PDA

View Full Version : Lovski Izpit



Strani : [1] 2

ZR7
12. December 2007, 17:41
http://lov.mojforum.si/lov-about292-0.html

Mene pa zanima, koliko golobov je treba na lovskem izpitu zadet in koliko je treba naredit na MK?

Če se ne motim so 3 golobi od 10, za mk pa ne vem

Bolj pomembno je varno ravnanje z orožjem, kot pa sami zadetki. Če pravilno ravnaš z orožjem, ti spregledajo tudi kakega goloba ali krog premalo. Drugače smo pa mi morali zadeti vsaj 3 golobe in 40 krogov, če si streljal na muho ali več kot 60 krogov, če si streljal z daljnogledom.

Živjo!!!!!!!!!
Ma kaj ima kdo okvirna uprašanja in odgovore iz zakonodaje??? :?: :?: :?: :?:

Lahko tudi lanske .

hvala :? :? :? :? :?

Odgovori na vprašanja so bili dani na predavanjih, najdeš jih tudi v literaturi. Malo heca, vendar, če so predavanja izpeljana kvalitetno, kandidati ob poslušanju snov zadovoljivo obvadajo. Na prakičnem preizkusu ravnanja z orožjem je potrebno zadeti 3 glinaste golobe in najmanj 40 krogov v malo tarčo srnjaka z MK puško. Mislim, da je to res minimum, kajti že čez mesec ali dva bodo streli usmerjeni v žive tarče.

Zadeti moraš vsaj 3 od 10 glinastih golobov. Če ti to ne uspe se vklučiš v drugo serijo dokler jih ne zadeneš (mislim da tu ne boš imel problema).
Z MK pa streljaš iz 35m na tarčo srnjaka (mislim, da sede ob naslonu). Zadeti moraš najmanj 60 krogov. Optika je dovoljena.
Predvsem, pa je važno kako ravnaš z orožjem na strelišču in ob njem.

Izpiti so mimo (vsaj na gorenjskem),kako je šlo kaj vašim pripravnikom? Mi smo imeli letos na žalost le enega,ki pa je izpit opravil z odliko 8) !

na Koroškem je bilo prek 30pripravnikov,poleg MK in glinastih golobov so letos prvič streljali tudi s pištolco.

Ja res je nas blo 36 zaključli smo v začetku julija, povprečna ocena je bla pa okrog 3,7 če se prav spominjam. Morda ima Tica več statističnih podatkov.
Blo je pa tudi že v Lovcu nekaj pisano o tem.

Lp

...povprečna ocena 3,7 , uf slabo, ste se poslabšali od nas , jaz sem jo imel 4,9, eno štirico, pa še to zaradi lepotne napake, učila pa sem se , da je teklo od mene, adrenalin pa je bil bolj kot pri medvedu... :lol:

bomo povprašali če je temu res tako :lol:

a ti poskeniram indeks, da bo resnici zadoščeno.

sej js sm tut plave kuverte nosil zraven na izpite,da je bilo potem lažje.

orlova6 me prav zanima kakšna je bila vaša skupna povprečna ocena?
:oops: :oops:
Namreč 3,7 je skupna. :)

Lp

Rws nimam ne kuvert, še manj pa gnarja, da bi ga ntr dal, če si ti to delal jaz nisem.

Dejan in rws mi smo bili eden izmed najbolj persepktivnih in nadarjenih, da ne rečem zelo IQ nadpovprečnih nadobudnih bodočih lovcev in zato se ne čudita, da smo imeli krepko čez 4 mislim, da je bilo 4,5 pov. ocena, pa brez kakršnih koli kuvert, znanje je kar puhtelo iz nas, prav tekmovali smo med seboj,..... :oops:

Da še tema krene malo v drugo smer :D .
Šlišal sem, da so letos tečajniki imeli neka vprašanja (150 kom) in na njih si odgovarjal. Simpl ko pasulj. Če je to res so imeli neprimerno lažje delo kot mi, ko je g.Božič že na prvem izpitu (ustno) pometal 1/3 tečajnikov. On je imel čez ptiče, pa še lovcev preveč ne mara, pravi da nas zanimajo samo ptiči ki so za jest in streljat :D

Zanima me kdaj izteče pripravniku pripravniški staž? Ali z dnem ko je opravil lovski izpit ali z koncem leta v katerem je opravil lovski izpit. Prosim da na vprašanje odgovori nekdo ki to z gotovostjo ve. Hvala

Z dnem ko opravi lovski izpit pred komisijo.

Ko opraviš vse dolžnosti pripravnika se tvoj staž konča. Dolžnost pripravnika pa je opraviti lovski izpit. Nekatere nazadnjaške LD pa omejujejo mlade lovce še z tem,da ne smejo na primer loviti trofejne divjadi in tako naprej. Vsekakor pa ko opraviš lovski izpit si LOVEC in nič več LOVSKI PRIPRAVNIK.

Pri nas pripravnik konča z pripravniškimi dolžnostmi, ko opravi praktični izpit pred komisijo LD. Po tem ima pravice in dolžnosti kot vsi ostali člani. Seveda pa ne sme samostojno izvajati lova dokler ne opravi teoretičnega dela lovskega izpita.

sokolar
6. March 2008, 11:03
Kako je z določanjem mentorja pripravnikom v LD. Ali obstaja kakšna zakonska ali druga ovira, ki onemogoča, da bi bil nekdo mentor pripravniku s katerim sta npr. v sorodu ipd.
Zanima me tudi kako poteka v vaših LD praktični del izpita, ki je pogoj za opravljanje teoretičnega dela. Kdo je v izpitni komisiji ipd.

Krpan
6. March 2008, 12:38
Najprej je potrebno povedati, da se je ob sprejetju P R A V I L N I KA o pogojih za opravljanje lovskega izpita in obliki dokazila o opravljenem lovskem izpitu naredila velika napaka zaradi člena ki govori:

5. člen

(opravljanje izpita)

Kandidati za opravljanje lovskega izpita opravljajo teoretični in praktični del izpita pred tričlanskimi izpitnimi komisijami, ki jih imenuje minister, pristojen za lovstvo.

V praksi bi to pomenilo, da bi moral minister imenovati 1245 članov v 415 komisij za izvedbo praktičnega dela lovskega izpita.

V praksi pa je pri nas to potekalo o takole:
Komisijo za praktični del lovskega izpita je imenoval UO in je vezana na mandat. Komisija je tri tedne pred datumom izpita pozvala pripravnike naj predsedniku komisije dostavijo Dnevnik lovskega pripravnika. Komisija se je sestala in pregledala Dnevnike in ugotovila, da so pripravniki izpolnili predlagani program dela, ter pripravila 30 vprašanj za izpit.
Na izpitu (povabljeni so bili tudi mentorji) je vsak pripravnik dobil 5 vprašanj.Prvo vprašanje je bilo pri vseh opis meje lovišča. Komisija je ugotovila, da je pripravnik opravil izpit in zapisala zapisnik in s tem končala svoje delo do prihodnjega leta.

Se pa kaže potreba, da bi moral postati predsednik te komisije nekakšen referent za izobraževanje in da bi celo leto bdel nad delom pripravnikov in mentorjev in skrbel njihovo najboljše izobraževanje.Spremljati pa bi moral tudi novosti na tem področju in jih sproti uporabljati pri delu z pripravniki.

Krpan
6. March 2008, 12:39
Glede mentorja pa piše:


3. člen

(program praktičnega dela izpita)

(1) Upravljavec lovišča ali lovišča s posebnim namenom pripravniku določi mentorja.
(2) Upravljavec lovišča oziroma lovišča s posebnim namenom je dolžan, skupaj z mentorjem, pripraviti program praktičnega dela izpita v lovišču, ki mora vsebovati vse vsebine v zvezi z gospodarjenjem z divjadjo, tako da pripravnik ob zaključku pripravniške dobe obvlada vsa praktična dela, ki jih zahteva trajnostno gospodarjenje z divjadjo.

tica
6. March 2008, 12:46
Krpan, te moram popraviti, sprememba tega člena glasi: UL RS 37/07

5. člen
(opravljanje izpita)
Kandidati za opravljanje lovskega izpita opravljajo teoretični del izpita pred tričlanskimi izpitnimi komisijami, ki jih imenuje minister, pristojen za lovstvo.
(2) Praktični del izpita opravljajo kandidati pred tričlansko izpitno komisijo, ki jo imenuje upravljavec lovišča oziroma lovišča s posebnim namenom.

tica
6. March 2008, 15:11
Mentorja (ali dva) pripravniku določi UO lovske družine. Imeti mora ustrezno usposobljenost (po novem opravljen izpit za mentorja) in dovolj praktičnega znanja, da pripravnika vpelje v skrivnosti narave in divjadi v njej. Za praktično usposabljanja je izdelan program, ki ga mora pripravnik prejeti ob sprejemu v članstvo.
Drugih omejitev za določitev mentorja pripravniku ni. Res pa je bolje, da se izognemo družinskih in sorodstvenih povezav, nekateri to kaj radi povezujejo z nepotizmom. Resnica pa je najbrž ta, da oče sina veliko bolj temeljito pelje skozi pripravništvo, mu nalaga še kup obveznosti, ki mu jih sicer ne bi bilo potrebno postoriti, da ne bi padali očitki pogledov skozi prste.

Brakir
6. May 2008, 16:40
Tovariši danes imam glavni izpit, pa va sprosim da zame in vse moje sotrpine stisnete pesti da bo tekla kri izza nohtov, čeprav dvomim da bo pomagalo (vsaj zame). :icon_evil:

Brakir
6. May 2008, 21:17
NAREEEEDUUUUUUUUUUUUUUUU SMMMMMMMMMMMMMMMMMM!! heh
Ob priliki dma za rundo! :icon_lol:

rws
6. May 2008, 21:32
Le fajn ga zalite, lovski izpit se sam enkrat nardi!Čestitam!

Brakir
6. May 2008, 22:03
Bomo bomo brez skrbi ob priliki, oz v petek, da ne bo ju3 tiger na šihtu po glavi skakal. :icon_wink:

capek
6. May 2008, 22:04
Brakir čestitke.

Ganges
7. May 2008, 07:37
Bomo bomo brez skrbi ob priliki, oz v petek, da ne bo ju3 tiger na šihtu po glavi skakal. :icon_wink:

Kaj pa na Krki? :icon_wink: Čestitke ob izpitu seveda!

pumpa
7. May 2008, 08:33
čestitke:icon_wink:

tica
7. May 2008, 13:26
Čestitke in znanje uveljavlaj v svoji LD, na vseh področjih.

Brakir
7. May 2008, 13:48
Iskrena hvala vsem za čestitke.

Se bom trudil, da bom ohranjal čast naše bratovščine vsaj na nivoju ki ste ga pred mano začrtali vi, tovariši.

Tine
28. January 2009, 19:29
A kdo slučajno ve koliko stanejo predavanja?

luka_k
28. January 2009, 19:35
Na Gorenjskem letos stanejo 300€ + nekaj dodatnega za ekskurzijo....vsaj tako je pisalo v zadnjem dopisu, ki je prišel na LD

Tine
28. January 2009, 19:44
A so dopisi že znani.

Joj kako to čudno "laufa" v naši LD. Bo treba tajnika poklicat.

Hvala.

Lisjak
28. January 2009, 19:45
So se pa močno podražili, davnega 2000 sem sama plačal na isti ZLD 35.000 starih tolarčkov. € je naredil svoje :icon_evil:

luka_k
28. January 2009, 20:45
A so dopisi že znani.

Joj kako to čudno "laufa" v naši LD. Bo treba tajnika poklicat.

Hvala.

Jah odvisno od področja....pri nas so danes imeli uvodni sestanek in pa mislim da prvo predavanje....etika

Tine
29. January 2009, 09:39
Me zanima če kdo ve kaj je z lovskim izpitom 2009 v Novi Gorici.

Kdaj, kje...?

evidma2
31. January 2009, 23:39
to tud mene zanima!? nič še niso obvestili LD

tica
1. February 2009, 09:26
Na Koroškem je pričetek tečaja 7.2.2009.

pmarijan
9. March 2009, 18:50
Vprašanja (sem že brskal po forumu, pa konkretnih odg. nisem zasledil):
- na koliko časa v katerem delu leta in kako glede na krajevno/regijsko pristojnost so trenutno organizirana predavanja za opravljanje lovskega izpita,
- kdaj in kje so/bodo za Notranjsko regijo,
- cca koliko časa trajajo predavanja (od katerega dejavnika je to odvisno), kdo jih izvaja in koliko stanejo skupaj z izpitom in strokovnimi ogledi, birokratskimi stroški,... ali je to varjabilni podatek, ki se razlikuje glede na regije, izvajalce,...

Hvala za odgovore in LP - MP

rahowc
28. September 2009, 23:28
LP
Ker nisem nikjer zasledil teme me zanima koliko stanejo izpiti in koliko izpitov je?
lp
Klemen Kobal

teohafy
29. September 2009, 09:45
Mislim, da je cena okoli 200€, izpitov okoli 14. Vsaj V Mariborski zvezi.

rahowc
29. September 2009, 15:46
A ha ker eden mi je rekel da 600 eu bo premalo:):icon_biggrin::icon_biggrin::icon_biggrin ::icon_biggrin:

jazbec
29. September 2009, 16:18
Prišteti je potrebno še zdravniški izpit, obleko...tako da se kar nabere.
Če imaš voljo tudi denar ni ovira.

n44p.
29. September 2009, 18:12
ja jazbec.. tako kot si rekel.. samo volja je potrebna..:D

rahowc
29. September 2009, 18:40
Heheeh volja je
sam recesija;)
hehe počasi bo usega;)

ZR7
14. October 2009, 11:23
Kako je s "teritorialno pripadnostjo" tečajev. Mislim, da sem že enkrat zasledil, a pri najboljši volji ne najdem.
Namreč ali je pripravnik dolžan hoditi na tečaj v okviru volilne enote oz. območne zveze, če je njegova LD v njej včlanjena, ali pa si lahko izbere drugo.
Ali je ta odločitev prostovoljna in neobvezna ali je s čim pogojena?
Ali lahko izbrana pooblaščena članica, ki izvaja izobraževanje zahteva kakšna potrdila ali ne?
Seveda je jasno, da tečajnik tako ali tako poravna stroške tečaja.

muzikant
14. October 2009, 12:00
Lahko hodi drugam, z objektivnimi razlogi (odsotnost,..) se obrne na Bolčino na LZS, ki bo sigurno zrihtal.

Take so moje izkušnje.

ZR7
14. October 2009, 13:59
Lahko hodi drugam, z objektivnimi razlogi (odsotnost,..) se obrne na Bolčino na LZS, ki bo sigurno zrihtal.

Take so moje izkušnje.

No, to verjamem, da se da kaj dogovoriti.
Bolj me zanima kakšen je red, pravila pri teh rečeh. Je kdo kaj naštudiral, oz. ali lahko kdo kompetenten poda argumentiran odgovor, ki bi prišel prav v primeru raznih komplikacij?

muzikant
14. October 2009, 14:29
Ker ZLD niso omenjeni v zakonu, tudi v pravilniku o pogojih za opravljanje lovskega izpita ne more biti navedeno, da moraš izpit opravljati v okviru svoje ZLD. To je zgolj ustaljena praksa za poenostavitev postopka.

V pravilniku piše, da teoretični del izpita kandidat opravlja pri LZS, enostavno greš tja in se zmeniš, kje boš opravljal, nimajo pa podlage, da bi te zavrnili.

tica
14. October 2009, 16:55
Kandidat sam izbira, kje bo obiskoval predavnaja in opravil teoretični del lovskega izpita. Drži, da se jih večina drži najbljižjega kraja izvajanja, vendar je potrebno spremljati tudi ceno. Razlike so kar precejšne in pred pričetkom bi se bilo dobro o tem tudi pozanimati.
Ne obljubljam, vendar bom poskušal doseči, da se ti podatki januarija že objavijo na spletni strani LZS.
V pripravi pa je modul Lisjaka "izobraževanje v lovstvu", ki bo večino zadev postavil na svoje mesto in zagotovil enake pogoje vsem članom, ki se bodo izobraževali, tako programsko, časovno in finančno.
Ne pozabimo, LZS ima javno pooblastilo države za izvajanje izobraževanj in tu ni nobene alternative, ne v OLZ/ZLD ali OZUL-ih.

GregaK
14. October 2009, 22:53
Zakaj pa potem lahko ZLD določi ceno tečaja in zakaj ne LZS !???!
in kako mora potem že znotraj ZLD prihajati do razlike cca. 2oo€ za članice oz. nečlanice!

Naj vendar LZS določi pavšalno ceno dodajo naj se stroški izkaznic, diplom ... in to je to!
Samo potem ...

LZ

tica
14. October 2009, 23:03
LZS lahko določi le zgornjo mejo cene tečaja in to tudi stori. Včasih primerjave tudi niso realne, nekater OLZ v ceno zaračunajo tudi strokovno ekskurzijo, fotografije, nagrade, .., druge ne.
Pa vendar, konkurenca je dobra zadeva in splača se malo pozanimati od območja do območja.

MC53
15. October 2009, 10:54
Tica je napisal:"nekater OLZ v ceno zaračunajo tudi strokovno ekskurzijo, fotografije, nagrade,"

Zdaj smo pa tam. Kako hitro pozabimo, da ima izključno LZS javno pooblastilo za izobraževanje za lovce in lovske čuvaje. In javnega pooblastila, ne v celoti niti v določenem delu, pravno veljavno ni mogoče prenašati na druge subjekte! Tudi s Pravilnikom LZS in pogodbo med LZS in OLZ ne. Zato OLZ nima kaj početi pri organiziranju izpitov za lovce in pri tem nobene pravice karkoli zaračunavati za razne dodatke. Torej lahko in mora LZS sama javno objaviti kje in kdaj bodo teritorialno organizirani tečaji za izobraževanje za lovce ter določiti enotno ceno tečaja. Ne glede na to ali je recimo ena UE velika ali majhna nam zaradi tega ne sme zaračunavati različnih cen za izvajanje enakih nalog po javnem pooblastilu.

ZR7
15. October 2009, 11:02
To, kar je napisal MC53 je samo še en dokaz o zgrešeni, to da je nezakonita trdimo že lep čas, notranji organiziranosti LZS!

ZLD-ji v večini primerov niso niti sposobni niti upravičeni do marsičesa kar si lastijo!

ostrostrelec.pero
15. October 2009, 12:09
Bravo fanta. res je kar sta napisala.Če dobiš dovoljenje da zgradiš hišo si dobil dovoljenje samo za hišo in ne še za pesjak in kurnico pa garažo pa kajžo za taščo. Enkrat za vselej bi bilo treba zastaviti jasne pogoje za to šolanje. Preveč kvazi funkcionarjev pristavlja svoje piskrčke zraven.

Lectograjski
15. October 2009, 12:24
Primer z lovskimi izpiti je samo še en dokaz zastarelosti delovanja sistema LZS - ZLD. Prvič gre za samostojne pravne osebe - društva in vsaka ZLD lahko določa pogoje o ceni in stroških lovskega izobraževanja, ne glede na dejstvo, da je za navedeno dejavnost pooblaščena LZS.
Do tega ne bi moglo prihajati, če bi to dejavnost opravljala npr. območne pisarne LZS po njenih navodilih. Pa še zakonito bi bilo.
ZLD ni subjekt lovstva po Lovskem zakonu. Je okoreli institut, ki se je preko stranskih vrat nezakonitih Pravil LZS prisesala v lovski sistem.
In posledice so tu, žal!

tica
15. October 2009, 13:55
Lectograjski, podpišem. Če bi to pisal sam, bi bil bolj aroganten in napadalen.

GregaK
15. October 2009, 14:17
In kaj je sedaj za narediti, da ne bomo samo pametovali na forumu!?

ZR7
15. October 2009, 14:25
In kaj je sedaj za narediti, da ne bomo samo pametovali na forumu!?

Danes sem izvedel, da nekaj vplivnih lovcev poskuša zagnati akcijo, ki bo pretresla temelje organizacije. Očitno bo v piskrčku kmalu prekipelo in če se ne bo zadeve uredilo zna ta ekonom pisker raznesti.
In vse to samo zaradi samopašnosti nekaterih, ki že leta zavirajo normalen razvoj organizacije.
Menim, da bo moralo vodstvo končno pozvati k odgovornosti tiste, ki trdijo, da je LZS zakonito organizirana, preizkusa le tega pa niso pripravljeni izvesti, ali pa zna tudi samo potoniti z njimi.

ostrostrelec.pero
15. October 2009, 15:55
[QUOTE=ZR7;43068]Danes sem izvedel, da nekaj vplivnih lovcev poskuša zagnati akcijo, ki bo pretresla temelje organizacije. Očitno bo v piskrčku kmalu prekipelo in če se ne bo zadeve uredilo zna ta ekonom pisker raznesti.

Kje je ta skupina, takoj jim grem pomagat.Če drugače ne jim bom pa malico nosil, pa žejni tudi ne bodo.

ZR7
15. October 2009, 19:04
[QUOTE=ZR7;43068]Danes sem izvedel, da nekaj vplivnih lovcev poskuša zagnati akcijo, ki bo pretresla temelje organizacije. Očitno bo v piskrčku kmalu prekipelo in če se ne bo zadeve uredilo zna ta ekonom pisker raznesti.

Kje je ta skupina, takoj jim grem pomagat.Če drugače ne jim bom pa malico nosil, pa žejni tudi ne bodo.

Lahko ti priskrbim kontakt. Več na naslednji kavi.

MC53
15. October 2009, 20:25
GregaK, na forumu ni kaj drugega za naredit, kot še naprej kritično izmenjavati izkušnje in kresati mnenja. In v tem je velika moč in neusahljiva energija foruma, ki se bo jutri spremenila v nov začetek. Sicer pa se že zanesljivo dogaja! Zaradi sistema izobraževanja preko OLZ se izven lovske organizacije resno proučuje možnost, da se LZS celo odvzame javno pooblastilo za izobraževanje. Žal to ne gre čez noč in kot kaže ne brez spremembe zakona in vseh nepredvidljivih posledic. Na srečo ne gre naprej niti z registracijo nezakonitih Pravil LZS. Tudi trde butice bodo prisiljene kaj narediti! Še vedno obstaja celo nekaj upanja, da se stvari mogoče le spremenijo v sami LZS. Mogoče se zgodi čudež in uspe nekaj posameznikov. Naloga je, da jim pomagamo! Sicer pa časa že zmanjkuje "zanesljivo zadnjemu sončnemu upravnemu odboru LZS"! Dlje kot bodo vztrajali na privilegijih funkcionarskih stolčkov OLZ, bolj korenite in boleče bodo spremembe po njihovem "zahodu". Žal bomo njihov prepozen zahod čutili vsi!

tica
15. October 2009, 21:47
Javno pooblastilo LZS za izvajanje lovskih izobraževanj je na resni preizkušnji. S spremembo zakona o gozdovih, je ZGS pridobil tudi eno od dejavnosti "izobraževanje lovcev".
Seveda take stvari niso od včeraj, lobiranja in dogovarjanja pač pripomorejo k temu. Vendar si bo LZS za morebiten odvzem pooblastila kriva sama. Izobraževanja prepušča bolj kot ne OLZ, predavateljski aktivi so ponekod prej v sramoto kot za predavateljsko mizo, učni načrt je kljub noveliranju še vedno preveč tog in zastarel, metode predavanja nezanimive, ... Res škoda in če to res izgubimo, bo izobraževanje postalo komercialna storitev, žep pripravnikov pa preplitek. In članstvo se vedno bolj stara ..

torro
15. October 2009, 22:51
Če ima "SAMO" LZS javno pooblastilo za izvajanje, v tem primeru lovskih izpitov, zakaj potem potekajo v dveh variantah ( odvisno od ZLD/OLZ- še za to niso sposobni imeti enotnega imena :icon_confused: ):
1. predavanje predmeta nato izpit, predavanje predmeta nato izpit,...
2. vsa predavanja predmetov, nato izpiti iz vseh predavanj;
Pa saj gre za "ISTO" LZS, katere člani postanejo vsi pripravniki, ki uspešno opravijo lovski izpit. Pod "RAZLIČNIMI" pogoji. V isti "LZS" :icon_confused:.
Zakaj potem tisti, ki plača ne bi smel imeti izbire.
Pa Zakon o društvih - enakopravnost ?? :icon_evil: :icon_confused: :eusa_liar:.
:BangHead:
LP

Sraka
16. October 2009, 08:17
Javno pooblastilo LZS za izvajanje lovskih izobraževanj je na resni preizkušnji. S spremembo zakona o gozdovih, je ZGS pridobil tudi eno od dejavnosti "izobraževanje lovcev".
Seveda take stvari niso od včeraj, lobiranja in dogovarjanja pač pripomorejo k temu. Vendar si bo LZS za morebiten odvzem pooblastila kriva sama. Izobraževanja prepušča bolj kot ne OLZ, predavateljski aktivi so ponekod prej v sramoto kot za predavateljsko mizo, učni načrt je kljub noveliranju še vedno preveč tog in zastarel, metode predavanja nezanimive, ... Res škoda in če to res izgubimo, bo izobraževanje postalo komercialna storitev, žep pripravnikov pa preplitek. In članstvo se vedno bolj stara ..

Kolega Tica ima popolnoma prav. Na tem področju se že vsaj štirideset let ni nič kaj bistvenega spremenilo ali posodobilo.

In kar je še najhuje, niti enotnih in urejenih evidenc s tega področja nimamo. Tako kot jih nimamo tudi na nekaterih drugih področjih ( podeljevanje lovskih odličij in priznanj ).

LISJAK je naredil med ostalimi koristnimi stvarmi tudi to, da nas je razgalil in sedaj pač na nekaterih področjih kažemo golo r.. pa nič ne storimo, da bi jo kar najhitreje zakrili, popravili to kar se popraviti da ( in da se kar precej ) ter sankcionirali zlorabe do katerih je v preteklosti prihajalo in sedaj v nekaterih sredinah povzročajo slabe odnose in prepire.

Oportunizem, samovšečnost, bahatost, koristoljubnost in strah pred razkritjem lastnih napak nas peljejo naši usodi nasproti.

Lectograjski
16. October 2009, 11:35
Lovski zakon pooblašča LZS za izvajanje in organizacijo lovskega izobraževanja. Problem je v tem, da ob sedanji organiziranosti naše krovne organizacije tega ni sposobna korektno udejaniti. Izobraževanje prepušča drugim (ZLD), ki so samostojne pravne osebe in zato je kontrola zelo otežkočena. To je bilo po stari zakonodaji mogoče, ker je bila ZLD del lovskega sistema z opredeljenimi pristojnostmi.
Stari sistem je prejšnje vodstvo LZS preko "novih" Pravil ponovno vpletlo v organiziranost lovstva. Pravila so tako v popolnem neskladju s pozitivno zakonodajo in izobraževanje ne sledi dikciji zakona.
Zaradi navedenega se ne čudimo, če se bo res pojavil predlog za spremembo ZDL. Samo takrat le ta ne bo vseboval le sprememb določb, ki govorijo o izobraževanju.

jereb
16. October 2009, 19:30
Ker ni še nobeden omenil, bom dodal še zmedo s priznavanjem lovskega izpita s srednje gozdarske šole ali pa s faksa, kar omogoča ZDLov. Ponekod priznajo v celoti, ponekod delno ... Zmeda popolna.

tica
16. October 2009, 20:11
Tu pa je Zakon o divjadi zelo jasen, člen 61, tč6:

(6) Osebam, ki so na srednji gozdarski šoli ali na visoki strokovni šoli oziroma univerzi uspešno opravile izpit s področja biologija in ekologija prosto živečih živali, patologija divjadi ali lovstvo, ni potrebno opravljati teoretičnega dela lovskega izpita, morajo pa opraviti praktični del izpita v lovišču oziroma lovišču s posebnim namenom v trajanju najmanj šest mesecev. Na podlagi potrdila o opravljenem izpitu iz navedenih področij ter potrdila upravljavca o opravljenem praktičnem delu izpita se osebi izda spričevalo o opravljenem lovskem izpitu, na obrazcu, ki ga izda minister.

Mimo tega LZS ne bi smela.

GregaK
17. October 2009, 16:06
Bom povedal svojo štorijo okoli priznavanja izpita!

Ker nismo člani ZLD se je takoj pojavil problem, ko smo vprašali tajnika ZLD, kdaj mi bodo priznali izpit. Takoj se je začelo jamranje, da je potrebno nekaj plačat, da moram obiskovat predavanja, pa še to samo nekatera, pa da moram na koncu se ustno zagovarjat in še kar nekaj idej so imeli.

Na koncu nisem vedel več kaj moram splloh narediti, da bom dobil izpit, diplomo in izkaznico, zato sem vse potrebne dokumente, sliko in plačano položnico zapakiral in poslal na LZS, kjer so potem najprej vse izgubili in nato po pol leta našli, tako da sem po cca. 7 mesecih od datuma pošiljanja prejel diplomo in izkaznico!

Če ima še kdo podoben primer priporočam to pot, samo na LZS-ju je potrebno mal bolj težit.

LZ

Krpan
17. October 2009, 16:23
Predvidevam, da si imel toretični del opravljen že prej na gozdarski šoli.

Pri nas smo imeli en takšen primer in smo ravno tako papirje poslali na LZS, od koder so mu poslali diplomo in izkaznico. To je bilo leta 2007, ko je varno delo z orožjem spadalo še pod teoterični del in temu fantu rokovanje z orožjem ni pokazal nihče, razen mentorja. Na enem od prvih samostojnih lovov, ko je imel izpit, si je odstrelil prst. Škoda da ni tožil LZS, ki v več kot dveh letih ni bila sposobna urediti izobraževanja v skladu z ZDLov, ki je veljal od leta 2004.

Poznam pa dva preimera (ZLD Ljubljana) v letu 2007, ko sta morala fanta kljub izpolnjevanju pogojev iz 61. člena obiskovati teoretični del "ker je tako odločil starešina".

Skratka totalni "divji zahod", kar se tiče tako resnega dela, kot je izobraževanje, ko ti konec koncev, da pravico do orožnega lista in samostojnega izvajanja lova.


Če ne bomo kmalu uredili tega področja bomo pripravnike pošiljali delati izpit k zasebnikom ali na upravno enoto, pa še sami si bomo krivi.

GregaK
17. October 2009, 16:52
Ja imel em opravljen teoretični del prek gozdarske šole, vendar sem imel praktični del - prvo pomoč in strelstvo posebej, ravno tako kot vsi ostali pripravniki.

Krpan
17. October 2009, 18:03
Leta 2008 so prvo pomoč in rokovanje z orožjem pramaknili iz teoretičnega v praktični del. Praktični del pa morajo opraviti vsi pripravniki brez izjem Sedaj je to za silo urejeno, leta 2004, 05, 06 in 07 pa ni bilo.

Krpan
17. October 2009, 18:15
Še ta ocvirk za ponazoritev zmede, ki vlada na tem področju:


60. člen (1) Pravico udejstvovanja v lovu ima državljan oziroma državljanka Republike Slovenije ali tuji državljan oziroma tuja državljanka s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji (v nadaljnjem besedilu: lovec oziroma lovka), ki ima opravljen lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico ali je zaposlen oziroma zaposlena v lovišču s posebnim namenom. Kdor nima lovskega izpita, sme loviti le v spremstvu osebe, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico ali je zaposlen oziroma zaposlena v lovišču s posebnim namenom.

Če pozorno preberete boste ugotovili, da zaposlen v LPN ne potrebuje lovskega izpita in lovske izkaznice, ampak je za lov usposobljen že z tem, da podpiše pogodbo o zaposlitvi. V praksi to pomeni, da lahko samostojno izvaja lov tudi čistilka, ki je zaposlena, za čiščenje lovskih koč. Še več, ta oseba lahko zakonito vodi tudi lovske goste brez vsakega znanja in potem prihaja do primerov, ko je neznan lovec ustrahoval obiskovalece in smo o tem brali tudi na tej strani. Počasi bo prišlo na dan, kakšna pokvarjena načela so vodila ljudi, ki so nam pisali zakon. Občasno se prekosili celo sami sebe:icon_confused:

jereb
17. October 2009, 21:51
Mislim da je tukaj res bolj stvar branja, kajti ne vem če je potrebno imeti izkaznico kot zaposlen v LPN, saj si lahko član neke LD in imaš izkaznico za to Ld, zaposlen pa v LPN. Ne poznam zadosti podrobno, bolj razmišljam.

Mislim da je pomemben tisti prvi del pred in - lovski izpit.

Je pa to še en dokaz več, da so zakoni pisani dvoumno.

Je pa res, da je to z izpiti zaenkrat še vedno premalo rešeno. Poznam celo primere, ko so izpit dobili ne da bi opravili strelske tekme in celo samo z eno konološko:icon_confused:

Krpan
18. October 2009, 07:09
Saj ni poanta v izkaznici ampak v lovskem izpitu. Zakom pravi da v LPN samostojno izvajaš lov brez dda bi naredil lovski izpit.

GregaK
18. October 2009, 13:49
Mene pa zanima, če je kdo seznanjem s situacijo, da je nekdo pripravnik pri LPN-ju, oz. da bo prek LPN-ja naredil lovski izpit?

LZ

jereb
18. October 2009, 15:24
Citat:
60. člen (1) Pravico udejstvovanja v lovu ima državljan oziroma državljanka Republike Slovenije ali tuji državljan oziroma tuja državljanka s stalnim bivališčem v Republiki Sloveniji (v nadaljnjem besedilu: lovec oziroma lovka), ki ima opravljen lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico ali je zaposlen oziroma zaposlena v lovišču s posebnim namenom. Kdor nima lovskega izpita, sme loviti le v spremstvu osebe, ki ima lovski izpit in veljavno lovsko izkaznico ali je zaposlen oziroma zaposlena v lovišču s posebnim namenom.


Krpan, mislil sem na ta lovski izpit pred in.

Za in pa je lovska izkaznica ali zaposlitev v LPN.

Tako jaz razumem. Za jago rabiš dve stvari:
a) lovski izpit in lovsko izkaznico
ali
b) lovski izpit in zaposlitev v LPN.

Če pa se šteje vsako zase, potem je pa vse v ženskem reproduktivnem organu.

Krpan
18. October 2009, 20:24
Mene pa zanima, če je kdo seznanjem s situacijo, da je nekdo pripravnik pri LPN-ju, oz. da bo prek LPN-ja naredil lovski izpit?

LZ

O tem lahko prebereš na naših straneh v tem prispevku (http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=419&Itemid=53). V tem članku se hvalijo, da so o tem že podpisali sporazum.


Jereb! Tisto o snažilki ni zraslo na mojem zelniku, ampak se samo ponovil besede lovskega inšpektroja, ki se je hudoval nad šlamparijo v zakonu, ki ga mora nadzorovati.

Lectograjski
19. October 2009, 10:47
Se pridružujem Jerebovi razlagi. Drugače tudi ni logično in mogoče.

Kar se pa tiče sporazuma med ZGS in omenjenimi društvi pa nekaj ne štima. Pristojni na LZS bi morali dvigniti riti in zahtevati varstvo zakonitosti. Mogoče so že ukrepali. Upam!

dolgin
19. October 2009, 11:04
Mene pa nekaj firbec matra! Kako prideš do tega,da si pripravnik v LPN??

lp

Kolovski
19. October 2009, 11:06
€€ :icon_wink:

dolgin
19. October 2009, 11:14
Ja,ampak pod tapravo rt!!!!:icon_evil::icon_evil: Pa še te more en fest rad met!

GregaK
20. October 2009, 13:11
O tem lahko prebereš na naših straneh v tem prispevku (http://www.forum-lov.org/index.php?option=com_content&task=view&id=419&Itemid=53). V tem članku se hvalijo, da so o tem že podpisali sporazum.


Jereb! Tisto o snažilki ni zraslo na mojem zelniku, ampak se samo ponovil besede lovskega inšpektroja, ki se je hudoval nad šlamparijo v zakonu, ki ga mora nadzorovati.

Tole je že mogoče res, vendar v primeru ki ga poznam jaz, ne gre za ti dve društvi, ampak za osebo, ki ni nikjer član, kar naenkrat pa zvem, a je "pomočnik" v LPN-ju in da bo tam narudil izpit! :icon_confused:

Prepelicar
20. October 2009, 13:59
Tole je že mogoče res, vendar v primeru ki ga poznam jaz, ne gre za ti dve društvi, ampak za osebo, ki ni nikjer član, kar naenkrat pa zvem, a je "pomočnik" v LPN-ju in da bo tam narudil izpit! :icon_confused:

In kaj je v tem spornega?

Za primer. Kja pa nekdo, kateri je zaposlen na ZGS in ni lovec ter je premeščen na delovno mesto v LPN, ali nima pravice do lovske izobrazbe in lovskega izpita?

ZR7
20. October 2009, 15:04
... Kja pa nekdo, kateri je zaposlen na ZGS in ni lovec ter je premeščen na delovno mesto v LPN, ali nima pravice do lovske izobrazbe in lovskega izpita?

Od kdaj so pomočniki v LPN-ju tam tudi zaposleni? Kaj niso zaposleni le poklicni lovci, ki si te zastonjske pomočnike lahko izberejo? 3 ali kako že?

Veper
20. October 2009, 15:22
V LPNju si za pomočnika ni mogoče izbrati osebo ki nima lovskega izpita. Če pa kdo to preverja je pa že druga pesem.

Prepelicar
20. October 2009, 21:08
Od kdaj so pomočniki v LPN-ju tam tudi zaposleni? Kaj niso zaposleni le poklicni lovci, ki si te zastonjske pomočnike lahko izberejo? 3 ali kako že?

Ne govorim o "pomočnikih", temveč o zaposlenih osebah na ZGS, kateri so lahko premeščeni v LPN tudi za pomočnike vodij LPN, vodje določenih projektov in raziskovalnih nalog.

Tisto o "pomočnikih" je pa druga zgodba in tu se 100% strinjam z Veprom.

LP

Krpan
20. October 2009, 22:21
http://www.ess.gov.si/SLO/Ncips/OpisiPoklicev/Lovec.pdf

Prepelicar
21. October 2009, 06:19
Krpan poznam, poznam ta opis, vendar tudi tu ni vse popolnoma jasno, saj delavca v LPN zaposluje Zavod, ne pa LPN in za zaposlitev v ZGS ni nikjer pogoj, da imaš lovski izpit. Vendar, pa če zakonodaja dopušča, da se lahko lovski izpit opravi tudi v LPN, pa naj bo tako.

tica
21. October 2009, 08:13
V LPN lahko kandidat opravi le praktični del lovskega izpita, po Navodilu za izvajanje praktičnega dela lovskega izpita ter vodenja evidenc, ki ga je sopodpisal tudi ZGS, sprejel pa UO LZS 21.1.2007. Teoretični del pa mora kandidat opraviti pod okriljem LZS.

muzikant
21. October 2009, 08:55
V LPN lahko kandidat opravi le praktični del lovskega izpita, po Navodilu za izvajanje praktičnega dela lovskega izpita ter vodenja evidenc, ki ga je sopodpisal tudi ZGS, sprejel pa UO LZS 21.1.2007. Teoretični del pa mora kandidat opraviti pod okriljem LZS.

Saj v tem je bistvo, da ima posameznik pogoje za pristop k teoretičnemu delu, ki ga pa izvaja le LZS z javnim pooblastilom. :icon_wink:

Zaključej je, da ni treba biti član LD in lahko opraviš lovski izpit.

tica
21. October 2009, 09:06
Točno tako, vendar LPN-ji rešujejo največ kandidatkov, ki se jim teoretični del lovskega izpita prizna po ZDL-ov.

dolgin
21. October 2009, 09:35
V glavnem,še en B*******T

muzikant
21. October 2009, 10:49
Točno tako, vendar LPN-ji rešujejo največ kandidatkov, ki se jim teoretični del lovskega izpita prizna po ZDL-ov.


Prizna se le del, kar je prav, saj vemo kako zgleda izpit, in da ga skoraj vsak naredi. Pa lovec se postane z "kilometrino" v lovišču ne z papirjem.

ZR7
21. October 2009, 12:06
Prizna se le del, kar je prav, saj vemo kako zgleda izpit, in da ga skoraj vsak naredi. ...

Ne povsod. In ravno tu je spet en problem. Kajti slišim, da se nekje res izpiti opravljajo takorekoč za šankom, medtem ko se morajo drugje presneto potruditi.
In to kljub temu, da gre za izpit pod istim klobukom LZS!!!

muzikant
21. October 2009, 12:23
Ne povsod. In ravno tu je spet en problem. Kajti slišim, da se nekje res izpiti opravljajo takorekoč za šankom, medtem ko se morajo drugje presneto potruditi.
In to kljub temu, da gre za izpit pod istim klobukom LZS!!!


Potruditi se morajo vsi, eni z znanjem, drugi pa z rundami. :icon_biggrin:

luan
12. December 2009, 10:51
Lepo pozdravljeni.
Mene pa zanima, kako potekajo tečaji za lovski izpit v Litiji?Konkretno katere dneve v tednu in koliko ur na dan?
Saj bom verjetno tečaj opravljala v Zasavju zaradi bližine.
Za pomoč se zahvaljujem.

mišica
12. December 2009, 12:27
Za to je najbolje, da se obrneš direktno na:

ZLD ZASAVJE

Ljubljanska 10
1270 LITIJA

tel.: 01/899-53-16

e-pošta: zveza.lovskih.druzin.zasavje@siol.net

luan
12. December 2009, 15:05
Hvala.Jih bom kontaktirala v ponedeljek.

simon83
4. January 2010, 19:01
a mi zna kdo pojasniti kaj je družinski izpit? kakšen je smisel namen itd. Če prav razumem je to izpit ki ti ga priredijo člani tvoje Ld! in ti zastavljajo nekakšna uprašanja, ki pa so dovisna od dobre volje posameznika ali se motim. Ali je tovrstni izpit pogoj za teoretični del? sem namreč v družini, kjer je veliko čudnih tičev in ker sem v času svojega dveletnega pripravništva dobil že ogromno polen pod noge, jih upravičeno pričakujem tudi tukaj! ali ti lahko zastavljajo uprasanja z teorije, kljub temu da teorije se nisem imel iin ali ti lahko z tovrstnim izpitom preprečijo obiskovanje teorije oz. posledično podalšajo pripravništvo??
Lepo prosim za odgovor
Lp Simon

tica
4. January 2010, 20:47
V lovski družini opravljaš praktični del lovskega izpita (ne družinski izpit), ki je predpogoj za prijavo na teoretični del lovskega izpita. Teme praktičnega dela so predpisane z Navodilom za izvajanje praktičnega in teoretičnega dela lovskega izpita ter vodenje evidenc, sprejet na seji UO LZS 21.1.2007 in objavljenim na spletni strani LZS, zakonodaja>sprejeti akti. Preberi in po potrebi pouči brihtne spraševalske glave, kaj je sploh njihova naloga, ali pa še bolje, naj to stori tvoj mentor, ki te je učil praktičnih veščin lova.

simon83
4. January 2010, 21:22
tica, za trenutek si mi ulil upanje, vendar samo za trenutek. 7. clen govori ravno o tem o čemer sem jaz govoril. V izpitni komisiji bodo trije..., ki bodo krojili mojo lovsko prihodnost. Nikjer ni zapisano kaj konkretno lahko od kandidata zahtevajo, zelo lepo pa piše da če ne narediš tega izpita lahko ponavljaš pripravništvo. Vse kaže da bo moja puška le letela do koruze...
Hvala vseno

Kolovski
4. January 2010, 21:52
Vse kaže da bo moja puška le letela do koruze...
Hvala vseno

Če bo letela, si boš kriv v veliki meri sam. Glej, na družinskem izpitu te sprašujejo vse, kar si se (bi se moral) naučiti v dveh letih pripravništva. V teh dveh letih ti je bila na razpolago tudi Komisija za izobraževanje ter tistih N lovcev, ki jih premore tvoja LD. Na njih se lahko zmeraj obrneš (bi se moral), da ti podrobno razložijo stvar, ki jo ne razumeš. S tem si/boš pridobil vse znanje, ki je dovolj za družinski izpit.

Nasplošno pa družinski izpit ni tak bavbav. Poznati moraš meje lovišča + meje revirjev, ter osnovne pojme od internih aktov, kinologije, narave in živali (če sem kaj falil, naj me nekdo popravi).

Pa vso srečo na družinskem izpitu!

tica
4. January 2010, 22:01
Glej Simon, znanje je najboljše orožje in v dobi pripravištva si ga pridobil kolikor si hotel sam. Sedaj ga pokaži možem, s puško pa raje čakaj vrane pri koruzi.

Krpan
4. January 2010, 22:01
Pri nas to zgleda takole:
En teden pred izpitom, pripravniki, ki zaključujejo praktični del lovskega izpira oddajo dnevnike predsedniku komisije, ki jih pregleda in ugotovi, če je praktični del vsaj prbližno dosegel svoj namen.

Na izpit povabimo mentorje in pripravnike, kjer malo podebatiramo o poteku praktičnega dela izpita, mentorja povprašamo, kako se je pripravnik izkazal, pripravniku pa postavimo eno ali dve vprašanji. Vezani so izključno, na poznavanje lovišča, zato eno vprašanje obvezno vsebuje opis meje lovišča, drugo pa se ravno tako navezuje na lovišče. Z teorijo o lovu ga ne obremenjujemo, saj bo za to še dovolj priložnosti v teoretičnem delu izpita, pričakujemo, pa da se je v enem letu vsaj nekoliko spoznal v z loviščem v katerem bo lovil. Komisija nato ugotovi, da je pripravnik opravil praktični del izpita in ga pošlje še na teoretični del.

simon83
4. January 2010, 22:23
Če bi bilo znanje v uprašanju ali pa zanimanje interes, potem zdajle ne bi bil zaskrbljen. Bojim pa se tistih, ki namenoma iščejo šipke točke, če veste kaj mislim? No sicer se pa še nič ni zgodilo, bomo kmalu videli kaj bo.

_fox_
9. March 2010, 02:02
Mene pa zanima predvsem, od česa je odvisna cena predavanj za lovski izpit? je to odvisno od predavateljev oz. cene njihove predavateljske ure?števila pripravnikov? ker ugotavljam da se cene predavanj od zveze do zveze lovskih družin razlikujejo. lp

šuln
9. March 2010, 07:49
kakor jaz vem je cena odvisna od številča pripravnikov in pa od drugih stroškov( najemi prostorov, ..)

MilanK
9. March 2010, 11:31
Organiziranje izpitov za lovce in lovske čuvaje na podlagi skupnih pripravljenih programov z Zavodom in pedagoškimi ustanovami izvaja LZS kot nalogo v javnem interesu. Ceno torej laho določi le LZS in nihče drug. Ta pa ne more biti različna, temveč enotna in mora veljati na celotnem območju RS. Če pa cene določajo OLZ, pa to počnejo nezakonito. Te naloge ne spadajo v njihovo dejavnost oz. pristojnost.

šuln
9. March 2010, 12:25
To že vendar če je večje število pripravnikov se ta vsota razdeli med več ljudi zato pa prihaja do razlik

ZR7
9. March 2010, 12:50
V krajih, kjer se izpite opravlja v cenejših prostorih (beri v gostilnah za šankom), se nižji stroški izenačijo s stroški za pijačo, potrebno za pozitivno oceno.:icon_evil: Vsaj lani je še bilo tako. Za poročila, kako bo letos, se pa še priporočamo.

MilanK
9. March 2010, 13:22
To že vendar če je večje število pripravnikov se ta vsota razdeli med več ljudi zato pa prihaja do razlik

LZS bi morala ceno določiti na podlagi povprečnih stroškov, ki jih ima v zvezi z opravljanjem teh izpitov. In ta bi morala biti enaka za vse kandidate in to neglede ali izpite opravljajo v Kopru ali Murski Soboti ali kjer koli drugje ali koliko je teh kandidatov. Ker so cene očitno različne bi bilo dobro, da se kakšen kandidat obrne na pristojno ministrstvo za pojasnilo glede različnih cen izvajanja te javne naloge. Poleg tega pa OLZ za izvajanje te naloge dobijo tudi sredstva iz proračuna LZS. Slednja to nalogo opravlja kot javno pooblastilo, 2. od. 23. člena ZDlov pa določa, da minister na predlog Zavoda predpiše merila za finančno ovrednotenje nalog iz 21. člena ZDlov. Prva alineja tretjega odstavka 21. člena pa med te naloge določa tudi organiziranje izpitov.

Prepelicar
9. March 2010, 13:28
Organiziranje izpitov za lovce in lovske čuvaje na podlagi skupnih pripravljenih programov z Zavodom in pedagoškimi ustanovami izvaja LZS kot nalogo v javnem interesu. Ceno torej laho določi le LZS in nihče drug. Ta pa ne more biti različna, temveč enotna in mora veljati na celotnem območju RS. Če pa cene določajo OLZ, pa to počnejo nezakonito. Te naloge ne spadajo v njihovo dejavnost oz. pristojnost.

Milan, pa kje ti živiš?! Pa kdo drug določa cene in organizacijo predavanj in izpitov, kot okostnjaki na območnih lovskih zvezah. In to s tihim blagoslovom samovšečnežev iz LZS.

Nič novega, kot še mnogo drugega, kar v slovenskem lovstvu ne štima in še dolgo nebo. Do takrat pa razne Inke ne bodo prav nič nenavadnega.

MilanK
9. March 2010, 13:31
To že vendar če je večje število pripravnikov se ta vsota razdeli med več ljudi zato pa prihaja do razlik

LZS bi morala ceno določiti na podlagi povprečnih stroškov, ki jih ima v zvezi z opravljanjem teh izpitov. In ta bi morala biti enaka za vse kandidate in to neglede ali izpite opravljajo v Kopru ali Murski Soboti ali kjer koli drugje ali koliko je teh kandidatov. Ker so cene očitno različne bi bilo dobro, da se kakšen kandidat obrne na pristojno ministrstvo za pojasnilo glede različnih cen izvajanja te javne naloge. Poleg tega pa OLZ za izvajanje te naloge dobijo tudi sredstva iz proračuna LZS. Slednja to nalogo opravlja kot javno pooblastilo, 2. od. 23. člena ZDlov pa določa, da minister na predlog Zavoda predpiše merila za finančno ovrednotenje nalog iz 21. člena ZDlov. Prva alineja tretjega odstavka 21. člena pa med te naloge določa tudi organiziranje izpitov.

MilanK
9. March 2010, 14:27
Milan, pa kje ti živiš?! Pa kdo drug določa cene in organizacijo predavanj in izpitov, kot okostnjaki na območnih lovskih zvezah. In to s tihim blagoslovom samovšečnežev iz LZS.

Nič novega, kot še mnogo drugega, kar v slovenskem lovstvu ne štima in še dolgo nebo. Do takrat pa razne Inke ne bodo prav nič nenavadnega.

Nič novega, kot še mnogo drugega, kar v slovenskem lovstvu ne štima in še dolgo nebo. Do takrat pa razne Inke ne bodo prav nič nenavadnega.[/QUOTE]

Živim v zeleni kotlini, nad njo se dvigajo lepi zeleni pohorski gozdovi. Lovišče imamo pestro in bogato z divjadjo. Upam, da se kdaj srečava, da te bom lahko kot lovskega tovariša povabil na lov, da spoznaš naše lovišče. Na drugi del tvojega pisanje pa to-le: -Ne pišem kako je, temveč kako naj bi oz. moralo biti.
Javne naloge morajo biti dostopne vsem pod enakimi pogoji in ceni, njihovo izvajanje pa ne sme temeljiti na pridobivanju dobička. Tudi sam sem član združenja, tudi njegovih organov, (zbornice), ki izvaja javne naloge, a je cena za vse enaka.

Krpan
9. March 2010, 15:49
Pa kdo drug določa cene in organizacijo predavanj in izpitov, kot okostnjaki na območnih lovskih zvezah.

V zadnji odločbi UE Ljubljana jasno piše, da javnih nalog za katere je zadolžena LZS ne more prenašati na "usposobljene članice". Čeprav poskušajo z pravno telovadbo kljub temu ohraniti to škodljivo stanje, upam, da se bi vendarle kaj premaknilo na bolje.

Moja vizija je, da bo nekoč izobraževanje za lovca potekalo na daljavo z pomočjo sodobnih komunikacijskih poti, v živo pa bo potekal samo izpit pred komisijo. Organizator bo LZS. Vsak lovec bo deležen predavanj "najboljših med najboljšimi", v svoji dnevni sobi.

solzica
9. March 2010, 17:36
krpan:
"...Organizator bo LZS. Vsak lovec bo deležen predavanj "najboljših med najboljšimi", v svoji dnevni sobi. "

Ti so že sedaj najboljši, seveda v svojih stolčkih ali pozicijah, kakršnihkoliže...

ZR7
9. March 2010, 18:34
...
Ti so že sedaj najboljši, seveda v svojih stolčkih ali pozicijah, kakršnihkoliže...

Krpanova metoda bi omogočala tudi ocenjevanje teh predavateljev, pa bi potem videli kateri so res dobri in kateri le "nepogrešljivi".:icon_twisted:

_fox_
9. March 2010, 23:31
Krpanova metoda bi omogočala tudi ocenjevanje teh predavateljev, pa bi potem videli kateri so res dobri in kateri le "nepogrešljivi".:icon_twisted:

to ocenjevanje niti nebi bilo tako slabo..po mojem bi s tem povečali raven kvalitete predavanj.
ampak kako lahko pride do razlike 135€ v ceni predavanj,še zaj ne razumem..
pa tudi z izpitom iz prve pomoči je podobno...prinas ga ni bilo potrebno opravljati,v sosednji pa je obvezno.

Kolovski
10. March 2010, 07:43
Maš tut cvetke, k sm jih jest doživu pri opravljanju mojega lovskega izpita. Cena na slušatelja katerega LD je članica ZLD-ja je bla (bom okvirno reku, ker se ne spomnm točn) 300€. Za slušatelja, katerega LD ni članica je bla pa 350€ ali 400€. Pa so zmutil nekej, tako da smo na koncu vsi plačali 300€ (razliko naj bi doplačala LZS)...
Tko da nekej res tlele smrdi (veza LZS - ZLD)...

zober
10. March 2010, 07:50
Nč nesmrdi tako je!

GregaK
10. March 2010, 11:14
Lansko leto je bilo na Gorenjskem rečeno da članice ZLD plačajo določeno ceno, nečlanicam pa se izpit 100% podraži. Ne vem pa kako se je na koncu izteklo!

mugo
10. March 2010, 11:16
Lansko leto je bilo na Gorenjskem rečeno da članice ZLD plačajo določeno ceno, nečlanicam pa se izpit 100% podraži. Ne vem pa kako se je na koncu izteklo!

Zanimivo. Organizacijo izpitov zakon nalaga LZS, kaj ima tukaj zraven članstvo ali nečlanstvo v območni ZLD?:icon_confused::icon_confused::icon_confused:: icon_confused::icon_confused:

MilanK
10. March 2010, 13:57
Zanimivo. Organizacijo izpitov zakon nalaga LZS, kaj ima tukaj zraven članstvo ali nečlanstvo v območni ZLD?:icon_confused::icon_confused::icon_confused:: icon_confused::icon_confused:

Nič. Na lovski izpit se lahko prijavi in ga opravlja vsakdo in to pod enakimi pogoji kot kandidati, ki so člani LD. Nobeden od kandidatov za lovski izpit ni član OLZ. Članice te so LD in ne njeni člani. Še ena "finta" več OLZ, s katero zavaja kandidate. In ker je predmet lovskega izpita tudi lovska zakonodaja, potem je zelo žalostno, da niti za svoje članstvo ne vemo.

luka_k
10. March 2010, 16:18
Tako je kot je rekel Kolovski, če se prav spomnim so nam(naša LD ni v ZLDG - hvala bogu!) "zunanjim" računali 50€ več in ni to krila LZS, ampak mislim da kar naša LD.
Zvezam bi morala LZS odvzeti vodenje lovskih izpitov, ker je to njena naloga, ki bi jo morala biti sposobna izvrševati!

Krpan
10. March 2010, 16:24
Naši fantje, ki so izpite delali v ZLD (Ljubljana, Kočevje), kjer nismo člani so plačali isto ceno, kakor ostali. Takrat naša ZLD ni organizirala tečaja zaradi premajnega števila pripravnikov.

patriot
10. March 2010, 16:26
Žal je tako, da se bomo morali navaditi na vedno večji vpliv denarja tudi v lovstvu!:icon_cry::icon_evil::icon_evil:

GregaK
10. March 2010, 16:35
Letos je na Gorenjskem enotna cena za članice in nečlanice "usposobljenih" organizacij!
Hvala bogu!

MilanK
10. March 2010, 19:50
Letos je na Gorenjskem enotna cena za članice in nečlanice "usposobljenih" organizacij!
Hvala bogu!

Ne gre le za enako ceno za člane LD in nečlane, temveč za enakost cen med OLZ. Ponovno poudarjam, da za izvajanje javnih nalog ne morejo biti različne cene. Nosilec teh nalog je LZS in ta ne more in ne sme dopustiti, da OLZ same oblikujejo in določajo cene lovskih izpitom. Kam bi pa prišli, če bi tudi UE ali sodišča, ki prav tako izvajajo javne naloge, po svojih območjih različno obračunavala in zaračunavala storitve v upravnih oz. sodnih kolkih. LZS je namreč na celotnem območju oz. ozemlju RS dolžna organizirati in omogočiti opravljanje lovskih izpitov in za te tudi določiti enotno ceno. OLZ v zvezi s tem pač ne morejo izsiljevati LZS, saj so pogodbene izvajalke nalog, te pa lahko in so dolžne izvajati le in samo po diktatu in pod taktirko LZS, ki je nasilka naloge. Zdi se mi, da je zdaj ravno obratno.

Sagitarius
4. April 2010, 20:30
Katere pogoje pa mora kandidat izponljevati za opravljanje lovskega izpita?

POLH
4. April 2010, 20:50
Da te LD prijavi na opravljanje lovskega izpita - teoretični del (v izvedbi LZS -ZLD), moraš v dobi pripravništva opraviti praktični del, ki poteka v LD, pod nadzorom mentorjev.

hunterxxxl
4. April 2010, 22:46
Mene pa zanima ker nikjer ne zasledim, kdaj lahko sploh greš delat izpit za lovca. Že lahko pri 17 letih delaš izpite, tudi strelskega, lovsko izkaznico, orožni list pa dobiš pri 18-tih? Gledal sem tudi zakonodajo, pa nikjer nič ne piše da pri teh letih ne bi smel it delat.

Lovski zdravo

Krpan
5. April 2010, 07:17
Pri nas sta dva fanta naredila izpit pred 18. rojstnim dnevom. Seveda sta nabavno dovoljenje dobila pozneje...

hunterxxxl
5. April 2010, 09:19
Krpan hvala za info. Drugače bi pa lahko v zakonodaji tole malo bolj pregledno uredili:icon_confused:

lovski zdravo

GregaK
5. April 2010, 11:56
Popravljam svoj zadnji post. na Gorenjskem nečlani ZLDG plačajo 60 evrov več! :icon_confused::icon_confused:

tica
5. April 2010, 17:20
Popravljam svoj zadnji post. na Gorenjskem nečlani ZLDG plačajo 60 evrov več! :icon_confused::icon_confused:
To je nepravilno, v nasprotju s sklepom UO LZS. Izobraževanje vodi ZLD Gorenjska, vendar kot usposobljena članica za vse člane članic LZS. Neizprosno izterjajte razliko plačila nazaj, zadevo pa prijavite na LZS, komisiji za izobraževanje.

GregaK
8. April 2010, 16:05
Tica?
A bi lahko dobil zapisnik, kjer je naveden ta sklep!?

Hvala!

LZ
Grega

torro
8. April 2010, 17:09
Kolkor jaz vem, je cena izobraževanja enaka za vse. Problem pa nastane, ker se predavanja pač morajo nekje izvajati oziroma je za to potrebno najeti prostor. Stroške najema za svoje člane krije ZLD, nečlani pa svoj del poravnajo sami. In to ti je razlika. O upravičenosti pa naj premisli vsak sam.
LP

kotorna
24. April 2010, 08:29
torro
koliko znaša letna članarina v ZLD-ju

torro
24. April 2010, 15:49
Odvisno od ZLD. Pri nas je 4 € po jagru.
LP

kotorna
24. April 2010, 17:56
no grega k zdaj veš kaj je ZLDG Zbiratelj Ljubega Denarja Gojencev LZS.
Pa saj je sam 60 evrčkov razlike.Kolk vas je blo pa na gorenjskem takih.
A je bil tečaj tudi pri vas 400€.

kotorna
24. April 2010, 18:40
Maš tut cvetke, k sm jih jest doživu pri opravljanju mojega lovskega izpita. Cena na slušatelja katerega LD je članica ZLD-ja je bla (bom okvirno reku, ker se ne spomnm točn) 300€. Za slušatelja, katerega LD ni članica je bla pa 350€ ali 400€. Pa so zmutil nekej, tako da smo na koncu vsi plačali 300€ (razliko naj bi doplačala LZS)...
Tko da nekej res tlele smrdi (veza LZS - ZLD)...

O smrdi smrdi baje riba pri glavi

GregaK
25. April 2010, 12:16
no grega k zdaj veš kaj je ZLDG Zbiratelj Ljubega Denarja Gojencev LZS.
Pa saj je sam 60 evrčkov razlike.Kolk vas je blo pa na gorenjskem takih.
A je bil tečaj tudi pri vas 400€.

Ja mislim da so res fantje rekl da je okoli 400 € + razlika za nečlanice.
Koliko je bilo kandidatov iz nečlanic pa res ne vem, naši so 3. pa še ene par zraven. Mal so zaslužil. :icon_twisted:

kotorna
25. April 2010, 13:20
Ja mislim da so res fantje rekl da je okoli 400 € + razlika za nečlanice.
Koliko je bilo kandidatov iz nečlanic pa res ne vem, naši so 3. pa še ene par zraven. Mal so zaslužil. :icon_twisted:

Ne malo kar nekaj.Vsi enaki vsi drugačni.Par let nazaj je bil tečaj 35 tastarih jurjev dons pa poglej ga hudiča 72 jurčkov(400€)pa lovski kroj 260,pregled za orožni list 150,orožni list okoli 40,strljanje prva pomoč 50,članarina 150 pa še kaj se lahko najde.Za sm štart jurčka pol pa je cenej samo razlike mi pa še kar ne gredo v glavo.

mišica
25. April 2010, 14:24
Ne malo kar nekaj.Vsi enaki vsi drugačni.Par let nazaj je bil tečaj 35 tastarih jurjev dons pa poglej ga hudiča 72 jurčkov(400€)pa lovski kroj 260,pregled za orožni list 150,orožni list okoli 40,strljanje prva pomoč 50,članarina 150 pa še kaj se lahko najde.Za sm štart jurčka pol pa je cenej samo razlike mi pa še kar ne gredo v glavo.

A mate še tako menjalno razmerje na Gorenjskem, sem zadnjič še par 1000 tolarjev našel. :icon_wink:

kotorna
25. April 2010, 18:22
kurz malo gor dol kaj pa vem kaj še dobiš za jurja mogoč v kakmu ZLDJu plačaš letno članarino pa še kej ti ostane

mugo
25. April 2010, 21:10
Tole na "našem" ZLD-ju so bile čudne packarije, ki se jih grejo užaljeni velešefi.
Bom naravnost povedal: Gorenjski ZLD je po tem kar daje od sebe in propagira kot svojo najbolj svetlo in nepogrešljivo dejavnost - izobraževanje, navadni poden od podna. Prireja neka "hudo potebna" izobraževanja na katerih gledamo ene in iste od časa povožene face in poslušamo iste brezvezne od časa povožene vsebine, ki so popolnoma enake ne glede na vsebino izpita, v sklopu katerega so izvajana od zelo neupravičeno sebe polnih "predavateljev"(obstajajo tudi redke zelo pozitivne izjeme, železni repertoar pa so tisti prvi). Skratka zelo žalostno, da je dobro samo da je, neglede na to, kakšno je. Pa da ne načenjam tu še debate o tem, da takšnih in drugačnih izpitov praktično ni mogoče pasti, vsak vedno vse opravi. Nihče ne pomisli, da je to mogoče medvedja usluga vsem skupaj....:icon_confused:

kotorna
26. April 2010, 08:54
dobr no za 100 sem se za j....

GregaK
26. April 2010, 19:20
Tole na "našem" ZLD-ju so bile čudne packarije, ki se jih grejo užaljeni velešefi.
Bom naravnost povedal: Gorenjski ZLD je po tem kar daje od sebe in propagira kot svojo najbolj svetlo in nepogrešljivo dejavnost - izobraževanje, navadni poden od podna. Prireja neka "hudo potebna" izobraževanja na katerih gledamo ene in iste od časa povožene face in poslušamo iste brezvezne od časa povožene vsebine, ki so popolnoma enake ne glede na vsebino izpita, v sklopu katerega so izvajana od zelo neupravičeno sebe polnih "predavateljev"(obstajajo tudi redke zelo pozitivne izjeme, železni repertoar pa so tisti prvi). Skratka zelo žalostno, da je dobro samo da je, neglede na to, kakšno je. Pa da ne načenjam tu še debate o tem, da takšnih in drugačnih izpitov praktično ni mogoče pasti, vsak vedno vse opravi. Nihče ne pomisli, da je to mogoče medvedja usluga vsem skupaj....:icon_confused:

Dobro povedano!
Pa še zmeer slišm: sej je sam 4 evre članarina!

Naprej ne bom več komentiral!

mugo
1. January 2011, 20:35
Lepo prosim, naslednjič preden sprašuješ, preberi kaj piše v zakonu. Zakon boš menda uspel najti na internetu. Med drugim tam piše:
61. člen

(lovski izpit)

(1) Opravljanje lovskih izpitov organizira Zveza. Lovski izpit opravljajo kandidati oziroma kandidatke (v nadaljnjem besedilu: kandidat) pred izpitnimi komisijami, ki jih imenuje minister.

(2) Kandidati za lovski izpit so lovski pripravniki oziroma lovske pripravnice, ki so pod vodstvom mentorja oziroma mentorice v lovišču ali v lovišču s posebnim namenom opravili pripravniško dobo v trajanju najmanj enega leta ter obiskovali tečaj usposabljanja, za katerega so program skupaj pripravili Zveza, Zavod in pedagoške ustanove.

(3) Lovski izpit obsega praktični in teoretični del ter je javen. Pogoj za opravljanje teoretičnega dela je uspešno opravljeni praktični del izpita.

(4) V primeru, da kandidat lovskega izpita prvič ne opravi, ga lahko ponavlja še dvakrat. Med posameznim opravljanjem izpita mora preteči najmanj šest mesecev....

Krpan
2. January 2011, 10:52
Potrebno je pogledati še podzakonske akte:

Pravilnik o pogojih za opravljanje lovskega izpita in obliki dokazila o opravljenem lovskem izpitu (http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=20063&stevilka=73)


in še:

Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o pogojih za opravljanje lovskega izpita in obliki dokazila o opravljenem lovskem izpitu (http://www.uradni-list.si/1/content?id=79899)


Res pa je, da 18 let ni nikakršen pogoj za opravljanje izpita, ravno tako ne članstvo v kakšni od LD.
Vendar pri teh dveh "omejitvah" prihaja velikokrat do zlorab in samovoljnega postavljanja pravil.

Markysprej
2. January 2011, 13:32
lej jaz mislim da ti govoriš o lovskem izpitu jaz pa o izobraževanju za lovski izpit.
zadajle sem si vzel čas in še enkrat prebral in mislim da sem še enkrat razumel popolnoma isto. Tudi sam sem začuden ampak kot izgleda je takšen zakon.. Ti svetujem da si prebereš lovca št 9. 2010, stran 441. Pa mi povej če sem si jaz to narobe razlagal?

ojojojoj.
na izobraževanje seveda lahko greš, če boš prijazno prosil predavatelja.
v šeprejšnjem postu pa si govoril o spričevalu oz. o uspešnem opravljenem lov. izpitu, mugo pa ti navede 2. točko, ki pravi, kdo so lahko kandidati za lovski izpit. ker pravi da so to lovski pripravniki, ne morejo po tvojem navadni civili dobiti v roke spričevalo, lovski pripravniki pa lovsko izkaznico, ker so na izpitu samo pripravniki. štekaš?

mugo
4. January 2011, 07:06
Sedaj šele si razumljivo pojasnil, kaj te zanima. Če je verjeti avtorju članka, ki ga omenjaš, potem imaš prav. Ne vem pa, kaj bi s tem pridobil, če bi najprej opravljal teoretični del izpita? Predvsem bi te vsi malo čudno gledali.

Ganges
4. January 2011, 10:55
Članka nisem prebral, vem pa, da sem ob prijavi kandidatov na teoretični del lovskega izpita moral oddati potrdilo o uspešno opravljenem praktičnem delu izpita v LD (taki obrazec je). Tudi kasneje ne moreš prej opraviti zaključnega izpita preden ti izpolnijo potrebne obrazce v dnevniku. Tudi ne vem kam bi ti vpisali posamezna izobraževanja (ravnanje z orožjem, prva pomoč, streljanje,...), če nimaš dnevnika... Bom ob priložnosti prebral članek, ki ga omenjaš.

lp

JAKAJEŽ
1. April 2011, 20:45
Evo pa smo dobili v cvičkovi deželi četico novih lovcev,čestitke mladim lovkam in lovcem.

lp

ANDIGS
4. April 2011, 07:15
jakajež,ali so potem že zaključili z izobraževanjem.Mi na celjskem še na polovici nismo.Končni zagovor bo šele v juniju.

jegr
4. April 2011, 07:54
jakajež,ali so potem že zaključili z izobraževanjem.Mi na celjskem še na polovici nismo.Končni zagovor bo šele v juniju.

Točno tako, konec je.

PROF.racoon
4. April 2011, 14:09
Pri nas so imeli zadnji izpit 26.3..

PROF.racoon
9. January 2012, 16:31
Ne gre le za enako ceno za člane LD in nečlane, temveč za enakost cen med OLZ. Ponovno poudarjam, da za izvajanje javnih nalog ne morejo biti različne cene. Nosilec teh nalog je LZS in ta ne more in ne sme dopustiti, da OLZ same oblikujejo in določajo cene lovskih izpitom. Kam bi pa prišli, če bi tudi UE ali sodišča, ki prav tako izvajajo javne naloge, po svojih območjih različno obračunavala in zaračunavala storitve v upravnih oz. sodnih kolkih. LZS je namreč na celotnem območju oz. ozemlju RS dolžna organizirati in omogočiti opravljanje lovskih izpitov in za te tudi določiti enotno ceno. OLZ v zvezi s tem pač ne morejo izsiljevati LZS, saj so pogodbene izvajalke nalog, te pa lahko in so dolžne izvajati le in samo po diktatu in pod taktirko LZS, ki je nasilka naloge. Zdi se mi, da je zdaj ravno obratno.

Malo sem šel pogledat stare poste, ker sem v pričakovanju datuma za opravljanje lovskega izpita v postojnsko-bistriški zvezi. Koliko me bodo stala predavanja in izpit, še ne vem, bom pa poročal...

Hotel pa sem omeniti eno drugo zelo pomembno zadevo. Milan, ko omenjaš javne zavode, ne vem, kako je možno, da so v zdravstvenih domih takšne razlike pri pregledu za OL. V Il.Bistrici je tako npr. cena zanj 120€, v Postojni 90€, v Šk.Loki pa samo 40€ (pa še to ne celih). Jaz sem ga na srečo pred dvema letoma šel delat v Šk.Loko (cena je ostala do danes ista), trmasti lovski tovariš, ki me ni hotel poslušati, pa je plačal pred kratkim v Il.Bistrici neverjetnih 120€.

Veš mogoče zakaj je tako?

Ve kdo mogoče tudi že kaj za začetek predavanj v Postojni?

PROF.racoon
18. January 2012, 19:42
Pa smo dočakali...

ZAČETEK 10.2.2012 - IZPIT 31.3.2012

Hura!!!

jan L.
18. January 2012, 20:14
Pa smo dočakali...

ZAČETEK 10.2.2012 - IZPIT 31.3.2012

Hura!!!

mene so tud na ispite prijavli pa mi mentorja še nič nista povedala
a je to za primorsko?

mišica
18. January 2012, 20:20
mene so tud na ispite prijavli pa mi mentorja še nič nista povedala
a je to za primorsko?

To je za Postojnsko - Bistriško ZLD.

Hribovc
18. January 2012, 20:48
ZLD Gorenjske: 20.1 - 7.4

PROF.racoon
18. January 2012, 23:43
mene so tud na ispite prijavli pa mi mentorja še nič nista povedala
a je to za primorsko?

Prijavi se na strani LZS in poglej pod razpisana izobraževanja. Izobraževanja so po ZLD.
Drugače pa bi te moral obvestiti tajnik...

PROF.racoon
24. January 2012, 21:05
Interni izpit je za nami...
Komisija za izobraževanje, tajnik in starešina so svojo nalogo opravili strokovno, mi pripravniki pa upam, da jih na zaključnem izpitu tudi ne bomo razočarali.
Vse pohvale!
LZ

Sršen
25. January 2012, 08:39
I... mi pripravniki pa upam, da ...
Ufff, jaz sem pa po vseh tvojih pametnih postih mislil, da si že star jager.:icon_confused:

muzikant
25. January 2012, 10:03
Ufff, jaz sem pa po vseh tvojih pametnih postih mislil, da si že star jager.:icon_confused:

Talent. :icon_lol:

Blaž
25. January 2012, 15:06
ZLD Ljubljana začetek tečaja 14.2.2012 :icon_smile:

206
25. January 2012, 15:19
ZLD Novo mesto začetek 25.1.

PROF.racoon
26. January 2012, 18:47
Ufff, jaz sem pa po vseh tvojih pametnih postih mislil, da si že star jager.:icon_confused:

Ja, Sršen, eni se trudimo... :icon_lol: Pa sem še vseeno daleč daleč od pametnega lovca... in vas izkušenih na tem forumu. Nekaj je izkušenj od prej, drugače pa sem v slabih dveh letih bil na lovu 54x, še več je bilo lastnih izhodov, za mano je 24 skupnih lovov, Zlatorogova knjižnica se polni, enciklopedije so tudi, tuje lovske revije so zakon (Wild und Hund),... in tudi vi na tem forumu ste mi veliko pomagali!
Mogoče bi zato tudi bilo prav, da se vam vsem na forumu zahvalim za nesebično pomoč, ko sem vas moril z laičnimi vprašanji. Hvala prav vsem!
Govorim, kot da bi že naredil lovski izpit... :icon_confused:

@muzikantar:
Talent... :icon_lol::icon_lol: Se mantram... Voda pa le počasi teče po Muri... :icon_lol:

jan L.
10. February 2012, 21:24
v Novi gorici začetek jutri :icon_lol:

PROF.racoon
19. February 2012, 21:33
Ker se je veliko predavanj za lovski izpit že začelo, bi vas vprašal, kakšno cifro so vam napisali na položnico, je priložena specifikacija (posebej napisani stroški najema prostora, predavanja, izpit,...) in če jo je možno plačati na več obrokov. Prosim tudi mentorje ali ostale lovce, ki vedo koliko morajo plačati njihovi pripravniki, da naj to napišejo.

Z naše Postojnsko - Bistriške zveze lovskih družin smo namreč dobili položnico v višini astronomskih 420€, plačilo v enem obroku (rok plačila do 5.3.2012) in brez vsakršne specifikacije stroškov (napisano samo "izobraževalni tečaj za pripravnike").

To je tudi eden izmed razlogov, kot nekateri opažate, zakaj je tako malo pripravnikov. Nekateri kolegi so mi po pogledu na položnico povedali, da bi se, če bi prej vedeli, koliko stroškov potegne to za sabo, drugače odločili...

300€ pristopnina oz. "donacija"
150€ letna članarina
100€ tečaj varnega rokovanja z orožjem
40-120€ zdravniški pregled
420€ tečaj za lovski izpit
200€ svečana lovska obleka

Pa to je približno 1270€ brez vsakršne lovske opreme in orožja v roku 2 let... Res moraš imeti veliko voljo in DENARNICO, da se odločiš za lovca... Se mi zdi, da je bolje o stroških čim manj razmišljati... Manj boli... :)
Vem, da ni nič zastonj, vendar...

Sršen
19. February 2012, 22:11
...

Z naše Postojnsko - Bistriške zveze lovskih družin smo namreč dobili položnico v višini astronomskih 420€, plačilo v enem obroku (rok plačila do 5.3.2012) in brez vsakršne specifikacije stroškov (napisano samo "izobraževalni tečaj za pripravnike").
...
Seveda ni specifikacije, saj za ta denar ste imeli najmanj nekajdnevno hotelsko oskrbo in vsak po tri ukrajinke na noč. To se pa v specifikaciji ne piše.
Drugače si jaz takšnega zneska ne predstavljam. Na vsak način je šlo tu za nategovanje. In če niste vi ponujenih Ukrajink, potem morate to dobro čutiti tam nekje, kjer hrbet izgubi pošteno ime.

Krpan
19. February 2012, 22:19
Koliko (pripravnikov) jih pa imate?

PROF.racoon
19. February 2012, 22:53
Prijav je točno 30, predavateljev pa 15.
Pa si izračunajte... To znese kar 12600€!

Pa da si ne boste mislili, da za to ceno dobimo še kakšne skripte ali kaj podobnega. Še za material (PowerPoint datoteke) moramo nekatere predavatelje prositi na kolenih. Kdor tega nima, pa pač pišemo kot v dobrih starih časih... Za ta denar bi morali dobiti zraven vsaj Lovčev priročnik!

Toliko seminarjev, tečajev ipd. je za menoj, pa kaj podobnega še nisem srečal...

Grem naslednji teden do zveze, pa bom videl, kaj mi bodo povedali...

Plačilo je seveda pogoj, da lahko pristopiš k izpitu. Če bi vedel, da je kje ceneje, bi rekel tajniku, da nas prijavi drugam...


@Sršen: Na obisku zveze mi bodo mogoče povedali, da imajo za nas presenečenje in da Ukrajinke pridejo na zaključnem izpitu. :icon_lol:

PROF.racoon
19. February 2012, 22:57
Po pogovoru z ostalimi tečajniki, smo vsi pričakovali znesek okrog 300€.

420€??? :icon_confused::icon_confused::icon_confused:

mugo
20. February 2012, 06:34
420€??? :icon_confused::icon_confused::icon_confused:

Dobrodošel v Slovenski Lovski Organizaciji!

Če se ti ni posvetilo v kakšno organizacijo prihajaš, ko si plačal "donacijo/pristopnino" čeprav je z zakonom prepovedana, potem si naiven.

Denar, ki ste ga dali, bodo v žepe pobasali v glavenm predavatelji. Že vedo, zakaj se tako tepejo za predavateljska mesta. Se splača.....
Po drugi strani pa je to, da ste plačali toliko vsaj za nekaj dobro, namreč, dobro je to, da so vam praktično predstavili način delovanja ZLD in LZS. Da boste v bodoče, ko bo neizogibno potrebno tole usmrajeno bajto podreti in postaviti nove temelje, vedeli zakaj je to nujno storiti!

Veper
20. February 2012, 08:36
Okoli 1100 e stane povprečen tečaj in izpit NPK (nacionalna poklicna kvalifikacija) kar pomeni da lahko neko delo z opravljenim tečajem in izpitom tudi opravljaš. Torej če pogledamo zadevo s te strani je 420 e pravzaprav malo pa vendar glede na preteklost zeloooooooo veliko. Pred leti smo za to zadevo plačali cca 100 e za vse skupaj. No počasi pa bo treba razmišljati tako kot je napletel Mugo in povprašati pohlepneže ali niso malo zgrešili smisel lova in volje udejstvovanja?? Če bo šlo namreč tako naprej podmladka sigurno ne bo več in že drugi korak (poleg nastavljenega zakona) bo uspešno opravljen in do privatizacije lova in s tem seveda iztrebljenje vseh trofejnih in nato še mulastih živali bo tukaj. Mogoče imajo nekaj možnosti ptice zaradi močnega lobija Dops pa še tam bo verjetno kapital prevladal.

Sršen
20. February 2012, 09:24
Okoli 1100 e stane povprečen tečaj in izpit NPK (nacionalna poklicna kvalifikacija) kar pomeni da lahko neko delo z opravljenim tečajem in izpitom tudi opravljaš. ...
Vsaj za 50% previsoko številko si napisal.
Seveda je odvisno tudi od izvajalca izobraževanj. In v okviru lovske organizacije, katere delovanje financiramo lovci sami, lahko upravičeno pričakujemo čim nižje cene.
Kar nekaj teh NPK izobraževanj za ceno, ki jo navaja Racoon poteka 90 ur s priloženimi skriptami itd. Po tržno pridobitni ceni in ne v okviru društvenega delovanja, kar v lovski organizaciji smo.

Tu gre nedvomno za ponovno nesposobnost vodstva LZS oz. tistih v strokovnih službah, ki so za to področje zadolženi. Nosilec izobraževanja je LZS in bi morala nemudoma odpoklicati tiste "usposobljene članice", ki izobraževanja niso sposobne ali nočejo izvajati v interesu članstva.
Še en dokaz, da jin ne potrebujemo! Ne LZS niti "usposobljenih članic".
Odira nas lahko kar direktno država brez posrednikov, bomo vsaj vedeli pri čem smo.

main757
20. February 2012, 09:40
Racoon, koliko ur predavanj ste imeli?

Veper
20. February 2012, 10:19
Sršen nisem napisal nič preveč ker vem iz prve roke koliko stane recimo tritedenski tečaj z izpitom za varnostnike. cca100 e zdravniški pregled, 800e tečaj in 130 e izpit res so zraven skripte in tečaj je kvaliteten. In seveda to je osnovni tečaj kar pomeni da so nadaljevalni torej specialni tečaji in izpiti za recimo varovanje diskotek, prevoz denarja obračunani posebej.To je nekje malo pod povprečjem cene NPK jev in res je so različni in nekateri cenejši in nekateri precej dražji.

Se pa strinjam in sem že napisal da je tako drago izobraževanje na lovski ravni sramotasaj konec koncev plačujemo visoko članarino zvezi in dejansko bi lahko tečaje pokriliiz tega naslova.

jagrBlaž
20. February 2012, 11:20
uf, ta je pa močna:icon_confused:

5let nazaj sem delal v Kočevju lovski izpit. Izpit je bil 300eur, zdravniški pregled 50eur ter članarina v moji LD 100eur. Vse skupaj me je prišlo 450eur.Plačati nam ni bilo treba nobenega tečaja za varno rokovanje z orožjem, vse smo imeli zastonj ter streljanje na glinaste golobe ter z MK puško prav tako nisem plačal nobene donacije ter na predavanjih smo dobili ogromno brošur in pa powerpoint prezentacij. hecno, zanimivo je to kar piše profesorRacoon:icon_confused:

Sršen
20. February 2012, 11:27
Sršen nisem napisal nič preveč ker vem iz prve roke ...
Ne meči denarja stran: http://www.zrszv.si/UsposabljanjeNPK/Cenikusposabljanjpreverjanjainpotrjevanja.aspx

Tako kot pri ponudnikih izobraževanj na drugih področjih se obnašajo tudi v "usposobljenih članicah". In to je tisto narobe, ker je njihova osnovna funkcija, da morajo delati v dobro svojih članov in poiskati kvalitetno in najcenejšo možno varianto. Sicer svojega poslanstva ne opravijo.

tica
20. February 2012, 11:44
Za leto 2011 je UO LZS določil zgornjo mejo cene opravljanja lovskega izpita pri 400€. Kje sedaj pušča ta sklep ni jasno in se pridružujem tistim, ki trdijo da je to navadno odiranje pripravnikov.
Problem je najverjetneje tam, kjer kandidatov ni dovolj, oziroma jih je manj kot 30. Ura predavatelja je res 50E bruto in po odbitku davščin ter priprave gradiva se ta znesek vsaj prepolovi. Kako lahko organizirajo taka izobraževanja male ZLD /pardon, usposobljene članice/, mi ni bilo nikoli jasno. Tudi letos je na Idrijskem in Posočju prijavljeno manj kot 10 kandidatov. In tu bi morala intervenirati LZS z jasno zapovedjo o prenosu usposabljanja na drugo območje.

jagrBlaž
20. February 2012, 12:09
uf, ta je pa močna:icon_confused:

5let nazaj sem delal v Kočevju lovski izpit. Izpit je bil 300eur, zdravniški pregled 50eur ter članarina v moji LD 100eur. Vse skupaj me je prišlo 450eur.Plačati nam ni bilo treba nobenega tečaja za varno rokovanje z orožjem, vse smo imeli zastonj ter streljanje na glinaste golobe ter z MK puško prav tako nisem plačal nobene donacije ter na predavanjih smo dobili ogromno brošur in pa powerpoint prezentacij. hecno, zanimivo je to kar piše profesorRacoon:icon_confused:

aja pa še to, bilo nas je mislim da 33 pripravnikov

jagrBlaž
20. February 2012, 12:36
pol pa 23, ups sm se malo uštel, maš prov...:icon_lol:sorry

Sršen
20. February 2012, 14:54
pol pa 23, ups sm se malo uštel, maš prov...:icon_lol:sorry

Povej nam še koliko ur je bilo predavanj in koliko predavateljev, da izračunamo po koliko so.

jagrBlaž
20. February 2012, 15:15
Povej nam še koliko ur je bilo predavanj in koliko predavateljev, da izračunamo po koliko so.



se bom pozanimal, malo sem že pozabil, mogoče pa se bo kaj Vidra05 oglasil, mogoče se on spomni.

RAUBŠIC
20. February 2012, 17:18
300€ pristopnina oz. "donacija"


:icon_lol::icon_lol::icon_lol: To še vedno "kasirajo" po LD. Sram je lahko UO LD in vse njihove člane, da kujojo dobiček pri na novo sprejetih lovcih! Kaj pa delajo naši lovski inšpektorji, da bi prteprečili takšne nepravilnosti?

PROF.racoon
20. February 2012, 22:58
Vseh predavanj je 54 ur. Če pogledamo sklep UO LZS (Tica), da je ena ura 50€ bruto, to znese skupaj 2700€. Če dodamo še strošek izpitov npr. v tej višini, ostane še 7200€. Najem prostora pa menda ne stane toliko...

Tica, mi lahko, prosim, poveš, kje lahko najdem sklep UO LZS, kjer je bila določena maksimalna cena tečaja in cena ure predavanja.
Hvala!

Ja, pri pristopninah sem bil tiho, čeprav sem še predobro vedel, da so nezakonite. Tukaj pa ...
... bomo nazadnje vseeno prisiljeni plačati, ker nimamo druge izbire.

Sistem je popolnoma zgrešen, ker nimaš nobene izbire. Cene ti pred začetkom tečaja ne povedo, da bi lahko izbiral, kje je ceneje. Hočeš, nočeš, moraš...

PROF.racoon
20. February 2012, 23:02
Drugače pa še to...

Ker je bil v Kopru tečaj za lovski izpit zaradi premalega števila prijavljenih odpovedan, so tečajniki prišli na predavanja k nam v Postojno.
Če so ti že všteti k številu 30, ne vem...

mišica
20. February 2012, 23:11
Cena 400€ je bila omenjena na UO LZS 29.1.2011.
Zapisano je kot replika člana UO - kot opozorilo na sprejeti sklep, ki pa kot tak v zapisniku ni zapisan.

PROF.racoon
20. February 2012, 23:24
Torej v zapisniku ni omenjena zgornja cena?

mišica
20. February 2012, 23:37
Torej v zapisniku ni omenjena zgornja cena?


Cena 400€ je bila omenjena na UO LZS 29.1.2011.
Zapisano je kot replika člana UO - kot opozorilo na sprejeti sklep, ki pa kot tak v zapisniku ni zapisan.

Citat 6. točke pod RAZNO Zapisnika 30. seje UO LZS kot replika: I. Žižek je opozoril na 2. sklep, ki se glasi, da ne sme izobraževanje lovskih pripravnikov po posamezniku presegati 400 EUR.

PROF.racoon
20. February 2012, 23:42
Hvala!

tica
21. February 2012, 08:27
Cena predavateljske ure v višini 50E je bila sprejeta na 24B. dopisni seji UO LZS, ki je potekala med 1.6.2010 in 7.6.2010.

main757
21. February 2012, 09:01
Nekaj nanesejo še potni stroški predavateljev. Ne pozabit na to.

Krpan
21. February 2012, 09:27
Pri predavateljih je mogoče bolj problematično to, da je bil v jeseni 2011, napol v "ilegali" organiziran pedagoški tečaj na Inštitutu za gozdarstvo v organizaciji LZS. Ta tečaj je pogoj za to, da lahko predavaš. Jaz sem za tečaj sicer izvedel nekaj ur pred pričetkom, vendar se ga nisem mogel udeležiti, kakor še marsikdo ki bi bil mogoče kvaliteten predavatelj, pa jim ta miožnost ni bila dana, ker je rezervirana za izbrance.

cviček
21. February 2012, 09:51
Cena predavateljske ure v višini 50E je bila sprejeta na 24B. dopisni seji UO LZS, ki je potekala med 1.6.2010 in 7.6.2010.

Če sem prav seznanjen je to cena za šolsko uro, kar pomeni , da je vrednost ure ( 60 min ) 66,66 €.
Problem je verjetno drugje . Če je UO LZS sprejel ceno predavateljske ure, bi moral sprejeti tudi minimalno število slušateljev. In je zopet problem. Nobena ZLD se noče odpovedati zaslužku, ki nastane pri usposabljanju pripravnikov. Tukaj bi morali svoje odigrati tudi tajniki ZLD. Ob premajhnem številu kandidatov bi jih morali enostavno usmeriti v najbližje mesto, kjer se odvijajo predavanja.
Plačujemo tako UO LZS , kakor tudi tajnike ZLD. Zakaj že ???

tica
21. February 2012, 10:42
Cviček, se strinjam s tvojimi pomisleki. Cena predavateljske ure je limitirana samo navzgor, lahko je nižja. Usposobljenim članicam je priporočeno minimalno število slušateljev - pripravnikov na 20, ker se drugače stroški ne izidejo, prav tako kandidatov za lovske čuvaje na 30.
Komisija za izobraževanje pri LZS bo morala to problematiko ponovno uvrstiti na dnevni red v tem mandatu. Pa ne samo to, tudi predavateljske aktive je nujno prevetriti, posodobiti programe za vse vrste izobraževanj, skratka dela tej komisiji ne more zmanjkati. Predseduje ji res primeren član, pedagog in znan ravnatelj OŠ Dušana Muniha v Mostu na Soči, tako, da z upanjem zrem v njegove odločitve.

PROF.racoon
21. February 2012, 10:53
Kandidatov je dovolj in mislim, da tukaj ni v sorazmerju št. kandidatov in cena tečaja...

mugo
21. February 2012, 10:58
Glede na vse dogajanje dvomim, da se bo kaj spremenilo na bolje.
Edina pametna rešitev bi bila, da država za izobraževanje za pridobitev lovskega izpita pooblasti neko pedagoško ustanovo, recimo Šolski center postojna, lovski organizaciji pa to izobraževanje že končno odvzame.

muzikant
21. February 2012, 11:07
Pri predavateljih je mogoče bolj problematično to, da je bil v jeseni 2011, napol v "ilegali" organiziran pedagoški tečaj na Inštitutu za gozdarstvo v organizaciji LZS. Ta tečaj je pogoj za to, da lahko predavaš. Jaz sem za tečaj sicer izvedel nekaj ur pred pričetkom, vendar se ga nisem mogel udeležiti, kakor še marsikdo ki bi bil mogoče kvaliteten predavatelj, pa jim ta miožnost ni bila dana, ker je rezervirana za izbrance.

Gledede na P R A V I L N I K o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o pogojih za opravljanje lovskega izpita in obliki dokazila o opravljenem lovskem izpitu je predavatelj tečaja za teoretični del izpita lahko oseba, ki ima višješolsko izobrazbo ali najmanj deset let praktičnih izkušenj glede na tematski sklop vsebine tečaja.

Iz gornjega sledi, da andragoški izpit NI POGOJ za habilitacijo, razpis izobraževanja pa je bilo objavljeno na primernem mestu.

Katera področja pa misliš predavat ?





Glede na vse dogajanje dvomim, da se bo kaj spremenilo na bolje.
Edina pametna rešitev bi bila, da država za izobraževanje za pridobitev lovskega izpita pooblasti neko pedagoško ustanovo, recimo Šolski center postojna, lovski organizaciji pa to izobraževanje že končno odvzame.

Lahko pa razpišejo koncesijo za izobraževanje (kot je v tujini) in bo trg sam določil ceno.:icon_wink:

Sršen
21. February 2012, 11:10
Nekaj nanesejo še potni stroški predavateljev. Ne pozabit na to.
Pa še dnevnico, nadomestilo za malico in za ločeno življenje, pa kaj še?!
To ni redna služba niti opravljanje funkcije!
Nobenega opravičila ni, da bi predavatelj dobil povrnjene potne stroške!

Sršen
21. February 2012, 11:16
... lovski organizaciji pa to izobraževanje že končno odvzame.
To je bil pred leti pravzaprav edini argument, ki je pri življenju obdržal ZLD-je, ki sedaj v obliki "usposobljenih članic" nadaljujejo svoje poslanstvo, beri vzdrževanje tolstih riti večnih funkcionarjev na stolčkih.

Krivda za to je pa v LZS, ki take "usposobljene članice" izbira. LZS bi že sedaj lahko naredila selekcijo in sposoben kader iz ene članice bi lahko predaval magari za celo Slovenijo. Uuuuuuu, to bi bilo skakanja in zamer.
Ja res bo morala to lovstvo kar država v red spraviti. Kakršenkoli že bo...

Ali je kdo zasledil, ali je za večino teh zapletov zaslužen avtor aktov Niko Šuštarič spet na kakšnem odločilnem položaju v LZS? Če ja, potem bo šla karavana naprej v isti smeri. Zapišite si to nekam!

main757
21. February 2012, 11:39
Nobenega opravičila ni, da bi predavatelj dobil povrnjene potne stroške!

Sršen ne bodi hecen. Potne stroške dobijo vsi povrnjene.

Kdo pa ti bo hodil predavat iz enega konca Slovenije na drugi konec?
Ti bi se peljal in Kobarida v Mursko Soboto eno uro predavat brez potnih stroškov?

Pri vsem tem pisanju je v bistvu debata o 20€, ki jih je tudi po mojem mnenju območna zveza preveč zaračunala.

Lectograjski
21. February 2012, 12:16
Šuštarič? Član KOPV in podpredsednik odbora za etični kodeks!

PROF.racoon
21. February 2012, 14:40
Sršen ne bodi hecen. Potne stroške dobijo vsi povrnjene.

Kdo pa ti bo hodil predavat iz enega konca Slovenije na drugi konec?
Ti bi se peljal in Kobarida v Mursko Soboto eno uro predavat brez potnih stroškov?

Pri vsem tem pisanju je v bistvu debata o 20€, ki jih je tudi po mojem mnenju območna zveza preveč zaračunala.

Vseeno ne more biti 400€, če nas je tečajnikov 30 ali pa 50. Razen če se ZLDji ukvarjajo s pridobitno dejavnostjo...

Predavatelji so ponavadi iz okolice... Pa tudi če dobijo povrnjene potne stroške, ostane še vedno velik kup denarja...
Ni kaj, treba se je znajt, ali ne...

Sršen
21. February 2012, 14:41
Šuštarič? Član KOPV in podpredsednik odbora za etični kodeks!
Aha, svoje "delovanje" je torej uspel še razširiti. Kdo verjame, da bo sedaj odbor Etičnega kodeksa obravnaval le tisto, kar se etike tiče? Jaz ne. Saj tudi do sedaj ni.

Main, dobro vem kako je s temi potnimi stroški. Večini funkcionarjev se gre predvsem za to. To smo že debatirali.
Mene bolj zanima, kje je osnova za izplačilo potnih stroškov nekomu, ki ga najameš po pogodbi. Če je nekomu predaleč, bo predaval pač tisti, ki je bližje. Kot smo prebrali, je kandidatov menda dovolj. In kot vidim, so predavatelji kar lepo teritorialno razporejeni.
In nismo ugotovili, da gre za 20.€, toliko je le prekoračen omenjeni znesek. Poštenost pa za mnogo več, vključno s prepovedanimi pristopninami.
A če so si (mogoče celo si še, ne vem) v preteklosti te pristopnine lahko privoščile celo družine iz katerih so izhajali podpredsedniki LZS, ni čudno, da v praksi še obstajajo. In nikogar ni nič sram. Iskreno bi čestital pripravniku, ki bi bil to pripravljen prijaviti, pa da potem vidimo godljo požrešno.:icon_twisted:

Hribovc
21. February 2012, 15:11
Tudi ZLD Gorenjske bo za opravljanje lovskega izpita zaračunala cca. 400EUR. In sicer v dveh obrokih...

Veper
21. February 2012, 16:57
Ne meči denarja stran: http://www.zrszv.si/UsposabljanjeNPK/Cenikusposabljanjpreverjanjainpotrjevanja.aspx

Tako kot pri ponudnikih izobraževanj na drugih področjih se obnašajo tudi v "usposobljenih članicah". In to je tisto narobe, ker je njihova osnovna funkcija, da morajo delati v dobro svojih članov in poiskati kvalitetno in najcenejšo možno varianto. Sicer svojega poslanstva ne opravijo.
Sem se zmotil saj sem hotel natipkati 600e. :icon_redface:

PROF.racoon
21. February 2012, 19:38
Tudi ZLD Gorenjske bo za opravljanje lovskega izpita zaračunala cca. 400EUR. In sicer v dveh obrokih...

No, vsaj dva obroka...

PROF.racoon
23. February 2012, 21:45
Danes obiskal naš ZLD, da dobim odgovore. Pogovarjal sem se s tajnico, ki je zadolžena za pripravnike.

1. Zakaj 420€, če je s strani LZS določena zgornja meja 400€?
Rekla mi je, da je s tem seznanjena in da je vprašala g. I.Simšiča, ki je v komisiji za izobraževanje, da je takšna cena vredu, saj je LZS sprejela sklep 400€ neto in ne bruto. Torej je potemtakem zgornja meja kar 480€.

2. Ali je možno plačilo na dva ali več obrokov, ker se nekateri srečujejo z brezposelnostjo in majhnimi plačami?
Seveda, ni problema! Znesek lahko sami razdelimo na poljubno število obrokov. Njihov program namreč ne omogoča izpisa položnic, ki bi vrednost razdelil na več obrokov. Pri plačilu položnic je potrebno navesti samo isto referenco oz. sklic. Kaj pa rok plačila? Vseeno je potrebno celotni znesek poravnati do roka, ki je 31.3., do zaključnega izpita. Toliko o "obročnem" plačevanju...

3. Ker gre za tako visok znesek, ali je možno dobiti specifikacijo računa? Koliko so predavanja, najem prostora, ...
Odgovor je bil: "Tega žal ne delamo..."

In sem šel... z dolgim nosom...

muzikant
23. February 2012, 22:12
Danes obiskal naš ZLD, da dobim odgovore. Pogovarjal sem se s tajnico, ki je zadolžena za pripravnike.

1. Zakaj 420€, če je s strani LZS določena zgornja meja 400€?
Rekla mi je, da je s tem seznanjena in da je vprašala g. I.Simšiča, ki je v komisiji za izobraževanje, da je takšna cena vredu, saj je LZS sprejela sklep 400€ neto in ne bruto. Torej je potemtakem zgornja meja kar 480€.

2. Ali je možno plačilo na dva ali več obrokov, ker se nekateri srečujejo z brezposelnostjo in majhnimi plačami?
Seveda, ni problema! Znesek lahko sami razdelimo na poljubno število obrokov. Njihov program namreč ne omogoča izpisa položnic, ki bi vrednost razdelil na več obrokov. Pri plačilu položnic je potrebno navesti samo isto referenco oz. sklic. Kaj pa rok plačila? Vseeno je potrebno celotni znesek poravnati do roka, ki je 31.3., do zaključnega izpita. Toliko o "obročnem" plačevanju...

3. Ker gre za tako visok znesek, ali je možno dobiti specifikacijo računa? Koliko so predavanja, najem prostora, ...
Odgovor je bil: "Tega žal ne delamo..."

In sem šel... z dolgim nosom...

Pazi, da Simšič nebo tebe prosil kako specifikacijo na izpitu, ce slucajno se ne ves imas zakonsko dolocen rok 3 leta da opravis izpit.:icon_lol:

Blaž
23. February 2012, 22:15
ZLD Ljubljana mamo 260€. Res pa je da nas je 44.

MasterLesjak
23. February 2012, 23:23
Mi smo imeli 300€ pa nas je bilo 14 (LZGP).

Edino kar me je zmotilo je, da nam ni nihče povedal da bo treba plačati (tako visok) znesek.

Pač v kapitalizmu ni nič zastonj, lahko pa bi bili fer, pred tem sem namreč kupil puško in obleko tako da je za izpit zmanjkalo.

Vsaj komplicirali niso, ko sem plačilo odlašal par mesecev.

PROF.racoon
24. February 2012, 00:13
Pazi, da Simšič nebo tebe prosil kako specifikacijo na izpitu, ce slucajno se ne ves imas zakonsko dolocen rok 3 leta da opravis izpit.:icon_lol:

Nimam nič proti nobeni osebi, pa če je z LZSja, ZLDja, OZULa, ali od kjerkoli že. Se zaenkrat dobro razumem z vsemi... Rad imam samo čiste račune. Če grem na večerjo, ne dobim na koncu na računu napisano samo VEČERJA - 32€, ali ne? Pa gre za veliko manjši znesek od 420€...

Glej Muzikantar, z direktorjem našega ZLDja se osebno poznam, pa me ni strah in sram iti vprašat, kam gre moj denar in zakaj je tako visok znesek. Če pa to vzamejo za nek napad ali žalitev, da bodo potem na izpitu od mene zahtevali kakšno "posebno specifikacijo", pa bo samo pokazatelj njihove primitivnosti.

@MasterLesjak: 14 in samo 300€? Kdaj?

@Blaž: Evo, vidiš. Če bi prej vedel za tako nizek znesek, bi delal izpit pri vas. In še marsikdo drug...

In če se na koncu spet malo poigramo s številkami 260€ x 44članov = 11440€, kar je 1160€ manj kot pri nas v Postojni, ki nima tako visokega standarda, oz. skoraj minus 40€ za vsakega slušatelja. Cena tečaja bi bila potem 380€. Ker pa očitno živimo v velemestu in so prostori Gospodarske zbornice, ki jih koristimo tako dragi, plačujemo za tečaj 420€. Očitno že mora biti tako... Sicer pa kot je danes po POP TV rekel - za vsako rit šiba raste.

Se mi je porodila ideja... Zakaj se predavanja ne organizirajo kje v kakšnem lovskem domu? Po moje bi bilo veliko ceneje, opremo kot je LCD projektor in grafoskop pa ima že skoraj vsak, ki trži predavanja, seminarje, tečaje ipd..

Bunny
24. February 2012, 05:42
Çifre da te kap!! Leta 2002-2003 sem plačal okroglih 50.000 SIT kar je cirka 200e? A se je papir tolk podražil al so pa predavatelji postali tolk "požrešni"?

Sršen
24. February 2012, 08:07
Çifre da te kap!! Leta 2002-2003 sem plačal okroglih 50.000 SIT kar je cirka 200e? A se je papir tolk podražil al so pa predavatelji postali tolk "požrešni"?
Papirja dobiš bolj malo. Ostanejo torej predavatelji in organizatorji.
Torej sami "usposobljeni". Bi bilo treba to njihovo usposobljenost malo na sito vreči.
In potem opravičujejo svojo ceno s postavljeno maximalno od LZS. Pa jo še iz neto v bruto pretvorijo in podobne kozlarije.
Ja, lepo besedo si našel. POŽREŠNOST.
Dragi pripravniki, dobrodošli v svet neumnosti, požrešnosti in folšije!
Morate biti pa res upaljeni, da se še danes v to zgodbo spuščate.
Če bi se jaz danes odločal za vstop v lovce in bi vse to kar vem vedel, bi šel na Župančičevo, se uscal na vogal in rekel nikoli več se ne vidimo!

torro
24. February 2012, 10:17
1. Zakaj 420€, če je s strani LZS določena zgornja meja 400€?
Rekla mi je, da je s tem seznanjena in da je vprašala g. I.Simšiča, ki je v komisiji za izobraževanje, da je takšna cena vredu, saj je LZS sprejela sklep 400€ neto in ne bruto. Torej je potemtakem zgornja meja kar 480€.


Če so si omislili tajnico, so verjetn davčni zavezanci.
Pa vam lahko bruto cene užigajo.
Predober jih fotrate, pa vas to po glav tepe.
LP

rikec
24. February 2012, 10:20
Ja, se tudi jaz spomnim, ko sem delal izpit ni bilo niti približno toliko huda cena. Res je, da so bili takrat drugačni časi, so pa bile tudi manjše plače. Kakorkoli že, 420 € je mnogo preveč pretirano. Res ne vem, kako so si zamislili, da si lahko slovenski človek privošči lov. Požrešnost res očitno nima meja in nobeden oragnizator me ne bo prepričal, da so stroški za izvedbo tečaja za bodoče lovce res upravičeni visoki.
Bi bilo zelo zanimivo videt finančno projekcijo izvedbe takih tečajev... A lahko kdo to prikaže?

MilanK
24. February 2012, 10:35
LZS kot nosilka izobraževanja bi morala postaviti enotne cene in ne samo zgornjo ceno. Usposobljena članica, ki ne bi bila v stanju organizirati in izvesti izobraževanja po od strani LZS določeni ceni, v tem primeru pač ne bi mogla biti izvajalec izobraževanja. Usposobljene članice dobijo za svoje delovanje tudi del članarine od LZS in to za naloge, ki naj bi jih opravljale v imenu in za račun LZS. Ker je LZS nosilka izobraževanja, zato bi ta morala izdati račun za izobraževanje in ne usposobljene članice. Saj slednje te naloge opravljajo ne v svojem imenu in za svoj račun, temveč v imenu in za račun LZS /1. tč. 3. od. 21 čl. ZDLov: organiziranje izpitov za lovce in lovske čuvaje ….. To nalogo LZS opravlja v javnem interesu./. Zakon je glede organiziranja izpitov za lovce jasen. Organizator je LZS in ta mora zagotoviti tudi enotne cene in oblikovanje le teh ne more prepustiti posamezni usposobljeni članici, saj ta nima zakonske podlage za samostojno organiziranje lovskih izpitov niti da bi za to izobraževanje samostojno določala cene. Ta naloga spada v delokrog nalog, ki jih LZS opravlja v javnem interesu. In glede tega ni nobene nejasnosti, le red bi bilo treba narediti na tem področju in to tako, da bi se vsi prihodki iz izobraževanja stekali na TR LZS, slednja pa bi nato poravnala stroške v zvezi s tem izobraževanjem, tudi stroške predavateljev. A stanje se ne bo spremenilo vse dotlej, dokler LZS v praksi ne bo v polni meri uveljavila svoje vloge, ki jo ima po ZDL-ovu.

Ganges
24. February 2012, 10:40
No pa, da še jaz napišem svoje mnenje. Res so te cene abnormalne in bi jih nujno bilo treba znižati in transparentno predstaviti specifikacijo stroškov ter kaj je zajeto v tej ceni! Pred leti sem sam plačal mislim, da 36000 SIT pa še izlet je bil v tej ceno vštet, tudi streljanje, ni pa takrat bilo še izpita iz varnega ravnanja z orožjem.

Naša zveza ima svojo zgradbo katere lastniki so vse lovske družine vključene v njo. Zato strošek najema prostorov odpade. Za letos ne vem koliko je bila cena predavanj in izpita, lani pa je bila cca. 300 EUR. Pri čemer me je najbolj zmotilo dejstvo, da so pripravniki dobili položnico v roke po zaključku predavanj in so jo morali poravnati pred zaključnim izpitom. Tega pa tudi ne razumem. Od začetka predavanj do zaključnega izpita so ravno nekje 3 meseci in v čem bi bil problem, da bi pripravnike že na začetku predavanj opozorili na to, da je strošek izpita tolko in tolko ter da ga lahko poravnajo v recimo 3 mesečnih obrokih do samega zaključnega izpita. Še bolje pa bi bilo, če bi ceno povedali še prej (saj tečaj varnega ravnanja z orožjem in prva pomoč potekata že približno leto prej) in bi pripravniki po želji mesečno nakazovali nek znesek, na koncu pa bi se opravila samo morebitna korekcija cene in bi se nek znesek doplačal. Potem pa ni čudno ko seli šok, ko prejmejo položnico iznenada in je na njej zapisan tako visok znesek, v istem mesecu pa so recimo plačali tudi članarino matični LD... Marsikateri si je moral denar tudi izposodit, če je žele opravljati zaključni izpit, saj je zraven moral prinesti potrdilo o plačilu položnice.

Popolnoma prav ima prof.racoon, ko navaja ogromne stroške prvih dveh let članstva v lovski organizaciji. Naj nabavi vso obleko, plača članarino, nabavi orožje, plača tečaj... in pridemo do stroška, ki si ga danes lahko privoščijo zelo redki. Zato bi lahko vsaj na nekaterih področjih omogočili lažje plačilo posameznih stroškov in omogočili vsaj obročno odplačevanje.

lp

Ganges
24. February 2012, 10:49
Bi pa res predlagal, da en, ki se dobro razume na te zadeve in obvlada tovrstno pisarjenje iz teh postov in z zakonsko podlago napiše en dopis v imenu članov foruma lov (saj smo iz vseh vetrov širom Slovenije tukaj) in ga pošljemo na LZS. Če bomo samo tukaj bentili in nič storili se nikoli ne bo nič spremenilo. Čeprav bi tudi s takim dopisom verjetno dosegli bolj malo, pa bi prav gotovo imeli vsaj par % možnosti več, da se kaj spremeni, kot pa če ne naredimo nič.

Nekako na kratko kaj bi se lahko v dopisu omenilo:
- racionalizacija stroškov (ne najemanje javnih prostorov, ampak recimo lovskega doma za izvedbo predavanj, posredovanje gradiva pripravnikom preko mailov v word ali pdf obliki in ne tiskani obliki...)
- transparentnost stroškov (razčlenitev računa kaj koliko stane)
- poenotenje cen predavateljev (po vsej Sloveniji enaka cena ure)
- možnost obročnega plačevanja (zadnja položnica pred samim zaključnim izpitom + morebitna korekcija cene zaradi spremembe števila slušateljev)
- ipd...

To bo potrebno nujno, če si res želimo, da pride v naše vrste čim več mladih lovcev. Seveda pa je za to potrebno še marsikaj postoriti tudi znotraj samih LD, ampak to je druga zgodba.

lp

mugo
24. February 2012, 11:06
Ganges in drugi, lepe želje, legalne in legitrimne zahteve, a bojim se, da se stanje ne bo kaj hitro popravilo, dokler bo LZS vodena tako kot je in njeno vodstvo sestavljeno in voljeno tako kot je.

V dani situaciji se jaz zavzemam za odvzem poravice izvajanja izobraževanj ali vsaj podeljevanja lovskega izpita z LZS. In predlagam, da se to prenese na neko pedagoško ustanovo, naprimer gozdarsko šolo v Postojni. Pa bo mir in konec mešanja megle.

Ganges
24. February 2012, 11:19
Mugo se strinjam. Potem pa jim mogoče zagrozit, da v primeru, če ne pride do sprememb, bomo državi skupinsko predlagali, da odvzame te pristojnosti lovski organizaciji in jih podeli drugi ustanovi (recimo po razpisu katera bo ugodnejša in seveda usposobljena za to).

lp

Sršen
24. February 2012, 11:20
Bravo Mugo! Se zelo strinjam.
Zakaj staviti na crknjenega konja.
Stran z njim in drugega zapreči!

Ganges, za take akcije se je potrebno nekako organizirati.
Četudi le v obliki civilne iniciative.
A potrebno se je dobiti skupaj, dogovoriti cilje in obveze prisotnih in potem resno pristopiti.
Koliko od vas jih je pripravljenih iti v to zgodbo?
Mislim, da se bo pri otresanju jezikov ali tipkanju po tipkovnici kar lepo nehalo.

tarfila
24. February 2012, 12:08
Se mi je porodila ideja... Zakaj se predavanja ne organizirajo kje v kakšnem lovskem domu? Po moje bi bilo veliko ceneje, opremo kot je LCD projektor in grafoskop pa ima že skoraj vsak, ki trži predavanja, seminarje, tečaje ipd..

To sem tudi jaz premišljeval že par let nazaj. Bi tečajniki lahko spoznali vse lovske družine v dotičnem območju, njihove prostore, vodstva, lov,...pa tudi predavatelji bi videli malo sveta !:icon_wink:
Pri nas takoj nudimo brezplačno dvorano in projektor...Bom drugi teden predlagal to na KZIKIPTSJZLDG!

Ganges
24. February 2012, 12:54
Ganges, za take akcije se je potrebno nekako organizirati.
Četudi le v obliki civilne iniciative.
A potrebno se je dobiti skupaj, dogovoriti cilje in obveze prisotnih in potem resno pristopiti.
Koliko od vas jih je pripravljenih iti v to zgodbo?
Mislim, da se bo pri otresanju jezikov ali tipkanju po tipkovnici kar lepo nehalo.

Zraven vse današnje tehnike, ko se, da vse uskladiti v par sekundah preko takih ali drugačnih načinov komuniciranja se mi ne zdi nujno potrebno neko srečevanje v živo vseh, ki bi želeli sodelovati pri poskušanju spreminjanja nekaterih dosedanjih praks. Je logistično izredno težko izvedljivo. Seveda sem pri posameznih akcijah, ki se mi zdijo pomembne pripravljen sodelovati na nekatere načine, ki so možni, tudi s podpisovanjem raznih dopisov, peticij,... seveda s pravim imenom in priimkom. Res pa je, da se mi zdi nepotrebno in nisem pripravljen sestankovati, da bi se dogovarjali in bi moral za to prevozit 400-500km... To je še šlo v študentskih časih, ko sem bil v prestolnici. Dandanes pa se marsikaj da preko telefonov mailov, klasične pošte, da so original podpisi....

lp

POLH
24. February 2012, 14:20
Pozanimal sem se za naš konec - cena 260 EUR na dva obroka. Predavateljska ura je ovrednotena na 35 eur.

MasterLesjak
24. February 2012, 15:43
@MasterLesjak: 14 in samo 300€? Kdaj?



Lani (mislim, da od januarja do marca/aprila).

Izpita naj bi bilo skupaj 60 ur, ne vem pa, ali je sem vštet tudi praktični del (ki pa itak znese sobotno dopoldne).

solzica
24. February 2012, 16:36
No Modrijani !!!

Pa se sprašujemo, zakaj je preljuba naša JAGA, tam kjer je ???


- pa si sposodimo od mugo-ta njegov rek, ki še kako drži:

tica
24. February 2012, 19:39
Kot sem zapisal že pred dnevi, s problematiko izvajanja lovskih izpitov se mora soočiti komisija za izobraževanje LZS. Če ne vedo, kakšni in kje so ti problemi, naj si preberejo in proučijo jedrnat zapis MilanaK, ki naj ga na komisijo odnese kar članica tvoje LD. Dodati je treba le problematičen sestav predavateljskih aktivov, njihovo strokovnost /ocenjuje jo kar OLZ/ in lokalno zaplankanost.
Nedvomno pa je treba zapisati ponovno: Lovska zveza Slovenije je talka Območnih lovskih zvez, kar se prav na področju izobraževanju še kako odraža. Ne imejte utvar, da bodo šefi ali lokalni šerifi na OLZ prepustili to donosno dejavnost na višji nivo. Jasno je, da s tem in iz žepov pripravnikov pokasirajo še vse dodatne stroške /čiščenje prostorov, dodatno ogrevanje, stalno navzočnost tajnika OLZ, kilometrina vodje izobraževanja, …/, ki končajo na TRR OLZ in kasneje v žepih teh ljudi. Skrb za nabavo lovskih krojev in vsem kar spada zraven, je donosen posel, pa ne samo za OLZ.
Čeprav nisem pristaš prenosa izobraževanj na zunanje institucije /tudi ZGS ima v svojih zakonskih aktih zapisano alinejo ..izobraževanje za lovce.../, bo to edino zdravilo za streznitev, ki pa roko na srce, ne bo nič cenejša za pripravnikov žep.
Javno pooblastilo LZS, za izvajanje izobraževanj za lovce vedno bolj bledi in druge institucije bodo to v kratkem pridno izrabile.

MilanK
25. February 2012, 11:05
Moje mnenje je, da s peticijo Forum lov ne bi dosegli nič. Verjetno na LZS berejo, kar se na njem piše. In če imajo njeni odgovorni interes, da kaj spremenijo na področju zadev, o katerih tukaj teče beseda, potem to lahko storijo tudi brez peticije.

Učinkovitega nadzora nad izvajanjem nalog, ki jih LZS opravlja v javnem interesu, praktično ni. Vsaka usposobljena članica zagovarja in si prizadeva za uresničitev predvsem svojih interesov. LZS pa je ujetnica svoje lastne organiziranosti. Obvladujejo jo njene usposobljene članice, ki zanjo tudi opravljajo v njenih Pravilih navedene in na njih prenesene naloge. Njihovo delo se vrednoti tako, da so vse enako dobre, čeprav je jasno, da nekatere od njih:

-presegajo povprečno strokovnost in kakovost izvajanja prenesenih javnih nalog
-dosegajo povprečno strokovnost in kakovost izvajanja prenesenih javnih nalog
-ne dosegajo zaželene strokovnosti in kakovosti izvajanja prenesenih javnih nalog

Poleg gornjega pa je še pomembno ali načrtovana dela /naloge/ izpolnjujejo v obsegu načrtovanih sredstev ali pa so ta prekoračena, naloge pa ne povsem izpolnjene.

UO LZS je preštevilni, zato ni operativen. V ospredje običajno prihajajo lokalni in ne nacionalni interesi. Kdo od njegovih članov ali članov komisij pa bo glasoval za sklep, ki bi bil v "škodo" usposobljenim članicam. Nihče si namreč sam sebi ne bo žagal veje, na kateri sedi. Vsaka usposobljena članica vodi svojo politiko in so direktne porabnice sredstev LZS. Prenos dobrih praks v njihovo delovanje pa je nekaj bogokletnega in nezaželenega. Zato nas druge in na novo nastale naravovarstvene organizacije dohitevajo in prehitevajo, ker se znajo novodobno organizirati, javnosti pa na primeren in učinkovit način predstaviti svoje aktivnosti in to, za kar se kot nevladne organizacije zavzemajo. Zato so prodorne in uspešne, organiziranost lovstva pa je tam, kjer je bilo pred 50. leti, t.j. v Kardeljevem delegatskem sistemu. Iz njega priti pa je enako težko kot sistem volitev za državne poslance spremeniti tako, da bi ljudje /volivci in volivke/ volili kandidate in ne strankarske liste.

Da se lovski veljaki že v naprej in pred sejo UO dogovorijo za kaj in kako bodo glasovali pa izhaja iz zadnjega zapisnika konstitutivne seje UO, ko je eden izmed njegovih članov opozoril, da se takih sej, ko je že vse v naprej dogovorjeno, ne misli udeleževati. V zapisniku je zapisano:

P. B.:
"je izrazil skrb in razočaranje nad potekom seje, saj se med razpravami ni mogel znebiti občutka, da postaja med razpravo, ki ni v podporo vodstvu LZS, kar naenkrat moteč. Zaključil je z vprašanjem ali je v primeru, da bi se to ponavljalo, sploh vredno še sodelovati na takšnih sejah. Zatrdil je, da nima namena na sejah UO zgolj dvigovati roke za odločitve, ki so sprejete nekje v ožjem krogu vodstva LZS."

tica
25. February 2012, 11:48
P. B.:
"je izrazil skrb in razočaranje nad potekom seje, saj se med razpravami ni mogel znebiti občutka, da postaja med razpravo, ki ni v podporo vodstvu LZS, kar naenkrat moteč. Zaključil je z vprašanjem ali je v primeru, da bi se to ponavljalo, sploh vredno še sodelovati na takšnih sejah. Zatrdil je, da nima namena na sejah UO zgolj dvigovati roke za odločitve, ki so sprejete nekje v ožjem krogu vodstva LZS."
Ker gre za modrega in zaupanja vrednega člana UO, ta misel izraža vso bedo ureditve, ki so zapisana v Pravilih LZS. In vredno je zapisati že stoprvič: LZS je ujetnica OLZ in iz tega kroga ne bo možno pred radikalnim posegom v tako obliko organiziranosti. Da lahko neka organizacija, ki sploh ni lovska, upravlja z nami vsemi, je pa že preveč. In to po osmih letih od uveljavitve Zakona o divjadi in lovstvu.

Sršen
25. February 2012, 19:12
.. Je logistično izredno težko izvedljivo. Seveda sem pri posameznih akcijah, ki se mi zdijo pomembne pripravljen sodelovati na nekatere načine, ki so možni, tudi s podpisovanjem raznih dopisov, peticij,... seveda s pravim imenom in priimkom. ...
Super, sem pripravljen podpisati. Povej kje, ko bo.

RAUBŠIC
26. February 2012, 09:32
Ker gre za modrega in zaupanja vrednega člana UO, ta misel izraža vso bedo ureditve, ki so zapisana v Pravilih LZS. In vredno je zapisati že stoprvič: LZS je ujetnica OLZ in iz tega kroga ne bo možno pred radikalnim posegom v tako obliko organiziranosti. Da lahko neka organizacija, ki sploh ni lovska, upravlja z nami vsemi, je pa že preveč. In to po osmih letih od uveljavitve Zakona o divjadi in lovstvu.

Spoštovani "Tica", sam veš, da ni merilo za izvolitev v UO LZS in druge organe LZS pošteno delo, sposobnost itd, ampak lobiranje v okviru OLZ. Le redki "naši predstavniki" (starešine) v OLZ imajo hrbternico, (saj v vaši OLZ je navada takšna, da vsi, ki pijaho v isti rog kot predsednik OLZ, dobijo po mandatu odlikovanje), da bi rekli kakšno kritično na račun predsednika OLZ, rekli ne nesposobnemu ali neprimernemu kandidatu za UO LZS, ampak zaradi "miru" potrdijo vsakega "uradnega" kandidata UO OLZ. Namreč v OLZ (za našo vem), sta dve vrsti kandidatov in sicer tisti, ki jih podpre predsednik UO OLZ in skupina okoli njega (to so kandidati OLZ) in ostali kandidati, brez podpore OLZ. Jasno, da na volitvah "zmaga" oz. dobi največ glasov kandidat s podporo UO OLZ.

Še večja katastrofa je OLZ MB, kjer je ena oseba v funkciji tajnika OLZ, predsednika OLZ pa še istočasno je član UO LZS. Ker je ena oseba v več funkcijah, si lahko tudi "privošči", da ima OLZ najvišjo "članarino" za delovanje OLZ v Sloveniji, saj vendar mora poskrbeti za svojo plačo in raznorazne kilometrine, ki si jih izplačuje. Dobro pri vsej zadevi je, da ta oseba ni podpredsednik LZS, kot je bila.

Ne me hecati, da bodo člani UO LZS z OLZ MB rekli, kakšno kritično na račun OLZ, ali predlagali "zmanjšanje" vloge ali ukinitev OLZ, saj bi s tem rezali "eksistenčno" vejo predsednika OLZ, ne glede kako bo delovala. Škarje in platno imajo v rokah lovske družine, žal pa ničesar v LD ne ukrenemo, da bi se stanje izboljšalo, samo kritiziramo.

Potrebno bo od razmišlanja, da OLZ niso potrebne, pristopiti k dejanju in v LD predlagati, da izstopimo iz OLZ, saj imamo LD od OLZ vedno manj. Vse, kar OLZ naredi in organizira za LD in njene člane, pa dobro zaračuna.:icon_wink:

Ne vem, če za to potrebujemo OLZ, v organizaciji LZS pa delajo OLZ samo "zbrko"!:icon_wink:

PROF.racoon
26. February 2012, 20:52
Pozanimal sem se za naš konec - cena 260 EUR na dva obroka. Predavateljska ura je ovrednotena na 35 eur.

Kje je vaš konec?

evidma2
26. February 2012, 22:14
Potrebno bo od razmišlanja, da OLZ niso potrebne, pristopiti k dejanju in v LD predlagati, da izstopimo iz OLZ, saj imamo LD od OLZ vedno manj. Vse, kar OLZ naredi in organizira za LD in njene člane, pa dobro zaračuna.:icon_wink:


mi smo že pred leti izstopili iz OLZ.. dejansko tovrstna vmesna institucija med LZS in LD nepotrebna in je preživela svoj čas...

cviček
1. March 2012, 13:58
Zanimivo branje in razmišljanje nekaterih.
Glede na to , da sem lovski izpit opravil pred skoraj 30 leti , izpit za LČ pa lansko leto sem potegnil nekaj vzporednic.
Lovski izpit- Učenje doma iz literature npr. Lovski priročnik, Lavričev Moj pes , Švigljev Medeved.... Skratka nobenih predavanj , izletov, izmenjav podatkov preko e-pošte itd. Glede na povprečno starost slovenskih lovcev predpostavljam, da je lovcev, ki smo lovski izpit naredili na tak ( brezplačen ) način blizu 2/3.
Izpit za LČ- obvezno udeležba na predavanjih ( 80 ur ), obvezna udeležba na izletu z predavanjem in obvezno plačilo 300 € . Skratka nekaj podobnega kot se dogaja pri lovskih izpitih.
Moja ocena predavanj je nekje okoli dobre 4 in jim nikakor ne nasprotujem.Bila so zanimiva in v večji meri poučna , le nekaj predavateljev bi bilo bolj primernih za moderatoje v bližnjem domu za ostarele. Se pa upam trditi, da bi izpit za LČ opravil tudi brez omenjenih predavanj. In tukaj je " hakeljc." Zakonodaja pravi, da je predavanje obvezno , s tem pa tudi plačilo. Meni urna postavka predavateljev sploh ni sporna , saj so to povečini ljudje z Vll stopnjo izobrazbe in ne bodo delali za vrednost zidarske ure. Problem se pojavlja pri izvajalcih oziroma ZLD- jih, ki hočejo z izobraževanjem dodatno zaslužiti. Teoretično : 50 slušateljev vplača po 300 € . po grobem izračunu , ostane vsaj 1/3 čistega dobička .
In za konec primerjava : ob opravljenem brezplačnem lovskem izpitu sem plačal pristopnino v LD v višini takratne plače. Danes je pristopnina prepovedana , obvezno pa je predavanje in plačilo le tega. Kakor koli že pogledaš v denarnico, je le ta v obeh primerih precej tanjša .
Bo že držalo kar je rekel moj stari oče : ovce so zato, da se strižejo!!!

muzikant
1. March 2012, 16:04
Cviček,

želel bi si delček tvoje modrosti, mogoče pa pride z leti.

Glede moderatorjev v DSO pa naslednje, najstarejši predavatelj na lovskih izpitih ima nekaj čez 80 let.

Vsaj osvežilca prostora z vonjem ciprese ne rabijo na predavanjih.:icon_lol:


DSO=Dom starejših občanov

POLH
1. March 2012, 20:20
Kje je vaš konec?

Celje oz. če hočeš Savinjsko - kozjanska zveza lovskih družin ali "usposobljena članica".

PROF.racoon
21. March 2012, 18:59
Še točno 10 dni do zaključnega izpita...

Pridno delamo to - :icon_study: .

TaSl
22. March 2012, 05:35
Ti pa odštevaš dneve kot bodoči starši v veselem pričakovanju:icon_lol: si pa res zagret.

main757
22. March 2012, 08:34
Racoon, uči se da nam ne boš sramote naredil pred komisijo:icon_wink::icon_lol::icon_lol:

206
22. March 2012, 08:47
Novomeški LUO ima ta vikend izpite

PROF.racoon
1. April 2012, 23:06
Racoon, uči se da nam ne boš sramote naredil pred komisijo:icon_wink::icon_lol::icon_lol:

OPRAVLJENO!
Simšič je rekel, da je bilo odlično...

Zdaj pa samo še podpis etičnega kodeksa in naročilo lovske izkaznice... Nova obleka pa je tudi že v omari...

LZ

zober
1. April 2012, 23:12
Čestitke!

main757
2. April 2012, 09:28
Racoon, čestitam ti za opravljen izpit.

Hribovc
2. April 2012, 14:31
OPRAVLJENO!
Simšič je rekel, da je bilo odlično...

Zdaj pa samo še podpis etičnega kodeksa in naročilo lovske izkaznice... Nova obleka pa je tudi že v omari...

LZ

Iskrene čestitke. Sem spremljal tvojo dvoletno pripravniško "kalvarijo". Gorenjci končujemo v soboto.

ben1
2. April 2012, 15:37
Držim pesti za gorence. Ostalim ki ste že opravili izpit pa čestitke!:beer:

muzikant
2. April 2012, 15:52
OPRAVLJENO!
Simšič je rekel, da je bilo odlično...

Zdaj pa samo še podpis etičnega kodeksa in naročilo lovske izkaznice... Nova obleka pa je tudi že v omari...

LZ


Čestitam, pa dobro preberi kodeks, preden ga podpišeš.:icon_wink:

hunterxxxl
2. April 2012, 16:14
Racoon, iskrene čestitke :icon_biggrin:

dolgin
2. April 2012, 16:42
Čestitke vsem za opravljen izpit!

PROF.racoon
2. April 2012, 18:12
Čestitam, pa dobro preberi kodeks, preden ga podpišeš.:icon_wink:

Hvala, Muzkantar!
Kodeks pa sem prebral že najmanj štirikrat, tako da vem, kaj bom podpisoval... Podpisal ga bom iskreno in brez vesti...
Škoda je le, da se tega redko kdo drži... To lahko rečem tudi glede na to, kaj vse sem slišal tekom predavanj in kakšni ljudje in zakaj hočejo postati lovci... Še knjige eni niso prav odprli... In potem take spustiti z orožjem v lovišče "gospodarit" z divjadjo... Žalost...


Drugače pa tudi ostalim seveda iskrena hvala za čestitke! Dolga je bila ta pot... Izplačala se je, čeprav smo marsikdaj morali krepko požreti...

Tudi sobotne čestitke in stisk roke starešine je bil vzpodbuden... Se bomo trudili še naprej...

Hvala še enkrat vsem, ki ste mi preko foruma pomagali in strpno odgovarjali na moja laična vprašanja!

jagrBlaž
3. April 2012, 08:36
Profesor Racoon, čestitke za opravljen izpit..

muzikant
3. April 2012, 09:49
Hvala, Muzkantar!
. Podpisal ga bom iskreno in brez vesti...
Tudi sobotne čestitke in stisk roke starešine je bil vzpodbuden... Se bomo trudili še naprej...



Brez kake vesti ga boš podpisal ?

Iz tega, da ti en brezveznik stisne roko ne delaj prevelike drame, ko te ni bilo zraven je bilo njegovo mnenje precej drugačno, govorim iz lastnih izkušenj. :icon_wink:

cviček
3. April 2012, 12:04
Racoon-
čestitke in dober pogled

PROF.racoon
3. April 2012, 12:21
Sem se čudno izrazil pri vesti... Sem tako napisal, da lahko razumeš, da sem dobesedno brez vesti... Mišljeno je bilo, da imam čisto vest in da nikoli nisem storil nič takšnega , da bi mi ležalo na vesti... Zato z veseljem podpišem nekaj, kar mi v lovu veliko pomeni - etika.

Glede stiska roke... Čeprav ne veljamo glih za družino, v kateri bi bili odnosi najbolj urejeni (veliko je taborov, osebnih zamer, nevoščljivosti, grdih besed,...), vseeno upam, da se odnosi in red z lanskim novim vodstvom uredijo. Nekaj se že kaže, veliko pa se bo moralo še narediti. Kot prišleku iz čisto drugega okolja med nove obraze je pot do spoštovanja, ki sem ga imel prej v prejšnji družbi, dolga. Čeprav sem bil večkrat deležen šikaniranja, žaljivk in še česa, bi se lahko že zdavnaj obrnil in prestopil v kakšen tabor, vendar potem s tem ne bi rešil nobene težave. Samo poglobil bi jo še. Tako kot nam je Tone Marinčič (vodja LPN Jelen in moj sosed) rekel na enem od predavanj - pri vsem je potrebna STRPNOST, tako pri članstvu kot pri gospodarjenju z divjadjo...

Pa lovski zdravo...

muzikant
3. April 2012, 14:46
Če je Marinčič tvoj sosed ga le čimbolj poslušaj, saj ima veliko znanja in izkušenj, kar se divjadi in lovstva tiče.
Kolikor ga poznam nima glih najboljšega mnenja o gospodarjenju v družinah, ki mejijo na LPN.:icon_wink:
Mogoče pa se kdaj tudi srečamo na Mašunu

MasterLesjak
3. April 2012, 16:40
OPRAVLJENO!
Simšič je rekel, da je bilo odlično...

Zdaj pa samo še podpis etičnega kodeksa in naročilo lovske izkaznice... Nova obleka pa je tudi že v omari...

LZ

Bravo!!

(a kdo mogoče ve, zakaj ni meni nihče dal kodeksa za podpisat?)

čot
3. April 2012, 21:35
če bi imel etični kodek kakšen smisel oz težo potem bi bilo odnosi v slovenskem lovstvu mnogo bolj rožnati. Seveda bodo vsi podpisali etični kodeks, ker drugače ne bodo dobili lovske izkaznice, pa če se z njim strinjajo ali ne. To se mi zdi kot neko vsiljevanje. Ampak sam ideja mi je še nekako všeč, če pa pomislim da so ga podpisali tudi vsi tisti ki so vredni da jih pes..., mi gre pa na kozlanje. Da ne zgubljam besed o odboru za etični kodeks...

PROF.racoon
3. April 2012, 21:57
...
Kolikor ga poznam nima glih najboljšega mnenja o gospodarjenju v družinah, ki mejijo na LPN.
...


O tem bi se dalo debatirati... Z Marinčičem sva tudi že govorila o neizkoriščnem potencialu določenih lovišč. Vendar so za to potrebni sposobni ljudje, ki imajo tudi podporo svojega članstva. Drugače pa so marsikje gospodarji samo na papirju...
Vem, kako je z gospodarjenjem pri ribičih v družinah, katerih član sem in sem bil nekoč. Kako šele moraš biti sposoben, da prevzameš gospodarjenje z divjadjo... To ni samo zalaganje krmišč, saniranje škod po divjadi in izdelava prež.

PROF.racoon
3. April 2012, 22:20
če bi imel etični kodek kakšen smisel oz težo potem bi bilo odnosi v slovenskem lovstvu mnogo bolj rožnati. Seveda bodo vsi podpisali etični kodeks, ker drugače ne bodo dobili lovske izkaznice, pa če se z njim strinjajo ali ne. To se mi zdi kot neko vsiljevanje. Ampak sam ideja mi je še nekako všeč, če pa pomislim da so ga podpisali tudi vsi tisti ki so vredni da jih pes..., mi gre pa na kozlanje. Da ne zgubljam besed o odboru za etični kodeks...

Po prvih napadih (žaljivkah) na začetku moje lovske poti sem takoj šel še enkrat prebirat Pravilnik in Poslovnik LD ter Etični kodeks... Z veliko žalostjo sem ugotovil, da so v njih napisane pravljice, v katere žal verjame (verjamemo) le peščica lovcev. Veliko pa je tudi takih, ki sploh ne vedo, kaj v njih piše, še posebej v Etičnem kodeksu... Žal...

čot
3. April 2012, 22:38
e točno to sem mislil. Vsi so ga podpisali, tudi tisti ki lažejo, škodujejo tako ali drugače slo lovstvu, pa kaj jim moreš?? So pač neetični!! In tega se zavedajo in zato so še naprej to kar so... In kako potem človeka ne bo sram priznati da je podpisal nekaj takega in da sedaj spada v isto greznico, kot vsi ostali.