredstva ;mogoče za potne stroške za sodelovanje na neligitimnih OZ-LZS?

Kako je pri vas ali ste že obveščeni z plačilnim nalogom?

BOBER
....
....
...


Članstvo v društvih je prostovoljno in kakršna koli prisila (v smislu vsi ki imajo lovski izpit morajo biti člani LD) je protiustavna in nezakonita.

Absolutno res!
Edino ne vem zakaj se mi zdi, da si mičkeno hud?

LP

ZR7, tisto, kar si napisal o pravici članov LZS na nošenje orožja ni točno. Prijatelj, ki dela na Upravni enoti mi je pojasnil, da so prejeli pojasnilo MNZ okoli izdaje orožnega lista članom LZS, ki niso člani LD. Takšni lovci imajo lahko le posestni list. Kaj to pomeni? Nič streliva, nič nošenja, izredno dobra in pogosto nadzorovana hramba! Zakaj je temu tako in čigav je to bil interes nam ni jasno!!! Ali kdo o tem ve kaj več?

fantak je napisal:

Kje, kako in kateri pa so ti lovci, ki so opravili lovski izpit brez, da bi bili tudi člani LZS? Ter zakaj pa je LZS dolžna izdajati izkaznice in na čigave stroške, lovcem, če niso člani LZS?

Ti lovci, ki jih imava verjetno obadva v mislih in niso bili člani LZS prihajajo (seveda nekateri) iz bivših republik bivše Jugoslavije. Takrat smo imeli skupno državo vsaka republika pa svojo LZ. Poznam nekaj primerov, da je bil Slovenec član LD Kavadarci v Makedoniji pa v življenju ni bil. Ob razpadu Jugoslavije se je prepisal v kakšno LD v Sloveniji s tem, da je moral opraviti lovsko zakonodajo verjetno kje za šankom. Njihovih spričeval takrat ni nihče preverjal, ker to ni bilo možno zaradi vojne pa tudi nobeden ni bil zainteresiran, da bi to storil. Iz izkušenj vem, da je večinoma teh danes najbolj pametnih in zainteresiranih, da vzamejo vajeti v svoje roke. V tem času bi se dalo odgovoriti na tvoje vprašanje:Kje, kako in kateri...
V naslednjem stavku si pravilno ugotovil, da lovci lahko izstopijo iz članstva LZS. Včasih tudi sam razmišljam, da bi to naredil. Zakaj? Kaj mi nudi LZS razen obveznosti do plačila članarine? Kdo je izvolil te organe na zvezi?Ignorirajo vse po vrsti. Verjemi, če bi vsi člani lovskih družin imeli možnost interneta oz.lovskega foruma bi bila slika drugačna. Tako pa v nekaterih družinah vodstvo člane prevsmeri na stran, ki njim odgovarja sami pa uživajo simpatije vodstva LZS in si en drugemu talajo odlikovanja. Dokler bomo mi na forumu modrovali in pljuvali en po drugemu jim bo to v večini uspevalo.

fantak je napisal:

Med drugim tudi to, da se utegne ob ponujeni možnosti večina včlanjenih lovcev v LD enostavno izčlaniti. Špekulacije gredo v smer, da bi se izognili vsem obremenitvam z obveznim delom v lovišču, obveznim udeležbam na sestankih in sejah ter konec koncev tudi razmeroma visokim stroškom članarine. Prihranjeni dragoceni čas in privarčevane evre pa varno nalagati na kup, če bo potrebno tudi leto in več, da bi si potem kasneje privoščili plačilo izbranega lova tako po vrsti divjadi, kot destinaciji.
Na kratko moj primer: Sem član LD ki ima obveznih 25 delovnih ur. Eno uro lahlo ovrednotimo cca. 10€ to je 250€. Lovska članarina okrog 100€. Dovolilnica za odstrel 10€. Trofejno divjad lahko uplenim vsako tretje leto seveda, če nisem v postopku. Ker pa nisem pristaš, da bi odstrel plačeval kaj mi drudega še preostane. Da sem v LD me drži še nekaj odkritih lovskih prijateljev ter lepi spomini. Vedno pa upam na bolje, ker v slogi je moč.

srnjak je napisal:

Takšni lovci imajo lahko le posestni list. Kaj to pomeni? Nič streliva, nič nošenja, izredno dobra in pogosto nadzorovana hramba!
Takšni lovci lahko nabavljajo strelivo vendar morajo za vsako nabavo zaprositi UE. Orožje tudi lahko prenašajo. Primer strelskih družin. Obstaja pa razlika orožni list in list za posest orožja. Za hrambo orožja se pa ve. Po zakonu.

Minerc1 lepo pozdravljen! Ni le tako enostavno!
Posestni list pomeni da streliva ne smeš imeti in da orožje hraniš na ustrezen način na svojem naslovu bivališča! Imaš lovski izpit in lahko greš na lov proti plačilu ali v goste, Kako?
Za vsak prenos orožja in nabavo streliva moraš zaprositi UE in pridobiti dovoljenje za relacijo, lokacijo in datum.
Obstaja oz. nastala je zaradi pojasnila MNZ upravnim enotam velika zakonska luknja, ki omogoča krepitev birokracije, ki bo pridobila veliko dela, denarcev od taks in še kaj zraven!
Menim, da bi bilo veliko bolje, če bi uskladili oba zakona - Zakon o orožju, ki je izdan veliko prej inZakon o divjadi in lovstvu, tako, da bi se lahko izvajala oba na zakonit način brez birokratskih postopkov.

Fantak, menim da bi lahko preizkusili rešitev, ki omogoča ukvarjanje z lovom tistim, ki so le člani LZS. Saj bo na ta način prišlo do porasta povpraševanja po lovskem turizmu (notranjem) , ki bo posledično dvignilo cene za odstrel in bodo lovske družine več pridobivale. Lovci, ki bodo več delali, bodo lahko svoje delo prodali in imeli veliko ugodnodti, ker bodo lovili z manjšimi stroški. Skratka, vsak se bo lahko odločal o svojem lovskem dejstvovanju in lahko bo delal tisto, kar ga veseli.
Zakaj tako razmišljam?
Ker je veliko lovcev, ki ljubijo lov, nikoli pa nimajo dovolj časa za vse družinske obveznosti in zaradi tega obremenjujejo LD in one njih. Praviloma, tisti ki nima časa ima denar. Nesrečni so oboji, ker oni nimajo veselja in časa za družinske obveznosti, družina pa išče načine, da jih zaje.... in dobi kakšen denar notri. Poiščimo rešitev da bodo vsi bolj zadovoljni!
Obstaja veliko držav, kjer lovci nimajo matične LD in drugih, ki jo imajo vendar lovijo le nekaj dni letno (časovno omejena dovoljenja za nošenje orožja, izdaja lovskih dovolilnic za odstrel in druge rešitve).

Kar sem napisal si nisem izmislil. Imel sem orožje v posesti. Na svoji UE sem izrazil željo, da bi orožje rad preizkusil oz. streljal. Referentka mi je dala obrazec, ki sem ga izpolnil. Moral sem navesti štelilo nabojev, ki bi jih nabavil. Plačal sem potrebno takso okrog 4700 sit in to je to. Nabavno dovoljenje sem prejel po pošti in takoj z njim v Koptex :lol: Obstaja pa možnost, da je razlika od UE do UE, ker so referenti premalo strokovni, ne spoznajo se na svoje delo, ker se preveč menjajo.LP


ZR7, tisto, kar si napisal o pravici članov LZS na nošenje orožja ni točno. Prijatelj, ki dela na Upravni enoti mi je pojasnil, da so prejeli pojasnilo MNZ okoli izdaje orožnega lista članom LZS, ki niso člani LD. Takšni lovci imajo lahko le posestni list. Kaj to pomeni? Nič streliva, nič nošenja, izredno dobra in pogosto nadzorovana hramba! Zakaj je temu tako in čigav je to bil interes nam ni jasno!!! Ali kdo o tem ve kaj več?

Srnjak, rad bi ti pojasnil, da so samo člani LD sočasno tudi člani LZS. LZS nima individualnih članov ker je to "zveza lovskih družin Slovenije" (glej zakon o divjadi in lovu) Seveda bi lahko bilo tudi drugače, če bi bila to zveza lovcev, vendar ni. Navodilo, ki ga ima tvoj prijatelj sicer ne poznam, če pa je res takšno, kot je, potem bodo prav gotovo kmalu naleteli na kakšne resne spore in ga bodo morali spremeniti saj nimajo za takšno odločitev nobenega tehtnega razloga. Res pa je, da je bilo tako do sedaj, ker ni bilo možnosti po lovski izkaznici za tiste, ki niso člani LD, sedaj pa ta možnost obstaja. Ti so preprosto "lovci z lovskim izpitom", ki niso člani nobene lovske organizacije. So preprosto državljani, ki izpolnjujejo vse pogoje za samostojni lov in za nošenje orožja. In ti imajo možnost dobiti orožni list, saj imajo utemeljen razlog (lovsko izkaznico, kot nečlani) in pogoj (opravljen lovski izpit oz. izpit za rokovanje z orožjem). Svoje lovsko udejstvovanje pa lahko uresničujejo v slovenskih lovskih organizacijah na komercialnem lovu ali pa to počno v tujini.

Če bo v bodoče takšnih več kot bi si želeli se vprašajmo sami v lovskih družinah kaj delamo s svojimi člani? Kakšni so medsebojni odnosi? Kako delajo UO s svojimi člani? Kakšen odnos imajo starejši lovci do mlajših?