PDA

View Full Version : Hornday ELD X , Nosler accubond LR



Andrej Z.
19. January 2019, 16:52
Zanima me ali ima kdo izkusnje z katero od teh krogel.....Namrec predvsem hornday je zelo privlacen z ceno krogel in bi naceloma uporabljal za tekmo LR / lov eno in isto. Pac kaksna je scena v strelstvu ce lahko lahko recemo LR.
Predvsem nebi rada da mi recimo srnjad na 100m ne raztrga na dva dela.
Oziroma ali sta sploh krogli to za kar ji reklamirajo.
Imam pa 308win

alojz1
20. January 2019, 16:26
Osebno bi priporočal Hornadijevo. Obe sta pa zelo občutljivi na ovire. Jaz imam za daleč Amax. Sem pa v pogonu streljal košuto. Vhodna rana 10 cm in noben drobec ni šel skozi rebra. Verjetno je krogla prej zadela vejico, ki je nisem videl. Padla je pa zaradi udarca v predelu srca. Nobena druga varianta mi ni logična.
LR krogle so za daleč. Ne boš zadovoljen če jih boš uporabljal kot univerzalne. Nosler pa sploh. Upoštevaj tudi, da ima divjad kosti. To ni gel kamor streljajo te krogle za reklamo.

Andrej Z.
20. January 2019, 17:08
Torej gre pri eld x za SP kroglo ki je zelo mehka in naceloma svoje delo praviloma oddela nad 300m blizje zna biti kar hudo ampak najbrz manj kot z A-max.
Ali je accubond LR bonded krogla torej je naceloma nekaj trsa....je pa tezja kar zna bit problem v cevi 1:12

jereb
21. January 2019, 14:23
Če je popolnoma mimo, spreglej, drugače morda pomaga.

Glede učinka na divjadi je dobra tudi sierra game king sbt. Načeloma jo oglašujejo za uporabo na srednje do dolge razdalje. Po strukturi pa je blizu hornadyjeve.
Osebno v 7x57r dela dobre rezultate.

Robert91922
21. January 2019, 14:27
Kakšne teže krogel pa si imel v mislih? Če imaš TR 1:12, bo najprimernejša 165 ali 168gr krogla, glede na to, da boš streljal tudi na 300m, mogoče celo na več.
Krogla Hornady ELD-X ima vsaj interlock ring, ki nekoliko drži svinec in plašček skupaj, A-Max pa tega nima. Za jago je torej boljša ELD-X.

Kakorkoli že, če imaš najprimernejšo kroglo za LR tekme in za LR lov, bo za strele na blizu ta krogla premehka oz. so za ta namen nekatere veliko boljše.
Idealno bi bilo, če bi imel bonded kroglo s takim BC, kot ga ima ELD-X. Verjetno bi to res bila Nosler Accubond LR.
A jagaš v lovišču,kjer imate stalne gamse?

Andrej Z.
21. January 2019, 21:31
Tudi....samo ni point lov gamsov.
Pocasi mi gre ze vse na zivce saj se mi to nabira pa imam v vsakem zaboju nekaj fmj ,hpbt , lovske taksne in drugacne gramaze. Pac za vsako nekaj malega ostane in se nabira.
Na leto uničim nekje med 250-350 nabojev od tega uplenim okoli 15 kos divjadi srnjad, prasiči (ozimci), lisice, jazbec....
Nekako sem se zapicil v ta hornday predvsem ker je lovska krogla skoraj ista z tekmovalno (razlika samo v interlock obročku) in ima dober BC. Cena je zelo ok cca 46eur 100kom. medtem ko je sportna 2eur cenejša. Teža 175gr bi morala biti tudi se v mejah normale.
Nosler me skrbi ker jo pri nas dobis 200gr kar bi znalo bit problem za twist 1:12 in je dražja cca. 88eur 100kom.
Malenkost večji izstrel ni problem ker gre divjacina v odkup nebi pa rad da je to zdaj v dveh delih ali da manjka pol trupa (upam da se zastopimo).
Na netu je malo okoli te lovske krogle, zato probat ni greh....

Benjo
21. January 2019, 21:39
Mogoče bi bilo smiselno preizkusit Sierra Game Changer. Kar sem brskal za kroglami, mi je ta vzbudila zanimanje oz. bi jo poskusil uporabiti za lov na različne razdalje.

Andrej Z.
21. January 2019, 22:21
Kr zanimiva pa še špica je bolj jagerska 😆.
Sej je po vej vrjetnosti tako vse po istem kopitu delano cene celo kopirajo eden od drugega.....Tukaj je problem kje to dobiti saj nismo Amerika. Ce pa ze kdo slucajno ima in ce nisi hitro tam lahko cakaš spet na naslednjo priložnost ki je ponavadi 1leto.

Jagermaister
22. January 2019, 07:03
Če prav razumem, gre velika večina krogel v papir, zato jaz ne bi iskal univerzalne krogle. Za strele na divjad uporabi monolitke (barnes ttsx, fox), za LR pa namenske.

alojz1
22. January 2019, 08:51
Se strinjam. Lahko je univerzalna za vso divjad do 200m. Ne more biti pa še za vse razdalje. Zato pa so namenske.
Podobno težavo imam z polnjenjem 454 casul. Večina krogel je delana za 45 in se odprejo pri nižji hitrosti. Za manjšo divjad (usmrtilni strel ranjene) je v redu. Večjo pa ne prebije pa ima kar 2400J. Mag 357 pa 1000J in gre pri jelenu skozi. Edino Hornady dela 45 XTP 300GR. Pa še tukaj so dve različici. Za 45 in casul. Ta zadnja ima okrog 500m/s.

gozdnopazovauc
22. January 2019, 17:40
Hor.eld-x uporabljam v 3006.uplenil sem kar nekaj srnjadi od 200 do 300m,meso odkupim,poškodbe nič kaj grozne,enkrat sem ustrelil na 200m srninga mladiča posevno v sredino trupa in krogla je prijela plečko v kost na dugi strani,je pa pleče držalo samo še koža ob trupu.uplenil sem nekaj prašičkov na okrog 100m,v primiru ko prime kost od rebra nastane luknja 3cm,brez nekih velikih poškodb,če pa prime kost potem pa trga.uplenil sem gamsa na ok.100m ,izhod na plečetu-ni primlo kost ,iz.luknja je bila okrog 2cm,poškodbe so bile minimalne.natančnost je vrhunska,poceni krogle in se mi ne zdi razbijaška ,čeprav je mehka.

G.G
22. January 2019, 18:31
V novem handloaderju je clanek o Sierra TGK, kjer jo primerja z Barnes LRX, Hornady ELD-X in Nosler AccuBond LR. Ce bi kdo prebral mu lahko poslem clanek.

Andrej Z.
22. January 2019, 19:27
V novem handloaderju je clanek o Sierra TGK, kjer jo primerja z Barnes LRX, Hornady ELD-X in Nosler AccuBond LR. Ce bi kdo prebral mu lahko poslem clanek.

Sej lahko tukaj napises nekaj pozitivnih in negativnih izsledkov.....
Sej zato je forum pa mogoce se kdo ne zastopi angesko oz. strokovnih izrazov.
Osebno zastopim najbolj optimalno so dve namenski krogli.Ampak ce v sezoni uplenis do 8kom divjadi ki so "prehrambene" in dobis za normalno ceno vecnamensko kroglo se mi osebno ne zdi smiselno uporabljat dve. To pisem zgolj v teoriji seveda se mora vse poklopit.
A v 30-06 uporabljaš tovarniško ali domače strelivo.

G.G
22. January 2019, 19:44
Splosna ugotovitev clanka je:
- pri visokih hitrostih (3100+ fps - nad 900m/s) zelo rade razpadejo oz se plasc loci od jedra
- pri nizkih hitrostih cc 450m/s pa se ne deformirajo vec pravilno (gobica), temvec izgubijo stabilnost in se ob zadetku prevracajo.

gozdnopazovauc
23. January 2019, 09:02
Sam si polnim,ko bo zmanjkalo hornadyja pa bom kupil barnes lrx,ker semi dopadejo monolitke-uporabljam tudi fox krogle .

Andrej Z.
31. May 2019, 09:17
Ima mogoce kdo quickload ci bi bil toliko prijazen 308win eld-x 178gr pujfer N540 cev 57cm.

Andrej Z.
26. July 2019, 13:10
Kateri smnodnik priporocate za polnjenje tezjih krogel. Torej kateri je najbolj optimalen po vasem mnenju za 308.

Tine01
29. July 2019, 07:33
Kateri smnodnik priporocate za polnjenje tezjih krogel. Torej kateri je najbolj optimalen po vasem mnenju za 308.

recimo s Vihtavuori N140 pri .308 win delaš skori vse.....če bo paslo cevi seveda ,drugače lahko poskusiš tudi s N150, N550, N540, RS60, RS62, RS50, RS52... pa še mnogo, mnogo drugih maš na voljo...

jan31
5. August 2019, 11:11
Mene pa zanima Hornady GMX. Sam sem poskusil GMX sauperformance v kalibru 308 in 243 pa nobena puška ni delala dobre grupe. Res škoda ker mi je krogla všeč. Z 243 sem uplenil srnjaka. Padel takoj, škoda minimalna.
Zdaj mam v planu za 308 poizkusit (takoj ko bo dobavljiva) 308 Win 125 gr. ETX® Custom International. V 243 sem dal fox, naročil pa sem Bergaro in bo v kalibru 6.5 creedmoor. Za slednjega mam v planu krogle ELD-X.6.5 Creedmoor 143 gr ELD-X® Precision Hunter. Jeseni bom poročal kako je če bom kaj uplenil z vsemi tremi.

Andrej Z.
5. August 2019, 22:15
Evo sem nabavil 300krogel eld-x in kilo N150. Cavre vse mesano na zaru. Cev 57cm. Sam sem neizkusen in bom zdaj dejansko zacel z polnjenjen. Zanimajo me vase izkusnje krogla - preciznost- lov. Kje naj zacnem z procesom bolj na min.polnitvah nekje v sredini ali bolj proti vrhu oz. Proti max. Sej vem da mores probavat in med min in max je ogromen razpon ce polnim po 0.5gr.
Na netu nenajdem dobene pametne kombinacije oz. od 38gr pa do 46(kar se mi zdi absolutno prevec).
Kaj bi svetovali.....upam da se ne pogovarjam sam ;-)

ravnohrib
6. August 2019, 10:14
Evo sem nabavil 300krogel eld-x in kilo N150. Cavre vse mesano na zaru. Cev 57cm. Sam sem neizkusen in bom zdaj dejansko zacel z polnjenjen. Zanimajo me vase izkusnje krogla - preciznost- lov. Kje naj zacnem z procesom bolj na min.polnitvah nekje v sredini ali bolj proti vrhu oz. Proti max. Sej vem da mores probavat in med min in max je ogromen razpon ce polnim po 0.5gr.
Na netu nenajdem dobene pametne kombinacije oz. od 38gr pa do 46(kar se mi zdi absolutno prevec).
Kaj bi svetovali.....upam da se ne pogovarjam sam ;-)

Tudi jaz sem lani kot začetnik pričel s polnjenjem. V osnovi se odločiš, ali si želiš večje hitrosti (recimo da zasleduješ bolj položne krivulje) ali večjo natančnost (potem so nižje hitrosti ponavadi boljše). Nato sem si izbral nek interval polnitev v velikosti 3 gr in naredil serijo polnitev po 5 nabojev z raliko po 0,5gr. Nato sem te serije stestiral v puški in izbral tisto, ki je delala najmanjšo grupo. In potem sem se te polnitve držal in bil ins em še zadovoljen pri lovu.

Potem pa iščeš še finese v smislu razlike polnitev po 0,2gr in dolžine naboja in še in še... Na forumih je polno strokovnjakov za detajle ;)

Nini
6. August 2019, 14:15
Evo sem nabavil 300krogel eld-x in kilo N150. Cavre vse mesano na zaru. Cev 57cm. Sam sem neizkusen in bom zdaj dejansko zacel z polnjenjen. Zanimajo me vase izkusnje krogla - preciznost- lov. Kje naj zacnem z procesom bolj na min.polnitvah nekje v sredini ali bolj proti vrhu oz. Proti max. Sej vem da mores probavat in med min in max je ogromen razpon ce polnim po 0.5gr.
Na netu nenajdem dobene pametne kombinacije oz. od 38gr pa do 46(kar se mi zdi absolutno prevec).
Kaj bi svetovali.....upam da se ne pogovarjam sam ;-)

Dobro izbral si pač N-150 osebno bi izbral N-140 če govorimo za cal.308, eld-x 178 gre.sem preizkušal v različnih polnitvah vendar sem na koncu ugotovil,da z smodnikom N-140 so bili rezultati boljši z začetnimi polnitvami hitrosti pa okrog 690m/s zadetki pa premer kovanec 1€.

Lp

Andrej Z.
7. August 2019, 07:52
Prebral sem da je N150 za tezje N140 pa za lazje krogle......Zdej sem rahlo v dvomih po katerem kljucu polnite ce krogle ni na spisku.Malo se bom zmislil neka 180gr krogla gre od 38-43gr recimo N150 druga isto 180gr krogla pa od 40-45gr N150. Jaz ki imam pa tretjo kroglo pa naj polnim koliko. Ali je najboljsa opcija da zacnes na sredini in do znakov pritiska (ce se nisi dobil zadovoljivih zadetkov).

ravnohrib
7. August 2019, 19:26
Prebral sem da je N150 za tezje N140 pa za lazje krogle......Zdej sem rahlo v dvomih po katerem kljucu polnite ce krogle ni na spisku.Malo se bom zmislil neka 180gr krogla gre od 38-43gr recimo N150 druga isto 180gr krogla pa od 40-45gr N150. Jaz ki imam pa tretjo kroglo pa naj polnim koliko. Ali je najboljsa opcija da zacnes na sredini in do znakov pritiska (ce se nisi dobil zadovoljivih zadetkov).
V tem primeru bi začel s 40gr :)

Nini
7. August 2019, 19:37
Prebral sem da je N150 za tezje N140 pa za lazje krogle......Zdej sem rahlo v dvomih po katerem kljucu polnite ce krogle ni na spisku.Malo se bom zmislil neka 180gr krogla gre od 38-43gr recimo N150 druga isto 180gr krogla pa od 40-45gr N150. Jaz ki imam pa tretjo kroglo pa naj polnim koliko. Ali je najboljsa opcija da zacnes na sredini in do znakov pritiska (ce se nisi dobil zadovoljivih zadetkov).

Ni potrebe da si v dvomih tudi ta odločitev je v redu.Dilema okrog različnih polnitev je zaradi oblike krogle oz drsne površine-upora skozi cev.Nekatere krogle imajo čolnasto obliko ta ima manj površine kot valjasta oblika.Težje krogle so tudi bolj vtisnjene v tulec ,ker so daljše tega je ogromno....Omenil sem da sem se sam odločil za N-140 ki je bolj univerzalen.

LP

Andrej Z.
7. August 2019, 21:29
In koliko gr. polnes z n140. Kako se ti obnese zgoraj napisana hitrost ki je relativno nizka na divjadi če lovis z to kroglo.

Nini
7. August 2019, 22:06
In koliko gr. polnes z n140. Kako se ti obnese zgoraj napisana hitrost ki je relativno nizka na divjadi če lovis z to kroglo.

No z omenjeno kroglo sem testiral,ker mi je bila zanimiva sicer uporabljam Nosler bal.tip 165grs. Test pa je potekal takole začel sem z srednjo polnitvijo ter dvigoval,rezultati niso bili v redu(raztros)potem sem se lotil sredina navzdol in z 39 grs dosegel popolne zadetke hitrost pa ni tako nizka oziroma v mojem primeru zaželjena manjše potpludbe. Z polnjenjem se ukvarjam 10 let pa rad preizkušam kar je novo na trgu.

Andrej Z.
7. August 2019, 22:14
Uporabljas quickload program. Najbrz bo to moja nasledna investicija.
Bom objavil kaj mi bo uspelo naresti iz tega...

Andrej Z.
7. August 2019, 22:24
Kaksna je po tvojih izkusnjah razlika v dolzini tulcev. Namrec imam normo ki je 1.999 oz 2.000 in ostale federal,rws,s&b ki so med 2.004 do 2.014 ok te daljse lahko po trimmam na 2.008 samo razlika bo ostala. Igra vlogo.

Nini
7. August 2019, 22:57
Kaksna je po tvojih izkusnjah razlika v dolzini tulcev. Namrec imam normo ki je 1.999 oz 2.000 in ostale federal,rws,s&b ki so med 2.004 do 2.014 ok te daljse lahko po trimmam na 2.008 samo razlika bo ostala. Igra vlogo.

Uporabljam tovarniške manuale od proizvajalcev smodnika, tulce krajšam z preprosto LEE napravo za krajšanje nekje 2.008 po mojih ocenah za potrebe lova ni to bistvenega pomena pa tudi tulce imam različnih proizvajalcev po mojem mnenju če spravim zadetke v premer 2€ za lovske potrebe odlično.Američani imajo dolgoletno tradicijo polnjenja pa manj komplicirajo kot mi.

Tine01
8. August 2019, 08:21
Prebral sem da je N150 za tezje N140 pa za lazje krogle......Zdej sem rahlo v dvomih po katerem kljucu polnite ce krogle ni na spisku.Malo se bom zmislil neka 180gr krogla gre od 38-43gr recimo N150 druga isto 180gr krogla pa od 40-45gr N150. Jaz ki imam pa tretjo kroglo pa naj polnim koliko. Ali je najboljsa opcija da zacnes na sredini in do znakov pritiska (ce se nisi dobil zadovoljivih zadetkov).

Če imaš opravljen izpit za polnjenje streliva za lastno porabo, potem veš, da prasneš s polnjenjem pri minimumu ( iz varnostnih razlogov!!). Četudi ni v katalogu točno take krogle, ki jo imaš ti, izbereš najbolj podobno ( po konstrukciji, teži, zunanji obliki). za začetek bo dovolj, da daš kroglo na neko standardno globino ( po katalogu), oz. če obstaja že kje serijsko polnjenje, kopiraj kar to dolžino. da ne boš preveč kompliciral in trošil surovine, je običajno dovolj delati inkremente po 1 grein. Ko boš dobil tebi zadovoljivo skupino zadetkov, če bo potreba lahko začneš s piljenjem kombinacije s gramažo smodnika po 0,5 ali po 0,2 graina ter s dolžino COAL.
Da bi dobil dobro skupino zadetkov je konsistenca izdelave naboja ključnega pomena, kar pomeni, da morajo biti tulci istega proizvajalca (najbolje kar iste serije), enako krat izstreljeni, enako obdelani ( trimani in rekalibrirani), itak netilke morajo biti skozi enake, pa iste serije, pa teža smodnika tudi.
Kateri smodnik bo tebi delal, boš moral poskusiti. V določeni meri drži, da so počasneje goreči smodniki praviloma za težje krogle, hitreje goreči pa za lažje krogle. Počasneje goreči smodniki tudi običajno dajejo boljše rezultate bolj proti maksimalnem polnjenju ( kjer se tlaki stabilizirajo, beri ...so enakomernejši, posledično je tudi hitrost izstrelka od strela od strela do strela enakomernejša, posledično tudi odziv cevi tudi... potem tudi dobra grupacija ne izostane). Enako velja za hitreje goreče smodnike, le da se pri slednjih tlaki prej stabilizirajo( že pri nižjem polnjenju)... N 140 in N-150 sta oba uporabna za 308win. Običajno 140-ka prične dobro delati že pri nekoliko nižjih polnjenjih za razliko od 150-ke.
Nekaj upiliva na raztros lahko ima tudi dolžina cevi( beri prekratka cev), še posebej pri polnjenjih s počasnejšimi smodniki, še posebej pri nabojih z večjo količino smodnika. Pri 308win je ta strah po navadi odveč, saj je kaliberček znan, da po navadi ''prebavi'' skoraj vse kombinacije.

lp t

Tine01
8. August 2019, 08:38
Če prelistaš, Vihtavuorijev reloading guide, ugotoviš da za krogle od 150-180 grainov po večini priporočajo COAL 71 mm; pri teži krogle 175 grain pa polnjenja s smodnikom N-150 od nekje 37 grain pa vse do 43,5 graina...

lp t

Andrej Z.
8. August 2019, 08:53
Če prelistaš, Vihtavuorijev reloading guide, ugotoviš da za krogle od 150-180 grainov po večini priporočajo COAL 71 mm; pri teži krogle 175 grain pa polnjenja s smodnikom N-150 od nekje 37 grain pa vse do 43,5 graina...

lp t
Ja res je medtem ko 180gr krogla pa recimo Hornday SP vse do 46.3gr in ker je eld-x nekje umes sem pac zaradi neizkusenosti vprasal sej debata pac. Ja imam izpit samo je tezko dolocit kaj je v zdajsnih casih cemu podobno.
COAL bom naredil z hornday pripravo in comprtatorjem z merjenjem ogive tako da bo skok 0.5mm.
Tukaj bom videl ce bo sploh mozno ce puska to dopusca (okvir in sama dolzina krogla) plan je.....

Tine01
8. August 2019, 09:03
Velikokrat, pri takih zelo koničastih kroglah BT designa, se bolje obnese, da jih postaviš, celo 0,2mm od pričetka prehodnega konusa, lahko zelo poboljšaš preciznost. Športni strelci postavijo kroglo celo na 0,1mm od preh. konusa. pri tem je najbolje da imaš matrico z mikrometrom, da je res krogla tam, kjer želiš in ne že kar v konusu...če se krogla dotika konusa, ti lahko zelo dvigne tlake...
Koliko pa je maksimalna dolžina do prehodnega konusa pri tvoji puški pa moraš izmeriti, ali z ustrezno kupljeno napravico, ali pa si tako merilo pripraviš sam iz tulca...

Če imaš QL, boš v njem zagotovo našel, koliko je max polnjenje za ELD-X....

lp t

22.mag
8. August 2019, 11:24
Uporabljas quickload program. Najbrz bo to moja nasledna investicija.
Bom objavil kaj mi bo uspelo naresti iz tega...
Za quickload se malo "sprehodi po kaksnem pasniku in ga cukni dol" :)

Andrej Z.
8. August 2019, 11:28
No super vsaj je se nekdo ki debatira na tem forumu ker sem mislil da je ze kaput.
Ja se strinjam z tabo ampak imam navadne matrice in se nebi spcuscal na 0.2 ali 0.1 ker nebo slo.
Nimam QL je pa v planu bodoce saj je najbrz kr dobra investicija imas vse na enem mestu. Zato sem pa uprasal ce bi kdo ki ima pripravljen delit podatke.
Ce ima kdo link iz pasnika pa bi bil pripravljen delit se toplo priporocam ker sem izkal in ga ni vse placljivo oz. ne dela

22.mag
8. August 2019, 11:36
No super vsaj je se nekdo ki debatira na tem forumu ker sem mislil da je ze kaput.
Ja se strinjam z tabo ampak imam navadne matrice in se nebi spcuscal na 0.2 ali 0.1 ker nebo slo.
Nimam QL je pa v planu bodoce saj je najbrz kr dobra investicija imas vse na enem mestu. Zato sem pa uprasal ce bi kdo ki ima pripravljen delit podatke.
Ce ima kdo link iz pasnika pa bi bil pripravljen delit se toplo priporocam ker sem izkal in ga ni vse placljivo oz. ne dela
Grema na zs raje

Nini
8. August 2019, 11:57
Grema na zs raje


Bravo Tine01 vidim,da si pripravljen pomagati sam sem mnenja da v začetku ni preveč komplicirati važno je ,da se drži varnih osnov potem ko stvari bolje obvlada pa gre lahko v detajle.
Lepo bi bilo,da tudi ta forum malo oživimo.

LP

Tine01
9. August 2019, 12:13
Bravo Tine01 vidim,da si pripravljen pomagati sam sem mnenja da v začetku ni preveč komplicirati važno je ,da se drži varnih osnov potem ko stvari bolje obvlada pa gre lahko v detajle.
Lepo bi bilo,da tudi ta forum malo oživimo.

LP

bil sem vedno pripravljen pomagati in deliti izkušnje.... ne vem kje se me je razumelo drugače...biggrin

Andrej Z.
23. August 2019, 20:31
Evo opravil prvi test.
Tulci mesano
Netilka Federal 210 match
Krogla eld-x 178gr
Vv N150
Dolzina 73.10mm skok 0.5mm
Zadeva dela lepo oz lovsko zadovoljivo na 41-41.5gr grupa 5strelov 28mm in na 44.5gr grupa 19mm 5strelov.
Polnil se v prvi rundi po 0.5gr od 41 do 45gr. Vmesne polnitve ki jih nisem omenil so med 4-6cm kar je kar precej.
Grupe bi mogoce še izboljšal ker sem streljal nožice -rama in sigurno ni 100% ampak za zacetek je.
Zdej je plan da sfiniširam polnitev okoli 41gr ker mislim da bo to najbolj primerno glede na kroglo za lov.Ce nebo prevec trgalo grem pa na 44.5gr.
Zal nimam se kronografa tako da za hitrost nevem.
Je pa zanimivo zaradi dolzine krogle zacne pr 43.5gr skrtat/stiskanje smodnika. Knjige niso naklonjene temu nimam pa znakov prevelikega pritiska
Slike sledijo ko pridem do kompa

alojz1
24. August 2019, 09:25
Andrej ugibam, da gre za 308 (prebral par objav pa nisem zasledil kalibra). Samo v tem tulcu je lahko polno. Drugi so delani za starejše smodnike in je običajno prostor.
Jaz polnim Amax 168, 44grainov in je tudi kompresijska polnitev. Vidim pa, da imaš velik razpon polnitev. Hitrost krogle je ključna za poškodbe. Za 100m pa v grupi ni velike razlike. Te se pokažejo na 300+ metrov. Polni torej za lov. Pa ne ocenjevat poškodbe po enem uplenjenim kosom. Za srnjad, lisice...jaz uporabljam Lapua kroglo 100 grain. Pa še nobena ni v trupu ostala.

Andrej Z.
29. October 2019, 20:03
Do zdaj sem uplenil dva pujsa 25 in 35kg mladica 6kg srnjaka in jazbeca krogla pac SP pada vse v ognju poskodbe malo vecje nic pretiranega tak cez palec bi rekel da zelo podobna Normi Vulkan.
Tako da sem se odlocil (ker je cena ok) da nabavim tudi v 270win 145gr. Probal sem z istim smodnikom kot 308win torej N150 po QL sem polnil na max torej 49.4gr dolzina 84.72mm (vec negre v shrambo) kar da 850m/s in fenomenalno grupo okoli moa za staro jugo krepelo.

Andrej Z.
20. November 2019, 22:39
Test 400 in 300m. Lab radar je pokazal povprečno hitrost krogle 814m/s kar v praksi pomeni konstantno hitrost vseh krogel med 812 in 817m/s.
Da se pa vse do 600m lepo zadet potem pa mrkne in je vse zgolj sreča
Tarče so pištolske

Andrej Z.
20. November 2019, 22:53
1711417115
Se razdalja 100m velikost pike 1MOA in pa seveda občasna prijateljica ki pride pogledat če je kaj za pod zob.