PDA

View Full Version : Nakup risanice



orka
25. January 2017, 19:45
Pozdravljeni,

Odlocam se za nakup nove risanice v kalibru 7x64 in izbiram med sledecimi tremi:

1. tikka tx3 hunter flutted
2. Sako 85 stainless
3. Sauer 101 aljaska

Kaliber ne zelim menjavat, mi je pa na 1. mestu preciznost, katero tikka in sako garantirata ( 3 zaporedni streli znotraj 2cm - 1MOA)

Zanima me vase mnenje in izkussnje. Hvala.

detel
25. January 2017, 20:13
Vse 3 so odlične, zdej odvisno katera ti je bolj všeč oz. katera ti lepše sede na ramo.

alojz1
25. January 2017, 20:17
Imaš dober okus. Izberi sam in ne sprašuj drugih. Najcenejša je Tika, najdražja pa Sako ki pa jo v tvojem kalibru (mislim) ni. Sauerja pa obvezno poglej (meni je všeč čeprav imam Tiko). Ampak 500â?? kolikor je razlike v ceni dam raje v daljnogled.

ravnohrib
25. January 2017, 22:39
Pozdravljeni,

Odlocam se za nakup nove risanice v kalibru 7x64 in izbiram med sledecimi tremi:

1. tikka tx3 hunter flutted
2. Sako 85 stainless
3. Sauer 101 aljaska

Kaliber ne zelim menjavat, mi je pa na 1. mestu preciznost, katero tikka in sako garantirata ( 3 zaporedni streli znotraj 2cm - 1MOA)

Zanima me vase mnenje in izkussnje. Hvala.

Izbor imaš, zdaj pa samo še v roke vzemi vsako. Če kupuješ novo, bo verjetno kar za nekaj let, tako da je par sto evrov razlike manj pomembno, kot pa občutek, da si kupil tisto, kar ti je najbolj všeč.

Sam sem izbiral med Sako in Tikka. Na fotografijah obe lepi izgledata, in Tikka je bila 1. izbor. Ampak, če sem pošten: ko v praksi primerjaš Sako in Tikka in ko enkrat začutiš pravi les od Sako v rokah in zvok repetiranja ter tek konkretnega zaklepa v primerjavi z občutkom "zračne puške", ki sem ga imel pri Tikka,... Sem globoko vdihnil in odštel še razliko do Sako. In sedaj jo brez obžalovanja redno jemljem v roke in imam občutek, da sem se prav odločil. Pa da ne bo pomote - ko me kolegi sprašujejo, kaj naj vzamejo, da bo nekaj najboljšega za najbolj ugodno ceno - še vedno rečem Tikka.

orka
25. January 2017, 23:14
Sem imel v rokah vse tri....vse tri mi pasejo v roke..... Edino sauer ima manj lufta na zatvaracu, kar pa me recimo ne moti pri tikki in sakotu.

Res mi je najpomebnejse preciznost...in me zelo mika tikka ali pa sako, ki dajeta garancijo.

rad posezem tudi na malo daljse razdalje in mi pac "lovsko uporabna" tocnost ni dovolj... Pac bi res zelel imeti tocno pusko vsaj nekje grupo do 2 cm. Vrjamem, da je lovska municija manj pricizna kot match, ampak se pa mi ne zdi ok loviti s posko, ki ima grupo v 8-10 cm, pa sem pa tja se kak ven pade. Sem pac tip cloveka, ki mora biti luknja tocno tam, kjer zelim....ne 10cm stran.

Zato tudi sprasujem, kake imate izkusnje s temi puskami....ali dosega tikka recimo 1MOA ali ne. Jo dosega Sako. Pa katero municijo uporabljate. Hvala za pomoc pri odlocitvi.

mugo
26. January 2017, 07:10
Imam Tikko, pa lahko rečem da brez skrbi, tisto grupo pod 1MOA dosega kadarkoli sem jaz sposoben ustrelit. Sako je pa Tikkin starejši brat pa tudi ne sme bit vprašanje glede tega.
Kar se zatvarača tiče, je pa meni Tikkin daleč najbolj všeč. Tako gladko teče kot pri nobeni puški, kar sem jih imel v roki.
Vse tri puške so dobre, nekaj je razlike v ceni, tako da odločitev bo tu bolj na podlagi osebne preference, kaj ti je bolj všeč. Mogoče primerjaj še sprožilce, kakšno je proženje pri teh puškah in kaj ti od tega odgovarja. Tikka ima nastavljivo silo proženja med 4 in 2 funta, za drugi dve ne vem. Pa pri odločitvi je lahko tudi faktor kako ima puška rešeno možnost montaže daljnogleda.

Tine01
26. January 2017, 07:51
Pozdravljeni,

Odlocam se za nakup nove risanice v kalibru 7x64 in izbiram med sledecimi tremi:

1. tikka tx3 hunter flutted
2. Sako 85 stainless
3. Sauer 101 aljaska

Kaliber ne zelim menjavat, mi je pa na 1. mestu preciznost, katero tikka in sako garantirata ( 3 zaporedni streli znotraj 2cm - 1MOA)

Zanima me vase mnenje in izkussnje. Hvala.



1MOA = 2,9 cm...

ravnohrib
26. January 2017, 08:07
Imam Tikko, pa lahko rečem da brez skrbi, tisto grupo pod 1MOA dosega kadarkoli sem jaz sposoben ustrelit. Sako je pa Tikkin starejši brat pa tudi ne sme bit vprašanje glede tega. Kar se zatvarača tiče, je pa meni Tikkin daleč najbolj všeč. Tako gladko teče kot pri nobeni puški, kar sem jih imel v roki.
Vse tri puške so dobre, nekaj je razlike v ceni, tako da odločitev bo tu bolj na podlagi osebne preference, kaj ti je bolj všeč. Mogoče primerjaj še sprožilce, kakšno je proženje pri teh puškah in kaj ti od tega odgovarja. Tikka ima nastavljivo silo proženja med 4 in 2 funta, za drugi dve ne vem. Pa pri odločitvi je lahko tudi faktor kako ima puška rešeno možnost montaže daljnogleda.
Enako jaz rečem za Sako - moja najbolj natančna puška do sedaj. :) Te puške so pač tako natančne, da je 1 MOA odvisna samo od strelca in streliva; ne od puške. Res, pri nakupu dobiš certifikat, da je bila puška tovarniško preizkušena (verjetno v kakšnem zelo stabilnem naslonu) da gre 5 strelov iz nje v grupo manjšo od 1MOA.
Imam naprožilo, sem se pač sam nanj tako navadil pri prejšnjih, da za natančne strele na tarčo uporabljam naprožilo. Preizkušal sem tudi Tikko, in pri sprožilcu nisem ugotavljal razlik.
Montažna podlaga je boljša na Tikka oz. vsaj bolj univerzalna po moji oceni.

alojz1
26. January 2017, 08:08
1MOA = 2,9 cm...
1 MOA je 25,4mm/100yardov ali 2"/200 ali 3" na 300

Benjo
26. January 2017, 09:23
To bo tvoja prva puška?

Tine01
26. January 2017, 09:24
Poenostavljeno za lažje računanje da, tudi dalnogledi so kalibrirani na 1MOA= 2,54 cm ali 1 inch.. natančna mera pa je... https://en.wikipedia.org/wiki/Minute_and_second_of_arc

main757
26. January 2017, 13:15
Tikka(T3 hunter)na slikah je zelo lepa, vendar, ko jo primeš v roke vidiš, da precej cenena. Kot si že sam ugotovil ima zaklep precej lufta. Nov model T3X ima nekaj izboljšav. SAKO je daleč pred njo. SAUER 101 alaska še nisem imel v roki, mi je pa všeč po višini nastavljivo kopito.
1MOA je 29,1mm na 100m. To ti bo streljala vsaka od zgoraj naštetih. Če boš le ti dal vse od sebe :)

detel
26. January 2017, 13:44
Fantje dejte malo več jagat pa manj iskat razne lufte.

mugo
26. January 2017, 14:42
Tikka(T3 hunter)na slikah je zelo lepa, vendar, ko jo primeš v roke vidiš, da precej cenena. Kot si že sam ugotovil ima zaklep precej lufta.
Definiraj prosim ta luft v zaklepu?

Jagermaister
26. January 2017, 14:46
1 MOA ni neka huda natančnost. To zmore še moja suhlska trocevka.
A kdo garantira 1/2 MOA?

main757
26. January 2017, 14:58
Definiraj prosim ta luft v zaklepu?

Kadar odpreš zaprt rigl cca. 6-7cm ven in ga premikaš levo-desno, gor-dol. Pri TIKKI ga je občutno več kot pri SAKO. Upam da si razumel, če ne pa kar povej.

alojz1
26. January 2017, 15:09
Takole strelja cenena Tika z razmajanim zaklepom iz nahrbtnika kot naslon. Merjen je zunanji rob grupe. Lahko se meri sredina ali pa notranji rob lukenj kot to počnejo sodniki pri ocenjevanju tarč.
Krogle so LOS. Ampak tudi druge se ne razlikujejo.
Ta "strokovnjak", ki meri razmajanost zaklepa je pred leti to preverjal kar v trgovinah z orožjem in svoje ugotovitve objavljal tukaj. Mimogrede naj omenim, da ima najmanjšo zračnost Styer. Zelo veliko pa Mauser. Pa je daleč od slabe puške. Le sistem zaklepanja in vodila so različna. In zračnost je marsikdaj namerna ker vsaka smet ali prah ne moti delovanja.
Ali je kdo preveril, če sako dela tudi kaliber 7x64?

mugo
26. January 2017, 16:08
Kadar odpreš zaprt rigl cca. 6-7cm ven in ga premikaš levo-desno, gor-dol. Pri TIKKI ga je občutno več kot pri SAKO. Upam da si razumel, če ne pa kar povej. Razumem, kaj pa ti ta lastnost škodi? Jaz sem vedno mislil, da je pri zaklepu važen sistem zaklepanja....
Meni je pomembno, da zaklep lepo gladko teče, ne da moraš repetirat s precejšno silo. V tem smislu me je razočaral mauser m 12, trd da je groza. Medtem ko pri tikki lahko repetiraš z enim prstom. En star jager jo ob ogledovanju moje "plastične zračne" zadevo začudeno primerjal z biatlonskimi puškami oziroma repetiranju pri njih.

ravnohrib
26. January 2017, 18:55
Ali je kdo preveril, če sako dela tudi kaliber 7x64?

Na tesj strani daš filter kaliber 7x64 in pride 6 modelov. http://www.sako.fi/rifles/sako-85

orka
9. February 2017, 19:21
Hvala vsem za pomoc.

Sem se odlocil za tikko, vendar, ko sem dal v ramo se sakota, mi je slednji bolj lezal...

In tako je doma novi sako 85 bavarian v kalibru 7x64. Na njej optilock fiksna montaza in v njej doktor v6. Pod njo pa bipod...nastrelil z geco plus in seveda vse znotraj 2cm....vrjamem pa, da ce bi bil namesto mene kdo drug za sakotom in kaksno bolj natancno municijo, pa bi vrjetno slo luknjo v luknjo. Bomo tudi to stestirali. Zaenkrat pa presrecen ;)

jancar
10. February 2017, 10:39
Bighandnaj ti dobro služi in seveda DPbiggrin

mugo
10. February 2017, 11:12
Sem prepričan da si se dobro odločil. Imaš komplet, ki ti bo služil dokler ga boš hotel uporabljat.

ravnohrib
10. February 2017, 12:50
Hvala vsem za pomoc.

Sem se odlocil za tikko, vendar, ko sem dal v ramo se sakota, mi je slednji bolj lezal...

In tako je doma novi sako 85 bavarian v kalibru 7x64. Na njej optilock fiksna montaza in v njej doktor v6. Pod njo pa bipod...nastrelil z geco plus in seveda vse znotraj 2cm....vrjamem pa, da ce bi bil namesto mene kdo drug za sakotom in kaksno bolj natancno municijo, pa bi vrjetno slo luknjo v luknjo. Bomo tudi to stestirali. Zaenkrat pa presrecen ;)


Ja, to se zgodi, če primerjaš Tikka in Sako,... ;)
DP!

alojz1
10. February 2017, 13:08
Zato pa je čisto odveč druge spraševati katero puško je za kupit.
V denarnico pogledat pa v roke vzet. Pa bo vse jasno.biggrin

main757
10. February 2017, 14:11
Orka, naj ti dobro služi. :OK:

Benjo
10. February 2017, 15:41
Lepo skrbi za njo in naj ti dolgo dobro služi.